Edit
Tomb Raider (2018) Poster

(2018)

Full Cast & Crew

Directed by 

Roar Uthaug ... (directed by)

Writing Credits  

Geneva Robertson-Dworet ... (screenplay by) and
Alastair Siddons ... (screenplay by)
 
Evan Daugherty ... (story by) and
Geneva Robertson-Dworet ... (story by)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
...
Tamer Burjaq ...
Mercenary
...
Mercenary
...
Mercenary
Andrian Mazive ...
Mercenary
...
Mercenary
...
Peter Waison ...
Taxi Driver
...
...
Civic Chung ...
...
Bruce the Boss
...
Bill
...
Rog
...
Pamela
...
Shekhar Varma ...
Mr. Ahuja
Rekha John-Cheriyan ...
Mrs. Ahuja
...
Nitin
...
...
Young Lara (14 years old)
Gordon Chow ...
Sickly Old Digger
...
Terry the Trainer
...
Heli Pilot
...
Heli Co-Pilot
...
Rose (as Annabel Wood)
...
Digger
Maruwan Gasant ...
Digger in Camp
Rest of cast listed alphabetically:
Raj Awasti ...
Businessman (uncredited)
...
Nomad Park Goer (uncredited)
...
Businessman (uncredited)
...
Businessman (uncredited)
...
Max (uncredited)
Francois Groenewald ...
Mercenary (uncredited)
Sarah Sayuri Hare ...
Sam (uncredited)
...
Bus Passenger (uncredited)
...
Nomad Park Goer (uncredited)
Alex Jaep ...
Businessman (uncredited)
...
Himiko's Grave Worshipper (uncredited)
...
City Worker (uncredited)
Alwyn Marx ...
Mercenary (uncredited)
...
Business Executive (uncredited)
Ekran Mustafa ...
Passerby (uncredited)
Celina Nessa ...
Cyclist (uncredited)
Andrew G. Ogleby ...
Businessman (uncredited)
Matteo Paciletti ...
City Worker (uncredited)
Vinita Petrus ...
Mercenary (uncredited)
...
Businessman (uncredited)
...
Lara's Flatmate (uncredited)
...
Police Officer (uncredited)
...
Digger (uncredited)
...
Girl (uncredited)
...
Jogger (uncredited)
Michael Thyx ...
Policeman (uncredited)
...
Bus Passenger (uncredited)

Produced by 

Noah Hughes ... executive producer
Graham King ... producer
Patrick McCormick ... executive producer
Denis O'Sullivan ... executive producer

Music by 

Junkie XL ... (as Tom Holkenborg)

Cinematography by 

George Richmond

Film Editing by 

Stuart Baird
Tom Harrison-Read
Michael Tronick

Casting By 

Susie Figgis

Production Design by 

Gary Freeman

Art Direction by 

Tom Brown ... supervising art director
Anthony Caron-Delion
Claire Fleming
Simon Lamont ... (Supervising Art Director UK)
Tamara Marini
Tom Still ... senior art director
Alessandro Troso
Mark Walker

Set Decoration by 

Raffaella Giovannetti
Maria Labuschagne ... SA 1st assistant set decorator

Costume Design by 

Colleen Atwood
Timothy A. Wonsik

Makeup Department 

Riette Hayward ... makeup artist
Joe Hopker ... hair/makeup artist
Charlie Hounslow ... makeup artist
Nadine Keiser ... daily makeup artist: Crowd
Chris Lyons ... special effects teeth
Alex Rouse ... wigmaker
Jan Sewell ... Hair Designer / Makeup Designer
Marika Weber ... key hair and makeup artist

Production Management 

Rebecca Adams ... post-production supervisor
Romy Barber ... post-production executive
Sam Breckman ... unit production manager: uk
Kacie Kane ... post production executive
Mark Scoon ... executive in charge of production
Michael Solinger ... post-production supervisor
Janine van Assen ... unit production manager: South Africa

Second Unit Director or Assistant Director 

G.A. Aguilar ... second unit director
Edward Brett ... first assistant director: second unit
James Chasey ... second assistant director: crowd
Harry Greaves ... third assistant director: second unit
Lee Grumett ... first assistant director
Neil Morgan ... assistant director
Emyr Glyn Rees ... third assistant director: second unit
James J. Reid ... floor second assistant director: additional photography / third assistant director
Samuel Andrew Smith ... floor second assistant director: UK
Jeff Taylor ... second assistant director: second unit
Jo Tew ... second assistant director

Art Department 

Alex Aitken ... h.o.d. plasterer
Misli Akdag ... props buyer
Yasmin Al-Naib ... assistant set decorator
Maudie Andrews ... assistant set decorator
Marshall Aver ... production buyer
Matthew Babb ... Standby 2nd Unit Props
Francesca Birri ... set decorator coordinator
Cécile Bouquet ... researcher
Garreth Carikas ... graphic designer
Chester Carr ... concept artist
Tina Charad ... graphic designer
Po Sing Chu ... concept artist
Greg Cleaver ... draftsman
John Colebourn ... storyboard artist
Justine Davids ... assistant construction coordinator
Emma Davis ... art department researcher
Adam Doe ... props
Natalia Eck ... scenic artist
Massimo Eleonori ... charge hand dressing props
Matteo Fait ... assistant graphic designer
Pierre Farinole ... chargehand stand-by props
Josephine Farr ... assistant art department coordinator
Irene Moreno Feliu ... assistant buyer
Silvia Fontana ... graphic designer
Hugh Fottrell ... standby props
Daniel Gommé ... draughtsman
Shane Harford ... Chargehand dressing props / chargehand storeman
Etienne Harris ... fabricator
Andre Human ... illustrator
Douglas Ingram ... storyboard artist: reshoots
Didier Konings ... concept artist
Karl Koroscik ... props
Doug Lefler ... head of story: The Third Floor
Marcus Lester-George ... art department assistant
Alfredo Lupo ... draughtsman
Adam Maher ... scenic painter
John Maher ... construction manager
Garry Moore ... standby carpenter
Keri Murphy ... scenic artist
Colin Mutch ... leadman
Jonathan Norman ... chargehand dressing prop
Wolfgang Osterholzer ... carpenter
David Packard ... scenic artist
Sandro Piccarozzi ... assistant set decorator
Theofano Pitsillidou ... model maker
Paul Purdy ... property master
Dominee Reid ... assistant scenic artist
Dan Riches ... set dresser
Isona Rigau ... draftsperson
Paul Robinson ... chargehand standby props: Additional photography
Martin Rookes ... props junior
Simoné Roussouw ... scenic artist
Josh Ryba ... storyboard artist
Houston Sharp ... concept artist
Mark Sindall ... charge-hand standby 2 unit
Pravika Singh ... assistant art director
Lindsay Skinner ... greens coordinator
Lydia Smith ... construction trainee sculptor
Thomas Smith ... set sculptor
Brendan Smithers ... construction manager: south africa
Kris Snell ... props
Gerald Sutherland ... senior props fabricator
Liberty Thompson ... graphic artist
Luke Townshend ... set dresser
Jacobus Uys van de Merwe ... lead molder/caster
Jacques Van Rooyen ... art department coordinator
Cecelia van Straaten ... assistant art director
Diego Velasquez ... concept art
Barney Ward ... chargehand dressing props: additional photography
Randolph Watson ... concept artist
Darren Westover ... props
Lawrence Wright ... chargehand plasterer
Michael Wetterhahn ... storyboard artist: The Third Floor (uncredited)

Sound Department 

Jon Boothroyde ... boom operator: second unit
Michael Botha ... a.d.r. mixer
Peter Burgis ... foley artist
Rob Davidsson ... adr mixer
Noah Dunbar ... adr recordist
Karolina Dziwinska ... sound post-production producer
Robert Edwards ... adr mixer
Luke Gentry ... sound designer
Dominic Gibbs ... supervising sound editor
Colin Gregory ... first assistant sound
John Hayes ... production sound mixer: additional photography
Adam Horley ... adr editor
Geoff Kock ... a.d.r recordist
Kyle Koekemoer ... adr assistant
Jenna Lange ... post audio producer
George Lee ... sound apprentice
Nico Louw ... sound mixer
Thayna McLaughlin ... 2nd Assistant Sound
Michael Miller ... adr mixer
Shaun Mills ... UK 2nd Unit Sound Mixer
Chris Navarro ... adr mixer
Colin Nicolson ... production sound mixer: UK
Katiene Norton ... sound mixer: behind the scenes
Candela Palencia ... sound mix technician
Kevin Penney ... sound effects editor
Mike Prestwood Smith ... re-recording mixer
Andrew Rowe ... first assistant sound: additional photography
Robbie Scott ... sound mix technician
Timothy Siddall ... assistant dialogue editor
Mark Taylor ... re-recording mixer
Mhairi Wyles-Lang ... adr bookings coordinator
Robert Karlsson ... dolby consultant (uncredited)
Richard Spooner ... additional re-recording mixer (uncredited)

Special Effects by 

Lise-Marie Bothma ... special effects coordinator
Jonathan Bullock ... special effects senior tech
Leonardo Cruciano ... special effects coordinator
Neil Damman ... special effects technician
Katie Gabriel ... sfx buyer/coordinator
Max Poolman ... special effects supervisor
George Spensley-Corfield ... special effects technician
Richard Thomas ... special effects
Richard Van Den Bergh ... special effects supervisor: uk

Visual Effects by 

Morris Abramian ... generalist: ScanlineVFX
Nathan Abreu ... previs artist: The Third Floor
Tim Adams ... lead paint & roto artist: ScanlineVFX
James Adkins ... compositor: ScanlineVFX
Ankita Agrawal ... io coordinator: ScanlineVFX
Matt Akey ... stereoscopic vfx producer
Daffer Al-Faidh ... it manager: The Third Floor
Jordan Alaeddine ... generalist: ScanlineVFX
James Albiez ... digital artist
Praveen Allu ... compositor: ScanlineVFX / digital compositor
Noah Sage Amrani ... previs artist: The Third Floor
Eduardo Anton ... compositor: ScanlineVFX
Milos Aradanin ... previs artist: The Third Floor
Cynthia Aragon ... roto/paint artist: ScanlineVFX
Michael Armstrong ... visual effects coordinator: ScanlineVFX
Taylor Armstrong ... depth supervisor
John Ashby ... digital compositor
Creighton Ashton ... digital compositor
Vincent Aupetit ... previs supervisor: The Third Floor
Marie-Pier Avoine ... texture artist: ScanlineVFX
Ewa Babska ... visual effects coordinator: ScanlineVFX Munich
Chris Bacon ... previz artist
Per Balay ... effects artist: ScanlineVFX / fx artist: ScanlineVFX
Spriha Banik ... visual effects coordinator
Johnathan R. Banta ... visual effects artist
Manuel Barrero ... digital compositor: Iloura
Jordan Bartlett ... character td: Iloura
Thomas Baxter ... layout technical assistant: rising sun pictures
Bryn Bayliss ... digital compositor
Christopher Beatty ... previs coordinator: The Third Floor
Yves Bedenikovic ... previs artist: The Third Floor
Brian Begun ... compositor: ScanlineVFX
Hugh Behroozy ... texture & look dev artist: ScanlineVFX / visual effects
Marianne Bell ... previs artist: The Third Floor
Nico Bell ... system administrator: ScanlineVFX Munich
Pedro Paulos Bellini ... rigger: ScanlineVFX
David Bemi ... senior fx artist
Jayden Beveridge ... layout artist
Robert Beveridge ... visual effects artist
Francis Bezooyen ... modeler: ScanlineVFX
Dylan Binns ... modeller: Rising Sun Pictures
Yves Bischoff ... compositing artist: ScanlineVFX Munich
Mohsen Bizar ... lighter: ScanlineVFX / senior cg generalist
Ashley Blyth ... layout lead: ScanlineVFX
Turea Blyth ... visual effects coordinator
Alexander Boehmer ... fx intern: ScanlineVFX Munich
Rebecca Bogert ... paint & roto artist: Rising Sun Pictures
Paul Boyd ... visual effects artist
James Braid ... head of engineering vancouver: ScanlineVFX
Louise Brand ... Photogrammetry Character Scanning Services
Alex Branton ... 2d pipeline manager: ScanlineVFX / pipeline supervisor
Baby Braulio ... systems admin: ScanlineVFX
Bill Bridges ... lead animator: ScanlineVFX
Pankaj Brijlani ... senior match move
Ariane Brinkmann ... human resources and finances: ScanlineVFX Munich
Matthew Bullock ... lead modeller: Scanline VFX
Justin Bunt ... digital compositor
Duncan Burbidge ... executive producer: The Third Floor
Cuco Bures ... 2d pipeline td: ScanlineVFX / senior nuke technical director (as Jaime Burés Cuco)
Christian Burggraf ... senior systems admin: ScanlineVFX
André Cabaco ... cg supervisor: ScanlineVFX Munich
John Caldwell ... previs editor: The Third Floor
Andre Cantarel ... lighter: ScanlineVFX
Curtis Carlson ... lead compositor: ScanlineVFX
Yeri Casanova ... cfx department coordinator: ScanlineVFX
Beau Casey ... pipeline td: ScanlineVFX
Sarah Cauchois ... previs producer: The Third Floor
Galen Caulfield ... compositor: soho vfx
Adeline Chan ... roto/paint artist: ScanlineVFX
Meagan Chancellor ... visual effects artist
Vikram Chandran ... digital compositor
Hakyung Chang ... visual effects coordinator: Soho VFX
Jane Chen ... matte painter: ScanlineVFX
Gabriel Chifor ... paint and rotoscope artist: ScanlineVFX Munich
Donny Choi ... roto/paint artist: ScanlineVFX
Chao Chun Chou ... previs artist: The Third Floor
Eric D. Christensen ... Senior Visual Effects Supervisor: Factory VFX
Bacon Christopher ... previs artist: The Third Floor
Austin Clark ... systems admin: ScanlineVFX
Millie Clarke ... Visual effects Assistant Coordinator
Jessica Clifton ... matchmove artist: ScanlineVFX
David Connely ... senior scanning technician: clear angle studios
Niko Conte ... flowline td: ScanlineVFX
Christopher Courtland ... compositor: ScanlineVFX
Craig Crane ... lidar supervisor
Nick Crew ... visual effects supervisor: Scanline VFX / visual effects supervisor: ScanlineVFX
Stuart Cripps ... compositor: ScanlineVFX
Robert Crowther ... systems admin: ScanlineVFX
Noemie Cruciani ... compositor: Rising Sun Pictures
Jimmy Cruz ... roto/paint artist: ScanlineVFX
Manuel Czepok ... previs artist: The Third Floor
Yves D'Incau ... flowline artist: ScanlineVFX
Nick Damico ... effects artist: ScanlineVFX / senior effects artist
Ashish Dani ... lighter/generalist: ScanlineVFX / senior environment technical director: scanline VFX
Steven Davies ... compositor: ScanlineVFX
Heather Davis Baker ... digital compositor
Danielle Davis ... visual effects production manager
Stephen Davis ... roto/paint department supervisor: ScanlineVFX
Florian Dax ... system administrator: ScanlineVFX Munich
Christian Deiß ... pipeline supervisor: Scanline VFX
Sean Devereaux ... visual effects creative director: Zero VFX
Dani Devereux ... matte painter
Robert Diaz ... animator: ScanlineVFX
Thad Diego ... pipeline td: ScanlineVFX Munich
Linda Dimaculangan ... office administrator: Scanline VFX
Aaron Dixon ... compositor: ScanlineVFX
Van Le Do ... modeling department manager: ScanlineVFX
Francesc Donaire ... compositor: RSP
Tim Donlevy ... VFX cameraman/VFX photographer
Brady Doyle ... compositor: Zero VFX
Mike Drew ... animator: ScanlineVFX
Brian Drewes ... visual effects
Kristen Drewski ... visual effects coordinator
Chems Eddine Drouich ... modeler: ScanlineVFX
Fred Duarte ... visual effects coordinator: Mr. X Inc.
Bogdan Dubovyk ... modeler: ScanlineVFX
Laura Dubsky ... compositor
Jadan Duffin ... compositor
Dylan Dunford ... modeler: ScanlineVFX
Clementine Dupont ... cloth/hair effects artist: ScanlineVFX
Sylvain Duroyon ... cloth/hair effects artist: ScanlineVFX
Edgar Díaz ... roto/paint artist: ScanlineVFX
Matthias Eckhardt ... compositing artist: ScanlineVFX Munich
Kelly Eckstein ... lighter: ScanlineVFX / visual effects
Christopher Edwards ... executive producer: The Third Floor
David Edwards ... compositor: Iloura
Julia Egerton ... compositor
Moritz Eiche ... compositor: ScanlineVFX
Andrew Eick ... visual effects
Bernhard Eiser ... fx artist: ScanlineVFX Munich / fx artist: scanlineVFX
Elicia Koo ... compositor: ScanlineVFX
Josh Ellem ... visual effects
Omer Erlich ... generalist: ScanlineVFX
Andrew J. Farrell ... animator: ScanlineVFX
Dan Feinstein ... compositor: ScanlineVFX
Manuel Ferdinand ... pipeline td: ScanlineVFX Munich
Siân Fever ... previs editor
Aaron Fickling ... character td: Iloura
Rebecca Field ... assistant stereo coordinator: ScanlineVFX / io coordinator: scanline vfx
Clive Finn ... modeler: ScanlineVFX
Ryan Flick ... 3d digital producer: ScanlineVFX
Carlos Flores Tavitas ... roto/paint coordinator: ScanlineVFX
Jaime Fok ... visual effects editor: Mr. X
Rachel Foo ... roto/paint artist: ScanlineVFX
Evan Fraser ... matchmove department supervisor: ScanlineVFX
Jonathan Freisler ... effects lead: ScanlineVFX
Eloi Fulla ... effects artist: ScanlineVFX
Roberto Fusciardi ... io coordinator: ScanlineVFX
Katarina Gacevska ... roto/paint artist: ScanlineVFX
Mike Gajga ... cloth/hair effects artist: ScanlineVFX
Micah Gallagher ... compositing supervisor: Scanline VFX / compositing supervisor: ScanlineVFX
Sinje Gebauer ... senior visual effects producer: ScanlineVFX Munich
Neil Safeer Ghaznavi ... compositor: ScanlineVFX
Mohamed Ghouse ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Jami Gigot ... texture & look dev artist: ScanlineVFX
Kevin Gillis ... previs artist: The Third Floor
Marcus Goodwin ... visual effects producer: scanline vfx
Mariana Gorbea ... modeler: ScanlineVFX
Xavier Goubin ... visual effects artist: Lead tracking
Sivan Goundar ... tracking & layout artist
Gregory Graindorge ... fx artist: ScanlineVFX Munich
Crystal Greenall ... modeler: ScanlineVFX
Brett Grisham ... previs apm: The Third Floor
Martin Gritschke ... visual effects coordinator: ScanlineVFX Munich
Tyson Groth ... visual effects artist
Scott Gudahl ... compositor: ScanlineVFX
Rodrigo Guerechit ... lookdev artist
Mario Guitterez ... systems admin: ScanlineVFX
Shreyas Gujrati ... digital compositor
Galo Gutiérrez ... digital compositor
Carlos Guzman ... effects artist: ScanlineVFX / effects technical director
Marie-Ève Gélinas ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Wolfgang Haas ... animation artist: ScanlineVFX Munich
Martin Halle ... flowline td: ScanlineVFX
Alex Halstead ... senior effects technical director
Lasse Hamann ... compositing artist: ScanlineVFX Munich
Rob Hamilton ... paint/roto artist: Rising Sun Pictures
Brian Hanable ... compositor: ScanlineVFX
James Hanpadungvongs ... previs artist: The Third Floor
Rikke Gjerløv Hansen ... cfx production manager: ScanlineVFX
Rich Hardy Jr. ... digital compositor
Claire Harrison ... effects artist: Iloura
Jasmin Hasel ... visual effects executive producer: ScanlineVFX Munich
Jason Henrey ... layout artist: ScanlineVFX
Jonathan Hermand ... cg intern: ScanlineVFX Munich
Emma Hildestrand ... visual effects artist
Claire Louise Hoey ... digital paint lead
Andrew Hogden ... compositor / compositor: ScanlineVFX
Finlay Hogg ... compositing artist: ScanlineVFX Munich
Julianne Holzschuh ... digital compositor
Melvin Hong ... roto/paint artist: ScanlineVFX
Niall Horn ... effects artist: ScanlineVFX / fx artist/td: ScanlineVFX
Josiah Holmes Howison ... compositor: ScanlineVFX
Spencer Howson ... visual effects artist: Factory VFX
Michael Hubbard ... pipeline td: ScanlineVFX
Melissa Huerta ... roto/paint artist: ScanlineVFX
Wendy Hulbert ... io coordinator: ScanlineVFX
Chrismac Hwang ... matchmove/layout artist: soho vfx
David Hyde ... vfx production assistant
Azadeh Iranban ... rigging lead td: scanline vfx / rigging lead: ScanlineVFX
Rajeev Jagasia ... cloth/hair effects artist: ScanlineVFX
Qazi Hamza Javed ... modeller: rising sun picture
Brijesh Jaware ... compositor
Carolina Jimenez Garcia ... layout artist: ScanlineVFX / layout technical director: Scanline
Michael Johns ... lighting artist: Rising Sun Pictures
Lee Johnson ... cloth/hair effects artist: ScanlineVFX
Jubey Jose ... animator: ScanlineVFX
Scott Joseph ... roto/paint artist: ScanlineVFX
Fady Kadry ... cloth/hair effects artist: ScanlineVFX / senior 3d artist: scanline vfx
Aditya Pravin Kalane ... digital compositor: Soho vfx
V.J. Kanhai ... render wrangler/systems admin: ScanlineVFX
Sandro Kath ... compositing artist: ScanlineVFX Munich
Benjamin T. Kay ... visual effects artist
Claire Kearton ... lighter
Marcel Kern ... effects artist: ScanlineVFX
Christopher Kerr ... compositor
Rashid Khallouk ... digital compositor
Cindy Khoo ... head of digital production: ScanlineVFX
Haneum Kim ... texture artist: ScanlineVFX
Jeff Kim ... roto paint artist: ScanlineVFX
Paul Kirwan ... digital compositor
Joel Kittle ... lead modeler: ScanlineVFX
Ivo Klaus ... fx lead: ScanlineVFX Munich
Matthew Klein ... vfx editor
Mack Knights ... previs artist: The Third Floor
Kelvin Ko ... lead systems engineer: ScanlineVFX
Christopher Kollar ... compositing artist: ScanlineVFX Munich
Christian Kratzert ... animation artist: ScanlineVFX Munich
Sascha Kremers ... lead rigging td: ScanlineVFX Munich
Yadu Krishnan ... roto paint artist: Scanline VFX / roto/paint artist: ScanlineVFX
Jai Krishnaswamy ... lead compositor: Mr. X Inc.
Andrea Krupp ... compositing artist: ScanlineVFX Munich
Mateusz Krzastek ... compositor: Rising Sun Pictures
Vishishth Kumar ... roto/paint/matchmove department manager: ScanlineVFX
Sebastian Küchmeister ... fx artist: ScanlineVFX Munich
Damien Lam ... cg modeler: Scanline VFX
Johanna Lange ... visual effects producer: ScanlineVFX Munich
Vincent Langer ... matchmove artist: ScanlineVFX Munich
Roland Langschwert ... visual effects supervisor: ScanlineVFX Munich
Firdaus Ab Latif ... matchmove artist: ScanlineVFX
Kurt Lawson ... compositing supervisor: Zero VFX
Daniel Lee ... compositor: ScanlineVFX
Danny Lee ... compositor: ScanlineVFX
Herman Lee ... previs supervisor: The Third Floor
Ken Lee ... asset lead: ScanlineVFX
Marco Lee ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Maxx Lee ... head of engineering los angeles: ScanlineVFX
Woohyuck Eric Lee ... modeler: ScanlineVFX
Anne-Kristin Lehmann ... human resources and finances: ScanlineVFX Munich
Juliette Lemaire ... layout coordinator: ScanlineVFX
Lukas Lepicovsky ... flowline td: ScanlineVFX
Mari Levitan ... production manager: visual effects
Vincent Liebig ... visual effects editor: ScanlineVFX Munich
Sandra Lindner ... human resources and finances: ScanlineVFX Munich
John Lindstein ... lead lighter: ScanlineVFX / visual effects artist
Philip Lorentzson ... compositor: ScanlineVFX / digital compositor: ScanlineVFX
Alicia Lowndes ... previs coordinator: The Third Floor
Daniel Lu ... Lead Modeler and Rigger: Soho VFX
Björn Lubitz ... cg artist: ScanlineVFX Munich
Michael Löffler ... senior pipeline td: ScanlineVFX
Allan Magled ... visual effects producer: Soho VFX
Deepa Makhija ... lead
David Yiu Chung Man ... compositor: ScanlineVFX
Robin Mangat ... tracking & matchmove artist
Joe Mangione ... lead lighter: ScanlineVFX
Ali Mapar ... effects artist: ScanlineVFX / visual effects artist
Antoine Marbach ... head of production: ScanlineVFX Munich
Hubert Maston ... visual effects supervisor
Trevin Matcek ... previs editor: The Third Floor
Leath Mattner ... digital compositor
Dirk Matzkuhn ... compositing artist: ScanlineVFX Munich
Shawn McCarten ... lighting artist: Rising Sun Pictures
Kathrin McCarthy ... previs coordinator: The Third Floor
Kelly McCarthy ... visual effects producer: Soho VFX
Yves McCrae ... roto/paint artist: ScanlineVFX
Sean Ryan McEwan ... effects artist
Bradley B. McGee ... photography
Brody McIlveen ... matchmove lead: ScanlineVFX
Chris McIlveen ... matchmove artist: ScanlineVFX
Mare McIntosh ... visual effects producer: Lola VFX
Alasdair McNeill ... compositor: host vfx
Harry Medlin ... compositor: Rising Sun Pictures
Daniel Mejia ... compositor: ScanlineVFX
Juan Melgoza ... sequence supervisor: Factory VFX
Joel Román Mendías ... executive producer: ScanlineVFX
Kiran Menon ... compositor: ScanlineVFX
David Michielsen ... fx artist: ScanlineVFX Munich
Ivan Mickovic ... pipeline production manager: ScanlineVFX
Daniele Mieli ... animator: ScanlineVFX
Michel Mielke ... visual effects executive producer: ScanlineVFX Munich
Francesca Milde ... digital compositor
Amp Miller ... office administrator: Scanline VFX / office administrator: ScanlineVFX
Andrew Miller ... previs artist: The Third Floor
Chelsea L. Miller ... visual effects producer
Maurice Miller ... compositing intern: ScanlineVFX
Scott Miller ... studio manager: Scanline VFX
Jungyeon Jane Min ... matchmove artist: ScanlineVFX
Alejandro Miranda Palombo ... compositor: ScanlineVFX
Shane Miranda ... digital compositor
Martin Mirola ... fx artist: ScanlineVFX Munich
Chelsea Mirus ... visual effects coordinator
Harshal Mistry ... digital compositor
Sangita Mistry ... digital compositor: Iloura
Justin Mitchell ... cg supervisor: ScanlineVFX / cg supervisor: scanline vfx
Vikram Mohan ... matchmove artist: ScanlineVFX
Blanaid Montague ... previs artist: The Third Floor
Sean Monteagudo ... previs artist: The Third Floor
Reuben Montgomery ... digital artist: ScanlineVFX / roto/paint artist: ScanlineVFX
Diana Morawski ... previs artist: The Third Floor
Walid Mouawad ... cg lead: ScanlineVFX Munich
Julia Mrugala ... flowline artist: ScanlineVFX / fx artist: ScanlineVFX Munich
Yvonne Muinde ... matte painting supervisor: ScanlineVFX
Keya Mukherjee ... digital production manager: ScanlineVFX
Alex Müller ... cg artist: ScanlineVFX Munich
Josiah Nathan ... roto/paint artist: ScanlineVFX
Pierpaolo Navarini ... fx artist: ScanlineVFX Munich
Robert Nederhorst ... visual effects supervisor: zerovfx
Jeremy Nicolaides ... stereoscopic supervisor: Southbay CCO
John Niforos ... cloth/hair effects artist: ScanlineVFX
Tahl Niran ... compositor: Iloura
Conor Nolan ... layout artist: ScanlineVFX
Martin November ... visual effects editor: ScanlineVFX
Nezile Ntutha ... vfx pa
Ken U. Ogbo ... roto/paint artist: ScanlineVFX / senior roto/paint artist: Scanline VFX
Yvonne Oh ... stereo compositor: ScanlineVFX
Bartek Opatowiecki ... 3d pipeline supervisor: ScanlineVFX
Athanasios Papadimitrou ... pipeline support: The Third Floor
Mike C. Pare ... digital compositor
Ben Paschke ... visual effects artist: Rising Sun Pictures
Andres Patarroyo ... previs artist: The Third Floor
Rohan Patel ... compositor
Rodgers Paul ... matte painter / matte painter: ScanlineVFX
Julian Payne ... roto/paint
Stepan Pazderka ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Alex Perlstrom ... systems admin: ScanlineVFX
Linda Petch ... previs artist: The Third Floor
Johannes Peter ... compositing artist: ScanlineVFX Munich
Josip Peterkovic ... visual effects artist
Adam Petrie ... vancouver office manager: ScanlineVFX
Adam Pettigrove ... roto/paint: iloura pictures
Wendy N. Pham ... lighter: Iloura
Jeffy Mathew Philip ... fx artist: Soho vfx
Dominic Pileggi ... digital compositor
Mario J. Pillet ... cg artist/technical animator
Paul Poetsch ... compositing artist: ScanlineVFX Munich
John Polyson ... visual effects editor: Lola VFX
Gabrielle Powell ... previs coordinator: The Third Floor
Kelsey Primar ... matchmove coordinator: ScanlineVFX
Guillermo Ramos ... compositing supervisor
Pablovsky Ramos-Nieves ... lighter: ScanlineVFX / lighting lead/senior lighting td: Scanline VFX
Luis Ramsauer ... editorial support: ScanlineVFX Munich
Leo Recompsat ... previs artist: The Third Floor
Jun Ren ... layout artist: ScanlineVFX
David Rencsenyi ... previs artist: The Third Floor
Florent Revel ... matchmover
Jack Richmond ... matte painting department coordinator: ScanlineVFX
Saysana Rintharamy ... flowline artist: ScanlineVFX
Joshua Robertson ... 2d pipeline td: ScanlineVFX / pipeline td
Andy Robinson ... compositor
Brendan Rogers ... matchmove artist: ScanlineVFX
Manish Rohith ... compositor
Ryan D. Romero ... digital artist (IMAX version)
Croft Russell ... senior roto/paint artist: Mr. X Inc.
Shoolin Saini ... system administrator/render wrangler: ScanlineVFX
Petr Sajner ... compositing artist: ScanlineVFX Munich
Ruben Salazar ... digital compositor
Andrea Salvatori ... cg modeler: Makinarium
Kevin Samar ... compositor
Mohan Sangeeth ... animation layout department manager: ScanlineVFX
Ignacio Santamaria ... previs artist: The Third Floor
Justin Sarber ... systems admin: ScanlineVFX
Tarkan Sarim ... lead grooming td: Scanline VFX / lead grooming td: ScanlineVFX
Andrew Savchenko ... compositor: Rising Sun Pictures
Michael Scheffler ... system administrator: ScanlineVFX Munich
Alexander Scherffig ... compositing artist: ScanlineVFX Munich
Fabian Scheuringer ... editorial support: ScanlineVFX Munich
Franz Schiller ... compositing supervisor: ScanlineVFX Munich
Jens Schneider ... compositing artist: ScanlineVFX Munich
Ron Schrems ... modeler: ScanlineVFX
Karl Schudeck ... previs artist: The Third Floor
László Sebõ ... pipeline td: ScanlineVFX
Jaeil Seo ... matte painter: ScanlineVFX
Shareef Shanawany ... flowline td: ScanlineVFX
Scott Shapiro ... visual effects producer
Kodeeswaran Shenbagaram ... compositor: ScanlineVFX
Kieran Shepherd ... compositor
Christian Sherriff-Smith ... lighting artist: Iloura
Kelly Shin ... 2d digital producer: ScanlineVFX
Will Siddall ... systems developer: ScanlineVFX
Marcela A. Silva ... compositor: ScanlineVFX
Kishore Singh ... lead cloth/hair effects artist: ScanlineVFX
Magnus Skagerlund ... modeling department supervisor: ScanlineVFX
Andrew Slevin ... production assistant: Scanline VFX / production assistant: ScanlineVFX
Sam Sloan ... visual effects photographer
Anthony Smith ... 2d supervisor: Rising Sun Pictures
Dane Allan Smith ... global head of business development: The Third Floor
Jonty Smith ... visual effects artist: clear angle studios
Nadia So ... roto/paint artist: ScanlineVFX
Lisa Spence ... visual effects producer: Scanline VFX / visual effects producer: ScanlineVFX
Kathleen Squire ... lidar technician
Daniel St-Amant ... concept/matte painter
Helmut Stark ... cg artist: ScanlineVFX Munich
Andreas Steinlein ... digital compositor
James Steller ... compositor
Jonas Stiltz ... compositing artist: ScanlineVFX Munich
Conner Stirling ... visual effects editorial
Paul Venn Stirling ... digital compositor: Iloura
George Stone ... visual effects coordinator
Rosalind Stratton ... vfx production manager: Iloura
Alan Stucchi ... compositor: ScanlineVFX / digital compositor
Errol Stussi ... visual effects coordinator: ScanlineVFX
Quentin Sur ... previs lead: The Third Floor
Chris Sutherland ... compositor: ScanlineVFX
Prasun Talukdar ... visual effects artist
Benjamin Tan ... matchmove and layout artist / tracking and matchmove artist
Neil Russell Tan ... roto/paint artist: ScanlineVFX
Siqi Tang ... digital compositor
Julien Taton ... fx td
James Tavet ... matchmove/layout artist: RSP
Corrine Teo ... compositor: ScanlineVFX
Mike Terrigno ... digital compositor
Radley Teruel ... visual effects supervisor: Factory VFX
Jean-Pierre Teulières ... previs artist: The Third Floor
Jason Thielen ... previs artist: The Third Floor
Andrew K. Thompson ... compositor: ScanlineVFX
Lachlan Tolley ... compositor
Annalisa Torina ... visual effects coordinator
John Toth ... digital compositor: Rising Sun pictures
Hilton Treves ... visual effects
Greg Tsadilas ... lighter: ScanlineVFX
Tzung-Da Tsai ... flowline development lead
Wei Che Tseng ... digital compositor
Michael Tuohy ... 3D Producer
Parikshat Tyagi ... compositor: Rising Sun Pictures (as Parikshit Tyagi)
Nera Uljar ... vancouver office administrator: ScanlineVFX
Sylvia Unglaub ... animation intern: ScanlineVFX Munich
Cameron Van Den Besselaar ... creature technical assistant
Johan van Huyssteen ... compositor
Arnulfo Vargas ... previs artist: The Third Floor
Matteo Veglia ... visual effects coordinator / visual effects coordinator: ScanlineVFX
Joel Venti ... storyboard artist: The Third Floor
Leiki Veskimets ... department production manager: Scanline VFX
Vinay.isetti ... matchmove artist
Sarah Vinson ... visual effects producer: Rising Sun Pictures
Scott Vosbury ... compositor: ScanlineVFX
Anne Vu ... compositor: Rising Sun Pictures
Thomas Dane Wagener ... stereo coordinator: Scanline VFX / stereo coordinator: ScanlineVFX
Victor Wagner ... visual effects: technical director
Rose Wang ... matte painter: ScanlineVFX
Thomas Warrender ... matte painter: ScanlineVFX
Bastian Wartenberg ... senior effects technical director: Iloura
Martin Toby Watson ... layout artist: ScanlineVFX
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning
Chujia Wei ... digital compositor: Soho VFX
Vivian Wei ... digital compositor
Zack Weiler ... cfx: scanline vfx / cloth/hair effects artist: ScanlineVFX
Shelley Welch ... layout artist: ScanlineVFX
Philipp Welle ... matchmove lead: ScanlineVFX Munich
Jeff Wells ... compositor: ScanlineVFX / digital compositor: Scanline VFX
Christal Wolgamott ... visual effects producer: Factory VFX
Carmen Wong ... digital compositor
Sunny Wong ... digital compositor
Bjoern Wortmann ... compositing artist: ScanlineVFX Munich
Kai Woytke ... compositing artist: ScanlineVFX Munich
Radoslav Yanudov ... digital compositor
Esther Yap ... matchmove artist: ScanlineVFX
Tiffany Yee ... previs artist: The Third Floor
Robert Wen Ren Yeh ... io coordinator: ScanlineVFX
Ashkan Yousefi ... visual effects artist
Asim Zaidi ... pipeline td: ScanlineVFX
Kian Zand ... digital compositor
Zachariah Zaubi ... compositing supervisor: ScanlineVFX
Thomas Zauner ... ceo: ScanlineVFX Munich
David Zeng ... compositor / compositor: ScanlineVFX
Nathan Zeppel ... layout artist: Rising Sun pictures
Lei Zhang ... vfx editor / visual effects assistant editor: ScanlineVFX
Lee Zhu ... digital compositor: Soho VFX
Sam Hodge ... lead software developer (uncredited)
Chawalit Jirattikansakul ... tracking (uncredited)
Ashwin Kumar ... lead roto (uncredited)
Lazetutkovski ... lead paint artist (uncredited)
Colin Rhodes ... compositor: Rising Sun Pictures (uncredited)

Stunts 

Hannah Behan ... stunt double: Alicia Vikander/Lara Croft
Tony Christian ... utility stunts
Heidi Dickson ... stunt double: Alicia Vikander/Lara Croft
Matt Esof ... stunt performer
Bradley Farmer ... stunt performer
Francois Groenewald ... stunt double: Rocket
Mark Henson ... stunt coordinator
Robert Hladik ... reshoots
Jan Holicek ... stunt rigger
Jessica Hooker ... Stunt Double: Alicia Vikander/Lara Croft
Dean Johnson ... stunt performer
Joe Kennard ... stunt performer
Scott Kirkbride ... stunt double: dominic west
Cristian Knight ... stunt performer
Lukaz Leong ... stunt performer
Lee Millham ... stunt driver
Saskia Mitchell ... stunts
Lee Morrison ... stunt coordinator: second unit
Lucy Jayne Murray ... stunt double: Alicia Vikander/Lara Croft
Slobo Panovic ... stunt player: ND Merc
Ian Pead ... stunt performer
Jason Phelan ... stunt rider
Grant Powell ... fight coordinator
Louis Samms ... stunts
Matthew Sampson ... stunt department supervisor: UK
Frans Steyn ... stunt double: Milton Schorr
Leo Stransky ... stunt coordinator: reshoots
Roy Taylor ... fight co-ordinator:UK
Thé Kyu Thai ... stunts
Fleur van Eeden ... stunt double: Alicia Vikander/Lara Croft
Shawn Van Zyl ... stunt double
DeVille Vannik ... parkour choreographer
Violet Verigo ... stunt double: Alicia Vikander/Lara Croft
Alistair Whitton ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Shane Abrahams ... electrician
Justice Amadi ... electrician
George Amos ... A camera operator
Paddy Anstey ... electrician
David Appleby ... key grip
Neil Ashton ... electrician
Sebastian Barraclough ... first assistant camera "a" camera uk
Graham Bartholomew ... still photographer
Liam Beard ... video assistant: main unit
Alex Bender ... camera best boy: second unit
Ashraf Benjamin ... pre-rigger
Brendon Bennett ... underwater camera technician
Christian Black ... still photographer
Thandi Blakfesi ... electrician
Adrian Boerlage ... first assistant camera: re-shoots
Jeremy Braben ... aerial director of photography
Joshua Callis-Smith ... dailies colourist / digital imaging technician
Meike Chinnery ... 1st assistant camera a cam
Darren Coomber ... Standby rigger 2nd unit U.K.
Jim Crowther ... best boy: grip
Simon Cullen ... sparks rigger
Brandon Daniels ... second unit best boy
Mardon de Carvalho ... dailies colourist / digital imaging technician: additional photography
Jean de Kock ... best boy lighting
Mark Dempsey ... dit assistant: UK unit
Jonathan Dennis ... russian arm operator
Wiseman Dinizulu ... prelight gaffer
Nathan Erasmus ... electrician
Jon Fenech ... video and dit assist: main unit -dailies
Will Finch ... best boy: Uk
Simon Finney ... camera operator: "b" camera, UK
Jack Flemming ... c camaera grip uk
Matthew Fox ... video assist assistant: additional photography
Neil Frazer ... wirecam programmer
Max Glickman ... first assistant camera, 'c' camera, second unit
Leigh Gold ... first assistant camera, 'a' camera, second unit
Tom Gough ... digital imaging technician: second unit
Desmond Gqitekaya ... electrician
Oliver Hadlow-Martin ... d.i.t
Dan Hartley ... video assist operator: London action unit
Justin Hawkins ... first assistant camera: "b" camera
Simone Howlett ... a camera loader
Wayne Howlett ... russian arm precision driver
Winston Jezile ... electrician
Lukasz Jogalla ... director of photography: second unit
Sam Jones ... practical electrician
Thembekile Kebeni ... rigging grip
Mike King ... electrician: chargehand (as Michael-Daniel-King)
Ed Kirby ... practical electrician
Ilze Kitshoff ... unit stills photographer
Marcel Klopper ... libra head technician
Aaran Lewis Leach ... central loader "main unit" uk
Uri Maree ... electrician
Jason Martin ... camera operator
Filippo Maso ... camera trainee: second unit
Stephen Mathie ... gaffer
Guy McCormack ... video co-ordinator: uk shoot
Douglas Mcerlain ... electrician
Ossie McLean ... "a" camera/steadicam operator: uk
Negoita Mihai ... libra head technician: dailies
Josh Milne ... libra head technician: dailies
Regan Mitchell ... key rigging grip
George More Gordon ... video assistant: reshoots
Will Morris ... first assistant camera: "c" camera, main unit, UK
Julian Morson ... camera operator: second unit
Archie Muller ... rigging second assistant camera, second unit
Sonwabile Nqulo ... prelight electrician
Tshepo Nthako ... central loader (as Tshepo Nthoko)
Alice Pennefather ... underwater camera assistant
James Perry ... second assistant camera, 'a' camera, second unit
Nick Phillips ... libra head technician
Alex Pollini ... director of photography: title sequence
Keith Rafferty ... practical electrician
Ben Ransley ... electrician: additional photography
Sam Reeves ... Grip: Second unit - Dailies
Jack Ridout ... lighting technician
Dale Rodkin ... b camera operator/steadicam
Ben Casciello Rogers ... second assistant camera, 'c' camera, second unit
Keith Saayman ... libra head technician
Trent Sam ... dit assist
Wayne Shields ... gaffer
Reece Smith ... underwater electrician
Paul Snell ... second assistant camera, 'b' camera, second unit
Duncan Steven ... grip: dailies
Richard Stevenson ... Underwater camera
Olly Tellett ... first assistant camera / first assistant camera, 'b' camera, second unit
Andy Thomson ... russian arm technician
Sive Tunywa ... prelight electrician
Arno van der Laan ... b camera loader
Vusi Velapi ... rigging electric best boy
Derek Walker ... additional camera operator / additional photography: b camera
Gavin Weatherall ... wire cam supervisor
Rob Weidner ... first assistant camera: splinter unit
Des Whelan ... camera operator: second unit
Steven Brett Whittaker ... splinter unit dit
Clive David Williams ... libra head technician

Animation Department 

Aanikka Holder ... assistant animator (uncredited)
Jubey Jose ... animator
Adam Klein ... animator
Daniele Mieli ... animator
Nicolas Torres ... animator
Aanikka Holder ... animation technical assistant (uncredited)

Casting Department 

Kirsty Kinnear ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Sue Casey ... costume stand-by: ms vikander
Paul Colford ... crowd wardrobe master
Gabrielle de Gersigny ... costume buyer
Rick de Souza ... set costumer
Jan Dieckmann ... key textile artist
Alexandra Disertori ... Costume Junior
Alexina Duncan ... costume buyer
Liz Essex ... principal costumer
Birgitta Fredlund ... costume coordinator
Philip Goldsworthy ... principal costumer
Alex-Ann Keppie ... set costumer
Heidi McQueen-Prentice ... costume assistant
Maryke Nel ... set costumer
Jessica Phillips ... crowd standby
Eva Roelfs ... costume buyer
Kelly Jade Rother ... textile artist
Tiffany Russell ... costume trainee
Philip Stapelberg ... costume supervisor
Benjamin Tyrrell ... textile artist

Editorial Department 

Mike Austin ... finishing editor
Robert Avery ... second assistant editor
Lucie Barbier ... color assistant
Adam Brailsford ... visual effects co-ordinator
Holly Laura Burn ... editorial trainee
Alice Catherine Carter ... Trainee Dailies Assistant
Brendan Feely ... post-production assistant
Greg Fisher ... colorist
Chris Francis ... colour assistant
Meetal Gokul ... direction of post-production
Jonas Jangvad ... colour assistant
Todd Kleparski ... head of production: Company 3 UK
Jade Köhler ... dailies coordinator
Zach Marshall ... assistant editor: TV Spots
Danielle Nel ... first assistant editor: South Africa
Gemma Saunders ... dailies producer
Matthew E. Schneider ... post - production coordinator: MGM
Robert Sealey ... first assistant editor
Christian Siebenherz ... additional editor
Jonathan Smiles ... dailies technician
Eden Stelmach ... Post-production assistant: MGM
Lauren Van Rensburg ... dailies supervisor
Luis Ochoa ... additional editor (uncredited)

Location Management 

Mike Battle ... location pa
Dillon Beagley ... Location marshall
Robert Bentley ... location scout
Guy Bishop ... location marshal
Edward Bottenheim ... location assistant
Stephanie Bryant ... location marshal
James 'Fingers' Buxton ... location manager
Hannah Cole ... Location marshall
Mauro Crolla ... location marshal
Katrina Day ... location coordinator
Dino Denton ... assistant location manager: South Africa
Deon Du Preez ... location manager: south africa
James Dunstan ... location assistant
Megan Earl ... location marshal
Summer Greenwood ... location marshal
Luke Harris-Perfect ... location marshal
Matthew Harrison ... location marshal
Paul Howard ... supervising location manager uk
Sam Hunt ... location marshal
Simon Lam ... location marshal
Jess MacDonald ... assistant location manager
Jj McAllister ... location marshal
Hannah McCarthy ... location assistant dailies
Mike Papal ... location pa
David Powell ... unit manager
Kate Priestman ... location marshall
Melisa Rodop ... locations
Elliot Sansom ... location marshall
Kamilla Steczkowska ... location marshall
Carrick Welsh ... studio unit manager: additional photography
Charlotte Wright ... location scout

Music Department 

Jonathan Beard ... orchestrator
Rachel Bolt ... viola
Simon Changer ... music editor
Aljoscha Christenhuß ... composer: additional music
Antonio Di Iorio ... composer: additional music
Isobel Griffiths ... orchestral contractor
Benjamin Hoff ... assistant orchestrator
Roger Linley ... musician: double bass
Steve Mair ... musician: double bass
Perry Montague-Mason ... Orchestra Leader
Emily Rice ... additional score programming
Alex Ruger ... score technical engineer
Kle Savidge ... music supervisor
Scottpatrick J. Sellitto ... music consultant
Ben Smithers ... assistant music editor
Jill Streater ... uk music preparation
Jacopo Trifone ... additional score programming
Edward Trybek ... orchestrator
Henri Wilkinson ... orchestrator
Arabella Winter ... assistant music editor
Ben Hayden ... trailer music (uncredited)

Transportation Department 

Dean Arlen ... unit driver
Darren Beaven ... unit driver
Stuart Clayson ... camera car standby tech
Dobrin Daniela ... facilities coordinator
Michael Geary ... picture vehicle coordinator
Denis Gilmore ... Driver to Mr. Richmond
Kit Harvey ... driver
Darren Helman ... unit driver
Andrew James ... unit driver
Ashley Jeffrey ... driver: cast
Declan Lambert ... hgv driver
Cain Lee ... transportation captain
Vince Levins ... hod tech vehicles
David Lewis ... transport supplier
Pete Newman ... production driver: UK
Tony Power ... Construction driver uk
Colescu Sebastian ... additional photography: tech driver
Bradley Sweetman ... transport manager
Rob Van Der Veen ... tech truck driver

Other crew 

Ruth Atkinson ... script supervisor
Paul Barratt ... Safety Adviser
Lisa Birch ... assistant to diving coordinator
Charles Bodycomb ... armourer: uk
Mike Border ... crowd pa: dailies
Maxwell Boulton ... assistant accountant
Leah Breckman ... production secretary
Penny Brown ... construction nurse
Godfrey Buteera ... accounting clerk
Charlotte Carey ... set pa
Paula Casarin ... script supervisor
Paula Chidgey ... 1st assistant accountant / assistant post production accountant
Celine Cripps ... production coordinator
Devis Damonte ... payroll: accountant
Sam Dent ... stunt performer
Derek Desmond ... aerial operations: Helicopter Film Services
Giles Dumper ... aerial helicopter pilot / helicopter pilot
James Dunstan ... production assistant
Simone Dutreux ... payroll assistant
Ellysha Eglon-Smith ... set pa: second unit
Dave Evans ... armourer: UK
Stuart Ewen ... production coordinator: additional photography
Adam Foster ... set production assistant: UK
Nathan Francis ... assistant accountant
Linda Gamble ... unit publicist
AnaMarie C. Gonzaga ... production controller
Bernard Gunter ... production assistant: dailies
Fiona Harper ... assistant production coordinator: prep
Lee Nicholas Harris ... Stand-in for Nick Frost
Marina Heumann ... on set secretary
Jesse Hiram ... stereography operator
Jason Horwood ... stand by armourer
David Hyde ... production assistant
Shepherd Kasema ... production assistant
Brent Kriel ... marine supervisor
Jana Lundy ... first assistant accountant
Magnus Lygdback ... nutritionist: personal trainer to alicia vikander
Rose Mac ... muay thai trainer
Abigail Manson ... assistant to Alicia Vikander
Jason Martin ... marine co-coordinator
Lamees Martin ... dailies assistant
Luke James Matthews ... Security
Alex Mill ... base pa: second unit
Juhlene Moller ... assistant accountant
James Muringani ... production coordinator
Carolyn O'Reilly ... assistant production coordinator
Denis O'Sullivan ... production executive
Emmanuel Pappas ... physical production coordinator: WB
Lance Peters ... key armourer / military advisor
Ellie Rawlings ... production assistant: additional photography
Leah Revivo ... assistant to Roar Uthaug
Dani Rex-Byrd ... production assistant (as Dani Rex Byrd)
Hamish Riddell ... production assistant: additional photography
Dezi Rorich ... unit publicist
Eleanor Russell ... set pa: second unit
Dave Shaw ... diving coordinator
Lydia Silverman ... assistant: Mr. King
Joss Skottowe ... supervising armourer: UK
Johanna Smitz ... stand in/double: Lara Croft - Alicia Vikander
Robyn Snell ... assistant production coordinator: south africa unit
Alton Stoffels ... safety advisor
Adam M. Stone ... product placement coordinator
Cat Stone ... product placement coordinator
Melissa Strong ... location marshal
Katy Strutynski ... assistant to mr.uthaug: pre-production
Kari Thompson ... Craft Assistant
Rachel Thompson ... assistant to executive in charge of production
Illias Thoms ... key set pa: second unit
Sarah Unwin ... assistant production co-ordinator
Stephanie Vaughan ... production coordinator
Martina Vazzoler ... assistant script supervisor: UK
Tiffany von Willingh ... production secretary
Lucy Ward ... script supervisor: Additional Photography
Aaron Warham ... Construction Accountant
Jonathan Wayre ... dictaphone unit supplied by
Tony Paul West ... double: Dominic West
Michael Kenneth White ... snake wrangler
Shamiela Williams ... payroll
Irina Wozniak ... Financial Manager: Moonlighting Films
Megan Yeargin ... production assistant
Phoebe Young ... crowd pa: dailies
Christian Zuidema ... environmental consultant (as Chris Zuidema)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page