Poster

Terminator Genisys ()


Reference View | Change View


When John Connor, leader of the human resistance, sends Sgt. Kyle Reese back to 1984 to protect Sarah Connor and safeguard the future, an unexpected turn of events creates a fractured... See more »

Director:
Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Complete, Cast awaiting verification

Edit
...
Guardian
...
John Connor
...
Sarah Connor
...
Kyle Reese
...
O'Brien
...
Danny Dyson
...
Alex (as Matthew Smith)
...
Miles Dyson
...
Cop / T-1000
...
Lt. Matias
...
Detective Cheung
...
Young O'Brien
...
Detective Harding (as Greg Alan Williams)
...
Detective Timmons
...
Agent Janssen
...
Agent Burke
Ian Etheridge ...
Skynet - 10 yrs old
...
Skynet - 12 / 14 yrs old
...
Skynet - 18 yrs old
...
Perry
...
Mariam
...
Lt. Whitley
...
Kyle's Dad (as Mark Adam Miller)
...
Kyle's Mom
...
Young Sarah
...
Security Guard #1
...
Security Guard #2
...
Eric Thompson
...
Lead Cop
...
Uniform Cop
...
Guardian - Young / Terminator T-800
...
Garber
...
Derelict
...
Angry Driver
...
Punk #1
Christion Troxell ...
Punk #2 (as Christion Troxel)
...
Punk #3
...
Refugee / Terminator (as Aaron Williamson)
...
Hospital Security Guard
Ernest Wells ...
Garbage Man (as Ernest M. Wells)
Larry E. Lundy Jr. ...
Hero Guerria (as Larry Lundy Jr.)
Ross P. Cook ...
Soldier #1 (as Ross Cook)
Christopher Heskey ...
Soldier #2
Moses Munoz ...
Soldier #3
Lisa McRee ...
Chat Show Host
...
Young Boy
...
Young Kyle
Rest of cast listed alphabetically:
...
Tiburon Kid on School Bus (uncredited)
Andre Allemand ...
Guerilla Soldier (uncredited)
Jerome Andries ...
Officer Fisher (uncredited)
...
Guerrilla Soldier (uncredited)
...
San Francisco Cop #2 (uncredited)
...
Tiburon Kid on School Bus (uncredited)
...
Girl Playing on Beach (uncredited)
...
Guerilla Officer (uncredited)
Terri Battee ...
Guerrilla Officer (uncredited)
Sean Beck ...
Pedestrian (uncredited)
Gregory Scott Bedford ...
Biker (uncredited)
Jennifer Bender ...
Receptionist (uncredited)
Eric Berris ...
Guerrilla Soldier (uncredited)
...
Officer Cazzuto (uncredited)
...
Guerilla Soldier (uncredited)
Tom Bui ...
Guerilla Soldier (uncredited)
...
Guerilla Soldier (uncredited)
...
Doctor (uncredited)
...
Guerrilla Soldier 2 (uncredited)
David Michael Cefalu ...
Militia Soldier (uncredited)
Cabran E. Chamberlain ...
School Bus Driver (uncredited)
...
Commander Pike Sumner (uncredited)
Kyle Crosby ...
Soldier (uncredited)
...
Civilian (uncredited)
...
SFPD Traffic Cop (uncredited)
Stephen Diamond ...
Lab Technician (uncredited)
Neil Durr ...
Guerrilla Soldier (uncredited)
Alexander Eldimiati ...
Soldier (uncredited)
...
Tiburon Kid on School Bus (uncredited)
...
Commander Hanz (uncredited)
John Garcia ...
Soldier (uncredited)
...
Guerrilla Soldier (uncredited)
...
Doctor (uncredited)
Kage Havok ...
Guerrilla Soldier (uncredited)
Bill Heintz ...
Guerrilla Soldier (uncredited)
Garrett Hollingsworth ...
Street Punk (uncredited)
...
Prisoner (uncredited)
Lizeth Hutchings ...
Guerilla Soldier (uncredited)
...
Refugee (uncredited)
...
Guerrilla Officer (uncredited)
Patrick Kearns ...
Civilian (uncredited)
Steve Kish ...
Prisoner / Cyberdyne Employee (uncredited)
Douglas Lacey ...
Guerrilla Soldier (uncredited)
...
Cyberdyne Employee (uncredited)
...
Beach Goer (uncredited)
Cynthia LeBlanc ...
Hospital Vistor (uncredited)
Elton LeBlanc ...
Doctor (uncredited)
...
Guerrilla Guard (uncredited)
Gerard 'Jerry' Lewis ...
Guerrilla (uncredited)
Edgar Leza ...
Detective (uncredited)
Taylor Lissarrague ...
War Prisoner (uncredited)
John Lobato ...
Guerrilla Officer (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
Starlette Miariaunii ...
Prison Rioter (uncredited)
Shamar Milton ...
Cyberdyne Employee (uncredited)
Mahal Montoya ...
Mom on the Beach (uncredited)
...
Sarah's Father (uncredited)
Duane Moseley ...
Cyberdyne Employee (uncredited)
Ethan Myles ...
Guerilla Soldier (uncredited)
Gustavo I. Ortiz ...
Prisoner (uncredited)
...
Doctor (uncredited)
...
Guerilla Soldier (uncredited)
...
Cyberdyne Employee (uncredited)
...
Tiburon Kid on School Bus (uncredited)
...
Guerilla Soldier (uncredited)
William Schaff ...
Cyberdyne Employee / Soldier (uncredited)
...
Prisoner (uncredited)
...
Soldier (uncredited)
...
Guerrilla Soldier (uncredited)
Kerry Sims ...
Guerrilla Officer (uncredited)
...
Officer Schanker (uncredited)
...
School Girl (uncredited)
...
Cop 1 (uncredited)
John Teal Jr. ...
Guerrilla Soldier (uncredited)
Erica Teeple ...
Tiburon Kid on School Bus (uncredited)
Dennis Thomas IV ...
Cyberdyne Employee (uncredited)
Joshua Tran ...
Undercover Cop (uncredited)
Nathan Tremaine ...
Prisoner (uncredited)
...
Special Agent Romero (uncredited)
Samantha Warren ...
Nurse (uncredited)
Brian Les Weinberger ...
Cyberdyne Corporate Event Employee (uncredited)
Douglas Wilcox II ...
Guerrilla Soldier (uncredited)
Jesse Yarborough ...
Guerrilla Officer (uncredited)
Mitchell Yee ...
Resistance Soldier (uncredited)

Directed by

Edit
Alan Taylor

Written by

Edit
Laeta Kalogridis ... (written by) &
Patrick Lussier ... (written by)
 
James Cameron ... (based on characters created by) &
Gale Anne Hurd ... (based on characters created by)

Produced by

Edit
Bill Carraro ... executive producer
David Ellison ... producer
Megan Ellison ... executive producer
Dana Goldberg ... producer
Shari Hanson ... associate producer
Laeta Kalogridis ... executive producer
Patrick Lussier ... executive producer
Paul Schwake ... executive producer

Music by

Edit
Lorne Balfe

Cinematography by

Edit
Kramer Morgenthau

Film Editing by

Edit
Roger Barton

Editorial Department

Edit
Milton Adamou ... stereoscopic post executive
Kd Amond ... editorial assistant
Robert M. Barr ... dailies technician
Dhirendra Chhatpar ... stereoscopic editor
Sharia Lynn Davis ... editorial assistant (as Sharia Davis)
Christine Dougherty ... digital intermediate producer
Laurent Dupepe ... post engineer
Greg Emerson ... senior stereoscopic on-line editor
Jason Fabbro ... 3d digital intermediate colorist
Jamie Fortenberry ... dailies assistant: 2nd Unit
Meetal Gokul ... Senior Stereo Editor
Brent Greer ... colorist: dailies (Main unit)
Michael Hatzer ... supervising digital colorist
Chris Jensen ... second colorist: Technicolor
Kenny G. Krauss ... first assistant editor
Sarah Lucky ... assistant editor
Priyal Mahadik ... stereoscopic editor
Robert Malina ... first assistant editor
Vaibhav Marathe ... stereoscopic editor
Gray Marshall ... associate colorist
Emily Mason ... stereoscopic assistant editor: StereoD
Glenise Mullins ... assistant editor
Nadia Nabhan ... digital intermediate assistant producer
Wayan Blue Palmieri ... stereoscopic assistant editor
Mark Sahagun ... digital intermediate editor
Adrian Scherger ... stereoscopic on-line editor: Stereo D
Scott Simerly Jr. ... trailer editor
John St. Laurent ... colorist: dailies, 2nd unit
Craig Tanner ... stereoscopic editor
Ara Thomassian ... digital dailies: visual effects
Dan Urrutia ... assistant vfx editor
Chris Van Duyn ... post-production: dailies operations-Technicolor
Kenny Vicent ... dailies engineer
Zander White ... dailies assistant: 2nd Unit
Calvin Wimmer ... vfx editor
Denise Woodgerd ... dailies producer
Daniel André ... digital cinema mastering: IMAX (uncredited)
Christine Dougherty ... home video project manager (uncredited)
Valance Eisleben ... digital color asssit (uncredited)
Everette Webber ... digital intermediate editor (uncredited)

Casting By

Edit
Ronna Kress

Production Design by

Edit
Neil Spisak

Art Direction by

Edit
Ravi Bansal
Andres Cubillan
Aaron Haye ... supervising art director
Mara LePere-Schloop
Jeffrey Mossa
Greg Papalia
David Scott
Dawn Swiderski
Mark Robert Taylor

Set Decoration by

Edit
Jay Hart
Austin T. LeValley ... (construction)

Costume Design by

Edit
Susan Matheson

Makeup Department

Edit
Nicole Sortillon Amos ... key makeup artist (as Nicole Sortillon)
Lawrnell Bell-Rattler ... hair stylist
Anji Bemben ... hairstylist department head
Jim Charmatz ... special effects make-up design: Legacy Effects
Rocky Faulkner ... makeup artist
Dhyana Forte ... additional makeup artist
Marcos Gonzales ... additional hair
Connie Grayson Criswell ... wig maker
Sherri B. Hamilton ... hair stylist (as Sherri Hamilton)
Stacey Herbert ... 2nd unit key makeup
Jennifer Hodges ... hair stylist
Jack Lazzaro ... makeup artist
Courtney Lether ... makeup department head second unit
Lisa Love ... makeup department head
Annabelle MacNeal ... makeup artist
Clayton Martinez ... make-up effects technician - Legacy Effects
Yolanda Mercadel ... hair stylist
Fleur Morell ... key makeup artist
Lucy O'Reilly ... makeup artist
LeDiedra Richard-Baldwin ... makeup artist
Jacob Roanhaus ... special makeup effects artist
Kellie Robinson ... makeup artist
John Rosengrant ... live action effects & design supervisor
Jami Ross ... makeup artist
Brian Sipe ... department head: prosthetic makeup, legacy effects
Donna Spahn ... key hair stylist
Susan Spaid ... makeup artist (second unit)
Emily Tatum ... makeup artist
Lauren Thomas ... special makeup effects artist
Jennifer Tremont ... key hair stylist: San Francisco
Jenny-King Turko ... key make-up artist: San Francisco
Vicki Vacca ... makeup artist

Production Management

Edit
Gavin J. Behrman ... production supervisor
Bill Carraro ... unit production manager
Heidi Erl ... production supervisor: San Francisco unit
Akshay Ravi ... line producer: post production
Jennifer Teves ... production supervisor: second unit
Wendy Williams ... unit production manager (as Wendy S. Williams)

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Susan M. Elmore ... second assistant director: Los Angeles unit (as Susan E. Elmore)
Dan Gutierrez ... additional second assistant director: second unit
Robert S. Hoffman ... second assistant director: second unit
Joel Kramer ... second unit director: Los Angeles Unit
Brandon Lambdin ... first assistant director: additional second unit
Joe Landry ... dga trainee
James LaRocca ... first assistant director: second unit
Conte Mark Matal ... first assistant director: Los Angeles unit (as Conti Matal)
Kevin O'Neil ... second assistant director: additional second unit
Richard Oswald ... second assistant director
Shannon Parker ... second second assistant director: second unit
Philip A. Patterson ... first assistant director (as Phil Patterson)
Gerson Paz ... second second assistant director
Cali Pomes ... second second assistant director
Melissa Rosal ... additional second assistant director: additional second unit
David Sardi ... first assistant director
Paul Schneider ... second assistant director: Los Angeles unit
Zack Smith ... second second assistant director: additional second unit
Brian Smrz ... second unit director: Additional Second Unit
Richard E. White ... second assistant director
Georgianna Whitley ... additional second assistant director
Alexander Witt ... second unit director

Art Department

Edit
Alexandra Adduci ... sculptor
Elena Albanese ... assistant art director
C. Scott Baker ... set designer
Mike Barnard ... scenic
Barker Barrett ... construction plasterer: San Francisco head carpenter
Simonette Berry ... scenic artist
Christy C. Beshears ... art dep assistant
John Bilicki ... Aviation mockup tech: Scroggins Aviation
Rob Bliss ... concept artist
Kirk Bordelon ... painter
Robert M. Bouffard ... prop maker
Tracy Boyko ... set painter: San Francisco
Chad Braselman ... prop/set maker (as Chadwick Braselman) / prop/set maker: art department (as Chadwick Braselman)
Ian Britton ... greensperson: San Francisco
Shawn D. Bronson ... assistant art director
Diana Burton ... property master
Andrew Campbell ... lead graphic designer
Alexandra Capps ... props assistant
Robert Castillo ... storyboard artist: promo team
Cassie Catalanotto ... set dresser
Jason Chaffin ... sculptor
Todd Cherniawsky ... set designer
Po Sing Chu ... concept artist
Melisa Coby ... painter
David Cohen ... mold shop supervisor
Troy Collins Jr. ... construction utility
Jack Cornelius ... set dec gang boss
Travis Craven ... lead sculptor
Nick S. Cross ... set designer
Matthew L. Crowson ... set dresser
Saul Cruthirds ... set dresser
Mick Cummings ... set decoration buyer
Federico D'Alessandro ... storyboard artist
Fausto De Martini ... senior illustrator
Shannon de Vergnette ... art department staff assistant (as Shannon De Vergnette)
Fred Deyoe ... general foreman
Kim Deyoe ... construction pa
John David Diersing ... propmaker gangboss
Nicole Eldredge ... set dresser
Amanda Ennis-Smith ... post production artist
Jeff Errico ... storyboard artist
Eric Fehlberg ... concept artist: prop
Yolan Fisher ... assistant property master
Michael J. Flynn ... greens foreman
Sarah Forrest ... set designer
Neil Garland ... propmakers foreman
Jared Patrick Gerbig ... production assistant
Martin J. Gibbons ... prop shop foreman
Daniel J. Gillooly ... greens coordinator
John Giuliano ... propmaker foreman (as John Guliano)
Jeff Gladhart ... prop maker
Susanna Glattly ... set dresser
Theresa Greene ... art department coordinator
Charlie Guanci III ... armorer
Morgan Hall ... art production assistant
Melissa Harrison ... assistant property master: additional photography
Mike Helbig ... set dresser: San Francisco
Brock Helfer ... key set dressing gangboss
Darryl Henley ... storyboard artist
William Hickey ... propmaker
Allison Hilder ... assistant property master
Alex Hillkurtz ... storyboard artist
Jeff Hinds ... props: 2nd unit
Lawrence Hornbeck ... on-set dresser: San Francisco
John Hoskins ... construction coordinator
Michael Anthony Jackson ... storyboard artist
Henry Stuart John ... digital construction foreman (as Stuart John)
Tommy John ... scenic gang boss
Caleb P. Johnson ... scenic artist
Kent Jones ... paint supervisor
Melissa Pamela Jones ... set dresser
Michael Jortner ... property master: second unit / second unit property master
Steve Jung ... lead concept designer
Camile Kelsey ... scenic painter
Grace Kelsey ... painter
Carl Kempf ... plasterer
Dave Kilby ... plaster foreman
Alexa Kinigopoulos ... props
Lizzy Jane Klein ... researcher
Igor Knezevic ... concept artist
Betty Krul ... set designer
Tani Kunitake ... illustrator
Lisa Kutyreff ... set decoration pa
Heather La Kor ... assistant property master: 2nd Unit (as Heather Korman)
April LaBranche ... set decoration coordinator
David Ladish ... set dresser
Steven Ladish ... set dresser: reshoots
Bryan Lane ... set designer
Ken Lewis Jr. ... plaster crew
Andrew H. Lewis ... plaster crew
Garrett Lowe ... set painter: San Francisco
Kevin Mangan ... greens foreman
William C. Martin ... assistant props: San Francisco (as Bill Martin)
Victor James Martinez ... lead concept artist
John Micheletos ... set dresser
Russ Milligan ... on-set greensman: San Francisco
Robert Misetich ... paint gang boss
Robert J. Moore Jr. ... gang boss: set dressing
Adam Mull ... model maker
John Naehrlich ... leadman
Thomas A. Nelson ... storyboard artist
Sam Page ... set designer
Chad Palardy ... prop maker
Gerald Palone ... on-set dresser: second unit
Greg Papalia ... set designer
Lesley Parker ... property coordinator
Mark Perot ... carpenter
Paul Pitalo ... set dresser
Adele Plauche ... set designer
Ira Proctor ... welder fabricator
Andrew Reeder ... set designer
Jack Reeves ... stand-by: second unit
Janna Roach ... assistant prop master-2nd Unit
Anna Rogers ... props: San Francisco
Billy Salsberg ... foreman
John Sanchez ... assistant property master: second unit
Carlos Savant ... staff shop mold maker
David Schanker ... assistant property master
Walter Schneider ... set designer
Doug Scroggins III ... aviation mockup tech
David Shauger ... propmaker gangboss
Karl Shefelman ... storyboard artist
Josh Sheppard ... storyboard artist
Andrew M. Siegel ... property master: Additional Photography
Miranda Sink ... prop assistant: 2nd unit
Ember Soberman ... scenic painter
Kouji Tajima ... concepts artist
David Tureau ... greens foreman
Jan Urschel ... additional illustrations
Ely Vegh ... set dresser gang boss
Louis Visco ... set dresser: San Francisco
Brian A. Waits ... set designer
Keith Wall ... additional prop
Bill Walters ... on set dresser
Nathaniel West ... concept artist
David O. Whatley ... sculptor/staff shop mold maker (as Dave Whatley)
Robert Wilbanks ... plasterer supervisor
Robert Wilson Jr. ... scenic painter
Jane Wu ... senior storyboard artist
Niko Zahlten ... prop assistant
Chris Zimmerman ... paint forman
Holly Meinert ... art production assistant (uncredited)

Sound Department

Edit
Erik Aadahl ... supervising sound editor
Roberto Dominguez Alegria ... foley mixer (as Roberto Domínguez)
James Ashwill ... foley mixer
Jeff Blehr ... second unit boom operator
Richard Bullock Jr. ... boom operator
Tom Caton ... boom operator / boom operator: Los Angeles
Blake Collins ... foley mixer
John T. Cucci ... foley artist
Pud Cusack ... sound mixer
Joel Erickson ... sound effects editor
Jamie Gambell ... utility sound
Judah Getz ... adr mixer
Rachel Grissom ... sound utility
John Guentner ... foley mixer
Tim Hays ... sound mixer
Justin Herman ... dolby atmos engineer
Jason W. Jennings ... sound designer
Scott Kinzey ... sound utility: San Francisco
Jonathan Klein ... supervising foley editor
B.J. Lehn ... second unit: sound mixer
Vicki Lemar ... adr mixer
Polly McKinnon ... dialogue editor
Scott Millan ... re-recording mixer
Chris Navarro ... adr mixer
Nancy Nugent ... supervising adr and dialog editor
Dan O'Connell ... foley artist
Jordan O'Neill ... datasat sound mastering engineer
Ralph Osborn ... dialogue editor
Diego Perez ... assistant sound editor
Tobias Poppe ... co-supervising sound editor / sound designer
Tristan Rose ... contributing adr recording engineer
Greg P. Russell ... re-recording mixer
Greg ten Bosch ... sound effects editor
Greg Townsend ... re-recording mix technician
Ethan Van der Ryn ... supervising sound editor
Csaba Wagner ... sound effects editor
Drew Webster ... re-recording mix technician
Mark Weingarten ... sound mixer
Carlos Wilkerson ... boom operator (second unit)
Billy Theriot ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by

Edit
John S. Baker ... pyrotechnician
David J. Barker ... special effects pyro foreman: second unit
Craig Tex Barnett ... special effects foreman (as Craig Barnett)
Marshall T. Broyles ... special effects technician
Steve Bunyea ... special effects foreman
Robert Caban ... special effects technician
Kenneth Calhoun ... lead technician: Legacy Effects
Matthew Carrubba ... special effects technician
Peter W. Clarke ... special effects technician
Kourtney Coats ... digital sculpting/modeling: Legacy Effects
Leslie Coogan ... special effects accountant (as Leslie Coogan Hawker)
Garry Cooper ... special effects second unit foreman
Ken Cornett ... model builder T800 puppets: Legacy efx
Lou Diaz ... mold department: Legacy Effects
Shreyas Dorwat ... special effects coordinator
Scott Dwyer ... special effects technician
Garry Elmendorf ... special effects supervisor: reshoots
Molly Federline ... special effects crew: Breakaway Unit
Damian Fisher ... mold shop supervisor
Roland Fullajtar ... special effects technician
Scott Garcia ... special effects crew
Kurt Harris ... special effects technician
Mark Hava ... special effects technician
Mark Hawker ... supervising special effects coordinator
Joe Heffernan ... 2nd unit
Dan Hogg ... Stereo Conversion Production Co-Ordinator
Allan B. Holt ... mold maker: Legacy Effects
Thomas R. Homsher ... special effects foreman
Jeff Jingle ... special effects mechanical designer Legacy Effects
Pratik Jore ... special effects
Jeffrey Knott ... special effects foreman
Brad Manis ... special effects technician
David Merritt ... model shop supervisor: Legacy Effects
Ken Mieding ... special effects foreman
Brian Montgomery ... special effects technician
Steven Munson ... special effects technician: Legacy Effects
Katie Riggs ... special effects technician
Carlos Savant ... special effects mold maker
Won-il Song ... digital sculpting/modeling: Legacy Effects
Ken Speed ... special effects technician
Christopher A. Suarez ... special effects 1st unit foreman: additional photography
Cole Taylor ... legacy effects coordinator
Andy Weder ... special effects floor supervisor
Dennis Yeager II ... special effects
Gary Yee ... special effects makeup: Legacy Studios
Kimberly Scott ... Legacy Effects Admin (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Ian Abbott ... technology: Double Negative
Nada Abdou ... stereoscopic compositor
Sushant Acharekar ... lighting technical director Double Negative London
Mayur Dadarao Adhau ... visual effects artist: MPC
Brian Adler ... executive producer: Gentle Giant Studios
Oliver Adranghi ... compositor: MPC
Nidhi Agarwal ... machmove artist: double negative
Pranay Agarwal ... digital compositor: double negative
Carmine Agnone ... lead matchmove artist: One of Us
Joel Aguilar ... paint artist: double negative
Martha Aguilar ... roto paint artist
Africa Aguirre Martín ... studio digital effects: double negative
Ajesh.k.t ... visual effects artist
Axel Akesson ... lookdev lead
Evrim Akyilmaz ... visual effects artist: Double Negative
Anjel Alcaraz ... lead stereoscopic artist: Stereo D
Kaevski Aleksandar ... Matchmove: fx3x
Gergana Alexandrova ... compositor: Method studios
Carlos A. Alfaro Jr. ... stereoscopic compositor
Antony Allen ... digital compositor
Casey Allen ... senior flame artist
Corey Allen ... finaling artist: stereo d
Joseph J. Allen ... grip-visual effects-San Francisco Unit
Juan Alonso ... digital compositor
Natalia Altavilla ... visual effects coordinator
Juan Alvarez ... roto and paint
Katarzyna Ancuta ... senior compositor
Erika Anderholm ... visual effects artist
Kris Anderson ... digital compositor
Scott R. Anderson ... assistant colourist: Double Negative / roto artist: Double Negative
Valeria Andino ... stereo conversion producer
Luis F. Andrade ... post-visualization artist
Kanika Andrew ... prep/cleanup artist: Double Negative
Gerald Ang ... machmove artist: Double Negative
Dwight Angelito ... vfx element qc
Pascal Annand ... visual effects editor: MPC
Christopher Anthony ... senior technical director
Christopher Antoniou ... lead model and texture artist: MPC
Alex Aponte ... visual effects production assistant
Khan Arbaz ... matchmove artist
Ruben Arenas ... roto artist: Double Negative
Anthony Arnoux ... visual effects artist
Avi Arora ... stereo compositor
François Arseneau ... animator
Arsen Arzumanyan ... previs artist
Mathieu Assemat ... head of techanim
Roland Athouris III ... stereo compositor
Jayce Attewell ... visual effects coordinator: Method Studios
David Aulds ... compositor
Nithin Babu ... visual effects artist: digital artist: Double Negative
Shahin Badiei ... visual effects artist
Jessica Bagby ... stereo compositor
Richard Baillie ... head of department roto/prep
Alexandre Bain ... digital compositor
Bhavika Bajpai ... groom technical director MPC
Kamilla Bak ... digital compositor: Double Negative
Michael John Baker ... roto/prep artist: Double Negative
Richard Baker ... stereo supervisor: Prime Focus
Manjusha Balachandran ... lighting & lookdev technical director
Maggie Balaco ... senior rotoscope artist
Priyanka Balasubramanian ... visual effects producer: BOT VFX
Michael Jeff Baldemoro ... roto/prep supervisor: Double Negative
Daniel Baldwin ... Lead CG Artist
Luke Ballard ... digital compositor
Michael Balog ... creature supervisor: ILM
Gretchen Bangs ... visual effects artist
Vittorio Barabani ... environment artist: MPC
George Barbour ... lighting td
Judy Barr ... digital compositor
Manuel Barrero ... digital compositor: Double Negative
Tricia Barrett ... compositor
Linda Barsotti ... visual effects coordinator
Peter Bartfay ... stereo generalist
Dan Bartolucci ... vfx editor: lola visual effects
Mark Battle ... stereoscopic compositor
Cédric Battude ... digital compositor: One of Us
Robin Beard ... compositing supervisor: Double Negative
Mike Beaulieu ... animation supervisor: MPC
Francis Beauregard ... visual effects artist
Pete Bebb ... visual effects supervisor: Double Negative
Michael Becki ... head of layout montreal: MPC
Marc Bell ... roto artist
Michael Bell ... 2D Sequence Supervisor
William Bell ... modeller: MPC
Jeannie Ben-Hain ... lead stereoscopic compositor
Nathan Benner ... stereo compositor
Charlie Bennett ... senior digital matte painter
Brian N. Bentley ... technical director
Lizzie Bentley ... concept artist
Scott Benza ... animation supervisor: ILM
Prabir Bera ... lead stereoscopic compositor
Romain Besnard ... visual effects artist
Aaron D. Beyer ... visual effects artist
Uttham Bhalaykar ... roto prep
Aravind Bhat ... digital artist: MPC (lead)
Jatin Bhavsar ... visual effects line producer: PREP
Lalit Bhavsar ... render wrangler
Sameer Bhoyar ... stereo compositing supervisor: Stereo D
Davide Bigotto ... matchmove artist: One of Us
Sabina Bihlmaier ... digital compositor
Muhittin Bilginer ... senior visual effects technical director: Double Negative
Wayne Billheimer ... visual effects executive producer: ILM
Steven Bills ... creature td: Double Negative
William Pete Bingham ... element qc artist
Kunal Biswas ... stereoscopic compositor
Gerald Blaise ... concept artist/senior modeller: Double Negative
Gabriel Blanco ... r&d engineer
Jeff Bloch ... data coordinator
Preetham Tej Boddu ... prep supervisor
Martin Bohm ... visual effects artist: Double Negative
Francesc Bolló ... fx technical director
Jason Bomstein ... stereoscopic lead
Ruslan Borysov ... lead compositor
Sudeepto Bose ... compositor
Anne Bot ... depth artist
Jonathan Bot ... digital compositor: Double Negative
Paul Boyd ... visual effects artist
James Braid ... technology: Double Negative
Emma Braney ... generalist technical director
Bertrand Breuze ... digital compositor
Bree Brincat ... visual effects production assistant
Mario Brioschi ... compositor
Matthew Bristowe ... head of production: Prime Focus World
Elliott Broutin ... senior lighting technical director
Jason Timothy Brown ... fx td
Rochelle Brown ... stereoscopic compositor
Gary Brozenich ... additional visual effects supervisor
Rob Bryson ... digital compositor: MPC
Marc Brzezicki ... stereo supervisor: Prime Focus
Goolzar Buchia ... fx td: Double Negative London
Giuseppe Bufalo ... modeler
Patrick Michael Burke ... digital compositor: Double Negative
Bridgett Buss ... stereo production coordinator
Carlos Caballero Valdés ... 2d supervisor: MPC Montreal
Jordi Cabeza ... fx td: double negative
Daniela Cabrera ... stereo compositor
Serena Cacciato ... animator
Giulia Cadeddu ... digital compositor: MPC
Abi Cadogan ... visual effects editor: Double Negative
Daniel Caffrey ... visual effects: Matchmove & Layout
Jay Caguioa ... stereo compositor
Earle Stuart Callender ... Bidding Producer: One of Us
William Cameron ... modeler
Korinne Cammarano ... digital compositor: MPC
Caitlin Campbell ... element qc compositor: Stereo D
Can Baris Candan ... depth Artist
Alex Cannon ... postvis supervisor
Hui Cao ... stereoscopic compositor
Francesco Capone ... stereo td
Tasha Carlson ... finaling compositor
Jacob Carlsson ... digital compositor
Mark Carr ... visual effects editor
Lucas Carracedo ... digital compositor
Huey Carroll ... sr. paint compositor
Jeremy P. Carroll ... stereo supervisor: StereoD LLC
Samuel Carter ... Element QC Production Coordinator
Erico Caselle ... fx lead
David Casey ... visual effects coordinator (as Dave Casey)
Monica L. Castro ... element qc compositor
Onur Can Cayli ... digital artist / visual effects
Kamelia Chabane ... digital compositor
Carlos Chacin ... visual effects coordinator
Caroline Chai ... roto/prep
Gregory Chalenko ... senior compositor: Double Negative
Fanny Chaleon ... software developer
Eric K. Chan ... digital compositor
Matthew Chan ... stereo compositor
Po Yan Chan ... compositor
Vikas Chandel ... visual effects artist: MPC
Anoop Chandran ... matchmove & rotoanim artist: Mpc
Star Chaplin ... stereo compositor
Paul Chapman ... digital compositor: Double Negative
Josh James Chappell ... matchmove artist: Double Negative
Daniel Charchuk ... production assistant: MPC
Romain Charoy ... visual effects artist
Abhishek Chauhan ... visual effects editor: Prime Focus
Arvind Chaurasiya ... visual effects editor: Prime Focus
Jonathan Cheetham ... compositing supervisor: Method Studios
John Abraham Chempil ... digital artist: double negative
Mark Chernausek ... facial motion capture technical director
Adam Cheshire ... vfx artist
Rosemary Chester ... compositor
Nick Chiang ... paint & prep artist
Tagui Chilyan ... assistant department manager roto: Stereo D
Marisa Chin ... stereo compositor
Christopher Chinea ... stereoscopic artist: Stereo D
Sandra Chocholska ... digital compositor
Caleb Choo ... visual effects artist
Charles Chorein ... visual effects artist
Ankit Chowdhury ... tracking and layout: prime focus
Bun Yue Choy ... paint/prep artist: double negative
Tim Chrismer ... external assistant technical director: ILM
Kevin Christensen ... visual effects artist
Ian Christie ... visual effects artist
Kenneth Chua ... machmove artist: double negative
Amar Chundavadra ... lead rigger
Martin Ciastko ... compositor
Adriano Cirulli ... digital compositor: MPC
Carlos Ciudad ... visual effects production manager: MPC
Genevieve Claire ... visual effects line producer
Sam Claitor ... production coordinator: Gentle Giant Studios
Graham D. Clark ... head of stereography: Stereo D
Richard Clegg ... cg supervisor
Claudio Clemente ... blendshape artist
David Clifton ... visual effects artist
Roberto Clochiatti ... technical director: Double Negative
James Clowater ... lead stereo artist: Stereo D
Kia Coates ... digital compositor: double negative
Grady Cofer ... visual effects supervisor: ILM
Nicolae-Gheorghe Cojocaru ... effects technical director: Double Negative
Karen Therese Connolly ... stereo production coordinator: stereo d
Tristan Connors ... modelling supervisor
Joe Conrad ... lidar scanner
Micah Conrad ... element qc
Michael Conte ... compositing supervisor: ILM
Ian Cooke-Grimes ... lookdev/lighting td: MPC
Chris Cooper ... matchmove artist: Double Negative
James Cooper ... matchmove artist: Double Negative
Stephanie Cooper ... stereo generalist
Sarah Coppin ... stereoscopic coordinator
Philippe Corne ... digital compositor: Double Negative
Chiara Costantino ... digital compositor
Francois Couette ... lighting td
David Crabtree ... visual effects artist
David Crane ... stereoscopic compositor
Jaume Creus ... digital compositor: Double Negative
Andreas Cronström ... compositor: Double Negative
Oliver Cubbage ... digital artist
Martin Cutbill ... visual effects artist: Double Negative
Marc Czerwiec ... digital compositor
Samuel Côté ... visual effects coordinator
Christiant D'Alberto ... compositor: Method Studios
Samuel M. Dabbs ... stereoscopic compositor
Varuna Darensbourg ... stereo compositor
Samual Dawes ... digital compositor: Double Negative
Lucas De La Torre ... 3d visual effects artist
Stanislas de Lesquen ... visual effects coordinator
Ruth Deane ... compositor: method studios
Rachel Decker ... data i/o manger
Vincent Defebo ... executive assistant: stereoscopic conversion
Christophe Dehaene ... digital compositor
Yoshi DeHerrera ... 3D Scanning Supervisor: Gentle Giant Studios
Pablo del Molino ... dmp & environment artist
Leonardo Dell'Agli ... lighting td
Francesco Dell'Anna ... digital compositor: Double Negative
Stanley A. Dellimore ... global head of layout: MPC
Peter Demarest ... compositor: ILM
Andréanne Demers ... layout artist: MPC
Theo Demiris ... visual effects editor: One of Us
David Denley ... senior technical director: Double Negative
Aaron Dennis ... fx technical director: MPC
Gianluca Dentici ... digital compositor: MPC
Ayla Dervis ... stereoscopic artist: stereo d
Rustin Devendorf ... stereoscopic technical assistant: Stereo D
Valeria di Gabriele ... visual effects coordinator
Ruben Diaz Hernandez ... visual effects software developer
Craig Dibble ... lead render systems engineer: MPC
Ben Dick ... digital compositor
Menno Dijkstra ... effects technical director: Double Negative
Andrew Dohan ... stereoscopic compositor
Alia Dong-Stewart ... visual effects artist
Mario Donio ... digital compositor: MPC
Roxanne Dorman ... vfx editor
Rodrigo Dorsch ... lead compositor: Double Negative
James Dower ... fx technical director
Rosie Draper ... matchmove artist: Double Negative
Kristen Drewski ... department manager
Ryan Drue ... art director: ILM
Olivier Dubard ... lighting/texture artist
Mayur Duchakke ... render wrangler: Prime Focus
Peter Dudley ... digital compositor
Ellen Duffin ... visual effects production assistant: MPC
John Durney ... compositor
Vincent Désilets ... animator: MPC
Clwyd Edwards ... head of vfx
Richard Edwards ... production manager: Prime Focus World
Chan Ee Jien ... visual effects coordinator: Double Negative
Marijn Eken ... digital compositor: Double Negative
Elicia Koo ... paint artist
David Emeny ... digital compositor
Sze Jia Eng ... visual effects coordinator
Joe Engelke ... digital compositor
Jenn Epstein ... senior digital compositor: One of Us
Melissa Espina ... production assistant: stereo animation
Paul Faeldo ... stereo compositor: Stereo D
Charles-e Farkas ... digital compositor: MPC
Péter Farkas ... lead digital compositor: Double Negative London
Liam Farnham ... generalist technical director: Double Negative
Joseph Farrant ... visual effects editor: Double Negative
James Farrington ... animator: Double Negative
Ryan Faulkner ... stereoscopic artist
Fathima Feminò ... compositor: MPC
Jessica Fernandes ... art department producer: MPC
Lincoln Savio Fernandes ... lead digital artist
Raphael Fernandes ... Visual Effects Coordinator: Double Negative
Victor Manuel Fernandez ... stereo compositor: Stereo D
Lauren Fernandez-Morrell ... paint artist
Roberto Fernández Castro ... concept artist
Nicolas Fidala ... matte painter: mpc
Kevin Field ... visual effects producer: ILM
Marco Fiorani Parenzi ... digital compositor
Greg Fisher ... head of animation: MPC
Adam Fisk ... stereo production coordinator: Stereo D
Adrien Flanquart ... visual effects artist
Daniel Flavelle ... depth artist
Matt Fleming ... visual effects artist
Matt Flicker ... fx technical director
Duane Floch ... previsualization supervisor: MPC
Brian Flynn ... digital effects artist
Yong Xian Foo ... matchmove artist
Les Foor ... lead element qc artist
Federica Foresti ... fx td at one of us
David Forsbrey ... visual effects artist: Double Negative
James Fouche ... visual effects coordinator
Simon Fraser ... stereoscopic production coordinator
Dave Freeman ... concept artist: Double Negative
Ludovic Fregé ... digital compositor: One of Us
Travis Fruci ... stereoscopic depth artist: Stereo D
David Frylund Otzen ... visual effects artist
Carlos Fueyo ... cg supervisor: Lola VFX
Maximilian Funke ... visual effects artist
Amy Furey ... matchmove artist: Method Studios
Martin Furman ... visual effects: MPC
Akash Gade ... matchmove artist: Prime Focus
Adam Gailey ... visual effects artist
Bradley Gaines ... stereo compositor
Jason Gandhi ... r&d
Mayur Gangasagar ... senior stereo compositor
Allison Gardner ... visual effects production manager
Prag Gargatte ... compositor: Double Negative
Joshua Gengler ... digital compositor
Marco Genovesi ... head of environments and matte paintings: MPC
Church George ... depth artist
Sotiris Georghiou ... lighting technical director
Daniel Georgiou ... lead cg artist: Double Negative
Mohamed Ghouse ... digital compositor: Double Negative
Matthew E. Gill ... stereoscopic production coordinator: Stereo D
Laurent Gillet ... visual effects supervisor
Jérémy Giraudeau ... digital compositor
David Glover ... view-d editor
Steven Godfrey ... cg sequence supervisor
Emanuele Goffredo ... visual effects artist
Walter Goh ... matchmove artist: Double Negative
James Going ... visual effects artist
Harrison Goldstein ... visual effects line producer: Double Negative
Ana Gomes ... compositor: Double Negative
Delcio Gomes ... cg generalist: Industrial Light & Magic
Catarina Gonçalves ... assistant colourist: Double Negative
Dan Goodwin ... pipeline technical director
Brian Gordon ... stereoscopic artist
David Goubitz ... environment lead: Double Negative
Arushi Govil ... visual effects coordinator: Prime Focus
Luke Gray ... technical director
Ryan Greenwood ... stereo compositor
John Gresko ... matchmove artist
Alison Griffiths ... visual effects co-ordinator: One of Us
Gero Grimm ... fx technical director: Double Negative
Jessica Grimshaw ... stereoscopic compositor
Todd Groves ... stereo compositor
James Grummitt ... visual effects production manager
Jonny Gu ... digital compositor: MPC
Vinod Gundre ... lead stereoscopic compositor
Holly Gunn ... depth lead: Stereo D
Mike Gunter ... stereo executive producer
Vikas Gusain ... senior prep artist
James Guy ... visual effects artist: Double Negative
Patrik Hadorn ... senior shader writer
Aram Hakze ... texture artist: MPC
Melissa Halarides ... vfx production manager
Tyler Halle ... senior stereo compositor
Katie Hamberger ... visual effects artist
Thierry Hamel ... environment td: MPC
Raphael Hamm ... 2d sequence supervisor: double negative
Lisa Hansen ... visual effects line producer: Double Negative
Shari Hanson ... visual effects producer
Reginald Harber Jr. ... assistant stereoscopic editor: Stereo D
Michael Harden ... visual effects editor
Kyle Hardin ... lead stereoscopic artist
Jake Harrell ... senior modeller: MPC
Rick Harris ... digital artist: 3D scanning
Ben Harrison ... visual effects coordinator
Candace Harvey ... stereo artist
Fathy Hassan ... intern: not credited
Syuhada Hassan ... visual effects coordinator
James Paul HattSmith ... compositor: Double Negative
Dustin Hayes ... stereoscopic artist
Alex Heffner ... lead depth artist
Nicole Hekel ... paint and roto artist
Yasemin Hepguler ... compositor
Alberto Hernandez Rodriguez ... layout artist: MPC
Ashton Hertz ... data i/o: Method Studios
Martin Hession ... lead groom artist
Thomas Hiebler ... digital matte painter
Christopher Hiess ... fx td: double negative
Bryan M. Higgins ... tracking supervisor
Sarah Higgs ... visual effects artist
Ross Hildick ... matchmover: Double Negative
Isaac Hingley ... postvis artist: MPC
Jesse Hiram ... digital compositor
Ryan Hirsh ... lead stereoscopic artist
Andrew Hodgson ... Modeller: MPC
Tim Holleyman ... dmp artist
Julie Holmes ... lead layout artist: MPC
Bob Homami ... senior compositor
Kim Hong Kyoung ... stereo compositor
Michael Honisch ... compositor: MPC
Lindsay M. Hoppe ... digital compositor
Sam Horgan ... assistant colourist: Double Negative
Philip Horn Jr. ... assistant data wrangler
Derrek Horn ... assistant data wrangler (as Derrek Brajkovich-Horn)
Dan Horne ... bodytracker/matchmove artist: Double Negative
Yuka Hosomi ... digital compositor
Nicolas Houle ... production support
Isabel Howlett ... roto artist
Ritchie Hoyle ... roto animation
Nathan Hughes ... senior matte painter
Bhushan Humbe ... digital artist: roto artist
Chris Hunsberger ... visual effects artist
Drew Huntley ... digital compositor
Eric Hurt ... visual effects artist
Nile Hylton ... senior crowd technical director: mpc
Sonia Alexia Ioannou ... matchmove artist: Double Negative
Ludovic Iochem ... digital matte painter: Double Negative
Brad Isdrab ... technical support
Omkar Iyer ... visual effects editor: Prime Focus
Laura Jackloski ... production coordinator
Laura Jacobs ... lead paint & roto artist
Lionel Jacobs ... digital compositor
Matthew Jacques ... compositor
Srinivas Janapati ... finaling coordinator
Robbie Janda ... visual effects coordinator
Jess Jansen ... stereoscopic artist
Eli Jarra ... senior compositor
Benjamin Jean ... roto prep artist: mpc
Kundan Kumar Jha ... roto line producer: Double Negative Mumbai
Steven Qi Jin ... pre-visualization artist
Zayn Jinah ... stereoscopic production assistant: Stereo D
Jonathan Jobin ... digital compositor: MPC
Tim Johnson ... department manager: Stereo
Bryan Jones ... visual effects supervisor: one of us
Pratik Jore ... visual effects artist
Andrew Joseph ... Texturing TD: MPC
Caroline Journo ... digital compositor
Byung Gun Jung ... sr. lighting td
Sanghyun Jung ... digital compositor
Aleks Justesen ... depth artist
Dinesh K. Bishnoi ... matchmove lead: Prime focus
Niels Peter Kaagaard ... modeller: MPC
Steven Kaelin ... stereoscopic compositor
Lindsey Kaiser ... creative services manager
Jeffrey Kalmus ... vfx artist: In House
Anurag Kapil ... matchmove and rotoanim artist
Ranajoy Kar ... matchmove artist: MPC
Vivek Karmarkar ... compositor: double negative
Michael Karp ... matchmove supervisor: Double Negative
Yogesh Kaushal ... animator / matchmove artist
Devika Kawle ... visual effects coordinator
Simon Kay ... motion capture supervisor: Double Negative
Mohsin Kazi ... digital compositor
Matthew Kee ... matchmove lead: Double Negative
Elaine Kelley ... assistant manager visual effects
Ian Kelly ... stereoscopic roto lead
Stephanie C. Kelly ... compositor
James Kenny ... texture/matte painter
Christopher Kerr ... r&d coordinator: Double Negative
Jack Kersey ... matchmover: Double Negative
Ntana Key ... digital colorist: marketing
Gurpreet Singh Khalsa ... matchmove artist: prime focus
Sara Khangaroot ... visual effects line producer
Cenk Cevdet Kilar ... creature td
Alex Kim ... digital artist: Industrial Light & Magic
Jieun Kim ... stereoscopic compositor
Linda Y. Kim ... stereoscopic compositor
Lyubomir Kirkov ... fx technical director
Mike Knox ... technology manager
Prasanna Kodapadi ... finaling supervisor
Gerry Kodo ... stereo compositor: Stereo D
Florian Koebisch ... effects technical director
Stanislav Kolev ... senior compositor
Hemanth Reddy Kovvuri ... stereoscopic compositor: Stereo D
Christopher Kowal ... visual effects editor: MPC (as Chris Kowal)
Dorota Kowalska ... visual effects production manager: MPC
Vladimir Kozhekin ... digital compositor
Remko Kram ... digital compositor: Double Negative
Eva Kristjáns ... digital matte painter: MPC
Magnolia Ku Lea ... animator
Sumukh Sharadchandra Kulkarni ... element qc artist
Swapnil Kulkarni ... technical director
Vikram Kulkarni ... digital compositor
Sujay Kumar G. ... matchmove rotoanim artist: MPC
Deepak Kumar ... vfx line producer
Nitesh Kumar ... stereo production supervisor
Prashant Kumar ... roto animation
George Kyparissous ... fx lead
Guillaume Laforge ... lead software developer: MPC
Serena Lam ... digital compositor
Jacopo Landi ... digital compositor: One Of Us
Laura Languillet ... digital effects artist
Anneli Larsson ... texture artist
Greg LaSalle ... facial motion capture supervisor
Sebastian Lauer ... texture artist: mpc
Gary Laurie ... senior matchmove/layout technical director: T5 Prods/Vista VFX
Allyn Lawson ... lead technical animator
Isaac Layish ... compositing sequence supervisor
Thang Le ... concept artist: ILM - uncredited
Matthew Leach ... r&d
David Lee ... compositing sequence supervisor
Nikki Jieun Lee ... stereoscopic compositor
Sun Lee ... matte painter: Lola VFX
Maxx Wai In Leong ... cg sequence supervisor
Eve Levasseur-Marineau ... lead technical animator (as Eve Levasseur)
Fangfei Li ... digital compositor
Seth Lickiss ... stereoscopic compositor
David Lieberman ... stereoscopic lead
Ben Lilley ... roto artist: Double Negative
Nicolas Lim ... prep artist: Double Negative
Wayne Lim ... matchmove artist: Double Negative
Kew Lin ... roto/prep artist: Double Negative
Fredrik Lindbom ... character cloth lead
Kim Lindqvist ... texture artist
Cedric Ling ... matchmove artist: Double Negative
Jules Lister ... digital compositor
Adair Liu ... software development and pipeline: Stereo D (as Dai Liu)
Michael Liv ... compositor: in-house
Victoria Livingstone ... post-visualization artist: MPC
Giuseppe Lombardi ... digital compositor
Joe Long ... visual effects artist
Andreas Loose ... lead look development td: MPC
Gabriel Lopez ... digital compositor: MPC
Ashley Lord ... visual effects coordinator
Sylvain Lorgeou ... matte painter
Steven Lovell ... matchmove artist/rotoanim
Lorenzo Lovera ... visual effects artist: double negative
Shawn Lovette ... senior previsualization artist
Olivier Lukaszczyk ... digital compositor
Viet Luu ... visual effects production supervisor
Clayton Lyons ... visual effects coordinator
Tony Lyons ... compositor: double negative
Daniel James MacDonald ... stereoscopic artist / stereoscopic artist: Stereo D
Natalie MacDonald ... compositor: One Of Us
Peter Machuca ... lead stereoscopic compositor
Alex James Macieira ... bodytrack supervisor: Double Negative
Ajay Madala ... Depth Artist: Stereo D
Garry Maddison ... colourist: Double Negative
Francois Madere ... lighting artist: lead
Shri Bindhu Madhav ... finaling lead
Aysha Madina ... lead animator
Siddhartha Maganti ... finaling coordinator
Cornelia Magas ... digital compositor
Gokul Mahajan ... stereo compositing supervisor
Ravi Mahapatro ... depth department manager: Stereo D
Lee Maher ... assets production assistant: MPC
Jérémie Maitrejean ... production coordinator: MPC
Carson Majors ... stereoscopic compositor
Yael Majors ... senior stereoscopic compositor
Suraj Makhija ... digital artist: MPC
Sebastian Maldonado ... stereo compositor
John Mamikon ... stereoscopic compositor
Roy Vincent Mann ... depth supervisor
Mary E. Manning ... previsualization artist
Andrew Manuel ... stereo compositor
Peter Mao ... rotopaint artist
Pavan Maradia ... StereoD pipeline developer
Sarah Marikar ... compositor: Lola VFX
Veronica Marino ... digital compositor: : Double Negative, London
Mincho Marinov ... senior layout artist: ILM
Melanie Marlar ... visual effects coordinator (as Melanie Farley)
Tia L. Marshall ... compositor: ILM
Jose Martin ... lead rigging td
Will Martindale ... digital compositor: Double Negative
Damon Martinez ... stereoscopic compositor
Fran Martinez ... digital compositor
Philip Marvin ... visual effects coordinator
Mark Masson ... senior modelling and rigging pitch technical director: Double Negaitive
Rachel Matchett ... global head of production: MPC
Laszlo Mates ... lead lighting technical director
Taran Matharu ... senior animator: MPC
Ian Mathews ... texture artist: mpc
Javad Matoorian-Pour ... compositor: MPC
Giacomo Matteucci ... digital compositor
Rhodri Matthews ... generalist td: double negative
Michael Hall Mauritzen ... animator: Double Negative
Alesh Mav ... visual effects artist
Kevin McAllister ... senior visual effects coordinator
Helen McAvoy-James ... visual effects production assistant: Double Negative (as Helen McAvoy)
Kindra McCall ... stereoscopic depth artist
Lauren McCallum ... head of production: london: MPC (as Lauren Knowlton-Parry)
Brandon Jay McCartney ... stereoscopic compositor
Nathan McConnel ... animation supervisor: Double Negative
Jamison McCord ... digital compositor
Leon Mccormick ... visual effects artist
Russell McCoy ... stereo compositing supervisor
Marlin McGlone ... data operative
Sean McGrath ... visual effects coordinator
Mare McIntosh ... visual effects producer: Lola VFX
Chris McKenna ... technical animator: MPC
Chris McLaughlin ... cg sequence supervisor: Double Negative
Antonio Meazzini ... digital compositor
Joel Meire ... senior animator
Alexander Melville ... body track artist
Kim Menaster ... vfx production manager: MPC
Carlos Mendoza Jr. ... lead 2nd stereoscopic artist: stereoD
Lewis Menga ... senior stereoscopic editor
Andrea Menozzi ... visual effects artist
Midhun ... visual effects
Michael Milano ... element qc artist
Djordje Milasinovic ... digital compositor: Double Negative
David Miller III ... vfx element qc: digital compositor
Ariana Miller ... stereoscopic compositor
Carl Miller ... visual effects director of photography: San Francisco VFX unit
Jed Miller ... production engineer: ILM
Danielle Millington-Peck ... vfx editor
Giacomo Mineo ... compositing supervisor
Carlos Miras Sepulveda ... digital compositor
Ankur Mishra ... digital artist: MPC
Scott Mitchell ... visual effects artist
Azhul Mohamed ... fx artist
Nafisah Mohamed ... matchmove artist: Double Negative
Vikram Mohan ... machmove artist: Double Negative
Stephen Molyneaux ... digital artist MPC
Sandrine Moniez ... digital compositor: Double Negative
Chris Montesano ... software development and pipeline (as Christopher Montesano)
Shannon Moran ... vfx promotional editor: MPC
David Moraton ... effects technical director: Double Negative
Daniel Moreno ... digital compositor: Double Negative
Thomas Morgan ... matchmove artist
William Morrison ... visual effects artist: Stereo D
David Antonin Mucci ... lead cg artist
Travis Murray ... stereo compositing supervisor
Scott Musselman ... stereoscopic depth artist
Christopher Myerchin ... stereoscopic compositor QC Supervisor
Anoop M. Nair ... visual effects artist
Nandini Nambiar ... lighting artist: mpc
Yekula Narendra Varma ... machmove artist: Prime Focus
Narendravarmayekula ... machmove artist: Prime Focus
Masa Narita ... cg modeler: ILM
Amit Narwani ... matchmove artist: Double Negative
Anton Nazareth ... effects technical director
Marijus Neverdauskis ... digital compositor
Pete C. Newbauer ... visual effects artist
Nicolette Newman ... texture artist: MPC
Evan Ng ... matchmove artist: Double Negative
Giang T. Nguyen ... senior visual effects artist: MPC
Lukas Niemczyk ... visual effects artist
Tristan Nieto ... stereoscopic artist
Rajesh Nimje ... roto qc supervisor
Thomas Nittmann ... visual effects producer: Lola Visual Effects
Chad Nixon ... visual effects producer: MPC
Abdelkader Nouar ... technical animator/cloth td: mpc
Robert Nzengou-Tayo ... matchmove artist
Barry O'Brien ... stereoscopic supervisor: Prime Focus
Tom O'Flaherty ... animator
Jim O'Hagan ... digital compositor: Double Negative
Paul O'Hara ... visual effects coordinator
Alok Ogale ... digital artist
Yvonne Oh ... prep artist: double negative
Jonathan Opgenhaffen ... concept artist / vfx concept artist
Michael Ore ... stereoscopic compositor
Andrea Umberto Origlia ... matchmove artist
Nathan Ortiz ... cg sequence supervisor
Raphael Oseguera ... lead roto artist
Jon Ossitt ... cg artist: Method Studios London
Lucie Ostrer ... visual effects line producer: Double Negative
Ali Oukaci ... lookdev and lighting td
Bryn Owens ... visual effects coordinator / visual effects coordinator: ILM
Marta Padilla ... Method Studios London: Roto Prep Artist
Guillaume Palegie ... digital compositor: MPC
Roberto Palomeque ... compositor
Shailendra Kumar Pandey ... digital artist: Double Negative
Suresh Pandi ... digital artist
Nicholas Papworth ... fx td
Om Parab ... matchmove lead: primefocus
Bruno Parenti ... digital compositor: Lola VFX
Dominic Parker ... visual effects supervisor: One of Us
Josh Parks ... digital compositor: MPC
Alison Parraco ... 3d producer
Aaron Parry ... stereo executive producer
Ellis Parry ... machmove artist: Double Negative
Abhijit Parsekar ... animator
Amy Paskow ... matte painter
Massimo Pasquetti ... compositor: Double Negative
Dana Passarella ... stereoscopic compositor
Nikul Patel ... visual effects
Riaz Patel ... digital compositor
Harshal Patil ... matchmove
Demetrios Patsiaris ... senior stereoscopic roto artist
Eion-Ray Patterson ... digital compositor
Anna-Marie Payne ... matchmove artist
Cara Payne ... vfx dept manager
Peter Pearson ... software developer
John Peck ... digital compositor
Leandro Pedroni ... pipeline supervisor
Tom Pegg ... compositor: Double Negative
Philip Pendlebury ... studio: double negative
Lyndsey Pendley ... stereoscopic paint artist
Rachael Penfold ... visual effects executive producer: One of Us
Diego Perez ... stereo artist
Eddie Perez ... compositor
Juan Sebastian Perez ... stereoscopic artist
Marco Perez ... digital compositor
Balsic Petar ... lighting techical director: Double Negative
Yordan Petrov ... matchmove artist
Leo Pettersson ... visual effects artist
Mikael Pettersén ... crowd technical director: MPC
Kim Phelan ... visual effects producer: One of Us
David Jeffrey Phillips ... sr. compositor
Jack Rhys Phillips ... visual effects artist
Phets Phonasa ... sr depth artist
Brittany Piacente ... second lead
Alessandro Pieri ... prep artist: Double Negative
Victor Pillet ... creature fx td
Gianluca Pizzaia ... Lead Environments Technical Director: MPC
Jovanka Placeres ... stereoscopic compositor
George Plakides ... visual effects artist
John Polyson ... visual effects editor: Lola VFX
Aditya Ponguri ... visual effects
Pietro Ponti ... cg supervisor: Double Negative
Vladimir Popovic ... effects technical director
Rupert Porter ... visual effects producer: Double Negative
Andy Potter ... lighting artist
Tim Pounds-Cornish ... visual effects production manager
Jeremy Poupin ... fx td
Khatal Prajakta ... compositor: Double Negative
Chris Preston-Barnes ... stereoscopic production coordinator
Holly Price ... visual effects production manager
Carlota Primo ... lighting technical director
Richard Pring ... head of editorial: prime focus
Tim Pruce ... senior compositor: MPC
Derek N. Prusak ... stereoscopic editorial supervisor
Jakub Pruszkowski ... digital compositor: Method Studios
Giorgia Pulvirenti ... compositor: Method Studios / Double Negative
Vivek Pundir ... rpm producer
Simon Pynn ... matchmove supervisor: Double Negative
Carlos Quijada ... digital effects artist
Victor Radulov ... digital compositor: Double Negative
Cindy Rago ... stereo producer
Rajabose ... matchmove artist: mpc
Jagannadham Rajana ... visual effects artist
Malla Rajendra ... visual effects artist
Rajvikas ... digital artist
Austin Ramsey ... stereoscopic painter
Edward Randolph ... visual effects line producer: Double Negative
Kim Rasser ... visual effects coordinator
Aatur Ravani ... senior lighting technical director: Moving Picture Company
Luke Rawcliffe ... visual effects artist
Justin Ray ... element qc artist
Julien Record ... digital compositor
Anil Reddy ... Matchmove Lead: Prime Focus World
Tyagi Reetuj ... compositor: Double Negative
William Reges ... stereoscopic compositor: Stereo D
Mick Reid ... lead stereoscopic compositor
Kristian Rejek ... digital compositor: MPC
Rejindas ... texture artist
Simeon Remedios ... compositor
Nathan Rich ... CTO: Base FX
Sullivan Richard ... matte painter: Double Negative
Paul W Richards ... systems manager: Method Studios
Radost Yonkova Ridlen ... senior compositor: Double Negative (as Radost Yonkova)
Viktor Rietveld ... fx supervisor: Double Negative
Genesis Rivas ... paint artist
Jaime E. Riveros ... finaling artist (as Jaime Riveros)
Ariz Akhtar Rizvi ... stereo lead
Tavis Roberts ... lighting technical director
Wesley Roberts ... digital compositor: Double Negative
Grant Robertson ... stereo compositing supervisor
Latham Robertson ... assistant vfx editor
Sophie Robinson ... visual effects artist
Darren Rodriguez ... lead animator
Nathaniel Rodriguez ... stereo compositor
Raymond Rodriguez ... paint artist
Antonio Rodríguez Díaz ... digital compositor
Katherine Rodtsbrooks ... visual effects supervisor: stereoscopic
Ryan D. Romero ... stereoscopic compositor
Zachary J. Rose ... systems admistrator: StereoD
Melissa Rosenzweig ... paint artist: Stereo D
Stephanie Ross ... stereoscopic editor
David Rouxel ... animator
Sophie Russell ... production coordinator: Double Negative
Timothy Russell ... sequence lead: Double Negative
Vishal Rustgi ... digital effects artist
Olivier Ryard ... digital compositor
Sajeev Sadanandan ... matchmove lead
Matt Sadler ... effects technical director: Double Negative
Jasdip Sagar ... compositor
Imran Sajid ... lighting technical director: Double Negative
Salar Salahi ... depth artist / stereo compositor
Sajeer Abdul Salam ... prep artist: Double Negative
Mauricio Salas ... digital compositor
Alessandro Salis ... digital compositor
Olov Samuelsson ... compositor: Double Negative
Lui Sanchez-Fontillas ... paint/prep artist: Double Negative
Tejas Sanghavi ... cloth/hair td
Ian Sargent ... motion graphics designer
Davis Scott Porter Saunders ... stereoscopic supervisor: StereoD
Lisa Curtis Saunders ... pipeline technical assistant (as Lisa Curtis)
Hemant Parshuram Sawant ... junior compositor
Bryan Sawchyn ... stereo compositor
Benjamin Scabell ... digital compositor: Double Negative
Lena Scanlan ... visual effects executive producer: MPC
Jason Adam Schaefer ... compositor
Adam Schardein ... stereo producer
Roman Schmidt ... visual effects technical director
David Schneider ... effects technical director: MPC
David Schott ... digital compositor
Daniel Schrepf ... stereoscopic roto supervisor
Patrick Schuler ... effects technical director
Brian Schultz ... lead stereoscopic compositor: Stereo D: credited
Abigail Scollay ... senior compositor: Method Studios
P. Kevin Scott ... animation supervisor: Dneg
Rebecca Scott ... visual effects production manager: MPC
Shaun Scott ... senior lighting technical director: Double Negative
Amanda Seah ... matchmove artist: Double Negative
Nicolas Seck ... senior animator
Jarmila Seflova ... compositor
Pilar Seijo ... roto/prep artist: Method Studios
Enrico Selmi ... effects technical director: Double Negative
Igor Senkin ... stereo compositor / stereoscopic compositor: Stereo D
Den Serras ... senior technical artist: Stereo D
Sajith Sethumadhavan ... visual effects artist: MPC
See Shae Lyn ... clean-up artist
Nishet Shah ... systems administrator: method studios
Purva Shah ... roto artist
Upasana Shanker ... prep artist: Double Negative
Balakumaran Shanmugam ... stereo compositor
Mohak Sharma ... visual effects coordinator
Rahul Sharma ... digital artist: MPC
Jessica Sharp ... depth department manager: Stereo D
Gary Shelley ... digital compositor
Saurabh Shenai ... digital artist: mpc
William Sherak ... stereo executive producer
Sohail Shimi ... stereoscopic compositor: Stereo D
Greg Shimp ... paint and roto
Sainath Shinde ... international production: Stereo D
Craig Shumard ... motion control technician
Adnan Siddique ... lead roto/prep artist
Jia Yi Siew ... prep artist: double negative
Marcus Silvera ... stereoscopic compositor
Nikola Simeonov ... lighting td
Jonathan Sims ... digital compositor
David Singer ... digital compositor: MPC
Ajit Singh ... stereo compositor: Stereo D
Harsimmar Singh ... stereo compositor
Kharak Singh ... roto lead
Mrityunjay Singh ... digital compositor: Double Negative
Vivek Kumar Singh ... paint supervisor
Janek Sirrs ... visual effects supervisor
Piotr Skiejka ... fx td: Method Studios
James Skilbeck ... visual effects artist
David Skorepa ... texture artist: MPC
Klaus Skovbo ... lead character artist: @ MPC
Bohdan Skrynnyk ... lighting technical director
Adam Slater ... animator: MPC
Eugene Slovsky ... texture artist: FOEDD
Anton Smit ... visual effects artist / visual effects: Double Negative
Corey Smith ... stereoscopic compositor
Jessica Clare Smith ... digital compositor
Kath Smith ... visual effects assistant: mpc
Katherine Smith ... assets producer: MPC
Parker Smith ... stereoscopic compositor
Stephen J. Smith ... roto/prep artist: Method Studios
Cameron Smither ... digital compositor
Sanchit Soi ... production coordinator: mpc
Bojana Solomonova ... visual effects coordinator / visual effects producer
Glorivette Somoza ... stereo coordinator
Doug Spilatro ... visual effects artist
David Spotts ... depth artist
Luke Stabile ... stereo production coordinator: Stereo D
Mat Stace ... senior systems engineer: Method Studios
Elliot Staker ... visual effects artist
Elliot Stammers ... character rigging
Richard Stay ... compositor
Jim Steel ... senior digital compositor: Double Negative
Thomas R. Steiner ... digital compositor
Mark Stern ... Lola Visual Effects
G. Allen Stewart ... stereo compositor
Jordan Stolearcius ... depth artist
Ben Stommes ... stereoscopic paint/composite artist
Sheldon Stopsack ... visual effects supervisor (MPC)
Steve Stransman ... stereo production coordinator: Stereo D
Rosalind Stratton ... production coordinator: mpc
Benjamin J. Strickland ... digital effects
Christine Strobel ... vfx production manager
Alan Stucchi ... digital compositor: Double Negative
Damien Stumpf ... cg supervisor: method studios
Subhajit Nayak ... matchmove artist
Hemanth Surana ... digital artist
Kaushik Swain ... stereoscopic compositor
Nick Swartz ... technical assistant
Robert Szabo ... roto prep artist
Gaëlle Séguillon ... digital matte painter
Daniele Tagliaferri ... senior lighting technical director: Method Studios
Lila Sara Tahri ... MPC VFX Animation Coordinator
Florent Taisne ... digital compositor: MPC
Gabriel Tan ... machmove artist: Double Negative
Jerrod Tan ... roto/paint artist
Raymond Tan ... double negative: Prep artistn
Seng Kiat Tan ... matchmove artist: Double Negative (as Tan Seng Kiat)
Ruzette Tanyag ... software development and pipeline
Mahmood Tariq ... effects technical director: Double Negative
Dipak Tarpara ... stereo compositor: stereod
Chris Tay ... prep artist: Double Negative
Brandon Taylor ... digital compositor
Dan Tellwright ... render wrangler
Benoit Terminet Schuppon ... matchmove artist: Double Negative
Eric Tetreault ... digital compositor
Stephen Tew ... lead compositor
Nizar Thabet ... VP, 3D Technologies
Jasbir Thakur ... lead rotoprep
Marios Theodosi ... flame artist: lola vfx
Abraham Thomas ... visual effects editor: Prime Focus
Nick Thompson ... visual effects coordinator
Terry Thompson ... effects technical director: MPC
Ashley Tilley ... lead modeler
Rohan Tirkey ... stereoscopic supervisor
Steve Tizzard ... digital compositor
Vladimir Tkachenko ... senior fx td: MPC
Shermaine Toh ... prep artist: Double Negative VFX
Craig Tonks ... visual effects artist
Alan Tormey ... senior stereo artist
Roger Tortosa ... senior technical director generalist: Double Negative
Fabio Tovar ... postvis artist: MPC
Connor Tracy ... pre-visualization artist
Daniel Trbovic ... digital effects artist
Chris Treichel ... stereo line producer: north america - stereo d
Andréanne Tremblay ... environment td: MPC
Ankit Tripathi ... rotoscope artist: Radix Loyal VFX
Adam Trowse ... digital compositor
Adrian Tsang ... character supervisor
Iyi Tubi ... digital compositor
Melanie Rose Tucker ... jr. flame artist
Phil Tunnicliffe ... pipeline technical director
Alex Turenne ... visual effects artist
Felix Turesson ... digital compositor
Corey Turner ... executive stereographer: Paramount Pictures
Alex P. Twigg ... pipeline
Yuki Uehara ... digital compositor
Debesh Upadhyay ... lead digital paint & rotoscope artist
Shraddha Uppu ... roto artist: double negative
Dan Urrutia ... assistant vfx editor
Emily Vaillancourt ... lead compositor: MPC
Bojan Valjak ... matchmove
Josiah Van Arsdel ... stereo compositor
Jan van de Laar ... lead compositor
Leigh van der Byl ... texture painter: The Moving Picture Company
Nick van Diem ... rigging td: Double Negative
Jozef van Eenbergen ... software developer: MPC
Jason Van Haverbeke ... data wrangler
Adam Vanner ... hair td
Varaprasad.Dhongili ... matchmove artist: Prime Focus
Simone Vassallo ... Lead Grooming TD: MPC
Anandan Vasudevan ... visual effects artist
Amy Vatanakul ... pre-visualization artist
Jan Vavrusa ... digital matte painter: MPC
Todd Vaziri ... compositing supervisor: ILM
Anil Kumar Verma ... element compositor: prime focus
Jared James Vest ... finaling outsource
Diego Viezzoli ... software developer: MPC
Pau Viladot ... digital compositor
Vinay.isetti ... matchmove artist: prime focus
Juvenal Vique ... paint artist: stereo d
Aleksandar Vishemirski ... visual effects artist / visual effects supervisor
Chunchu Viswamitra ... matchmove artist
Luca Vitali ... effects technical director: MPC
Kim Vongbunyong ... texture artist: ILM
Elise Voyer ... FX Department Manager: MPC
Mark Wainwright ... visual effects: texture artist
Christian Waite ... visual effects artist
Brian Walker ... visual effects assistant
Justin Walker ... modelling technical director: MPC
Tara Walker ... visual effects artist
Jenny Wan ... compositor
Pablo Wang ... stereo compositor
Ruiting Wang ... machmove artist
Sanford Warwick ... stereoscopic compositor/paint artist: stereo d
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning
Mark Webb ... visual effects producer: Method Studios
John L. Weckworth ... compositing supervisor
Marie-Hélène Weiss ... visual effects coordinator
David Weitzberg ... digital artist: ILM
Cliff Welsh ... visual effects supervisor: Lola VFX
David Welstead-Wood ... digital matte painter: MPC
Peter Welton ... roto supervisor
Erik Werlin ... compositor: visual effects
Kelly Wescott ... depth lead: Stereo D
Joseph West ... matchmove artist
Nicole A. West ... effects technical director
Tom Whitehead ... visual effects artist
Kristofer Whitford ... roto artist: Double Negative
Stephanie Whitmarsh ... fx td
Stu Whitten ... motion capture animator
Philipp Wibisono ... senior lighting technical director
Ross Lee Wilkinson ... lighting td
Will Van Dao ... roto artist
Edson Williams ... visual effects supervisor: Lola Visual Effects
Simon J. Williams ... assistant visual effects editor: Double Negative
Matt Wilmshurst ... visual effects artist
Garrett Wilson ... vfx editor: mpc
Ryan M. Wilson ... stereoscopic artist
Jeff Winkle ... visual effects coordinator
Kim Wiseman ... depth artist: Stereo D
Alex Wolfe ... stereoscopic artist
Ammann Christine Wong ... digital compositor (as Christine Wong)
Jamie Wong ... compositor
Kai Wing Wong ... roto/prep artist
Sauyan Wong ... data i/o manger
Stephanie Woo ... stereoscopic compositor: Stereo D
Conrad Wood ... visual effects: r&d, technology, studio, editorial & production support: Double Negative
Max Wood ... cg supervisor: MPC
Richard Worsley ... bodytracker/matchmove artist: Double Negative
Chih-yi Wu ... digital compositor
Dane Wylie ... depth artist
Sunil Kumar Yadav ... clean-up artist
Marvin Yanez ... stereoscopic roto lead
Cheng Yang ... machmove artist: double negative
Roland Yepez ... senior character animator: Double Negative
Hasan Sedat Yildiz ... digital compositor: Double Negative
Yogita Narsian ... visual effects coordinator
Vladimir Yordanov ... digital compositor: method studios
Jan L. Young ... paint artist
Natalie Young ... bodytracker/matchmove artist: Double Negative
Ashleigh Yu ... visual effects coordinator
Jun Xian Yue ... paint & rotoscope artist: doube negative
Yak Hong Yung ... lighting td: double negative
Farhad Yusufi ... generalist technical director: Double Negative
Alessandro Zanforlin ... digital compositor: Double Negative
David Zaretti ... digital compositor
Lye Zechari ... matchmove artist: Double Negative
David Zeng ... digital compositor
Hansu Zhan ... digital compositor: visual effects
Simone Zuccarini ... digital compositor
Darren Bailey ... operations assistant: Stereo D (uncredited)
Daniel Baker ... technology: Double Negative (uncredited)
Jarret Ballard ... visual effects artist (uncredited)
Sreyans Bardia ... head of production (uncredited) / visual effects head of production: BOTVFX (uncredited)
Richard Bendo ... finaling artist: StereoD (uncredited)
Thomas Buckingham ... render/data support: MPC (uncredited)
Chandrasekhar ... digital artist (uncredited)
Michael Colburn ... element qc compositor: Stereo D (uncredited)
Maria Corcho ... lighting technical director: MPC (uncredited)
Nicole D'Cotta ... roto & paint artist: double negative (uncredited)
Kevin R Daly ... visual effects production manager (uncredited)
Cranston Fernandes ... roto prep artist: Double Negative (uncredited)
Andrew Fletcher ... digital compositor (uncredited)
Guy-Edwards Gonsalves ... stereoscopic artist - Stereo D (uncredited)
Vincent Goodsell ... lead compositor (uncredited)
Krzysztof Grygowski ... digital compositor (uncredited)
Jamal Hajlaoui ... render/data support: MPC (uncredited)
Bashir Hamid ... compositor (uncredited)
Josh Handley ... element qc compositor: Stereo D (uncredited)
Arnaud Havart ... matte painter: MPC (uncredited)
Hetal Jain ... visual effects producer: BOTVFX (uncredited)
Callum James ... software developer: MPC (uncredited)
Sundar Krishnamurthy ... research and development: double negative (uncredited)
Ashwin Kumar ... rotoscoping (uncredited)
Ian Lawson ... research and development: Double Negative (uncredited)
Joe Lewis ... motion control rigs (uncredited)
Edward McDonough ... element qc compositor: Stereo D (uncredited)
Siddharth Natarajan ... stereoscopic coordinator: Stereo D (uncredited)
Karen Navarrete ... render/data support (uncredited)
Deepak Nayak ... junior technical director (uncredited)
Jean-Baptiste Noyau ... lighting td (uncredited) / lighting technical director: MPC (uncredited)
David O'Brien ... element qc compositor: Stereo D (uncredited)
Joan Panis ... uncredited
Louis-David Paquette ... layout artist (uncredited)
Harshna Patel ... research and development (uncredited)
Saurabh Patel ... senior matchmove artist (uncredited)
Prakash Pathak ... : BOTVFX (uncredited) / production assistant: vfx (uncredited)
Andrew Paxson ... houdini artist (uncredited)
Radhakrishnan ... prep artist: BOT VFX (uncredited)
Vincent Robert Rosas ... stereoscopic artist (uncredited)
Sankarasubramanian ... roto/prep supervisor: Botvfx (uncredited)
Victor Sanz Fernandez ... senior texture artist (uncredited)
Yoann Schmid ... lighting technical director: MPC (uncredited)
Dominic Sidoli ... visual effects bidding producer (uncredited)
Laura Soriano Martínez ... modeler (uncredited)
Srikanth ... 2D(Roto/Paint) Supervisor: BOT VFX (uncredited)
Adam Tamel ... digital compositor (uncredited)
Vanessa Velasquez ... technology: Double Negative (uncredited)
Glenn Woodburn ... lidar/cyber/prop scanning: Direct Dimensions (uncredited)
Sierra Woodburn ... lidar/cyber/prop scanning: Direct Dimensions (uncredited)

Stunts

Edit
Hank Amos ... stunt performer / stunts
John L. Armijo ... precision driver
Dean Bailey ... stunt driver
Kevin Bailey ... stunt driver
Kevin Ball ... stunts
Brittney Banks ... stunt performer
Stanton Barrett ... stunt driver
Hunter Baxley ... utility stunts
Tim Bell ... stunt driver
Nicolas Bosc ... stunts
Nick Brandon ... stunts
Mason Brett ... stunts
Emily Brobst ... stunt double: Bryant Prince / stunt double: Willa Taylor / stunt double: Young Sarah Conor
Jeff Brockton ... stunt performer
Chelsea Bruland ... assistant stunt coordinator: second unit
Nick Carraro ... stunt performer
David Castillo ... stunt player / stunts
Jacob Chambers ... stunt performer
Alvin Chon ... stunt double: Byung-Hun Lee / stunts
James M. Churchman ... co-stunt coordinator: second unit (as Jim Churchman)
Joseph Cintron ... stunt performer
Cristie Schoen Codd ... stunt performer (as Cristie Schoen)
Danny Cosmo ... stunts
Paul Crawford ... stunt driver
Darrell Davis ... stunts
Mike Dawson ... stunts
Mark De Alessandro ... stunts
Martin De Boer ... stunt double: Jai Courtney / stunts
Lisa Dempsey ... stunt driver
Chris Denison ... utility stunts
Kevin Derr ... stunt driver
Tony Donno ... stunt double: Douglas Griffin
Danny Downey ... stunt driver
Jayson Dumenigo ... utility stunts
Jazzy Ellis ... stunts
Corey Michael Eubanks ... stunts
Roel Failma ... stunts
Chris J. Fanguy ... stunt performer
Travis Fienhage ... stunt driver
George T. Fleming ... stunt double
Colin Follenweider ... stunts
Jeff Galpin ... stunt performer
Tim Garris ... stunts / utility stunts
Lex D. Geddings ... stunt double: J.K. Simmons
Tim Gilbert ... stunts
Tanner Gill ... stunt driver
Jessica Harbeck ... stunts
Regis Harrington ... stunt double
Adam Hart ... Stunt Double: Jason Clarke
Casey Hendershot ... stunts
Ashley Nicole Hudson ... utility stunts
Collin Hymes ... stunt driver
Gary Hymes ... stunt coordinator: second unit
Jonny James ... motion capture performer
Baz Karbouris ... stunt rigger
Samson Kealoha ... stunts (as John Young)
Richard King ... utilities stunts
Dorian Kingi ... stunts / stunts: t-800 terminator motion capture
Joel Kramer ... stunt coordinator / utility stunts
Mark Kubr ... stunt performer
Scott Lang ... stunts
Nito Larioza ... stunt performer
Samuel Le ... stunt double: Byung-hun Lee / stunts
Justin Lebrun ... stunts
Paul Leonard ... stunts
Sam Looc ... stunts / utility stunts
Kurt D. Lott ... utility stunts
Billy D. Lucas ... stunts
Rob Mars ... stunts
Aaron Matthews ... stunts
Michelle Matule ... stunts
Tom McComas ... Stunt double: Jason Clark
Monique McKellop ... stunts
Tim Meredith ... stunt driver
Danton Mew ... stunt driver
Miluette Nalin ... stunts
Cali Nelle ... stunts: motion capture: Jason Clarke (as Cali)
Carl Anthony Nespoli ... stunt performer
Darlene Nesson ... precision driver
Eric Norris ... stunt performer
Holly O'Quin ... stunts
Michael Owen ... stunt driver
Natasha Paul ... stunt double: Emilia Clarke / stunts
Norb Phillips ... stunts
Steve Picerni ... stunts
Lloyd Pitts ... stunts
Dieter Rauter ... stunts
Rex Reddick ... stunt player
Kevin Reid ... stunt double: Jason Clarke
Greg Rementer ... stunt double: Jai Courtney
Simon Rhee ... fight coordinator / stunt double: Byung-Hun Lee
Jimmy N. Roberts ... stunt player / stunts
Joe Ross ... stunts / utility stunts
Felipe Savahge ... utility stunts
Jon Komp Shin ... body-double: Byung-Hun Lee
Nicholas Simmons ... stunts (as Nick Simmons)
Gunter Simon ... stunts
Monty L. Simons ... stunts
Joseph Singletary ... utility stunts
Aden Stay ... stunt performer
John Stoneham Jr. ... stunt coordinator
Melissa R. Stubbs ... co-stunt coordinator
Todd T Taylor ... utility stunts
Matt Thompson ... stunts
Jason Tubbs ... stunt driver
Tierre Turner ... stunts
Eric VanArsdale ... utility stunts
Willie Weber ... stunt driver
Scott Wilder ... stunts
Spice Williams-Crosby ... stunt performer / stunts
Jeff Wolfe ... stunts
John Zimmerman ... stunt performer
Rex Reddick ... stunt coordinator (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
Phillip Abeyta ... fixtures foreman (as Phil Abeyta)
Cristofer Adrian ... grip
Shawn Annecston ... rigging electrician: San Francisco
Michael Applebaum ... additional camera operator
Jason Augustin ... additional set lighting technician
Justin Babin ... rigging grip gang boss
Carlos Baker ... rigging electric foreman
Chris Bangma ... libra head technician
Cody Jake Banks ... lighting console programmer
Patrick Barnes ... technocrane operator
Mike Barnett ... edge crane operator
Dwayne Barr ... dolly grip: "b" camera
Thomas A. Barrios ... first assistant camera
Gerard Bartley ... rigging electric
Christa Beth Watkins ... digital utility
Mike Bicknell ... electrician
George Billinger III ... B camera/Steadicam operator (as George Billinger)
Tim Bird ... additional set electric: second unit
Hans Bjerno ... aerial director of photography
Larry Blanford ... director of photography: second unit
Jason Boccaleoni ... set lighting technician: San Francisco
Kyle Boorman ... lighting console programmer: second unit
Jeffrey Bordessa ... rigging electrician: San Francisco
Kelly R. Borisy ... "a" camera dolly grip: second unit
Derek Bosia ... lighting technician: San Francisco unit
Sarah Bowman ... second assistant camera: second unit
Darwin Montana Browne ... key grip: second unit
Brian Bruhn ... rigging electric
Walter Burkhardt ... specialty rigger
Michael Ryan Burns ... chief lighting technician: San Francisco
Ryan J. Calkin ... rigging electrician: San Francisco
Alfred Castillo ... best boy grip
Dorian A. Celestain ... lighting technician
Michael Chateauneuf ... electrician
Pete Chiaramonte ... bts cinematographer
Gregory M. Childers ... company grip: San Francisco
Jarrid Clinkinbeard ... rigging electrician
Chris Cochran ... rigging grip
Gregory Collis ... company grip: San Francisco
Daniele Colombera ... digital imaging technician: second unit
Duane Cooper ... 2unit dolly grip
Chris Cotone ... lighting console programmer
Edward J. Cox ... rigging electric gang boss
Justin Crawford ... grip
Ryan Creasy ... camera utility: additional photography
Charles Crivier ... first company grip
Christopher Crivier ... grip
Jason Blaise Cunningham ... rigging gang boss: Re-shoot (best boy: Best boy San Fransico unit))
Sean P. Curtis ... 2nd unit data manager
Evan Davies ... set lighting technician: San Francisco
Mark A. Davis ... electrician: second unit
Kevin Dixon ... set lighting technician: San Francisco unit
Damon Doherty ... Canvas room grip
Tim Drnec ... spydercam supervisor
Mitch Dubin ... camera operator: "a" camera
Tulio Duenas ... second assistant camera "a" camera: second unit
Andrew Dumas ... first assistant camera
Kenneth D. Emanuele ... set lighting technician: San Francisco
Kevin Fannon ... grip
Michael Feduccia ... grip
Ken Fisher ... "a" camera operator: 2nd unit
Matthew G. Fisher ... lead ac: second unit
Bryan Fletchall ... technocrane operator
Matt Floyd ... best boy rigging grip
Jeph Folkins ... assistant camera: aerial unit San Francisco / data manager: San Francisco
Jeremiah Fry ... head tech
Nathan Fung ... additional grip
Cody Gautreau ... second assistant camera: second unit
Sam Giambroni ... video utility: second unit
Melinda Sue Gordon ... still photographer
John Gorman ... fixtures electrician
John Gorman ... rigging electrician
Dylan Goss ... aerial director of photography: Los Angeles
Peter Graf ... aerial camera system tech shotover
Jerry Gregoricka ... rigging electrician gang boss: Additional Photography
Nicholas Groetsch ... video assist
Joseph Guerino ... best boy electric
Tim Guffin ... second assistant camera: San Francisco
Mark Haas ... rigging tie down grip
Jordan Hager ... rigging grip
Christian Hardy ... technocrane technician
Jordan Harriman ... phantom technician
Adam Harrison ... rigging electrical best boy
Anthony Hart ... utility camera
Frank Helbig ... set generator operator: San Francisco
Ronald Hersey ... camera operator: edge director of photography
Sam Hicks ... grip: San Francisco VFX unit
Zach Hilton ... digital imaging technician: vfx unit
John C. Hoffler Jr. ... second assistant camera: "c" camera - camera best boy
Brian Hollars ... set electrician: second unit
Jason Hooper ... rf technician
Walrus J.U.I.C.E. Howard ... second assistant camera
Richard A. Hunt ... second company grip: San Francisco
Tom Hutchinson ... assistant camera
Daniel Ippolito ... rigging grip
Gregory Irwin ... first assistant camera
Jerry M. Jacob ... camera operator: second unit
Francis James ... second unit
Jason Jensen ... first assistant camera
Brook Johnson ... first company rigging grip: San Francisco
Oren Jones ... lighting technician
Timothy M. Jones ... rigging electrician (as Timothy Jones)
Ernesto Joven ... video assist assistant: los angeles
John Kairis ... first assistant camera
Kyle Bono Kaplan ... video assist
Lawrence Karman ... "a" camera operator: second unit / steadicam operator: second unit
Samuel Kemp ... fixtures tech
Michael D. Kennedy ... scorpio head tech: second unit
Aaron Kirby ... camera utility: San Francisco
James Kumarelas ... chief rigging electrician: San Francisco 2nd unit
Ryan Kunkleman ... digital imaging technician: main unit
Justin Kursinsky ... electrician
Anthony Kwan ... digital imaging technician: additional photography - second unit
John Lacy ... chief rigging electrician: San Francisco
Jessica Lakoff ... A camera 1st AC: second unit reshoots
David Lanes ... electrician
Brett Laumann ... gaffer: 2nd unit
Hai Le ... digital loader: 2nd Unit
Chris Leidholdt ... rigging key grip
Jim Leidholdt ... dolly grip
Luis Lopez DeVictoria ... NOLA Rigging Grip Best Boy
J. Carlos Lopez ... rigging electrician
Joe Lotuaco ... grip
Damon Marcellino ... set lighting technician
Bryce Marshall ... second assistant camera
Christopher Martin ... grip
Richard Masino ... "a" camera first assistant
Steve Mathis ... gaffer
Kevin Matz ... lighting console programmer / lighting console programmer: San Francisco / lighting console programmer: second unit
Griffin McCann ... second assistant camera: 2nd unit
Robert 'Boomer' McCann ... first company grip: San Francisco
Chris McCracken ... set lighting technician: San Francisco
Michael C. McCullough II ... digital video playback operator: second unit
David William McDonald ... second assistant cameraman: San Francisco VFX unit
Ray Meibaum ... additional second assistant camera
Christopher Meydrich ... rigging electric
Chris Milani ... best boy electric
David Mong ... condor operator: SF
Dan Moore ... video operator (as Daniel P. Moore)
Jean Vande Moortel ... rigging grip: San Francisco
Glenn E. Moran ... rigging gaffer
Joey Moran ... rigging electric gang boss
Tom Morash ... lighting console programmer
Jonathan Morrill ... local best boy electric: second unit
Greg Morris ... additional camera operator
Tony Muller ... assistant camera: second unit
Mike Nami Jr. ... rigging grip
Oskar Ness ... set lighting technician: San Francisco
Jason Michael Noel ... rigging electrician: San Francisco
David O'Brien ... assistant camera
Marlon O'Brien ... electrician
Jesse Olivares ... key video assist engineer
Brad Oltmann ... rigging electric
Domenic Pacino ... rigging gang boss
Mike 'Chewie' Pappas ... grip
Phil Pastuhov ... aerial director of photography
Nino Paternostro ... electric
Morten Petersen ... lighting technician
Jon Philion ... libra head operator
Mike Pickel ... video assist operator: additional photography
Jonathan Plaeger ... rigging grip
Nick Pomerleau ... rigging charge hand
Brian Posslenzny ... electrician
Rell Putt ... rigging grip
Lisa Quinn ... assistant chief rigging electrician: San Francisco
Richard Ramee ... best boy grip: FX Unit Additional photoghrphy (as Richard Rammee)
Brad Rea ... dolly grip "a" camera
Patrick Redmond ... edge head technician
Donald Reynolds Jr. ... key grip
Aaron Richards ... fixtures technician
Donald Roth ... rigging grip
Joel A. Ruiz ... electrician: stage gang boss (additional photography)
Declan Ryan ... balloon light technician
Omar Sabeh ... SF Second Unit Rigging Best Boy
Chris Sanders ... rigging grip: San Francisco
Francesco Sauta ... digital imaging technician: Los Angeles unit
Madeline Sekela ... second assistant camera: "b" camera second unit
Robert Settlemire ... first assistant cameraman: San Francisco VFX Unit
Sophie Shellenberger ... assistant chief lighting technician: San Francisco / electrician-san francisco
Paul Sheperd ... rigging electrician: San Francisco
Liam Sinnott ... second assistant camera: "a" camera
Rob Skuse ... rigging grip
Zac Sleeth ... lighting technician
David Tregea Smith ... video assist utility: San Francisco
Dane Spelman ... rigging grip: San Francisco
Scott Sprague ... best boy electric: additional photography
Bennett Steinmuller ... company grip: San Francisco
Nathan Stern ... 2nd ac additional photography
Eric Stillions ... fixtures technician
Devon Stinson ... technocrane technician
Keegan Stokley ... second unit
K.E.J. Stover ... rigging grip
Chris Strong ... gaffer: additional photography
Cody Strong ... best boy electric: additional photography
Brent Studler ... electrician
Terry Sullivan ... rigging electrician: San Francisco
Ricki Sylvester Jr. ... grip
Chad Taylor ... digital loader
Mike Tenerelli ... rigging grip
Jonathan Terpstra ... lighting technician
Ryan Thomas ... rigging electrician
Dave Thurlow ... lighting technician
Kevin Tiesiera ... lighting technician (re-shoots)
Omar Leo Torres ... rigging electric (as Omar Leopoldo Torres)
Aaron Toups ... rigging grip
Michael Trejo ... grip
Jeffery J. Tufano ... camera operator: c camera
John Vinson ... grip
Jason Vowell ... playback operator
Amanda Warning ... rigging electrician
Michael Watson ... camera operator c
Ryan Watson ... rigging grip
Jeremy Webre ... a dolly grip
Jerry Wheat ... local best boy set electric
Stefan Wilking ... lighting technician
Barry Williamson ... local best boy grip 2nd unit
Alex P. Willson ... electrician
Kevin Willson ... electrician
Jerry Wilson Jr. ... rigging electrician
Alexander Witt ... director of photography: second unit
David A. Wolf ... additional camera operator
Earl Woods ... rigging electrician
Brian Woronec ... rigging dimmer technician
Gill Wright ... rigging grip: San Francisco
Lev Yevstratov ... Edge System Technician
Aaron G. York ... libra head operator: action unit
Harry Zimmerman ... additional first assistant camera: 'C' Camera
Louis Zlotowicz ... lighting technician: second unit
Steve Zvorsky ... rigging electric gang boss
Grant Babbitt ... camera operator: promo shoot (uncredited) / director of photography: promo shoot (uncredited)
Shane Farnsworth ... camera operator: promo shoot (uncredited)
David Garza ... additional electrician (uncredited)
Brad Gerrity ... camera operator: promo shoot (uncredited)
J.L. Mobus ... grip: promo shoot (uncredited)
Tristan Noelle ... grip: promo shoot (uncredited)
Lisa Quinn ... rigging lighting best boy (uncredited)
Allen Sanders ... camera operator: promo shoot (uncredited)
James Swartz ... camera operator: promo shoot (uncredited)

Animation Department

Edit
Swapnil Bagul ... matchmove artist
Terence Bannon ... lead animator
Mike Beaulieu ... animation supervisor: MPC
Steve James Brown ... animator
Marlene Chazot ... animation technical director: MPC
José Luis de Lucas ... animator
Julien Deragon ... animator
Danielle Dumont ... animator
Svein Ferkingstad ... animator
Anthony Fong ... animator
David Gimenez ... animator
Allen Holbrook ... sr. animator
Michael Hull ... lead animator: Double Negative
Simon Irvine ... animator
Trystan James ... animator
Jeff Kim ... animator
Lina Kouznetsova ... animator
Chris Lentz ... senior animator
Ted Lister ... lead animator: MPC
Benoit Moranne ... animator
Gwilym Morris ... animator
Kyle Moy ... animator
Lukas Niklaus ... animator: MPC
David Pate ... animator
A. Martín Puentes ... animator
P. Kevin Scott ... lead animator
Elwaleed Suliman ... animator
John Sung ... animator: Double Negative

Casting Department

Edit
Robin Batherson ... extras casting coordinator
Elizabeth Coulon ... casting director: Louisiana
Hannah d'Angerio ... casting associate (as Hannah D'Angerio)
Nancy Hayes ... background casting: San Francisco Unit
Rich King ... extras casting: Los Angeles
Jason Landry ... extras casting assistant
Jeremy Lambert ... extras casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department

Edit
Maura 'Maude' Cusick ... costume assistant
Thayer Abaigael ... seamstress
Dustin Angus ... costumer: fitter
Linda Benavente-Notaro ... key specialty costumer
Jered Blanchard ... costumer
Phillip Boutte Jr. ... costume illustrator
Jade Brandt ... stitcher
Blake Christian ... costume assistant
Meghan Cornay ... background costumer: fitter
Diane Cornelius ... set costumer: San Francisco
Kalen Dawson ... set costumer: additional photography
Lisa A. Doyle ... key costumer: additional photography
Cathleen Edwards ... costumer: San Francisco
Jody Felz ... set costumer: additional photography
Heather Ferrell ... stitcher
Nancy Foreman ... seamstress: San Francisco
Caryn Frankenfield ... ager/dyer
Natasha Gale ... Costume Production Assistant: Additional Photography
Benj Gibicsar ... ager/dyer
Emilie Guttner ... specialty costumer
Heidi Hafer ... cutter/fitter
Lori Harris ... set costumer
Heather Hayward ... costume assistant
Lorenzo Hearns Jr. ... set costumer: additional photography
Stacy Horn ... costume supervisor
Caroline Horton ... costume assistant
Katie Beth Johnson ... stitcher
Mustapha Mimis ... set costumer
Misti Moreaux ... background costumer
Elaine Perlmann ... assistant costume designer
Carol Quiroz ... key costumer
Anthony Rivera Jr. ... set costumer: 2nd unit
Natasha Romanow ... costume buyer
Gina Ruiz ... shopper
Susan Strubel ... set costumer
Hayley Stuppel ... costume supervisor: additional photography / key costumer: 2nd unit
Gildardo Tobon ... head costume ager/dyer
Mark Walcott ... set costumer: additional photography
Jen Wasson ... key background costumer
Evan Woss ... costume assistant

Location Management

Edit
Joaquin Aragon ... location assistant: San Francisco and New Orleans
Butchie Beverly ... location site coordinator: New Orleans
Patrick Brazile ... location assistant: New Orleans
Deejay Buras ... location assistant
Al Caldwell ... location assistant
Darrick Chan ... additional location assistant: San Francisco VFX Unit
Robin Citrin ... location manager: additional photography
Johnny Eastlund ... location manager second unit: new orleans
Philip Ehlke ... additional location assistant: San Francisco VFX Unit
Leann Emmert ... key assistant location manager: Los Angeles
Rene Fabre ... location assistant: New Orleans
Myles B. Faigin ... additional location assistant: San Francisco VFX Unit
Elizabeth Ford ... location assistant: San Francisco VFX Unit
Charlie French ... location assistant: New Orleans
Felix Gehm ... key assistant location manager: San Francisco
Alyssa Gruhn ... additional location assistant: San Francisco VFX Unit
Brian Herczog ... additional location assistant: San Francisco VFX Unit
Jonathan Hook ... location manager: Los Angeles
Sam Hutchins ... location scout
Shasta Kinney ... assistant location manager: San Francisco VFX Unit
Simon Lake ... key assistant location manager: San Francisco VFX Unit
Daniel Lee ... key assistant location manager
Daniel Lund IV ... location assistant: New Orleans
David Ross McCarty ... location manager: New Orleans
Doug Ming ... location assistant: San Francisco
Patrick Mizell ... location site coordinator: New Orleans
Norris Ortolano ... location site coordinator: New Orleans
Stephanie Petrus ... location coordinator: San Francisco
Christian Powell ... assistant location manager: San Francisco
Phillip Raupach ... location assistant: San Francisco VFX Unit
Leslie Richard ... location coordinator: New Orleans
Rob Riutta ... location assistant: San Francisco
Lori Russell ... key assistant location manager: additional photography
Ian Rutherford ... key assistant location manager: San Francisco VFX Unit
Toby Sobol ... location assistant: San Francisco VFX unit
George J. Steiner Jr. ... assistant location manager: New Orleans
Gail Stempler ... supervising location manager: San Francisco
Nick Thomas ... location site coordinator
Scott Trimble ... location manager: San Francisco VFX unit
Ron Uribe ... assistant location manager: New Orleans / location scout: New Orleans
Jason Waggenspack ... supervising location manager: New Orleans
David Weber ... location assistant: San Francisco
Tommy Woodard ... location assistant: San Francisco VFX unit

Music Department

Edit
Max Aruj ... score technical assistant
Mark Berrow ... musician: violin
Daniel Bhattacharya ... musician
Rachel Bolt ... viola
Brent Brooks ... music editor: temp score
Thomas Farnon ... score reader
Geoff Foster ... score engineer
Alex Gibson ... supervising music editor
Gavin Greenaway ... conductor
Peter Gregson ... musician: solo electric cello
Isobel Griffiths ... orchestral contractor
Taurees Habib ... sampling team
Dieter Hartmann ... composer: additional music
Daniel James ... hybrid production
Kelly Johnson ... score production coordinator
Drew Jordan ... sampling team
Andrew Kawczynski ... composer: additional music
Steven Kofsky ... music production services
Steve Mair ... musician: double bass
Joan Martorell ... assistant orchestrator
Stephanie McNally ... technical score engineer
David Metzner ... music editor
Alan Meyerson ... music scoring mixer
Perry Montague-Mason ... orchestra leader (as Perry Montague Mason)
Julian Pastorelli ... Score technical assistant
Hal Rosenfeld ... score technical assistant
Òscar Senén ... orchestrator
Steffen Thum ... score technical assistant
Raul Vega ... sampling team
Christian Wenger ... score mix assistant
Craig J. Williams ... music coordinator
Hans Zimmer ... executive music producer
Aleksandar Dimitrijevic ... composer: trailer music (uncredited)

Transportation Department

Edit
Michael W. Broomer ... driver
Myron D. Bunch ... driver
Charley Bob Burnham ... transportation coordinator
Dave Busick ... set mechanic
Jim Chesney ... transportation captain: SF
Rick Collins ... picture car captain / picture car coordinator (additional photography)
Clint Curtis ... transportation captain: San Francisco drivers
William M. DeLuca ... transportation
Ashley Dovichi ... driver
David J. Duran ... edge transport driver
Bart Figueiredo ... driver: directors trailer
Chris Gorden ... transportation
Calvin Hall ... driver
Nathan Hickman ... driver / transportation
Cody Johnson ... driver
Lionel C. Johnson ... driver: honeywagon
Gregory 'Stepper' Jones ... boom lift / driver: honeywagon
Steve Lewis ... production driver
Bruce Lindquist ... supervisor: action vehicle workshop: picture cars
Christopher McIntosh ... picture car mechanic
Charles Montgomery ... transportation co-captain
Tom Moore ... transportation captain
Michael Mulgrew ... transportation
Austin Nisar ... driver
Tiffanie Reyes ... transportation office admin: San Francisco unit
Tommy Rizzo ... transportation captain
Albert Samson ... transportation captain
Miguel Swift ... driver
Carlos Williams ... driver
Brian Wise ... driver: San Francisco
Dave Woodcock ... driver
Christy Zeller ... transportation dispatcher
Erik Hattan ... co-captain (uncredited)
Anthony R. Sacco ... co-captain (uncredited)

Other crew

Edit
Soheil Afat Mirni ... stereoscopic compositor
Coleen Aiello ... vfx accountant
Sheila Atkinson ... production assistant
J. Baker-Flowers ... production assistant
Burke Beardsley ... marine coordinator: San Francisco
Michael Belmonte ... production assistant
Luis G. Benavides ... purchasing officer
Philipp Besa ... second assistant accountant
David Black ... 3D Assistant Production Coordinator
Anna L. Blanchard ... production assistant
Kristine Bochum ... 2nd assistant accountant: wrap
Mark Bosia ... key set medic: San Francisco
Lucie Bourgeau ... assistant production coordinator: Los Angeles
Jacob Brades ... set production assistant: additional photography
Jen Brett ... Asst. to Mr. Carraro: additional photography
Edward Brown ... production assistant
Francie Brown ... dialect coach
Jennifer Brown ... set medic
Ray Brown ... production secretary: 2nd unit
W. Brooks Brown ... WatchOut Programmer
Bridgett Buss ... EPK production coordinator
Lisa M. Calhoun ... additional set production assistant
Bo! Campbell ... production assistant
Nick Carraro ... production administrator
Tom Carson ... production coordinator
James Chandler ... key craft service: San Francisco
Alan Chu ... IT/telecom tech: San Francisco
Chris Clinton ... cast assistant: Jason Clarke/Byung-hun Lee
Cristie Schoen Codd ... head caterer (as Cristie Schoen)
Lauren Coggiola ... production assistant
Wendy Cohen ... production resources
David Crabtree ... technical director
Lauren Elizabeth Cummings ... production assistant: second unit
Mark Cyr ... 24-frame computer systems consultant
Trang Dang ... assistant production coordinator
Jennifer Davis ... director assistant (new orleans)
Hilton Jamal Day ... production assistant
Alicia Dean ... production assistant
Brandan Dennehy ... assistant to the director
James D. Dever ... technical advisor: military
Stephen Diamond ... film extra
Valeska Difrieri ... payroll clerk
Allison Dillard ... production safety
Taylor DiMarco ... production assistant: Big Easy Studios
Noreen Dimster-Denk ... executive assistant (as Noreen Perez)
Erin Drake-Prior ... production assistant
Mary Katherine Duhon ... double: Sarah Connor
Katrina Elder ... production secretary: additional photography
Edward Fair ... assistant accountant: construction
Hazen S. Finnerty Jr. ... construction medic
Mark Fitzgerald ... rigging medic: San Francisco
Cliff Fleming ... aerial coordinator
Cory Fleming ... helicopter pilot
Nicole Flowers ... first assistant accountant
Matthew Ford ... additional medic
Alison J. Forest ... production assistant: second unit
Spencer Frazen ... set production assistant: first unit
Gregory Allen Gabroy ... stand-in
Jessica Taylor Galmor ... set production assistant- second unit
Federico Ghetta ... production assistant
Sam Giambroni ... set production assistant
Alex Gilbert ... set production assistant
Austin Glass ... interface graphic designer
Alexis Gomez ... production assistant
Kasandra Greene ... assistant production coordinator: San Francisco
Andrew Gude ... stand-in
David Guilbeau ... Crafts Services
Gabriel Gator Guilbeau ... crafts service (as Gabriel Guilbeau)
Marcy Guiragossian ... set production assistant: San Francisco
Dan Gutierrez ... key set production assistant: second unit
Emily Millay Haddad ... 24-frame computer systems consultant
P.J. Haines ... 2nd unit chef
Brandon Michael Hale ... stand-in
Chris Hamilton ... production coordinator
Justin M. Hamilton ... studio operations manager: Big Easy Studios
Rachel Hardison ... production assistant
Pauly Harper ... production assistant
Trent Harris ... set production assistant: second unit
Christopher Scott Hassell ... production assistant: San Francisco VFX unit
Ted Hemberger ... production assistant
Tamara Henderson ... 2nd asst accountant
Andre Herrera ... key production assistant
Tyler Hohmann ... additional production assistant: second unit
Elena Holden Tuens ... Financial Controller
Garrett Hollingsworth ... film extra
Ali Hubbard ... second unit director's assistant
Megan Huguet ... production assistant
Sebastian James ... stand- in (as James Rawlings)
Jonathan Jefferies ... accounting clerk
Thomas Jerry ... technology
Jeffrey Johnson ... voice: refugee
Keii Johnston ... Aerial ground coordinator
Kim Ju ... second assistant accountant
Patrick Kearns ... stand-in
Jeremiah Kelleher ... production assistant
Chris Kibler ... construction accountant
Samantha C. Kirkeby ... script supervisor: second unit
Amanda Renee Knox ... production assistant (as Amanda Pennington)
Nicholas Kohut ... production assistant
David Krudis ... payroll: accountant
John C. Kruize ... production accountant: Los Angeles unit
Meti Kusari ... craft service
Matt Kyhn ... set production assistant (second unit)
Lindsay LaGrange ... set production assistant
Kyle Landry ... caterer
Tyler Laperouse ... production assistant
Nito Larioza ... movement choreographer
Brian C. Lauziere ... additional set production assistant: second unit
John Lavis ... medic
Carl Lawson ... assistant production office coordinator
Alun Lee ... production assistant
Denise Lewis ... rigging medic: San Francisco
Heidi Lewis ... first assistant accountant
Dirk Q. Long ... head caterer
Kevin Lorio ... set production assistant: second unit
Chase Lowenstein ... additional production assistant
Jeff Lowery ... set production assistant: 2nd Unit
Bryan Lu ... armorer: additional photography
Harry Lu ... Weapon Master
Timothy Lu ... armorer
Adam Lubanski ... interface graphic designer
Sheryl Main ... Unit Publicist
John Malakoff ... director of production travel: ALTOUR travel
Christian Malouf ... payroll accountant
Tim Martin ... production assistant
Christie Mattull ... insurance services
Misty McClure ... set production assistant (second unit)
Bryan McClurg ... set production assistant: second unit
Donnie McCormick ... titles: Associate Producer
Dan McCrory ... stand-in: utility
Mimi N. McGreal ... travel coordinator
Peter McGrew ... set production assistant: second unit
Matthew Mckulsky ... set production assistant
David Midgen ... titles producer
Cara Miller ... production assistant
Caroline Miller ... second assistant accountant: additional photography
Emily Mizer ... assistant to ms. clarke / production assistant: Los Angeles
Nathan Mulligan ... production assistant
Cory Nebe ... production assistant: Big Easy Studios
Janine McEuen Newell ... second assistant accountant
Taylor Newman ... set production assistant
Patrick O'Connor ... key set production assistant
Sade Okunade ... production coordinator
Tracy Oliver ... animal trainer
Estevan Padilla ... additional set production assistant: San Francisco
Stacy Parker ... travel coordinator
Joshua Passons ... cast assistant / production assistant
Laura Pena ... assistant production coordinator: Additional Photography
Kristin Peterman ... assistant production office coordinator
Katie Marie Peters ... Assistant to J. K. Simmons
Jesus Peña ... production assistant
Lewis 'Duck' Pieratt ... utility
Lee Pierce ... cast assistant
Eric Price ... production assistant
Chris Quackenbush ... craft service
Michelle Rae Cannon ... weapons trainer
Anna Rane ... script supervisor
Sandy Reed ... craft service assistant: San Francisco
Aliena Remborn ... production assistant
Bruce Richter ... Propmaker
Lori M. Roberts ... 2nd unit accountant
Luisana Rodriguez ... stand-in
Dee Schuka ... post production accountant
C. Alexander Sears ... computer/video playback supervisor
Tyler Semons ... production assistant
Erica Severson ... set production assistant
Apurva Sharma ... production coordinator (uncredited)
Jon Komp Shin ... body-double: Byung-Hun Lee
Matt Sigloch ... military coordinator assistant
Andres Siller ... production assistant
Erik Skramstad ... set production assistant: second unit
Gustin Smith ... assistant
Colton Smrz ... production assistant: additional second unit
Scott Speirs ... head of production: montreal: MPC
Sarah Sprague ... production coordinator: additional photography
Ingrid Steed ... production assistant (as Ingrid Norvell)
William H. Stewart Sr. ... Manager of Production Safety
David Stickler ... additional set production assistant: second unit
Valerie Strecker ... stand-in: Sandrine Holt
Peter Swehla ... production assistant: Aerial Unit
Jared Swidzinski ... set production assistant
Anthony Sword ... production assistant
Sophia Tapia ... payroll accountant: San Francisco
William Thompson ... fitness trainer to kerry o'malley
Gabriel Toya-Melendez ... production assistant
Derek Tracy ... roto/paint compositor
Joshua Tran ... stand-in: Byung Hun lee
Garrett Tripp ... office production assistant
Randy Troy ... set production assistant
Dan Urrutia ... digital asset manager
Chrisoula Vlassopoulos ... first assistant accountant
Walter von Huene ... acting coach for arnold schwarzengger
Stephen Daniel Wayne ... set production assistant (second unit)
Kevin Wells ... set production assistant: San Francisco
Hunter Wert ... assistant armorer
Jonathan Wester ... production assistant
Olga Wilhelmine ... stand-in
Nicole Williams ... assistant: David Ellison and Dana Goldberg
Aaron V. Williamson ... fitness trainer
Benjamin Wood ... T-800 stand-in
Colin Wood ... production assistant
Jon Wood ... production assistant
Larry Zanoff ... armorer/minigun operator
Steve Zeiger ... grip second unit
Alexander Phoenix ... systems administrator (uncredited)
Simon J. Roth ... production assistant (uncredited)
Aaron J. Ryder ... production assistant (uncredited)
Andrea Smith ... global director of motion picture logistics: Altour Travel (uncredited)
Angie Ward ... additional production assistant (uncredited)

Thanks

Edit
Alan Taylor ... special thanks

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

When John Connor (Jason Clarke), leader of the human resistance, sends Sgt. Kyle Reese (Jai Courtney) back to 1984 to protect Sarah Connor (Emilia Clarke) and safeguard the future, an unexpected turn of events creates a fractured time-line. Now, Sgt. Reese finds himself in a new and unfamiliar version of the past, where he is faced with unlikely allies, including the Guardian (Arnold Schwarzenegger), dangerous new enemies, and an unexpected new mission: To reset the future...

Plot Keywords
Taglines The rules have been reset. See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Terminator 5 (United States)
  • Terminator: Genesis (United States)
  • Terminator: Génesis (Spain)
  • Терминатор: Генезис (Bulgaria, Bulgarian title)
  • Exterminador: Genisys (Portugal)
  • See more »
Runtime
  • 126 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $155,000,000 (estimated)
Opening Weekend United States $27,018,486, 01 Jul 2015
Cumulative Worldwide Gross $440,603,537

Did You Know?

Edit
Trivia Paramount greenlit two sequels to this film before it even opened because, regardless of how well it does at the box office or with critics, all film rights to the Terminator series are set to revert back to James Cameron in 2019. See more »
Goofs Heavy vehicles, such as school buses use air brake systems. When a loss of pressure is experienced in the system, such as when John destroys the air tanks, the brakes auto-apply. The bus would therefore come to an immediate halt, not continue on with "no brakes" as is seen in the movie. See more »
Movie Connections Featured in The Star Wars Holiday Special (2014). See more »
Soundtracks The Terminator Theme See more »
Crazy Credits There is an extra scene during the credits. See more »
Quotes [Sarah hugs Pops before going into the Time Displacement Equipment. Pops doesn't understand the meaning of a hug]
Guardian: That's a meaningless gesture. Why hold onto someone you must let go?
See more »

Contribute to This Page