Edit
The Umbrella Academy (TV Series 2019– ) Poster

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Andrew Bernstein ... (2 episodes, 2019)
Peter Hoar ... (2 episodes, 2019)
Ellen Kuras ... (2 episodes, 2019)
Stephen Surjik ... (2 episodes, 2019)
Jeremy Webb ... (2 episodes, 2019)

Series Writing Credits  

Steve Blackman ... (10 episodes, 2019)
Gabriel Bá ... (10 episodes, 2019)
Jeremy Slater ... (developed by) (10 episodes, 2019)
Gerard Way ... (characters) (10 episodes, 2019)
Robert De Laurentiis ... (2 episodes, 2019)
Sneha Koorse ... (2 episodes, 2019)
Ben Nedivi ... (2 episodes, 2019)
Lauren Schmidt ... (2 episodes, 2019)
Matt Wolpert ... (2 episodes, 2019)
Eric W. Phillips ... (1 episode, 2019)
Mark Bomback ... (screenplay) (unknown episodes)
Rawson Marshall Thurber ... (screenplay) (unknown episodes)

Series Cast  

Ellen Page ...  Vanya / ... 10 episodes, 2019
Tom Hopper ...  Luther / ... 10 episodes, 2019
David Castañeda ...  Diego / ... 10 episodes, 2019
Emmy Raver-Lampman ...  Allison / ... 10 episodes, 2019
Robert Sheehan ...  Klaus / ... 10 episodes, 2019
Aidan Gallagher ...  Number Five 10 episodes, 2019
Mary J. Blige ...  Cha-Cha 10 episodes, 2019
Cameron Britton ...  Hazel 10 episodes, 2019
Adam Godley ...  Pogo 10 episodes, 2019
Colm Feore ...  Sir Reginald Hargreeves 10 episodes, 2019
Sheila McCarthy ...  Agnes / ... 10 episodes, 2019
Justin H. Min ...  Ben / ... 10 episodes, 2019
Jordan Claire Robbins ...  Grace 10 episodes, 2019
John Magaro ...  Leonard Peabody 9 episodes, 2019
Rainbow Francks ...  Chuck Beamen 6 episodes, 2019
Cameron Brodeur ...  Young Luther 6 episodes, 2019
Eden Cupid ...  Young Allison 6 episodes, 2019
T.J. McGibbon ...  Young Vanya 5 episodes, 2019
Blake Talabis ...  Young Diego 5 episodes, 2019
Dante Albidone ...  Young Klaus 5 episodes, 2019
Ethan Hwang ...  Young Ben 5 episodes, 2019
Kate Walsh ...  The Handler / ... 4 episodes, 2019
Ashley Madekwe ...  Detective Eudora Patch / ... 3 episodes, 2019
Peter Outerbridge ...  The Conductor 3 episodes, 2019
Cody Ray Thompson ...  Dave 3 episodes, 2019
Zachary Bennett ...  Lance Biggs 3 episodes, 2019
Murray Furrow ...  Syd 3 episodes, 2019
Heather Sanderson ...  Kenny's Mom / ... 3 episodes, 2019
Matt Biedel ...  Sgt. Dale Chedder 2 episodes, 2019
Eric Peterson 2 episodes, 2019
Alyssa Gervasi ...  Young Vanya (Age 4) 2 episodes, 2019
Sean Sullivan ...  Middle Aged 5 / ... 2 episodes, 2019
Alison Smiley Alison Smiley ...  Claudia (Housekeeper) 2 episodes, 2019
Emily Piggford ...  Helen 2 episodes, 2019
Tom Henry Tom Henry ...  Motel Clerk 2 episodes, 2019
Taylor Jackson ...  Raver Girl 2 episodes, 2019
Patrick Stevenson Patrick Stevenson ...  Larry 2 episodes, 2019
Karl Campbell ...  Goon Leader 2 episodes, 2019
Lise Cormier ...  Madame Bellview 1 episode, 2019
Coco Assad ...  Claire 1 episode, 2019
Jim Watson ...  35 Year Old Man 1 episode, 2019
Jordana Blake ...  Young Allison (Age 4) 1 episode, 2019
Patrice Goodman ...  Dot 1 episode, 2019
Tanu Ravi ...  Gimble Brothers Clerk 1 episode, 2019
Laura Cilevitz ...  Carla 1 episode, 2019
Ken Hall ...  Herb 1 episode, 2019
Renato Rizzuti ...  Man on Bus 1 episode, 2019
Ordena Stephens Ordena Stephens ...  Small Town Nurse 1 episode, 2019
Soo Garay ...  Gloria 1 episode, 2019
Braden Hendrickson Braden Hendrickson ...  Patrick 1 episode, 2019
Paskal Vaklev Paskal Vaklev ...  Teenage Boy 1 episode, 2019
Dan Willmott ...  Mel 1 episode, 2019
Jesse Noah Gruman Jesse Noah Gruman ...  Young Harold 1 episode, 2019
Quancetia Hamilton Quancetia Hamilton ...  Griddy's Employee 1 episode, 2019
Anna Nadtotchii ...  Teenage Girl 1 episode, 2019
Celest Chong ...  Mandarin Woman 1 episode, 2019
Janet Monid Janet Monid ...  Instructor 1 episode, 2019
Liisa Repo-Martell ...  Abigail 1 episode, 2019
Mark Taylor ...  Drill Sergeant 1 episode, 2019
Adam Growe Adam Growe ...  Jim Hellerman 1 episode, 2019
Zoya Koletta Zoya Koletta ...  Old Russian Woman 1 episode, 2019
Darrin Maharaj ...  TV Anchor 1 episode, 2019
Xavier Schoppel ...  Raver Girl's Boyfriend 1 episode, 2019
Thomas Craig ...  Gene 1 episode, 2019
MinWoo Kevin Lee ...  Big Guy Raver #1 1 episode, 2019
Lee Rumohr Lee Rumohr ...  Ringleader 1 episode, 2019
Imogen Sloss Imogen Sloss ...  Vanya Violin Double 1 episode, 2019
Timm Zemanek Timm Zemanek ...  Older Man 1 episode, 2019
C.J. Byrd-Vassell ...  Nerdy Raver 1 episode, 2019
Melody Oz Melody Oz ...  Teenage Girl 1 episode, 2019
Lesley Robertson Lesley Robertson ...  Orchestra Player #1 1 episode, 2019
Jeremy Legat Jeremy Legat ...  Young Man 1 episode, 2019
Thomas Mitchell ...  Mr. Jenkins 1 episode, 2019
Meilie Ng Meilie Ng ...  Orchestra Player #2 1 episode, 2019
Moni Ogunsuyi ...  Secretary 1 episode, 2019
Durward Allan Durward Allan ...  Ghoulish Face #1 1 episode, 2019
Sarah Marchand Sarah Marchand ...  Orchestra Player #3 1 episode, 2019
Michael Mast ...  Paparazzi #1 1 episode, 2019
Birva Pandya ...  Young Person on Bike 1 episode, 2019
Phil Borg ...  Paparazzi #2 1 episode, 2019
Annelise Forbes ...  13 Year Old Girl 1 episode, 2019
Stephen R. Hart ...  Ghoulish Face #2 1 episode, 2019
Cherie D'Elia Cherie D'Elia ...  Paparazzi #3 1 episode, 2019
Olivia Gudaniec ...  Waitress 1 episode, 2019
Aliska Malish Aliska Malish ...  Ghoulish Face #3 1 episode, 2019
Andre Richards ...  Prison Guard 1 episode, 2019
Charles Cameron ...  Young Klaus Age 8 1 episode, 2019
John Gleeson Connolly ...  Manager 1 episode, 2019
Ray Kahnert ...  Immigration Clerk 1 episode, 2019
Aniko Kaszas ...  Reporter (uncredited) 1 episode, 2019

Series Produced by 

Steve Blackman ... executive producer (10 episodes, 2019)
Everett Burrell ... associate producer (10 episodes, 2019)
Gabriel Bá ... co-executive producer (10 episodes, 2019)
Keith Goldberg ... co-executive producer (10 episodes, 2019)
Jeff King ... executive producer (10 episodes, 2019)
Sneha Koorse ... producer (10 episodes, 2019)
Kevin Lafferty ... producer (10 episodes, 2019)
Jamie Neese ... co-producer (10 episodes, 2019)
Jason Neese ... co-producer (10 episodes, 2019)
Chris Tongue ... co-executive producer (10 episodes, 2019)
Gerard Way ... co-executive producer (10 episodes, 2019)
Steve Dellerson ... associate producer (6 episodes, 2019)
Beau Bauman ... executive producer (1 episode, 2019)
Peter Hoar ... executive producer (1 episode, 2019)
Scott Stuber ... executive producer (1 episode, 2019)
Mike Richardson ... producer (unknown episodes)

Series Music by 

Jeff Russo ... (10 episodes, 2019)

Series Cinematography by 

Neville Kidd ... (6 episodes, 2019)
Craig Wrobleski ... (4 episodes, 2019)

Series Film Editing by 

Todd Desrosiers ... (3 episodes, 2019)
Timothy A. Good ... (3 episodes, 2019)
Wendy Tzeng ... (3 episodes, 2019)
Amy E. Duddleston ... (1 episode, 2019)
Jon Dudkowski ... (1 episode, 2019)
Amanda Panella ... (1 episode, 2019)

Series Production Design by 

Mark Steel ... (9 episodes, 2019)
Mark Worthington ... (1 episode, 2019)

Series Art Direction by 

Natasha Peschlow ... (8 episodes, 2019)
Greg Chown ... (3 episodes, 2019)

Series Set Decoration by 

Jim Lambie ... (10 episodes, 2019)

Series Costume Design by 

Christopher Hargadon ... (10 episodes, 2019)

Series Makeup Department 

Molly Adey ... assistant hair stylist (10 episodes, 2019)
Taylor Byers ... assistant makeup artist (10 episodes, 2019)
Trason Fernandes ... key makeup artist (10 episodes, 2019)
Linda Preston ... makeup department head (10 episodes, 2019)
Ryan Reed ... hair department head (10 episodes, 2019)
Jeanette Stawiarski ... key hair stylist (10 episodes, 2019)
Miles Girard Watson ... prosthetic makeup artist (10 episodes, 2019)
Jaye Falcioni ... daily makeup artist (2 episodes, 2019)
Suzanne Heibati ... hair stylist (1 episode, 2019)
Jane Meade ... bg makeup co-ordinator (1 episode, 2019)
Aurielle St-Cyr ... daily makeup (1 episode, 2019)

Series Production Management 

Armen Fetulagian ... post-production supervisor (10 episodes, 2019)
Jodi A. Tario ... assistant production manager (10 episodes, 2019)
Dennis Chapman ... production manager (7 episodes, 2019)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Madeline Arnold ... third assistant director (7 episodes, 2019)
Jeremy Whittaker ... assistant director (4 episodes, 2019)
Robin K. Flynn ... second assistant director (3 episodes, 2019)
Anthony Caporale ... third assistant director (1 episode, 2019)
Rory James ... assistant director (uncredited) (10 episodes, 2019)

Series Art Department 

Makela Barnes ... graphic designer (10 episodes, 2019)
J Everett Biggar ... property master: key on set (10 episodes, 2019)
Aleks Cameron ... assistant art director (10 episodes, 2019)
Kathleen Vernice Chavez ... art department coordinator (10 episodes, 2019)
Ross Fraser ... construction coordinator (10 episodes, 2019)
John Gallagher ... illustrator (10 episodes, 2019)
Greg Gilmore ... graphic designer (10 episodes, 2019)
Erin Leslie ... key scenic artist (10 episodes, 2019)
Sandro Loschiavo ... lead dresser (10 episodes, 2019)
Ahn Mur ... assistant art director (10 episodes, 2019)
Lina Namrud ... Construction Buyer (10 episodes, 2019)
Travis Staley ... head carpenter (10 episodes, 2019)
Nicole Stephenson ... assistant property master (10 episodes, 2019)
Rosalie Mackintosh ... assistant art director (8 episodes, 2019)
Robert Polko ... assistant art director (7 episodes, 2019)
Andre Nicolas Malouf ... props daily / set dresser / special effects technician (6 episodes, 2019)
Milan Andri ... set dresser (3 episodes, 2019)
Alexander Narizni ... On Set Dresser (2 episodes, 2019)
Shelby Lynn Black ... set designer (1 episode, 2019)
Julia Bucar ... set dresser (1 episode, 2019)
Naomi Burke ... set dresser (1 episode, 2019)
Stephanie Chalmers ... property buyer (1 episode, 2019)
Brandon Dale ... set dresser (1 episode, 2019)
Jefferson Gonsalves ... set dresser (1 episode, 2019)
Michael Madden ... set designer (1 episode, 2019)
Sam Michlap ... illustrator (1 episode, 2019)
Amy Perron ... set decoration buyer (1 episode, 2019)
Khanh Quach ... set designer (1 episode, 2019)
Deniz Rakhmanova ... scenic painter (1 episode, 2019)
Jim Wallis ... set designer (1 episode, 2019)
Sean Yang ... illustrator: North Front Studio (1 episode, 2019)

Series Sound Department 

Shane Bruce ... foley artist (10 episodes, 2019)
Zane D. Bruce ... foley artist (10 episodes, 2019)
Joe DeAngelis ... re-recording mixer (10 episodes, 2019)
Judah Getz ... adr mixer (10 episodes, 2019)
Bill Higley ... adr mixer (10 episodes, 2019)
Bob Lacivita ... adr mixer (10 episodes, 2019)
Lindsay Pepper ... foley artist (10 episodes, 2019)
Alexander Turner ... boom operator (10 episodes, 2019)
Kelly Wright ... sound recordist (10 episodes, 2019)
Antony Zeller ... foley editor / foley mixer (10 episodes, 2019)
Brian Magrum ... adr mixer (6 episodes, 2019)
Naaman Haynes ... dialogue editor (4 episodes, 2019)
Aidan Dykes ... ADR recordist / ADR mixer (3 episodes, 2019)
Christian Buenaventura ... dialogue editor (1 episode, 2019)
Larry Hopkins ... foley artist and editor (1 episode, 2019)
Jason Krane ... dialogue & adr editor (uncredited) (10 episodes, 2019)
Jeffrey Roy ... adr mixer (uncredited) / loop group recordist (uncredited) (3 episodes, 2019)

Series Special Effects by 

Gareth Prosser ... motion capture tracker (10 episodes, 2019)
Dragan Radic ... special effects technician (2 episodes, 2019)
Sara Feehan ... special effects makeup (1 episode, 2019)
Carlos Henriques ... special effects makeup (1 episode, 2019)
Michael Saintsbury ... special effects technician (1 episode, 2019)

Series Visual Effects by 

Rachel Beniuk ... digital compositor (10 episodes, 2019)
Everett Burrell ... visual effects supervisor (10 episodes, 2019)
Kayla Cabral ... Visual Effects Production Manager (10 episodes, 2019)
Jeff Campbell ... visual effects supervisor: SpinVFX (10 episodes, 2019)
Keaton Cardoza ... digital compositor: visual effects (10 episodes, 2019)
Daniel Cohen ... lead compositor (10 episodes, 2019)
Ryan Cromie ... Texture Supervisor (10 episodes, 2019)
Travis Gagne ... visual effects editor (10 episodes, 2019)
Graham Gibbard ... compositor (10 episodes, 2019)
Jason Hannen-Williams ... visual effects artist (10 episodes, 2019)
Laurent Herveic ... character modeller (10 episodes, 2019)
Anny Lang ... compositor (10 episodes, 2019)
Brett Madill ... 3d scanning technician (10 episodes, 2019)
Jamie McCarter ... lead puppet creature technical director (10 episodes, 2019)
Kajten Molnar ... visual effects editor (10 episodes, 2019)
Shane Mulholland ... Layout Department Manager: Weta Digital (10 episodes, 2019)
Ryan Ramsey ... compositor / compositor: Deluxe / Compositor (10 episodes, 2019)
Carrie Richardson ... supervising visual effects producer: Spin VFX / supervising visual effects producer: SPIN VFX (10 episodes, 2019)
Lucy Robert ... visual effects coordinator (10 episodes, 2019)
David S. Sanchez ... scanning supervisor (10 episodes, 2019)
Khizar Shabir ... digital compositor: visual effects (10 episodes, 2019)
Misato Shinohara ... visual effects production manager (10 episodes, 2019)
Mike Soppit ... visual effects editor (10 episodes, 2019)
Melissa Spicer ... vfx department manager: Weta Digital (10 episodes, 2019)
Ryan Stasyshyn ... visual effects producer (10 episodes, 2019)
Rob Strickland ... digital compositor (10 episodes, 2019)
Kelsey Thompson ... visual effects coordinator (10 episodes, 2019)
Brian Tong ... vfx editor: Spin VFX (10 episodes, 2019)
James Van Der Reyden ... motion capture operator: weta digital (10 episodes, 2019)
Vineshh Vickinadas ... digital compositor: visual effects (10 episodes, 2019)
Dhawal Vora ... motion editor: Weta Digital (10 episodes, 2019)
Kristina Walker ... compositor (10 episodes, 2019)
Glenn Wells ... camera technical director (10 episodes, 2019)
Eric Withee ... visual effects (10 episodes, 2019)
Perunika Yorgova ... digital compositor (10 episodes, 2019)
Sébastien Bergeron ... visual effects supervisor: Folks (9 episodes, 2019)
Nadine Frève ... visual effects editor: Folks (9 episodes, 2019)
J.P. Giamos ... supervising vfx producer: Deluxe (9 episodes, 2019)
Isaac Heron ... visual effects editor (9 episodes, 2019)
Quentin E. Holmes ... vfx editor: Deluxe (9 episodes, 2019)
Derek Lang ... visual effects data wrangler (9 episodes, 2019)
Nathaniel Larouche ... visual effects supervisor: MARZ / visual effects supervisor (9 episodes, 2019)
Philippe Massonnat ... visual effects coordinator: Folks (9 episodes, 2019)
Frédérique Schmidt ... visual effects editor: Folks (9 episodes, 2019)
Sven Schwarz ... lookdev artist: Weta Digital (9 episodes, 2019)
Laurent Spillemaecker ... visual effects supervisor: Folks (9 episodes, 2019)
Igor Staritsin ... senior concept artist matte painter (9 episodes, 2019)
Alexandra Vaillancourt ... visual effects producer: Folks (9 episodes, 2019)
Mathieu Prezelin ... lead matchmove: Folks (8 episodes, 2019)
Erwan Leroy ... head of 2d: SPINVFX (7 episodes, 2019)
Tony Norman ... motion editor (7 episodes, 2019)
Dana Passarella ... Compositor (7 episodes, 2019)
Georgina Selby ... visual effects department production manager (7 episodes, 2019)
Steve Dellerson ... visual effects producer (6 episodes, 2019)
Adam Baker ... animator: Spin VFX (5 episodes, 2019)
David Bessette ... digital compositor: Folks vfx (5 episodes, 2019)
Eric Doiron ... head of compositing: Spin VFX (5 episodes, 2019)
Grant Lynch ... visual effects editorial (5 episodes, 2019)
Christian Poullay ... camera technical director (5 episodes, 2019)
Claire Simond ... Digital matte-painter: Folks (5 episodes, 2019)
Gregory Bellis ... camera technical director: Weta Digital (4 episodes, 2019)
Maria Soledad Galindo ... digital matte painter (4 episodes, 2019)
Steeve St-Pierre ... digital compositor: Folks VFX (4 episodes, 2019)
Mathilde Vézina-Bouchard ... digital compositor (4 episodes, 2019)
Jawahar Bhatti ... visual effects artist (3 episodes, 2019)
Juan Francisco Calero ... digital compositor (3 episodes, 2019)
Aadel Forootan ... cg supervisor (3 episodes, 2019)
Jonny Gu ... digital compositor: Weta Digital (3 episodes, 2019)
Stephanie Landriault ... digital compositor (3 episodes, 2019)
Yulia Levitas ... Compositor: SPIN VFX (3 episodes, 2019)
Antonio Ribeiro ... digital compositor: Spin VFX / digital compositor: SPIN VFX (3 episodes, 2019)
Tim Sibley ... effects supervisor: SPIN VFX (3 episodes, 2019)
Felipe Siem ... lighting/render artist (3 episodes, 2019)
Eryn Thorsley ... digital artist (3 episodes, 2019)
Aurélien Ardissone ... Lighting Artist: folks (2 episodes, 2019)
Asha Bhaskaran ... digital effects (2 episodes, 2019)
Anne-Julie Chouinard ... digital compositor: Folks (2 episodes, 2019)
David Crane ... compositor (2 episodes, 2019)
Varuna Darensbourg ... visual effects supervisor (2 episodes, 2019)
Aditi Doshi ... fx artist: Spin VFX (2 episodes, 2019)
Charles Gariepy ... fx artist (2 episodes, 2019)
Dave Go ... digital compositor (2 episodes, 2019)
Mitch Hounslow ... visual effects editor: SPINVFX (2 episodes, 2019)
Adam Hulbert ... 3D modeller (2 episodes, 2019)
Veress Kovács István ... senior matte painter (2 episodes, 2019)
Jennifer Maillet ... digital compositor (2 episodes, 2019)
Yael Majors ... assistant vfx supervisor (2 episodes, 2019)
David Marcotte ... matte painting: Folks (2 episodes, 2019)
Christophe Robert ... visual effects artist (2 episodes, 2019)
Oleg Smykalov ... digital compositor (2 episodes, 2019)
Daniel Thomson ... rotoscope artist: Weta Digital (2 episodes, 2019)
Neishaw Ali ... visual effects executive producer (1 episode, 2019)
Ryan Coster ... visual effects artist (1 episode, 2019)
Tobie Cote ... digital matte painter (1 episode, 2019)
Samuel Coudry-Lemay ... animator (1 episode, 2019)
Frederik Grondin ... digital compositor: Folks (1 episode, 2019)
Brandon Haber ... vfx assistant (1 episode, 2019)
Cale Jacox ... compositing supervisor: Method Studios / compositor: Method Studios (1 episode, 2019)
Vivek Karmarkar ... compositor: weta digital (1 episode, 2019)
Jesse Kawzenuk ... vfx data wrangler (1 episode, 2019)
Alexandre Lamontagne ... digital compositor: Folks (1 episode, 2019)
April Leckie ... rotoscope artist: Weta Digital (1 episode, 2019)
Christian Moreton ... lead compositor (1 episode, 2019)
John Perrigo ... fx td (1 episode, 2019)
Alessandro Saponi ... cg supervisor: Weta Digital (1 episode, 2019)
Geoff Sayer ... compositor (1 episode, 2019)
Sean Schur ... visual effects supervisor: Method Studios (1 episode, 2019)
Thrain Shadbolt ... visual effects supervisor: Weta Digital (1 episode, 2019)
Julia Stein ... digital compositor (1 episode, 2019)
Pau Viladot ... digital compositor (1 episode, 2019)

Series Stunts 

Jonny Caines ... stunt double "number 5" / stunt double (10 episodes, 2019)
Tommy Chang ... fight coordinator (10 episodes, 2019)
Rick Forsayeth ... stunt coordinator (10 episodes, 2019)
David Harcourt ... key stunt rigger (10 episodes, 2019)
Cam Fergus ... stunt rigger / stunt performer (9 episodes, 2019)
Jen Georgopoulos ... stunt rigger / stunt performer / stunt double: Kate Walsh / stunt double: Ashley Madekwe / stunt double: Jordan Claire Robbins / stunt double: Sheila McCarthy (6 episodes, 2019)
Kevan Kase ... stunt double: Cameron Britton / stunt actor: Guy #2 (6 episodes, 2019)
Torianna Lee ... Ellen Page (5 episodes, 2019)
Simon Northwood ... stunt double: Tom Hopper / Stunt double: Tom Hopper (5 episodes, 2019)
Jon Ambrose ... Stunt double Cameron Britton (4 episodes, 2019)
Maxime Savaria ... stunt performer (4 episodes, 2019)
Geoff Scovell ... stunt double: John Magaro (4 episodes, 2019)
Derek Barnes ... stunt rigger / stunt performer (3 episodes, 2019)
James Eddy ... stunt performer (3 episodes, 2019)
Peter Schindelhauer ... cop stunt driver / stunt driver / stunts: cab driver (3 episodes, 2019)
Tim Cody ... stunt performer / stunt rigger (2 episodes, 2019)
Stephannie Hawkins ... stunt performer (2 episodes, 2019)
Justin Howell ... stunt performer (2 episodes, 2019)
MinWoo Kevin Lee ... stunt actor (2 episodes, 2019)
Jeanette Roxborough ... stunt performer (2 episodes, 2019)
Derek Bujalski ... stunt performer (1 episode, 2019)
Yohan Chang ... stunt performer (1 episode, 2019)
Graeme Guthrie ... stunt performer (1 episode, 2019)
Alexander Mandra ... stunt driver (1 episode, 2019)
Walter Masko ... stunt performer (1 episode, 2019)
Neven Pajkic ... stunt performer (1 episode, 2019)
Daryl Patchett ... stunt actor (1 episode, 2019)
Melanie Phan ... stunt performer (1 episode, 2019)
Bas Reitsma ... stunt performer (1 episode, 2019)
Robert C. Shannon ... water safety coordinator (1 episode, 2019)
Ana Shepherd ... stunt rigger (1 episode, 2019)
Nick Stead ... stunt performer (1 episode, 2019)
Wayne Wells ... stunt performer (1 episode, 2019)
E. Nova Zatzman ... stunt performer (1 episode, 2019)

Series Camera and Electrical Department 

Michael R.S. Armstrong ... second unit gaffer / lighting technician (10 episodes, 2019)
Gilles Corbeil ... "A" camera operator/steadicam operator (10 episodes, 2019)
Mark Cyre ... first assistant camera (10 episodes, 2019)
Curtis Ditmars ... second assistant camera: A camera tandem unit (10 episodes, 2019)
Patrick King ... a dolly grip / a dolly operator (10 episodes, 2019)
Alex Leung ... first assistant camera: a camera - tandem unit / first assistant camera "a" camera: tandem unit (10 episodes, 2019)
Valerie Martin ... A Camera 2nd AC / second assistant camera (10 episodes, 2019)
Chris Paré ... data management technician (10 episodes, 2019)
Gautam Pinto ... digital imaging technician (10 episodes, 2019)
Andrew Read ... Lighting Console Programmer / lighting console programmer (10 episodes, 2019)
Ken Wiebe ... lighting console programmer: Tandem Unit (10 episodes, 2019)
Matt Eakin ... rigging electrician / best boy rigging electrician (9 episodes, 2019)
Fraser Boyle ... Key Grip 2nd Unit (7 episodes, 2019)
Colin Hoult ... director of photography: additional photography (5 episodes, 2019)
Robert Murdoch ... camera trainee (5 episodes, 2019)
Renier Bronn ... lighting technician (4 episodes, 2019)
Ryan P. Kelly ... camera utility (4 episodes, 2019)
David Metcalfe ... Camera Utility / daily second assistant camera (4 episodes, 2019)
Kierstin Zoratto ... camera trainee (4 episodes, 2019)
Henri Normand ... lighting technician (3 episodes, 2019)
Donnie Armstrong ... dolly grip second unit (2 episodes, 2019)
Erin Palmer ... electrician: second unit (2 episodes, 2019)
Terry Banting ... gaffer (1 episode, 2019)
Dustin Borris ... lighting technician (1 episode, 2019)
Matthew Bujok ... movi operator/tech (1 episode, 2019)
Andrew Caney ... crane operator (1 episode, 2019)
Shane Carpenter ... generator operator (1 episode, 2019)
Christopher Chung ... underwater camera technician (1 episode, 2019)
Claude Daneau ... rigging electrician (1 episode, 2019)
Ross Fasullo ... camera dolly grip (1 episode, 2019)
Andy Gondek ... best boy electric (1 episode, 2019)
John M. Hall ... rigging gaffer (1 episode, 2019)
Henry Korhonen ... grip (1 episode, 2019)
Tim Lovell ... rigging best boy electric (1 episode, 2019)
Jesse O'Riordan ... 2nd unit grip (1 episode, 2019)
Tyler Shoemaker ... set wireman (1 episode, 2019)
Frank Szabo ... rigging electric driver (1 episode, 2019)
Christopher Takacs ... rigging gaffer (1 episode, 2019)
Jason Klein ... best boy grip (uncredited) (10 episodes, 2019)
Alan G. Kelly ... additional camera operator/steadicam operator (uncredited) (2 episodes, 2019)

Series Animation Department 

Jean-Simon Paquette-Perrault ... animator (2 episodes, 2019)
Nicholas Bélanger-Jussaume ... animator: FolksVFX (1 episode, 2019)

Series Casting Department 

Ashley Gray ... casting associate (10 episodes, 2019)
Brian Kirchoff ... adr voice casting (10 episodes, 2019)
Jonathan Oliveira ... casting associate (10 episodes, 2019)
Joe Virzi ... adr voice casting (10 episodes, 2019)
Sarah McDonald ... casting assistant (8 episodes, 2019)
Samantha Garrabrant ... casting associate (1 episode, 2019)

Series Costume and Wardrobe Department 

Chelsea Graham ... wardrobe assistant: Canada (10 episodes, 2019)
Lindsay Jacobs ... assistant costume designer (10 episodes, 2019)
Judy MacDougall ... head seamstress (10 episodes, 2019)
Avery Plewes ... key costume buyer (10 episodes, 2019)
Nicole Picard ... Assistant Background Coordinator (6 episodes, 2019)
Kymn Keating ... Costume Truck Supervisor / costume truck supervisor (3 episodes, 2019)
Joan Boyko ... costume set supervisor (1 episode, 2019)
Mia Sturup ... Background Costume Coordinator (1 episode, 2019)
Nina Topic ... wardrobe assistant (1 episode, 2019)

Series Editorial Department 

Amy K. Bostrom ... assistant editor (3 episodes, 2019)
Génesis Henriquez ... assistant editor (2 episodes, 2019)
Armen Fetulagian ... post-production coordinator (1 episode, 2019)
Wendy Tzeng ... assistant editor (1 episode, 2019)

Series Location Management 

Kelsey Dawe ... location production assistant (10 episodes, 2019)
Andrew Van Eek ... assistant location manager (10 episodes, 2019)
Malcolm McCulloch ... location manager (6 episodes, 2019)
Andrew O'Sullivan ... location manager (4 episodes, 2019)
David Cash ... location manager (1 episode, 2019)

Series Music Department 

Andrew Brady ... music coordinator (10 episodes, 2019)
Amie Doherty ... orchestrator (10 episodes, 2019)
Julian Drucker ... assistant to music supervisor (10 episodes, 2019)
Samuel Lucas ... score editor / score editor/additional orchestration (10 episodes, 2019)
Christine Greene Roe ... music coordinator (10 episodes, 2019)
Jeff Russo ... composer: theme music / conductor / theme music (10 episodes, 2019)
Perrine Virgile ... composer: additional music (10 episodes, 2019)
Maggie Phillips ... music supervisor (8 episodes, 2019)
Cynthia Daft-Blondelle ... music coordinator (1 episode, 2019)

Series Transportation Department 

Regina Popp ... driver (7 episodes, 2019)
Chris Gleason ... driver (1 episode, 2019)

Series Other crew 

Jeanette Avery ... voice actor (10 episodes, 2019)
Laurel Bresnahan ... studio teacher welfare worker (10 episodes, 2019)
Matthew D'Ambrosio ... script coordinator (10 episodes, 2019)
Jordan Delic ... assistant to producer: Kevin Lafferty (10 episodes, 2019)
Gary Hampton ... production assistant (10 episodes, 2019)
Clare Higgins ... writers' production assistant (10 episodes, 2019)
Eric W. Phillips ... writer's assistant / writers assistant (10 episodes, 2019)
Sheri Sutherland ... set medic (10 episodes, 2019)
Amelia Swedeen ... assistant to steve blackman (10 episodes, 2019)
Bonnie Zipursky ... steve blackman (10 episodes, 2019)
Brett McDermid ... travel coordinator (4 episodes, 2019)
Oakville Divers ... boat provided by / watercraft provided by (2 episodes, 2019)
Yvette Gonzalez-Nacer ... adr loop group (2 episodes, 2019)
Robert Shannon C. ... boat safety personnel / marine & water safety administrator (2 episodes, 2019)
Eric Tomj ... Location Services Person: Healey Film Support (2 episodes, 2019)
Keanu Uchida ... choreography / creative direction and choreography (2 episodes, 2019)
Amanda de Souza ... assistant to jeff king (1 episode, 2019)
John Nelles ... dialect coach (1 episode, 2019)
Benny Shilling ... photo double (1 episode, 2019)
Alan Sutton ... fire safety coordinator (1 episode, 2019)
Patryk Szczerba ... Office Production Assistant (1 episode, 2019)
Aaron Sims ... concept artist (unknown episodes)
Christian Bobak ... craft server (uncredited) (1 episode, 2019)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed