Poster

Army of Thieves ()


Reference View | Change View


A prequel, set before the events of Army of the Dead, which focuses on German safecracker Ludwig Dieter leading a group of aspiring thieves on a top secret heist during the early stages of the zombie apocalypse.

Reviews:

Photos and Videos

Complete, Cast awaiting verification

Edit
...
Ludwig Dieter
...
Gwendoline Starr
...
Korina Dominguez
...
Brad Cage
...
Rolph
...
Delacroix
...
Beatrix
...
Hans Wagner
...
Big Tough Guy
Tonya Graves ...
Basement Mcee
...
Mr. Cool Guy
...
Lucy
Ephraim Goldin ...
Competitor #4 (as Ephraim Ely Goldin)
Melanie Rada ...
Competitor #5
Oleg Kim ...
Competitor #6
...
Competitor #7
Charlie McGuire ...
Competitor #8
Trish Osmond ...
Bank Employee Inge
...
Barista
...
Old Lady
...
Old Security Guard Joe
Rebecca Connolly ...
Old Lady Teller
...
Angry Bald Guy
...
Sad Manager
Andreas Nowak ...
Tom CM (as Andreas 'Nowi' Nowak)
...
Techie
...
Rooftop Agent 1
Steve Wilke ...
Security Guard
...
Bank Manager
Katerina Pindejová ...
Teller
Miroslav Lhotka ...
Armed Guard #1
Zdenek Dvoracek ...
Armed Guard #2 (as Zdenek Dvorácek)
...
Another Teller (as Jennifer Elizabeth Kirk)
Miloslav Pechácek ...
Young Security Guard (as Miroslav Pechácek)
Zdenek Pechácek ...
Old Security Guard
...
Man with Bicycle
Tigran Hovakimyan ...
Local Cop
Paul Coltofeanu ...
Driver
...
Backup
...
Floor Manager
Jeff Fritz ...
Another Employee
...
Rooftop Agent #2 Bob
Peter Stehlik ...
Rooftop Agent #3 (as Peter Stehlík)
Jonas Petrik ...
Interpol Agent #1 (as Jonás Petrík)
Petr Kotík ...
Interpol Agent #2
Dunja Hayali ...
German News Anchor
Sascha Graetz ...
Father
Lucie Grün ...
Mother
Daniel Vano ...
Korina's Brother 5Y / O
Ondrej Blascák ...
Strong Kid
Samba Goldin ...
Teenage Boy
...
Douchey Young Guy Chris
Jan Cajzl ...
Man with Skimask
...
Lady Café
...
Snob
...
Old Gun Guy
Damian Odess-Gillett ...
Salesclerk (as Damian Odess)
Michaela Pospísilová ...
Young Couple Female
Tim 'Otis' Miller ...
Young Couple Male (as Tim Otis)
Bob Boudreaux ...
Reporter Gil Pedretti
Leonard Treyde ...
Young Dieter 12 Y / O
Jasmina Peña Milian ...
Gwendoline 6 Y / O
Nandi Hudson ...
Gwendoline 16 Y / O (as Nandi Sawyers-Hudson)
Violina Maria Rostami ...
Korina 10-12 Y / O
David Dvorscík ...
Brad 11 Y / O
...
Woman with Bike and Grey Helmet
Rest of cast listed alphabetically:
Vassia Bantiou ...
Lady at the Roulette Table (uncredited)
...
Scott Ward (uncredited)
...
Maria Cruz (uncredited)
...
Locksmith at Dieter's Shop (uncredited)

Directed by

Edit
Matthias Schweighöfer ... (directed by)

Written by

Edit
Zack Snyder ... (based on characters created by)
 
Shay Hatten ... (screenplay by)
 
Zack Snyder ... (story by) &
Shay Hatten ... (story by)

Produced by

Edit
Christian Angermayer ... executive producer
Marco Beckmann ... executive producer
Misha Bukowski ... executive producer
Wesley Coller ... producer (produced by) (p.g.a.)
Klemens Hallmann ... executive producer
Stephanie Hayward-Schneider ... line producer: inhouse - Pantaleon Films
Frank Kusche ... executive producer
Dan Maag ... producer (produced by)
Michael Scheel ... line producer
Matthias Schweighöfer ... producer (produced by)
Deborah Snyder ... producer (produced by) (p.g.a.)
Zack Snyder ... producer (produced by) (p.g.a.)

Music by

Edit
Steve Mazzaro ... (music by)
Hans Zimmer ... (music by)

Cinematography by

Edit
Bernhard Jasper ... director of photography

Film Editing by

Edit
Alexander Berner ... (edited by)

Editorial Department

Edit
Amon Aleme Selassie ... digital intermediate engineer: Basis Berlin Postproduktion (as Amon Aleme Selassi)
Mathilda Barchmann ... digital intermediate producer: Basis Berlin Postproduktion / on-line & finishing artist: Basis Berlin Postproduktion
Justine Sina Edinger ... digital intermediate engineer: Basis Berlin Postproduktion
Maxim Gdanietz ... digital intermediate engineer: Basis Berlin Postproduktion (as Maxim Gdanitz)
Tobias Kavelar ... first assistant editor
Tim Litwinschuh ... digital intermediate engineer: Basis Berlin Postproduktion
Ivo Marak ... dailies in-house producer
Lukas Jasper Marquardt ... on-line editor
Philipp Orgassa ... digital intermediate colorist: Basis Berlin Postproduktion
Loris Pieper ... first assistant editor
Elena Schmidt ... first assistant editor
Veronika Stalz ... post-production accountant
Philipp Thomas ... additional editor
Janina Tietjen ... post-production coordinator
David Koubik ... dailies supervisor (uncredited)
Matej Pastrnek ... colorist: dailies (uncredited)

Casting By

Edit
Maya Kvetny ... (czech republic)
Kate Ringsell

Production Design by

Edit
Christian Eisele

Set Decoration by

Edit
Deborah Chambers

Costume Design by

Edit
Stephanie Portnoy Porter

Makeup Department

Edit
Kevin Carter ... contact lens painter
Linda Eisenhamerova ... hair & makeup artist (as Linda Eisenhamerová)
Adele Firth ... hair & makeup designer / special makeup effects designer
Zdenek Klika ... extras hair & makeup artist
Veronika Lisková ... extras hair & makeup artist
Anna Morena ... hair stylist
Gabriela Polakova ... makeup & hair supervisor (as Gabriela Poláková)
Rene Stejskal ... prosthetic makeup artist (as René Stejskal)

Production Management

Edit
Gian-Andrea Albin ... production manager: Sankt Moritz Unit
Radka Bohuslavova ... production manager: second unit (as Radka Bohuslavová)
Antonin Depardieu ... unit production manager: Paris Unit
Michael Herbell ... production manager: second unit
Jiri Husak ... unit manager (as Jirí 'Gustaff' Husák)
Veronika Lencova ... production manager (as Veronika Lencová)
Jan R. Martin ... unit production manager
Michèle Maurer ... production supervisor
Robert Napier ... unit manager: Quedlinburg Unit
Stephanie Schettler-Köhler ... managing director: Pantaleon Films
Jasmina Torbati ... executive in charge of production (as Jasmin Torbati)
Christian Vennefrohne ... post-production supervisor
Patrick Zorer ... head of production: Pantaleon Films / managing director: Pantaleon Films

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Jan Cajzl ... third assistant director: base
Jakub Dvorak ... first assistant director: second unit (as Jakub Dvorák)
Manlai Erdembileg ... third assistant director: extras
Markéta Hanzalová ... third assistant director: cast
Ralph Kaechele ... second unit director
Marketa Magerova ... second assistant director (as Markéta Magerová)
Filip Pavlík ... second second assistant director
Matthew Rugetti ... second unit director
Martin Sommer ... third assistant director: second unit
Angela Vitas ... second second assistant director: second unit
Hans Peter Edlmayer ... crowd director (uncredited)
Shakir Hafoudh ... first assistant director (uncredited)
Viktorie Vávrová ... set production assistant: cast (uncredited)

Art Department

Edit
Lubomír Basta ... set dresser
Rade Basta ... set decoration assistant (as Radek Basta)
Tomas Bilina ... standby art director (as Tomás Bilina)
Marketa Bockova ... assistant set decorator (as Markéta Bocková)
Marek Boros ... assistant property master
Raymond Boy ... storyboard artist
Milos Cibulec ... standby construction manager
Zdena Hercikova ... head painter (as Zdenka Herciková)
Jiri Hybes ... set decoration buyer (as Jurí Hybes)
Vojtech Jonas ... picture car assistant (as Vojtech Jonás)
Zuzanna Jura ... graphic designer (as Zuzanna 'Zula' Jura)
Robert Kamaryt ... set dresser
Stefan Klacík ... set decoration assistant
Jakub Konvalinka ... set decoration assistant
Pavel Kratochvíl ... set dresser
Jan Krcil ... storeman
Michal Krejcí ... assistant property master
Karel Krejnik ... standby props
Vaclav Kus ... standby props
Jan Kvita ... set designer
Lukas Lehoucka ... leadman
Stanislav Liska ... set decoration assistant
Martin Matys ... set decoration assistant
Anna Mayerová ... assistant art director
Miroslav Mraz Jr. ... standby construction: second unit
Miroslav Mraz ... standby construction: second unit
Daniel Navrátil ... set decoration buyer: Quedlinburg Unit
Martin Novotny ... props buyer
Jan Ohnmacht ... art department coordinator
Sofie Othmanova ... standby art director: second unit (as Sofie Othmanová)
Jan Pekárek ... assistant graphic designer
Marek Petr ... set dresser
Carla Riera ... assistant set decorator
Petr Ruzicka ... set dresser
Johana Ruzickova ... set decoration coordinator (as Johana Ruzicková)
David Ryba ... set decoration assistant
Jakub Sarman ... set decoration assistant
Martin Schneider ... standby props
Jan Sedlácek ... leadman: Quedlinburg Unit
Jan Smaha ... set dresser
Karel Sobr ... construction manager
Jarda Stary ... set decoration buyer
Marie Strnadova ... assistant art director (as Marie Strnadová)
Karel Stýblo ... property master
Stanislav Suva ... painter
Martin Svenha ... set decoration buyer
Alzbeta Trojanová ... assistant production designer
Martin Táfl ... standby construction manager: Czech Republic
Martin Vackár ... supervising art director
Kurt van der Basch ... storyboard artist
Petra Vencelidesova ... assistant set decorator (as Petra Vencelides)
Pavel Vojtisek ... assistant art director (as Pavel Vojtísek)
Jakub Holý ... assistant molding and casting (uncredited)
Filip Jansta ... molding and casting (uncredited)
Karel Skop ... molding and casting (uncredited)

Sound Department

Edit
Thibault Arnold ... adr recordist
Mathilda Barchmann ... digital intermediate producer: Basis Berlin Postproduktion / online & finishing: Basis Berlin Postproduktion
Nuno Bento ... foley artist
Stefan Busch ... supervising sound editor
Tim Cavagin ... re-recording mixer
Barbara Cochetas ... adr recordist
Rob Davidson ... adr recordist / mix technician
João Galvão ... foley mixer (as Joao Galvao)
Steven Ghouti ... adr recordist
Peter Hilcansky ... sound mixer: second unit
Laura Hübler ... digital intermediate producer: Basis Berlin Postproduktion
Craig Irving ... post sound manager: Twickenham Studios
Lukas Kuchar ... sound utility
André König ... adr recordist
Dan Morgan ... supervising dialogue editor
Filipe Pereira ... mix technician
Viktor Prasil ... production sound mixer
Roman Rigo ... boom operator: second unit
Benjamin Schäfer ... adr recordist
Frantisek Sec ... sound mixer: second unit
Ondrej Smejkal ... boom operator: second unit
Dan Turner ... mix technician
Lukas Ujcik ... adr recordist
Roland Vajs ... supervising foley editor
Ondrej Vondrácek ... boom operator
Max Walsh ... re-recording mixer
Max Bauer ... sound effects (uncredited)
Milos Drobnjakovic ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by

Edit
Michal Grun ... special effects technician (as Michal Grün)
Jiri Maran ... special effects floor supervisor
Jiri Maran ... special effects floor supervisor (as Jirí Miran)
Radek Novotný ... special effects technician
Martin Oberlander ... special effects supervisor (as Martin Oberländer)
Tomás Oberländer ... special effects technician
Martin Rus ... special effects technician

Visual Effects by

Edit
Federico Abram ... texture artist: United Production Partners
Ivan Alaykov ... modeling artist: United Production Partners
Vojtech Batko ... senior matte painting artist: United Production Partners
Chris Bergman ... compositor: Mammal Studios (as Christopher Bergman)
Jan Bohacek ... 3d animator: United Production Partners
Laura Brasiello ... texture artist: United Production Partners
Jan Brucek ... lighting artist: United Production Partners
Mario Cazares ... compositor: Mammal Studios
Jana Cernohorska ... compositor: United Production Partners
Filip Cerný ... senior matte painting artist: United Production Partners
Shih Chen Chen ... compositor: Mammal Studios (as Shihchen Chen)
Martin Cicmanec ... senior compositor
Miroslav Cicmanec ... compositor: United Production Partners
Damian Clement ... lighting artist: United Production Partners
Chad E. Collier ... data manager: Mammal Studios
Janice Barlow Collier ... pipeline technical assistant: Mammal Studios
Dennis Dallen ... senior compositor: United Production Partners
Zaida de Torre ... lighting artist: United Production Partners
Silvia Debnarova ... senior compositor: United Production Partners
Vera Dementchouk ... matte painting artist: United Production Partners
Martin Dolezal ... visual effects supervisor: United Production Partners
Michal Dufka ... matchmove department: United Production Partners
Tomas Felcman ... virtual production technical artist: UPP
Fabrizio Fioretti ... lighting artist: United Production Partners
Martin Galik ... fx artist: United Production Partners
Christina Georgieva ... modeling artist: United Production Partners
Ilia Goncharov ... compositing supervisor: United Production Partners
Matteo Grassi ... texturing supervisor: United Production Partners
Justin Greiner ... compositor: Mammal Studios
Martin Hanus ... modeling artist: United Production Partners
Petr Harmacek ... head of roto department: United Production Partners (as Harmacek Petr)
Gregory Harrington ... compositor: Mammal Studios
Petr Hauser ... compositor: United Production Partners
Zdenék Havelka ... visual effects support: United Production Partners
Petr Hepner ... cgi supervisor: United Production Partners
Tamás Hortobágyi ... compositor: United Production Partners (as Tamas Hortobagyi)
Zdenek Hrazdira ... 3d animator: United Production Partners
Adam Hrdina ... visual effects coordinator: United Production Partners
Kiril Kalchev ... fx artist: United Production Partners
Vojtech Kaleta ... compositor: United Production Partners
Tomas Kalhous ... head of 2d department: United Production Partners
Pavel Kolar ... head of 3d department: United Production Partners
Kristina Krasteva ... matte painting artist: United Production Partners
Tomas Krejzek ... lead fx artist: United Production Partners
Vojtech Langr ... visual effects coordinator: United Production Partners
Lukas Lerch ... visual effects editor
Jakub Lesniak ... head of virtual production: UPP
Gregory D. Liegey ... visual effects supervisor: Mammal Studios
Lenka Likarova ... visual effects producer: United Production Partners
Petr Marek ... 3d animator: United Production Partners
Jaroslav Matys ... visual effects production manager: United Production Partners
Sebastian Mietzner ... visual effects artist
Jaroslav Minarik ... lighting lead: United Production Partners
Nikolay Mishonov ... fx artist: United Production Partners
Michaela Mladá ... visual effects production coordinator: Universal Production Partners
Viktor Muller ... visual effects consultant: United Production Partners (as Viktor Müller)
Ivaylo Naydenov ... compositor: United Production Partners
Frieda Oberlin ... head of production
Peter Orlicky ... senior compositor: United Production Partners (as Petr Orlicky)
Bernardo Pereira ... compositor
Simone Pezzé ... texture artist: United Production Partners (as Simone Pezze)
Ondrej Podzimek ... compositor: United Production Partners / digital compositor
Attila Polgár ... compositing supervisor: United Production Partners (as Attila Polgar)
Michal Purkert ... 3d animator: United Production Partners
Andy Rajput ... compositing lead: Mammal Studios
Jaime Rojo ... digital compositor
Tomás Roth ... lighting lead: United Production Partners
Michal Rudkowski ... lighting artist: United Production Partners
Anna Harantova Ruizlova ... texture artist: United Production Partners (as Anna Ruizlova)
Vit Rumler ... lighting lead: United Production Partners
Jirí Sabata ... data manager: United Production Partners
Kristian Sebest ... 3d animator: United Production Partners
Giuseppe Seda ... modeling artist: United Production Partners
Filip Sivak ... virtual production technical artist: UPP
Ola Stalmach ... virtual production technical artist: UPP
Filip Stanovsky ... fx artist: United Production Partners
Josef Struz ... virtual production technical artist: UPP
Krystof Suk ... virtual production technical artist: UPP
Kristyna Taskovska ... visual effects coordinator: United Production Partners
Erik Christopher Toth ... compositor: Mammal Studios (as Erik C. Toth)
Jaromir Tuma ... head of visual effects support: United Production Partners
Rostislav Tuma ... visual effects support: United Production Partners
Vaclav Uhlir ... matchmove department: United Production Partners
Michele C. Vallillo ... visual effects executive producer: Mammal Studios
David Varga ... compositor: United Production Partners
Petr Vcelicka ... compositor: United Production Partners
Jakub Velcl ... lighting lead: United Production Partners
Jiri Vycital ... modeling supervisor: United Production Partners
Elijah Watson ... visual effects coordinator: Mammal Studios
Roman Weisgerber ... senior compositor: United Production Partners
Alex J. Wood ... compositor: Mammal Studios (as Alex Wood)
Andrii Zavolokin ... modeling artist: United Production Partners
Urs Franzen ... visual effects executive: Netflix (uncredited)
Franciszek Jankowski ... digital compositor (uncredited)
Felipe Manzur ... digital compositor (uncredited)
Christine Resch ... visual effects coordinator: Netflix (uncredited)
Jakub Valica ... digital compositor (uncredited)

Stunts

Edit
Jan Astl ... stunts
Jan Balicz ... stunt performer
Jan Blahák ... stunt performer
Jakub Bobuski ... stunt performer / utility stunts
Marek Brichcin ... stunt performer
Martin David ... stunt double: Stuart Martin
Frantisek Deak ... stunt double: Guz Khan (as Frantisek Deák)
Petr Drábek ... stunt double bike: Matthias Schweighöfer
Kamila Janciková ... stunt department production assistant
Tomas Karel ... stunt performer
Jindrich Klaus ... stunt driver double: Jonathan Cohen
Miroslav Lhotka ... stunt double: Stuart Martin / utility stunts
Stella Lhotkova ... stunt: Little Girl Zombie
Ayanna Linton ... stunt double: Nathalie Emmanuel
Ivan Mares ... stunt performer
Martin Matejcik ... stunt performer
Nils Nadolny ... picture double: Matthias Schweighöfer
Miroslav Navrátil ... stunt: Chubby Zombie
Klára Palivcová ... stunt double: Ruby O. Fee
Jaroslav Psenicka ... precision stunt driver
Martin Semerád ... stunt driver double: Guz Khan
Dominik Sourek ... picture double: Matthias Schweighöfer
Marek Svitek ... second stunt coordinator:
Libor Vrba ... action extras coordinator
Ivo Zubaty ... stunt performer
Tomas Zvolanek ... water safety coordinator (as Tomás Zvolánek)
Jan Blahák ... utility stunts (uncredited)
Pavel Bousek ... stunt performer (uncredited)
Jan Brichcin ... stunts (uncredited)
Matous Brichcin ... stunt performer (uncredited)
Jan Cajzl ... stunt performer (uncredited)
Josef Jelínek ... stunt coordinator (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
Mathieu Bancourt ... drone operator: Paris Unit
Eduard Blesk ... electrician
Jan Boruvka ... rigging gaffer
Martin Carda ... first assistant camera: "c" camera, second unit
Viktor Chlad ... second assistant camera: "c" camera, second unit
Vaclav Chladek ... rigging grip
Zuzana Fialová ... second assistant camera: "a" camera
Jan Foltyn ... set genny operator (as Jan Foltýn)
Jean-Luc Fornier ... russian arm operator
Dionys Frei ... drone camera pilot / drone operator: Dedicam, Sankt Moritz Unit
Michal Gasko ... electrician: second unit
Julian Glöckner ... drone operator: Skynamics, Hallstatt Unit
Ivo Gresak ... dolly grip (as Ivo Gresák)
David Hauer ... electrician
Stanislav Honzik ... still photographer
Jan Hrabal ... digital imaging technician: second unit
Vaclav Hrabanek ... rigging electrician (as Václav Hrabánek)
Stefan Hummel ... russian arm operator: Bergtesgaden Unit
Stephan Ihle ... epk
Igor Jelen ... best boy rigging
Jiri Jindrisek ... electrician
Ralph Kaechele ... director of photography: second unit
Moritz Kaethner ... camera operator: "a" camera (as Moritz J. Kaethner)
Timon Koch ... qtake operator
Jaroslav Kostelnik ... second assistant camera: "d" camera, second unit (as Jaroslav Kostelník)
Jiri Krenek ... rigging electrician (as Jirí Krenek)
Ivan Ksandr ... best boy electric: second unit
Vaclav Ksandr ... electrician: second unit (as Václav Ksandr)
Daniel Kutaj ... gaffer
Krystof Kutaj ... electrician
Paul La Trouite ... drone pilot: Paris Unit
Jiri Lastovicka ... video cableman
Jan Loukota ... action camera operator
Jan Louma ... digital imaging technician
Valeria Lukomskaia ... video trainee
Rudolf Merta ... base camp generator operator
Eliska Milackova ... second assistant camera
Marek Muhlstein ... electrician (as Marek Mühlstein)
Ladislav Musil ... key grip: second unit
Martin Nahodil ... second assistant camera: "b" camera (as Martin 'Cert' Nahodil)
Radek Novak ... rigging electrician
Miroslav Pavlik ... first assistant camera: "a" camera (as Miroslav Pavlík)
Martin Polach ... camera operator: second unit
Pavel Proisl ... key grip
Martin Rek ... best boy electric
Bastian Ried ... russian arm camera operator: Bergtesgaden Unit
Mark Rimmer ... camera operator: "b" camera/steadicam operator
Matthew Rugetti ... camera operator: second unit (as Matt Rugetti)
Jaromir Simek ... gaffer: second unit (as Jaromír Simek)
Skynamic ... drone camera operator
Jakub Smetana ... electrician
Adam Stastny ... camera trainee
Filip Sturmankin ... first assistant camera: "b" camera
Roland Telinger ... video operator
Davide Tiraboschi ... drone camera operator
Michal Tomasek ... video operator: second unit (as Michal Tomásek)
Tomas Vanecek ... best boy grip (as Tomás Vanecek)
Adam Vejvoda ... first assistant camera: "d" camera, second unit
Jiri Vopelka ... grip (as Jirí Vopelka)
Ferdinand Wolf ... drone pilot
Milan Zahradnicek ... video cableman: second unit
Kseniia Ziakun ... video trainee
Milan Zita ... practical electrician
Ladislav Zobina ... electrician

Casting Department

Edit
Robin Dolezal ... extras casting
Alexandra Montag ... casting associate
Johanna Ragwitz ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department

Edit
Tereza Beranová ... assistant key set costumer
Michaela Berková ... costume buyer
Stefanie Bruhn ... assistant costume designer prep
Martin Cízek ... costume buyer
Anna Dokoupilová ... principal standby
Terezie Dvoráková ... assistant costume designer
Anna Hanáková ... crowd standby costumer
Lukás Haviernik ... crowd standby costumer
Dása Hrachovcová ... seamstress (as Dasá Hrachovcová)
Alena Hrebejková ... seamstress
Monika Hríchová ... key costumer
Petr Koutek ... crowd standby costumer
Lenka Koutková ... extras costume supervisor
Michal Krejca ... breakdown artist
Daniel Procházka ... costume buyer
Jan Sotola ... costume coordinator
Martin Sotola ... costume production assistant
Lenka Svobodová ... seamstress
Klára Syrucková ... principal standby
Tomás Sýkora ... costume cutter
Kristýna Vanícková ... crowd standby costumer
Vendy Vosatkova ... principal standby (as Vendy Vosátková)
Alan Villanueva ... costume concept artist (uncredited)

Location Management

Edit
Benjamin Ackermann ... location manager: Hallstatt (as Benny Ackermann) / location manager: Quedlinburg (as Benny Ackermann)
Karel Hiltscher ... location manager
Martin Lischke ... location manager: Quedlinburg
Marek Ridel ... key location manager (as Marek Řídel)
Petr Rucka ... location supervisor (as Petr Rúčka)
Olly Stück ... location assistant: Hallstatt
Rostislav Svoboda ... location manager
Josef Urban ... location manager: 2nd unit
Tobias Wagnerberger ... location scout: Berchtesgaden
Reini Weissensteiner ... location manager: Hallstatt
Marie Xayasene ... location assistant: Paris
Ladislav Rezanina ... key lock-up assistant (uncredited)

Music Department

Edit
El Amir Amir John Haddad ... soloist: classical guitar (as Amir John Haddad)
Christian Bakanic ... soloist: accordion
Michael K. Bauer ... music editor (as Michael Bauer)
Omer Benyamin ... whistling
Candace Carlo ... music legal services
Chuck Choi ... technical score engineer
Steven Doar ... yodeling
Pedro Eustache ... soloist: woodwind
Jessica Gibson ... studio manager: remote control productions, inc.
Guthrie Govan ... soloist: electric guitar
Tina Guo ... soloist: cello
Taurees Habib ... digital instrument preparation
Jörg Hüttner ... additional synth programming
Steven Kofsky ... music production services
Steve Mazzaro ... orchestration and music preparation by / score producer / synth programming
Sahby Mehalla ... musician
Alejandro Moros ... technical assistant
Stephanie Olmanni ... featured vocalist / technical assistant
Rusanda Panfili ... soloist: violin
Cynthia Park ... music assistant: Hans Zimmer
Ryan Rubin ... music editor
Kevin Schroeder ... additional synth programming
Chas Smith ... digital instrument design
Soya Soo ... score mix assistant
Aleksandra Suklar ... soloist: percussion
Raul Vega ... digital instrument preparation
Seth Waldmann ... score mixed by
Mark Wherry ... digital instrument design
Hans Zimmer ... score producer / synth programming
Thomas Binar ... music supervisor (uncredited)
Steven Doar ... featured vocalist (uncredited)
Joshua Hendricks ... assistant engineer (uncredited)

Script and Continuity Department

Edit
Silke Engelhardt ... script supervisor
Jana N. ... script supervisor: second unit (as Jana Nemceková)

Transportation Department

Edit
Elias Ashkar ... driver: Paris Unit
Petr Bajgar ... production driver
Tomas Banka ... production driver (as Tomás Banka)
Jan Brojo ... production driver
Zbynek Cervenka ... production driver
Jaroslav Církva ... costume driver
Tomas Goldberger ... production driver (as Tomás Goldberger)
Antonín Halínsky ... production driver (as Antonin Halínský)
Lukas Janku ... transportation coordinator: second unit (as Lukás Janku)
Patrik Klein ... production driver
Martin Kopecek ... production driver
Vlasta Kostra ... production driver (as Vlasta Kostka)
Tomás Kroupa ... production driver
Miroslav Kulic ... production driver
Dan Kuska ... transportation coordinator
Petr Laznicka ... production driver (as Petr Láznicka)
Martin Liska ... production driver
Jan Midloch ... production driver
Miloslav Mocek ... production driver
Milan Müller ... production driver
Petr Nemec ... production driver
Aleksandr Ossipenkov ... russian arm truck driver: Bergtesgaden Unit
Matej Pelech ... production office driver
Vladimír Poledno ... production driver
Jörn Siegele ... russian arm ml63 driver: Bergtesgaden Unit
Petr Skorunka ... production driver
David Step ... transportation captain
David Sulc ... production driver
Václav Svarc ... accounting driver
Ladislav Tesarek ... production driver (as Ladislav Tesárek)
Petr Vorel ... production driver
Martin Vítek ... production driver

Additional Crew

Edit
Mayank Badhwar ... marketing consultant
Marek Balicki ... production office medic
Cassandra Barbour ... rights and clearances
Jáchym Bares ... set production assistant: second unit
Regine Baschny ... unit publicist
Robert Beca ... covid crowd supervisor
Isabelle Burkhardt ... executive assistant to executive board: Pantaleon Films
Sabrina Bärthel ... product manager marketing & acquisitions: Pantaleon Films
Martin Cina ... basecamp technician
Benjamin Coster ... assistant: Zack Snyder (as Ben Coster)
Andreas Cota ... basecamp technician
Zofie Darburjánová ... set production assistant: second unit
Libor Dusek ... covid set production assistant
Anita Erletz ... accountant: DOR Film, Hallstatt Unit
Lena Feindt ... assistant to director
Laura Fuller ... physical assets coordinator
Isabel Galfe ... team assistant: Pantaleon Films
Marc-André Gerke ... production assistant: Hallstatt Unit
Sascha Graetz ... director's assistant
Verena Grienberger ... office accounting specialist: Pantaleon Films
Nicole Haeussermann ... clearance coordinator (as Nicole Häussermann)
Marie Hajkova ... payroll accountant (as Marie Hájková)
Jan Halcák ... key set production assistant
Peggy Hall ... dialogue/acting coach
Ondrej Hartl ... covid set production assistant
Noemie Haziot ... production assistant: Paris Unit
Sabrina Heite ... accounting: Pantaleon Films
Jan Horínek ... covid set production assistant
Anastasia Hronková ... production secretary
Kristýna Hrubá ... production assistant
Leonard Häberle ... line production coordinator: Pantaleon Films (as Léonard Häberle)
Yvonne Höft ... financial controller
Marcela Jahodova Zachova ... production accountant (as Marcela Zachová)
Kristina Kastankova ... production assistant (as Kristina Kastánková)
Michal Katzer ... basecamp manager
Bohumil Klepác ... basecamp technician
Tomás Kotas ... basecamp technician
Karel Koudelka ... basecamp technician
Danny Krausz ... service producer: DOR Film, Hallstatt Unit
Lucie Krejcíková ... covid set production assistant
Florian Krügel ... service production: DOR Film, Hallstatt Unit
Danuta Kurt ... accounting: Pantaleon Films
Jackie Levine ... assistant: Deborah Snyder
Krystof Liska ... covid unit assistant
Zuzana Machackova ... assistant production accountant
Reinier Martínez ... assistant
Robert Mayer ... title designer: Megaherz
Marjorie Meyer ... office manager: Pantaleon Films
Vera Molitor ... assistant production coordinator: Hallstatt Unit
Astrid Monarque ... accountant: Paris Unit
David Opletal ... basecamp technician
Daniela Papic ... payroll accountant: Germany, Pantaleon Films
Michaela Pospísilová ... executive producer's assistant
Laura Rauscher ... accounting: Pantaleon Films
Adéla Rezábková ... accommodation coordinator
Ilona Rusová ... covid testing coordinator
Filip Rysavý ... production assistant
Felix Schreiber ... assistant production coordinator: Quedlinburg Unit
Andrea Schrötter ... accounting: Pantaleon Films
Martin Sebik ... lead covid supervisor
Yulia Shmakova ... assets coordinator
Lucie Simunkova ... production coordinator (as Lucie Simunková)
Petr Skrabek ... chef: House Catering (as Petr Skrabek)
Petra Smejkalová ... cashier
Ivana Solar ... production assistant
Barbora Sustová ... hygiene consultant
Kristýna Svetlíková ... covid testing assistant
Tomas Tichy ... first assistant accountant (as Tomás Tichý)
Petr Tlachac ... health & safety advisor
Dominik Truc ... covid set production assistant
Jan Tríska ... covid set production assistant
Jakub Vlnatý ... basecamp technician
Viktorie Vávrová ... set production assistant
Steve Wilke ... cast trainer
Ulrike Winkler ... assistant accountant
Alexis Zárubová ... set medic (as Alexis Zarubová)
Matthias Grundmann ... production counsel (uncredited)
Erin Levine ... production staff (uncredited)
Robert Williams ... production counsel (uncredited)

Thanks

Edit
Dave Bautista ... special thanks
James Cady ... special thanks
Ana de la Reguera ... special thanks
Sascha Rosemann ... special thanks
Hiroyuki Sanada ... special thanks

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

Six years before the apocalyptic events of Army of the Dead (2021), timid small-town bank teller Sebastian leads a solitary, uneventful existence against the backdrop of an unheard-of virus outbreak in Las Vegas. Fascinated by locks and safes, the enthusiastic YouTuber and theoretical safe-cracker will get the chance to shine when mysterious Gwendoline enlists his help to pull off the heist of the century: crack a quartet of impenetrable, Richard Wagner-inspired safes. However, as Sebastian and Gwendoline's band of thieves embark on a frenzied mission across Europe, obsessive Interpol agent Delacroix is hot on their trail, and things are starting to look bleak in Sin City. Now, in the face of impossible odds, one man is about to write history. Is insecure Sebastian destined to become a legend? Written by Nick Riganas

Plot Keywords
Taglines More Safes. Less Zombies. See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • El ejército de los ladrones (United States, Spanish title)
  • צבא הגנבים (Israel, English title)
  • 不羈賊軍 (Hong Kong, English title)
  • جيش اللصوص (Egypt, English title)
  • Ejército de los ladrones (Spain)
  • See more »
Runtime
  • 127 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Did You Know?

Edit
Trivia Brad puts on a Richard Nixon mask during the Prague bank robbery. This is a nod to the 1991 heist movie, Point Break, starting Keanu Reeves and Patrick Swazye. See more »
Goofs A main plot point in this film involves agents from INTERPOL attempting to apprehend the thieves and getting thwarted while actively pursuing them. In point of fact, INTERPOL is not a law enforcement agency and none of their agents have any law enforcement or arrest powers. INTERPOL acts as a liaison between law enforcement across member nations and offers databases, technical and operational support to and between member nations. See more »
Movie Connections Features Con Air (1997). See more »
Soundtracks Das Rheingold: Scene 2: Zu Mir, Freia! See more »
Quotes Gwendoline: Any questions?
Brad Cage: No.
Dieter: Yes, many. Hundreds.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed