Edit
xXx: Return of Xander Cage (2017) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

D.J. Caruso ... (directed by)

Writing Credits  

Rich Wilkes ... (based on characters created by)
 
F. Scott Frazier ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Vin Diesel ... Xander Cage
Donnie Yen ... Xiang
Deepika Padukone ... Serena Unger
Kris Wu ... Nicks
Ruby Rose ... Adele Wolff
Tony Jaa ... Talon
Nina Dobrev ... Becky Clearidge
Rory McCann ... Tennyson Torch
Toni Collette ... Jane Marke
Samuel L. Jackson ... Augustus Gibbons
Ice Cube ... Darius Stone
Hermione Corfield ... Ainsley
Tony Gonzalez ... Paul Donovan
Michael Bisping ... Hawk
Al Sapienza ... CIA Director
Nigel Bennett ... MI6 Control
Terry Chen ... Chinese Politico
Daniel Kash ... Russian Spymaster
Andrey Ivchenko ... Red Erik
Shawn Roberts ... Jonas
Nicky Jam ... Lazarus
Neymar ... Himself (as Neymar Jr.)
Ariadna Gutiérrez-Arévalo ... Lola (as Ariadna Gutierrez)
Charles Carroll ... Friendly Man
Héctor Aníbal ... SWAT Captain (as Hector Anibal)
Bailey Rose King Bailey Rose King ... Ainsley's Girl (as Bailey King)
Helena-Alexis Seymour ... Ainsley's Girl
Pilar Cruz Pilar Cruz ... Ainsley's Girl
Megan Soo ... Ainsley's Girl
Kristen Kurnik ... Ainsley's Girl
Hannah Bickle ... Ainsley's Girl
Courtney Friel ... Newscaster
Rochelle Harrison Rochelle Harrison ... Choir Member
Wayne Ambrose Wayne Ambrose ... Choir Member
Everald Bernard Everald Bernard ... Choir Member
Douglas Fidel Muir Douglas Fidel Muir ... Choir Member
Ermine Gittens Ermine Gittens ... Choir Member
Wayne Macdonald Wayne Macdonald ... Choir Member
Jean Lawrence-Scotland Jean Lawrence-Scotland ... Choir Member
Patricia Lewis Patricia Lewis ... Choir Member
Danah Berry Danah Berry ... Choir Member
Lloyd Lawrence Lloyd Lawrence ... Choir Member
Sharon Riley Sharon Riley ... Choir Member
Adolph Williams Adolph Williams ... Choir Member
Oneil Watson Oneil Watson ... Choir Member (as O'Neil Watson)
Teena Riley Teena Riley ... Choir Member
Norwill Simmonds Norwill Simmonds ... Choir Member
Franklyn Clarke Franklyn Clarke ... Choir Member
Grace Gayle Grace Gayle ... Choir Member
Roberta Baird Roberta Baird ... Choir Member
Peter Gail Williams Peter Gail Williams ... Choir Member (as Petergail Williams)
Rebecca Leung ... Island Bartender
Krystel Cisnero Krystel Cisnero ... Jungle Rave Partier
Emily Einsmann Emily Einsmann ... Jungle Rave Partier
Anastasiya Zayika Anastasiya Zayika ... Jungle Rave Partier
Ania Ewa Krosinska Ania Ewa Krosinska ... Jungle Rave Partier
Brittany Good ... Jungle Rave Partier (as Brittany Gudmundson)
Kelsey Selina Munro Kelsey Selina Munro ... Jungle Rave Partier
Judith Pilapil Judith Pilapil ... Jungle Rave Partier
Sharon Hang Wah Leung Sharon Hang Wah Leung ... Jungle Rave Partier
Genesis Palacios Genesis Palacios ... Lazarus' Girl
Glorianna Sulbaran Glorianna Sulbaran ... Lazarus' Girls
Yelithza Lanza Yelithza Lanza ... Lazarus' Girl
Jeimi Abila Jeimi Abila ... Lazarus' Girl
Awilda Palmers Awilda Palmers ... Lazarus' Girl
Fabiola Sanchez Fabiola Sanchez ... Lazarus' Girl
Marianna Cadeño Marianna Cadeño ... Lazarus' Girl
Yuleska Guevara Yuleska Guevara ... Lazarus' Girl
Karla Mata Karla Mata ... Lazarus' Girl
Alejandra Henriquez Alejandra Henriquez ... Lazarus' Girl
Ken Tran Ken Tran ... Robber
Curtis Fletcher Curtis Fletcher ... Minister
Dani Lightningbolt Dani Lightningbolt ... Herself
Nina Buitrago Nina Buitrago ... Herself
Roberta Mancino ... Herself
Chad Kerley Chad Kerley ... Himself
T.J. Rogers T.J. Rogers ... Himself
Nyjah Huston ... Himself
Thaddeus Taylor Thaddeus Taylor ... Club Raver
Madalena Brancatella Madalena Brancatella ... Raver Girl
Nick Grimes Nick Grimes ... Bouncer
Kip Brown ... Bouncer
Betty Zhou ... Club Announcer
Julie Abcede Julie Abcede ... Catwalk Partier
Jenny Itwaru ... Catwalk Partier
Josh Pagcaliwangan Josh Pagcaliwangan ... Catwalk Partier
Boris Brown Boris Brown ... Catwalk Partier
Angela Filipe Angela Filipe ... Catwalk Partier
Michael Roldan Michael Roldan ... Catwalk Partier
Stanley Chao Stanley Chao ... Catwalk Partier
Aaron Garcia Aaron Garcia ... Catwalk Partier
Nicole Davis Nicole Davis ... Catwalk Partier
Jelena Savic ... Catwalk Partier
Rest of cast listed alphabetically:
Dave Alaimo Dave Alaimo ... SSE Dirty Pirate (uncredited)
Mike Chute ... NSA Pilot (uncredited)
Alexandra Crenian ... Xiang's Girl (uncredited)
Damien Dornford Damien Dornford ... Church Patron (uncredited)
Gary 'Si-Jo' Foo ... NSA Contractor (uncredited)
Haui ... Air Force Personnel (uncredited)
Johnny Larocque Johnny Larocque ... Scruffy Pirate (uncredited)
Ken Linton Ken Linton ... Partier (uncredited)
Tara Mason Tara Mason ... Upscale Party Girl (uncredited)
Tommy James Murphy ... Hot Guy (uncredited)
Mark Rainmaker Mark Rainmaker ... Pirate (uncredited)
Darrion Scoggins ... Bar Patron (uncredited)
Johan Wester ... International Partygoer (uncredited)
Jerry A. Ziler ... Dirty Pirate (uncredited)

Produced by 

Gloria S. Borders ... executive producer (as Gloria Borders)
Vin Diesel ... producer (p.g.a.)
Scott Hemming ... executive producer
Ric Kidney ... executive producer
Jeff Kirschenbaum ... producer (p.g.a.)
Marla Levine ... co-producer
Lyn Lucibello ... associate producer (as Lyn Lucibello-Brancatella)
Joe Roth ... producer (p.g.a.)
Zack Roth ... executive producer
Vince Totino ... executive producer
Samantha Vincent ... producer (p.g.a.)

Music by 

Robert Lydecker ... (music by)
Brian Tyler ... (music by)

Cinematography by 

Russell Carpenter ... director of photography

Film Editing by 

Vince Filippone
Jim Page

Casting By 

Miguel Fernandez ... (dominican casting)
Edna Lerebours ... dominican casting director
Anne McCarthy
Kellie Roy

Production Design by 

Jon Billington

Art Direction by 

Brandt Gordon ... supervising art director
Erin Magill ... additional art director
Aleksandra Marinkovich ... (art direction: Dominican Republic & 2nd Unit)
Ken Sinclair ... (set dresser)
Colin Woods

Set Decoration by 

Giselle Madera
Shane Vieau

Costume Design by 

Kimberly A. Tillman

Makeup Department 

Melis Bayraktar ... prosthetic technician
Teresa Buccione ... key hair stylist: second unit
Graham Chivers ... prosthetic artist
Allan Cooke ... special makeup effects artist
Rob Coutts ... tattoo artist
Jamie Craddock ... prosthetic technician
Roxy D'Alonzo ... personal makeup artist: Mr. Diesel
Kayla Dobilas ... prosthetic technician
Susan Exton-Stranks ... assistant hair stylist
Gabriel Georgiou ... hair stylist: Ms. Padukone
Jonathan Graham ... prosthetic technician
Rose-Mary Gubala ... key makeup artist (as Rose-Mary Holosko)
Carol Hartwick ... key hair stylist
Jo-Ann MacNeil ... makeup department head
Alastair Muir ... assistant makeup artist
Steve Newburn ... prosthetic and makeup effects designer
Christopher Pizzarelli ... key makeup artist: second unit (as Chris Pizzarelli)
Lisa Rocco ... makeup department head: additional photography
Ashley Rocha ... assistant makeup artist
Liz Rowe ... prosthetic fabricator
Sean Sansom ... specialty tattoos
Adrian Stansfield ... prosthetic painter
Vincent Sullivan ... hair department head
Alexis Tataryn ... makeup artist
Anthony Veilleux ... prosthetic sculptor
Allan A. Apone ... makeup department head: additional photography (uncredited)
Atabeira Cordero ... makeup artist: second unit Dominican Republic (uncredited)
Debra Denson ... makeup artist: Ice Cube (uncredited)
Erin Pidgeon ... makeup artist: daily (uncredited)

Production Management 

Che Castellanos ... Unit Production Manager/Main Unit DR (as Humberto Castellanos)
Marty Dejczak ... unit manager
Greg Denny ... unit production manager: second unit
Geno Hart ... production advisor
Ivan Herrera ... second unit production manager: Dominican Republic
Karen Jarnecke ... production supervisor: additional photography
Gail Laskowski ... post producton supervisor
Lyn Lucibello ... unit production manager
Mila Ramirez ... production services manager: Dominican Republic
Arjun Singh ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Adam Bocknek ... third assistant director: second unit (as Adam 'Bucky' Bocknek)
Dan Bradley ... second unit director
Frank Capra III ... first assistant director: second unit
Jose Gomez De Vargas ... first assistant director: DR Main Unit (as José Gómez)
Tyler Delben ... second assistant director: main unit
Tim Fitzgerald ... second assistant director: 2nd Unit
Robin K. Flynn ... assistant director: second unit
James M. Freitag ... first assistant director
Travis McConnell ... third assistant director: second unit
Missy Morris ... third assistant director
Crystal Munson ... second assistant director
Frank Pansino ... trainee assistant director
William L Roberts ... third assistant director
Craig Seitz ... third assistant director
Josh Stapleton ... daily assistant director
Yari Azzopardi ... daily assistant director (uncredited)
Adam Bocknek ... second second assistant director (uncredited)
Chris Feltis ... assistant director (uncredited)
Steven Hacker ... second assistant director: additional photography (uncredited)
María Victoria Hernández ... assistant director: Dominican Republic unit (uncredited)
Jan Hrebejk ... second unit director (uncredited)
Mark Lukac ... second second assistant director (uncredited)
David Pagan Mariñez ... second unit first assistant director: Dominican Republic (uncredited)
Beth Mell ... assistant director (uncredited)
Monica Simpson ... assistant director (uncredited)
Pete Waterman ... second assistant director: additional photography (uncredited)

Art Department 

Darleen Abbott ... construction accountant
Pamela Aguilo ... Buyer
David Best ... assistant art director
Ivanna Bolonotto ... art department assistant
Cameron S. Brooke ... key scenic artist / key scenic artist: dominican republic
Robert C. Brooke ... lead scenic artist
Brenton Brown ... on-set dresser
Mike Butt ... asst head carpenter
Carlos Caneca ... leadman
Jon Chan ... second assistant art director
William Cheng ... 1st Assistant Art Director: Set Designer
Tenniel Chu ... set dresser
Shaina Cohen ... set dresser: Dominican Republic
Daniel Columbie ... prop designer / propmaker
Robert Consing ... storyboard artist
Brian Cranstone ... on-set carpenter
Karl Crosby ... set designer
Taku Dazai ... prop designer: prop maker
Vincent Dellay ... storyboard artist
David DiCorpo ... asst head carpenter
Avril Dishaw ... Set Decoration Buyer
Emerson Doerksen ... scenic art: Props
Vince Donato ... construction shop foreman
Ruy Dos Santos ... construction manager
Britt Doughty ... set designer
Scott D. Edwards ... set dresser (as Scott Edwards)
Yuri Elvin ... set dresser
Louie Esparza ... painter gangboss
Josue Clotaire Fleurimond ... conceptual illustrator
Henry Fong ... concepts artist
David G. Fremlin ... first assistant art director
Bobby García ... assistant property master
Christopher Geggie ... property master
Jonathan Graham ... mold maker
Damon Green ... general foreman: additional photography
Danny Haeberlin ... second assistant art director
Matthew Hallett ... key welder
Chris Hanson ... shop specialist
Todd Harris ... storyboard artist
Michael Huschka ... property master: second unit
Thomas Iwan ... head welder
Dan Katona ... set dresser
Stefany Koutroumpis ... first assistant art director
Ray Lai ... concept illustrator: props
Kevin Lise ... assistant property master
Vincent Lucido ... storyboard artist
Elizabeth Luis ... props buyer: Dominican Republic
John Mackenzie ... construction coordinator
Claudia Madera ... buyer: Set dresser / buyer: set dresser
Sang Maier ... property buyer
John Mann ... storyboard artist
Maggie Mannion ... Los Angeles
Sean Mannion ... Los Angeles
Sandor Mate ... carpenter
James Matthews ... asst head painter
Kari Measham ... set decoration buyer
Kenny Meinzinger ... on set dresser
Jeffrey A. Melvin ... assistant decorator
Michael Meyers ... concept illustrator
Matt Middleton ... set designer
John Moran ... graphic designer
David Murphy ... carpenter / key construction carpenter / lead carpenter
James R. Murray ... assistant property master
Simon Murton ... conceptual artist
Grace Ng ... trainee assistant art director
Cary Noel ... on set dresser: action unit
Rowena O'Connor ... first assistant props
Tania Orlandi ... props
Carmen Padró ... set designer
Ken Palkow ... prop fabricator
Dave Palmer ... head carpenter: dominican republic
Byron Patchett ... set dresser
Brian Patrick ... props: buyer
Jeff Poulis ... set dresser
Héctor Ramos ... assistant property master (Dominican Republic)
Dusty Reeves ... art department coordinator
Marina Reshetnikova ... scenic sculptor
Ezequiel Reyna ... assistant property master
Raj Rihal ... concept artist
Scott Ritchie ... storyboard artist
Trevor Roache ... cnc assistant
Dave Rosa ... head painter
Raul Rosario ... General Foreman
Henry Salonen ... second assistant art director
Emmanuel Shiu ... concept illustrator
Ken Sinclair ... set dresser
Robert S. Smith ... carpenter
Chris Strother ... visual presentation consultant
Dan Sweetman ... storyboard artist
Anthony Syracuse ... construction coordinator: additional photography
Adrian Valdes ... paint supervisor: additional photography
Brian van de Valk ... construction coordinator: dominican republic / head carpenter
Mark Vena ... storyboard artist
Timothy Vierra ... construction foreman
Tara Walker ... additional art department coordinator
Lucas J. Wareing ... model builder
Angie Winstl ... Set Decoration Coordinator
Toni Wong ... lead dresser
Daniel Smallegange ... greensperson (uncredited)
John Todd ... carpenter (uncredited)

Sound Department 

Roberto Dominguez Alegria ... foley mixer (as Roberto Domínguez)
James Ashwill ... foley mixer
Karen Baker Landers ... supervising sound editor
Ron Bartlett ... re-recording mixer
Derek Casari ... adr engineer
John T. Cucci ... foley artist
Thomas Curley ... sound mixer: additional photography
Reggie De Leon ... adr loop group
Glen Gauthier ... sound mixer
Judah Getz ... adr mixer
Lisa Gillespie ... boom operator: additional photography
Julian Howarth ... production sound mixer: Los Angeles
Donnie Little ... audio engineer
Jared Marshack ... mix technician
Jason McFarling ... second boom operator
Michael Miller ... adr mixer
Philip D. Morrill ... first assistant sound editor
Chris Navarro ... adr mixer
Dan O'Connell ... foley artist
Jessie Pariseau ... sound effects editor
Daniel Saxlid ... dialogue editor
Ann Scibelli ... sound designer
D. Chris Smith ... foley editor / sound effects editor
Jordan Smith ... adr recordist
David Stark ... utility: additional photography
Peter Staubli ... sound designer
John C. Stuver ... dialogue editor
Peter Michael Sullivan ... foley supervision
Steve Switzer ... boom operator
Jon Title ... sound effects editor
Marco Vargas Garcia ... sound assistant: Main Unit - Dominican Republic
Lito Villareal ... adr loop artist
David Werntz ... sound designer
David Young ... audio engineer
Alan Zielonko ... boom operator: second unit
Noyan Cosarer ... re-recording trailer mixer (uncredited)

Special Effects by 

Marc Banich ... special effects set foreman / special effects supervisor
Stalin Carrasco ... armour and weapons technician
James Carter ... special effects technician
Peter Chesney ... special effects supervisor
Ray Comiso ... first assistant rigging supervisor
Garry Cooper ... special effects reshoots
Emil De La Paz ... special effects
Natasha Duran ... special effects assistant
Vanessa Flix ... special effects production assistant: 2nd Unit - Dominican Republic
James Gawley ... special effects machinist
Daniel Gibson ... special effects assistant
Carlos Adolfo Gonzalez ... special effects assistant
Jonn Herzberger ... special effects technician
Mike Kavanagh ... special effects first assistance: second unit
Gary Kleinsteuber ... special effects main unit Key
Kaz Kobielski ... special effects technician
Drew Longland ... pyro foreman
Laird McMurray ... special effects coordinator
Melissa K. Nicoll ... mould maker
Marcus Rait ... special effects rigging supervisor
Yenelson Gustavo Ramírez ... special effects
Katie Riggs ... special effects technician
Jonathan Rafael Rivas ... special effects
Lluís Rivera ... special effects coordinator
Michael Saintsbury ... special effects technician
Durk Tyndall ... special effects
Kenneth Van Order ... special effects

Visual Effects by 

Savio Adarsh ... visual effects artist
Karthik Adepu ... compositor: Pixomondo
Mayur Dadarao Adhau ... production coordinator
Mohite Alankar ... MPC
Najdovski Aleksandar ... paint artist
Ryan Allen ... stereo compositor: Stereo D
Matthew Almeida ... matchmove artist: Pixomondo
Rosa Elena Amador ... compositor: Pixomondo
Gal Anafi ... compositor: Pixomondo
Michael Anders ... asset producer
Tor Andreassen ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Eric Andrusyszyn ... lead compositor: MPC
Christopher Antoniou ... asset supervisor
Avi Arora ... quality control
Graham Ashworth ... environments technical director
Joyce Au ... visual effects coordinator: Vitality Visual Effects
Mathieu Bacchous ... stereo paint artist: Stereo D
Jessica Bagby ... stereo compositor
Daniel Baker ... visual effects coordinator
Jesse Balodis ... digital artist
Cristopher Barajas ... fx artist: Pixomondo
Carlo Barbera ... previs artist: Genialogic FX s.u.
Isaac Barter ... digital artist: MPC
Tanner Bartlett ... compositor
Justin Bates ... digital compositor
Shrikant Jagdishlal Batra ... visual effects artist: Finaling
Mark Battle ... stereoscopic quality control
Bryn Bayliss ... digital compositor
Sophie Beck ... layout & tracking artist
Parisa Behvar ... compositor: Pixomondo
Nathan Benner ... stereo compositor
Brian N. Bentley ... technical director
Nick Bernardi ... visual effects coordinator
Alessio Bertotti ... compositor
Aaron D. Beyer ... visual effects artist
Dylan Binns ... modeller: Rising Sun Pictures
Diego Bittencourt ... compositor: Pixomondo
Alex Bonacci ... stereoscopic compositor
Daisy Bonar ... digital compositor: MPC
Anto Bond ... head of modelling
Justin Brekke ... production operations manager: MPC
Erik Bruhwiler ... digital compositor
Andre Bruto ... rotoprep artist: MPC
Andreas Bundenthal ... fx artist: Pixomondo
Leander Burger ... cg intern: Pixomondo
Daniel Burridge ... stereoscopic compositor
Christopher Buzon ... compositor: mpc
Francesco Cadoni ... compositor: Rising Sun Pictures
Pedro Cal ... digital compositor: MPC
John Caldwell ... previs editor: The Third Floor
Cristian Camaroschi ... visual effects artist
Amanda H. Campbell ... visual effects coordinator
Eric Cardenas ... visual effects: stereoscopic compositor
Josh Carlton ... visual effects i/o coordinator
Alex Carr ... vfx production manager
David Cattermole ... visual effects artist
Galen Caulfield ... compositor: Pixomondo
Ieva Cerps ... stereo compositor
Josè Cervera ... visual effects artist
Matthew Chan ... stereo compositor
Anoop Chandran ... matchmove & rotoanim artist: mpc
Yashvhanth Chandrasekaran ... digital compositor
Varghese Chandy ... matchmove and rotoanim artist: MPC
Valmik Chavan ... matchmove artist
Paul Chavez ... layout td: MPC
Rajat Chawla ... stereo qc
Christopher Chinea ... matchmove artist: Pixomondo
Alex Chiu ... matte painter: Pixomondo
Robin Chow ... systems administrator: Pixomondo
Zaria Chowdhury ... depth artist: stereo d
Sabrina Christoforidis ... division visual effects producer: Pixomondo
Michael Chrobak ... visual effects artist
Naeem Chudawala ... visual effects artist
Park Yong Chul ... previs artist: The Third Floor
Andrew Clarke ... matte painter
Richard Collis ... senior matte painter
Kevin Conlon ... compositor: mpc
J. Todd Constantine ... previs supervisor: The Third Floor
Ian Cope ... visual effects producer: Rising Sun Pictures
Bradley Cormack ... systems admin: Pixomondo
Jono Coy ... concept artist
David Crane ... stereoscopic compositor
Steven Crowe ... stereo producer
Tim Crowson ... lighting artist: MPC
Elliesse Cuniff ... production assistant
Noelle Cyr ... stereo coordinator: Stereo D
Annelie Dangel ... visual effects coordinator
Varuna Darensbourg ... finaling supervisor: StereoD
Dave David ... animator: Pixomondo
Dale Davies ... visual effects coordinator
Adam T. Davis ... lighting artist
Danielle Davis ... visual effects coordinator
Kurt Debens ... visual effects artist
Jake Dee-McKoy ... senior production coordinator: Stereo D
Stevan Del George ... finishing compositor, Stereo Supervisor Title Sequence
Stanley A. Dellimore ... global head of layout: MPC
Mark Derksen ... digital compositor
Ayla Dervis ... stereoscopic artist: Stereo D
Rustin Devendorf ... stereoscopic technical director: StereoD
Joshua Devenyi ... stereo compositor: stereo d
Rajbir Dhalla ... digital artist
Craig Dibble ... lead render systems engineer: MPC
Josephine Dinata ... visual effects production manager
Nadja Ding ... matchmove supervisor: Pixomondo
John Dinh ... lead compositor: Pixomondo
Steve Dinozzi ... digital compositor
Andrew Dohan ... stereoscopic compositor
Andrew Doucette ... digital artist: MPC
Brian Ducharme ... digital compositor: Genialogic-fx
Scott Eburne ... lighting artist: MPC
Esther Engel ... compositor: Pixomondo
Jose Alejandro Enriquez ... compositor: Pixomondo
Melissa Espina ... depth department manager: 3D conversion
Jason Evanko ... visual effects artist
Thilo Ewers ... division visual effects supervisor: Pixomondo
Paul Faeldo ... stereo compositor: Stereo D
Rebecca Fair-Lien ... production coordinator
Irene Faminial ... digital artist
Victor Manuel Fernandez ... lead stereoscopic compositor
George Ferris ... stereoscopic compositor: Stereo D
Aaron Fickling ... rigging td: Rising Sun Pictures
Jan Fischer ... cg artist: Pixomondo
Alexander Fisk ... production coordinator: Stereo D
David Fix ... head of it: Pixomondo
Adam Fok ... rigger: Pixomondo
Jaime Fok ... visual effects editor: Mr. X
Les Foor ... lead element qc artist
Daniel Fox ... asset artist: PixomondoAsset Artist: Pixomondo
Michelangelo Frisoni ... digital compositor: Mr. X Inc.
Matthew Froggatt ... lighting artist: Pixomondo
Jasmine Furby ... visual effects
Michael Furniss ... visual effects
Jason Gagnon ... lookdev supervisor: MPC
Phalguni Gala ... fx td: MPC
Mayur Gangasagar ... senior stereo compositor & element compositing
Julio Tovar Garcia ... stereoscopic compositor: Stereo D
Christoph Gaudl ... matchmove artist: Pixomondo
Joshua Gengler ... lead element qc artist
Abhishek Ghorui ... digital artist
Henrik Gieselmann ... paint artist: Pixomondo
Matthew E. Gill ... roto department manager: Stereo D
Nitin Gite ... visual effects: MPC
Matthew Gleason ... opening title sequence
Victor Utku Gocer ... compositor: Pixomondo
Blake Goedde ... digital compositor
Brian Gordon ... stereoscopic artist
Praveen Goud ... compositor: Pixomondo
Jon Gower ... VFX Data Wrangler
Megan Graham ... stereoscopic compositor
Robin Scott Graham ... visual effects supervisor: Crafty Apes
Ryan Greenwood ... stereo compositor
Ryan Grobins ... senior lighter
Luke Groves ... visual effects producer: Mr. X
Todd Groves ... digital artist: IMAX version
Felicity Guan ... visual effects artist
Glenn Guenette ... stereo compositor: Stereo D
Fernando Guerrero Rodriguez ... digital compositor: rising sun pictures
Jesper Gyllstad ... compositor: Pixomondo
Nina Göldner ... division visual effects producer: Pixomondo
Ebru Gönül ... compositor: Pixomondo
Gabriel Güeiros ... digital compositor
Felix Haas ... environment artist: Pixomondo
Jim Hagarty ... visual effects artist
Kevin T. Hahn ... visual effects supervisor (as Kevin Hahn)
Bryan Haines ... digital compositor
Maverick Han ... stereo artist: Compositor
Aisling Harbert-Phillips ... senior stereoscopic supervisor: Stereo D
Kyle Hardin ... lead stereoscopic artist
Trey Harrell ... cg supervisor: mr x
Levent Haseki ... compositor
Alex Heffner ... visual effects lead
Gunnar Heiss ... compositor: Pixomondo
Ethan Helms ... stereoscopic compositor
Danni Henderson ... vfx production manager
Emma Hildestrand ... visual effects artist
Keiko Hiramitsu ... compositor: Pixomondo
Sean Castle Hitchcock ... digital compositor: MPC
Falk Hofmann ... compositor: Pixomondo
Piet Hohl ... cg supervisor: Pixomomdo
Ben Holen ... visual effects artist
Fabian Holtz ... compositor: Pixomondo
Steve Seongik Hong ... animator: Pixomondo
Christopher Hummel ... compositor: Pixomondo
Chris Hunsberger ... visual effects artist
Stu Hunter ... paint & roto lead
Vladimir Ilic ... lighting artist: Pixomondo
Darko Ilievski ... rotoscoping artist
Florian Jackl ... it: Pixomondo
Joni Jacobson ... visual effects executive producer: Pixomondo
Saurabh Sanjay Jadhav ... visual effects artist
Tp Jadheer ... matchmove artist
Siddarth Jambhulkar ... stereo compositor
Jess Jansen ... stereoscopic artist
Chris Janssen ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Jorge Jaramillo ... visual effects artist
Qazi Hamza Javed ... visual effects artist
Tankodra Jaykishan ... matchmove and rotoanim artist: MPC
Zayn Jinah ... stereoscopic production coordinator: Stereo D
Abhinaw John ... visual effects artist
Jeremy Johnson ... compositing supervisor
Nicholas Johnson ... digital compositor
Ross Johnson ... head of production: MPC
Marc Joos ... fx artist: Pixomondo
Vanja Jozinovic ... asset artist: Pixomondo
YoonHa Jung ... visual effects artist
Niko Junge ... compositor: Pixomondo
Steven Kaelin ... stereoscopic compositor
Lindsey Kaiser ... creative services manager
Lukas Kampichler ... senior compositor: Pixomondo
Ranajoy Kar ... layout artist: RSP
Claire Kearton ... lighter
Ian Kelly ... digital artist
Andrew Kennedy ... visual effects artist
Shea Kerry ... vice president of production: The Third Floor
Rozeena Khote ... paint compositor
Jinsung Kim ... fx artist: Pixomondo
Jiwoong Kim ... digital compositor
SungJune Kim ... asset artist: Pixomondo
Tricia Kim ... matchmove supervisor: Pixomondo
Paul King ... vfx producer: Pixomondo
Eve Kinizo ... 3d production coordinator
Karly Klaybor ... previs coordinator: The Third Floor
Mike Knox ... technology manager
Martin Kossmann ... visual effects artist
Hemanth Reddy Kovvuri ... stereoscopic compositor: Stereo D
Sebastian Kral ... pipeline td: Pixomondo
Slav Kravchenko ... matte painter: Pixomondo
Annurup Kumaar ... matchmove and rotoanim artist: MPC
Sujay Kumar G. ... matchmove supervisor: MPC
Deep Kumar ... digital artist
Naveen Kumar ... visual effects coordinator
Daniel Kuntz ... maya technical director: Pixomondo
Thomas Kutschera ... animator: Pixomondo
Sujung Kwon ... matchmove artist: Pixomondo
Greg Lamar ... compositor: Pixomondo
Derek Lang ... visual effects data wrangler
Marc H. Langbein ... lighting artist: Pixomondo
Mark Laszlo ... environment td: Rising Sun Pictures
Pat Lau ... matte painter: Pixomondo
Sebastian Lauer ... lighting td: Pixomondo
Tim LeDoux ... visual effects supervisor: Crafty Apes
A.J. Lee ... asset artist: Pixomondo
Daniel Youngho Lee ... compositor: Pixomondo
I. Hsuan Lee ... compositor
Jiwon Lee ... rigger: Pixomondo
Michelle Lee ... matte painter: Pixomondo
Sun Lee ... matte painter: Lola VFX
Sunkwan Lee ... asset artist: PixomondoAsset Artist: Pixomondo
Matt Leonard ... VFX Trainer
Eve Levasseur-Marineau ... head of techanim
Allan Li ... matte painter: Pixomondo
Mujia Liao ... matte painting supervisor: Pixomondo
Seth Lickiss ... stereoscopic compositor
Emma Liu ... compositor: Pixomondo
April Llanes ... asset artist: Pixomondo
Julian Lojek ... compositor: Pixomondo
Kristen Longtin ... digital compositor
Jordan Lucchino ... stereoscopic compositor
Falk Lude ... compositor: Pixomondo
Fredrick Lyn ... lighting td
Shri Bindhu Madhav ... finaling supervisor
Dieter Magallan ... matte painter: Pixomondo
Gokul Mahajan ... Sr Finaling Supervisor
Ravi Mahapatro ... line producer: Stereo D
Khoi Mai ... stereoscopic compositor: Stereo D
Mahesh Maity ... stereo artist
Dipen Majmundar ... matchmove and rotoanim artist
Yael Majors ... lead stereoscopic compositor
Vincent Febriyanto Mak ... stereo compositor: Stereo D
Victor Makali ... fx artist
Suraj Makhija ... digital artist: MPC
Shira Malamud ... paint: comp artist
Christoph Malessa ... division visual effects executive producer: Pixomondo
Cecilia Marin ... visual effects producer
Christopher Marino ... visual effects editor
Sven Martin ... division visual effects supervisor: Pixomondo
Claudia Marvisi ... roto artist: Pixomondo
Hubert Maston ... cg supervisor
Michael Masuda ... cg modeler/texture artist: Pixomondo
Shaimaa Mawad ... compositor: Pixomondo
Björn Mayer ... visual effects supervisor
Graham McBride ... visual effects artist
Kindra McCall ... visual effects artist
Shawn McCarten ... lighting artist: Rising Sun Pictures
Mare McIntosh ... visual effects producer: Lola VFX
Brodie McNeill ... visual effects artist
David McPhail ... visual effects
Liam Meakins ... stereo compositor
Harry Medlin ... compositor: Rising Sun Pictures
Bahador Mehrpouya ... lead fx artist: Pixomondo
Carlos Mendoza Jr. ... lead stereoscopic compositor: stereoD
René Mertens ... division visual effects editor I/O: Pixomondo
Damjan Minovski ... Roto/Paint Artist: FX3X
Chelsea Mirus ... visual effects coordinator
Ankur Mishra ... digital artist: MPC
Scott Mitchell ... visual effects: fx lab
Toshiko Miura ... lead compositor: Pixomondo
Benjamin Moktar ... depth artist
Elizabeth Montes ... previs associate production manager: The Third Floor
Chris Montesano ... pipeline supervisor
Alex Morin ... vfx coordinator: Pixomondo / visual effects data wrangler
John Murnaghan ... matchmove artist: Pixomondo
Sara Mustafa ... vfx executive/global operations
Christopher Myerchin ... stereoscopic compositor QC Supervisor
David Myles ... compositor: Lola Visual Effects
Jeff Nadwidny ... roto & prep artist
Jasen Nannini ... visual effects supervisor
Varshini Naveen Kumar ... visual effects artist: digital artist - MPC
Julia Neighly ... visual effects producer
Frida Nerdal ... compositor
Pete C. Newbauer ... visual effects artist
Thomas Nittmann ... visual effects producer: Lola Visual Effects
Travis Nobles ... lead compositor: Pixomondo
Carlos Oceguera ... animator: MPC
Shuhei Ogawa ... compositor: Vitality Visual Effects
Jessica Oh ... visual effects production assistant
Sonny Ong ... asset artist: Pixomondo
Aline Onoe ... compositor: Pixomondo
Raphael Oseguera ... lead roto/prep artist
Andrew Osis ... digital artist: MPC
Andrew Palmer ... senior look development artist
Khaled Pamir ... lead asset artist: Pixomondo
Elam Parithi ... digital compositor: MPC Vancouver
Adam Paschke ... visual effects supervisor: Rising Sun Pictures
Dana Passarella ... stereoscopic compsitor
Daniel J. Pastor ... digital compositor: Crafty Apes (as Daniel Pastor)
Deep Patel ... compositor: Pixomondo
Negin Paydarfar ... digital compositor
Jessica Pearce ... production coordinator: Stereo D
Adam Pere ... visual effects coordinator: crafty apes
Jason Pereira ... vfx coordinator: Pixomondo
Melvin Pereira ... compositor: Pixomondo
Cindy Perez ... digital compositor
Juan Sebastian Perez ... visual effects artist
John Perrigo ... effects artist
Emil Pfeifer ... compositor: Pixomondo
Jean Joseph Philip ... lighting technical director
Jeffy Mathew Philip ... fx artist: Pixomondo
Phets Phonasa ... sr depth artist
Brittany Piacente ... visual effects artist
Johannes Pink ... pipeline td: Pixomondo
Gabriel Pires ... compositor
John Polyson ... visual effects editor: Lola VFX
Miguel Ponce ... digital compositor
Daniel Pons ... digital compositor (as Dani Pons)
Efram Potelle ... vfx artist: title sequence: Greenhaus GFX
Bhanu Prakash ... stereo supervisor: stereo D
Krishna Prasad ... line producer: Stereo D
Derek N. Prusak ... post production manager: Deluxe 3D/Stereo D
Carlos Quijada ... visual effects
Prabhakaran R. ... matchmove artist: Pixomondo
Albert Radosevic ... modeller: Rising Sun Pictures
Rajabose ... matchmove artist: mpc
Velmurugan Rajamani ... prep artist
Sathya Rajarajan ... digital compositor
Igor Ramade ... fx artist: Pixomondo
Keerthana Ramani ... technical director
Kisholay Ray ... production coordinator: Deluxe StereoD
Carlos Raya ... digital compositor
Matthew Redding ... vfx artist: opening title sequence: Greenhaus GFX
James Reid ... lighting artist: Pixomondo
Patrick Reilly ... visual effects artist
Adriano Rinaldi ... Head of CG: MPC
Genesis Rivas ... stereo compositor
Charles G. Roberts ... compositor
Eric Robinson ... visual effects supervisor: Mr. X Inc.
Travis Robinson
Valeria Rocha ... vfx coordinator: Pixomondo (as Rocha Moreno Valeria) / visual effects production assistant (as Rocha Moreno Valeria)
Marvin Rojas ... previs artist: The Third Floor
Nicolas Maximilian Rolke ... compositor: Pixomondo
Ryan D. Romero ... digital artist (IMAX version)
Jason Ronzani ... previs artist: The Third Floor
Julius Rosen ... compositor: Pixomondo
Jonak Roy ... software development and support
Rahul Kumar Sahu ... stereo compositor
Faozan Salman ... digital compositor
Mariel Sanchez ... animator: Pixomondo
Gustavo Sanchez-Perez ... fx artist
Kevin Sanders ... stereoscopic compositer: Stereo D
Theodore M. Sandifer ... stereoscopic artist
Jonald Delos Santos ... compositor: Pixomondo
Fadi Sara ... Tracking/Matchmove/Layout Artist
Malte Sarnes ... dfx supervisor: Pixomondo
Katarina Savic ... stereoscopic compositor
Cale Schmidt ... stereoscopic compositor
Christoph Schmidt ... match move artist: Pixomondo
Maxine Schnepf ... stereo production coordinator
Daniel Schrepf ... stereoscopic roto supervisor
Brian Schultz ... Sr Finaling Supervisor
Sven Schwarz ... lighting td: Pixomondo
Igor Senkin ... stereoscopic compositor: Stereo D
Khizar Shabir ... assistant lead stereoscopic compositor: Stereo D
Neetha Shankar ... depth artist
Balakumaran Shanmugam ... stereo compositor
Jessica Sharp ... depth department manager: Stereo D
Matthew Shaw ... digital compositor
Gary Shelley ... digital compositor
Kieran Shepherd ... compositor
Evan Shipard ... digital matte artist
Anthony Sieben ... lighting td: Pixomondo
Magali Signourel ... visual effects coordinator
Navdeep Singh ... animator: Pixomondo
Vivek Kumar Singh ... paint supervisor
Samantha Skinner ... match move artist: Pixomondo
Anthony Smith ... 2d supervisor: Rising Sun Pictures
Connor Smith ... vfx coordinator assistant
Corey Smith ... stereoscopic compositor
Katherine Smith ... assets producer: MPC
Ryan Sonderegger ... compositor
Alberto Matos Soto ... video playback screens
Bruce Souza ... animator: Pixomondo
Mark Spindler ... lead compositor: Pixomondo
Luke Stabile ... senior production coordinator: Stereo D
Sabrina Steinert ... match move artist: Pixomondo
Andreas Steinlein ... compositor: Pixomondo
Ken Stewart ... digital compositor
Jordan Stolearcius ... depth artist
Nishant Subrahmanian ... stereo production manager
Sudhirvarma ... stereo compositor: StereoD
Sina Sultani ... visual effects coordinator
Troy Summersett ... stereoscopic compositor: Stereo D
Jeremiah Sweeney ... vfx supervisor: Lola VFX
Krishna Prasad T. ... visual effects line producer
Hussain Taj ... digital compositor: Mr. X Inc.
Simran Takhar ... digital compositor: Pixomondo
Kelvin Wing Chung Tam ... asset artist: Pixomondo
Dipak Tarpara ... stereoscopic compositor
Julien Taton ... fx lead
Delton Tayenjam ... matchmove artist/roto anim
Brandon Taylor ... digital compositor
Fausto Tejeda ... cg supervisor: Pixomondo
Danny Testani ... animator: Pixomondo
Hitesh Thadani ... compositor: Pixomondo
Chetan Thaker ... compositor: Pixomondo
Marios Theodosi ... flame artist
Jithendran Thottupurath ... department manager: MPC
Rodrigo Thurler ... digital compositor: Pixomondo
Eric Timm ... stereoscopic compositor
Maria Todorov-Topouzov ... stereoscopic compositor
Syria Toliver ... digital compositor: Genialogic-fx s.u.
Lachlan Tolley ... compositor
Jeff Tong ... asset artist: Pixomondo / modeling/texturing/lookdev artist: Pixomondo
James Toth ... stereo production supervisor
John Toth ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Chris Treichel ... line producer: Stereo D / stereo line producer: North America, Stereo D
Sara Emily Tremblay ... digital compositor
Philip Trieu ... matchmove artist: Pixomondo
Jason Min Chang Tsai ... compositor: Pixomondo
Wei Che Tseng ... compositor
Abdul Ahad Tunio ... stereo compositor: Stereo D
Corey Turner ... executive stereographer: paramount pictures
Parikshat Tyagi ... compositor: Rising Sun Pictures (as Parikshit Tyagi)
Yuki Uehara ... digital compositor
Jonas Ulrich ... division visual effects coordinator: Pixomondo
Tanzir Uzzaman ... digital compositor
Jack Van Nuis ... digital compositor
Merinda Janse van Rensburg ... roto/ prep artist: Rising Sun Pictures
Victor van Wetten ... I/O division visual effects editor: Pixomondo
Daniel Vaz ... fx artist: Pixomondo
Matteo Veglia ... visual effects coordinator
Jordy Velazquez ... compositor: Pixomondo
Noah Vice ... head of look development: Rising Sun Pictures
Anne Vu ... compositor: Rising Sun Pictures
Greg Wadsworth ... digital compositor
Ghanshyam Sureshbhai Waghela ... assistant supervisor: Deluxe 3D/Stereo D
Wes Walcott ... vfx editor: prime focus
Maximilian Wallrabenstein ... asset artist: Pixomondo
Sanford Warwick ... stereoscopic compositor/paint artist: stereo d
Joshua Wassung ... previs supervisor: The Third Floor
Brianne Wells ... visual effects editor: Mr. X Inc.
Jennifer Wells ... human resources manager: Pixomondo
Nick Whiteley ... compositing supervisor: MPC
Greg Wieder ... pipeline td: Rising Sun Pictures
Lyndsey Will ... lighting artist: Genialogic FX s.u. / previs artist: Genialogic FX s.u.
Edson Williams ... compositing supervisor: Lola Visual Effects
Owen Williams ... compositor: Pixomondo
Ryan M. Wilson ... stereoscopic artist
David Wong ... prep artist
Loeng Wong-Savun ... visual effects supervisor: Vitality Visual Effects
Dane Wylie ... depth artist
Timur Yesilfiliz ... division visual effects editor: i/o - Pixomondo
Xiangyu Chad Yin ... asset artist: Pixomondo (as Chad Yin)
David Yrisarri ... visual effects producer
Kristina Zakhozhai ... matte painter: Pixomondo
Kian Zand ... compositor: Pixomondo / digital compositor
Jennie Zeiher ... bidding producer: Rising Sun Pictures
Andrew Zeller ... compositor
Nathan Zeppel ... layout artist: Rising Sun Pictures
Celine Zoleta ... visual effects production manager: Pixomondo
Bojan Zoric ... vfx supervisor: Pixomondo
Moosuddee Zoubhair ... rotopaint: MPC
Emil Alagjozovski ... paint artist (uncredited)
Miriam Alvarez ... 3D Depth Artist: Stereo D (uncredited)
Darren Bailey ... operations coordinator: Stereo D (uncredited)
Zoran Dimanovski ... lead paint artist (uncredited)
Katarina Gacevska ... lead paint artist (uncredited)
Guy-Edwards Gonsalves ... technical artist (uncredited)
Rahul Kumar Gupta ... paint artist (uncredited)
Sam Hodge ... lead pipeline td (uncredited)
Lazetutkovski ... lead paint artist (uncredited)
Woo Hee Lee ... matte painter (uncredited) / matte painter: Mr. X Inc. (uncredited)
Kevin Luttman ... stereo compositor: Stereo D (uncredited)
Carson Majors ... rotoscope artist (uncredited)
Mark McCormack-Douglas ... stereoscopic artist: Stereo D (uncredited)
David O'Brien ... element qc compositor: Stereo D (uncredited)
Ben Paschke ... visual effects artist: Rising Sun Pictures (uncredited)
Prakash Pathak ... visual effects coordinator (uncredited)
Mile Petrushevski ... paint & prep artist (uncredited)
Davis Scott Porter Saunders ... creative supervisor: StereoD (uncredited)
Colby Winfield ... fx artist: MPC (uncredited)

Stunts 

Neil Adams ... stunts
Pete Antico ... stunts
Ashlen Aquila ... stunts
Alex Armbruster ... stunts
Bart Badzioch ... stunts
Ilir Bardha ... stunts
Derek Barnes ... stunts
Daniel W. Barringer ... stunts (as Daniel Barringer)
Robert Bastens ... stunts
Perry Beckham ... stunts
Randy Beckman ... stunts
Dickey Beer ... stunts
Ron Bell ... stunts
Matt Birman ... stunts
Hubert Boorder ... stunts (as Hubert Bourder)
Arthur Boville ... stunts
Dino Brancatella ... stunts
Marc-Andre Brisebois ... stunts (as Marc Andre Brisbois)
Bob Brown ... supervising stunt coordinator
Kirpa Budwal ... stunts
Andrew Butcher ... stunts
Randy Butcher ... stunts
Bauston Camilleri ... stunts
Chad Camilleri ... stunts
Alain Chanoine ... stunts
James Cheek ... stunts
Alex Chung ... stunts
Mike Chute ... stunts
Tim Cody ... stunts
Tim Connolly ... fight coordinator (as Tim Connoly)
Scott Cook ... stunts
Bernadette Couture ... stunts
Eric Daniel ... stunts
Brandon Desjarlais ... stunts
Christopher Di Meo ... stunts (as Chris Dimeo)
Mark Dobson ... stunts
Wayne Downer ... stunts
Flint Eagle ... stunts
Christine Ebadi ... stunts
Dustin Faith ... stunts
Felix Famelart ... stunts
Tom Farr ... stunts
Jack Field ... stunts
Travis Fienhage ... stunts
Scott R. Fisher ... stunts (as Scott Fisher)
Mike Fitter-Romanack ... stunts
Cliff Fleming ... stunts (as Clifford Fleming)
Cory Fleming ... stunts
Stephanie Fonceca ... stunts (as Stephanie Fonsceca)
Karl Fostvedt ... stunts
Corbin Fox ... stunts
Rachel Gauthier ... stunts
Mickey Giacomazzi ... stunts (as Mike Giacomazzi)
Simon Girard ... stunts
Brianna Goldie ... stunts
Jason Gosbee ... fight coordinator
Don Gough ... stunts
Lars Grant ... stunts
Graeme Guthrie ... stunts
Ryan Hanna ... stunts
Regis Harrington ... stunts
Stephannie Hawkins ... stunts (as Stephanie Hawkins)
Randy Haynie ... stunts
Daniel Hernandez ... fight coordinator (as Danny Hernandez)
Curtis Hibbert ... stunts
Justin Howell ... stunts
Jason Hsu ... stunts
Dan Iaboni ... stunts
Martin Ivanov ... stunts
Brian Jagersky ... stunts
Blair Johannes ... stunts
Brayden Jones ... stunts
Brent Jones ... stunts
Brook Jones ... stunts
Jamie Jones ... stunts
Kelly Jones ... stunts
Riley Jones ... stunts
Spencer Jones ... stunts
Stéphane Julien ... stunts
Yoon Hun Jung ... stunts (as Jung Yoon)
Mike Justus ... stunts
John Kaye ... stunts
Allen Keng ... stunts
Zandara Kennedy ... stunts
Patrick Kerton ... stunts
Jake Kilfoyle ... stunts
Jung-Yul Kim ... stunts (as Jung Yul Kim)
Shara Kim ... stunts
David Kynaston ... stunts (as Dave Kynaston)
Jean-Francois Lachapelle ... stunts
Dennis Lafond ... stunts
Mathieu Ledoux ... stunts
Zion Lee ... stunts
Stéphane Lefebvre ... stunts (as Stephan Lefebvre)
Oakley Lehman ... stunts
Dave Lewis ... stunts
Danny Lima ... stunts
Chris Link ... stunts
Angelica Lisk-Hann ... stunts (as Angelica Lisk)
John MacDonald ... stunts
Cody Mackie ... stunts
Luke MacNeil ... stunts
Robbie Maddison ... stunts
Josh Madryga ... stunts
Mike Majesky ... stunts
Jeremy Marinas ... fight coordinator
Chris Mark ... stunts
Patrick Mark ... second unit stunt coordinator
Darren Marsman ... stunts
Eli Martyr ... stunts
Cotton Mather ... stunts
David McKeown ... stunts (as Dave McKeown)
Geoff Meech ... stunts
Layton Morrison ... stunt coordinator
Matthew Moss ... stunts (as Matt Moss)
Moses Nyarko ... stunt performer: stunts / stunts
Chris O'Hara ... stunt coordinator: second unit
Billy Oliver ... stunts (as Bill Oliver)
Bola Olubowale ... stunts
Efosa Otuomagie ... stunts
Chris Papajohn ... stunts
Nick Pappas ... stunts
Curtis Parker ... stunts
Rick Parker ... stunts
Sue Parker ... stunts
Daryl Patchett ... stunts
Adrian Persad ... stunts
Edward A. Queffelec ... stunts (as Ed Queffelec)
Darryl Quon ... stunt performer (as Daryl Quon)
Matt Reimer ... stunts
Bas Reitsma ... stunts
Greg Rementer ... stunts
Bryan Renfro ... stunts
Troy Robinson ... stunt coordinator
Tally Rodin ... stunts
Scott Rogers ... stunt coordinator
Troy Ross ... stunts
Vincent Rother ... stunts
James Ryan ... stunts
Maxime Savaria ... stunts (as Max Savaria)
Darryl Scheelar ... stunts
Michael Scherer ... stunts (as Mike Scherer)
Todd Schneider ... stunts
Steve 'Shack' Shackleton ... stunts (as Steve Shackleton)
Ana Shepherd ... stunts
Nathaniel Shuker ... stunts
Brian Simpson ... stunts
Larissa Stadnichuk ... stunts
Nick Stead ... stunts
Don Stockford ... stunts
John Stoneham Sr. ... stunts
John Strenio ... stunts
Bobby Talbert ... stunts
George Tchortov ... stunts
Bryan Thomas ... stunts
Mich Todorovic ... stunts
Kostas Tourlentes ... stunts
Cody Townsend ... stunts
Coleen M. Tracy ... driving coach (as Coleen Tracy)
Michael Trisler ... stunts (as Mike Trisler)
Alicia Turner ... stunts
Jon Valera ... fight coordinator
Al Vrkljan ... stunts
Martin Williams ... stunts
Mathew Yanagiya ... stunts (as Mat Yanigiya)
Eddie Yansick ... stunts
Bill Young ... driving coach
Neil Adams ... stunt rigger (uncredited)
Ashlen Aquila ... stunt driver (uncredited) / stunt rigger (uncredited) / water safety (uncredited)
Alex Armbruster ... stunt double: Shawn Roberts (uncredited)
Agnes Anriette Balint ... stunt rider: Music Video (uncredited)
Ele Bardha ... stunt performer (uncredited)
Randy Beckman ... stunt driver: Dominican Rebulic (uncredited) / stunt rigging coordinator: 2nd unit: Dominican Republic ski unit, bike unit, mountain unit (uncredited)
Dickey Beer ... stunt driver (uncredited)
Hannah Betts ... utility stunts (uncredited)
Hubert Boorder ... stunt double (uncredited)
Sandy Boville ... stunt performer (uncredited)
Joey Box ... stunt coordinator ariel unit (uncredited)
Randy Butcher ... stunt driver (uncredited)
James Cheek ... stunt double (uncredited)
Alex Chung ... stunt double (uncredited)
Mike Chute ... stunt driver (uncredited) / stunt rigger (uncredited)
Tim Cody ... stunt driver (uncredited)
Tom Comet ... stunt rigger (uncredited)
Jared S. Eddo ... stunt rigger (uncredited)
Travis Fienhage ... aerial stunt coordinator (uncredited)
Corbin Fox ... stunt rigging coordinator (uncredited)
Rachel Gauthier ... stunt double: ruby rose (uncredited)
Jason Gosbee ... stunt nsa agent (uncredited)
Daniel Hernandez ... fight coordinator: second unit (uncredited)
Darrell Hicks ... stunt driver (uncredited)
Justin Howell ... stunt nsa agent (uncredited)
Alvin Hsing ... stunt double: Donnie Yen (uncredited)
Martin Ivanov ... stunt driver (uncredited)
Blair Johannes ... stunt driver (uncredited)
John Kaye ... stunt rigger (uncredited)
Pavel Kikincuk ... assistant stunt coordinator (uncredited)
Jake Kilfoyle ... utility stunts (uncredited)
Shara Kim ... stunt double: Deepika Padukone (uncredited)
Kevin Kirkham ... precision driver (uncredited)
Dave Lewis ... stunt rigger (uncredited)
Danny Lima ... stunt driver: side winder (uncredited)
Chris Link ... stunt rigger (uncredited)
John MacDonald ... stunt nsa agent (uncredited) / utility stunts (uncredited)
Robbie Maddison ... Stunt Double: Xander Cage (uncredited)
Patrick Mark ... stunt coordinator (uncredited) / stunts (uncredited)
David McKeown ... stunt driver (uncredited)
Craig O'Brien ... stunt performer (uncredited)
Mauricio Gómez Pino ... safety diver (uncredited)
Bolek Polívka ... stunt coordinator: underwater crew (uncredited)
Edward A. Queffelec ... utility stunts (uncredited)
Bas Reitsma ... stunt driver (uncredited)
Greg Rementer ... stunt double: Vin Diesel (uncredited)
Bryan Renfro ... stunt driver (uncredited)
Aj Risi ... utility stunts (uncredited)
Marcela Krylova Robinson ... assistant stunt coordinator (uncredited)
Vincent Rother ... stunt nsa agent (uncredited) / utility stunts (uncredited)
Eric R Salas ... utility stunts - aerial unit (uncredited)
Warren Scherer ... stunt performer (uncredited)
Peter Schindelhauer ... sse driver (uncredited)
Todd Schneider ... stunt coordinator: Skiing Sequence (uncredited)
Alex Schoenauer ... utility stunts (uncredited)
Ana Shepherd ... stunt double: Ruby Rose (uncredited)
Brian Simpson ... stunt rigging coordinator (uncredited)
Larissa Stadnichuk ... stunt double: Toni Collette (uncredited) / stunt driver (uncredited)
Nick Stead ... stunt rigger (uncredited)
Ryan Sturz ... utility stunts (uncredited)
Bryan Thomas ... high fall (uncredited)
Mich Todorovic ... Xander Cage: stunt double (uncredited) / stunt performer: bodyguard (uncredited)
Ken Tran ... stunt performer (uncredited)
Alicia Turner ... stunt double: Deepika Padukone (uncredited)
Marek Vasut ... stunts (uncredited)
Al Vrkljan ... stunt rigger (uncredited)
Martin Williams ... stunt rigger (uncredited)
Donnie Yen ... fight choreographer (uncredited)
Cha-Lee Yoon ... stunt double (uncredited)
Anne Yorke ... risk performer (uncredited) / sse driver (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Héctor Alfaro ... key grip
David Allan ... lighting technician
Ian Anderson ... camera operator: "a" camera, second unit
Miguel Baerga ... technocrane tech
Mark Baluk ... camera trainee
Clark Birchmeier ... loader: "a" camera, second unit
Sean Bourdeau ... assistant key grip
Cavan Campbell ... rigging electrician
Michael Carella ... b camera operator
Lauren Carson ... camera utility: second unit
Jeffrey Cassidy ... Video Assist 2nd Unit: Dailies
Michael Cherrington ... technocrane assistant
Christopher Chung ... underwater camera technician
Christiaan J. Cloete ... remote head technician / stabilized head technician
Richmond G. Cogswell ... hd video assist engineer: los angeles unit
Angelo Colavecchia ... a cam operator: steadicam operator
Tom Comet ... drone pilot
Jeff Comfort ... pursuit crane operator
Nicolas Cordone ... third assistant camera
Jeff DaSilva ... second assistant camera
Cuco de la Peña ... c cam operator: Dominican Republic Main Unit
Juan Carlos De Marchena ... d.i.t assistant: dominican republic main unit
Federico De Marco ... libra head technician
Byrd Dickens ... rigging gaffer
Michael Distefano ... video assist
Richard Emerson ... key grip
David Emmerichs ... director of photography: second unit
Yuriy Fuks ... head tech
Michael Galbraith ... gaffer
Robert R. Garcia ... Best Boy Electric: second unit
Jason Gary ... best boy grip: additional photography
Michael Gibson ... still photographer
Gabo Guzman ... first assistant camera: "d" camera: second unit - Dominican Republic
Zack Haskell ... drone camera operator: second unit
Jeff Hicks ... first assistant camera: dailies
Johnathan Holmes ... first assistant "b" camera: second unit
John Holosko ... camera operator: main unit
Robert Howie ... digital imaging technician: Additional Photography
Rick Jang ... video assist 1
Jonathan Janisse ... second assistant: "b" camera (second unit)
Andy Jekabsons ... first assistant camera
Victor Jolic ... vtr assistant: second unit
Bavand Karim ... camera department assistant
Don King ... camera operator: second unit
Alex Klabukov ... key grip: additional photography
Syd Klinge ... drone tech: second unit
Samuel Kosub ... lighting technician: second unit
Patrick Krauter ... dolly grip: "b" camera
Richard D. Leko ... daily b dolly grip: second unit: toronto / second unit: toronto
Franmiris Lombert ... grip
Justin M. Lubin ... still photographer: los angeles unit
Stephan Maia ... second assistant: "c" camera second unit
David William McDonald ... underwater first assistant camera: Tech
David McKane ... first assistant camera: second unit
Svetoslav Mihaylov ... Asst. to Russell Carpenter, ASC
Frank Morgado ... first assistant camera: second unit
Keith Murphy ... camera operator: Main Unit/2nd Unit
Adam Neas ... bestboy grip: additional photography
Anthony Nocera ... video playback assist
Annabelle Nutt ... gaffer
David Orton ... first assistant c camera
Miriam Ouchi ... first assistant camera c main unit dominican republic
Maximo Paulino ... second assistant camera
Geronimo Perez ... grip
Lawrence Razo ... video assist: additional photography
Andrew Read ... lighting console programmer
Matthew Reid ... camera trainee
Nelson Rojas ... For Dominican Republic first unit / gaffer: for dominican republic first unit
Dana Rutledge ... second assistant "b" camera
Ronald Schlueter ... video assist
Robert Settlemire ... camera operator: underwater scenes
Jay Sheveck ... scorpio head technician: additional photography
Dean Stinchcombe ... "a" camera first assistant
Daniel Tartre ... drone 2nd pilot/visual observer: second unit
David Taylor ... second unit
Paul Thompson ... video coordinator
Adam Tupper ... second assistant camera: "a" camera
Jose Francisco Vasquez ... electric rigging
Jason Vieira ... camera operator: second unit
Jeff Vitkuske ... data wrangler
Dustin VonLossberg ... a dolly grip (LA unit)
Jasper Vrakking ... digital imaging technician
Jim Westenbrink ... unit crew
Phil Whitfield ... best boy
Ken Wiebe ... electrician
Amanda Wojtaszek ... crash cam first ac: Second Unit
Allan Wylie ... video assist
Peter Zuccarini ... underwater director of photography
Michael Swain ... grip: second unit (uncredited)

Animation Department 

Anto Bond ... head of modelling
Ricky Chow ... animator
David Crispino ... animation supervisor: MPC
Denis Dvoryankin ... animator
Victor Glushchenko ... animator
Shane Richards ... animator
Navdeep Singh ... animator: pixomondo

Casting Department 

Patty Connolly ... adr voice casting (as Patty Majorczak-Connolly)
Edna Lerebours ... casting: extras casting director
Cristal Reyes ... casting coordinator
Morgan Robbins ... casting associate
Mark Sussman ... adr voice casting

Costume and Wardrobe Department 

Andy Anderson ... costumer
Alba Bobea ... wardrobe assistant
Ciara Brennan ... background costume coordinator
Nickolaus Brown ... costumer
Christina Cattle ... set costume supervisor / set supervisor
Erin Daprato ... costumer: Mr. Diesel
Jane Fieber ... assistant stunt costume coordinator
Renee Fontana ... assistant costume designer
Irene Freundt ... wardrobe assistant: d.r. crew
Melanie Ghisays ... costumer
Gerri Gillan ... costume buyer
Wayne Godfrey ... key costumer
Greg Hopwood ... costume illustrator
Matthew Jerome ... costumer
Alex Kavanagh ... costume supervisor
Leslie Kavanagh ... stunt costume coordinator
Persephone Lauer ... set costumer: Additional Photography
Karen Lee ... costume coordinator
Carolina Liberato ... wardrobe assistant
Susan Nycz ... assistant set supervisor
Megan Oppenheimer ... background costume coordinator
Vicente Parada ... costume supervisor: Additional photography
Avery Plewes ... key costume buyer
Cindy Rosenthal ... key costumer
Silvana Sacco ... key textile artist
Janice Skinner ... key costumer
Phillip Soulliere ... costume pa
Wayne Thomas ... breakdown artist / textile artist
Ahmad Zargaran ... key costume cutter
Merydania Perez ... Local Wardrobe Asistant Set Supervisor: Dominican Rep. (uncredited)

Editorial Department 

Milton Adamou ... stereoscopic post executive: Deluxe 3D Stereo D
Chris Blacklock ... dailies operator/colorist
Dhirendra Chhatpar ... stereoscopic editor
Giovanni DiGiorgio ... digital intermediate assistant
Bob Festa ... associate colorist
Meetal Gokul ... senior stereo editor
Reginald Harber Jr. ... stereoscopic editor: Stereo D
Elizabeth Hitt ... digital intermediate producer
Quentin E. Holmes ... assistant editor
Joe Ken ... digital intermediate editor: Company 3
Priyal Mahadik ... stereoscopic editor
Vaibhav Marathe ... stereoscopic editor
Rui Martins ... dailies supervisor
Stefan Sonnenfeld ... digital dailies colorist
Jennifer Stellema ... first assistant editor
Dawn M. Stoliar ... first assistant editor
Ian Sullivan ... digital intermediate accountant
Chance Tanner ... 3d post production coordinator
Smeet Vedant ... stereoscopic editor
Abhijeet Yerunkar ... stereoscopic editor
Miriam Alvarez ... assistant stereo editor: Stereo D (uncredited)

Location Management 

Scott Alexander ... assistant location manager
Reinaldo Bisonó Bonnelly ... location manager (as Reynaldo Bisono)
Frank Bueno Erazo ... location scout
Jared Burton ... location production assistant
Oscar Dalmasy ... second unit location manager
Marty Dejczak ... location manager
Bianca Garimani ... second unit assistant location manager
David McIlroy ... location manager
Adam Meaden ... assistant location manager
Jed Metzger ... assistant location manager
Sandra Mikki ... location scout
Ramón Elias Valdez ... location scout: dr

Music Department 

Helen Z. Altenbach ... musician
John Carey ... musical arrangements
Jina B. Choi ... music preparation
Kyle Clausen ... music editor
George Doering ... musician
Juan Carlos Enriquez ... music arranger
Chris Forsgren ... musical arrangements
Tom Hardisty ... score recordist
Greg Hayes ... score mixer
Riley Hughes ... music preparation
Gregory Jamrok ... music preparation
Joe Lisanti ... music editor/score co-producer
Matthew Llewellyn ... music editor
Kevin McKeever ... music editor
M.R. Miller ... score coordinator
Dana Niu ... orchestrator
Ashley Olauson ... assistant orchestra contractor
Eric Pratt ... score coordinator
Emily Rice ... score coordinator
Peter Rotter ... orchestra contractor
Brian Tyler ... conductor / orchestrator
Breton Vivian ... score coordinator
Brad Warnaar ... orchestrator
Kenny Wood ... musical arrangements
Scott McRae ... music preparation (uncredited)

Transportation Department 

Andrew Bowditch ... picture car mechanic/fabricator
Bill Boyd ... picture vehicle coordinator
Luis Martin Duquela ... transportation captain
Pablo Taveras Duval ... picture vehicle coordinator
Christian Gabourie ... unit driver
Jason C. Gates ... picture vehicle co-captain
Lowell Greenspoon ... picture vehicle captain
Arlene Halpenny-Heeley ... driver cast: Donnie Yen
Dana Howes ... transportation coordinator
Eric Lopez ... picture vehicle captain - Dominican Republic
Kevin Madden ... driver
Joe S. Norris ... transportation captain
Maureen Nuñez ... transportation co-captain
Vicmayri Pérez ... transportation captain
Carmen Susana Roig ... Transportation Co-Captain (DR)
Thom Sherwood ... Hero Car GTO consultant/historian

Other crew 

Irene Abreu ... payroll accountant
Robert Adames ... set production assistant: DR
Gerry Alfonso ... payroll: accountant
Alyssa Altman ... assistant: Mr. Kirschenbaum
Ty Andrassy ... stand-in
Victor Ortiz Ayb ... catering/craft services: DR unit
Vijay Baiham ... assistant: Ms. Padukone (as Vijay Batham)
Angelica Bailey ... travel coordinator
Tyson Breuer ... assistant: Mr. Yen
Jayme Carr ... assistant: Mr. Roth
Ruth Chevalier ... production accountant: Dominican Republic Unit
Simon Cheyne ... assistant: Mr. Jaa
Jaan Childs ... set production assistant: Additional Photography
Jane Cho ... second assistant accountant
Sarah Cook ... production assistant
Michael Coscia ... assistant production coordinator: additional photography
Hunter James Cox ... production assistant
Dylan Cranstone ... CNC Programmer, Operator
Jensson Cruz ... production assistant
Vinny DeGennaro ... body double: Vin Diesel
Paul Dolgov ... stand-in
Katharine Duke ... payroll accountant
Eoin Egan ... pinewood dominican republic production services
Joe Everett ... unit publicist
Krystle Ferdinand ... production assistant: daily
Cliff Fleming ... aerial pilot: Dominican Republic Unit
Cory Fleming ... aerial coordinator: Dominican Republic Unit
Gary 'Si-Jo' Foo ... Rooftop Safety & Rigging Capt.
Jaime Frias ... Second Unit Production Coordinator
Luke Genik ... assistant production coordinator
Matthew Gleason ... art director: main title sequence
Jessica Gottardo ... production assistant coordinator
Sabine Graham ... production coordinator
Ana Guerrero Guillen ... production services coordinator
Paula Hamilton ... assistant production coordinator
Chad Heffelfinger ... production secretary: additional photography
Manuel Herrera Sierra ... diving services
Sheila Herrera ... production coordinator
Armig Hindoyan ... asst to mr. zack roth
Daniel Horvat ... location accountant-Dominican Republic
Julia Hutchison ... trainee assistant accountant
Teodora Ilie ... sr. production coordinator
Abbie Johnson ... location accountant: Dominican Republic
Nazish Jonathan ... assistant: Ms. Vincent
Julissapina ... production coordinator
Waléra Kanischtscheff ... voice actor
Meti Kusari ... craft service
Mark Lukac ... second second assistant director
Stephanie Massarella ... second assistant accountant
Chase Matthews ... set medic
Volney McFarlin ... assistant: Mr. Jackson
Al McFoster ... photo double
Kathy McHugh ... script supervisor: additional photography
Reyna Mendoza ... additional production assistant: DR 2nd unit / or additional production assistant: DR 2nd Unit
Ivonne Mercader ... additional production assistant: DR 2nd unit
Svetoslav Mihaylov ... assistant: Mr. Carpenter
Elisabeth Miller ... production coordinator: los angeles
Katie Miller ... assistant: Mr. Diesel
Stewart Scott Mitchell ... production resources
Lindsey Molnar ... Assistant Production Coordinator
Gilberto Morillo ... production accountant
Rafael Elias Munoz ... director of production services: Pinewood DR Studios (as Rafael Munoz)
Louise Muskala ... assistant: Toni Collette
Michael Thai Nguyen ... assistant: Donnie Yen
Katia Olivo ... additional production assistantt: DR 2nd unit
Macy Orlowski ... production assistant
Daniela Paiewonsky ... production assistant
John Parker ... production accountant: additional photography
Basil Person ... assistant production coordinator
Ivan A. Reynoso ... production assistant
Victoria Reynoso ... adr loop group
Graham Robertson ... armorer
Natacha Rojas ... diving services
Daniela Saioni ... script supervisor
Bolivar Sanchez ... diving services
Jim Schiro ... First Assistant Accountant: additional photography
Dee Schuka ... post production accountant
Sarah Scotford ... stand-in: Toni Collette
Shane B. Scott ... script supervisor: second unit
Attila Sebesy ... Vin Diesel photo double:
Michael Todd Serr ... personal security: Mr. Diesel (as Michael Serr)
Jamey Sinanan ... office production assistant: second unit
Kiran Singh ... travel coordinator
Dave Ian Smith ... fire safety officer
Kaitlyn Smith ... production coordinator
Breann Smordin ... production secretary
Jamie-Rose Spasov ... trainee accountant
Josh Stapleton ... daily production assistant
Hannah Stark ... assistant: Ms. Rose
Carolina Suazo ... DR production coordinator 2U
Alan Sutton ... fire safety & rescue coordinator
Charles Taylor ... head armorer
Joseph Thavundayil ... travel coordinator
Jeremy Wabiszczewicz ... creative director: main title sequence
Terri Ann Ward ... production coordinator: 2nd Unit
Jessica Welsh ... assistant: Mr. Caruso
Alexa Whittington ... assistant: Mr. Caruso
Jason Wu ... assistant: Mr. Wu
Hua Yan ... assistant: Donnie Yen
Ivy Zhu ... assistant: Mr. Yen
Cory Fleming ... aerial ground coordinator (uncredited)
Manuel Herrera Sierra ... water safety and marine coordination (uncredited)
Michael Martinez ... 4D Effects Editor (uncredited)
Bolivar Sanchez ... water safety and marine coordination (uncredited)
Daniel Yi ... 4D Motion Editor (uncredited)

Thanks 

Jim Schramm ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed