Edit
Harry Brown (2009) Poster

(2009)

Full Cast & Crew

Directed by 

Daniel Barber

Writing Credits  

Gary Young ... (screenplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Michael Caine ... Harry Brown
Emily Mortimer ... D.I. Alice Frampton
Charlie Creed-Miles ... D.S. Terry Hicock (as Charlie Creed Miles)
David Bradley ... Leonard Attwell
Iain Glen ... S.I. Childs
Sean Harris ... Stretch
Plan B ... Noel Winters (as Ben Drew)
Jack O'Connell ... Marky
Jamie Downey Jamie Downey ... Carl
Lee Oakes Lee Oakes ... Dean Saunders
Joseph Gilgun ... Kenny
Liam Cunningham ... Sid Rourke
Marva Alexander Marva Alexander ... Nurse #1
Liz Daniels Liz Daniels ... Kath Brown
Marvin Campbell ... Stunt Neighbour (as Marvin Stewart-Campbell)
Lauretta Gavin Lauretta Gavin ... Neighbour's Wife
Radoslaw Kaim ... Doctor (as Rad Kaim)
Claire Hackett Claire Hackett ... Jean Winters
Ashley McGuire ... Community WPC
Raza Jaffrey ... Father Bracken
Martin Wilde Martin Wilde ... Stunt Boyfriend
Sian Milne ... Stunt Girlfriend
Klariza Clayton ... Unconscious Girl
Grace Vallorani Grace Vallorani ... Linda
Sue Farr Sue Farr ... Karaoke Singer
Forbes KB ... Troy Martindale
Michelle Tate Michelle Tate ... Female Gang Member
Orla O'Rourke ... Nurse #2
Andy Pilgrim ... Stunt Youth
Aldonio Danny Frietas Aldonio Danny Frietas ... Stunt Rioter (as Danny Freitas)
Mens-Sana Tamakloe ... Stunt Rioter
Rob Hunt Rob Hunt ... Stunt Police
Gary Hoptrough Gary Hoptrough ... Stunt Police
Gary Connery Gary Connery ... Stunt Police
Amanda Foster ... Stunt Police
Charles Ramsay Charles Ramsay ... Stunt Police (as Charlie Ramsay)
Pete Ford ... Stunt Police
Andy Merchant Andy Merchant ... Stunt Police
Ian van Temperley ... Stunt Police (as Ian Van Temperley)
Erol Mehmet ... Stunt Police
Roy Taylor ... Stunt Police
Chris Pollard ... Stunt Police
Amy Steel Amy Steel ... Nurse #3
Robert Styles Robert Styles ... Journalist
Andy Wareham ... Stunt Boy on bike
Tony Massiah Tony Massiah ... Gang Member #1
Ian Pead ... Stunt Boy on bike
Belinda McGinley Belinda McGinley ... Mother
Ashley George Ashley George ... Boy in Len's Flat
Amy Edge Amy Edge ... Girl in Len's Flat
Rest of cast listed alphabetically:
Paul Buchanan Paul Buchanan ... Riot police (uncredited)
Lee Edgar Lee Edgar ... Police Officer (uncredited)
Martin Heathcote Martin Heathcote ... Arresting Police Officer (uncredited)
Karl Rhodes Karl Rhodes ... CID Officer (uncredited)
Laurence Richardson ... Journalist (uncredited)
Chris Wilson ... Daniel Ladlow - Assistant Chief Constable (uncredited)

Produced by 

Reno Antoniades ... executive producer
Keith Bell ... producer
Paul Brett ... executive producer
Matthew Brown ... producer
Tim Haslam ... executive producer
David Higginson ... line producer
Christos Michaels ... executive producer
Steve Norris ... executive producer
Tim Smith ... executive producer
Kris Thykier ... producer
Matthew Vaughn ... producer

Music by 

Ruth Barrett
Martin Phipps

Cinematography by 

Martin Ruhe ... director of photography

Film Editing by 

Joe Walker

Casting By 

Daniel Hubbard ... (as Dan Hubbard)

Production Design by 

Kave Quinn

Art Direction by 

Chris Lowe

Set Decoration by 

Gemma Ryan

Costume Design by 

Jane Petrie

Makeup Department 

Jemma Carballo ... hair stylist: second unit / makeup artist: second unit
Nathaniel De'Lineadeus ... dental FX design and manufacture
Abigail Edwards ... makeup artist
Jacqueline Fowler ... chief hair designer / chief makeup designer
Paul Hyett ... prosthetic makeup
Chris Lyons ... special effects teeth
Kelly Marazzi ... personal hair stylist: Michael Caine / personal makeup artist: Michael Caine
Alison Rainey ... key hair stylist / key makeup artist
Simon Rose ... prosthetic makeup
Stuart Conran ... prosthetic technician (uncredited)
Nadia Stacey ... dailies makeup artist (uncredited)

Production Management 

Lucie Graves ... post-production supervisor
Ted Ladlow ... unit manager
Beth Timbrell ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Tom Brewster ... third assistant director
Ben Dempsey ... second unit director
Joe Dempsey ... second unit director
Candy Marlowe ... crowd second assistant director
Adam Morris ... second assistant director: second unit
Sonic ... third assistant director: second unit
Richard Styles ... first assistant director
Paul Taylor ... second assistant director
Barry Wasserman ... first assistant director: second unit
Tom White ... second second assistant director: second unit
Emily Perowne ... additional third assistant director (uncredited)

Art Department 

Mark Adams ... painter
Matt Amos ... painter
Caroline Bateman ... art department assistant
Ian Bee ... hod carpenter
Paul Bowring ... construction manager
Barry Chapman ... props runaround
David Chettleborough ... carpenter (as Dave Chettleborough)
Sophia Chowdhury ... production buyer
Nicholas Clayton ... carpenter
Dean Clegg ... draftsman
John Davies ... hod painter
Garry Dawson ... dressing props
Kevin Day ... stand-by props
Nick Dewsbury ... carpenter
Neil Dickson ... carpenter
James Enright ... prop making supervisor: c/o propshop
Danny Gardiner ... graffiti artist (as Dan Gardiner)
Roger Gomez ... stagehand
Josh Hartnett ... stand-by art director
Dean Lee ... dressing props
Chris Lunney ... graphic designer
Alex MacDonald ... painter
Danny Montague ... painter
Carly Reddin ... model maker
Frank Rizzo ... poster artist: Hungary
Cosmo Sarson ... graffiti artist
Mary Pat Sheahan ... painter
Fabrice Spelta ... standby art director: second unit
Geoff Stainthorp ... carpenter (as Geoff Stainthorpe)
Dorothy Sullivan ... assistant production buyer
Bob Thorne ... stand-by props
Jenny Tobin ... set florist
Paul Turner ... stand-by props: second unit
Amanda Waddington ... painter
Steve Wheeler ... property master
Carl Wilson ... senior propmaker
Tina Charad ... visual research (uncredited)
Lee Hosken ... stand-by carpenter (uncredited)
Simon Hutchings ... standby painter (uncredited)
Constance Laperche ... visual research (uncredited)
David Nemar ... action vehicle technician (uncredited)
Sophie Tarver ... propmaker (uncredited)
Louis Turner ... stand-by props (uncredited)

Sound Department 

Hugo Adams ... foley editor
Mark Appleby ... adr mixer
Ben Barker ... sound effects editor
Oliver Bunker ... sound maintenance engineer: second unit
Andrew Caller ... assistant sound re-recording mixer
Ed Colyer ... foley mixer
Gillian Dodders ... supervising sound editor
Arthur Fenn ... sound maintenance engineer
Danny Freemantle ... assistant sound editor
Glenn Freemantle ... sound consultant
James Gibb ... sound trainee
Loveday Harding ... sound maintenance engineer: second unit
Nina Hartstone ... dialogue editor
Simon Hayes ... production sound mixer
Simon Hayter ... sound recordist: second unit
Rob Huckle ... sound consultant: Dolby
Robin Johnson ... boom operator
Andrea King ... foley artist
Sebastien Lacheray ... dialogue editor
Richard Pryke ... re-recording mixer
Tom Sayers ... supervising sound editor
Jack Stew ... foley artist
Ian Tapp ... re-recording mixer
Philip Young ... adr recordist
Glen Gathard ... assistant foley mixer (uncredited)
Mike Stewart ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Richard Conway ... special effects supervisor
Kingsley Fryer ... special effects technician
Adam Hollow ... senior special effects technician
Bob Hollow ... special effects supervisor
Curtis Iggulden ... senior special effects technician (as Curtis Iggolden)
Mark McKendry ... special effects senior technician
Chris Trice ... special effects weapons

Visual Effects by 

Louie Alexander ... compositing: Framestore
Avtar Bains ... additional compositor: Framestore
Greg Barrett ... head of digital lab: Framestore
Rodrigo Bernardo ... engineer: Framestore
Zachary Bloom ... scanning and recording operator: Framestore (as Zac Bloom)
Erika Bruning ... hd mastering producer: Framestore
Nigel Bunyan ... visual effects editor
Zoe Cousins ... scanning and recording operator: Framestore
Eric D'Souza ... engineer: Framestore
Jerome Dewhurst ... engineer: Framestore
Richard Edwards ... data operator: Framestore
Jonathan Hairman ... additional compositor: Framestore
Adam Hawkes ... compositing: Framestore
Karsten Hecker ... engineer: Framestore
Joseph Hoare ... scanning and recording operator: Framestore
Paul Hyman ... visual effects editor
Pete Jones ... visual effects coordinator: Framestore
James Long ... data operator: Framestore
Kevin Lowery ... hd mastering engineer: Framestore
Laura Lunt ... production manager: Framestore
Veronica Marcano ... scanning and recording operator: Framestore
Stephanie Mills ... compositing artist: Framestore
Savneet Nagi ... compositing artist: Framestore
Darran Nicholson ... additional compositor: Framestore
Marcelo Pasqualino ... compositing artist: Framestore
David Preece ... digital compositor / film mastering engineer
Chris Redding ... compositing artist: Framestore
Pedro Sabrosa ... visual effects supervisor
Jimmy Saul ... scanning and recording manager: Framestore
Michael Stanish ... visual effects producer: Framestore
Clare Brody ... data operator: Famestore (uncredited)
Andrew Harvey ... digital intermediate retouch (uncredited)
Adam Hawkes ... digital compositor (uncredited)
Jan Hogevold ... executive producer: Framestore di (uncredited)
Edwin Metternich ... digital intermediate retouch (uncredited)
Dave Robinson ... systems engineer (uncredited)

Stunts 

Marvin Campbell ... stunt performer
Pete Ford ... stunt double
Gareth Milne ... stunt coordinator
Chris Pollard ... stunt performer
Mens-Sana Tamakloe ... stunt performer
Roy Taylor ... stunt performer
Ian van Temperley ... stunt performer
Andy Wareham ... stunts
Chris Webb ... stunt performer
Bill Weston ... stunts
Aldonio Danny Frietas ... stunt performer (uncredited)
Andy Merchant ... stunt performer (uncredited)
Ian Pead ... stunts (uncredited)
Peter Pedrero ... stunts (uncredited)
Andy Pilgrim ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

John Antill ... electrician
Denzil Armour-Brown ... director of photography: second unit
Tasha Back ... camera assistant
Simon Baker ... "b" camera operator / steadicam operator
Tim Battersby ... focus puller
Guy Bennett ... grip assistant: second unit
Buddy Blackwell ... video assist: second unit
Dion M. Casey ... camera operator: second unit / steadicam operator
Jenny John Chuan ... camera assistant: second unit
Martin Duncan ... gaffer: second unit
Lee Eldred ... electrician
Steve Fitzpatrick ... rigger
Charlie Gray ... Specials Photographer
Alan Grayley ... rigging gaffer
Jay Handscomb ... rigger
Adam Harris ... electrician: second unit
Nick Kenealy ... video assist
Stephen Lee ... video assist
Shaun Mone ... electrician: second unit
Jem Morton ... key grip
Simon Muir ... grip assistant
Paul Murphy ... electrician
Jeremy Nathan ... video assist: second unit
Gabi Norland ... focus puller: second unit
Tom North ... key grip: second unit
Julian Perrin ... electrician (as Julian 'JP' Perrin)
Oleg Poupke ... focus puller: second unit
Andy Purdy ... generator operator: second unit / lighting technician
Dean Rogers ... still photographer
Ron Shane ... best boy
Ricky Stelling ... h.o.d. rigger
Chris Stones ... trainee electrician
Alex Tate ... grip
Thomas Townend ... director of photography: second unit
Julian White ... gaffer
Lee Wilson ... generator operator: second unit
Matt Wilson ... electrician / gaffer: second unit (as Matt 'Trigger' Wilson)
Sophie Wilson ... focus puller: "b" camera
Ruth Woodside ... camera trainee (as Ruth Greer)
Wayne King ... electrician (uncredited)
David Mills ... camera trainee (uncredited)
Jon Mitchell ... assistant camera: second unit dailies (uncredited)
John O'Donoghue ... electrician (uncredited)
Neil Tomlin ... crane technician dailies (uncredited)

Casting Department 

Ray Knight ... background casting
Martin Ware ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Karen Beale ... wardrobe supervisor
Tommy Blunkell ... junior stand-by costumer: second unit
Viveene Campbell ... stand-by costumer: second unit
Saffron Cullane ... costume maker
Lucy Donowho ... stand-by costumer
Ian Foweraker ... stand-by costume assistant
Fiona McCann ... costume supervisor: second unit
James Smith ... dresser: Michael Caine (as Jim Smith)
Lydia Scott ... costume daily (uncredited)

Editorial Department 

Turea Blyth ... film editorial
Lisa Forrest ... assistant editor
Neil Hurford ... film grader
Brian Krijgsman ... colorist
Mike Morrison ... digital intermediate senior producer
Stuart Nippard ... conform editor
Gavin Round ... digital intermediate producer
Richard Smither ... assembly editor
Asa Shoul ... digital intermediate consultant (uncredited)

Location Management 

Damon Crane ... location assistant
Titus Penate ... assistant location manager
Sarah Shepherd ... assistant location manager: second unit
Eugene Strange ... location manager
Claire Tovey ... location manager: second unit
Guy Weller-Poley ... location scout

Music Department 

Niall Acott ... music recordist
Darrell Alexander ... composer representative: Cool Music
James Bellamy ... music editor
Matt Biffa ... music supervisor
Tom Bullen ... music mixing assistant
Chris Deacon ... musician: solo trumpet
Theo Green ... composer: additional music
Christopher Gutch ... composer representative: Cool Music (as Chris Gutch)
Jake Jackson ... music recording mixer
Paul Kimber ... musician
Alastair King ... orchestrator
Paul Rogers ... composer: additional music
Sonia Slany ... orchestra: leader
Jamie Talbot ... tenor saxophone
Nick Taylor ... music mixing assistant
Pete Tong ... composer: additional music
Simon Whiteside ... conductor / orchestrator
Rael Jones ... musician: guitar (uncredited)

Script and Continuity Department 

Ceri Evans ... script supervisor: second unit (as Ceri Evans-Cooper)
Sally Jones ... script supervisor
Heather Storr ... script supervisor

Transportation Department 

Danny Brown ... driver: costume truck
Ergun Halil ... unit driver
Erol Halil ... unit driver
Steve John ... driver: makeup truck (as Steven John)
Dave Jones ... driver: trailer, Michael Caine
Steve Lewis ... driver: second unit camera grip truck
James McMeekin ... driver: camera truck
Stuart Morgan ... picture vehicle co-ordinator
Colin Morris ... driver: Michael Caine
David Nemar ... action vehicles
Ray Robinson ... driver: minibus
Dan Smith ... driver: grip truck
Steve Hammick ... prop transport (uncredited)

Other crew 

James Alexander ... stand-in
Matthew Baker ... representative: HanWay Films
Danielle Bennett ... floor runner
Elizabeth Blackledge ... commercial manager: Prescience
Tom Boney ... stand-in
Paul Cable ... insurance: Media & Entertainment Insurance Services
Sally Caplan ... head of premier fund: UK Film Council
Isabel Chick ... production accountant: Prescience
Rhiannon Mair Davies ... production assistant (as Rhiannin Davies)
Paul Dray ... laboratory contact
Lucy Drury ... production assistant
Tanya Edworthy ... stand-in
Will Evans ... head of legal and business affairs: UK Film Council
Tina Falcone ... assistant accountant
Sue Farr ... unit nurse
Terry Francis ... stand-in
Kevin Freemantle ... production accountant
Alain Gales ... epk producer
Alex Gardner ... unit nurse
Alex Gavigan ... production runner
Sasha Gibson ... unit publicist
Vicky Grayson ... unit publicist
Daniel Griffin ... stand-in
Clare Hardwick ... business affairs: Prescience
Russell Hasenberg ... production coordinator: second unit
Emma Hazell ... production coordinator (as Emma Olrich-Smith)
Oliver Hazell ... production runner
Ruth Hodgson ... completion guarantor: Film Finances
Vince Holden ... head of production finance: UK Film Council
Ian Hughes ... floor runner: second unit
Rachel James ... post production accountant
Clare Kirby ... executive assistant: Prescience (as Clare Kennedy)
Martin Kray ... stand-in
Sharon Lock ... title designer
Jonathan Lynch-Staunton ... representative: HanWay Films
Elizabeth MacFarlane ... completion guarantor: Film Finances
Richard Mansell ... representative: HanWay Films
Garry Marriott ... medic: second unit
Gael McLaughlin ... assistant to producers
Sheila Fraser Milne ... completion guarantor: Film Finances
Fiona Morham ... head of physical production finance: UK Film Council
Tom Mulberge ... floor runner: second unit
Sofia Neves ... representative: HanWay Films
Dan Osborne ... armourer
Victoria Pakenham ... stand-in
Malcolm Pearce ... health & safety adviser
Jeremy Pelzer ... managing director: studio
Jemma Sands ... production liaison: Prscience
Pip Sansom ... assistant to producers (as Pip Williams)
Thorsten Schumacher ... representative: HanWay Films
Jan Spielhoff ... representative: HanWay Films
James Swarbrick ... commercial director: Prescience
Franck Viano ... stand-in
Paul Vickery ... floor runner: second unit
Wolf Wasserman ... floor runner: second unit
Angus Watts ... floor runner
Bill Weston ... stand-in
Simon Whalley ... title producer
Aaron Anderson ... creative coordinator: UK Film Council (uncredited)
Jon Baker ... supervising armorer (uncredited)
Thom Berryman ... media transfer engineer (uncredited)
James Greenslade ... production legal (uncredited)
Carlton Jarvis ... medical advisor (uncredited)
Leonie Mansfield ... assistant: Matthew Vaughn (uncredited)
Darren O'Connell ... floor runner (uncredited)
Ben Rothwell ... on-set armorer (uncredited)

Thanks 

Anthony Day ... special thanks
Jeremy Thomas ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed