Edit
The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society (2018) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Mike Newell

Writing Credits (WGA)  

Don Roos ... (screenplay by) and
Kevin Hood ... (screenplay by) and
Thomas Bezucha ... (screenplay)
 
Mary Ann Shaffer ... (based on the novel by) and
Annie Barrows ... (based on the novel by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Jessica Brown Findlay ... Elizabeth McKenna
Tom Courtenay ... Eben Ramsey
Michiel Huisman ... Dawsey Adams
Katherine Parkinson ... Isola Pribby
Marek Oravec ... German Officer
Jack Morris ... German Soldier
Matthew Goode ... Sidney Stark
Lily James ... Juliet Ashton
Stephanie Schonfield ... Audience Member #1
Pippa Rathborne Pippa Rathborne ... Audience Member #2
Emily Patrick ... Audience Member #3
Rachal Olivant Rachal Olivant ... Audience Member #4
Clive Merrison ... Mr. Gilbert
Glen Powell ... Mark Reynolds
Bernice Stegers ... Mrs. Burns
Madeleine Domries Madeleine Domries ... Elegant Wife
Penelope Wilton ... Amelia Maugery
Alexa Povah Alexa Povah ... Sidney's Secretary
Kit Connor ... Eli Ramsey
Bronagh Gallagher ... Charlotte Stimple
Florence Keen ... Kit
Gregory Mann Gregory Mann ... Young Eli
Steve Morphew ... Policeman
Andy Gathergood ... Eddie Meares
Philip Ridout ... Guernsey Star Clerk
Tom Owen ... Frank the Dairy Farmer
Nicolo Pasetti ... Christian Helman
Richard Derrington Richard Derrington ... Crown Barman
Tony Boncza Tony Boncza ... Man #1 in Pub
Nathaniel Chilton Nathaniel Chilton ... Slave Worker Boy
Joanna Hole ... Woman at Market
Rest of cast listed alphabetically:
Nicholas Blatt Nicholas Blatt ... Sleeping Nazi (uncredited)
Dilyana Bouklieva ... Nurse (uncredited)
Tom Bowen ... Solider Music Hall Dancer (uncredited)
Steve Carroll ... Wounded Civilian (uncredited)
David Cromarty David Cromarty ... Harbour Worker (uncredited)
Kevin Dodds Kevin Dodds ... Parent (uncredited)
Chris Elms Chris Elms ... The Waiter (uncredited)
Karl Farrer ... Upper Class Gentleman (uncredited)
Amii Freeman ... Jane Maugery (uncredited)
Jan Freygang ... German Nazi (uncredited)
Kevin Hudson Kevin Hudson ... German Soldier (uncredited)
Tim Ingall Tim Ingall ... Anthony Holmes (uncredited)
Davey Jones ... German Soldier (uncredited)
Lee Kemp Lee Kemp ... Porter (uncredited)
Wade Lewin Wade Lewin ... Dancer (uncredited)
Nathaniel Lonsdale Nathaniel Lonsdale ... Nazi (Carrying Nazi Flag) (uncredited)
Manisha Nagar Manisha Nagar ... Wife (uncredited)
Niall D O'Loughlin Niall D O'Loughlin ... U.S. Army Captain (uncredited)
Scott Plumridge Scott Plumridge ... Painting Dad (uncredited)
Ivana Radjenovic Ivana Radjenovic ... Ballroom Dancer (uncredited)
Jordan Luke Reeves Jordan Luke Reeves ... Cocktail Barman (uncredited)
C.J. Revan ... Parent (uncredited)
Carl Robinson ... Embassy Party Guest (uncredited)
Janette Sharpe Janette Sharpe ... Audience Member (uncredited)
Oksana Veber Oksana Veber ... Dancer on the Ball (uncredited)

Produced by 

Kimi Armstrong Stein ... co-producer
Jenny Borgars ... executive producer
Graham Broadbent ... producer
Peter Czernin ... producer (as Pete Czernin)
Célia Duval ... co-producer (as Celia Duval)
Ron Halpern ... executive producer
Mitchell Kaplan ... producer
Ben Knight ... co-producer
Didier Lupfer ... executive producer
Paula Mazur ... producer
Diarmuid McKeown ... executive producer

Music by 

Alexandra Harwood

Cinematography by 

Zac Nicholson

Film Editing by 

Paul Tothill

Casting By 

Susie Figgis

Production Design by 

James Merifield

Art Direction by 

Kirk Doman
Paul Ghirardani ... supervising art director

Set Decoration by 

Sara Wan

Costume Design by 

Charlotte Walter

Makeup Department 

Ria Biggerstaff ... hair and makeup assistant
Ann Buchanan ... hair designer / makeup designer
Lacey Corbould ... hair stylist / makeup artist
Angela Oxley Evans ... hair supervisor (as Ang Oxley-Evans) / makeup supervisor (as Ang Oxley-Evans)
Sarita Allison ... crowd hair stylist (uncredited) / crowd makeup artist (uncredited)
Laura Blount ... hair and make up daily (uncredited)
Samantha Easey ... additional makeup artist: crowd (uncredited)
Chris Lyons ... special effects teeth (uncredited)
Lucy Willis ... crowd hair and make-up (uncredited)

Production Management 

Marion Comengre ... production executive: Studiocanal
Alistair Hopkins ... post-production supervisor
Monique Mussell ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Joe Barlow ... second assistant director
Daniel Cox ... crowd 2nd assistant director
Jack Ravenscroft ... first assistant director
Sam Rook ... third assistant director

Art Department 

David Ackrill ... standby prop
David Ahern ... calligrapher
Ben Angliss ... carpenter
Alan Arnold ... dressing props: dailies
Antonia Atha ... assistant production buyer
Rosie Austin-Webster ... trainee painter
Alain Bety ... dressing props: daily
Sarah Bradley ... assistant graphic designer
Philip A. Brown ... draughtsman
Phil Bull ... standy props
Ben Carty ... carpenter
Noel Cowell ... property master
Dan Crandon ... construction manager
Darren Flindall ... hod rigger
Roya Fraser ... assistant set decorator
Ian Griffin ... dressing props
Tara Guckeen Bailey ... petty cash buyer (as Tara Guckeen)
Rohan Harris ... prop paintings
Lucy Hassan ... assistant prop storeman
Clare Holland ... supervising scenic painter
Ben Hopwood ... prop storeman
Jake Hovell ... dressing props: daily
Kate Suzanne Hunter ... assistant art director
Gary Jobber ... chargehand carpenter
Kez Keyte ... chargehand dressing props
Lavleena Korotania ... art department assistant
Cliff Lim ... junior prop man
Tom Macken ... carpenter
Dan Marsden ... HOD construction
Dan Maslen ... storyboard artist
Lisa McDiarmid ... stand-by art director
Lara Murray ... HOD Scenic Painter
Douglas Parsons-Perfilli ... dressing props: daily
Sarah Pasquali ... graphic designer
Paul Rigby ... carpenter
Jason Vakharia ... dressing props: dailies
Robert Voysey ... plasterer
Mark Wallis ... carpenter
Kellie Waugh ... graphic designer
David Mathew Weeks ... dressing props: daily
Krysia Whitty ... production buyer
Daniel Woodard ... dressing props
Dan Yellowhammer ... standby carpenter

Sound Department 

Hugo Adams ... foley editor
Mark Appleby ... adr mixer
Chris Burdon ... re-recording mixer
James Cassidy ... mix technician
Alistair Crocker ... sound mixer
Mark DeSimone ... adr mixer: New York
Simon Diggins ... adr mixer
Oliver Ferris ... foley assistant
Sue Harding ... foley artist
Sophia Hardman ... foley mixer
Robert Karlsson ... dolby sound consultant
Michael Maroussas ... additional sound editor
Markus Moll ... re-recording mixer
Tyler Newhouse ... adr recordist
Becki Ponting ... supervising sound editor
Alyn Sclosa ... sound mix engineer
Alastair Sirkett ... additional sound editor
Olly Thompson ... assistant engineer
Mark Timms ... sound mix assistant
Jo Vale ... boom operator
Ian Wilson ... supervising sound editor
Jacopo Massaretti ... dubbing recordist (uncredited)

Special Effects by 

Peter Kersey ... workshop senior technician
Chris Reynolds ... special effects supervisor
Neil Reynolds ... special effects technician
Jon Savage ... special effects floor supervisor

Visual Effects by 

Tim Caplan ... vfx executive producer: Union
Lisa Theresa Downey-Dent ... vfx production assistant
Emanuele Farnesi ... visual effects artist
Adam Gascoyne ... vfx executive producer: Union
Oliver Goater ... digital compositor (as Oli Goater)
Jacob Green ... visual effects artist
Shani Hermoni ... lead compositor: Union vfx
Zafar Janjua ... vfx line producer
Timothy P. Jones ... digital film bureau
Taskin Kenan ... visual effects data wrangler
Ole Nordby ... digital compositor
Paul O'Hara ... visual effects coordinator
Jose Alberto Pino ... data wrangler / roto
James Roberts ... visual effects supervisor
Cristina Serreli ... junior comp artist
Noga Alon Stein ... visual effects producer
Alexandros Theodosiou ... digital compositor: Union VFX
Ben Wilson ... visual effects
Luca Zappala ... cg supervisor: unionvfx
Alexander Ha ... matchmove artist (uncredited)
Jason M. Halverson ... on-set vfx supervisor: Union VFX (uncredited)

Stunts 

Aidan Brindle ... stunt driver
James Grogan ... stunt coordinator
Paul Howell ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Nathanael Bauer ... electrician: additional
Nicola Beattie ... camera trainee
Harry Bennett-Snewin ... digital imaging technician
Kerry Brown ... photograher and EPK camera
Peter Byrne ... a camera first assistant
Dominique Cheung ... second assistant camera: "b" camera
Jarvis Coxwell ... video assist assistant
Stephen Delahunt ... rigger
Hayley Dickinson ... video assist assistant: dailies
Hamish Doyne-Ditmas ... cinematographer: second unit
George Dupays ... first assistant camera: pick-ups
Elliot Dupuy ... second assistant camera: "a" camera
John Evans ... first assistant camera: "b" camera
Alec Garner ... digital lab technician
Michael Green ... focus puller
Sam Kite ... rigging gaffer
Dexter Kong ... digital lab technician: dailies/pickups
Atem Kuol ... trainee electrician: dailies
Iain MacKay ... a camera operator/steadicam operator
Matt Markham ... electrician: dailies
James Markwick ... camera operator / drone camera operator
Bruno Martins ... electrician
Sean Rogers ... libra head tech: dailies
Martin Taylor ... best boy
Jason Wells ... electrician
Harry Wiggins ... lighting gaffer
Chris Wilkinson ... drone pilot
Ryan March ... video playback operator: main unit (uncredited)

Casting Department 

Kirsty Kinnear ... casting associate
Sally McCleery ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Katherine Aspinall ... costume assistant
Richard Bass ... key military costumer
Nadine Davern ... assistant costume supervisor
Alice Driscoll ... costume assistant
Kate Eden ... assistant costume designer
Danielle Everett ... key fitter
Lydia Farley ... key crowd costumer
Simon Lewis ... crowd costumer
Yvonne Otzen ... costumer
Kyle 'Buster' Reed ... military costumer
Kyle Reed ... costumer
Christof Roche-Gordon ... costume supervisor
Vince Scopes ... junior military costumer
Petra Turonova ... crowd standby/daily

Editorial Department 

Charlotte Barnes ... assistant digital intermediate producer
Sara Buxton ... assistant colourist
Maria Chamberlain ... digital intermediate assistant colourist
Tom Corbett ... digital film bureau
Georgina Cranmer ... assistant conform editor
Rob Farris ... digital intermediate head of production
Adam Glasman ... Digital Colourist
Lawrence Hook ... digital intermediate assistant
Patrick Malone ... digital intermediate head of department
Caite Ni'Ceileachair ... post production paperwork coordinator: Studiocanal
Dean Otusanya-Wood ... digital film bureau
Alexander Phillips ... digital film bureau
Finlay Reid ... digital intermediate assistant
Tony Tromp ... assistant editor
Russell White ... digital on-line editor
Jonathan Collard ... digital intermediate producer (uncredited)
Mhairi Wyles-Lang ... assistant digital intermediate producer (uncredited)

Location Management 

Carn Burton ... location manager: Devon & Bristol
Sam Chesworth ... assistant location manager: devon
Alex Darby ... unit manager
Rob Deacon ... location assistant
John David Gunkle ... unit location manager
Steve Hart ... Location Manager, Devon
Emily Jasper ... location marshall: Bristol
Thomas Kingett ... location assistant
Hugh Lomas ... location assistant: devon
Alex Maddocks ... location assistant: devon
Chris Morgan ... location manager
Alfie Nobes ... unit assistant
Rebecca Pearson ... assistant location manager: bristol
Lee Robertson ... supervising location manager
Josh Suter ... location assistant
Harry Tully ... location marshall
Emma Woodcock ... location manager / location scout

Music Department 

Geoff Alexander ... conductor / orchestrator
Ashley Andrew-Jones ... assistant engineer
Emily Appleton Holley ... assistant music supervisor
Fiona Cruickshank ... protools recordist
Karen Elliott ... music supervisor
Daniel Gadd ... assistant to the composer
Alexandra Harwood ... orchestrator
Colin Rae ... music copyist
Maggie Rodford ... score supervisor
Hilary Skewes ... musician contractor
Nick Taylor ... score recording engineer and mixer
Kylie Watt ... jazz singer
Mark Willsher ... music editor
Richard Harwood ... musician: principal cello (uncredited)

Transportation Department 

Kamil Cieslak ... facilities account manager
Jeff Hudson ... transportation captain

Other crew 

Keriel Humphries Allen ... management accountant
Stephanie Barker ... unit nurse
Steve Bornstein ... chief financial officer
Kriss TheDish Brown ... Satellite Internet, 4G Wifi Engineer & IT Support
Sophie Browner ... assistant: Paula Mazur
Chelsea Bulloch ... Assistant Production Coordinator
Jaya Campbell ... development executive
Alice Collins ... payroll accountant
Jonathan Cranston ... veterinary advisor
Ian Creed ... marine coordinator
Leonora Darby ... assistant: Mike Newell
Charlie Dennis ... crowd p.a
Sam Dormer ... armourer
Steve Earner ... production accountant
Alessandro Farrattini Pojani ... assistant: Graham Broadbent (as Alessandro Farrattini)
Audrey Gagneux ... production assistant: Blueprint Pictures
Emma Green ... assistant: Paula Mazur
Anna Hintzen ... production assistant: Studiocanal
Neil Hodge ... chef
Ally Israelson ... director of development
Jane Jackson ... script supervisor
Amy Jones ... base runner (as Amy Rebecca Jones)
Sandrine Legrand Dealbera ... head of physical production and film finance: Studiocanal
Isa Leibowitz ... partner
Marvin Leibowitz ... partner
Dan MacRae ... head of development: UK, Studiocanal
Anna Marsh ... vice president international sales: studiocanal
Bob McDonald ... production accountant
Laura Minton ... production secretary
Steve Morphew ... stand-in
Richard Morrison ... main and end titles by
Hugh O'Shea ... dialogue coach
Lucie Pankhurst ... choreographer
Danny Perkins ... chief executive officer: studiocanal, uk
Daniel Rogers ... health and safety advisor
Georgia Rolfe ... on-set assistant: Miss James / set production assistant
Ben Rothwell ... armoury coordinator
Callum Sampson ... Crowd PA
Vanessa Saunoi-Caumartin ... head of business and legal affairs: studiocanal
Sean Seymour ... on-set assistant: Mr Huisman
Regan Shepherd ... Assistant Choreographer
Hugh Spearing ... head of global marketing: studiocanal
Shelley Surpin ... legal counsel
Jonathan Taylor ... Post Production Delivery Coordinator
Ian Thomson ... publicist
Sarah Turner ... production assistant
Dianne Twiddy ... financial controller
Dean Wares ... main and end titles by
Morag Webster ... unit nurse
Mike Woodley ... aerial co-ordinator
Jannika Öberg ... production coordinator

Thanks 

Marvin Leibowitz ... dedicatee

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed