Poster

The Fourth Kind ()


Reference View | Change View


A thriller involving an ongoing unsolved mystery in Alaska, where one town has seen an extraordinary number of unexplained disappearances during the past 40 years and there are accusations of a federal cover up.

Director:
Award:
Reviews:

Photos and Videos

Complete, Cast awaiting verification

Edit
...
Abbey Tyler / Self
...
Sheriff August
...
Awolowa Odusami
...
Tommy Fisher
...
Scott Stracinsky
...
Abel Campos
...
Deputy Ryan
...
Ashley Tyler
...
Ronnie Tyler
...
Theresa
...
Cindy Stracinski
Tyne Rafaeli ...
Sarah Fisher
Paul Stefanov ...
Timothy Fisher (as Pavel Stefanov)
Kiera McMaster ...
Joe Fisher
Sara Houghton ...
Jessica
...
Will Tyler
...
Ralph
...
Dr. Abigail Tyler
...
Nome Resident
Vladimir Kolev ...
Nome Resident
Jay Glenn Sunberg ...
Nome Resident
Sylvia Lultchev ...
Nome Resident (as Sylvia Loulcheva)
...
Interviewer
Rest of cast listed alphabetically:
...
Archive Deputy Ryan (uncredited)
...
Archive Tommy Fisher (uncredited)

Directed by

Edit
Olatunde Osunsanmi

Written by

Edit
Olatunde Osunsanmi ... (screenplay)
 
Olatunde Osunsanmi ... (story) &
Terry Robbins ... (story) (as Terry Lee Robbins)

Produced by

Edit
Paul Brooks ... producer
Joe Carnahan ... producer
Guy Danella ... co-producer (as Guy A. Danella)
Michele Greco ... co-producer
Jon Gudmundsson ... co-executive producer (as Jon Bjarni Gudmundsson)
Vinca Liane Jarrett ... co-executive producer
Veselin Karadjov ... line producer (as Vesselin Karadjov)
Jeff Levine ... co-producer
Ioana Miller ... executive producer (as Ioana A. Miller)
Scott Niemeyer ... executive producer
David Pupkewitz ... co-executive producer
Terry Robbins ... producer (as Terry Lee Robbins)
Jonathan Shore ... associate producer
Norm Waitt ... executive producer

Music by

Edit
Atli Örvarsson

Cinematography by

Edit
Lorenzo Senatore ... director of photography

Film Editing by

Edit
Paul Covington ... (as Paul J. Covington)

Editorial Department

Edit
Cindy Bond ... digital intermediate producer: Pacific Title & Art Studio
Michael Eaves ... digital intermediate colorist: Pacific Title & Art Studio (as Mike Eaves)
Travis Flynn ... digital intermediate color assistant: Pacific Title & Art Studio
Phillip Hoffman ... executive producer: Pacific Title & Art Studio
Kate Kroll ... post-production coordinator
Dawn Llewellyn ... digital intermediate editorial assistant: Pacific Title & Art Studio (as Dawn Llewelyn)
Lisa Markou ... digital intermediate coordinator: Pacific Title & Art Studio
Michael Nachoff ... post-production coordinator
Jason Saulog ... post-production assistant
Nicholas 'Nikko' Tsiotsias ... first assistant editor (as Nikko Tsiotsias)
Jesse Wagler ... digital intermediate editor: Pacific Title & Art Studio
Leroy Wolf ... color timer
Bryan Cantrall ... on-line editor (uncredited)
Lance Spindler ... color timer (uncredited)

Casting By

Edit
Sue Jones

Production Design by

Edit
Carlos Silva Da Silva ... (as Carlos Da Silva)

Art Direction by

Edit
Alexei Karaghiaur ... (as Alexei Karaguyar)
Axel Nicolet

Set Decoration by

Edit
Rosen Stefanov ... (as Rossen Stefanov)

Costume Design by

Edit
Johnetta Boone

Makeup Department

Edit
Anna Andreeva ... first assistant makeup artist (as Ani Andreeva)
Antoaneta Andreeva ... personal hair stylist: Ms. Jovovich
Robin Levine ... key hair stylist: additional photography, Los Angeles / key makeup artist: additional photography, Los Angeles
Wayne Russell ... key hairstylist: second unit, Vancouver
Tatyana 'Tita' Sleptsova ... key makeup artist (as Tatyana Sleptsova)
Christina Smith ... personal makeup artist: Ms. Jovovich
Nelly Teova ... key hair stylist (as Neli Teova)

Production Management

Edit
Joanna L. Rees Jones ... executive in charge of post-production (as Joanna L. Jones)
Veselin Karadjov ... production manager (as Vesselin Karadjov)
Koah Kruse ... post-production supervisor
Sean Seguin ... production manager: second unit, Vancouver
Dylan Tarason ... executive in charge of production

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Charles Crossin ... second assistant director
Denitza Daverova ... second second assistant director
Liubomira Derelieva ... third assistant director
Matt Henderson ... first assistant director: additional photography, Los Angeles
Mick MacKay ... first assistant director: second unit, Vancouver
Dan Miller ... second assistant director: second unit, Vancouver
Richard O'Brien-Moran ... first assistant director (as Richard O'Brien Moran)

Art Department

Edit
Iva Aleksieva ... painter
Petko Angelov ... builder: furniture / carpenter
Borislav Belberov ... stand-by props
Ryan Berg ... art department coordinator: additional photography, Los Angeles
Borislav Bogdanov ... set dresser
Edward Bonutto ... art director: additional photography, Los Angeles
Boyan Boyanov ... painter
Ventsislav Buchevinov ... laborer
Dirk Buchmann ... property supervisor
Ivan Butanski ... set dresser
William F. Castonzo ... art department production assistant: additional photography, Los Angeles (as William Castonzo)
Mihail Chehlarov ... carpenter
Emil Dimitrov ... carpenter
Kiril Dimov ... carpenter
Maria Doicheva ... painter
Boris Drumev ... painter
Miroslav Evtimov ... carpenter
Plamen Evtimov ... laborer
Bojidar Evtov ... construction foreman (as Bojidar Eftov)
Georgi Georgiev ... carpenter
Borislav Golev ... carpenter
Irina Hadzhieva ... art department coordinator (as Irina Clarkson)
Lubomir Harizanov ... assistant carpenter (as Liubomir Harizanov)
Nikolai Ivanov ... carpenter (as Nikolay Ivanov)
Petko Ivanov ... set buyer
Simeon Jivkov ... carpenter
Rumen Kapitanski ... laborer
Stanimir Karadraganov ... carpenter
Peter Kimov ... carpenter (as Petar Kimov)
Georgi Kodzhabashiyski ... set dresser (as Georgi Kodjabashiiski)
Svetla Koleva ... painter
Tanko Koprinkov ... painter
George Kotselov ... carpenter (as Georgi Kotzelov)
Hristo Kuchiev ... laborer
Nikolai Loveikis ... leadman: additional photography, Los Angeles
Georgi Markov ... carpenter
Philip Markov ... laborer
Stefan Markov ... carpenter
Kosta Maslev ... assistant carpenter
David Michael Max ... construction coordinator: additional photography, Los Angeles
Tsvetan Maximov ... laborer
Martin Mihailov ... painter
Ani Mihailova ... painter
Miko Mikov ... assistant carpenter (as Mitko Mikov)
Plamen Milanov ... laborer
Bruce Mink ... buyer / property master
Yossif Mladenov ... draftsman (as Yosif Mladenov)
Miroslav Nedyalkov ... assistant carpenter
Pavel Nestorov ... carpenter
Axel Nicolet ... construction manager
Nikolai Nikolaev Markov ... carpenter (as Nikolay Markov)
Irena Nikolich ... paint foreman
Miwa Nishiji ... storyboard artist / storyboard artist: additional photography, Los Angeles
Krasimir Pashkulev ... assistant set decorator (as Krasi Pashkulev)
Pavlin Pavlov ... carpenter
Ivan Petrov ... property master
Svetlozar Petrov ... assistant carpenter (as Svetozar Petrov)
Violeta Petrova ... painter
Borislav Radovanov ... carpenter
Krasimir Rizov ... graphic designer
Kalin Stefanov ... set dresser
Lia Thompson Roldan ... set decorator: additional photography, Los Angeles (as Lia Rolden)
Ivan Todorov ... assistant carpenter
Stoyan Tsakov ... builder: furniture / carpenter
Peter Tsenov ... assistant carpenter (as Petar Tsenov)
Ivan Ushanov ... assistant carpenter
Valeri Yankov ... lead carpenter
Dacho Yotov ... carpenter
Todor Zarev ... carpenter
Zhivko Zhelyazkov ... storyboard artist (as Jivko Jeliazkov)
Vasil Zlatarev ... stand-by set dresser

Sound Department

Edit
Ivan Andreev ... second boom operator
Brian Campbell ... dialogue editor
Joe Cappelletti ... voice director: adr
Jay Cheetham ... backgrounds editor
Allyson Cole ... assistant sound editor (as Ally Cole)
Dario DiSanto ... foley editor
Kris Fenske ... sound designer
Svetlosar Georgiev ... sound mixer (as Svetlozar Georgiev)
Corey J. Grasso ... adr mixer
Graeme Hughes ... re-recording mixer
Devan Kraushar ... sound effects editor
Nick Kray ... adr mixer
Kate Kroll ... adr coordinator
Matt Kunau ... consultant: Dolby (as Matthew Kunau)
Christine McLeod ... sound supervisor
Laurie Melhus ... post audio manager
Valery Metodiev ... boom operator (as Valeri Metodiev)
Maureen Murphy ... foley artist
Glen Noseworthy ... foley recordist
Belinda Pattison ... assistant sound editor
Iain Pattison ... re-recording mixer
Christopher M. Ray ... m&e re-recording mixer (as Chris Ray)
Tony Rodney ... assistant sound editor
Paul A. Sharpe ... re-recording mixer (as Paul Sharpe)
Shane Shemko ... foley artist (as Shane Semko)
Krasimir Shtabekov ... second boom operator (as Krasi Shtabekov)
Joshua Stevenson ... assistant sound editor (as Josh Stevenson)
Ann Townshend ... assistant sound editor (as Anne Townshend)
Cam Wagner ... foley artist
Matthew Wilson ... sound effects editor (as Matt Wilson)
Shaun-Nicholas Gallagher ... dubbing recordist (uncredited)

Special Effects by

Edit
Vasil Dikov ... pyrotechnics supervisor
Ivan Drinov ... pyrotechnician
Giuliano Fiumani ... special effects supervisor: additional photography, Los Angeles
Ivo Hristov ... special effects assistant
Ivo Jivkov ... special effects supervisor
Georgi Karadjov ... special effects stand-by: on-set
Aleksander Muleshkov ... special effects assistant
Aleksander Orlov ... special effects assistant
Lyubomir Petrov ... special effects technician (as Lubomir Petrov)
Marten Ruskov ... special effects crew
Ryan John Thuotte ... special effects assistant: additional photography, Los Angeles (as Ryan Thuotte)

Visual Effects by

Edit
Michael Bogen ... digital compositor: Pacific Title & Art Studio
Andrea Caretta ... lighting and texturing: Pacific Title & Art Studio
Scott Coulter ... visual effects producer
Alan De Castro ... digital compositor: Pacific Title & Art Studio (as Alan DeCastro)
Mark Freund ... visual effects supervisor: Pacific Title & Art Studio
Nikolay Gachev ... executive visual effects supervisor
David Geoghegan ... digital compositor: Pacific Title & Art Studio
Maureen Healy ... digital compositor: Pacific Title & Art Studio (as Maureen Nixon)
Andrea Hernandez ... digital compositor: Pacific Title & Art Studio
Phillip Hoffman ... visual effects producer: Pacific Title & Art Studio
Patrick Keenan ... digital compositor: Pacific Title & Art Studio
Cristian A. Kong ... digital compositor: Pacific Title & Art Studio
Marios Kourasis ... animator: Pacific Title & Art Studio (as Marious Kourasis)
Duncan Lees ... head of 3D services: Plowman Craven and Associates
Richard Lieu ... digital compositor: Pacific Title & Art Studio (as Rich Lieu)
Lisa Markou ... visual effects coordinator: Pacific Title & Art Studio
Matt Melis ... digital compositor: Pacific Title & Art Studio
Josh Mossotti ... 3d lead artist: Pacific Title & Art Studio
Danny Mudgett ... digital compositor: Pacific Title & Art Studio
James P. Noon ... tracking
Dolores Pope ... digital compositor: Pacific Title & Art Studio
Andrew Somers ... main title design / visual effects supervisor
Jessica Stebbins ... digital compositor: Pacific Title & Art Studio
Xye ... tracking
Greg Cheng ... digital artist (uncredited)
Jenna Mateo ... digital artist (uncredited)
Jay Patel ... visual effects (uncredited)
Prateep Siamwalla ... tracking (uncredited)

Stunts

Edit
Georgi Dimitrov ... stunt rigger (as George Dimitrov)
Richard Epper ... stunt rigger: additional photography, Los Angeles
Ben Hernandez Bray ... stunt coordinator: additional photography, Los Angeles (as Ben Bray)
Borislav Iliev ... stunt rigger
Kalin Kerin ... stunt rigger
Ray Siegle ... stunt rigger: additional photography, Los Angeles
Georgi Stanislavov ... stunt rigger (as George Stanislavov)
Vencislav Stojanov ... stunt rigger (as Ventsislav Stoyanov)
Frank Torres ... stunt coordinator: additional photography, Los Angeles
Alicia Vela-Bailey ... stunt double: additional photography, Los Angeles
Kaloian Vodenicharov ... stunt coordinator (as Kaloyan Vodenicharov)
Yordan Zahariev ... stunt rigger

Camera and Electrical Department

Edit
Jason Aalberts ... camera production assistant: additional photography, Los Angeles
Dominic Bartolone ... first assistant camera: "a" camera, additional photography, Los Angeles
Dane Bjerno ... technician: Wescam, second unit, Vancouver
Hans Bjerno ... aerial director of photography: second unit, Vancouver
Roald Bratkov ... rigging grip
Marty Coady ... best boy grip: second unit, Vancouver
Scott Cozens ... second second assistant camera: "a" camera, second unit, Vancouver
Danail Danailov ... generator operator: base camp
Georgy Dimitrov ... first assistant camera: "a" camera (as George Dimitrov)
Lyubomir Dimitrov ... camera loader (as Liubomir Dimitrov)
Manny Duran ... key grip: additional photography, Los Angeles
Erik A. Erichsen ... set lighting technician: additional photography, Los Angeles
Gareth Farfan ... key grip: second unit, Vancouver
Jim Filippone ... helicopter pilot: second unit, Vancouver
Greg Flores ... best boy grip: additional photography, Los Angeles
Hristo Genkov ... second assistant camera: "b" camera
Nedyalko Georgiev ... rigging grip
Dana Gonzales ... director of photography: additional photography, Los Angeles
Bill Greenberg ... best boy electric: additional photography, Los Angeles
Chris Helcermanas-Benge ... stills photographer: second unit, Vancouver
Matt Horochowski ... grip: additional photography, Los Angeles
Ivan Hristoskov ... key grip
Hristo Idakiev ... gaffer
Ivaylo Ivanov ... second assistant camera operator: "a" camera (as Ivo Ivanov)
Nikolai Kostov ... best boy grip (as Niki Kostov)
Tsvetan Kostov ... grip
Zheko Manev ... first assistant camera: "b" camera (as Jeko Manev)
Sarah Mather ... second assistant camera: "a" camera, second unit, Vancouver
Taylor Matheson ... first assistant camera: "a" camera, second unit, Vancouver
Gregory Middleton ... camera operator: "a" camera, second unit, Vancouver (as Greg Middleton) / director of photography: second unit, Vancouver (as Greg Middleton)
Miroslav Minchev ... generator operator
Pavel Mitov ... best boy electric
Dayton Nietert ... gaffer: additional photography, Los Angeles
Vihar Nikolov ... rigging grip
Ivo Peitchev ... camera operator: "b" camera (as Ivo Peichev) / director of photography: splinter unit (as Ivo Peichev)
Jesse Rushton ... lamp operator: additional photography, Los Angeles
Ralph Scherer ... camera dolly grip: additional photography, Los Angeles
Lorenzo Senatore ... Steadicam operator / camera operator: "a" camera
Kevin Stanley ... digital information technician: additional photography, Los Angeles
Alexandre Trenev ... lighting technician (as Aleksander Trenev)
Simon Varsano ... still photographer
Plamen Vassiliev ... lighting technician (as Plamen Vasilev)
Georgi Yankov ... video coordinator (as George Yankov)
Iliya Yonev ... rigging grip (as Ilia Yonev)
Krasimir Yordanov ... lighting technician

Casting Department

Edit
Emma Callinan ... casting assistant
Katerina Goranova ... casting assistant
Alexander Kossev ... extras casting: Talent Partners (as Aleksander Kotsev)
Annette McCaffrey ... extras casting director
Mariana Stansheva ... casting: Bulgaria (as Mariana Stanisheva)

Costume and Wardrobe Department

Edit
Sophie Brooks ... on-set costumer
Ina Damianova ... costume supervisor
Rumena Dimitrova ... costume assistant
Anna Gelinova ... key costumer
Lorenzo Hearns Jr. ... wardrobe supervisor: additional photography, Los Angeles
Petranka Kirilova ... costumer
Vasilka Nikolova ... laundry

Location Management

Edit
Brent Badger ... location production assistant: second unit, Vancouver
Trevor Brokop ... locations manager: second unit, Vancouver
Wes Harmer ... location production assistant: second unit, Vancouver
Toni Lalov ... assistant location manager
Mitko Milushev ... location manager
Shelby Pinette ... location production assistant: second unit, Vancouver

Music Department

Edit
Hal Beckett ... music editor
Luc Bonnet ... music recordist
Filimbi Bwana ... soloist: duduk
Meagan Carsience ... music editor
Ryan Cross ... soloist: cello & double bass
Mark Curry ... music mixer
David Fleming ... additional music arranger (as Dave Fleming) / additional music programmer (as Dave Fleming)
The LA Strings ... soloist: violin (as L.A. Strings)
Satnam Ramgotra ... soloist: tablas & frame drum
Brynjar Már Valdemarsson ... music recordist
Joshua Winget ... music editor
Hilda Örvarsdóttir ... soloist: vocals
Atli Örvarsson ... music arranger / music producer
Chas Smith ... exotic instruments (uncredited)

Script and Continuity Department

Edit
K. Lynn Martin ... script supervisor
Gabriella Winkler ... script supervisor

Transportation Department

Edit
Peggy Archibald ... driver: second unit, Vancouver
Milen Bachev ... driver: cast
Gerard Boileou ... driver: second unit, Vancouver (as Gerard Boileau)
Boyan Borisov ... driver: makeup and costume truck
Stefan Cheresharski ... driver: art department truck
Georgi Dimitrov ... driver: grip truck
Ivan Dimitrov ... driver: construction truck
Simeon Genadiev ... driver: cast
Delian Georgiev ... driver: costume truck (as Delyan Georgiev)
Georgi Grigorov ... driver: honeywagon
Bojidar Kolarov ... driver: producers
Stefan Lalev ... picture vehicle coordinator
Nedko Mavrikov ... driver: set dressing truck
Yordan Milev ... driver: cast
Kalin Nikolov ... transportation coordinator
Stoyan Nikolov ... motorhome operator
John O'Toole ... transportation co-captain: second unit, Vancouver
Svetlozar Petrov ... driver: Mr. Osunsanmi
Stoyan Rakovski ... driver: cast
Bubba Ram ... transportation coordinator: second unit, Vancouver
Peter Spasov ... driver: crew (as Petar Spasov)
Guy Steer ... driver: second unit, Vancouver
Valentin Stojanov ... driver: set dressing truck (as Valentin Stoyanov)
Aleksander Tonkov ... driver: electric truck
Bobi Vasilev ... driver: producers
Petar Velchev ... driver: camera truck
Angel Vladimirov ... driver: makeup truck

Other crew

Edit
E. Gloria Alvarado ... production accountant: additional photography, Los Angeles
Lesa Andelson ... production counsel: Gold Circle Films (as Lesa Andelson Esq.)
Vladislav Asenov ... additional set production assistant
Cassandra Barbour ... rights and clearances: Entertainment Clearances, Inc.
Violi Barreto ... trainee
Jackie Bazan ... dvd publicist
Matthew Benson ... production executive
Delyan Borisov ... first assistant accountant
David Clark ... accountant: Gold Circle Films
Vladimir Dimitrov ... office runner
Chris Doss ... executive in charge of finance: Gold Circle Films
David Drewienka ... additional financing: Investec Bank
Melanie Erceg ... consultant: psychologist (as Dr. Melanie Erceg)
Whitney Ewing ... coordinator: legal affairs & post production, Gold Circle Films
Jim Filippone ... helicopter pilot: second unit, Vancouver
Plamen Georgiev ... crowd marshall
Suraj Gohill ... production financing: CIT Lending Services
Zane Grewer ... key craft service: second unit, Vancouver
Daniela Gushterska ... cashier
Viara Gyurova ... extras supervisor
Jennifer Hoffman ... assistant: Mr. Brooks
Bogdan Hristov ... additional set production assistant
Carolyn Hunt ... counsel: Loeb & Loeb (as Carolyn Hunt Esq.)
Karyn Isaacs ... executive director of legal affairs: Gold Circle Films
Heather Joyce ... publicist
Ryan Alexander Kahm ... stage manager: Panavision, additional photography, Los Angeles (as Ryan Kahm)
Choong Kim ... assistant post-production accountant
Ivo Kirilov ... additional set production assistant
Emilia Klayn ... assistant: Ms. Jovovich
Aleksander Kolev ... assistant craft service: Bulgaria
Maria Tereza Kortes Garcia ... owl wrangler: main unit
Brad Lane ... finance executive: Gold Circle Films
Yoana Lazarova ... epk: Brand New Bag Entertainment Inc.
Esther H. Lee ... assistant: business affairs & post production, Gold Circle Films
Brett Levisohn ... epk: Brand New Bag Entertainment Inc.
Mary Catherine Little ... assistant: Mr. Niemeyer
Iliya Lyutskanov ... assistant: Mr. Osunsanmi (as Iliya Lutskanov)
Helen MaComb ... production coordinator: second unit, Vancouver
Valeria Marinova ... office production assistant
K. Lynn Martin ... script supervisor: additional photography, Los Angeles
Mark Mavrothalasitis ... office production assistant: additional photography, Los Angeles
Monique D. McCarthy ... set production assistant: additional photography, Los Angeles (as Monique McCarthy)
Adam R. Mehr ... head of business affairs: Gold Circle Films
Georgi Minchev ... consultant: for the blind
Jeremy Needelman ... finance manager: Gold Circle Films
Evan Nicholas ... assistant: Mr. Carnahan
George Nikolov ... craft service: Bulgaria (as Georgi Nikolov)
Tanoa Parks ... production accountant
Petia Petrova ... assistant production coordinator
Violeta Piperevska ... production coordinator
Matty Ralston ... production assistant
Jeff Rodgers ... first aid: additional photography, Los Angeles
Margarita Savova ... assistant: Mr. Osunsanmi
Stephanie Ei-Mei Schwartz ... manager of post-production and distribution services: Gold Circle Films
Laura Sevier ... rights and clearances: Entertainment Clearances, Inc.
Hristo Shterev ... additional set production assistant
Petar Shterev ... additional set production assistant
Alexander Skerlev ... set production assistant (as Aleksander Skerlev)
Georgi Skerlev ... key set production assistant
Andrew Somers ... title designer: main titles
Bryan Stanis ... key set production assistant: additional photography, Los Angeles
Veselin Stankov ... second assistant accountant
Marin Takov ... armorer
Jason Traub ... additional financing: Investec Bank
Victor Valencia ... post-production accountant
Chad F. Verigin ... production office assistant: second unit, Vancouver (as Chad Verigin)
Ja'Quiel Warner ... accountant: Gold Circle Films
Stephen Zager ... counsel: Loeb & Loeb (as Stephen Zager Esq.)
Dimitar Liubomirov Petrov Zeiss ... additional set production assistant (as Dimitar Petrov)

Thanks

Edit
Gerald A. Vitatoe Jr. ... special thanks (as Gerald A. Vitatoe)
Crew believed to be complete

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

In 1972, a scale of measurement was established for alien encounters. When a UFO is sighted, it is called an encounter of the first kind. When evidence is collected, it is known as an encounter of the second kind. When contact is made with extraterrestrials, it is the third kind. The next level, abduction, is the fourth kind. Modern-day, Alaska, where-mysteriously since the 1960s-a disproportionate number of the population has been reported missing every year. Despite multiple FBI investigations of the region, the truth has never been discovered. Here in this remote region, psychologist Dr. Abigail Tyler began videotaping sessions with traumatized patients and unwittingly discovered some of the most disturbing evidence of alien abduction ever documented. The Fourth Kind exposes the terrified revelations of multiple witnesses. Their accounts of being visited by alien figures all share disturbingly identical details, the validity of which is investigated throughout the film. Written by Anonymous

Plot Keywords
Taglines There are four kinds of alien encounters. The fourth kind is abduction. See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • The 4th Kind (Japan, English title)
  • Phénomènes paranormaux (France)
  • Die vierte Art (Germany)
  • La cuarta fase (Spain, Castilian title)
  • La cuarta fase (Spain)
  • See more »
Runtime
  • 98 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $10,000,000 (estimated)
Opening Weekend United States $12,231,160, 08 Nov 2009

Did You Know?

Edit
Trivia "The Fourth Kind" is a reference to scientist J. Allen Hyneks famous categories involving the sightings of UFOs. Close Encounters of the Third Kind (1977) also referred to this scale. See more »
Goofs When Abbey Tyer describes being abducted, she says that she found fingernail marks on the floor which are clearly shown. However, when she is hypnotized during the re-enactment, she flies off the bed without touching the floor. See more »
Movie Connections Featured in DNA Special (2009). See more »
Crazy Credits Over the closing credits; there are a series of radio interviews with eyewitness to close encounters of the first to fourth kind See more »
Quotes [first lines]
Abbey Tyler: I'm actress Milla Jovovich, and I will be portraying Dr. Abigail Tyler in The Fourth Kind. This film is a dramatization of events that occurred October 1st through the 9th of 2000, in the Northern Alaskan town of Nome. To better explain the events of this story, the director has included actual archived footage throughout the film. This footage was acquired from Nome psychologist Dr. Abigail Tyler, who has personally documented over 65 hours of video and audio materials during the time of the incidents. To better protect their privacy, we have changed the names and professions of many of the people involved. Every dramatized scene in this movie is supported by either archived audio, video or as it was related by Dr. Tyler during extensive interviews with the director. In the end, what you believe is yours to decide. Please be advised, that some of what you're about to see is extremely disturbing.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed