Poster

First Man ()


Reference View | Change View


A look at the life of the astronaut, Neil Armstrong, and the legendary space mission that led him to become the first man to walk on the Moon on July 20, 1969.

Director:
Awards:
  • Nominated for 2 Golden Globes. Another 8 wins & 65 nominations.
  • See more »
Reviews:

Photos and Videos

Cast

Edit
...
Neil Armstrong
...
Janet Armstrong
...
Ed White
...
Deke Slayton
...
Buzz Aldrin
...
Elliot See
...
Dave Scott
...
Bob Gilruth
...
Pat White
...
Jim Lovell
...
Gus Grissom
...
Mike Collins
...
Pete Conrad
...
Joe Walker
...
Roger Chaffee
...
Marilyn See
...
Young Rick Armstrong
...
Older Rick Armstrong
Connor Blodgett ...
Mark Armstrong (as Connor Colton Blodgett)
...
Karen Armstrong (as Lucy Brooke Stafford)
...
Chris Kraft
...
Gil Scott-Heron
...
Guenter Wendt
...
Richard Gordon
...
Gordon Cooper
...
John Young
Braydyn Nash Helms ...
Young Ed White, Jr.
...
Older Ed White, Jr.
Callie Brown ...
Young Bonnie White
...
Older Bonnie White
...
Butch Butchart
...
John Glenn
...
Chuck Yeager
...
X-15 Flight Surgeon
...
George Mueller
...
Jim Fucci
...
John Hodge
Jim Stearns ...
David Hammock
James H. Williams ...
Pastor
William G. Tomek ...
Donald Babbit
Helen S. Jackson ...
Louise Sheron
...
Syringe Tech
...
Paul Haney
...
MSC Entrance Guard
...
Ralph Morse
...
Joe Schmitt (as Robert A. Hatch)
...
White House Staffer
...
White House Staffer
...
White House Attendee
Ronald Hicks ...
White House Attendee
...
White House Attendee
...
White House Attendee
...
Reporter
...
Reporter
...
Newsweek Reporter
Timothy Batten ...
ABC Reporter
...
Agence France Reporter
...
Houston Post Reporter
...
Reporter - Apollo 11
...
Reporter - Apollo 11
...
Hamburg Press (as Andrea Hintermaier)
...
Times Reporter
...
Senator
...
Fire Inspector
...
Protestor
Tess Oakland ...
Diner Patron
...
Bill Moon
Ryan Clay Forbes ...
Bill Anders
...
MC Engineer
...
MC Engineer (as Thomas C. Strickland)
...
Assistant Flight Director
...
Flight Activities Director
Andrew Armstrong ...
Booster Flight Controller
Kevin Johnson ...
CSQ Agena Systems
Damian Lovello ...
CSQ Gemini Systems
...
NASA PAO
Andrew Stahl ...
Ken Mattingly
...
MCC Fido
Brian David McCay ...
MCC Retro
Mark Schlichting ...
MCC GNC
Mark Yurgil ...
MCC EECOM
...
MCC Guidance
Christopher Sgubin ...
MCC Network
Rest of cast listed alphabetically:
...
McDonnell Technician (uncredited)
Parker Amrani ...
Post Funeral Reception Guest (uncredited)
Jonathan Baines ...
NASA Executive (uncredited)
...
Scott Carpenter (uncredited)
Fred Bobbitt ...
NASA Administrator (uncredited)
...
NASA Scientist (uncredited)
...
NASA Pilot (uncredited)
...
Busboy (uncredited)
...
Protester (uncredited)
...
Protester (uncredited)
Linzy Clifton ...
NASA Engineer (uncredited)
Chris Codding ...
Nasa operator (uncredited)
...
Fireman (uncredited)
Payson Durant ...
NASA Official (uncredited)
Earl Will Eubank ...
NASA Security Guard (uncredited)
Martin Feigen ...
Reporter (uncredited)
...
Reporter (uncredited)
...
Dr. Kurt Debus (uncredited)
...
Air Force Brigadier General (uncredited)
Maxwell Highsmith ...
News Reporter (uncredited)
...
NASA Inspector (uncredited)
...
Reporter (uncredited)
Brad Howe ...
Nasa Engineer (uncredited)
...
Wally Schirra (uncredited)
...
Protester (uncredited)
Jay D. Kacho ...
Senior NASA Official (uncredited)
Jonathan Kankolenski ...
Young Edward Higgins White II (uncredited)
...
Reporter (uncredited)
...
Himself (uncredited) (archiveFootage)
Grant Kersey ...
NASA Engineer (uncredited)
Demetri Landell ...
Protester (uncredited)
George Linkenback ...
Col. Frank Borman (uncredited)
...
Fireman (uncredited)
Roy Luke ...
News Reporter (uncredited)
...
Wheelchair-bound Attendee at Elliott's Wake (uncredited)
...
NASA Engineer (uncredited)
...
Press Photographer (uncredited)
Bryce Mayfield ...
Reporter (uncredited)
...
NASA Secretary (uncredited)
...
Apollo 11 Candidate (uncredited)
...
Senate Staffer (uncredited)
Timothy D. Montjoy ...
Astronaut (uncredited)
Tony Morgan ...
Launch Controller (uncredited)
...
Pilot (uncredited)
...
Elliott Family Member (uncredited)
...
McDonnell Tech (uncredited)
...
Janitor (uncredited)
...
NASA Engineer (uncredited)
...
NASA Engineer (uncredited)
Charles Peak ...
News Reporter (uncredited)
...
NASA Tech (uncredited)
...
Charles Berry - Flight Surgeon (uncredited)
...
Reporter (uncredited)
...
NASA Public Affairs Officer (uncredited)
Chris Russell ...
NASA Engineer (uncredited)
...
NASA Employee (uncredited)
...
Reporter (uncredited)
...
Firefighter (uncredited)
...
NASA Pad Scientist (uncredited)
...
Doctor (uncredited)
James Michael Smith ...
News Reporter (uncredited)
...
Bike Kid (uncredited)
...
Press Photographer (uncredited)
Eric Daniel Stumpp ...
Press Filmographer (uncredited)
Anela Terzic ...
Pilot's Wife (uncredited)
...
Senator (uncredited)
...
NASA Engineer (uncredited)
...
Himself (uncredited) (archiveFootage)
...
Fred Haise (uncredited)
...
NASA Suit Tech (uncredited)
Benjamin Weaver ...
Photographer (uncredited)
Wes Weems ...
Launch Controller (uncredited)
...
Reporter (uncredited)
...
NASA tech (uncredited)
...
Robert Lawrence (uncredited)

Directed by

Edit
Damien Chazelle ... (directed by)

Written by

Edit
Josh Singer ... (screenplay by)
 
James R. Hansen ... (based on the book by)

Produced by

Edit
Marty Bowen ... producer (produced by) (p.g.a.)
Damien Chazelle ... producer (produced by)
Kevin Elam ... associate producer
Wyck Godfrey ... producer (produced by) (p.g.a.)
James R. Hansen ... co-producer
Jeffrey Harlacker ... co-producer
Isaac Klausner ... producer (produced by)
Adam Merims ... executive producer
Josh Singer ... executive producer
Steven Spielberg ... executive producer

Music by

Edit
Justin Hurwitz ... (music by)

Cinematography by

Edit
Linus Sandgren ... director of photography

Film Editing by

Edit
Tom Cross ... film editor

Editorial Department

Edit
Ryan Chavez ... vfx editor
Hunter Clancey ... feature mastering producer
Leeza Diott ... dailies manager
Derek Drouin ... first assistant editor
Emma Escamilla ... production coordinator: digital intermediate feature
Adam Frazier ... digital intermediate feature editor
Eric Kench ... assistant editor
Thomas Kuo ... dailies film scanner
Natasha Leonnet ... supervising digital colorist
Jon Mendenhall ... dailies operator
Jason Miller ... post production supervisor
Terry Morrison ... workflow engineer
Loan Phan ... digital intermediate feature producer
John Quartel ... image science
Ray Ruotolo ... color assist: digital intermediate feature (as Raymond Ruotolo)
Jennifer Stellema ... first assistant editor
John To ... additional editor
Arthur Tremeau ... dailies producer
Phillip Trujillo ... assistant editor (as Phillip Trujillo Jr.)
Matt Wallach ... colorist: dailies
Harry Yoon ... additional editor
Bill Ceresia ... post-production coordinator (uncredited)

Casting By

Edit
Francine Maisler

Production Design by

Edit
Nathan Crowley

Art Direction by

Edit
Rory Bruen
Justin O'Neal Miller
Benjamin Nowicki ... (as Ben Nowicki)
Erik Osusky ... supervising art director
Thomas Valentine
Eric Sundahl ... (uncredited)

Set Decoration by

Edit
Kathy Lucas

Costume Design by

Edit
Mary Zophres

Makeup Department

Edit
Louisa V. Anthony ... hair stylist
Katelyn Barton ... key makeup artist
Wyatt Belton ... hair stylist
Tonya Cryer ... hair stylist
Jerry DeCarlo ... hair stylist: Mr. Gosling
Jay Ferrara ... hair stylist
Chawana Jones ... makeup artist
Marie Larkin ... hair department head
Gaby Macias ... makeup artist
Donald Mowat ... makeup artist: Mr. Gosling / makeup department head
Sarah Okun ... makeup artist
Victor Paz ... Barber
Candi Perkins ... hair stylist
Beth Pilgreen ... additional makeup artist
Kaylee Swisher ... makeup artist (as Kaylee Kehne-Swisher)
Carla Wallace ... makeup artist

Production Management

Edit
Alex Capaldi ... production supervisor: miniature unit
Damiana Kamishin ... production supervisor
Adam McCarthy ... executive in charge of production
Adam Merims ... unit production manager
Sara Scott ... executive in charge of production
Prashant Sharan ... production manager
Sean T. Stratton ... post production executive (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Mark E. Brown ... interim second second assistant director
James M. Churchman ... second unit director
Amir R. Khan ... first assistant director: miniature unit
Scott Robertson ... first assistant director
Andrew Stahl ... second assistant director
Spencer Taylor ... second second assistant director
James Edward Tilden ... second assistant director: splinter unit
Nadeem Ashayer ... additional second assistant director (uncredited)
Jason Inman ... first assistant director: los angeles (uncredited)
Megan Schmidt ... second assistant director: second unit (uncredited)
Marvin Williams ... first assistant director: second unit (uncredited)

Art Department

Edit
Brian Allen ... paint foreman
Jennifer Allen ... painter
Hilary Ament ... art department assistant / property graphics
Spencer Anderson ... gangboss
A.J. Austin ... set dresser
Kristina Baikos ... painter
Carla Bailey ... scenic artist / scenic foreman/scenic artist
Anthony Beddington ... propmaker
Jill Beecher ... concept illustrator
Guy Belegaud ... set foreman
Andrew Birdzell ... set designer
Tony Bohorquez ... model maker: miniature unit
Zachary Bothwell ... propmaker
Heather Bowers ... on-set dresser
Lori Bradford ... painter
Jameson Buston ... leadman
Luke Castleberry ... key greensman
Jeremiah Castleman ... set dresser
A.J. Caulfield ... set dresser
Robert Lee Church ... greensman
Kyle Coleman ... gangboss
Sarah Contant ... set designer
Danielle Couture ... painter
Danelle Davenport ... storyboard artist
Romek Delmata ... illustrator (as Romek Delimata)
Bruce Di Valerio ... construction coordinator (as Bruce DiValerio)
Jodi Diodati ... scenic artist
Jonathan Dossman ... set dresser
Kyle F. Farmer ... painter
Maxwell Fasen ... greensman
Charles J. Fowler ... painter
Donald Fulmer ... scenic artist / scenic foreman/scenic artist
Chris Hawthorne ... assistant art director: miniature unit (as Christopher Hawthorne)
Wyman Heath ... propmaker
Lauren Higgs ... construction buyer
Duane Hitt ... propmaker
Lisha Hocking ... set dec coordinator
Jonathan R. Hodges ... property master (as Jonathan Hodges)
Russell H. Holt ... set dresser
Carl Horner ... model maker
Riley 'Sean' Jones ... assistant property master (as Riley 'Shan' Jones)
Mark Keever ... gangboss
John Kelly ... assistant property master: insert unit/Los Angeles
Ethan Kitchens ... greens foreman
Mayumi Konishi-Valentine ... set designer
Jessica Labarbera ... researcher
Blade Ladish ... set dresser
Jessica Lang ... set dresser
Jenne Lee ... assistant art director
Phillis Lehmer ... graphic designer
Tyler Loden ... greensman
Jim Magdaleno ... storyboard artist
Jason Makarovich ... propmaker
Carla Martinez ... assistant art director
Clarke McAlarney ... model builder
Chuck McCourt ... set dresser
Dutch Merrick ... property master: insert unit/Los Angeles
Kenneth Miles ... greens foreman
Josh Moceri ... gangboss (as Joshua Moceri)
Martin Moore ... painter
John Moredock ... set designer
Rick Munoz ... painter
Cliff Nielsen ... set foreman
Roderick Nunnally ... paint supervisor (as Rod Nunnally)
Edward Register ... painter
Angie Sanders ... prop assistant
James Saunchegraw ... propmaker
Randy Saunchegraw ... mill foreman
Dan Shoen ... carpenter
Miranda Sink ... prop assistant
Bob Smith ... leadman
Robert Lee Smith ... welder
Eitan Sonnenberg ... additional on set dresser / set dresser
Shea Soutar ... stand by painter (as Mary Shea Soutar)
Michael Stone ... propmaker
Tammy G. Tate ... painter
Felentae Maryiah Terrell ... painter
David Tye ... sculptor
Scott B. Valdes ... painter (as Scott Valdes)
Linda Verzi ... set decoration buyer
Garrett Walden ... labor foreman
Luke Ward ... greensman
Cheryl Watson ... paint foreman (as Cheryl L. Watson)
Kevin Welborn ... scenic artist
Richard Blake Wester ... lead man
Shanna Worsham ... set decoration buyer
Lisa Yeiser ... additional graphic designer
Kil Won Yu ... set designer (as Kilwon Yu)
Luis G. Hoyos ... set designer (uncredited)
Tony Stockert ... prop modeler (uncredited)
Clint Wallace ... set designer (uncredited)

Sound Department

Edit
Phil Barrie ... sound effects editor
Dave Bergstrom ... stage engineer
Jack Cucci ... foley mixer
John T. Cucci ... foley artist (as John Cucci M.P.S.E.)
Patrick Cusack ... stage engineer
Susan Dawes ... supervising dialogue editor
Nikki Dengel ... sound utility
Richard Duarte ... foley mixer
Mary H. Ellis ... sound mixer
Geoff Ethridge ... sound engineering
John P. Fasal ... sound effects recordist (as John Paul Fasal)
Lee Gilmore ... sound effects editor
Jeff Gomillion ... adr mixer
Galen Goodpaster ... adr editor
Samuel R. Green ... sound engineering
Nia Hansen ... sound effects editor
Matthew Harrison ... supervising foley editor
Mildred Iatrou ... supervising sound editor (as Mildred Iatrou Morgan)
Alex Knickerbocker ... sound effects recording
Ai-Ling Lee ... Re-recording Mixer / sound designer / supervising sound editor
Tim Limer ... Re-recording Mix Tech
Skip Longfellow ... sound effects recordist
Alexander Lowe ... sound playback
Bill Meadows ... Re-recording Mix Tech
Shannon Mills ... additional sound designer
Frank A. Montaño ... re-recording mixer
Michael A. Morongell ... stage engineer (as Mike Morongell)
Dan O'Connell ... foley artist
Thomas J. O'Connell ... adr mixer
Mark Pappas ... foley editor
James Peterson ... boom operator
Erin Michael Rettig ... sound engineering
Jon Taylor ... Re-recording Mixer
Greg ten Bosch ... sound effects editor
Dave Tourkow ... stage engineer
Raegan Wexler ... sound playback
Ryan D. Young ... adr mix technician
Julian Cabrera ... boom operator: day player (uncredited)
Michael P. Clark ... additional production sound mixer (uncredited)
Greg Crawford ... adr mixer: Atlanta (uncredited)
Sam François ... auro engineer (uncredited)
Richard Stratton ... post production sound (uncredited)
Jason Sullivan ... sound utility: day player (uncredited)

Special Effects by

Edit
H. Barclay Aaris ... special effects buyer
Josh Cerven ... special effects technician: CAD/CAM programmer
Colleen Daniel ... special effects office coordinator
Eric Deren ... X15 instrument technician
Jeremy Farlow ... special effects technician
Michael Gaspar ... special effects coordinator: Miniatures Unit
Barry Hart ... special effects technician
Heather Hutton ... special effects technician
Gregory Nic Nicholson ... motion base operator
Steven C. Pitts ... special effects technician
Jon Rand ... special effects production assistant (as Jonathan Rand)
Nick Rand ... special effects cad designer
Robin Reynolds ... pyro clerk
John Rosploch ... special effects technician
Wayne Rowe ... special effects technician
Carlos Scally ... special effects crew
J.D. Schwalm ... special effects supervisor

Visual Effects by

Edit
Tasmin Adams ... production assistant: Double Negative
Mukund Agicha ... Matchmove Artist
Ajithkumar ... prep artist: Double Negative
Abhishek Amin ... look development td
Scott R. Anderson ... environment td: Double Negative
Kanika Andrew ... compositor: Double Negative
Monifa Andrew ... vfx production supervisor: Double Negative
Prakhar Angnihotri ... vfx coordinator: Double Negative
Austin Aplin ... vfx line producer: Double Negative
Paul Arion ... global head of layout: Double Negative
Chris Arnott ... lighting td: Double Negative
David Aughenbaugh ... compositor
Aymeric Ballester ... compositor: Double Negative
Dirk Becker ... fx td: Double Negative
Uttham Bhalaykar ... prep artist
Harshit Bhargava ... Texturing Artist
Jatin Bhavsar ... department production manager: FX, CFX, Animation, Layout
Eduardo Bivar ... visual effects artist: double negative
Yasmin Blake ... vfx coordinator: Double Negative
Anton Borisov ... environment td: Double Negative
Katreena Erin Bowell ... texture artist: Double Negative
Ania Budko ... visual effects production assistant: DNEG
Max Böhlen ... production assistant: Double Negative
Doug Campbell ... compositor: Double Negative
Ezequiel Cesana ... compositor: Double Negative
Martin Chabannes ... fx td: Double Negative
Shyamsundar Chandrasekaran ... prep lead: double negative
Jason Chee ... digital artist
Zachary Coker ... visual effects data wrangler (as Zach Coker)
Langley Coleman ... Visual effects assistant
Megan Collinson ... digital matte painter: Double Negative
Sean Coonce ... digital compositor: Double Negative
Marlon Cowan ... studio io: Double Negative
Joshua Cushner ... motion control programmer: miniature unit
Virender Dass ... match move supervisor (as Viren Dass)
Damien Delaunay ... lighting td: Double Negative
Francesco Dell'Anna ... lead compositor: Double Negative
Joel Delle-Vergin ... lead compositor: Double Negative
Menno Dijkstra ... lead fx td: Double Negative
Joseph DiValerio ... visual effects artist: Space Monkey
Melanie Dorn Carter ... digital compositor: DNEG
Jake Efthymiou ... Systems Administrator: Scanline VFX
Michelle Eisenreich ... vfx producer: Double Negative
Zsuzsanna Erdei ... layout artist: Double Negative
Péter Farkas ... compositing supervisor: Double Negative
Elisa Mar Ferre ... compositor: Double Negative
Clinton Keith Ford ... lighting td: Double Negative (as Clinton Ford)
Paul J. Franklin ... visual effects consultant: Double Negative (as Paul Franklin)
Aman Gahlot ... visual effects artist
Namrata Gajare ... compositor: Double Negative (as Namrata Anand Gajare)
Alec Geldart ... matte painter
Christina Georgieva ... modeler: Double Negative
Ty Gibson ... assistant visual effects editor: Double Negative
Shane Gilmer ... visual effects production assistant
Melissa Goddard ... compositor: Double Negative
Oded Granot ... digital compositor: Double Negative
Anthony Grant ... build supervisor: Double Negative
Andrea Grappis ... fx td: Double Negative
Pooja Handa ... match move lead: Double Negative
Yasemin Hepguler ... compositor: Double Negative
Russell Hopwood ... visual effects
Levon Hudson ... layout td: Double Negative
Ian Hunter ... miniature effects supervisor
Megan Hutchison ... prep artist: Double Negative
Balakrishna Isunuri ... tracking/matchmove artist: DNEG
Victoria James ... visual effects editor: Double Negative
Ross Jenkins ... visual effects coordinator
Digger Jensen ... layout supervisor: Double Negative
Adam Johannesson ... studio io: Double Negative
Jiji John ... compositor: Double Negative
Sean Kalra ... compositor
Vinay Karunakar ... Line Producer
Eli A. Katz ... Visual Effects Artist: for Exceptional Minds [us]
Mischa Kolbe ... creature technical director: DNEG
Rahul Kothari ... digital compositor: Double Negative
Ashwin Kumar ... rotovfx/alien supervisor/HOD
Juganu Kumar ... compositor: Double Negative
Dan Kunz ... on-set vfx data supervisor: Double Negative
Taylor Kyles ... lead visual effects data wrangler
Paul Lambert ... visual effects supervisor
Raphael Legros ... compositor: Double Negative
Erik Lehmann ... senior build td: DNEG
Frederik Lillelund ... cg supervisor: Double Negative
Sky Lim ... compositor: Double Negative
Wayne Lim ... layout td: DNEG
William Lin Jiahui ... match move supervisor: Double Negative (as William Lin)
Jules Lister ... compositor: Double Negative
Catherine Liu ... visual effects production supervisor
Andreas Maaninka ... senior digital modeller: double negative
Laura Macfadyen ... matte painter: Double Negative
Vishal Mahajan ... model lead: Double Negative
Stephanie Malicdem ... compositor: Double Negative
Vishal Mann ... vfx line producer: Double Negative
Marc Mason ... line producer: double negative
Varnica Mathur ... compositing supervisor: Double Negative (as Varnica Mathur Nair)
Tim McGovern ... additional dfx supervisor: Double Negative
Shane Meehan ... prep artist: DNEG
Himanshu Meena ... layout td: Double Negative
Darshan Mehta ... look development lead: Double Negative
Kaushik Metkar ... visual effects coordinator
Thomas Middleton ... digital compositor: Double Negative
Jackie Mills ... roto/prep supervisor: Double Negative
Roshan Mokal ... compositor: Double Negative
Kobi Moldavski ... digital matte painter: Double Negative
Immanuel Morris ... lead visual effects supervisor
Tristan Myles ... dfx supervisor: Double Negative
Salima Needham ... compositor: Double Negative
Amanda Newby ... visual effects production coordinator
Victor Norberg ... compositor: Double Negative
Hideki Okano ... FX TD: Double Negative
Mark Orme ... matte painter
Richard Pang ... generalist/environment td: Double Negative
Junaid Parmar ... rigging td: double negative
Balasubramani Parthasarathy ... digital artist
Nikul Patel ... head of lidar: Clear Angle Studios
Vijay Patil ... roto/prep artist: Double Negative (as Vijay Rajaram Patil)
Bethany Pederson Onstad ... visual effects: InHouse
Angelica Perez ... compositor: Double Negative (as Angie Perez Valadez)
Frank Petit ... digital compositor
Chris Phillips ... fx td: Double Negative
Luca Poletto ... VFX coordinator: DNEG
Eric Ponton ... senior compositor: Double Negative
Justin Potter ... atd: Double Negative
Kiran Prabhu ... model td
Henry Preston ... lead lighting td: Double Negative
Stewart Probert ... production manager: Clear Angle Studios
Vivek Pundir ... central production manager
Adeline Qin ... lighting td: Double Negative
Indreep Raha ... visual effects artist
George David Reagh ... vfx coordinator: Double Negative (as George Reagh)
Shinichi Rembutsu ... fx td: Double Negative
Daniel Rhein ... environment supervisor: Double Negative
Christopher Rickard ... lighting td: Double Negative
Zach Rodham ... visual effects production assistant
Lovell Rodricks ... Modeling TD
Jody Rogers ... visual effects
Ryan D. Romero ... digital artist
Rambaboo Sainy ... match move artist: Double Negative
Richard Sanborn ... visual effects production assistant
Caroline Sandgren ... digital matte painter: Double Negative
David Sanger ... visual effects producer: additional photography
Ghosh Sanjay ... texturing: Dneg
Tiago Santos ... compositor: Double Negative (as Tiago A. Santos)
Sanjay Satapathy ... Lead Lighting TD
Taruna Sehgal ... visual effects coordinator: Double Negative
Aurora Shannon ... colourist: visual effects
Sammy Shikaze ... visual effects coordinator
Craig Shumard ... motion control operator: miniature unit
Vishnu Simha ... 3d modeling artist: double negative
Demorrius Sims ... lighting td: Double Negative
Aman Kumar Singh ... compositor: Double Negative
Arup Kumar Singha ... compositor: Double Negative
Korn Singprasong ... compositor: Double Negative (as Chayongkorn Singprasong)
Jeremy Smith ... fx supervisor: Double Negative
Anshul Kumar Srivastava ... Texture artist: DNEG
Poul Resen Steenstrup ... environment td: Double Negative (as Poul Steenstrup)
Russ Sueyoshi ... visual effects
Adrian Sutherland ... compositor: Double Negative
Kenzo Tee ... layout artist: Double Negative (as Kenzo Tee Young Hwa)
Prakash Teli ... lead compositor: Double Negative
Bill Tlusty ... visual effects executive: Universal
Sujit Tone ... roto/prep lead: Double Negative
Jerónimo Torres ... lighting td: Double Negative
Lucas Trichard-Baker ... studio io: Double Negative
Christine Troianello ... compositor: Double Negative (as Chris Troianello)
Saphir Vendroux ... digital matte painter: Double Negative
Sukumaran Lalithambika Vijin ... compositor: Double Negative (as Vijin Sukumaran)
Shiv Kumar Vishwakarma ... visual effects artist: double negative
Michael Wachniak ... digital matte painter/environment artist: Double Negative
Jiayin Wang ... fx td: DNEG
Thaddeus Warren ... matte painter
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D scanning
John L. Weckworth ... in-house visual effects artist (as John Weckworth)
Abbey Starr White ... visual effects coordinator: Universal
Christal Wolgamott ... visual effects producer: Factory VFX
Shyam V. Yadav ... visual effects data wrangler (as Shyam Yadav)
Casey Yahnke ... digital compositor
Christopher Lee Zammit ... senior texture artist: DNEG
Michael Zannetou ... software release manager
Ruth Asensio ... head of layout: Double Negative Vancouver (uncredited)
Xavier Matia Bernasconi ... additional cgi software (uncredited)
Cordell Briggs ... compositing assistant: Double Negative (uncredited)
Stuart Gardiner ... visual effects artist: Clear Angle Studios (uncredited)
Jennifer Giandalone ... studio coordinator: Exceptional Minds (uncredited)
Lloyd Hackl ... visual effects artist: Exceptional Minds (uncredited)
Rick Harris ... digital artist: 3D scanning, Clear Angle Studios (uncredited)
Spencer Howson ... visual effects artist: Factory VFX (uncredited)
Santosh Jakkam ... matchmove: Double Negative (uncredited)
Vishal Kumar ... matchmove artist: DNEG (uncredited)
Miles Lauridsen ... compositing supervisor: Double Negative (uncredited)
Dipen Majmundar ... matchmove & bodytracking artist: DNEG (uncredited)
Juan Melgoza ... sequence supervisor: Factory VFX (uncredited)
King Louie Palomo ... visual effects production assistant: DNEG (uncredited)
Anthony Saturno ... visual effects artist: Exceptional Minds (uncredited)
Deepakkumar Sharma ... matchmove artist (uncredited)
Nikki Snider ... prep artist: DNEG (uncredited)
Mason A. Taylor ... visual effects artist: Exceptional Minds (uncredited)
Radley Teruel ... visual effect supervisor: Factory VFX (uncredited)
Prasad Wharavadekar ... matchmove artist: DNEG (uncredited)
Susan Zwerman ... vfx executive producer: Exceptional Minds (uncredited)

Stunts

Edit
Dean Bailey ... stunt driver
Nick Brandon ... stunt coordinator
Mark Chadwick ... stunt performer
James M. Churchman ... stunt coordinator (as Jim Churchman)
Greg Dela Riva ... stunt performer
Travis Fienhage ... stunt performer
John Gilbert ... stunt double: Cory Michael Smith
Ryan Green ... stunt double: Corey Stoll
Adam Hart ... stunt double: Ryan Gosling
Paul Leonard ... stunt performer
Ryan Mari ... stunt performer
Shaun McLane ... stunt double: Chris Abbott
Molly Miller ... stunt double: Gavin Warren
Robert Nagle ... stunt driver (as Robert Patrick Nagle)
Michael Ortiz ... stunt performer
Allan Padelford ... stunt driver
Kevin Reid ... stunt double: Jason Clarke (as Kevin Gregory Reid)
J.C. Robaina ... stunt performer (as Juan Carlos Robaina)
Eric R Salas ... stunt performer
Charles Shults ... stunt performer / stunt winch operator (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
Chris Adams ... video engineer (as Christopher Adams)
Jason Andrews ... electrician
Jay Andrews ... electric
Timothy Angulo ... director of photography: miniature unit
David Baker-Fahey ... rigging gangboss
John Betancourt ... edge arm operator
Gerrell Boone ... grip: splinter unit
Pete Bowman ... grip: miniature unit
Warren Brace ... b camera first assistant camera: second unit
Jennifer Braddock ... camera loader: miniature unit
Marivee Cade ... gaffer: splinter unit
Anthony Cady ... key grip
Jesse Carver ... rigging electric
Franklin Vincent Cox III ... film loader: 2nd Unit
Stephen Crowley ... gaffer
Sean Cruz ... electric
Geoff Dann ... electric: splinter unit
Bryant Diaz ... grip
Eric Dvorsky ... aerial camera technician
Michael Dzialowski ... first assistant camera: splinter unit
Bobby Earnhardt ... gaffer: miniature unit
Elle Evans ... electric: splinter unit
Melissa Fisher ... second assistant camera: "a" camera
Brigman Foster-Owens ... "b" camera operator: georgian unit
Steve Freebairn ... digital imaging technician: aerial unit
Dan Furst ... video assist operator
Jorge Luis German ... video assist (as Jorge German)
John Gorman ... fixtures foreman
Dylan Goss ... aerial director of photography
David Henri ... video graphics playback supervisor (as Dave Henri)
Ronald Hersey ... edge director of photography
Andrew Hoehn Jr. ... first assistant camera: "b" camera (as Andy Hoehn)
Chris Houck ... rigging electric
Cindy Hsieh ... second assistant camera: miniature unit
Michael Infante Jr. ... grip
Daniel Irons ... camera loader: splinter unit
Kevin Jackson ... key rigging grip
Matthew Kelly Jackson ... second unit: b camera second assistant
Kyle Jenkins ... additional video assist operator
Ross Jones ... 2nd Unit Key Grip / dolly grip
Joseph Kendrick ... rigging grip best boy
James King ... director of photography: stunt unit
Mitchel Lathrop ... led system engineer (as Mitch Lathrop)
Brad Lawrence ... grip: miniature unit
Jared Leclaire ... led server programmer
Luke Lewis ... led crew chief
Andy Lohrenz ... electrician (as Andrew Lohrenz)
Michael Lowendick ... grip: day player
Bill McClelland ... camera operator
Austin McCullers ... grip: miniature unit
Daniel C. McFadden ... still photographer
Mark C. McManus ... video assist operator: miniature unit (as Mark McManus)
Heather Lynn Melton ... grip
Cameron Mendel ... video playback utility
Sean Meyer ... electric: splinter unit
Duncan More ... edge head technician
Gaylen Nebeker ... rf tech
William Newman ... led engineer
John Nijhawan ... grip: miniature unit
Tom Novell ... rigging best boy electric (as Thomas Novell)
Todd Patience ... led technician
Ryan Perdew ... electric: miniature unit
Mikey Phillips ... electric
Joe Provenzano ... first assistant camera: miniature unit (as Joseph Provenzano)
Caitlin Rodiek ... second assistant camera: splinter unit (as Cait Rodiek)
Giovanni Rodriguez ... video utility
Landon Ruddel ... key grip: miniature unit (as Landen Ruddell)
Mattias Rudh ... director of photography: splinter unit
Edward Sarkisov ... grip: miniature unit
Bianca Schill ... camera production assistant
Ryan Seay ... rigging electrician
Michelle Shiraziefard ... electrician
John Slade ... technocrane operator
Davon Slininger ... camera operator
David W. Slodki ... lighting console programmer (as David Slodki)
Jason Staten ... electric
Eric Stillions ... fixture foreman
Ben Stinson ... dolly grip
Jeff C. Sutton ... best boy electric: splinter unit (as Jeff Sutton)
John Sweet ... rigging electric
Jorge Sánchez ... first assistant camera: "a" camera
Jon Titus ... electric
Luis Vectoria ... grip: splinter unit
Fred Waldman ... led project designer
Will Whittenburg ... camera loader
Tyler William Winegar ... best boy grip: miniature unit
Todd Wood ... best boy grip: splinter unit (as Todd E. Wood) / grip
Paul E. Woods ... second assistant camera: "b" camera (as Paul Woods)
Lionel Zafar ... video engineer
Frankie Zamora ... best boy grip (as Frankie Zamora Jr.)
Steve Zigler ... rigging gaffer

Animation Department

Edit
Evan Clover ... animator: Double Negative

Casting Department

Edit
Rebecca Carfagna ... casting associate: Atlanta
Sarah Dowling ... casting: Texas
Kathy Driscoll ... casting: Los Angeles (as Kathy Driscoll-Mohler)
Ashley Hallford ... casting assistant: Texas
Shannon Herring ... extras casting assistant
Alexa Hinds ... casting assistant: Texas
Meagan Lewis ... casting: Atlanta
Rose Locke ... extras casting
Molly Rose ... casting associate: Los Angeles
Bryan Turner ... extras casting assistant (as Bryan Jay Turner Jr.)
Lauren Richer ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department

Edit
Mark Avery ... costumer: Ryan Gosling
Dennis Bates ... set costumer
Leigh Bell ... key costumer
Fontella Boone ... tailor
Joanna Elizabeth Bradley ... cutter/fitter
Libby Culligan ... set costumer
Andrea F. Davis ... set costumer: specialty costumes
Christopher Gilman ... spacesuits reproduced by
Katie Jenkinson ... costume coordinator: Los Angeles
Jordan Johnson ... costumer
Kristen Kadel ... costume assistant
Ginger Knussmann ... set costumer
Tony Kochinas ... set costumer
Cary Gunnar Lee ... costumer
Stephanie Logan ... costume coordinator
Michelle Mal ... prep costume pa / wrap costumer
Valerie Martin ... set costumer
Alyssa N. Miles ... set costumer (as Alyssa Miles)
Theresa Morales ... set costumer
Donna O'Neal ... costume supervisor
Sara C. Olson ... cutter/fitter (as Sara Olson)
Kendra L. Patterson ... set costumer
Hannah Peitzman ... set costumer
Rob Phillips ... ager/dyer
Jonathan Salman ... costume prop maker
Rachel A. Walker ... textile artist (as Rachel 'Bunny' Walker)
Kara Weeks ... tailor
Douglas J. Stewart ... specialty costume (uncredited)

Location Management

Edit
Christopher M. Banks ... location assistant
Aubrey DeVaney ... assistant location manager
Mary Louise Freeman ... assistant location manager
Andrew Galbraith ... key assistant location manager
Carri Gibbs ... location scout
Corey Gilbert ... location scout
Jonathan Hanna ... key assistant location manager
Kyle Hinshaw ... location manager
Jenni Ivers ... location assistant
Wesley Kuykendoll ... location production assistant
Melanie Manning ... location scout
Trey Neely ... key assistant location manager
Caroline Nightbird ... location scout
Susanne Ragnarsson ... location manager: Florida
Justin Christopher Ray ... location assistant
Lisa R. Reisman ... location office assistant: Coordinator training
Jonathan Wymer ... location assistant

Music Department

Edit
Mateo Barragan ... digital score editor
Nick Baxter ... score recordist / scoring mixer
Gustavo Borner ... additional mixing
Greg Dennen ... stage crew: Streisand Scoring Stage
Marcia Dickstein ... musician: featured harpist
Bruce Dukov ... concertmaster
Lena Glikson ... music editor
Mark Graham ... music librarian
Eldad Guetta ... score production consultant
Justin Hurwitz ... conductor / orchestrator
Dylan C. Jones ... composer: trailer music
Tim Lauber ... stage crew: Newman Scoring Stage
Phil Levine ... digital score editor
Jay Marcovitz ... digital score editor
David Marquette ... stage crew: Streisand Scoring Stage
Justin Moshkevich ... digital score recordist
Anna Muehlichen ... digital score editor
Peter Nelson ... stage crew: Newman Scoring Stage
Ori Ravid ... mix stage crew: Capitol
Erin Michael Rettig ... stage crew: Newman Scoring Stage
Nicholas Rives ... mix stage crew: Capitol
Peter Rotter ... music contractor
Jason Ruder ... supervising music editor
Derek Snyder ... assistant mix engineer
Damon Tedesco ... stage crew: Newman Scoring Stage
Keith Ukrisna ... stage crew: Streisand Scoring Stage
Brian Van Leer ... stage crew: Streisand Scoring Stage
Joe Zimmerman ... music librarian (as Joseph Zimmerman)
Sebastian Zuleta ... digital score editor
Helen Z. Altenbach ... musician (uncredited)
Kevin Axt ... musician (uncredited)
Wade Culbreath ... musician: percussion (uncredited)
David James Rosen ... composer: trailer (uncredited)
Andrew Synowiec ... musician (uncredited)

Transportation Department

Edit
Nicholas Balibucci ... picture car captain
Rick Collins ... picture car coordinator
Kevin Hardy ... transportation co-captain
Samantha Holzem ... d.o.t.
Jerry Loudermilk ... transportation captain
Kallista Miller ... transportation dispatcher
Patrick A. Reynolds Jr. ... transportation coordinator (as Patrick 'PJ' Reynolds Jr.)
David J. Duran ... driver: Raptor Transport (uncredited)
Brian Gregory ... driver: Mr. Gosling (uncredited)
Robert Hendren ... driver (uncredited)
Chad Kinsey ... driver: Mr. Gosling (uncredited)
Jourdan McKay ... driver (uncredited)
Arlene Ramirez ... transportation (uncredited)

Other crew

Edit
Suman Allakki ... set production assistant
Hilary Ament ... production assistant
Elyse Archie ... production assistant: miniature unit
Axel Arzola ... production assistant
Park Bader ... accounting clerk
Kelsey Beattie ... assistant: Mr. Merims (as Kelsey Muir Beattie) / stock footage coordinator (as Kelsey Muir Beattie)
Yvette D. Bennett ... asset manager
Rachel Bettencourt ... production assistant
Sierra Bezdeka ... production assistant
James Bilbrey ... archival consultant: NASA
Ronnie Bourdeau II ... production assistant: Los Angeles
Steve Cainas ... production coordinator
Lauren Candela ... set production assistant
Amanda Cape ... craft service: miniature unit
Elisa Carlson ... dialect coach
Kate Cavendish ... publicist
Kristopher Chain-Harris ... production assistant
Yvonne Chan ... production assistant
Ali Claire ... vp credits: Universal Pictures (as Alison Claire-Genis)
Dakota Coffey ... production assistant
William Conacher ... dialect coach
Natalie Anne Davis ... payroll clerk
Louis Delavenne ... Aerial Ground Coordinator
Jeanie Engle ... technical advisor
Joe Engle ... technical advisor
Missy Eustermann ... Post Accountant
Cam Everson ... key set production assistant
Jennifer Ferrand ... production assistant
Justin Floyd ... production assistant
Neil Forcadela ... production finance support: post accounting
Christian Gelzer ... technical advisor (as Dr. Christian Gelzer)
Shane Gilmer ... production assistant
Alissa Goldberg ... assistant: Mr. Chazelle
Vincent 'Chenzy' Graziano ... office production staff
Ethan Guice ... production assistant: second unit
Alan Guo ... 2nd Assistant Accountant
Lon Haber ... publicist
Danielle Halagarda ... assistant production coordinator: LA unit
Wesley Hapner ... production assistant
Amber Harley ... script supervisor: miniature unit
Stacy Hertzberg ... set medic: miniature unit
Abigail Hilton ... studio teacher
Steve Hinton ... pilot
Frank Hughes ... Technical Advisor
Katie Jackson ... set production assistant
Mario Jackson ... production secretary: miniature unit
Tracy Jennings ... payroll accountant
Kierre Jordan ... production assistant
Kristen Kadel ... production assistant
Akmaral Karbozova ... production assistant: miniature unit
Christopher Klein ... second assistant accountant
Rose Lanning ... production assistant
Tara Larsen ... clearance coordinator
Mele K.T. Locey ... first assistant accountant
Kathleen Loesel ... NASA comms production assistant
Brittany Lozano ... craft service
Milon Martin ... office production assistant
Faye R. McCamy ... assistant location manager
Erin McFarland ... production assistant: miniature unit
Allison A. Millican ... Travel Coordinator
Dan Murbarger ... video and computer playback operator
Frédéric North ... pilot (as Fred North)
Michelle Oldknow ... construction medic
Dave Peterson ... senior broker
Sarah Goras Peterson ... production assistant
Justin Prince ... production assistant
Jonathan Rand ... production assistant
Mike Revell ... production accountant
Jeff Reynolds ... second assistant accountant: additional
Alan Rochford ... technical advisor
Rachael M. Roth ... unit publicist
Victoria Rupert ... production assistant
Jake Salcudean ... assistant: Mr. Bowen
Richard Sanborn ... production assistant
Jorge Saumell ... production assistant
Chris Schiehl ... head of production safety
Nicki Schultz ... assistant: Mr. Gosling
Douglas Settles ... production secretary
Aaron Shore ... additional office production assistant
Avital Siegel ... assistant: Mr. Klausner
Ben Skorstad ... pilot
Jason McRae Smith ... set production assistant
Konstantin Smola ... overdrive technician
Erica Tavera ... assistant: Mr. Singer
Landon Trawny ... second assistant accountant
Carol Tresan ... animal trainer
Greg Tresan ... animal trainer
Jodi Tripi ... stock footage research
Daniel Vice ... set medic (as Daniel G. Vice)
Robert L. Walden III ... construction medic
Sheila Waldron ... script supervisor (as Sheila G. Waldron)
Ellie Walker ... assistant: Mr. Godfrey
Troy Waters ... marine coordinator
Daniel Woods ... apoc
Ron Woods ... technical advisor
Al Worden ... technical advisor
Sandra Yulieth ... production assistant
Jessica Drake ... dialect coach: prep (uncredited)
Matthew Eldridge ... photo double: Dave Scott (uncredited)
Elizabeth Himelstein ... dialect coach: Ryan Gosling (uncredited)
Kory Ison ... site medic (uncredited)
Justin Latimer ... 4D motion editor (uncredited)
Jackie Marshall ... miscellaneous crew (uncredited)
Michael Martinez ... 4D Motion Editor (uncredited)
Tony Morgan ... stand-in (uncredited)
Sarah A. Mullis ... construction medic (uncredited)
Lisa Pellechio ... key craft service (uncredited)
Abby Pierson ... assistant: Claire Foy (uncredited)
Carl S. Pyrdum Jr. ... police security (uncredited)
Melissa Randle ... add'l script supervisor: stunt unit (uncredited)
Michael Riley ... main title design (uncredited)
James Sterling ... stand-in: camera test (uncredited)

Thanks

Edit
George Abbey ... the filmmakers gratefully thank
Buzz Aldrin ... the filmmakers gratefully thank
Jeannie Aquino ... the filmmakers gratefully thank
Carol Armstrong ... the filmmakers gratefully thank
Janet Armstrong ... the filmmakers gratefully thank (as Janet Shearon Armstrong)
Mark Armstrong ... the filmmakers gratefully thank
Rick Armstrong ... the filmmakers gratefully thank
Bonnie Baer ... the filmmakers gratefully thank
Bill Barry ... the filmmakers gratefully thank
James Bilbrey ... the filmmakers gratefully thank
Chris Calle ... the filmmakers gratefully thank
Michael Collins ... the filmmakers gratefully thank (as Mike Collins)
Charles Duke ... the filmmakers gratefully thank (as Charlie Duke)
Kathleen Ellis ... the filmmakers gratefully thank
Ed Fendell ... the filmmakers gratefully thank
John Fongheiser ... the filmmakers gratefully thank
Ernie Gale ... the filmmakers gratefully thank
Christian Gelzer ... the filmmakers gratefully thank
Dennis Gilliam ... the filmmakers gratefully thank
Gerry Griffin ... the filmmakers gratefully thank
Michael Griffin ... the filmmakers gratefully thank (as Mike Griffin)
Hugh Harris ... the filmmakers gratefully thank
Petersen Harris ... the filmmakers gratefully thank
June Hoffman ... the filmmakers gratefully thank (as June Armstrong Hoffman)
Rick Houston ... the filmmakers gratefully thank
Kelly O. Humphries ... the filmmakers gratefully thank (as Kelly Humphries)
Robert Jacobs ... the filmmakers gratefully thank (as Bob Jacobs)
Gene Kranz ... the filmmakers gratefully thank
Roger Launius ... the filmmakers gratefully thank (as Dr. Roger Launius)
Nick Louis ... the filmmakers gratefully thank (as Capt. Nick Louis)
Glynn Lunney ... the filmmakers gratefully thank
Whitaker Malem ... thanks: Talos suit created by
J. Campbell Martin ... the filmmakers gratefully thank
Gene Matranga ... the filmmakers gratefully thank
Connie Moore ... the filmmakers gratefully thank
Sheva Moore ... the filmmakers gratefully thank
Ryan Nagata ... the filmmakers gratefully thank
Andrea Nunn ... the filmmakers gratefully thank
Brian Odom ... the filmmakers gratefully thank
Robert Pearlman ... the filmmakers gratefully thank
Jennifer Ross-Nazzal ... the filmmakers gratefully thank
Tom Sanzone ... the filmmakers gratefully thank
Travis Schirner ... grateful acknowledgment (as 1st Lt. Travis Schirner)
Dave Scott ... the filmmakers gratefully thank
Kotcho Solacoff ... the filmmakers gratefully thank (as K.K. Solacoff)
Philip M. Strub ... grateful acknowledgment: Department of Defense (as Philip Strub)
Bert Ulrich ... the filmmakers gratefully thank
Develyn J. Watson ... grateful acknowledgment
Roger Weiss ... the filmmakers gratefully thank
Margaret A. Weitekamp ... the filmmakers gratefully thank (as Dr. Margaret Weitekamp)

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

A Biopic on the life of the legendary American Astronaut Neil Armstrong from 1961-1969, on his journey to becoming the first human to walk the moon. Exploring the sacrifices and costs on the Nation and Neil himself, during one of the most dangerous missions in the history of space travel. Written by Matthew Villella

Plot Keywords
Taglines The most dangerous mission in history See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • First Man: Le premier homme sur la lune (France)
  • Aufbruch zum Mond (Germany)
  • First Man (El primer hombre) (Spain)
  • Ha'adam ha'rishon (Israel, Hebrew title)
  • O Primeiro Homem (Brazil)
  • See more »
Runtime
  • 141 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
  • 1.43 : 1 (lunar sequences - IMAX Laser venues only)
  • See more »
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $60,000,000 (estimated)
Opening Weekend United States $16,006,065, 14 Oct 2018

Did You Know?

Edit
Trivia Some of the voices heard in the film are actual recordings from the space program. For example, when Apollo 11 lands on the moon, the reply from Houston is the original. It's the voice of astronaut Charles Duke, who had the job of communicating with Apollo 11 during the landing. Neil Armstrong (Ryan Gosling) says "Houston, Tranquility Base here, the Eagle Has Landed", then Charlie Duke says "Roger, Tranquility, we copy you on the ground. You've got a bunch of guys about to turn blue. We're breathing again. Thanks a lot." See more »
Goofs Neil Armstrong never trained in the spin test device, known as MASTIF (multi-axis spin test inertia facility). The device was used for the original Mercury program astronauts but was deemed unrealistic and abandoned. It is considered an irony in space program history that Armstrong never trained in this device and yet is the only astronaut actually to experience the condition is simulated. See more »
Movie Connections Featured in Game Night: Ryan Gosling (2018). See more »
Soundtracks I SEE THE MOON See more »
Crazy Credits Near the end of the closing credits, the music is replaced by radio chatter from the mission. See more »
Quotes Neil Armstrong: I don't know what space exploration will uncover, but I don't think it'll be exploration just for the sake of exploration. I think it'll be more the fact that it allows us to see things. That maybe we should have seen a long time ago. But just haven't been able to until now.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed