Edit
Merlin (TV Series 2008–2012) Poster

(2008–2012)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Jeremy Webb ... (15 episodes, 2008-2011)
Alice Troughton ... (13 episodes, 2009-2012)
David Moore ... (8 episodes, 2008-2010)
Justin Molotnikov ... (8 episodes, 2011-2012)
Ashley Way ... (5 episodes, 2010-2012)
Ed Fraiman ... (3 episodes, 2008)
James Hawes ... (3 episodes, 2008)
Metin Hüseyin ... (3 episodes, 2009)
Alex Pillai ... (3 episodes, 2011)
Stuart Orme ... (2 episodes, 2008)
Declan O'Dwyer ... (2 episodes, 2012)

Series Writing Credits  

Johnny Capps ... (creator) (65 episodes, 2008-2012)
Julian Jones ... (creator) (65 episodes, 2008-2012)
Jake Michie ... (creator) (65 episodes, 2008-2012)
Julian Murphy ... (creator) (65 episodes, 2008-2012)
Howard Overman ... (11 episodes, 2008-2012)
Ben Vanstone ... (5 episodes, 2008-2009)
Lucy Watkins ... (4 episodes, 2009-2011)
Richard McBrien ... (4 episodes, 2011-2012)

Series Cast  

John Hurt ...  The Dragon / ... 65 episodes, 2008-2012
Colin Morgan ...  Merlin 65 episodes, 2008-2012
Bradley James ...  Arthur 65 episodes, 2008-2012
Richard Wilson ...  Gaius 65 episodes, 2008-2012
Angel Coulby ...  Gwen 65 episodes, 2008-2012
Katie McGrath ...  Morgana 65 episodes, 2008-2012
Anthony Head ...  Uther Pendragon 43 episodes, 2008-2012
Rupert Young ...  Sir Leon 39 episodes, 2009-2012
Eoin Macken ...  Sir Gwaine / ... 30 episodes, 2010-2012
Tom Hopper ...  Sir Percival 26 episodes, 2010-2012
Tomiwa Edun ...  Sir Elyan / ... 21 episodes, 2010-2012
Nathaniel Parker ...  Agravaine 13 episodes, 2011
Michael Cronin Michael Cronin ...  Geoffrey of Monmouth 12 episodes, 2008-2011
Emilia Fox ...  Morgause 11 episodes, 2009-2011
Alexander Vlahos ...  Mordred 11 episodes, 2012
Santiago Cabrera ...  Lancelot 6 episodes, 2008-2011
Michelle Ryan ...  Nimueh 4 episodes, 2008
Caroline Faber ...  Hunith 4 episodes, 2008-2011
Tom Ellis ...  Cenred 4 episodes, 2010
Asa Butterfield ...  Mordred 3 episodes, 2008-2009
Trevor Sellers ...  Iseldir 3 episodes, 2008-2011
Alice Patten ...  Ygraine 3 episodes, 2009-2010
Terence Maynard ...  Helios 3 episodes, 2011
Rhys Rusbatch ...  The Guard 3 episodes, 2009
Zee Asha Zee Asha ...  Audrey 3 episodes, 2011-2012
Fintan McKeown ...  King Odin 2 episodes, 2009-2012
Adam Godley ...  Jonas 2 episodes, 2009
Sarah Parish ...  Lady Catrina 2 episodes, 2009
Gary Lewis ...  Alator 2 episodes, 2011-2012
David Durham David Durham ...  Tom 2 episodes, 2008
Sophie Rundle ...  Sefa 2 episodes, 2012
Michael Jenn ...  Sidhe Elder 2 episodes, 2008-2010
Simon Nehan Simon Nehan ...  Tom 2 episodes, 2009-2010
Laura Donnelly ...  Freya 2 episodes, 2009-2010
Duncan Meadows ...  Ewan / ... 2 episodes, 2010-2011
Calum MacPherson Calum MacPherson ...  Evoric 2 episodes, 2010
Maureen Carr Maureen Carr ...  The Dochraid 2 episodes, 2011-2012
Ben Daniels ...  Tristan 2 episodes, 2011
Janet Montgomery ...  Princess Mithian 2 episodes, 2011-2012
Miranda Raison ...  Isolde 2 episodes, 2011
Rick English ...  Black Knight / ... 2 episodes, 2008
Barry Aird ...  Beroun 2 episodes, 2012
Gary Oliver ...  Gregory 2 episodes, 2008
Erin Richards ...  Eira 2 episodes, 2012
Jake Phillips Jake Phillips ...  Ghost Boy 2 episodes, 2010
Stephen McCole ...  Ragnor 2 episodes, 2012
Ed Coleman ...  Morris 2 episodes, 2008
John Lynch ...  Balinor 2 episodes, 2009-2012
Liam Cunningham ...  Ruadan 2 episodes, 2012
Josette Simon Josette Simon ...  The Euchdag 2 episodes, 2012
Lindsay Duncan ...  Queen Annis 2 episodes, 2011-2012
James Greene ...  Ferryman 2 episodes, 2011
Kyle Lima Kyle Lima ...  Caerleon's Guard / ... 2 episodes, 2011
Gemma Jones ...  The Cailleach 2 episodes, 2011
John Bradley ...  Tyr Seward 2 episodes, 2012
Alun Raglan Alun Raglan ...  Cerdan 1 episode, 2008
Julian Rhind-Tutt ...  Edwin 1 episode, 2008
Alexander Siddig ...  Kanen 1 episode, 2008
Jonathan Bryan Jonathan Bryan ...  Sir Radnor 1 episode, 2009
Richard Ridings ...  Halig 1 episode, 2009
Pauline Collins ...  Alice 1 episode, 2010
Harry Melling ...  Gilli 1 episode, 2010
James Callis ...  Borden 1 episode, 2011
Wayne Foskett ...  John Howden 1 episode, 2011
Peter Guinness ...  Ari 1 episode, 2012
Alfie Stewart ...  Daegel 1 episode, 2012
Frances Tomelty ...  Niede 1 episode, 2012
Joe Dempsie ...  William 1 episode, 2008
Holliday Grainger ...  Sophia 1 episode, 2008
Victoria Finney Victoria Finney ...  Cathryn 1 episode, 2009
Joseph Mawle ...  Alvarr 1 episode, 2009
Jack Sandle ...  Kelda 1 episode, 2009
Jem Wall ...  Joseph 1 episode, 2009
Ian Burfield ...  Nollar 1 episode, 2010
Georgia King ...  Princess Elena 1 episode, 2010
Eddie Marsan ...  The Manticore 1 episode, 2010
Steven Hartley ...  Caerleon 1 episode, 2011
Melanie Hill ...  Mary Howden 1 episode, 2011
Sian Thomas ...  Atorloppe 1 episode, 2012
Jonathan Aris ...  Matthew 1 episode, 2008
Michael Burgess Michael Burgess ...  Stallholder 1 episode, 2008
Frank Finlay ...  Anhora 1 episode, 2008
Cal MacAninch ...  Tauren 1 episode, 2008
Justin Avoth Justin Avoth ...  Sir Robert 1 episode, 2009
Emily Beecham ...  Enmyria 1 episode, 2009
Adrian Lester ...  Myror 1 episode, 2009
David Schofield ...  King Alined 1 episode, 2009
Sarah Counsell Sarah Counsell ...  Mary 1 episode, 2010
Jody Halse Jody Halse ...  Fermin 1 episode, 2010
Karl Johnson ...  Taliesin 1 episode, 2010
Paul McNeilly Paul McNeilly ...  Tindr 1 episode, 2010
Mark Williams ...  The Goblin 1 episode, 2010
Simon Williams ...  Lord Godwyn 1 episode, 2010
Phil Davis ...  The Gleeman 1 episode, 2011
Helen Schlesinger Helen Schlesinger ...  Befelan 1 episode, 2012
Jane Thorne Jane Thorne ...  Valdis 1 episode, 2012
Jamie Kenna Jamie Kenna ...  Guard 1 1 episode, 2008
Kevin Eldon ...  Trickler 1 episode, 2009
Miriam Margolyes ...  Grunhilda 1 episode, 2010
Andrew Vincent Andrew Vincent ...  Dagr 1 episode, 2010
Phil Holden ...  Geldred 1 episode, 2011
James Fox ...  King Rodor 1 episode, 2012
Gordon Munro Gordon Munro ...  Alrick 1 episode, 2012
Andrew Tiernan ...  Osgar 1 episode, 2012
Christian Bradley Christian Bradley ...  Guard 2 1 episode, 2008
Kenneth Cranham ...  Aulfric 1 episode, 2008
Mark Lewis Jones ...  King Olaf 1 episode, 2009
Chris McGill Chris McGill ...  Guard 1 episode, 2009
Shend ...  Ebor 1 episode, 2010
Ben Adams Ben Adams ...  Bandit 1 episode, 2008
Mackenzie Crook ...  Cedric 1 episode, 2009
Georgia Moffett ...  Lady Vivian 1 episode, 2009
Michael Nardone ...  Kendrick 1 episode, 2009
Will Mellor ...  Knight Valiant 1 episode, 2008
Eve Myles ...  Lady Helen / ... 1 episode, 2008
Richard Riddell ...  Evan 1 episode, 2008
Michael Ballard ...  Bandit 1 episode, 2009
Jonny Coyne ...  Asgerd 1 episode, 2009
Charles Dance ...  Aredian 1 episode, 2009
Nicholas Croucher ...  Druid Boy 1 episode, 2011
Alexandra Dowling ...  Kara 1 episode, 2012
Andy Linden Andy Linden ...  Devlin 1 episode, 2008
Clive Russell ...  Bayard 1 episode, 2008
Beth Cordingly Beth Cordingly ...  Forridel 1 episode, 2009
Alexander Delamere Alexander Delamere ...  Innkeeper 1 episode, 2009
Bill Thomas Bill Thomas ...  Cylferth 1 episode, 2010
Sarah Beck Mather ...  The Vilia 1 episode, 2011
Veronica Roberts Veronica Roberts ...  Gelda Seward 1 episode, 2012
John Shrapnel ...  The Sarrum 1 episode, 2012
Christopher Fairbank ...  Black Knight 1 episode, 2008
Nicholas Gasson Nicholas Gasson ...  the Steward 1 episode, 2008
Katie Foster-Barnes Katie Foster-Barnes ...  Beatrice 1 episode, 2009
Luke Neal Luke Neal ...  Sir Geraint 1 episode, 2009
Alex Price ...  William 1 episode, 2009
Colin Salmon ...  Aglain 1 episode, 2009
Ian Peck ...  Althild 1 episode, 2010
Jamie McKenna Jamie McKenna ...  Dungeon Guard 1 episode, 2008
Kyle Redmond-Jones Kyle Redmond-Jones ...  Sir Owain 1 episode, 2008
Keith Thorne Keith Thorne ...  Ewan 1 episode, 2008
James Cosmo ...  Hengist 1 episode, 2009
Amanda Fairbank-Hynes Amanda Fairbank-Hynes ...  Annie 1 episode, 2009
Brian Peck ...  Eldred 1 episode, 2009
Matthew Barker Matthew Barker ...  Guard 1 episode, 2010
Philip Brodie ...  Sir Ethan 1 episode, 2010
Warwick Davis ...  Grettir 1 episode, 2010
Grahame Fox ...  Rider 1 episode, 2010
Leander Deeny ...  George 1 episode, 2011
Sorcha Cusack ...  Finna 1 episode, 2012
Kelly Wenham ...  Queen Mab 1 episode, 2012
Louise Dylan ...  Bronwen 1 episode, 2008
Sean Francis ...  Sir Pellimor 1 episode, 2008
Paul Kynman ...  Sir Cador 1 episode, 2008
Jai Armstrong ...  Guard No. 1 1 episode, 2009
Samara MacLaren Samara MacLaren ...  Rowena 1 episode, 2009
Gemma Arrowsmith Gemma Arrowsmith ...  Rose 1 episode, 2010
John Hopkins John Hopkins ...  Sir Oswald 1 episode, 2010
Donald Sumpter ...  The Fisher King 1 episode, 2010
Charlene McKenna ...  Lamia 1 episode, 2011
Tom Meredith Tom Meredith ...  Eoghan 1 episode, 2011
Tony Guilfoyle Tony Guilfoyle ...  Sindri 1 episode, 2012
Mike Goodenough Mike Goodenough ...  Fyren 1 episode, 2009
Jonathan Emmett Jonathan Emmett ...  Inn Keeper 1 episode, 2010
Ralph Ineson ...  Jarl 1 episode, 2010
Matthew Clancy Matthew Clancy ...  Albin 1 episode, 2012
Julian Glover ...  Lochru 1 episode, 2012
David Sterne ...  The Apothecary 1 episode, 2009
Matthew Crawford Matthew Crawford ...  Bandit 1 episode, 2010
Gareth Jewell Gareth Jewell ...  Helios' Servant 1 episode, 2011
Mitch Benn Mitch Benn ...  Gerrin 1 episode, 2012
Raul Griffiths Raul Griffiths ...  Druid Boy 1 episode, 2010
Robert Maillet ...  Derian 1 episode, 2011
Giles New ...  Guard 1 episode, 2012
Katie Moore ...  Drea 1 episode, 2011
Hugh Holman ...  Camelot Guard (uncredited) 5 episodes, 2008-2012
Simon Pengelly ...  Bandit (uncredited) 3 episodes, 2009-2011
Darren Swain ...  Saxon swordsman / ... (uncredited) 3 episodes, 2012
Simon Blood DeVay Simon Blood DeVay ...  Camelot Guard / ... (uncredited) 2 episodes, 2009-2010
Greg Bennett ...  Council Elder (uncredited) 2 episodes, 2011
Vincent Lecrocq ...  Southron Warrior (uncredited) 2 episodes, 2011
Adrian Mitchell Adrian Mitchell ...  Southron Warrior (uncredited) 2 episodes, 2011
Sy Turner Sy Turner ...  Camelot Knight (uncredited) 2 episodes, 2011
Mickey Lewis Mickey Lewis ...  Odin's Man / ... (uncredited) 2 episodes, 2012
Alan Bond Alan Bond ...  Castle Guard (uncredited) 1 episode, 2008
Samantha E. Hunt ...  Paganum (uncredited) 1 episode, 2008
Matthew Rohman Matthew Rohman ...  Villager (uncredited) 1 episode, 2008
Leigh Stevenson Leigh Stevenson ...  Palace Guard (uncredited) 1 episode, 2008
Michael Chase Michael Chase ...  Messenger (uncredited) 1 episode, 2009
John Hutch John Hutch ...  Guard (uncredited) 1 episode, 2009
Matthew Jones Matthew Jones ...  Thug Hit with Jug (uncredited) 1 episode, 2010
William Charles William Charles ...  Camelot Knight (uncredited) 1 episode, 2011
Robert Moir Robert Moir ...  Mercenary (uncredited) 1 episode, 2011
John Ninnis John Ninnis ...  Camelot Knight (uncredited) 1 episode, 2011
Mylène Ragon Mylène Ragon ...  Clown (uncredited) 1 episode, 2011
Eran Backler Eran Backler ...  Worker (uncredited) 1 episode, 2012
Jamie Oliver-Jones Jamie Oliver-Jones ...  Guard (uncredited) 1 episode, 2012

Series Produced by 

Johnny Capps ... executive producer / producer / series producer (65 episodes, 2008-2012)
Julian Murphy ... executive producer / producer / series producer (65 episodes, 2008-2012)
Amanda Wilkie ... line producer / co-producer (59 episodes, 2008-2012)
Rachel Knight ... co-producer (39 episodes, 2010-2012)
Sara Hamill ... producer / line producer (29 episodes, 2010-2012)
Gareth Williams ... associate producer (13 episodes, 2012)
Sue de Beauvoir ... producer (5 episodes, 2008)
David Harvey ... line producer (4 episodes, 2008)

Series Music by 

Rob Lane ... (59 episodes, 2008-2012)
Rohan Stevenson ... (54 episodes, 2008-2012)
James Gosling ... (38 episodes, 2008-2012)
Michal Pavlícek ... (2 episodes, 2011)
Miguel d'Oliveira ... (1 episode, 2008)

Series Cinematography by 

Dale McCready ... (42 episodes, 2008-2012)
Ashley Rowe ... (11 episodes, 2011-2012)
Sam McCurdy ... (4 episodes, 2011-2012)
Geoffrey Wharton ... (3 episodes, 2008)
Peter Greenhalgh ... (3 episodes, 2010)
Jim O'Donnell ... (2 episodes, 2008)

Series Film Editing by 

Simon Reglar ... (13 episodes, 2009-2012)
Elen Pierce Lewis ... (12 episodes, 2008-2012)
Jeremy Strachan ... (12 episodes, 2008-2012)
Fiona Colbeck ... (4 episodes, 2008-2010)
Tom White ... (4 episodes, 2010-2012)
Mark Eckersley ... (3 episodes, 2008-2009)
Crispin Green ... (3 episodes, 2010-2011)
Mark Thornton ... (3 episodes, 2011-2012)
Bjorn Johnson ... (2 episodes, 2008-2009)
Andrew McClelland ... (2 episodes, 2008)
Jackie Ophir ... (2 episodes, 2008)
Belinda Cottrell ... (2 episodes, 2010-2012)
Tim Marchant ... (1 episode, 2008)
Annie Kocur ... (1 episode, 2009)
William Webb ... (1 episode, 2009)

Series Casting By 

Jill Trevellick ... (65 episodes, 2008-2012)

Series Production Design by 

Ed Turner ... (26 episodes, 2011-2012)
Dominic Roberts ... (23 episodes, 2008-2009)
Paul Cripps ... (13 episodes, 2010)
Stevie Herbert ... (3 episodes, 2008)

Series Art Direction by 

Philip Elton ... (13 episodes, 2008-2009)
Maudie Andrews ... (13 episodes, 2010)
Tristan Peatfield ... (11 episodes, 2011-2012)
Tim Dickel ... (10 episodes, 2009)
Steve Keogh ... (7 episodes, 2012)
Ed Turner ... (6 episodes, 2010)
Adam Marshall ... (6 episodes, 2011)
Pilar Foy ... (3 episodes, 2008)
Frederic Evard ... (2 episodes, 2011)

Series Costume Design by 

Charlotte Morris ... (39 episodes, 2008-2010)
Jane Spicer ... (26 episodes, 2011-2012)

Series Makeup Department 

Clarisse Domine ... makeup artist: France / makeup artist / make-up artist / makeup artist: French Unit (57 episodes, 2008-2012)
Carol Tucker ... hair designer / makeup designer / make-up designer / make up designer (39 episodes, 2008-2010)
Maria Zimmerman ... makeup artist (26 episodes, 2009-2012)
Mathieu Capmarty ... additional hair (21 episodes, 2009-2012)
Anna Morena ... makeup artist (20 episodes, 2008-2009)
Victoria Bancroft ... makeup supervisor / make-up supervisor / prosthetics makeup artist (18 episodes, 2008-2010)
Mark Coulier ... prosthetics designer / prosthetics makeup designer / prosthetics make-up designer (16 episodes, 2008-2011)
Shaune Harrison ... prosthetic makeup artist / prosthetics makeup designer / prosthetics designer / prosthetics make-up designer / prosthetics makeup artist (15 episodes, 2008-2012)
Sue Westwood ... makeup supervisor (13 episodes, 2010)
Carli Mather ... makeup artist (13 episodes, 2011)
Kate Roberts ... hair designer / makeup designer / makeup artist (13 episodes, 2011)
Natalie Cook ... makeup trainee (13 episodes, 2012)
Jody Williams ... hair designer / makeup designer (13 episodes, 2012)
Kelly Willis ... makeup artist (13 episodes, 2012)
Carolyn Cousins ... makeup supervisor (10 episodes, 2009)
Amanda Finlay ... makeup artist (9 episodes, 2012)
Kristyan Mallett ... prosthetics assistant / prosthetic makeup artist / prosthetics makeup artist / special makeup effects artist (8 episodes, 2008-2011)
Anne Gentner ... makeup artist / makeup artist: France (8 episodes, 2009-2010)
Adrian Rigby ... prosthetic makeup artist / prosthetics makeup artist (7 episodes, 2011-2012)
Emma Bailey ... makeup artist (7 episodes, 2011)
Nicky Lissner ... make up/hair dailies (7 episodes, 2012)
Jo Adams ... make-up artist / makeup artist (6 episodes, 2008)
Sian Miller ... hair designer / makeup designer (6 episodes, 2011)
Duncan Jarman ... prosthetics assistant / key prosthetics artist (4 episodes, 2008-2010)
Sarah Lockwood ... prosthetic makeup artist / prosthetics makeup artist (3 episodes, 2009-2010)
Leon Smikle ... prosthetic technician / prosthetic lab technician (3 episodes, 2010)
Barrie Gower ... prosthetics assistant (2 episodes, 2008)
Rod Hamlin ... mould maker (2 episodes, 2009)
Dan Frye ... prosthetics assistant (1 episode, 2008)
Joanne Glover ... prosthetics assistant (1 episode, 2008)
Nikkie Grimshaw ... prosthetics assistant (1 episode, 2008)
Sarah Pountney ... prosthetics assistant (1 episode, 2008)
Martin Rezard ... prosthetics assistant (1 episode, 2008)
Adam Wright ... prosthetics assistant (1 episode, 2008)
Giacomo Iovino ... prosthetics mould-maker (1 episode, 2010)
Ivan Manzella ... prosthetics sculptor (1 episode, 2010)
Zoe Marsden ... prosthetics painter (1 episode, 2010)
Waldo Mason ... prosthetics hair (1 episode, 2010)
Anthony Parker ... prosthetics makeup assistant (1 episode, 2010)
Henrik Svensson ... prosthetics painter (1 episode, 2010)
Emma J. Slater ... dailies makeup artist (uncredited) / prosthetic silicone technician (uncredited) (5 episodes, 2010-2012)
Robb Crafer ... make up artist: daily (uncredited) (2 episodes, 2012)
Cesar Alonso ... special makeup effects artist (uncredited) (1 episode, 2009)
Chris Lyons ... special effects teeth (uncredited) (1 episode, 2011)

Series Production Management 

Clare Buxton ... post-production supervisor / post production supervisor (65 episodes, 2008-2012)
Sébastien Quérité ... unit manager: France / unit manager (65 episodes, 2008-2012)
Renaud Mathieu ... production manager: France (39 episodes, 2008-2010)
Alexandra Kosevic ... production manager (39 episodes, 2010-2012)
Claude Albouze ... production manager: France (26 episodes, 2011-2012)
Jeremy Burnage ... production manager (23 episodes, 2008-2009)
Rachael Lund ... production supervisor (13 episodes, 2008)
Erwan Doré ... assistant unit manager: France (13 episodes, 2012)
Chris Hill ... unit manager (2 episodes, 2010)
Leslie Morcillo ... assistant unit manager (uncredited) (8 episodes, 2010)
Nicolas Le Govic ... assistant unit manager (uncredited) (3 episodes, 2008)
Jake Sainsbury ... unit manager (uncredited) (1 episode, 2010)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Gareth Williams ... first assistant director (32 episodes, 2008-2011)
Marie Devautour ... third assistant director (26 episodes, 2010-2011)
Adam Byles ... second assistant director (26 episodes, 2011-2012)
Paul Mindel ... third assistant director (22 episodes, 2008-2009)
Anna Evans ... second assistant director (21 episodes, 2008-2010)
Sarah Lawrence ... third assistant director (17 episodes, 2011-2012)
Jo Lea ... first assistant director (13 episodes, 2008-2011)
Simon Morris ... first assistant director (10 episodes, 2012)
Lisa Marsh ... second assistant director (6 episodes, 2008)
Ali Blodwen Jones ... second assistant director (6 episodes, 2010)
Ross Coughlan ... third assistant director (4 episodes, 2009)
Victoria Banks ... second assistant director (3 episodes, 2008)
Kiaran Murray-Smith ... first assistant director (3 episodes, 2008)
Julien Triger ... first assistant director (3 episodes, 2008)
Sophie Hebron ... second assistant director (3 episodes, 2010)
Matt Carver ... first assistant director (3 episodes, 2011)
Simon .J. Aguirre ... first assistant director (3 episodes, 2012)
Gareth Webb ... third assistant director (3 episodes, 2012)
George Walker ... first assistant director (2 episodes, 2010)
Alexander Szygowski ... third assistant director (uncredited) (8 episodes, 2012)

Series Art Department 

Ian Tully ... production buyer (62 episodes, 2008-2012)
Chris Felstead ... standby props / stand-by props (59 episodes, 2008-2012)
Dave Simpson ... dressing props (59 episodes, 2008-2012)
Jason Wood ... property master (59 episodes, 2008-2012)
Pierre Hugueny ... standby props (52 episodes, 2009-2012)
Jenny Turner ... storyboard artist (49 episodes, 2008-2012)
Francois Texier ... assistant prop buyer: France / assistant production buyer: France (39 episodes, 2010-2012)
Toby Cowley ... construction manager (34 episodes, 2009-2011)
Rob MacPherson ... standby props (34 episodes, 2009-2011)
Joe Linfield ... dressing props / prop hand (33 episodes, 2008-2010)
Silas Gee Williams ... dressing props / prop hand (33 episodes, 2009-2012)
Sophie Campbell ... assistant production buyer / head decorator / head decorator: French Unit (26 episodes, 2008-2009)
Claire Trumble ... graphic art director (26 episodes, 2011-2012)
Maudie Andrews ... art department assistant / assistant art director (23 episodes, 2008-2009)
Joseph Craig ... construction manager (18 episodes, 2011-2012)
Nic Stubbings ... standby props (14 episodes, 2011-2012)
Rob Britten ... prop hand (13 episodes, 2009)
Kay Mitchell ... graphic art director (13 episodes, 2010)
Tony Mason ... supervising painter / chargehand (13 episodes, 2012)
Tom Major ... standby props (10 episodes, 2012)
Kim Miles ... stand-by props (7 episodes, 2008)
Ken Burnett ... standby props / stand-by props (6 episodes, 2008)
Gary Martin ... dressing props (6 episodes, 2008)
Kristin Theyers ... standby props / stand-by props (6 episodes, 2008)
Dennis Wiseman ... property master (6 episodes, 2008)
Lee Wiseman ... dressing props (6 episodes, 2008)
Mary Buri ... standby props (6 episodes, 2012)
Barry Greaves ... production buyer (4 episodes, 2012)
David Allcock ... storyboard artist (3 episodes, 2008)
Elly Meyrick ... petty cash buyer (3 episodes, 2008)
Georgina Millett ... assistant art director (3 episodes, 2008)
Jenny Samuels ... storyboard artist (3 episodes, 2008)
Jane Shepherd ... draughtsperson (3 episodes, 2008)
Sophie Tyler ... production buyer (3 episodes, 2008)
Kyvan Ali-Mardani ... prop hand (3 episodes, 2009)
Matthew Challenger ... prop hand (2 episodes, 2009)
Robert Butler ... storyboard artist (1 episode, 2008)
Paul Catling ... conceptual artist (1 episode, 2009)
Aloiz Vyslan ... props (1 episode, 2011)
James Foley ... props (uncredited) / set dresser (uncredited) (14 episodes, 2010-2012)
Roger Tarry ... carpenter (uncredited) (13 episodes, 2008)
Martin Griffiths ... set dresser (uncredited) (4 episodes, 2008)
Jonathan Holbrook ... painter (uncredited) (1 episode, 2008)
Janine Wilder ... scenic painter (uncredited) (1 episode, 2008)
Bill Thomas ... props (uncredited) (1 episode, 2009)

Series Sound Department 

Ben Baird ... dubbing mixer (65 episodes, 2008-2012)
Adrian Bell ... sound recordist (62 episodes, 2008-2012)
Alexej Mungersdorff ... dubbing editor (61 episodes, 2008-2012)
Pat Boxshall ... dubbing editor / dialogue editor (58 episodes, 2008-2012)
Chips Paul ... dubbing mixer (58 episodes, 2008-2012)
Jamie McPhee ... dubbing editor (52 episodes, 2009-2012)
Adam Ridge ... sound maintenance / boom operator (39 episodes, 2010-2012)
Garie Kan ... sound maintenance (26 episodes, 2008-2009)
Rob Price ... foley editor / foley mixer (26 episodes, 2011-2012)
Caroline Robinson ... foley recordist / foley mixer / adr recordist / dubbing editor (19 episodes, 2008-2009)
Nick Roberts ... dubbing editor / adr mixer / dubbing mixer (14 episodes, 2008-2012)
Linda Murdoch ... dubbing editor / sound effects editor (13 episodes, 2008)
James Gibb ... sound trainee (7 episodes, 2009)
Adam Wilks ... dubbing mixer (7 episodes, 2009)
Sarah Howe ... sound trainee (6 episodes, 2009)
Mark Elson ... sound trainee (6 episodes, 2010)
Hannah Shaw-Williams ... sound trainee (4 episodes, 2011)
Richard Dyer ... sound recordist (3 episodes, 2008)
Glen Marullo ... sound recordist (3 episodes, 2012)
Jake Whitelee ... sound trainee (2 episodes, 2010)
Christine Dores ... sound trainee (1 episode, 2012)
Andrea King ... foley artist (1 episode, 2012)
Jee Lun Kan ... foley recordist/editor (uncredited) (13 episodes, 2009)
Jennifer Annor ... sound trainee (uncredited) / additional boom operator: dailies (uncredited) (13 episodes, 2010-2011)
Jack Wensley ... audio assistant (uncredited) (13 episodes, 2012)
Paula Boram ... foley artist (uncredited) (10 episodes, 2008)
Robin Gerrard ... boom operator (uncredited) (10 episodes, 2009-2011)
Oliver Rotchell ... sound recordist: second unit (uncredited) / second unit: sound recordist (uncredited) (6 episodes, 2010)
Doug Smith ... EPK Audio (uncredited) (3 episodes, 2008)
Esther Asiedu-Ofei ... boom operator: dailies (uncredited) (2 episodes, 2011)
James Hyde ... adr recordist (uncredited) (2 episodes, 2011)
Andy Stallabrass ... adr mixer (uncredited) (1 episode, 2011)
Patrick O'Boyle ... boom operator (uncredited) (1 episode, 2012)
Paul Schwartz ... sound mixer: second unit (uncredited) (1 episode, 2012)

Series Special Effects by 

Jonathan Wilson ... special effects technician (uncredited) / special effects trainee (uncredited) / special effects assistant (uncredited) (57 episodes, 2008-2012)
Andy Adam ... special effects technician (uncredited) / special effects (uncredited) (39 episodes, 2010-2012)
James Bainger ... special effects assistant (uncredited) (13 episodes, 2011)
Casper Lailey ... special effects technician (uncredited) (6 episodes, 2011-2012)
Colin Gorry ... special effects supervisor (uncredited) (2 episodes, 2009)
Craig Daly ... snow effects technician (uncredited) (1 episode, 2011)
Mark Hutchinson ... snow effects technician (uncredited) (1 episode, 2011)
Andrea Leanza ... creature effects sculptor: key mold maker (uncredited) (1 episode, 2012)

Series Visual Effects by 

Clara Parati ... concept artist: matte painter - Vine FX / concept artist: matte painter, Vine FX (16 episodes, 2011-2012)
Andy Tusabe ... motion graphics (13 episodes, 2008)
Sally Goldberg ... visual effects (6 episodes, 2012)
Edward Martin ... matchmove (1 episode, 2011)
Andrew George Marshall ... facial performance tracking operator: DI4D (1 episode, 2012)
Neil Roche ... animator (uncredited) / animation supervisor (uncredited) / rigging supervisor (uncredited) (45 episodes, 2008-2011)
Barney Curnow ... visual effects supervisor (uncredited) (28 episodes, 2009-2011)
Jean-Claude Deguara ... animation supervisor (uncredited) (26 episodes, 2008-2009)
Michael Illingworth ... visual effects artist (uncredited) / visual effects supervisor (uncredited) (26 episodes, 2011-2012)
David Jones ... visual effects (uncredited) / 3D artist (uncredited) / visual effects artist (uncredited) (25 episodes, 2008-2010)
Zahra Al-Naib ... 3d artist (uncredited) (20 episodes, 2009-2011)
Rebecca Johnson ... visual effects producer (uncredited) (19 episodes, 2008-2009)
Darren Byford ... CG supervisor (uncredited) / cg supervisor (uncredited) / lead look development and lighting td (uncredited) (15 episodes, 2010-2011)
Edmund Kolloen ... visual effects artist (uncredited) (13 episodes, 2008)
Will Pryor ... visual effects (uncredited) (13 episodes, 2008)
Suzanne Forward ... visual effects coordinator (uncredited) (13 episodes, 2011)
Sandro Henriques ... lead compositor: Vine (uncredited) (13 episodes, 2012)
Ivor Middleton ... cg supervisor (uncredited) (13 episodes, 2012)
Jonathan Moulin ... lighting td: Vine (uncredited) (13 episodes, 2012)
John Roberts-Cox ... lighting td: Vine (uncredited) / lighting technical director: Vine (uncredited) (13 episodes, 2012)
David A.T. Bowman ... visual effects supervisor (uncredited) (12 episodes, 2008-2009)
Giuliano Dionisio Vigano ... senior compositor (uncredited) (10 episodes, 2010)
Adriano Cirulli ... digital compositor: The Mill (uncredited) (8 episodes, 2008)
Lizzie Bentley ... concept artist: matte painter (uncredited) / matte painter (uncredited) (7 episodes, 2011-2012)
Alejandro Galan Franquet ... generalist td (uncredited) (7 episodes, 2012)
Claire McGrane ... visual effects producer (uncredited) (7 episodes, 2012)
Iyi Tubi ... visual effects artist (uncredited) (6 episodes, 2011)
Alex Galan ... lighting technical director: Vine (uncredited) (6 episodes, 2012)
David Rouxel ... visual effects artist (uncredited) (6 episodes, 2012)
Tim Barter ... digital compositor (uncredited) (5 episodes, 2008)
Ron Bowman ... digital matte painter (uncredited) (5 episodes, 2011)
Ruben Mayor ... visual effects technical director (uncredited) (4 episodes, 2011)
Naomi Butler ... digital compositor (uncredited) (4 episodes, 2012)
Elysia Greening ... digital compositor (uncredited) (4 episodes, 2012)
Antonio Rodríguez Díaz ... digital compositor (uncredited) (4 episodes, 2012)
Miodrag Colombo ... senior compositor: Mill TV (uncredited) (3 episodes, 2010)
Sara Bennett ... compositing supervisor (uncredited) (2 episodes, 2008)
James D. Etherington ... digital compositor: Mill TV (uncredited) (2 episodes, 2008)
Nicolas Hernandez ... cg supervisor (uncredited) (2 episodes, 2008)
Carlos Fraiha ... animator (uncredited) (2 episodes, 2009)
Grainne Freeman ... digital compositor (uncredited) (2 episodes, 2009)
Henning Glabbart ... digital compositor (uncredited) (2 episodes, 2010-2011)
James Limm ... fx artist: The Mill (uncredited) / matchmove artist: The Mill (uncredited) (2 episodes, 2011)
Russell Horth ... compositor (uncredited) (1 episode, 2008)
Virgil Manning ... animator (uncredited) (1 episode, 2008)
Jeanette Monero ... digital artist (uncredited) (1 episode, 2009)
Matteo Petricone ... digital compositor (uncredited) (1 episode, 2010)
Rubén Bautista ... fx technical director: The Mill (uncredited) (1 episode, 2011)
Serena Cacciato ... animator (uncredited) (1 episode, 2011)
Amy Cuthbertson ... lead matchmove artist: The Mill (uncredited) (1 episode, 2011)
Andrew Hutton ... match move artist (uncredited) (1 episode, 2011)
Dan Newlands ... matchmove artist: The Mill (uncredited) (1 episode, 2011)
John Hardwick ... compositor: Vine (uncredited) (1 episode, 2012)

Series Stunts 

Andreas Petrides ... stunt coordinator / stunt co-ordinator (34 episodes, 2008-2011)
Dylan Jones ... horse master / horse master: Wales / riding double: Arthur Double (34 episodes, 2009-2012)
Pascal Madura ... horse master / head horse wrangler / horse stuntman (34 episodes, 2009-2012)
Frédéric Laforet ... stunt rider / rider / horse master / assistant horse master (24 episodes, 2009-2012)
Romain Vergnaud ... rider / stunt rider / stunt performer (20 episodes, 2009-2012)
Yann Vaille ... stunt rider / rider / stunt performer / assistant horse manager (19 episodes, 2009-2012)
Guillaume Castillon ... stunt rider / rider / stunt performer (15 episodes, 2009-2011)
Tony Lucken ... stunt coordinator / stunt performer (14 episodes, 2009-2012)
Jean-Marc Bellu ... stunt coordinator / horse master / stunt rider (14 episodes, 2009-2011)
Mike Lambert ... stunt performer (12 episodes, 2008-2012)
Christophe Clausier ... rider / stunt rider (12 episodes, 2009-2012)
Ludovic Gortva ... rider / stunt rider (12 episodes, 2009-2012)
Patrice Cossonneau ... stunt rider (12 episodes, 2009-2010)
Andy Bennett ... stunt coordinator (11 episodes, 2011)
Arran Topham ... stunt performer (10 episodes, 2009-2012)
Pascal Trunkenwald ... stunt rider / rider (10 episodes, 2009-2012)
Matt Sherren ... stunt performer (9 episodes, 2009-2012)
Lionel Dufourcq ... horse master / rider / stunt rider (9 episodes, 2009-2011)
Gary Kane ... stunt performer (9 episodes, 2010-2012)
Rick English ... stunt performer (8 episodes, 2008-2012)
Stewart James ... stunt performer (8 episodes, 2008-2012)
Guy List ... stunt performer / stunt coordinator (8 episodes, 2008-2012)
Paul Herbert ... stunt coordinator (8 episodes, 2008-2011)
William Willoughby ... stunt performer (8 episodes, 2008-2011)
Jean-Marie Sonnet ... rider / stunt rider (8 episodes, 2009-2011)
Nicolas Triguer ... stunt rider / rider (8 episodes, 2009-2011)
Amie Laws ... rider / riding double / stunt double: Morgana double (8 episodes, 2011-2012)
David Forman ... stunt coordinator (7 episodes, 2012)
Matthew Stirling ... stunt performer (6 episodes, 2008-2012)
Erol Mehmet ... stunt performer (6 episodes, 2009-2012)
Andy Merchant ... stunt performer (6 episodes, 2009-2012)
Gary Arthurs ... stunt performer / stunt coordinator (6 episodes, 2009-2011)
Damien Chauvet ... stunt rider (6 episodes, 2009-2010)
Derek Lea ... stunt performer (5 episodes, 2008-2009)
Gary Connery ... stunt coordinator / stunt performer (5 episodes, 2009-2010)
Alain Borcard ... rider / stunt rider (5 episodes, 2010-2012)
Patrice Boutroux ... rider / assistant horse master (5 episodes, 2010-2012)
Shane Steyn ... stunt performer (5 episodes, 2010-2012)
Richard Hansen ... stunt performer (5 episodes, 2010)
Mark Archer ... stunt performer (5 episodes, 2011)
Roy Taylor ... stunt performer (4 episodes, 2008-2012)
Neil Finnighan ... stunt performer (4 episodes, 2008-2010)
Kevin Butin ... stunt rider (4 episodes, 2009-2010)
Jason Hunjan ... stunt performer (4 episodes, 2009-2010)
Jean Dominikowski ... rider (4 episodes, 2011-2012)
Franck Lavergne ... rider (4 episodes, 2011-2012)
Robert Lease ... rider (4 episodes, 2011-2012)
Justin Pearson ... stunt performer (4 episodes, 2011)
Kim McGarrity ... stunt performer (3 episodes, 2008-2012)
Tom Lucy ... stunt coordinator (3 episodes, 2008-2010)
Buster Reeves ... stunt performer (3 episodes, 2008)
Nick McKinless ... stunt performer (3 episodes, 2009-2012)
Marc Cass ... stunt coordinator / stunt performer (3 episodes, 2009-2010)
Laurent Devrieze ... stunt rider (3 episodes, 2009-2010)
Xavier Richez ... stunt rider (3 episodes, 2009)
Robert Cooper ... stunt performer (3 episodes, 2010-2012)
Sian Milne ... stunt performer (3 episodes, 2010-2011)
Charles Barrett ... rider (3 episodes, 2011-2012)
James Manford ... rider (3 episodes, 2011-2012)
Aoual Yaya Alioum ... rider (3 episodes, 2011)
Annabel Canaven ... stunt performer (3 episodes, 2011)
Frédéric Keller ... rider (3 episodes, 2011)
Frédéric Vallet ... stunt performer / stunt coordinator (3 episodes, 2011)
Gary Crosby ... rider (3 episodes, 2012)
Levan Doran ... stunt performer (3 episodes, 2012)
James Grogan ... stunt performer (3 episodes, 2012)
Ray Nicholas ... stunt performer (3 episodes, 2012)
Bernard Quental ... rider (3 episodes, 2012)
Mark Slaughter ... stunt performer (3 episodes, 2012)
Paul Heasman ... stunt coordinator (2 episodes, 2008-2009)
Rob Inch ... stunt performer (2 episodes, 2008)
Rowley Irlam ... stunt performer / stunts (2 episodes, 2008)
Clemence Faivre ... stunt rider (2 episodes, 2009-2010)
Dave Fisher ... stunt performer (2 episodes, 2009-2010)
Rob Jarman ... stunt performer (2 episodes, 2009-2010)
Maurice Lee ... stunt performer (2 episodes, 2009-2010)
Franck Jean Guillaume ... stunt performer / stunt rider (2 episodes, 2009)
Arnaud Leroux ... stunt rider (2 episodes, 2009)
David Garrick ... stunt performer (2 episodes, 2010-2012)
Brian Nickels ... stunt performer (2 episodes, 2010-2012)
Richard Bradshaw ... stunt performer (2 episodes, 2010-2011)
Tina Maskell ... stunt performer (2 episodes, 2010)
Katerina Ratner ... stunt rider (2 episodes, 2010)
Helen Steinway Bailey ... stunt performer (2 episodes, 2010)
Michael Colin ... rider (2 episodes, 2011-2012)
Carl Greenwood ... rider (2 episodes, 2011-2012)
Glen Lean ... rider (2 episodes, 2011-2012)
Stephanie Lelievre ... rider (2 episodes, 2011-2012)
Shane Sullivan ... rider (2 episodes, 2011-2012)
Michel Bouis ... stunt performer (2 episodes, 2011)
Arnaud Garros ... rider (2 episodes, 2011)
Adam Horton ... stunt performer (2 episodes, 2011)
Manuel Hottin ... rider (2 episodes, 2011)
Sam Parham ... stunt performer (2 episodes, 2011)
Benjamin Violet ... rider (2 episodes, 2011)
Joe Butcher ... rider (2 episodes, 2012)
Michael Byrch ... stunt performer (2 episodes, 2012)
Matthew Cawley ... rider (2 episodes, 2012)
James Cox ... stunt performer (2 episodes, 2012)
David R. Grant ... stunt performer (2 episodes, 2012)
Bobby Holland Hanton ... stunt performer (2 episodes, 2012)
Paul Howell ... stunt performer (2 episodes, 2012)
John Neaves ... rider (2 episodes, 2012)
Judith Papp ... rider (2 episodes, 2012)
Chris Pollard ... stunt performer (2 episodes, 2012)
Tony Sams ... rider (2 episodes, 2012)
C.C. Smiff ... stunt performer (2 episodes, 2012)
Marta Soblerajska ... rider (2 episodes, 2012)
Alexandre Tranchard ... rider (2 episodes, 2012)
George Cottle ... stunt performer (1 episode, 2008)
Ray De-Haan ... stunt performer (1 episode, 2008)
Kelly Dent ... stunt performer (1 episode, 2008)
Jamie Edgell ... stunt performer (1 episode, 2008)
Peter Miles ... stunt performer (1 episode, 2008)
Gordon Seed ... stunt performer (1 episode, 2008)
Andy Wareham ... stunt performer (1 episode, 2008)
Talila Craig ... stunt performer (1 episode, 2009)
Bradley Farmer ... stunt performer (1 episode, 2009)
Aldonio Danny Frietas ... stunt performer (1 episode, 2009)
Mario Luraschi ... horse stunt coordinator (1 episode, 2009)
Lee Sheward ... stunt coordinator (1 episode, 2009)
Patrick Steltzer ... stunt performer (1 episode, 2009)
Alan Stuart ... stunt performer (1 episode, 2009)
Stuart Clark ... stunt performer (1 episode, 2010)
Yann Cotte ... stunt rider (1 episode, 2010)
Marc D'Abrigeon ... stunt rider (1 episode, 2010)
Jean Marc Dellajuto ... stunt rider (1 episode, 2010)
Nrinder Dhudwar ... stunt coordinator (1 episode, 2010)
Simon Ducrot ... stunt rider (1 episode, 2010)
David Genty ... stunt rider (1 episode, 2010)
Olivier Gompel ... stunt rider (1 episode, 2010)
Benjamin Grain ... stunt rider (1 episode, 2010)
Grégory Loffredo ... stunt performer (1 episode, 2010)
Virginie Poirier ... stunt rider (1 episode, 2010)
Seon Rogers ... stunt performer (1 episode, 2010)
Olivier Sirot ... stunt rider (1 episode, 2010)
Andy Smart ... stunt performer (1 episode, 2010)
Christian Barbier ... rider (1 episode, 2011)
Marvin Campbell ... stunt performer (1 episode, 2011)
Bill Davey ... stunt performer (1 episode, 2011)
J.J. Dent ... rider (1 episode, 2011)
Theodora Dufourcq ... rider (1 episode, 2011)
Amanda Foster ... stunt performer (1 episode, 2011)
Nic Goodey ... stunt performer (1 episode, 2011)
Lyndon Halliwell ... stunt performer (1 episode, 2011)
Charles Hasson ... rider (1 episode, 2011)
Paul Kennington ... stunt performer (1 episode, 2011)
Cristian Knight ... stunt performer (1 episode, 2011)
Belinda McGinley ... stunt performer (1 episode, 2011)
Jamie Millington ... stunt performer (1 episode, 2011)
Vincent Moser ... rider (1 episode, 2011)
Gerard Naprous ... horse master (1 episode, 2011)
Adrian O'Neil ... stunt performer (1 episode, 2011)
Ryan Quail ... rider (1 episode, 2011)
Teddy Sagot ... rider (1 episode, 2011)
Ben Violet ... rider (1 episode, 2011)
Benjamin Violet ... rider (1 episode, 2011)
Simon Whyman ... stunt performer (1 episode, 2011)
Martin Wilde ... stunt performer (1 episode, 2011)
Lloyd Bass ... stunt performer (1 episode, 2012)
Martial Bergier ... rider (1 episode, 2012)
Ben Dimmock ... stunt performer (1 episode, 2012)
Stuart Frift ... stunt performer (1 episode, 2012)
Charles Jarman ... stunt performer (1 episode, 2012)
Emilie Jumeaux ... rider (1 episode, 2012)
Josie Kenyon ... rider (1 episode, 2012)
Marion Levavasseur ... rider (1 episode, 2012)
Sarah Lochlan ... stunt performer (1 episode, 2012)
Martin Pemberton ... stunt performer (1 episode, 2012)
Andy Pilgrim ... stunt performer (1 episode, 2012)
Ryan Paul Quayle ... rider (1 episode, 2012)
Cedric Solera Sardo ... rider (1 episode, 2012)
Marcus Shakesheff ... stunt performer (1 episode, 2012)
Rhys Turner ... rider (1 episode, 2012)
James Embree ... stunt performer (uncredited) / stunt double (uncredited) / stunts (uncredited) (6 episodes, 2008-2011)
Rick Manning ... action coordinator (uncredited) (5 episodes, 2009-2012)
Edd Osmond ... stunt double: mordred (uncredited) (2 episodes, 2009)
Andy Piers Morris ... safety diver (uncredited) (1 episode, 2010)

Series Camera and Electrical Department 

Gary Chaisty ... gaffer (65 episodes, 2008-2012)
Mark Day ... best boy (65 episodes, 2008-2012)
Mark Jenkinson ... rigging electrician / rigger (64 episodes, 2008-2012)
Ivan Meagher ... camera operator / focus puller (62 episodes, 2008-2012)
Craig Atkinson ... grip / key grip (48 episodes, 2009-2012)
Owen Richards ... electrician (41 episodes, 2009-2012)
Katy Kardasz ... camera trainee / third camera assistant (39 episodes, 2009-2011)
Greg Murray ... assistant grip / grip (36 episodes, 2010-2012)
Alice Canty ... second camera assistant (26 episodes, 2011-2012)
Chris Samworth ... clapper loader / focus puller (25 episodes, 2008-2010)
Gwilym Hoosen-Owen ... electrician (25 episodes, 2008-2009)
Tom Unwin ... assistant grip (16 episodes, 2008-2009)
Gary Sheppeard ... assistant grip (14 episodes, 2009-2010)
Adam Dorney ... clapper loader / camera trainee (13 episodes, 2008)
Ed Dunning ... third camera assistant (13 episodes, 2012)
Phil Green ... electrician (13 episodes, 2012)
Paul Worley ... grip (8 episodes, 2008)
Chris Williams ... clapper loader (6 episodes, 2010)
Tom Rowe ... Camera Trainee (6 episodes, 2012)
Micky Patten ... grip (5 episodes, 2008)
John Davis ... clapper loader (4 episodes, 2010)
Andre Govia ... grip (4 episodes, 2012)
Ben Moseley ... assistant grip (4 episodes, 2012)
Roger Pearce ... camera operator (3 episodes, 2010)
Shay Gallagher ... rigger (1 episode, 2009)
Nick Briggs ... still photographer (uncredited) (13 episodes, 2008)
Emma Edwards ... second assistant camera: "b" camera (uncredited) (13 episodes, 2008)
Dan Norrish ... electrician: dailies (uncredited) (13 episodes, 2012)
Tim Hyson ... second assistant camera: dailies (uncredited) (7 episodes, 2011)
Matt Hains ... assistant grip (uncredited) (6 episodes, 2012)
Daniel McCole ... electrician (uncredited) (4 episodes, 2011)
Ceejay Fulmar ... assistant grip (uncredited) (4 episodes, 2012)
David Campbell ... crane operator (uncredited) (3 episodes, 2008)
Olivier Merckx ... steadicam operator (uncredited) / Steadicam operator (uncredited) (3 episodes, 2008)
Nathalie Savale ... camera operator (uncredited) (3 episodes, 2008)
Frédéric Wormser ... camera operator (uncredited) (3 episodes, 2008)
Paddy Blake ... camera operator: "b" camera (uncredited) (2 episodes, 2008-2009)
James Perry ... additional clapper loader (uncredited) (2 episodes, 2008)
Jake Polonsky ... director of photography: second unit (uncredited) (2 episodes, 2012)
Richard Swingle ... clapper loader: "b" Camera (uncredited) (1 episode, 2008)
James Chesterton ... clapper loader: dailies (uncredited) (1 episode, 2009)

Series Animation Department 

Serena Cacciato ... animator (uncredited) (17 episodes, 2008-2010)
Martin Lanzinger ... animator (uncredited) (12 episodes, 2010-2011)
Marie Devautour ... background artist arranger (uncredited) (4 episodes, 2008)
Sébastien Protat ... background artist arranger (uncredited) (4 episodes, 2008)
Peter Panton ... animator (uncredited) (1 episode, 2008)

Series Casting Department 

Bob Morris ... casting assistant (52 episodes, 2009-2012)
Sébastien Protat ... background casting: France / background casting (48 episodes, 2009-2012)
Sarah Counsell ... casting assistant (3 episodes, 2011)

Series Costume and Wardrobe Department 

Samantha Cousins ... wardrobe / costume supervisor / dresser / dress maker (59 episodes, 2008-2012)
Beth Johnson ... stand-by dresser / costume standby (44 episodes, 2009-2012)
Heather Leat ... costume supervisor (42 episodes, 2008-2011)
Sekou Traore ... costume assistant: France / costume assistant (36 episodes, 2009-2011)
Emma Jones ... costume standby / costume trainee (26 episodes, 2011-2012)
Amy Clarke ... costume mistress: crowd / wardrobe (18 episodes, 2011-2012)
Yolande Autin ... costume assistant: France (13 episodes, 2012)
Lloyd Middleton ... costume trainee (13 episodes, 2012)
Sara Morgan ... stand-by dresser (8 episodes, 2009)
Maxine Heywood ... costume assistant (6 episodes, 2008)
Nicola Rapley ... costume assistant (6 episodes, 2008)
Dan Summerville ... costume assistant (6 episodes, 2008)
Ann Taylor ... costume supervisor (6 episodes, 2008)
Sarah Pasricha ... stand-by dresser (3 episodes, 2008)
Sandrine Paccou ... costume assistant: France (3 episodes, 2010)
Claire Polydorou ... costume runner (3 episodes, 2010)
Arlette Spetebroot ... costume assistant: France (3 episodes, 2010)
Soizic Quentin de Coupigny ... costume cutter (uncredited) / costume cutter/builder (uncredited) (52 episodes, 2008-2011)
Eleanor Cornford ... costume trainee (uncredited) (2 episodes, 2012)
Sarah Moore ... costume dyer/breakdown (uncredited) (1 episode, 2008)

Series Editorial Department 

Mick Vincent ... colorist / colourist (52 episodes, 2008-2011)
Tom White ... assistant editor / conform editor (42 episodes, 2008-2012)
Mark Bright ... on-line editor (36 episodes, 2009-2011)
Matthew Wispy Clarke ... on-line editor (13 episodes, 2008)
Scott Hinchcliffe ... on-line editor (13 episodes, 2012)
Kevin Horsewood ... colorist (13 episodes, 2012)
Damion Katwaroo ... conform editor / conform editor: on-line (13 episodes, 2012)
Bjorn Johnson ... assistant editor (11 episodes, 2008-2009)
Becky Moore ... assistant editor (6 episodes, 2011)
Mike McKenna ... assistant editor (5 episodes, 2008)
Laura M. Kettle ... assistant editor (4 episodes, 2011-2012)
Robin Hinch ... on-line editor (3 episodes, 2010-2011)
Cat Gregory ... assistant editor (3 episodes, 2011-2012)
Kate Higham ... assistant editor (3 episodes, 2012)
Anya Dillon ... assistant editor (1 episode, 2010)
Amar Ingreji ... assistant editor (1 episode, 2012)
Ben McIlveen ... film scanning (1 episode, 2012)
Aaron Coot ... dailies operator (uncredited) (39 episodes, 2010-2012)
Miles Anderson ... colorist: dailies (uncredited) (26 episodes, 2011-2012)
James Slattery ... dailies assistant (uncredited) (13 episodes, 2012)
Michelle Cort ... digital intermediate film technician (uncredited) (12 episodes, 2011)
Robert Scammell ... dailies telecine assistant (uncredited) (12 episodes, 2012)
Alanna Miejluk ... assistant editor (uncredited) (4 episodes, 2012)

Series Location Management 

Midge Ferguson ... location manager (52 episodes, 2009-2012)

Series Music Department 

Michal Pavlícek ... composer: additional music / additional music / music recordist (22 episodes, 2011-2012)
Vladimir Martinka ... conductor (12 episodes, 2010)
Rob Lane ... composer: theme music (6 episodes, 2010)
The Philharmonia Chorus ... performer: choral music (5 episodes, 2009)
The Filmharmonic Orchestra Prague ... music recorded by (2 episodes, 2011)
Mikael Carlsson ... soundtrack producer (uncredited) (26 episodes, 2008-2009)
Darrell Alexander ... music coordinator (uncredited) (13 episodes, 2012)
Gary Chester ... score recording engineer (uncredited) (6 episodes, 2008)
Jonny Sims ... orchestrator (uncredited) / composer: additional music (uncredited) / music editor (uncredited) (6 episodes, 2010-2012)

Series Transportation Department 

Brian Scott ... unit driver (65 episodes, 2008-2012)
Medyr Llewelyn ... runner driver (18 episodes, 2011-2012)
Matthew Jones ... runner driver (17 episodes, 2009-2010)
Charles Curran ... runner driver (15 episodes, 2010-2011)
Gareth Webb ... runner driver (13 episodes, 2012)
Tom Major ... runner driver (10 episodes, 2010)
Iestyn Hampson-Jones ... runner driver (8 episodes, 2011)
Matthew Challenger ... runner driver (7 episodes, 2008)
Michael Curtis ... runner driver (7 episodes, 2008)
Harry Bunch ... runner driver (7 episodes, 2009)
Boris Becker ... runner driver (6 episodes, 2008)
Izzi Shearman ... runner driver (6 episodes, 2008)
Mark Simmons ... runner driver (6 episodes, 2008)
Richard J.R. Jones ... runner driver (6 episodes, 2009)
Alexandra Falleyn ... runner driver (5 episodes, 2011)
Andrea Davies ... runner driver (3 episodes, 2010)
Delyth Scudamore ... runner driver (2 episodes, 2010)
Dave Williams ... additional truck driver (uncredited) / facilities coordinator (uncredited) (4 episodes, 2010-2012)

Series Other crew 

Sam Jones ... production coordinator / production assistant / production secretary / production runner / assistant co-ordinator / assistant coordinator (59 episodes, 2008-2012)
Gareth Brock ... accounts assistant / assistant accountant (52 episodes, 2009-2012)
Astrid Monarque ... assistant accountant (52 episodes, 2009-2012)
Polly Buckle ... head of development / story editor (39 episodes, 2008-2010)
Frederique Altschul ... background wrangler: France / background wrangler: French Crew (39 episodes, 2010-2012)
Kathryn Holland ... brand manager: Shine / drama coordinator: Shine (39 episodes, 2010-2012)
Laurence Parker ... production accountant (39 episodes, 2010-2012)
Jo Healy ... production assistant / production coordinator (26 episodes, 2008-2009)
Rachel Knight ... script editor / story editor (26 episodes, 2008-2009)
Claire Mitchell ... assistant accountant (26 episodes, 2008-2009)
Clare Brewer ... rushes runner (26 episodes, 2011-2012)
Alexandra Carruthers ... assistant script editor / drama coordinator: Shine (26 episodes, 2011-2012)
Marie Popovitch ... production coordinator: France (26 episodes, 2011-2012)
Marie Devautour ... background artist arranger / background wrangler / background artist arranger: French Unit (22 episodes, 2008-2009)
Matthew Jones ... floor runner (22 episodes, 2010-2011)
Lowri Denman ... production runner (20 episodes, 2009-2010)
Robert Price ... production secretary / production runner (20 episodes, 2011-2012)
Marnie Paxton ... script supervisor (16 episodes, 2008-2012)
Sian Prosser ... script supervisor (16 episodes, 2010-2012)
Elise Carlier ... production coordinator: France / production secretary (14 episodes, 2008-2009)
Sébastien Protat ... background artist arranger / background artist arranger: French Unit (13 episodes, 2008-2009)
Rachel Proudlove ... production accountant (13 episodes, 2008)
Nanw Rowlands ... floor runner (13 episodes, 2008)
Maggie Walsh ... drama coordinator: Shine / drama co-ordinator: Shine (13 episodes, 2008)
Sarah Dollard ... assistant script editor (13 episodes, 2009)
Natalie Rogers ... drama coordinator: Shine (13 episodes, 2009)
Chris Tarry ... production accountant (13 episodes, 2009)
Katell Bost ... production coordinator: France (13 episodes, 2010)
Kelly Duffell ... production coordinator (13 episodes, 2010)
Jackie O'Sullivan ... assistant accountant (13 episodes, 2010)
Takako Yokoi ... production secretary: France (13 episodes, 2010)
Christine Barratt ... accounts assistant (13 episodes, 2011)
Sandra Quezourec ... production trainee: France (13 episodes, 2011)
Alicia Thomas ... travel coordinator / production runner (13 episodes, 2011)
Laurene Bosquet ... production trainee: France (13 episodes, 2012)
Lucy Rawlinson ... drama coordinator: Shine (13 episodes, 2012)
Rosie Robinson ... second assistant accountant (13 episodes, 2012)
Alexander Szygowski ... floor runner (13 episodes, 2012)
Marie De Busscher ... production secretary / production secretary: France / production secretary: French Unit (12 episodes, 2008)
Stuart Chapman ... floor runner (12 episodes, 2010)
David P. Davis ... assistant script editor (11 episodes, 2010)
Natacha Fouquet ... production secretary (10 episodes, 2009)
Ross Coughlan ... floor runner (9 episodes, 2009)
Mark Parry ... rushes runner (9 episodes, 2010)
Alexandra Falleyn ... production runner (9 episodes, 2012)
Vivianne Royal ... script supervisor (8 episodes, 2008-2009)
Ali Blodwen Jones ... floor runner (8 episodes, 2009-2010)
Lucy Enfield ... script supervisor (8 episodes, 2011-2012)
Richard J.R. Jones ... rushes runner (7 episodes, 2009)
Joel Clarke ... production runner (6 episodes, 2008)
Anna Goodridge ... rushes runner (6 episodes, 2009)
Louis Barron ... rushes runner (6 episodes, 2010)
Delyth Scudamore ... production runner / assistant script editor (6 episodes, 2010)
Donna Mabey ... production coordinator (6 episodes, 2011)
Jayne Spooner ... script supervisor (5 episodes, 2010-2012)
Karen Jones ... script supervisor (5 episodes, 2010)
Jessica Link ... production runner (4 episodes, 2012)
Alan Bond ... stand-in/double (3 episodes, 2008)
Llinos Wyn Jones ... script supervisor (3 episodes, 2008)
Louise Clatot ... production secretary (3 episodes, 2009)
Julie Montandrau ... production secretary (3 episodes, 2009)
Angelica Pressello ... script supervisor (2 episodes, 2008)
Marissa Cowell ... script supervisor (2 episodes, 2009)
Julie Daly-Wallman ... script supervisor (2 episodes, 2009)
Cesar De Cat ... laboratory technician (2 episodes, 2009)
Andrea Davies ... production runner (2 episodes, 2010)
Mario Luraschi ... horse trainer (1 episode, 2010)
John Singh ... publicist (uncredited) / series publicist (uncredited) (21 episodes, 2009-2012)
Sarah-Jane Peyton ... publicist (uncredited) (13 episodes, 2010)
Leslie Morcillo ... stage manager (uncredited) (13 episodes, 2012)
Richard Jenkins ... interactive assistant producer (uncredited) (9 episodes, 2008)
Gaspard Audouin ... production assistant (uncredited) (3 episodes, 2008)
Sara Doughty ... second unit: script supervisor (uncredited) (2 episodes, 2011)
Gareth Lewis ... additional floor runner: dailies (uncredited) / additional floor runner (uncredited) (2 episodes, 2011)
Alex Williams ... daily runner (uncredited) (2 episodes, 2011)
Ana Garrido ... script supervisor (uncredited) (2 episodes, 2012)
Rory Herbert ... script supervisor: 2nd Unit (uncredited) (2 episodes, 2012)
Chorley Bunce ... craft service (uncredited) (1 episode, 2008)
Rebecca Hall ... second unit script supervisor: Dailies (uncredited) (1 episode, 2012)
Alec Sleigh ... body double: Merlin (uncredited) (1 episode, 2012)

Series Thanks 

Russell T. Davies ... with thanks to (1 episode, 2008)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed