Edit
One Chance (2013) Poster

(2013)

Full Cast & Crew

Directed by 

David Frankel

Writing Credits  

Justin Zackham ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

James Corden ... Paul
Alexandra Roach ... Julz
Julie Walters ... Yvonne
Colm Meaney ... Roland
Mackenzie Crook ... Braddon
Valeria Bilello ... Alessandra
Trystan Gravelle ... Matthew
Sion Tudor Owen ... Choirmaster
Jemima Rooper ... Hydrangea
Alex Macqueen ... Dr. Thorpe
Miriam Lucia ... Signora Fiorentino
Stanley Townsend ... Luciano Pavarotti
Maria Del Monte Maria Del Monte ... Alessandra's Grandmother
Duccio Camerini Duccio Camerini ... Alessandra's Father
Luca Fiamenghi Luca Fiamenghi ... Gerhardt
Giandomenico Cupaiuolo Giandomenico Cupaiuolo ... Italian Language Teacher
Stefano Sparapano Stefano Sparapano ... Combat Professor
Christopher Bull Christopher Bull ... Young Paul (Age 9)
Ewan Austin Ewan Austin ... Young Paul (Age 14)
Ieuan Chakrabarti-Adams Ieuan Chakrabarti-Adams ... Young Matthew (Age 9) (as Ieuan Heinz Chakrabarti-Adams)
Rhys Coxley Rhys Coxley ... Young Matthew (Age 14)
Di Botcher ... Nurse
Jason May ... Emcee
Simon Naylor ... Hooligan
Ed Gaughan Ed Gaughan ... Audience Member #1
Grahame Fox ... Audience Member #2
Dan Wilder Dan Wilder ... Drummer
Robert Gwyn Davin ... Guitarist
Alex O'Neill Alex O'Neill ... Band Member (as Agamoth Abgott)
Triserial Abgott Triserial Abgott ... Band Member
Ceri Mears Ceri Mears ... Steel Worker
Philip Howe Philip Howe ... Foreman
Ann Beach Ann Beach ... Elderly Woman
Gareth Gwyn-Jones Gareth Gwyn-Jones ... Elderly Man
Melanie Kilburn Melanie Kilburn ... Mrs. Evans
Abigail Hamilton Abigail Hamilton ... Mrs. Cosgrove
Lee Mengo Lee Mengo ... Store Detective
Dafydd Hywel ... Vicar
Helen Griffin ... Julz's Mum
Kylie Watt Kylie Watt ... Aida
Simon Coleman Simon Coleman ... Aida Baritone
Kathryn Drysdale ... Production Asst. #1
Reggie Yates ... Production Asst. #2
Asli Bayram ... Julia
Villa Kula Villa Kula ... Punk Girl
Airlie Scott Airlie Scott ... Mrs. Buncle
Matthew Ashforde Matthew Ashforde ... Stage Manager
James Ashton James Ashton ... Announcer
Rest of cast listed alphabetically:
Sally Scott ... Female EMS Worker
Shawn Aldin-Burnett Shawn Aldin-Burnett ... Talent Show Punter (uncredited)
Mai Arwas ... Margarita (uncredited)
Roy Beck ... Audience member (uncredited)
Hannah Blamires Hannah Blamires ... Audience Member (uncredited)
Andrea Bocelli ... Himself (archive footage) (uncredited)
Dilyana Bouklieva ... BOOTS Customer (uncredited)
Siong Loong Choong Siong Loong Choong ... Audience Member (uncredited)
Bern Collaço ... Pub Guest (uncredited)
Pamela Betsy Cooper ... Audience Member (uncredited)
Simon Cowell ... Himself (archive footage) (uncredited)
Chris Cowlin Chris Cowlin ... Audience Member (uncredited)
Renee Daly ... Pub Customer (uncredited)
Alessandro De Marco ... Daniel (uncredited)
Leigh Dent Leigh Dent ... Pub Guest (uncredited)
Declan Donnelly ... Himself (archive footage) (uncredited)
John Duggan John Duggan ... Passerby (uncredited)
David Ellis David Ellis ... Street Character (uncredited)
Raymond Glen Raymond Glen ... Theatre Goer (uncredited)
David Golt David Golt ... Theatre Audience (uncredited)
Donna Griffiths Donna Griffiths ... Wedding Guest (uncredited)
John W.G. Harley John W.G. Harley ... Talent Show Punter (uncredited)
Shane Hart ... Orchestra (uncredited)
Marina Hayter Marina Hayter ... Pub Guest (uncredited)
Amanda Holden ... Herself (uncredited)
Owen Hunte Owen Hunte ... Friend in Bar (uncredited)
Angie Inwards Angie Inwards ... Audience,Working Mans Club (uncredited)
Chonradee Kulthap Chonradee Kulthap ... Audience Member (uncredited)
Semina Lewis Semina Lewis ... Woman in Bar (uncredited)
Simone Liebman Simone Liebman ... Talent Show Punter (uncredited)
Kristina Linder Kristina Linder ... Woman at the Opera (uncredited)
Barrie Martin Barrie Martin ... Audience Member (uncredited)
Martyn Mayger Martyn Mayger ... Audience Member (uncredited)
Matthew David McCarthy Matthew David McCarthy ... Audience Guest (uncredited)
Ross McKinnon ... Pub Guest (uncredited)
Anthony McPartlin ... Himself (archive footage) (uncredited)
Piers Morgan ... Himself (uncredited)
Jon L. Morris Jon L. Morris ... Audience Member (uncredited)
Stuart Mulcaster Stuart Mulcaster ... Paramedic (uncredited)
Gino Picciano Gino Picciano ... Contestant (uncredited)
Martin Poole Martin Poole ... Trumpet Player (uncredited)
Nick Pratt Nick Pratt ... Shopper / Rambler (uncredited)
Prince Philip ... Himself (archive footage) (uncredited)
Queen Elizabeth II ... Herself (archive footage) (uncredited)
Sarah Rorbach ... Train Passenger (uncredited)
Santi Scinelli Santi Scinelli ... Contestant (uncredited)
Grace Sinclair ... Aida cast member (uncredited)
Mick Slaney Mick Slaney ... Audience Member (uncredited)
Giles Spencer Giles Spencer ... GBT Audience Member (uncredited)
Carl Sykes Carl Sykes ... Steelworker (uncredited)
Amy Jean Thomas Amy Jean Thomas ... Passerby (uncredited)
Fabio Vollono Fabio Vollono ... BGT Audience Member (uncredited)
Julie Vollono ... BGT Audience Member (uncredited)
Morgan Walters ... Male EMS Worker (uncredited)
Jon Wennington Jon Wennington ... Talent Show Punter (uncredited)

Produced by 

Simon Cowell ... producer
Jane Hooks ... co-producer
Michael Menchel ... producer
Kris Thykier ... producer
Bob Weinstein ... executive producer
Harvey Weinstein ... executive producer
Brad Weston ... producer
Steve Whitney ... executive producer

Music by 

Theodore Shapiro

Cinematography by 

Florian Ballhaus ... director of photography

Film Editing by 

Wendy Greene Bricmont

Casting By 

Daniel Hubbard

Production Design by 

Martin Childs

Art Direction by 

Nick Dent ... supervising art director
James Wakefield

Set Decoration by 

Celia Bobak

Costume Design by 

Colleen Kelsall

Makeup Department 

Christina Baker ... make-up and hair stylist
Christine Blundell ... hair stylist / makeup artist
Nathaniel De'Lineadeus ... dental FX design and manufacture
Chloe Edwards ... crowd makeup trainee: dailies
Alexandra Joyce ... hair stylist / makeup artist
Zoe Kettel ... crowd hair trainee
Chris Lyons ... special effects teeth
Donald McInnes ... makeup artist (hair stylist)

Production Management 

Catherine Farrell ... post-production supervisor
Simon Fraser ... unit production manager
John David Gunkle ... unit manager
Marco Zanon ... production manager: italy

Second Unit Director or Assistant Director 

Angharad Batten ... production assistant
Phil Booth ... first assistant director
Alvise Fachinetti ... second second assistant director: Italy
John Greaves ... second unit director
Alexander Holt ... crowd second assistant director
James Manning ... second assistant director
Giorgia Marangoni ... first assistant director: Italy
Jack Scarisbrick ... assistant director runner
Andy Young ... third assistant director

Art Department 

Suzanne Austin ... standby art director
Marc Beros ... hod scenic painter
Sarah Ginn ... assistant graphics
John Greaves ... storyboard artist
Abi Groves ... production buyer
Rohan Harris ... scenic
David Horrill ... property master
Springer Horrill ... property master
Carol Kupisz ... graphic designer
Shay Leonard ... stand-by props
Caroline Pool ... art department assistant
Hannah Purdy Foggin ... art department trainee
Marco Anton Restivo ... assistant art director
Isona Rigau ... art department work experience
Jamie Shelley ... painter
Barney Ward ... stand-by props
Peter Wood ... set dresser
Sebastian Wood ... art department assistant
Mal Zawadzki ... painter

Sound Department 

Rick Chefalas ... first assistant sound editor
Marko A. Costanzo ... foley artist
Duran Darkins ... sound assistant / sound assistant: dailies
Tom Fleischman ... re-recording mixer
Ken Galvin ... adr recordist
Xylina Golding ... sound facilities coordinator
Greg Hagen ... second assistant sound
Maegan Hayward ... post production mixing facility coordinator
James Hyde ... adr recordist
Kenton Jakub ... adr editor
Bret Johnson ... sound re-recordist
Diego Piotto ... sound assistant: Venice
Nicholas Renbeck ... dialogue editor
Wyatt Sprague ... sound effects editor
Andy Stallabrass ... adr mixer
George Trevis ... sound maintenance
Martin Trevis ... additional sound mixer
Paul Urmson ... supervising sound editor
Steven Visscher ... supervising foley editor
Dylan Voigt ... boom operator
Ian Voigt ... sound mixer

Special Effects by 

Neal Champion ... special effects supervisor
Bernard Newton ... special effects
Mark Turner ... special effects supervisor
James Munro Boles ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Wilson Cameron ... visual effects producer
Monette Dubin ... visual effects consultant
Artur Elson ... visual effects artist
Jep Hill ... cg supervisor
Randy Krueger ... digital compositor
Gong Myung Lee ... CG supervisor
Erin W. Nash ... senior compositor
Jennifer Ramos ... visual effects coordinator
Eric J. Robertson ... visual effects supervisor

Stunts 

Lee Bagley ... stunt driver
Justin Pearson ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Jacopo Baretton ... electrician: italian crew
Paul Bates ... electrician
Matteo Bolzonello ... b camera: second assistant
Ben Brown ... second assistant camera: "a" camera
Peter Byrne ... a camera focus puller
Matteo Caocci ... electrician
Dan Carling ... digital imaging technician
Abigail Catto ... second assistant camera
Darren Coomber ... standby rigger
Guy Cope ... supervising electrical rigger
Nic Cupac ... grip: "b" camera
Hanoi De La Paz ... electrician: italian crew
Harry Elvin ... crane technician dailies
Gastone Ferrante ... digital imaging technician: italy
Joe Finan ... jimmy jib operator
Chema Gomez ... data manager
Ross Grainger ... rigging gaffer
Julian Guest ... electrician
Rodrigo Gutierrez ... b camera operator
Tristan Haley ... first assistant camera: dallies
Harlon Haveland ... electrician
Tom Hyde ... electrician
Will Kendal ... best boy
Daniel Lillie ... camera trainee: dailies
John Marzano ... aerial director of photography
Daniele Massaccesi ... camera operator: "b" camera, Italy
Tom McFarling ... first assistant camera: b
Paul McGeachan ... gaffer
Ossie McLean ... camera operator: second unit
James Metcalfe ... digital imaging technician assistant
Will Nash ... camera trainee: prep
Gary Parnham ... electrician
Paolo Sartori ... key rigger
Jonathan Smith ... assistant grip
Joe Steel ... digital imaging technician: dailies
Alberto Torrecilla ... first assistant camera: "b" camera, Italy
Lisa Trinder ... video operator
Davide Ulissi ... data manager (segment "Italy")
Charlie Wall ... crane grip
Chris Dickinson ... electrician (uncredited)
Gawain Nash ... electrician (uncredited)

Casting Department 

Kate McLaughlin ... extras casting
Ana Soria ... casting assistant
Gemma Sykes ... casting associate
Hattie Mark ... extras casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Lora Avedian ... embroiderer
Lucy Brookes ... costume trainee
Vana Giannoula ... costume maker
Zoe Howerska ... costume daily
Harriet Kendall ... principal key stand-by
Ekaterina Kreinin ... Costume Cutter
Anna Lombardi ... costume supervisor
Carla Monvid ... costume trainee
Oliver Southall ... costume standby
Sheena Wichary ... costume supervisor

Editorial Department 

Paul Ensby ... digital intermediate colourist
Andreas Fehrle ... assistant editor
Brandon Heer ... post-production assistant
Steve O'Leary ... digital dailies colorist
Mike Selemon ... associate editor
Kenny Vicent ... dailies engineer
Pete Conlin ... post production (uncredited)
Heather Goodwillie ... post production (uncredited)
Jonathan Hoffman ... post production (uncredited)
Jim Passon ... color timer (uncredited)

Location Management 

Eleri Coulten ... assistant location manager
Jeremy DeCoursey ... location assistant
Nicola Fedrigoni ... location manager
Elisa Frasinetti ... location manager
Ben Gladstone ... supervising location manager
Stephen Parker ... location manager: second unit - Wales (as Stephen G. Parker)
Martina Patruno ... location assistant

Music Department 

Becky Bentham ... music supervisor
Mark Berrow ... musician: violin
Chad Birmingham ... assistant music editor
Rachel Bolt ... viola
Chris Cozens ... auricle control systems
Nathan Matthew David ... technical score engineer
Chris Fogel ... music scoring mixer
Mark Graham ... additional conductor / head of music preparation
Catherine Grieves ... assistant music supervisor
Isobel Griffiths ... orchestral contractor
Matt Jones ... score assistant engineer
Adam Langston ... music programmer
Steve Mair ... musician: double bass
Ben Parry ... choir director
Victor Pesavento ... music preparation
Marni Sanders ... copyist
Dana Sano ... music supervisor
Linnea Snyder ... music preparation
John Ashton Thomas ... orchestrator
E. Gedney Webb ... music editor
Jochem Weierink ... composer: trailer music
Joe Zimmerman ... music copyist / music preparation
Annette Kudrak ... music editor (uncredited)

Transportation Department 

Julian Chapman ... transportation captain
Rob Davis ... driver
Giovanni Di Gaetano ... transportation captain: Italy (as Giovanni De Gaetano)
Simon Essery ... facilities captain
Michael Geary ... action vehicle supplier: Motorhouse
Charlotte Graham ... driver
John Hall ... unit driver
Carl Isherwood ... unit driver
Ed Lee ... driver
Mark Mccarron ... facilities captain: 2nd unit
Danny Mitchell ... swing co-ordinator
Lee Pellett ... unit driver
Mo Zadeh ... unit driver

Other crew 

Thomas Alcott ... runner
Sian Angharad Anthony ... stand-in
Randall Balsmeyer ... title designer
Sam Barry-Parker ... floor runner
Jasmine Becker-Williams ... producers asssistant
Morgan Blackmore ... assistant accountant
Jordan Brown ... accounts assistant
Gianni Carpentieri ... production accountant: italy
James Cole ... assistant to Michael Menchel
San Davey ... script supervisor
Charlie Elson ... floor runner
Daniel Emmerson ... assistant to producer Kris Thykier
Katherine Evans ... cast assistant
Lucia Foster Found ... aerial operations coordinator
Christina Kelton Garner ... additional crowd runner
Nicola Gomiero ... facilities manager ITA
Aaron Hopkins ... work experience
Sara Janasz ... completion guarantor: Film Finances
Carlo La Melia ... production accountant assistant: italy
Yana Collins Lehman ... post production accountant
Rachel Limb ... accounts trainee
Adrian Lopez ... executive in charge of business affairs
Nadiya Luthra ... travel and accommodation coordinator
Mariana Marsh ... assistant coordinator
Matthew David McCarthy ... Stand in for James Corden
Tariq Mirza ... production lawyer
Sharon Moran ... production coordinator
Dave Morley ... medic on set
Ali Moshref ... production executive: completion guarantor
Anna Offelli ... production coordinator: italy
Yusoof Patel ... production assistant
Tom Prince ... executive in charge of production
Lizzie Pritchard ... second unit: script supervisor
Daisy Rooke ... floor runner: dailies
Ingrid Simmonds ... first assistant accountant
Andy Stephens ... aerial operations manager
Adam M. Stone ... product placement coordinator
Cat Stone ... product placement coordinator
Will Tyler ... financial controller
Graham Walters ... caterer: craft service
Gareth Webb ... floor runner
Glen Wiggall ... assistant production coordinator: additional photography
Walter Arrighetti ... dailies data manager: italy (uncredited)
Jaimie Stevens ... assistant to executive (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed