Edit
Bible Code (TV Series 2008– ) Poster

(2008– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Christoph Schrewe ... (2 episodes, 2008)

Series Writing Credits  

Timo Berndt ... (2 episodes, 2008)
Georg Lemppenau ... (2 episodes, 2008)

Series Cast  

Cosma Shiva Hagen ...  Johanna Bachmann 2 episodes, 2008
Olivier Sitruk Olivier Sitruk ...  Simon Maler 2 episodes, 2008
Miguel Herz-Kestranek ...  Christian Bachmann 2 episodes, 2008
Joachim Fuchsberger ...  Papst Innozenz V. 2 episodes, 2008
James Faulkner ...  Kardinal Rhades 2 episodes, 2008
Rolf Kanies ...  Andreas Imhof 2 episodes, 2008
Steffen Wink ...  Thadeus 2 episodes, 2008
Winfried Hübner Winfried Hübner ...  Ephraim Blum 2 episodes, 2008
Thorsten Nindel Thorsten Nindel ...  Markus Gruber 2 episodes, 2008
Marian Meder Marian Meder ...  Fredericus 2 episodes, 2008
Nikolaus Paryla Nikolaus Paryla ...  Diener des Papstes unknown episodes
Winfried Hübner Winfried Hübner ...  Ephraim Blum unknown episodes
Numan Acar ...  Victor unknown episodes
Frank Behnke Frank Behnke ...  Chef der Virenproduktion unknown episodes
Peter Bosch Peter Bosch ...  Mario Rander unknown episodes
Corinna Breite Corinna Breite unknown episodes
Norbert Heisterkamp Norbert Heisterkamp ...  Stefano unknown episodes
Danny Keogh Danny Keogh unknown episodes
Christoph Kornschober Christoph Kornschober ...  Hans Buresch unknown episodes
Hubert Kramar Hubert Kramar ...  Johannas Exchef unknown episodes
Joseph M'Barek Joseph M'Barek unknown episodes
Rudy Ruggiero ...  Alessandro Borghese unknown episodes
Aubrey Shelton Aubrey Shelton unknown episodes
Mac Steinmeier unknown episodes
Mehmed Suko Mehmed Suko ...  Rhades Anhänger unknown episodes
Raphael von Bargen unknown episodes
Franz Weichenberger Franz Weichenberger unknown episodes
Mehmet Yilmaz Mehmet Yilmaz ...  Barak unknown episodes

Series Produced by 

Arno Ortmair ... producer (2 episodes, 2008)
Monika Raebel ... producer (2 episodes, 2008)
Nathalie Drouaire ... co-producer (unknown episodes)
Wolfgang Oppenrieder ... executive producer (unknown episodes)
Yvonne Weber ... executive producer (unknown episodes)
Klaus Zimmermann ... co-producer (unknown episodes)

Series Music by 

Marcel Barsotti ... (unknown episodes)

Series Cinematography by 

Martin Lippert ... (unknown episodes)
Fritz Seemann ... (unknown episodes)

Series Film Editing by 

Antonia Fenn ... (unknown episodes)

Series Casting By 

Uwe Bünker ... (unknown episodes)

Series Production Design by 

Oliver Hoese ... (unknown episodes)

Series Costume Design by 

Birgit Hutter ... (unknown episodes)

Series Makeup Department 

Martine Flener ... makeup artist (unknown episodes)
Georg Korpas ... special makeup effects artist (unknown episodes)
Mechthild Schmitt ... makeup artist (unknown episodes)

Series Production Management 

Winfried Demuss ... production manager (unknown episodes)
Dirk Engelhard ... unit manager (unknown episodes)
Wolfgang Knöpfler ... location production manager: Namibia (unknown episodes)
Bernhard Schmatz ... location production manager: Austria (unknown episodes)
Karin Schmatz ... unit manager: Austria (unknown episodes)
Daniel Strobl ... post-production supervisor (unknown episodes)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Olaf R. Benold ... first assistant director (unknown episodes)
Bernhard Henning ... second assistant director (unknown episodes)
Leo Phiri ... assistant director (unknown episodes)

Series Art Department 

Martin Baar ... set constructor (unknown episodes)
Pit Berschik ... carpenter (unknown episodes)
Angela Grassl ... property master: outdoor (unknown episodes)
Wolfgang Kleber ... carpenter (unknown episodes)
Helen Kraiczy ... production design assistant (unknown episodes)
Gerold Schmidt ... property master / property master: indoor (unknown episodes)
Christoph Stählin ... production design team (unknown episodes)
Oliver-Markus Waimann ... carpenter (unknown episodes)

Series Sound Department 

Cédric Genet ... boom operator (unknown episodes)
Ralph Jansen ... boom operator (unknown episodes)
Michael Keinath ... sound editor (unknown episodes)
Michael Mladenovic ... sound (unknown episodes)
Glen Van Staden ... sound mixer (unknown episodes)
Klaus Wendt ... re-recording mixer (unknown episodes)

Series Special Effects by 

Phillip J. Braunschober ... special effects technician (unknown episodes)
Tyrell Kemlo ... special effects technician (unknown episodes)
Dirk Lange ... special effects supervisor (unknown episodes)
Helmut Neudorfer ... special effects technician (unknown episodes)
Anton Voster ... special effects coordinator (unknown episodes)

Series Visual Effects by 

Andreas Brückl ... telecine colorist dailies (unknown episodes)
Benjamin Hohnheiser ... digital effects designer (unknown episodes)
Markus Huber ... visual effects artist: Digital Light Factory (unknown episodes)

Series Stunts 

Francois Grobbelaar ... key stunt rigger (unknown episodes)
Robert Schenker ... stuntdouble: Olivier Sitruk (unknown episodes)
Mac Steinmeier ... stunt coordinator (unknown episodes)
Fleur van Eeden ... stunt double (unknown episodes)
Bastian Volkmer ... stunt performer (unknown episodes)

Series Camera and Electrical Department 

Christoph Auerböck ... best boy (unknown episodes)
Eddi Bachmann ... crane operator (unknown episodes)
Olaf R. Benold ... still photographer (unknown episodes)
Florian Heusgen ... steadicam assistant (unknown episodes)
Andreas Kaufmann ... gaffer (unknown episodes)
Lukas Kern ... electrician (unknown episodes)
Martin Lippert ... steadicam operator (unknown episodes)
Matthias Mitter ... second assistant camera (unknown episodes)
Giuditta Paolini ... second assistant camera: Rome (unknown episodes)
Inga Riedel ... additional electrician (unknown episodes)
Florian Seemann ... first assistant camera (unknown episodes)
Frank Thoms ... second unit: additional (unknown episodes)
Markus Vorauer ... electrician (unknown episodes)
Felix Walz ... video operator (unknown episodes)

Series Costume and Wardrobe Department 

Veronika Susanna Harb ... costume trainee (unknown episodes)
Tongi Liu ... wardrobe (unknown episodes)
Elisabeth Witte ... assistant costume designer (unknown episodes)

Series Editorial Department 

Andreas Brückl ... telecine operator (unknown episodes)

Series Location Management 

Tomas Bergfelder ... location manager (unknown episodes)
Tanja Hammerl ... location scout (unknown episodes)

Series Music Department 

Sandro Friedrich ... musician: duduk (unknown episodes)

Series Script and Continuity Department 

Doris Schneidtinger ... continuity (unknown episodes)

Series Transportation Department 

Aaron Crookes ... driver: art department (unknown episodes)
Timo Eckhardt ... production driver (unknown episodes)
Nikolaus Josef Gschwendtner ... production driver (unknown episodes)
Raphael Senft ... driver: art department (unknown episodes)

Series Additional Crew 

Katharina Beckel ... production assistant (unknown episodes)
Nadine Bingel ... production coordinator (unknown episodes)
Josef Brandmaier ... financier (unknown episodes)
Florian Erhard ... set manager (unknown episodes)
Marco T. Gündel ... post production assistant (unknown episodes)
Marlen Langer ... assistant to producer (unknown episodes)
Corinna Wollmann ... production accountant (unknown episodes)
Markus Yagapen ... production controller (unknown episodes)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed