Edit
Dune (2021) Poster

(2021)

Full Cast & Crew

Directed by 

Denis Villeneuve ... (directed by)

Writing Credits  

Jon Spaihts ... (screenplay by) and
Denis Villeneuve ... (screenplay by) and
Eric Roth ... (screenplay by)
 
Frank Herbert ... (based on the novel Dune written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

Timothée Chalamet ... Paul Atreides
Rebecca Ferguson ... Lady Jessica Atreides
Oscar Isaac ... Duke Leto Atreides
Jason Momoa ... Duncan Idaho
Stellan Skarsgård ... Baron Vladimir Harkonnen
Stephen McKinley Henderson ... Thufir Hawat
Josh Brolin ... Gurney Halleck
Javier Bardem ... Stilgar
Sharon Duncan-Brewster ... Dr. Liet Kynes
Chang Chen ... Dr. Wellington Yueh
Dave Bautista ... Glossu Rabban Harkonnen
David Dastmalchian ... Piter de Vries
Zendaya ... Chani
Charlotte Rampling ... Reverend Mother Mohiam
Babs Olusanmokun ... Jamis
Benjamin Clémentine ... Herald of the Change (as Benjamin Clementine)
Souad Faress ... Bene Gesserit Sister
Golda Rosheuvel ... Shadout Mapes
Roger Yuan ... Lieutenant Lanville
Seun Shote Seun Shote ... Arrakeen Residency Gardener
Neil Bell ... Sardaukar Bashar
Oliver Ryan ... Hawat Specialist
Stephen Collins ... Harkonnen Trooper
Charlie Rawes ... Harkonnen Trooper
Richard Carter ... Harkonnen Trooper
Ben Dilloway ... Sardaukar Assassin
Elmi Rashid Elmi ... Shamir
Tachia Newall ... Tanat
Gloria Obianyo ... Female Fremen
Fehinti Balogun Fehinti Balogun ... Male Fremen
Dora Kápolnai-Schvab Dora Kápolnai-Schvab ... Baron Servant (as Dóra Kápolnai-Schvab)
Joelle ... Baron Servant (as Joelle Amery)
Jimmy Walker Jimmy Walker ... Atreides Lieutenant
Paul Bullion ... Sardaukar Soldier
Milena Sidorova Milena Sidorova ... Human Spider Proxy
János Timkó János Timkó ... Harkonnen Guard
Jean Gilpin ... Bene Gesserit Ancestors (voice)
Marianne Faithfull ... Bene Gesserit Ancestors (voice)
Ellen Dubin ... Bene Gesserit Ancestors (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Károly Baksai Károly Baksai ... Atreides Soldier (uncredited)
Björn Freiberg ... Leto Officer (uncredited)
Balázs Megyeri Balázs Megyeri ... Sardaukar Soldier (uncredited)
Michael Nardone ... Gurney Sergeant (uncredited)
Duncan Pow ... Hawat Officer (uncredited)
Ferenc Iván Szabó Ferenc Iván Szabó ... Leto Officer (uncredited)
Laszlo Szilagyi Laszlo Szilagyi ... Sardaukar Soldier (uncredited)
Peter Sztojanov Jr. ... Sardaukar Soldier (uncredited)
István Áldott István Áldott ... Sardaukar Soldier (uncredited)

Produced by 

Per Henry Borch ... line producer: Norway Unit
Cale Boyter ... producer (produced by) (p.g.a.)
Joseph M. Caracciolo Jr. ... producer (as Joe Caracciolo Jr.) (produced by)
Chris Carreras ... co-producer
Jessica Derhammer ... co-producer
Howard Ellis ... producer: Hungary
Herbert W. Gains ... executive producer
Adam Goodman ... producer: Hungary
Joshua Grode ... executive producer
John Harrison ... executive producer
Brian Herbert ... executive producer
Kim Herbert ... executive producer
Ildiko Kemeny ... producer: additional photography, Hungary (as Ildikó Kemény)
Fuad Khalil ... producer: Jordan Unit
Tanya Lapointe ... executive producer
Byron Merritt ... executive producer
David Minkowski ... producer: additional photography, Hungary
Munir Nassar ... producer: Zaman Management, Jordan Unit (as Munir Nasser)
Mary Parent ... producer (produced by) (p.g.a.)
Richard P. Rubinstein ... executive producer
Jon Spaihts ... executive producer
Thomas Tull ... executive producer
Denis Villeneuve ... producer (produced by) (p.g.a.)
Vasco Xu ... associate producer

Music by 

Hans Zimmer ... (music by)

Cinematography by 

Greig Fraser ... director of photography

Film Editing by 

Joe Walker

Casting By 

Jina Jay
Francine Maisler

Production Design by 

Patrice Vermette

Art Direction by 

Tom Brown ... supervising art director
David Doran ... art director: vehicles
Samy Keilani ... art director: second unit, Jordan Unit
Tibor Lázár
Adorjan Portik ... (Junior Art Director)
Karl Probert ... senior art director
Brad Ricker
Gergely Rieger

Set Decoration by 

Richard Roberts
Zsuzsanna Sipos

Costume Design by 

Bob Morgan ... (as Robert Morgan)
Jacqueline West

Makeup Department 

Márta Antal ... prosthetic makeup artist
Nicola Bendrey ... prosthetic makeup artist
Allan Cooke ... prosthetic makeup artist
Cheryl Daniels ... hair department head
Niki De Jong ... prosthetic makeup artist
Judit Farkas-Arful ... makeup artist (as Judit Ama Arful)
Rocky Faulkner ... special makeup effects artist
Iantha Goldberg ... prosthetic makeup artist
Jo Grover ... prosthetic makeup artist
Ruth Haney ... prosthetic makeup artist
Bill Hazzam ... hair stylist: Jordan Unit (as Nabil 'Bill' Al Hazzam) / makeup artist: Jordan Unit (as Nabil 'Bill' Al Hazzam)
Kornél Hidas ... hair stylist (as Kornél Viktor Hidas)
Hanna Holm ... prosthetic makeup artist: Baron Harkonnen
Kata Huszár ... makeup artist (as Katalin Huszár)
Farah Jadaane ... hair supervisor: Jordan Unit (as Farah Jadaan) / makeup supervisor: Jordan Unit (as Farah Jadaan)
Zane Knisely ... Prosthetic Fabrication
Love Larson ... prosthetic designer: Stellan Skarsgård
Jo-Ann MacNeil ... key makeup artist
Nour Aldeen Mekbel ... hair stylist: Jordan Unit (as Nour Muqbel) / makeup artist: Jordan Unit (as Nour Muqbel)
Donald Mowat ... hair designer / makeup department head / makeup designer
Colin Penman ... prosthetic makeup artist (as Collin Pennman)
Kay Philips ... prosthetic makeup artist (as Kay Phillips)
Sangeet Prabhaker ... prosthetic makeup artist
Mohammad Rasheed ... hair stylist: Jordan Unit / makeup artist: Jordan Unit
Jutta Russell ... makeup artist
Theodore Rowan Salisbury ... prosthetic makeup artist (as Theodore Salisbury)
Athina Sapanidis ... prosthetic makeup artist
Floris Schuller ... prosthetic makeup artist
Jennifer Stanfield ... hair stylist: Mr. Momoa / makeup artist: Jason Momoa
Balázs Sík ... hair stylist
Mattias Tobiasson ... prosthetic makeup artist: Baron Harkonnen
Eva Von Bahr ... prosthetic makeup artist: Stellan Skarsgård
Oskar Wallroth ... prosthetic makeup artist: Baron Harkonnen

Production Management 

Diala Al Raie ... production manager: Jordan Unit
Waleed Al-Tal ... production assistant
Caitlin Atherton ... Post-Production Executive
Tania Baaklini ... production manager: Abu Dhabi
Gergely Balazs ... assistant production manager
Gergö Balika ... head of production: Mid Atlantic Films
Sándor Balla ... assistant unit production manager/equipment coordinator
Joseph M. Caracciolo Jr. ... unit production manager
Shelagh Conley ... production manager
Jessica Derhammer ... production supervisor
James Grant ... unit production manager
Tamás Gál ... production manager: second unit
Ede Pszotka ... stage unit manager
Dania Salih ... production assistant
Talei Searell ... production manager
Joseph Shamoun ... production assistant
Tareq Shuqom ... Assistant Production Office Coordinator
Mark Somner ... production manager: Jordan Unit
John Sylva ... post-production supervisor
Miklós Tóth ... production manager
Tor Arne Øvrebø ... unit production manager: Norway Unit

Second Unit Director or Assistant Director 

Tarik Afifi ... first assistant director: Jordan Unit
Farah Al-Majali ... floor production assistant: Jordan Unit
Harry Boyd ... first assistant director: second unit
Chris Carreras ... first assistant director
Tamás Péter Chipie ... floor second assistant director
Mate Gyorgy ... set production assistant: second unit
K.K. Hareb ... second uint second assistant director
Sarah Hood ... second assistant director: crowd
András Hárskúti ... floor second assistant director: second unit / second assistant director
Vera Janisch ... third assistant director
Ahmad Khomakho ... third assistant director: second unit, Jordan Unit
Omar Khomakho ... floor production assistant: Jordan Unit
Oan Kloob ... floor production assistant: Jordan Unit
Cliff Lanning ... first assistant director: additional photography
Teresa Orlando ... third assistant director
Jeff Overfield ... second assistant director: additional photography
Maximilian Prokopp ... trainee assistant director
Michael Queen ... second assistant director: second unit
Marlon Beyer Rieger ... base third assistant director
Tom Rye ... key second assistant director
Tom Struthers ... second unit director
Lee Tailor ... second assistant director: additional photography

Art Department 

Abdelrehman AlHalawani ... Greens/foreman-Jordan
Kamen Anev ... concept artist
Serge Archambault ... paint supervisor
Szabo Attila ... props assistant / stand-by props
Clare Baybutt ... painter: BGI Supplies
Martine Bertrand ... graphic designer
Enci Bognar ... graphic designer
Stephen Craig ... scenic painter
Joseph Cross ... concept artist
Borbála Debreczeni ... assistant art director
Steven DeSantis ... construction coordinator: additional photography
Michael Diersing ... construction coordinator / uncredited
Lilla Dévényi ... art department trainee
Gergely Dömölki ... head model maker: Arcadia Crew
Bence Erdelyi ... art director
Kinana Fakhoury ... art coordinator
Sára Fegyverneky ... assistant art director
Deak Ferrand ... concept artist
Heidi Nahser Fink ... props
Gergo Gazdag ... art production assistant
Tamas Gelei ... prop painter: Arcadia Crew
Anita Gombos ... drapesperson
Bradley Good ... assistant property master
Bardócz Gábor ... head carpenter
Jeremy Hanna ... concept artist
Doug Harlocker ... property master
Finley Harlocker ... props
Stuart Heath ... Ornithopter Fabrication Supervisor: BGI Supplies
Darryl Henley ... storyboard artist
Miklós Horvát ... construction coordinator (as Horvát Miklós)
Carlos Huante ... concept designer
Sam Hudecki ... storyboard artist/concept designer
George Hull ... concept artist
Florian Hödl ... lead props: second unit
James Isaacson ... props
Sándor Jani ... assistant art director: additional photography / standby art director: additional photography
Kyle Jerichow ... ornithopter fabricator
Thomas Jones ... mouldmaker: BGI
Bence Kalmár ... assistant art director
Edvin Killinger ... greensman
Krisztián Kis ... second assistant props
Krisztián Kondora ... leadman
Magdi Kondorosi ... senior buyer: set decoration
Vajk Körmendi ... Model maker
Márk Langfeld ... greensman
Alanna Nevada Levy ... digital asset manager
Csaba Lodi ... standby art director: second unit
David London ... action vehicle modeller: BGI
Dane Madgwick ... concept artist: Weta Workshop
Qais Masadeh ... assistant property master
Eszter Mazányi ... scenic painter
Tom McLoughlin ... screen graphics: Territory Studio
Francesca Menichelli ... drapes person
Akos Mihalyi ... assistant art director
Hadi Minem ... props
Aaron Morrison ... graphic designer
Sam Munnings ... screen graphics: Territory Studio
Istvan Muranyi ... prop maker: Arcadia Crew
Franciska Nagy ... draftperson
Ed Natividad ... conceptual designer
Gergo Nemeth ... prop maker: Arcadia Crew
Kalman Nyilas ... prop maker: Arcadia Crew
Jamie O'Hara ... concept artist: Wylie VFX
Tamas Ordodi ... sculptor
Annamária Orosz ... standby art director
Kata Oroszlány ... draftperson (as Oroszlány Kata)
Rami Pap ... painter (as Pap Ramóna)
Máté Papucsek ... set dresser
Balazs Pelcz ... head sculptor: Arcadia Crew
Gergely Piroska ... set dec concept artist
Peter Popken ... concept artist
Andrew Popplestone ... screen graphics: Territory Studio
Adorjan Portik ... junior art director
Jeff Read ... concept artist
Chris Rosewarne ... set dec concept artist
Richard Rowntree ... key greensman: Jordan Unit
Andrew Ryan ... on-set supervisor: BGI
Gergely Répászky ... assistant set decorator
Barna Sandor ... video playback operator
Ameer Saudi ... greens foreman
Miklos Selmeczy ... assistant art director: set dec
David Sheldon-Hicks ... screen graphics: Territory Studio
Burghard Stulecker ... props assistant: second unit
Andras Pal Szabo ... prop assistant
Attila Szabó ... sculptor: Arcadia Crew
Gábor Zoltán Szabó ... senior leadman
Mátyás Szakonyi ... greensman
Veronika Szücs ... art department coordinator
Róbert Taller ... assistant art director: set dec
Zsolt Tarnok ... construction supervisor
Vilmos Törköly ... senior prop maker: Arcadia Crew
Peter Várdai ... senior draftperson
Zsolt Várhelyi ... set decorating coordinator
Colie Wertz ... concept artist
Thomas White ... Construction Foreman
Alexi Wilson ... assistant property master / prop researcher
Helga Wisloczki ... model maker: picture vehicles
Lipcsei Zoltán ... prop maker: Arcadia Crew
Torma Zoltán ... lead prop maker: Arcadia Crew
Szalay Ákos ... Set Dec Assistant (as Akos Szalay)
Milli Griffin ... Concept Design Production Coordinator: Weta Workshop (uncredited)

Sound Department 

Davi Aquino ... foley recordist
David Bach ... dialogue editor
Phil Barrie ... lead sound effects editor
Ron Bartlett ... re-recording mixer
Eric Basta ... sound effects recordist
Chelsea Body ... foley recordist
Christopher Bonis ... foley editor
Charlie Campagna ... Sound Effects Recordist
Benjamin Darier ... adr mixer (as SNK Studios)
Robert Eklund ... adr recordist
Russell Farmarco ... additional dialogue editor
Sandra Fox ... foley artist
Lee Gilmore ... sound effects editor
Theo Green ... sound designer / supervising sound editor
Áron Havasi ... first assistant sound
Jack Heeren ... foley mixer
Doug Hemphill ... re-recording mixer
Chris Howland ... additional sound mixer
Robert Jackson ... additional dialogue editor (as Robert C. Jackson)
Gareth John ... sound mixer: additional photography
Bob Kellough ... sound effects editor
Goro Koyama ... foley artist
Donnie Little ... engineering support
Andy Malcolm ... foley artist
Mark A. Mangini ... supervising sound editor
György Mihályi ... boom operator
Piero Mura ... sound effects editor
Ryan Murphy ... stage engineer
Chris Navarro ... adr mixer
Thomas J. O'Connell ... adr mixer
Tony Pilkington ... stage engineer
Mark Purcell ... re-recording mix technician: Warner Bros
Márton Péntek ... first assistant sound: second unit
Mac Ruth ... sound mixer
Kevin Schultz ... foley recording mixer
Unsun Song ... re-recording mix technician: Warner Bros
Brian Tarlecki ... re-recording mix technician
Greg ten Bosch ... sound effects editor
Levente Udud ... second assistant sound: second unit
Balazs Varga ... production sound mixer: second unit
Don White ... foley recording mixer
Dave Whitehead ... sound designer
Dani Connor Wild ... red squirrel sound recording provided by
Eliza Zolnai ... second assistant sound
Michael Gloria ... sound recordist (uncredited)
Carlos Solis ... foreign language mixer (uncredited)

Special Effects by 

Lucy Best ... bgi modeller
Marc Bitz ... special effects art director
Marcel Caspers ... special effects senior technician
Aaron Cox ... special effects foreman
Norman Ernst ... special effects foreman
Bence Füredi ... special effects technician
Christoph Gartlacher ... special effects senior technician
Daniel Godec ... special effects technician
Andreas Herberg ... special effects crew
Till Hertrich ... lead senior special effects technician
Dominik Janda ... special effects technician
Marten Juszel ... special effects trainee
Zoltan Kvassay ... special effects buyer
Oliver Laude ... special effects technician
Ruan Liebenberg ... special effects senior technician: additional photography
Alexander Lindner ... SFX Design Engineer
Jan Luppino ... special effects technician
Michael Luppino ... special effects workshop supervisor
Gerd Nefzer ... special effects supervisor
Bernd Rautenberg ... special effects set supervisor
Roman Remer ... special effects crew/tech coordinator
Stefan Ruppert ... special effects junior technician
Kevin Sap ... special effects trainee
Jens Schmiedel ... special effects foreman
Tibor Skornyak ... senior special effects technician / special effects technician
James Smith ... trainee
Zsolt Szabo ... special effects
Jürgen Thiel ... special effects senior technician
Thomas Thiele ... senior special effects technician
Tom Rasburn ... bgi special effects technician
Csaba Toth ... special effects office coordinator
Tamas Uzoni ... special effects
Vince Varga ... special effects
Daniel Williams ... bgi head special effects technician
Carsten Woithe ... special effects senior design engineer
Ivan Zorbas ... special effects technician
Gary Merrington ... senior effects designer: BGI Supplies (uncredited)

Visual Effects by 

David Adan ... fx td: Wylie VFX
Mukund Agicha ... matchmove artist
James Elijah Aguilar ... digital compositor
Lydia Aguilar ... elements team: DNEG
Amer Alameddine ... creature td: DNEG
Mohite Alankar ... compositor
Jose Alcivar ... lighting td: DNEG
Aquib Ali ... creature artist
Rajat Amin ... Department Manager: visual effects
Zuny An ... visual effects
Kanika Andrew ... compositor: DNEG
Craig Andujar ... visual effects executive: Legendary Pictures
AnkitKhade ... visual effects artist: double negative
Paul Arion ... global head of layout: DNEG
Ruth Asensio ... head of layout: DNEG Montreal
Eric Aubry ... matte painter: DNEG
Marc Austin ... cg build supervisor
Daniel Axelsson ... build artist: DNEG
Cheryl Bainum ... visual effects executive producer: Rodeo FX
Aymeric Ballester ... digital compositor: DNEG
Adam Barnett ... Technical Support
Lorna Barnshaw ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Dario Barrera ... visual effects casting manager: The Third Floor
Rohan Barve ... lead build artist
Ryan Basaraba ... on-set supervision & support
Kali Bateman ... visual effects colourist
Eric Bates ... animation supervisor: DNEG
Ines Baumgartner ... visualization lead: The Third Floor
Prashant Bavariya ... Model TD: DNEG
Ecem Baysal ... rigging artist
Rohan Bediskar ... visual effects artist
Manoranjan Behera ... stereo production team
Rabin Bera ... digital artist
Lara Berners ... resource manager
Daniel Besnyo ... visual effects: projection
Rasghania Bharat ... visual effects coordinator
Bhargavk ... roto/prep artist
Nikhil Bhatnagar ... visual effects production technology & support
Yogesh Bhavsar ... creature supervisor: DNEG
Jourdan Biziou ... Visualization Supervisor: The Third Floor Inc
Joao Bogossian ... compositor: DNEG
Francesc Bolló ... fx td: DNEG
Austin Bonang ... Visualization Artist: The Third Floor Inc
Anton Borisov ... environment generalist td: DNEG
Michael Bovberg ... digital compositor: DNEG
Raul Boza ... fx td: DNEG
Tatiana Bozzo ... visual effects coordinator
Tanner Brandt ... visualization coordinator: The Third Floor
Ben Breckenridge ... stereo supervisor: DNEG
Louisa Bremner ... visual effects
Adam Brenn ... production technology & support
Brijeshpandey ... texture artist
Stephane Brisson ... digital compositor
Balázs Budai ... assistant visual effects editor
Ania Budko ... layout coordinator: DNEG Vancouver
T.J. Burke ... cg supervisor: Wylie VFX
Gábor Bödö ... lidar & 3d scanning: OroBlade
Valerie Caddell ... Visualization Coordinator: The Third Floor Inc
Mitchell Callisch ... visual effects coordinator
Doug Campbell ... senior compositor: DNEG
Jordan Cario ... effects technical director: DNEG
Erico Caselle ... visual effects artist
Simona Ceci ... environment generalist td: DNEG
Kshirsagar Chaitanya ... lead build artist
Gregory Chalenko ... senior compositor: DNEG
Michael Chang ... build technical director
Girish Wasudeo Chapde ... Compositor
Abhishek Chaturvedi ... digital compositor
Shailesh Chibire ... visual effects artist
Kunal Chindarkar ... lead compositor: DNEG
Vikas Chirate ... head of systems and technology
Gourij Choudhari ... roto artist
Santosh Choudhary ... compositor
Ann Chow ... visual effects department manager
Theo Christophe ... visual effects artist
Florence Ciuccoli ... modeller: DNEG
Erik Classen ... compositor: DNEG
Katie Connon ... visual effects coordinator
Brian Connor ... visual effects supervisor: DNEG
Aston Constantinides ... digital compositor
Chris Cook ... cg build supervisor: DNEG
Tyler Cordova ... visual effects consultant
James Cressaty ... visual effects roto/prep production coordinator: DNEG
Matthew Crossett ... mocap producer: Digital Domain (as Matt Crossett)
Lucas Manuel Cuenca ... creature modeller
Andy Cuthbert ... pipeline supervisor: DNEG (as Andrew Cuthbert)
Markus Daum ... senior character rigger: DNEG
Jose Maria de la Puente ... visual effects producer
Michael DeBeer ... visualization artist: The Third Floor
Cole Decker ... Asset Artist: The Third Floor Inc
Damien Delaunay ... visual effects artist
Francesco Dell'Anna ... 2d compositing supervisor
Joel Delle-Vergin ... in-house artist
Akash Desai ... matchmove artist
David Desplat ... cg environment artist: DNEG
Ruben Diaz Hernandez ... CG Crowd Technical Support
Paounka Dimitrova ... fx td: DNEG
Sachin Divkar ... texture: double negative
Andrew Dohan ... elements team: Canada
Alex Drinkall ... lidar technician
Nelson Dsouza ... Visual Effects Production Manager
Geer DuBois ... Visualization Artist: The Third Floor Inc
François Dumoulin ... visual effects supervisor: Rodeo FX
Rachael Dunk ... lookdev lead: DNEG
Mathieu Dupuis ... compositing supervisor: Rodeo FX
Christopher Edwards ... visualization executive producer: The Third Floor
Dominic Edwards ... Lighting TD
Hesham Eissa ... fx artist
Aniket Ekale ... matchmove artist: DNEG
Roisin El Cherif ... data wrangler
Hunter Elliott ... visual effects line producer
Tosh Elliott ... senior character modeler
Kate Elum ... visual effects coordinator
Moriah Etherington-Sparks ... virtual production producer: DNEG
Jennifer Fairweather ... visual effects producer: DNEG
Péter Farkas ... compositing supervisor: DNEG (as Peter Farkas)
Fathima Feminò ... digital compositor: DNEG Vancouver
Pedro Fernandes Santos ... cg environment & generalist supervisor
Oniel Fernandes ... compositing supervisor (as Oniel Pascoal Fernandes)
Sébastien Fernandez ... cg supervisor
Deak Ferrand ... art director: Rodeo FX
Dan Finnegan ... visual effects artist
Fabrizio Fioretti ... environment artist/digital matte painter
Jonathan Flanders ... Asset Artist: The Third Floor Inc
Kenan Jerome Floyd ... IT Support: The Third Floor
Christopher Ford ... generalist td: DNEG
Filippo Forno ... lighting supervisor
Pierre-Gil Franc ... fx td: DNEG
Frederic Perrin Fredleew ... Enviroment Artist
Kevin Friel ... visual effects coordinator: DNEG
Leejesh Gaikwad ... matchmove artist: double negative
Gergely Galisz ... lead data wrangler
Pranav Gangapurkar ... prep lead: DNEG
Eddy Garcia ... visual effects assistant editor
Nacho Gasco ... lighting td (as Ignacio Gasco)
Frédéric Gaudin ... visual effects artist
Gergo Geltz ... visual effects: projection
Vrucchik Ghonmode ... Environment Generalist TD: visual effects
Blossom Ghuntla ... atd
Thomas Gillet ... texture artist
Daniel Gilligan ... on-set visual effects shoot technical director: DNEG
Kelly Ginet ... layout artist: DNEG
K.G. Ginu ... modeling artist
Allie Glisch ... visual effects coordinator
Victor Utku Gocer ... digital compositor
Emanuele Goffredo ... fx td
Mitch Gonzalez ... visualization artist: The Third Floor
Louise Gough ... visual effects coordinator
Sam Gough ... photogrammetry 3d scan artist
Yann Goument ... senior hard surface modeler
Cory Graham-Smith ... lighting artist: DNeg
Andrea Grappis ... fx td: DNEG
Gero Grimm ... fx lead: DNEG
Erik Gronfeldt ... senior lookdev artist
Xian Guan ... fx technical director: DNEG
Nicolas Guiraud ... asset supervisor
Shreyas Gujrati ... digital compositor
Xin Steve Guo ... layout lead: DNEG
Nicolas Guyon ... digital compositor
Carlos Guzman ... fx td: DNEG
Benett Gyurik ... visual effects production assistant
Gregory C. Haas ... lead compositor
Tamás Hajdu ... data wrangler
Heiðrún Tinna Haraldsdóttir ... digital compositor
Harishkumarv ... lookdev td: DNEG
Dylan Harris ... visualization artist: The Third Floor
Rick Harris ... digital artist: 3d scanning: Clear Angle Studios
Michael Havart ... environment artist/digital matte painter
Patrick Heinen ... visual effects supervisor: Wylie VFX
Rachael Hender ... lighting supervisor: DNEG
Justin Henton ... Senior Animator
Yasemin Hepguler ... digital compositor
Alberto Herrera ... department production manager: DNEG
Etay Herz ... creature technical director
Andrew Hodgson ... modeller: DNEG
Edan Hopper ... visual effects coordinator
Russell Hopwood ... visual effects
Keita Hoshino ... digital compositor: DNEG
Megan Hutchison ... roto/prep supervisor: DNEG Vancouver
Mary Jane Ibarra ... elements team: Canada
Giorgio Iovino ... matte painter
Larinin Ivan ... fx td
Cale Jacox ... compositor: DNEG
Monesh Jadhav ... lead compositor (as Monesh Uttamrao Jadhav)
Josh R. Jaggars ... visual effects executive
Stephen James ... digital fx supervisor
Lucas Janin ... fx supervisor: DNEG
Alexander Jarosch ... lead fx td: DNEG
Steven Qi Jin ... previs artist
Inki Jo ... lighting artist: DNEG
Adam Johannesson ... data i/o: DNEG
Keith Jones ... lead digital compositor: DNEG
Eric Joo ... visualization artist: The Third Floor
Guillaume Julien ... senior environment td: DNEG
Sean Kalra ... compositor
Ceyhan Kapusuz ... fx artist
Abhyuday Karn ... lead compositor: DNEG
Tadaomi Kawasaki ... senior digital matte painter: DNEG
Caitlin Kennedy ... previs artist
Sagar Khorasia ... roto artist
Fatemeh Khoshkhou ... virtual production producer: DNEG
Hyungwoo William Kim ... tracker: TrackVFX
Nandi Kiss ... visual effects production assistant
Matthew Koehler ... Bidding Producer: The Third Floor Inc
Maksim Koen ... digital compositor
Mischa Kolbe ... lead creature td: DNEG
Allie Koppel ... Head of Finance: The Third Floor Inc
Makoto Koyama ... senior animator: DNEG
Vladimir Kozhekin ... digital compositor: DNEG
Robert Kreps ... visualization artist: The Third Floor
Eva Kristjáns ... environment artist/digital matte painter: DNEG
Duncan Boon Kwang Kuah ... lighting artist: DNEG (as Duncan Kuah)
Václav Kubant ... compositor
Amit Kumar ... lighting artist (as Amit Ram Kumar)
Dan Kunz ... on-set visual effects data supervisor: DNEG
Daniel Labossiere ... effects technical director: DNEG
Ganesh Lakshmigandan ... Senior Effects TD
Paul Lambert ... production visual effects supervisor
Jonathan Lancelot ... assistant visual effects editor: DNEG
Alberto Landeros ... digital compositor: DNEG
Debbie Langford ... crowd lead: DNEG
Rory Lassen ... visual effects artist
James Ledwell ... visual effects production manager
Hee-seok Lee ... Senior Compositor
James Jooyoung Lee ... compositing supervisor: Wylie VFX
Jooyong Lee ... senior compositor: DNEG
Marco Lee ... environment capture: Drone Pilot
Erik Lehmann ... senior build td: DNEG
Michael Lemon ... visual effects artist
Kristina Lesik ... Business Affairs Attorney: The Third Floor Inc
Chris Leu ... atd
Jennyfer Levy ... stereo production & editorial team
Allan Li ... environment generalist td: DNEG
Wayne Lim ... layout td: DNEG
Leon Lin ... digital compositor
Wassila Lmouaci ... visual effects producer
Daniela Lobo Dias ... layout td: DNEG
Purva Lokhande ... compositor
Rhea Lonsdale ... environment generalist td: DNEG
Alexandra LoRusso ... fx td: DNEG
Jiggs Love ... scanning technician
Robyn Luckham ... animation director: DNEG
Leo Luxford ... digital compositor: DNEG
Bruno Lévêque ... lead environment generalist td: DNEG
Melaina Mace ... environment artist: DNEG
Laura Macfadyen ... environment artist/digital matte painter
Peter Machuca ... elements team: Canada
J.P. Mackel ... production technology & support
Dhanjee Maheshwary ... digital compositor
Dipen Majmundar ... matchmove & bodytracking artist: DNEG
Siddarth Malviya ... visual effects artist
Manolo Mantero ... digital effects supervisor: DNEG
Marco Manzini ... environment artist/digital matte painter
Javier Marcheselli ... supervising visual effects editor
Mike Marcuzzi ... fx lead: DNEG
Emily Margorian ... visual effects production assistant
Nicholas Markel ... visualization supervisor: The Third Floor
Anna Marszalkowska ... visual effects coordinator: DNEG
Rémi Martin ... compositing supervisor
Ivel Hernandez Martinez ... visual effects artist
Daniel Marwick ... management support
Masod-Nasir ... body tracking td: DNEG
Vibhas Mathkar ... lead environment artist
Pontus Mattsson ... senior compositor: DNEG
Jake Maymudes ... visual effects supervisor: Wylie VFX
Jacob Medendorp ... Development: The Third Floor Inc
Himanshu Meena ... layout supervisor: DNEG
Voja Milosevic ... atd
Tom Minor ... production technology & support: DNEG
Vishal Mishra ... production technology & support
Eric A. Mitchell ... digital compositor
Buhas Mohammedunny P. ... matchmove supervisor: DNEG
Thibaut Moissenet ... digital compositor: DNEG
Kasim Mokha ... Dneg
Kobi Moldavski ... digital matte painter/environment artist: DNEG
Eric Moliner ... creature td: DNEG
Damiano Moltisanti ... effects technical director: DNEG
Lauren Moore ... Head of Marketing: The Third Floor Inc
Alvaro Garcia Morales ... visual effects artist (as Alvaro Garcia)
Katerina Motylova ... visual effects coordinator
Surabhi Mundra ... matchmove artist
Masakazu Murakami ... senior fx artist: DNEG
Nathalia Ruiz Murray ... visual effects coordinator
Jason G. Myers ... technical resource manager: DNEG
Tristan Myles ... visual effects supervisor: DNEG
Vincent Ménard ... visual effects coordinator
Nitish Naik ... Line Producer
Prafulla Naik ... visual effects artist
Avais Najar ... digital compositor
Emmi Nakagawa ... visual effects line producer: The Third Floor
Yogesh Nalawade ... digital compositor
Vikramshil Narwade ... digital compositor
Virginia Nearing ... production technology & support
Jeremy Nicolaides ... stereoscopic producer: Legendary Entertainment
Ranjeet Nikale ... lighting artist: double negative
Lisa Nolan ... fx supervisor: DNEG
Victor Norberg ... digital compositor: DNEG
Robin Nordenstein ... creature fx: DNEG
Mark Norrie ... senior lighting td: DNEG
Sylvain Nouveau ... fx supervisor
Adam O'Brien-Locke ... head of production: Rodeo FX
Jeremy Oddo ... Head of IT: The Third Floor Inc
Alok Ogale ... digital artist
Hideki Okano ... effects artist
Jaime Ormston ... visual effects coordinator
Miguel Angel Ortiz Rivera ... fx td: DNEG
Simon Pabst ... r&d lead: DNEG
Maricel Pagulayan ... second visual effects producer
Francisco Palomares Pozas ... compositor: DNEG
Brijesh Pandey ... texture artist
Richard Pang ... senior 3d generalist: DNEG
Arvind Singh Panwar ... visual effects artist
Francesco Panzieri ... compositor: Wylie VFX
Piyush Pareek ... digital artist
Brice Parker ... production visual effects producer
Rohan Parmar ... matchmove artist
Isaac Partouche ... virtual production supervisor: DNEG
Michael Pasquarelli ... visual effects coordinator
Niña Pastores ... previsualization artist: MPC
Annsh Patel ... stereo producer: DNEG
Disha Patel ... visual effects coordinator
Hanuman Patel ... digital compositor
Pratap Patole ... compositor
Robert D. Pearson ... fx supervisor: DNEG
Vasho Pekar ... senior compositor: DNEG
Christine Petrov ... digital compositor
Chris Phillips ... fx lead: DNEG
Lloyd Phillips ... software developer: DNEG
Ezra Pike ... compositor: DNEG
Adrian Pinder ... cfx artist
Gianluca Pizzaia ... generalist lead: DNEG
Marie Gabrielle Plante ... visual effects line producer
Rahul Pokharkar ... matchmove supervisor: DNEG
Ganesh Poojari ... build supervisor: DNEG India
Etienne Poulin St-Laurent ... head of layout: Rodeo FX
Guillaume Poulin ... visual effects editor: Rodeo FX
Kristin Pratt ... layout supervisor
Vivek Pundir ... visual effects production manager
Marko Radinkovic ... senior digital compositor: DNEG
Imran Ahmed Raichuri ... visual effects artist
Pralay Ramteke ... look development artist
Ankitsingh Rathor ... lead compositor
George David Reagh ... visual effects line producer
Gábor Reikort ... environment generalist td: DNEG
Christian Ganea Reitmeier ... visual effects colourist
Benjamin Ribière ... head of compositing: DNEG, Montreal
Jordan Rice ... visual effects technical resource assistant
Christopher Rickard ... lead lighting td: DNEG
Chus Rodriguez ... software research & development
Rogelio Rodriguez ... head of layout: DNEG Vancouver (as Roger Rodriguez)
Michael Rouayroux ... digital compositor: DNEG
Matthew Rouleau ... environment lead: Rodeo FX
Guillem Rovira ... environment generalist td
Alexandro Rubio ... creature td
Ash Ryan ... Senior Compositor: DNEG
Percy Sagun ... mocap technician: Digital Domain
Rohit Saini ... digital compositor
Rhys Salcombe ... cg supervisor: DNEG
Anurag Salekar ... Texturing: visual effects
Caroline Sandgren ... environment artist/digital matte painter
Kushwaha Sanjay ... fx td
Mag Sarnowska ... on-set & in-house visual effects artist
Sanjay Satapathy ... lighting supervisor: DNEG
Lolly Sawant ... lighting artist (as Siddhesh Umesh Sawant)
Raviraj Sawant ... visual effects artist
Yashdeep Sawant ... fx supervisor
Jan Schubert ... texture/lookdev td: DNEG
Joseph Servodio ... visual effects digital asset manager
Nathaniel Seymour ... previsualization artist
Hamid Shahsavari ... visual effects artist
Sabiha Shaikh ... Line Producer
Aurora Shannon ... senior visual effects colourist
Dharmesh Sharma ... build artist
Sanket Kumar Sharma ... visual effects
Carolyn Shea ... visual effects production manager
Anup Shenoy ... compositor: DNEG
Raghvendra Shrivastava ... compositor: visual effects
Erik Shveima ... Asset Artist: The Third Floor Inc
Bjoern Siegert ... production & technical support
Romain Simonnet ... senior environment generalist td
Shane Simpson ... visual effects artist
Deepanjali Singh ... vfx department production manager: dneg
Igor Siniatulov ... visual effects artist
Wannita Sirikul ... fx technical director: Dneg
Liam Skogland ... visual effects editor: DNEG
Corey D. Smith ... head of cg
Dane Allan Smith ... vice president: The Third Floor
Marc Smith ... visual effects shoot td: DNEG
Katie So ... visual effects production assistant: DNEG
Eduardo Souza ... effects technical director: DNEG
Jaclyn Stauber ... fx artist: DNEG
Irena Steinnagel ... creature td: DNEG
Ardenn Stolz ... stereoscopic coordinator: Legendary Entertainment
Cody Stoof ... fx lead
Thomas Stölzle ... head of lighting: DNEG
Adrian Sutherland ... compositor
Åsa Svedberg ... lighting td
Apurv Swami ... matchmove td: DNEG
Michael J. Sweetser ... elements team (as Michael Sweetser)
Nicholas Symons ... animation supervisor (as Nick Symons)
Albert Szostkiewicz ... fx supervisor: DNEG
James Tam ... stereo production coordinator
Srinath Tammina ... environment generalist td: DNEG
Gábor Tarcsay ... projection / visual effects: projection
Shashank Thakur ... model td: Double Negative
Bhumika Thakuria ... vfx prep artist
Ty Thomson ... Visualization Supervisor
Radhakrishna Reddy Tippani ... vfx team
Sunil Kumar Tiwari ... digital compositor
Bence Barnabas Tobik ... assistant data wrangler
Tim Tobin ... digital compositor: DNEG
Jérémie Touzery ... matte painter
Valentin Trasnea ... lead digital compositor: DNEG
Corey Turner ... stereo executive producer: DNEG
Nick Tustin ... lighting td
Patryk Urbaniak ... lookdev td: DNEG
Jonathan Urueta ... fx td: DNEG
Luis Usón ... previs layout supervisor
Tanzir Uzzaman ... digital compositor
Maria Valle ... Lighting TD
Andrew Van Midde ... shoot td
Liciani Vargas ... digital compositor: DNEG
John D. Vaughan ... visual effects accountant: Los Angeles Unit
Daniël Veder ... lookdev td: DNEG
Devendra Verma ... digital compositor
Dvendra Verma ... digital compositor
Duarte Victorino ... fx td: DNEG
Angel Villaseñor ... lighting artist (as Luis Angel Villaseno)
Bakhaswala Vishal ... visual effects creature artist
Sachin Vishwas ... lead compositor
Joshua Walden ... Layout TD: DNEG
Rosie Walker ... visual effects trainer
Alex Walklate ... 3d scan technician
Michelle Wan ... visual effects coordinator
Jiajia Wang ... Department Coordinators: DNEG
Jonny Wang ... fx td: DNEG
Chris Waters ... compositor: DNEG
Hazel Weatherall ... digital artist: Clear Angle Studios
Andreas Wegelius ... production technology: DNEG
Maya Weston ... production technology & support
Christoph Westphal ... fx td
Stephanie Whitmarsh ... fx td: DNEG
Nicole Whitmore ... visual effects production manager: DNEG
Michael Wilde ... modeling: DNEG
Stephen Willey ... production technology & support
Simon J. Williams ... visual effects editor: DNEG
Thomas B. Williams ... mocap stage technician: digital domain
Michael T. Wilson ... visual effects assistant editor
Ryan Wing ... lighting td: DNEG
Jeff Winkle ... visual effects production manager: Legendary Entertainment
Eric Hp Wong ... lighting td
Seungjin Woo ... concept artist: DNEG
Satyawan Yadav ... digital compositor
Sunil Kumar Yadav ... digital compositor
Janet Yale ... visual effects executive producer: DNEG
Anna Yamazoe ... texture artist
Gus Yamin ... visual effects technical director
Jessica Jara Yepez ... visual effects coordinator (as Jessica Jara)
Glen Young ... visual effects production manager: DNEG
Melissa Yung-Hok ... digital matte painter: DNEG
Michael Zannetou ... release manager: production technology
Shawna Zegarra ... technical support
Laura Zentil ... Head of Talent: The Third Floor Inc
Cleve Yilun Zhu ... lead compositor: DNEG
Fred Chapman ... head of creature: DNEG Vancouver (uncredited)
Jose Alberto Pino ... Software Developer (uncredited)
Sarath Sasidharan ... matchmove artist (uncredited)
Vanessa Velasquez ... technology: Double Negative (uncredited)
Jeong Won Jang ... digital compositor: DNEG (uncredited)

Stunts 

Sarah Michelle Attard ... stunt department coordinator
Jenei Attila ... stunt performer
Mohamed Attougui ... stunts
Ziad Azar ... stunts
Joseph Beddelem ... stunts
Tarik Belmekki ... utility stunts
Kristof Belovai ... stunts
Morgan Benoit ... stunt performer
Ferenc Berecz ... stunts
James Bomalick ... supervising stunt rigger
Ádám Boros ... stunts
Aissa Ait Brahim ... stunts
Girvan 'Swirv' Bramble ... stunt performer (as Girvan Bramble)
Damien Bray ... assistant stunt coordinator
François Coetzer ... stunt rigger
Yessenia Cossio ... stunt performer
Jenei Csaba ... stunt performer
Rob de Groot ... stunt double: Dave Bautista
László Demény ... stunts
Mihaly Gabor Dylski ... stunt performer
Ouadia Elaafou ... stunts
Youssef Elhibaoui ... stunts
Csaba Erdõs ... stunts
Kim Fardy ... stunt double: Jason Momoa
Gerda Fazakas ... stunt double: Rebecca Ferguson
Eniko Fulop ... stunts
Bela Gerner ... stunts
Daniel Gerzsenyi ... stunts
Máté Gyöngyösi ... stunts
Ádám Gáspár ... stunts
Tarick Hadouch ... stunt performer
Yoko Hamamura ... stunts
Gergõ Hodúr ... stunts
Gergö Horpácsi ... stunts
Othman Ilyassa ... utility stunts
Lajos Jarabek ... stunts
Nicholas Jooste ... stunts
Dave Judge ... stunt coordinator
Abel Kocsis ... stunts
Adam Kocsis ... stunts
József Kovalik Jr. ... stunt performer
József Kovalik ... stunt performer
Géza Kovács ... stunt performer
Norbert Kovács ... stunt performer
Tibor Milos Krisko ... stunt performer
György Kökényesi ... stunts
Lilla Lesó ... stunt department coordinator
Kiss László ... stunt performer (as László Kiss)
Mónica López ... stunts
István Draco Markolt ... stunt performer
Sándor Mike ... stunts
Zoltan Molnar ... stunts
Attila Mora ... stunts (as Attila Móra)
Sean Morrissey ... assistant stunt coordinator / stunt rigger / stunts
Richard Nagy ... stunt double: Stellan Skarsgård/stunt performer
Medhi Naji ... stunts (as Mehdi Mnaji)
Panuvat Anthony Nanakornpanom ... stunt performer: additional photography
Tsogtsaikan Narantsogt ... stunts
David Will No ... stunt performer: additional photography / stunt-viz filmmaker: additional photography
Lauren Okadigbo ... stunt double: Zendaya/stunt utility
Janos Olah ... stunts (as János Oláh)
Béla Orsányi ... stunt performer
Iván Orsányi ... stunt performer
Abdellah Oukseh ... stunt performer / stunts / utility stunts
Gábor Perei ... stunt performer
Anthony Pho ... utility stunts
Gábor Piroch ... stunt performer
Róbert Rajkay ... stunt performer / stunts
István Rubóczki ... stunt performer
Lorenz Hideyoshi Ruwwe ... stunt double: Timothée Chalamet
Tomas Rydval ... stunt rigger
Andras Seregi ... stunt performer
Christopher Bogdanski Shore ... stunt performer
Magdalena Sittova ... stunt double: Rebecca Ferguson
Tomás Sobotka ... stunts
Péter Sokorai ... stunts
Viktor Sokorai ... stunts
Ármin Somogyvári ... stunts
Tom Struthers ... stunt coordinator
Marek Svitek ... stunt double: Oscar Isaac / stunt performer
Gáspár Szabó ... assistant stunt coordinator
Ákos Szalai ... stunts
Tibor Szauervein ... stunts
Gabor Szeman ... stunts
Miklós Szentváry-Lukács ... stunts
Zoltan Szántó ... stunt performer
Szilvia Szöllösi ... stunt department coordinator
Levente Tamási ... stunts
Szabolcs Tarnócai ... stunts
Gabor Toth ... stunts
Vi-Dan Tran ... utility stunts
Sam Trimming ... stunts
Gyula Tóth ... stunt performer
Attila Ungvari ... stunts
Miklos Ungvari ... stunts
Chrissy Weathersby Ball ... stunt double: Sharon Duncan-Brewster
Roger Yuan ... fight coordinator
Patrik Zana ... stunts
Kocsis Zsofia ... additional stunt double: Rebecca Ferguson
Dan Chapman ... stunt rigger (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Berger Alex ... dmx technician
László Angyal ... chargehand electrician
Katelin Arizmendi ... director of photography: second unit
Adam Arkapaw ... director of photography: additional photography
Shereen Baddour ... second assistant camera: "a" camera, Jordan Unit
Ammar Al Baik ... Best Boy Lighting
Balázs Baki ... chargehand electric: second unit
Gábor Balda ... dolly grip
David Baldwin ... dimmerboard operator
Hosni Al Baqa ... gaffer: Jordan Unit
Róbert Behavetz ... rigging electrician
Fanni Benke ... second assistant camera: "c" camera
Antal Berger ... rigging gaffer
László Bille ... camera operator: additional photography
Péter Bognár ... electrician
Damien Bray ... motocrane operator / movi technician
Bálint Budai ... practical electrician
Ross Busby ... best boy
Dániel Bérces ... dolly grip
Zoltán Bók ... rigging best boy electric
Dan Carling ... digital imaging technician
Rachel Clark ... additional camera operator
Alex Coverley ... dolly grip
Charley Cox ... gaffer: second unit
Attila Csoboth ... additional photography: vfx unit
Bence Czeh ... crane technician / matrix head technician
Márk Czirják ... gaffer: second unit
Ádám Czonev ... electrician
Galo Dominguez ... Lighting console programmer & operator: Main unit
Mathieu-Félix Drouin ... First Assistant Camera A: additional photography
Sylvain Dupuis ... second assistant a camera: additional photography
Eric Dvorsky ... aerial camera technician
Márk Epstein ... technocrane technician
Péter Faludi ... Additional first assistant camera
Dániel Farkas ... dit in additional photography
György Filip ... technocrane technician
Simon Firsht ... camera operator: behind the scenes
Krisztián Fodor ... video production assistant
Dániel Fridrich ... best boy grip: second unit
Ioan Gavriel ... Digital imaging technician: Marketing unit
Tibor Gazdig Jr. ... electrician
Pierre Gill ... director of photography: additional photography
Robert Gilman ... dolly grip
Dylan Goss ... aerial director of photography
István Gottmann ... first assistant camera: "c" camera
Ben D. Griffith Jr. ... best boy grip
Tibor Gulyás ... first assistant camera: "c" camera
Lech Gunovic ... technocrane technician
Levente Györgypál ... grip
Soós Géza ... video assistant trainee
Qusai Harb ... key grip
Krisztián Horváth ... electrician
András Hámori ... best boy electric
Zsolt Irsán ... best boy electric: second unit
Banga István ... electrician
János Jack ... digital imaging technician: second unit
Chiabella James ... still photographer
Adrian Jebef ... digital imaging technician: additional photography
Tamás Jánossa ... additional first assistant camera: second unit
Botos József ... rigging electrician
Istvan Kacsmarik ... crane operator
Mark Keane ... chargehand electric: second unit
Dávid Kecskeméti ... key grip / key grip: second unit
Máté Kecskeméti ... daily key grip/"a" Dolly Grip
Vilmos Keszler ... grip
Márk Komáromi ... grip
Attila Kárpáti ... assistant camera
Dávid Köszegi ... lighting console operator: second unit, Hungary
Jamie Lagerhausen ... Key Grip: Additonal Photography Los Angeles
Tamas Lakatos ... grip
Tom Lane ... second assistant camera: "a" camera
Futo Laszlo ... rigger
Jake Marcuson ... first assistant camera: "a" camera
Tommaso Mele ... key grip
Guy Micheletti ... key grip
Negoita Mihai ... libra head technician
Jamie Mills ... gaffer
Csaba Morva ... assistant video assist operator
Arslan Muhammad ... Assistant Camera: UAE - e-Man Media Services
Lara Mzayek ... camera trainee: Jordan Unit
Czinder Máté ... practical electrician
Gábor Nagy ... video operator: second unit
Krisztián Nagy ... key video assist operator / key video assist operator: re-shoots
Andreas Berg Nesse ... second assistant camera: Norway Unit
Christopher R. Nunn ... digital imaging technician: aerial unit, Norway Unit
Gábor Oláh ... chargehand electrician
Ambrus Orosz ... camera trainee: "a" camera
Krisztián Paluch ... gaffer
József Tibor Pap ... electrician / electrician: second unit (as József Papp)
Norbert Pelle ... grip
György Posztos ... hod rigger
Sturm Pál ... electrician
Máté Pálla ... central loader
Balázs Péter ... digital imaging technician assistant
Dávid Rondzik ... electrician
András Rudasy ... electrician
Lewis Ruffley ... DIT Assistant
Béla Rácz ... electrician
Gabor Schmidt ... best boy grip
Zoltán Schrammel ... maximus head technician
Bálint Seress ... camera assistant: aerial unit, Abu Dhabi
Philip A.T. Smith ... first assistant camera: "b" camera
Ádám Stankovits ... grip
Márton Stefler ... video assistant operator
Teszary Szolt ... technocrane head technician
Csaba Székely ... assistant video assistant: second unit
Viktor Székely ... second assistant camera: "b" camera
Attila Szûcs ... key grip
Sam Thurston ... aerial camera assistant
Bence Barnabas Tobik ... digital imaging technician utility
József Tolnai ... chargehand electrician
Zsolt Tolnai ... rigging electrician
Bela Trutz ... camera operator/steadicam operator
Nicholas Turner ... assistant director of photography
Max Turpin ... digital imaging technician assistant: Jordan Unit/Abu Dhabi
Zoltan Uveges ... video operator assistant
Peter Varnai ... central loader
Gergo Vasari ... grip
Daniel Vilar ... director of photography: additional photography, splinter unit
Gareth Viner ... libra head technician
Balázs Várszegi ... second assistant camera
Clive David Williams ... libra head technician: daily
Benke Éva ... additional second assistant camera: second unit
Attila Pfeffer ... steadicam operator: additional photography (uncredited)

Animation Department 

Florine Abad ... animator
Leonardo Bonisolli ... lead animator
Jonathan Bygrave ... lead animator
Guerrina Camilla ... animator
Sianoosh Nasiriziba ... animator
Rami Pap ... painter (as Pap Ramóna)
Jack Preston ... animator
Nazanin Yaghoobi Rafi ... animator
Harrison Wang ... animator: DNEG Montreal

Casting Department 

Kaley Boerneke ... casting assistant
Olivia Brittain ... casting associate: UK
Marton Dancz ... extras casting
Kathy Driscoll ... casting associate
Catherine Garlick ... casting assistant: UK
Zsolt Ferenc Maier ... extras casting
Molly Rose ... casting associate
Rebecca Rossmaur ... casting assistant: UK
Peter Simko ... crowd marshall
Veronika Varjasi ... extras casting director / extras casting
Chris Velez ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Phoebe Allies ... senior costume maker
Bálintfi Antal ... seamster
Király Balázs ... ager/dyer (as Balázs Király)
Tomas Barcelo ... costume sculptor
Frances E. Barer ... junior assistant textile artist
Russell Barnett ... costumer: second unit, Budapest
Kata Bartyik ... costume production assistant
Helen Beasley ... costume cutter
László Bencze ... crowd set supervisor
David Bethell ... chief costume props
Simon Brindle ... costume effects supervisor
Tom Caddy ... chief ager/dyer
Christy Cham ... assistant costume designer
Keith Christensen ... concept artist
Steve Constancio ... costumer: Mr. Momoa (as Steven Constancio)
Hayley Crompton ... costume maker
Virag Dozsa ... assistant textile artist
Eva Farkas ... stunt/crowd costumer
Rachel Freire ... specialist cutter (as Rachel Freire Kelly)
Louise Fricker ... armour sculptor
Warren Haigh ... first assistant costume props
Lori Harris ... principal truck supervisor
Brad Holtzman ... principal dresser / set costumer
Stacy Horn ... costume supervisor
Nicola Huckstepp ... costume armour coordinator
Alaa Johary ... ager: Jordan Unit
Nichola Jones ... senior costume armourer
Puchelle Judit ... crowd dresser
Farah Karouta ... seamstress: Jordan Unit
Brigitta Katona ... key crowd dresser: reshoot
Virág Kerényi ... Costume buyer
Lilla Kleininger ... ager/dyer
Róbert Kuhár ... armour model maker
Rewa Lewis ... principal costumer
Robert Macfarlane ... assistant costume designer
Carole Louise Machin ... costumer
Jerad Marantz ... costume concept artist
Roxana McIntyre ... textile artist
Norbert Mervo ... costume production assistant
Stephanie Miles ... costume props
Emily Morris ... textile print assistant
Zina Mufleh ... costume assistant: Jordan
Esther Najafipour ... senior costume maker (as Esther Himer)
Phoebe Newman ... costume coordinator
Tímea Oláh ... crowd dresser
Dóra Papp ... principal standby
Cora Prazeres ... junior costume prop maker
Carol Quiroz ... key crowd costumer
Abdo Rayyan ... crowd costumer: Jordan Unit
Travis Reinke ... 3d cyber scanning & digital modeling
Elena Schnier ... mens costume maker
Zeina Soufan ... costume supervisor/crowd: Jordan Unit
Aliz Szirtes ... assistant textile artist
Edith Szolga ... costume coordinator
Bryony Tyrrell ... assistant costume props
Anikó Varga ... head ager/dyer
Lilla Vasvári ... costume supervisor
Lewis Westing ... Mens Tailor/Cutter
Stephen Kill ... military glove maker (uncredited)
Jon Moss ... costume prop modeller: FBFX (uncredited)
Elizabeth Thompson ... costume prop modeller: FBFX (uncredited)
Edmund Woodward ... costume prop modeller: FBFX (uncredited)

Editorial Department 

Debajit Barman ... supervising editor
Jason Beale ... post-production executive
Philip Beckner ... digital intermediate colourist
Vivian Benjamin ... post-production assistant
Eric Cameron ... developer: nextLAB
David Cole ... lead digital colorist / supervising digital colourist
Mercédesz Czanka ... assistant editor
Jeremy Fiscus ... digital intermediate producer
Kristin Fowler ... post-production coordinator
David B. Hall ... daily operations manager
Shelby Hall ... second assistant editor
László Hargittai ... technical manager
JoAnne Ji Kim ... vice president: post production technology
Mary Lukasiewicz ... first assistant editor
Taylor Mason ... assistant editor
Jackie Mata ... dailies producer
Alex Oreman ... lead digital intermediate engineer
Antonello Parlato ... assistant trailer editor & finisher
Jose Parra ... vice president & lead digital intermediate producer
Brandon Robbins ... dailies operator
Giulia Rocca ... post-production coordinator
Michael Rostker ... 3d editor
Christopher Rudkin ... colorist: dailies
Kristin Valentine ... second assistant editor
Michael Van Fleet ... digital intermediate engineer
Christos Voutsinas ... first assistant editor
Bobby Williams ... post-production manager

Location Management 

Mahdi Abu-Salma ... location assistant: Jordan Unit (as Mahdi Abu Salma)
Adnan Al Mujalli ... assistant location manager: Jordan Unit
Mohammad Al Tarshan ... location assistant: Jordan Unit
Zaid Al Tarshan ... location assistant: Jordan Unit
András Balázs ... assistant location manager
Peter Bardsley ... location manager: Jordan Unit
Leann Emmert ... location manager: additional photography
Sarah Goller ... key assistant location manager
Rasul Kalyayev ... assistant unit manager: Jordan Unit
Rochard Kamel ... location manager: Abu Dhabi
Balint Kovacs ... location manager (as Bálint Kovács)
Ghaith Kurdi ... assistant location manager: Jordan Unit (as Ghaith Al Kurdi)
Viktor Mitev ... assistant location manager
Ibrahim Moghrabi ... unit assistant: Jordan Unit (as Ibrahim Almoghrabi)
Zaid Moghrabi ... unit assistant: Jordan Unit (as Zaid Almoghrabi)
Nick Oliver ... supervising location manager: Jordan Unit
Saeb Abul Ragheb ... location manager: Jordan Unit
Steve Michael Røyset ... location manager: Norway Unit (as Steve Røyset)
Abdullah Al Shehhi ... ministry of defence representative
Charlie Simpson ... unit manager: Jordan Unit
Zuhair Soudi ... unit manager: Jordan Unit
Eugene Wee ... location assistant: Abu Dhabi
Justin Boswick ... location assistant: additional photography (uncredited)
Matthew Clarke ... location scout: Jordan Unit (uncredited)
Richard George ... location scout: Austria & Slovakia (uncredited)
Julie Hannum ... location scout: Utah (uncredited)
Hege Kolkinn ... location assistant: Norway Unit (uncredited)
Tom Marshall ... location scout (uncredited)
Christian McWilliams ... location scout (uncredited)
Viktor Mitev ... location scout (uncredited)
Leo Resnes ... location assistant (uncredited)

Music Department 

Peter Afterman ... music supervisor
Aldo Arechar ... technical assistant
Clint Bennett ... supervising music editor
Omer Benyamin ... technical assistant
Christine Bergren ... music legal
Jane Berry ... music coordinator
Michael Boddicker ... additional engineering (as Michael Lehmann Boddicker)
Matt Bowdler ... synth design
Simon Bowley ... additional engineering
Yolanda Charles ... musician: electric bass
Chuck Choi ... score technical consultant
Loire Cotler ... featured vocal soloist: lyrics
Steven Doar ... composer: additional music
David Donaldson ... Recording Engineer
Garrett Edson ... score mix assistant
Pedro Eustache ... musician: world winds/duduks/contrabass flutes
David Fleming ... composer: additional music
Kobus Frick ... music producer
Juan García-Herreros ... musician: electric bass (as Juan Garcia-Herreros "Snow Owl")
David Giuli ... orchestrations and music preparation by
Michael Gloria ... digital instrument preparation
Guthrie Govan ... musician: electric guitar
Tina Guo ... musician: electric cello
Taurees Habib ... digital instrument preparation
Jennifer Hammond ... orchestrations and music preparation by
Joshua Hendricks ... additional recording
Kostadin Kamcev ... additional engineering
Jeremy Katz ... digital instrument preparation assistant
Andrew Kawczynski ... composer: additional music
Steven Kofsky ... music production services
Jason La Rocca ... choir recording engineer
Edie Lehmann Boddicker ... vocal and choir contractor/conductor / vocalist
Alison Litton ... music supervisor
Lorne MacDougall ... musician: bagpipes
Fabio Marks ... technical assistant
Steve Mazzaro ... composer: additional music
Alan Meyerson ... score mixed by
Alejandro Moros ... technical assistant
Peter Myles ... music editor
Johnson O'Basso ... musician: double bass
Stephanie Olmanni ... vocalist
Scottish Session Orchestra ... orchestra contractor
Melissa Orquiza ... orchestrations and music preparation by (as Johanna Melissa Orquiza)
Alfredo Pasquel ... digital instrument preparation assistant
Julian Pastorelli ... operations manager: remote control productions
Eva Reistad ... score mix assistant
Adam Robinson ... musical director: Conductor
Ryan Rubin ... supervising music editor
Howard Scarr ... synth design
Kevin Schroeder ... synth design
Clockwork Sessions ... orchestral contractor
Shalini S. Singh ... studio manager: Remote Control Productions, Inc.
Chas Smith ... exotic instruments
Soya Soo ... digital instrument preparation assistant
Raul Vega ... digital instrument preparation
Seth Waldmann ... additional engineering
Suzanne Waters ... singer: vocalist
Mark Wherry ... digital instrument design
Booker White ... orchestrations and music preparation by
Hans Zimmer ... music producer / synthesizer programmer

Production Department 

Amanda Confavreux ... Production Services provided by: Abu Dhabi
Botond Emody ... Production Assistants
Robbie McAree ... Production Services provided by: Abu Dhabi

Script and Continuity Department 

Jessica Clothier ... script supervisor
Alia Hatough ... script supervisor: second unit
Haya Kattan ... script supervisor: second unit
Nicoletta Mani ... script supervisor: additional photography
Júlia Raczky ... script supervisor: second unit

Transportation Department 

Camilla Aakre ... Norway unit
Amer Ansouqa ... transportation captain: Jordan Unit
Tibor Bodor ... personal driver
Michael Connor ... transportation dispatcher: additional photography
Neville Dsouza ... transportation captain
Geno Hart ... Transportation Coordinator: additional photography
Karsten Heidar ... transportation coordinator: Norway Unit
Péter Keczán ... transportation captain
Ferenc Kondor ... standby truck driver
Claudia Kossik ... transportation coordinator
Christian Mallia ... transportation manager: Jordan Unit
Loránd Molnár ... transportation coordinator: pickup shoot
Saifullah Muhammad ... transportation provider uae
Christina Naber ... transportation office coordinator
Lene Aakre Nilsen ... norway unit
Fares Rawas ... transportation co-captain
Simon Rebis ... transportation captain
Muhammad Waseem Shakir ... Transport Manager: UAE - e-Man Media Services
Anita Szabó ... transportation co-captain

Additional Crew 

Mada Abdelhamid ... assistant: Mr. Momoa
Samar Abu-Ghazaleh ... assistant to producers: Jordan (as Samar 'Sam' Abu-Ghazaleh)
Szabolcs Alb ... key set production assistant
Ruben Gerardo Alfaro Moreno ... 3d subtitle stereographer
Kevin J. Anderson ... creative consultant
Darnell Appling ... assistant: Zendaya
Mohammad Atallah ... assistant payroll accountant
Nada Atieh ... production coordinator: Jordan Unit
David M. Atkinson ... production accountant
Zeina Azar ... production assistant
Dénes Bacsu ... production secretary: additional photography
Yousef Badran ... Production Runner
Cassandra Barbour ... rights and clearances
Bara Barova ... production coordinator: additional photography
Zsuzsanna Bereczki ... accounting clerk
Samma Betawi ... production secretary: Jordan Unit
Matthew Blain ... location accountant: Jordan Unit
Jason Bogard ... production controller
David Boros ... second assistant accountant
Stefanie Broos ... assistant: Denis Villeneuve & Tanya Lapointe
Johanna Martinsen Brygfjeld ... assistant production office coordinator
Francesca Budd ... production coordinator: Jordan Unit
Jay Catlett ... assistant: Mr. Isaac
Aneta Chalas ... production coordinator: additional photography
Aniko Csat ... production secretary
Greg Cserfalvi ... stand-in: Timothée Chalamet
Zsófia Daragó ... production assistant
Joshua Darby ... assistant production coordinator: additional photography
Viktor de Hegyessy ... unit assistant
Joshua Delaney ... second assistant accountant
Leen Demashqieh ... assistant production coordinator
Kathy Donno ... first location accountant
Lyndzi Doyle ... production coordinator
Danielle Dudley ... assistant: Ms. Ferguson (as Daniella Dudley)
Cliff Fleming ... aerial coordinator
Cory Fleming ... aerial coordinator / helicopter pilot
Tim Fleming ... Aerial Ground Coordinator
Natalie Haack Flores ... project manager: Legendary Entertainment
Rita Galántai ... production coordinator
Bryan Gatdula ... Set Medic
Krisztián Gorzsás ... key set production assistant
Gerry Grennell ... coach
Disney Hall ... assistant: Ms. Parent
Viktoria Havel ... assistant production coordinator: additional photography
Caleb Haydock ... set production assistant: additional photography
Dominika Heréb ... accommodation coordinator
Tamás Hevér ... assistant: Denis Villeneuve & Tanya Lapointe
Jason Hinkel ... location accountant
Moira Houlihan ... unit publicist
Timea Huszar ... assistant: Joseph M. Caracciolo (as Tímea Huszár)
Rebeka Illés ... travel assistant
Adam Jaklics ... unit technician
Gabor Kaban ... production assistant
Leanne Katkhuda ... assistant: Javier Bardem, Jordan Unit
Owen Keys ... payroll accountant: Jordan Unit / second assistant accountant: Jordan Unit
Nessa King ... production accountant: additional photography
Bela Kiss ... production accountant: additional photography, Hungary
Judit Kovács ... cashier
Frida Anker Kulmus ... craft service: Norway Unit
Zsuzsanna Kurucz ... assistant production coordinator
Vita Kvasnikova ... assistant: Mr. Bautista
Bayan Laird ... svp of business and legal affairs
Vita Lark ... assistant: Dave Bautista (as Vita Kvasnikova)
Cody Lassiter ... content protection executive
Birkás Lili ... crowd production assistant
Viktor Magdolen ... set production assistant
Francesca M. Mannix ... supervising production coordinator
Rozsnyai Mariann ... payroll accountant
Amilia Matthews ... Creative Services
William Maxwell-Lunney ... assistant: Mr. Chalamet
Charlie McCool ... second assistant accountant
Darin McCormick-Millett ... titles producer (as Darin Millett)
Daniel McGraw ... production staff
Alexandra Mecseki ... Cashier: additional photography, Hungary
Hankó Faragó Miklós ... Covid Production Assistant
Lilla Molnar ... production assistant
Grant Moore ... assistant: Mr. Boyter (as Marisa Moreno)
Fruzsi Morotz ... additional photography: accommodation coordinator
David Murphy ... production supervisor: abu dhabi
György Márkus ... unit technician
Kinczel Máté ... accounting clerck
Szabó Máté ... unit assistant
Tilly O'Hara ... payroll accountant: UK
Gergely Orbán ... set production assistant
Malak Othman ... stand-in
Rebeka Papp ... assistant production coordinator: additional photography
Paul Perez ... Studio Executive (as Paul Michael Perez)
David J. Peterson ... language creator
Joe Petényi ... second assistant accountant
Julianna Politsky ... production finance coordinator
Imre Porkolab ... second assistant accountant
Janos Prihoda ... immigration coordinator
Diána Pálfalvi ... medical coordinator
Connor Reardon ... assistant: Joe Caraccciolo: additional photography / production assistant: physical production, Legendary Entertainment
William Michael Redman ... audio description narrator
Jacqueline Rumens ... travel coordinator
Farah Salah ... basecamp manager: Jordan Unit
Dan Sasaki ... svp of optical engineering: Panavision
Oliver Sepsi ... key set production assistant
Zsolt Soltész ... catering manager & cast chef
Bernadett Szalai ... first assistant accountant: additional photography, Hungary
Soma Szathmári ... production assistant
Erika Tamás ... first assistant accountant
Regan K. Taylor ... assistant: Mr. Brolin (as Regan Taylor)
Andrea Terenyi ... second assistant accountant
Csilla Tornallyay ... base 3 assistant director: additional photography
Daniel Teleky Toth ... stand-in: Oscar Isaac
Kinga Trimmel ... production accountant
Nicholas Turner ... assistant: Mr. Fraser
Brett Tyne ... dialect coach
Ryan Unicomb ... Marketing
Tamas Urhegyi ... accounting clerk
Timothy Villarreal ... head of assets & archives
Emõke Vágási ... clearance coordinator
Daniel Washington ... assistant: Denis Villeneuve & Tanya Lapointe
Khaled Zaazouh ... aerial coordinator: Abu Dhabi
Sándor Árkus ... key 24 frame video playback operator

Thanks 

Tom Cross ... Denis Villeneuve wishes to thank
Guillermo del Toro ... Denis Villeneuve wishes to thank
Frank Herbert ... Denis Villeneuve wishes to thank
Craig Mazin ... Denis Villeneuve wishes to thank
Stephen Mirrione ... Denis Villeneuve wishes to thank
Christopher Rouse ... Denis Villeneuve wishes to thank
Anne Taylor ... Denis Villeneuve wishes to thank
Brian K. Vaughan ... Denis Villeneuve wishes to thank

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed