Edit
Shark in Venice (2008) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Danny Lerner

Writing Credits (in alphabetical order)  

Danny Lerner ... (story)
Les Weldon ... (story)
Les Weldon ... (written by)

Cast (in credits order)  

Stephen Baldwin ... David Franks
Vanessa Johansson ... Laura
Hilda van der Meulen ... Lt. Sofia Totti
Giacomo Gonnella ... Vito Clemenza
Ivaylo Geraskov Ivaylo Geraskov ... Rossi
Atanas Srebrev ... Captain Bonasera
Kaloian Vodenicharov ... Man in Black (as Kaloyan Vondenicharov)
Bashar Rahal ... Medical Examiner
Vladimir Kolev Vladimir Kolev ... Assistant (as Vlado Kolev)
Michael McCoy Michael McCoy ... Dean Flathers
Assen Blatechki Assen Blatechki ... Operator (as Asen Blatechki)
Rolando Cadenas Rolando Cadenas ... Student
Ivo Kehayov Ivo Kehayov ... Cop

Produced by 

Boaz Davidson ... executive producer
Danny Dimbort ... executive producer
Avi Lerner ... executive producer
Lonnie Ramati ... co-producer
Trevor Short ... executive producer
David Varod ... executive producer
Les Weldon ... producer

Music by 

Stephen Edwards

Cinematography by 

Ross W. Clarkson

Film Editing by 

Michele Gisser

Casting By 

Pam Bouvier ... (as Pam Gilles)
Valerie McCaffrey
Laura Sotirova

Production Design by 

Carlos Silva Da Silva

Set Decoration by 

Rosen Stefanov

Costume Design by 

Katya Ivanova

Makeup Department 

Ivanka Gorchinina ... makeup artist (as Ivanka Gorshinina)
Sofi Hvarleva ... makeup artist (as Sofi Hvurleva)
Ivon Ivanova ... key makeup artist
Rositsa Tsanovska ... key hair stylist (as Rositza Tzanovska)

Production Management 

George Gale ... post-production supervisor
Gabriel Georgiev ... unit production manager
Todd Gilbert ... executive in charge of post-production
Joseph Lobato ... post-production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Sylvia Asenova ... second assistant director (as Silvia Asenova)
Petya Evtimova ... first assistant director
Galina Kyuchukova ... second second assistant director (as Galina Kuchukova)

Art Department 

Vladimir Aleksandrov ... plasterer
Borislav Bogdanov ... set dresser
Bilyana Buchmann ... assistant property master (as Biliana Buchmann)
Dirk Buchmann ... property master
Lidiya Burukova ... graphic designer
Stoyan Cakov ... set dresser
Ivan Dimitrov ... set dresser/onset
Zahari Dimitrov ... stand-by props
Kiril Dimov ... carpenter
Maria Doicheva ... painter / props
Bojidar Evtov ... carpenter (as Bojidar Eftov) / construction foreman (as Bozhidar Eftov)
Andrey Filchev ... stand-by props (as Andrew Filchev)
Branka Gligorova ... art department coordinator
Milen Grigorov ... constuction laborer
Lubomir Harizanov ... set dressing laborer
Ivaylo Ivanov ... carpenter (as Ivo K. Ivanov)
Petko Ivanov ... set dressing buyer / set dressing painter
Alexei Karaghiaur ... graphic designer (as Alexey Karagyaur)
Mihail Kitanov ... welder
Vasil Konakchiev ... sculptor (as Vasko Konakchiev)
Buddy MacKett ... construction manager (as Buddy Macket)
Petko Matev ... welder
Kolio Nachev ... painter
Vasil Nikodimov ... plasterer
Svetoslav Panayotob ... construction laborer (as Svetoslav Panayotov)
Angel Pavlov ... constuction laborer
Pavlin Pavlov ... carpenter
Vlado Popov ... painter
Eleonora Slavkova ... painter
Kalin Stefanov ... set dresser
Stefan Tassev ... carpenter (as Stefan Tasev)
Rumen Todorov ... construction laborer
Todor Tunov ... set dresser
Evgeni Vladimirov ... carpenter
Gergin Vladov ... construction laborer
Valery Yankov ... set dressing electric
Iskren Yordanov ... set dressing laborer
Borislav Belberov ... stand-by props (uncredited)
Martin Genchev ... carpenter (uncredited)
Anna Hadzhieva ... art department coordinator (uncredited)
Georgi Kodzhabashiyski ... painter (uncredited)
Dobrinka Stamenkova ... art department coordinator (uncredited)

Sound Department 

Bill Devine ... adr mixer / sound effects editor
Chad Gillies ... re-recording mixer
Jerrold Launer ... dialogue editor
Brian Magrum ... foley editor
Rob McIntyre ... re-recording mixer
Steve Neal ... mix stage recordist / sound effects editor
Lawrence Reyes ... engineer assistant
Todd D. Reynolds ... post-production sound supervisor
Aran Tanchum ... foley mixer
Paulette Victor-Lifton ... supervising sound editor

Special Effects by 

Orlin Budinov ... special effects technician
Ivo Jivkov ... special effects supervisor
Georgi Karadjov ... special effects
Stefan Razlojki ... armourer
Marten Ruskov ... special effects crew
Yana Stoyanova ... special effects artist

Visual Effects by 

Ivaylo Andonov ... digital compositor
Dilyan Aynadzhiev ... visual effects systems administrator
Angelina Borisowa ... visual effects editor
Konstantin Dimitrov ... visual effects artist
Denitsa Dimitrova ... digital compositor
Kiril Gizdov ... digital compositor
Danail Hadzhiyski ... visual effects supervisor
Angel Ivanov ... digital artist
Milen Jiliazkov ... visual effects lead artist
Ivet Jordanova ... visual effects artist
Milena Peneva ... visual effects coordinator
Julia Petrova ... digital compositor
Yanko Slavov ... matchmove artist
Georgi Staikov ... visual effects
Boyan Stoyanov ... vfx td
Elisaveta Tzvetanova ... visual effects (as Elisaveta Mandajieva)
Milen Zhelyazkov ... lead compositor
Alex Zvezdev ... visual effects systems administrator

Stunts 

Asen Asenov ... stunt team
Georgi Dimitrov ... stunt team
Ivailo Dimitrov ... stunt team (as Ivaylo Dimitrov)
Radoslav Ignatov ... stunt team
Danko Jordanov ... stunt double: "Mr. Baldwin" / stunt team (as Danko Yordanov)
George Karlukovski ... stunt team (as Georgi Karloukovski)
Ivo Kehayov ... stunt team (as Ivaylo Kehayov)
Kalin Kerin ... stunt team
Todor Lazarov ... stunt team
Georgi Manchev ... stunt team
Stilyan Mavrov ... stunt team (as Stilian Mavrov)
Radoslav Parvanov ... stunt team
Rumen Petrov ... stunt team
Svetoslav Rangelov ... stunt team
Pavel Shalamanov ... stunt double: "Mr. Connela" / stunt team
Krasimir Simeonov ... stunt team
Vasil Simeonov ... stunt team (as Vasil Simeeonov)
Svilen Skerlev ... stunt team
Stanimir Stamatov ... stunt coordinator
Georgi Stanislavov ... stunt team
Vencislav Stojanov ... stunt team (as Ventsislav Stoyanov) / stunt team
Emil Tsolov ... stunt team (as Emil Tzolov)
Teodor Tsolov ... stunt team (as Teodor Tzolov)
Raicho Vasilev ... stunts
Kaloian Vodenicharov ... stunt team (as Kaloyan Vodenicharov)
Yordan Zahariev ... stunt team (as Yordan Zahariev-Zmeya)
Dian Hristov ... stunt team (uncredited)
Velizar Peev ... stunts (uncredited)
Teodor Tsolov ... stunts: underwater work (uncredited)
Yordan Zahariev ... stunts: underwater work (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Martin Balkanski ... second assistant camera: "b" camera
Roald Bratkov ... grip (as Roald Bradkov)
Fiodr Canovsky ... electrician (as Fiodor Canovski)
Ross W. Clarkson ... camera operator: "a" camera
Spiro Dichev ... grip
Lyubomir Dimitrov ... loader (as Lubomir Dimitrov)
Nikolai Dulev ... generator operator (as Nikolay Dulev)
Hristo Elandjiev ... electrician
Ivailo Genchev ... best boy electric (as Ivaylo Genchev)
Stoyan Georgiev ... best boy grip
Krasi Iliev ... pre-rig gaffer (as Krasimir Iliev)
Emil Ivelinov ... rigging grip
Borislav Krastanov ... gaffer
Lazar Lazarov ... first assistant camera: "a" camera / rigging grip
Manol Manolov ... key grip
Ivailo Markov ... grip (as Ivaylo Markov)
Miroslav Minchev ... generator operator
Yuriy Mollov ... electrician (as Yuri Mollov)
Anton Nakov ... first assistant camera: "a" camera
Dimitar Nedelchev ... second assistant camera: "a" camera
Vihar Nikolov ... rigging grip
Georgi Raikov ... camera operator: "a" camera / steadicam operator
Georgi Raykov ... director of photography: second unit
Hristo Shterev ... video assistant
Plamen Somov ... camera operator: "b" camera
Simon Varsano ... still photographer
Mihail Velichkov ... electrician
Konstantin Vladimirov ... electrician (as Kostadin Vladimirov)
Iliya Yonev ... rigging grip
Teodor Yordanov ... pre-rig gaffer

Casting Department 

Teodora Andretsudi ... casting assistant / casting assistant: Bulgaria
Svetla Genova ... extras casting: Bulgaria
Valerie McCaffrey ... casting
Marianne Stanicheva ... casting: Bulgaria (as Mariana Stanisheva)

Costume and Wardrobe Department 

Atanas Ivanov ... wardrobe assistant
Georgy Petrikov ... costume assistant (as Georgi Patrikov)
Maria Stoyanova ... tailor
Irena Tsokova ... wardrobe assistant (as Ira Tzokova)

Editorial Department 

Damyan Damyanov ... assistant editor
Nimrod Zalmanowitz ... digital film colorist (as Rod Zalmanowitz)

Location Management 

Valentin Dimitrov ... location manager

Music Department 

Selena Arizanovic ... music coordinator
Roman Kovalik ... scoring assistant
Michael Pelavin ... composer: additional music
Ashley Waldron ... music supervisor (as Ashley Miller)

Transportation Department 

Ivaylo Avramov ... driver: Mr. Weldon (as Ivo Avramov)
Boyan Borisov ... driver: makeup truck
Milen Bozhichkov ... driver: Mr. Baldwin (as Milen Bojichkov)
Stefan Cheresharski ... driver: construction department
Victor Despotov ... driver: makeup van
Vladimir Dimitrov ... driver: production office
Stefan Dundakov ... driver: wardrobe minivan
Rumen Galev ... driver: camera truck
Martin Georgiev ... driver: actors minivan
Traicho Georgiev ... driver: props van (as Raicho Georgiev)
Georgi Grigorov ... driver: honey wagon
Vasil Gurev ... driver: production van
Iliya Iliev ... driver: costume department (as Ilia Iliev)
Yordan Kocev ... driver: wardrobe truck
Martin Kolev ... driver: art department
Nikolai Kolev ... driver: electric truck (as Niki Kolev)
Stefan Lalev ... action vehicles
Yavor Mantarkov ... transportation coordinator
Ivan Nestorov ... driver: grip truck
Tsvetomil Peshev ... driver: props (as Cvetomil Peshev)
Zahari Todorov ... driver: make-up artist & hair stylist (as Zahary Todorov)
Orlin Yotov ... driver: production van

Other crew 

Vladislav Asenov ... production assistant
Anna Bankova ... payroll accountant
Alexandre Coscas ... assistant: Mr. Lerner
Milan Deyanov ... production assistant (as Milan Deanov)
Valeriya Dilova ... script supervisor (as Valeria Dilova)
Nedko Gatzov ... first aid
Jeffrey Giles ... international sales
Daniela Gushterska ... clerk
Yaroslav Ivanov ... assistant production coordinator
Ivaylo Kirilov ... production assistant (as Ivailo Kirilov)
Georgi Kovachev ... production assistant
Alan J. Lam ... production controller (as Alan Lam)
Tzveti Lazarova ... epk creator (as Tzeveti Lazarova)
Joan Mao ... assistant: Mr. Davidson
Rosen Marinkov ... production assistant
Aleksandar Mateev ... production assistant
Georgi Milanov ... key set production assistant
Plamen Milanov ... set coordinator
Travis Mitchell ... production accountant: US
George Nikolov ... craft service (as Georgi Nikolov)
Sarah Ogletree ... e.p.k. editor
Violeta Piperevska ... production coordinator: Bulgaria
Lonnie Ramati ... production business affairs
Natalia Ristoskova ... trailer assistant
Petya Spasova ... first aid (as Dr. Petya Spasova)
Lyubo Tzvetkov ... craft service (as Liubo Tzvetkov)
Julie Weisel ... post accountant
Evgeni Yordanov ... craft service (as Rvgeni Yordanov)
Ventsislava Yoveva ... production accountant: BG

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed