Edit
The Marvels (2023) Poster

(2023)

Full Cast & Crew

Directed by 

Nia DaCosta

Writing Credits (in alphabetical order)  

Gene Colan ... (based on the character created by)
Roy Thomas ... (based on the character created by)

Cast  

Brie Larson ... Carol Danvers / Captain Marvel
Samuel L. Jackson ... Nick Fury
Zawe Ashton
Teyonah Parris ... Monica Rambeau
Seo Jun Park
Iman Vellani ... Kamala Khan / Ms. Marvel
Tony McCarthy ... Palace courtier (uncredited)

Produced by 

Kevin Feige ... producer
Matthew Jenkins ... executive producer
Mary Livanos ... executive producer

Music by 

Laura Karpman

Casting By 

Sarah Finn

Production Design by 

Cara Brower

Art Direction by 

Gordon Champ ... vfx art director
Ben Collins ... supervising art director
Patrick Harris
Rhys Ifan
Daniel Kearns
Nic Pallace
Chris Peters

Set Decoration by 

Jille Azis

Costume Design by 

Lindsay Pugh

Makeup Department 

Kevin Carter ... contact lens painter
Punam Chhatralia ... contact lens optician
Emily Dodge ... Hair & Makeup Artist
Danielle Duncan-Rosembert ... special makeup effects trainee
Jake Garber ... Makeup artist for Samuel L. Jackson
Richard Glass ... contact lens optician
Jo Grover ... special makeup effects artist
Beth Hyland ... standby contact lens technician
Nicola Iles ... Hair & Make up Artist
Summer Janahi ... special makeup effects trainee: dailies
Leah Jenkins ... special makeup effects trainee
Chris Lyons ... special effects teeth
Ian Morse ... special makeup effects artist
Shailini Vijay Naik ... Hair & Makeup Co-ordinator
Ruth Parry ... prosthetic makeup artist: dailies
Nisha Patel ... standby contact lens optician
Adam James Phillips ... crowd hairdresser
Clare Ramsey ... special makeup effects artist
Adrian Rigby ... special makeup effects artist
Reenal Shah ... standby contact lens optician
Dionne Smith ... key hair stylist
Miho Suzuki ... Personal makeup artist to Ms. Brie Larson
Sinead Sweeney ... Special effects contact lens optician
Peter Tindall ... special makeup effects artist
Naomi Tolan ... Crowd
Nick Tyrrell ... prosthetic makeup: mould maker
Kate Wakefield ... special makeup effects artist
Sian Wilson ... hair & makeup co-designer
Wakana Yoshihara ... Hair Designer / Makeup Designer

Production Management 

Damian Anderson ... unit production manager
Tony Davis ... production manager
Hjortur Gretarsson ... Iceland-unit UPM
Jamie Lengyel ... Production Manager: Second Unit
David O'Neill ... production supervisor: overseas locations
Ada Stachura ... production secretary

Second Unit Director or Assistant Director 

Declan Bambrick ... additional third assistant director
Joe Barlow ... Key 2nd Assistant Director
Stewart Hamilton ... first assistant director: second unit
Sandrine Loisy ... crowd 2nd assistant director
Sarah MacFarlane ... 2nd Assistant Director 2nd Unit
A.K. McCallum ... Set PA
Clémentine Pelletier ... trainee assistant director
Jack Ravenscroft ... first assistant director
Peng Zhang ... second unit director

Art Department 

Alex Aitken ... HOD Plasterer
Evie Allum ... Assistant Graphic Designer
Louis Ball ... Mouldroom Modeller
Oliver Bell ... Set Dec Assistant Buyer
Lee Biggs ... charge hand carpenter
Alex Boswell ... assistant property master
Christie Bowman ... prop modelling buyer/co-ordinator
Pierce Bowman ... props storeman
Matthew Broderick ... supervising stand by prop
Mary Buri ... standby art director
Charlie Cain ... trainee props
Francesca Castelbuono ... set dec coordinator
Jason Chalmers ... supervising modeller
Paul Chandler ... concept artist
Robert Channon ... HOD Painter
Megan Clough-Ambridge ... Art Department assistant
Greig Cockburn ... draughtsperson
Stephen Daly ... illustrator
Georgina Devine ... Draughtsperson
Glenn Diot ... supervising storeman
Louise Dobson ... Art Department Coordinator
Madeleine Dymond ... Draughtsperson
Colin Ellis ... supervising set dresser
Danny Euston ... props storeman
Tessa Flanagan ... junior draughtsperson
Matt French ... set dresser
Andrew Garcia-Price ... storyboard artist
Jack Gardner ... carpenter
Barry Gibbs ... property master
Fred Gibbs ... stand by prop
Hayley Gibbs ... prop coordinator
Andre Gilbert ... senior CAD modeller
Eleanor Hambly ... construction coordinator
Matt Hancock ... set dresser
Sam Herschell ... chargehand set dresser
Hibah Hoque ... Graphics Assistant
George Hull ... Senior Concept Artist
Michael Anthony Jackson ... storyboard artist
Thomas Jones ... Supervising Props Mouldmaker
Sonia Kasparian ... assistant art director
Andrew Kim ... Concept Illustrator
Nick Lawrence ... Chargehand carpenter
Jack Leather ... Draughtsperson
Jason Loveridge ... set dresser
John Maher ... Construction Manager
Meike Maher ... construction buyer
Sasha Tanvi Mani ... Props Painter
Candice Marchlewski ... Senior Assistant Set Decorator
David McCarthy ... Rigger
Lauren McIvor ... motion graphics coordinator
Peter McKinstry ... concept artist
Christopher James Miller ... supervising standby prop: 2nd unit
Jessica Moore ... HOD Scenic Painter
Jordan Muir ... Junior Draughtsman
Mitch Niclas ... action props supervisor
Russell Oxley ... scenic artist
Damian Paesano ... set dresser
Andy Park ... visual development supervisor
Darryl Paterson ... assistant property master
Freddie Paterson ... props trainee
Jessica Pattinson ... Digital Assets Manager
Nathan Payne ... set dresser
Steve Payne ... chargehand set dresser
Claire Peerless ... draughtsperson
Freddie Pickering ... carpenter
Oscar Pickering ... carpenter
Jennie Poundall ... stand by prop 2nd unit
Michael Pybus ... assistant art director
Libby Richardson ... Set Dec Research/Props Concept
Dan Riches ... set dresser
Daniel Rutter ... senior cad modeller
Dominique Sanglier ... Graphic Designer
Scott b Schmidt ... set dresser
Patrick Sheridan ... set dresser
Stuart Silver ... set dresser
Nick Slater ... carpenter
Hannah Start ... trainee stand by props
Justin Swales ... senior spray painter
Mike Syson ... set dresser
Charis Theobald ... Lead Graphic Designer
Steve Thompson ... set dresser
Elliott Viles ... cad modeller
Georgia Eithne Walker ... Art Department Coordinator
Barney Ward ... supervising set dresser
Clive Wilson ... set dresser
William Wright ... computer playback technician: Compuhire
Eric Yamamoto ... storyboard artist

Sound Department 

Howard Bevan ... first assistant sound: second unit
Alex Bryce ... Key 1st Assistant Sound
David Giles ... production sound mixer: second unit
Ron Grimmer ... 1st Assistant Sound
Paul Munro ... sound mixer
Yung Q ... sound mixer
James Shannon ... post production
Alec Taylor ... 2nd Assistant Sound

Special Effects by 

Christopher Anthony ... senior special effects technician
Jason Azzopardi ... special effects technician
William Gant ... senior breakaway technician
Ali Halliday ... modeller
Matt Hart ... special effects technician
Kyle Jerichow ... special effects assistant
Gavin Kidner ... Special effects engineer
Ross Lagoda ... sfx trainee
Jack Lennie ... lead sfx design engineer
Mike March ... special effects technician
Rick Marr ... SFX Designer
Stuart Oates ... special effects assistant
John Pilgrim ... Special Effects Motion Control Senior Technician
Matthew Pulis ... special effects technician
Roderick Pulis ... workshop supervisor
Andrew Ryan ... SFX On Set Supervisor
David Watkins ... special effects supervisor
John Wright ... special effects assistant

Visual Effects by 

Reetu Aggarwal ... visual effects artist
Sam Barnett ... lead data wrangler: second unit
Billy Brooks ... Virtual Art Department Supervisor: ILM
Jade Carter ... virtual production coordinator
Carolina Cedres ... vfx production manager
Daniel James Cox ... concept artist: Weta Digital
Jack Creaner ... 3d scanning assistant: visual effects
Aaron Cubis ... Senior Visual Effects Editor: Weta Digital Ltd
George Daios ... digital 3d artist-clear angle studios
Tara DeMarco ... production visual effects supervisor
Oscar Dobson ... visual effects
Eddy Garcia ... lead visual effects editor
Robb Gardner ... Stagecraft real time artist: ILM
Alexander Ha ... visual effects artist
Jack Hawkes ... Visual Effects Production Manager: Marvel
Daniel Hazeltine ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Christopher Django Johnston ... stagecraft supervisor: ILM
Brianna Lynch ... visual effects editor
James Mathias ... Motion Designer
Helen McIlwrick ... visual effects artist: clear angle studios
Jodi Ann McNamara ... lidar technician/texture photographer: Clear Angle Studios
Ian Milham ... Virtual Production Supervisor
Matthew J. Rowney ... visual effects coordinator
Calvin Ruan ... vfx scanning assistant
Harry Shaper ... visual effects
Dane Allan Smith ... Visualization Executive Producer: The Third Floor
Chris Szpunar ... Visual Effects Coordinator
Carl Walters ... executive producer: StageCraft - Industrial Light & Magic
Joe Warner Jr. ... lidar technician: Clear Angle Studios
Beth Warner ... visual effects coordinator: Marvel
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning

Stunts 

Guiomar Alonso ... stunt performer
Daryl Andrews ... Key rigger
Rachelle Beinart ... stunt performer
Joanna Bennett ... stunt double: Brie Larson
Marvin Berrembou ... stunt performer
Tom Boney ... stunt performer
Dave Boyle ... stunt performer / stunt rigger
Phil Campbell ... stunt performer
Yusuf Chaudhri ... stunt double: Saagar Shaikh
David Cheung ... stunt performer
James Cox ... Senior Stunt Assistant
Nicholas Daines ... Stunt Floor Supervisor
Dom Dumaresq ... stunt double: Mohan Kapoor
Josh Dyer ... stunt performer
Darin Elie ... stunt performer
Ben Essex ... stunt performer
Doren John Farmer ... stunt performer
Pamela Forster ... Stunt Double: Kamala Khan, Ms. Marvel
Mavric Garcia ... stunt performer
Umar Khan ... stunts
Kenny Knight ... stunt performer
Sonny Louis ... stunt double: Mohan Kapur
Jo McLaren ... stunt coordinator
Andrei Nazarenko ... Assistant fight coordinator
Tom Nguyen ... stunt performer
Raj Paul ... stunt performer
James Pavey ... stunt performer
Peter Pedrero ... stunt double: Mohan kapur
Laurent Plancel ... stunt performer
Oleg Podobin ... stunt performer
Daniel Medina Ramos ... stunt
Andrej Riabokon ... Stunt performer
Louis Samms ... stunt performer
Julia Schunevitsch ... stunt performer
Caroline Simonnet ... stunt performer: Kree Soldier
Ian Songhurst ... stunt performer
Quanjun Su ... stunt rigger
Elmo Walker ... stunt performer
Nicolas Wang ... stunt performer
Fan Xiaoshuang ... stunt double for iman vellani
Jade Xu ... stunt performer
Liang Yang ... assistant stunt coordinator / fight coordinator

Camera and Electrical Department 

Ryan S. Adams ... second assistant camera: "b" camera, main unit
Chris Battensby ... digital imaging technician assistant: second unit, dailies
Lawrence Beckwith ... first assistant camera 'c' camera main unit
Jason Berman ... phantom camera technician
Daniel Bocking ... lighting console operator
Henry Bridges ... Drone Pilot
Mike Carling ... phantom operator: second unit
Mischa Chaleyer-Kynaston ... video operator: exec/prep
Aaron Paul Champion ... Drone Tech
Georgina Cook ... Central Loader
Darren Coomber ... Standby rigger 2nd unit
Paul Deane ... Digital Imaging Technician: second unit
Rob Dowling ... HOD Studio Electrician
Martin Elvin ... Crane Technician: Main Unit
Neil Frazer ... wirecam technician
Jason French ... Chargehand Electrical Rigger
Daisy Gamble ... Camera Trainee
John Gamble ... 2nd Unit DOP
Tom Gamble ... B Camera 2nd Assistant Camera: Second Unit
John Gohil ... Rigging
James Grandi ... camera trainee
Will Handley ... first assistant camera/eclipse technician: aerial unit
Adam Harris ... 2nd Unit Best Boy
Matthew J. Hicks ... digital imaging technician: main unit: dailies
Daniel Howard ... Digital Imaging Technician Assistant: 2nd Unit: Dailies
Joshua Ighodaro ... A Camera Trainee Main Unit
Justin Kirschner ... Q-Take Operator
James Knight ... digital imaging technician: vfx unit / dit assistant: main unit
Nic Lawson ... Camera Operator: B Camera / Director of Photography: Element Unit
David Littlejohns ... Best boy grip
Johannes Lohmann ... central loader: main unit
Vince Madden ... Supervisor Rigging Electrician
John Marzano ... Aerial Director of Photography
Alan James Mills ... electrician
Jed Mitchell ... Electrical rigger
Jem Morton ... key grip
Stephen Price ... phantom camera technician
Steve Pugh ... a camera grip: 2nd unit
Laura Radford ... still photographer
Christian Roberts ... video playback assistant: second unit / video playback operator: second unit, dailies
Jack Robson ... Floor Grip
Lee Schofield ... HOD electrical rigger
Salo Schoonwinkel ... Video Assistant: Main Unit / Video Operator: VFX unit
Gordon Segrove ... first assistant camera: b camera - main unit
Brendan Senden ... remote head technician
Clare Seymour ... A Camera Clapper Loader
Daniel Shanahan ... Standby rigger
David Smith ... gaffer
Sam Spurgeon ... digital imaging technician: plate unit
Oliver Squire ... second assistant a camera: second unit
Stefan Stankowski ... A Camera Operator 2nd Unit
Francesca Stone ... video assistant: dailies
Gary Varney ... lighting technician
Fran Weston ... first assistant camera "a"camera
Michael White ... HOD Practical Lighting Electrician

Animation Department 

Bernard Lizon ... Previs and Layout Artist

Casting Department 

Molly Doyle ... casting associate
Rachel Nadler ... casting associate
Sage Ross ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Tamara Amalie ... costume maker
Eleanor Barlow ... Junior Costume Illustrator
Stephanie Blythman ... junior costume buyer
Victoria Burton-Kelly ... Senior Costume Maker
Chloe Butler ... Mould modeller
Katherine Cahill ... Key Textile Artist
Archie Campbell ... Crowd Costume Junior
Amy Cansdale ... 2nd Unit Costumer: Dailies
Melanie Carmichael ... Costumer
Jacob Clare ... Junior Modeller: Costume FX
Paul Colford ... 2nd unit wardrobe supervisor
Diana de Mol ... costumer
Chris Donio ... Specialty Costumer manufacturer
Grace Drake ... Junior costume maker
Maria Endara ... senior costume maker
Laura Fontana ... junior design assistant
John Frade ... leather worker
Marianne Gallagher ... 3D Modeller costume fx
Simon Gosling ... senior modeller: costume fx
Anna Haigh ... t-shirt artist
Tom Hornsby ... costume supervisor
Sophie Howard ... assistant costume designer
Luke Hurst ... Costume Junior
Fliss Jaine ... costume asset manager
Eileen Suzanne Zita Kelly ... Costume Prop Modellor
Stephen Kelly ... costumer
Sam Keyte ... Senior Costume Maker
Chris Lewis ... Mould modeller
Jade Mahoney ... Costume FX Painter
Kay Manasseh ... Costume Buyer
Philip Mauger ... Costume Cutter
James McKeown ... H.O.D. Costume FX
Charlotte Mundy ... Costume Trainee
Darren Norris ... Senior textile artist
Conal O'Meara ... Trainee Textile Artist
Dariah Osterhage ... Junior Costume Maker
Maria Elena Gomez Patino ... senior maker
Gayle Playford ... Cutter
Charlie Poole ... Crowd Costume Supervisor
Atena Pou ... Senior Textile Artist
Lilyana Radeva ... senior costume maker
Thom Ravnholdt ... costume cutter
Nadja Safvat ... Textile Artist
Paul Scotson ... senior modeler: Costume FX
Jess Skibinski ... Costume Trainee
Amy Tapper ... costume buyer
Anne Thomson ... Costume maker
Petra Turonova ... Assistant Costume Supervisor
Debbie Vince ... Senior costume maker
Heloise Walker ... costume maker
Tanya Walsh ... Junior Costume Maker
Elizabeth Wang ... Senior Costume Maker
Alice Webster ... Costume FX Coordinator
Bozena Wilman ... Costume maker
Summer York ... Trainee Costume Maker
Aleanza Zanon ... H.O.D. leatherworker
Rachel Freire ... glove maker (uncredited)

Editorial Department 

Harry Allpass ... second assistant editor
Elliot Bick ... assistant dailies operator
Hannah McLaughlin ... dailies coordinator

Location Management 

Douglas Dresser ... location research
Charlotte Michel ... assistant location manager: second unit
Julia Tomlinson ... location scout

Music Department 

Christine Bergren ... music clearance and legal
Dave Jordan ... music supervisor

Script and Continuity Department 

Tom Duthie ... script coordinator
Lucy Hatherley ... assistant script supervisor
Giuditta Natale ... assistant script supervisor: second unit
Sylvia Parker ... script supervisor
Martina Vazzoler ... script supervisor: second unit

Transportation Department 

Maurice Batson ... transportation captain
Stevie Kotey ... Transportation Manager
David Lewis ... Transport Supplier
Norman Parr ... transportation manager

Additional Crew 

Rob Beggs ... Disney heath & safety supervisor
Tiggy Bough ... Unit Medic 2nd unit
Kirk Bullivant ... Unit Medic: Main Unit
Phillip Chambrin ... Assistant Production Coordinator
Yuyi Chung ... IT Coordinator
Tabitha Clarke ... health and safety key production assistant
Teresa Doult ... payroll clerk
Hayley Garwood ... Digital Asset Coordinator
Eleanor Girling ... Assistant Production Coordinator
Omar Haggag ... Covid PA
Diane Harvie ... payroll supervisor
Jenny Hurlburt ... Assistant to Iman Vellani
Thom Jones ... dialect coach: for Lashana Lynch
Lizzy Jane Klein ... researcher
Jake Lapworth ... Health & Saftey Supervisor
Christine Lyes ... Payroll Accountant
Kathy Mattes ... production finance executive
Jimmy McSparron ... health and safety manager
Simon O'Connell ... aviation supplier
David O'Neill ... assistant: Matthew Jenkins
Ryan Potter ... vice president: business and legal affairs
Monica Price ... Covid Unit Assistant
Ayesha Ramsay ... assistant to nia dacosta uk
Sam Roelandts ... production assistant
Charlie Schultz ... Studio Assistant
Sophie Sengchan ... assistant to producer/story coordinator
Sarah Shepherd ... dialect coach
Jordan Short ... 2nd Unit: Assistant Production Coordinator
Sara Sparrow ... set production assistant
Ed Swain ... Fire Safety Advisor
Victorine Tamafo ... Production Coordinator: Second Unit
Michael J Tamburro ... aerial safety advisor
Frankie Lee Taylor ... Health and Safety Assistant
Ash Teague ... production assistant
A.J. Vargas ... manager: visual development
Rog Ward ... medic: construction
Richard Wild ... chief meteorologist

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed