Flashpoint Poster

(2008–2012)

Awards

ACTRA Awards 2013

Nominee
ACTRA Toronto Award
Outstanding Performance - Male
Rossif Sutherland (actor)
for episode "Team Player"
Outstanding Performance - Male
Enrico Colantoni (actor)

ACTRA Awards 2012

Nominee
ACTRA Toronto Award
Outstanding Performance - Male
Clé Bennett (actor)

ACTRA Awards 2011

Nominee
ACTRA Toronto Award
Outstanding Performance - Female
Liisa Repo-Martell (actor)

ACTRA Awards 2010

Winner
ACTRA Toronto Award
Outstanding Performance - Female
Kathleen Munroe
Nominee
ACTRA Toronto Award
Outstanding Performance - Male
Noam Jenkins (actor)

ACTRA Awards 2009

Nominee
ACTRA Toronto Award
Outstanding Performance - Female
Sarah Gadon (actor)

American Society of Cinematographers, USA 2009

Nominee
ASC Award
Outstanding Achievement in Cinematography in Regular Series
Stephen Reizes
Episode: "Flashpoint: Who's George? (2008)"

Canadian Cinema Editors Awards 2012

Nominee
Canadian Cinema Editors Award
Best Editing in Long Form Television Series
Gareth C. Scales
For episode "Priority of Life".

Canadian Screen Awards, CA 2014

Winner
Canadian Screen Award
Best Performance by an Actor in a Continuing Leading Dramatic Role
Hugh Dillon
For episode "Fit for Duty".
Nominee
Canadian Screen Award
Best Dramatic Series
Anne Marie La Traverse
Bill Mustos
Mark Ellis
Stephanie Morgenstern
Best Achievement in Casting
Marissa Richmond
Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Series
Sergio Di Zio
Best Performance in a Guest Role, Dramatic Series
Shawn Doyle
Best Picture Editing in a Dramatic Program or Series
Christopher Donaldson
Best Sound in a Dramatic Program or Series
Alan deGraaf (as Al deGraff)
Erik Culp
Janice Ierulli
Joe Mancuso
Mark Shnuriwsky
Matthew Hussey
Mike Woroniuk
Richard Calistan
Steve Hammond
Zenon Waschuk
For the episode "Broken Peace".
Best Writing in a Dramatic Series
Adam Barken
For the episode "Fit For Duty".

Canadian Screen Awards, CA 2013

Winner
Academy Board of Directors' Tribute
For Outstanding and Enduring Contributions to Canadian Television.
Winner
Canadian Screen Award
Best Dramatic Series
Stephanie Morgenstern
Bill Mustos
Anne Marie La Traverse
Mark Ellis
Best Performance by an Actor in a Continuing Leading Dramatic Role
Enrico Colantoni
For the episode "Day Game".
Best Direction in a Dramatic Series
Jim Donovan
For the episode "A Day In The Life".
Best Writing in a Dramatic Series
Aubrey Nealon
For the episode "Day Game".
Best Picture Editing in a Dramatic Program or Series
Brett Sullivan (as Brett C. Sullivan)
For the episode "Grounded".
Best Original Music Score for a Series
Ari Posner
Amin Bhatia
For the episode "Day Game".
Nominee
Canadian Screen Award
Best Sound in a Dramatic Program or Series
Steve Hammond
Zenon Waschuk
Mike Woroniuk
Joe Mancuso
Michael Baskerville
Janice Ierulli
Mark Shnuriwsky
Richard Calistan
For the episode "Day Game".
Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Series
Sergio Di Zio
For the episode "Shockwave/Blue on Blue".
Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Series
Michael Cram
For the episode "The Better Man/Cost of Doing Business".
Best Performance in a Guest Role, Dramatic Series
Jessica Steen
For the episode "A New Life".
Best Performance in a Guest Role, Dramatic Series
Aaron Douglas
For the episode "Day Game".

Canadian Society of Cinematographers Awards 2011

Nominee
CSC Award
Best Cinematography in TV Series
Stephen Reizes

Canadian Society of Cinematographers Awards 2009

Nominee
CSC Award
Best Cinematography in TV Drama
Stephen Reizes

Directors Guild of Canada 2013

Nominee
DGC Craft Award
Direction - Television Series
Kelly Makin
For the episode "Broken Peace".
Direction - Television Series
Stefan Pleszczynski
For the episode "We Take Care of Our Own".
Production Design - Television Series
John Dondertman
For the episode "Keep the Peace, Part 1".
Picture Editing - Television Series
Christopher Donaldson
For the episode "Broken Peace".
Sound Editing - Television Series
Richard Calistan
Matthew Hussey
Janice Ierulli
Mark Shnuriwsky
For the episode "Broken Peace".
Nominee
DGC Team Award
Television Series - Drama
Kelly Makin (Director)
Michael Johnson (1st Assistant Director)
Marcel Saumure (3rd Assistant Director)
Dominika Jurek (Trainee Assistant Director)
Christopher Donaldson (Picture Editor)
Richard Calistan (ADR Editor)
Janice Ierulli (Dialogue Editor)
Joe Mancuso (Music Editor)
Mark Shnuriwsky (Sound Effects Editor)
Matthew Hussey (1st Assistant Sound Editor)
Michaela Cheyne (Art Director)
John Dondertman (Production Designer)
Rachelle Scarfó (1st Assistant Art Director)
Douglas Slater (1st Assistant Art Director)
Mike Stanek (1st Assistant Art Director)
Sandra Lum Lock (Production Manager)
Andrew Palmer (Set Production Assistant)
Bryn Garrison (Location Manager)
Stanley Lidon (Assistant Location Manager)
Josh Campbell (Location Production Assistant)
Donnie Saville (Location Production Assistant)
Arlene Lum Lock (Production Accountant)
Gina Boulougouris (Payroll Accountant)
Dana Stewart-Burgoyne (2nd Assistant Accountant)
Darren Wilson (2nd Assistant Accountant)
For the episode "Keep the Peace, Part 1".

Directors Guild of Canada 2012

Nominee
DGC Craft Award
Direction - Television Series
Kelly Makin
For Episode 415, "Day Game".
Picture Editing - Television Series
Christopher Donaldson
For Episode 415, "Day Game".
Nominee
DGC Team Award
Television Series - Drama
David Frazee (Director)
Michael Johnson (1st Assistant Director)
Marcel Saumure (2nd Assistant Director)
Raj Singh (3rd Assistant Director)
Dominika Jurek (Trainee Assistant Director)
Brett Sullivan (Picture Editor)
Rory Cheyne (Art Director)
Jody Lynn Clement (1st Assistant Art Director)
Michaela Cheyne (1st Assistant Art Director)
John Dondertman (Production Designer)
Nazgol Goshtasbpour (Art Department Coordinator)
Mike Stanek (Playback Animation)
Janice Ierulli (Sound Editor)
Mark Shnuriwsky (Sound Editor)
Richard Calistan (Sound Editor)
Anne Marie Cormier (Production Manager)
Nicholas Vandal (Set Production Assistant)
Randy Morgan (Location Manager)
Jamie Wilson (Assistant Location Manager)
Robert Jones (Location Production Assistant)
James Duffy (Location Production Assistant)
Sandra Lum Lock (Production Accountant)
Arlene Lum Lock (Payroll Accountant)
Dana Szeto (Accounts Payable)
Darren Wilson (Petty Cash Accountant)
For Episode 407, "Shockwave".

Directors Guild of Canada 2011

Winner
DGC Craft Award
Picture Editing - Television Series
Lara Mazur
For the episode "Jumping at Shadows".
Nominee
DGC Craft Award
Picture Editing - Television Series
Christopher Donaldson
For the episode "Acceptable Risk".
Direction - Television Series
Kelly Makin
For the episode "Jumping at Shadows".
Nominee
DGC Team Award
Television Series - Drama
David Frazee (Director)
Anne Marie Cormier (Production Manager)
Michael Johnson (1st Assistant Director)
Marcel Saumure (2nd Assistant Director)
Raj Singh (3rd Assistant Director)
Dominika Jurek (Trainee Assistant Director)
Randy Morgan (Location Manager)
Jamie Wilson (Assistant Location Manager)
Shaun Cengiz (Assistant Location Manager)
Tracey Savein (Location Scout)
Alex Angus (Location Production Assistant)
Daniela Zomparelli (Production Accountant)
Gina Boulougouris (1st Assistant Accountant)
Kevin Michael Schembri (2nd Assistant Accountant)
Darren Wilson (2nd Assistant Accountant)
Steve Sheridan (2nd Assistant Accountant)
John Dondertman (Production Designer)
Rory Cheyne (Art Director)
David Best (1st Assistant Art Director)
Jody Lynn Clement (1st Assistant Art Director)
Michaela Cheyne (1st Assistant Art Director)
Timothy Peel (1st Assistant Art Director)
Mike Stanek (1st Assistant Art Director)
Nazgol Goshtasbpour (2nd Assistant Art Director)
Christopher Donaldson (Picture Editor)
Stephen Roque (1st Assistant Picture Editor)
Janice Ierulli (Dialogue Editor)
Matthew Hussey (ADR Editor)
Joe Mancuso (Music Editor)
Mark Shnuriwsky (Sound Editor)
Gren-Erich Zwicker (1st Assistant Sound Editor)
For the episode "Acceptable Risk".

Directors Guild of Canada 2010

Nominee
DGC Craft Award
Outstanding Achievement in Direction - Television Series
Holly Dale
For the episode "Perfect Storm"
Outstanding Achievement in Production Design - Television Series
John Dondertman
For the episode "Behind the Blue Line"
Outstanding Achievement in Picture Editing - Television Series
Gareth C. Scales
For the episode "Good Citizen"
Nominee
DGC Team Award
Outstanding Team Achievement in a Television Series - Drama
David Frazee (Director)
Anne Marie Cormier (Production Manager)
Jill Compton (1st Assistant Director)
David Forsyth (2nd Assistant Director)
Raj Singh (3rd Assistant Director)
Elliott Ell (Trainee Assistant Editor)
Dominika Jurek (Production Assistant)
Daniela Zomparelli (Production Accountant)
Gina Boulougouris (1st Assistant Accountant)
Steve Sheridan (2nd Assistant Accountant)
Kevin Michael Schembri (2nd Assistant Accountant)
John Dondertman (Production Designer)
Rory Cheyne (Art Director)
Jody Lynn Clement (1st Assistant Art Director)
Michaela Cheyne (1st Assistant Art Director)
Nazgol Goshtasbpour (Art Department Coordinator)
Andrew Gainor (Location Manager)
Brandon Long (Assistant Location Manager)
Tracey Savein (Location Scout)
Lara Mazur (Picture Editor)
Paul Whitehead (1st Assistant Picture Editor)
Jane Tattersall (Sound Editor)
Mark Shnuriwsky (Sound Editor)
Janice Ierulli (Dialogue Editor)
Sue Conley (ADR Editor)
Gren-Erich Zwicker (Assistant Sound Editor)
Matthew Hussey (Assistant Sound Editor)
For the episode "One Wrong Move".

Directors Guild of Canada 2009

Winner
DGC Craft Award
Direction - Television Series
Holly Dale
For episode "Attention Shoppers".
Sound Editing - Television Series
David McCallum
Janice Ierulli
Mark Shnuriwsky
Barry Gilmore
Joe Mancuso
Gren-Erich Zwicker
Matthew Hussey
For episode "Eagle Two"
Winner
DGC Team Award
Television Series - Drama
David Frazee (director)
Derek Rappaport (production manager)
Ross Leslie (assistant production manager)
Felix Gray (first assistant director)
Karl Irvine (second assistant director)
Raj Singh (3rd assistant director)
Dominika Jurek (trainee assistant director)
Shelley Pearson (production accountant)
Karen Sharp (1st assistant accountant)
Alex Kontsalakis (1st assistant accountant)
Andreas Hass (trainee assistant accountant)
John Dondertman (production designer)
Rory Cheyne (art director)
Jody Lynn Clement (1st assistant art director)
Mike Stanek (1st assistant art director)
Jeff Smith (2nd assistant art director)
Randy Morgan (location manager)
Mike Lee (picture editor)
Paul Whitehead (1st assistant picture editor)
David McCallum (supervising sound editor)
Janice Ierulli (dialogue editor)
Mark Shnuriwsky (sound effects editor)
Barry Gilmore (adr editor)
Joe Mancuso (music editor)
Gren-Erich Zwicker (1st assistant sound editor)
Matthew Hussey (1st assistant sound editor)
For episode "Haunting the Barn".
Nominee
DGC Craft Award
Picture Editing - Television Series
Mike Lee
For episode "Haunting The Barn".
Production Design - Television Series
John Dondertman
For episode "Planets Aligned".

Gemini Awards 2011

Winner
Gemini
Best Writing in a Dramatic Series
Mark Ellis
Stephanie Morgenstern
For the episode "Jumping at Shadows"
Best Performance by an Actor in a Guest Role Dramatic Series
Tim Rozon
For the episode "I'd Do Anything".
Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Series
Sergio Di Zio
For episodes "Acceptable Risk" and "Fault Lines".
Nominee
Gemini
Best Sound in a Dramatic Series
Janice Ierulli
Michael Baskerville
Sue Conley
John Dykstra
Steve Hammond
Joe Mancuso
Mark Shnuriwsky
Zenon Waschuk
For the episode "Jumping At Shadows".
Best Performance by an Actor in a Continuing Leading Dramatic Role
Enrico Colantoni
For the episode "Jumping at Shadows".
Best Dramatic Series
Anne Marie La Traverse
Bill Mustos
Best Picture Editing in a Dramatic Program or Series
Lara Mazur
Best Photography in a Dramatic Program or Mini-Series
Stephen Reizes (489 director of photography)
"Acceptable Risk"
Best Picture Editing in a Dramatic Program or Series
Christopher Donaldson
Best Original Music Score for a Program or Mini-Series
Amin Bhatia (composer)
Ari Posner (composer)
for episode "Acceptable Risk"
Best Achievement in Casting
Marissa Richmond
Best Performance by an Actor in a Guest Role Dramatic Series
Jonathan Scarfe
Best Performance by an Actor in a Guest Role Dramatic Series
Colin Cunningham
Best Performance by an Actress in a Guest Role Dramatic Series
Kristen Thomson
Best Performance by an Actress in a Guest Role Dramatic Series
Liisa Repo-Martell
Best Original Music Score for a Program or Series
Amin Bhatia
Ari Posner

Gemini Awards 2010

Nominee
Gemini
Best Picture Editing in a Dramatic Program or Series
Lara Mazur
For episode "One Wrong Move"
Best Dramatic Series
Anne Marie La Traverse
Bill Mustos
Best Original Music Score for a Program or Series
Amin Bhatia (composer)
for episode "One Wrong Move"
Best Photography in a Dramatic Program or Mini-Series
Stephen Reizes
Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Series
Sergio Di Zio (actor)
For episode "One Wrong Move/The Good Citizen"
Best Writing in a Dramatic Series
Ian Weir (writer)
Avamar Entertainment (production company)
Pink Sky Entertainment (production company)
Best Performance by an Actress in a Guest Role Dramatic Series
Ona Grauer
Best Performance by an Actress in a Guest Role Dramatic Series
Laurence Leboeuf

Gemini Awards 2009

Winner
Gemini
Best Performance by an Actress in a Guest Role, Dramatic Series
Tatiana Maslany
For episode "Planets Aligned".
Best Direction in a Dramatic Series
Kelly Makin
Nominee
Gemini
Best Performance by an Actress in a Continuing Leading Dramatic Role
Amy Jo Johnson
Best Picture Editing in a Dramatic Program or Series
Teresa Hannigan
For episode "Scorpio".
Best Sound in a Dramatic Series
David McCallum
Michael Baskerville
Sue Conley
Steve Hammond
Janice Ierulli
Mark Shnuriwsky
Zenon Waschuk
Paul Williamson
For episode "Who's George?".
Best Performance by an Actor in a Continuing Leading Dramatic Role
Hugh Dillon
For episode "Haunting the Barn"
Best Original Music Score for a Program or Series
Amin Bhatia (composer)
for episode "Planets Aligned"
Best Picture Editing in a Dramatic Program or Series
Gareth C. Scales (editor)
For the episode "The Element of Surprise"
Best Writing in a Dramatic Series
Mark Ellis
Stephanie Morgenstern
For the episode "Haunting The Barn"
Best Achievement in Casting
Marissa Richmond

Leo Awards 2012

Winner
Leo
Best Guest Performance by a Male in a Dramatic Series
Benjamin Ratner
Nominee
Leo
Best Guest Performance by a Female in a Dramatic Series
Anjali Jay

Monte-Carlo TV Festival 2012

Nominee
Golden Nymph
Outstanding Actress in a Drama Series
Amy Jo Johnson
Outstanding Actor in a Drama Series
Enrico Colantoni
Outstanding Actor in a Drama Series
Sergio Di Zio
Outstanding International Producer (Drama Series)
Anne Marie La Traverse
Bill Mustos

Monte-Carlo TV Festival 2010

Nominee
Golden Nymph
Outstanding Actor - Drama Series
Hugh Dillon
Outstanding Actor - Drama Series
Enrico Colantoni
Outstanding Actress - Drama Series
Amy Jo Johnson

Motion Picture Sound Editors, USA 2011

Nominee
Golden Reel Award
Best Sound Editing - Short Form Music in Television
Joe Mancuso (supervising music editor)
Chris Robinson (additional music editor)
Episode: "The Other Lane"

Prism Awards 2009

Nominee
Prism Award
Drama Series - Mental Health
For episode "He Knows His Brother"

UBCP/ACTRA Awards, Vancouver 2011

Nominee
Best Newcomer
Best Newcomer
Brett Dier

Writers Guild of Canada 2012

Winner
WGC Award
Drama Series
Larry Bambrick (writer)
For episode "Shockwave"

Writers Guild of Canada 2011

Winner
WGC Award
Drama Series (One Hour)
Stephanie Morgenstern (writer)
Mark Ellis (writer)
Nominee
WGC Award
Drama Series (One Hour)
Pam Davis (writer)

Writers Guild of Canada 2010

Nominee
WGC Award
Episodic One Hour
Mark Ellis
Stephanie Morgenstern
James Hurst
For episode "One Wrong Move"

Writers Guild of Canada 2009

Winner
WGC Award
Episodic One Hour
Adam Barken (writer)

Young Artist Awards 2012

Nominee
Young Artist Award
Best Performance in a TV Series - Recurring Young Actor
Tyler Stentiford

Young Artist Awards 2011

Nominee
Young Artist Award
Best Performance in a TV Series - Guest Starring Young Actress Ten and Under
Sophia Ewaniuk

Young Artist Awards 2010

Nominee
Young Artist Award
Best Performance in a TV Series - Guest Starring Young Actor 14 and Over
Jahmil French
Best Performance in a TV Series - Guest Starring Young Actor 14 and Over
Calum Worthy

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews

Contribute to This Page

Please see our guide to updating awards

Recently Viewed