Poster

The Midnight Sky ()


Reference View | Change View


This post-apocalyptic tale follows Augustine, a lonely scientist in the Arctic, as he races to stop Sully and her fellow astronauts from returning home to a mysterious global catastrophe.

Director:
Awards:
  • Nominated for 1 Oscar. Another 5 wins & 46 nominations.
  • See more »

Photos and Videos

Complete, Cast awaiting verification

Edit
...
Augustine
...
Sully
...
Adewole
...
Iris
...
Mitchell
...
Sanchez (as Demian Bichir)
...
Maya
...
Jean
...
Younger Augustine
...
Mason Mosley
...
Mitchell's Wife
...
Frantic Woman - Katherine (as Lilja Nótt)
Hanna María Karlsdóttir ...
Older Woman
...
Soldier (as Atli Óskar Fjalarsson)
...
Mitchell's Son 1
Jamie Schneider ...
Mitchell's Son 2
Eysis Clacken ...
Rachel
...
Father in Plane
...
Jasmine
Rest of cast listed alphabetically:
...
Speech Guest (uncredited)
Jill Buchanan ...
Benefactor (uncredited)
...
Benefactor (uncredited)
Grant Crookes ...
Scientific Beneficiary (uncredited)
...
Maria (uncredited)
Sarah Guerin ...
Benefactor (uncredited)
Jem Hawkes ...
Auditorium Attendee (uncredited)
...
Speech Guest (uncredited)
Gsus Lopez ...
Extra (uncredited)
...
Speech Guest (uncredited)
Olivia Noyce ...
Harriet (uncredited)
...
Scientific Benefactor (uncredited)
...
Philanthropist (uncredited)

Directed by

Edit
George Clooney ... (directed by)

Written by

Edit
Lily Brooks-Dalton ... (based on the book 'Good Morning, Midnight' by)
 
Mark L. Smith ... (screenplay by)

Produced by

Edit
Greg Baxter ... executive producer
Lily Brooks-Dalton ... consulting producer
George Clooney ... producer (produced by) (p.g.a.)
Leifur B. Dagfinnsson ... line producer: Iceland (as Leifur Dagfinnsson)
Bard Dorros ... producer
Jennifer Gates ... executive producer
Barbara A. Hall ... executive producer
Grant Heslov ... producer (produced by) (p.g.a.)
Keith Redmon ... producer
Cliff Roberts ... producer
Todd Shuster ... executive producer
Magnus Thulin ... line producer: La Palma Unit

Music by

Edit
Alexandre Desplat

Cinematography by

Edit
Martin Ruhe ... director of photography

Film Editing by

Edit
Stephen Mirrione

Editorial Department

Edit
Paola Bacialli ... editorial trainee
Mike Chiado ... technologist: Company 3
Rebecca Erbe ... finishing producer: Company 3
Laura Geucherian ... head of production: Company 3
Carmen Hu ... second assistant editor
Angela Kelway ... post-production accountant: Trevanna Post
Joe Ken ... finishing editor: Company 3
Jackie Lee ... finishing executive: Company 3
Jerry Lee ... post-production accountant
Nadia Mendieta ... editorial production assistant
Jessica Middleton ... assistant post-production accountant
Carl S.G. Moore ... head of production: Company 3 (as Carl Moore)
John Quartel ... image scientist: Company 3 (as Dr. John Quartel)
Debs Richardson ... second assistant editor (as Deborah Richardson)
Patrick J. Smith ... first assistant editor
Stefan Sonnenfeld ... executive producer/colorist: Company 3
Douglas Yablun ... assistant colorist: Company 3 (as Doug Yablun)
Jordan Altria ... dailies lab operator (uncredited)
Megan Kaiser ... digital intermediate accountant: Company 3 (uncredited)
Maimunah Yahkup ... senior dailies producer (uncredited)

Casting By

Edit
Rachel Tenner

Production Design by

Edit
Jim Bissell

Art Direction by

Edit
Tim Browning
Claire Fleming
Helen Jarvis ... supervising art director
Jonathan Opgenhaffen
Nic Pallace ... senior art director

Set Decoration by

Edit
Maudie Andrews ... location set decorator
John Bush
Katie Ralph ... assistant set decorator

Costume Design by

Edit
Jenny Eagan

Makeup Department

Edit
Anita Burger ... hair stylist
Satinder Chumber ... prosthetic makeup artist
Andrea Cracknell ... crowd hair and makeup artist
Louise Day ... prosthetics department fabricator
Marilyn MacDonald ... crowd hair & makeup supervisor (as Marilyn McDonald)
Natasha Nikolic-Dunlop ... hair & makeup artist
Julio Parodi ... key hair stylist
Jan Sewell ... hair & makeup designer
Isabelle Walton ... hair & makeup trainee
Gunnhildur Ólafsdóttir ... hair & makeup artist
Sebastian Lochmann ... sculptor (uncredited)
Chris Lyons ... special effects teeth (uncredited)

Production Management

Edit
Patsy Bouge ... post-production supervisor (as Patsy Bougé)
Sam Breckman ... unit production manager
James Chasey ... production manager: La Palma Unit
Birna Paulina Einarsdottir ... unit production manager: Iceland
Barbara A. Hall ... unit production manager
Gulla Pétursdóttir ... production supervisor: Iceland
Nath Rodriguez ... production supervisor: La Palma Unit (as Nathalie Rodriguez Martinez)
Debbie Schwab ... production supervisor: Iceland (as Deborah Schwab)
Nicolás Tapia ... unit production manager: La Palma Unit (as Nico Tapia)
Stephanie Vaughan ... production supervisor
Sinan Alili ... production manager (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Kriss Didriks ... third assistant director: Iceland Unit
Jamie Graham ... third assistant director
Lee Grumett ... first assistant director
Siggi Kjartan ... second assistant director: Iceland Unit
Frank Macpherson ... Cast PA
James J. Reid ... second assistant director: Floor (as James Reid)
Jo Tew ... second assistant director
Mac Montero ... base pa (uncredited)
Csilla Tornallyay ... set pa (uncredited)

Art Department

Edit
Alex Abelman ... carpenter
John Adkins ... draughtsperson
Andrew Ainscow ... senior prop maker
Mitchell Alderton ... carpenter
Simon Alderton ... hod rigger
Bahri Almaghrabi ... third year carpenter
David Angus ... scenic painter
Mark Antill ... supervisor scenic painter
Andrew Armstrong ... scenic painter
James Aubrey-Brittain ... modeller
Geoff Ball ... supervising carpenter
Louis Ball ... junior plus modeller
Stevo Bedford ... concept artist
Jamie Belfield ... plasterer
Peter Black ... scenic painter
Daren Blanchard ... supervising plasterer
Jason Bland ... plasterer
James Blishen ... carpenter
Robert Bones ... plasterer
Valentina Borfecchia ... supervising construction coordinator
Steve Bovington ... hod stagehand (as Steve Bovingdon)
Christie Bowman ... prop fabrication coordinator/buyer
Connor Boyd-Barnes ... rigger (as Conner Boyd-Barnes)
Adam Brady ... rigger
Leighton Breen ... scenic painter
Jack Brewer ... modeller
Billy-Joe Broad ... scenic painter labourer
Mitchell Broad ... scenic painter
Matthew Broderick ... supervising standby prop
Andrew Brogan ... supervisor scenic painter's labourer
Paul Bromfield ... plasterer
Andrew Brown ... senior modeller
Jemma Buckley ... set decoration petty cash buyer
Rachel Bucknor ... construction nurse
Charlie Burgess ... plasterer
Derek Burgess ... carpenter
Daniel Burns ... carpenter
Laurence Burns ... supervising carpenter
Neil Butcher ... plasterer
Paul Butcher ... plasterer
Matthew Button ... chargehand metal worker
Tom Carbery ... carpenter
Josh Carey ... improver carpenter
Cameron Carmichael ... plasterer
Aimee Carpenter ... 2nd year trainee scenic painter
Paul Carpenter ... carpenter
Joe Cassar ... standby carpenter
Anthony Challenor ... supervising carpenter
Andy Challis ... supervising rigger
Jason Chalmers ... senior modeller
Adam Chard ... scenic painter
Jane Clark ... storyboard artist
Temple Clark ... storyboard artist
Jeff Clarke ... dressing props
Tony Cocks ... plasterer
Byron Colbert ... rigger
Dean Coldham ... plasterer
Deano Harry Coldham ... Plasterer
Adam Coote ... rigger
Dean Cork ... plasterer
Michael Cotterell ... metal worker
Joe Cox ... carpenter
Tom Coxon ... Junior Draughtsperson
Oliver Crawford ... art department coordinator
Steve Crewe ... carpenter
Ben Crooks ... senior modeller
Anthony Currie ... plasterer
Anna Czerniavska ... draughtsman
Julia Dehoff ... set decoration assistant art director (as Julia Dehoff-Bourne)
Michael Deverell ... plasterer
Ben Dinsey ... scenic painter
Glenn Diot ... supervising storeman
Nigel Dixon ... scenic painter
Mark Dodwell ... model maker
Eileen Driscoll ... drapes supervisor
Rob Dunbar ... senior modeller
Keith Dyett ... supervising carpenter
Stewart Easson ... carpenter
Phil Eastwood ... chargehand rigger
Neil Eckersley ... rigger
Colin Ellis ... chargehand dressing props (as Collin Ellis)
Heather Elwell ... Art Department Coordinator
Peter Eszenyi ... motion graphics/compuhire
Ben Etherington ... carpenter
Danny Euston ... storeman
Pierre Farinole ... standby art director
Gill Farr ... production buyer
Patrick Faulwetter ... concept artist
Jordan Forbes ... carpenter
Joe Fossey ... plasterer
Sean Fossey ... plasterer
Gregory Fox ... carpenter
Martin Freeman ... supervising carpenter
Annabel Gibb ... assistant graphic designer
Barry Gibbs ... property master
Fred Gibbs ... standby props
Hayley Gibbs ... property department coordinator/buyer
Sam Gilham ... improver carpenter
Paula Gimenez ... set decoration draughtsperson
Gary Goble ... supervising h&s rigger
Harry Goble ... 3rd year plasterer trainee
Riley Goble ... improver scenic painter
Clara Gomez del Moral ... assistant art director (as Clara Gomez)
Madalaine Gowing ... modeller
Thomas Green ... stagehand labourer
Kristinn Halldorsson ... property manager/armourer: Iceland Unit (as Kristinn 'Spútti' Halldorsson)
Sam Hamblin ... carpenter
Charles Hammett ... carpenter
Matt Hancock ... dressing props
Matthew Harlow ... senior modeller (as Matt Harlow)
Casey Harris ... carpenter
Steve Harris ... carpenter
Nathanial Harrison ... assistant modeller (as Nathaniel Harrison)
Evie Hauler-Davies ... junior modeller (as Evie Haulier-Davies)
Paul J. Hayes ... construction manager (as Paul Hayes)
Mason Hazell ... stagehand labourer
Sam Herschell ... dressing props
Jack Hewitt ... assistant modeller
Felicity Hickson ... graphics art director
Matthew Higgins ... scenic painter
Hallur Karl Hinriksson ... standby scenic painter: Iceland Unit
David Hodges ... supervising sculptor
Fern Hodgson ... art department production manager: Framestore
Sam Hollobon ... scenic painter
Clare Holton ... production buyer
Gary Howard ... carpenter
Zach Howell-White ... carpenter
Haukur M. Hrafnsson ... set dresser: Iceland Unit (as Haukur Hrafnsson)
Gerry Hurley ... assistant modeller
Adam Hyde ... scenic painter
Damian Hyland ... modeller
Romain Hémeray ... assistant art director
Robert Jackson ... carpenter
Tom Jacobs ... assistant modeller
Sam Jago-Finch ... carpenter
Ben Johnson ... supervising sculptor
Kyli Johnson ... modeller
Stephen Johnson ... plasterer
Michael Jones ... senior modeller
Thomas Jones ... mould shop supervisor
Katherine Joseph ... assistant modeller
Nicole Keating ... construction coordinator
Nicole Keating ... construction coordinator
Harriet Kelly ... junior plus modeller
Paul Kennealy ... metal worker
Connor Kennedy ... chargehand scenic painter
Josh Kensit ... scenic painter
Damien Keogh ... carpenter
Steve Kilbee ... rigger
Alex King ... plasterer
Gemma Kingsley ... graphic designer
John Kirsop ... assistant construction manager
Bobby Kitson ... junior props hand
Jamie Knight ... modeller
Joe Laidlaw ... supervising carpenter
Helena Lewis ... assistant modeller
Anthony Lloyd ... metal worker
Ben Lobb ... supervisor scenic painter
Jason Loveridge ... improver propman
John Lowrey ... modeller
Graham Luke ... chargehand rigger
Kyle Luke ... rigger
Jamie Lumley ... carpenter
Alfredo Lupo ... draughtsman
Ásgeir Líndal ... set dresser
Marta Luiza Macuga ... art department coordinator: Iceland Unit
Árni Magnússon ... set dresser: Iceland Unit (as Arni Magnussen)
Michael Malynn ... plasterer
Gary Martin ... senior storeman
Harry May ... plasterer
Kevin McCarthy ... scenic painter
Barry McDonald ... plasterer labourer
Fergus McNulty ... modeller
Rob Mear ... supervising prop modeller
Thomas Mendrys ... scenic painter
Simon Mileham ... plasterer
Christopher James Miller ... dressing props (as Chris Miller)
Richard Miller-Campbell ... plasterer
Martin Moran ... hod plasterer
Morgan Moran ... supervising plasterer
Aaron Morgan ... 1st year plasterer trainee
Darrel Morland ... plasterer
Eddie Murphy ... carpenter
Ian Murphy ... plasterer
John Murphy ... hod prop modeller
Kalan Murphy ... chargehand plasterer labourer
Joe Needham ... plasterer
Luke Noble ... scenic painter
Ray Norris ... carpenter
Scott Norton ... rigger
Kevin Nugent ... hod metal worker
Pétur Axelsson Ottesen ... lead carpenter: Iceland Unit (as Pétur Ottesen)
Mark Overall ... carpenter
Stephen Pacey ... plasterer
Damian Paesano ... dressing props
Darryl Paterson ... assistant property master
Freddie Paterson ... trainee propman
Nathan Payne ... dressing props
Steve Payne ... chargehand dressing props
Emil Petursson ... construction manager: Iceland Unit (as Emil Pétursson)
Jason Phelps ... carpenter
Leigh Phillips ... metal worker
Daniel Platt ... plasterer labourer
Jennie Poundall ... dressing props
Sam Pratchett ... plasterer
Sarah Priest ... assistant art director
John Prosser ... carpenter
Matthew Pugh ... carpenter
Chris Purl ... charge electrical rigger
Björgvin Már Pálsson ... standby set decorator/painter: Iceland Unit
Gunnar Pálsson ... art director: Iceland (as Gunnar Palsson)
Jack Quelch ... rigger
Mark Ray ... carpenter
Nathan Reid ... carpenter
Conor Reynolds ... plasterer
Dan Riches ... dressing props
Tom Roche ... supervising wood machinist
Ben Rooney ... carpenter
Daniel Rutter ... senior modeller (as Dan Rutter)
Gary Ryan ... senior cad modeller
Jonathon Sanders ... carpenter
Jo Sansom ... assistant art director (as Johanna Sansom)
Ignacio J. Santeugini ... hod carpenter (as Ignacio Santeugini)
Luke Scott ... chargehand plasterer
Paul Seanarid ... metal worker
Terry Seaward ... chargehand plasterer
Jamie Seymour ... modeller
Ivan Shannon ... modeller
Graham Shepherdly ... carpenter
Patrick Sheridan ... trainee propman
Steve Sibley ... scenic painter (as Steven Sibley)
Stuart Silver ... dressing props
David Simao ... plasterer
Nick Sitton ... carpenter
Dean Smith ... carpenter
Sarah Smith ... junior draughtsperson
Scott Smith ... rigger
Oliver Springle ... drapes person
Lee Stachini ... supervising stagehand
Mark Stevenson-Ellis ... assistant buyer
Joshua Street ... plasterer
Kai Summers ... stagehand labourer
Joshua Swords ... construction buyer
Ian Taylor ... carpenter
Darren Thorne ... metal worker
Alan Tilley ... carpenter
Chris Tooth ... graphic designer
Matthew Tsang ... screen graphic designer: Compuhire
Emma Vane ... set decoration assistant art director
Paul Verney ... metal worker labourer
Jason Virok ... standby art director
Julian Walker ... hod decor & lettering artist
Daniel Walter ... chargehand scenic painter
Wolfgang Walther ... standby rigger
Barney Ward ... chargehand dressing props
Alfi Watkins ... carpenter
Becky Watson ... junior modeller
Damian Léon Watts ... assistant art director (as Damian Watts)
Darren Wawman ... metal worker
Jarvis Webb ... scenic painter
Robert Welburn ... carpenter
John Weller ... senior modeller
Mark Wescott ... hod sculptor
Paul Wescott ... hod scenic painter
Darrell West ... plasterer
Chay White ... improver scenic painter
Jamie White ... supervising carpenter
Ricky White ... scenic painter
Ian Whiteford ... greensman
Paul Whitelock ... supervisor scenic painter
Jason Whyman ... carpenter
Jack Wilkes ... plasterer
Ryan Willcox ... scenic painter
Clark Williams ... chargehand rigger labourer
Alexander Wilson ... construction storeman
Harvey Witcher ... carpenter
Barry Witts ... scenic painter labourer
Eddie Wolstencroft ... standby painter
Rebecca Wood ... modeller
Richard Wright ... scenic painter
William Wright ... computer playback technician: Compuhire
Lucy Wyborn ... set decoration petty cash buyer
Rögnvaldur Skúli Árnason ... property manager: Iceland Unit
Cécile Bouquet ... art dept researcher (uncredited)
Heather Carby ... junior prop maker (uncredited)
Ian Crooks ... propmaker: RC (uncredited) / props (uncredited)
Chris Edwards ... props (uncredited)
Matt Hancock ... prop (uncredited)
Blake Maslin ... head greensman (uncredited)
Luca Scaroni ... set dec buyer (uncredited)
Andy Stead ... prop modeller (uncredited)
Dan Sweetman ... storyboard artist (uncredited)
Jakub Vykoukal ... concept artist (uncredited)

Sound Department

Edit
Orin Beaton ... boom operator
Todd Beckett ... re-recording mixer
Jason Butler ... foley mixer
Scott Curtis ... foley mixer
Robbie Derrick ... sound maintenance
Nick Docter ... foley editor (as Nicholas Docter)
Danny Hambrook ... production sound mixer
Chuck Hamilton ... mix technician
Dan Hiland ... re-recording mixer
Nick Hon ... stage engineer
Dusty Jermier ... engineering services
Mike Jimenez ... mix technician
Noah Katz ... digital editorial support
Leff Lefferts ... sound effects editor
Josh Lowden ... general manager
Kyrsten Mate ... sound designer
Steve Morris ... head of engineering
Jon Null ... head of production (as John Null)
Carrie Perry ... scheduling
Michael Peters ... post production finance manager
Tony Pilkington ... stage engineer
Shelley Roden ... foley artist
John Roesch ... foley artist
Renee Russo ... post production sound accountant
Bjorn Ole Schroeder ... supervising sound editor (as Bjørn Schroeder)
Brian Tarlecki ... mix technician
Randy Thom ... sound designer / supervising sound editor
Byron Williams ... stage engineer
Nick Docter ... first assistant sound editor (uncredited)
Jason Oliver ... adr mixer (uncredited)
Jeffrey Roy ... adr mixer: Los Angeles (uncredited)
Skuli Helgi Sigurgislason ... sound utility (uncredited)
Jack Simpson ... sound trainee (uncredited)

Special Effects by

Edit
Jake Alexander ... special effects technician
Spencer Attridge ... special effects rigger
Jason Azzopardi ... special effects technician (as Jason Azzapardi)
Courtney Bailey ... special effects trainee
Michael Boxall ... special effects trainee
Harry Crane Braham ... special effects trainee
Victoria Cadiou ... special effects buyer
Jack Clark ... special effects trainee
Aaron Crowe ... special effects technician
Steve Cullane ... special effects senior technician
Louise Davies ... special effects assistant buyer
John Delaney ... special effects lead technician
Vincent Gilbert ... senior workshop technician
Lee Hales ... special effects senior technician
Joe Halford ... lead senior technician: Health &Safety (as Joe Halford)
Dave Harvey ... special effects trainee
Eggert Ketilsson ... special effects supervisor: Iceland Unit
Gunnar Kvaran ... special effects senior technician: Iceland Unit
Robert Lasenby ... assistant special effects technician
Jack Lennie ... special effects lead designer
Duncan MacLeod ... assistant special effects technician
Evans Mark ... special effects technician (as Mark Evans)
Ella Marshall-Dutton ... assistant special effects technician
Joe McCarthy ... assistant special effects technician
Stuart Oates ... special effects trainee
Aaron Parrott ... special effects technician
Reese Passingham ... special effects trainee
James Plumridge ... special effects workshop supervisor
Matthew Pulis ... assistant special effects technician
Roderick Pulis ... special effects senior wireman
Bob Reader ... special effects driver
Max Reader ... special effects assistant technician
Kevin Rogan ... assistant special effects workshop supervisor
Andrew Ryan ... special effects floor supervisor (as Andy Ryan)
Richard Sharples ... special effects technician
James Short ... assistant special effects technician
Peter Simons ... special effects technician
Jared Stephenson ... assistant special effects technician
John Timlin ... special effects senior technician (as Jonathon Timlin)
Vince Varga ... special effects technician
Pavel Viatkin ... special effects designer
George Waite ... special effects technician
David Watkins ... special effects supervisor
John Wright ... special effects assistant wireman
Freyr Ásgeirsson ... special effects senior technician: Iceland Unit
William Gant ... special effects senior breakaway technician (uncredited)
Oliver Guy-Watkins ... snow supervisor (uncredited)
Anne Lacheiner-Kuhn ... Snow Effects Technician (uncredited)
Sophie Alexandra Medhurst ... art finisher (uncredited)
James Payton ... snow effects technician (uncredited)
John Schofield ... snow effects technician (uncredited)
Hannah Scott ... hair and feather finishing (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Resham Aaron ... tracking artist: Framestore
Keith Acheson ... visual effects artist / visual effects artist: Framestore
Karthik Adepu ... compositing artist: Framestore
Madhav Adhikari ... modelling artist: Framestore
Sagar Adokar ... lead paint and roto artist: Framestore (as Sagar Vikas Adokar)
Shane Adu ... technical support: Framestore
Ayush Agarwal ... visual effects line producer: Framestore
Alexis Agrotis ... production & technical support: ILM
Marisa Ahn ... lead paint and roto artist: Framestore
Mohamed Aitouyahia ... visual effects coordinator: Framestore
Gabriel Albert ... lighting artist: Framestore
Kaevski Aleksandar ... tracking artist: Framestore (as Aleksandar Kaevski) / tracking artist: Framestore
Darren Alexander ... technical support: Framestore
Sirajul Ali ... tracking artist: Framestore
Arthur Allender ... digital matte painter: Framestore
Simon Aluze ... modelling artist: Framestore
Wei Kian Ang ... digital artist: ILM
Patrycjusz Antczak ... render support & data ops: Framestore
Christopher Anthony ... senior previs technical director / senior techvis artist
Vasilis Antipas ... fx td: One Of Us
Pasquale Antonelli ... Netflix VFX
Fernando Arbelaez ... compositing artist: Framestore
Matthieu Arnauld ... digital matte painter: Framestore
Adam Arnot ... compositing artist: Framestore (as Adam Arnot Drummond)
Quentin Arrius ... lighting artist: Framestore
Aitor Arroyo ... compositing artist: Framestore
Mira Arte ... creature fx artist: Framestore
Valentin Astier ... digital matte painter: Framestore
Viola Asztalos ... visual effects coordinator: Framestore
Ajay Kumar Attinti ... paint and roto artist: Framestore
Sofia Auer ... visual effects production assistant: One Of Us
Aymeric Aute ... digital artist: ILM
Kunal Ayer ... lighting artist: Framestore
Sreeharsh Baburajan ... render support & data ops: Framestore
Seung-Yeop Baek ... digital artist: ILM (as Seung Yeop Baek)
Jason Bai ... render support & data ops: Framestore
Alexandre Bain ... digital artist: ILM
Jason Baker ... lighting lead: Framestore
Ned Baker ... compositing artist: Framestore
Mark Bakowski ... visual effects supervisor: ILM
Shivaji Ramrao Balave ... paint and roto artist: Framestore
Luke Ballard ... digital artist: ILM
Tom Balogh ... visual effects editor: Nviz
Giedre Balseviciute ... visual effects line producer: Framestore
Michael Balthazar ... modelling lead: Framestore
Matthew Barnett ... render support & data ops: Framestore (as Matt Barnett)
Lorna Barnshaw ... visual effects artist: clear angle studios
Bryan Bartlett ... digital artist: ILM
Tom Baskaya ... digital artist: ILM
Manuj Basnotra ... compositing artist: Framestore
Maxime Bastonnais ... visual effects creature lead: Framestore
Daniel Batt ... digital compositor: framestore
Cédric Battude ... compositor: One Of Us (as Cedric Battude)
Ian Baxter ... digital artist: ILM
Boyan Baynov ... digital artist: ILM
Matt Beale ... digital artist: ILM
Martin Belleau ... lighting lead: Framestore
Jean Bennamias ... visual effects artist: Framestore
Charlie Bennett ... digital matte painter: One Of Us
Tejashree Bhosale ... tracking artist: Framestore
Moti Biran ... lead compositor: Nviz
Kyran Bishop ... roto/prep artist: One of Us
Nunzio Bitetti ... digital artist: ILM
Michael Blain ... r&d: Framestore
Antoine Blanchin ... groom artist: Framestore
Stefan Blanke ... technical support: Framestore
Bryan Bode ... modelling artist: Framestore
Joel Bodin ... department supervisor: ILM
Tim Borgeaud ... technical support: Framestore
Sainil Borse ... tracking artist: Framestore
Anthony Boulais ... technical support: Framestore
Cyrielle Bounser ... 3d generalist: One Of Us
Scott Bourne ... digital artist: ILM
Ryan Brassington ... visual effects editor: Framestore
Pablo M. Bravo ... previsualization artist: Nviz (as Pablo Bravo)
Alexander Breitfeld ... groom td: One Of Us
Andrew Brennan ... creature fx artist: Framestore
Adam Broderick ... visual effects production manager
Jill Brooks ... visual effects executive producer: ILM
Jack Brown ... Virtual Production TD: ILM
Kari Brown ... visual effects artist: Framestore
Mike Brown ... visual effects
Shaun Brown ... visual effects producer: Framestore
Simone Bruni ... lighting artist: Framestore
Michael Bryant ... texture artist: Framestore
Alan Bucior ... stagecraft: ILM
Alexander Bucknell ... CFX TD / tracking artist: Framestore
Abigail Bueno ... visual effects coordinator: Framestore
Jennifer Burke ... digital artist: ILM
Henry Bush ... pipeline development: Framestore
Steven Bussey ... computer graphic artist: Nviz
Marina Cacciagrano ... technical support: Framestore
Pauline Cadenet ... tracking artist: Framestore
Daniel Caffrey ... stagecraft: ILM
Francesc Camos ... texture artist: Framestore
Josh Cann ... groom artist: Framestore
Emmanuel Caron ... visual effects production assistant: Framestore
Maria Casas ... visual effects line producer: Framestore
Michael Cashmore ... digital artist: ILM
Silvio Castagna Muscella ... lead layout: Framestore
Sarah Cauchois ... head of production: The Third Floor
Paolo Ceresa ... rigging artist: Framestore
Yuk Leung Mo Chan ... senior vfx TD: Industrial Light and Magic
Min-Hui Chang ... compositing artist: Framestore
James Charlese ... visual effects line producer: Framestore
Ayushi Chaudhary ... tracking artist: Framestore (as Chaudhary Ayushi)
Gene Chee ... environment artist: Framestore (as Pei Gene Chee)
Georgie Chen ... digital artist: ILM
Rosemary Chester ... lead compositor: Framestore
Charmaine Childs ... paint and roto artist: Framestore
Eva Chiochetti ... paint and roto artist: Framestore
Nigel Simba Chivaka ... render support & data ops: Framestore (as Simba Chivaka)
Sandra Chocholska ... digital artist: ILM
Julian Chong ... compositing artist: Framestore
Mohammed Choudhury ... technical support: Framestore
Kevin Christensen ... visual effects artist: Framestore
Jonathan Clark ... previsualization artist: Nviz
Christophe Clermont ... render support & data ops: Framestore
Jordi Coll Orfila ... rigging artist: Framestore
Julien Combette ... paint and roto artist: Framestore
Patrick Conaty ... digital artist: ILM
Billy A. Copley ... stagecraft: ILM (as Billy Copley)
André Correia ... visual effects artist: Framestore (as Andre Correia)
Jean-Nicolas Costa ... digital artist: ILM
Laura Coumbe ... paint and roto artist: Framestore (as Laura Combe)
Oliver Cubbage ... visual effects supervisor: One Of Us
Amber Curling ... tracking artist: Framestore
Uzma Curtis ... lighting artist: Framestore
Martin Côté ... technical support: Framestore
Marcello Da Silva ... matchmove artist: One Of Us
Aimee Dadswell ... visual effects executive producer: One Of Us (as Aimée Dadswell)
Adolfo Dalda ... creature fx artist: Framestore
Tobias Danbo ... digital artist: ILM
Rohan Arvind Darji ... paint and roto artist: Framestore
Samantha Dark ... department manager: Framestore
Raja Das ... paint and roto artist: Framestore
Katya Dashkovskaya ... digital artist: ILM
Tarun Datta ... tracking artist: Framestore
Tumurtogtokh Davaakhuu ... pipeline development: Framestore
Riken P. Dave ... tracking artist: Framestore
Jose Augusto David ... digital compositor: visual effects
Chen Mao Davies ... r&d: Framestore (as Chen Davies)
Liberty Davies ... assistant visual effects coordinator
Gabrielle Davoine-Tousignant ... visual effects coordinator: Framestore
German de Benito ... visual effects artist: Framestore
Andrea De Martis ... modelling artist: Framestore
Danielle Reis De Menezes ... compositing artist: Framestore
Mathieu De Saint Jores ... pipeline development: Framestore
Sarah de Schot ... digital artist: ILM
Yohann Deberg ... visual effects artist: Framestore
Agueda Del Castillo ... compositor: Nviz
Delphine Delannoy ... texture artist: Framestore
Fabien Denni ... render support & data ops: Framestore
Kunal Desai ... modeller: Framestore
Kunal Desai ... modelling artist: Framestore
Audrey Deschamps-Brower ... rigging artist: Framestore
Maude Deschenes ... layout artist: Framestore
Abhimanyu Deshpande ... tracking artist: Framestore
Saurabh Deshpande ... tracking artist: Framestore (as Sourabh Deshpande)
Ralph Joseph Desouza ... tracking lead: Framestore
Joshua Devenyi ... compositing artist: Framestore (as Josh Devenyi)
Vittorio Di Toro ... modelling artist: Framestore
Maurizio Di Vitto ... roto & prep artist: One Of Us
Matt Dicken ... 3d generalist: One Of Us
Zoran Dimanovski ... paint and roto artist: Framestore
Clym Dodds ... render support & data ops: Framestore
Petros Dodos ... texture artist: Framestore
Lily Dommart ... visual effects production assistant: Framestore
Khong Li Dong ... digital artist: ILM
Marc-André Dostie ... texture artist: Framestore (as Marc-Andre Dostie)
Thomas Dotheij ... visual effects artist: Framestore
Manali Tanaji Doundi ... paint and roto artist: Framestore
Brent Droog ... lead visual effects artist: Framestore (as Brent Lane Droog)
Luke Drummond ... visual effects development artist: Framestore (as Luke Drummond-Hay)
Brendon Dublin ... finance manager: The Third Floor
Maxime Dubuc ... technical support: Framestore
Julien Ducenne ... digital artist: ILM
Frederic Dupere ... visual effects development artist: Framestore
Eddy Durnan ... visual effects coordinator: Framestore
John Durney ... lead compositor: Framestore
Thomas Døhlen ... stagecraft: ILM
Jason Jay Edwards ... visual effects artist (as Jason Edwards)
Ahmed El-Shafei ... environment artist: Framestore (as Ahmed Shafei)
Michael J. Elamkunnapuzha ... visual effects line producer: Framestore
Duncan Eland ... 3d generalist: One Of Us
Stephen Ellis ... stagecraft cg supervisor: ILM (as Steve Ellis)
Georg Engebakken ... previsualization artist: Nviz
Gregory Eraste ... technical support: Framestore
Valentina Ercolani ... lead rigger: Framestore
Alicia Etourneau ... visual effects artist: Framestore
Peter Evemy ... tracking artist: Framestore
Gianpietro Fabre ... texturing lead: Framestore
Michael Falzon ... modelling artist: Framestore
Gregory Fangeaux ... visual effects art director
Jenzel Tom Fantolgo ... tracking artist: Framestore
Kilian Favarger ... 3d generalist: One Of Us
Jasmin Fedder ... digital artist: ILM
Mark Feldman ... computer graphics artist: Instinctual VFX
Michael Fernandez ... visual effects coordinator: Instinctual VFX
Dominique Fiore ... compositing supervisor: Framestore
Kelly Fischer ... compositing artist: Framestore
Shaun Fontaine ... roto & prep artist: One Of Us
Richard Fox ... compositing artist: Framestore
German Fraga ... digital artist: ILM (as German Casado Fraga)
Justin Francis-Mcleish ... paint and roto artist: Framestore (as Justin Francis-McLeish) / paint and roto artist: Framestore
Nicholas Freeston ... visualization artist: The Third Floor
Amber Frisenda ... digital matte painter: One Of Us
Borja Fuste ... digital compositor
Gábor Fóner ... modelling lead: Framestore (as Gabor Foner)
Sai Prasad Gajengi ... visual effects coordinator: Framestore
Renuka Manuhar Gale ... paint and roto artist: Framestore
Riccardo Gambi ... computer graphic artist: Nviz / screen graphics designer: Nviz
Thibaud Gambier ... rigging artist: Framestore
Jessica Garment ... roto & prep artist: One Of Us
Jesus Garrido ... digital artist: ILM (as Jesus Garrido Guisado)
Melodie Gauthier ... visual effects production assistant: Framestore
Jeremy Geremia ... technical support: Framestore
Natalia Germi ... texture artist: Framestore
Nikhil Ghoorbin ... technical support: One Of Us (as Nikhil Tarun Ghoorbin)
Chris Gill ... rigging td artist: One Of Us
Emma Gilli ... digital matte painter: One Of Us
Luc Girard ... groom artist: Framestore
Marc Girard ... pipeline development: Framestore (as Marc-Oliver Girard)
Frédéric Godbout ... layout artist: Framestore
Etienne Godin ... lighting artist: Framestore
Julien Goldsbrough ... compositing supervisor: Framestore
Nancy Gonzalez ... compositing artist: Framestore
Nalini Goyal ... tracking artist: Framestore
Leanne Goymer ... digital matte painter: One Of Us
Arthur Grandjean ... environment artist: Framestore
Luke Gray ... pipeline development: Framestore
Anthony Greco ... tracking lead: Framestore
Itay Greenberg ... compositing artist: Framestore
Brett Grisham ... visualization production manager: The Third Floor
Raphael Guez ... rigging artist: Framestore
Juani Guiraldes ... digital artist: ILM (as Juan Jose Guiraldes)
Quintin Guittard ... pipeline development: Framestore
Ankush Gupta ... paint and roto artist: Framestore
Tiffany Hall ... 3d generalist: One Of Us
Ludvig Hallenius ... compositing artist: Framestore
Stian Halvorsen ... digital artist: ILM
Nicholas Hampshire ... pipeline development: Framestore
Rose Hancock ... visual effects producer: Nviz
Morgan Hardy ... compositing artist: Framestore
Rick Harris ... lidar technician: Clear Angle Studios
Jon Hartley ... modelling artist: Framestore (as John Hartley)
Bethany Harvey ... production & technical support: ILM
Abuzar Hasib ... tracking artist: Framestore
Annabelle Hauffe ... lighting artist: Framestore
Yasmine Hausler ... visual effects coordinator
Arnaud Havart ... matte paint lead: Framestore
Chris Hawkins ... green screen rigger
Trevor Hazel ... digital artist
Daniel Hazeltine ... junior 3d artist: Clear Angle Studios (as Dan Hazeltine)
Laura Jean Healey ... virtual camera assistant: Nviz
Tilman Helbig ... lead rigger: Framestore
Rob Hill ... underwater data wrangler
Shawn Hillier ... visual effects supervisor: Framestore
Robin Hinch ... visual effects editor: Nviz (as Robyn Hinch)
Louis Holland ... assistant data wrangler
Kate Holovchenco ... visual effects coordinator: Framestore
Cássio Homa ... visual effects artist: Framestore (as Cassio Homa)
Sam Horgan ... compositing artist: Framestore
Dafina Hristova ... digital artist: ILM
Milena Hristova ... compositing artist: Framestore
James Hsu ... layout artist: Framestore
Webber Huang ... rigging artist: Framestore
Kaki Hudgins ... Lead FX Artist: framestore / lead visual effects artist: Framestore
Malcolm Humphreys ... department supervisor: ILM
Alex Hurst ... digital artist: ILM
Jan Huybrechs ... 3D Scanning
Omar Alejandro Lavrador Ibanez ... environment artist: Framestore
Meena Ibrahim ... visual effects animation supervisor: Framestore
Sonia Alexia Ioannou ... matchmove artist: One Of Us (as Sonia Ioannou)
Kaya Jabar ... virtual production supervisor: The Third Floor
Dnyaneshwar Jadhav ... tracking artist: Framestore
Satyajit B. Jagadale ... compositing artist: Framestore (as Satyajit Jagadale)
Rahul Shivaji Jagtap ... tracking artist: Framestore
Mohit Jain ... compositing artist: Framestore
Khalil Jaowad ... technical support: Framestore
Ellen Jaram ... digital artist: ILM
Sumit Singh Jaswal ... compositing supervisor: Framestore
Chris Jestico ... stagecraft: ILM (as Christopher Jestico)
Christopher Django Johnston ... stagecraft: ILM (as Christopher Johnston)
Oliver Johnstone ... compositing artist: Framestore
Samruddhi Joshi ... visual effects coordinator: Framestore
Alicia Journet ... lighting artist: Framestore
Fabien Julvecourt ... environment artist: Framestore
Khalil Kablan ... technical support: Framestore
Fabien Kaci ... texture artist: Framestore
Laszlo Kalbache ... lighting artist: Framestore
Srilatha Kalva ... visual effects coordinator: Framestore
Swapnil Kamle ... tracking artist: Framestore (as Swapnil Kamble)
Vilas Kankuntla ... paint and roto artist: Framestore (as Kankuntla Vilas Satyanrayan)
Kavita Kapri ... tracking artist: Framestore
Bhavan Kapse ... visual effects coordinator: Framestore (as Bhavana Kapse)
Rohit Karanjavkar ... lead paint and roto artist: Framestore
Ana Karen ... compositing artist: Framestore
Matt Kasmir ... visual effects supervisor
Ramanjit Kaur ... paint and roto artist: Framestore
Mayur Manoj Kawale ... tracking artist: Framestore (as Mayur Kawale)
Thomas Kayser ... digital matte painter: Framestore
Harry Keane ... visual effects production assistant: Framestore
Ciarán Keenan ... visual effects producer: Nviz
Liam Kennedy ... technical support: Framestore
Aman Khan ... tracking lead: Framestore
Salman Khan ... compositing artist: Framestore
Oliver Kirchhoff ... digital artist: ILM
David Kirchner ... digital artist: ILM
Adam Kiriloff ... senior realtime technical artist / senior technical artist: The Third Floor
Nikhil Kishore ... visual effects coordinator: Framestore
Jennifer Kitching ... visualisation supervisor: The Third Floor (as Jen Kitching)
Stefanos Kittakis ... digital artist: ILM
Oscar Knott ... compositing artist: Framestore
Ben Kocic ... tracking artist: Framestore
Wosing Koh ... digital artist: ILM
Yuliia Kondratova ... paint and roto artist: Framestore
Andrei Korovkin ... modelling artist: Framestore
Justin Kosnikowski ... digital artist: ILM
Sameer Kudale ... paint and roto artist: Framestore
Sebastian Kuder ... visualization artist: The Third Floor
Martin Kulig ... digital artist: ILM
Neha Kulkarni ... tracking artist: Framestore
Madhav Kumar ... modelling artist
Sushil Kumar ... paint and roto artist: Framestore
Venkata Kiran Kumar ... tracking artist: Framestore
Vikash Kumar ... tracking artist: Framestore
Dobromila Kutnak ... visual effects artist: Framestore (as Dobromila Kutnakova)
Laurent Laban ... visual effects animation supervisor: Framestore
Kashal Rameshbhai Lad ... paint and roto artist: Framestore
Bruno-Olivier Laflamme ... lighting artist: Framestore
Louis Laflamme-Fillion ... compositor: One Of Us
Mala Lal ... visual effects artist: Framestore
Helen Langley ... visual effects production: Nviz
Mikael Larsen ... previsualization artist: NVIZ
Chris Lawrence ... visual effects supervisor (as Christopher Lawrence)
Claire Lawrence-Slater ... creature fx artist: Framestore
Maxym Leblanc ... technical support: Framestore
Claudia Lechen ... lead compositor: Framestore
Marco Lee ... lidar technician: Clear Angle Studios
Benoit Lefebvre ... Layout Lead
Janek Lender ... previsualization supervisor: Nviz
Eric Lenerville ... pipeline development: Framestore
Guillaume Lenoel ... lighting td: ILM
Cedric Lepoulenec ... tracking artist: Framestore
Jade Lessard ... texture artist: Framestore
John Peter Li ... visual effects cg supervisor: Framestore
Shawn Liang ... digital matte painter: Framestore
Jasper Lobo ... lead paint and roto artist: Framestore
Jordan Lorcet ... lighting artist: Framestore
Sylvain Lorgeou ... visual effects development artist: Framestore
Nicolas Lourme ... Lighting TD: Framestore
Charlie Lovett ... previsualization artist: Nviz / senior postvis artist
Patrick Lowry ... stagecraft: ILM
Jakob Lundbye ... previsualization artist: Nviz
Chris Lunney ... computer graphics supervisor: Nviz
Chris Lynch ... lead data wrangler
Wei Ma ... tracking artist: Framestore
Anna Mabarak ... production & technical support: ILM
Hugh Macdonald ... virtual camera supervisor: Nviz
Arnaud Machtou ... lighting artist: Framestore
Stephen MacKershan ... lighting lead: Framestore
Akshay Madansure ... Modeler: framestore
Francesco Antonio Maggi ... compositor: One Of Us
Rajendra Maharana ... lead compositor: Framestore
Guggili Mahesh ... paint and roto artist: Framestore
Thomas Maier ... tracking lead: Framestore
Thomas Maier ... visual effects artist
Guillaume Mainville ... lighting artist: Framestore
Anil Kumar Mallah ... paint and roto artist: Framestore
Gianni Malpeli ... Senior Animator
Subhasis Manna ... compositing artist: Framestore
Gergana Margules ... compositor: One Of Us
Alexander Martinez ... tracking artist: Framestore
Rafael Martins ... layout td: Framestore
José Antonio Martín ... rigging artist: Framestore (as Jose Antonio Martin)
Fabrice Masi ... visual effects artist: Framestore
Terrence Mathes ... layout artist: Framestore
Daniel Matley ... visual effects producer: Framestore
Jordan McBride ... tracking artist: Framestore
Kathrin McCarthy ... visualization coordinator: The Third Floor
Kyle McCulloch ... additional visual effects supervisor: Framestore
Robert McGlinchey ... visual effect associate producer
Jesse Lee McKinney ... modelling artist: Framestore
Katarina Mead ... production & technical support: ILM
Katherine Melville ... roto & prep artist: One Of Us
Adrian Metzelaar ... stagecraft: ILM
Sonal Mhatre ... tracking artist: Framestore (as Sonal Pratesh Mhatre)
Quentin Miles ... Animator
Laura Millar ... stagecraft: ILM
David Mir ... compositing artist: Framestore
Mathew Monro ... digital artist: ILM (as Mat Monro)
Blanaid Montague ... visualization artist: The Third Floor
Hugo Montambault ... lead visual effects artist: Framestore
Carlos Montero Sánchez ... lighting artist: Framestore (as Carlos Montero Sanchez)
Santi Montero ... tracking artist: Framestore (as Santi Montero Menjibar)
Antonio Montes ... compositing artist: Framestore (as Antonio Montes Mellado)
Marcelo Morales Maes ... r&d: Framestore
Sagar Kailas More ... paint and roto artist: Framestore
Nicolas Morel ... creature td: One Of Us
Isabelle Morello ... digital matte painter: Framestore
Richard Morgan ... data wrangler
Zac Morris ... visual effects coordinator: Framestore
Zak Morris ... visual effects coordinator: Framestore
Jesse Morrow ... visual effects producer: Instinctual VFX
Dillirao Muddada ... paint and roto artist: Framestore
Yogesh Mudiraj ... paint and roto artist: Framestore
Ajaruddin Dilawar Mujawar ... paint and roto artist: Framestore
Jack Mumford ... previsualization artist: Nviz
Jenesta Munro ... texture artist: Framestore
Stuart Munro ... layout artist: Framestore
Palash Muramkar ... paint and roto artist: Framestore (as Palash Murumkar)
Jason Murphy ... technical support: Framestore
Taj Nabhani ... modelling artist: Framestore
Sreedev J. Nair ... tracking artist: Framestore
Georges Nakhle ... FX Supervisor
Ridge Nallathamby ... technical support: Framestore
Ganesh Ramdas Nalle ... paint and roto artist: Framestore
Nandini Nambiar ... lighting artist: Framestore
Jaya Naga Venkata Kumar Nandam ... paint and roto artist: Framestore
Clardens Napoléon ... render support & data ops: Framestore (as Clardens Napoleon)
Mediha Napreljac ... technical support: Framestore
Pierpaolo Navarini ... visual effects artist: Framestore
Rajeeb Kumar Nayak ... paint and roto artist: Framestore
Shenouda Isaac Nazer ... paint and roto artist: Framestore (as Shenauda Nazer)
Sébastien Nebout ... generalist td: ILM
Jason Neisewander ... visual effects production assistant
Dan Nelson ... r&d: Framestore
Dan Nelson ... R&D: Framestore
Ravi Nepalia ... lighting artist: Framestore
David Neuberger ... lead compositor: Instinctual VFX
Gary Newman ... lead texture artist: Framestore
Lauren Nichol ... production & technical support: ILM
Samuel Nicholls ... ILM: Production and Technical Support
Emil Nidal ... virtual production technical director: The Third Floor
David Nielsen ... groom artist: Framestore
Ryan Noftall ... pipeline development: Framestore
Jean-Baptiste Noyau ... visual effects artist
Michael O'Neil ... visual effects cg supervisor: Framestore
Mark O'Shea ... technical support: One Of Us
Gerome Oldfield ... creature fx artist: Framestore / modeller: framestore
Matteo Olivieri-Dancey ... digital artist: ILM
Ryan Olliffe ... layout artist: Framestore
Demir Organ ... paint and roto artist: Framestore
Alban Orlhiac ... head of texture: Framestore
Graham Page ... visual effects supervisor: Framestore
Rohit Palankar ... digital artist
Scott Palleiko ... visual effects cg supervisor: Framestore
Sagar Panda ... visual effects line producer: Framestore
Awanish Kumar Pandey ... paint and roto artist: Framestore
Shailendra Kumar Pandey ... compositing artist: Framestore (as Shailendra Pandey)
Brian Pantalion-Hernandez ... technical support: Framestore
Athanasios Papadimitrou ... pipeline support: The Third Floor
Jean-Francois Paquet ... texture artist: Framestore
Clara Parati ... digital matte painter: Framestore
Paul Parsons ... assistant visual effects editor
Tom Partridge ... head of editorial: Framestore
Olivier Pasquali ... render support & data ops: Framestore
Ajay Patal ... lead paint and roto artist: Framestore
Ajay Kumar Patel ... paint and roto artist: Framestore
Harsh Patel ... tracking artist: Framestore
Naveen Patel ... paint and roto artist: Framestore
Ishwar Patil ... paint and roto artist: Framestore
Mahesh Patil ... paint and roto artist: Framestore
Samaresh Patra ... paint and roto artist: Framestore
Snehar Pawar ... paint and roto artist: Framestore
Dario Pedretti ... compositing artist: Framestore
Robin Pelissier ... fx td: One Of Us
Cecile Peltier ... lead compositor: Framestore (as Cecile Peltier-Lourmais)
Rachael Penfold ... visual effects executive producer: One Of Us
Andrea Pezzolato ... texture artist: Framestore
Kate Phillips ... Head of Production: Framestore London
Emmanuel Pichereau ... visual effects comp supervisor: One Of Us
Damien Pierlot ... 3d generalist: One Of Us
Giorgio Pitino ... compositing artist: Framestore
Gavin Platt ... creature fx artist: Framestore
Christian Poullay ... lead matchmove artist: One Of Us
Nestor Prado ... lighting artist: Framestore
Dabhi Akashchandra Prafulchandra ... tracking artist: Framestore
Eric Prescott ... tracking artist: Framestore
Warren Presland ... modelling artist: Framestore
Laurianne Proudhon ... lead compositor: Framestore (as Laurianne Proud'Hon)
Christopher Prud'Homme ... Data Wrangler
Martin Pélissier ... texturing lead: Framestore (as Martin Pelissier)
Rowan Quilty ... visual effects line producer: Framestore
Kate Racho ... tracking artist: Framestore
Deepak Rai ... Camera Tracking and Matchmove
Alok Raj ... paint and roto artist: Framestore
Preety Raj ... visual effects artist: Framestore
Rishi Rajamahendra ... technical support: Framestore
Matt Rank ... stagecraft supervisor: ILM
Rob Rankin ... digital compositor: Framestore
Daviid Ranlov ... modelling artist: Framestore
Wadile Nikhil Ravindra ... compositing artist: Framestore
John Ray ... lighting artist: Framestore
Julien Record ... compositing artist: Framestore
Faiz Rehman ... paint and roto artist: Framestore
Sana Rehman ... visual effects coordinator: Framestore
Sebastian Reichhold ... visual effects cg supervisor: One Of Us
Simon Renaud ... lighting td: One Of Us
Claudia Rietti ... visual effects artist: Framestore
Paul Ringue ... paint and roto artist: Framestore
Andrew Ritchie ... digital artist: ILM
Somnath Ramnath Rithe ... compositing artist: Framestore
Robyn Roach ... roto/prep artist: One of Us
Scott Robertson ... lead paint and roto artist: Framestore
Dave Robinson ... technical support: Framestore
Dane Rockingham ... production & technical support: ILM
Takalkar Rohit ... paint and roto artist: Framestore
Kevin Roman ... technical support: Framestore
Roberta Elizondo Romo ... tracking artist: Framestore (as Roberta Elizondo)
Loucas Rongeart ... texture artist: Framestore
David Ross ... modelling artist: Framestore
Viswaranjan Rout ... visual effects coordinator: Framestore
Jessica Rovirosa ... visual effects line producer: Framestore
Joe-Richard Rufiance ... technical support: Framestore
Adam Ruzycki ... environment artist: Framestore
Buddhadev Sahu ... tracking artist: Framestore
Axel Saint-Andre ... rigging artist: Framestore
Thomas Salama ... digital artist: ILM
Nagose Sanjay ... paint and roto artist: Framestore
Andre de Oliveira Santos ... rigger: Framestore (as Andre Santos)
Ian Sargent ... computer graphic lead: Nviz
Erica Skye Schaaf ... render support & data ops: Framestore (as Erica Skye Shaaf)
Eduardo 'Lalo' Schmidek ... virtual camera operator: Nviz (as Eduardo Schmidek)
Denis Scolan ... department supervisor: ILM
Lee Scott ... green screen rigger
Emanuele Serniotti ... digital artist: ILM
Steve Sexton ... technical support: Framestore
Naeem Basheeruddin Shaikh ... tracking artist: Framestore
Anand Shankar ... paint and roto artist: Framestore
Nitin Sharma ... paint and roto artist: Framestore
Betty Shaw ... digital resource manager: ilm
Nikhil Shevale ... tracking artist: Framestore
Greg Shimp ... lead paint and roto artist: Framestore (as Gregory Shimp)
Jon Shin ... paint and roto artist: Framestore
Leonardo Sierra ... lead compositor: Framestore (as Leonardo Sierra Montiel)
Bethany Sills ... visual effects line producer: Framestore
Jennifer Silver ... vfx studio executive
Jamie Ray Sims ... stagecraft production assistant: ILM (as Jamie Sims)
Amit Singh ... tracking artist: Framestore
Gugandeep Singh ... paint and roto artist: Framestore
M. Swapan Singh ... paint and roto artist: Framestore
Mohan Singh ... tracking artist: Framestore
Neeraj Rajendraprasad Singh ... lead paint and roto artist: Framestore
Kresten Smedemark ... modelling artist: Framestore
Stephen J. Smith ... production support: One Of Us
Jorge Vizmanos Solans ... Paint & Roto Artist: Industrial Light & Magic
Max Solomon ... visual effects animation supervisor: Framestore
Jean-David Solon ... digital matte painter: One Of Us
Nikhil Kumar Sriwastva ... compositing artist: Framestore
Maris Stekels ... visual effects
Penn Stevens ... creature fx artist: Framestore
Alastair Stevenson ... layout artist: Framestore
Robert Stipp ... lighting artist: Framestore
Stefano Strabla ... texture artist: Framestore
Tonya Strantzi ... pipeline development: Framestore
Georgina Street ... visual effects producer: ILM
Jan Strootmann ... visual effects artist: Framestore
Michael Struk ... visual effects editor
Shane Sumner ... visual effects artist: Framestore
Jane Sun ... visual effects artist: Framestore
Muripala Bhargav Venkata Gangadhar Sunil ... tracking artist: Framestore
Clarissa Debbie Surederam ... digital artist: ILM
Michael Suvee ... compositing artist: Framestore
Anna Swift ... head of resource management
Samuel Swinnerton ... creature fx artist: Framestore
Attila Szapek ... compositing artist: Framestore
Audrey Talbot Guilbert ... compositing artist: Framestore
Nikhil D. Tamhane ... paint and roto artist: Framestore
Benjamin Tan ... tracking artist: Framestore
Theophane Tan ... digital artist
Hantong Tang ... production & technical support: ILM
Lai Lin Tang ... Layout Artist: ILM Singapore
Abbas Tanwir ... technical support: Framestore
Louis Tavenier ... technical artist: The Third Floor
Oliver Taylor ... visual effects coordinator
David Tesch ... r&d: Framestore
Laeticia Theret ... texture artist: Framestore
David Thibodeau ... lighting artist: Framestore
Clément Thomasson ... fx td: One Of Us (as Clement Thomasson)
Michael Adam Thompson ... visual effects creature lead: Framestore (as Michael Thompson)
Louie Thorpe ... technical support: Framestore
Ashish Subhash Thube ... paint and roto artist: Framestore (as Ashish S. Thube)
Martin Tlusty ... texture artist: Framestore
Mahendra Singh Tomar ... paint and roto artist: Framestore
Helder Tomas ... matchmove artist: One Of Us (as Hélder Tomás)
Sam Paul Toms ... editorial: One Of Us
Nitesh Toraskar ... tracking artist: Framestore
Andrea Tozzo ... creature fx artist: Framestore
Julien Tremblay ... technical support: Framestore
Pragyanand Tripathi ... paint and roto artist: Framestore
Vaibhav Tripathi ... tracking artist: Framestore
Eugenio Troiani ... lighting artist: Framestore
Serdash Turna ... technical support: Framestore
Olivia Turner ... visual effects producer: One Of Us
Charlotte Tyson ... digital matte painter: Framestore
Pankaj Umbarkar ... paint and roto artist: Framestore (as Pankaj Madhukar Umbarkar)
Adrienne Underwood ... visual effects editor: Framestore
Alex Underwood ... senior lighting/lookdev technical director
Audrius Urbonavicius ... digital matte painter: Framestore
Pradeepkumar Vadisherala ... compositing artist: Framestore
Malkhan Singh Vais ... paint and roto artist: Framestore
Pierre Vallerich ... lighting artist: Framestore
Cas van den Bergh ... render support & data ops: Framestore
Jacobus Daniel van der Merwe ... previsualization artist: Nviz (as JD van der Merwe)
Mohit Varde ... compositor: One Of Us
Jean Francois Veilleux-Huard ... texture artist: Framestore
Alexis Veilleux-Ouellet ... modelling artist: Framestore
Alejandro Vela-Castro ... digital artist: ILM
Laurens Vermeulen ... compositor: One Of Us
Pier-Luc Verville ... visual effects artist: Framestore
David Vivaldini ... digital artist: ILM
Anatoly Vladimirov ... System Administrator: One of Us
Wilfried Vougny ... modelling lead: Framestore
Thibault Voukourakos ... lighting artist: Framestore
David Walker ... modelling artist: Framestore
Scott Walker ... technical support: Framestore
Michael Walton ... compositing artist: Framestore
Zhi Wan ... digital matte painter: Framestore
Lun Wang ... visual effects artist: Framestore
Dan Warder ... visual effects artist: Framestore (as Daniel Warder)
Alex Wareham ... render support & data ops
Beth Warner ... Visual Effects Coordinator: Framestore
Alex Webster ... supervising producer: The Third Floor
Eleanor Weeks ... visual effects coordinator: Framestore
Eranka Weerasuriya ... visual effects production manager: ILM
Chris West ... paint/roto artist: Industrial Light & Magic
Catherine Westgate ... visual effects producer: Framestore
Dan Whippy ... roto & prep artist: One Of Us
Christopher Whittle ... modelling artist: Framestore (as Chris Whittle)
Luke Wilding ... creature fx artist: Framestore
Max Wiliams ... pipeline development: Framestore
Eleanor Winch ... tracking artist: Framestore
Chin Chiu Wong ... digital artist: ILM (as Wong Chin Chiu)
Mitchell Woodin ... compositing artist: Framestore
Alan Woods ... visual effects cg supervisor: Framestore
Alexandra Wozniak ... texture artist: Framestore
Kris Wright ... managing director: Nviz
Pramod Yadav ... paint and roto artist: Framestore
Liu Yijie ... compositing artist: Framestore (as Yijia Liu)
Yak Hong Yung ... lighting artist: Framestore
Mohamed Zekri ... lighting artist: Framestore
Adrien Zeppieri ... matte paint lead: Framestore
Jialing Danni Zhang ... visual effects line producer: Framestore (as Danni Zhang)
Reetu Aggarwal ... visual effects artist (uncredited)
Richard Baker ... visual effects executive: Netflix (uncredited)
Lee Baskerville ... texture artist (uncredited)
Adam Blank ... senior layout artist: ILM (uncredited)
Colin P. Brown ... colourist: Framestore (uncredited)
Steven Byrne ... mouldmaker (uncredited)
Earle Stuart Callender ... bidding producer: One Of Us (uncredited)
Jordi Coll Orfila ... visual effects (uncredited)
Lilia Collar ... digital compositor: Framestore (uncredited)
Krishnamurti Costa ... senior digital artist: ILM (uncredited)
Dave Duarte ... capture technician: Clear Angle Studios (uncredited)
Emelia Fiell ... technology production manager: Framestore (uncredited)
Patrick Gagné ... modeler (uncredited)
Jesus Garrido ... senior compositor: ILM (uncredited)
Jenny Gauci ... roto/prep lead: One Of Us (uncredited)
Mikhail Gubkin ... effects technical director (uncredited)
Carlijn Hoogstad ... visual effects production assistant: One Of Us (uncredited)
Ng Cheuk-Yung Jayde ... effects technical director (uncredited)
Andrew Kingston ... senior system administrator: Framestore (uncredited)
Matthew Lausch ... ILM StageCraft R&D (uncredited)
Alejandro Lavrador ... environment generalist td: Framestore (uncredited)
Kristyan Mallett ... vfx practical reference designer (uncredited)
Marta Mintenko ... head of resource management: Framestore (uncredited)
Carlos Montero Sánchez ... lighting technical director: Framestore (uncredited)
Marla Newall ... facial capture artist: ILM (uncredited)
Ruchika Rawat ... visual effects coordinator (uncredited)
Marc-Olivier Rouleau ... pipeline technical director (uncredited)
Ivan Sorgente ... digital compositor (uncredited)
Mihai Stan ... digital compositor: Framestore (uncredited)
Samantha Tracey ... bidding producer: Framestore (uncredited)
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning (uncredited)

Stunts

Edit
Leah Aitken ... stunt department coordinator
Katy Bullock ... stunts
Jamie Edgell ... additional stunt coordinator
Danusia Francis ... stunts
David Grant ... stunts
Joanne Hall ... assistant winch technician
Paul Herbert ... stunt coordinator
Paul Joseph ... stunts
Ellie Keighley ... stunts
Ben Mahoney ... senior stunt rigger
Sean McAbe ... stunt rigger: Tube
Zoe Midgley ... stunts
Will Newman ... winch operator/stunt rigger
Fenix Searle ... stunts
Edward Upcott ... stunts
Marlow Warrington-Mattei ... stunts
Troy Wharton ... assistant winch operator
Leonard Woodcock ... assistant stunt coordinator / head stunt rigger (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
Philippe Antonello ... still photographer
Simon Atherton ... rigging electrician
Simon Baker ... key desk operator
Dennis Baldwin ... chargehand practical electrician
Michael Barham ... practical electrician
Glen Bellis ... practical electrician
Terry Bryant ... rigging electrician
Julian Bucknall ... first assistant camera: "a" camera
Dury Burdis ... electrician
Judge Burdis ... practical electrician
Paul Caiger ... rigging electrician
Callum Clements ... chargehand rigging electrician
Liam Clements ... rigging electrician
Billy Clifford ... chargehand practical electrician
Joe Coffey ... digital imaging technician assistant
Steve Cole ... practical electrician
Alex Collings ... second assistant camera: "a" camera
Dave Cox ... rigging electrician
Jarvis Coxwell ... assistant video operator
Peter Crawford ... rigging electrician
Kieran Dawson ... practical electrician
Gary Dormer ... rigging electrician
Lawrence Duffy ... rigging electrician
Lee Eldred ... rigging electrician
Árni Filippusson ... camera operator: "c" camera: Iceland Unit
Freddie FitzHerbert ... camera trainee
Brett Flemming ... dolly grip: "b" camera
Jack Flemming ... dolly grip: "a" camera
John Flemming ... key grip
Mike Forster ... hod practical electrician
Billy Gamble ... electrician
Franklin George ... supervising electrician
Tyler Gibson ... rigging electrician
William Gibson ... rigging electrician supervisor
Pete Gilmour ... rigging desk operator (as Peter Gilmour)
Daniel Glazebrook ... best boy camera
Godi Már Gudbjörnsson ... first assistant camera: "c" camera: Iceland Unit
Ægir Gudmundsson ... gaffer: Iceland Unit (as Aegir Gudmundsson)
Lewis Hume ... first assistant camera: "b" camera
Karsten Jacobsen ... camera operator: "b" camera/steadicam operator
Caspar Jones ... practical electrician: Floor
Haukur Karlson ... second assistant camera: "c" camera: Iceland Unit (as Haukur Karlsson)
Laila Kelloniemi ... camera trainee: Iceland Unit
Lee Kemble ... crane technician
Francis King ... hod rigger
Paul King ... rigging electrician
Jack Lawlor ... practical electrician supervisor
Vince Madden ... rigging electrician (as Vincent Madden)
Keith Manning ... rigging grip
Martin Matt ... rigging electrician
Nick Mitchell ... electrician
Freddie Morris ... rigging electrician
Archie Muller ... second assistant camera: "b" camera
Andrew Nolan ... rigging electrician
Richard Oxley ... office best boy electric
Sonny Oxley ... rigging electrician
Óli Haukur Ozzo ... drone pilot: Iceland Unit (as Oli Ozzo)
Dominik Palgan ... electrician
Jay Patel ... Digital Imaging Technician
Joe Patel ... digital imaging technician
Glen Patrick ... electrician
Jack Powell ... chargehand rigging electrician
Nick Powell ... rigging electrician
Simon Purdy ... practical electrician
Chris Purl ... chargehand rigging electrician
Mark Rafferty ... rigging electrician supervisor
Thomas Royal ... rigging gaffer (as Tommy Royal)
Derek Russell ... best boy grip
Laurie Russell ... standby stagehand
Dave Ryan ... electrician
Wency Santana ... local gaffer: C.I.
Paul Sheppard ... tech electrician
Ross Sheppard ... crane grip
Mario Spanna ... libra head technician
Joe Steel ... digital imaging technician
Greg Thomas ... chargehand rigging electrician
Sigurgeir Thordarsson ... key grip: Iceland Unit
Sam Tiley ... rigging electrician
Colin Townsend ... practical electrician
Jason Traderway ... rigging electrician
Kieran Waites ... best boy electric: Floor
Troy Wharton ... video edit technician
Julian White ... gaffer
Zoe Whittaker ... video operator
Adrian Wright ... rigging electrician: Floor
Julian Wright ... chargehand practical electrician (as Julien Wright)
Christopher Anthony ... senior techvis (uncredited)
Lawrence Bewsher ... maximus m7 remote head technician (uncredited)
Jeremy Braben ... aerial director of photography (uncredited)
Roberto Campos ... lighting technician (uncredited)
Rich Daws ... camera trainee: dailies (uncredited)
Roger Eaton ... cinematographer: behind the scene (uncredited)
David Hartnett ... electrical rigger (uncredited)
Rob Hill ... underwater vfx wrangler/hdri (uncredited)
Aaron Keating ... underwater chief lighting technician (uncredited)
Ben Liddell ... bts cinematographer (uncredited)
Callum Longstaff ... electrician (uncredited)
Alan Perrin ... drone pilot (uncredited)
Daniel Shanahan ... chargehand rigger (uncredited)
Danny Taylor ... drone pilot (uncredited)

Animation Department

Edit
Laura Anderson ... animation artist: Framestore
Sebastien Bacchia ... animation artist: Framestore
Nicholas Cabana ... animation artist: Framestore
Christopher Davies ... animation artist: Framestore (as Chris Davies)
Vincenzo Giaquinto ... animation artist: Framestore
Gian Luigi Granieri ... animation artist: Framestore
Juani Guiraldes ... senior animator: Industrial Light and Magic
Szilárd Hadobás ... animation artist: Framestore (as Szilard Hadobas)
Álvaro Jiménez ... animation artist: Framestore (as Alvaro Jimenez)
Dawoon Kim ... animation artist: Framestore / animator
Gianni Malpeli ... animation artist: Framestore
Alvaro Martin ... animation artist: Framestore
Quentin Miles ... animation artist: Framestore
Jon Munarriz Senosiain ... animation artist: Framestore
Pietro Nicolodi ... animation artist: Framestore
Kohei Ohata ... animation artist: Framestore
Alexandr Pogrebnicenco ... animation artist: Framestore
Liew Siowyaw ... animation artist: Framestore (as Siowyaw Liew)
Ye Tao ... animation artist: Framestore (as Tao Ye)
Nikolay Vanetsyan ... animation artist: Framestore
Mustafa Abdulhakim Yazici ... animation artist: Framestore (as Mustafa Yazici)
Cynthia Crimmins ... animation department manager: Framestore (uncredited)
Charlie Tetlow ... animator: ILM (uncredited)
Heriyanto Tio ... animator: ILM (uncredited)

Casting Department

Edit
Doireann Cooke ... casting assistant: UK
Ingibjörg Finnbogadóttir ... extras casting: Iceland Unit (as Ingibjorg Finnbogadottir)
Danny Gordon ... casting assistant: US
Rick Messina ... casting associate: US
Lucy Rands ... casting: UK
Júliana Rós Sigurðardóttir ... extras casting assistant: Iceland Unit
Jessica Mescall ... casting assistant (uncredited)
Savannah Power ... casting associate (uncredited)

Costume and Wardrobe Department

Edit
Vanessa Bastyan ... senior costume maker
Dan Blacklock ... standby key principal costumer
Sue Bradbear ... senior costume maker
Constance Burger ... costume trainee (uncredited)
Cressida Connolly ... senior costume buyer
Maria D'Agostino ... senior breakdown artist (as Marie D'Agostino)
Birgitta Fredlund ... costume coordinator
Rosie Grant ... senior costume assistant
Anna Haigh ... costume illustrator
Tom Hornsby ... costume supervisor
Eniko Karadi ... senior costume maker
Charlotte Mcleish ... trainee costume maker (as Charlotte Hutton)
Martin McShane ... senior costume maker
Carla Monvid ... assistant costume designer (as Carla Monvis-Jenkinson)
Olwen Morrey ... costume junior
Lizzie Moul ... standby key principal costumer
Holly Oliver ... costume office junior
Gary Page ... costume cutter
Margarethe Schmoll ... senior costume maker (as Margaret Schmoll)
Laura Sindall ... costume maker
Poppy Skillman-Wilson ... costume assistant (uncredited)
Helga I. Stefánsdóttir ... Costume Supervisor: Iceland Unit
Richard Sweryda ... key breakdown artist
Amy Towle ... senior breakdown artist
Petra Turonova ... costume coordinator
Emma Kate Wood ... principal standby
Phillip Boutte Jr. ... costume concept artist (uncredited)
Kaniez Braganza ... textile artist (uncredited)
Amy Cansdale ... costume daily (uncredited)
Samantha Choat ... Costume trainee (uncredited)
Sue Clewett ... costumer fitter (uncredited)
Rebekka Jónsdóttir ... set costumer (uncredited)
Simone Macdonald ... costume effects: art finisher/painter (uncredited)
Jon Moss ... costume prop modeller (uncredited)
Esther Najafipour ... costume maker (uncredited)
Cora Prazeres ... junior costume prop maker (uncredited)
Susan Smith ... senior costume maker: dailies (uncredited)

Location Management

Edit
Sam Bather ... Unit Manager
Haraldur Bjarnason ... location manager: Iceland Unit (as Haraldur Daddi Bjarnason)
Marcos Campos ... Set p.a
Emma Collinson ... location manager
Matt Cooper ... studio unit manager (as Matthew Cooper)
Richard George ... location manager: UK
Gudmundur Gudjonsson ... assistant location manager: Iceland Unit (as Guðmundur Guðjöndsson)
Thor Kjartansson ... supervision location manager: Iceland
Cristina Lozano ... transport coordinator: La Palma Unit
Davide Manera ... location assistant: La Palma unit
Amanda R. Melguizo ... transport office coordinator: La Palma Unit
Phil Nicholson ... on-set transport captain: La Palma Unit
Max Zivkovic ... transport captain machinery/cargo: La Palma Unit
David Bienes Paz ... location assistant: La Palma Unit (uncredited)
Isidro J. González ... assistant location manager (uncredited)
Natasha Khaleeq ... location marshall: dailies (uncredited)
Alejo Perez ... assistant location manager: La Palma Unit (uncredited)

Music Department

Edit
Michael Alexander ... supervising music editor
Romain Allender ... programming & composer's assistant
David Arch ... musician: Piano (as Dave Arch) / piano soloist
Jean-Pascal Beintus ... orchestrations by
Ian Broucek ... music clearances
Peter Clarke ... score music editor
Peter Cobbin ... score mixed by / score recorded by
Alexandre Desplat ... musician: Flute / orchestrations by
Chris Edwards ... musician: Clarinet Soloist
Xavier Forcioli ... executive producer: Galilea Music
Rebecca Gilliver ... soloist: cello
Gavin Greenaway ... conductor
Dave Hartley ... musician: Piano
Tim Jones ... musician: French Horn Soloist
Carmine Lauri ... orchestra leader
London Symphony Orchestra ... orchestra
Sylvain Morizet ... orchestrations by
Colin Paris ... musician: Bass Soloist
Gareth Richards ... musician: Flute
Norbert Vergonjanne ... music preparations
Kirsty Whalley ... score mixed by
Sharon Williams ... musician: Flute
Celeste Chada ... scoring consultant (uncredited)
Mario de Sa ... orchestra manager (uncredited)
Marta Maria Di Nozzi ... assistant engineer (uncredited)

Script and Continuity Department

Edit
Paula Casarin ... script supervisor

Transportation Department

Edit
Daniel Burns ... driver
Dave Burns ... driver
David Burns ... driver to felicity jones
Danny Clow ... driver
Chloe Dicocco ... transportation coordinator (as Chloe DiCocco)
Einar G. Einarsson ... transportation co-captain: Iceland Unit (as Einar Einarsson)
Javed Elahi ... unit driver
Wayne Evans ... transportation facilities team
Dante Gallo ... hod technician
Rob Hempenstall ... driver
George Hodges ... driver
Mark Jackson ... transportation facilities team
Paul Jenkins ... driver
Brian Kelly ... driver
Eddie Lakin ... driver
David Ott ... driver
Costa Popa ... transportation facilities team
Pétur Þór Ragnarsson ... transportation coordinator: Iceland Unit
Alan Raynesford ... technician team
Phil Richman ... hod facilities
Vanessa Roberts ... transportation assistant
Faisal Shabier ... driver
Njordur Skaeholm ... transportation captain: Iceland Unit (as Njórdur Snaeholm)
Lafuente Perea Rafael ... action vehicles coordinator (uncredited)
Diego Rodríguez Lobalzo ... picture vehicle supervisor: La Palma Unit (uncredited)

Additional Crew

Edit
Sam Barton ... catering team
Tina Batcheva ... assistant accountant
Rosie Bath ... screen skills trainee
Hrefna Benediktsdottir ... accountant: Iceland Unit
Helga K. Bjarnason ... hotel supervisor: Iceland Unit (as Helga Bjarnason)
Svanur Bjarnason ... production assistant: Iceland Unit
Metusalem Bjornsson ... production coordinator: Iceland Unit (as Metúsalem Björnsson)
Bergþóra Ólöf Björnsdóttir ... hotel & travel assistant: Iceland Unit
Winifred Brook Young ... screen skills trainee
Jake Brown ... production assistant
Constance Burger ... production assistant
Paul Burgess ... catering team (as Paul Burges)
Daryl Byers ... personal trainer: David Oyelowo
Alison Cannon ... production controller
Nathalie Carraro ... production assistant
Carmela Caruso ... production accountant
Scott Chambers ... screen skills trainee
Pablo Crespo ... assistant production coordinator: La Palma Unit
James Cross ... set production assistant (uncredited)
James Cross ... production assistant
Grant Cunningham ... catering team
Bailey Dahlgren ... assistant: Mr. Oyelowo
Liberty Davies ... production assistant
Eli Delgado ... assistant production coordinator: La Palma Unit
Ruby Duigan ... junior production secretary
Liam Dunne ... Assistant Editor: Behind The Scenes
Begoña Edreira ... production accountant: La Palma Unit
Elina Edwicker ... assistant accountant: Iceland Unit
Steven Edwicker ... location accountant
Michael Eslami ... accounts assistant
Henry Faulkner ... health & safety advisor
Chiara Ferrara ... assistant production coordinator
Ben Franks ... additional payroll accountant
Javier Galdón ... production assistant: La Palma Unit
Linda Gamble ... unit publicist
Jorge Garcia Castro ... Virtual Production Executive
Jon Hinrik Gardarsson ... facilities manager: Iceland (as Jón Uri)
Harry Gibson ... production assistant
Alicia Giles ... catering team
Robyn Girvan ... construction accountant
Kit Greengrass ... screen skills trainee
Carolina Grisorio ... assistant production coordinator: Iceland Unit
Gunnar Gunnarsson ... production assistant: Iceland Unit
Ottó Gunnarsson ... production assistant: Iceland Unit
Birkir Gétarsson ... production assistant: Iceland Unit
Árpád Görögh ... set production assistant
Auddis Tinna Hallgrimsdottir ... production assistant: Iceland Unit
Gústav Hannibal ... production assistant: Iceland Unit
Óskar Thor Hauksson ... production assistant: Iceland Unit
Robert Havill ... assistant: Felicity Jones
Sigurdur T. Helgason ... assistant drone pilot: Iceland Unit (as Sigurður Thor Helgasson)
Nieves Hernandez ... production assistant: La Palma Unit
Marina Heumann ... assistant: Barbara A. Hall
David Higgins ... personal trainer: Felicity Jones
Anna Björk Hilmarsdóttir ... production assistant: Iceland Unit
Josefine Holmberg ... personal trainer: Tiffany Boone (as Josephine Holmburg)
Grace James ... set production assistant
Lilja Gudrun Johannesdottir ... accountant: Iceland Unit
Denitsa Kalinova ... accounts clerk
Wai Wing Lam ... accounts assistant
Lise Larm ... payroll assistant accountant
Jennifer Lawton ... payroll assistant accountant
Elizabeth Lean ... production assistant
Claudia Lee ... Shared Cast Assistant
Claudia Lee ... set production assistant
Anna Lind ... assistant facilities manager: Iceland Unit
Holly Loveridge-Smith ... production assistant
Jorge Ernesto Luna ... payroll accountant: Spain Unit
Frank MacPherson ... set production assistant
Shazia Majeed ... unit nurse
Hilmar Mathiesen ... production assistant: Iceland Unit (as Hilmar Árnason Mathiesen)
Paula McGann ... assistant: George Clooney & Grant Heslov
Darcy McQueen ... accounts assistant
Shevan Mead ... additional payroll accountant
Macarena Montero ... set production assistant
William Thomas Möller ... assistant production coordinator: Iceland Unit (as William Möller)
Alexis Ngyuen ... post accounting clerk
Cameron Niemeyer ... animator: end title sequence
Eva Nueno ... production coordinator: La Palma Unit
Terence O'Connor ... tutor: Caoilinn Springall
Hugrun Olafsdottir ... assistant payroll accountant: Iceland Unit
Eggert Olafsson ... production assistant: Iceland Unit (as Eggert Ölafsson)
Ingibjorg Oskars ... accountant supervisor: Iceland Unit
Caitlin Parchment ... junior assistant production coordinator
Ben Parker ... catering team
Jack Parker ... puppeteer
Kevin Phillips ... catering team
Michelle Pokati ... catering team
Lula Schofield ... catering team
Jack Simpson ... screen skills trainee
Elian Strong ... travel coordinator (as Elian Strong Fench)
Inga B. Sólnes ... payroll accountant: Iceland Unit (as Inga B Solnes)
Davina Thompson ... catering team
Rakel Rut Thorsteindottir ... accountant: Iceland Unit
Thelma Torfadottir ... production assistant: Iceland Unit
Csilla Tornallyay ... set production assistant
Sarah Unwin ... production coordinator
John Uribe ... production accountant: La Palma Unit
Ellert Heidar Vilhelmsson ... production assistant: Iceland Unit
Dayna Williams ... craft services: Joe's Vintage Coffee
Tom Wilton ... puppeteer
Emily Wolfe ... Studio Executive: Netflix
Karen Anderson ... stand in: Caoilinn Springall (uncredited)
Lisa Birch ... assistant diving coordinator (uncredited)
Michelle Brattson ... executive in charge of production (uncredited)
Iván Briones ... site pa: La Palma Unit (uncredited)
Faye Carney ... unit nurse: Underwater Medic (uncredited)
Matt Dellowe ... party guest (uncredited)
Giles Dumper ... aerial helicopter pilot (uncredited)
Minerva González Evangelista ... nurse on set (uncredited)
Rachael Fullerton ... child licence coordinator (uncredited)
Yoel García Morera ... Set PA (uncredited)
Silvia González Rangil ... health & safety advisor (uncredited)
Jessica Halladey ... assistant accountant (uncredited)
Gunnar Ingi Halldorsson ... driver (uncredited)
Sean Hill ... bts producer (uncredited)
Ruth Horrocks ... stand-in: Sophie Rundle (uncredited)
Laura Hydari ... stand-in: Miriam Shor (uncredited)
Amy Irvine ... clearances (uncredited)
Daniela Kriston ... researcher (uncredited)
Akbar Kurtha ... assistant post production accountant (uncredited)
Fiona Landreth ... finance executive (uncredited)
Charlotte Piddington ... bts producer (uncredited)
Tony Samuels ... bts producer (uncredited)
Dave Shaw ... diving coordinator (uncredited)
Jorge Simón ... assistant accountant (uncredited)
Joss Skottowe ... armourer (uncredited)
Elian Strong ... travel & accommodation coordinator (uncredited)
Illias Thoms ... crowd pa (uncredited)
Katharine Tidy ... home economist (uncredited)
Tina Vidmar ... crowd pa: dailies (uncredited)
Amparo Villapun ... assistant production accountant (uncredited)
Nathan Wiley ... bts producer (uncredited)

Production Companies

Edit

Distributors

Edit
  • Netflix (2020) (United States) (theatrical)
  • The Searchers (2020) (Netherlands) (theatrical)
  • Netflix (2020) (Greece) (video) (VOD)
  • Netflix (2020) (World-wide) (video) (VOD)

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

A scientist is working alone at a remote Arctic research station when he learns of a mysterious global disaster. At the same time, he meets a strange girl in the Arctic, with whom he must stop the return to Earth of the crew of the spaceship "Aether". Written by Bazza the Beast

Plot Keywords
Taglines There's a universe between all of us See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Aether (United States)
  • Good Morning, Midnight (United States)
  • Minuit dans l'univers (France)
  • Cielo de medianoche (Spain)
  • 永夜漂流 (China, Mandarin title)
  • See more »
Runtime
  • 118 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Did You Know?

Edit
Trivia Sully's pregnancy was the result of Felicity Jones getting pregnant in real life. See more »
Goofs When Clooney's character falls into the water while making the trek to another communications/satellite station, he would likely have succumbed to after just minutes. See more »
Movie Connections Featured in George Clooney/Amanda Seyfried/Tones and I (2020). See more »
Soundtracks Tennessee Whiskey See more »
Quotes Augustine: You know, there's no rule that says you have to touch everything.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed