Edit
The Shannara Chronicles (TV Series 2016–2017) Poster

(2016–2017)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Brad Turner ... (8 episodes, 2016-2017)
James Marshall ... (6 episodes, 2016-2017)
Jonathan Liebesman ... (2 episodes, 2016)
Jesse Warn ... (2 episodes, 2016)
Toa Fraser ... (2 episodes, 2017)

Series Writing Credits  

Terry Brooks ... (novel) (20 episodes, 2016-2017)
Alfred Gough ... (created by) (20 episodes, 2016-2017)
Miles Millar ... (created by) (20 episodes, 2016-2017)
Julie Sagalowsky Diaz ... (10 episodes, 2017)
Alex Díaz ... (10 episodes, 2017)
Evan Endicott ... (6 episodes, 2016-2017)
Josh Stoddard ... (6 episodes, 2016-2017)
April Blair ... (4 episodes, 2016-2017)
Elle Triedman ... (2 episodes, 2017)
Deanna Kizis ... (1 episode, 2016)
Zander Lehmann ... (1 episode, 2016)
Javier Grillo-Marxuach ... (1 episode, 2017)
Matt Lambert ... (1 episode, 2017)

Series Cast  

Austin Butler ...  Wil Ohmsford 20 episodes, 2016-2017
Ivana Baquero ...  Eretria 20 episodes, 2016-2017
Manu Bennett ...  Allanon 20 episodes, 2016-2017
Aaron Jakubenko ...  Ander Elessedil 20 episodes, 2016-2017
Marcus Vanco ...  Bandon 18 episodes, 2016-2017
Poppy Drayton ...  Amberle Elessedil 13 episodes, 2016-2017
Melise ...  Mareth 10 episodes, 2017
Vanessa Morgan ...  Lyria 10 episodes, 2017
Gentry White ...  Garet Jax 10 episodes, 2017
Emilia Burns ...  Diana Tilton 10 episodes, 2016
Brooke Williams ...  Catania 9 episodes, 2016-2017
Glen Levy ...  Slanter 9 episodes, 2017
Daniel MacPherson ...  Arion Elessedil 8 episodes, 2016
Jed Brophy ...  Dagda Mor 8 episodes, 2016
James Remar ...  Cephalo / ... 7 episodes, 2016
Caroline Chikezie ...  Tamlin 7 episodes, 2017
Desmond Chiam ...  Riga 7 episodes, 2017
John Rhys-Davies ...  Eventine 8 episodes, 2016
Graham Vincent ...  Grandal 7 episodes, 2017
Andrew Grainger Andrew Grainger ...  Cogline 6 episodes, 2017
Mark Mitchinson ...  Flick Ohmsford 6 episodes, 2016-2017
Erroll Shand ...  Valcaa 6 episodes, 2017
Ben Fransham ...  Red Wraith / ... 6 episodes, 2017
Joshua Randall Joshua Randall ...  Nok / ... 6 episodes, 2016
Jared Turner ...  Slanter 6 episodes, 2016
Calvin Tuteao ...  Elder Stor 5 episodes, 2017
Miranda Wilson Miranda Wilson ...  Kael 5 episodes, 2016
Matthew Arbuckle Matthew Arbuckle ...  Edain 4 episodes, 2017
James Trevena-Brown ...  Crispin 4 episodes, 2016
Shushila Takao ...  Changeling 4 episodes, 2016
Mattias Inwood ...  Lorin 3 episodes, 2016
Gary Young ...  Went 3 episodes, 2016
Jarred Blakiston ...  Young Shea 3 episodes, 2017
Angelina Cottrell Angelina Cottrell ...  Eight-Year-Old Amberle 3 episodes, 2016
Reon Bell Reon Bell ...  Nine-Year-Old Lorin 3 episodes, 2016
Sarah Peirse ...  Pyria Elessedil 2 episodes, 2016
Zoë Robins ...  Zora 2 episodes, 2016
Kevin J. Wilson ...  Bremen 2 episodes, 2016-2017
Jarrod Martin Jarrod Martin ...  Toran 2 episodes, 2017
Anthea Hill Anthea Hill ...  Heady 2 episodes, 2017
Rupert Powell Rupert Powell ...  Young Wil / ... 2 episodes, 2017
James Wells ...  Crimson Leader #2 2 episodes, 2017
Jordan Mauger Jordan Mauger ...  Crimson Guard 2 episodes, 2017
Simon Ward Simon Ward ...  Hebel 2 episodes, 2016
Roy Snow ...  Prince Aine 2 episodes, 2016
Vinnie Bennett ...  Blackwatch Guard / ... 2 episodes, 2016
Josh McKenzie ...  Tye 1 episode, 2016
Kendal Rae ...  Morag 1 episode, 2016
Genevieve Aitken ...  Mallenroh 1 episode, 2016
Samson Chan-Boon Samson Chan-Boon ...  Cormac 1 episode, 2016
Roz Turnbull ...  Heady Ohmsford 1 episode, 2016
Carolyn Dando Carolyn Dando ...  Utopian Woman 1 episode, 2016
Stuart Shacklock Stuart Shacklock ...  Perk 1 episode, 2016
Shara Connolly ...  Frances 1 episode, 2016
Li Ming Hu Li Ming Hu ...  Advisor Shona 1 episode, 2017
Mel Odedra ...  Crimson Captain 1 episode, 2017
Anais Shand Anais Shand ...  Mag 1 episode, 2016
Phil Peleton ...  Logan 1 episode, 2017
Lolo Rounds Lolo Rounds ...  Tomas 1 episode, 2017
Jon Brazier Jon Brazier ...  Remo 1 episode, 2016
Tracy Lee Gray Tracy Lee Gray ...  Kira 1 episode, 2017
Emily Campbell ...  Peri 1 episode, 2017
Dayne Johnston ...  Park 1 episode, 2017
Katlyn Wong ...  Sheema 1 episode, 2017
Grae Burton ...  Brahms 1 episode, 2017
Aron Eastwood Aron Eastwood ...  Crimson Soldier 1 1 episode, 2017
Iana Grace ...  Blackwatch Guard 1 episode, 2017
Maui Hitchens Maui Hitchens ...  Desmin 1 episode, 2017
Daniel Cowley ...  Shea 1 episode, 2017
John Leigh ...  Dax 1 episode, 2017
Bede Skinner ...  Crimson Scout 1 episode, 2017
Christel Chapman Christel Chapman ...  Eretria's Mother 1 episode, 2017
Ashlee Fidow ...  Elven Woman Bounty Hunter 1 episode, 2017
Jimmy Hazelwood ...  Young Flick 1 episode, 2017
Tim Mac Tim Mac ...  Tyto 1 episode, 2017
Jacky Guerts Jacky Guerts ...  Palace Guard #1 1 episode, 2017
Ella Robson ...  Young Eretria 1 episode, 2017
Andrew Stehlin ...  Elven Man Bounty Hunter 1 episode, 2017
Kelvin Taylor ...  Crimson Guard #3 1 episode, 2017
Tawanda Manyimo ...  Farmer 1 episode, 2017
Matthew Smith Matthew Smith ...  Boy #1 1 episode, 2017
Ryan Wolff Ryan Wolff ...  Crimson Leader 1 episode, 2017
Josh Randall ...  Reaper 1 episode, 2016
Tig Fong ...  Male Soldier (uncredited) 2 episodes, 2016
Abi Blanchett ...  Rover (uncredited) 1 episode, 2016
Howard Cyster Howard Cyster ...  Demon Soldier (uncredited) 1 episode, 2016
Petar Gatsby ...  Demon Soldier (uncredited) 1 episode, 2016
Brett Ihaka ...  Rover (uncredited) 1 episode, 2016
Ella Rouhier ...  Young Amberle (uncredited) 1 episode, 2016
Aaron Reed Aaron Reed ...  Leah Millitary Commander (uncredited) 1 episode, 2017

Series Produced by 

David Blocker ... co-executive producer / executive producer (20 episodes, 2016-2017)
Kimberly Boyd ... co-producer / producer (20 episodes, 2016-2017)
Dan Farah ... executive producer (20 episodes, 2016-2017)
Alfred Gough ... executive producer (20 episodes, 2016-2017)
Miles Millar ... executive producer (20 episodes, 2016-2017)
Jessica Petelle ... co-producer / coordinating producer (20 episodes, 2016-2017)
Brad Turner ... co-executive producer / executive producer (20 episodes, 2016-2017)
Evan Endicott ... consulting producer / co-executive producer (11 episodes, 2016-2017)
Jenna Santoianni ... producer / executive producer (11 episodes, 2016-2017)
Josh Stoddard ... consulting producer / co-executive producer (11 episodes, 2016-2017)
April Blair ... co-executive producer (10 episodes, 2016)
Tom Flores ... associate producer (10 episodes, 2016)
Matthew Okumura ... co-producer (10 episodes, 2016)
Tim Scanlan ... producer (10 episodes, 2016)
Gene Stein ... executive producer (10 episodes, 2016)
Andre Coutu ... associate producer (10 episodes, 2017)
Javier Grillo-Marxuach ... consulting producer (10 episodes, 2017)
Axel Paton ... associate producer (10 episodes, 2017)
Elle Triedman ... co-executive producer (10 episodes, 2017)
Melanie Turner ... line producer (10 episodes, 2017)
Tim Coddington ... producer (5 episodes, 2016)
Jonathan Liebesman ... executive producer (3 episodes, 2016-2017)
Terry Brooks ... executive producer (2 episodes, 2016-2017)
Jon Favreau ... executive producer (1 episode, 2016)
Tom Lesinski ... executive producer (1 episode, 2017)

Series Music by 

Felix Erskine ... (20 episodes, 2016-2017)

Series Cinematography by 

Renaud Maire ... (4 episodes, 2017)
Rodney Charters ... (3 episodes, 2016-2017)
Michael Bonvillain ... (2 episodes, 2016)
Aaron Morton ... (2 episodes, 2016)
Rob Marsh ... (2 episodes, 2017)

Series Film Editing by 

Josh Beal ... (4 episodes, 2016)
Martin Bernfeld ... (3 episodes, 2016)
Paul G. Day ... (3 episodes, 2017)
Erin Deck ... (3 episodes, 2017)
Ben Wilkinson ... (3 episodes, 2017)
Peter Gvozdas ... (2 episodes, 2016)
Chris Peppe ... (2 episodes, 2016)

Series Casting By 

Geralyn Flood ... (10 episodes, 2016)
Marc Hirschfeld ... (10 episodes, 2016)
Annabel Lomas ... (10 episodes, 2016)

Series Production Design by 

Robert Gillies ... (2 episodes, 2016-2017)

Series Art Direction by 

Robert Bavin ... (10 episodes, 2016)
Andy McLaren ... supervising art director (10 episodes, 2016)
Sam Storey ... (8 episodes, 2016)
Gabriel Kearney ... (4 episodes, 2016)

Series Set Decoration by 

Megan Vertelle ... (20 episodes, 2016-2017)

Series Costume Design by 

Jane Holland ... (11 episodes, 2016-2017)

Series Makeup Department 

Vinnie Ashton ... hair and make-up designer / makeup department head / makeup and hair designer (20 episodes, 2016-2017)
Hayley Ness ... extras makeup coordinator (20 episodes, 2016-2017)
Claire Rutledge ... prosthetic supervisor / makeup supervisor (12 episodes, 2016-2017)
Don Brooker ... senior prosthetic makeup artist (10 episodes, 2016)
Deirdre Cowley ... hair supervisor (10 episodes, 2016)
Shay Lawrence ... prosthetics makeup supervisor (10 episodes, 2016)
Natasha Lees ... second unit makeup supervisor (10 episodes, 2016)
Tristan Lucas ... prosthetics makeup artist (10 episodes, 2016)
Carly Marr ... makeup artist (10 episodes, 2016)
Barbara Broucke ... makeup artist (10 episodes, 2017)
Natalie Henderson ... makeup artist (10 episodes, 2017)
Deanna Highstead-Jones ... makeup artist (10 episodes, 2017)
Isa Lilai ... assistant makeup artist (10 episodes, 2017)
Hannah Wilson ... makeup artist (3 episodes, 2016)
Jo Chang ... additional makeup artist (2 episodes, 2016)
Jose Noriega ... makeup trainee (2 episodes, 2016)
Dan Perry ... prosthetics supervisor (1 episode, 2016)
Rachel Johanson ... Prosthetic Makeup Artist (1 episode, 2017)
Louise Bryan ... additional hair stylist/makeup artist (uncredited) (2 episodes, 2017)

Series Production Management 

Simon Ambridge ... production manager (10 episodes, 2016)
Michael Berner ... production associate (10 episodes, 2016)
Andrew Cochrane ... production supervisor (10 episodes, 2016)
Emanuel Fidalgo ... post-production supervisor (10 episodes, 2016)
Krystal Pertsch ... production associate: MTV Physical Production (10 episodes, 2016)
Kimberly Rach ... executive in charge of production (10 episodes, 2016)
Honor Byrne ... production manager (10 episodes, 2017)
Lee Hughes ... post-production supervisor (10 episodes, 2017)
Adam Pineless ... production assistant (1 episode, 2016)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Joshua Watkins ... first assistant director / key second assistant director (16 episodes, 2016-2017)
Renata Blaich ... second assistant director (14 episodes, 2016-2017)
Matt Johnston ... third assistant director (10 episodes, 2016)
Ngaire Woods ... third assistant director (10 episodes, 2016)
Andrew Burfield ... second second assistant director (10 episodes, 2017)
Augie Davis ... action director (10 episodes, 2017)
Sophie Massey Broadbery ... third assistant director (10 episodes, 2017)
Michael Vanbelle ... third assistant director (10 episodes, 2017)
Edd Bennetto ... first assistant director (6 episodes, 2017)
Darren Mackie ... key second assistant director (6 episodes, 2017)
Miriam Emerson ... additional third assistant director (4 episodes, 2016)
Emma Hinton ... first assistant director (4 episodes, 2016)
Phil Jones ... first assistant director (4 episodes, 2016)
Guy Campbell ... key second assistant director (4 episodes, 2017)
Robyn Grace ... first assistant director (4 episodes, 2017)
Sophie Calver ... second assistant director (3 episodes, 2016)
Toby Pease ... first assistant director (2 episodes, 2016)
Brad Turner ... second unit director (2 episodes, 2016)
Tig Fong ... second unit director (1 episode, 2016)
Ricky Silvester ... second assistant director (1 episode, 2016)

Series Art Department 

Matt Cornelius ... property master (20 episodes, 2016-2017)
Colin Elms ... leadman / Leadman (20 episodes, 2016-2017)
Troy Hannett ... head scenic artist (20 episodes, 2016-2017)
Wade Hannett ... lead scenic artist / scenic foreman (20 episodes, 2016-2017)
Guja Healy ... head plasterer (20 episodes, 2016-2017)
Janelle Hope ... art department coordinator / art department estimator (20 episodes, 2016-2017)
Mathew Hunkin ... concept illustrator (20 episodes, 2016-2017)
Clara Lill ... props buyer (20 episodes, 2016-2017)
Dante Passmore ... lead hand plasterer (20 episodes, 2016-2017)
Rachael McMahon ... assistant art co-ordinator (10 episodes, 2016)
Ethan Montgomery-Williams ... scenic (10 episodes, 2016)
Courtney Tokorangi ... Scenic assistant (10 episodes, 2016)
Bruno Werneck ... conceptual art designer (10 episodes, 2016)
Lisa Dunn ... prop buyer and assembly (10 episodes, 2017)
Rachel Owen ... painter (10 episodes, 2017)
Lomme Smeyers ... carpenter (10 episodes, 2017)
Mark Stephen ... set designer (10 episodes, 2017)
Rose Worley ... prop buyer (10 episodes, 2017)
Brian Schrider ... carpenter (9 episodes, 2017)
Zarna Deed ... props & prosthetics runner (5 episodes, 2017)
Gabriel Kearney ... set dresser (4 episodes, 2016)
Paul Gerrard ... conceptual design / conceptual design: United Kingdom (2 episodes, 2016-2017)
Anna Henry ... scenic artist (1 episode, 2016)
Roger Murray ... prop manufacturing supervisor (1 episode, 2016)
Aaron Sims ... concept artist (1 episode, 2016)
Christopher Vaughan ... producer: Ironklad Studios (1 episode, 2016)
Jake Walls ... propmaker (1 episode, 2016)

Series Sound Department 

Fred Enholmer ... sound mixer / sound recordist (20 episodes, 2016-2017)
Damon Cohoon ... assistant sound editor (10 episodes, 2016)
Norval D. Crutcher III ... supervising sound editor (10 episodes, 2016)
Karyn Foster ... dialogue editor (10 episodes, 2016)
Peter D. Lago ... sound designer / sound effects editor (10 episodes, 2016)
Marc Meyer ... sound effects editor (10 episodes, 2016)
Katie Paterson ... sound assistant (10 episodes, 2016)
Brandon Bak ... foley assistant (10 episodes, 2017)
Hugo DeLaCerda ... re-recording mixer (10 episodes, 2017)
Scott Donald ... dialog and adr editor (10 episodes, 2017)
Laird Fryer ... adr mixer (10 episodes, 2017)
Lana Marie Hattar ... assistant re-recording mixer (10 episodes, 2017)
Vedat Kiyici ... ADR mixer (10 episodes, 2017)
John Loranger ... supervising sound editor (10 episodes, 2017)
Dan Sexton ... sound designer / sound effects editor (10 episodes, 2017)
Randy Wilson ... foley mixer / foley supervisor (10 episodes, 2017)
Brad J. Bakelmun ... foley editor (9 episodes, 2017)
Kirk Lynds ... re-recording mixer (9 episodes, 2017)
Ryan Davis ... re-recording mixer (8 episodes, 2016)
Jason Oliver ... adr mixer (6 episodes, 2016)
Sam Gain-Emery ... adr mixer: Folklore Australia (6 episodes, 2017)
Thom Kellar ... adr recordist: Folklore Australia (6 episodes, 2017)
Bruce Langley ... adr recordist (4 episodes, 2016)
Damian Del Borrello ... adr mixer (3 episodes, 2016)
Jackson Weeks ... bts sound (3 episodes, 2016)
Dan Hiland ... re-recording mixer (2 episodes, 2016)
Gary D. Rogers ... re-recording mixer (2 episodes, 2016)
Geary D. Rogers ... re-recording mixer (2 episodes, 2016)
Craig Beckett ... adr recordist (1 episode, 2016)
Jessica Goodwin ... adr editor (1 episode, 2016)
Michael E. Lawshe ... supervising adr editor (1 episode, 2016)
Rich Macar ... adr recordist (1 episode, 2016)
Filip Hosek ... assistant re-recording mixer (1 episode, 2017)
Brian Seagrave ... audio conform (uncredited) (10 episodes, 2016)
Christopher Cleator ... adr mixer (uncredited) (2 episodes, 2017)

Series Special Effects by 

Nori Honda ... senior prosthetics technician (20 episodes, 2016-2017)
Dagan Jurd ... offset special effects senior technician / special effects technician (20 episodes, 2016-2017)
Adam Lewando ... special effects technician (20 episodes, 2016-2017)
Jason Durey ... special effects supervisor (10 episodes, 2016)
Hauk Olafsson ... senior special effects technician (10 episodes, 2016)
Chelsea Barrie ... special effects technician / pyrotechnician (10 episodes, 2017)
Lara Hawker ... prosthetic assistant (10 episodes, 2017)
Axel Kremer ... special effects assistant (10 episodes, 2017)
Richard Schuler ... special effects (4 episodes, 2016)
Tim Wells ... special effects technician (3 episodes, 2016-2017)
Brian Duff ... special effects technician (3 episodes, 2016)
Ryan Hartnett ... special effects technician (1 episode, 2016)
Trevor Kiely ... special effects technician (1 episode, 2016)

Series Visual Effects by 

Trent Smith ... visual effects supervisor (20 episodes, 2016-2017)
Ben Colenso ... Visual Effects On-Set Supervisor / visual effects supervisor / visual effects onset supervisor (14 episodes, 2016-2017)
Takashi Takeoka ... digital compositor / visual effects supervisor (13 episodes, 2016-2017)
Alden Anderson ... visual effects (10 episodes, 2016)
Michael Armstrong ... visual effects coordinator (10 episodes, 2016)
Andreas Bundenthal ... fx artist: Pixomondo (10 episodes, 2016)
Benjamin Burr ... compositor: Pixomondo (10 episodes, 2016)
Tobias Dommer ... compositor: Pixomondo (10 episodes, 2016)
Stefanie Ehmann ... cg trainee: Pixomondo (10 episodes, 2016)
Thilo Ewers ... visual effects supervisor: Pixomondo (10 episodes, 2016)
Jan Fischer ... cg artist: Pixomondo (10 episodes, 2016)
Tonio Freitag ... lead cg artist: Pixomondo (10 episodes, 2016)
Erick Geisler ... visual effects supervisor (10 episodes, 2016)
Nina Göldner ... visual effects producer: Pixomondo (10 episodes, 2016)
Felix Haas ... matte painter: Pixomondo (10 episodes, 2016)
Gunnar Heiss ... lead compositor: Pixomondo (10 episodes, 2016)
Falk Hofmann ... compositing td: Pixomondo (10 episodes, 2016)
Florian Jackl ... it: manager (10 episodes, 2016)
Joni Jacobson ... visual effects executive producer: Pixomondo (10 episodes, 2016)
Marc Joos ... fx artist: Pixomondo (10 episodes, 2016)
Magnus Kaffenberger ... cg intern: Pixomondo (10 episodes, 2016)
Christopher Knight ... cg supervisor (10 episodes, 2016)
Christoph Malessa ... visual effects executive producer: Pixomondo (10 episodes, 2016)
Claudia Marvisi ... cg trainee: Pixomondo (10 episodes, 2016)
Mitja Müller-Jend ... compositor: Pixomondo (10 episodes, 2016)
Matt Olson ... visual effects producer: G2 / visual effects producer (10 episodes, 2016)
Rod Park ... visual effects supervisor visual effects producer (10 episodes, 2016)
Tobias Pfeiffer ... visual effects editor: Pixomondo (10 episodes, 2016)
Emily Roper ... visual effects: data wrangler (10 episodes, 2016)
Christoph Schmidt ... cg artist: Pixomondo (10 episodes, 2016)
Sabrina Steinert ... cg artist: Pixomondo (10 episodes, 2016)
Jonas Ulrich ... visual effects coordinator: Pixomondo (10 episodes, 2016)
Mariusz Wesierski ... fx td: Pixomondo (10 episodes, 2016)
Siyun Yi ... human resources manager: Pixomondo (10 episodes, 2016)
Oliver Zangenberg ... creature td: Pixomondo (10 episodes, 2016)
Neishaw Ali ... visual effects executive producer (10 episodes, 2017)
Greg Astles ... compositing supervisor: Mr. X Inc (10 episodes, 2017)
Jeff Campbell ... visual effects supervisor: SpinVFX (10 episodes, 2017)
Nicholas Chilelli ... Layout Artist (10 episodes, 2017)
Parichoy Choudhury ... lighting artist (10 episodes, 2017)
Ryan Cromie ... Texture Supervisor (10 episodes, 2017)
Mike Duffy ... visual effects producer (10 episodes, 2017)
Tie David Gambacurta ... lead tracking/layout artist (10 episodes, 2017)
J.P. Giamos ... supervising vfx producer: Deluxe VFX / vfx producer: SPIN VFX (10 episodes, 2017)
Douglas Gibbens ... visual effects editor (10 episodes, 2017)
Matt Hansen ... visual effects supervisor (10 episodes, 2017)
Quentin E. Holmes ... vfx editor: Encore (10 episodes, 2017)
Mitch Hounslow ... visual effects editor: SPINVFX (10 episodes, 2017)
Ricky McLennan ... visual effects data wrangler (10 episodes, 2017)
Andrew McPhillips ... cg supervisor (10 episodes, 2017)
Jai Mehta ... digital compositor (10 episodes, 2017)
Jignesh Mehta ... visual effects producer (10 episodes, 2017)
Christian Moreton ... lead compositor (10 episodes, 2017)
Jignesh Patel ... compositor (10 episodes, 2017)
Yawar Raja ... visual effects artist (10 episodes, 2017)
Sasha Reichman ... modeler/texture artist (10 episodes, 2017)
Paige Reynolds ... digital compositor (10 episodes, 2017)
Lucy Robert ... visual effects coordinator (10 episodes, 2017)
Tim Sibley ... effects supervisor: SPIN VFX (10 episodes, 2017)
Mike Soppit ... visual effects editor (10 episodes, 2017)
Kelsey Thompson ... visual effects coordinator (10 episodes, 2017)
Rickey Verma ... digital compositor (10 episodes, 2017)
Pania Williams ... offset vfx supervisor (10 episodes, 2017)
Zach Brinkerhoff ... visual effects artist (9 episodes, 2016)
Christopher Sean Brown ... visual effects (9 episodes, 2016)
Brannek Gaudet ... visual effects compositor (9 episodes, 2017)
Ryan Ng ... digital effects artist: Spin VFX (9 episodes, 2017)
Irfa Nisar ... head of rendering (9 episodes, 2017)
Brandon Outhwaite ... i/o coordinator: RSVFX (9 episodes, 2017)
Tom Plaskett ... visual effects supervisor: RSVFX (9 episodes, 2017)
Bryan Walman ... visual effects coordinator: Rocket Science VFX (9 episodes, 2017)
Cheng Xuejie ... visual effects artist (9 episodes, 2017)
Heidi Kathrin Harnisch ... compositor: Pixomondo (8 episodes, 2016)
Becca Donohoe ... vfx production manager (8 episodes, 2017)
Wes Heo ... lead compositor (8 episodes, 2017)
Michael Kowalski ... vfx producer: Encore VFX / visual effects producer: Mavericks VFX / visual effects supervisor: Encore VFX (8 episodes, 2017)
Jessica Parsons ... visual effects coordinator: Mr. X (8 episodes, 2017)
Richard Rodrigues ... digital compositor: spin vfx (8 episodes, 2017)
Vivek Sharma ... digital compositor (8 episodes, 2017)
Rahul Venugopal ... digital compositor (8 episodes, 2017)
James England ... compositor (7 episodes, 2016)
Brittany Amos ... visual effects coordinator (7 episodes, 2017)
Grant Lynch ... visual effects editorial (7 episodes, 2017)
Andrew Scott ... lead compositor (7 episodes, 2017)
Luke Stevens ... visual effects: Mr. X Inc. (7 episodes, 2017)
Dániel Bartha ... compositor: Pixomondo (6 episodes, 2016)
Tobias Gerdts ... compositor: Pixomondo (6 episodes, 2016)
Charlie McClellan ... on-set visual effects supervisor / on-set vfx supervisor (6 episodes, 2016)
Philipp Röger ... creature animator: Pixomondo (6 episodes, 2016)
Erwan Leroy ... compositor (6 episodes, 2017)
Brian Yuan Zhang ... visual effects editor: Spin VFX / visual effects editorial lead: Spin VFX (6 episodes, 2017)
Benjamin Jennrich ... compositor: Pixomondo (5 episodes, 2016)
Anthony Kramer ... visual effects supervisor: MassExodus (5 episodes, 2016)
Benjamin Nowak ... matte painter: Pixomondo (5 episodes, 2016)
Jeremy Renteria ... compositor: ShutterPunch (5 episodes, 2016)
Daniel Cohen ... digital compositor (5 episodes, 2017)
Michael G. England ... Visual Effects Editor / visual effects editor / visual effect editor (5 episodes, 2017)
Abhishek Kukreti ... digital compositor (5 episodes, 2017)
Hamed Bank ... compositor: Pixomondo (4 episodes, 2016)
Matthew Collorafice ... visual effects supervisor (4 episodes, 2016)
Rif Dagher ... cg supervisor (4 episodes, 2016)
Sjoerd de Greef ... cg intern: Pixomondo (4 episodes, 2016)
Adam Figielski ... matte painter: Pixomondo (4 episodes, 2016)
Dan Katcher ... creature modeler: Pixomondo (4 episodes, 2016)
Sarah Keturah ... visual effects artist (4 episodes, 2016)
Falk Lude ... compositing intern: Pixomondo (4 episodes, 2016)
Jennifer Maillet ... digital compositor (4 episodes, 2016)
Mona Mohr ... division visual effects producer: Pixomondo (4 episodes, 2016)
Manuel Rivoir ... compositor: Pixomondo (4 episodes, 2016)
Yanko Slavov ... matchmove artist: Pixomondo (4 episodes, 2016)
Brian Yarnell ... digital compositor (4 episodes, 2016)
Yan Dai ... compositor (4 episodes, 2017)
Alex Hirtenstein ... matte painter/concept artist (4 episodes, 2017)
Jongju Lee ... lead animator: SPIN VFX (4 episodes, 2017)
Vimal Reddy Mallireddy ... Lead Fx artist (4 episodes, 2017)
Anthony Paterson ... senior vfx supervisor: Rocket Science VFX / vfx supervisor: Rocket Science VFX (4 episodes, 2017)
Maxime Stein ... digital matte painter (4 episodes, 2017)
Viola Baldwin ... creature animator: Pixomondo (3 episodes, 2016)
Rene Borst ... matte painter: Mackevision (3 episodes, 2016)
Jan Burda ... lead compositor: Mackevision (3 episodes, 2016)
Heiko Burkardsmaier ... visual effects executive producer: Mackevision (3 episodes, 2016)
Nadja Ding ... matchmove artist: Pixomondo (3 episodes, 2016)
Jason Dunn ... concept artist/matte painter (3 episodes, 2016)
Esther Engel ... compositor: Mackevision (3 episodes, 2016)
Florian Friedmann ... rigging td: Pixomondo (3 episodes, 2016)
Stephan Gelenscher ... visual effects editor: Pixomondo (3 episodes, 2016)
Jörn Großhans ... visual effects supervisor: Mackevision (3 episodes, 2016)
Rens Heeren ... cg artist: Mackevision (3 episodes, 2016)
Jonas Kluger ... visual effects editor (3 episodes, 2016)
Dorian Knapp ... creature animator: Pixomondo (3 episodes, 2016)
Christoph Merkel ... cg intern: Pixomondo (3 episodes, 2016)
Steffen Metzner ... lead compositor: Mackevision (3 episodes, 2016)
Martin Moch ... creature animator: Pixomondo (3 episodes, 2016)
Bernd Nalbach ... lead cg artist: Mackevision (3 episodes, 2016)
Niels Rinke ... visual effects producer: Mackevision (3 episodes, 2016)
Alexander Wlk ... visual effects coordinator: Mackevision (3 episodes, 2016)
Anna Zhu ... division visual effects coordinator: Pixomondo (3 episodes, 2016)
Christian Zilliken ... lead cg artist: Mackevision (3 episodes, 2016)
Inna Itkin ... lookdev & lighting td (3 episodes, 2017)
Kenny Jia ... digital matte painter: Spin VFX (3 episodes, 2017)
Jason Kolodziejczak ... digital compositor (3 episodes, 2017)
Jerry Seguin ... compositor (3 episodes, 2017)
Fritz Beck ... cg artist: Mackevision (2 episodes, 2016)
August Coleman ... digital compositor: shutterpunch vfx (2 episodes, 2016)
Brandon Flyte ... digital compositor (2 episodes, 2016)
Matan Gantz ... matte painting intern: Pixomondo (2 episodes, 2016)
Stefan Guenther ... matchmove artist: Pixomondo (2 episodes, 2016)
Ebru Gönül ... compositor: Mackevision (2 episodes, 2016)
Thomas Hartmann ... fx artist: Mackevision (2 episodes, 2016)
Tobias Hermann ... it intern: pixomondo (2 episodes, 2016)
Benjamin Hoellrigl ... matte painter: Mackevision (2 episodes, 2016)
Aleksej Karasov ... cg artist: Mackevision (2 episodes, 2016)
Taryn P. Kelly ... visual effects producer: MassExodus (2 episodes, 2016)
Heike Kluger ... compositor: Mackevision (2 episodes, 2016)
Tsuyoshi Kobayashi ... cg supervisor (2 episodes, 2016)
Christopher Kollar ... compositor: Pixomondo (2 episodes, 2016)
Marcin Kummer ... compositor: Pixomondo (2 episodes, 2016)
Francesco Antonio Maggi ... compositor: Pixomondo (2 episodes, 2016)
Björn Mayer ... visual effects supervisor / visual effects supervisor set supervisor: Pixomondo (2 episodes, 2016)
Stephen Olmos ... compositor (2 episodes, 2016)
Berter Orpak ... cg artist: Mackevision (2 episodes, 2016)
Mandy Hay Man Pui ... rotoscope artist (2 episodes, 2016)
Anthony Sieben ... modelling td: Pixomondo (2 episodes, 2016)
Andre Soschinski ... cg intern: Pixomondo (2 episodes, 2016)
Alexandra Stautmeister ... visual effects coordinator: Mackevision (2 episodes, 2016)
Caroline Weidenhiller ... compositor: Mackevision (2 episodes, 2016)
Adam Wesierski ... matte painter: Mackevision (2 episodes, 2016)
Leo Bovell ... cg supervisor (2 episodes, 2017)
Guillaume Cazabat ... digital artist: Lighter (2 episodes, 2017)
Richard Chiu ... visual effects producer (2 episodes, 2017)
James Cooper ... visual effects supervisor / visual effects supervisor: Mr. X Inc. (2 episodes, 2017)
Colton Dujon ... tracking & layout artist: Mr. X (2 episodes, 2017)
Ryan J. Forth ... digital compositor (2 episodes, 2017)
Kelly Knauff ... visual effects coordinator: Mavericks VFX (2 episodes, 2017)
Chris Lyons-Uhlenbrauck ... roto/paint artist (2 episodes, 2017)
Divyansh Mittal ... visual effects artist (2 episodes, 2017)
Stevie Ramone ... digital compositor: SPIN VFX (2 episodes, 2017)
Andy Robinson ... compositor (2 episodes, 2017)
Joanne Seto ... visual effects artist (2 episodes, 2017)
David Thompson ... senior compositing artist (2 episodes, 2017)
Eryn Thorsley ... cg artist (2 episodes, 2017)
Vineshh Vickinadas ... digital compositor (2 episodes, 2017)
Chen-Ning Wang ... digital compositor (2 episodes, 2017)
Junjun Zhu ... digital compositor (2 episodes, 2017)
Arissa Blasingame ... visual effects producer (1 episode, 2016)
Christian Boudman ... visual effects artist: MassExodus (1 episode, 2016)
Irfan Celik ... cg artist: Mackevision (1 episode, 2016)
Teague Chrystie ... visual effects artist (1 episode, 2016)
Darrell Claunch ... visual effects artist (1 episode, 2016)
Thorsten Gaetz ... cg artist: Mackevision (1 episode, 2016)
Fabian Holtz ... compositor: Pixomondo (1 episode, 2016)
Julian Körrenz ... compositor: Mackevision (1 episode, 2016)
Julian Lojek ... compositor: Pixomondo (1 episode, 2016)
Dirk Mauche ... cg artist: Mackevision (1 episode, 2016)
Colin Mayne ... matte painter (1 episode, 2016)
Alejandro Miranda Palombo ... digital compositor (1 episode, 2016)
Jonathan Neukirch ... compositing trainee: Pixomondo (1 episode, 2016)
Michael Peter ... cg artist: Mackevision (1 episode, 2016)
John J. Renzulli ... visual effects supervisor (1 episode, 2016)
Anselm Seherr-Thoss ... visual effects (1 episode, 2016)
Marco Wilz ... cg artist: Mackevision (1 episode, 2016)
Andrew Beriault ... digital matte painter (1 episode, 2017)
Kevin Buessecker ... fx artist (1 episode, 2017)
Cesar Dacol Jr. ... creature designer/supervisor (1 episode, 2017)
Mahsa Ghorbankarimi ... senior lighter (1 episode, 2017)
Victor Utku Gocer ... compositor (1 episode, 2017)
Colin Hui ... senior crowd technical director (1 episode, 2017)
Veress Kovács István ... senior matte painter (1 episode, 2017)
Mohsin Kazi ... digital compositor (1 episode, 2017)
Mark Krentz ... cg supervisor (1 episode, 2017)
Jacob Kuhne ... visual effects (1 episode, 2017)
Victor Makali ... fx artist (1 episode, 2017)
Jordan Nieuwland ... concept artist: Mr. X (1 episode, 2017)
Hussain Taj ... digital compositor: Mr. X Inc (1 episode, 2017)
Pavan Veeramaneni ... digital matte painter (1 episode, 2017)
Rui Wang ... Digital Matte painter (1 episode, 2017)
Fiona Wong ... matte painter/environment artist (1 episode, 2017)
Fred Duarte ... visual effects coordinator: Mr. X Inc. (uncredited) (8 episodes, 2017)
Graham Post ... matte painter (uncredited) (4 episodes, 2017)
David Bouhs ... digital compositor (uncredited) (3 episodes, 2017)
Jeff Fuller ... visual effects artist (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Stunts 

Beau Weston ... Stunt Double: Austin Butler (20 episodes, 2016-2017)
Sarah Hart ... lead stunt double: Ivana Baquero / stunt utility / stunt double: Ivana Baquero / Stunt Department Coordinator (19 episodes, 2016-2017)
Rosalie van Horik ... stunt double/stunt utility: Poppy Drayton - lead stunt double / stunt rider / stunt double stunt utility: Poppy Drayton - lead stunt double (12 episodes, 2016-2017)
Scott Marsh ... stunt performer / stunts (10 episodes, 2016-2017)
Clint Elvy ... assistant stunt coordinator / fight coordinator (10 episodes, 2016)
Laura Thavat ... stunt double (10 episodes, 2016)
Andrew Cottle ... stunt performer / stunt rigger (10 episodes, 2017)
Augie Davis ... action director / supervising stunt coordinator (10 episodes, 2017)
Steven A. Davis ... fight choreographer (10 episodes, 2017)
Briana Hair ... stunt performer (10 episodes, 2017)
Wayne McCormack ... horse master (10 episodes, 2017)
Jayde Rutene ... Stunt Double: Malese Jow (10 episodes, 2017)
Jacob Tomuri ... assistant stunt coordinator (10 episodes, 2017)
Eva Yang ... stunt department coordinator (10 episodes, 2017)
Tori Marsh ... stunt double: Manu Bennett / stunt performer / stunt performer: stunt rigger (9 episodes, 2016-2017)
Stephen Grey ... stunt performer / stunt rigger (8 episodes, 2016-2017)
Tom Cotton ... stunt performer (7 episodes, 2016-2017)
Jay Kealy ... Stunt Double: Daniel MacPherson/Stunt Performer / stunt performer (6 episodes, 2016-2017)
Paul Shapcott ... fight choreographer / stunt coordinator (6 episodes, 2016)
Ashlee Fidow ... stunt double: Zoe Robins / stunt performer / Stunt Double: Caroline Chikezie (5 episodes, 2016-2017)
Erika Takacs ... stunt department coordinator (5 episodes, 2016)
Jacqueline Lee Geurts ... stunt performer: leah military / stunt utility / stunt performer (5 episodes, 2017)
Lukas Tomsik ... horse stunt / stunt performer (4 episodes, 2016-2017)
Scott Chiplin ... stunt double: aaron jakubenko / stunt performer (4 episodes, 2016)
Tig Fong ... fight coordinator / stunt coordinator (4 episodes, 2016)
Rob McKenzie ... stunt performer / stunt double: Bandon (4 episodes, 2017)
Jed Gard'ner ... stunt performer (3 episodes, 2016)
Carly Rees ... stunt double: Ivana Baquero / utility stunts (3 episodes, 2016)
Marco Sinigaglia ... stunt performer (3 episodes, 2017)
Aron Eastwood ... stunt performer / stunts (2 episodes, 2016-2017)
Siosa Fonua ... stunt performer (2 episodes, 2016)
Thomas Kiwi ... stunt performer (2 episodes, 2016)
Vincent Roxburgh ... stunts (2 episodes, 2016)
Amand Weaver ... stunt performer (2 episodes, 2017)
Tyrone Costelloe ... stunt performer (1 episode, 2016)
Craig Dunn ... stunt double (1 episode, 2016)
Jared Meehan ... stunt performer (1 episode, 2016)
Bronson Steel ... stunt rigger (1 episode, 2016)
Kawhia Chambers ... stunt performer (1 episode, 2017)
Amber-Rose Henshall ... stunt performer (1 episode, 2017)
Louis Ova ... stunt double: Warlock lord & Allanon (1 episode, 2017)
Steve Reinsfield ... stunt rigger (1 episode, 2017)
Andrew Stehlin ... stunt performer (1 episode, 2017)
Cameron Brown ... stunt performer (uncredited) (2 episodes, 2017)

Series Camera and Electrical Department 

Seb Graham ... grip (20 episodes, 2016-2017)
Rob Marsh ... camera operator / director of photography: second unit (20 episodes, 2016-2017)
Corey Moana ... dolly grip (20 episodes, 2016-2017)
Michael Urban ... digital image technician / dit: dailies colourist / dit: dailies colourist (20 episodes, 2016-2017)
Snowy Richard Ward ... Dolly Grip (20 episodes, 2016-2017)
Jay Weston ... video assist operator / video operator (20 episodes, 2016-2017)
Giles Coburn ... gaffer (10 episodes, 2016)
Christian Gower ... data wrangler: main unit / data wrangler: splinter unit / digital imaging technician: splinter unit (10 episodes, 2016)
Kirsty Griffin ... still photographer (10 episodes, 2016)
Richard Allan Litt ... video playback assist / video assist assistant: additional (10 episodes, 2016)
Russell Lloyd ... lighting technician (10 episodes, 2016)
Gary Matthews ... assistant camera (10 episodes, 2016)
Ulric Raymond ... camera operator: "a" camera (10 episodes, 2016)
Michael Robins ... lighting technician (10 episodes, 2016)
Ryan Spearman ... first assistant camera (10 episodes, 2016)
Jonny Cross ... Main Unit Lighting Board Operator (10 episodes, 2017)
Peter D.J. Farrell ... lighting technician (10 episodes, 2017)
Samuel Fraser ... a camera second assistant camera (10 episodes, 2017)
Campbell Gray ... video assistant (10 episodes, 2017)
David Hammond ... camera operator: second unit (10 episodes, 2017)
Ryan Haste ... drone pilot (10 episodes, 2017)
Logan Heaney ... flight head technician (10 episodes, 2017)
Chris Lucas ... digital imaging technician (10 episodes, 2017)
Luke Macready ... main unit best boy electrics (10 episodes, 2017)
Dusty Millar ... first assistant camera: "a" camera, second unit (10 episodes, 2017)
Sam Peacocke ... drone operator (10 episodes, 2017)
Jeannie Yeung ... dit data coordinator/data wrangler (10 episodes, 2017)
Jamie Couper ... gaffer: second unit (7 episodes, 2017)
Finn Roelants ... video assistant (6 episodes, 2017)
John Bell ... second unit: best boy (4 episodes, 2016)
James Jefford ... lighting assistant (4 episodes, 2016)
Victor Naveira ... video playback assist (4 episodes, 2016)
Hadley Parsons ... video operator: splinter unit (4 episodes, 2016)
Geoffrey Short ... still photographer (4 episodes, 2016)
Benny Tan ... data wrangler: additional (4 episodes, 2016)
Neal Wagstaff ... data wrangler / second assistant camera: additional (4 episodes, 2016)
Nat Brunt ... first assistant camera: additional (3 episodes, 2017)
Fenton Dyer ... camera trainee (3 episodes, 2017)
Adrien Stefas ... camera trainee: unit B (3 episodes, 2017)
Grant Adams ... steadicam operator: day player (2 episodes, 2016)
Tony Monk ... helicopter camera pilot (2 episodes, 2016)
Gareth Robinson ... key grip (2 episodes, 2016)
Toby Conway ... technocrane operator (1 episode, 2016)
Blair Monk ... aerial cameraman (1 episode, 2016)
Parisa Taghizadeh ... still photographer: additional (1 episode, 2016)
Renaud Maire ... additional photography (1 episode, 2017)
Pez Zee ... lighting technician (uncredited) (4 episodes, 2016)

Series Animation Department 

Brian Vowles ... animator (5 episodes, 2017)
Adam Baker ... animator: Spin VFX (4 episodes, 2017)
Michael Halley ... animator (1 episode, 2017)

Series Casting Department 

Dena Qashqai ... executive in charge of casting / manager: MTV talent & casting (20 episodes, 2016-2017)
Elizabeth Berra ... casting assistant / casting associate (10 episodes, 2016)
Anita Corcoran ... extra casting director (10 episodes, 2016)
Roslyn Lusty ... extras casting assistant (10 episodes, 2017)
Lucy Mansfield ... extras casting assistant (9 episodes, 2016)
Sarah Hart ... extras casting assistant (4 episodes, 2016)
Samantha Rood ... casting assistant (2 episodes, 2016)
Blyth Nailling ... executive in charge of casting (1 episode, 2016)
Cinzia Coassin ... casting associate (uncredited) (10 episodes, 2016)

Series Costume and Wardrobe Department 

Tihema Bennett ... costume assistant (20 episodes, 2016-2017)
Joss Henry ... key costume stand-by: second unit / lead costumer (20 episodes, 2016-2017)
Katie Johnston ... background costume standby / costume assistant (20 episodes, 2016-2017)
Sam Brown ... costume workroom supervisor (10 episodes, 2016)
Shannan Collier ... textile artist (10 episodes, 2016)
Simone Knight ... background costume supervisor (10 episodes, 2016)
Lucy McLay ... assistant costume designer (10 episodes, 2016)
Rabdeep Singh ... costume breakdown (10 episodes, 2016)
Lissy Turner ... costume assistant (10 episodes, 2016)
Joan Wilson ... Off Set Costume Supervisor (10 episodes, 2016)
Jonathan Lousich ... breakdown artist (10 episodes, 2017)
James Rogers ... textiles and breakdown supervisor (10 episodes, 2017)
Laura Schneemann ... costume assistant (10 episodes, 2017)
Nat Van Halle ... extras standby (9 episodes, 2016)
Masaya Kubota ... costume assistant (8 episodes, 2016)
Holly McCredden ... wardrobe assistant (7 episodes, 2016)
Carina Caldarone ... daily dresser: second unit (5 episodes, 2017)
Naomi Campbell ... costumer (4 episodes, 2016)
Maggie Braithwaite ... costume assistant (1 episode, 2016)
Thomas Collier ... set costumer (1 episode, 2016)
Bryan Fulk ... sculptor (1 episode, 2017)

Series Editorial Department 

Matthew Addiss ... assistant editor (10 episodes, 2016)
Edward Sampson ... assistant editor (10 episodes, 2016)
Randall Smith ... post-production coordinator (10 episodes, 2016)
Gerard Ward ... colorist: dailies (10 episodes, 2016)
Ferran Banchs ... assistant editor (10 episodes, 2017)
Peter Chrapka ... assistant editor (10 episodes, 2017)
Helena Escallon ... assistant editor (10 episodes, 2017)
Joanne Rourke ... colorist (10 episodes, 2017)
Anna Sofrygina ... first assistant editor (10 episodes, 2017)
Jerrett Zaroski ... post-production coordinator (10 episodes, 2017)
Emma Zinck ... post-production assistant (10 episodes, 2017)
Adrian Saywell ... conform editor (5 episodes, 2017)
Naomi Sunrise Filoramo ... assistant editor (4 episodes, 2016)
Kevin Ward ... assistant editor (4 episodes, 2016)
Robert Doyle ... first assistant editor (4 episodes, 2017)
Michael G. England ... visual effects editor (4 episodes, 2017)
Amber Bansak ... assistant editor (2 episodes, 2016)
Shane Harris ... colorist (2 episodes, 2016)
Scott Jacobs ... assistant editor (2 episodes, 2016)
David McLaren ... dialies colorist (2 episodes, 2016)
Chris Patterson ... assistant editor (2 episodes, 2016)
Kyle Keris ... assistant editor (uncredited) (10 episodes, 2016)

Series Location Management 

Gina Deakin ... location co-ordinator (10 episodes, 2016)
Peta Sinclair ... location manager (10 episodes, 2016)
Karl Smith ... location manager (10 episodes, 2017)
Barry Smith ... location assistant (8 episodes, 2016)
Sarah Allman ... location assistant (2 episodes, 2017)
Jordi Scott Smith ... assistant location manager (1 episode, 2016)

Series Music Department 

Madonna Wade-Reed ... music supervisor (20 episodes, 2016-2017)
Steve Davis ... composer additional music (12 episodes, 2016-2017)
Angela Claverie ... music editor (10 episodes, 2016)
Paul Saunderson ... composer: additional music (10 episodes, 2016)
Benjamin Squires ... composer: additional music (9 episodes, 2017)
Chris McGeary ... music editor (2 episodes, 2016)
Tori Letzler ... score musician: vocalist (1 episode, 2016)
Jordan Rees ... composer: tv trailer music (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Transportation Department 

Aaron Gibson ... transportation captain (10 episodes, 2016)
Natalia Le Bas ... cast driver (10 episodes, 2016)
Sharon Ninness ... transportation coordinator (10 episodes, 2016)
Isaac Lane ... transportation captain (10 episodes, 2017)
Linda Musson ... additional transportation coordinator (10 episodes, 2017)
Lisa Prestt ... cast driver (2 episodes, 2016)

Series Other crew 

Courtney McNulty ... legal coordinator (20 episodes, 2016-2017)
Krystal Pertsch ... coordinator / Production Associate (20 episodes, 2016-2017)
Leif Reinstein ... outside counsel (20 episodes, 2016-2017)
Chris Velvin ... senior director production safety (20 episodes, 2016-2017)
Maegan Wasserman ... coordinator: mtv series production / executive assistant: mtv (20 episodes, 2016-2017)
Polly Auritt ... vice president: MTV Scripted Series (10 episodes, 2016)
Bonnie Blake ... production coordinator (10 episodes, 2016)
Luke Bower ... production secretary (10 episodes, 2016)
Kirsty Bowerman ... assistant production coordinator (10 episodes, 2016)
Roslyn Craig ... production pa (10 episodes, 2016)
Gemma Duncan ... executive producer assistant (10 episodes, 2016)
Miriam Emerson ... set production assistant (10 episodes, 2016)
Sandra Finestone ... 1st assistant accountant (10 episodes, 2016)
Kyle Hooker ... accounts assistant (10 episodes, 2016)
Felicity Letcher ... prosthetics/props workshop manager (10 episodes, 2016)
Sebastian Marr ... paymaster (10 episodes, 2016)
Wayne McCormack ... horse master (10 episodes, 2016)
Paul McDonnell ... title designer (10 episodes, 2016)
Oliver Mitchell ... second assistant accountant (10 episodes, 2016)
Thiago Moraes ... stand-in (10 episodes, 2016)
David J. Peterson ... language consultant (10 episodes, 2016)
David Rowell ... financial controller (10 episodes, 2016)
Laura Thavat ... horse wrangler (10 episodes, 2016)
Rick Baer ... production controller (10 episodes, 2017)
John Bardswich ... Project Manager (10 episodes, 2017)
Connie Beatson-Smith ... production coordinator (10 episodes, 2017)
Michael Berner ... writers assistant (10 episodes, 2017)
Taylor Brogan ... showrunners assistant (10 episodes, 2017)
Natalie Doherty ... production accountant (10 episodes, 2017)
Lindsay Gough ... production coordinator (10 episodes, 2017)
Nick Gray ... Script Coordinator (10 episodes, 2017)
Ben Hanbury ... titles designer (10 episodes, 2017)
Claire Mitchell ... location accountant (10 episodes, 2017)
Greg Sager ... Safety Supervisor (10 episodes, 2017)
May Nejati ... production coordinator (9 episodes, 2016)
Adam Pineless ... production coordinator (8 episodes, 2016)
Fenton Dyer ... production runner (7 episodes, 2017)
Melissa Lawrence ... script supervisor second unit (6 episodes, 2016)
Kylie Gaudin ... production coordinator (4 episodes, 2016)
Monique Knight ... script supervisor (4 episodes, 2016)
Holly McCredden ... Horse Trainer/Wrangler (2 episodes, 2016)
Sam Redwood ... stand-in (2 episodes, 2016)
Guy Strachan ... script supervisor (2 episodes, 2016)
David Strong ... military advisor (2 episodes, 2016)
Joshua Carlon ... adr (1 episode, 2016)
Andrew Morrison ... office clerk (uncredited) (10 episodes, 2017)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed