Edit
The Legend of Hercules (2014) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Renny Harlin

Writing Credits  

Sean Hood
Daniel Giat
 
Renny Harlin
Giulio Steve

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Kellan Lutz ... Hercules
Gaia Weiss ... Hebe
Scott Adkins ... King Amphitryon
Roxanne McKee ... Queen Alcmene
Liam Garrigan ... Iphicles
Liam McIntyre ... Sotiris
Rade Serbedzija ... Chiron
Johnathon Schaech ... Tarak
Luke Newberry ... Agamemnon
Kenneth Cranham ... Lucius
Mariah Gale ... Kakia
Sarai Givaty ... Saphirra
Dimiter Doichinov Dimiter Doichinov ... King Galenus / Champion #1 (as Dimitar Doychinov)
Nikolai Sotirov Nikolai Sotirov ... King Tallas (as Nikolay Sotirov)
Radoslav Parvanov ... Half Face / Champion #3
Spencer Wilding ... Humbaba
Bashar Rahal ... Battalion Commander #1
Vlado Mihailov Vlado Mihailov ... Battalion Commander #2 (as Vladimir Mihailov)
Kitodar Todorov Kitodar Todorov ... Fight Announcer
Stefan Shterev Stefan Shterev ... Promoter
Deana Stoyanova Deana Stoyanova ... Hercules (Alcides) (New Born) / Hercules' Son (New Born)
Borislav Ivanov Borislav Ivanov ... Hercules (Alcides) (New Born) / Hercules' Son (New Born)
Mihail Georgiev Mihail Georgiev ... Hercules (as Mihail Georgieve)
Nikolay Petkov Nikolay Petkov ... Iphicles - 2 Years Old
Boris Pankin Boris Pankin ... Priest
Dimo Alexiev Dimo Alexiev ... Captain (as Dimo Aleksiev)
Rick Yudt ... Cockswain
Renny Harlin ... Officer Linus
Georgi Zlatarev Georgi Zlatarev ... Villager
Borislav Iliev ... Soldier
Stilyan Mavrov Stilyan Mavrov ... Champion #2 (as Stilian Mavrov)
Elitsa Razheva Elitsa Razheva ... Champion #4 (as Elitza Rajeva)
Raicho Vasilev Raicho Vasilev ... Champion #5
Stefan Shopov Stefan Shopov ... Champion #6
Stefan Ivanov Stefan Ivanov ... Guard / Soldier #1
Nickolay Hadjiminev Nickolay Hadjiminev ... Cow Owner (as Nikolay Hadjiminev)
Orlin Pavlov Orlin Pavlov ... Palace Guard
Svezhen Mladenov Svezhen Mladenov ... Officer #1 (as Svejen Mladenov)
Yavor Baharov ... Villager
Richard Alan Reid ... Archer #1 (as Richard Reid)
Ivan Stamenov Ivan Stamenov ... Village Leader
Liubomir Simeonov Liubomir Simeonov ... Hercules' Mud Pit Opponent (as Lubomir Simeonov)
Vladimir Kolev Vladimir Kolev ... M.C. - Large Arena
Trayan Milenov-Troy ... Sotiris' Mud Pit Opponent (as Trayan Milenov)
Rest of cast listed alphabetically:
Velislav Pavlov Velislav Pavlov ... Jackal #1 (uncredited)
Nicholas Guy Smith ... Consul (uncredited)

Produced by 

Boaz Davidson ... producer
Renny Harlin ... producer
Avi Lerner ... executive producer
Danny Lerner ... producer
Gisella Marengo ... co-producer
Lonnie Ramati ... co-executive producer
Trevor Short ... executive producer
Nikki Stanghetti ... co-producer
John Thompson ... executive producer
Les Weldon ... producer
Jonathan Yunger ... co-producer

Music by 

Tuomas Kantelinen

Cinematography by 

Sam McCurdy

Film Editing by 

Vincent Tabaillon

Casting By 

Kate Dowd
Marianne Stanicheva

Production Design by 

Luca Tranchino

Art Direction by 

Ivan Ranghelov
Sonya Savova

Set Decoration by 

Valentina Mladenova ... (as Valya Mladenova)

Costume Design by 

Sonu Mishra ... (as Sonoo Mishra)

Makeup Department 

Angela Angelova ... hair department coordinator / makeup department coordinator
Albena Atanasova ... hair stylist
Daniela Avramova ... key prosthetic makeup artist: Bulgaria
Claudia Catini ... key hair stylist
Velikova Greta ... crowd makeup artist
Sofi Hvarleva ... key makeup artist
Ivon Ivanova ... makeup artist
Ralitsa Roth ... Assistant Special Makeup Effects Artist
Petya Simeonova ... makeup artist
Yana Stoyanova ... makeup department head
Atanas Temnilov ... additional makeup artist
Kristina Zlateva ... special effects makeup lab assistant

Production Management 

Rehan Baigh ... assistant production manager
Valentin Dimitrov ... production manager
Todd Gilbert ... executive in charge of post-production
Veselin Karadjov ... production manager: second unit
Emil Rangelov ... production manager: second unit
Natalie Samanon ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Vasilena Boneva ... second second assistant director
Asya Chakarova ... second assistant director
Zornica Cvetanova ... third assistant director
Isaac Florentine ... second unit director
Monika Hristova ... second assistant director
Edis Seliminski ... third assistant director
Antony Tanev ... first assistant director: second unit
Craig Walser ... third assistant director
Mary Ellen Woods ... first assistant director

Art Department 

Chavdar Papazov ... prop fabricator
Anna Daverova ... greens assistant
Yavor Denev ... on set painter / painter
Nikolai Dikov ... set dresser
Ivan Dimitrov ... set dresser / set dresser/onset
Maria Doicheva ... art department
Branka Gligorova ... assistant art department coordinator
Orlin Grozdanov ... key greensman
Anna Hadzhieva ... art department coordinator
Lance K. Jones ... 3D models / texture artist
Ivelin Kolev ... sculptor
Peter Krumov ... carpenter
Stefan Manchev ... draftsman
Rosen Marinkov ... assistant greensman
Yossif Mladenov ... set designer
Ivaylo Nikolov ... draftsman (as Ivailo Nikolov) / set designer (as Ivailo Nikolov)
Nikolai Nikolov ... assistant set decorator
Borislav Pekin ... prop standby: set / props
Vladimir Petkov ... carpenter
Ivan Radev ... sculptor
Domenico Reordino ... head painter
Lyubo Samardjiev ... set dresser
Rosen Stefanov ... leadman: set dressing
Kristian Stoyanov ... set dresser / set dresser/onset
Yulian Svilenov ... greensman: on-set
Alessandro Troso ... set designer
Peter Tsenov ... assistant painter
Filip Tsonkin ... concept artist
Konstantin Vitkov ... storyboard artist
Evgeni Vladimirov ... carpenter
Evgeni Yordanov ... construction manager

Sound Department 

Michael Baird ... sound designer
Benjamin James Bradshaw ... foley mixer
Ryan Briley ... adr editor
Marco Dary ... sound supervisor: Italy
Robert Dehn ... sound studio manager
Chris Diebold ... sound effects editor
Simon Diggins ... adr mixer
Joseph DiMarco ... adr editor
Dario Domitrovic ... adr recordist
Kevin Froines ... assistant sound editor
Trevor Gates ... supervising sound designer
Jason Gaya ... additional re-recording mixer / re-recording mixer
Brad Harding ... foley editor
Angela Hemingway ... dialogue editor
Steven Iba ... supervising sound editor
Kiril Kaloyanov ... boom operator
Vladimir Kaloyanov ... sound mixer
James Miller ... sound effects editor
Jonathan Miller ... supervising sound editor (sound designer)
Chris Navarro ... adr mixer: trailer
Kailand C. Reilly ... sound effects editor
Jeffrey Roy ... adr mixer
Natalia Saavedra Brychcy ... foley editor
Boris Tanchev ... boom operator
Chris Terhune ... sound editor
Vicki Vandegrift ... foley artist
Jonathan Wales ... re-recording mixer

Special Effects by 

Yovko Dogandjiiski ... special effects supervisor (as Jovko Dogandjiski)
Nikolay Fartunkov ... special effects senior technician
Timothy Huizing ... puppeteer: Lion
Ivo Jivkov ... additional special effects
Pini Klavir ... special effects supervisor
Mark Meddings ... special effects foreman
Ben Murray ... senior stereographer: Prime Focus World
Peter Nikolov ... special effects technician
Reggie Rizzo ... hair and fabrication specialist

Visual Effects by 

Ritesh Aggarwal ... stereo conversion supervisor
Gergana Alexandrova ... digital artist / digital compositor
Kiril Altakov ... lighting td/senior matchmove artist
Murali Anagani ... pipeline technical director
Tomás Arando ... digital compositor
Daniel Arenas Cortes ... lighting artist
Simeon Asenov ... visual effects art director
Yavor Asenov ... senior compositor / stereoscopic compositor
Georgi Atanasov ... lead rotoscoper
Jarrod Avalos ... matchmove lead
Priya Ayengar ... digital compositor: Prime Focus
Swapnil Bagul ... machmove artist
Stephen Bahr ... visual effects producer: Prime Focus
Rehan Baigh ... visual effects producer
Manuel Barrero ... digital compositor
Anurag Bartare ... digital compositor (Rhythm and Hues Studios)
Tanner Bartlett ... digital compositor
Bradley M. Baxter ... digital compositor
Terrence Bergeron ... visual effects executive producer: Basilic Fly Studio
Suraj Bhagat ... stereo compositor
Vishal Bhardwaj ... digital compositor
Gaurav Bhira ... compositor
Preetham Tej Boddu ... prep lead
Ivailo Bonev ... clean-up artist
Angelina Borisowa ... visual effects editor
Chloe Bostian ... digital compositor (Crafty Apes)
Anthony Bottom ... roto artist
Rigel Bowen ... visual effects technical director
Ryan Bozajian ... stereo compositing supervisor
Mike Bozulich ... compositor
Mike Brant ... digital compositor
Jillian Brooks ... visual effects coordinator
Cody Brunty ... visual effects artist
Nicolas Cadorette Vigneau ... digital compositor
Wes C. Caefer ... visual effects supervisor
Antonio Carbajo Bescansa ... lighting artist
Jacob Carlsson ... digital compositor
Jessica Carrington ... stereoscopic production coordinator
Tom Castellani ... senior technical director: stereo conversion
Paco Castillo ... digital compositor (Ollin Studio)
Nicholas Cerniglia ... senior digital artist: Factory VFX
Jessica Chamberlin ... roto artist (as Jessica Sanchez)
Balaji Chanda ... digital compositor
Vishal Chauhan ... compositor
Yana Chervenyashka ... roto artist
Dhirendra Chhatpar ... visual effects: dailies editor
Diana Chiflichka ... rotoscoping artist
Stanislava Chiflichka ... rotoscoping artist/digital artist
Santosh Choudhary ... compositor
Eric D. Christensen ... visual effects supervisor: Factory VFX
Naeem Chudawala ... visual effects artist
Isabel Copellar ... rotoscoping artist
Chad Cortvriendt ... visual effects producer
Scott Coulter ... visual effects producer
D Diwagar ... machmove artist: prime focus (visual effects)
J. Scott Daniel ... visual effects artist
Shome Dasgupta ... Head of Production: Primefocus
Danish Davis ... digital compositor
Bharat De ... visual effects supervisor: prime focus
Pablo del Molino ... digital matte painter
Del DePierro ... stereoscopic compositor
Peter Dimitrov ... CGI artist
Tinko Dimov ... digital compositor
Patel Divyesh ... stereoscopic compositer
Pedro Domingo Luque ... rigging td
Stanislav Draganov ... visual effects
Stanislav Dragiev ... co-vfx supervisor
Karthik Kumar Durairaj ... visual effects artist: Basilic Fly Studio (as Durairaj Karthikkumar)
Prabhakar Duraiswami ... compositor: Basilic Fly Studio (as Duraiswami Prabhakar)
Claire Duthie ... prep lead assistant
David Ebner ... matte painting supervisor
Luiz Elias ... character modeler
Dusty Emerson ... visual effects artist
Rao Eshwar ... digital compositor
Oniel Fernandes ... digital compositor
Domenico Ferraro ... lighting technical director
Megan Flood ... visual effects artist
Fortunato Frattasio ... visual effects
Jonathan Fung ... stereoscopic compositor: Prime Focus
Thomas Furukawa ... visual effects artist
Nikolay Gachev ... visual effects supervisor
Kristina Gacova ... digital compositor
Saul Galbiati ... compositor
Saikrishnan Ganesan ... digital compositor
Kremena Ganeva ... digital compositor
Guillermo García Romero ... digital compositor
James Gardiner ... compositor: prime focus
Robert Garfinkel ... roto artist
Georgi Garnevski ... visual effects coordinator
Iñaki Gegúndez Vicente ... crowd td
Dobri Georgiev ... cg supervisor
Martin Georgiev ... compositor / matchmove artist
Denitsa Georgieva ... rotoscope artist
Veselina Georgieva ... vfx sequence lead
Yana Georgieva ... main unit data wrangler
Georgy.Petrov ... rotoscope artist
Sofia Gesheva-Aleksieva ... digital compositor
Robert Gibbons ... compositor
Marlen Gil ... roto artist
Anish Godbole ... jr.compositor
Ankit Gokani ... visual effects coordinator
Hanna Goodman ... compositor: prime focus
Yash Gowda ... digital compositor (as Yashawantha Kumar) (prime focus)
Pradeep Gownipuram ... digital compositor (prime focus)
Johannes Gross ... senior lighter
Veselin Gyurov ... fx artist
Rikke Gjerløv Hansen ... visual effects producer: Ghost VFX
Rio Harrington ... compositor / lead stereoscopic compositor
Jack Hebert ... lead visual effects artist
Anders Heilemann ... fx artist: Ghost VFX
Aaron Herrera ... matchmove artist: Hydraulx
Shannon Howald ... compositor: prime focus
Dobromir Hristov ... rotoscoping supervisor
Ivo Hristov ... 3D modeling and texturing / CGI artist
Svetoslav Hristov ... lead artist, concept artist
Milena Hristova ... digital compositor
Drew Huntley ... digital compositor
Eugene Iliev ... visual effects coordinator
Ivaylo Mechkata Ivanov ... modeling/texturing department supervisor
Ivelin Ivanov ... digital compositor
Mihail Ivanov ... matchmove artist
Tsvetan Ivanov ... visual effects artist
Darina Johns Ivanova ... visual effects associate producer
Milena Ivanova ... rotoscoping artist
Matthew S. Jennings ... quality control lead
Ivan Kondrup Jensen ... visual effects supervisor: Ghost VFX
Lesley c Johny ... roto artist: prime focus / visual effects artist
Lance K. Jones ... stereo compositor
Kishor Joshi ... visual effects artist
Josh Judd ... digital matte painter
Rikke Hovgaard Jørgensen ... visual effects producer
Vinay Kadam ... senior compositor
Ana Kaneva ... visual effects
Marky Kang ... digital compositor
Mykola Kashchenko ... visual effects producer
Tyler Kehl ... visual effects producer
Peter Keranov ... lead compositor
Delyan Ketipov ... lead compositor
Sahil Khurana ... visual effects coordinator
Andrea Kistler ... visual effects coordinator
Andree Knutsson ... digital compositor (as Andreé Knutsson)
Eric A. Kohler ... visual effects producer: Hydraulx
Stanislav Kolev ... senior stereo compositor
Aditya Kolli ... visual effects artist
Ivo Konsulov ... visual effects artist / visual effects
Oleksandr Kostenko ... digital artist / digital compositor
Mirela Kostova ... rotoscoping artist
Lazarin Kouchev ... lighting artist
Jaye Krebs ... compositor: Prime Focus
Gordana Krsteva ... rotoscope artist
Kalin Krumov ... digital compositor
Amit Kumar ... matchmove artist
Mahesh Kumar ... compositor / visual effects
Nirmal Kumar ... compositor / roto paint artist: Hydraulx
Sunil Kumar ... roto: paint artist
Vikas Kumar ... bg prep artist
Prakash Kumararajan ... CG supervisor
Vishal Kushwah ... digital compositor
Ganesh Kuttralam ... paint artist: Basilic Fly Studio
Denny Lawrence Laloo ... VFX Producer: RMW Mumbai
Jordan Land ... roto artist
Kevin Langley ... visual effects artist
Sun Lee ... senior matte painter: Hydraulx
Ryan Littlefield ... 3D lead artist
Doug Loeb ... systems admistrator: Hydraulx
Ojaswi Londhe ... digital compositor
Valy Lungoccia ... compositor
Heinrich Maas ... visual effects supervisor
Arman Mafi ... visual effects compositor
David Magee ... stereoscopic conversion
Mahesh Maity ... roto, paint, comp artist
Manikandan ... compositing supervisor
Govindan Manivannan ... roto and paint lead: Basilic Fly Studio
Richard Ivan Mann ... visual effects producer: The Resistance VFX
Ran Manolov ... CGI artist
Yuliya Manolova ... visual effects coordinator
Ivaylo Marinov ... digital compositor (as Ivailo Marinov)
Martin Marinov ... digital compositor
Petar Mariyanov ... digital compositor
Silviya Mariyanova ... visual effects project manager
Stephen Mascarenhas ... stereoscopic conversion: Prime Focus
Zack Mazerolle ... visual effects editor
Irina Mazneva-Peycheva ... rotoscope artist
Jamison McCord ... compositor
Mare McIntosh ... visual effects coordinator: Hydraulx VFX
Juan Melgoza ... senior digital artist: Factory VFX
Anastas Merev ... rotoscoping artist
Midhun ... visual effects artist
Nikolay Mihailov ... compositor
Kalin Mihaylov ... visual effects
Ivanna Mikhaylova ... digital compositor (uncredited)
David Miles ... Digital Production Manager: Factory VFX
Petar Minov ... visual effects editor
Radoslav Misarokov ... lead visual effects project manager
Svetoslav Mitev ... visual effects coordinator
Vishram Mondkar ... compositor / visual effects
Frances Muthaiah ... Matchmove Supervisor: Basilic Fly Studio
Shakil Nadkarni ... matchmove artist
Anoop M. Nair ... visual effects artist
Saurabh Nandedkar ... digital compositor
Nishant Narang ... digital compositor
Ivaylo Naydenov ... digital compositor
Nadezhda Nemcheva ... digital effects: roto artist
Nikola D. Nikolov ... visual effects coordinator
Carlo Orlandi ... digital compositor
Desi Ortiz ... visual effects editor
Timucin Ozger ... visual effects: Worldwide FX
Nikolay Pachov ... visual effect editor
Rajendra Parab ... matchmove artist
Bruno Parenti ... digital compositor: Hydraulx
Rodgers Paul ... matte painter
Jason Pauls ... stereoscopic production coordinator
Milena Peneva ... visual effects coordinator
Nick Peshunoff ... vfx coordinators and qc supervisor
George Petkov ... digital compositor
Petko Petkov ... rotoscoping artist
Emil Petrov ... visual effects artist / visual effects: hydraulx
Pavel Petrov ... digital compositor
Gabriela Petrova ... rotoscoping artist
Julia Petrova ... digital compositor
Joseph Vincent Pike ... compositing supervisor
Iasen Pisarov ... visual effects artist
Khatal Prajakta ... Compositing lead
Srikanth Pullamsetti ... machmove artist: prime focus
Stefan Rachev ... digital compositor
Iavor Radev ... lead visual effects coordinator
Milena Radeva ... stereo matchmove artist
Sana Radeva ... visual effects artist
Sharina Radia ... digital producer: Reliance MediaWorks
Emil Radkov ... visual effects coordinator
Vaithiyanathan Rajaguru ... rotoscope artist: Basilic Fly Studio
RajaRajan ... roto and paint lead
Balakrishnan Rajarathinam ... head of production
Elena Rapondzhieva ... visual effects coordinator
Mark Rasmussen ... senior compositor
Anton Raynov ... modeler: texture artist
James Rees ... compositor
Víctor Rivera ... visual effects artist
Andrew Robles ... digital artist: Factory VFX
Angel Gil Ruiz ... lead matchmover: prime focus Vancouver
Josh Saeta ... visual effects supervisor
Champak Saha ... digital compositor
Amey Sakpal ... digital compositor
Kevin Sheldon Saldanha ... visual effects coordinator
Daniel Prathap Singh Samuel ... roto artist: Basilic Fly Studio
Yandri Sanchez ... compositor
Elena Sandulova ... rotoscope artist
Pinto Sasikumar ... visual effects producer
Sathiyakumar ... machmove artist
Yordan Savov ... visual effects artist
Harshad Sawant ... roto lead: prime focus
Bryan Schory ... roto artist
Anik Seguin ... visual effects editor
Joel Sevilla ... animation supervisor
Siddharth Shah ... lead compositor: Rhythm and Hues
Nitin Shetty ... compositor
Prasanna Siddharthan ... compositor
Rohan Silimkar ... compositor
Ben Simonds ... digital compositor: Prime Focus
Ashwin Singh ... 2d supervisor: Digital Domain/Reliance Mediaworks
Rahul Sinha ... visual effects artist
Gabriel Sitjas ... digital compositor
Aleksandar Slavov ... rotoscoping artist
Georgi Slavov ... visual effects
Jason Smith ... rotoscoping artist
Boris Sokolov ... senior stereo compositor
Paul Song ... digital compositor
Ron South ... assistant visual effects editor
Lyubov Spasova ... roto artist
Martin Springer ... digital compositor
Andrew Sprung ... layout artist
Georgi Staikov ... digital effects artist
Nemanja Stavric ... texture artist: Worldwide FX
Sava Stefanov ... storyboard
Michael Steward ... visual effects artist
Boyan Stoyanov ... vfx td
Stoimen Stoyanov ... digital compositor
Stanislav Stoynev ... visual effects
Armide Suarez ... lighting td
Raju Subbaraj ... matchmove artist (visual effects)
Ray Sun ... digital compositor
Mohite Suraj ... digital compositor
Josh Sutherland ... hydraulx: Visual Effects Editor
Alexander Swahn ... digital compositor: Ghost VFX
Kelly Swenson ... senior visual effects artist: FactoryVFX
Katrina Taylor ... stereoscopic editor: prime focus
Radley Teruel ... digital artist
Nicklas Thiesen ... digital compositor
Nacho Thomas ... digital matte painter
Neil Thompsett ... compositor
Rohan Tirkey ... stereoscopic supervisor
Piyush Tiwari ... visual effects artist
Peter Tomov ... head of matchmove and simulation departments
Micole Toyloy ... senior digital artist: Factory VFX
Hoa Tran ... visual effects artist: Prime Focus
Svetlin Tsonev ... modeling & texturing
Filip Tsonkin ... digital matte painter
Adriyana Tsvetanova ... lighting artist
Melanie Rose Tucker ... digital compositor
Eric A. Tuxen ... visual effects project manager
Parikshat Tyagi ... compositor (as Parikshit Tyagi) (Prime focus india)
Desislava Valcheva ... senior stereo compositor
Alexander Valev ... sequence supervisor: Worldwide FX
Nirav Vamja ... matchmove artist: prime focus
Jordan VanDina ... visual effects editor: Hydraulx
Daniel Vasev ... digital compositor
Vladimir Vatev ... rotoscope artist
Cassius Vaz ... stereo production manager
Nikolay Velinov ... modeling and texturing artist
Petar Velitchkov ... digital artist
Leo Vezzali ... stereoscopic vfx producer
K. Vinoth Krishnan ... matchmove artist: Basilic Fly Studio (as Krishna Vinoth)
Chunchu Viswamitra ... matchmove artist / matchmoving artist
Konstantin Vitkov ... digital matte painter
Dimitar Vranchev ... rotoscope artist
Nicolaus Waetjen ... digital/paint compositor
Angus Wakefield ... cg lead
Jordan Weber ... roto artist
Shelley Welch ... animator
Mikael Widegren ... digital matte painter - Ghost VFX
Stephen Willey ... head of systems and engineering
Derek Winslow ... senior matte painter
Oliver Wolff ... digital compositor: Ghost VFX
Christal Wolgamott ... visual effects producer: Factory VFX
Mark Edward Wright ... visual effects editor: Hydraulx (as Mark Wright)
Saxson Xavier ... matchmove artist: Basilic Fly Studio
Kristina Yakimova ... matchmove/layout artist
Radoslav Yanudov ... digital compositor
Milen Zhelyazkov ... digital compositor
Petko Zhivkov ... digital artist
Hazra Anup ... matchmove artist (uncredited)
Paco Castillo ... digital compositor: Ollin Studio (uncredited)
Kyle Cunningham ... communications associate: Prime Focus World (uncredited)
Silviya Mariyanova ... project manager (uncredited)
Himanshu Meena ... Senior Matchmove Artist (uncredited)
Andreas Nehls ... stereoscopic compositor (uncredited)

Stunts 

Boyan Anev ... stunts
Angel Angelov ... stunts
Dejan Angelov ... stunts
Asen Asenov ... stunts
Boris Borisov ... stunts
Ivailo Dimitrov ... stunt double: Kellan Lutz
Miroslav Dimitrov ... stunts
Dimiter Doichinov ... stunt performer
Denko Doykov ... stunts
Ilian Emanviov ... stunts
Genadiy Ganchev ... stunt performer
Guillermo Grispo ... fight choreographer
Zahari Grozdanov ... stunt performer
Dian Hristov ... stunt coordinator
Radoslav Ignatov ... stunt double: Liam Garrigan
Borislav Iliev ... fight choreographer
Ivan Iliev ... stunts
Rowley Irlam ... stunt coordinator
Genko Ivanov ... stunts
Danko Jordanov ... stunt double: Kellan Lutz
Milen Kaleichev ... stunts
Svetoslav Kangalov ... stunts
Ivo Kehayov ... stunts
Kalin Kerin ... stunts
Kristiyan Kolin ... stunts
Ivan Kostadinov ... stunts
Ben Mahoney ... stunts rigger
Georgi Manchev ... stunt performer
Stilyan Mavrov ... stunt performer
Trayan Milenov-Troy ... fight team
Venko Mishev ... stunts
Ivan Neshev ... stunts
Dobomir Neytchev ... stunts
Radoslav Parvanov ... stunt double: Scott Adkins
Radka Petkova ... stunt performer
Rumen Petrov ... stunts
Elitsa Razheva ... stunt performer
Pavel Shalamanov ... stunts
Paul Shapcott ... assistant stunt coordinator
Stefan Shopov ... stunts
Krasimir Simeonov ... stunts
Vasil Simeonov ... stunts
Reni Sirmina ... stunt double: Gaia Weiss
Georgi Stanislavov ... stunts
Vencislav Stojanov ... key stunt rigger
Vasil Terziev ... stunts
Kiril Todorov ... stunts
Teodor Tsolov ... stunts
Vladislav Tzvetianov ... stunts
Raicho Vasilev ... stunt double: Liam McIntyre
Simeonov Verbanov ... stunts
Tihomir Vinchev ... stunts
Ivan Vodenicharov ... stunt performer
Kaloian Vodenicharov ... horse master
Vasil Yordanov ... stunt performer
Yordan Zahariev ... stunts

Camera and Electrical Department 

Hristo Aleksandrov ... first assistant camera
Angel Balakchiyski ... epk cameraman
Peter Berglund ... lead stereographer
Ian Bird ... key grip
Ivan Chertov ... second assistant camera
Ross W. Clarkson ... camera operator: "b" camera / cinematographer: second unit
Desislav Dimitrov ... technocrane operator
Filip Filipov ... key rigging grip
Julian Filipov ... grip
Vasil Galabov ... grip
Nikolay Georgiev ... grip trainee
Stoyan Georgiev ... grip
Julian Gochev ... scorpio head
Rodrigo Gutierrez ... camera operator
Ivan Hristoskov ... grip
Lyubomir Hristoskov ... grip
Anton Ivanov ... rigging electrician
Ivaylo Ivanov ... 3D Rig Technician (as Ivo Ivanov)
Nikolai Kostov ... grip
Tsvetan Kostov ... grip
James Notari ... digital imaging technician
Emil Petkov ... grip
Georgi Petkov ... key grip
Radoslav Petkov ... first video assist operator
Lorenzo Senatore ... camera operator
Mario Spanna ... libra head technician
Venelin Stepanov ... best boy grip
Petar Stoianov ... grip
Atanas Stoyanov ... best boy rigging grip / grip
Alexandre Trenev ... rigging electrician
Alexandra Bachvarova Trifonova ... still photographer (as Alexandra Bachvarova)
Kiril Valchanov ... steadicam operator
Ivan Vatsov ... camera operator
Konstantin Velichkov ... assistant camera
Konstantin Vladimirov ... gaffer: 2nd unit / gaffer: b unit
Dimitar Vuchkov ... grip
Rich Wills ... data wrangler
Mihail Yanakiev ... second assistant camera
Adriana Yankulova ... epk
Iliya Yonev ... grip
Yavor Zahariev ... gaffer
Yordan Mihaylov ... assistant camera trainee (uncredited)

Animation Department 

Jonathan Bombard ... simulation sequence animator
Konstantin Nikolov ... animator
Yanko Petrov ... animator
Sana Radeva ... animator
Amador Valenzuela ... animator: ending sequence
Robby Wong ... animator

Casting Department 

Katerina Goranova ... casting assistant
Clare Harlow ... casting assistant
Hrista Ilieva ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Djanina Baykoucheva ... wardrobe consultant
Ina Damianova ... costume supervisor
Anna Gelinova ... costume supervisor
Marco Idini ... assistant costume designer
Asen Karanikolov ... set costumer
Aneta Velizar Kounova ... ager/dyer
Vyarka Sirkova ... set costumer
Antonia Tocheva ... costume department coordinator
Georgi Petrov Yakimov ... set costumer

Editorial Department 

Gergana Angelova ... epk editor
Debajit Barman ... editorial
Des Carey ... digital intermediate executive producer
Paul Harb ... additional editor
Adam Hawkey ... colorist: DolbyVision
Brian Hayashi ... post-production coordinator
Kate Hickey ... assistant editor
Aaron Kroger ... outpost engineer
Stephen Lovett ... outpost supervisor
Neelkanth Mapara ... on-line editor
Vaibhav Marathe ... visual effects dailies editor
Ryan McKeague ... digital intermediate assist
Devon Meadows ... digital intermediate assist
Keenan Mock ... digital intermediate assistant
James Notari ... dailies supervisor
Sachin Patidar ... on-line editor
Paul Sage ... digital intermediate colorist 3D
Girish Takle ... dailies editor
Jonathan Taylor ... first assistant editor
Ian Vertovec ... digital intermediate colorist

Location Management 

Denitza Daverova ... location manager
Nasko Vulev ... location manager

Music Department 

Ryan Huntley Andrews ... trailer music
Laurence Anslow ... assistant engineer
Selena Arizanovic ... music supervisor
Tom Bailey ... second engineer
Tony Blondal ... orchestrator
Alison Brown ... studio manager
Kevin J. Doucette ... music editor / music programmer
Matt Dunkley ... conductor / orchestrator
Shannon Erbe ... temp music editor
Geoff Foster ... score and mix engineer
Melanie Goncalves ... music coordinator
David Hage ... copyist
Karolina Kantelinen ... musician: vocalist
Kustaa Kantelinen ... additional recording
Rosa Karo ... score coordinator
Roger Kosteck ... music wrangler
Asia Popowich ... score editing
Brian Richards ... music editor
Matthew Robertson ... synth programming and editing
Patrick Savage ... musician
Mark Skillingberg ... music editor
Jed Smith ... composer: trailer music
Xénia Stollár ... copyist
Nicki Wells ... musician: vocalist
Tanya Wells ... musician: vocalist

Transportation Department 

Milen Bozhichkov ... driver: cast
Yavor Mantarkov ... driver
Spas Temelkov ... driver

Other crew 

Aaron Becker ... main & end title designer
Ron Bottitta ... ADR voice artist
Rick Eyler ... director of business and legal affairs
Jeffrey Greenstein ... vice president: international sales
Tzvetelina Hadjieva ... medic on set
Sam Higham ... cinematography equipment account manager
Darren Jacobs ... ADR Voice Artist
Yavor Kirilov ... stand-in
Seth Kleinberg ... executive producer: main and end titles
Shiri Lerner ... production coordinator: usa
Valeria Marinova ... assistant production coordinator
Maya Markova ... stand-in: Gaia Weiss
Mila Maslarova ... script supervisor: second unit
Hristina Mechkova ... accountant
Mark Micucci ... accountant: U.S.
Travis Mitchell ... production accountant
Tsvetan Pashaliyski ... production assistant
Tatyana Pedersen ... press & promotion department
Violeta Piperevska ... production coordinator
Anton Poriazov ... stand in: Luke Newberry
Susan Pusateri ... production executive
Kristina Radicheva ... production staff
Lonnie Ramati ... production business affairs
Nicholas Guy Smith ... adr loop group
Shelly Stoyanova ... script supervisor
Svetoslav Svilenov ... crowd marshall
Ray Tamayo ... manager staff accountant
Lyudmil Tanev ... set coordinator
Erika Wunch ... Unit Publicist
Ventsislava Yoveva ... production accountant
Dominique Combe ... head of production (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed