Poster

Gemini Man ()


Reference View | Change View


An over-the-hill hitman faces off against a younger clone of himself.

Director:
Awards:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
Henry Brogan / Junior
...
Danny Zakarewski
...
Clay Verris
...
Baron
...
Jack Willis
...
Del Patterson
...
Janet Lassiter
...
Yuri Kovacs
...
Marino
...
Junior On-Set Reference
...
Bicycle Messenger
...
Jack's Girlfriend
Diego Adonye ...
Henry's Dad
Lilla Banak ...
Henry's Mom
Igor Szasz ...
Valery Dormov (as Igor Szász)
Alexa György ...
Young Girl on Train (as Alexa GyÖrgy)
...
Mother on Train
...
Lab Technician
...
Key Shack Agent
...
Patterson's Son
...
High School Girl (as Jordan Ruth Sherley)
...
High School Principal
Jeff J.J. Authors ...
Man at Marina (as Jeff Authors)
Rest of cast listed alphabetically:
...
College Student (uncredited)
...
Barista #2 (uncredited)
Olivia Bailey ...
Coffee House Hipster (uncredited)
...
Connor (uncredited)
William Caraballo ...
College student (uncredited)
...
Agent Demeter (uncredited)
...
John (uncredited)
...
Training Officer (uncredited)
...
DIA Agent (uncredited)
...
College Student (uncredited)
Dawit Gulilat ...
Pedestrian (uncredited)
...
Pedestrian (uncredited)
...
Student (uncredited)
...
College Student (uncredited)
...
Spa attendee (uncredited)
...
College Student (uncredited)
...
College Kid (uncredited)
Thanh-Huy Phan ...
Tourist (uncredited)
...
Barista #1 (uncredited)
Brianna Robinson ...
College Student (uncredited)
...
Budapest Bathhouse Patron (uncredited)
...
Scuba Killer #1 (uncredited)
...
Flemish Train Announcer (uncredited)
Dillon John Swanson ...
College Student (uncredited)
Ferenc Iván Szabó ...
Training Officer (uncredited)
Ashton Tatum ...
Cop (uncredited)
...
Junior's Friend (uncredited)
Balázs Veres ...
Hungarian Student (uncredited)
Frankie Verroca ...
Budapestian at Sauna (uncredited)
...
School Kid (uncredited)

Directed by

Edit
Ang Lee

Written by

Edit
David Benioff ... (screenplay by) and
Billy Ray ... (screenplay by) and
Darren Lemke ... (screenplay by)
 
Darren Lemke ... (story by) and
David Benioff ... (story by)

Produced by

Edit
Juliana Moreno Angulo ... producer: Dynamo, Colombia
Brian Bell ... executive producer
Rick Benattar ... co-producer
Jerry Bruckheimer ... producer (produced by) (p.g.a.)
Andrés Calderón ... executive producer: Dynamo, Colombia (as Andres Calderón)
Salvatore Capone ... co-producer
Francesca Cingolani ... line producer: Belgium / line producer: Budapest
Howard Ellis ... producer: Mid Atlantic
David Ellison ... producer (produced by)
Luyuan Fan ... executive producer
Alain Freyer ... line producer: Belgium
Dana Goldberg ... producer (produced by)
Adam Goodman ... producer: Mid Atlantic
Don Granger ... producer (produced by)
Guo Guangchang ... executive producer
Jennifer Lane ... associate producer
David Lee ... co-producer
Haifeng Li ... co-producer (as Li Haifeng)
Don Murphy ... executive producer
Chad Oman ... executive producer
Melissa Reid ... co-producer
Mike Stenson ... executive producer
Mirlanda Torres ... line producer: Dynamo, Colombia
Ke Yang ... co-producer (as Yang Ke)
Wei Zhang ... co-producer

Music by

Edit
Lorne Balfe

Cinematography by

Edit
Dion Beebe

Film Editing by

Edit
Tim Squyres

Editorial Department

Edit
Asif Badar ... systems administrator
Debajit Barman ... editorial supervisor: DNEG
Remy Bonett ... post-production assistant
Michael Buck ... 3d lab technician
Derek Cooper ... apprentice editor
Rob Doolittle ... finishing artist: Marketing
Michael Robinson Fleming ... second assistant editor
Daniel George ... 3d lab technician
Blake Gingerich ... assistant editor
Meetal Gokul ... director of post production
Alan Louis Gordon ... color assistant
Dan Grbic ... post-production assistant
Reginald Harber Jr. ... stereo color correction: Stereo D
Rebekah Hernandez ... post-production coordinator
Jitte Hoekstra ... Editor: tv spot
Andrew Leven ... first assistant editor
Siobhan Muldoon ... post-production assistant
Lauren Orlowski ... post-production coordinator
Marcy Robinson ... colorist
Derek Schweickart ... 3d digital intermediate supervisor
Alec Styborski ... second assistant editor

Casting By

Edit
Zsolt Csutak
Avy Kaufman

Production Design by

Edit
Guy Hendrix Dyas

Art Direction by

Edit
John Collins
Robert Cowper
Bence Erdelyi
Karl Probert
Tom Reta ... supervising art director
Gergely Rieger
Lissette Schettini
Gordon Tanner ... (Graphic Designer)
Diana Trujillo

Set Decoration by

Edit
Zsuzsanna Sipos ... (Set Decorator - Budapest)
Victor J. Zolfo

Costume Design by

Edit
Suttirat Anne Larlarb
Jennifer Ramirez ... (costume assistant: Colombia)
Cristina Spiridakis

Makeup Department

Edit
Luisa Abel ... makeup department head
Randi Owens Arroyo ... makeup artist
Pierce Austin ... hair stylist: Mr. Smith
Skip Bagaley ... hair colorist: Mr. Owen
Kathleen Brown ... key makeup artist: New York / makeup artist: New York
Szandra Bíró ... hair stylist: Budapest
Andrea Carolina Caro ... assistant makeup artist: Colombia
Judit Farkas-Arful ... makeup artist: crowd
Krisztina Fehér ... crowd hair
Christine Fennell ... hair co-department head: New York (as Christine Fennell-Harlan)
Brendon Heath ... hair stylist
Rita Horváth ... makeup artist: Budapest
Todd Kleitsch ... makeup co-department head: New York
Miia Kovero ... key hair stylist
Sarah Lawless Emmett ... additional makeup artist (as Sarah Lawless)
Cathrine A. Marcotte ... hair stylist (as Catherine A. Marcotte)
Caroline Monge ... makeup artist
Devin Shayla Morales ... additional makeup artist
Judy Murdock ... makeup artist: Mr. Smith
Vickie Mynes ... hair stylist
Aisling Nairn ... makeup artist: Budapest
Luz Marina Nuñez Ibarra ... assistant hair stylist: Colombia (as Luz Marina Núñez)
Conor O'Sullivan ... prosthetic makeup artist
Yerline Orsola ... assistant hair stylist: Colombia
Shaquanta Prescott ... additional hair stylist (as Shaquanta Green)
Javier Johan Romero ... hair stylist: Colombia (as Johan Romero)
Juanita Santamaria ... makeup artist: Colombia
Kelvin R. Trahan ... hair department head
Alexandra Uri-Kovács ... additional makeup artist
LuAndra Whitehurst ... makeup artist
Kentaro Yano ... prosthetic makeup artist

Production Management

Edit
Juliana Moreno Angulo ... Head of Physical production: Dynamo
Gergely Balazs ... assistant production manager
Gergö Balika ... head of production: Mid Atlantic Films
Mihály Gál ... Equipment coordinator
Shari Hanson ... executive in charge of production
Kate Kelly ... production supervisor
Sharon Lopez ... production supervisor: Colombia Unit
Gary Martyn ... production supervisor: Hungary
Cyndi Rojas ... head of physical production: Dynamo
Ildikó Szücs ... production assistant
Natalia Silva ... Project Manager: Dynamo Producciones (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Jorge Abril ... ad pa
Jeff J.J. Authors ... first assistant director
Adam Bocknek ... second assistant director: second unit / second second assistant director
Darrin Brown ... first assistant director: second unit / key second assistant director
Ana María Cabrera ... second assistant director: colombia unit
Luke Crawford ... second second assistant director
Vincent Giarratano ... first assistant director: additional photography / second assistant director: additional photography
Gabor 'Hege' Hegedus ... assistant director (as Gábor Hegedüs Hege) / third assistant director: Splinter Unit (as Gábor Hegedüs Hege)
András Hornek ... assistant director: Hungary
András Hárskúti ... assistant director: Hungary
Christian Labarta ... second second assistant director: Colombia
Witt Lacy ... second second assistant director
George Lambert ... additional second assistant director
Joe Landry ... second second assistant director: additional photography
Ben Lanning ... first assistant director: Colombia
Lõcsei Márton ... assistant director: Hungary
Hajós Péter ... third assistant director
Stephen Turselli ... additional second assistant director
Ferenc Tóth ... assistant director
Hajnalka Vajay ... third assistant director: Hungary
Tamás Vass ... first assistant director: Hungary
Karen Young ... additional second assistant director

Art Department

Edit
Ruben Abarca ... draper
E. Paul Anderson ... Construction Gangboss
Robert Antalocy ... lead carpenter: New York (as Rob Antalocy)
Didier Arenas ... set dresser: Colombia
Camila Arocha ... set decorator: Colombia
C. Scott Baker ... set designer
Mario Barajas ... set painter
Luis Barvalopez ... graphic designer: Colombia
Cliff Berns ... art department: paint foreman
Cindy Berry ... prop maker
Charles Biting ... prop maker (as Charles Bitting)
Chris Bogart ... scenic artist
Lewis Bowen ... scenic foreman: Savannah Unit
Lawson Bruen ... additional props
Kenneth Bryant ... set dresser
Isaac Buchoff ... art production assistant: additional photography
Kelley Burney ... set decorator: New York
David Cagen ... greens / set dresser
Arturo Campos ... construction coordinator
Sandra Doyle Carmola ... assistant art director
Edilson Carranza ... scenic artist: Colombia
Lance Carter ... gangboss
Alejandra Castro ... key set dresser
Richard M. Cole ... general foreman
Robert Davis ... set dresser
Borbála Debreczeni ... assistant art director
Eddie DeCurtis ... leadman: additional photography
Michael Dell ... prop maker
Jonathan T. Desse ... prop maker (as Jonathan Desse)
Thomas Dickensheets ... set painter
Mylon Domican ... scenic foreman: New York
William Downes ... set dresser: New York
Máté Dános ... Greensman/Standby Greens
Scot Erb ... senior model maker
Ryan Falkner ... storyboard artist
Camilo Farias ... set dresser: Colombia
Christopher Ferris ... carpenter
Jordan Foster ... set dresser
Gábor Gajdos ... Production Assistant
Diego Garcia ... leadman: Colombia
Erick Garibay ... assistant property master / property master: additional photography
Sara Ghaffar ... art department coordinator
James Gilliar ... set dresser: New York
Laura Victoria Alvarez Giordanelli ... assistant art director: Colombia (as Laura Victoria Alvarez)
Jesus Gonzalez ... props assistant
Julian Gonzalez ... on-set dresser
Timothy Gonzalez ... Art Consultant
Schuyler Grimsman ... assistant property master
Orsolya Hegyi ... scenic painter: Hungary
Greg Hilyard ... prop maker
Mark Hitchler ... set designer
Ádám Hollos ... scenic painter: Hungary
Jeremy Holroyd ... propmaker gangboss
Caris Huffine ... researcher/digital asset manager
Bryan Hurley ... Assistant Set decorator
Zsolt Ilia ... graphic designer: Hungary
Vinson Jae ... stand-by painter
Stacey Keffer ... set painter
Laszlo Kelemen ... scenic painter: Hungary
Kristine Kennedy ... set painter
Cser Kinga ... assistant art director
Kristof Kiraldi ... Picture Car Coordinator
Kitty Komjáti ... set decoration pa
Krisztián Kondora ... set dresser
Brian Kontz ... plaster foreman
Balazs Kovacs ... construction manager
Kiraldi Kristof ... picture car coordinator
Christopher Kuder ... propmaker
Tyler La Voie ... scenic artist: Colombia
Márk Langfeld ... greens foreman
Tyler Lavoie ... scenic artist
Carolina Lee Chan ... Set Dec Coordinator: Colombia Unit
Jeremy Lee ... greensman gang boss
Eric Luling ... on-set dresser
Francis Maiorino ... greens coordinator
Ron Mason ... set designer
Eszter Mazányi ... scenic painter: Hungary
Laura C. McPherson ... mural painter / sign painter
Daniela Medeiros ... set designer
András Menráth ... art department assistant
Akos Menyhart ... construction manager
Robin L. Miller ... property master
Thomas A. Morris Jr. ... construction coordinator
Kálmán Nagy ... set builder
William Scot Noonan ... Toolman
Hilary Noxon ... assistant art director
Judith Orszula ... set painter
Gabor Papp ... on set dresser
Kristof Pataricza ... assistant art director
Jane Patterson-Loper ... set dresser: New York
Gregg Perez ... set dresser
Sci Phoenix ... construction production assistant
Edgar Pierotty ... set dresser: Colombia
Diego Quecano ... set dresser
William Rampey ... prop maker
Brian Evans Ray ... Painter
Mark A Redman ... Property Assistant
Ricky Riggs ... charge scenic
Claudia Paipa Rodriguez ... set designer
Diego Rodriguez ... art department assistant
Andrew Rogers ... graphic designer
David Ryder ... clearance
Nicholas Rymond ... leadman
Jennifer Santucci ... additional photography
Warren F. Scribner II ... construction medic
Billy Sender ... gangboss
Trey Shaffer ... lead graphic designer
Dean Sherriff ... Concept designer
Rae Signer ... scenic foreman
Dre Smith ... art department researcher
Mary Stacy ... set dresser buyer
Keith Steiglebauer ... set dresser: New York
Andras Pal Szabo ... assistant property master
Gábor Zoltán Szabó ... leadman (as Gábor Szabó)
Gabor Szerdi ... scenic painter: Hungary
Rafael Szécsi ... set dresser
Veronika Szücs ... art department coordinator
Róbert Taller ... draftsperson
Gordon Tanner ... graphic designer
Szilvia Szisza Toth ... set decoration buyer
Helvis Vargas ... set dresser: Colombia
Melissa Villegas Solórzano ... buyer
Michael Vojvoda ... set dec gangboss
Zsolt Várhelyi ... set decorating coordinator
Daniela Vélez Llinás ... art coordinator
Tyler Wallace ... Set painter
Daniel Winner ... prop maker
Santa Wolanczyk ... Scenic Artist
Jane Wuu ... set designer
Edna Yandar ... scenic artist: Colombia
Shaun Young ... set decorating coordinator
Kevin Stone ... set dresser (uncredited)

Sound Department

Edit
James B. Appleton ... sound utility: additional photography
Justine Baker ... adr recordist
Dale Bartlett ... supervising re-recording mixer
Ron Bartlett ... re-recording mixer
David Boulton ... adr mixer
Paul Capuano ... Dolby Sound Consultant
John Chamberlin ... Brazilian Portuguese Re-recording mixer
Krissopher Chevannes ... adr mixer
Marko A. Costanzo ... foley artist
Greg Crawford ... adr mixer: Atlanta
János Csáki Jr. ... boom operator
Mark DeSimone ... adr mixer
Devin Donaghy ... assistant sound editor: trailer
Eugene Gearty ... Supervising Sound Editor / sound designer
Michael Gilbert ... sound effects editor
Mark Goodermote ... boom operator
Doug Hemphill ... re-recording mixer
Kenton Jakub ... adr editor
Ivan Jimenez ... sound utility: Colombia Unit
Scott Johnson ... sound utility
Frank Kern ... Foley Editor
Jiho Kim ... adr recordist
Craig Kyllonen ... assistant sound editor
George A. Lara ... Foley Mixer
David Levy ... ADR producer
Ferenc Lukács ... adr recordist
Samuel Miille ... assistant sound editor
Michael Miller ... adr mixer
Bryant Musgrove ... boom operator: additional photography
Ed Novick ... sound mixer
Richard Novick ... Additional Sound
Thomas J. O'Connell ... adr mixer
Egor Panchenko ... pro tools playback mixer
Kevin Peters ... re-recording mix assistant
Julia Stockton ... Apprentice Sound Editor
Philip Stockton ... supervising sound editor
Roland Vajs ... sfx field recordist
Thomas Varga ... sound mixer: additional photography
Steven Visscher ... supervising foley editor
Dave Wilson ... adr mixer: Atlanta
Joseph Winterbotham ... assistant sound editor
Allan Zaleski ... sound effects editor
Peter Deutscher ... boom operator (uncredited)
Andy Sleet ... cable utility (uncredited)

Special Effects by

Edit
György Albitz ... special effects technician
Viktor Albitz ... special effects trainee
Craig Tex Barnett ... special effects foreman
Marshall T. Broyles ... special effects technician
Béla Buzgó ... special effects technician
Leslie Coogan ... special effects purchaser
Gergely Csóri ... daily sfx technician
Michael Aj Dzenowagis ... special effects technician (as Michael Dzenowagis)
Attila Erczkovi ... special effects technician
Csaba László Eröss ... special effects coordinator
Gábor Gajdos ... special effects technician
Attila Góczán ... special effects technician
Victoria Haag ... special effects assistant
Mark Hawker ... special effects supervisor
Balázs Hoffmann ... special effects floor supervisor
Thomas R. Homsher ... special effects designer
Gabor Kiszelly ... special effects supervisor: Hungary
Jeffrey Knott ... special effects foreman
Monty Langford ... production coordinator
Devin Maggio ... special effects supervisor: new york unit
Aj McPherson ... special effects
Norbert Orosz ... special effects technician
M Quinn ... special effects
Adam Szlávy ... special effects technician
Attila Varsányi ... special effects technician
Attila Vásári ... special effects technician
Andy Weder ... special effects on-set coordinator

Visual Effects by

Edit
Shaun Friedberg 'Pyrokinesis' ... lead motion r&d technical director
Charlotte Adams ... motion capture tracker
Stuart Adcock ... head of facial motion department
Suzaine Aguirre ... on set photographer
Daffer Al-Faiadh ... it manager: the third floor inc
Clayton Albrecht ... previs coordinator: the third floor inc
Andrew Alevizos ... digital compositor
Corey Allen ... stereo compositing lead: stereo d
Mark Edward Allen ... senior fur groomer: Weta Digital
Stephanie Alvarado ... fx artist: ScanlineVFX
Shudhdodhan Milind Ambhore ... visual effects artist: Deluxe Stereo D
Chris Armsden ... lookdev r&d pipeline: Weta Digital
Myles Asseter ... models head of department: Weta Digital
Jason Astley ... digital compositor
Marie-Pier Avoine ... lighter: ScanlineVFX
Dan Ayling ... camera td
Habini Bae ... visualization artist: the third floor inc
Jörg Baier ... digital compositor: Weta Digital
Shamus Baker ... modeler: Weta Digital
Fidel Baldovino ... visual effects production assistant
Marco Barbati ... lead facial technical director: Weta Digital
Zeljko Barcan ... senior effects technical director: Weta Digital
Cassandra Barlow ... production coordinator: Stereo D
Pharoah Barrett ... visualization artist: the third floor inc
Addison Bath ... head of pipeline: the third floor inc
Vojtech Batko ... Digital matte painter
Cory Bedwell ... matte painter
Marianne Bell ... visualization artist: the third floor inc
Gregory Bellis ... camera technical director: Weta Digital
Matias Beltramo ... reference camera operator: visual effects
Brian N. Bentley ... technical director / visual effects artist
Lara Berners ... compositing department manager
Alex Berson ... digital paint lead: Weta Digital
Debaprasad Bhowmik ... Camera TD
Babak Bina ... 3d generalist
Manmath Birader ... digital compositor
Stefanie Blatt ... senior visual effects technical director: Weta Digital
Kent Blocher ... visual effects editor
Laurent Boiron ... lookdev r&d: WetaDigital
Jacquelyn Booth ... visual effects artist
Nick Booth ... digital imaging supervisor: weta digital
Adam Bradley ... rotoscope head of department: weta digital
Alex Branton ... 2d pipeline supervisor
Laura Brewer ... final qc artist
Garrett Broussard ... shots r&d developer: weta digital
Julian Bryant ... digital paint artist
Rob Bryson ... digital compositor: Weta Digital
Jakub Budina ... senior compositor / stereoscopic compositor
Hayley Budulis ... vfx production coordinator: weta digital
Sirius Buisson ... senior lighting td
Dániel Bukovec ... visual effects
Matthew Bullock ... Modeling Supervisor: Scanline VFX
Duncan Burbidge ... VP Global Operations: the third floor inc
Daniel Burridge ... stereoscopic compositor
Djordje Cakovan ... digital modeler: Weta Digital
Nicole Campbell ... senior depth artist
Andy Campion ... camera department manager: weta digital
Curtis Carlson ... lead compositor: ScanlineVFX
Sean Castle ... layout department trainer: Weta Digital
Edward Catley ... motion capture tracker
Vincent Caudeville ... senior animator: Weta Digital
Jake Cenac ... on-set technical director: Weta Digital
Scott Chambers ... compositing supervisor: WETA Digital
Johnny Chan ... compositing pipeline td: Weta Digital
Leslie Chan ... visual effects artist
Raymond Chan ... visual effects artist
Yusue Chen ... visualization artist: the third floor inc
Jong Jin Choi ... lead lighting technical director
Tina Thitinuch Chongko ... paint artist: weta digital
Shravan Choudaripeta ... compositor (as Sravan Chowdarypeta)
Williams Chris ... previs supervisor: the third floor inc
Erik Christensen ... environment artist: weta digital
Marty T.C. Chung ... senior paint artist: Weta Digital
Martin Ciastko ... compositor
Hannah Clink ... supporting department: Weta Digital
James Clowater ... lead stereoscopic compositor: Stereo D
Alice Collins ... rotoscope artist: Weta Digital
David Conley ... visual effects executive producer: Weta Digital
Vernessa Cook ... senior motion editor: Weta Digital
Maria Virginia Sotelo Corbacho ... motion editor: Weta Digital
Irene Cordero ... visualization artist: the third floor inc
Joseph Coto ... visualization artist: the third floor inc
Sarah Cowhey ... virtual art department manager: Weta Digital
Steve Cronin ... senior paint artist: Weta Digital
Tibor Dajko ... 3D Artist
Greg Daniels ... visual effects
Lance Darden ... visualization artist: the third floor inc
Brad Darrow ... stereo supervisor
Jean-Louis Darville ... lead vfx data wrangler
Tomas Davidovic ... senior rendering researcher
Daphne De Jesus ... digital compositor
Marco De Rossi ... 3d artist
Michael DeBeer ... visualization artist: the third floor inc
Silvia Debnarova ... digital compositor
Mike DeCorbiac ... visual effects production coordinator
Marie-Charlotte Derne ... visual effects artist: weta digital
Rahul Deshprabhu ... senior effects technical director: Weta Digital
Jason Desjarlais ... layout technical director: Weta Digital
Danica DeVito ... visual effects artist (as Danica Parry)
Linda Dimaculangan ... office administrator: ScanlineVFX
Aaron Dixon ... compositor: ScanlineVFX
Martin Dolezal ... compositing supervisor
Ian Doss ... Visual Effects Photographer
Christina Douk ... visualization artist: the third floor inc
Matthew Dravitzki ... visual effects producer: Weta Digital
Kristen Drewski ... visual effects coordinator
Alex Drinkall ... senior capture technician: Clear Angle Studios
Marc Droske ... Head of Rendering, weta digital
Geer DuBois ... postvis lead: the third floor inc
Steven Dugaro ... senior effects technical director: Weta Digital
Eamon Samuel Duncan ... senior camera technical director: Weta Digital
Lukas Dvoracek ... Senior digital compositor
William Dwelly ... lead layout technical director: Scanline VFX - Munich
Christopher Edwards ... previs executive producer: the third floor inc
Samuel Edwards ... lighting technical director: Weta Digital
Jake Efthymiou ... systems administrator: Scanline VFX
Olivia Eichenseer ... previs coordinator: the third floor inc
Ronald Ellis ... paint artist: Stereo D
Samantha Erickstad ... lead layout technical director: Weta Digital
Denny Ertanto ... digital compositor: Weta Digital
Adam Evans ... visual effects
Jazmin Evans ... camera tracker
Kelly Louise Evans ... visual effects coordinator: Weta Digital
Stephen Evans ... senior lighting td
Kalima T. Farris ... rotoscope artist: Weta Digital
Eric Feng ... senior software developer
Jane Fletcher ... digital asset manager: weta digital
Carlos Flores Tavitas ... visual effects coordinator
Brad Floyd ... lead compositor: Weta Digital
Les Foor ... element qc supervisor
Melyssa Forget Turcotte ... visual effects coordinator: Weta Digital
Ludovic Fouche ... senior camera td
Philip Fraschetti ... senior paint artist: Weta Digital
Evan Fraser ... matchmove supervisor: ScanlineVFX
Anneka Fris ... senior animator: Weta Digital
Natalie Fritz ... executive assistant: Weta Digital
Katarina Gacevska ... roto/paint lead: ScanlineVFX
Mayur Gangasagar ... creative lead and matte painter
Rafael Garrido ... Senior Production Manager: Weta Digital
Anshul Gattani ... production coordinator: Stereo D
Nicholas Glasson ... visual effects artist
Darwin Go ... visual effects supervisor: Park Road VFX
Francois Godofe ... fx artist: ScanlineVFX
Kari-Lyn Gravel ... stereo manager: Stereo D
Vanessa Gray ... marketing coordinator
Vendula Gresova ... 3D Artist
Brett Grisham ... production manager: the third floor inc
Sean Gush ... Lighting Technical Director: Weta Digital
Thomas Haley-Hermiz ... technical director: Stereo D
Robert J. Hall ... digital compositor: Weta Digital
Yoshihiro Harimoto ... creature technical director: Weta Digital
Paul Harling ... Data Resource Management Lead: Weta Digital
Petr Harmácek ... digital compositor
Adam Harriman ... on-set department supervisor: Weta Digital
Alex Heffner ... visual effects and augmentation lead
Oliver Heinrich ... digital compositor: Weta Digital
Quentin Hema ... digital paint hod: Weta Digital
Hamed Hematyar ... pipeline technical director: Scanline VFX
Joe Henderson ... postvis supervisor: the third floor inc
Kaya Herman ... VFX Editor: Legend 3D
Lukas Herrmann ... head of digital matte painting: UPP
Laurent Herveic ... character modeller
Erin Hewitt ... visual effects coordinator
Jo Hiles ... production: crew manager
Hamish Hill ... visual effects artist
Christian Hipp ... senior software engineer: Weta Digital
Bryan Hirota ... visual effects supervisor: Scanline VFX
Barbra See Wai Ho ... rotoscope artist: Weta Digital
Kay Hoddy ... senior roto artist
Sharon Smith Holley ... visual effects editor
Mark L. Holmes ... camera td
Paul Hopkins ... visualization artist: the third floor inc
Joe Howes ... visual effects
Miggel Huard ... production assistant: ScanlineVFX
Michael Huber ... visual effects: east side effects
Wendy Hulbert ... lead i/o coordinator: ScanlineVFX
Ahman Hung ... matte painting production manager: weta digital
Hanna Marijke Hurndell ... senior rotoscope artist (as Hanna Marijke Stewart)
Ryan Hutchings ... lead paint artist: Weta Digital
Slavik IA ... previs animator
Nikolay Ilinov ... senior software engineer
Yasamin Ismaili ... visual effects associate producer
Fergus Jack-Hinton ... visual effects artist
Anthony Jacob ... visualization artist: the third floor inc
Prerana Jaiswal ... visual effects artist: Weta Digital
Woonha Jang ... visualization artist: the third floor inc
Julien Jentgen ... digital compositor
Corey S. Johnsen ... vfx assistant editor
Gios Johnston ... head of creatures: Weta Digital
Danny Jones ... lead paint artist
Jeremy Jones ... finaling qc artist: Stereo D
Brinn Joyce ... on-set physical production: Weta Digital Ltd
Vikram Kale ... compositor
Tomas Kalhous ... head of 2D: UPP
Salim Kandulna ... visual effect compositor
Miae Kang ... visual effects artist
Stephen Karl ... Camera TD
Vivek Karmarkar ... compositor: weta digital
Ian Kelly ... Production Manager
Andrew Kennedy ... senior technical director: Stereo D
Simon D. Kern ... Creative Director: Legend VFX
Simran Khalsa ... effects department manager
Samira Khan ... visual effects coordinator
Eunice Khoo ... Department Production Manager: Weta Digital
Ryan Kilbane ... stereo compositor: stereo d
Kelly Kilgour ... Weta Digital
Ashleigh-Jean King ... rotoscope artist: Weta Digital
Terry Klopfenstein ... element qc senior artist/compositor
Sebastian Knoll ... 3D generalist: UPP
Matthew Koehler ... bidding producer: THE THIRD FLOOR, inc
Paul Koontz ... visualization artist: the third floor inc
Venkaiah Chowdary Koppaka ... matchmove artist: legend vfx
Allie Koppel ... head of finance: the third floor inc
Vaclav Kostun ... tracking/matchmove/layout artist
Dmitri Krasnokoutski ... shader technical director: Weta Digital
Simon Kruidenier ... Supporting Departments
Vishishth Kumar ... digital production manager: ScanlineVFX
Ju Hee Kwon ... senior lighting technical director: Weta Digital
Mounika Kyatam ... rotoscope artist: Weta Digital
Damien Lam ... modeler: ScanlineVFX
Marc Landrain ... visual effects artist
Nathan Lane ... camera technical director: Weta Digital
Roberto Lapuente Romo ... information systems developer: Weta Digital
Mathias Larserud ... visual effects artist
Sinead Lau ... motion capture: Weta Digital
Miles Lauridsen ... compositing supervisor: ScanlineVFX - Munich
April Leckie ... rotoscope artist: weta digital
Junghoon Lee ... ScreenX Producer
Marco Lee ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Maxx Lee ... head of engineering: ScanlineVFX
Woohyuck Eric Lee ... modeler: ScanlineVFX
Alex Lemke ... visual effects: east side effects
Iva Lenard ... onset photographer
Niall Lenihan ... software engineer
Steve Lesser ... simulation
Eva Liardet ... Technical Support: Weta Digital (as Eva J Liardet)
Lenka Likarova ... visual effects producer
Mingzhi Lin ... senior lighting technical director
John Lindstein ... visual effects artist
Alex Ling ... compositor/roto artist
Steven Lo ... visualization artist: the third floor inc
Jason Locke ... matchmove lead
Martin A. Loga ... software engineer
Darryl Longstaffe ... art director: weta digital
Javier Lopez-Duprey ... visualization artist: the third floor inc
Jade Lorier ... senior facial motion animator
Alexandra LoRusso ... fx artist: ScanlineVFX
Geoff Lou ... visualization artist: the third floor inc
Alicia Lowndes ... previs coordinator: the third floor inc
Marco Lusardi ... Texturing & Look Dev Artist
Michael Löffler ... senior pipeline td: ScanlineVFX
Rob MacBride ... stereoscopic paint & rotoscope artist
Caroline MacLeod ... FX Production Manager
Amy Madigan ... senior production coordinator: Stereo D
Siddhartha Maganti ... visual effects executive producer: legend vfx
Liam Major ... paint artist
Yael Majors ... assistant finaling supervisor
Tamás Makó ... information systems developer: Weta Digital
Chris Manabe ... visualization artist: the third floor inc
Ali Mapar ... effects artist: ScanlineVFX
Charana Mapatuna ... paint & roto artist: ScanlineVFX
Einar Martinsen ... matte painter: weta digital
Joseph Masellis ... Finaling Department: Assistant Manager
Dominik Matousek ... senior FX artist: UPP
Richard Matthews ... compositing department crew manager: Weta Digital
Jamie McCarter ... software engineer
Chris McClintock ... visual effects producer: Legend 3D
Donald McCorquodale ... visual effects artist
Robert McDougall ... models department manager: weta digital
Malinda McGuire ... visual effects coordinator
Tom McHattie ... vfx editor: weta digital
Portia McLean ... paint artist
Rick McMahon ... VFX artist
James McPherson ... digital compositor
James Meikle ... senior vfx editor: Weta Digital
Elard Meneses ... animator: Scanline VFX
Lizz Miller ... depth supervisor
Scott Miller ... studio manager: Scanline VFX - Munich
Seth F. Miller ... digital paint artist: Weta Digital
Jane Min ... matchmove artist: ScanlineVFX
Pinkesh Mistry ... motion capture tracker
Scott Mitchell ... visual effects: Technical Director
Kaori Miyazawa ... visual effects artist
Shauna Mohan ... stereo coordinator: Stereo D
Debadas Mohanty ... FX Lead: Legend 3d
Elizabeth Montes ... production manager: the third floor inc
Christopher Montesano ... pipeline supervisor (as Chris Montesano)
James Moore ... digital artist
Skye Morandin ... production coordinator: Stereo D
Luiz Philippe Moreira ... senior creature pipeline technical director: Weta Digital
Eleanor Morris ... animation production manager: weta digital
Hugo R.A. Morris ... vfx production manager: WETA Digital
Zac Morris ... Weta Digital
Vita Morrison ... production assistant / production coordinator
Neil Roy Moss ... shotgun project manager
Matt Mueller ... senior head of optical department: Weta Digital
Shane Mulholland ... layout department manager: Weta Digital
Viktor Muller ... visual effects supervisor
Jesus Munoz ... visualization artist: the third floor inc
Laura Murillo ... roto/paint artist
Colleen Murphy ... visual effects production manager
Karen M. Murphy ... visual effects producer
Ken Museth ... head of simulation r&d
Jens Mårtensson ... visual effects artist
Marnus Nagel ... effects artist: weta digital
Duncan Nairn ... Paint artist
Amit Narwani ... matchmove artist: ScanlineVFX
Amber Marie Naveira ... wrangler manager: Weta Digital
Charlotte Nelson ... head of production: the third floor inc
Mark Nettleton ... lead compositor: Weta Digital
Mervyn New ... compositor: ScanlineVFX
Trent Newton ... ingest/delivery department: Stereo D
Samantha Nield ... animation department manager: Weta Digital
Ruthie Nielsen ... junior motion r&d technical director: Weta Digital
Mark Nijjar ... technical director: Stereo D
Mike Ocoboc ... digital compositor
Jeremy Oddo ... head of IT: the third floor inc
Macy Oja ... previs coordinator: the third floor inc
Ondrej Ondracek ... 3d generalist: UPP
Julie Orosz ... visual effects producer: ScanlineVFX - Munich
Chelsea Osborne ... rotoscope artist: Weta Digital
Raphael Oseguera ... production manager
Daniel Ostrov ... lead motion capture pipeline developer: Weta Digital
Emiliano Padovani ... head of shaders department: Weta Digital
Gabe Page ... shared services manager
Parisa Pajoohandeh ... ingest/delivery department: Stereo D
Peter Palarik ... digital compositor
Mangesh Palkrit ... visual effects supervisor
Federico Pansardi ... lighting artist: UPP
Athanasios Papadimitrou ... pipeline support: the third floor inc
Eszter Papp ... digital compositor
Cloud Park ... fx artist: ScanlineVFX
Christos Parliaros ... pipeline developer: Weta Digital
Jeremy Patterson ... stereoscopic compositor
Cara Payne ... art dept production manager: weta digital
Emily Pead ... visual effects coordinator
Jared Pejkovic ... rotoscope artist: Weta Digital
Daniel Perez ... 3d generalist: ScanlineVFX - Munich
Crystal-Lee Perry ... motion capture tracker: Weta Digital
Eric Petey ... animation supervisor: ScanlineVFX
Gabriela Petrova ... digital compositor
Roland Pfisterer ... digital compositor: Weta Digital
Ben Pickering ... visual effects producer
Adrian Pinder ... cloth simulation: WETA Digital
John Ployhar ... visualization artist: the third floor inc
Tomás Pokorný ... digital compositor: visual effects
James Pollard ... rotoscope artist: Weta Digital
Jason Pomerantz ... post production supervisor: Stereo D
Dan Pool ... Virtual Art Dept Artist
Cornelius Porzig ... effects technical director: Weta Digital
Christian Poullay ... camera technical director: Weta Digital
Sean Prasso ... mocap reference camera operator
Jeremy Preissner ... global director of systems engineering: legend 3d
Stewart Probert ... Production Manager: Clear Angle Studios
Gareth Prosser ... motion capture tracker
Derek N. Prusak ... post production manager: Deluxe 3D/Stereo D
Ivan Prvulj ... fx lead: ScanlineVFX
Lauren Puntillo ... head of marketing: the third floor inc
Simon Quach ... senior digital paint artist: WETA Digital
Cesar Quijada ... senior digital paint artist: Weta Digital
Paul Raeburn ... compositor: Weta Digital
Jennifer Ramos ... visual effects production manager: Weta Digital
Kade Ramsey ... digital paint artist: Weta Digital
Kisholay Ray ... production coordinator: Deluxe StereoD
George Redmond ... onset facial capture technician: WETA Digital
Markus Reithoffer ... senior compositor: WETA Digital
Marco Revelant ... models supervisor
Mnandi Ridley ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Grant Roa ... visual effects production runner: Weta Digital
Andrew Roberts ... computer graphics supervisor: ScanlineVFX - Munich
Ben Roberts ... Compositor
Joshua Robertson ... Pipeline TD
Filippo Robino ... senior fx artist
Ryan Rogers ... lead lighting technical director
Suresh Rohit ... Production Manager
Luis David Romero ... witness camera
Gabriela Roque López ... Software Developer
Francesco Rosati ... texture artist
Lucita Rule ... digital paint artist: Weta Digital
Peter Salter ... senior camera technical director: weta digital
Alessandro Saponi ... cg supervisor
Shane Saravia ... technical director: Stereo D
Vinod Sathe ... lead compositor
Rohan Satyanand ... Mocap Video Engineer
Carlo Scaduto ... digital compositor
Casey Schatz ... virtual production supervisor: the third floor inc
Stefan Schneider ... digital modeler
John Schratz ... visual effects
Sven Schwarz ... Lookdev artist: Weta Digital
Nick Seabright ... digital compositor
Giuseppe Seda ... visual effects artist
Ryan Sefton ... 3d artist
Georgina Selby ... vfx department manager
Paolo Emilio Selva ... head of software engineering
Yeongho Seol ... senior motion capture developer
John Seppala ... digital compositor
Gianfranco Sgura ... Lead Compositor: Weta Digital
Harshkumar Shah ... creature assistant technical director
Siddharth Shah ... compositor: ScanlineVFX
James Shaw ... senior environment modeler: Weta Digital
Bjoern Siegert ... pipeline technical director: Weta Digital
Jane Simons ... visual effects coordinator
Mykhailo Slavov ... digital compositor: Weta Digital
Michael Smale ... art head of department: Weta Digital
Cameron Smith ... lead compositor: Weta Digital
Dane Allan Smith ... Vice President: THE THIRD FLOOR / head of business development: the third floor inc
Marc Smith ... senior camera td
Katherine Soares ... visual effects production manager
Eddie Soria ... digital paint lead: Weta Digital
Clay Sparks ... LightStage Producer/artist
Sébastien Speierer ... rendering researcher: Weta Digital
Jonas Sperl ... layout technical supervisor: Weta Digital
Melissa Spicer ... vfx department manager: Weta Digital
Balaji Sreedharan ... visual effects production manager: LEGEND 3D
Jiri Stamfest ... Digital Matte Painting artist
Mark Stanger ... animator
Arek Stefaniak ... compositing artist
Albrecht Steinmetz ... matchmove hod: weta digital
Jacob Stephens ... layout head of department: Weta Digital
Giulia Stermieri ... visual effects
Tim Stern ... digital compositor: Weta Digital
Randi Stockton ... Reference Capture Camera Operator
Sheldon Stopsack ... visual effects supervisor
Paul Story ... animation supervisor: weta digital
Vladimira Strukanova ... character sculptor: UPP
Edward Sun ... creature puppet technical director (as Wang Sun)
Lubos Gerardo Surzin ... senior matte painter
Chris Sutherland ... compositor: ScanlineVFX
Matsune Suzuki ... asset
Tibor Szentkuti ... digital compositor
Gábor Szügyi ... matte painter
Dóra Sárközi ... visual effects coordinator: Hungary
Brian Taber ... stereographer
Hirofumi Takeda ... lead compositor: weta digital
Gergely Takács ... reference capture
Cornelia Tan ... paint artist: Weta Digital
Ahmet Levent Tasel ... senior software developer: scanline vfx - Munich
Anne Taunga ... department manager
Jamie Telfer ... camera technical director: Weta Digital
Christopher Thellas ... previs coordinator: the third floor inc
Raphael Thiery ... camera technical director: weta digital
Prajeesh Thomas ... visual effects artist: Weta Digital
Johnson Thomasson ... visualization artist: the third floor inc
Daniel Thomson ... rotoscope artist: Weta Digital
Jon Thorsen ... Lead camera td Weta Digital
Raghavi Arya Thota ... Stereo Compositor
Andrew Tinkler ... stereo compositor
Bence Barnabas Tobik ... vfx production assistant (as Tóbik Bence)
Steven Tom ... visualization artist: the third floor inc
Stephen Tong ... CG Supervisor
Simona Tositti ... modeler: Weta Digital
Wayne Traudt ... senior lighting techical director: Weta Digital
Denis Trutanic ... senior camera technical director: Weta Digital
Matt Tuffin ... lead reference capture: Weta Digital
Michal Turkowski ... FX artist / fx artist: ScanlineVFX
Péter Tárik ... digital compositor
Csaba Tóth ... visual effects technical photographer
Vaclav Uhlir ... track/matchmove artist
Ilkka Uitto ... lead editor: ScanlineVFX
Brandon Uloho ... vfx coordinator
Razvan Vacar ... motion editor: Weta Digital
Justin van der Lek ... senior compositor: Weta Digital
James Van Der Reyden ... motion capture technical director
Trish Van't Hul ... Paint Artist
Maurizio Vanolo ... visual effects artist
Balazs Varga ... digital compositor
Arnulfo Vargas ... visualization artist: the third floor inc
Bhanu Varma ... Matchmove Supervisor
Levente Vass ... senior compositor
Armando Velazquez ... senior vfx compositor
Alison Veneto-Grady ... visualization artist: the third floor inc
Daniel Veszely ... digital compositor
Eric Vidal ... digital compositor
Tarquin Vosper ... paint artist
Andreja Vuckovic ... senior facial modeller: Weta Digital / senior facial modeller: weta digital
John Walters ... digital matte painter: Weta digital
Yilin Wang ... visual effects artist
Meow Nutjaree Wannasri ... visual effects artist
Stephen J. Ward ... technology and research
Joe Warner Jr. ... cyber scanning technician: Clear Angle Studios
Ben Warner ... compositing supervisor: WETA Digital
Adam Waters ... visualization artist: the third floor inc
Aidan Waugh ... production coordinator: Deluxe StereoD
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning
Eva Weber ... vfx production coordinator: weta digital
Joe Weidenbach ... creature puppet technical director: Weta Digital
Roman Weisgerber ... digital compositor
Glenn Wells ... camera technical director
Bill Westenhofer ... visual effects supervisor
Matt E. Whyte ... rotoscope artist: Weta Digital
Guy Williams ... visual effects supervisor: Weta Digital
Hope Olaidé Wilson ... Visual Effects Production Assistant (as Hope Olaide Wilson)
Lauren Adele Reeves Wimmers ... supporting department: Weta Digital
Martin Wiseman ... bidding producer: Weta Digital
Joshua H. Wood ... modeler
Mike Wood ... digital matte artist
Dane Wylie ... assistant stereo supervisor
Howard Yan ... accountant: ScanlineVFX - Munich
Tiffany Yee ... visualization artist: the third floor inc
David Zeng ... pipeline technical director
Darren Bailey ... operations coordinator: Stereo D (uncredited)
Lorna Barnshaw ... visual effects artist: clear angle studios (uncredited)
Paul John Faeldo ... visual effects artist: Stereo D (uncredited)
Matthew Gaskin ... stereo compositor: Stereo D (uncredited)
Vanessa Mylchreest ... Paint Artist (uncredited)
Julian Payne ... roto artist: Weta Digital (uncredited)
Pieter Ribbens ... witness camera operator (uncredited)
Adam Shand ... project manager: Weta Digital (uncredited)
Jayson Simpson ... digital matte painter: Weta Digital (uncredited)

Stunts

Edit
Gaspar Adam ... stunts (as Adam Tamas Gaspar)
Oscar Ardila ... stunts
Kortel Autrey ... riding double / stunts
Eric Brown ... stunts
Taran Butler ... stunts
Tony Carbajal ... stunt driver / stunts
Bruce Concepcion ... pre-viz stunts
Tim Connolly ... stunts
Scott Corbett ... dive safety
Ellette Craddock ... pre-viz stunts
Bence Czeh ... safety diver (as Czeh Bence) / safety diver
Miklós Danka ... stunts
Nick DeKay ... stunt driver / stunts
Eddie J. Fernandez ... stunt performer / stunts (as Eddie Fernandez)
Jozsef Fodor ... stunt performer
Kinga Gavalda ... stunt driver: Mary Elizabeth Winstead
Jef Groff ... stunts
Gueber Raul Ariza Guerrero ... stunts (as Guebar Ariza) / stunts (as Gueber Ariza)
Tamas Hagyo ... stunt performer
Daniel Hargrave ... stunts
Regis Harrington ... stunts
Jason Charles Hill ... water safety
Jermaine Holt ... stunt double / stunts (as J.T. Holt)
Michael Hugghins ... stunt rigger / stunts
Scott Hunter ... stunts
Thekla Hutyrova ... utility stunts (as Thekla Hutyra)
Daniel Jackson ... stunts
Duke Jackson ... stunts
Ben Jenkin ... stunts
Kirk A. Jenkins ... stunts
Cal Johnson ... stunt driver / stunts
Ralf Koch ... stunt rigging coordiator / stunts
Ross Kohnstam ... stunts
Eniko Korcsmaros ... stunt double: Mary Elizabeth Winstead / stunts
József Kovalik Jr. ... stunt performer
Géza Kovács ... stunt performer / stunts
Tibor Milos Krisko ... stunt performer
Efka Kvaraciejus ... stunt driver / stunts
Danny Le Boyer ... stunts
Michael Lehr ... fight team / stunt performer / stunts
Balazs Lengyel ... stunts
Jalil Jay Lynch ... Motorcycle Rider Stunt Dbl Will Smith / stunts
Adam Lytle ... stunts
Dave Macomber ... stunts
Emmanuel Manzanares ... co-fight choreographer: Los Angeles / stunt pre-viz: Los Angeles
Jeremy Marinas ... fight choreographer / fight coordinator
István Draco Markolt ... stunt performer
Brad Martin ... stunt coordinator
Kyle Mclean ... stunts
Zoltan Molnar ... stunts (as Zoltan Andres Molnar)
Enzo Morales ... stunts
Jhon Morales ... stunt coordinator: Colombia / stunts
Richard Nagy ... stunt performer
Michael Neal ... water safety
Niko Nedyalkov ... stunts
Dustin Nelson ... stunts / utility stunts
Daniel Norris ... stunts
Noon Orsatti ... stunts
Juliana Ortiz ... stunts
Domonkos Pardanyi ... stunt coordinator: Hungary
Travis Parker ... Stunt Double: Will Smith / stunts
J.J. Perry ... stunt coordinator
Gábor Pesta ... stunts
Vlad Rimburg ... utility stunts: stunt pre-viz: Los Angeles
James Ryan ... stunts
Spencer Sano ... stunts / utility stunts
Hector Segura ... stunts
Andras Seregi ... stunt performer
Kenny Sheard ... stunts
Brett Sheerin ... stunt performer / stunts
Von Simmons ... stunts
Brittney Sugar ... stunt office coordinator / stunts
Gabor Szeman ... stunts
Bobby Talbert ... stunt rigger / stunts / utility stunts
Németh Tamás ... stunt performer
William Tang ... stunts
Joe Nin Williams ... stunts (as Joe Williams)
Thom Williams ... stunt performer
Hayley Wright ... stunt double: Mary Elizabeth Winstead / stunts
Angie Liset Yanez ... stunts
Justin Yu ... stunt coordinator
Marko Zaror ... Junior Stunt / stunts

Camera and Electrical Department

Edit
Tristan Allen ... Grip: NY Unit additional Photography / grip: New York
Jamie Baglio ... lighting technician
Adam Balogh ... electrician: Hungary
Kevin Barrera ... Rigging ACLT
Jacob Beil ... electrician: New York
Beau Bellanich ... rigging grip
Alex Berger ... rigging electric
Antal Berger ... rigging gaffer hungary
Dane Bjerno ... aerial camera technician
Hans Bjerno ... aerial director of photography
Leonardo Bohorquez ... first wireless technician
Eddie Bowlin ... Rigging ACLT: Georgia
Matthew Bowling ... Rigging Electrician
Matthew C. Brookman ... rigging electric (as Matthew Brookman)
Brannon D. Brown ... camera technician: Phantom Flex 4K
Bálint Budai ... Fixtures electric
László Bánszki ... electrician
Zoltán Bók ... rigging electric best boy: Hungary
Amanda Marie Campbell ... balloon technician
Dwight O. Campbell ... "c" camera first assistant: 3D
Paul Candrilli ... Best Boy Grip: New York
Mark Carlile ... lighting technician
Brian Cassar ... 3d systems technician
Kai Wai Cheng ... grip additional photography
Gary S. Christie ... grip (as Gary Christie)
Matthew Clark ... dmx tech: Georgia Unit
Calum Clarkson ... camera production assistant: Georgia
Bobby Costello ... scorpio crane tech
Edward J. Cox ... rigging gaffer
Jason Blaise Cunningham ... best boy rigging grip
Bence Czeh ... camera car driver (as Czeh Bence) / camera car driver / grip (as Czeh Bence) / grip / scorpio crane technician (as Czeh Bence)
Isti Djuroska ... 3D utility
Balázs Dobó ... lighing board operator
T. Ryan Dodson ... lighting technician
Aaron Elliott ... data management technician: Colombia
Mark Epstein ... technocrane operator
Breyner Esparragoza ... grip: Colombia
Peter Fort ... camera utility
Camilo Duarte Franco ... Camera tracker Weta Digital
Micky Froehlich ... b camera operator/splinter unit dp: Budapest
Michael Fuchs ... camera operator "b" camera: New York
Miguel Gamba ... grip: Colombia
Jorge Luis German ... video assist operator
Camilo Gutierrez ... second wireless technician
Dave Hammett ... electrician: New York
Robert Herazo ... electrician: Colombia
Alicia Hines ... camera pa: Georgia
Jacob Hinson ... rigging electrician
Robert Hoelen ... grip
Adam Horne ... electrician
Krisztián Horváth ... electrician: Hungary / lighting electrician
Alejandro Infante ... grip
Banga István ... electrician: Hungary (as Istvan Banga)
Elton Hartney James ... lighting console programmer
John Jernigan ... rigging electrician
Michael Paul Jones ... "c" camera operator
Qais Karadsheh ... digital imaging technician: second unit
Kazim Karaismailoglu ... vfx unit dit: new york
Walter Kiesling ... grip
János Kovács ... best boy grip
Nagy Krisztián ... 3D utility / camera trainee
Ferenc Krámli ... scorpio crane technician
Jeff LaBaume ... lighting technician
Dean Labossiere ... rigging electrician gang boss
Futo Laszlo ... rigger
Diego Leal ... rigging grip
Chris Leidholdt ... rigging key grip
Mitchell Andrew Lillian ... key grip
Chaehyun Mark Lim ... digital utility
Sandra Lombardi ... 3d systems technician
Florian Maier ... supervisor: STEREOTEC 3D system
Damon Marcellino ... assistant chief lighting technician
Quinn Marshall ... rigging grip: New York
Joseph Mason ... lighting technician
Daniele Massaccesi ... a camera operator
Patrick McArdle ... first assistant camera
Jack McCollum ... electrician
Douglas McCormick ... remote head technician
Rene Medina ... electrician: Colombia
Lorena Mendieta ... electric assistant
Mike Moad ... "A" Dolly Grip
Luis Moreno ... gangboss: rigging electric
Czinder Máté ... electrician
Róbert Nagy ... dive master
Csaba Nemesházi ... central loader, budapest unit
Tibor Novák ... fixtures technician
Neil Orchard ... fixtures gangboss
Péter Orosz ... balloon light technician
Casey Osborne ... grip
Jamie Pair ... b camera second assistant camera
Harrison Palmer ... rigging grip
John Paul Palmer ... lighting technician
David Parra ... video assist utility
Scott Patten ... rigging grip
Kane Pearson ... c camera second assistant
Cory Pennington ... c camera second assistant: Budapest / loader
Rich Porta ... lighting console programmer: New York
Demetri Portelli ... stereographer/stereo supervisor
György Posztos ... h.o.d. rigger
David Presley ... video assist
Sturm Pál ... best boy rigger: Hungary
Csaba Pápai ... grip: Hungary
Josh Quick ... lighting technician
Marek Radolf ... balloon lighting supervisor
Henrry Ramirez ... assistent lighting technician
John Paul Rankin ... grip: New York
Ryan Rayner ... b camera first assistant
Louis Rendemonti ... lighting technician
Donald Reynolds Jr. ... key grip
John Reynolds ... grip
Chad Rivetti ... first assistant camera: "a" camera
Pete Romano ... underwater director of photography
Ben Rothstein ... still photographer
Béla Rácz ... electrician / grip: Hungary
Maninder K. Saini ... digital imaging technician
Andreas Schmidbauer ... consultant: STEREOTEC 3D system
Jeff Schrage ... rigging electric gang boss
Zoltán Schrammel ... techno crane operator
Nick Seoane ... set lighting technician
Chris Shrider ... rigging electrician
Tanja Spelter ... consultant: STEREOTEC 3D system
Anthony Stracquadanio ... Grip: NY Unit additional Photography
Shannon Summers ... best boy: grip
Viktor Székely ... utility
Morvarid Reyes Talebzadeh ... camera pa: Colombia
Alexander Talley ... digital utility: additional
Don Telles ... grip foreman
Paul Tilden ... a camera
Dan Travers ... underwater grip/ac
Lesther Trouchon ... electrician: Colombia
Bence Tölgyesi ... 3D utility: dailies
István Törzsök ... fixtures chargehand electrican
Brandon Votaw ... additional lighting console programer
Jarred Waldron ... gaffer
Jeff Wallace ... assistant chief lighting technician: Georgia
Harley White ... fixtures technician
Marcus Zaiser ... consultant: STEREOTEC 3D system
John Zivelonghi ... set lighting technician
Lakatos Zoltán ... additional rigging electrician
John Osterman ... digital Imaging technician (uncredited)

Animation Department

Edit
Julie Baines ... animator
Henry Bennett ... animator: Weta Digital
Slavik IA ... previs artist
Mariya Kalachova ... lead animator: Weta Digital
Jerry Kung ... senior animator: Weta Digital
Rebecca-Louise Leybourne ... facial animator: Weta Digital
Chris Moss ... facial animator
Roland Vallet ... senior animator: WETA Digital

Casting Department

Edit
Zsolt Csutak ... Casting Director: Hungary
Marton Dancz ... extras casting
Matthew Eldridge ... extras casting assistant
Dann Fink ... adr voice casting
Jon Goracy ... casting associate
Shay Griffin ... casting: Atlanta
Rose Locke ... extras casting
Zsolt Ferenc Maier ... extras casting
Viktor Mitev ... second unit key crowd marshall
Kyle Allen Nichols ... casting associate atlanta
Juan Pablo Rincon ... colombia local casting
Veronika Varjasi ... extras casting
Leeba Zakharov ... casting

Costume and Wardrobe Department

Edit
Michael Anzalone ... costumer
Jenny Arango ... costume assistant: Colombia
Leslie Bellamy ... wardrobe assistant
László Bencze ... stunt and crowd supervisor
Julia Brown ... costume assistant: additional
Allison Cirbus ... Assistant Costume Designer: New York Unit
Moria Sine Clinton ... assistant costume designer
Mariah Fidalgo ... ager/dyer
Lisa Gardner ... costumer
Giselle Guevara ... costumer
Reka Gulas ... costume pa
Jessica Hunt ... additional costumer
Bethany Itterly ... tailor: Bethany Joy Costumes
Delvan James ... costumer: Mr. Smith
Kate Kelly ... costume production assistant
Júlia Kiss ... principal costumer
Konzie Koenig ... Key Costumer: re-shoots
Pashelle L. Latino ... costume supervisor
Demitria Lyles ... wardrobe assistant
Sara Matonis ... set costumer
Judith More ... stitcher
Juliana Osorio ... costume assistant: Colombia
Dóra Papp ... costumer: Mr. Smith, Budapest
Antoinette Scherer ... additional costumer
Carolina Serna ... costumer: Colombia
Cristina Spiridakis ... assistant costume designer
Kara Talley ... set costumer
Anikó Varga ... head costume ager/dyer
Catherine Vidos ... costume coordinator
Krisztina Weizer ... costumer
Susan J. Wright ... costume supervisor: New York Unit

Location Management

Edit
Sara Alread ... key assistant location manager
Rudolf András ... senior location manager: Budapest (as András Rudolf)
Katie Buckley ... location assistant
Viviana H. Camargo ... location coordinator: Colombia (as Viviana Camargo)
Juan Carrasquilla ... location unit manager: Colombia
Nadia Celis ... location assistant: Colombia
Josh Choudhury ... location assistant: New York
Daniel Correa ... location assistant: Colombia
Tóth Daniel ... location manager: Budapest (as Dániel Tóth)
Kristin Dombroski ... lead assistant location manager
Oran Domingue ... assistant location manager
Douglas Dresser ... location manager: Colombia
Jim Drinnon ... location assistant
Tom Dunn ... assistant location manager: New York
Cristian Espinosa Toro ... key assistant location manager: Colombia (as Cristian Toro)
Emerson Espinosa ... lead location assistant: Colombia
Tamás Ferenci ... assistant location manager: Budapest
Shane Foster ... parking coordinator: New York
Adaixa Freytes Iglesias ... assistant location manager: Colombia (as Ada Freytes)
Trish Gray ... assistant location manager: New York
Margarita Guzman ... assistant location manager: Colombia (as Margarita Guzmán)
Kaylyn Hagan ... location assistant
Will Hammargren ... assistant location manager
Ronnie Kupferwasser ... supervising location manager
Lowell Lambert ... location assistant
Ken Lavet ... location manager: Georgia
Steve Magerovsky ... unit production assistant: New York
Cheryl Martin ... location assistant: New York
Zachary Kyle Musten ... location assistant (as Zach Musten)
Benjamin Norton ... location assistant
Richard Patrick ... location assistant
Ana Payares ... location production assistant: Colombia
Anthony Pisani ... assistant location manager: New York
Michael Riviera ... location assistant: New York
Rich Rodi ... location assistant: New York
Juliana Rojas Roman ... location assistant: Colombia
Christian Rojas ... location assistant: Colombia
Federico Romero ... location production assistant: Colombia
Attila Rábai ... location assistant: Budapest
Csaba Sepsi ... junior location manager: Budapest
Amy Szabados ... location coordinator: Budapest
Christian Thomas ... location assistant
Bence Tóth ... assistant location manager: Budapest
Kenny Urbina ... location assistant: New York
Chase Walker ... assistant location manager
Gabby Williamson ... lead assistant location manager
Nelson Zuluaga ... location unit manager: Colombia
Michelle Eberly ... location assistant (uncredited)
Nicolas Jacob ... assistant location manager: Belgium (uncredited)

Music Department

Edit
Nico Abondolo ... musician: double bass
Ryland Angel ... Singer
Alessandro Apolloni ... Assistant Orchestrator
Aldo Arechar ... music engineer
Max Aruj ... additional arrangements
Philip Emilio Baker ... music
Bethany Brinton ... music preparation
John W. Chapman ... score recording engineer (as John Chapman)
Joe Cho ... score technical assistant
Steven Davis ... additional arrangements
Vincenzo di Francesco ... assistant orchestrator
Matt Dunkley ... conductor
Jennifer L. Dunnington ... additional music editor
Pedro Eustache ... musician: woodwind
Sven Faulconer ... additional arrangements
Luke Flynn ... music preparation
Geoff Foster ... score recording engineer
Alfie Godfrey ... Score Technical Assistant
M.B. Gordy ... musician: drums
Mark Graham ... head of music preparation
Tina Guo ... musician: cello
Riley Hughes ... music preparation
Steven Kofsky ... music production services
Mike Ladouceur ... orchestrator
Julian Lee ... composer: trailer music
Queenie Li ... Music Production Coordinator / musician - pianist
Frederick Lloyd ... trailer music
Tim Marchiafava ... assistant score mixer
Alan Meyerson ... music scoring mixer
Dmitriy Mityukhin ... trailer music
Sandra Park ... orchestra contractor
Victor Pesavento ... music preparation
Peter Rotter ... soloist contractor
Andrew Rowan ... music preparation
Ro Rowan ... musician: cello soloist
Shane Rutherfoord-Jones ... orchestrator
Steffen Thum ... additional arrangements
Samantha Van Der Sluis ... music preparation
Seth Waldmann ... score recording engineer
E. Gedney Webb ... music editor
Sam Zeines ... music editor
Joe Zimmerman ... music preparation
Michael Elderkin ... orchestrator (uncredited)
Sam Jones ... orchestrator (uncredited)

Script and Continuity Department

Edit
Hajar Mainl ... script supervisor: additional
Dug Rotstein ... script supervisor
Shane B. Scott ... script supervisor additional photography
Gabriella Winkler ... script supervisor: splinter unit

Transportation Department

Edit
Juan Sebastían Acevedo ... transportation: Colombia
Christopher Almon ... picture car mechanic
Samuel R. Anderson ... construction driver / driver: lighting crew
Nathan Antunez ... picture car coordinator
Nicholas Balibucci ... picture car captain
Ben Biggers ... dot administrator
Dave Calaway ... transportation captain
Roxie Caswell ... driver
Kerry Cochran ... production driver
Jeannie Cummings ... driver: cast
Mark Dometrovich ... transportation coordinator
Henry Dray ... transportation manager: Colombia
Jesse Ehman ... transportation dispatcher
Lance Elam ... transportation
John Guiberteau ... driver
Hoffmann Gábor ... production driver
Laura Trouble Hayes ... special effects driver
Claudia Kossik ... transportation coordinator
Viktor Lehoczki ... transportation captain
Horvát Miklós ... driver
Cindi Randall ... transportation captain
Jenny Roa Garcia ... transportation coordinator: Colombia
Grant Roa ... driver: Mr Lee
Stephen Roland ... driver
Odair Vanegas Sanchez ... transportation: Colombia
Karla Schindler ... driver
Shanda Scott ... driver
Barry Phillip Simmons ... transportation
Tim Sisson ... transportation
Michael Jon Sparks ... driver
Ivonne Torres ... Transportation Dispatcher Colombia
Misty Wilson ... driver

Additional Crew

Edit
Jorge Abril ... production assistant: Colombia
Cua-Cua Apey ... key marine captain
Chelsey Arnold ... additional production assistant
Maribel Ascencio ... assistant production coordinator: Colombia
Diana Ascher ... Post Production Accountant
Andrea Atehortua ... assistant production coordinator: Colombia
Tommy Bahr ... camera boat driver
Laboszki Balazs ... health and safety officer
Russell Bartlett ... travel coordinator: New York City
Jody Beaudin ... Location Accountant
Starr Bennett ... payroll clerk
Mariana Berenguer ... assistant to line producer: Colombia
Philipp Besa ... second assistant accountant
Benjamin Blankenship ... security: Mr. Smith, New York
Marc Bortz ... assistant: Ms. Goldberg
Natalia Breslauer ... animal wrangler
Dustin Briglin ... production assistant
Chris S. Bryant ... production coordinator: Colombia (as Chris Bryant)
Jordanne Calvin ... stand-in: Mary Elizabeth Winstead
Ricardo Camacho ... assistant: Mr. Wong, Colombia
Ann Caprio ... first assistant accountant: additional photography
Sam Carmichael ... senior coordinator: Paramount Pictures
Lara Cawsey ... assistant: producers
Christine Choi ... 3d coordinator
Nora Clark ... assistant production office coordinator
Jesse J. Cook ... assistant: Mr. Lee
Maria Cristo ... Colombia physical production coordinator
Aniko Csat ... assistant production coordinator
Elizabeth Cuartas ... production assistant: Colombia
Kody Cunningham ... production assistant
Tony Cypres ... first assistant accountant: Cartagena
Hai Dang ... stand in: Benedict Wong
Viktor de Hegyessy ... production secretary
Claudio De Vecchis ... pilot
Danielle Demmerella ... assistant: Mr. Smith
Brian Dickerson ... airplane camera pilot
John Doherty ... Safety Consultant
Albert Doumar ... assistant: Mr. Klein
Jim Drinnon ... production assistant locations
Christina Dunlop ... assistant: Mr. Ellison
Dan Duthie ... set production assistant
Vivien Dömötör ... accounting clerk
John Edmundson ... production coordinator: additional photography
Alexis Eelman ... production assistant: BASE CAMP
Brock Ennion ... Wrangler
Santiago Espinosa-Aristizabal ... Dynamo's Physical Production Assistant
Cam Everson ... staff production assistant
Howard Fannon ... Armourer
David Fencl ... key armourer
Aaron Ferguson ... trainer: Mr. Smith
Bobby Finn ... assistant: Mr. Owen
Cliff Fleming ... aerial coordinator / helicopter pilot
Cory Fleming ... aerial ground coordinator
Johanna Francis ... assistant: Mr. Brown
Victoria Fraunberger ... stand-in
Jennifer Zolten Freed ... production accountant
Björn Freiberg ... Stand In during location scenes preparation
Juan Camilo Garay ... production assistant: Colombia
Ben Gervais ... technical supervisor
Jennifer Giannone ... first assistant accountant: Hungary
Jen Gillespie ... external relations manager
Alyssa Grizzly Goldman ... production assistant
Diana Ardila Gonzalez ... payroll clerk
Shannon Griffith ... coordinator: physical production
Mihály Gál ... equipment coordinator
Árpád Görögh ... personal assistant: Mr. Lee
Walker Hare ... ADR Loop Group
Margarita Hernandez ... assistant: Mr. Smith, Colombia (as Margarita Hernández)
Dominika Heréb ... accommodation coordinator
Jason Hill ... water safety
Brittany Hoban ... marine office coordinator (as Brittany Dewees)
Michael W. Hoban ... marine boat captain
Craig Hosking ... aerial coordinator/pilot
Marie Hunter ... payroll accountant
Amanda Lee Jacoby ... assistant: Mr. Granger (as Amanda Jacoby)
Adam Jaklics ... unit technician
Jamison Jaquan ... second payroll accountant
Yuanchen Jiang ... title design
Alexander Christopher Jones ... photo-double: Will Smith
Alyssa Joseph ... distribution and marketing
Debbie Kim ... production coordinator
Kaitlin King ... background actress
Margaret King ... Medic
Richard Klein ... international political advisor: McLarty Media
Ádám Kovácsics ... unit technician
Daniela Kriston ... Engineer
Ágnes Kubikné Siroki ... H&S supervisor: Mid Atlantic Films
Meg Kuntz ... production finance coordinator: Paramount Pictures
Andrew Lantz ... production assistant
Lance Le Grange ... security: Mr. Smith
Evan Lebish ... office production assistant
Jamie Lieberman ... senior coordinator of physical production
Eric Lisausky ... Set Production Assistant
Lindsay Little ... first assistant accountant
Alex Lolli ... assistant: Mr. Bruckheimer
Anne Longstreth ... second assistant accountant
Gary Lowe ... boat captain
Jana Lundy ... second assistant accountant
Vada Majors ... production assistant
Daniel F. Malone ... marine coordinator
Shaun McLane ... photo double
Christine McLean ... assistant: Mr. Granger
Bálint Megyeri ... production assistant
Adam Meir ... adr actor
Molly Merrell ... housing coordinator
Dániel Mertz ... set production assistant: additional
Julie Miklos ... production assistant
Stewart Scott Mitchell ... production resources
Benedek Akos Molnar ... unit assistant
Lilla Molnar ... production assistant
Joe Montanaro ... security: Mr. Smith, New York
Frank Murray ... production consultant
Kinczel Máté ... accounting clerk
Szabó Máté ... unit technician
Michael Neal ... assistant marine coordinator / water safety
Paloma Nebot ... first assistant accountant
Austin Night ... assistant: Mr. Bruckheimer
Olivia O'Hara ... additional production assistant
Shelly O'Mahony-Masso ... assistant: producers, Colombia (as Shelly Masso)
Omaira Olarte ... health and safety
Julian Ordoñez ... production secretary: Colombia
Adrian Otero ... assistant: Ms. Winstead, Colombia
Kyndra Palinkas ... additional set production assistant
Pamela Morgan Pena ... construction clerk
Dairo Peña ... Payroll Coordinator
Edoardo Pinto Bonomo ... Principal Cast Assistant and Unit Consultant Assistant (as Edoardo Pinto)
Sami Ponoroff ... assistant: Mr. Bruckheimer
Boyce Powell ... production assistant
Grant Prater ... production secretary
Janos Prihoda ... immigration coordinator
Cynthia Quan ... production finance controller
Avery Regen ... production assistant
Nancy Reid ... assistant: Mr. Ellison
Virle S. Reid ... additional armorer
Lori M. Roberts ... production accountant
Thomas Roberts ... set medic
David M. Rodriguez ... post production accountant
Nath Rodriguez ... travel coordinator: Colombia (as Nath rodriguez)
Jarin Rossiter ... production consultant
Harrison Russell ... stand in: Will Smith
Samir Saieh ... production assistant: Colombia
George Sampson ... security: Mr. Smith
Lauren Ruth Santana ... paymaster: Colombia
Scoty Sardinha ... assistant: Mr. Smith
Scott Schreiber ... accounting clerk
Alan Searcy ... production secretary
Oliver Sepsi ... additional production assistant
Kenny Sheard ... technical advisor
Asa Sims ... security: Mr. Smith
Michael Singer ... unit publicist
Tara Sinnott ... executive assistant: Mr. Bruckheimer
Dennis Smith ... Set Medic
Kyle Smith ... assistant: Mr. Smith
Rebecca Soler ... adr loop group
Zsolt Soltész ... catering manager
Tate Sonnack ... epk production manager
Yuly Springer ... Payroll Assistant
Deirdre Sullivan ... office production assistant
Soma Szathmári ... production assistant
Péter Szántó ... armorer
Wisinger Tamás ... studio stage manager
Patrick Trice ... production assistant
Kinga Trimmel ... production accountant hu post
Kolos Trimmel ... production accountant: Hungery
Lauren Tucker ... supervising travel coordinator
Stephen Turselli ... key set production assistant
Serenah Tyson ... office production assistant
Daniel Valbuena ... aerial ground coordinator / pilot
Dora Marcela Vanegas ... pilot
Emõke Vágási ... clearance coordinator
George Tyrell Watson ... production assistant
Miles Webb ... stand in: Will Smith & Victor Hugo
Nicole Williams ... assistant: Mr. Oman
Thom Williams ... water safety
Ryan Witherly ... second assistant accountant
Richard Woolbert ... assistant: Ms. Reid
Michele Wright ... second assistant accountant
Sandra L. Yeary ... location accountant: colombia
Courtney Young ... Dialect coach: Benedict Wong, Clive Owen, Ralph Brown, Douglas Hodge
Brett Young-Fountain ... key second assistant accountant
Wolfgang Ziegler II ... production assistant
Lipták Zita ... assistant: producers, Budapest (as Zita Lipták)
Robert Perry Bierman ... production staff (uncredited)
Daniel James Fassler ... armorer (uncredited)
Reny Nazarian ... 4DX Effects Editor (uncredited)

Thanks

Edit
Raphaël Benoliel ... special thanks: Firstep Production
Tatiana Buelvas ... special thanks: The Etcar Fortificaciones
Luis Ricardo Donoyer ... special thanks: The Etcar Fortificaciones
Mark Friedberg ... special thanks
Jack Kline ... special thanks
Beth Nelson ... special thanks: Savannah Regional Film Commission
Larry Paul ... special thanks
Zoltán Rátóti ... special thanks (as Zoltan Ratoti)
John Toll ... special thanks

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

A retiring assassin, Henry Brogan, finds himself pursued by a mysterious killer that can predict his every move. Discovering that he's being hunted by a younger clone of himself, Henry needs to find out why he's being targeted and who the creator is. Written by bixy gello

Plot Keywords
Taglines Who will save you from yourself See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • 双子杀手 (China, Mandarin title)
  • Shuang zi sha shou (China, Mandarin title)
  • Géminis (Spain)
  • Shuang zi ren wu: die ying wei ji (Hong Kong, Mandarin title)
  • Đàn Ông Song Tử (Vietnam)
  • See more »
Runtime
  • 117 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $138,000,000 (estimated)

Did You Know?

Edit
Trivia Tony Scott and Curtis Hanson were attached to the movie in the '90s when Disney was producing the movie. Because computer effects were not advanced enough at the time, the studio cancelled the project. See more »
Goofs During the shooting scene in the liquor store, there was no spilled liquor on the floor; only glass. See more »
Movie Connections Featured in Top 10 Worst Movies of 2019 (2019). See more »
Soundtracks Afterthought See more »
Quotes Henry: I'm not gonna shoot you!
Junior: Mind if I shoot you?
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed