Edit
Vampire Killers (2009) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Phil Claydon

Writing Credits  

Stewart Williams ... (screenplay) and
Paul Hupfield ... (screenplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Silvia Colloca ... Carmilla
Margarita Hall Margarita Hall ... Daughter of Darkness 1
Sianad Gregory Sianad Gregory ... Daughter of Darkness 2
Mathew Horne ... Jimmy
Lucy Gaskell ... Judy
Emma Clifford ... Ms Rossi
James Corden ... Fletch
Travis Oliver ... Steve
Susie Amy ... Blonde
MyAnna Buring ... Lotte
Louise Dylan ... Anke
Ashley Mulheron ... Trudi
Tiffany Mulheron ... Heidi
John Pierce Jones John Pierce Jones ... Landlord (as John Pierce-Jones)
Steve Clark-Hall ... Sidney Goatherder No.7 / The Storyteller
Paul McGann ... Vicar
Emer Kenny ... Rebecca
Vera Graziadei ... Eva (as Vera Filatova)
Jessica Powell Jessica Powell ... Lesbian Vampire
Mary Liddell Mary Liddell ... Lesbian Vampire
Michelle Carter Michelle Carter ... Lesbian Vampire
Nellie McQuinn ... Lesbian Vampire
Kimberley Payne Kimberley Payne ... Lesbian Vampire
Stacy Franklin Stacy Franklin ... Lesbian Vampire
Kelly Franklin Kelly Franklin ... Lesbian Vampire
Suzanne Perkins Suzanne Perkins ... Lesbian Vampire
Rossana Stocchino Rossana Stocchino ... Lesbian Vampire
Lucy Emes Lucy Emes ... Lesbian Vampire
Josephine McGrail Josephine McGrail ... Lesbian Vampire
Sirle Von Schihver Sirle Von Schihver ... Lesbian Vampire
Natalie Totham Natalie Totham ... Main Title Dancing Girl
Rest of cast listed alphabetically:
Ani James Ani James ... TV Presenter (uncredited)
Terrence Stone ... Patron (uncredited)
Paul Warren ... Prologue Pitch Fork Peasant (uncredited)

Produced by 

Steffen Aumueller ... executive producer
Vic Bateman ... executive producer
Steve Clark-Hall ... producer
Claus Clausen ... executive producer
Paul Hupfield ... associate producer
Eliane Huss ... associate producer
Peter Kostense ... executive producer
Charles Layton ... executive producer
Rob Lewis ... associate producer
Xavier Marchand ... executive producer
Sam Nichols ... executive producer
Angad Paul ... co-producer
Glenn M. Stewart ... executive producer
Robert Walak ... co-producer
Stewart Williams ... associate producer

Music by 

Debbie Wiseman

Cinematography by 

David Higgs ... director of photography

Film Editing by 

James Herbert

Casting By 

Kelly Valentine Hendry
Gail Stevens

Production Design by 

Keith Maxwell

Art Direction by 

Alice Norris

Set Decoration by 

Dominic Smithers

Costume Design by 

Diana Moseley

Makeup Department 

Ben Brown ... makeup effects technician: Millennium FX
Nicola Buck ... hair stylist / makeup artist
Kirstin Chalmers ... hair designer / makeup designer
Paula Eden ... makeup effects technician: Millennium FX
Darlene Forrester ... crowd hair & make up artist: daily
Neill Gorton ... makeup effects designer: Millennium FX
Claire Green ... makeup effects technician: Millennium FX
Martina Hawkins ... makeup effects administrator: Millennium FX
Rob Mayor ... supervising makeup effects artist: Millennium FX
Donald McInnes ... hair supervisor / makeup supervisor
Jon Moore ... makeup effects technician: Millennium FX
Darren Nevin ... makeup effects technician: Millennium FX
John Nolan ... makeup effects technician: Millennium FX
Gill Reeves ... makeup effects technician: Millennium FX
Martin Rezard ... supervising makeup effects artist: Millennium FX
Adrian Rigby ... makeup effects technician: Millennium FX
Alexandra Scott ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Kate Alexandra Smith ... makeup effects technician: Millennium FX (as Kate Smith)
Fiona Walsh ... makeup effects technician: Millennium FX
Kate Walshe ... makeup effects coordinator: Millennium FX
Alexandra Wathey ... makeup effects technician: Millennium FX (as Alex Wathley)
Lauren Wellman ... makeup effects technician: Millennium FX
Mandy Gold ... crowd makeup artist (uncredited)
Laura Lilley ... daily crowd hair stylist (uncredited) / daily crowd makeup artist (uncredited)
Chris Lyons ... special effects teeth (uncredited)
Laura McIntosh ... makeup artist (uncredited)
Brigitta Smart ... makeup artist: dailies (uncredited)
Lauge Voigt ... special makeup effects artist (uncredited)
Sian Wilson ... daily crowd makeup artist (uncredited)

Production Management 

Charlotte Ashby ... production manager
Emma Zee ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Phil Booth ... first assistant director
Hannah Brown ... third assistant director
Dan John ... second assistant director
Vaughn Stein ... crowd assistant director

Art Department 

Alison Adams ... graphic artist / model maker
Louise Bohling ... scenic artist
Dan Bryant ... stand-by props
David Chappell ... construction manager
Craig Cheeseman ... dressing props
Noel Cowell ... property master (as Noel Cowel)
Steve Crewe ... carpenter (as Stephen Crewe)
Adam Cutts ... painter
Kevin Day ... stand-by props
Nick Dugdale ... scenic carpenter
David Garbe ... chargehand carpenter
Zaman Ghulam ... painter
David Gray ... stand-by rigger
John Hext ... head painter (as Jonathan Hext) / stand-by painter (as Jonathan Hext)
Martin Kane ... dressing props
Amy-Louisa Osborn ... art department assistant
Andrew Smith ... stand-by carpenter
Geoff Stainthorp ... chargehand carpenter (as Geoffrey Stainthorp)
Roger Tarry ... carpenter
Rosanna Westwood ... stand-by art director
John Whalley ... scenic artist
Ian Whiteford ... greensman
Janine Wilder ... scenic artist
Silas Gee Williams ... draughtsman (as Silas Williams)
Andrew Barnden ... storyboard artist (uncredited)

Sound Department 

Owen Bleasdale ... foley recordist
Scott Brewster ... LAS ADR recordist
Gerry Clay ... transfer engineer
Arthur Fenn ... sound maintenance engineer
Nick Foley ... adr mixer
James Gibb ... sound trainee
Hugo Jeffreys ... adr mixer
Robin Johnson ... sound maintenance engineer
Bernard O'Reilly ... supervising sound editor
Keith Partridge ... foley assistant
Jamison Rabbe ... dubbing sound mixer
Johnathan Rush ... re-recording engineer (as Jonathan Rush)
Barnaby Smyth ... foley supervisor
Andrew Stirk ... re-recording mixer / supervising sound editor
David Turner ... sound technical coordinator
Paulette Victor-Lifton ... foreign language adr supervisor
Michele Woods ... adr editor
James Dandridge ... sound maintenance engineer (uncredited)
Simon Hayes ... production sound mixer (uncredited)
Gerard Loret ... re-conform editor (uncredited)
Johnathan Rush ... sound mix technician (uncredited)

Special Effects by 

Neal Champion ... special effects supervisor: Special Effects Ltd
Stephen Paton ... special effects floor manager: Special Effects (GB) Ltd (as Steve Paton)
Scott Peters ... special effects technician: Special Effects Ltd
Graham Aikman ... special effects technician (uncredited)
Neill Gorton ... special effects designer (uncredited)
Claire Green ... mould maker (uncredited)
Martina Hawkins ... effects office administrator (uncredited)
Peter Hawkins ... animatronic technician (uncredited)
Casper Lailey ... special effects technician (uncredited)
Rob Mayor ... effects manager (uncredited)
Jon Moore ... special effects makeup: floor supervisor (uncredited)
John Nolan ... animatronic designer (uncredited)
Nick P. Phillips ... special effects technician (uncredited)
Martin Rezard ... prosthetics (uncredited)
Kate Alexandra Smith ... mould maker (uncredited)
Kate Walshe ... special effects coordinator (uncredited)
Mike Wild ... armourer (uncredited)

Visual Effects by 

Dan Alterman ... roto artist: Rushes Film & TV
Harry Ash ... rushes management: visual effects second unit
George Barbour ... 3D artist: Rushes Film & TV
Sebastian Barker ... 3D artist: Rushes Film & TV / stunts: visual effects second unit (as Seb 'Baker' Barker)
Jocelin Capper ... rushes management: visual effects second unit (as Joce Capper)
Joseph Dymond ... roto artist: Rushes Film & TV (as Joe Dymond)
Sukh Gill ... art department: visual effects second unit / visual effects coordinator: Rushes Film & TV
Paul Gregory ... research and development: Rushes Film & TV
Andy Hargreaves ... 3D artist: Rushes Film & TV (as Andrew 'Burnley' Hargreaves)
Noel Harmes ... roto artist: Rushes Film & TV
Warwick Hewett ... stand-by props: visual effects second unit
Louise Hussey ... gaffer: visual effects second unit / visual effects producer: Rushes Film & TV
Ryan Hutchings ... shake compositor: Rushes Film & TV
Jonna Isotalus ... shake compositor: Rushes Film & TV
Alex Jenyon ... matte painter: Rushes Film & TV
Hayden Jones ... visual effects supervisor: Rushes Film & TV
Tom Kimberley ... shake compositor: Rushes Film & TV
Anthony Laranjo ... roto artist: Rushes Film & TV
Alex Llewellyn ... shake compositor: Rushes Film & TV
Hugh Macdonald ... shake compositor: Rushes Film & TV
Mike Marcus ... shake compositor: Rushes Film & TV
Angela Noble ... 3D artist: Rushes Film & TV
Jesse Parkhill ... shake compositor: Rushes Film & TV
Mark Pascoe ... 3D artist: Rushes Film & TV
Jonathan Privett ... camera operator: visual effects second unit / visual effects supervisor: Rushes Film & TV
Cristina Puente ... shake compositor: Rushes Film & TV
Eleanor Rogers ... shake compositor: Rushes Film & TV
Aurora Shannon ... digital intermediate assistant
Lee Tibbetts ... 3D artist: Rushes Film & TV
Craig Travis ... 3D artist: Rushes Film & TV / spider wrangler: visual effects second unit
Alan Williamson ... 3D artist: Rushes Film & TV
Neil Harrison ... digital intermediate systems administrator (uncredited)
Jez Tucker ... senior systems administrator (uncredited)

Stunts 

Sean Adames ... stunt performer
Stephanie Carey ... stunt performer
Stuart Clark ... stunt coordinator
Derek Lea ... stunt coordinator
Lee Millham ... stunt performer
Helen Steinway Bailey ... stunt performer (as Helen Bailey)
Andy Wareham ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Amir Aal ... camera trainee
Andy Bell ... electrician
Louisa Court ... grip assistant
Liam Daniel ... still photographer: Freud Communications
Camilla Drennan ... clapper loader: "a" camera
Dan Fontaine ... gaffer
Jon Howard ... clapper loader: "b" camera
David Moore ... electrician
Ricky Payne ... electrician
Barney Piercy ... focus puller: "a" camera (as Barney Piercey)
Matthew Poynter ... focus puller: "a" camera
Steve Pugh ... key grip
Philip Sindall ... camera operator
Jonathan Smiles ... red camera consultant
Erin Stevens ... focus puller: b camera
Derek Walker ... camera operator
John Walker ... best boy
Frankie Webster ... rigger
Steve Fitzpatrick ... rigger (uncredited)
Nic Lawson ... cinematographer: second unit (uncredited)
Rory Moles ... first assistant camera: second unit (uncredited)

Casting Department 

Tisha Binot ... casting coordinator: Accelerate
Colin Jones ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Russell Barnett ... wardrobe supervisor
Erin Claridge ... stand-by costumer
Angela Egan ... wardrobe mistress
Calandra Meredith ... costume assistant (uncredited)
Adrianna Veal ... costumer (uncredited)

Editorial Department 

Michael Deming ... digital film bureau: Ascent 142 Features
Rob Farris ... digital intermediate producer: Ascent 142 Features
Marie Fernandes ... digital intermediate producer: Ascent 142 Features
Rob Gordon ... digital on-line editor: Ascent 142 Features
Emily Greenwood ... digital on-line editor: Ascent 142 Features
Timothy P. Jones ... digital film bureau: Ascent 142 Features
Patrick Malone ... digital intermediate head of department: Ascent 142 Features
Alexandra Montgomery ... post-production coordinator
John Palmer ... digital film bureau manager: Ascent 142 Features
Rob Pizzey ... digital colorist: Ascent 142 Features
Gordon Pratt ... digital film bureau: Ascent 142 Features
Laurent Treherne ... digital film technical supervisor: Ascent 142 Features
Mark Bankhead ... dailies assistant (uncredited)
Andrew Cave ... dailies assistant (uncredited)
Jerry Ramsbottom ... assistant editor (uncredited)
Steven Waltham ... trainee assistant editor (uncredited)

Location Management 

Rob Campbell-Bell ... location assistant (as Robert Cambell-Bell)
Duncan Flower ... location manager
Claire Tovey ... location manager

Music Department 

Chris Barrett ... assistant music engineer
Mat Bartram ... assistant music engineer
Crouch End Festival Chorus ... musician: choir
James Fitzpatrick ... music contractor: choir
Clio Gould ... orchestra leader
Ian Neil ... music supervisor
Steve Price ... music recordist
Royal Philharmonic Orchestra ... music performers
Hayley Westenra ... solo vocalist
Tony Wharmby ... music preparator
Debbie Wiseman ... conductor / orchestrator
Steve Price ... music recording engineer (uncredited)

Transportation Department 

Tim Hambley ... unit driver: Cine-Film Cars
Rob Hempenstall ... unit driver: Cine-Film Cars
David Murray ... unit driver: Cine-Film Cars
Michael White ... unit driver: Cine-Film Cars

Other crew 

Frank Ayaoge ... head of technical services: Alliance Films / Momentum Pictures
Gavin Braxton ... chief executive officer: AV Pictures
Lee Brazier ... For AV Pictures
Lucie Phillips Browne ... continuity trainee
Daniel Budd ... first assistant accountant (as Dan Budd)
Stephanie Busby ... trainee assistant production coordinator
Neil Calder ... completion guarantor: Film Finances
Jane Carolan ... head of marketing and sales administration: AV Pictures
Alison Cornwell ... chief financial officer: Alliance Films / Momentum Pictures
Chris Cullum ... health and safety officer
Nazmeen Dhansey ... accounts assistant
Glynn Evans ... unit paramedic
Sarah Fahy ... production insurance: Totally Entertainment Ltd
Jo Fernihough ... unit publicist: Freud Communications (as Johanna Fernihough)
Matt Gallagher ... clearances
Anne Gartside ... head of publicity: Alliance Films / Momentum Pictures
Neil Gillard ... legal advisor: AV Pictures, on behalf of Reed Smith LLP
Douglas J. Gunn ... corporate administrator: Velvet Bite Ltd.
Chris Hainsworth ... Finance Executive AV Pictures
Stuart Hall ... electronic press kit: Freud Communications
Ruth Halliday ... clearances
Ella Harris ... floor runner
Rebecca Hawkes ... international technical services: AV Pictures, on behalf of Schedule 2
Andrew Hildebrand ... head of legal and business affairs: Europe, Alliance Films / Momentum Pictures
Ruth Hodgson ... completion guarantor: Film Finances
Ben Hopwood ... floor runner
Mick Hurrell ... health and safety officer
Jane Jackson ... script supervisor
Rachel James ... post-production accountant
Steve Joberns ... production auditor: Shipleys LLP
Ian Kirk ... chief operating officer: AV Pictures
K. Knight ... choreographer (as Kwame Knight) / movement director (as Kwame Knight)
David Korda ... completion guarantor: Film Finances
Anna Krupnova ... sales and acquisitions executive: AV Pictures
Steve Lansdown ... banking services: AV Pictures, on behalf of Royal Bank of Scotland
Matthew Lawrence ... title designer (as Matt Lawrence)
Nadiya Luthra ... production secretary
Spyro Markesinis ... head of legal and business affairs: UK, Alliance Films / Momentum Pictures
Alison McCarthy ... production auditor: Shipleys LLP
Graham McQueen ... data manager
John Miles ... production accountant
Lisa Nitti ... legal advisor: Velvet Bite Ltd., on behalf of Greenberg Traurig LLP
Linda Pather ... completion guarantor: Film Finances
Holly Pullinger ... production coordinator
Karen Redfern ... international technical services: AV Pictures, on behalf of Schedule 2
Kate Riddell ... unit publicist: Freud Communications
Jamie Schwartz ... head of marketing: Alliance Films / Momentum Pictures
Sudie Smyth ... completion guarantor: Film Finances
John Taylor ... laboratory contact: Soho Film Lab
Derek Townshend ... production insurance: Totally Entertainment
Aloys R. Vet ... chief financial controller: Velvet Bite Ltd.
Ajay Bhatt ... medical coordinator (uncredited)
Sarah Shepherd ... dialect coach (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed