Edit
Generation Kill (TV Mini-Series 2008) Poster

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Susanna White ... (4 episodes, 2008)
Simon Cellan Jones ... (3 episodes, 2008)

Series Writing Credits  

Ed Burns ... (7 episodes, 2008)
David Simon ... (7 episodes, 2008)
Evan Wright ... (7 episodes, 2008)

Series Cast  

Alexander Skarsgård ...  Sgt. Brad 'Iceman' Colbert 7 episodes, 2008
James Ransone ...  Cpl. Josh Ray Person 7 episodes, 2008
Lee Tergesen ...  Evan 'Scribe' Wright 7 episodes, 2008
Jon Huertas ...  Sgt. Antonio Espera 7 episodes, 2008
Stark Sands ...  Lt. Nathaniel Fick 7 episodes, 2008
Billy Lush ...  Lance Cpl. Harold James Trombley 7 episodes, 2008
Jonah Lotan ...  Navy Hm2 Robert Timothy 'Doc' Bryan 7 episodes, 2008
Wilson Bethel ...  Cpl. Evan 'Q-Tip' Stafford 7 episodes, 2008
Pawel Szajda ...  Cpl. Walt Hasser 7 episodes, 2008
Marc Menchaca ...  Gunnery Sgt. Mike 'Gunny' Wynn 7 episodes, 2008
Rey Valentin ...  Cpl. Gabe Garza 7 episodes, 2008
Kellan Lutz ...  Cpl. Jason Lilley 7 episodes, 2008
Mike Figueroa ...  Sgt. Leandro 'Shady B' Baptista 7 episodes, 2008
Rudy Reyes ...  Sgt. Rodolfo 'Rudy' Reyes 7 episodes, 2008
Rich McDonald ...  Cpl. Anthony 'Manimal' Jacks 7 episodes, 2008
Eric Ladin ...  Cpl. James Chaffin 7 episodes, 2008
Chance Kelly ...  Lt. Col. Stephen 'Godfather' Ferrando 7 episodes, 2008
Eric Nenninger ...  Cpt. Dave 'Captain America' McGraw 7 episodes, 2008
Brian Patrick Wade ...  Cpt. Craig 'Encino Man' Schwetje 7 episodes, 2008
Neal Jones ...  Sgt. Maj. John Sixta 7 episodes, 2008
Michael Kelly ...  Cpt. Bryan Patterson 7 episodes, 2008
David Barrera ...  Gunnery Sgt. Ray 'Casey Kasem' Griego 7 episodes, 2008
Benjamin Busch ...  Maj. Todd Eckloff 7 episodes, 2008
Owain Yeoman ...  Sgt. Eric Kocher 7 episodes, 2008
J. Salome Martinez ...  Cpl. Jeffrey 'Dirty Earl' Carisalez 7 episodes, 2008
Nabil Elouahabi ...  Meesh 7 episodes, 2008
Langley Kirkwood ...  Sgt. Steven Lovell 7 episodes, 2008
Stefan Otto Stefan Otto ...  Cpl. Nathan Christopher 7 episodes, 2008
Sal Alvarez ...  Cpl. Hector Leon 7 episodes, 2008
Daniel Fox ...  Pfc. John Christeson 7 episodes, 2008
Bjorn Steinbach ...  Cpl. Michael Stinetorf 7 episodes, 2008
Sydney Hall Sydney Hall ...  Cpl. Teren 'T' Holsey 7 episodes, 2008
Justin Shaw Justin Shaw ...  Sgt. Michael 'Budweiser' Brunmeier 7 episodes, 2008
Sean Brosnan ...  Cpl. Daniel Redman 7 episodes, 2008
Theo Landey ...  Sgt. Damon Fawcett 7 episodes, 2008
Kyle Siebert Kyle Siebert ...  Cpl. John Burris 7 episodes, 2008
Jeffrey John Carisalez Jeffrey John Carisalez ...  Cpl. Smith 7 episodes, 2008
Darron Meyer ...  Cpl. Cody Scott 7 episodes, 2008
Eric Kocher Eric Kocher ...  Gunnery Sgt. Rich Barrett 7 episodes, 2008
Denton Douglas Denton Douglas ...  Cpl. Trevor Darnold 6 episodes, 2008
Josh Barrett Josh Barrett ...  Sgt. Larry Shawn 'Pappy' Patrick 5 episodes, 2008
Robert John Burke ...  Maj. Gen. James 'Chaos' Mattis 3 episodes, 2008
Aziz Khacham Aziz Khacham ...  Iraqi Father 1 episode, 2008
Henk Pretorius ...  Marine at Cigarette Factory 1 episode, 2008
Issam Ammi Issam Ammi ...  Iraqi Man Ar Rifa 1 episode, 2008
Fouad Chahab Fouad Chahab ...  Iraqi Elder 1 episode, 2008
Leyla Haidarian Leyla Haidarian ...  Young Woman at Checkpoint 1 episode, 2008
Daniel Janks ...  Sgt. Christopher Wasik 1 episode, 2008
Abdelkrim Ouasmi Abdelkrim Ouasmi ...  Iraqi Man 1 episode, 2008
Danie Struwig Danie Struwig ...  Alpha Lieutenant 1 episode, 2008
Tamer Burjaq ...  Iraqi Man 1 episode, 2008
Wayne Harrison Wayne Harrison ...  Col. Dowdy 1 episode, 2008
Amair Jomran Amair Jomran ...  Surrendering Iraqi 1 episode, 2008
Antonio David Lyons ...  Marine Pastor 1 episode, 2008
Michael Mosley ...  Gunnery Sgt. Robert Swarr 1 episode, 2008
Karl Thaning ...  Mister Goodwrench 1 episode, 2008
Ian B. Williams Ian B. Williams ...  Medic Corpsman 1 episode, 2008
Zaioud Ayad Zaioud Ayad ...  Iraqi Man 1 episode, 2008
Garth Breytenbach ...  Cottle 1 episode, 2008
James MacEwan ...  Dazed Marine 1 episode, 2008
Michael Piscitelli Michael Piscitelli ...  Cpl. James Simon 1 episode, 2008
Luke Rous Luke Rous ...  Alpha Marine 1 episode, 2008
Abdelaziz Tamri Abdelaziz Tamri ...  Iraqi Prisoner 1 episode, 2008
Nicholas Van Der Bijl Nicholas Van Der Bijl ...  Supply Truck Marine 1 episode, 2008
Bousmid Abdennabi Bousmid Abdennabi ...  Iraqi Man 1 episode, 2008
Mehboob Bawa Mehboob Bawa ...  Pizza Vendor 1 episode, 2008
Badria Timimi ...  Bedoin Mother 1 episode, 2008
Schuyler Vorster Schuyler Vorster ...  Charlie Marine 1 episode, 2008
David Warshofsky ...  Battalion Commander 1 episode, 2008
Brendan Griffin ...  CIA Agent 1 episode, 2008
Van Rheda Lekeur Van Rheda Lekeur ...  Older Bedouin Woman 1 episode, 2008
Abdelkrim Oustar Abdelkrim Oustar ...  Iraqi Prisoner 1 episode, 2008
Rachid Sabitri Rachid Sabitri ...  Iraqi man 1 episode, 2008
Den Antonakas Den Antonakas ...  Marine Guard 1 episode, 2008
Jonathan Hearns Jonathan Hearns ...  Bravo 3 Corpsman 1 episode, 2008
Stewart Scudamore ...  General Zaid Al Hamadi 1 episode, 2008
Aiden Lithgow Aiden Lithgow ...  Junior Marine Officer 1 episode, 2008
Raad Rawi ...  Sadi Ali Hossein 1 episode, 2008
Andrew Spicer Andrew Spicer ...  Lt. Alex Aubin 1 episode, 2008
Muhamed Nur Nordien Muhamed Nur Nordien ...  Iraqi Man Ash Shattra 1 episode, 2008
Kevin Otto Kevin Otto ...  Combat Engineer 1 episode, 2008
Stephen Jennings Stephen Jennings ...  Combat Engineer 1 episode, 2008
Tyrone Keogh ...  Charlie Marine 1 episode, 2008
Craig Hawks Craig Hawks ...  Sgt. Charles Graves 1 episode, 2008
Michael Thompson Michael Thompson ...  Cpl. Ryan Jeschke 1 episode, 2008
Adam Abdul Majid Adam Abdul Majid ...  Iraqi Girl's Father 1 episode, 2008
Jay Wilkison ...  CIA Agent unknown episodes
William Hunter Howell William Hunter Howell ...  Marine (uncredited) 2 episodes, 2008
Klasie Botha Klasie Botha ...  Marine (uncredited) 1 episode, 2008
Farhan Khan ...  Indian male (uncredited) 1 episode, 2008
Traverse Le Goff ...  Marine (uncredited) 1 episode, 2008

Series Produced by 

Ed Burns ... executive producer (7 episodes, 2008)
Andrea Calderwood ... producer (7 episodes, 2008)
George Faber ... executive producer (7 episodes, 2008)
Jonathan Haren ... post-production producer (7 episodes, 2008)
Carol Hughes ... line producer (7 episodes, 2008)
Nina Kostroff-Noble ... co-executive producer (7 episodes, 2008)
Charles Pattinson ... executive producer (7 episodes, 2008)
Lance Samuels ... line producer / line producer: South Africa (7 episodes, 2008)
David Simon ... executive producer (7 episodes, 2008)
Greg Spence ... associate producer (7 episodes, 2008)
Anne Thomopoulos ... executive producer (7 episodes, 2008)
Evan Wright ... consulting producer (7 episodes, 2008)

Series Cinematography by 

Ivan Strasburg ... (7 episodes, 2008)

Series Film Editing by 

Jason Krasucki ... (3 episodes, 2008)
Oral Norrie Ottey ... (3 episodes, 2008)
Tania Reddin ... (1 episode, 2008)

Series Casting By 

Alexa L. Fogel ... (7 episodes, 2008)

Series Production Design by 

Rob Harris ... (7 episodes, 2008)

Series Art Direction by 

Mickey Lennon ... (7 episodes, 2008)
Jo Riddell ... (6 episodes, 2008)

Series Set Decoration by 

Emilia Roux ... (1 episode, 2008)

Series Costume Design by 

Darion Hing ... (7 episodes, 2008)

Series Makeup Department 

Juanette Van Der Merwe ... assistant makeup artist / makeup assistant: second unit (4 episodes, 2008)
Rob Carlisle ... prosthetics fabrication (1 episode, 2008)
Candice Drury ... hair stylist / makeup artist (1 episode, 2008)
Natasha du Toit ... hair stylist / makeup artist (1 episode, 2008)
Kathleen Hepburn ... hair stylist / makeup artist (1 episode, 2008)
Marli Kruger ... makeup assistant: second unit (1 episode, 2008)
Shiralee MacLachlan ... hair stylist / makeup artist (1 episode, 2008)
Sue Michael ... key hair designer / key makeup designer / prosthetics designer (1 episode, 2008)
Melissa Slabbert ... hair stylist / makeup artist (1 episode, 2008)
Minuche Snyman ... hair stylist / makeup artist (1 episode, 2008)

Series Production Management 

Natascha Leite ... production manager: second unit (7 episodes, 2008)
Angela Phillips ... production manager / unit production manager (7 episodes, 2008)
Robin Whittaker ... post-production manager (7 episodes, 2008)
Grant David Cinnamon ... assistant unit manager (1 episode, 2008)
Helen Flint ... production executive: Company Pictures (1 episode, 2008)
Jean-Roux Viljoen ... unit manager (1 episode, 2008)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Ray Kenny ... second second assistant director (7 episodes, 2008)
Mary Soan ... first assistant director / assistant director (7 episodes, 2008)
Adrian Toynton ... second assistant director (7 episodes, 2008)
Justin Van Der Merwe ... second assistant director / second second assistant director (7 episodes, 2008)
Harry Boyd ... first assistant director / assistant director (6 episodes, 2008)
Ulf Brantås ... second unit director (3 episodes, 2008)
Mike Eley ... second unit director (3 episodes, 2008)
Karan Monkhouse ... first assistant director (3 episodes, 2008)
Nicholas Cherry ... third assistant director (1 episode, 2008)
Matthew Muskett ... second second assistant director (1 episode, 2008)
Tony Slater Ling ... second unit director (1 episode, 2008)
Grant Nale ... first assistant director (unknown episodes)
Leo Phiri ... second assistant director (unknown episodes)
Jacques Steenkamp ... trainee assistant director (unknown episodes)
Jacques Terblanche ... second assistant director (unknown episodes)
Marcy Trout ... second second assistant director (unknown episodes)
Christo van Schalkwyk ... second assistant director (unknown episodes)

Series Art Department 

Willie Botha ... props fabrication (7 episodes, 2008)
Shane Bunce ... property master / props master (7 episodes, 2008)
Storm Dyssell ... on-set art director (7 episodes, 2008)
Sheona Mitchley ... set dresser (7 episodes, 2008)
Johan Oosthuizen ... props / on-set art director (7 episodes, 2008)
Ross Rayners ... art department coordinator (7 episodes, 2008)
Jo Riddell ... art director: graphics / graphics art director (7 episodes, 2008)
Robert van de Coolwijk ... set designer (7 episodes, 2008)
Mark Walker ... set dressing leadman / leadman (7 episodes, 2008)
Steven Saunders ... animal sculptor (6 episodes, 2008)
Merinda Geyer ... assistant property master / assistant props master (5 episodes, 2008)
Nick Pelham ... storyboard artist (3 episodes, 2008)
Murray Bennett ... construction foreman (1 episode, 2008)
Nhlanhla Bhengu ... stand-by set dresser (1 episode, 2008)
Mitch Gordon ... key greensman (1 episode, 2008)
David Guwaza ... art director: second unit (1 episode, 2008)
Barry Horne ... construction manager (1 episode, 2008)
Rika Horne ... key scenic artist (1 episode, 2008)
Thabiso David Mohapi ... key stand-by props (1 episode, 2008)
Kyle Peterson ... art department assistant (1 episode, 2008)
Donovan Strydom ... lead scenic (1 episode, 2008)
Cobus Van Der Waal ... art department assistant coordinator (1 episode, 2008)
Derryn Brigg ... assistant set dresser (unknown episodes)
Brendan Houghton ... storyboard artist (unknown episodes)
Andrew McCarthy ... set dresser (unknown episodes)
Patrick O'Connor ... draftsman (unknown episodes)

Series Sound Department 

Greg Albert ... sound recordist: second unit (7 episodes, 2008)
Dawn Gough ... assistant sound editor (7 episodes, 2008)
Stefan Henrix ... supervising sound editor (7 episodes, 2008)
Will Ralston ... supervising adr editor: US (7 episodes, 2008)
Catherine Thomas ... assistant sound editor (7 episodes, 2008)
Virginia Thorn ... foley editor (7 episodes, 2008)
Paul Virostek ... field recordist (7 episodes, 2008)
Jack Whittaker ... sound effects editor (7 episodes, 2008)
Scott Delaney ... post-production audio (6 episodes, 2008)
Forbes Noonan ... foley recordist (6 episodes, 2008)
Graham Headicar ... sound effects editor (5 episodes, 2008)
Andy Kennedy ... sound designer (5 episodes, 2008)
Alexandros Sidiropoulos ... assistant re-recording mixer / re-recording mixer / foley recordist (5 episodes, 2008)
Peter Gates ... dialogue editor (4 episodes, 2008)
Danny Hambrook ... sound mixer (4 episodes, 2008)
Stuart Hilliker ... re-recording mixer (4 episodes, 2008)
Martin Jensen ... re-recording mixer / dubbing mixer (4 episodes, 2008)
Adam Laschinger ... boom operator (4 episodes, 2008)
Nigel Stone ... supervising adr editor: UK (4 episodes, 2008)
Alex Ellerington ... additional sound effects editor (3 episodes, 2008)
Iain Eyre ... dialogue editor (3 episodes, 2008)
Paul Munro ... boom operator / boom (3 episodes, 2008)
Colin Nicolson ... sound mixer / sound recordist (3 episodes, 2008)
Becki Ponting ... supervising adr editor: UK (3 episodes, 2008)
Lee Walpole ... sound effects editor (3 episodes, 2008)
David Evans ... sound designer (2 episodes, 2008)
Paul Hamblin ... re-recording mixer (2 episodes, 2008)
Ben Norrington ... dialogue editor (2 episodes, 2008)
Steve Browell ... additional dialogue editor (1 episode, 2008)
Andre Schmidt ... adr editor (1 episode, 2008)
Paul Tirone ... adr recordist (1 episode, 2008)
Randy Babajtis ... sound effects recordist (unknown episodes)
Bob Kellough ... sound effects recordist (unknown episodes)
Andrew Morgado ... adr mixer (unknown episodes)
Rob Nokes ... sound effects recordist (unknown episodes)
Judah Getz ... adr mixer (uncredited) (7 episodes, 2008)
Rick Gould ... adr recordist (uncredited) (7 episodes, 2008)
Jason Oliver ... adr recordist (uncredited) (7 episodes, 2008)
Troy Porter ... adr mixer (uncredited) (7 episodes, 2008)

Series Special Effects by 

Antony Stone ... special effects coordinator / pyrotechnician (7 episodes, 2008)
Donavin Waters ... special effects technician (6 episodes, 2008)
Jenny-Lynne Hucks ... special effects technician (1 episode, 2008)
Gavin Pearson ... special effects technician (1 episode, 2008)
Athean Reubenique Vigeland ... special effects technician (1 episode, 2008)
Matt Vogel ... special effects advisor (unknown episodes)

Series Visual Effects by 

Dimitri Bakalov ... cg artist: Cinesite (7 episodes, 2008)
Mawusime Blewuada ... data operations: Cinesite (7 episodes, 2008)
Joel Bodin ... cg artist: Cinesite (7 episodes, 2008)
Yanick Bourgie ... digital matte painting: Cinesite / matte painting: Cinesite (7 episodes, 2008)
Clare Brody ... data operator: Framestore (7 episodes, 2008)
Dave Calub ... retouch and restoration (7 episodes, 2008)
Chas Cash ... cg artist: Cinesite (7 episodes, 2008)
Scott Chambers ... compositor / compositor: Cinesite (7 episodes, 2008)
Lee Chidwick ... visual effects coordinator: Cinesite / effects coordinator: Cinesite (7 episodes, 2008)
Laurent Cordier ... cg artist: Cinesite (7 episodes, 2008)
Matthew D'Angibau ... camera matchmove: Cinesite (7 episodes, 2008)
Ken Dailey ... visual effects producer: Cinesite (7 episodes, 2008)
Dave Early ... digital matte painting: Cinesite / matte painting: Cinesite (7 episodes, 2008)
Erik Ellefsen ... cg artist: Cinesite (7 episodes, 2008)
Anna Ford ... production support: Cinesite (7 episodes, 2008)
Roger Gibbon ... digital matte painting: Cinesite / matte painting: Cinesite (7 episodes, 2008)
Joe Godfrey ... digital intermediate conform editor / visual effects film conform editor (7 episodes, 2008)
Dianne Gordon ... data operations: Cinesite (7 episodes, 2008)
Joey Harris ... camera matchmove: Cinesite (7 episodes, 2008)
Dan Harrod ... compositor: Cinesite (7 episodes, 2008)
Peter Hartless ... visual effects coordinator (7 episodes, 2008)
Robin Huffer ... cg artist: Cinesite (7 episodes, 2008)
Adam Lucas ... cg artist: Cinesite (7 episodes, 2008)
Sam Lucas ... cg artist: Cinesite (7 episodes, 2008)
Keith Mason ... visual effects editor (7 episodes, 2008)
Adam McInnes ... visual effects supervisor (7 episodes, 2008)
Paul Murphy ... cg artist: Cinesite (7 episodes, 2008)
Nicole O'Brien ... data operations: Cinesite (7 episodes, 2008)
Nawaz Parker ... data operations: Cinesite (7 episodes, 2008)
Arnaud Pecqueur ... cg artist: Cinesite (7 episodes, 2008)
Daniel Pettipher ... production support: Cinesite (7 episodes, 2008)
Jean-Paul Rovela ... lead lighting technical director: Cinesite / cg artist: Cinesite (7 episodes, 2008)
Adam Rowland ... compositor / compositor: Cinesite (7 episodes, 2008)
Alexander Savenko ... cg artist: Cinesite (7 episodes, 2008)
Carlo Scaduto ... compositor: Cinesite (7 episodes, 2008)
Claude Schitter ... cg artist: Cinesite (7 episodes, 2008)
Michele Sciolette ... production support: Cinesite (7 episodes, 2008)
John Sissen ... camera matchmove: Cinesite / camera technical director: Cinesite (7 episodes, 2008)
David Sjodin ... compositor / compositor: Cinesite (7 episodes, 2008)
John Slattery ... compositor: Cinesite (7 episodes, 2008)
Alex Smith ... compositor: Cinesite (7 episodes, 2008)
Courtney Vanderslice ... head of production: Cinesite / executive producer: Cinesite (7 episodes, 2008)
Holger Voss ... cg artist: Cinesite (7 episodes, 2008)
Karen Wand ... compositor: Cinesite (7 episodes, 2008)
Ollie Weigall ... digital artist: Cinesite (7 episodes, 2008)
Annabel Wright ... digital intermediate conform editor (7 episodes, 2008)
Aviv Yaron ... location stills photography: Cinesite (7 episodes, 2008)
Anthony Zwartouw ... cg artist: Cinesite (7 episodes, 2008)
Louie Alexander ... digital restoration supervisor: Framestore-CFC (6 episodes, 2008)
Matthew Baker ... retouch and restoration: Framestore-CFC (6 episodes, 2008)
Antony Bluff ... visual effects producer (6 episodes, 2008)
Paul Burke ... scanning and recording: Framestore (6 episodes, 2008)
Francesca Canducci ... retouch and restoration: Framestore (6 episodes, 2008)
Ronan Carr ... restoration artist: digital restoration (6 episodes, 2008)
Richard Edwards ... data operator: Framestore (6 episodes, 2008)
John Inch ... retouch and restoration (6 episodes, 2008)
Liana Jackson ... retouch and restoration (6 episodes, 2008)
Steve Karski ... senior lighting technical director: Cinesite / cg artist: Cinesite (6 episodes, 2008)
James Long ... data operator: Framestore CFC (6 episodes, 2008)
Mike Morrison ... digital intermediate producer: Framestore CFC (6 episodes, 2008)
Lee Rankin ... scanning and recording: Framestore CFC (6 episodes, 2008)
Asa Shoul ... digital colourist (6 episodes, 2008)
Samuel J.R. Smith ... visual effects coordinator / on-set visual effects coordinator (6 episodes, 2008)
Nick Stanley ... retouch and restoration: Framestore (6 episodes, 2008)
Adrian Steel ... lead render wrangler (6 episodes, 2008)
Allan Torp Jensen ... compositor / compositor: Cinesite (5 episodes, 2008)
Stuart Partridge ... effects supervisor: Cinesite (4 episodes, 2008)
David Sewell ... effects supervisor: Cinesite (4 episodes, 2008)
Can Tuncer ... visual effects artist: Cinesite / cg artist: Cinesite (4 episodes, 2008)
Dennis Michelson ... visual effects supervisor (3 episodes, 2008)
Gareth Repton ... digital compositor / compositor: Cinesite (3 episodes, 2008)
Terence Alvares ... compositor: Cinesite (1 episode, 2008)
Paul Birkett ... digital artist: Cinesite (1 episode, 2008)
Andy Burrow ... scanning and recording manager: Framestore (1 episode, 2008)
Ivan Busquets ... compositor: Cinesite (1 episode, 2008)
Roisin Byrne ... production support: Cinesite (1 episode, 2008)
Paul Edwards ... effects producer: Cinesite (1 episode, 2008)
Juan Jesús García ... matte painting: Cinesite (1 episode, 2008)
Geoffroy Givry ... compositor: Cinesite (1 episode, 2008)
Venetia Hadley ... digital artist: Cinesite (1 episode, 2008)
Christian Irles ... compositor: Cinesite (1 episode, 2008)
Matt Kasmir ... compositor: Cinesite (1 episode, 2008)
Sevendalino Khay ... matte painting: Cinesite (1 episode, 2008)
Alberto Montañés ... compositor: Cinesite (1 episode, 2008)
Guy Nesfield ... digital artist: Cinesite (1 episode, 2008)
Stephane Paris ... cg supervisor: Cinesite (1 episode, 2008)
Tom Pegg ... compositor: Cinesite (1 episode, 2008)
Michael Ridgwell ... digital artist: Cinesite (1 episode, 2008)
Andy Robinson ... compositor: Cinesite (1 episode, 2008)
Abigail Scollay ... compositor: Cinesite (1 episode, 2008)
Lisa Wild ... cg artist: Cinesite (1 episode, 2008)
Ben Baker ... head of digital lab: Framestore CFC (unknown episodes)
Zachary Bloom ... scanning and recording: Framestore CFC (unknown episodes)
Herbert Butler ... digital intermediate conform editor (unknown episodes)
Ryan Cronin ... 3D animator (unknown episodes)
Jared Embley ... 3D tracker: Cinesite (unknown episodes)
Mai Gray ... retouch and restoration: Framestore-CFC (unknown episodes)
Karsten Hecker ... film mastering engineer: Framestore CFC (unknown episodes)
Nikhil Ghoorbin ... scanning and recording technician (uncredited) (7 episodes, 2008)
Piers Hampton ... executive visual effects producer: Bluff Hampton (uncredited) (7 episodes, 2008)
Edwin Metternich ... retouch and restoration: Framestore (uncredited) (7 episodes, 2008)
Jonathan Sykes ... data operations: cinesite (uncredited) (7 episodes, 2008)
Keith Barton ... technical support: Cinesite (uncredited) (6 episodes, 2008)
Zoe Cousins ... digital film scanning and recording (uncredited) (6 episodes, 2008)
Adam Hawkes ... head of restoration (uncredited) (6 episodes, 2008)
Afif Heukeshoven ... camera matchmove: Cinesite (uncredited) (6 episodes, 2008)
Keir Longden ... camera matchmove: Cinesite (uncredited) (6 episodes, 2008)
Veronica Marcano ... scanning & recording operator: Framestore (uncredited) (6 episodes, 2008)
Claire McGrane ... production support: Cinesite (uncredited) (6 episodes, 2008)
Adam Parker ... retouch and restoration: Framestore (uncredited) (6 episodes, 2008)
Miriam Pepper ... digital artist: Cinesite (uncredited) (6 episodes, 2008)
Jimmy Saul ... assistant manager scanning & recording: Framestore (uncredited) (6 episodes, 2008)
John Leedham ... systems architect (uncredited) (2 episodes, 2008)

Series Stunts 

Flip Bester ... utility stunts (7 episodes, 2008)
Paul Hampshire ... stunt performer (7 episodes, 2008)
Dan Hirst ... stunt coordinator / second stunt coordinator (7 episodes, 2008)
Grant Hulley ... stunt coordinator (7 episodes, 2008)
Morne van Tonder ... assistant stunt coordinator / key stunt rigger (7 episodes, 2008)
Paul Pieterse ... stunt performer (2 episodes, 2008)
George Bailey ... stunt performer / stunt rigger (1 episode, 2008)
Oliver Bailey ... stunt double (1 episode, 2008)
Dermot Brogan ... stunt performer / stunt rigger (1 episode, 2008)
François Coetzer ... stunt performer / stunt rigger (1 episode, 2008)
Bradley Peterson ... stunt performer (1 episode, 2008)
Franz Spilhaus ... stunts (1 episode, 2008)
Jordan Shade ... stunts (unknown episodes)
Francois Grobbelaar ... stunt performer (unknown episodes)
Adam Horton ... stunt performer (unknown episodes)
Anton Moon ... stunt performer (unknown episodes)
John Smith ... utility stunts (uncredited) (6 episodes, 2008)
Julian Koberman ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2008)

Series Camera and Electrical Department 

Robert Fischer ... key grip: second unit (7 episodes, 2008)
Paul Schiraldi ... still photographer (7 episodes, 2008)
Zane Harrison ... first assistant camera: "a" camera (6 episodes, 2008)
Lesley Manuel ... electrician (6 episodes, 2008)
Regardt Maritz ... darkroom loader (5 episodes, 2008)
Graham McFarlane ... camera operator (5 episodes, 2008)
Ulf Brantås ... director of photography: second unit (3 episodes, 2008)
Mike Eley ... director of photography: second unit (3 episodes, 2008)
Stuart Howell ... camera operator / steadicam operator (3 episodes, 2008)
Peter Belcher ... camera operator (2 episodes, 2008)
Ian Adrian ... camera operator (1 episode, 2008)
Alan Barnes ... gaffer: second unit (1 episode, 2008)
Telfer Barnes ... focus puller (1 episode, 2008)
Justin Brokensha ... focus puller (1 episode, 2008)
Gerhard Geldenhuys ... loader (1 episode, 2008)
Robert Gilman ... key grip (1 episode, 2008)
Jean-Pierre Hankins ... best boy (1 episode, 2008)
Guy Hodgen ... focus puller (1 episode, 2008)
Zane Kassiem ... grip assistant (1 episode, 2008)
Brett McDowell ... best boy grip (1 episode, 2008)
John Mckay ... gaffer (1 episode, 2008)
Guy Micheletti ... key grip (1 episode, 2008)
Tatum Roche ... loader (1 episode, 2008)
Garth Scholtz ... loader (1 episode, 2008)
Emmanuel Chonco Sithole ... best boy (1 episode, 2008)
Tony Slater Ling ... cinematographer: second unit (1 episode, 2008)
Simon Wright ... video playback operator (1 episode, 2008)
Zak Katz ... video assist: second unit (unknown episodes)

Series Casting Department 

Ty Harman ... casting associate / casting associate: Los Angeles (7 episodes, 2008)
Christine Kromer ... casting associate (7 episodes, 2008)
Shahid Abrahams ... assistant extras coordinator (1 episode, 2008)
Suzanne Crowley ... casting: UK (1 episode, 2008)
Jackie Mayou ... extras casting coordinator (1 episode, 2008)
Gilly Poole ... casting: UK (1 episode, 2008)
Christa Schamberger ... casting: South Africa (1 episode, 2008)
Lauren Lazell ... casting assistant (unknown episodes)
Briony Barnett ... casting assistant: UK (uncredited) (1 episode, 2008)

Series Costume and Wardrobe Department 

Lerato Motsoadira ... wardrobe assistant / costume stand-by (7 episodes, 2008)
Marisa Toyas ... costumer / costume stand-by (7 episodes, 2008)
Dolan Godfrey ... assistant to costume designers (1 episode, 2008)
Faldelah Hendricks ... seamstress (1 episode, 2008)
Susan Howie ... assistant costume designer (1 episode, 2008)
Mabel Mofokeng ... wardrobe supervisor (1 episode, 2008)
Mankoe Ngamlana ... wardrobe key stand-by (1 episode, 2008)
Emily 'Nan' Rakaku ... costume stand-by (1 episode, 2008)
Augustine Taylor ... tailor (1 episode, 2008)
Nomathemba Edith Vilakazi ... costume stand-by (1 episode, 2008)

Series Editorial Department 

Gavin Burridge ... digital intermediate on-line editor (7 episodes, 2008)
Alistair Hamer ... digital intermediate on-line editor (7 episodes, 2008)
Raphi Hill ... editing room trainee / second second assistant editor (7 episodes, 2008)
Yan Miles ... first assistant editor / assembly editor (7 episodes, 2008)
Will Ralston ... post-production coordinator: LA / post-production coordinator: Los Angeles (7 episodes, 2008)
Karenjit Sahota ... assistant editor (7 episodes, 2008)
Jo Smyth ... second assistant editor (7 episodes, 2008)
Erika Brüning ... digital mastering producer (1 episode, 2008)
Jason Krasucki ... additional editor (1 episode, 2008)
Mike Morrison ... digital intermediate producer (1 episode, 2008)
Alex Panton ... digital intermediate additional producer (1 episode, 2008)
Asa Shoul ... digital intermediate colorist (1 episode, 2008)
Mark Wright ... negative cutter (unknown episodes)

Series Location Management 

Jaco Espach ... location manager (1 episode, 2008)
Giles Harris ... location captain (1 episode, 2008)
Bruce Purnell ... location scout: daily (uncredited) (1 episode, 2008)

Series Music Department 

P.J. Bloom ... music supervisor (7 episodes, 2008)
Heather Guibert ... music coordinator (7 episodes, 2008)

Series Transportation Department 

Jessica Bartels ... transportation coordinator (1 episode, 2008)
Sean Berkhout ... on-set transportation captain (1 episode, 2008)
Paul Fisher ... action vehicle coordinator (1 episode, 2008)
Jon Henn ... transportation: second unit (1 episode, 2008)
Morgan Pather ... transportation manager (1 episode, 2008)
Adrian Pillay ... transportation captain (1 episode, 2008)

Series Other crew 

Irene Chawko ... script supervisor (7 episodes, 2008)
Marie Dong ... location accountant / assistant accountant: UK (7 episodes, 2008)
Donal Geraghty ... financial controller (7 episodes, 2008)
Carol Heij ... accommodation coordinator (7 episodes, 2008)
Robert Leedham ... script editor / script editor: Company Pictures (7 episodes, 2008)
Lance Peters ... key armorer / key armourer (7 episodes, 2008)
Valerie Rose ... cast coordinator (7 episodes, 2008)
Laura A. Schweigman ... assistant: David Simon / script coordinator (7 episodes, 2008)
Ailene Staples ... assistant: Nina K. Noble / assistant: Nina Kostroff Noble (7 episodes, 2008)
Adele Steward ... production coordinator (7 episodes, 2008)
Christo Strydom ... cashier (7 episodes, 2008)
Addie Vigario ... payroll: accountant (7 episodes, 2008)
Laura Wilcox ... production accountant / production accountant: South Africa (7 episodes, 2008)
Ian B. Williams ... assistant to producers (7 episodes, 2008)
Andrea F. Cannistraci ... legal services (6 episodes, 2008)
Rory Downing ... business affairs manager (6 episodes, 2008)
Helen Flint ... head of production (6 episodes, 2008)
Lathiem Groenmeyer ... production coordinator: second unit (6 episodes, 2008)
Dan Hirst ... boot camp instructor (6 episodes, 2008)
Jan Hogevold ... production executive: Framestore CFC (6 episodes, 2008)
Mark J. Levenstein ... production executive (6 episodes, 2008)
Sheena Peters ... set armorer (6 episodes, 2008)
David Preece ... qc operator (6 episodes, 2008)
Maeve Slemon ... office production coordinator / travel coordinator (3 episodes, 2008)
Donovan Roberts-Baxter ... key production coordinator: South Africa / production coordinator (2 episodes, 2008)
Sal Alvarez ... martial arts advisor (1 episode, 2008)
Lorna Bennet ... script supervisor: second unit (1 episode, 2008)
Nadia Brand ... on-set production assistant (1 episode, 2008)
Jerome Butler ... dialect coach (1 episode, 2008)
Jeffrey John Carisalez ... marine technical advisor (1 episode, 2008)
George Cashell ... post production accountant (1 episode, 2008)
Joan Jerome De Magalhães ... accounts payable (1 episode, 2008)
Melissa Elliott ... main and end titles (1 episode, 2008)
Charlotte Essex ... assistant: George Faber (1 episode, 2008)
Shonah Gallichan ... production coordinator: South Africa (1 episode, 2008)
Abdelhafid Hakim ... advisor: arabic - South Africa (1 episode, 2008)
Eric Kocher ... key military advisor (1 episode, 2008)
Richard Nelson ... finance director: Company Pictures (1 episode, 2008)
Archibald Nkwana ... production secretary (1 episode, 2008)
Helen Pannett ... coordinator: UK (1 episode, 2008)
Ashleigh Potgieter ... accounting clerk (1 episode, 2008)
Rob Quigley ... production accountant: UK (1 episode, 2008)
Vicky Richardson ... assistant: Helen Flint (1 episode, 2008)
Gert Uys ... helicopter pilot (1 episode, 2008)
Ozayr Vally ... medic (1 episode, 2008)
Garin Van Munster ... animal wrangler (1 episode, 2008)
Sheena Venter ... key armourer (1 episode, 2008)
Adhemar Vigario ... payroll accountant (1 episode, 2008)
Dan Bester ... assistant armourer (unknown episodes)
Terence Mulder ... assistant armourer (unknown episodes)
Oliver Steele ... set armorer (unknown episodes)
Jacques Steenkamp ... production assistant (unknown episodes)
Rebecca Thornell ... script clearance (unknown episodes)
Cubus Vilonel ... armorer (unknown episodes)
Paul Hampshire ... assistant boot camp instructor (uncredited) (6 episodes, 2008)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed