Poster

Justice League ()


Reference View | Change View


Fueled by his restored faith in humanity and inspired by Superman's selfless act, Bruce Wayne enlists the help of his newfound ally, Diana Prince, to face an even greater enemy.

Director:
Awards:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
Batman / Bruce Wayne
...
Superman / Clark Kent
...
Lois Lane
...
Wonder Woman / Diana Prince
...
The Flash / Barry Allen
...
Aquaman / Arthur Curry
...
Cyborg / Victor Stone
...
Alfred
...
Martha Kent
...
Queen Hippolyta
...
Commissioner Gordon
...
Steppenwolf (voice)
...
Mera
...
Silas Stone
...
Menalippe
...
Mayor (as Ingvar Sigurdsson)
...
Ares
...
Zeus
...
Ancient Atlantean King
...
Singing Icelandic Woman (as Salóme Gunnarsdóttir)
...
Young Icelandic Woman
Björt Sigfinnsdóttir ...
Young Icelandic Woman
...
Black Clad Alpha
...
Black Clad Beta
Chris Courtenay ...
Old Bailey Judge
Heather Imbeah ...
Old Bailey Clerk
Carla Turner ...
School Teacher
...
School Girl
Serene Angus ...
School Girl's Friend
Anna Burgess ...
School Girl's Friend
Mia Burgess ...
School Girl's Friend
Alison Chang ...
School Girl's Friend
Constance Bole ...
School Girl's Friend
Shahla Ayamah ...
School Girl's Friend
...
German Archaeologist
...
MP Guard
...
Detective Crispus Allen
Rebecca Perfect ...
News Reporter at Isle of Crete (as Rebecca C. Perfect)
...
Ancient King of Men
Védís Vífilsdóttir ...
Icelandic Child (Girl)
Snæfríður Rán Aðalsteins ...
Icelandic Child (Girl)
Grace Cookey-Gam ...
Old Bailey Lawyer
Matthew Bates ...
Old Bailey Hostage
...
School Chaperone
...
Venelia
...
Penthesilea
Hari James ...
Trigona
...
Philippus
...
Euboea
...
Officer Ben Sadowsky
...
Homeless Man
...
Howard the Janitor
Martin Troakes ...
Welsh Tavern Barkeep
...
Central City Prison Guard
Jérôme Pradon ...
Louvre Conservationist (as Jerome Pradon)
...
Star Labs Scientist
...
Star Labs Scientist
Rachel Blenkiron ...
Star Labs Scientist
...
Star Labs Cleaning Staff
...
Star Labs Cleaning Staff
Aurore Lauzeral ...
Artemis
Frazer Hammill ...
Furious Young Man
J.K. Glynn ...
Furious Young Man (as JK. Glynn)
...
Veteran Cop
Ninaz Khodaiji ...
Grocer
...
Female Cop
Joe Reisig ...
Bruiser
Vaughn Johseph ...
Local Anchor
...
Janitor's Wife
...
Garrett Bowman
...
Prison Guard (as Bruce Lester Johnson)
Peter Henderson ...
Bald Inmate
Yoni Roodner ...
Russian Son
Molly Shenker ...
Russian Daughter
...
Russian Father
Kasha Bajor ...
Russian Mother
Dan Mersh ...
Art Thief
...
Art Thief
Caitlin Burles ...
Art Thief
...
Cop
...
Guard
...
Guard
Leila Reid ...
Guard
...
Guard
...
Guard
Penny Lane ...
Guard
Stephanie Haymes-Roven ...
Amazon Cavalry General
...
Air Force Security
Keith Simpson ...
Air Force Security
Gary A. Hecker ...
Creature Vocals (voice) (as Gary Hecker)
Rest of cast listed alphabetically:
...
College Dean (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
...
US Navy Guard (uncredited)
Geoff Banks ...
Viking (uncredited)
Kimberly Barrios ...
Office Assistant (uncredited)
...
Amazonian Warrior (uncredited)
...
Gotham tourist (uncredited)
Marc Benanti ...
Cop Behind Desk (uncredited)
...
Military Policeman 2 (uncredited)
...
Army of Men (uncredited)
...
Amazonian Warrior (uncredited)
Paulina Boneva ...
Paramedic Gotham City Hospital (uncredited)
...
Defence Department Official (uncredited)
...
Elinore Stone (uncredited)
...
Front Row Football Fan (uncredited)
...
Metropolis Pedestrian (uncredited)
...
News Reporter (uncredited)
...
Tortured Atlantean (uncredited)
...
Daily Planet Reporter (uncredited)
Chloe Collingwood ...
University Student (uncredited)
...
SO19 Armed Police (uncredited)
Mark Cross ...
Gotham Wild Cat Supporter (uncredited)
...
Henry Allen (uncredited)
...
Policeman (uncredited)
Greg Draven ...
Viking (uncredited)
...
Guard (uncredited)
...
Lex Luthor (uncredited)
...
Co-Pilot (uncredited)
Errol Francis ...
Football Spectator (uncredited)
...
Cop in Gotham (uncredited)
...
School Faculty (uncredited)
...
Junkie in Gotham Police HQ (uncredited)
Philip Harvey ...
Arkham Guard 3 (uncredited)
Lola Hazim ...
University Student (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
Pete Buzzsaw Holland ...
Gotham Wild Cat Supporter (uncredited)
...
Metropolis Citizen (uncredited)
...
Soldier (uncredited)
...
Gotham City Football Fan (uncredited)
...
Witness 1 (uncredited)
Dolly Jagdeo ...
Pedestrian in Park (uncredited)
...
Atlantean Military Messenger (uncredited)
...
Young Girl (uncredited)
Jackson Kai ...
Trainer (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
Craig Thomas Lambert ...
Special Forces (uncredited)
...
News Reporter (uncredited)
...
Amazonian Warrior (uncredited)
...
FBI Agent (uncredited)
...
Mr. Wilson (uncredited)
...
Sketch Witness (uncredited)
...
Epione (uncredited)
...
Kent Farm Contractor (uncredited)
...
Burglar (uncredited)
Tom Metcalfe ...
Parademon (uncredited)
...
Armed Police (uncredited)
...
American Intelligence Officer (uncredited)
Sandeep Mohan ...
Government Official (uncredited)
Paul A Munday ...
Navy Guard (uncredited)
Celina Nessa ...
Commuter (uncredited)
Karl Ng ...
Pedestrian (uncredited)
Andrew G. Ogleby ...
Sideline Cameraman (uncredited)
Nick Owenford ...
TV Reporter (uncredited)
Christopher Painter ...
GCU Supporter (uncredited)
...
Bio Hazard Suit Soldier (uncredited)
...
Amazon Warrior (uncredited)
Marlonde Pierre ...
US Army Guard (uncredited)
Keith Porter ...
U.S Airforce Lt. (uncredited)
...
Reporter at the Daily Planet (uncredited)
...
SCO19 Sniper (uncredited)
...
Pedestrian (uncredited)
...
Sgt. Bennett (uncredited)
...
News Reporter (uncredited)
Mark Ryder ...
Gotham Football Supporter (uncredited)
...
Amazon Warrior (uncredited)
...
Viking (uncredited)
Tamara Sharpe ...
Tourist (uncredited)
Rahji Shrinarine ...
PC Spencer (uncredited)
Amanda Smith ...
Passerby (uncredited)
...
Armies Of Men Mongolian Warlord (uncredited)
...
Policewoman (uncredited)
...
Ancient Warrior (uncredited)
...
Task Force Deputy (uncredited)
Pep Thompson ...
Army of Men (uncredited)
Roy Martin Thorn ...
Armed Police (uncredited)
Michael Thyx ...
Secret Service (uncredited)
Winson Ting ...
American-Football Stadium Fan (uncredited)
Adam Trzcinski ...
Passerby (uncredited)
Rob Vowles ...
Head of Security at the Old Bailey (uncredited)
Joe Warshaw ...
cop in Gotham HQ (uncredited)
...
Landing Crew (uncredited)
...
Passerby (uncredited)
Alex James Wood ...
Gotham City Driver (uncredited)
...
Antiope (uncredited)

Directed by

Edit
Zack Snyder ... (directed by)

Written by

Edit
Jerry Siegel ... (Superman created by) and
Joe Shuster ... (Superman created by)
 
Chris Terrio ... (story by) &
Zack Snyder ... (story by)
 
Chris Terrio ... (screenplay by) and
Joss Whedon ... (screenplay by)
 
Gardner Fox ... (Justice League of America created by)
 
Bob Kane ... (Batman created by) and
Bill Finger ... (Batman created by)
 
William Moulton Marston ... (Wonder Woman created by)
 
Jack Kirby ... (Fourth World created by)
 
Bob Kane ... (character: Alfred Pennyworth) (uncredited)
 
Don Cameron ... (character: Alfred Beagle as Alfred Thaddeus Crane Pennyworth) (uncredited)
 
Carmine Infantino ... (character: Bartholomew Henry "Barry" Allen/The Flash) (uncredited)
 
Geoff Johns ... (story "Justice League: Origin") (uncredited)
 
Mort Weisinger ... (character: Arthur Curry/Aquaman) (uncredited)
 
Marv Wolfman ... (character: Victor Stone/Cyborg) (uncredited)
 
Robert Kanigher ... (character: Bartholomew Henry "Barry" Allen/The Flash) (uncredited)
 
George Pérez ... (character: Victor Stone/Cyborg) (uncredited)
 
Jim Lee ... (story "Justice League: Origin") (uncredited)
 
Paul Norris ... (character: Arthur Curry/Aquaman) (uncredited)
 
Harry G. Peter ... (Wonder Woman co-created by) (uncredited)

Produced by

Edit
Ben Affleck ... executive producer
Madison Ainley ... associate producer
Jon Berg ... producer (produced by) (p.g.a.)
Wesley Coller ... executive producer
Marianne Jenkins ... co-producer
Finni Johannsson ... line producer: Iceland
Geoff Johns ... producer (produced by) (p.g.a.)
Daniel S. Kaminsky ... executive producer
Curt Kanemoto ... executive producer (as Curtis Kanemoto)
Benjamin Melniker ... executive producer
Christopher Nolan ... executive producer
Charles Roven ... producer (produced by) (p.g.a.)
Jim Rowe ... executive producer
Deborah Snyder ... producer (produced by) (p.g.a.)
Chris Terrio ... executive producer
Emma Thomas ... executive producer
Michael E. Uslan ... executive producer
Madison Weireter ... associate producer
Andrea Wertheim ... associate producer
Gregor Wilson ... co-producer

Music by

Edit
Danny Elfman ... (music by)

Cinematography by

Edit
Fabian Wagner ... director of photography

Film Editing by

Edit
David Brenner ... (edited by)
Richard Pearson ... (edited by)
Martin Walsh ... (edited by)

Editorial Department

Edit
Fiorenza Bagnariol ... data technician
Lucie Barbier ... dailies colourist: additional
Joel Bryant ... post-production assistant
Carlos M. Castillón ... first assistant editor
Jena Cheung ... editorial post-production assistant
Dhirendra Chhatpar ... stereoscopic editor
Romana Cicova ... assistant editor
Belen Cobian ... post-production assistant
Aaron Coot ... dailies operator
Chris Dewolde ... dailies producer
Giovanni DiGiorgio ... digital intermediate assistant
Jason Fields ... second assistant editor
Chris Francis ... dailies colourist: additional
Damian F. Gomez ... assistant editor (as Damian Gomez)
Kevin Hickman ... first assistant editor
Annie Johnson ... digital intermediate producer
Matthew W. Johnson ... digital intermediate editor: Company 3
Fred J. Julito ... promo editor
Thomas Lane ... second assistant editor
Ken Lebre ... dailies producer: additional photography
John A. Maltby ... dailies assistant
Gavin McCarron ... data technician
Jessica E. Newman ... post-production technical administrator
Warren Paeff ... associate editor
Britni Ziegler Peters ... assistant editor
Gemma Saunders ... dailies producer
James Slattery ... colorist: dailies
Jonathan Smiles ... dailies specialist
Stefan Sonnenfeld ... digital intermediate colorist
Ian Sullivan ... digital intermediate accountant
Peter Tackaberry ... first assistant editor
John Tripp ... color assist
Smeet Vedant ... stereoscopic editor
Albert Whitemore ... editorial trainee
Abhijeet Yerunkar ... stereoscopic editor
Joey Amron ... assistant editor (uncredited)
Niccolo H. Bodner ... assistant colorist: Company 3 (uncredited)
Jason Sinclair ... post-production assistant (uncredited)

Casting By

Edit
Kristy Carlson
Lora Kennedy
Kate Ringsell

Production Design by

Edit
Patrick Tatopoulos

Art Direction by

Edit
Lorin Flemming
Matthew Gray ... senior art director
Joseph Hiura
Christian Huband ... supervising art director
Helen Jarvis ... supervising art director
Paul Laugier
Samuel Leake ... (as Sam Leake)
Keith Pain
Andrew Palmer
Hayley Easton Street
Helen Xenopoulos

Set Decoration by

Edit
Dominic Capon

Costume Design by

Edit
Michael Wilkinson

Makeup Department

Edit
Emmy Beech ... hair stylist / makeup artist
Kate Biscoe ... makeup designer: Ben Affleck
Punam Chhatralia ... standby contact lens optician
Dorey Cilia ... hair stylist / makeup artist
Karen Cohen ... hair supervisor: crowd / makeup supervisor: crowd
Julie Dartnell ... key hair stylist / key makeup artist
Victoria Down ... makeup designer
Richard Glass ... contact lens optician
Sarah Grispo ... hair stylist / makeup artist
Sarah Hamilton ... hair stylist / makeup artist
Jessie Harrison ... crowd hair & makeup junior
Carmel Jackson ... hair supervisor / makeup supervisor
Sallie Jaye ... hair stylist: additional photography / makeup artist: additional photography
Graham Johnston ... hair department head / makeup department head
Gabor Kerekes ... hair stylist / makeup artist
Genesis Low ... trainee hair and makeup artist
Stephen Murphy ... prosthetic makeup artist
Reenal Shah ... standy contact lens optician
Zoe Tahir ... hair department head: additional photography / makeup department head: additional photography
Kristin Wahl ... hair designer
Karen Asano-Myers ... hair department head: los angeles unit (uncredited)
Jo Barrass-Short ... trainee make-up artist (uncredited)
Jo Best ... hair and makeup trainee (uncredited)
Laura Blount ... crowd hair & make-up (uncredited)
Helena Card ... junior makeup artist (uncredited)
Lauren Katie Cox ... makeup junior (uncredited)
Andrea Cracknell ... crowd hairdresser (uncredited)
Sally Crawshaw ... daily hair and make up junior (uncredited)
Nathaniel De'Lineadeus ... dental FX design and manufacture (uncredited)
Francesco Fabiani ... sculptor (uncredited)
Annette Field ... assistant makeup artist (uncredited) / hair stylist (uncredited)
Lee Gren ... tattoo designer specialty tattoos: Tinsley Studio (uncredited)
Steven Harris ... prosthetic effects technician (uncredited)
Deb Kenton ... hair and makeup: crowd (uncredited)
Genesis Low ... makeup and hair trainee (uncredited)
Kristyan Mallett ... prosthetics (uncredited)
Ray Marston ... wig maker (uncredited)
Nora Robertson ... makeup artist (uncredited)
Barbara Taylor ... crowd hair: dailee (uncredited)
Emma Tomlinson ... junior hair stylist: crowd (uncredited)

Production Management

Edit
Matthew Clarke ... production supervisor: additional photography
Brian Donovan ... Iceland
Rafnar Hermannsson ... unit production manager
Marianne Jenkins ... unit production manager
Ashish Kukian ... production manager
Drew Payne ... unit manager
Andrew Richmond ... FX Production Manager
Jim Rowe ... unit production manager
Mark Scoon ... executive in charge of production
Xavier Wakefield ... production manager: Monaco
Andrea Wertheim ... post-production supervisor
Gregor Wilson ... unit production manager
David Zealey ... 2nd Unit Production Supervisor
Prashant Sharan ... production manager (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Maria Aguilar ... set pa: daily
Phil Booth ... first assistant director: second unit
Rory Broadfoot ... additional crowd third assistant director
Tom Browne ... first assistant director: aerial unit, Iceland
Misha Bukowski ... first assistant director
Lucine Canel ... crowd pa
Damon Caro ... second unit director
Paul Cathie ... second assistant director: second unit
Jamie Christopher ... first assistant director: additional photography
Tussy Facchin ... second assistant director
Alex Gavigan ... second assistant director: second unit
Freddie Hall ... third assistant director: second unit
Annie Hitchcock ... crowd second ad
Ben Howard ... key second assistant director
Alex Irvine ... second second assistant director additional photography
Veronika Koubova ... set pa: second unit
Anja Lill ... dga trainee: additional photography
Raymond Mamrak ... assistant director
Georgina Miles ... crowd production assistant
Emyr Glyn Rees ... third assistant director: additional
James J. Reid ... third assistant director: second unit
Sophie Roberts ... set pa
Brett Robinson ... Key Second Assistant Director / first assistant director: second unit
Barney Shakespeare ... third assistant director: additional photography
Matthew Sharp ... second assistant director: additional photography
Toby Spanton ... second assistant director: video unit
Clay Staub ... aerial second unit director
Siggy Stone ... key third assistant director
Rhys Summerhayes ... second assistant director: additional photography: Los Angeles
Charlie Vaughan ... base third assistant director
Gabriella Wheeler ... set pa
Jacob Wood ... Set PA
Phoebe Young ... set pa: dailies
Ben Howard ... first assistant director: additional photography (uncredited)
Neil Morgan ... assistant director (uncredited)
John R. Saunders ... first assistant director: additional photography (uncredited)
Joss Whedon ... director: additional scenes (uncredited)

Art Department

Edit
Wayne Adams ... carpenter
David Ahern ... graphics assistant: dailies
Shurouq Algusane ... assistant buyer: dailies
Javier Aliaga ... sculptor
Davíð Örn Arnarson ... stand by props: Iceland
Chuck Askerneese ... assistant property master: Motion Capture unit
Dion Banner ... painter
Laura Barden ... junior draughtsman
Lucy Best ... junior prop modeller
Andrew Betts ... carpenter
Emily Bick ... Prop Modeller
Rebecca Blake ... Props Coordinator: Additional Photography
Marcus Blatchford ... head rigger: ELP
Jonathan Bond ... greensman
Mairi Claire Bowser ... Petty Cash Buyer
Conor Breen ... prop modeller
Sophie Bridgman ... assistant art director
Mark Buck ... Stand by plasterer
Timothy Burgard ... storyboard artist
Mark Burgess ... junior modeller
Corina Burrough ... set/props buyer
Chris Butcher ... standby prop
Graham Caulfield ... drapes master
Gail Chamberlain ... production assistant
Callum Clements ... rigger
John Colebourn ... storyboard artist
Laura Collins ... greenswoman
David Conway ... chargehand dresser
Matt Cooke ... assistant prop master
Kelton Cram ... concept artist
Hannah Cummings ... junior prop modeller
Sarah Elizabeth Daily ... dressing prop
Joseph Dalton ... art department assistant
Helen Dawson ... junior draughtsman
Gavin Dean ... set dec draughtsman
Julia Dehoff ... assistant art director
C.J. Dempsey ... carpenter
Gary Dempsey ... painter
Neil Dengel ... rigger
Anita Dhillon ... graphic designer
Brooke Dibble ... prop modeller
Jonathan Downing ... action prop buyer
Stephen Doyle ... chargehand props
Daniel Draper ... standby props
Robert J. Dugdale ... sign writer
Tim Dutton ... junior draughtsman
Sander Ellers ... assistant hod modeller
Scott Elms ... carpenter
James Enright ... asset producer
Charlotte Epstein ... greens
Andy Evans ... contruction manager
Jools Faiers ... graphic designer
Cathy Featherstone ... assistant set decorator
James Fennessy ... scenic painter
Jamie Ferguson ... props
Kevin Fisher ... picture vehicle floor supervisor
James Flanagan ... props
Natalie Forsythe ... dressing prop
Steve Furneaux ... carpenter
Tom Gardner ... props
Stefan Gelt ... head welder
Gary Gleeson ... hod painter
Larry Gooch ... scenic painter
Thomas R Goode ... Art Department Assistant
Emma Goodwin ... draughtsman (as Emma Clough)
Simon Gosling ... prop modeller
Claire Green ... prop modeller
Gary Greenham ... 2nd unit chargehand standby props
Gary Harper ... props
Rohan Harris ... scenic artist
Rosa Harton ... Set Dec Coordinator - reshoot
Sean Haskett ... Picture vehicles technician
Richard Hayden ... rigger
Kathy Heaser ... graphic designer
Terry Heggarty ... stand by painter / stand by painter: additional photography
Kelly Hemenway ... graphic designer
Juan Hernandez ... paint gangboss: additional photography
Prue Howard ... assistant set decorator
Darren Howton ... Prop Modeller
Haukur M. Hrafnsson ... set dresser
Clive Ingleton ... decor and lettering artist
Gary Ixer ... props
Emma James ... art department coordinator: additional photography
Harry James ... stand by props
Peter James ... on set art director
Barry Keenan ... concept art td: weta digital
Alex King ... picture car co-coordinator
Charlie King ... art department assistant: additional photography
Allison Klein ... researcher and clearance coordinator
Karl Koroscik ... props
Nick Lawrence ... carpenter
Pia Leong ... properties laborer
Steven Loera ... set painter: additional photography
Will Loughlin ... greens supervisor
Alfredo Lupo ... draughtsman
Jade Mahoney ... junior costume fx painter
Kevin Mahoney ... paint supervisor: additional photography
Peter Mann ... standby carpenter
Jon Marson ... key greensman
Callum Martin ... greensman
Victor James Martinez ... concept artist
Lily Mathiszig-Lee ... prop costume modeller
Wayne Matthews ... carpenter
Christian McDonald ... location storeman
Celene McDowell ... junior draftsperson
Robert McKinnon ... concept artist
Duncan McNeil ... charge hand carpenter
Ryan McPhail ... graffiti artist
Nathan Middleton ... supervising scenic painter
Micky Mills ... props
Steven Morris ... props supervisor
Steven Murphy ... lead greensman
Ben Murray ... standby stagehand
Ed Natividad ... conceptual vehicle designer
Rick Newsome ... storyboard artist
Daniel Newton ... set dresser
Mitch Niclas ... supervising Standby Props
Daniel Nussbaumer ... assistant art director
Josh O'Neill ... carpenter
Jay Oliva ... storyboard artist
Russell Oxley ... scenic artist
Warren Parkinson ... assistant property master additional photography
Helen Player ... Assistant Buyer
Anshuman Prasad ... set designer
Miguel Quina ... prop modeller
Eren Ramadan ... digital asset manager
Adam Rashbrook ... hod stagehand
Samantha Redwood ... assistant set decorator
Dominee Reid ... assistant scenic artist
Liz Ritenour ... art department assistant
Owen Robertson ... art department assistant
Gary Ryan ... prop modeller
Emma Ryder ... additional photography: art department assistant
Josh Sales ... set dresser
Jack Salkeld ... chargehand dressing props
Farid Sandoval ... concept artist
Cosmo Sarson ... graffiti artist
Christian Scheurer ... concept artist
Matt Sedgewick ... prop modeller
Robert Shillibeer ... carpenter
Christian Short ... props workshop supervisor
Michael Sinnott ... painter: labour
Mark Smith ... props
Thomas Smith ... sculptor
Rafael Somarriba ... set dresser
Bethany Spence ... stand-by greens
Kate Sullivan ... set decorator: additional photography
Gábor Szabó ... set builder: carpenter
Barbara Szlávik ... set builder: painter
Grace Taylor ... art department assistant
Richard Thomas ... model maker
Daniel Thompson ... carpenter
Elizabeth Thompson ... sculptor
Jason Torbett ... action prop supervisor
Diego Velasquez ... concept art
Joshua Viers ... concept artist
Mike Villarino ... construction coordinator: additional photography
Jason Virok ... boat builder / on set art director: second unit
Dan Walker ... concept artist
April Wallace ... clearance coordinator (as April Dutton)
Jake Wells ... chargehand dressing prop
Hannah Wiessler Leas ... art department assistant
Ben Wilkinson ... property master
Buddie Wilkinson ... dressing props
Simon Wilkinson ... dressing propman
Edmund Woodward ... sculptor
Sophie Worley ... art department coordinator
Dorrie Young ... senior draughtsman
Tony Vice ... plasterer (uncredited)

Sound Department

Edit
Phil Barrie ... sound effects designer
Eric Beam ... audio engineer
Michael Broomberg ... foley artist
John Casali ... production sound mixer
Tom Caton ... boom operator: Los Angeles
Eliot Connors ... sound effects designer
Peter Davis ... second assistant sound: additional photography dailies
Mark DeSimone ... adr mixer: New York
Gary Dodkin ... sound mixer: additional photography
Robert Edwards ... adr mixer
Casey Genton ... sound effects designer
Lauren Hadaway ... supervising dialogue & ADR editor
Shane Hayes ... supervising foley editor
Gary A. Hecker ... supervising foley artist
Scott Hecker ... supervising sound editor
Chris Jenkins ... re-recording mixer
Ando Johnson ... sound effects editor
Michael Keller ... re-recording mixer
Bob Kellough ... sound effects editor: sound designer
Sam Lipman ... audio engineer
Donnie Little ... audio engineer
Alan MacFeely ... sound maintenance
Gavin Marshall ... first assistant sound: second unit
Baron Matthieu ... 2nd sound assistant: dailies
Jerome McCann ... sound mixer: second unit
Chuck Michael ... sound designer / supervising sound editor
Chris Murphy ... boom operator
Rie Nasu ... sound utility
Tyler Newhouse ... adr recordist
Jason Oliver ... adr mixer
Paul Paragon ... sound mixer: second unit dailies
Tim Parris ... sound trainee re-shoots
Michelle Pazer ... adr editor / dialogue editor
Margit Pfeiffer ... dialogue editor
Tony Pilkington ... stage engineer
Mark Purcell ... mix technician
Nina Rice ... 2nd assistant sound, additional photography (as Nina Riche)
George Ridal ... sound trainee
J. Alexandra Roberts ... sound trainee
Roy Seeger ... first assistant sound editor
Hugh Sherlock ... first assistant sound: second unit
Randy Singer ... foley mixer
Unsun Song ... mix technician
Tom Wilkin ... second assistant sound: additional photography dailies
Jeffrey Lee Zimmeran ... pro tools music playback mixer
Joe Gidley ... sound trainee: dailies (uncredited)
Evan J Haley ... sound designer: D-Box Technologies (uncredited)
Brian Straub ... foley artist (uncredited)
Jackie Zhou ... adr editor (uncredited)

Special Effects by

Edit
Steven Timothy Amos ... robomoco programmer
Liz Barron ... senior special effects technician
Adrian Bennett ... special effects technician
Julie Bentley ... snow effects consultant
Mike Butterfield ... snow effects technician
David Caunce ... special effects assistant
Dennison Crook ... special effects assistant
Fernando da Silva ... sfx driver
Craig Daly ... senior snow effects technician
Michael Dawson ... special effects assistant supervisor
Manex Efrem ... special effects lead senior technician
Jerome Ellis ... snow effects technician
Andy Fraser ... special effects senior technican
Stephanie Gibbins ... special effects assistant coordinator
Gerry Glynn ... snow technician
Tom Goodman ... explosives engineer
Charlie Graovac ... special effects assistant
Leon Harris ... special effects technician
Paul Hodges ... special effects technician
David Holt ... main unit floor supervisor: special effects
Mark Holt ... special effects supervisor
Ben James ... special effects technician
Haukur Karlsson ... special effects supervisor: Iceland
Peter Kersey ... senior sfx technician
Alex Landrum Jr. ... snow effects technician
Jack Lennie ... special effects designer
Thomas Lloyd ... special effects technician
Dan MacIntyre ... special effects technician
Jay Mallet ... special effects technician
Jane McBennett ... special effects crew
Paul McGuinness ... special effects
Dickon Mitchell ... special effects workshop supervisor
Steve Mosley ... senior special effects technician
Lucy Myers ... special effects coordinator: additional photography
Ellie O'Rourke ... special effects assistant technician
Greg Oddoye ... special effects assistant
Laura Odette Phipps ... special effects crew
Neil Reynolds ... special effects technician
Alex Robinson ... special effects trainee
Carl Ryan ... special effects technician
John Schofield ... snow special effects
Mark Vanstone ... senior sfx tech
Hannah Wilson ... special effects technician

Visual Effects by

Edit
Anshad Abu ... lighting artist
Fernando Acosta ... cg generalist: Scanline VFX
David Adams ... pipeline technical director
Tim Adams ... senior paint & roto artist: ScanlineVFX
Susavan Aditya ... digital artist: MPC
James Adkins ... compositor: Scanline VFX
Glen Adlam ... modeler: weta digital
Brian Adler ... visual effects
Rohit Agarwal ... visual effects: double negative
Ankita Agrawal ... io coordinator: ScanlineVFX
Wakeel Ahmad ... visual effects artist: MPC
Zohaib Ahsan ... lighting td: ScanlineVFX
Tom Ainge-Roy ... fx production coordinator
Ajesh.k.t ... visual effects artist
Mashi Akiyama ... lead layout artist: MPC Montreal
Alper Aksit ... animator: double negative
Daffer Al-Faidh ... it manager: The Third Floor
Jordan Alaeddine ... sr. crowd: ScanlineVFX
Mohite Alankar ... MPC
Laura Aldridge ... digital production manager
Kaevski Aleksandar ... rotomation
David Wallace Allen ... visual effects supervisor: TeamWorks Digital
Mark Edward Allen ... senior fur groomer: Weta Digital
Pete Allen ... assistant vfx pa
Andrei Allerborn ... lead fx
Khalid Almeerani ... lead environment artist
Stephanie Alvarado ... fx artist: scanline vfx
Daniel Lorenzo Alvarez ... lead animator: ScanlineVFX
Ricardo Alves ... Modeling TD: MPC
Rogerio Alves ... visual effects artist
Luiz Amaral ... visual effects crew: Scanline VFX
Andrés Amaya ... lighting td
Jill Ambrosino ... previsualization producer
Thakur Amit ... digital compositor: double negative
Cody Amos ... fx artist: Rodeo FX
Jongjun An ... senior compositor: scanline vfx
Christopher Anciaume ... senior visual effects artist: double negative
Andrew Anderson ... lead character effects artist: ScanlineVFX
Andrea Sciame' ... compositor: mpc
Kris Andrews ... senior creature technical director
Paige Andrews ... visual effects coordinator: Double Negative
Eric Andrusyszyn ... lead compositor: MPC
Malcolm Angell ... production manager: weta digital
Mario Anger ... modeler: method studios
Nigel Ankers ... senior fx td: MPC
Shawn Annets ... artist manager
Anoop.Ashokan ... paint & prep artist
Lorenzo Antico ... witness camera
Syed Arafath Apsar ... digital production manager: ScanlineVFX
Isabel Arboleya ... production assistant: double negative
Paul Arion ... global head of layout: Double Negative
Michael Armstrong ... vfx coordinator: ScanlineVFX
Pétur Arnórsson ... technical animator
Jyoti Arora ... roto paint artist: Method Studios
Karen Arredondo Lopez ... digital compositor: Rodeo FX
Sivakumar Arunachalam ... compositor
Rupert Ashton ... visual effects artist
Graham Ashworth ... environments technical director
Ric Atkinson ... digital compositor: MPC
Joyce Au ... visual effects coordinator
Peter Aversten ... lead texture artist
Marie-Pier Avoine ... texture/look dev artist / texture/look dev artist: Scanline VFX
Vaishali Awaghade ... digital artist
Dan Ayling ... camera td
Zahida Bacchus ... 3D stereo producer
Matthias Backmann ... compositor: Pixomondo
Austin Baerg ... layout artist: Rodeo FX
Jessica Bagby ... digital compositor
Harveen Bahia ... witness camera operator
Charles Bahous ... environment artist: MPC
Rajneesh Bahukhandi ... digital compositor
Muhammad Junaid Baig ... lighting td
Al Bailey ... compositor: ScanlineVFX
Andrew Bain ... dmp/environments lead: MPC
Helen Baker ... computer graphics producer: BLIND LTD
Sam Baker ... animator: Weta Digital
Santhoshi Balasubraman ... compositor: Scanline VFX
Per Balay ... fx artist: ScanlineVFX
Yunus Balcioglu ... Senior Houdini FX TD: MPC
Adam Balentine ... compositing supervisor: ScanlineVFX
Sam Balzer ... concept artist
Rajarshi Banerjee ... animator: Rodeo FX
Thomas Banuls ... creature FX artist
Nicolas Barbier ... lighting artist
Zeljko Barcan ... senior effects technical director: Weta Digital
Lluis Barcelo ... senior lighting artist
Pharoah Barrett ... visualization artist: The Third Floor
Linda Barsotti ... visual effects line producer
Isaac Barter ... digital compositor: MPC
Rohan Barve ... texturing artist / texturing
Addison Bath ... head of pipeline: The Third Floor
Denis Baudin ... environment artist: wetadigital
Edward Bauman ... vfx coordinator: ScanlineVFX
Prashant Bavariya ... roto artist: double negative
Scott E. Baxter ... senior paint artist: weta digital
Arthur Bayard ... senior environment artist
Amanda Beals ... lighting td: mpc
Paul F. Becker ... executive producer: stereoscopic conversion
Cory Bedwell ... lighting artist
Loïc Beguel ... matchmove artist: Rodeo FX
Hugh Behroozy ... visual effects artist
Jo Ann Cordero Belen ... senior compositor: mpc
Alex Belgeonne ... visual effects coordinator
Frank Belina ... layout supervisor: ScanlineVFX
Brittany Bell ... texture artist
Pedro Paulos Bellini ... rigger: Scanline VFX
Gregory Bellis ... camera techincal director: Weta Digital
Djochoua Belovarski ... visual effects coordinator
Ricardo Benni ... assistant motion capture editor
Roman Bergen ... animation intern: Pixomondo
Andres Berkstein ... lead td
Lara Berners ... compositing department manager
Alex Berson ... digital compositor: weta digital
Francis Bezooyen ... modeler: ScanlineVFX
Dheeraj Bhadani ... r&d lead
Uttham Bhalaykar ... roto
Nitesh Bhalerao ... digital compositor: double negative
Jason Bidwell ... digital compositor: Scanline VFX
Ben Bigiel ... modeler
Babak Bina ... character artist
Daniel Binder ... senior compositor
Thomas Bittner ... rigger: Scanline VFX
Mohsen Bizar ... generalist artist
Tim Blake ... modeling artist: Rodeo FX
Robert Bloom ... Lighting TD
Ashley Blyth ... layout: Scanline VFX
Alonso Bocanegra ... generalist: ScanlineVFX
Preetham Tej Boddu ... prep supervisor
Draghici Bogdan ... senior 3d generalist
Florin Boieriu ... senior compositor: Weta
Julien Bolbach ... cg supervisor
Sara Bold ... coordinator: Scanline VFX
Jason Bond ... senior rotoscope artist: Weta Digital
Andrew Booth ... computer graphics supervisor: BLIND LTD
Ryan Borah ... visual effects
Rene Borst ... matte painting artist weta digital
Matthew Boston ... animator: Double Negative
Rachel Bouchard ... matchmove artist: Rodeo FX
Ramzi Boudemagh ... modelling td: mpc
Sara Bourque ... production support: Rodeo FX
Jason Bowers ... compositing supervisor
Matt Bowler ... capture lead: lidar scanning, Clear Angle Studios
Adam Bradley ... rotoscope hod: Weta Digital
Danny Braet ... visual effects artist: Resistance VFX
Alex Branton ... 2d pipeline supervisor
Douglas Braun ... lighting technical director: MPC
Ben Breckenridge ... stereoscopic supervisor
Ryan Bridger ... compositor / compositor: MPC
Bill Bridges ... lead animator: ScanlineVFX
Jamie Briens ... pipeline supervisor: Double Negative
Lucas Brinkman ... tech support: Method Studios Vancouver
Ryan Brooks ... digital artist
John Brubaker ... compositor: Scanline VFX
Boris Bruchhaus ... senior fx technical director: MPC
Mirella Brunold ... fx artist: MPC
Mattias Brunosson ... animator: Scanline VFX
Stuart Bruzek ... lead compositor
Rory Bryans ... visual effects photographer: mpc
Nathan Budarick ... lead rigger: ScanlineVFX
Matthew Bullock ... lead modeller: Scanline VFX
Duncan Burbidge ... executive producer: The Third Floor
Cuco Bures ... senior nuke technical director (as Jaime Burés Cuco)
Andy Burmeister ... lead camera technical director: weta digital
James Burr ... previsualization artist / visualization artist: The Third Floor
Steven Bussey ... screen graphics designer: BLIND LTD
Lorie Bussières ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Simon Butler ... fx technical director
Christopher Buzon ... digital compositor: mpc
Michelle Cabalu ... assistant vfx editor
Ignacio Caicoya ... compositor: Double Negative
Adriano Calafiore ... digital compositor
Jon Caldwell ... visual effects
Moray Caldwell ... digital compositor: DNEG
Nicholas Cameron ... Assistant Technical Director (as Nick Cameron)
William Cameron ... comp artist: Scanline VFX
Andy Campion ... production coordinator: weta digital
Cedric Enriquez Canlas ... senior modeller: weta digital
Andre Cantarel ... visual effects artist: Scanline VFX
Alexander Canton ... production assistant: layout: weta digital
Miguel Carballal ... digital compositor: weta digital
Tiago Caribe ... render technician: Method Studios
Anna-Lena Carl ... creature department production manager: Weta Digital
Curtis Carlson ... compositor: scanline vfx
Jesse Carlson ... lead character effects artist: ScanlineVFX
Jessica Carrington ... visual effects coordinator
Beau Casey ... pipeline td: ScanlineVFX
Enrique Sandoval Castro ... sr. compositor: ScanlineVFX
Gianmario Catania ... senior lighting td
Edward Catley ... motion capture tracker: Weta Digital
Sarah Cauchois ... previs producer: The Third Floor
Jake Cenac ... camera technical director: Weta Digital
Elohim Cervantes Tampus ... digital compositor
Christophe Chabot-Blanchet ... motion graphics artist: Rodeo FX
Tom Chalmers ... fx td: mpc
Guillaume Champagne ... modeling artist: Rodeo FX
Adeline Chan ... roto/paint artist: Scanline VFX
Hubert Chan ... lead layout artist: MPC
Varghese Chandy ... matchmove and rotoanim artist: MPC
Jung Min Chang ... visual effects artist
Phillip Kai Chang ... assistant technical director: weta digital
Will Chang ... digital paint artist: weta digital
Justin Chappell ... motion capture stage manager: weta digital
Petar Chardakov ... matchmove artist: Double Negative
Marcin Charlicki ... digital compositor: Rodeo FX
Devrishi Chatterjee ... lead compositor: Double Negative
Ayushi Chaudhary ... visual effects artist
Arnov Chaudhury ... lighting td: MPC
Sneha Chavan ... digital compositor: visual effects
Valmik Chavan ... matchmove artist
Paul Chavez ... layout td: MPC
Stephane H. Chaya ... rotoscope artist: Rodeo FX (as Stephane Chaya)
Stephen Cheatum ... assistant visual effects editor: shade vfx
Vincent Chedru ... technical animator
Michael Cheng ... DMP/Environment Artist: MPC
Tim Cheng ... visual effects artist: digital painter
Vince Cherlet ... lidar processor
Rosemary Chester ... compositor
Janson Chew ... generalist: double negative
Nick Chiang ... paint & prep artist: double negative
Simon Chicoine ... texture artist: Rodeo FX
Dinesh Chinnathambi ... Matchmove and RotoAnim Artist: MPC
Simon Chiu ... witness camera operator
Christine Cho ... fx td
Donny Choi ... lead roto/paint: ScanlineVFX
Gak Gyu Choi ... senior modeller: Weta Digital
Jong Jin Choi ... lead lighting technical director
Wonmok Mark Choi ... roto / paint artist
Soomin Chon ... fx artist
Gaël Chopin ... digital compositor: Rodeo FX
Mathieu Chouinard ... visual effects editor: Rodeo FX
Williams Chris ... visualization supervisor: The Third Floor
Harry Chrisp ... visual effects coordinator
Kevin Christensen ... visual effects artist
Sabrina Christoforidis ... visual effects executive producer: Pixomondo
Michael Chrobak ... visual effects artist
Kenneth Chua ... matchmove artist: scanline vfx
Marvin Chua ... lighting techical director
Jasper Chung ... paint artist: Weta Digital
Jimi Clark ... department manager roto/paint & outsource / element supervisor
Ross Clark ... lidar supervisor
Craig D. Clarke ... senior layout TD: Weta Digital
Erik Classen ... digital compositor
Jessica Clifton ... matchmove artist: Scanline VFX
Kia Coates ... digital compositor: double negative
Gregory Coelho ... modeler/texture artist
Rachel Hannah Cohen ... visual effects production manager: Weta Digital
Ilinca Cojocaru ... production assistant: MPC
Maria N. Collado ... visual effects artist: digital matte painter
Clare Collingridge ... vfx pa
Veronique Comeau ... texture artist: Rodeo FX
Carlos Conceicao ... digital compositor: scanline
Kevin Conlon ... compositor
David Connely ... generalist technical director: double negative
Mollie Connor ... visual effects artist
Traian Constantinescu ... digital compositor: MPC Vancouver
Niko Conte ... fx/flowline: ScanlineVFX
Cruz Contreras ... character fx
Shane Cook ... lead compositor: Scanline VFX
Vernessa Cook ... motion editor
Lyle Cooley ... crowd supervisor: ScanlineVFX
Ben Cooper ... lighting artist
Claire Copland ... facial performance capture tracking operator: DI4D
Lara Cores ... lighting artist MPC
Jonathan Corinus ... visual effects artist
Beauman Coty ... digital compositor
Laura Coté ... texture artist: Rodeo FX
Aurelie Couble ... roto paint artist
Francois Couette ... lighting artist: Rodeo FX
Christopher Courtland ... digital compositor: Scanline VFX
Ben Cowell-Thomas ... sequence supervisor: double negative
Jack Cowley-Ellis ... 3D capture technician
Nick Crew ... head of 2d: Scanline VFX
Jim Croasdale ... senior paint artist: Weta Digital
Ryan Cronin ... senior animator: Weta Digital
Steve Cronin ... senior paint artist: Weta Digital
Tim Crowson ... lighting artist: MPC
Robert Crowther ... systems admin: ScanlineVFX
Céline Cruz ... production coordinator: Weta Digital
Lucas Manuel Cuenca ... visual effects artist
Poprizov Cvetan ... senior paint artist
Britt Cyrus ... Facial Capture Technician
Anthony D'Agostino ... digital compositor: Scanline VFX
Paul d'Herbemont ... visual effects artist: lighting technical director
Yves D'Incau ... fx/flowline artist: ScanlineVFX
Marcello Da Silva ... camera td: weta digital
Marie-Cecile Dahan ... visual effects producer: Rodeo FX
Dalmas Rémy ... lighting supervisor
Nick Damico ... senior effects artist
Gupta Darpan ... Sr. Lighting Artist / lighting artist
Dexter Davey ... compositor
Adrianna Nielle Davies ... visual effects coordinator
Adam T. Davis ... digital artist: MPC
Stephen Davis ... roto/paint supervisor: ScanlineVFX
Antonia de Barros ... visual effects production assistant
Jose Maria de la Puente ... Vissual Effects Line Producer (as Jose María de La Puente)
Carlos Patrick De Leon ... visual effects artist: layout lead
Christian Deiß ... pipeline supervisor: Scanline VFX
Chris Del Conte ... visual effects executive producer: Shade VFX
Chema del Fresno ... fx technical director
Vincent DeLay ... rigging td: ScanlineVFX
Peter Dell ... green screen
Stanley A. Dellimore ... global head of layout: MPC
Aaron Dennis ... fx technical director: MPC
John 'D.J.' Des Jardin ... visual effects supervisor
Nikhil Deshmukh ... senior animator: mpc
Vincent Desjardins ... rigging artist: Rodeo FX
Jason Desjarlais ... lead layout technical director: Weta Digital
Santosh Kumar Dey ... Matchmove Lead: Double Negative
Ujwal W. Dhankute ... digital compositor
Shomnath Dhar ... compositor
Robert Diaz ... animator: ScanlineVFX
Craig Dibble ... lead render systems engineer: MPC
Matt Dicken ... 3d artist: Pixomondo
Miles Dickinson ... visual effects production assistant
Vinny Dijo ... pipeline engineer
Linda Dimaculangan ... office administrator: Scanline VFX
Josephine Dinata ... visual effects production manager
Nadja Ding ... matchmove artist: Pixomondo
Catherine Dion ... visual effects artist: MPC
Emmanuel Dirian ... rotoscope artist: Rodeo FX
Aaron Dixon ... compositor: scanline vfx
Van Le Do ... digital production manager
Andreane Dodier-Villeneuve ... digital compositor supervisor: Rodeo FX
James Dong ... fx artist: Rodeo FX
Andrea Dongo ... modeler
Tim Donlevy ... VFX photographer/on-set VFX/VFX TD
Tara Donovan ... animator: ScanlineVFX
James Dornoff ... visual effects photographer
Martin-James Doyon ... fx artist: MPC
Rosie Draper ... matchmove supervisor: Double Negative
Tanya Drewery ... motion capture performer
Kristen Drewski ... department manager
Alex Drinkall ... visual effects photographer: Clear Angle Studios
Chems Eddine Drouich ... modeler: ScanlineVFX
Bogdan Dubovyk ... senior modeler: Scanline VFX
Stéphanie Dubé ... senior texture artist
Nico Duce ... fx td: method studios
Moriba Duncan ... generalist: ScanlineVFX
Dylan Dunford ... modeler: ScanlineVFX
Jack Dunn ... digital compositor: MPC
Tristan Dunse ... digital compositor: MPC
Kalene Dunsmoor ... texture artist
Clementine Dupont ... creature painter: Scanline VFX
Sylvain Duroyon ... visual effects artist: Scanline VFX
John Dutcher ... visual effects
William Dwelly ... layout technical director: Scanline VFX
Josephine Dwyer ... vfx coordinator: ScanlineVFX
Jonathan Dysart ... visual effects artist
Edgar Díaz ... roto/paint: Scanline VFX
Scott Eade ... head of layout: MPC Vancouver
Gregory Ecklund ... previsualization artist
Kelly Eckstein ... visual effects
Christopher Edwards ... executive producer: The Third Floor
Hesham Eissa ... fx artist
Hala El Morajji ... rotoscope artist: Rodeo FX
Amir Wahid Eleswy ... lead lighting technical director: MPC
Kane Elferink ... lead lighting technical director: Weta Digital
Elicia Koo ... compositor: ScanlineVFX
Erik Elizalde ... pipeline atd: Method Studios
Kate Elum ... visual effects coordinator
Andrew Emmerson ... compositor
Christian Emond ... digital effects artist
Arlend Engar ... lead generalist: ScanlineVFX
Esther Engel ... compositor: Pixomondo
Stephen Enticott ... head of animation: Double Negative
Todd Erickson ... visualization artist: The Third Floor
Rahul Narayan Erla ... matchmove & rotomation artist double negative
Omer Erlich ... generalist: Scanline VFX
Luis Estenssoro ... animator: Pixomondo
Aby John Ettonnil ... mpc
Maggie Evans ... senior producer: method studios
Stephen Evans ... lighting techical director
Thilo Ewers ... visual effects supervisor: Pixomondo
Liam Farnham ... layout technical director: Weta Digital
Giuseppe Faro ... it support: double negative
David Faulkner ... visualization artist: The Third Floor
Imke Fehrmann ... visual effects executive producer: Rodeo FX
Liz Feldstein ... lead digital artist: mpc
Chloe Feodoroff ... visual effects coordinator
Cranston Fernandes ... roto prep artist: Double Negative
Eric Fernandes ... lead generalist: ScanlineVFX
Elisa Mar Ferre ... digital compositor
Gabriele Filippelli ... visual effects artist
Clive Finn ... generalist: ScanlineVFX
Patrick Finn ... lighting td: Double Negative
Enrico Fioretti ... motion editor: weta digital
Jan Fischer ... 3d artist: Pixomondo
Kelly Fischer ... compositor: Scanline VFX
Gareth Fitzgerald ... fx artist: MPC
Maxim Fleury ... character artist
Ryan Flick ... digital producer: ScanlineVFX
Matt Flicker ... fx td
Pascal Floerks ... rigging artist: Pixomondo
Carlos Flores Tavitas ... vfx coordinator: ScanlineVFX
Matthieu Floury ... lighting sr. artist
Ashleigh Flynn ... visual effects coordinator
Tze Ching Foo ... senior paint artist: Scanline VFX
Carl Forsell ... visual effects artist
Eric Forster ... fx artist: mpc
Ludovic Fouche ... senior camera td
Sebastien Francoeur ... CG supervisor: Rodeo FX
Fabio Frangione ... fx artist: MPC
Dana Franklin ... matte artist: digital painter - weta digital
Evan Fraser ... tracking supervisor: ScanlineVFX
Andrew Frazer ... visualization artist: The Third Floor
Nicholas Freeston ... visualization artist: The Third Floor
Jonathan Freisler ... lead effects artist
Tonio Freitag ... lead 3d artist: Pixomondo
Neville Freitas ... lighting technical director: Double Negative
Frederic Freund ... compositor: Pixomondo
George Fronimadis ... layout artist
Claudia Fugazzotto ... character rigger
Norihito Fukuda ... visual effects artist: double negative
Eloi Fulla ... fx artist: ScanlineVFX
Amber Fullwood ... vfx lead data wrangler: additional photography
Belinda Fung ... digital compositor: Method Studios
Roberto Fusciardi ... production assistant
Katarina Gacevska ... lead paint/roto artist: ScanlineVFX
Akash Gade ... Bodytrack artist: Dneg
Haji Gadirov ... fx artist: MPC
Emilie Gagnon ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Mike Gajga ... visual effects artist: Scanline VFX
Thomas Galad ... matte painter: Pixomondo
Joshua Galbincea ... senior compositor
Jason Galeon ... lead lighting TD: Weta Digital
Vikas Ganer ... roto/paint lead: MPC
Pranav Gangapurkar ... visual effects artist
Stuart Gardiner ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Geneviève Gareau ... rotoscope artist: Rodeo FX
Rafael Garrido ... VFX department manager: Weta Digital
Hayley Garwood ... visual effects
Manuel Gaudreau ... matte painting td: Rodeo FX
Christian Gaumond ... fx artist: Rodeo FX
Sanchit S. Gavale ... digital compositor: double negative
Audrey Geoffroy ... animator: Rodeo FX
Jade Ghali-Lachapelle ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Neil Safeer Ghaznavi ... digital compositor
Sreejita Ghosh ... modelling td
Mathew Giampa ... compositing supervisor: ScanlineVFX
Henrik Gieselmann ... prep artist: Pixomondo
Jami Gigot ... generalist: ScanlineVFX
Alexandre Giguère ... rotoscope artist: Rodeo FX
Gabriel Giguère ... matchmove artist: Rodeo FX
Herod Gilani ... visual effects environment artist
Kevin Gilbert ... shading artist: Rodeo FX
Élodie Gilbert-Lachapelle ... animator: Rodeo FX
Jen Gillespie ... r&d dept manager
Daniel Gilligan ... visual effects
Kenneth Gimpelson ... head of assets research and development
Girishlalmp ... digital compositor
Nicholas Glasson ... jr. modeler
Jose Gloria ... technical animator: MPC
Julian Gnass ... compositing supervisor: double negative
Francois Godofe ... fx artist: ScanlineVFX
Bryan Godwin ... Owner/Executive VFX Supervisor: Shade VFX
Olivia Goh ... digital production manager: ScanlineVFX
Michael Gomes ... cfx artist
Arturo Gomez ... compositor: mpc
Ricardo Gomez ... cg artist: Scanline VFX
Claudio Gonzalez ... Cloth TD
Nancy Gonzalez ... digital compositor: Rodeo FX
David Good ... animator: Scanline VFX
Mariana Gorbea ... modeler: ScanlineVFX
Olivier Goulet ... matte painting td: Rodeo FX
Arushi Govil ... visual effects coordinator
Pradeep Gownipuram ... senior compositor: MPC
Manuel Grad ... environment artist: Pixomondo
Andrea Grappis ... fx td
Charlotte Gray ... software production manager
Luke Gray ... technical director
Emily Greeley ... digital compositor
Douglas Green ... facial performance capture supervisor: DI4D
Crystal Greenall ... modeler: scanline vfx
Thomas Greenhalgh ... digital compositor
Chris Grifasi ... stereo compositor
Steve Griffith ... visual effects producer: MPC
Dennis Gronau ... lighting artist: MPC
Alexandre Guerre ... visual effects artist
Diego Guerrero ... lead lighting technical director: MPC
Emmanuel Guevarra ... elements lead: Gener8
Jean-Sebastien Guillemette ... look development supervisor: Rodeo FX
Damien Guimoneau ... modeller: MPC
Xin Steve Guo ... layout td: MPC
Omer Gurkan ... ShadeVFX
James Guy ... visual effects artist: double negative
Carlos Guzman ... effects technical director
Gabriel Güeiros ... digital compositor: Method Studios
Felix Haas ... concept artist: Pixomondo
Jason Michael Hall ... previsualization artist
Robert J. Hall ... digital compositor: Weta Digital
Martin Halle ... vfx lead artist: Scanline VFX
Chang Min Han ... lighting td: Scanline VFX
Goldie Hanger ... vfx production coordinator: MPC
Rikke Gjerløv Hansen ... cfx production manager: ScanlineVFX
Thomas Hansen ... senior compositor: Pixomondo
Pete Hanson ... studio manager: Double Negative
Widy Haral ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Bryant Hardwick ... lead shader td
Jun-Lin Harries ... rigging td: MPC
Rio Harrington ... stereoscopic compositor
Dylan Harris ... visualization artist: The Third Floor
Rick Harris ... digital artist: 3D scanning- Clear Angle Studios
Philip Harris-Genois ... modeling artist: Rodeo FX
Toby Haruno ... senior animator: Weta Digital
Jefri Haryono ... creature fx td: weta digital
Nick Hatzichristos ... fx technical director: Double Negative
Mary Hayden ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Quentin Hema ... Digital Paint HOD: Weta Digital
Ngoc Heng ... shader td
Claas Henke ... visual effects art director: Scanline VFX
Jason Henrey ... layout: ScanlineVFX
Oliver Hermann ... technical animator: MPC
Sean Heuston ... compositing supervisor: weta digital
Alexander Hewitt ... animator
Hamish Hill ... visual effects artist
Bryan Hirota ... visual effects supervisor: Scanline VFX
Benjamin Hoellrigl ... environment artist: Pixomondo
Chad Hofteig ... previsualization artist
Andrew Hogden ... compositor: Scanline VFX
Barbara Holmes ... vfx editor: MPC
Julie Holmes ... layout artist: ScanlineVFX
Mark L. Holmes ... camera technical director: Weta Digital
Matt Holmes ... supervising visual effects editor
Justin Holt ... texture supervisor: Method Studios
Fabian Holtz ... compositor: Pixomondo
Melvin Hong ... Rotopaint artist
Tim Hope ... digital asset manager: weta digital
Edan Hopper ... visual effects coordinator
Russell Hopwood ... compositor
Mungo Horey ... screen graphics designer: BLIND LTD
Niall Horn ... fx artist/TD: Scanline VFX
Shailey Horton ... digital compositor
Yuka Hosomi ... compositor
Josiah Holmes Howison ... lead compositor: ScanlineVFX
Pete Howlett ... digital compositor
Ritchie Hoyle ... body tracker
Chung-Yin Hsieh ... compositor: Scanline VFX
Mike Hsu ... senior fx artist: MPC
Weihao Huang ... visual effects artist
Kaki Hudgins ... visual effects artist
Melissa Huerta ... roto paint artist: scanline vfx
Wendy Hulbert ... lead i/o coordinator: ScanlineVFX
Thomas Hullin ... fx artist: Rodeo FX
David Humphreys ... cg artist: Scanline VFX: Scanline VFX
Ahman Hung ... visual effects production manager: weta digital
Stu Hunter ... paint & roto lead
Patrick D. Hurd ... visual effects: VFX Production Supervisor
Ahmed Hussein ... 3D Environements and Digital DMP Artist
Andrew Hutchinson ... crowd/mo-cap: ScanlineVFX
Tarn Huynh ... VFX Editor: Double Negative
Seung Rok Hwang ... matchmove artist: Method Studios
Hasan Ilhan ... lighting lead: ScanlineVFX
Darko Ilievski ... rotoscoping artist
Azadeh Iranban ... rigging td: scanline vfx
Ertan Irkdas ... cg artist: Pixomondo
Balakrishna Isunuri ... matchmove artist: Dneg
Travis Wade Ivy ... compositor: Scanline VFX
Kaya Jabar ... motion control supervisor
Halle Jackson ... dn compositor
Liana Jackson ... vfx editor: ScanlineVFX
Rajeev Jagasia ... visual effects artist: ScanlineVFX
Josh R. Jaggars ... visual effects producer
Jaiganesh ... lookdev td
Prerana Jaiswal ... visual effects artist: weta digital
Santosh Jakkam ... matchmove: Double negative visual effects
Seok Ryan Jang ... compositor: scanline vfx
Gediminas Max Jauga ... digital compositor: Double Negative
Henry Jefferson ... compositor: ScanlineVFX
Jack Jenkins ... roto/prep artist: Double Negative
Benjamin Jennrich ... compositor: Pixomondo
Rodions Jepejevs ... compositor: Pixomondo
Amit Jhamb ... visual effects producer
Carolina Jimenez Garcia ... layout technical director: Scanline
Xi Jin ... pipeline: technical director
Arthur Jing ... proxy 3D modeller: Weta Digital
Chay Johansson ... creature technical director
Abhinaw John ... visual effects artist
Helen Johnson ... compositor
Ross Johnson ... head of production: MPC
Sheena Johnson ... vfx producer: Method Studios
Gios Johnston ... head of creatures: Weta Digital
Danny Jones ... lead paint artist
Marc Joos ... fx artist: Pixomondo
Patrick Jordaens ... modeling artist: Rodeo FX
Deepak A. Joshi ... fx td
Jay Joshi ... digital artist
Rushikesh Joshi ... software developer
Mladen Jovicic ... modeler: Scanline VFX
Étienne Jubinville ... matchmove artist: Rodeo FX
Austin Judovsky ... lighting td
Zack Judson ... visual effects artist
Guillaume Julien ... lighting td: double negative
Kimberly Julien ... visual effects coordinator
YoonHa Jung ... visual effects artist
Niko Junge ... compositor: Pixomondo
Malgorzata Kaca ... roto artist: weta digital
Sunil Kadam ... lead digital artist: MPC
Fady Kadry ... Fur groomer/Modeler: weta digital
Adam Kajder ... visual effects assistant
Shaunik Kalia ... digital compositor: Double Negative
Spiros Kalomiris ... senior look dev artist
Advait Kamble ... fx artist
Keith Kamholz ... fx technical director
Lukas Kampichler ... digital compositor: MPC
Curtis Kang ... motion capture specialist
Sojesh Kannoth ... rotoanim artist
Kavita Kapri ... visual effects: MPC
Stephen Karl ... matchmove artist
Michael Karp ... match move teamlead
Adithya Kashyap ... matchmove and rotoanim artist
Sudheesh Kattil ... digital compositor
Kavita Katvi ... visual effects artist: MPC
Tadaomi Kawasaki ... senior digital matte painter: MPC
Kaydhareswaran ... Senior Prep artist (as Eswaran Kaydhar Krishnamoorthy)
Stephen Kelloway ... animator: ScanlineVFX
Ian Kelly ... digital artist
Kevin Kelm ... senior creature td: Weta
Seth Kenlon ... visual effects
Dániel Keresztes ... motion editor: Weta Digital
Marcel Kern ... lead fx: Scanline VFX
Jack Kersey ... matchmove supervisor
Katharina Keßler ... visual effects associate producer: Scanline VFX
Suraj Kaur Khalsa ... vfx production supervisor: Warner Bros
Himanshu Khatri ... lighting lead
Cindy Khoo ... head of digital production: ScanlineVFX
Sagar Khorasia ... roto artist
Elaine Kieran ... rendering supervisor: double negative
Bumjun Jeremy Kim ... compositor: ScanlineVFX
Eun Young Kim ... matte painter: Scanline VFX
Gunsik Kim ... lighting td: scanline vfx
Jeff Kim ... animator: Scanline VFX
Kyungrok Kim ... generalist: Scanline VFX
Laurie Kindiak ... matte painter: mpc
Darren Kiner ... digital compositor: look fx: Scanline VFX
Ashleigh-Jean King ... rotoscope artist: Weta Digital
Ken Satchel King ... lead animator: ScanlineVFX
Quintin King ... rigging td: ScanlineVFX
Gemma Kingi ... rotoscoping artist
Kristof Kiraly ... visual effects artist
Stefanos Kittakis ... Effects technical director
Sudheesh Kk ... digital compositor
Matthias Klein ... senior digital compositor: WETA Digital
Dan Knight ... lead compositor: Scanline VFX
Sean Kobus ... rigging td: ScanlineVFX
Kevin Kohri ... lead animator: ScanlineVF
Stewart Kojima ... visual effects coordinator
Anne Putnam Kolbe ... visual effects executive
Sean Konrad ... visual effects supervisor
Allie Koppel ... head of finance: The Third Floor
Dmytro Korolov ... compositing td: MPC
Jessica Koubi ... pipeline td: Scanline VFX (as Nicolas Koubi)
Dmitri Krasnokoutski ... shader technical director: Weta Digital
Hannes Krieger ... fx lead: ScanlineVFX
Yadu Krishnan ... roto paint artist: Scanline VFX
Satbir Singh Kukreja ... compositor: Scanline VFX
Vikram Kulkarni ... lead compositor: Dneg
Annurup Kumaar ... matchmove and rotoanim artist: MPC
Ashwin Kumar ... roto vfx/stereo lead
Naveen Kumar ... visual effects coordinator
Ramyanth Kumar ... matchmove and rotoanim artist: MPC
Vishishth Kumar ... roto/paint/matchmove department manager: ScanlineVFX
Andrew Kunzel ... modeler
Icing Kuo ... lighting td: mpc
Atem Kuol ... witness camera operator: additional photography
Aaron Kupferman ... compositing supervisor: Shade VFX
Toyotaka Kuroda ... cloth/hair/creature fx: ScanlineVFX
Balendu Kurup ... visual effects line producer: double negative
Thomas Kutschera ... lead cg artist: Pixomondo
Daniel Kwon ... motion capture specialist
Matthieu Labbe ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Mieszko Lacinski ... Build TD
Anaïs Lacoste ... digital compositor: Rodeo FX
Joshua LaCross ... compositor: scanline vfx
Estelle Lagarde ... matte painter: Rodeo FX
Dilip Lalwani ... senior character rigger
Alan S.L. Lam ... environment artist: Rodeo FX
Damien Lam ... cg modeler: Scanline VFX
Juan Pablo Lampe ... digital compositor: Weta Digital
Christian Lampert ... junior visual effects editor: Pixomondo
Marc Landrain ... digital artist
Kevin Landry ... matchmove artist: Rodeo FX
Kathrin Lang ... visual effects coordinator: Pixomondo
Isabelle Langlois ... vp production: Rodeo FX
William Lapointe ... rotoscope artist: Rodeo FX
Marina Larose ... shading artist: Rodeo FX
Fredrik Larsson ... digital compositor: MPC
Peter Lasrado ... lead look development
Firdaus Ab Latif ... matchmove: ScanlineVFX
Sinead Lau ... motion capture: Weta Digital
Taryn Laurendeau ... visual effects production manager: MPC
Alejandro Lavrador ... digital matte painter/environment td
Matthew Leach ... r&d
Laura LeBlanc ... visual effects artist: MPC
Evelyne Leblond ... digital compositor: Rodeo FX
Julius Lechner ... cg effects supervisor: Scanline VFX
Leonardo Ledesma ... lightning td
Daniel Chunghwan Lee ... compositor: MPC
James Lee ... stereo packaging
Ken Lee ... generalist: Scanline VFX
Marco Lee ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Maxx Lee ... head of engineering: ScanlineVFX
Minguk Lee ... digital matte painter
SolHee Lee ... fx artist
Soon Ngee Chris Lee ... compositor: Scanline VFX
Woohyuck Eric Lee ... sr. modeller: ScanlineVFX
Juliette Lemaire ... vfx coordinator: ScanlineVFX
Niall Lenihan ... production engineer
Taylor Lenton ... lead lighting td
Mark Leone ... rendering research and development
Lukas Lepicovsky ... fx lead: scanline vfx
Nicolas Leroy ... shader technical director: Weta Digital
Raphael Letertre ... cg lead: Rodeo FX
Veronique Levesque ... shading artist: Rodeo FX
Vitor Libardi ... visual effects artist
Tord Liljedahl Tønnesen ... assistant colourist
Chi Jiajia Lim ... rotoscope artist: weta digital
Edy Susanto Lim ... rigging supervisor: method studios
Tze Ken Lim ... texture artist: Double Negative
Chia-Chun Lin ... visual effects technical director: MPC
John Lindstein ... visual effects artist
Antony Lingard ... facial motion editor: DI4D
Isaac Lipstadt ... digital production manager: ScanlineVFX
Darren Little ... senior grooming artist
Suzi Little ... cloth artist: Scanline VFX
Rachel Litz ... visual effects editor: Method Studios
Welson Liu ... fx artist: MPC
Alex Llewellyn ... compositing supervisor
Toby Lloyd ... assistant vfx editor
Daniel Llussà ... fx td: MPC
Wassila Lmouaci ... visual effects project manager: Rodeo FX
Christine Lo ... compositor: scanline vfx
Steven Lo ... visualization lead: The Third Floor
Julian Lojek ... compositor: Pixomondo
Steffan Lones ... fx artist: mpc
Darryl Longstaffe ... art director: weta digital
Sagar Lonkar ... creature fx artist
Jade Lorier ... visual effects artist: facial motion editor/facial animator
Alexandra LoRusso ... fx artist: ScanlineVFX
Valerie Loyer ... texture artist: Rodeo FX
Micael Luis Kobeh ... lighting td: MPC
Daniel Lupien ... texture supervisor: Rodeo FX
Chris Lynch ... on-set vfx pa
Michael Löffler ... senior pipeline td: Scanline VFX
Susan Ma ... integration department manager: Method Studios
Rob MacBride ... rotoscoping artist
Melanie Mack ... matchmove artist: Method Studios
Thomas MacKenzie ... io coordinator: Scanline VFX
Tiana Mackenzie ... lighting technical director
Caroline MacLeod ... fx production manager
Garry Maddison ... colourist: Double Negative
Renaud Madeline ... digital compositor supervisor: Rodeo FX
Rajesh Madishetty ... lead digital compositor (as AnandRajesh M)
Kevin Mah ... head of effects: MPC
Alastair Maher ... shader td: Weta Digital
Lisa Maher ... VP of Production: Shade VFX
Jérémie Maheu ... digital compositor: Rodeo FX
Alarich Alvarez Mahl ... visual effects artist
Marion Mahu ... Visual effects creature artist: Rodeo FX
Stephane Mailet ... matchmove artist: Rodeo FX
Kevin Mains ... lead modeler: ScanlineVFX
Dipen Majmundar ... matchmove & rotoanim artist: MPC
Aron Makkai ... visual effects artist
Sameer Malik ... compositing supervisor: Double negative
Zachary Mallett ... digital production manager: ScanlineVFX
Feroz Mallick ... digital compositor
David Man ... compositor: ScanlineVFX
Tony Man ... compositor: Scanline VFX
Gurumurthy Mande ... Texture and Lookdev Lead: MPC
Christina Mandia ... senior matchmove artist: Double Negative
Joe Mangione ... cg artist: Scanline VFX
James Mann ... visual effects editor: MPC
Richard Ivan Mann ... visual effects producer: The Resistance VFX
Jade Mansueto ... assets software developer: Weta Digital
Marco Manzini ... digital artist: Double Negative
Ali Mapar ... visual effects artist
Giorgio Marino ... digital compositor: Weta Digital
Tony Marioni ... digital compositor: MPC
Jason Marlow ... lead camera td
Ricardo Marmolejo ... digital compositor
Andrew George Marshall ... Senior Facial Motion Editor: DI4D
Lluis Casals Marsol ... animation technical director: weta digital
Jonathan D. Martin ... visual effects editor: Weta Digital
Olivier Martin ... concept artist: Rodeo FX
Sven Martin ... visual effects supervisor: Pixomondo
Aldo Martinez Calzadilla ... modeler: Scanline VFX
Ilse Martinez ... visual effects coordinator
Einar Martinsen ... matte painter: Weta Digital
Amos Marvel ... head of hr: The Third Floor
Claudia Marvisi ... mgfx artist: Pixomondo
Daniel James Mason ... matchmove artist: method studios
Rachel Matchett ... global head of production: MPC
Praveen Mathew ... cg lead: ScanlineVFX
Seth Maury ... visual effects supervisor
Tiffany Mazeau ... lighting artist
Colin McBain ... modeling artist: Rodeo FX
Lauren McCallum ... head of production: MPC, Montreal
Jamie McCarter ... lead puppet creature technical director
Riley McDougall ... technology projects manager: Method Studios
Robert McDougall ... models department manager
Steve McGillen ... compositing supervisor: weta digital
Laura McGlynn ... visual effects coordinator: MPC
Owen McGonigle ... visual effects
Tom McHattie ... assistant vfx editor: weta digital
Brody McIlveen ... matchmove artist: ScanlineVFX
Chris McIlveen ... matchmove: ScanlineVFX
David McKay ... matchmove artist: Rodeo FX
Josh McLaughlin ... digital compositor: method studios
Steve McLeod ... visual effects editing supervisor: Method Studios, Vancouver
David McPhail ... visual effects production manager
Paul McVeigh ... visual effects data wrangler: additional photography
Jason Meah ... digital artist: Double Negative
Quentin Medda ... texture artist: Weta Digital
Mario Mediavilla ... technical animator: MPC
Himanshu Meena ... Senior Matchmove Artist: double negative
Dharmik Sanjay Mehta ... compositor: double negative
Daniel Mejia ... compositor: ScanlineVFX
Gabriela Mejia ... layout: ScanlineVFX
Ronnie Menahem ... cg supervisor: Weta Digital
Daniel Mendez ... digital compositor
Joel Román Mendías ... executive producer: ScanlineVFX
Sharvil Mengaji ... matchmover
Simon Mercier ... matte painting td: Rodeo FX
René Mertens ... visual effects editor: Pixomondo
Sebastian Meszmann ... visual effects producer: Pixomondo
Jan-Patrick Meyer ... compositor: Pixomondo
Philip Meyer ... lead lookdev artist: Weta Digital
Ivan Mickovic ... pipeline production manager: ScanlineVFX
Amp Miller ... office administrator: scanline vfx
John Brandon Miller ... character modeler
Keith Miller ... visual effects supervisor: Weta Digital
Scott Miller ... studio manager: Scanline VFX
Seth F. Miller ... digital paint artist: Weta Digital
Jungyeon Jane Min ... matchmove artist: Scanline VFX
Giacomo Mineo ... sequence supervisor
Brad Minnich ... visual effects editor
Ankur Mishra ... visual effects artist: double negative
Pinkesh Mistry ... motion capture tracker
Justin Mitchell ... flowline td: Scanline VFX
Sasha Mitchell ... lidar processor
Tamara Mitchell ... lidar supervisor
Akmal Mlahaili ... stereo compositor
Martin Moch ... animator: Scanline VFX
Andrew Moffat ... visual effects artist: FX Intern
Amer Sohail Mohammed ... matchmove artist: double negative
Akshay Mohan ... matchmove and rotoanim artist
Udit Mohan ... digital compositor
Vikram Mohan ... matchmove artist: ScanlineVFX
Vivek Mohan ... digital compositor
Mona Mohr ... visual effects producer: Pixomondo
Siddhartha S. Mondal ... digital compositor
Diana Moneva ... digital compositor
Sandrine Moniez ... digital compositor
Mathew Monro ... matte painter: WETA Digital
Brad Moore ... digital compositor
Daniel Morales ... technical animator: MPC
Vinayak More ... visual effects: Dneg
Sébastien Moreau ... visual effects executive producer: Rodeo FX
Rene Morel ... concept artist: Rodeo FX
Emmanuelle Morin ... layout artist: Rodeo FX
Olivier Barbes Morin ... visual effects photography artist: Rodeo FX
Yan Morin-Dubuisson ... animator: Rodeo FX
Omar Morsy ... animation supervisor: MPC
Phillip Moses ... executive producer: The Resistance VFX
Neil Roy Moss ... shotgun project manager: Weta Digital
Emily C. Moye ... visual effects coordinator
Achal Muchhala ... senior digital compositor: MPC
Matt Mueller ... Senior Head of Optical Department: Weta Digital
Yvonne Muinde ... matte painting supervisor: ScanlineVFX
Harry Mukhopadhyay ... DFX supervisor: Scanline VFX
Chris Mulcaster ... cg supervisor: ScanlineVFX
Tricia Mulgrew ... vfx co producer / vfx production supervisor
Chris Munns ... assistant colourist: Double Negative
Sebastian Munoz Silva ... dn compositor
Asuka Murata ... fx artist: Scanline VFX
Muruganantham ... matchmove artist: double negative
Devan Mussato ... rigging supervisor: ScanlineVFX
Jens Mårtensson ... digital artist
Stefan Müller ... lighting artist: MPC
Arthur Na ... lead rigger: ScanlineVFX
Nicole Nagata ... element qc artist
Max Nagel ... lead fx artist: Pixomondo
Robert Nagle ... facial capture technician
Jenne Sreekanth Naidu ... digital compositor
Prashant Nair ... compositor
Duncan Nairn ... rotoscoping artist
Umesh Namdev ... FX TD: Double negative
Rc Nandhu ... visual effects artist (as Nandhurc)
Nishant Narang ... stereoscopic compositor: Lead Extraction Artist
Josiah Nathan ... roto/paint artist: ScanlineVFX
Charlotte Nelson ... postvis producer: The Third Floor
Tim Nendza ... animator: Pixomondo
Sujeen Nepali ... digital compositor
Avadhut Nerurkar ... render wrangler/render support: 3D Stereoscopic Conversion
Jonathan Neukirch ... prep artist: Pixomondo
Gretel Ng ... visual effects coordinator: ScanlineVFX
Melvyn Nicholls ... visual effects data wrangler: texture photographer, additional photography
Bonita Nichols ... visual effects coordinator
John Niforos ... cfx artist
Travis Nobles ... digital compositor: weta digital
Peter Nofz ... visual effects supervisor: Rodeo FX
Jack Nolan ... witness camera operator: additional photography
Thirupathi Nomula ... model lead
Kelly Noordermeer ... visual effects editor: MPC
Teni Noravian ... digital compositor: Weta Digital
Robin Nordenstein ... fx td
David Bishop Noriega ... lighting artist: Rodeo FX
Michael Nouryeh ... additional visual effects editor
Matthew Novak ... generalist: ScanlineVFX
Martin November ... vfx editor: ScanlineVFX
Adam O'Brien-Locke ... global production manager: Rodeo FX
Patrick O'Connor ... lighting artist: MPC
Kate O'Donnell ... visualization artist: The Third Floor
Fryderyk Obuchowicz ... matte painter: MPC
Carlos Oceguera ... animator: MPC
Pavel Ocovaj ... motion editor: weta digital
Jeremy Oddo ... head of it: The Third Floor
Piper Odegard ... matte painting td: Rodeo FX
Cenay Oekmen ... visual effects artist
Shuhei Ogawa ... compositor
Ken U. Ogbo ... senior roto/paint artist: Scanline VFX
Carine Ong ... visual effects coordinator
Bartek Opatowiecki ... 3d pipeline development supervisor
Steve Orleman ... visualization artist: The Third Floor
Julie Orosz ... visual effects supervisor: ScanlineVFX
Sam Osborne ... digital compositor
Steve Ouellette ... digital compositor
Molly Pabian ... visual effects producer: shade vfx
Rohit Palankar ... matchmove and rotoanimation artist
Tim Palgut ... lighting artist
Amanda Pamela ... digital compositor: MPC
John Papafotiou ... lighting technical director
Louis-David Paquette ... layout artist: Rodeo FX
Praveen Kumar Sharma Parasnath ... paint & prep artist: double negative
Bintu Kharolia Parjapati ... matchmove artist: Double Negative
Yonggyu Park ... FX artist
Adam Parker ... production assistant: Scanline VFX
Rohan Parmar ... matchmove artist: Double Negative
Giulia Parravicini ... visual effects production assistant: Rodeo FX (as Giulia Paravicini)
Lucas Pascale-Pallotta ... stereo compositor
Hanuman Patel ... compositor
Joshil Patel ... roto/paint artist: Scanline VFX
Nikul Patel ... head of lidar: Clear Angle Studios
Dzmitry Patsukevich ... shader td: Weta Digital
Matthieu Paugam ... visual effects artist: Double Negative
Provash Paul ... visual effects artist
Rodgers Paul ... matte painter
Paul H. Paulino ... texture/look development artist: Scanline VFX
Robbie Payne ... digital asset manager: Propshop
Vasilis Pazionis ... senior fx technical director: weta digital
Emily Pead ... visual effects coordinator
Henry Pearce ... 3d Scanning Technical Supervisor
Dan Pearson ... data wrangler
Christian Peck ... texture painter: Scanline VFX
John Peck ... digital compositor
Sara Pedramnia ... visual effects assistant
Brian Peluso ... compositor: Scanline VFX
Chris Pember ... generalist: Scanline VFX
Alex Perlstrom ... systems administrator: Scanline VFX
Gabrielle Perreault ... rotoscope artist: Rodeo FX
Christine Peterson ... senior compositor: Double Negative
Eric Petey ... animation supervisor: Scanline VFX
Ignat Petrov ... rotomation artist
Yordan Petrov ... 3d generalist / matchmove lead
Nicholas Pfeiffer ... fx artist: ScanlineVFX
Huan Phan ... previsualization artist
Bethany D. Phillips ... vfx recruiter
Kevin Pierce ... compositor: Scanline VFX
Rocco Pierini ... visual effects coordinator: weta digital
Damien Pierlot ... lighting artist
Ezra Pike ... Extraction Artist: Gener8
Claudio Pilia ... environment artist: Pixomondo
Melvin Mathew Pillai ... paint & prep artist: double negative
Johannes Pink ... pipeline td: Pixomondo
Christopher Pitt ... lighting technical director: Weta Digital
Fred Place ... digital compositor: double negative
James Pollard ... rotoscope artist: weta digita
Ipyana Ponder ... compositor
Michael Porterfield ... compositing/sequence supervisor: ScanlineVFX
Etienne Poulin St-Laurent ... matchmove supervisor: Rodeo FX
Guillaume Poulin ... visual effects editor: Rodeo FX
Marc-Andre Poulin ... modeling artist: Rodeo FX
Christian Poullay ... camera techincal director: Weta Digital
Lucas Pozzey ... lighting td: double negative
Abhishek Prasad ... senior lighting technical director
Davide Prato ... visual effects artist
Dave Preciado ... motion editor
Brennan Prevatt ... lead compositor: ScanlineVFX
Kelsey Primar ... vfx coordinator: ScanlineVFX
Richard Pring ... senior view-d editor: prime focus
Stewart Probert ... production manager: Clear Angle Studios
Thomas Proctor ... visual effects supervisor: Double Negative
Mariia Prokopenko ... animator: Pixomondo
Gareth Prosser ... motion capture tracker
Francis Provencher ... head of systems: MPC
Yann Provencher ... head of textures department: weta digital
Tim Pruce ... Senior Compositor: Double Negative
Ivan Prvulj ... fx lead: ScanlineVFX
Lauren Puntillo ... head of marketing: The Third Floor
Eddy Purnomo ... lead effects technical director: WETA Digital
Simon Pynn ... matchmove supervisor: double negative
Simon Quach ... senior visual effects artist WETA digital
Woreshmean Qudrat ... vfx coordinator: ScanlineVFX
Cesar Quijada ... senior digital paint artist: Weta Digital
Paul Patrick Quinn ... vfx recruiter
Skye Radies ... visual effects digital producer: MPC
Nigel Rafter ... animation supervisor: Double Negative
Marshall Rainey ... visual effects coordinator
Raushan Raj ... compositor
Rakesh_Mukherjee ... matchmove artist: MPC
Rajan Ramakrishnan ... Matchmove and Rotoanim Artist
Milton Ramirez ... look development: Weta Digital / shader technical director: Weta Digital
Nicolas Ramiro Cotallo ... fx artist: MPC
Pablovsky Ramos-Nieves ... senior lighting technical director: Scanline VFX
Nick Ramsay ... vfx set pa: dailies
Travis Ramsdale ... previs artist / visualization artist: The Third Floor
Kade Ramsey ... digital paint artist: Weta Digital
Troy Ramsey ... image plane lead
Atish Ranjan ... lighting td: double negative
Nagaraj Raparthi ... digital artist
Raghu P. Ravichandran ... visual effects artist
Julia Reck ... animator: MPC
James Rees ... stereoscopic supervisor
Kristian Rejek ... lead digital artist: MPC
Steve Rembuskos ... animator: Scanline VFX
Jun Ren ... senior artist: Scanline VFX
Brett Reyenger ... senior compositor: Weta Digital
Laurent Reynaud ... digital compositor
Jordi Ribe Pujol ... lighting artist: MPC
Matthew Ribeiro ... matte painter: Shade VFX
Jordan Rice ... 2D VFX Runner
Curtis Richardson-Smith ... cg animator
Jack Richmond ... vfx coordinator: ScanlineVFX
Kevin Ridgway ... animator: Scanline VFX
Mnandi Ridley ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Joakim Riedinger ... animator: Pixomondo
Saysana Rintharamy ... fx artist: ScanlineVFX
Kurtis Ritani ... lighting technical director: Weta Digital
Benoit Robert ... technical director: MPC
Joshua Robertson ... pipeline td (as Josh Robertson)
Suzanne C. Robertson ... production coordinator: mpc
Travis Robinson
Javier Roca ... compositing
Pierini Rocco ... vfx production coordinator
Patrick J. Rodriguez ... postvisualization artist / visualization artist: The Third Floor
Ryan Rogers ... lead lighting technical director
Ryan D. Romero ... digital artist
Amanda Roop ... roto/paint: ScanlineVFX
Gabriela Roque López ... software developer: weta digital
David Rose ... lead compositor: ScanlineVFX / senior compositor: scanline vfx
Julius Rosen ... prep artist: Pixomondo
Steven Roste ... stereo editor
Jonak Roy ... software development and support
Marc-André Roy ... rotoscope artist: Rodeo FX
Sandeep Roy ... matchmove artist: Double Negative
Vania Ruano ... digital compositor
Ryan Ruiz ... technical animator: MPC
Garry Runke ... senior effects technical director: Weta Digital
Brian Runnels ... 3d coordinator: visual effects
Philipp Röger ... 3d artist: Pixomondo
Preetam Saha ... digital compositor
Sahil.Wadhwani ... visual effects coordinator
Shoolin Saini ... systems admin: ScanlineVFX
Anjum Sakharkar ... visual effects
Sajeer Abdul Salam ... digital compositor: MPC
Elena Salas ... digital compositor
Erick Salazar ... digital artist: MPC
Anurag Salekar ... visual effects artist
Anurag R. Salekar ... texturing artist: visual effects
Peter Salter ... camera technical director: weta digital
Evan Salusbury ... lead vfx editor: ScanlineVFX
Francesca Salvatore ... animator: Dneg
Guillermo Sanchez Camacho ... technical animator
Greg Sanchez ... crowds production coordinator: weta digital
Lui Sanchez-Fontillas ... lead roto/paint artist: ScanlineVFX
Matthew Sandoval ... visual effects artist
Mohan Sangeeth ... animation layout department manager: ScanlineVFX
Ghosh Sanjay ... texturing: Double Negative
Carlos Santiago Velazco ... matchmove artist: Rodeo FX (as Carlos Santiago)
Victor Sanz Fernandez ... senior texture artist
Justin Sarber ... render wrangler/systems admin: ScanlineVFX
Ashwin Sareen ... tech support: Method Studios Vancouver
Tarkan Sarim ... lead grooming technical director: Scanline vfx
Mag Sarnowska ... compositor
Daryl Sawchuk ... animation supervisor
Craig Saxby ... vfx coordinator: mpc / visual effects coordinator
Lena Scanlan ... visual effects producer: Weta Digital
Caterina Schiffers ... lead texture artist: weta digital
Andrea Schimpl ... fx/flowline department manager: ScanlineVFX
Yoann Schmid ... lighting artist: ScanlineVFX
Eduardo 'Lalo' Schmidek ... senior previs artist: The Third Floor
Noah Schnapp ... rigging td
Eric Schoellnast ... cg supervisor
Ron Schrems ... cg artist: Scanline VFX
Jorrit Schulte ... prep artist
Angelika Schweitzer ... data and render support: method studios
Shaun Scott ... senior look development technical director
Alexander Seaman ... cg supervisor: Double Negative
Ryan Sefton ... cyber scanning capture artist
Flavio Segal ... visual effects artist
Marco Semeraro ... fx artist: MPC
Joydip Sen ... compositor
Balasubramaniam Senthil Kumar ... bodytrack artist: double negative
Radu-Gabriel Serban ... pipeline developer: ScanlineVFX
Alican Serbest ... visualisation artist: The Third Floor
Rasoul Shafeazadeh ... matte painting supervisor: Method Studios
Jasper Shah ... Scanning Technician
Yi Shan ... technical animator/cloth td: mpc
Shareef Shanawany ... fx/flowline artist: ScanlineVFX
Amanraj Sharma ... digital compositor
Mohak Sharma ... vIsual effects line producer: Double Negative
Sam Sharplin ... senior digital modeler: Weta Digital
Nishad Shelar ... modeler
Kodeeswaran Shenbagaram ... compositor: Scanline VFX
Will Shepherd ... compositor: Scanline VFX
Drew Shields ... tracking lead: method studios
Tatsuyuki Shimada ... animator
Kelly Shin ... digital producer: ScanlineVFX
Swain Shiv ... digital artist
Davide Sibilia ... fx/flowline: ScanlineVFX
Albin Siby ... matchmove and rotoanim artist
Magali Signourel ... visual effects coordinator
Brian Silva ... lead effects technical director: Weta Digital
Marcela A. Silva ... digital compositor
Martin Simcock ... compositor
Nikola Simeonov ... lighting td
Jayson Simpson ... digital matte painter
Kishore Singh ... cfx lead: ScanlineVFX
Nitin Singh ... generalist: Scanline VFX
Anna Sitjà ... texture artist
Magnus Skagerlund ... modeling supervisor: ScanlineVFX
Andrew Slevin ... production assistant: Scanline VFX
Matthew Smart ... pre-visual artist / visualization lead: The Third Floor
Amber Marie Smith ... data manager: Weta Digital
Cameron Smith ... lead compositor: weta digital
Jonty Smith ... visual effects artist: clear angle studios
Katherine Smith ... assets producer: MPC
Nicole Smith ... roto/paint lead: Scanline VFX
Rupert Smith ... Visual Effects Production Supervisor
Nicholas Smolyn ... senior layout artist
Eva Snyder ... senior compositor: weta digital
Nadia So ... roto/paint: ScanlineVFX
Mohamed Sobhy ... digital effect supervisor
Jordan Soler ... grooming artist
Jordan Soles ... vp development & technologies: Rodeo FX
Chris Solon ... digital artist
Satish Kanta Sorensangbam ... visual effects artist
Eddie Soria ... digital paint lead: weta digital
Will South ... vfx on set pa
Gabe Souza ... dn compositor
Marianne Speight ... executive visual effects producer: MPC
Lisa Spence ... head of digital production: ScanlineVFX
Melissa Spicer ... vfx department manager: Weta Digital
Mark Spindler ... lead compositor: Pixomondo
Wiebke Sprenger ... cg artist: Scanline VFX
Adam Michael Spring ... modeller
Melina Sputz ... technical animator: MPC
Nathan Srigley ... cfx lead: ScanlineVFX
Tatampudi SrinivasaRaju ... senior texturing/lookdev td: MPC
Christophe St-Pierre Paradis ... lead animator: MPC
Igor Staritsin ... lead matte painter
Nemanja Stavric ... lighting sequence lead
Richard Stay ... DFX Supervisor: Double Negative
Sabrina Steinert ... match move artist: Pixomondo
Jacob Stephens ... layout head of department: Weta Digital
Christopher Stewart ... lookdev artist: Method Studios
Matteo Stirati ... senior facial modeller: Weta Digital
David Stopford ... fx/flowline artist: ScanlineVFX
Boyan Stoyanov ... vfx td
Euan Strachan ... facial performance capture engineer: DI4D
Jan Strootmann ... fx artist: MPC
Alan Stucchi ... digital compositor
Errol Stussi ... i/o coordinator: visual effects
Aswin Subramani ... Matchmove and Rotoanim Artist: MPC (as Aswin)
Francois Sugny ... cg supervisor
Sukhmeetanand ... digital compositor
Sumit Chatterjee ... digital compositor
Radhakrishnan Sundararaj ... digital compositor
Brian Sundman ... fx technical director: MPC
Behede Suraj ... mpc
Hemanth Surana ... digital artist
Mallela Suresh ... matchmove artist: double negative
Chris Sutherland ... digital compositor
Mary Swain ... visual effects coordinator
Ewa Szczepaniak ... motion capture weta digital
Agata Szczepanska ... previz editor: Scanline VFX
Aleksander Szkudlarek ... visual effects artist
Krzysztof Szulc ... visual effects coordinator
Enrique Sánchez Pérez ... visual effects artist
Giuseppe Tagliavini ... lead compositor: weta digital
Matthew Talbot-Kelly ... matte painter
Lori Talley ... postvis production manager
Cornelia Tan ... rotoscoping artist
Neil Russell Tan ... roto/paint: ScanlineVFX
Rachel Tay ... digital effects artist: lighting technical director
Shih Ming Tay ... lead creature technical director: Weta Digital
Mason A. Taylor ... visual effects artist: for exceptional minds [us]
Ben Taylor-Bryant ... roto artist
Elena Tchijakoff ... rigging artist: Rodeo FX
Jamie Telfer ... camera technical director: Weta Digital
Lewis Telfer ... facial performance capture tracking operator: DI4D
Max Telfer ... visual effects artist
Chris Templeman ... lead rotoscope artist paint artist: weta digital
Max Tennessen ... vfx coordinator: ScanlineVFX
Corrine Teo ... compositor: ScanlineVFX
Benoit Terminet Schuppon ... layout td: Double Negative
Huy Thai ... motion capture specialist
Gauri Thakur ... lighting td
Siddharth Thakur ... digital compositor: double negative
Nithya Thangamani ... matchmove/layout/rotoanim
Olivier Thibaut ... research and development: Double Negative
Gareth Thomas ... roto lead
Prajeesh Thomas ... visual effects artist: weta digital
Joel Thompson ... visual effects editor
Krystal Thompson ... production assistant
Nick Thompson ... visual effects production manager
Daniel Thomson ... rotoscope artist: Weta Digital
Tiffany Thoreson ... digital matte painter
Jithendran Thottupurath ... department manager: MPC
Rohan Tirkey ... stereoscopic supervisor
Steve Tizzard ... digital compositor
Shermaine Toh ... senior paint artist: scanline vfx
Josselin Tonnellier ... fx artist: Rodeo FX
Roohi Topgi ... visual effects artist: ScanlineVFX
Alexandra Torelli ... rotoscope artist: Rodeo FX
Alan Torres ... digital compositor
Daniele Tosti ... cg supervisor: WETA Digital
Jessica Toucoula ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Adrien Toupet ... effects supervisor: Weta Digital
Mai-Anh Tran ... matte painter: Rodeo FX
Kallan Treadwell ... visual effects coordinator
David Tremblay ... rotoscope artist: Rodeo FX
Caspar Trenchard-Turner ... technical animator
Dominik Trottier ... digital compositor: double negative
Denis Trutanic ... senior camera technical director: Weta Digital
Greg Tsadilas ... lighting lead: ScanlineVFX
Tzung-Da Tsai ... software developer
Matthew Tsang ... screen graphics designer: BLIND LTD
Jevon Tsen ... senior compositor: MPC Vancouver
Taylor Tulip-Close ... lead data wrangler
Michal Turkowski ... visual effects artist: FX artist
Alexandra Turmel ... rotoscope artist: Rodeo FX
Randy Ui ... cg supervisor: ScanlineVFX
Ilkka Uitto ... vfx editor: ScanlineVFX
Daniel Ulrich ... Facial modeler: Weta Digital
Chris Upson ... visual effects
Dimitri Uradovskiy ... digital compositior: Rodeo FX
Patryk Urbaniak ... lighting td: Method Studios
Nilesh Uttarwar ... compositor
Viral Vadalia ... technical support: Double Negative
Luca Valletta ... digital compositor
Vladimir Valovic ... lead compositor: MPC
Henry van der Beek ... animation technical director
Leigh van der Byl ... texture painter: Double Negative
James Van Der Reyden ... motion capture technical director: weta digital
Phil Van Der Reyden ... cg modeler
Neil Van Dijk ... roto/paint manager: Method Studios
Gary Vanhooland ... lighting artist: mpc
Gabriel Vargas ... Digital Effects Supervisor: Shade VFX
Liciani Vargas ... digital compositor: Double Negative
Bhanu Varma ... matchmove artist
Tracey Vaz ... compositor
Sebastien Veilleux ... digital compositor: Rodeo FX
Saphir Vendroux ... matte painter
Biren Venkatraman ... lead generalist: ScanlineVFX
David Ventura ... digital compositor
Raghav Verma ... digital artist: MPC
Leiki Veskimets ... Department production manager: Scanline VFX
Wesley Vet ... matchmove artist
Venu Victor ... senior fx technical director: MPC
Pau Viladot ... digital compositor
Victor Vilceanu ... prep artist: Pixomondo
Angel Villaseñor ... lighting artist
Vishnu Vimal ... digital compositor: double negative
Sachin Vishwas ... digital compositor: double negative
Chunchu Viswamitra ... matchmove and rotoanim artist
Andres Vitale ... senior compositor: Scanline VFX
Dennis Volkerts ... visual effects artist
Dhawal Vora ... motion editor
Scott Vosbury ... compositor: Scanline VFX
Tarquin Vosper ... paint artist
Andreas Vrhovsek ... visual effects artist
Andreja Vuckovic ... senior modeller: weta digital
Michael Wachniak ... environment artist: MPC
Thomas Dane Wagener ... stereo coordinator: Scanline VFX
Sagar Wakankar ... digital compositor
Adam Walker ... visual effects artist
Maximilian Wallrabenstein ... cg artist: Pixomondo
Ed Walters ... compositor: ScanlineVFX
John Walters ... digital matte painter
Doris Wang ... lighting/shot td
Pablo Wang ... stereo compositor
Rose Wang ... digital matte painter: ScanlineVFX
Steven Wang ... lighting td: scanline vfx
Ben Wardle ... visual effects coordinator
Thomas Warrender ... matte painter: ScanlineVFX
Bastian Wartenberg ... senior effects technical director: Weta Digital
Joel Wasserbaech ... vfx intern: Pixomondo
Martin Toby Watson ... layout: ScanlineVFX
Hazel Weatherall ... digital artist: 3D Scanning / digital artist: 3D scanning
Eva Weber ... production coordinator: Weta Digital
Joe Weidenbach ... creature puppet technical director
Zack Weiler ... cloth and hair technical director
Piotr Weiss ... fx artist: MPC
Shelley Welch ... visual effects crew
Glenn Wells ... camera technical director
Jennifer Wells ... office management: Pixomondo
Daniel Wennerholm ... compositor: Scanline VFX
Blair Werschler ... lighting lead: ScanlineVFX
Mariusz Wesierski ... fx td: Pixomondo
Rebecca West ... visual effects producer
Marcus Whinney ... texture td
Shane Christopher Wicklund ... Senior digital compositor: ScanlineVFX
Ed Wilkie ... senior compositor: Scanline VFX
Will Van Dao ... roto/paint artist: ScanlineVFX
Mark Cameron Williams ... effects technical director: Weta Digital
Robin Williams ... visual effects coordinator
Chris A. Wilson ... lighting td: MPC
Maciej Wojtkiewicz ... animator: Pixomondo
Mark Wong ... animator: ScanlineVFX
Megan Wong ... visual effects coordinator: MPC
Pat Wong ... senior compositor
Loeng Wong-Savun ... visual effects supervisor
Clare Woodford-Robinson ... digital modeler: Weta Digital
Pete Woodley-Page ... senior motion editor: Weta Digital
Tomasz Wrobel ... modeler: Scanline VFX
Elaine Wu ... lead animator: MPC
Wendi Harris Wu ... visual effects artist (as Harris Wu)
Piotr Fox Wysocki ... visual effects artist
Bruno Xiberras ... cg artist: Scanline VFX
Sunil Kumar Yadav ... bg prep artist: double negative
Steve Yamamoto ... previsualization supervisor
Gary Yang ... pipeline/technical support: Scanline VFX
Le Yang ... visual effects artist
Somyi Yang ... digital compositor: MPC
Esther Yap ... matchmove: Scanline VFX
Farid K. Yazami ... Senior 3D Generalist/LookDev/Lighting
Sunny Ye ... visual effects project manager: Rodeo FX
Robert Yeh ... io coordinator: Scanline VFX
Robert Wen Ren Yeh ... i/o coordinator: ScanlineVFX
James Yeoman ... visual effects production supervisor: Warner Bros Studios
Jessica Jara Yepez ... coordinator: vfx: Scanline VFX
Timur Yesilfiliz ... visual effects editor: Pixomondo
Sinae Yi ... lighting/lookdev artist: ScanlineVFX
Fikret Yildirim ... senior cg artist: Pixomondo
Clement Yip ... animation supervisor: ScanlineVFX
Evelyn Yoa ... animator: Scanline VFX
Sarah Seungah You ... fx artist
Cobol Yu ... technical animator: method studios
Jeff Yu ... roto/paint artist: Scanline VFX
Shaun Yue ... screen graphics designer: BLIND LTD
Ngnodjom Yvan ... fx technical director: weta digital
Jacob Zaguri ... cg generalist: Scanline VFX
Asim Zaidi ... pipeline td: ScanlineVFX
Hubert Zapalowicz ... lead matte painter: credited
Zachariah Zaubi ... compositor: Scanline VFX
Izabela Zelmanska ... animator: Scanline VFX
Alvaro Zendejas ... stereo compositor
David Zeng ... digital compositor
Dominique Zenon ... fx artist: Rodeo FX
Lei Zhang ... vfx editor
Jason Zhao ... visual effects artist
Margarita Jazmín Yllescas Zúñiga ... fx artist
Sölmundur Ísak ... visual effects assistant: local unit iceland
Luis Ivan Aguilar ... rendering td (uncredited)
Najdovski Aleksandar ... paint artist (uncredited)
Natasha Belle ... uncredited
Antonio Carranza Pérez ... Lighting TD: Double Negative (uncredited)
Joseph Chittock ... creature atd (uncredited)
Sarah Cowhey ... Virtual Art Department Production Coordinator (uncredited)
Prasanna Kumar Dhanabalan ... matchmove and rotoanimation artist (uncredited)
Pratik Dubey ... digital compositor (uncredited)
Lee Fisher ... roto artist: Double Negative (uncredited)
Philip Fraschetti ... senior paint artist: Weta Digital (uncredited)
Tim Göransson ... lighting artist: MPC (uncredited)
Zach Hamelton ... digital compositor: stereo packaging, MPC (uncredited)
Paul Harling ... data wrangler: Weta Digital (uncredited)
Chawalit Jirattikansakul ... tracking (uncredited)
Aman Juneja ... visual effects coordinator (uncredited)
Jennifer Lasrado ... senior technical animator: MPC (uncredited)
Lazetutkovski ... lead paint artist (uncredited)
Rijuta Majumdar ... matchmove artist: MPC (uncredited)
Ariel Rafael Suero Medina ... animator: MPC (uncredited)
Cecilia Menchaca ... visual effects coordinator (uncredited)
Luiz Philippe Moreira ... creature pipeline technical director: Weta Digital (uncredited)
Larry Ngo ... compositor (uncredited)
Jonathan Niquet ... pipeline td: Rodeo FX (uncredited)
Yonggyu Park ... fx artist: MPC (uncredited)
Anand Ramesh ... visual effects coordinator (uncredited)
Dave Scarpitti ... technical director (uncredited)
Leon Su ... visual effects artist (uncredited)
Vanessa Velasquez ... technology: Double Negative (uncredited)
Christopher Whittle ... visual effects artist: Double Negative (uncredited)

Stunts

Edit
Ekaterina Abramova ... stunt performer
Guiomar Alonso ... stunt performer
David Anders ... stunt performer
Mark Archer ... stunt performer
Georgina Armstrong ... stunt performer
Nina Armstrong ... stunt performer
Russell Balogh ... stunt performer
Adam Basil ... stunt performer
Ashley Beck ... stunt performer
Joanna Bennett ... stunt performer
Thomas Billings ... stunt performer
Freddy Bouciegues ... fight choreographer
Adam Bowman ... stunt performer
Andrew Burford ... stunt performer
Nellie Burroughes ... stunt performer
Dacio Caballero ... stunt performer
Marvin Campbell ... stunt performer (as Marvin Stewart-Campbell)
Damon Caro ... stunt coordinator
Richard Cetrone ... stunt performer
Neil Chapelhow ... stunt performer
Yusuf Chaudhri ... stunt performer
Nick Chopping ... stunt performer (as Nickolas Chopping)
Rob Cooper ... stunt performer
Christoph Cordell ... stunt performer
Talila Craig ... stunt performer
Michael J. Craven ... stunt performer
Matt Da Silva ... stunt performer
Nicholas Daines ... stunt performer
Kelly Dent ... stunt performer
Heidi Dickson ... stunt performer
Glenn Ennis ... stunt performer
Dan Euston ... stunt performer (as Daniel Euston)
Rachael Evelyn ... stunt performer
Bradley Farmer ... stunt performer
David Fisher ... stunt performer
Pete Ford ... stunt performer
Grace Franzl ... stunt performer
Sarah Franzl ... stunt performer
Aldonio Danny Frietas ... stunt performer (as Aldanio Freitas)
David Garrick ... stunt performer
Ryan Godfrey ... stunt performer
Oliver Gough ... stunt performer
Jamie Goulding ... stunt performer
Evangelos Grecos ... stunt performer
James Harris ... stunt performer
Dee Harrup ... stunt performer
Daniel Hartley ... stunt performer
Elliot Hawkes ... stunt performer
Maria Hippolyte ... stunt performer
Dan Hirst ... stunt performer
Robert Hladik ... stunt performer
Jan Holicek ... stunt performer
Jessica Hooker ... stunt performer
Eunice Huthart ... stunt coordinator
Erol Ismail ... stunt performer
Jack Jagodka ... stunt performer
Jonny James ... stunt performer
Stewart James ... stunt performer (as Tidd James)
Gary Kane ... stunt performer
Ian Kay ... stunt performer
Robbie Keane ... stunt performer
Tolga Kenan ... stunt performer
Troy Kenchington ... stunt performer
Joe Kennard ... stunt performer
George Kirby ... stunt performer
Ingrid Kleinig ... stunt performer
Mike Lambert ... fight coordinator
Claire Lawrence ... stunt performer
Maurice Lee ... stunt performer
Jolie Lennon ... stunt performer (as Julie Stanford)
Sonny Louis ... stunt performer
Christina Low ... stunt performer
Will Mackay ... stunt performer
Marc Mailley ... assistant stunt coordinator
Freddie Mason ... stunt performer
Kim McGarrity ... stunt performer
Adrian McGaw ... stunt performer
Belinda McGinley ... stunt performer
Nick McKinless ... stunt performer
Jo Mersh ... stunt performer
Theo Morton ... stunt performer
James O'Daly ... stunt performer
Lauren Okadigbo ... stunt performer
Alan Ormrod ... stunt performer (as Alan Ormrodi)
Bonnie Parker ... stunt performer
Charlie Pawlett ... stunt performer
Ian Pead ... stunt performer
Martin Pemberton ... stunt performer
Special Action Performer ... stunts
Heather Phillips ... stunt performer
Laurent Plancel ... stunt performer
Rubie Planson ... stunt performer
Tilly Powell ... stunt performer
Kierron Quest ... stunt performer
Cboy Ramsay ... stunt performer
William Ramsay ... stunt performer
Juliet Reeve ... stunt performer
Shane Roberts ... stunt performer
Phoebe Robinson-Galvin ... stunt performer
Tineke Ann Robson ... Special Action Performers
Tom Rodgers ... stunt performer
Daniel Rowlins ... stunt performer
Matthew Rugetti ... fight choreographer
Michaela Salamounova ... stunt performer
Michaela Salasova ... stunt performer
Fabio Santos ... stunt performer
Moe Sasegbon ... stunt performer
Hasit Savani ... stunt performer
Christiaan Schodel ... stunt performer
Matt Sherren ... stunt performer
Anthony Skrimshire ... stunt performer
Olivia Slee ... stunt performer
Adam Smith ... stunt performer
Jake Smith ... stunt performer
Venice Smith ... stunt performer
Karen Smithson ... stunt performer
Mark Southworth ... stunt performer
Sam Stefan ... stunt performer
Anna Stephenson ... stunt performer
Jonny Stockwell ... stunt performer
Leo Stransky ... stunt performer (as Leos Sransky)
Mens-Sana Tamakloe ... stunt performer
Karen Teoh ... stunt performer
Edward Upcott ... stunt performer
Albert Valladares ... stunt performer
Andrea Vasiliou ... special action perfomer
Ami Verge ... stunt department coordinator
Andy Wareham ... stunt performer
Reg Wayment ... stunt performer
Richard Wheeldon ... stunt performer
Maxine Whittaker ... stunt performer
Martin Wilde ... stunt performer
Belle Williams ... stunt performer
Justin A. Williams ... stunt performer
Annabel Elizabeth Wood ... stunt performer (as Annabel Wood)
Ben Wright ... stunt performer
Lewis Young ... stunt performer
Steen Young ... stunt performer
Ramon Álvarez ... stunt performer
Russell Balogh ... stunt double: Ben Affleck (uncredited)
Joanna Bennett ... stunt double: Doutzen Kroes (uncredited) / stunt double: Gal Gadot (uncredited) / stunt double: Robin Wright (uncredited)
Thomas Billings ... Stunt Double: Cyborg/Victor Stone (uncredited) / stunt double: Cyborg (uncredited)
Freddy Bouciegues ... Stunt Coordinator U.S. (uncredited) / fight coordinator (uncredited)
Solomon Brende ... stunt performer (uncredited)
Alexandre Cauderlier ... safety rigger (uncredited)
Kevin Cauderlier ... safety rigger (uncredited)
Richard Cetrone ... stunt double: Ben Affleck (uncredited)
Michael J. Craven ... stunt double: Victor Stone (uncredited)
Wayne Dalglish ... fight choreographer (uncredited)
Stephane Feruch ... stunts (uncredited)
Evangelos Grecos ... stunt player: Hot dog seller (uncredited)
Isaac Hamon ... stunt coordinator: motion capture: weta digital (uncredited)
Elliot Hawkes ... utility stunts (uncredited)
Chloé Jean ... special action (uncredited)
Allen Jo ... fight choreographer (uncredited)
John Koyama ... stunt performer (uncredited)
Donald Mills ... stunts: previz (uncredited)
Jordan Rasta Monk Moody ... stunt sequence (uncredited)
Michael Owusu ... stunts (uncredited)
Natalie Padilla ... stunt performer (uncredited)
Tim Rigby ... stunts (uncredited)
Peter Robinson ... stunt rigger (uncredited)
Matthew Rugetti ... fight coordinator (uncredited)
Jade Scopes ... stunts (uncredited)
Nikki Stanley ... stunts (uncredited)
Albert Valladares ... stunt double: Ben Affleck (uncredited) / stunt double: Henry Cavill (uncredited)
Ben Wright ... stunt double: Aquaman (uncredited) / stunt double: Bruce Wayne (uncredited)
Steen Young ... utility stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
Ben Adefarasin ... additional second assistant camera: 2nd unit
Josh Andrews ... video trainee: main unit
Anton Badstuber ... digital imaging technician assistant: additional photography
Adam Baker ... lighting console operator
Simon Baker ... lighting programmer: 2nd Unit
Jason Berman ... phantom technician
Alexander Bridges ... video assist assistant: additional photography
Abigail Catto ... second assistant camera: a camera
Dominique Cheung ... second assistant camera (b camera)
Luke Chisholm ... crane grip
Rachel Clark ... first assistant camera: "b" camera 2nd Unit
Bennett Clarke ... camera trainee: dailies
Dave Clements ... electrician
John Clothier ... A camera operator
Joe Coffey ... video assistant
Adam Coles ... 1st ac 'a' camera 2nd unit
Blake Collins ... second assistant camera: additional photography
Ricky Collins ... lighting technician
Theo Cook ... phantom camera technician
Carrie Cooksley ... video assist trainee: additional photography
David Cormack ... lighting technician
Josselin Cornillon ... dit assistant: additional photography
Jarvis Coxwell ... video assist assistant: additional photography
Nick Crew ... second assistant camera: 2nd unit
Seth Crosby ... second unit: dailies
Carlos Cruz ... grip
Adam Dale ... aerial director of photography
Ryan Donnelly ... video assist trainee
Simon Dunn ... second assistant camera: "a" camera - additional photography
Aaron Dunning ... lighting technician
Eric Dvorsky ... aerial camera technician
Megan Earl ... assistant camera
Arnar Einarsson ... key grip: Iceland Unit
Steve Ellingworth ... key grip
Harry Elvin ... crane technician dailies
Martin Elvin ... crane technician: splinter unit
Greg Etheredge ... lighting technician: los angeles
Jason Ewart ... camera / steadicam operator: additional photography
John Ferguson ... A camera operator: second unit
Gastone Ferrante ... digital imaging technician: additional photography
Chuck Finch ... gaffer
Wick Finch ... gaffer second unit
Simon Firsht ... Behind the Scenes DP/Cameraman / additional camera
Jason C. Fitzgerald ... rigging gaffer: Los Angeles
Neil Flaherty ... additional 1st assistant camera: second unit
Steve Forey ... rigging: set electrician
Matthew Fox ... video assist assistant: additional photography
Micky Froehlich ... camera operator: "b" camera - additional photography
John Gamble ... a camera operator 2nd Unit
Karina Genis ... gopro operator
Ólafur Pétur Georgsson ... electrician
Jean-Philippe Gossart ... 2nd unit director of photography
Finnur Thor Gudjonsson ... local gaffer: iceland unit
Oliver Hadlow-Martin ... Digital Imaging Technician: On set Colourist
Will Handley ... aerial camera technician
Rowan Haughey ... practical electrician
Jeremy Hiles ... b camera 2nd unit operator
Joe Howard ... stand by rigger
Charlie Hughes ... camera trainee: main unit
Stuart Hurley ... electrician
Larry Hurt ... crane technician: second unit
Sam Irwin ... Central loader: 2nd Unit
Ian Jackson ... central loader: main unit
Hannah Jell ... camera trainee: dailies
Jeb Johenning ... digital video assist
Dan Jones ... gaffer: los angeles unit
Sam Jones ... electrician
Viktor Davíð Jóhannsson ... grip: Iceland
Lizzie Kelly ... video assist operator: additional photography
Nick Kenealy ... video assist operator: dailies
Russell Kennedy ... first assistant camera
Simon King ... phantom operator
Kris Krosskove ... camera operator: "a" camera, second unit
Harry Langston ... HOD Practical Electrician
Stephen Lee ... 2nd unit video playback operator
David Littlejohns ... B Camera grip: additional photography / B camera grip: 2nd unit
Jesse Llande ... phantom tech
Stephen Lloyd ... video assistant: second unit
Joe Macaluso ... key grip: los angeles unit
Lisa MacGregor ... camera trainee
David Maund ... Key grip second unit
Jack Mayo ... first assistant camera: Aerial unit
Genki McClure ... lighting technician: second unit
Neil McConville ... central loader: second unit: dailies
Michael Mensah ... technodolly operator
Billy Merrell ... Lighting chargehand
Richard Merrell ... Best Boy Electrical
James Metcalfe ... digital imaging technician: Aerial Unit
Jamie Metzger ... digital imaging technican: additional photography
Josh Milne ... libra head technician: additional photography
Stefan Mitchell ... electrician
Daniel Moriarty ... 2nd unit
Dean Murray ... 2nd ac 'a' camera 2nd unit
Ken Musson ... b camera grip
Jason Noble ... electrician
Gary Nolan ... Rigging gaffer: additional photography / rigging chargehand
David B. Nowell ... aerial director of photography (as David Nowell)
Scott Parker ... lighting technician
Alan Perrin ... drone pilot
Derrick Peters ... first assistant camera: ''a'' camera, second unit
Felix Pickles ... second assistant camera: ''a'' camera, second unit
Ross Pimlott ... phantom camera operator
Pawel Polak ... electrician: second unit
Nick Poole ... camera trainee: additional photography, dailies
Jack Powell ... electrician
Christopher Prampin ... gaffer: additional photography
Stephen Price ... phantom camera technician
Sean Prichard ... grip: reshoots
Jonathan Prime ... still photographer: additional photography
Ben Ransley ... electrician: dailies
Jack Ridout ... lighting technician
Michael James Robinson ... electrician
Sean Rogers ... libra head tech: dailies
Ian Scafe ... additional video assistant
Jack Serino ... rigging grip
Vis Sopjani ... grip trainee
Stefan Stankowski ... A camera operator: additional photography
Tom Stansfield ... best boy grip: additional photography
Duncan Steven ... trainee grip
Tom Storey ... central loader: additional photography
Nick C. Teulon ... grip dailies
Iain Thomson ... video assist: second unit
Kirk Thornton ... crane grip: "b" camera
Ryan Turner ... crane technician
Mustafa Tyebkhan ... digital imaging technician: aerial unit
Charlie Wall ... 'a' camera crane grip
Matthew Waving ... first assistant camera: dailies
Dave Wells ... best boy grip
Terry Williams ... a camera grip: second unit
Matt Windon ... first assistant camera: "a" camera
Daniel Woiwode ... digital imaging technician: additional photography
Steve Wood ... charge hand lighting technician
David Worley ... 2nd unit dailies
Harry Young-Jamieson ... second assistant camera: dailies
Jack Cuckson ... video assit trainee (uncredited)
Michele Abramo Puricelli ... libra technician: dailies (uncredited)

Animation Department

Edit
Josh Adler ... animator
Alexandra Bernier ... visual effects animation: MPC
David Browning ... animator
C.J. Burbage ... animator
Tom Chou ... animator
David Crispino ... animation supervisor: MPC
Art Curry ... senior animator: MPC
Mike Drew ... animator
Denis Dvoryankin ... animator
David Gimenez ... animator
Alex Hislop ... animator
Nicholas Hogan ... senior animator
David Humphreys ... animator: Scanline vfx
Jubey Jose ... animator: Scanline vfx
Brian Kelso-Gillespie ... animator
Joseph Kim ... animator
Kevin Labanowich ... senior animator
Seng Lau ... lead digital artist
Leo Leung ... animator
Victoria Martins ... animator
Eduardo Castells Mateo ... animator: Double Negative
Daniele Mieli ... animator
Victor Perez ... animator
Matthieu Poirey ... animation supervisor
Tyrone Reed ... Supervising Stagehand
Shane Richards ... animator
Dan Santos ... animator
Tatsuyuki Shimada ... animator
Isaac Haiswee Tan ... animator: Weta Digital
David Vandenbroecke ... animator
Ricardo Velez ... animator
Grant Wilson ... animator
Andrew Butterfield ... animator (uncredited)
Ricky Chow ... animator (uncredited)
Quentin Cornillon ... animator (uncredited)
Jose Francisco de Diego ... animator (uncredited)
Vincent Farmer ... animator (uncredited)
Huy Ho ... animator: weta digital (uncredited)
Leo Leung ... visual effects animation: MPC (uncredited)

Casting Department

Edit
Scott Atkins ... extras casting
Jeanette Benzie ... casting associate
Catriona Dickie ... casting assistant: U.K.
Ruth Earley ... extras casting
Caitlin McKenna ... adr voice casting
Adam Penny ... extras casting
Leigh Ann Smith ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department

Edit
Sophie Allen ... costume modeller
Kirby Allen-D'Cruze ... costume fx modeller
Daisy Babbington ... principal costumer
Frances E. Barer ... junior breakdown artist
Karen Beale ... principal costume standby: dailies
Nicola Beales ... costume maker
Helen Beasley ... costume cutter
Jodie Bell ... junior costume maker
Tommy Blunkell ... costume dailies
Phillip Boutte Jr. ... costume concept artist
Amber Brabant ... Junior Costume Assistant
Emma Brassfield ... Costume FX for The Flash
Conor Breen ... costume prop modeller
Max Brennan ... set costumer
Sarah Brest ... crowd wardrobe mistress
Sue Casey ... costume stand-by: Ms Gadot
Daniela Cazmal ... costume assistant daily
Michelle Chong ... costume props maker
Graham Churchyard ... costume fx supervisor
Paul Colford ... crowd
Jake Collier ... costume propmaker / head leather modeller
Alex Cox ... junior costume maker
Benjamin Crean ... costume armourer
Hayley Crompton ... costume maker
Ken Crouch ... costume supervisor
Daniel Cruden ... Crowd Costume Design Assistant
Marco de Magalhães ... costumer
Brooke Dibble ... costume illustrator & sculptor
Liz Essex ... crowd costume assistant
Kirsa Ferreiro ... costume props
Adelaide Filippe ... costume concept artist
Marnie Fitzpatrick ... junior principal standby: Daily
Margie Fortune ... assistant crowd costume designer
Birgitta Fredlund ... costume fx coordinator
Vicky Garside ... costume maker
Steve Gell ... speciality printer
Vana Giannoula ... costume prop maker
Charles Gillies ... set costumer
Adam Girardet ... costume assistant
Felicity Goldsworthy ... junior principal standby
Perry Goyen ... set costumer
Christopher Gray ... trainee modeller
Alí Halliday ... junior modeller
Dougie Hawkes ... costumer
Sarah Higbid ... costume buyer
Andrew Hodgson ... assistant HOD modeller (as Andrew Eric Hodgson)
Tamsin Hosking ... leatherworker
Josie Hunt ... costume trainee (as Josephine Hunt)
Colin Jackman ... costume sculptor
Ian Joyner ... illustrator: costume concept
Helga Jóakimsdóttir ... costumer
Charlotte Kazmierow ... special effects costume trainee
Eileen Suzanne Zita Kelly ... costume props
Lee Kenny ... costume assistant
Stephen Kill ... senior costume armourer
Angela Kyriacou ... supervising modeller
Rosie Lack ... principal costume stand by: daily
Jessica Lawless ... costume assistant
Zoé Le Moullec ... Office PA
Sebastian Lochmann ... sculptor
Gemma Lupton ... buyer
Susan MacKenzie ... principal costume maker
Jerad Marantz ... illustrator: costume concept
Marvyn Marques ... costume assistant
Holly Marriott ... trainee costumer
Amanda McLaughlan ... costume coordinator
David McLaughlin ... speciality costume maker
Vikki Medhurst ... costume maker
Ruth Metcalf ... costume maker
Jenna Miller ... trainee costume maker
Mark Miller ... armour: costume
Claire Mitchell ... Principal Costume Stand-by
Michael Mooney ... assistant costume designer
Alan Murphy ... senior modeller
Kate Murray ... costume fx
Clo Neary ... Junior Costume Stand-By: Daily
Julie Nethercoat ... senior costume maker
John Norster ... Assistant Costume Designer
Alessio O'Driscoll ... costume maker
Jessica Phillips ... principal standby reshoots / set costumer
Kelly Porter ... set costumer: additional photography
Jennifer Powell ... costume maker
Kevin Pratten ... wardrobe supervisor
Billy Prichard ... costume assistant: daily
Laura Renouf ... textile artist
Charlotte Riddington ... leather worker
Charlotte Sadler ... costume assistant
Maria Scarey ... Bat Cape fabricator (as Maria Carey)
James Shuttleworth ... costume assistant
Hannah Smith ... costume fx
Harvey Smith ... junior modeller
Jec Smith ... costume maker for batman
Robin Soutar ... junior costume maker
Alice Speak ... costume assistant
Chloe Stanyon ... costume prop maker
Emma Stokes ... costume assistant
Kieron Stone ... principal costume standby - dailies
Victoria Taylor ... principal costumer
Elizabeth Thompson ... senior modeller
Marc Trunk ... senior costume prop modeller
Ruby Utley ... junior costume assistant
Claire Watson ... costume coordinator: additional photography
Debbie Watson ... costume maker
Joanna Weaving ... chief breakdown: textile artist
Michael White ... armour sculptor: Costume Props
Sam Williams ... costume concept modeller: daily
Edmund Woodward ... senior modeller
Steve Wotherspoon ... supervising modeller
Jon Moss ... costume amourer (uncredited)

Location Management

Edit
Marialucia Apicella ... location marshal
Naomi Ashcroft ... location assistant
Sean Barclay ... location scout
Dillon Beagley ... location marshall daily
Jo Beckett ... location scout
Joanna Beckett ... location manager
Samantha Choat ... location pa
Matthew Clarke ... location manager
Mark Clementson ... location marshal
Emma Collinson ... assistant location manager
Alex Darby ... unit manager: additional photography
Rob Deacon ... studio assistant
Mandi Dillin ... location scout: USA
Lex Donovan ... location manager: additional photography
Eleanor Downey ... assistant location manager
Megan Earl ... location marshal
Julien Gayot ... location manager
Richard George ... location manager: Global VFX Unit
Dimitris Halkiadakis ... location manager
Jimmy Hang ... location assistant: USA
Dan Haslam ... location marshal: additional photography
Martin Joy ... supervising location manager: reshoots
Leiah Yvonne Kwong ... location marshal: additional photography
Simon Lam ... location marshal
Lottie Mason ... location manager
Hannah McCarthy ... location assistant
Patrick Mignano ... location manager: USA
Matt Mirrington ... assistant unit manager: additional photography
Emil Morávek ... location assistant
David Park ... location scout: USA
Kate Priestman ... location marshall
Coline Remy ... location assistant
Gaëlle Risch ... assistant location manager: paris unit
Austin Salt-Cowell ... location marshall: dailies
Amanda Stevens ... supervising location manager
Luke Stevenson ... studio unit manager
Richard Streeter ... location scout: USA
Scott Trimble ... location manager: USA
Carrick Welsh ... studio unit manager: additional photography

Music Department

Edit
Steve Bartek ... orchestrator
Peter Bateman ... additional arrangements & orchestration
Steve Bauman ... midi & score preparation
Rachel Bolt ... viola
Thomas Bowes ... orchestra leader
Peter Cobbin ... score mixed by/score recorded by
Paul Deetman ... composer: trailer music
David Donaldson ... percussion and synth programming
Karen Elliott ... music supervisor
Alex Ferguson ... assistant engineer
Alex Gibson ... music editor
Isobel Griffiths ... orchestral contractor
Mikel Hurwitz ... technical assistant to composer
Lisa Jaime ... supervising music editor
T.J. Lindgren ... composer: additional music (as TJ Lindgren)
Roger Linley ... musician: double bass
Steve Mair ... musician: double bass
Dorina Markoff-McNulty ... musician
Gianluca Massimo ... assistant engineer
Melisa McGregor ... score coordinator
Zak McNeil ... additional music programmer
Metro Voices ... choir
Melissa Muik ... music editor
Everton Nelson ... orchestra leader
S. Peace Nistades ... technical score engineer
Jenny O'Grady ... choir master
Denise Okimoto ... music editor
Tom Pigott Smith ... musician: violin
Jay B. Richardson ... music editor
Edgardo Simone ... orchestrator
Alfredo Sirica ... orchestrator
David Slonaker ... orchestrator
Jonathan Timpe ... technical score assistant
Pinar Toprak ... composer: additional music
Cecile Tournesac ... score editor
Edward Trybek ... orchestrator
Laurence Ungless ... musician: double bass
Rick Wentworth ... conductor
Kirsty Whalley ... score mixed by
Geoff Zanelli ... composer: additional music
Kent Kercher ... studio assistant (uncredited)
Gregory Reveret ... composer: trailer music (uncredited)
Jermaine Stegall ... percussion and synth programming (uncredited)
Henri Vartio ... composer: trailer music (uncredited)

Transportation Department

Edit
Murray Aston ... unit driver
Michael Barrow ... 4x4 transportation coordinator/supplier
Bryan Baverstock ... transportation coordinator (as Brian Baverstock)
Bryan Brimecombe ... picture car mechanic/fabricator
Dean Burtenshaw ... service driver
James Crockett ... action vehicle technician
Joshua Crockett ... action vehicle technician
Mark Dilliway ... driver: Jason Momoa
Bragi Þór Einarsson ... bus driver: wardrobe
Barry Goodwin ... unit driver
Peter Herst ... unit driver
Andrew James ... Driver to Joss Whedon
David Lewis ... transport supplier
John Ingi Matta ... costumes driver
Tony Molyneux ... driver: cast
David O'Connor ... transportation
Andy Petry ... hod tech vehicles
Jason Pinto ... unit driver: Driver to Michael Wilkinson
Victoria Rosenbaum ... picture vehicles office assistant
Dean Thomas ... Additional Photography
Piotr Walczak ... transport facilities manager
Gary Thomas Williams ... driver: cast

Other crew

Edit
Emily Anshaw ... production assistant
David Bae ... 4d editor
Jules Baker-Smith ... assistant: Deborah Snyder (as Jules Baker Smith)
Sarah Ball ... daily nurse
Jordan Barbour ... picture vehicles assistant coordinator
Paul Barratt ... safety adviser
Armando Barrios ... IMAX Digital Technician
Tristan Battersby ... assistant: Joss Whedon, additional photography
Anna Bennett Squire ... payroll runner
Lorenzo Bertolazzi ... studio assistant
Paul Biddiss ... military advisor
James Bishop ... craft service: additional assistant
Metusalem Bjornsson ... production assistant
Lucas Raven Black ... film extra
Paul Blackwell ... stand-in: J.K. Simmons
Benjamin Blankenship ... assistant: Henry Cavill (as Ben Blankenship)
Erin Eliza Blevins ... cast support
Patrick Blood ... legal counsel
Charles Bodycomb ... armourer
Pierre Bohanna ... H O D Costume fx Modeller
Alexander Borukhov ... production assistant
Katie Boughen ... production secretary / production sectretary
Maxwell Boulton ... daily location assistant
Francesca Budd ... assistant production coordinator
Selena Carrillo ... production coordinator: motion capture
Brett Carter ... stand-in
Roisin Carty ... dialogue coach
Paula Casarin ... script supervisor: additional photography
Andrew Catania ... production secretary: additional photography
Craig Claassen ... security coordinator
Lara Cornell ... set pa
James Corp ... set production assistant
Carl Cunningham ... public relations
Andrew Gwyn Davies ... production coordinator
David Decio ... stand-in
Zoé Denis ... assistant: Charles Roven
Mollie Denny Gelder ... production assistant
Lukas DiSparrow ... stand-in
Dominic Meyrick-Brook ... assistant saddler
Charlie Doult ... payroll assistant
Jack Dudman ... prop modeller
Harriet Eastgate ... payroll accountant
Matthew Ellis ... production office assistant
Aled Evans ... accounts assistant: reshoots
Dave Evans ... key Technical armourer / senior technical armourer
Stuart Ewen ... production coordinator: additional photography
Karen Fayerty ... key nurse
Conor Feltham ... set pa
Miles A. Fletcher ... Helicopter Pilot VFX: uk
Stephanie M. Flores ... assistant production coordinator: additional photography
Lucia Foster Found ... aerial operations coordinator
Sian Francis ... advisor: clinical
Jeremy Fransman ... Office Production Assistant: Los Angeles Unit
Petra Frolkova ... accounts assistant
Rachael Fullerton ... child licence coordinator
Micheal Gentry ... it support
Gina Giesseman ... assistant to producers
Michael Gillespie ... production secretary
Jacob Glass ... assistant construction accountant
Helen Glover ... vfx accountant
Shawn Goehl ... production resources assistant
Steve Goldstein ... payroll accountant
Mitchell Green-Muid ... Key Studio Assistant
Ali Griffith ... production coordinator: additional photography
Sherice Griffiths ... runner
Gurubee ... assistant: Ezra Miller
Trausti Hafliðason ... key office pa
Christian Harris ... assistant: Jon Berg
Robert Havill ... set production assistant: second unit
Kate Hicks ... set pa: dailies
David Higgins ... Cast Physical Therapist / Cast physical trainer
Laura Higgins ... unit nurse: additional photography
Matthew P. Higgins ... feature production management trainee: Warner Bros.
Jason Hinkel ... first assistant accountant:
Jesse Hiram ... stereography operator
Jonny Hodgetts ... crowd pa
Paul Hornsby ... military advisor
Jason Horwood ... stand by armourer
Kylan Huacuja ... titles production coordinator
Elise Iglesias ... assistant: Charles Roven
Ross Jensen ... production controller
Yuanchen Jiang ... title design
Andrew G. Johnson ... director and producer's PA
Tessa Bonham Jones ... film extra
Sam Kalidi ... adr
Nicole Keating ... accounts assistant
Luke Keeley ... security
Jimmy Keeping ... environmental coordinator
Jordyn Kennedy ... production assistant
Vicki Kisner ... clearance co-ordinator
Susannah Kudrath ... UK payroll accountant
Tindur Kárason ... production assistant
Valdimar Kúld ... production assistant
Kirsty Lea ... assistant accountant
Jackie Levine ... assistant: Deborah Snyder
Rob Levy ... uk security
Georgia Lewis ... crowd pa: dailies
Charlotte Louise ... stand-in
Magnus Lygdback ... nutritionist, personal trainer ben affleck
Michael McDermott ... assistant studio unit manager
Daniel McGraw ... production staff
Andrew Mckenzie ... assistant: Joss Whedon, additional photography
Ashley McMorrow ... assistant: Damon Caro
Brian Mear ... paramedic: construction/unit
Leila Merabti ... assistant production coordinator: Iceland
James Merrill ... stand-in
Chima Mgbemere ... stand- in
Charlotte Amelia Miles ... crowd production assistant
Alex Molden ... production coordinator: recces
Lee Anne Muldoon ... unit publicist
Christopher Mullen ... assistant production coordinator
James M.L. Muller ... stand-in: Billy Crudup
Sally Mulligan ... unit nurse: additional photography (dailies)
Camilla Naprous ... assistant horse master
Daniel Naprous ... horse master
Sam Neale ... set pa: dailies
Andy New ... assistant accountant
Declan O'Brien ... production coordinator: iceland
Carolyn O'Reilly ... assistant production coordinator
Emmanuel Pappas ... physical production coordinator: WB
David Paris ... aerial coordinator (as David W. Paris)
Kyren Parker ... pg accounts t