Poster

The Legend of Tarzan ()


Reference View | Change View


Tarzan, having acclimated to life in London, is called back to his former home in the jungle to investigate the activities at a mining encampment.

Director:
Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Cast

Edit
...
John Clayton / Tarzan
...
Young Tarzan (18 Years)
Christian Stevens ...
Young Tarzan (5 Years)
...
Leon Rom
...
George Washington Williams
...
Jane Clayton
Sidney Ralitsoele ...
Wasimbu
...
Kwete
...
Kolo
...
Kanam
Edward Apeagyei ...
Kimanga
...
Kasai
...
Major Kerckhover
...
German Force Publique
Aleksandar Mikic ...
Muscular Force Publique
...
Unruly Force Publique
Shaun Smith ...
Medieval Faced Mercenary
...
Freckled Force Publique
...
South African Force Publique
Alex Ferns ...
Force Publique Officer
...
Force Publique Officer
...
Senior Officer
...
Chief Mbonga
...
Kulonga
Yule Masiteng ...
Muviro
Mimi Ndiweni ...
Eshe
...
Older Kuba Woman
Matt Cross ...
Akut
Madeleine Worrall ...
Kala
...
Kerchak
Cédric Weber ...
French Engineer
Richard James-Neale ...
Jug Eared Soldier
...
Sergeant
...
Mr. Frum
...
Steward
Maxim De Villiers ...
Young Officer
...
The Valet
...
Stern Maid
...
Prime Minister
...
Lord Knutsford
Paul Hamilton ...
Lord Stanhope
...
Captain Moulle
...
Huge Warrior
...
Tarzan's Mother
...
Tarzan's Father
Augusts Dakteris ...
Tarzan Aerial Artist
Sophia Ramos ...
Singer
Caitlin McIntosh ...
Pigtails
Thomas Coghlan ...
Smallest / Little Boy (aged 10)
Amelia Mae Butler ...
Tiny / Young Girl (aged 9)
Jack Hammond ...
Bully / Big Boy (aged 11)
Oliver Lamb ...
Curious (Young) Boy
Matilda Hedley ...
Child (aged 10)
Luke Smith ...
Child in Greystoke Manor
John Harvey Wilson ...
Child in Greystoke Manor
Adam Scholes ...
Child in Greystoke Manor
Owen Walters ...
Child in Greystoke Manor
Orla McFarlane ...
Child in Greystoke Manor
Rest of cast listed alphabetically:
Phillip Nathan Hendricks ...
Mbongo Warrior
Maximus Morgan ...
Mbonga Warrior / Train Prisoner (as Max Ubani)
...
10 Downing St. Civil Servant
Abi Adeyemi ...
Kuba Villager (uncredited)
Jaiye Afolabi ...
Mbolongo Warrior (uncredited)
...
Chief Mbonga Warrior (uncredited)
...
Mbolongo Warrior / Young Mbolongo Warrior (uncredited)
Alexander Akosile ...
Kuba Villager / Prisoner (uncredited)
...
Tribe Warrior (uncredited)
Hugh Allison ...
Boma Villager (uncredited)
Michael Altoft ...
Belgian Soldier (uncredited)
Fraser Andrews ...
Frum's Army Officer (uncredited)
James Francis Andrews ...
Force Publique Soldier (uncredited)
...
Warrior (uncredited)
Habib Anibaba ...
Mbolongo Warrior (uncredited)
Uchenna Aniedu ...
Kuba Man (uncredited)
Lasco Atkins ...
Mercenary (uncredited)
Mark Badham ...
Mercenary (uncredited)
Richard Banks ...
Force Publique (uncredited)
...
Mbonga Tribe Warrior (uncredited)
Nathan Benham ...
Belgian Gunner (uncredited)
Andy Blithe ...
Frum's Soldier (uncredited)
Charles-Jean Boucher ...
Tribe Warrior (uncredited)
Mark Bowsher ...
Belgian Soldier (uncredited)
...
Belgium Soldier (uncredited)
Deboh Brown ...
Body Carrier / Mbolongo Warrior (uncredited)
Greg Brummel ...
Conscript (uncredited)
David Burge ...
Politician (uncredited)
Laura Burwood ...
Passer by London (uncredited)
Roddy Button ...
Upper Class Gentleman (uncredited)
Chris Cartwright ...
Belgian Soldier (uncredited)
...
Kuba Village Man (uncredited)
Ola Christian ...
Body Carrier (uncredited)
Myles Crowder ...
Force Publique Sergeant (uncredited)
Philippe D'Imperio ...
Belgian Soldier (uncredited)
John Duggan ...
Market Trader London Street (uncredited)
Andrew Dunkelberger ...
American Businessman (uncredited)
...
Young Posh Lady (uncredited)
Guinevere Edwards ...
Victorian Passerby (uncredited)
R.P. Edwards ...
Black Tribesman (uncredited)
Cosima Emmet ...
Lady in street (uncredited)
Kelvin Enwereobi ...
Tribe Warrior (uncredited)
Helen Evans ...
Passerby (uncredited)
Jack Everson ...
Belgian Conscript (uncredited)
Ibrahim Fagge ...
Warrior / Train Prisoner / Zanzibar Tribesmen (uncredited)
...
Mbolongo Warrior (uncredited)
Marco Flammer ...
Force Publique Mercenary (uncredited)
Brandon Francis ...
Belgian Soldier (uncredited)
Duane Francis ...
Native Boma Worker (uncredited)
Don Sebastian Fula ...
Black Tribe (uncredited)
Andrea Gambadoro ...
Force Publique (uncredited)
...
Shoe Shine Boy (uncredited)
Samuel Garcia ...
Belgian Conscript (uncredited)
Don Gayle ...
Mombolo Warrior (uncredited)
Craig Goult ...
Carriage Passenger (uncredited)
...
Carriage Passenger (uncredited)
John Harding ...
Victorian Londoner (uncredited)
Pete Buzzsaw Holland ...
Frum's Command Force (uncredited)
Tina Holland ...
Victorian Lady (uncredited)
...
Belgian Soldier (uncredited)
...
Mbonga Warrior (uncredited)
Joy Isa ...
Kuba Woman (uncredited)
...
Belgian Soldier (uncredited)
Sal Jobe ...
Kuba Native (uncredited)
Bryan Johnson ...
Tribe warrior (uncredited)
Marcus G. Johnson ...
Mbolongo Warrior / Train Prisoner (uncredited)
...
Mbolongo Warrior (uncredited)
...
Shaman (uncredited)
Joshua Kekana ...
Mbolongo Warrior Tribesman / Boma Native Worker (uncredited)
Attila G. Kerekes ...
Upper-class Gentleman (uncredited)
...
Belgian Soldier (uncredited)
Marat Khairoullin ...
Smallest Mercenary (uncredited)
...
Frum's Soldier (uncredited)
...
Victorian Man (uncredited)
Jason King ...
Belgian Conscript (uncredited)
...
Frum's Command Force (uncredited)
Lamar Lawrence ...
Boy in Cage (uncredited)
...
Lead Soldier (uncredited)
Jeff Longland ...
Force Publique (uncredited)
Marian Lorencik ...
Belgian Officer (uncredited)
Tyrone Love ...
Surma Warrior (uncredited)
...
Warrior / Train Prisoner (uncredited)
...
Frum's Army Officer (uncredited)
Nicholas Marshall ...
Warrior (uncredited)
...
Huge Belgian (uncredited)
Lee McQueen ...
Force Publique Officer (uncredited)
...
Gentleman on Bus (uncredited)
Kyran Mitchell-Nanton ...
Extra (uncredited)
Karen Mkrtchyan ...
Force Publique (uncredited)
Stephen Molyneaux ...
Belgian soldier (uncredited)
Stephen More ...
Frum's Soldier (uncredited)
...
Mbolongo Leopard Warrior (uncredited)
Stephen Odubola ...
Native Scout (uncredited)
...
Boma Native (uncredited)
...
Force Publique (uncredited)
Mac Pietowski ...
Force Publique (uncredited)
...
Belgian Gunner (uncredited)
...
Young Jane Body Double (uncredited)
...
Politician (uncredited)
Ben Saich ...
Belgium Soldier (uncredited)
Florian Schwienbacher ...
Belgian Conscript (uncredited)
James Thomas Scott ...
Newspaper Seller (uncredited)
Timothy Scott ...
Force Publique (uncredited)
Tamara Sharpe ...
Carriage Passenger (uncredited)
Kieran Shekoni ...
Mbonga Tribe Warrior (uncredited)
Pete Sherrard ...
Archimedes Porter (uncredited)
Peter Silva ...
Tribesman (uncredited)
Marcus Sinclair ...
Mbonga Tribe Warrior (uncredited)
...
Tradesman (uncredited)
Richard Stanley ...
Force Publique Officer (uncredited)
...
Belgian Soldier (uncredited)
Ellen Claire Sutherland ...
Victorian Woman (uncredited)
...
Kuba Native (uncredited)
Joshua Teya ...
Mombolo (uncredited)
...
Mbonga Tribe Warrior (uncredited)
...
Belgian Conscript (uncredited)
Douglas Utting ...
Belgian Mercenary (uncredited)
Tom Whelehan ...
Boat Captain (uncredited)
Danny Wright ...
Soldier (uncredited)
Miroslav Zaruba ...
Belgian Officer (uncredited)
Dre Zengarta ...
Mbonga Tribe Warrior (uncredited)

Directed by

Edit
David Yates

Written by

Edit
Adam Cozad ... (screenplay by) and
Craig Brewer ... (screenplay by)
 
Craig Brewer ... (story by) and
Adam Cozad ... (story by)
 
Edgar Rice Burroughs ... (based on the "Tarzan" stories created by)

Produced by

Edit
David Barron ... producer (produced by) (p.g.a.)
Bruce Berman ... executive producer
Scott Cherrin ... co-producer (as Scott B. Cherrin)
Susan Ekins ... executive producer
Keith Goldberg ... executive producer
Nikolas Korda ... executive producer
Tony Ludwig ... producer (produced by)
Steven Mnuchin ... executive producer
Mike Richardson ... executive producer
Alan Riche ... producer (produced by)
Jerry Weintraub ... producer (produced by) (p.g.a.)
David Yates ... executive producer

Music by

Edit
Rupert Gregson-Williams ... (music by)

Cinematography by

Edit
Henry Braham ... director of photography

Film Editing by

Edit
Mark Day ... (edited by)

Editorial Department

Edit
Matt Adams ... digital intermediate consultant
Sanket Bhandari ... Stereoscopic Editor
Stuart Bryce ... digital dailies operator
Dhirendra Chhatpar ... stereoscopic editor
Samuel Clough ... second assistant editor
Rob Doolittle ... finishing artist: marketing
Peter Doyle ... supervising digital colorist
Rachel Durance ... second assistant editor
Chema Gomez ... dailies technical supervisor
Alastair Grimshaw ... Visual Effects Editor
Jahanzeb Hayat ... digital intermediate & dailies producer
Sally Hill ... post-production runner
Diarmuid Hughes ... post-production coordinator
Lorraine Johnson ... digital pulls manager
Henry Kemplen ... second assistant editor
Grace Lan ... 3d editor
Lindah Luseno ... dailies operator
Priyal Mahadik ... stereoscopic editor
Vaibhav Marathe ... stereoscopic editor
Zach Marshall ... assistant editor: EPK and BTS
Katie McCulloch ... on-line editor
Erline O'Donovan ... avid assistant editor
George Papuashvili ... post-production
Daniel Paress ... post-production coordinator
Todd Sandler ... additional editor
Raul Sevilla ... data management
Sam Shelton ... Editorial Trainee/Runner
Girish Takle ... dailies editor
Lee Twohey ... hd deliverables
Smeet Vedant ... stereoscopic editor
Abhijeet Yerunkar ... stereoscopic editor
Michael Freedman ... additional assistant editor (uncredited)
Sarah Fricker ... dailies editor (uncredited)

Casting By

Edit
Lucy Bevan
Susie Figgis

Production Design by

Edit
Stuart Craig

Art Direction by

Edit
David Allday ... senior art director
Ravi Bansal
Guy Bradley
Toby Britton
Gavin Fitch
Kate Grimble
James Hambidge ... supervising art director
Christian Huband ... senior art director
Su Whitaker

Set Decoration by

Edit
Anna Pinnock

Costume Design by

Edit
Ruth Myers

Makeup Department

Edit
Sammm Agnew ... makeup artist
Emmy Beech ... junior makeup and hair artist
Ria Biggerstaff ... Assistant makeup and hair: dailies
Jessica Brooks ... prosthetic make up artist: crowd
Sophie Brown ... daily makeup artist
Lucy Browne ... make up artist daily
Helena Card ... junior makeup, hair and prosthetics artist
Kirstin Chalmers ... co makeup designer, co hair designer
Dorey Cilia ... makeup and hair artist: core crowd (as Dorey Sheppard)
Lacey Corbould ... crowd daily makeup junior (as Lacey Rixson)
Tania Couper ... crowd hair make-up artist
Lauren Katie Cox ... Make up and Hair Junior
Pollyanna Coxon-Smith ... assistant makeup artist: crowd
Sally Crouch ... junior makeup and hair artist
Sally Rose Davidson ... Junior Makeup and Hair: Core Crowd
Lizzie Davies ... Junior makeup artist
Amy de Rees ... makeup junior daily
Nathaniel De'Lineadeus ... dental FX design and manufacture
Lynn Doron ... crowd junior hair and make up artist
Samantha Easey ... makeup artist
Barrie Gower ... prosthetics
Sarah Hamilton ... Junior Makeup and Hair: Core Crowd
Fae Hammond ... make up designer: hair designer
Jessie Harrison ... hair & makeup crowd trainee
Stacey Louise Holman ... makeup junior
Lesley Hooper ... makeup junior: crowd
Giacomo Iovino ... senior mould maker: prosthetics
Alice Jones ... make-up and hair: dailies
Lucie Blundell Jones ... junior make-up artist, crowd
Sophia Knight ... hair & makeup: crowd
Nicky Knowles ... makeup artist
Keeeky La Rose ... makeup trainee: Crowd
Suzi Long ... crowd makeup and hair
Chris Lyons ... special effects teeth
Polly Mossman ... junior makeup artist
Cassie O'Brien Pollard ... crowd junior hair and makeup artist (as Cassie Pollard)
Ruth Pease ... prosthetics
Alisza Pfeifer ... hair makeup artist: Crowd
Amy Pilkington ... makeup trainee: Crowd
Amber Pitkin ... makeup trainee
Nina Pratley ... crowd hair stylist: dailies / crowd makeup artist: dailies
Robin Pritchard ... prosthetic make up artist to alexander skarsgard
Gemma Richards ... hair & make-up stylist
Adrian Rigby ... makeup artist
Nora Robertson ... hair stylist
Alex Rouse ... wigmaker (2016)
Karen Sherriff-Brown ... makeup and hair artist: core crowd
Rachael Speke ... hair stylist / makeup artist
Zoey Stones ... hair and make up daily
Malwina Suwinska ... hair stylist / makeup artist
Ellie Taylor ... makeup trainee: crowd
Sarah Weatherburn ... facial hair maker
Josh Weston ... prosthetic sculptor

Production Management

Edit
Sean Cooney ... Production and Post Technology Executive
Jose Maria de la Puente ... post-production manager (as José María De La Puente)
Jodie Gregory ... unit manager
Tim Grover ... post-production supervisor
Kate Hazell ... production manager: second unit
Marianne Jenkins ... post production executive/unit production manager: additional photography
Matthew Jenkins ... unit production manager: Gabon
Nikolas Korda ... unit production manager
Ashish Kukian ... production manager
Drew Payne ... unit manager
Katie Reynolds ... post-production supervisor
Solène Zavagno ... production manager
Elena Zokas ... unit production manager
Mark Scoon ... executive in charge of production (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
George Batchelor ... third assistant director: Second unit
Jonny Benson ... second assistant director: additional photography
Tom Brewster ... second second assistant director
Dara Carroll ... assistant director: additional photography
Glen Carroll ... additional third assistant director
Dom Channing-Williams ... second second assistant director: additional photography
Jessica Corlett ... third assistant director: crowd
Martin Curry ... first assistant director: second unit
Jonny Eagle ... third assistant director: additional photography
Tussy Facchin ... second second assistant director: second unit
Joyia Fitch ... crowd ad: additional photography
India Gibbs ... crowd ad: additional photography / stunt ad: additional photography
Julia Hargitay ... base assistant director
Ben Harrison ... second assistant director: second unit
Katharina Hingst ... key set pa
Annie Hitchcock ... third assistant director: crowd
Ben Howard ... second assistant director
Ben Howarth ... first assistant director: additional photography
Alex Irvine ... assistant director
Charlotte Lee ... crowd assistant director
Danni Lizaitis ... third assistant director
Candy Marlowe ... Crowd Second Assistant Director
Georgina Miles ... crowd production assistant
David O'Neill ... set pa: second unit
Josh Robertson ... first assistant director
Vanluke Watson ... additional crowd production assistant
Stephen Woolfenden ... second unit director
Laura Wootton ... assistant director: crowd

Art Department

Edit
Huw Arthur ... standby art director
Giles Asbury ... storyboard artist
Suzanne Austin ... standby art director 2nd unit
Casey Banwell ... assistant sculptor
Ken Barley ... HoD Plasterer
Derek Bell ... prop modeller
Emily Bick ... prop maker
Rob Bliss ... concept artist
Pierre Bohanna ... supervising modeler
Mark Buck ... Additional photography stand by plasterer
Goran Bukvic ... conceptual artist
Faith Carey ... junior modeller
Usha Chaman ... construction coordinator
Paul Cheesman ... Prop Storeman
Mick Chubbock ... stand by plasterer
Danny Clark ... junior draughtsman
Fergus Clegg ... assistant set decorator
Stephanie Clerkin ... art department assistant
Deano Harry Coldham ... plasterer
Matt Cooke ... assistant property master
Rachel Corbould ... assistant buyer: art department
Jim Cornish ... storyboard artist
Steve Court ... supervising plasterer
Jacqueline Crockett ... set dresser
James Crockett ... set dresser & sand blaster
Joshua Crockett ... set dresser
Mitchell Crockett ... set dresser
Adam Crosby ... painter
Gary Crosby ... hod painter
Hannah Cummings ... trainee prop modeller
Luke Dass ... art department work experience
Peter Davis ... prop painter
Jim Dines ... boat builder
Liam Doran ... stagehand
Jonathan Downing ... action prop buyer
Sally Dray ... portrait artist
Charles Edwards ... clearances
Sander Ellers ... supervising modeller
Charlotte Epstein ... trainee plant modeller
Andy Evans ... construction manager (additional photography)
Jack Ferguson ... props
Darren Fitzsimons ... sculptor
Josue Clotaire Fleurimond ... conceptual illustrator
Pip Fox ... standby prop
Gavin Fulcher ... modeller
Laura Fuller ... set decoration coordinator
Steve Furneaux ... carpenter
Tom Gardner ... props
Andy Garner ... sculptor
Andre Gilbert ... construction sculptor
John Greaves ... storyboard artist
Alí Halliday ... trainee plant modeller
Wesley Harland ... sculptor
Steve Harris ... carpenter
John Heayn ... carpenter
Sophie Hervieu ... assistant set decorator
Andrew Hodgson ... sculptor (as Andrew Eric Hodgson)
Sarah Iovino ... art department coordinator
Harry Kilian ... trainee modeller
Jody King ... sculptor
Michael King ... production buyer
Karl Koroscik ... props
Eva Kuntz ... concept artist
Nick Lawrence ... carpenter
Andrew Laybats ... painter
Sophie Le Lievre ... assistant sculptor
Tim Lewis ... prop modeller
Eduardo Lima ... graphic designer
Gemma Lupton ... buyer
Alex Mackenzie ... trainee modeller
Charlotte Malynn ... draughtsman
Lily Mathiszig-Lee ... assistant prop modeller (as Lily Currie)
Albert McCausland ... junior draughtsman
Ossie Merchant ... stand-by prop: second unit
Stuart Meridew ... model buyer
Micky Mills ... chargehand dressing prop
Miraphora Mina ... graphic designer
Rachel Minchin ... junior plant modeller
Graham Mitchell ... carpenter
Steven Morris ... props
Kate Murray ... plant modelling
Alan Neighbour ... chargehand carpenter
Brian Neighbour ... construction manager
Renate Nicolaisen ... set dec assistant
David Packard ... scenic artist
Robert Park ... Hod carpenter
Steve Partridge ... painter: labour
Keith Perry ... hod rigger
Vicky Ralph ... designers assistant
Adam Rashbrook ... supervising stagehand
Tyrone Reed ... stagehand nvq
Daniel Rogers ... carpenter
Jason Rogers ... carpenter
Triona Rogers ... art department experience
Inga Ross ... junior plant modeller
Mark Russell ... construction buyer
Andrey Ryabovichev ... concept artist
Jack Salkeld ... Dressing props
John Schoonraad ... prop supplier: Jane's hair clip
Katy Schurr ... art department assistant
Christian Short ... chargehand propman/propmaker
Suzanna Smith ... assistant art director
Molly Sole ... assistant art director
Georgia Somary ... assistant set decorator: reshoots
James M. Spencer ... draughtsman
Gareth Sprey ... art department work experience
Robert Stannage ... art finisher
Stephen Tappin ... concept artist
Craig Tarry ... props
Emma Teader ... prop modeller
Charis Theobald ... assistant graphic designer
Jason Torbett ... supervising standby propman
Rowena Vickerman ... trainee plant modeller
Daniel Vincze ... work experience
Julian Walker ... decor and lettering artist
Amanda Ward ... construction painter
Dicken Warner ... thatcher
Jake Wells ... chargehand dressing prop
Tim Wildgoose ... modeller
Ben Wilkinson ... property master
Buddie Wilkinson ... Stand-By/Dressing Propman: Dailies
Steve Williamson ... painter
Tracey Wilson ... storyboard artist
Thomas Wingrove ... concept artist
Greg Winter ... scenic artist
Steve Wotherspoon ... supervising modeller
Andy Young ... art department assistant
Dorrie Young ... draughtsman
Nico Zarcone ... assistant plant modeller
Mark Burgess ... plant modelling (uncredited)
Philip Gay ... prop modeller (uncredited)
Gary Ryan ... junior prop modeller (uncredited)

Sound Department

Edit
Niv Adiri ... re-recording mixer / sound designer
Ben Barker ... sound designer
Dillon Bennett ... sound effects editor
Michael Botha ... a.d.r. mixer
Peter Burgis ... foley artist
Gillian Dodders ... ADR & dialogue editor
Arthur Fenn ... key first assistant sound
Sam François ... sound assistant: Auro 3D
Danny Freemantle ... sound effects editor
Glenn Freemantle ... sound designer / supervising sound editor
Nick Freemantle ... assistant sound editor
Glen Gathard ... Foley supervisor / foley mixer
James Gibb ... second assistant sound
Peter Hanson ... Foley editor
Grant Harris ... ADR recorder
Simon Hayes ... production sound mixer
Mark Heslop ... sound effects editor
Eilam Hoffman ... sound designer
Robin Johnson ... first assistant sound
Jenna Lange ... post audio producer
Mitch Low ... 2nd unit sound mixer
Stephane Malenfant ... first assistant sound: second unit
Robert Malone ... assistant sound editor
Dash Mason-Malik ... second assistant sound: second unit
Michael Miller ... adr mixer
Sarath Mohan ... sound mixer: india
Milos Momcilovic ... second assistant sound: second unit: dailies
Ronnie Mukwaya ... studio assistant
Kobi Quist ... sound mix technician
Jemma Riley-Tolch ... Assistant foley mixer / assistant foley mixer
Andrew Rowe ... 1st assistant sound: additional photography
Alyn Sclosa ... post audio engineer
James Shannon ... dolby sound consultant
Andy Smit ... a.d.r recordist
Andy Stallabrass ... adr mixer
Jason Swanscott ... foley artist
Ian Tapp ... re-recording mixer
Brian Tarlecki ... mix technician
Oskar von Unge ... sound mix technician
Matt Vowles ... atmos mixer: foreign sound re-recording mixer
Patch Morrison ... additional sound effects editor (uncredited)

Special Effects by

Edit
Louis Andrews ... special effects trainee
Hiram Bleetman ... Special Effects Office Assistant
Paul Brady ... special effects technician
Christopher Brennan ... special effects technician
George Buckleton ... special effects assistant
Victoria Cadiou ... special effects buyer/co-ordinator (as Victoria Hawden)
Sean Clarke ... special effects trainee
Ross Crawford ... sfx trainee
Aaron Crowe ... special effects video editing trainee
John Delaney ... special effects assistant
Vincent Desilets ... special effects
David Eves ... sfx senior technician
Nick Finlayson ... senior special effects technician
Terry Flowers ... special effects floor supervisor
Alex Freeman ... sfx technician
William John Gant ... breakaway carpenter: Additional Photography
Terry Glass ... Special effects floor supervisor 2nd unit
Charlie Graovac ... special effects assistant
Joe Halford ... senior special effects technician
Leon Harris ... special effects assistant
Stuart Heath ... bgi supplies breakaway supervisor
Dan Hogg ... stereo conversion production coordinator
Iain Hutton ... special effects technician
Nick Joscylene ... special effects technician (as Nicholas Joscelyne) / special effects technician
Steve Knowles ... senior special effects technician
Kevin Lumley ... special effects technician
Jim Machin ... sfx workshop supervisor
Luke Marcel ... special effects senior technician
Tom Mcloughlin ... special effects technician
Damiano Moltisanti ... effects technical director
Ellie O'Rourke ... special effects trainee
Aaron Parrott ... special effects traniee
Kristan Paul ... special effects trainee
Cinzia Pegorin ... lighting technical director: framestore
Sam Perez ... special effects assistant
Roderick Pulis ... special effects technician
Bob Reader ... special effects driver
John Schoonraad ... prosthetics supplier: baby
Hayden Sheridan ... special effects assistant
Kevin Skehan ... special effects technician
Edd Slow ... special effects trainee
George Spensley-Corfield ... mould maker
Leigh Stevens ... special effects trainee
William Sumpter ... senior modeller
Bgi Supplies ... special effects props/breakaways
Tom Rasburn ... trainee special effects technician
Rob Vickers ... special effects technician
Joel Vitow ... special effects technician
David Watkins ... special effects supervisor
Alistair Williams ... Senior Technician / special effects co supervisor/floor supervisor: additional photography
Jonathan Wilson ... special effects technician
Mike March ... special effects trainee (uncredited)
George Waite ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Owyn Abram ... Creature FX TD: Framestore
Mike Accettura ... compositor: Gener8
Kate Adams ... layout artist
Olivia Adams ... environment td
Mayur Dadarao Adhau ... visual effects producer: RM
Dean Adjeikum ... paint & roto artist
Anastasios Agiakatsikas ... digital compositor
Carmine Agnone ... lead matchmove artist: One of Us
Sapna Agrawal ... visual effects coordinator
Amer Alameddine ... layout artist: MPC
Mohite Alankar ... mpc
Melody Alasset ... visual effects coordinator
Hussam Alazhar ... production support: Rodeo FX
Victoria Albanese ... visual effects coordinator
Holly Aldersley ... digital compositor
Maria Asim Ali ... stereoscopic compositor: visual effects
Conrad Allan ... matte painter
Sara Lucia Alvarez ... visual effects production assistant
Ohkba Ameziane-Hassani ... lead technical animator: MPC
Valeria Andino ... stereo producer
Pascal Annand ... visual effects editor: MPC
Samir Ansari ... lead lighting td: Framestore, London / lighting technical director: Framestore, London
Chris Archinet ... lighting artist
Julie Argall ... paint and roto artist: Framestore
Jose Armengol ... visual effects photographer: MPC
Karen Arredondo Lopez ... visual effects artist
Asregadoo Arundi ... visual effects supervisor (MPC)
Ruth Asensio ... head of layout dept: MPC Montreal
Stefan Ash ... matchmove artist: Framestore
Paul Ashall ... capture lab td: framestore
Anelia Asparuhova ... visual effects artist
Dimitrios Aspros ... animation
Mathieu Assemat ... head of techanim
Mathieu Aubin ... paint & roto artist: Framestore
Eric Aubry ... matte painter: mpc
Murat Ayasli ... compositor
Ed Babb ... digital matte painter: mpc
Adam Bacon ... compositor
Harpreet Bahia ... visual effects production assistant
Amman Bains ... prep artist
Bhavika Bajpai ... groom technical director MPC
Richard Baker ... stereo supervisor: Warner Bros.
Shamus Baker ... Senior Environment Artist: Rising Sun Pictures
Manjusha Balachandran ... lighting technical director
Mahesh Balakrishnan ... matchmove lead: MPC
Anand Balasubramaniam ... creature fx td: framestore
Sandra Balej ... compositing supervisor: method studios
Scott Balkcom ... digital compositor
Matthew Ball ... prep artist
Jesse Balodis ... senior texture artist
Tom Barber ... visual effects coordinator: mpc
Lluis Barcelo ... digital artist: Rodeo FX
Harry Bardak ... cg supervisor
Giacomo Bargellesi ... digital compositor
William Barkus ... compositor
Daniel Barrow ... visual effects producer
Andrew Barry ... compositor
Scott Bartels ... matchmove artist
Peter Bartfay ... stereo generalist
Jean-François Barthelemy ... digital artist: Rodeo FX
Dan Bartolucci ... flame artist: lola vfx
Lee Baskerville ... texture artist
Daniel Batt ... paint and roto: framestore (as Dan Batt)
Mike Beaulieu ... head of animation: MPC Montreal
Francis Beauregard ... visual effects artist
Sophie Beck ... visual effects
Michael Becki ... head of layout montreal: MPC
Alexis Belanger ... digital compositor: Rodeo FX
Prabir Bera ... lead stereoscopic compositor
Chris Berry ... paint & roto artist: Framestore
Guillaume Berthoumieu ... matte painter
Sameer Bhoyar ... creative producer PFW: stereo conversion
Rachel Bianculli ... vfx production
Davide Bigotto ... matchmove artist: One of Us
Dylan Binns ... modeller: Rising Sun Pictures
Michael Blain ... senior research and development engineer
Vincent Blanco ... technology support: Rodeo FX
James Bleakley ... digital artist
Brandon Blevins ... digital compositor: MPC
Claire Blustin ... visual effects artist
Robert Bock ... vfx director of photography: Rodeo FX
Julien Bolbach ... cg supervisor
Fabrizia Bonaventura ... lighting td
Anto Bond ... lead modeler
Amanda Bone ... texture artist: Framestore
Paul Bongiovanni ... lead data wrangler: 2nd Unit
Harsh Borah ... senior creature modeler
Antoine Bordeleau ... production support: Rodeo FX
Ruslan Borysov ... lead compositor
Marie-Philippe Boudreau ... production support: Rodeo FX
Michael Bovberg ... digital compositor: Framestore
Jason Bowers ... compositing supervisor
Matt Bowler ... visual effects artist: Clear Angle Studios
Amelia Braekke-Dyer ... roto & paint artist
Anton Brand ... technical animator
Louise Brand ... 3D Cyber & LIDAR Scanning and Digital Modelling
Ben Breckenridge ... stereoscopic supervisor
Daniel Brkovic ... creature modeler: Framestore
Laura Brocato ... assistant to executive of visual effects
Jillian Brooks ... visual effects coordinator
Lee Brunet ... digital compositor: Rodeo FX
Simone Bruni ... lighting technical director: framestore
Dang Bubendorff ... visual effects artist
Lukasz Bukowiecki ... visual effects editor: framestore
Tim Burke ... visual effects supervisor
Jess Burnheim ... digital compositor
Paul Burton ... lighting td
Earle Stuart Callender ... Bidding Producer: One of Us
Claire Callway ... visual effects coordinator
Alexander Cameron ... matchmove artist: Framestore
Kevin Campbell ... digital artist
Jonathan Carré ... digital compositor: MPC
Owen Cartagena ... stereo compositor: Gener8
Giovanni Casadei ... Lead Envirnonment: MPC
Pierre Cataford ... technical animator
David Cattermole ... visual effects artist: Rising Sun Pictures
Maxime Cazaly ... creature effects technical director: Framestore
Carolina Cedres ... vfx digital assets manager
Min Hyun Cha ... digital compositor
Jean-Simon Chabot ... animator: Framestore
Christophe Chabot-Blanchet ... production support: Rodeo FX
Martina Chakarova ... line producer
Gordon Champ ... digital artist: previs
Jae Young Chang ... digital compositor
Anthony Chappina ... senior effects technical director
Daniel Charchuk ... production assistant: MPC
Tristan Charette ... render wrangler: Rodeo FX
Dominique Chartrand ... visual effects coordinator
Nicolas Chavigny ... digital matte painter: MPC
John Chen ... lighter
Yo-Sheng Chen ... visual effects assistant: MPC
Tim Chou ... stereoscopic supervisor
Gabrielle Chouinard ... production support: Rodeo FX
Allan Peresh Christian ... visual effects coordinator
Naeem Chudawala ... visual effects artist
Martin Ciastko ... compositor
Alan Clappison ... environment technical director: framestore
Jimi Clark ... lead stereoscopic compositor
Andrew Clarke ... Environment Artist
Erik Classen ... digital compositor
Vincent Clemencon ... digital matte painter: Mpc
Marie-Joëlle Clément ... production support: Rodeo FX
Michelle Co ... paint & roto artist: Framestore
Alex Coble ... digital compositor
Catherine Coley ... communications: Rodeo FX
Mollie Connor ... visual effects artist
Paolo Consorti ... senior effects technical director
Chris Cook ... cg modeller: Framestore
Ian Cope ... visual effects producer: Rising Sun Pictures
Dan Copping ... lead layout artist: Rising Sun Pictures
André-Pierre Cormier ... technology support: Rodeo FX
Chad Cortvriendt ... senior stereoscopic producer
Tom Coster ... digital compositor: MPC
William Cote ... rotoscope artist: Rodeo FX
Eric Cowan ... visual effects artist
Mitch Crease ... digital compositor
Mathew Crisp ... digital paint & roto artist: Framestore
Jean-Michel Cristofaro ... rotoscope artist: Rodeo FX
Alastair Cross ... lighting and render artist
Francois Croteau ... digital matte painter: Rodeo FX
Steve Cypreos ... cg modeller
Roberto D'Alesio ... technology support: Rodeo FX
Paul d'Herbemont ... lighting td: MPC
Marie-Cecile Dahan ... visual effects producer: Rodeo FX
Heidi Dahle ... digital compositor: Framestore
Hua Dai ... technology support: Rodeo FX
Dominic Daigle ... digital artist: Rodeo FX
Mikaël Damant-Sirois ... cg supervisor: Rodeo FX
Tobias Danbo ... texture artist
Jamie Darville ... technology support: Rodeo FX
Jose Augusto David ... stereo artist
Patrick David ... compositing supervisor: Rodeo FX
Philippe David ... lighting technical director: Framestore
Christopher Davies ... matchmover: Framestore
Jayson Davis ... compositor: gener8
Jose L. De Juan ... digital artist
Jose Maria de la Puente ... Production Manager (as Jose María de La Puente)
Stanley A. Dellimore ... global head of layout: MPC
Damien Delrue ... digital compositor
Quentin Delsart ... paint and roto artist: Framestore
Jonathan Desaulniers ... paint & roto artist: Framestore
Etienne Deshaies ... rotoscope artist: Rodeo FX
Nicolas Desmet ... digital compositor: MPC
Anouk Deveault-Moreau ... communications: Rodeo FX
Dani Devereux ... matte painter
Thierry Dezarmenien ... animator
Fabrice Di Cicco ... lighting technical director: framestore
Julien Dias ... lead compositor mpc
Ruben Diaz Hernandez ... visual effects software developer
Craig Dibble ... lead render systems engineer: MPC
Ben Dickson ... 2d technical director: Rising Sun Pictures
Simon Diebold ... animator: framestore
Spencer Dinney ... digital compositor
Emmanuel Dirian ... rotoscope artist: Rodeo FX
Andreane Dodier-Villeneuve ... digital compositor: Rodeo FX
Gregg Domain ... lighting artist
Ferran Domenech ... animation supervisor: MPC
Mario Donio ... digital compositor: MPC
Aditi Doshi ... visual effects artist
Marc-André Dostie ... digital artist: Rodeo FX
James Dower ... fx technical director
Kristen Drewski ... department manager
Luke Drummond ... digital compositor
Julien Dubuisson ... pipeline td: Rodeo FX
Maxime Ducharme ... matchmove artist
Jeremie Ducrocq ... lead compositor: Framestore
Elisabeth Dugnas ... visual effects artist: roto artist
François Dumoulin ... visual effects supervisor: Rodeo FX / visual effects supervisor: Rodeo FXv
Venkat Rathnam Durai Raju ... stereo compositor: Gener8
Samuel Durocher ... rotoscope artist: Rodeo FX
Richard Edwards ... stereo production manager
Tamer Eldib ... senior modeler: Rising Sun Pictures
Jennifer Elena ... production support: Rodeo FX
Karen Elliott ... post-vis compositor
Jared Embley ... character td: Rising Sun Pictures
Tyson Erze ... visual effects artist (framestore)
Pierre Escande ... visual effects producer: MPC
Andrea Espinal ... senior compositor
Pedram Etebarzadeh ... crowd technical director
Andrea Falcone ... senior creature effects technical director
Amanda Farinos ... fx department coordinator: MPC
James Farrington ... previs artist: Proof
Ian Fellows ... compositor
Fathima Feminò ... compositor: MPC
Oliver Fergusson-Taylor ... digital compositor: Framestore
Maxime Ferland ... paint & roto artist: Framestore
Jessica Fernandes ... art department producer
Mark Ferrer ... dn compositing artist: MPC
Aaron Fickling ... rigger: Rising Sun Pictures
Izzy Field ... visual effects
Rebecca Field ... vfx on set pa
Tommaso Fioretti ... digital compositor: Framestore
Greg Fisher ... animation supervisor: MPC
Colas Fiszman ... pipeline td
Spencer Fitch ... lightning td
Andrew Fitchett ... visual effects coordinator
Andrew Fletcher ... digital compositor: MPC
Anthony Fong ... digital artist: Rodeo FX
Francine Fontaine ... visual effects coordinator
Sara Fontaine ... digital artist: Rodeo FX
Vincent Fortin ... digital artist: Rodeo FX
Jenny Foster ... additional visual effects producer: framestore
Jérôme Foucout ... digital compositor: Rodeo Fx
Elliot Francoeur ... production support: Rodeo FX
Alan Fregtman ... pipeline td: Rodeo FX
Vincent Frei ... production support: Rodeo FX
Michel Frenette ... digital compositor: Rodeo FX
Gautier Froehly ... groom td: Framestore
George Fronimadis ... matchmove/layout artist
Carl Frytz ... postvis artist the third floor
Pawl Fulker ... previsualisation artist
Jonathan Fung ... rotoscope artist: Method Studios
Lisa Funkel ... paint & rotoscoping supervisor
Michael Furniss ... prep/roto artist: Rising Sun Pictures
Marie Fétiveau ... pipeline td: Rodeo FX
Francis Gagnon ... rotoscope artist
Sabrina Gagnon ... vfx line producer
Aron Galabuzi ... digital compositor
Maxime Gallois ... senior lighting td
Shobhit Garg ... compositor: PRIME FOCUS WORLD
Ales Gargulak ... digital compositor
Rob Garner ... digital compositor
Jenny Gauci ... roto/prep artist: One of Us
Manuel Gaudreau ... digital artist: Rodeo FX
Hugo Gauvreau ... digital compositor (as Hugo Brunet Gauvreau)
Ange-Marie Gendron ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Marco Genovesi ... head of environments and matte paintings: MPC
Roxanne Geoffroy ... production support: Rodeo FX
Rino George ... compositor
Christina Georgieva ... texture artist/modeler: Rising Sun Pictures (as Kristina Georgieva)
Deborah Giarratana ... visual effects executive
Gabriel Giguère ... rotoscope artist: Rodeo FX
Soal Givord ... digital artist: Rodeo FX
Frederikke Glick ... compositor
Jose Gloria ... technical animator: MPC
Jean-Baptiste Godin ... digital compositor
Adam Goldstein ... modeler/texturer: framestore
Filippo Golin ... digital compositor
Samuel Gonon ... lighting technical director: framestore
Mariana Robles Gonzalez ... lighting td (as Francisco Miguel Robles González)
Héctor González ... digital compositor: MPC
Chris Gooch ... digital compositor
Casey Gorton ... senior lighting td / visual effects artist
Nick Gotsinas ... systems support
Olivier Goulet ... matte painting td: Rodeo FX
Jon Gower ... vfx photographer: mpc
Luke Gray ... technical director
Kyle Greenberg ... digital artist: MPC
Tomasz Grenda ... pre-vis character animator
Florian Grenier ... paint & roto artist: Framestore
Pascal Grenier ... digital artist: Rodeo FX
Nic Groot Bluemink ... crowd technical director
Christophe Guertin ... render wrangler: Rodeo FX
Dominic Guilmette ... digital artist: Rodeo FX
Rodrigo Ribeiro Guimaraes ... senior lighter: Rising Sun Pictures
Gourav Gupta ... Stereo Supervisor
Linus Gustafsson ... environment artist
Ben Guthrie ... scanning: Framestore
Benjamin Guy ... matchmove
Charlie Habanananda ... digital grading artist
James Daniel Haines ... visual effects artist: roto artist
Christopher Haldane ... assistant technical director: framestore
Patrick Hall ... digital compositor: MPC
Robert J. Hall ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Daniel Hammonds ... paint & roto artist: Framestore
Pierre-Loic Hamon ... lead rigger: Framestore
Nicholas Hampshire ... pipeline technical director
Angela Han ... digital compositor: MPC
Thomas Hansen ... senior digital compositor: MPC
Ashlyn Hardie ... visual effects coordinator
Joe Harkins ... animation director: rising sun pictures
Geoffrey Harlos ... lead stereo compositor: gener8
Philip Harris-Genois ... modeler
Ben Harrison ... vfx production manager
Claire Harrison ... effects technical director: Rising Sun Pictures
Michael Harrison ... lead compositor
Aston Hart ... previsualization artist
Namjin Heo ... digital compositor: MPC
Alberto Herrera ... visual effects department coordinator: MPC
Warwick Hewett ... visual effects
Emma Hildestrand ... visual effects artist
Anna Hilding ... digital effects
Claire Louise Hill ... matchmove artist
Leo Hills ... pipeline technical director: Framestore
Andre Hitsøy ... lead lighting td: framestore
Sam Hodge ... pipeline technical director
Victoria Hodson ... digital matte painter
Stephen Holbrook ... compositor
Ady Holt ... Creature FX TD / matchmove artist
Michael Honisch ... senior compositor: MPC
Yamil Hossman ... digital compositor
Nicolas Houle ... production support
Milena Hristova ... digital compositor
Romain Hubert ... compositor
Jocelyn Hudon ... digital artist: Rodeo FX
Jon Hudson ... crowd technical director
Levon Hudson ... layout & matchmove artist
Thomas Hullin ... digital artist: Rodeo FX
Drew Huntley ... digital compositor
Julian Hutchens ... cg supervisor: Framestore
Nile Hylton ... senior crowd technical director: MPC
Eunju Hyun ... stereo prep artist: Double Negative
Sachin Ilamkar ... digital artist
Darko Ilievski ... rotoscoping artist
Alex Ireland ... digital compositor
Vincent Italia ... visual effects artist: Lead Creature FX
Sasha Leigh Izadpanah ... vfx editor: Framestore
Catherine P. Jackson ... visual effects coordinator
Owen Jackson ... compositor: Framestore
Sébastien Jacob ... digital compositor: Rodeo FX
Lionel Jacobs ... digital compositor
Alex Jadfard ... digital compositor
Anna V. James ... visual effects production manager (as Anna Panton)
Gilbert James ... visual effects producer
Jean-Sebastien Jasenovic ... technology support: Rodeo FX
Manohar Jha ... compositor
Jorge Jimenez ... i/o coordinator: Gener8 (as Jorge Miguel Jimenez Quintanilla)
Michael Jimenez ... compositor: Gener8
JoAnna Johnson ... compositor: gener8
Sharon Johnson ... digital compositor: Framestore
Paul Jones ... lead creature fx technical director
Stanley Jones ... digital compositor: MPC
Sijo Joseph ... visual effects
Jay Joshi ... digital artist
Nikolce Jovanovski ... compositor: MPC
Rajesh Kumar K.V. ... matchmove and rotoanim artist
Spiros Kalomiris ... lighting technical director: framestore
Megumi Kanazawa ... senior compositor
Anurag Kapil ... matchmove and rotoanim artist
Anastazja Karolewska ... rotoscope lead: Method Studios
Manickam Kathirvel ... Senior Matchmover: Rising Sun Pictures
Claire Kearton ... lighter
Ryan Keely ... digital compositor
Stéphane Keller ... digital matte painter: Rodeo FX
Jeremy Kelly-Bakker ... compositor
Alvin Keung ... digital compositor: Method Studios
Ntana Key ... digital colorist/finishing artist: marketing
Gurpreet Singh Khalsa ... rotomation artist: Gener8 Digital Media Corp
Simran Khalsa ... visual effects coordinator
Suraj Kaur Khalsa ... vfx production supervisor: Warner Bros
Sith Khay ... lead environment and matte painter: MPC (as Sithiriscient Khay)
Andy Kind ... visual effects supervisor
Nick King ... visual effects producer: framestore
David Kirchner ... effects td: Framestore
Paul Kirwan ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Matthias Klein ... senior digital compositor: Rising Sun Pictures
Anne Putnam Kolbe ... visual effects executive
George Kolyras ... visual effects coordinator
Teréz Koncz ... visual effects coordinator: MPC
Christopher Kowal ... visual effects editor: MPC (as Chris Kowal)
Dorota Kowalska ... visual effects production manager: MPC
Sylvia Kratzsch ... lighting technical director: framestore
Jakub Krompolc ... lead rigger
Magnolia Ku Lea ... animator
Sumukh Sharadchandra Kulkarni ... element qc artist
Annurup Kumaar ... matchmove and rotoanim artist: MPC
Laura Kwan ... pipeline td: Rodeo FX
Melanie La Rue ... head of production: Rodeo FX
Laurent Laban ... lead animator: framestore
Khaled Labidi ... digital compositor: framestore
Eric Labranche ... production support: Rodeo FX
Dave Ladner ... lead stereo compositor
Louis Laflamme-Fillion ... digital compositor: MPC
Felix Lafontaine ... digital compositor
Guillaume Laforge ... lead software developer: MPC
Melissa Laframboise-Maille ... paint & roto artist
Erran Lake ... visual effects coordinator
Ben Lambert ... cg supervisor
Nancy Lamontagne ... visual effects coordinator: Rodeo FX
Samy Lamouti ... visual effects
Alberto Landeros ... digital compositor: Framestore
Kevin Landry ... matchmove: Rodeo FX
Thomas Langley ... senior imaging engineer: MPC
Isabelle Langlois ... vp production: Rodeo FX
Mathieu Lapierre ... matte painting td: Rodeo FX
Jordan Lavery ... visual effects production assistant
Nadine Lavoie ... digital artist: Rodeo FX
Claudia Lechen ... compositor: Framestore
Christine Leclerc ... digital artist: Rodeo FX
François Leduc ... digital compositor
Daniel Chunghwan Lee ... compositor (as Daniel Lee) / compositor: MPC
Sun Lee ... matte painter: Lola VFX
Jesse Lehrman ... pipeline manager: Rodeo FX
Janek Lender ... previsualization artist
Max Leonard ... visual effects producer: Lola Visual Effects
Olli Leppänen ... compositor
Jimmy Leung ... fx td: framestore
Jacques Levesque ... production support: Rodeo FX
Sébastien Levrard ... production support: Rodeo FX
Hannah Lewis ... visual effects coordinator
John Peter Li ... cg supervisor: Framestore
Aulo Licinio ... animator
David Lieberman ... stereoscopic supervisor: MPC
Edy Susanto Lim ... digital artist: Rodeo FX
Kew Lin ... stereo prep artist: Double Negative
Jolanie Lincourt ... digital artist: Rodeo FX
Jarrod Linton ... previs virtual camera
Shenyan Liu ... vfx editor: Gener8
Brendan Llave ... lead stereo compositor
Nick Lobban ... matchmove artist: Framestore
Sebastian Lochmann ... mangani creature designer
Jeremie Lodomez ... lead compositor: Framestore
Daniel Lowenberg ... matchmove: Rodeo FX
Timmy Lundin ... effects technical director: Rising Sun Pictures
Francesco Lupo ... groom td: Framestore
Laura Lynch ... visual effects coordinator: one of us
Mickaël Léger ... digital compositor
Constance Lévesque ... visual effects coordinator
Laura Macfadyen ... concept artist: Framestore / digital matte painter: Framestore
Annie Macleod ... visual effects coordinator: MPC
Damien Macé ... lead digital matte painter: framestore
Lee Maher ... visual effects coordinator: MPC
Gurumurthy Mande ... texture artist: MPC
Rebecca Manning ... lead compositor: Rising Sun Pictures
Michael Mansueto ... stereo artist
Manolo Mantero ... lead lighting and look development: MPC
Marilyn Marcotte ... animator: MPC
Sarah Marikar ... compositor: Lola VFX
Chulev Marko ... lead creature modeller: MPC
David Marmor ... model artist
Gary Marshall ... on-set vfx photographer
Olivier Martin ... art director: Rodeo FX
Riccardo Mascia ... paint and roto artist: framestore
Daniel James Mason ... matchmove artist: stereoscopic conversion
Rob Mason ... technology support: Rodeo FX
Rudy Massar ... lead creature modeller: MPC
Philippe Massonnat ... visual effects production assistant: Rodeo FX
Hubert Maston ... cg supervisor
Amaury Matu ... pipeline td: Rodeo FX
Martin McBain ... pre-visualization artist
Shawn McCarten ... paint & roto artist: Rising Sun Pictures
Scott McInnes ... post visualisation artist
David McKay ... matchmove: Rodeo FX
Chris McKenna ... technical animator: MPC
Steve McLeod ... visual effects editor: Method Studios
Donal McMullan ... lead pipeline technical director
Luis Jorge Medina ... digital compositor
Harry Medlin ... roto/prep artist: Rising Sun Pictures
Kirsten Meekison ... visual effects
Sejas Mehta ... creature fx td: framestore
João Menezes ... visual effects
Lewis Menga ... senior stereoscopic editor: Prime Focus
Rob Menzer ... sculptor
Craig Mepham ... previsualization artist
Simon Mercier ... matte painting td: Rodeo FX
Tony Micilotta ... r&d lead: MPC
Miranda Middlewood ... visual effects coordinator
Ivanna Mikhaylova ... digital compositor
Lex Millena ... stereo compositor: Gener8
Eric A. Mitchell ... compositor: stereoscopic: Gener8
Akmal Mlahaili ... rotoscoping artist
Jamie Moggach ... compositor: Gener8
Damiano Moltisanti ... effects technical director: Framestore
Philippe Mongeau ... rigger: Framestore
Carlos Monzon ... compositing supervisor: Framestore
Daniel Moore ... visual effects data wrangler: MPC
Ivan Moran ... visual effects supervisor: Framestore
Sonia Moreau ... production support: Rodeo FX
Sébastien Moreau ... visual effects executive producer: Rodeo FX
Jean-Christophe Morin ... pipeline td: Rodeo FX
Dafydd Morris ... previsulization artist
James Morrissey ... matchmove artist: framestore
Mary Mullan ... paint & prep artist: Framestore
Stuart Munro ... matchmove artist: Framestore
Eoin Murphy ... lead environment artist: Framestore
Alexandre Ménard ... digital artist: Rodeo FX
Ram Mohan Nadam Reddy ... digital compositor
Trilochan Naik ... matchmove lead
Shoban Narayanan ... head of compositing
Alexander Naud ... visual effects coordinator
Deepak Nayak ... junior technical director: Primefocus World
Makarand Nazirkar ... Rigging TD: Method Studios
Vijaylakshmi Neginal ... texture artist
Stuart Nelhams ... visual effects previsualization editor
Paul Nelson ... asset supervisor
Avadhut Nerurkar ... render wrangler/render support: 3D Stereoscopic Conversion
Gary Newman ... senior texture artist: MPC
Jeff Newton ... senior lighting technical director
James Nicholl ... creature effects technical director: Framestore
Valérie Nicol ... production support: Rodeo FX
Leila Nicotera ... visual effects producer: One of Us
David Nielsen ... groom td: Framestore
Michael Nikitin ... compositor
Atkinson Nikki ... layout artist: Rising Sun Pictures (as Nicola Atkinson)
Jonathan Niquet ... pipeline td: Rodeo FX
Gary Nisbet ... effects technical director: Framestore
Eric Noel ... lead lighting technical director: Framestore
Thirupathi Nomula ... Visual Effects-MPC
Ole-Aleksander Nordby ... digital compositor
Emma Norton ... visual effects producer
Marion Nove-Josserand ... lighting artist: Framestore
Adrian Nurse ... digital compositor
Barry O'Brien ... stereoscopic supervisor: prime focus
Steven O'Connor ... digital compositor: MPC
Piper Odegard ... render wrangler: Rodeo FX
Cenay Oekmen ... visual effects artist
Ken U. Ogbo ... digital compositor: MPC
Andrea Umberto Origlia ... visual effects artist
Ali Oukaci ... lookdev and lighting td
Jojan P M ... senior pipeline software developer: MPC
Anna Pacchioni ... compositor: Framestore
Premamurti Paetsch ... senior effects technical director: Rising Sun Pictures
Jinnie Pak ... visual effects producer: method studios
Guillaume Palegie ... senior digital compositor: MPC
Camille Paleni ... digital compositor: Framestore
Andrew Palmer ... senior look development artist
Guo Kun Pan ... render support: framestore
Richard Pang ... look development artist: Rising Sun Pictures
Leonardo Paolini ... compositor: Framestore
Nikolett Papp ... digital compositor
Louis-David Paquette ... lead layout artist: MPC
Rajendra Parab ... matchmove artist
Frederike Parenteau ... visual effects coordinator
Bruno Parenti ... digital compositor: Lola VFX
Elam Parithi ... Senior compositor: RSP Adelaide
Karen Lorena Parker ... visual effects artist
Ben Paschke ... asset supervisor: Rising Sun Pictures
Matthew Patience ... compositor: Framestore
Harshal Patil ... Camera Tracking and Matchmove artist
Allison Paul ... visual effects coordinator: Lola Visual Effects
Guillermo Paz ... paint & roto artist: Framestore
Aleksandar Pejic ... visual effects supervisor: Framestore
Luca Pelegatta ... digital compositor: Framestore
Guillaume Pelletier ... digital artist: Rodeo FX
Jeff Penick ... compositor: Lola VFX
Gina Pentassuglia ... crowd technical director: MPC
Keven Perreault ... production support: Rodeo FX
John Perrigo ... effects artist
Matt Perrin ... previsualization supervisor
Zaid Petros ... paint & roto artist: framestore
Viktor Petrov ... assistant technical director
Frank Petzold ... vfx supervisor
Andrea Peverelli ... paint and roto artist: Framestore
Chi Pham ... visual effects systems administrator
Laura Philippe ... visual effects artist: lighting technical director
Thandiwe Philips ... visual effects coordinator
Niovi Phinopoulou ... visual effects artist: Groom TD
Emmanuel Pichereau ... visual effects supervisor: One Of Us
Dominic Piché ... digital artist: Rodeo FX
Xenia Pirojenko ... rotoscope artist: Rodeo FX
Jo Plaete ... lead crowd technical director
Dominik Platen ... roto/prep artist: One of Us
Britton Plewes ... lighting TD: Framestore
Louise Pocock ... visual effects pa
John Polyson ... visual effects editor: Lola VFX
Lee Chan Popo ... paint and roto artist
Etienne Poulin St-Laurent ... lead matchmove: Rodeo FX
Guillaume Poulin ... vfx editor: Rodeo FX
Éric Pouliot ... technology support: Rodeo FX
Tim Pounds-Cornish ... visual effects production manager
Jeremy Poupin ... fx td
Koli Pratik ... stereo rotoscope artist
Matthieu Presti ... effects technical director: Framestore
Chris Preston-Barnes ... stereo production coordinator
Richard Pring ... senior view-d editor: prime focus
Ankit Priya ... paint/prep artist: mpc
Anne-Isabelle Pronkin ... production support: Rodeo FX
Francis Provencher ... head of systems: MPC
Esdras Prudente ... compositor: Method Studios
Christopher Puchta ... effects technical director: Framestore
Srikanth Pullamsetti ... matchmove and rotoanim artist
Maik Pham Quang ... matchmove artist: Framestore
Sinisa Radosavljevic ... senior digital compositor: Rising Sun Pictures
Albert Radosevic ... modeller: Rising Sun Pictures
Velmurugan Rajamani ... prep artist
Gladys Ramelot ... production support: Rodeo FX
Antonio Ramos ... Lead digital compositor: MPC
Chetan Rathod ... matchmove/layout/rotoanim
Aatur Ravani ... senior lighting technical director: Moving Picture Company
Raghu P. Ravichandran ... visual effects artist
Sunil Rawat ... fx artist: Rising Sun Pictures
Robert Reategui ... stereo compositor
Siân Rees ... digital matte painter: Framestore
Jean Remond ... technology support: Rodeo FX
Jun Ren ... layout artist
Leslie Renaud ... digital compositor
Marc Rice ... compositor / lead compositor
Thomas Rich ... assistant technical director: Framestore
Rob Richardson ... effects lead
Tina Richardson ... visual effects editor
Dominique Richer ... rotoscope artist
Dominic Ridley ... cyberscanning/photogrammetry services: Clear Angle Studios
Mnandi Ridley ... visual effects artist
Jordi Riera ... pipeline td: Rodeo FX
Diego Riestra ... senior digital compositor: Rising Sun PicturesSun Pictures
Pascal Rigaud ... production support: Rodeo FX
Marianne Roberge ... digital compositor: Rodeo FX
Paul Roberts ... assistant technical director
Matthew Robinson ... matchmove artist: framestore
Steve Des Roches ... rotoscope artist
Nick Romick ... pipeline support
David Ross ... modeller
Inga Ross ... practical workshop trainee
Michael Rouayroux ... digital compositor: MPC
Marc-Olivier Rouleau ... pipeline technical director
Matthew Rouleau ... digital artist: Rodeo FX
Julien Rousseau ... digital compositor
Samuel Rousseau ... paint & roto artist
Tomer Rousso ... digital compositor
Jean-Paul Rovela ... lighting technical director: framestore
Sue Rowe ... visual effects supervisor
Jonak Roy ... software development and support
Jorge Oliva Ruiz ... compositor
Rosi Ruiz ... digital compositor
Jean-Marc Rulier ... 3D scanning specialist
Karl Rydhe ... digital compositor
Valter Sagrillo ... senior technical animator: MPC
Arnaud Saibron ... lighting technical director
John Saleem ... modeler / texture artist: Rising Sun Pictures
Mayur Samant ... Lead Creature Fx Technical Director
V. Samundeswari ... digital compositor
Jorge Sanchez Fresno ... digital compositor: MPC
Henning Sanden ... texture artist: MPC
Andre de Oliveira Santos ... rigger: Framestore (as Andre Santos)
Tarkan Sarim ... grooming technical director: MPC
Jason Adam Schaefer ... compositor
Brett Schroeder ... senior animator: framestore
York N. Schueller ... senior character td: Rising Sun Pictures
Eric Schultz ... junior lighting and look dev artist: MPC
Sean Schur ... cg supervisor: Method Studios
Alexander Schwank ... software developer: MPC
Nupur Sehgal ... tech support: method studios
David Sellares ... fx technical director: MPC
Argha Sen ... lighting artist: framestore
Luca Serafini ... digital compositor
David Serrano ... compositor: Gener8
Joseph Severn ... vfx data wrangler
Rasoul Shafeazadeh ... lead matte painter
Matthew Shaw ... digital compositor
Drew Shields ... tracking lead: Method Studios
Naveen Shukla ... compositor: Framestore
Guillaume Siadous ... matte painter - environment td / matte painter
Samuel Simanjuntak ... environment technical director: MPC
Tomos Sion ... digital compositor
Mevlan Siqani ... pipeline td
Alexandre Sirois-Vigneux ... digital artist: Rodeo FX
Bohdan Skrynnyk ... lighting technical director
Stephen Smart ... pipeline developer: Method Studios
Jenesta Smith ... lead paint and roto artist
Katherine Smith ... assets producer: MPC
Laurence Smith ... texture artist: framestore
Jordan Soles ... visual effects executive producer: Rodeo FX
Aurélie Somet ... production support: Rodeo FX
Arvind Sond ... visual effects artist
Vahan Sosoyan ... lighting technical director: framestore
Yoan Souligoux ... visual effects artist
Pascale St-Pierre ... matte painter: MPC
Harrison Stark ... creature effects technical director
Federico Stefanini ... lighting td: mpc
James Steller ... digital compositor
Mark Stern ... Visual Effects Production Executive: Lola Visual Effects
Alastair Stevenson ... matchmove and rotoanim artist
Ken Stewart ... digital compositor
Naomi Stopa ... head of production: Method Studios Vancouver
Ileana Stravoskiadi ... creature fx td: Framestore
Bradey Strong ... lighting artist
Mariangela Suma ... visual effects coordinator: framestore
Jenna Sunde ... stereoscopic compositor: Gener8
Audrey-Anne Surprenant ... visual effects artist: environment technical director
Phoebe Sutherland ... visual effects coordinator: MPC
Jeremiah Sweeney ... vfx supervisor: Lola VFX
Ben Swinbanks ... matchmover
Robert Szabo ... paint & roto artist
Jeremy Séguin ... digital compositor
Julien Taton ... fx td
Noah Taylor ... lead fx td: Framestore
Michelle Teefey-Lee ... visual effects production manager
Damien Thaller ... lead digital matte painter
Catherine Therrien ... visual effects production assistant
James Thompson ... render support
Terry Thompson ... lead fx technical director: MPC
Jithendran Thottupurath ... department manager: MPC
Richard Thwaites ... visual effects producer: Rising Sun Pictures
Paul Timpson ... technical effects director
Rohan Tirkey ... stereoscopic supervisor
Kar Hung Tom ... technology support: Rodeo FX
Alan Tormey ... Senior Stereo Artist
Fernando Tortosa ... visual effects photographer: MPC
John Toth ... roto/paint artist: Rising Sun Pictures
Carine Touraille ... pipeline td: Rodeo FX
Duy Tran ... modeller: Rodeo FX
Andréanne Tremblay ... environment td: MPC
Myriam Tremblay ... production support: Rodeo FX
Yves Tremblay ... digital compositor
Gabriel Tremblay-Beauvais ... lead modeler: Framestore
Mark Tremble ... compositor
Michael Trinh ... visual effects production assistant
Jack James Troisi ... visual effects artist
Jonathan Turner ... digital compositor: Framestore
Matthew Twyford ... 2d supervisor
Daniel Ulrich ... Senior modeler: Framestore
Jon Uriarte ... compositor
Jonathan Urueta ... fx td: MPC
Alexandre Vachon ... technology support: Rodeo FX
Arturs Vaitilavics ... stereoscopic compositor
Jozef van Eenbergen ... software developer: MPC
Liana van Rensburg ... visual effects artist
Jayme Vandusen ... compositor
Sherin Varghese ... compositing supervisor
Marc Varisco ... visual effects supervisor
Jan Vavrusa ... digital matte painter: MPC
Sebastien Veilleux ... digital compositor: Rodeo FX
Nicholas Verschelde ... pipeline td: Rodeo FX
Sophie Vigne ... production support: Rodeo FX
Marie Vignola ... production support: Rodeo FX
Albert Vilardaga ... visual effects production assistant: MPC
Alejandro Villabon ... digital compositor
Ezequiel Villanueva ... digital compositor
Florent Villegas ... vfx production coordinator: mpc
Cantatore Vittorio ... rigging td: mpc
David Vivaldini ... digital compositor: framestore
Rafael Vormittag ... digital compositor
Elise Voyer ... FX department manager: MPC
Jean-Philippe Voyer ... matchmove: Rodeo FX
Anne Vu ... digital services: Rising Sun Pictures
Brice Wahl ... roto/paint artist
Rosie Walker ... digital artist (as Rosie Shepherd) / visual effects artist: digital artist (as Rosie Shepherd)
Nicky Walsh ... lead data wrangler
Samuel John Joseph Walsh ... creature fx td: Framestore
Pablo Wang ... stereo compositor
Jon Warne ... visual effects coordinator
Cliff Welsh ... digital compositor
Erik Werlin ... compositor
Brittany Wetzel ... stereo compositor
George Wharton ... digital compositor: Rodeo FX
Chelsea Whittet ... creature fx technical director
Philipp Wibisono ... senior lighting technical director
Greg Wieder ... lighting td: Rising Sun Pictures
Adam Wierzchowski ... pipeline td: Rodeo FX
Steve Wigmore ... digital artist
Duncan Williams ... visual effects editor: Framestore
Owen E. Williams ... visual effects (as Owen Williams)
Sam Williams ... prep artist
Garrett Wilson ... vfx editor: mpc
Philipp Wolf ... visual effects producer: MPC
Teddy Wong ... technology support: Rodeo FX
Annabel Wright ... visual effects coordinator
Ami Yamauchi ... visual effects producer: Cheap Shot
Chris Qi Yao ... senior matte painter: MPC
Eamon Yates ... VFX Production Coordinator
James Yeoman ... production manager: Clear Angle Studios
Prince Yiadom ... paint & roto artist
Aleksandar Yochkolovski ... senior lookdev td: MPC
Kenny Yong ... matchmove artist
Olly Young ... visual effects producer
Jun Xian Yue ... stereo paint artist: double negative
Rebecca Hung Han Yun ... paint and roto artist
Ngnodjom Yvan ... fx technical director: MPC
Kian Zand ... digital compositor
Jennie Zeiher ... bidding producer: Rising Sun Pictures
Alvaro Zendejas ... stereoscopic artist
Philippe Zerounian ... digital artist: Rodeo FX
Lei Zhang ... vfx editor
Joell Xin Zhow ... senior matte painter: MPC
Nicholas Zissimos ... compositor
Marcus Bain ... matchmove artist: Rising Sun Pictures (uncredited)
Nicolas Barros ... animator (uncredited)
Matthew Bristowe ... Head Of Production Prime Focus World (uncredited)
Thomas Buckingham ... render/data support: MPC (uncredited)
Togusa Chan ... stereoscopic painter: Double Negative (uncredited)
Chandrasekhar ... digital artist (uncredited)
Bec Cranswick ... stereo editor (uncredited)
Michael Crusz ... stereoscopic conform editor (uncredited)
Navdeep Dhamu ... render support: Framestore (uncredited)
Lars Erik Eriksen ... digital compositor (uncredited)
Edward Ferrysienanda ... visual effects artist (uncredited)
Philip Fraschetti ... digital compositor: Rising Sun Pictures (uncredited)
Anthony Greco ... matchmove artist (uncredited)
Emmanuel Guevarra ... extraction artist: Gener8 (uncredited)
Jamal Hajlaoui ... render/data support: MPC (uncredited)
Melina Kapota ... paint & roto artist: Framestore (uncredited)
Josh Kelly ... data and render wrangler: Rising Sun Pictures (uncredited)
Gudjon Kristjansson ... compositor (uncredited)
Taz Lodder ... support manager (systems london) (uncredited)
Daniel J. Lombardo ... visual effects producer (uncredited)
James Mann ... visual effects editor: MPC (uncredited)
Zoran Mladenovski ... rotoscope artist (uncredited)
Joan Panis ... uncredited
Raja Reddy ... visual effects (uncredited)
Grant Robertson ... visual effects supervisor (uncredited)
Chris Shaw ... additional visual effects supervisor (uncredited)
Ian W.S. White ... stereo artist: Gener8 (uncredited)

Stunts

Edit
Sina Ali ... stunt performer
Guiomar Alonso ... stunt performer / stunts
Tim Ambridge ... crane supervisor
Mark Archer ... stunt performer
Cole Armitage ... stunt performer
Alexis Barron ... stunt department coordinator / stunt double: Margot Robbie
Ashley Beck ... stunt performer
Michael Byrch ... stunt performer
Marvin Campbell ... stunt performer
Neil Chapelhow ... stunt performer
Tony Christian ... stunt performer
Jonathan Cohen ... stunt performer
Rob Cooper ... stunt performer
David Cronnelly ... stunt rigging coordinator
Jason Curle ... stunt performer
Nicholas Daines ... stunt performer
Augusts Dakteris ... aerial stunt double
Andrius Davidenas ... stunt performer
Will Dent ... stunt performer
Justin Denton ... stunt performer
Sam Durrani ... stunt performer
Mark Epstein ... stunt performer / stunts
Sian Farley McBride ... stunt winch programmer (as Sian McBride)
Pete Ford ... stunt performer
Nic Goodey ... stunt performer
Oliver Gough ... stunt performer
Tim Halloran ... stunt performer
Richard Hansen ... stunt performer
Bobby Holland Hanton ... stunt performer
Elliot Hawkes ... stunt performer
George Hayes ... stunt performer
Rob Hayns ... stunt rigger
Matt Hermiston ... stunt double. / stunt performer
Al Holland ... stunt performer
Timo Honsa ... stunt rigger
Gary Hoptrough ... stunt performer
Paul Howell ... stunt performer
Jack Jagodka ... stunt double: Alexander Skarsgård / stunt performer
Stewart James ... stunt performer (as Tidd James)
Charles Jarman ... stunt performer
Josef Jelínek ... stunt performer
Gary Kane ... stunt performer
Ian Kay ... stunt performer
Vincent Keane ... stunt performer
Luke Kearney ... stunt performer
George Kirby ... stunt performer
Ingrid Kleinig ... stunt double: Margot Robbie
Cristian Knight ... stunt performer
Tomasz Krzemieniecki ... stunt performer
Bogdan Kumshatsky ... stunt performer (as Bogan Kumsackij) / stunts
Odebunmi Labi ... stunt performer: warrior
Mike Lambert ... fight arranger
André Layne ... stunt performer
Leon Lee ... stunt performer
Maurice Lee ... fight coordinator: Cardington
Nathan Lewis ... stunt double: Samuel L. Jackson/Djimon Hounsou / stunt performer
Shazia Majeed ... stunt department nurse
Chris Manger ... stunt rigger
Guy McDonald ... stunt rigger
Belinda McGinley ... stunt double / stunt performer
Nick McKinless ... stunt performer
Erol Mehmet ... stunt performer
Andy Merchant ... stunt performer
Adomas Miklys ... stunt performer
Peter Miles ... stunt performer
Theo Morton ... stunt performer
Rory Mulroe ... stunt performer
Neil Murray ... stunt rigger
Cali Nelle ... stunt performer / stunts (as Cali)
Chris Newton ... stunt performer
David Newton ... stunt performer
Ray Nicholas ... assistant stunt coordinator / stunt performer
Brian Nickels ... stunt performer (as Brian Sonny Nickels)
Michael Owusu ... stunts
Sam Parham ... stunt performer
Justin Pearson ... stunt performer
Martin Pemberton ... stunt performer
Jan Petrina ... stunt performer
Oleg Podobin ... stunt performer
Chris Pollard ... stunt performer
Buster Reeves ... stunt coordinator
Andrej Riabokon ... stunt double / stunt performer
Tom Rodgers ... stunt performer
Matthew Sampson ... stunt dept supervisor: re-shoots
Marcus Shakesheff ... stunt double: Christoph Waltz / stunt performer
Mark Slaughter ... stunt double: Alexander Skarsgård / stunt performer
Adam Smith ... stunt performer
Mark Stanton-Kelly ... stunt performer
Shane Steyn ... stunt performer
John Street ... stunt performer
Marek Svitek ... stunt performer / stunts
Mens-Sana Tamakloe ... stunts
Rocky Taylor ... stunt performer
Tony Van Silva ... stunt performer
Andy Wareham ... stunt performer
Calvin Warrington-Heasman ... stunt performer
Marlow Warrington-Mattei ... stunt double: Matt Cross / stunt performer
Richard Wheeldon ... stunt performer
Peter White ... stunt performer
Alistair Whitton ... stunt performer / utility stunts
Simon Whyman ... stunt performer
Karanja Yorke ... Sidney Ralitsoele/Osy Ikhile / stunt performer
Steen Young ... stunt performer
Alexis Barron ... assistant stunt coordinator (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
Jaime Ackroyd ... central loader: additional photography
Tim Ambridge ... crane supervisor
Josh Andrews ... video trainee: 2nd unit
Jason Berman ... phantom camera technician
Neil Blakesley ... grip trainee
Marcus Blatchford ... head rigger - Cardington Studios
Flip Bleekrode ... flighthead operator
Henry Braham ... director of photography: aerial unit
Alexander Bridges ... HD video assist assistant (as Alex Bridges)
Stuart Bridges ... HD Video Assist Operator
Rachel Clark ... second assistant camera: ''b'' camera, second unit
James Clemo ... location electrician 2nd unit
Adam Coles ... additional first assistant camera
Theo Cook ... phantom camera technician
Nic Cupac ... best boy grip main unit
Adam Dale ... aerial photography: additional unit
Kriss Dallimore ... second assistant camera: second unit
Richard Davis ... additional second assistant camera
Benoit Dentan ... Special camera operator
Adam Dorney ... second assistant camera "a" main unit
Rob Dowling ... hod unit electrician
Aaron Dunning ... lighting technician
Harry Elvin ... crane technician dailies
Martin Elvin ... crane technician: dailies
John Ferguson ... b camera operator: 2nd unit
Brett Flemming ... grip trainee
Dean Foard ... electrician: additional
Kai Fraser ... camera trainee: main unit
Dave Freeth ... stabileye technician
Leigh Gardner ... video assistant
Jamie Garside ... lighting technician
Will Gething ... camera trainee: second unit dailies
Steve Gilbert ... grip
Jean-Philippe Gossart ... director of photography: second unit
Alan Grayley ... rigging electrician
Kenny Groom ... first assistant camera
Graham Hall ... camera operator
Dave Hamilton-Green ... c camera steadicam
Louise Harris ... central loader main unit
Dan Hartley ... video assist operator
Tony Hayes ... electrician
Sam Hazell ... grip: 2nd Unit Daily Crane Tech
Tristan Hey ... senior dailies operator
Dermot Hickey ... B cam 1st A/C
Paul Hill ... practical electrician
Leo Holba ... first assistant additional camera: second unit
Darren Holland ... key grip
Sion Hopkins ... electrician
Stuart Howell ... camera operator: "a" camera, second unit
Larry Hurt ... stabilized head technician
Rick James ... camera trainee: dailies
Nick Kenealy ... HD Video Assist Operator: dailies
Dean Kennedy ... electrician
Mike King ... lighting technician (as Michael-Daniel-King)
Aaran Lewis Leach ... camera trainee: 2nd unit dailies
Becky Lee ... video assistant trainee
Paul Legall ... stabileye technician
Stephen Lloyd ... video assist trainee: main unit
Ryan March ... main unit video assist trainee
Dave Marriott ... electrician (dailies)
Joe Marsden ... second assistant "a" camera: additional photography
John Marzano ... aerial director of photography: additional photography
Ray Meere ... first assistant camera: second unit
Daniel Moriarty ... grip: dailies
Will Morris ... second assistant camera: ''a'' camera, second unit
XD motion ... cable camera systems
Alex Mott ... key grip
Greg Murray ... additional grip
Russell O'Connor ... crane technician
Jonathan Olley ... still photographer
Derrick Peters ... first assistant camera: ''b'' camera, second unit
Steve Petrie ... additional video assistant
Felix Pickles ... second assistant camera (second unit)
Luc Poullain ... aerial camera coordinator
Stephen Price ... phantom camera technician
Elliot Purvis ... second assistant camera: 'b' camera, main unit
Christopher Raphael ... additional photography
Laura Redpath ... Digital Imaging Technician: facial replacement unit
Sam Reeves ... Grip Trainee: Additional Photography
James Sams ... best boy grip: second unit
Beau Scott ... second assistant camera
Gordon Segrove ... first assistant camera: second unit dailies
Luke Selway ... 2nd assistant camera: additional photography
Ross Slater ... hod rigger
Kat Spencer ... second assistant camera: dailies
Tom Stansfield ... grip: dailies
James Starr ... grip (second unit)
Mateusz Szczesniak ... video trainee: second unit
Alexander Liam Taylor ... first assistant camera (as Alex Taylor)
Mark Taylor ... gaffer second unit
Charlie Wall ... grip: main unit
Matthew Waving ... first assistant camera: a camera
Dan West ... second assistant camera: second unit
Michael White ... lighting technician
Shawn White ... gaffer
Gethin Williams ... camera trainee: additional photography
Amy H.C. Wilson ... camera trainee: additional photography
Harry Young-Jamieson ... camera trainee: second unit
Aimee Spinks ... behind the scenes photographer (uncredited)

Animation Department

Edit
Jhon Alvarado ... animator
Sarah Arduini ... animator
Dimitrios Aspros ... animator
Cedric Blondin ... animator
James Bown ... animator
Krzysztof Boyoko ... animator
Marco Bremm ... layout artist
Michael Brunet ... lead animator
C.J. Burbage ... animator
Nicholas Cabana ... animator
Matteo Ceccotti ... animator
Benjamin Cheong ... animator
Stephen Clee ... animator
Bruno Etchepare ... animator
Fernando Falero ... animator
Norihito Fukuda ... animator
Graham Gallagher ... animator
Kayn Garcia ... sr. animator
David Gimenez ... animator
Nathan Jones ... animator
Kubilay Kocaoglu ... animator
Michael Langford ... lead animator
Andy Le Cocq ... animator: Framestore
Charly Mauri ... animator
Mariano Mendiburu ... animator
Marianne Morency ... animator
Phil Morris ... animation supervisor montreal
Christopher Mullins ... lead animator
Prashant M. Padol ... Character Matchmove animation
Boris Plateau ... animator
Hennadii Prykhodko ... animator
Samer Sallman ... animator: Framestore
Kat Seale ... animator
Kevin Spruce ... animation supervisor
David Vandenbroecke ... animator
Pete Warbis ... animator
Adam Ward ... animator
Ryan Yee ... lead animator
Daniele Zannone ... animator

Casting Department

Edit
Emily Brockmann ... casting assistant
Emma Crompton ... casting assistant (uncredited)
Ruth Earley ... extras casting
Ruth Key ... casting associate
George Moss ... extras casting
Christa Schamberger ... casting johannesburg south africa
Mito Skellern ... casting: Casting Cape Town
Hannah Marie Williams ... extras casting

Costume and Wardrobe Department

Edit
Francesca Ackerson ... costume breakdown artist
Jason Airey ... costume assistant
Jane Bogunovic ... costume maker
Amber Brabant ... costumer: trainee
Max Brennan ... stunt set costumer (daily)
Ken Cattrall ... costume breakdown artist: 1st assistant
Sylvaine Champeau ... seamstress
Joel Christopher ... stand-by: daily
Ellen Crawshaw ... principal costume standby: additional photography
Maria D'Agostino ... breakdown artist
Jan Dieckmann ... key textile artist
Raphael Dilhan ... costume breakdown artist
Dominic Meyrick-Brook ... assistant costume prop maker
Anthony Drewett ... principle costume standby
Julia Drummond-Haig ... set costumer
Sarah Dutton ... stand-by: daily
Angela Egan ... costumer: buyer
Marianne Elgaard-Bendtsen ... costume prop maker
Louise George ... stand-by: daily
Vana Giannoula ... costume crafts
Eleanor Gibson ... costume maker
Charles Gillies ... trainee costumer
Christian Goddard ... webbing assistant
Alex Grace ... costume assistant
Leah Hall ... seamstress: dailies
Sarah Higbid ... costume assistant
Mike Hodge ... costume fitter
Gary Hyams ... set costumer
Nigel Hyams ... webbing assistant
Askia Won-Ling Jacob ... personal costumer: Samuel L. Jackson
Eileen Suzanne Zita Kelly ... Costume Prop Modellor
Stephen Kill ... head leatherworker
Emily Lancaster ... costume assistant
Charlotte Law ... assistant costume designer
Jessica Lawless ... costume assistant
Niall Macaulay ... Crowd costumer
Holly Marriott ... costumer trainee
Gilly Martin ... workroom supervisor
Heidi McQueen-Prentice ... costume assistant
Maja Meschede ... assistant costume designer
Claire Mitchell ... Principal Costume Standby
Jackie Moody ... chief breakdown artist
Shirley Nevin ... costume floor manager
Ellie Oldfield ... costume breakdown
Olivia Hulme ... principle costume standby: additional photography
Jessica Phillips ... costume assistant to alexander skarsgard
Billy Prichard ... set costumer
Katharine Rose ... costume/wardrobe assistant
Paul Sinnott ... stand-by: daily
Jessica Snyder ... costume breakdown assisstant
Claire Suckall ... costume breakdown assistant
Rebecca Tredget ... costume assistant
Heather Louise Turner ... costume pa
Bryony Tyrrell ... leather maker
Nat Van Halle ... set costumer: 2nd unit
Claire Watson ... costume coordinator
Cristy Watson ... 2nd unit costumer
David Wolfe ... assistant costume designer
Gillian Wood ... costume breakdown artist
Damon Wridgway ... stand-by: daily
Joanna Wright ... costume assistant
Nicky Demuth ... costume breakdown artist (uncredited)
Anna Maria Genuise ... costume maker (uncredited)

Location Management

Edit
Benjamin Bailey ... assistant location manager
Lewis Barron ... location runner
Jerome Cant ... assistant studio unit manager
Matthew Clarke ... location manager
Bex Dark ... location assistant
Stella Delleani ... assistant location manager
Deon Du Preez ... Location Scout - Africa / location scout : Africa
Deon du Preez ... location scout: Africa
Nicola Fedrigoni ... location manager (italy)
Sue Quinn ... supervising location manager
Georgette Turner ... location manager
Johan Van der Walt ... location scout
Dan Whitty ... location manager

Music Department

Edit
Mark Berrow ... musician: violin
Rachel Bolt ... viola
Thomas Bowes ... concertmaster
Forest Christenson ... score mix assistant
Tony Clarke ... composer: additional music
Lauren Cox ... make up junior
Karen Elliott ... music supervisor
Thomas Farnon ... composer: additional music
Alex Ferguson ... assistant engineer
J.J. George ... score editor
Peter Gregson ... musician: solo electric cello
Rupert Gregson-Williams ... orchestrator
Isobel Griffiths ... orchestral contractor
Glacéia Adele Henderson ... written by
Tom Howe ... composer: additional music
Hozier ... written and performed by: "Better Love"
IMJD ... composer: additional music
Allan Jenkins ... music editor
Alastair King ... conductor / orchestrator
Steven Kofsky ... music production services
Benoît Lefèvre ... music for trailer
Roger Linley ... musician: double bass
London Voices ... musicians: choir
Michael Werner Maas ... composers: Trailer Music
Steve Mair ... musician: double bass
Adam Miller ... additional score recording and mixing
Perry Montague-Mason ... orchestra co-leader (as Perry Montague Mason)
Ben Parry ... choir director
Andy Patterson ... Pro Tools editor - score
James Allen Roberson ... technical score engineer
Alec Roberts ... orchestrator
Jill Streater ... supervisor music copyist
Nick Wollage ... score and mix engineer
Ryan Huntley Andrews ... trailer music (uncredited)
Michael K. Bauer ... music editor: temp score (uncredited)
Richard Bronskill ... orchestrator (uncredited)
David Butterworth ... orchestrator (uncredited)
Austin Fray ... composer: additional music, TV Spot Music (uncredited)
Maarten Hofmeijer ... music editor (uncredited)
Richie Kohan ... composer: trailer music (uncredited)
Benoît Lefèvre ... composer: music for trailer 2 (uncredited)
Jon Monroe ... technical score engineer (uncredited)
Lewis Morison ... music editor (uncredited)
David James Rosen ... composer: trailer (uncredited)

Transportation Department

Edit
Jamie Barham ... production driver
Darren Beaven ... unit driver (Driver to David Yates)
Steve Clarke ... mini bus driver
Paul Deluce ... unit driver
Warren Deluce ... driver: David Barron / transportation captain: additional photography
David Lewis ... transport supplier
Dean Moran ... transportation captain
Pete Newman ... unit driver: additional photography
David O'Donoghue ... transportation
Jason Pinto ... unit driver
David Rosenbaum Jr. ... unit driver
David Rosenbaum ... driver: cast

Other crew

Edit
Rosemary Akinola ... film extra
Judy Bafaro ... assistant to executive in charge of production
Daren Bailey ... marine coordinator
Jordan Barbour ... production assistant
Paul Barratt ... Health & Safety Adviser
Michael Berendt ... Executive Assistant to David Yates / executive assistant to Mr Yates
Scott Berridge ... set security
Charles Bodycomb ... armourer
Emma Brazier ... first assistant accountant: Additional Photography
Laura Burwood ... film extra
Bridgett Buss ... EPK Post Production Coordinator
Paula C. Frías ... crowd production assistant: dailies
Marco Calabrese ... production coordinator: additional photography
Faye Carney ... construction nurse
Roisin Carty ... dialogue coach: Alexander Skarsgard
Yara Caubet ... production assistant
Aneta Chalas ... production coordinator: additional photography
Irene Chawko ... script supervisor
Anna Cichon ... other model designer
Jim Clubb ... animal trainer
Nicky Coats ... vfx accountant
Samuel Martin Cook ... additional crowd production assistant
Andrew Cooke ... studio unit manager
Colin Coombs ... set security
Greg Corke ... armourer
Myles Crowder ... film extra
Matt Curtis ... Titles Designer
Betsy Dennis ... Assistant to Susan Ekins
Sam Dent ... horse master
Al Derado ... film extra
Jason Devil ... set security
Luke Dhand ... security
Mark Dillen ... security
Glenn Diot ... production coordinator
Samantha Dixon ... home economist assistant
Wayne Docksey ... Animal Consultant
Kathryn Donovan ... unit publicist
Guinevere Edwards ... film extra
R.P. Edwards ... film extra
Cosima Emmet ... film extra
Chris Etherington ... accounts assistant
Dave Evans ... key technical armourer
Stuart Ewen ... assistant production coordinator: additional photography
Dimeji Ewuoso ... film extra
Lucia Foster Found ... aerial operations coordinator
Rachael Fullerton ... child licence coordinator
Stephen Gallacher ... set pa: dailies
Micheal Gentry ... it support
Rachel Gilkison ... executive assistant: Mr. Korda
Neil Grigson ... studio location manager
Emma Harman ... assistant accountant: additional photography
Samuel Harman ... base runner
Steve Hart ... Studio Location Manager
David Higgins ... Cast Trainer & Physical Therapist to Margot Robbie & Samuel L. Jackson
Jonny Hodgetts ... additional set PA: uk
Paul Hornsby ... military advisor
Hannah Louise Howell ... double: Jane (as Hannah Pritchard)
Lucy Howell ... assistant accountant
Jason Huberman ... sr. estimator
Nigel Hyams ... military webbing
Amy Irvine ... stand-in: Margot Robbie
Bryan Johnson ... film extra
Wayne Johnson ... development & production associate
Kelly Johnson-Beaven ... construction accountant (as Kelly Johnson)
Claire L. Kenny ... Assistant Accountant
Sophia Kerr ... assistant: Miss Robbie
Jason King ... film extra
Ann Koska ... children's extras agent
Lamar Lawrence ... film extra
Rachel Linehan ... production secretary
Rick Lipton ... dialogue coach: Margot Robbie
Ryan Locke ... head of security
Magnus Lygdback ... nutritionist: alexander skarsgård / personal trainer: alexander skarsgård
Arif Macaco ... production assistant: Second Unit
Norina Mackey ... script supervisor trainee
Shazia Majeed ... nurse: second unit
Sharon Mansfield ... script supervisor: 2nd Unit
Rod Marsh ... set security
Andrew Marshall ... assistant production coordinator
Kevin Mathews ... wire supervisor
Volney McFarlin ... assistant: Mr. Jackson
Wayne McGregor ... Movement Choreographer
Catriona McKenzie ... development executive
Brian Mear ... paramedic: additional photography
Claire Mear ... medic: construction, additional photography
Chima Mgbemere ... stand-in: Samuel L Jackson
Georgina Miles ... crowd production assistant
Kurt J. Miner ... insurance
Leah Mizrahi ... cast pa / personal assistant to cast number 1
Stephen More ... film extra
Richard Morgan ... production assistant
Emily Morris ... accounts assistant
Boo Motjuoadi ... production coordinator: second unit
David Mouton ... helicopter pilot: Gabon
Gemma Nicholson ... Post Production Coordinator
Gary Nixon ... supervising production accountant
Josh Nixon ... assistant accountant
Sandra Nixon ... Financial controller
Frédéric North ... aerial coordinator/pilot / helicopter pilot: Gabon
Fisola Olukoya ... film extra
Martine Palmer ... decor and lettering assistant
Emmanuel Pappas ... physical production coordinator: WB
Miguel Pariente ... payroll: accountant
James Payton ... stand in: Christoph Waltz
Josh Ponte ... African Technical Advisor
Luc Poullain ... aerial coordinator: Gabon
Rory Power-Gibb ... set production assistant: crowd (as Rory Gibb)
Joanna Price ... assistant accountant additional photography
Elliott Purchase ... production assistant: second unit
Rodeck Quarshie ... double: Chief Mbolongo
Mark Preston Richardson Jr. ... film extra
Jacqueline Rumens ... production assistant
Will Samuelson ... specialist film pilot
Paula Sargeant ... payroll: accountant
Stella Rae Scott ... Environmental Coordinator / post accounts assistant
Pete Sherrard ... film extra
Joss Skottowe ... supervising armourer
Mel Srivastrava ... Assistant to David Yates
David Stafford-Clark ... personal assistant to Mr Yates
Andy Stephens ... aerial operations manager
Siggy Stone ... set production assistant: second unit
Matthews Street ... chef to director & primary cast
Ewan Taylor ... 1st assistant accountant: Additional Photography / assistant vfx accountant
Kelly Taylor-Dias ... production coordinator
David Terry ... "Military advisor #2"
Katharine Tidy ... home economist
Brant Tilds ... film extra
Robbie Torbuck ... production assistant: additional photography
Rob Townsend ... fire safety officer
Connor Tuck ... post production accounts clerk
David Ware ... production secretary: additional photography
Haydn Webb ... horsemaster
Richard Wild ... weather consultant
Michael Llewellyn Williams ... crowd production assistant: additional photography
Latesha Wilson ... film extra
Jo Winter ... set production assistant: dailies
Marc Wolff ... aerial coordinator: pilot
Camilla Wren ... Development Executive
Phoebe Young ... set production assistant: additional photography
Kriss TheDish Brown ... Satellite Internet, 4G Wifi Engineer & IT Support (uncredited)
Allan Croucher ... mold maker: plaster dept (uncredited)
Ace Ruele ... motion capture performer (uncredited)
Erick Lee Stroy ... assistant to executive in charge of production (uncredited)

Thanks

Edit
Wayne Johnson ... very special thanks
Jerry Weintraub ... for

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

Following his parents' death in Africa, John Clayton has been be raised by an ape, was known by the name Tarzan, but eventually left Africa and for his parents' home in England, along with the woman he fell in love with and married, Jane Porter. He is asked by Belgian King Leopold to go to Africa to see what he has done there to help the country. Initially, he refuses. But an American, George Washington Williams, wants him to accept so he can accompany him. He says that Leopold might be committing all sorts of atrocities to achieve his goal, like slavery. Clayton agrees and his wife insists that she accompany him because she misses Africa. When they arrive, a man named Rom, who works for Leopold, attacks their village and captures Tarzan and Jane. With Washington's help he escapes and sets out to rescue Jane by going across the jungle. Washington joins him despite being told that he might not make it. Written by w

Plot Keywords
Taglines Human. Nature. See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • La légende de Tarzan (Canada, French title)
  • Tarzan (United States)
  • Tarzan: Reborn (Japan, English title)
  • Tarzan (France)
  • Legend of Tarzan (Germany)
  • See more »
Runtime
  • 110 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $180,000,000 (estimated)
Opening Weekend United Kingdom GBP3,570,350, 10 Jul 2016
Cumulative Worldwide Gross $356,743,061

Did You Know?

Edit
Trivia Alexander Skarsgård said that one of the main reasons he took this role was to impress his father Stellan Skarsgård. He said, "My dad is a massive Tarzan fan. Growing up, we had these VHS cassettes of the Johnny Weissmuller films, and that was my introduction to the character. But those films are seventy years old, and so much time has passed, that I think mine is a fresh take. I'll never compete with Johnny Weissmuller, but I just wanted to impress my father. He was thrilled; he was more excited than I was." See more »
Goofs The film mentions that the Force Publique is a European mercenary force and it is depicted as (almost) exclusively white (European). In reality the Force Publique was a native (i.e. black) force commanded by European officers (some regular, some mercenary). See more »
Movie Connections Featured in Anna Kendrick/Alexander Skarsgård/Giada De Laurentiis/Ray Luzier (2016). See more »
Soundtracks Better Love See more »
Quotes Jane Porter: [explaining to George as the village sings around the campfire] They are singing the legend of Tarzan. For many moons he was thought to be an evil spirit - a ghost in the trees. They speak of his power over the animals of the jungle. Because his spirit came from them. He understood them. And learned to conquer them. His ape mother, Kala, loved him as her own. And his ape brother, Akut, treated him with kindness and respect. He considered all men to be his enemies, since other tribes would hunt his troop as a rite of passage. Chief Muviro knew what he was. You must get to him. Since no man ever started with less.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed