Edit
Euro Video Grand Prix (2006) Poster

(2006 TV Special)

Full Cast & Crew

Directed by 

Sergio Colabono
Ylli Pepo

Writing Credits (in alphabetical order)  

Koloreto Cukali
Edward F. Villaume

Cast (in credits order)  

Edward F. Villaume ... Host, Master of Ceremony
Alketa Vejsiu Alketa Vejsiu ... Master of Ceremony
Rest of cast listed alphabetically:
Panah Ahmed Panah Ahmed ... Themselves / Performer representing Slovakia
Dima Bilan ... Himself - Performer representing Russia
Reinhold Bilgeri Reinhold Bilgeri ... Himself / Performer representing Czech Republic
Aleksandar Blazevski Aleksandar Blazevski ... Himself / Jury Member - Macedonia
Fabian Blumberger Fabian Blumberger ... Himself / Jury Member - Luxembourg
Przemyslaw Branny Przemyslaw Branny ... Himself - Performer
Olen Cesari Olen Cesari ... Himself - Special Guest Performer
Constantinos Christoforou Constantinos Christoforou ... Himself - Performer
Gjon Delhusa Gjon Delhusa ... Himself - Jury Member
Regina Dukai Regina Dukai ... Herself / Performer representing Hungary
Eliza Dushku ... Herself - Presenter
Martin Fickert Martin Fickert ... Himself - M&T / Performer representing Switzerland
Thomas Freudl Thomas Freudl ... Himself - M&T / Performer representing Switzerland
Mag. Harry Fuchs Mag. Harry Fuchs ... Himself / Jury Member - Austria
Myriam Gaasbeek Myriam Gaasbeek ... Herself / Performer representing Luxembourg
Irina Gligor Irina Gligor ... Herself / Performer representing United Kingdom
Olena Grebenyuk Olena Grebenyuk ... Herself / Performer representing Ukraine
Natalia Hoffmann Natalia Hoffmann ... Herself / Special Guest Performer
Tonci Huljic Tonci Huljic ... Himself - Jury Member
Genta Ismajli Genta Ismajli ... Herself / Performer representing Albania
Bosko Jakolinikov Bosko Jakolinikov ... Himself / Jury Member - Serbia
Bran Jancich Bran Jancich ... Himself / Jury Member - United Kingdom
Aida Jasarevic Aida Jasarevic ... Performer representing Bosnia & Herzegovina
Altin Kaftira Altin Kaftira ... Himself / Special Guest Performer
Sharon Karlan Sharon Karlan ... Herself / Performer representing Israel
Zlatko Klun Zlatko Klun ... Himself / Jury Member - Slovenia
Nenad Knezevic Knez Nenad Knezevic Knez ... Himself / Performer representing Serbia
Severina Kojic Severina Kojic ... Herself - Performer (as Severina Vuckovic)
Wolfgang Kosmata Wolfgang Kosmata ... Himself / Jury Member - Switzerland
Valentyn Koval Valentyn Koval ... Himself / Jury Member - Ukraine
Martin Kozak Martin Kozak ... Himself / Jury Member - Netherlands
Dejan Kukric Dejan Kukric ... Himself / Jury Member - Bosnia & Herzegovina
Maria Makowska Maria Makowska ... Herself / Jury Member - Poland
Dan Manoliu Dan Manoliu ... Himself / Jury Member - Romania
Archil Meparidze Archil Meparidze ... Himself / Performer representing Georgia
Dalal Midhat Dalal Midhat ... Performer representing Bosnia & Herzegovina
Gaetano Morbioli Gaetano Morbioli ... Himself / Jury Member - Italy
My 5 My 5 ... Themselves / Performers representing Netherlands
George Ovashvili George Ovashvili ... Himself - Jury Member
Norman Patocka Norman Patocka ... Himself - Jury Member
Mike Peterson Mike Peterson ... Himself / Performer representing Monaco
Povia Povia ... Himself / Performer representing Italy
Tose Proeski Tose Proeski ... Himself - Performer
Ronny Ronny ... Himself - Performer
Markus Roscher-Meinel Markus Roscher-Meinel ... Himself / Jury Member - Germany (as Markus Roscher)
Yana Rudkovskaya Yana Rudkovskaya ... Herself / Jury Member - Russia
Ronnie Seunig Ronnie Seunig ... Himself / Jury Member - Czech Republic
Anjeza Shahini Anjeza Shahini ... Herself - Special Guest Performer
Polina Smolova Polina Smolova ... Herself - Performer
Izchak Sonnensein Izchak Sonnensein ... Himself / Jury Member - Israel
Sound:Scaper Sound:Scaper ... Himself / Performer representing Germany
Christian Streit Christian Streit ... Himself / Jury Member - Belgium (as Dr. Christian Streit)
Olga Szomanska Olga Szomanska ... Herself / Performer representing Poland
Mihai Traistariu Mihai Traistariu ... Himself - Performer
Tasos Trifonos Tasos Trifonos ... Himself - Jury Member
Plamen Yordanov Tzvetkovski Plamen Yordanov Tzvetkovski ... Himself / Jury Member - Bulgaria
Desienko George Victorovich Desienko George Victorovich ... Himself / Jury Member - Belarus
Ruscen Vidinliev ... Himself - Performer (as Rushi Vidinliev)
Andre Wanne Andre Wanne ... Himself / Jury Member - Monaco
Ylenia Zobec Ylenia Zobec ... Herself - Performer
Zweitfrau Zweitfrau ... Themselves / Performers representing Austria
Kujtim Çashku Kujtim Çashku ... Himself - Jury Member

Produced by 

Vera Grabocka ... producer
Eldrid Malosmani ... technical producer
Ermal Mulosmani ... executive producer
Ylli Pepo ... co-producer
Mario Weitzl ... producer

Cinematography by 

Franco Ferrari

Film Editing by 

Neritan Lula

Costume Design by 

Ardi Asllani ... (fashions)
Shpresa Zeraliu ... (fashions)

Makeup Department 

Ardian Borova ... hair stylist
Manushaqe Decka ... hair stylist
Lili Ismaili ... hair stylist
Evis Sinojmeri ... hair stylist

Production Management 

Bora Pollozhani ... production director

Second Unit Director or Assistant Director 

Lorena Basha ... assistant director
Nora Gega ... assistant director

Art Department 

Harri Aleksi ... graphic design
Shpend Bengu ... graphic designer
Vasil Sholla ... stage construction foreman

Special Effects by 

Artur Cullhaj ... graphics animator
Armand Islami ... graphics animator
Blemir Xhani ... graphics animator

Camera and Electrical Department 

Arben Ceku ... camera operator
Spartak Denaj ... camera operator
Dritan Gonxhe ... camera operator
Pali Kuke ... camera operator
Vangjush Leka ... camera operator
Armelin Llanaj ... camera operator
Erald Nallbani ... camera operator
Shkelzen Sinani ... camera operator
Niko Treni ... camera operator
L. Ulzim Tufa ... light supervisor

Music Department 

Andy D.J. ... music mixer

Other crew 

Raqi Bicka ... broadcast manager
Alban Binaj ... translator
Ermira Causholli ... public relations manager
Alma Hoti ... production assistant
Denisa Kola ... assistant production coordinator
Gordana Kostic ... assistant production coordinator
Besnik Lylka ... translator
Klinton Meta ... stage manager
Ardita Mullai ... assistant production coordinator
Suada Sherifi ... assistant production coordinator
Romeo Teneqexhi ... voting coordinator
Orinda Tomorri ... communications director
Rezart Veleshnja ... production assistant

Thanks 

Timo Flloko ... special thanks
Suzana Grashi ... special thanks and acknowledgment

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed