Edit
When Did You Last See Your Father? (2007) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Anand Tucker

Writing Credits  

David Nicholls ... (screenplay)
 
Blake Morrison ... (book)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Bradley Johnson Bradley Johnson ... Blake (Child)
Jim Broadbent ... Arthur
Juliet Stevenson ... Kim
Alannah Barlow Alannah Barlow ... Gillian (Child)
Chris Middleton Chris Middleton ... Racing Steward (as Christopher Middleton)
Colin Firth ... Blake
Gina McKee ... Kathy
Elliot Avery Elliot Avery ... Peter
Rhiannon Howden Rhiannon Howden ... Sophie
Tom Butcher ... Dr. Taggart
Claire Skinner ... Gillian
Sarah Lancashire ... Beaty
Naomi Allisstone Naomi Allisstone ... Josie
Matthew Beard ... Blake (Teen)
Tara Berwin ... Gillian (Teen)
Elaine Cassidy ... Sandra
Richard Standing Richard Standing ... Publican
Olivia Lindsay Olivia Lindsay ... Josie (Child)
Tilly Curtis Tilly Curtis ... Josie (Teen)
Justin McDonald ... Steve
Carey Mulligan ... Rachel
Graham Turner Graham Turner ... Undertaker
Rest of cast listed alphabetically:
Robert Angell Robert Angell ... Uncle Sam (uncredited)
Tom Clear Tom Clear ... Mechanic (uncredited)
Blake Morrison Blake Morrison ... Awards Ceremony Attendee (uncredited)
Darren Rapier Darren Rapier ... Salman Rushdie (uncredited)

Produced by 

Laurie Borg ... co-producer
Lizzie Francke ... executive producer
Elizabeth Karlsen ... producer
Tessa Ross ... executive producer
Gary Smith ... executive producer
Paul White ... executive producer
Kate Wilson ... executive producer
Stephen Woolley ... producer

Music by 

Barrington Pheloung

Cinematography by 

Howard Atherton ... director of photography

Film Editing by 

Trevor Waite

Casting By 

Priscilla John

Production Design by 

Alice Normington

Art Direction by 

Lynne Huitson

Set Decoration by 

Barbara Herman-Skelding

Costume Design by 

Caroline Harris

Makeup Department 

Christine Blundell ... hair designer / makeup designer
Chloe Meddings ... trainee makeup assistant
Matthew Smith ... prosthetics
Lesa Warrener ... hair stylist / makeup artist
Julius Goosen ... makeup artist (uncredited)
Barbara Taylor ... crowd hair stylist (uncredited) / crowd makeup artist (uncredited)

Production Management 

Denise Bridgeman ... production manager: Intandem Films
Polly Duval ... post-production supervisor
Sasha Dein Fugazzola ... production manager: Intandem Filma
Tracey Josephs ... head of production: Film4
Fiona Morham ... head of production: UK Film Council
Gerardine O'Flynn ... production manager: Film4

Second Unit Director or Assistant Director 

James Chasey ... second second assistant director
Ben Howarth ... first assistant director
Samantha Smith McGrady ... second assistant director (as Samantha Smith)
Catherine Tyler ... third assistant director

Art Department 

David Broadfoot ... stand-by rigger
Rob Brown ... construction manager: studio
Leigh Bryant ... dressing props
Alfie Burgess ... stand-by props
Hugh Delancy ... stand-by carpenter
Billy Edwards ... chargehand / stand-by props
Lucy Eyre ... set decorator assistant
Annie Gilhooly ... buyer
John Moore ... dressing props
Ben Munro ... stand-by art director
Dominic Pike ... construction manager: locations
Mary Pat Sheahan ... stand-by painter (as Mary-Pat Sheahan)
Fabrice Spelta ... graphic artist
Terry Stinson ... dressing props
Andy Tomlinson ... assistant art director
Stuart Watson ... construction manager: studio
Terry Wood ... props master
Monica Black ... art department (uncredited)
Philip Clark ... picture researcher (uncredited)
Robert J. Dugdale ... scenic artist (uncredited)

Sound Department 

Lucy Barnes ... foley artist
Paula Boram ... foley artist
James Clark ... assistant adr mixer
James Feltham ... re-recording mixer
Michael Fentum ... sound effects editor
Nick Foley ... adr mixer (as Nicholas Foley)
Jim Greenhorn ... sound mixer
Nigel Heath ... re-recording mixer
Jeremy Lishman ... boom operator
Dan Morgan ... supervising sound editor
Steven Parker ... assistant sound re-recording mixer
Blair Slater ... foley editor
Ruth Sullivan ... foley artist
Ted Swanscott ... foley re-recording mixer

Special Effects by 

Ian Rowley ... special effects supervisor

Visual Effects by 

Lucy Ainsworth-Taylor ... executive producer: MPC
Tom Debenham ... visual effects supervisor: One of Us
Chaya Feiner ... visual effects coordinator: One of Us
Ian Mackinnon ... animator: One of Us
Dominic Parker ... visual effects supervisor: One of Us
Rachael Penfold ... visual effects producer: One of Us
Simon Wilkinson ... visual effects
Robert A. Willis ... visual effects coordinator: MPC (as Rob Willis)
Charlotte Gray ... digital restoration (uncredited)

Stunts 

Jim Dowdall ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Russell Allen ... camera equipment: Arri Media
Trevor Brooker ... director of photography: "b" camera
Michael Chambers ... gaffer (as Mike Chambers)
Ricky Churchouse ... electrician
Barny Crocker ... second assistant camera
Eddie Dias ... lighting equipment: AFM
Lee Godfrey ... assistant grip
Stuart Godfrey ... key grip
Stuart Holt ... electrician
Alex Howe ... first assistant camera: "a" camera
Giles Keyte ... still photographer
John King ... electrician
Brian Miller ... electrician
John O'Donoghue ... best boy
Steve O'Donoghue ... best boy (as Stephen O'Donoghue)
Chris Plevin ... camera operator
Sweta Rajyaguru ... trainee: ew media
Matt Ward ... camera trainee / video assist
Paul 'Welcie' Wellstead ... rigging electrician (as Paul Wellstead)
Tim Battersby ... first assistant camera: second unit (uncredited)
Tim Dean ... libra head technician (uncredited)
Rupert Hornstein ... assistant camera: second unit (uncredited)
Gavin MacArthur ... camera loader: dailies (uncredited)
Phil Whittaker ... grip: second unit (uncredited)

Casting Department 

Faith Allbeson ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Yvonne Duckett ... stand-by costumer
Vidya Krishnamurthy ... stand-by costumer
Marco Scotti ... costume supervisor

Editorial Department 

Matthew Benns ... digital intermediate data manager
Nina Bradley ... assistant editor
Paul Ensby ... digital intermediate colorist
Nikki Groves ... digital intermediate project manager
Sacha Guttenstein ... additional post-production
Jonathan Mann ... digital despot
Vikki Mickel ... head of post-production: Future Production Services
Steve O'Leary ... digital despot
Ben Setterfield ... digital scanning
Dominic Thomson ... digital editor (as Dom Thomson)
Simon Wilkinson ... digital intermediate consultant

Location Management 

Tony Clarkson ... location manager
Dan Hodgett ... locations executive: EM Media
Barry Jones ... location security
Michelle Pianca ... assistant location manager
Nic Smith ... locations executive: EM Media
Emma Yeomans ... assistant location manager: Derby
Vicky Chapman ... location assistant (uncredited)

Music Department 

Christoph Bauschinger ... music assistant
Robin Baynton ... assistant: Stephen McLaughlin
Andy Brown ... orchestra contractor
Caroline Dale ... musician: cello soloist
Karen Elliott ... music supervisor: Hothouse Music
Sally Heath ... musician: piano soloist
David Juritz ... musician: violin soloist
Janis Kelly ... musician: soprano soloist
Richard Lancaster ... assistant: Stephen McLaughlin
The London Metropolitan Orchestra ... musicians
Steve Mair ... musician: double bass
Stephen McLaughlin ... music engineer / music mixer / music recordist
Anne Miller ... music publisher
Barrington Pheloung ... conductor / music producer
Heather Pheloung ... music assistant
Matthew Slater ... score preparation
Amanda Street ... score supervisor: DNA Music

Transportation Department 

David Broadfoot ... driver: facilities
Kevin Collyer ... driver: facilities
Andy Dixon ... facilities manager
Allison Drury ... transport captain
Michael Geary ... action vehicle handler: Motorhouse
Mike Gilbert ... driver: facilities
Pete Newman ... unit driver (as Peter Newman)
Peter Ogunsalu ... unit driver
John Ott ... driver: facilities
Richard Paxton ... driver: facilities
Will Petty ... driver: rushes
D. Smith ... driver: camera truck
Mick Stanton ... unit driver
Bohdan Stoklasa ... driver: facilities
Richard Watkins ... driver: facilities / facilities captain
Joseph Wood ... driver: facilities

Other crew 

Elisa Alvares ... senior executive production services: Future Production Services
Kim Armitage ... script supervisor
Carola Ash ... business development manager: Future Production Services
Andrew Brown ... sales and marketing director: Intandem Films
Keith Bryant ... laboratory contact: Technicolor Creative Services
Katherine Butler ... head of development: Film4
Sally Caplan ... head of premiere fund: UK Film Council
Bruno Cassoni ... stand-in
Alice Clough ... business affairs: Future Production Services
Tim Curtis ... legal services: Film4
Robin Davies ... production runner: Number 9 Films
Joao de Sousa ... assistant to director
Karl Dye ... gap financing: Royal Bank of Scotland
Will Evans ... head of business affairs: UK Film Council
Elizabeth Every ... tutor (as Liz Every)
Ross Ferguson ... Assistant to Elizabeth Karlsen
Paul Grindey ... head of business affairs: Film4
Martin Haines ... legal services: Number 9 Films, Davenport Lyons
Denise Hanrahan ... assistant production coordinator
Tarn Harper ... post-production accountant
Barry Hatsell ... rushes contact
Andrew Hildebrand ... managing director: Future Production Services
Dan Hillsdon ... assistant accountant
Sally Hodgson ... communications executive: EM Media
Vince Holden ... head of production finance: UK Film Council
Christine Howard ... head of business affairs: Intandem Films
Billy Hurman ... sales and marketing director: Intandem Films
Steve Joberns ... auditor: Shipleys
Annabel Kennedy ... script development executive: Number 9 Fiklms
Emily Lappin ... head of communications: EM Media
Joanna Laurie ... assistant: Stephen Woolley
Anita Lavitza ... caterer: Limelight Catering
Kate Lawrence ... script development executive: Number 9 Films
J.J. Lousberg ... production executive: UK Film Council
Stacy Mann ... on-set publicist
John Morgan ... accountant: Number 9 Films
Sarah Nichols ... production accountant (as Sarah Lucraft)
Kevin O'Shea ... insurance: AON/Albert G Ruben
David Z. Obadiah ... title sequence producer
Margaret Parvin ... legal services: Number 9 Films, Davenport Lyons
Chris Randall ... caterer
Luke Randolph ... completion guarantor: International Film Guarantors / completion guarantor: for International Film Guarantors
Helen Revington ... unit nurse
Maria Robbins ... catering manager
Mathieu Robinet ... media finance coordinator: Future Production Services (as Matthieu Robinet)
Jan Haydn Rowles ... dialogue coach
Kiran Shah ... double
Michael Simkins ... legal services: Film4
Shellie Smith ... completion guarantor: International Film Guarantors
Sue Bruce Smith ... head of commercial development: Film4 (as Sue Bruce-Smith)
Andrew Southey ... chef
Deryn Stafford ... production coordinator
Delyse Stewart ... tutor: Aaron Johnson
Carly Taverner ... on-set runner / stand-in
Maya Toone ... production runner
Chris Valler ... caterer
Helen Varty ... assistant to Tessa Ross
Erick Ausaru Kwashie ... production assistant (uncredited)
Philip Ball ... stand-in (uncredited)
Roger Phillips ... titles (uncredited)

Thanks 

Sharon Maguire ... thanks
Augie Tucker ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed