Edit

(2006– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Gary Burns ... (unknown episodes)

Series Writing Credits  

Daniel Janke ... (unknown episodes)
Bob Martin ... (unknown episodes)
Kate Melville ... (unknown episodes)

Series Cast  

Luke Kirby ...  Brian unknown episodes
Tom McCamus ...  Heinz unknown episodes
Jessica Greco ...  Mona unknown episodes
Nathaniel Arcand ...  Georgee unknown episodes
Brian Fidler Brian Fidler ...  Stevie unknown episodes
David Lawrence ...  Bernie unknown episodes
Chief Leonard George Chief Leonard George ...  Grampa Issac unknown episodes
Tracy Wright ...  Fran unknown episodes
David Fox ...  Ivison unknown episodes
Sergio Di Zio ...  Hendy unknown episodes
John Cassini ...  Meadows unknown episodes
Jennifer Spence ...  Suko unknown episodes
Taku Kawai ...  Hatse unknown episodes
Michael Hare Michael Hare ...  Domenic unknown episodes
Bronwyn Jones Bronwyn Jones ...  German First A.D. unknown episodes
Teagyn Vallevand Teagyn Vallevand ...  Tish unknown episodes
Stephan Faria Stephan Faria ...  Sid unknown episodes
Emily Hampshire ...  Amanda unknown episodes
Eric Epstein Eric Epstein ...  Radio Host unknown episodes
Mary Sloan Mary Sloan ...  Organizer unknown episodes
Dorthy Martin Dorthy Martin ...  Margaret unknown episodes
Max Bergman Good Max Bergman Good ...  Teenager #1 unknown episodes
Mike Reed Mike Reed ...  US Chopper Pilot unknown episodes
Eric Blais Eric Blais ...  Chopper Navigator unknown episodes
Joely Collins ...  Barbara unknown episodes
Kevin Barr Kevin Barr ...  Stan unknown episodes
Serena Mis-Ta-Nash Serena Mis-Ta-Nash ...  Auntie unknown episodes
James McCullogh James McCullogh ...  Man unknown episodes
Nancy Smythe Nancy Smythe ...  Woman unknown episodes
Celia McBride Celia McBride ...  Teacher unknown episodes
Bernie Phillips Bernie Phillips ...  Truck Driver unknown episodes
Christine Genier Christine Genier ...  CBC Anchor unknown episodes
Bob McDonald Bob McDonald ...  Astronomy Expert unknown episodes
Ernie Fechner Ernie Fechner ...  German Producer unknown episodes

Series Produced by 

Avi Federgreen ... line producer (unknown episodes)
Daniel Iron ... producer (unknown episodes)
Daniel Janke ... producer (unknown episodes)

Series Music by 

Daniel Janke ... (unknown episodes)

Series Cinematography by 

Luc Montpellier ... (unknown episodes)

Series Film Editing by 

Robin Trickett ... (unknown episodes)
Branko Vasovic ... (unknown episodes)
David Wharnsby ... (unknown episodes)

Series Casting By 

John Buchan ... (unknown episodes)

Series Art Direction by 

Ian Brock ... (unknown episodes)

Series Set Decoration by 

Andy Loew ... (6 episodes, 2006)

Series Costume Design by 

Linda Talbot ... (unknown episodes)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Stephen Bélanger ... second assistant director (unknown episodes)
Genesee Keevil ... trainee assistant director (unknown episodes)
Daniel J. Murphy ... first assistant director (unknown episodes)

Series Art Department 

John Archbell ... property master (unknown episodes)
Marylin Aston ... carpenter (unknown episodes)
Emma Barr ... assistant art director (unknown episodes)
Jean Marc Belanger ... draftsperson (unknown episodes)
Julie Bernier ... set dresser (unknown episodes)
Dean Robert Eyre ... set constructor (unknown episodes)
Maureen Moore ... head carpenter (unknown episodes)
Scott Price ... set constructor (unknown episodes)
Daniel Scott ... props builder (unknown episodes)
Shawn Thomas ... graphic designer (unknown episodes)
Robert Vallee ... carpenter (unknown episodes)
Deb Wild ... set dresser (unknown episodes)
Michael Wood ... assistant property master (unknown episodes)

Series Sound Department 

Kathy Choi ... first assistant sound editor (unknown episodes)
Robert Fletcher ... sound mixer (unknown episodes)
Garrett Kerr ... adr editor (unknown episodes)
Kirk Lynds ... re-recording mixer (unknown episodes)
Brent Pickett ... first assistant sound editor (unknown episodes)
Jane Tattersall ... sound editor (unknown episodes)

Series Visual Effects by 

Stevie Ramone ... digital compositor (unknown episodes)

Series Camera and Electrical Department 

Jeremy Jemec ... best boy electric (6 episodes, 2006)
Sean Jensen ... Steadicam operator / camera operator (6 episodes, 2006)
Jay Armitage ... still photographer: Dawson City (unknown episodes)
Darren Boyce ... key dolly grip / key grip (unknown episodes)
Tara Dixit ... second assistant camera (unknown episodes)
Shane Gillan ... best boy electric (unknown episodes)
Chris Meier ... grip: daily (unknown episodes)
Rob Mountjoy ... first assistant camera (unknown episodes)
Sheena Munroe ... camera trainee (unknown episodes)
Jack Studzienny ... best boy grip (unknown episodes)

Series Casting Department 

Stephen Dunbar-Edge ... casting assistant (unknown episodes)

Series Costume and Wardrobe Department 

Patti Nagano ... costume set supervisor (6 episodes, 2006)
Lyn Fabio ... truck costumer (unknown episodes)

Series Editorial Department 

Chris Mayo ... video conform editor (unknown episodes)

Series Location Management 

Will Merchant ... location assistant (unknown episodes)
Evelyn Pollack ... locations daily (unknown episodes)
Robert Toohey ... location manager (unknown episodes)

Series Transportation Department 

Jonathan Barr ... driver (unknown episodes)
Karl Gruber ... unit move driver (unknown episodes)
Glen Kerr ... driver (unknown episodes)
George Law ... driver: daily (unknown episodes)
Brent Rimmer ... driver (unknown episodes)
Gary Rimmer ... driver: honeywagon (unknown episodes)
Greg Wall ... driver (unknown episodes)
Glen Weller ... transportation coordinator (unknown episodes)

Series Other crew 

Winnifred Jong ... script supervisor (6 episodes, 2006)
Hanna Tower ... production coordinator (6 episodes, 2006)
Cynthia Amsden ... unit publicist (unknown episodes)
Susana Barr ... production assistant (unknown episodes)
Michelle Berrigan ... first assistant accountant (unknown episodes)
Suzanne Bertrand ... curling instructor (unknown episodes)
Rosa Brown ... craft service (unknown episodes)
Andy Crowther ... daily office PA (unknown episodes)
Andrea H. Greaney ... production accountant (unknown episodes)
Jessica Hall ... assistant production coordinator (unknown episodes)
Larry Joe ... security officer (unknown episodes)
Serena Mis-Ta-Nash ... daily office PA (unknown episodes)
Annika Ortega ... production assistant (unknown episodes)
Tina Sebert ... APM trainee (unknown episodes)
Brittany Sills ... daily office PA / stand-in (unknown episodes)
Tim Zeigdel ... stand-in (uncredited) (6 episodes, 2006)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed