Poster

The Uninvited ()


Reference View | Change View


Anna returns home after a stint in a mental hospital, but her recovery is jeopardized by her cruel stepmother and ghastly visions of her dead mother.

Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
Anna
...
Alex
...
Steven
...
Rachel
Maya Massar ...
Mom
...
Sheriff Emery
...
Matt
Dean Paul Gibson ...
Dr. Silberling
...
Mr. Henson
Lex Burnham ...
Iris
Matthew Bristol ...
David
...
Samuel (as Danny Bristol)
...
Mildred
...
Priest (as Alfred E. Humphreys)
...
Orderly
...
Orderly
...
Butcher
Rest of cast listed alphabetically:
C.A. Fraser Bain ...
Orderly (uncredited)

Directed by

Edit
Charles Guard ... (as The Guard Brothers)
Thomas Guard ... (as The Guard Brothers)

Written by

Edit
Craig Rosenberg ... (screenplay) and
Doug Miro ... (screenplay) &
Carlo Bernard ... (screenplay)
 
Jee-woon Kim ... (motion picture "Changhwa, Hongryon")

Produced by

Edit
Doug Davison ... executive producer
Casey Grant ... co-producer
Michael Grillo ... executive producer
Roy Lee ... producer
Laurie MacDonald ... producer
Gerald D. Moon ... production executive
Walter F. Parkes ... producer
Tom Pollock ... executive producer
Ivan Reitman ... executive producer
Riyoko Tanaka ... co-producer

Music by

Edit
Christopher Young

Cinematography by

Edit
Daniel Landin ... director of photography

Film Editing by

Edit
Jim Page
Christian Wagner

Editorial Department

Edit
Michel Aller ... first assistant editor
J. Cody Baker ... digital intermediate assist (as James Baker)
Gary Burritt ... negative cutter
Tricia Chiarenza ... color timer
Pete Conlin ... post production
Vince Filippone ... first assistant editor
Leigh Folsom Boyd ... first assistant editor (as Leigh Folsom)
Shaun Paul Gordon ... post-production coordinator (as Shaun Gordon)
Jonathan Hoffman ... post production
Thomas Kuo ... digital intermediate film scanner
Nick Monton ... digital intermediate producer
Stephen Nakamura ... digital intermediate colorist
Wendy Nomiyama ... post-production assistant
Missy Papageorge ... digital intermediate producer: Company 3
Tyler Ruocco ... editorial production assistant
Marilyn Sommer ... negative assembly and preparation
Stefan Sonnenfeld ... digital intermediate executive producer: Company 3
Kevin Stermer ... apprentice editor
Ian Turpen ... digital intermediate scanner: Company 3
Taylor Black ... digital intermediate scanner: Company 3 (uncredited)
Frank Robinson ... colorist: Technicolor Creative Services (uncredited)

Casting By

Edit
Debra Zane

Production Design by

Edit
Andrew Menzies

Art Direction by

Edit
Nancy Ford
Margot Ready

Set Decoration by

Edit
Dominique Fauquet-Lemaitre

Costume Design by

Edit
Trish Keating

Makeup Department

Edit
Gitte Axen ... makeup artist
Donna Bis ... hair stylist
Victoria Down ... key makeup artist
Jason James ... makeup lab tech
Kevin Kirkpatrick ... special makeup effects artist: lifecasting
Sherry Linder-Gygli ... key hair stylist (as Sherry Gygli)
Bart Mixon ... special makeup effects artist
Christopher Mark Pinhey ... special makeup effects artist
Bill Terezakis ... special makeup effects designer (as William Terezakis)
Maureen Terezakis ... special makeup effects producer
Bev Wright ... makeup artist

Production Management

Edit
Abby Callahan ... post-production supervisor
Casey Grant ... production manager
Michael Grillo ... production manager
Mark Graziano ... post-production executive (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
James Bitonti ... first assistant director: additional photography / second assistant director (as James A. Bitonti)
Jim Brebner ... first assistant director
Justin Elsworth ... trainee assistant director
Megan M. Shank ... third assistant director (as Megan Shank)
Rhonda Taylor ... third assistant director

Art Department

Edit
Vaughan V. Baker ... paint coordinator
Shirley Bruce ... carpenter
David Clarke ... set designer
John Coven ... storyboard artist
Alexandra Cram ... prop buyer
Sharon Dever ... construction buyer
Michael Dundas ... paint foreman
Andrew Glavina ... signwriter
Harry Griffin-Beale ... construction coordinator: re-shoot
Haida Harper ... assistant property master
Christine Hawkes ... on-set painter
Erich Hepnar ... head greensman
Scott Holburn ... on-set dresser
Leah Hong ... graphic designer
Janette Hyland ... lead painter
Bryan Korenberg ... property master
Charles Leitrants ... construction coordinator
David R. Murray ... construction foreman
Teresa Ngan ... art department assistant
Andrew Reid ... buyer: set dressing
Al Rourke ... construction foreman
Janice Lynn Coats ... scenic carpenter (uncredited)

Sound Department

Edit
Michael Babcock ... additional sound
Brad Brock ... foley mixer
Michael Broomberg ... foley artist (as Michael J. Broomberg)
G.W. Brown ... adr editor (as Greg Brown) / dialogue editor (as Greg Brown)
Tom Burns ... sound re-recordist
Naomi Dandridge ... adr mixer
Carmen Flores De Tanis ... assistant sound editor
Robert Fernandez ... score mixer
David E. Fluhr ... additional sound re-recording mixer
Terry Garcia ... assistant sound editor
Tiffany S. Griffith ... dialogue editor
Jeffrey J. Haboush ... re-recording mixer
Gary A. Hecker ... supervising foley artist
Scott Hecker ... supervising sound editor
Mike Hibberson ... boom operator (as Michael Hibberson)
Denise Horta ... dialogue editor
Rick Hromadka ... sound designer / sound effects editor
Travis MacKay ... adr recordist
Jordan O'Neill ... dts sound mastering engineer
David Parker ... additional sound re-recording mixer
Derek Pippert ... foley editor
Miguel Rivera ... dialog and adr supervisor
Philip Rogers ... adr recordist
Greg P. Russell ... re-recording mixer
Jeff Sawyer ... sound effects editor
Karen Schell ... sound
Roy Seeger ... assistant sound editor
Eric Thompson ... adr mixer
Hugo Weng ... dialogue editor
David Werntz ... sound effects editor
Rob Young ... sound mixer

Special Effects by

Edit
Graham S. Hollins ... special effects assistant
William H. Orr ... special effects coordinator (as Bill Orr)
John Wilkinson ... special effects technician (as John A. Wilkinson)
Teresa Wilkinson ... special effects assistant

Visual Effects by

Edit
Simon Ager ... digital compositing artist
Graeme Baitz ... lead rotoscope artist
J. Cody Baker ... digital intermediate assistant (as James Baker)
Michael Boggs ... scanning manager
Justin Brekke ... digital film I/O technician: CIS Vancouver
Shauna Bryan ... visual effects executive producer
Kristin Dearholt ... digital color grading: CIS Vancouver (as Kristine Dearholt)
Brian Fisher ... lead digital compositing artist
Chad L. Fox ... previs artist (as Chad Lee Fox)
Zane Harker ... digital color grading: CIS Vancouver
Steven Hodgson ... on-set supervisor
Alicia Johnson ... visual effects coordinator
Deanna Louie ... bidding coordinator
Tom McHattie ... digital compositing artist
Christine Petrov ... digital compositing artist
Gary Poole ... digital compositing artist
Chris Roff ... visual effects producer
Casey Rolseth ... previs artist
Lorraine Rozon ... visual effects producer
Curtis Tsai ... data I/O: CIS Vancouver
Mike Washburn ... rotoscope artist
Bruce Woloshyn ... visual effects supervisor (as Bruce G. Woloshyn)
Michael Eagle-Hodgson ... on set vfx assistant (uncredited)

Stunts

Edit
Maja Aro ... stunt double: Arielle Kebbel (as Maja Stace-Smith)
Byron Brisco ... stunt double (as Byron Briscoe)
Kimberly Chiang ... stunt performer
Laura Lee Connery ... stunt double: Elizabeth Banks
Marny Eng ... stunt coordinator
Daniel Browning Smith ... stunt double: Matt

Camera and Electrical Department

Edit
Jay Anderson ... generator operator
Chris Bedyk ... documentary camera operator
Rob Brady ... lighting technician
Stephen S. Campanelli ... camera operator
Dean Collins ... key rigging grip
Drew Davidson ... gaffer
Shane Dobie ... best boy electric
Gil Forrester ... dolly grip
Darryl Foulds ... grip
Dan Fraser ... lighting technician
Kimberly French ... still photographer
Dan Gorval ... best boy grip
Sean M. Harding ... first assistant camera: "a" camera
James S. Harvey ... lighting technician
Phil Klapwyk ... dimmer board operator
Kim Olsen ... key grip
Dylan Paul ... balloon light technician
Jean-Marc Saldini ... assistant camera
Troy James Sobotka ... leadman grip
Jim Wenting ... rigging electric best boy
Tyler Woeste ... second assistant camera
Keith Woods ... rigging gaffer

Casting Department

Edit
Chrissie S. Vides Alvarado ... casting assistant (as Chrissie Armstrong)
Heike Brandstatter ... casting: Canada
Andrea Brown ... extras casting director / extras casting
Tiffany Mak ... casting assistant
Coreen Mayrs ... casting: Canada
Caitlin McKenna ... adr voice casting (as Caitlin McKenna-Wilkinson)
Amy Nygaard ... casting assistant
Tannis Vallely ... casting associate

Costume and Wardrobe Department

Edit
Silke Guglielmo ... truck costumer

Location Management

Edit
Bill Burns ... location manager
Alix Falkiner ... assistant location manager
Laura Porkert ... assistant location manager

Music Department

Edit
Pete Anthony ... conductor / orchestrator
Bruce Babcock ... conductor / orchestrator
Samantha Barker ... score music coordinator
Kristen Baum ... score coordinator
Max Blomgren ... music programmer
David Blumberg ... orchestrator
Richard Bronskill ... auricle programmer
Mark Buys ... score coordinator
Tom Calderaro ... music preparation / supervising music copyist
Vincent Cirilli ... pro tools operator (as Vincent Cirelli)
Christy Crowl ... choir conductor
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor (as DeCrescent Rotter)
Greg Dennen ... music recordist
Robert Fernandez ... score mixer / score recordist
M.B. Gordy ... musician: Percussion
Jennifer Hawks ... executive in charge of music
Paul S. Henning ... musician: violin
David Klotz ... music editor: temp music
Jon Kull ... orchestrator
Norman Ludwin ... musician (bass)
Sean McMahon ... orchestrator
Thomas Milano ... supervising music editor
Flavio Motalla ... score producer
Sara Niemietz ... vocalist
Jasper Randall ... choir contractor
Peter Rotter ... orchestra contractor (as DeCrescent Rotter)
David G. Russell ... composer: additional music / synthesizer programmer: score
James Schafer ... score synth programmer (as Jimmy Schafer)
Samuel Joseph Smythe ... score programmer
Andrew Spence ... score programmer
Richard Temple ... synthesizer programmer: score
James Thatcher ... musician: french horn
Jonathan Timpe ... assistant score coordinator
Gregory Tripi ... music programmer
Brandon K. Verrett ... score coordinator (as Brandon Verrett)
Gernot Wolfgang ... orchestrator
Christopher Young ... orchestrator
Max Blomgren ... synthesizer programmer (uncredited)
Julie Butchko ... music clearance (uncredited)
Vincent A. Villanueva ... music clearance (uncredited)

Transportation Department

Edit
David Holm ... transportation captain
Scott Irvine ... transportation coordinator
Dave Miller ... driver: cast
Terry Woodcock ... driver

Other crew

Edit
Debera Barager ... production accountant
Stuart Blackie ... production assistant
Cameron Brown ... office production assistant
Sheri Buckham ... accounting clerk
Unjoo Lee Byars ... main title producer
Charlene Callihoo ... assistant accountant
Juliette Caron ... french subtitles by
Jason Crosby ... marine coordinator
Alex Fong ... assistant: Mr. Parkes
Dan Griffin ... production assistant
Linda Kroll ... assistant: Ms. MacDonald
Adam Kulick ... representative: Goldcrest Pictures Limited
Susan Lambie ... script supervisor
Peter Lapres ... first assistant production coordinator
Eddie Lombardi ... representative: Goldcrest Pictures Limited
Tom MacNeill ... production assistant
Petar Mateiasevich ... production assistant
James McBurney ... production assistant
Lee Anne Muldoon ... unit publicist
Tony Murphy ... representative: Goldcrest Pictures Limited
Carly Norris-Kahane ... assistant: Mr. Lee & Mr. Davison (as Carly Norris)
Claire Oakley ... assistant to the Guard brothers
Simona Pandele ... production assistant
Carmen Siegers ... first assistant production coordinator: additional photography / second assistant production coordinator
Cherie Smid ... animal trainer: magpie, snake
Shelly Strong ... production executive
Kimberley Sutton ... assistant: Mr. Grillo
Anthony Walters ... representative: Goldcrest Pictures Limited
Kathleen Whelan ... production coordinator
Scott Steyns ... playback coordinator (uncredited)

Thanks

Edit
James Speight ... special thanks

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

After the death of her ill mother in a fire, the young teenager Anna tries to commit suicide and is sent to a mental institution for treatment. Ten months later, Anna still cannot remember what had happened on the night her mother died. Her psychiatric Dr. Silberling, however, discharges her telling that she has resolved her issues. Her father and successful writer, Steven, brings her back home in an isolated mansion nearby the coast. Anna finds that her mother's former nurse, Rachel Summers, is her stepmother now. Anna meets her beloved sister, Alex, swimming in the sea. She discovers that Steven has not delivered the letters and CDs that Alex had sent to her. As time moves on, Anna is haunted by ghosts and she believes that Rachel killed her mother. Alex and Anna decide to look for evidence to prove that Rachel is the murderer and Anna discovers the truth about the fire in the boat house. Written by Claudio Carvalho, Rio de Janeiro, Brazil

Plot Keywords
Taglines Fear moves in See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Apparition (United States)
  • Les intrus (Canada, French title)
  • Der Fluch der 2 Schwestern (Germany)
  • Der Fluch der zwei Schwestern (Germany)
  • Les intrus (France)
  • See more »
Runtime
  • 87 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Opening Weekend United States $10,325,824, 01 Feb 2009

Did You Know?

Edit
Trivia A variation of clever camera angles and forced perspective helped maintain the illusion that Elizabeth Banks was several inches taller than Emily Browning, who, in reality, is only two inches shorter. See more »
Goofs The graves on the headstones of the Wright children have the death date as 1986 but later when they are looking at the computer, Alex says the story is from 1996. See more »
Movie Connections Referenced in The Informers/The Soloist/Tyson (2009). See more »
Soundtracks My Party See more »
Quotes Dr. Silberling: We survive by remembering. But sometimes we survive by forgetting.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed