Edit
The Life Before Her Eyes (2007) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Vadim Perelman

Writing Credits (in alphabetical order)  

Laura Kasischke ... (novel)
Emil Stern ... (screenplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Uma Thurman ... Diana (Adult)
Evan Rachel Wood ... Diana (Teen)
Eva Amurri Martino ... Maureen (as Eva Amurri)
Gabrielle Brennan ... Emma
Brett Cullen ... Paul
Oscar Isaac ... Marcus
Jack Gilpin Jack Gilpin ... Mr. McCleod
Maggie Lacey Maggie Lacey ... Amanda (Adult)
John Magaro ... Michael Patrick
Lynn Cohen ... Sister Beatrice
Nathalie Paulding ... Amanda (Teen) (as Nathalie Nicole Paulding)
Molly Price ... Diana's Mother
Oliver Solomon ... Detective
Anna Moore ... Blonde Student (as Anna Renee Moore)
Isabel Keating ... Maureen's Mother
Adam Chanler-Berat ... Ryan
Tanner Cohen ... Nate Witt (as Tanner Max Cohen)
Aldous Davidson Aldous Davidson ... Diana's Student
Ann McDonough Ann McDonough ... Librarian
Sharon Washington ... Nurse
Kia Jam ... Doctor
J.T. Arbogast ... Male Reporter
Jewel Donohue ... Mother at Shooting
Shayna Levine Shayna Levine ... Page (Teen)
Anslem Richardson ... Policeman
Evan Neumann ... Boy Kicked in Groin
Reathel Bean Reathel Bean ... Dean
Tuck Milligan ... Clinic Doctor
Jessica Carlson ... Girl at Shooting
Molly Shreger Molly Shreger ... Female Student (as Molly Schreger)
Rest of cast listed alphabetically:
Pierce Cravens ... Teen Usher
Sherman Alpert Sherman Alpert ... Professor (uncredited)
Edwin J. Birmingham Edwin J. Birmingham ... SWAT Officer (uncredited)
Zachary Booth ... Boy Swimming (uncredited)
Marie Brandt ... Amy Woodstock (uncredited)
Emily Branigan Emily Branigan ... Girl Smoking in Locker Room (uncredited)
Tom Carney Tom Carney ... Lecture Attendee (uncredited)
Heather Collis Heather Collis ... Waitress (uncredited)
Peter Conboy ... Professor Attending Lecture (uncredited)
Brett Epstein ... Student (uncredited)
Alexander Fagan Alexander Fagan ... Male Student (uncredited)
Philip M. Gardiner ... Survivor (uncredited)
Christopher Jon Gombos ... Briar Hill Police Officer (uncredited)
Barbara Grant Barbara Grant ... Funeral Attendee (uncredited)
Guy Guglielmi Guy Guglielmi ... Pedestrian (uncredited)
Melissa Heaton Melissa Heaton ... Highschool student (uncredited)
Jennifer Holguin Jennifer Holguin ... Classmate (uncredited)
Marisa Hunter Marisa Hunter ... Rebellious Student (uncredited)
Jack Levis Jack Levis ... Extra (uncredited)
T.J. Linnard ... Male Student (uncredited)
Paul Lucenti Paul Lucenti ... Student in hall (uncredited)
James Margelony James Margelony ... Student Shot (uncredited)
Seth Michael May Seth Michael May ... Teaching Assistant (uncredited)
Maria Nazzaro Maria Nazzaro ... Nun at Catholic School (uncredited)
Robert Niebrzydowski Robert Niebrzydowski ... Student Survivor (uncredited)
Greg Nutcher ... Professor (uncredited)
Craig Pollack Craig Pollack ... Survivor (uncredited)
Julia Rusatsky ... (uncredited)
Cristina Santiago ... Mourner (uncredited)
Robert Sciglimpaglia ... Family Member at Memorial Service (uncredited)
Kenny Shapiro ... Dining at Restaurant (uncredited)
Kent Sladyk ... University Professor (uncredited)
Sonny Vellozzi ... Memorial Mourner (uncredited)
Jamie Watson Jamie Watson ... Triage Medic (uncredited)
Brian M. Wixson ... Scott Connell (uncredited)
Anne Yeomans ... Pedestrian / Moviegoer (uncredited)
Gail Yudain Gail Yudain ... Professor (uncredited)
Ted Yudain Ted Yudain ... Professor (uncredited)
Dianne Zaremba Dianne Zaremba ... Sister Mary (uncredited)

Produced by 

Chase Bailey ... co-producer
Marc Butan ... executive producer
Mark Cuban ... executive producer
Anthony Katagas ... producer
Ian McGloin ... co-producer
Vadim Perelman ... producer
Aimée Peyronnet ... producer
Couper Samuelson ... co-producer
Todd Wagner ... executive producer

Music by 

James Horner

Cinematography by 

Pawel Edelman

Film Editing by 

David Baxter
David Baxter

Casting By 

Ann Goulder

Production Design by 

Maia Javan

Set Decoration by 

Carol Silverman

Costume Design by 

Hala Bahmet

Makeup Department 

Margot Boccia ... key makeup artist
Francesca Buccellato ... makeup artist
Milton Buras ... hair stylist department head
Nathan J. Busch II ... assistant hair stylist (as Nathan Busch)
Joseph A. Campayno ... makeup department head (as Joe Compayno)
Richard Dean ... makeup artist: Ms. Thurman
C. Romania Ford ... additional makeup artist (as Romania Ford)
John James ... additional hair stylist
Annette Lorant ... hair stylist: additional photography / makeup artist: additional photography
Kyra Panchenko ... makeup artist: Ms. Thurman
Ryan Trygstad ... hair stylist: Ms. Thurman
Christine Domaniecki ... makeup artist (uncredited)
Michael R. Thomas ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Sharon C. Dietz ... production supervisor
Anthony Katagas ... unit production manager
Cynthia Nicolella ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Patrick Mangan ... second assistant director
Francisco Ortiz ... second second assistant director
F. Auguste Rahmberg ... assistant director
Chip Signore ... first assistant director: additional photography
Doug Torres ... first assistant director

Art Department 

Michael Auszura ... assistant art director
Stephen A. Baker ... key construction grip
John J. Ciccimarro ... key carpenter
Doug Coleman ... set dresser
Robert Currie ... property master
Arlo Hoffman ... greens foreman
Gavin A. Holmes ... carpenter
Elizabeth S. Lieberman ... scenic artist
Richard Moran ... construction grip
Jacob Perelman ... artist
Paul Pitalo ... set dresser
Mark Pollard ... graphic art director
Heather Prendergast ... buyer
Scott Rosenstock ... leadman
Pierre Rovira ... construction coordinator
Will Scheck ... key greensperson
Nithya Shrinivasan ... assistant art director
Stephen Siersema ... scenic artist
Patricia Sprott ... scenic charge
Brianne Zulauf ... additional graphics / art department coordinator

Sound Department 

Antonio L. Arroyo ... sound mixer
Kami Asgar ... supervising sound editor
Beau Borders ... re-recording mixer
Brad Brock ... foley mixer
Dorian Cheah ... sound designer / sound effects editor
Linda Folk ... adr supervisor
Judah Getz ... assistant sound editor
Scott G.G. Haller ... dialogue editor
Amy Kane ... foley artist
Jonathan Klein ... foley supervisor
Howard London ... adr mixer
John Marquis ... sound effects editor
Sean McCormack ... supervising sound editor
Kelly Neese ... boom operator
Kevin O'Connell ... re-recording mixer
Egor Panchenko ... additional sound utility
Eryne Prine ... assistant sound editor
Elizabeth Rainey ... foley artist
Jacob Riehle ... first assistant sound editor
Buck Robinson ... sound mixer: additional photography
Dan Sharp ... sound recordist
Seth Tallman ... sound utility
Tim Tuchrello ... sound editor
Jon Wakeham ... sound effects editor
Jonathan Wales ... re-recording mixer

Special Effects by 

Drew Jiritano ... special effects coordinator
Neil Ruddy ... special effects supervisor

Visual Effects by 

J. Cody Baker ... assistant colorist
Benoit Blouin ... digital effects artist
Nadège Bozzetti ... lighting and rendering
Jimmy Caron ... digital compositor
Debbie Cooke ... titles producer
Francois Croteau ... digital effects artist
Alexandre Ethier ... senior CG supervisor: elementFX
Éric Hamel ... matte painter
Mara Hamilton ... visual effects executive producer
Nicolas Langlois-Demers ... lead rigger technical director
Etienne Laroche ... digital effects artist
Hugo Léveillé ... digital compositor
Jonathan Paquin ... digital effects artist
Vincent Poitras ... digital compositor: Buzz Image Group
Philippe Roberge ... digital compositor
Stefan Sonnenfeld ... digital intermediate colorist
Duy Tran ... modeler
Marjolaine Tremblay ... visual effects supervisor: elementFX

Stunts 

Laura Farfel ... stunt performer
Roy Farfel ... stunts
Kimberly Shannon Murphy ... stunt double: Uma Thurman
Kevin Rogers ... stunts
Manny Siverio ... stunt coordinator
Christopher Jon Gombos ... stunt driver (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Robert M. Andres ... key grip
Alison Barton ... grip
Arthur Blum ... dolly grip
Phillip V. Caruso ... still photographer
James Casey ... grip
Ben D'Andrea ... grip
Jaime D'Aquino ... second assistant camera (as Jaime Segschneider)
Jeffrey A. Eplett ... rigging gaffer
Morris Flam ... gaffer
Samuel G. Friedman ... best boy electric
Richard Henkels ... director of photography: additional photography / director of photography: second unit
George Hennah ... first assistant camera
Petr Hlinomaz ... camera operator: "c" camera
Lukasz Jogalla ... camera operator: "a" camera
Adam Johnson ... second assistant camera: "b" camera
Michael Kirsch ... additional grip (as Mike Kirsch)
Thomas Landi ... electrician
Kurt Lennig ... gaffer
John O'Malley ... electrician
John Panuccio ... key rigging grip
Lance Rieck ... remote camera technician
Joe Ritter ... assistant camera
Dave Rudolph ... electrician
Darren Ryan ... video assist operator
Michele SchianodiCola ... electrician
Chris Skutch ... best boy grip
Craig Striano ... grip
John Tanzer ... electrician
David Taylor ... grip
David J. Thompson ... camera operator: "b" camera / steadicam operator
Steve Ware ... electrician
J. Dan Wright ... electrician (uncredited)

Animation Department 

David St-Amant ... animator

Casting Department 

Sophia M. Costas ... extras casting
Kevin Kuffa ... casting assistant
Sidaya Sherwood ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Pam Aaron ... set costumer
Stephanie Biear ... seamstress
Wendy M. Craig ... key set costumer
Trayce Gigi Field ... assistant costume designer
Kristin Ilagan ... wardrobe production assistant
Joseph La Corte ... costumer: Ms. Thurman and Ms. Wood
Marcia Patten ... costume supervisor
Marina Ray ... assistant costume designer

Editorial Department 

Des Carey ... digital intermediate producer
John Evans ... first assistant editor
Rick Grayson ... first assistant editor
Steve Mirkovich ... additional editor
Kiran Pallegadda ... first assistant editor
Missy Papageorge ... digital intermediate producer
Faust Pierfederici ... digital preview colorist
Alex Romano ... digital intermediate on-line editor
Kurt Smith ... color timer
Matt Tassone ... first assistant editor
Ian Turpen ... digital intermediate scanner: Company 3
Jorge Tanaka ... digital intermediate assistant (uncredited)

Location Management 

Orit Greenberg ... location scout
Heather Harwood ... location coordinator
Aaron Hurvitz ... location assistant
Lindsay Maiello ... location assistant
Sean Mayo ... location production assistant
Michael Nickodem ... location manager
Joshua Shull ... location scout

Music Department 

George Doering ... musician: guitar
Jim Henrikson ... music editor
James Horner ... musician: piano
Aaron Martin ... music score programmer
Simon Rhodes ... music scoring mixer
Peter Rotter ... music contractor
Philip Tallman ... music editor
Ian Underwood ... music score programmer
Sylvia Wells ... music scoring supervisor

Transportation Department 

Dan Buckman ... driver: Ms. Thurman
Robert Buckman ... driver

Other crew 

Ernesto Alcalde ... first assistant accountant
Michael Bartol ... assistant: Anthony Katagas
Peter Beer ... production assistant
Adam Bernard ... key production assistant
Arthur Blum ... dolly pusher
Kevin Camilleri ... dailies
Jen Cox ... production accountant
Adrian Croom ... set production assistant
Betsy Davis ... assistant production coordinator
Jodi Domanic ... script supervisor: second unit (as Jodi Domanic-Riccio)
Katie-Bo Fisher ... set production assistant
Scott Foster ... production assistant
Michael J. Harker ... completion bond representative
Michael Hekmat ... production assistant
Peter G. Howell ... production assistant
Chris Kasparoza ... production assistant (as Christopher George)
Robyn Kubena ... assistant: Mr. Butan (as Robyn Heath)
Grant McFadden ... assistant: Vadim Perelman
Matthew Monaco ... accounting clerk
Molly O'Keefe ... production assistant
Amy Ostrower ... post-production accountant
Alex Panagakis ... publicist
Anthony Pettine ... script supervisor
Dylan Press ... set production assistant
William Sepulveda ... co-key craft service
Christopher Sergeeff ... stand-in
Franses Simonovich ... production coordinator (as Frances Simonovich)
Luke Smith ... shop man
Eugene Stamos ... additional craft service
Izabella Tzenkova ... assistant: Mr. Perelman
Eva Vedock ... key craft service
Jeffrey Zaks ... assistant: Mr. Butan (as Jeff Zaks)
Russ Klein ... set production assistant (uncredited)

Thanks 

Paula Bolden ... special thanks
Pamela Brown ... special thanks
Mark Dixon ... special thanks: Connecticut commission on culture & tourism
Anne Hubbell ... special thanks (as Ann Hubbel)
Lila Javan ... special thanks
Stanley Nowak ... special thanks
Mike Spera ... special thanks
James Urbaniak ... special thanks
Rene Vas ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed