Poster

The Danish Girl ()


Reference View | Change View


A fictitious love story loosely inspired by the lives of Danish artists Lili Elbe and Gerda Wegener. Lili and Gerda's marriage and work evolve as they navigate Lili's groundbreaking journey... See more »

Director:
Awards:
  • Won 1 Oscar. Another 31 wins & 76 nominations.
  • See more »
Reviews:

Photos and Videos

Cast verified as complete

Edit
...
Gerda
...
Lili
Tusse Silberg ...
Older Woman
...
Rasmussen
...
Ulla
...
Elsa
Henry Pettigrew ...
Niels
...
Man at Window
Peter Krag ...
Stage Doorman
Angela Curran ...
Dresser
Pixie ...
Hvappe
...
Fonnesbech
...
Henrik
...
Dr. Hexler
Paul Bigley ...
Man in Gallery
...
American Woman
...
Brothel Madame
...
Striptease Artist
...
Hans Axgil
Clare Fettarappa ...
Receptionist
...
Henri
...
Gallery Employee
...
Man in Park 1
...
Man in Park 2
...
Dr. Buson
...
Dr. McBride
...
Dr. Mai
...
Warnekros
...
Hospital Receptionist
...
Ursula
...
Nurse
...
Manageress
...
Shop Assistant 1
...
Shop Assistant 2
...
Shop Assistant 3
...
Shop Assistant 4
Rebecca Clay ...
Scent Customer
...
Concierge
Rest of cast listed alphabetically:
Erling Agergaard ...
Librarian (uncredited)
Yvonne Andersen ...
Nurse (uncredited)
Lewis Asquith ...
Doorman (uncredited)
Mark Behan ...
Skinny Punter (uncredited)
Morten Bjørn ...
Carpenter (uncredited)
Hannah Brackstone-Brown ...
Tall Woman (uncredited)
Louise Dahl ...
Hospital Visitor (uncredited)
Laraine Dix ...
Washerwoman (uncredited)
...
Wealthy Art Collector (uncredited)
...
Hospital receptionist (uncredited)
Helen Evans ...
Ward Nurse 1920's (uncredited)
...
Bohemian Friend (uncredited)
...
Man at Park (uncredited)
Jaryd Headley ...
Tall Train Passenger (uncredited)
Vicktoria Noell Ingberg ...
Girl on Bench (uncredited)
Klaus Ricardo Jakobsen ...
Guy That Checks Out Lili (uncredited)
...
Stage Hand (uncredited)
Allan Krueger ...
Friend at Cafe (uncredited)
Marco Marc ...
Oola Paulson's Friend (uncredited)
Julius Mygind ...
Kissing Boy (uncredited)
Eitetsu Nozawa ...
Japanese VIP Passenger on Train (uncredited)
Tue Lodberg Nyland ...
Art Supply Man / Bohemian Bar Guest (uncredited)
...
Fonnesbech Client (uncredited)
...
Hospital Patient (uncredited)
...
Ballerina (uncredited)
Carling Talcott ...
Ballerina (uncredited)
Michael Gade Thomsen ...
Friend at Cafe (uncredited)
...
Art Collector (uncredited)
...
Costumier (uncredited)
Jacob Clement Utzon Krefeld ...
Waiter (uncredited)
Simon Vinholt ...
Artist in Café (uncredited)
...
Friend at Cafe (uncredited)
...
Ballerina (uncredited)

Directed by

Edit
Tom Hooper

Written by

Edit
Lucinda Coxon ... (screenplay)
 
David Ebershoff ... (book)

Produced by

Edit
Tim Bevan ... producer
Liza Chasin ... executive producer
Eric Fellner ... producer
Nina Gold ... co-producer
Anne Harrison ... producer
Tom Hooper ... producer
Ben Howarth ... co-producer
Ulf Israel ... executive producer
Deborah Bayer Marlow ... line producer: Denmark
Kathy Morgan ... executive producer
Gail Mutrux ... producer
Linda Reisman ... executive producer
Jane Robertson ... co-producer
Tore Schmidt ... associate producer

Music by

Edit
Alexandre Desplat

Cinematography by

Edit
Danny Cohen ... director of photography

Film Editing by

Edit
Melanie Oliver ... (as Melanie Ann Oliver)

Editorial Department

Edit
Alex Anstey ... first assistant editor
Maria Chamberlain ... digital intermediate assistant colourist
Michael Cheung ... visual effects editor
Peter Collins ... head of data management
Tom Corbett ... digital film bureau
Georgina Cranmer ... digital film bureau
Sinéad Cronin ... digital on-line editor
Rob Farris ... digital intermediate head of production
Gianluca Ferrari ... digital film bureau (as Gian Luca Ferrari)
Adam Glasman ... digital colorist
Neil Harrison ... senior digital intermediate administrator
Lawrence Hook ... digital film bureau
Timothy P. Jones ... digital film bureau
Patrick Malone ... digital intermediate head of department
Lydia Mannering ... editorial trainee
Gemma McKeon ... digital intermediate assistant producer
Gordon Pratt ... digital film bureau
Daniel Tomlinson ... digital on-line editor
Laurent Treherne ... digital intermediate technologist
Diana Vasquez ... digital intermediate assistant colourist
Russell White ... digital on-line editor (as Russel White)
Alex Williams ... second assistant editor
Jonathan Collard ... digital intermediate producer (uncredited)
Martin Poultney ... commercial director: Goldcrest Post Production (uncredited)

Casting By

Edit
Nina Gold

Production Design by

Edit
Eve Stewart

Art Direction by

Edit
Grant Armstrong ... supervising art director
Céline De Streel ... (Belgium unit)
Søren Gam ... (Denmark unit)
Tom Weaving

Set Decoration by

Edit
Michael Standish
Thierry Van Cappellen ... (Belgium unit) (as Thierry Van Cappelen)
Kristy Parnham ... (uncredited)

Costume Design by

Edit
Paco Delgado

Makeup Department

Edit
Fabienne Adam ... makeup artist: Belgium unit
Marie Brabant ... makeup artist: Belgium unit
Caroline Case ... makeup artist: Belgium unit
Koko Charki ... makeup artist: Belgium unit
Ludovic Constant ... hair artist: Belgium unit
Jennifer Courouge ... hair stylist: Belgium unit
Giovanni D'Accardi ... hair artist: Belgium unit
Annette Field ... hair artist / makeup artist
Renata Gilbert ... makeup supervisor: crowd
Carmel Jackson ... key makeup artist
Dorte Jacobsen ... makeup assistant: Denmark unit
Pari Khadem ... hair assistant: Denmark unit / makeup assistant: Denmark unit
Marianne Larsen ... makeup assistant: Denmark unit
Klara Levring ... trainee
Carole Louis ... makeup artist: Belgium unit
Birthe Lyngsøe ... hair assistant: Denmark unit (as Birthe Lyngsø Sørensen) / makeup assistant: Denmark unit (as Birthe Lyngsø Sørensen)
Kristyan Mallett ... prosthetics
Philippe Meyshams ... hair artist: Belgium unit
Madlen Mierzwiak ... hair stylist
Isabel Garcia Moya ... hair artist: Belgium unit
Nicolai Holm Nielsen ... hair assistant: Denmark unit (as Nicolai Nielsen) / make-up assistant: Denmark unit (as Nicolai Nielsen)
Danièle Parmentier ... hair artist: Belgium unit (as Danielle Parmentier)
Jan Sewell ... hair designer / makeup designer / prosthetic designer
Susanne Søbye ... head hair stylist: crowd: Denmark unit / head makeup artist: crowd: Denmark unit
Henrik Torp ... hair assistant: Denmark unit / makeup assistant: Denmark unit
Fiona Alexander ... makeup junior daily (uncredited)
Nathaniel De'Lineadeus ... dental FX design and manufacture (uncredited)
Faith Johnston ... makeup junior daily (uncredited)
Chris Lyons ... special effects teeth (uncredited)
Sally Miura ... daily (uncredited)
Julio Parodi ... hair stylist (uncredited)
Alex Rouse ... wigmaker (uncredited)
Barbara Taylor ... crowd makeup: dailies (uncredited) / hair stylist: crowd (uncredited)
Chiara Ugolini ... hair stylist: daily (uncredited) / make-up artist: daily (uncredited)

Production Management

Edit
Dorothée Baert ... assistant production manager / assistant production manager: Belgium unit
Tania Blunden ... post-production supervisor
Laurent Hanon ... production manager: Belgium unit
Faye Morgan ... post-production supervisor
Jo Wallett ... production manager
Claus Willadsen ... unit production manager: Denmark unit

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Baudouin du Bois ... second second assistant director: Belgium unit
Annie Hitchcock ... third assistant director
Ben Howarth ... first assistant director
Bjørn Kopp ... second assistant director: Denmark unit
Charlotte Nichol ... crowd production assistant
Vaughn Stein ... second assistant director: crowd
Harriet Worth ... second assistant director

Art Department

Edit
Katie Adamson ... petty cash buyer
Chris Allen ... additional propman
Ben Bagley ... additional propman
Gareth Bailey ... chargehand dressing propman
Véronique Bakos ... painter: Belgium unit
Christine Bechameil ... standby painter: Denmark unit
Joshua Beckford ... dressing prop assistant: Denmark unit
Gaspard Berlier ... carpenter: Belgium unit
Robert Borlon ... assistant construction manager: Belgium unit
Ryan Bradbury ... additional propman
Luis Bramsen ... welder: Denmark unit
Susannah Brough ... artist
Clemency Bunn ... assistant: artist
Chester Carr ... art department assistant
Christopher Chandler ... standby propman (as Chris Chandler)
Nicolas Cheron ... propman: Belgium unit
John Clark ... painter
Bernard Coyette ... construction manager: Belgium unit
Thore Davies ... art department runner: Denmark unit
Frédéric Delrue ... assistant art director: Belgium unit
C.J. Dempsey ... carpenter
Cavin Dempsey ... chargehand carpenter
Catherine Deprez ... painter: Belgium unit
Phillip Dessau ... art department runner: Denmark unit
Roddy Dolan ... dressing propman
Valentin Duelz ... propman: Belgium unit
Andreas Feldfos Bargmann ... art department runner: Denmark unit
Kim Fobian ... standby carpenter
Andrew Forrest ... standby propman (as Andy Forrest)
Matt French ... additional propman
Thomas Frisch ... construction coordinator: Denmark unit
Maud Gerard ... painter: Belgium unit
Tone Gibbs ... property storeman
James Gilbert ... carpenter
Cécile Goossens ... painter: Belgium unit
Terence Harrington ... dressing propman
Dean Hawley ... chargehand painter
Phil Hawley ... painter (as Philip Hawley)
Seamus Hawthorne ... construction coordinator
Darren Hayward ... construction manager
Lee Hosken ... standby carpenter
Mike Houseman ... prop maker
Simon Hutchings ... standby painter
Silja Cohn Jeppesen ... dressing prop intern: Denmark unit
Megan Jones ... graphic designer (as Meg Jones)
Charlie King ... graphics assistant
Lasse Kjederqvist ... property buyer: Denmark unit
Marie Hegelund Kleis ... art department runner: Denmark unit
Daniel Krijgelmans ... propman: Belgium unit
Marcel Lauvaux ... carpenter: Belgium unit
Ben Lloyd ... stagehand
Gary Lock ... additional propman
James Lock ... additional propman
Harald Lückow ... art department runner: Denmark unit (as Harald Lucklow)
Michael Madsen ... construction manager: Denmark unit
Sebastian Lynge Madsen ... art department runner: Denmark unit
Michael Medgyesi ... art department runner: Denmark unit
Gary Merrington ... props design
Neel Munthe-Brun ... dressing prop intern: Denmark unit
Jacob Stig Olsson ... property master: Denmark unit
Mark Papworth ... standby prop
Kristy Parnham ... art department coordinator
Yanne Petitjean ... propman: Belgium unit
Rebecca Pilkington ... production buyer
John Pledger ... carpenter
Craig Price ... property master
Daniel Price ... dressing propman
Tibault Pringot ... propman: Belgium unit
Joanne Ridler ... stand-by art director (as Jo Ridler)
Liv Sandberg ... dressing props: Denmark unit
Jeppe Green Schelde ... art department runner: Denmark unit
Matt Sharp ... assistant art director
Lionel Sorce ... propman: Belgium unit
Mathias Sparre-Ulrich ... dressing prop assistant: Denmark unit
Samantha Sussex ... assistant petty cash buyer
Mike Syson ... chargehand dressing propman
Charlotte Snede Sørensen ... dressing props: Denmark
Chantal Talbot ... painter: Belgium unit
Kristin Theyers ... additional propman
Bob Thorne ... additional propman
Ketan Waikar ... draughtsman
Sally Dray ... portrait painter (uncredited)
Rohan Harris ... scenic artist (uncredited)
Jason Line ... artist (uncredited)
David London ... prop modeller (uncredited)
Richard Rowntree ... key greensman (uncredited)
Tom Sinden ... prop modeller (uncredited)
Thierry Van Cappellen ... property master belgium (uncredited)
Joe Vassallo ... prop painter (uncredited)

Sound Department

Edit
Bo Asdal Andersen ... playback operator: Denmark unit
Julian Bale ... second assistant sound
Martin Beresford ... production sound mixer
Linda Brenon ... foley editor
Steve Browell ... sound effects editor
Peter Burgis ... foley artist
Glen Gathard ... foley mixer
Peter Gleaves ... adr mixer
Arthur Graley ... foley supervisor (as Arthur Holland Graley)
Lionel Halflants ... second assistant sound: Belgium unit
Peter Hanson ... foley mixer
Alistair Hawkins ... sound effects editor
Lee James ... first assistant sound
Gilbert Lake ... re-recording mixer
Phil Lee ... sound effects editor
Dan Morgan ... dialogue editor
Carolynne Philpott ... sound facility producer
Mike Prestwood Smith ... re-recording mixer
Jemma Riley-Tolch ... assistant foley mixer
Chris Robins ... mix technician
Johnathan Rush ... mix technician
Matthew Skelding ... supervising sound editor
Julian Slater ... sound effects editor
Jack Stew ... foley artist
Mikkel Sørensen ... second assistant sound: Denmark unit
Mike Tehrani ... adr recordist
David Turner ... sound facility producer (as Dave Turner)
Tim White ... sound recordist: Norway unit
Alessandro Checcacci ... re-recording mixer: italian dubbing (uncredited)
Jo Jackson ... mix technician (uncredited)

Special Effects by

Edit
Marius Artimon ... special effects assistant / special effects assistant: Denmark unit
Sefian Benssalem ... special effects assistant: Belgium unit
Jean-Christophe Bourgeois ... special effects assistant: Belgium unit
Simon Malcom Cokes ... special effects assistant: Belgium unit
Olivier de Laveleye ... special effects supervisor: Belgium unit
Jacques Decort ... special effects assistant: Belgium unit (as Jacques-André Decort)
Paul Dimmer ... special effects supervisor
Marie Pierre Francx ... assistant special effects supervisor: Belgium (as Marie-Pierre Franckx)
Søren Hald ... special effects assistant: Denmark unit
Søren Hvam ... special effects supervisor: Denmark unit
Curtis Iggulden ... special effects standby (as Curtis Iggolden)
Surya Jonckleere ... special effects assistant: Belgium unit
Jon Heior Leifsson ... special effects assistant: Denmark unit
Christian Schandorph ... special effects technician: Denmark unit
Brian Svensson ... special effects technician: Denmark unit
Johannes Sverrisson ... special effects floor supervisor: Denmark unit
Simon Davey ... senior special effects technician (uncredited)
Kane Dimmer ... special effects assistant (uncredited)
Dan MacIntyre ... special effects technician (uncredited)
Jared Manley ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Pranay Agarwal ... facility visual effects supervisor
Alicia Aguilera ... compositor
Debajit Barman ... facility visual effects editor
Nitesh Bhalerao ... digital compositor: prime focus
Dan Breckwoldt ... facility visual effects supervisor: Double Negative
John Britto ... compositor
Rupesh Chetri ... compositor
Chris Cooper ... match move artist
Shome Dasgupta ... facility visual effects producer
Danish Davis ... compositor
Ujwal W. Dhankute ... compositor (as Ujwal Dhankute)
Moriah Etherington-Sparks ... visual effects producer
Julia Ferguson ... facility visual effects project manager
Oniel Fernandes ... compositor
Lee Fisher ... prep artist / roto artist
Maxim Fleury ... 3d artist
Christopher Ford ... 3d artist
James Furlong ... digital matte painter
Oleksiy Golovchenko ... digital matte painter
Kyle Goodsell ... compositor
Gero Grimm ... 3d artist
Pete Hanson ... studio manager: Double Negative
John Hardwick ... digital compositor
Sam Horgan ... prep artist / roto artist: Double Negative
Ludovic Iochem ... digital matte painter
Timothy P. Jones ... digital film bureau
Nishtha Kantharia ... facility visual effects project coordinator
Vivek Karmarkar ... compositor (as Vivek Jayant Karmarkar)
Sudheesh Kattil ... compositor
Zain Khan ... compositor
Sudheesh Kk ... digital compositor
Stuart Lashley ... visual effects supervisor
Luke Letkey ... compositor
Vaibhav Marathe ... compositor (as Vaibhav A. Marathe)
Varnica Mathur ... compositor
Daniel Maund ... 3d artist
Helen McAvoy-James ... visual effects coordinator (as Helen McAvoy)
Ciaran O'Connor ... compositor
Stuart Partridge ... senior compositor
Radhika Patel ... match move artist
Philip Pendlebury ... visual effects data manager
Andrew Poole ... visual effects editor
Khatal Prajakta ... digital compositor: Prime Focus (as Prajakta Khatal)
Richard R. Reed ... visual effects compositing supervisor (as Richard Reed)
Sullivan Richard ... matte painter: Double Negative
Tara Roseblade ... compositor
Ash Ryan ... compositor (as Ashley Ryan)
Andrew E. Scrase ... 3d artist (as Andrew Scrase)
Mrityunjay Singh ... digital compositor: Double Negative
Jessica Clare Smith ... compositor (as Jessica Smith)
Michael Steward ... digital matte painter
Christopher Stilltoe ... compositor
Sean Stranks ... compositor
Alan Stucchi ... prep artist / roto artist
Devarshi Thakkar ... facility visual effects line producer
Stevenson Thomas ... compositor
Adam Trowse ... compositor
Malcolm Watts ... 3d artist
Neil West ... 3d artist
Lisa Alice Wood ... visual effects data manager (as Lisa Wood)
Africa Aguirre Martín ... studio data management: double negative (uncredited)
Nitin Amin ... digital compositor (uncredited)
Jon Bragado ... senior matchmove artist: double negative (uncredited)
Colin P. Brown ... colourist (uncredited)
Mahesh Desai ... digital matte painting: Prime Focus (uncredited)
Rao Eshwar ... digital compositor (uncredited)
Prag Gargatte ... digital compositor: Double Negative (uncredited)
Mohamed Ghouse ... lead compositor: Double Negative (uncredited)
Michael Leigh Gresham ... prep artist: Double Negative (uncredited)
Luke Letkey ... digital compositor: double negative (uncredited)
Melvin Lopes ... compositor (uncredited)
Helen McAvoy-James ... visual effects production coordinator: Double Negative (uncredited)
Jonathan Opgenhaffen ... digital matte painter (uncredited)
Hannes Sap ... assistant colourist: Double Negative (uncredited)
Roger Serrabassa Vilar ... digital compositor: double negative (uncredited)
Abhishek Singh ... digital compositor (uncredited)
Olivier Thibaut ... research and development: Double Negative (uncredited)
Parikshat Tyagi ... compositor: prime focus (uncredited)
Yuri Vasilyev ... roto/paint artist (uncredited)
Vanessa Velasquez ... technology: Double Negative (uncredited)
Sachin Vishwas ... digital compositor: prime focus (uncredited)

Stunts

Edit
Olivier Bisback ... stunt coordinator: Belgium unit
Julian Spencer ... stunt/fight coordinator (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
Shibbir Ahmed ... digital imaging technician assistant
Steven Allebosch ... electrician: Belgium unit
Anthony Bagley ... digital imaging technician
Tue Bengtsson ... electrician: Denmark unit
Morten Boserup ... grip assistant: "a" camera: Denmark unit
Christian Broe Brøndum ... grip assistant: "a" camera: Denmark unit (as Christian Broe-Brondum)
Kasper Loft Bylov ... second assistant camera: "c" camera: Denmark unit (as Kasper Bylov)
Lawrence Carter ... standby rigger
Adrien Challand ... grip assistant: Belgium unit
Renaud Charlier ... grip assistant: Belgium unit
Philip Christensen ... daily grip: Denmark unit
Adam Coles ... first assistant camera: "b" camera
Guy Cope ... hod electrical rigger
Bo Craner ... grip assistant: "b" camera: Denmark unit
Tinus Dam ... electrician: Belgium unit
Laurens De Grande ... electrician: Belgium unit
Thomas Ditzel ... rigging electrician: Denmark unit
Emma Edwards ... second assistant camera: second unit
John Evans ... director of photography: second unit
Torben Forsberg ... camera operator: "c" camera: Denmark unit
Jens Bo Fraek ... best boy: Denmark unit
Jesper Maxwell Frederiksen ... electrician: Denmark unit
Tobias Frobrodt ... technician: Shotmaker: Dresden unit
Chris Gilbertson ... lighting desk operator
Ross Grainger ... rigging gaffer
Louis Gretlund ... camera runner: Denmark unit
Karstens Griebe ... technician: remote head: Dresden unit
Julian Guest ... rigging electrician
Jordan Halstead ... camera trainee
Richard Harrowing ... rigging electrician
Harlon Haveland ... electrician
Peter Hayley-Barker ... grip assistant
Manon Henry ... camera trainee: Belgium unit
Jacob Holst ... electrician: Denmark unit (as Jakob Holst)
Jamie Hunt ... rigging electrician
Ian Jackson ... second assistant camera: "a" camera
Bert Jonckheere ... electrician: Belgium unit (as Bert Jonckere)
Nicolas Kengen ... grip assistant: Belgium unit
Mikael Kort Kristensen ... operator: a-frame: Denmark unit
Jeppe Lassen ... grip: "a" camera: Denmark unit
Iain MacKay ... camera operator: "a" camera (as Iain Mackay) / steadicam operator (as Iain Mackay)
Gustav Meiling Madsen ... camera runner: Denmark unit
Nicolas Mambourg ... grip assistant: Belgium unit
Jan Bastian Muñoz Marthinsen ... camera trainee: Denmark unit (as Jan Bastian Marthinsen)
Guy McCormack ... video playback operator
Paul McGeachan ... director of photography: second unit / gaffer (main unit)
Danny McGee ... electrician
David Medina ... electrician: Denmark unit
Jacob Molberg ... electrician: Denmark unit
Rob Monger ... practical electrician
Alex Mott ... grip: "a" camera
Dean Murray ... second assistant camera: "b" camera
Lars Nielsen ... rigger: Denmark unit
Piet Hasselby Nielsen ... rigging electrician: Denmark unit
Agatha A. Nitecka ... still photographer (as Agatha Nitecka)
Magnus Ohmsen ... grip: "b" camera: Denmark unit
Ilko Petkow ... key grip: Dresden unit
Van Thanh Pham ... operator: Scorpio
Sander Raemdonck ... electrician: Belgium unit (as Sander Raemdock)
Guillaume Renoir ... grip assistant: Belgium unit
Stepen Roberts ... best boy (as Steve Roberts)
Dieter Roelens ... electrician: Belgium unit
James Sams ... grip: "b" camera
Dave Sherman ... rigging electrician (as David Sherman)
Adam Slater ... rigging electrician
Amandine Soares ... grip: Belgium unit
Steven Soete ... electrician: Belgium unit (as Steven Soette)
Hatuey Suarez ... grip assistant: Belgium unit (as Hatuey Suarez-Piedra)
Roel Tanghe ... gaffer: Belgium unit
Thomas Tann ... electrician
Michael Tøt ... daily grip: Belgium unit
Edwin Van Den Hove ... grip assistant: Belgium unit
Jérôme Van Grunderbeeck ... grip assistant: Belgium unit (as Jerome Van Grunderbeeck)
Dieuwert Vandekerckhove ... electrician: Belgium unit
Tim Vanroose ... electrician: Belgium unit
Steve Walsh ... electrician
Theo Berman ... focus puller: dailies (uncredited)
Casper Bülow ... additional electrician: danish unit (uncredited)
Steven Casali ... video assistant (uncredited)
Chris Dickinson ... additional electrician: dailies (uncredited)
Ryan Donnelly ... video assistant (uncredited) / video playback assistant (uncredited)
Neffi Kristensen ... additional electrician: Danish Unit (uncredited)
Jacob Marlow ... rigging gaffer (uncredited)
Dave Marriott ... electrician (uncredited)
James Metcalfe ... digital imaging technician: additional photography (uncredited)
Gabriel Stefan ... electrician: danish unit (uncredited)
Denis Warnier ... key grip (uncredited)

Animation Department

Edit
Simon Irvine ... animator

Casting Department

Edit
Abigail Barbier ... adr voice casting
Louis Elman ... adr voice casting
Lauren Evans ... casting associate
Annie Leroy ... casting assistant: Belgium unit
Anders Nygaard ... casting: Denmark unit
Anja Philip ... casting: Denmark unit
Sèbastien Verbustel ... casting: Belgium unit
Carole Vilt ... casting assistant: Belgium unit
Ruth Earley ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department

Edit
Yolanda Bluff ... costume trainee: Denmark unit
Emily Bowen ... costume assistant
Martin Clarke ... costumier
Girth Holm Deleuran ... seamstress: Denmark unit
Emilie Galsgaard Dinesen ... costume trainee: Denmark unit
Élise Draux ... wardrobe assistant: Belgium unit
Emilie Bøge Dresler ... costume trainee: Denmark unit
Merete Engbæk ... costume assistant: Denmark unit (as Merete Engbæk Wrangel)
Anne-Dorthe Eskildsen ... crowd dresser: Denmark unit
Dany Everett ... costumier (as Danielle Everett)
Sara Forghani ... costume trainee: Denmark unit
Jessie Gelpke ... principal standby
Caroline Gereduz ... wardrobe assistant: Belgium unit
Katrine Gumundsson ... costume trainee: Denmark unit
Dougie Hawkes ... costumier
Vibe Knoblauch Hededam ... costume assistant: Denmark unit
Carin Hoff ... costumier: UK
Sonia Isla ... costume assistant: prep time
Anne-Mette Kastrup-Nielsen ... costume trainee: Denmark unit
Muriel Lemaitre ... seamstress: Belgium unit
Catherine Marchand ... key costumer: Belgium unit
Mette Meinicke ... costume assistant: Denmark unit
Pia Myrdal ... costume assistant: Denmark unit
Louize Nissen ... key costume: Denmark unit
Amy Pollitt ... crowd standby
Margrethe Rasmussen ... costume assistant: Denmark unit
Anna Reynolds ... costumier
Joanna Roderick ... costumier
Sunita Singh ... principal standby
Anna Spencer ... crowd standby
Sally Turner ... assistant costume designer
Regina van Eijden ... assistant costume supervisor: Belgium unit
Marine Vanhaesendonck ... wardrobe assistant: Belgium unit
Hannah Walter ... costume supervisor
Anne-Julie Wessel ... wardrobe assistant: Belgium unit
Fliss Wyatt ... crowd mistress: UK (as Felicity Wyatt)
Caroline Gereduz ... set costumer (uncredited)
Annette Malone ... costume maker/alterations (uncredited)

Location Management

Edit
Benjamin Bailey ... assistant location manager (as Ben Bailey)
Alexandre Barry ... location assistant: Belgium unit
Guy Baudoin ... location scout
Raphaël Benoliel ... location manager: Paris unit (as Raphael Benoleil)
Bruno Cassoni ... unit manager
Jonas F. Christiansen ... location assistant: Norway unit (as Jonas Christiansen)
Rasmus Christoffersen ... location manager: Denmark unit
Louis Cooper Robinson ... location scout
Alice Cordie ... location scout: Paris unit
Eleri Coulten ... assistant location manager
Damon Crane ... location scout
Thomas Dalen ... location assistant: Norway unit
Alex Darby ... unit manager
Antonin Depardieu ... location manager: Paris unit
Margot Fruitier ... standby location assistant: Belgium unit
Calum Green ... location marshal
Christoffer Harding ... assistant location manager: Denmark unit
Xavier Huart ... location assistant: Belgium unit
Florine Impellizzeri ... standby location assistant: Belgium unit
Didier Jacquemotte ... assistant location manager: Belgium unit
Karin Kavanagh ... location coordinator
Chris Kennedy ... assistant unit manager
James Kirby ... location marshall
Jesper Ray Manley ... location scout: Denmark unit
Humphrey Milles ... supervising location manager
Nicolai Moland ... location scout: Norway unit (as Nikolai Moland)
Claus Nielsen ... location assistant: Denmark unit
Aimé Ntakiyica ... supervising location manager: Belgium unit
Isabella Ramsay ... location assistant
Leo Resnes ... location manager: Norway unit
Lennart Storgaard ... assistant location manager: Denmark unit
Remi Tamburini ... standby location assistant: Belgium unit
Julie Trystram ... location assistant: Belgium unit
Alexander Van Ringelstein ... location assistant: Belgium unit
Josh Yudkin ... location scout
Mikael Zilmer ... location assistant: Denmark unit
Volker Zobelt ... location scout: Denmark unit
Katrina Day ... assistant location manager: additional photography (uncredited)
Claus Nielsen ... assistant location manager: DK unit (uncredited)
Emma Woodcock ... location scout (uncredited)

Music Department

Edit
Laurence Anslow ... assistant engineer
David Arch ... musician: piano
Jean-Pascal Beintus ... orchestrator
Nicolas Charron ... orchestrator
Peter Clarke ... music editor
Peter Cobbin ... score mixer / score recording engineer
Alexandre Desplat ... conductor / orchestrator
Xavier Forcioli ... programming / score coordinator
Toby Hulbert ... assistant engineer
Rael Jones ... music editor
Carmine Lauri ... orchestra leader
Dominique Lemonnier ... score producer (as Dominique 'Solrey' Lemonnier)
London Symphony Orchestra ... music performed by
Adam Miller ... assistant engineer
Lewis Morison ... music editor
Sylvain Morizet ... orchestrator
Michael Pärt ... music editor
Claude Romano ... music preparation
Cecile Tournesac ... score editor
Norbert Vergonjeanne ... music preparation (as Norbert Vergonjanne)
Kirsty Whalley ... score mixer
John Barrett ... score mix assistant engineer (uncredited)
Mario de Sa ... orchestra manager (uncredited)
Kirsty Whalley ... additional music editing (uncredited)

Transportation Department

Edit
Justin Ackroyd ... driver: props
Sharif Ali ... unit driver: Denmark unit
Simon Severin Andersen ... unit driver
Ollie Birmingham ... unit driver: dailies
Allan Bradshaw ... transportation captain
Marie Brumagne ... unit driver: Belgium unit
Jimmy Carruthers ... transportation captain
Jonas F. Christiansen ... driver: minibus: Norway unit (as Jonas Christiansen)
Jonathan Christoffel ... unit driver: Belgium unit
Nick 'Nocker' Curson ... driver: props (as Nick Curson)
Thomas Dalen ... driver: minibus: Norway unit
Damien Delance ... driver: facilities: Belgium unit
Sylvain Dufayard ... driver: facilities: Belgium unit
Anders Espersen ... unit driver: Denmark unit
Lachlan Forbes ... unit driver: Denmark unit
Jérôme Fournier ... driver: facilities: Belgium unit
Aske Kruse Frederiksen ... unit driver: Denmark unit
Paulus Gioørtz ... picture car coordinator: Norway unit
Asger Gottlieb ... unit driver: Denmark unit
Michel Gouillard ... unit driver: Belgium unit
Oliver Hanssens ... unit driver: Belgium unit
Andy Hassall ... driver: camera truck
Lloyd Haste ... driver: props
Kjetil Hepsø ... driver: cast: Norway unit
Kasper Hjorth ... unit driver: Denmark unit
Bob Hole ... unit driver
Greg Howard ... facilities captain
Lee Isgar ... driver: Alicia Vikander
Gilou Kamariza ... unit driver: Belgium unit
Josefine Larsen ... unit driver: Denmark unit (as Josefine Else Larsen)
Rasmus Jacob Lefmann ... unit driver: Denmark unit
Micki Mathiesen ... unit driver: Denmark unit
Enyo Mortty ... driver: Tom Hooper
Aimé Ntakiyica ... transportation captain: Belgium unit
Kevin Oates ... driver: grip truck
Gary Prescott ... driver: props
Robert Quint ... unit driver: Belgium unit
Marcel Richter ... production driver: Dresden unit
Jens Ring ... unit driver: Denmark unit
David Salaun ... driver: facilities: Belgium unit
Rolf Skjong ... driver: equipment: Norway unit
Jason Smith ... driver: props
Grégory Stockman ... unit driver: Belgium unit
Laurent Thiry ... picture car coordinator: Belgium unit
Pia Severin Valentine ... transportation coordinator: Denmark unit (as Pia Valentine)
Stephen Valentine ... driver: Tom Hooper: Denmark unit
Bram Van Cauwenberghe ... unit driver: Belgium unit
Sylvie Vandermeuter ... driver: Tom Hooper: Belgium unit
Jean Verset ... unit driver: Belgium unit
Adam Vines ... driver: costume
L. Yang ... unit driver: Denmark unit (as Lian Yang)
Jérôme Zahno ... unit driver: Belgium unit
Paul Deluce ... unit car driver (uncredited)
Neffi Kristensen ... truck driver: art department - Denmark (uncredited)
Josefine Larsen ... driver (uncredited)

Other crew

Edit
Flavio Aquilone ... Italian dubbing: voice
Henrik Arnrød ... production assistant: catering: Denmark unit
Dorothée Baert ... production coordinator: Belgium unit
Martin Betzer ... unit medic: Denmark unit
France Brasseur ... production accountant
France Brasseur ... assistant accountant: Belgium unit
Josephina Brugger ... production intern: Denmark unit
Marie Brumagne ... runner: Belgium unit
Marc Budde ... head chef: Denmark unit
Estrid Lauritsen Böttiger ... assistant: Tom Hooper: Denmark unit (as Estrid Böttiger)
Fred Bonham Carter ... floor runner
Lindy Chambers ... production secretary
Frédéric Chary ... catering assistant: Belgium unit
Jonathan Christoffel ... runner: Belgium unit
Françoise Collingnon ... assistant to administrator: Artémis Productions
Clark Crewe ... assitant to producers
Mabel Currie ... catering assistant
Mathilde de Montpellier ... unit medic: Belgium unit
Chloe Dorigan ... assistant: Tom Hooper
Penny Dyer ... dialect coach
Timothy Easthill ... financial controller: Working Title (as Tim Easthill)
Victoria Endacott ... assistant: Tim Bevan: Working Title
Stuart Ewen ... assistant production coordinator
Jean-Christophe Fey ... catering assistant: Belgium unit
Hollie Foster ... production coordinator
Karen Fried ... publicist
Casper Gammelgaard ... unit medic: Denmark unit
Joe Gardner ... stand-in
Nathalie Geoffroy ... production staff
Shefali Ghosh ... head of finance: Working Title
Beatrice Gibson ... legal advisor business and legal affairs: Working Title
Thomas Giesert ... catering assistant: Denmark unit
Michel Gouillard ... runner: Belgium unit
Amelia Granger ... executive vice president: Film UK: Working Title
Nick Gray ... lock off pa
Oliver Hanssens ... runner: Belgium unit
Emma Harman ... assistant accountant
Tarn Harper ... post-production accountant
Martin Heberden ... clearances and product placement
Marcus Hermann ... catering assistant: Denmark unit
Dan Hillsdon ... financial controller
Lars Hjelmsø ... floor runner: Denmark unit
Elise Holowicki ... Development Intern
Isabella Hurn ... cashier
Mick Hurrell ... advisor: health and safety
Ronni Husmand ... crowd coordinator assistant: Denmark unit
Suraya Jamac ... cashier
Mathias Lerche Jaqué ... floor runner: Denmark unit (as Mathias Lerche Jacqué)
Jennifer Jeurissen ... distribution assistant: Artémis Productions
Gilou Kamariza ... runner: Belgium unit
Sascha Kring ... production intern: Denmark unit
Lise Krogsgaard ... accountant: Denmark unit
Béatrice Laloy ... production executive coordinator: Artémis Productions
Clyde Lane ... chef
Matthew Lawson ... co-first assistant accountant
Anid Lobato de Faria ... assistant to executive producer: Artémis Productions
Anita Juel Lystbæk ... crowd coordinator: Denmark unit (as Anita Juel Lystbaek)
Olivia Lühe ... catering assistant: Denmark unit
Anne-Laure Machain ... catering assistant: Belgium unit
Hippolyte Machain ... catering assistant: Belgium unit
Xavier Machain ... chef: Belgium unit
Mikkel Mainz Hesse ... unit medic coordinator: Denmark unit
Stacy Mann ... unit publicist
Jeppe Marstrand ... floor runner: Denmark unit
Lawrence Mason ... production assistant
Savannah Mcmillan ... bts photographer for amber heard
Yans Medina ... set production assistant: Denmark unit
Julien Melebeck ... post-production supervisor: Artémis Productions
Salah Messaouidi ... security supervisor: Belgium unit (as Salah Messaoudi)
Cassie Metcalf-Slovo ... production coordinator: Working Title
Josefine Bruun Meyer ... production intern: Denmark unit
Sabine Meyer ... research consultant (as Dr. Sabine Meyer)
Jonas Michaelsen ... floor runner: Denmark unit
Laura Miles ... script supervisor
Sylvie Moris ... secretary: Artémis Productions
Dave Morley ... unit medic (as David Morley)
Angela Morrison ... chief operating officer: Working Title
Søren Hadsund Mortensen ... set production assistant: Denmark unit (as Søren Hadsun Mortensen)
Jonas Pape ... floor runner: Denmark unit
Nikolaj Pors ... research consultant
Georgia Pownall ... assistant: Eric Fellner: Working Title
Patrick Quinet ... co-producer: Artémis Productions
Stephane Quinet ... executive producer: Artémis Productions (as Stéphane Quinet)
Robert Quint ... runner: Belgium unit
Ves Møller Rasmussen ... floor runner: Denmark unit
Alex Reynolds ... choreographer / movement choreographer
Patrick Rossner ... catering assistant: Denmark unit
Isabelle Schapira ... production secretary: Belgium unit
Sheeraz Shah ... head of business and legal affairs: Working Title
Jack Sidey ... production supervisor: Working Title
Cassandra Sigsgaard ... clearances and product placement
Harriet Spencer ... development executive: Working Title
Gregory Stockman ... runner: Belgium unit (as Grégory Stockman)
Ditte Sun ... production intern: Denmark unit
Behnam Taheri ... production assistant
Ewan Taylor ... co-first assistant accountant
Stine Tolaas ... production assistant: Norway unit
Noémie Toth ... floor runner: Belgium unit
Sara Vahabi ... Publicity consultant
Bram Van Cauwenberghe ... runner: Belgium unit
Emmanuel Van Melkebeke ... business & legal affairs: Artémis Productions
Sylvie Van Ruymbeke ... assistant to producer: Artémis Productions
Bernard Vander Donckt ... administrator: Artémis Productions
Charlie Vaughan ... key floor runner
Jean Verset ... runner: Belgium unit
Anne Walsh ... dialect coach: adr
Graham Walters ... caterer: craft service
Howard Watkins ... head of title design
Lucas Webb ... vice president development: Working Title
Morten Weilbach ... accountant: Denmark unit
Polly Wilby ... assistant post-production accountant
Tilly Wilding Coulson ... development executive: Working Title (as Tilly Coulson)
Julia Wilson Dickson ... dialect coach (as Julia Wilson-Dickson)
Jeppe Wowk ... set production assistant: Denmark unit
Michelle Wright ... executive in charge of production: Working Title
Sarah Jane Wright ... production executive: Working Title (as Sarah-Jane Robinson)
Thomas Yong ... production coordinator: Denmark unit
Jérôme Zahno ... runner: Belgium unit
Greg Zalewski ... catering assistant
Pip Ayers ... epk producer (uncredited)
Melissa Azizi ... assistant: Gail Mutrux (uncredited)
Maï Boiron ... french translator (uncredited)
Riyonn Farsad ... stand-in (uncredited)
Aisling Hughes ... script supervisor: second unit dailies (uncredited)
Arif Macaco ... crowd assistant director (uncredited)
Garry Marriott ... medic: construction (uncredited)
Oliver Stotter ... production assistant (uncredited)
Robbie Torbuck ... production assistant: dailies (uncredited)
Emmanuel Van Melkebeke ... legal counsel (uncredited)
Gianpiero Vannucci ... runner (uncredited)
John Walbeoffe ... engineer: digital imaging (uncredited)
Derek Warman ... fire officer (uncredited)

Thanks

Edit
April Ashley ... thanks
Pierrette Baillot ... thanks: brussels film office
John Bancroft ... special thanks (as Dr. John Bancroft)
Carlos Bedran ... special thanks
Brad Calcaterra ... special thanks
Kristiene Clarke ... special thanks
Alexandre Dressen ... thanks: brussels film office
Rhys Ernst ... thanks
Leslie Hilburn Fabian ... special thanks
Claude Fontaine ... special thanks
Thomas Gammeltoft ... special thanks
Nathalie Geoffroy ... thanks
Michel Gilbert ... thanks: hotel max hallet
Christian Graugaard ... special thanks
Richard Green ... tom hooper and eddie redmayne would like to thank
Duncan Heath ... tom hooper would like to thank
Jesper Hermansen ... special thanks
Fran Hickman ... tom hooper would like to thank
Trista Hidalgo ... thanks
Ben Hooper ... tom hooper would like to thank
Meredith Hooper ... tom hooper would like to thank
Rachel Hooper ... tom hooper would like to thank
Richard Hooper ... tom hooper would like to thank
Liam Irving ... special thanks
Matt Jones ... special thanks
Ulrik Bolt Jørgensen ... special thanks (as Ulrik Bolt Jorgensen)
Miles Ketley ... special thanks
Truls Kontny ... thanks
Neil LaBute ... special thanks
Paris Lees ... thanks
Henriette Leth ... special thanks
Linda Lichter ... special thanks
Marina Lienert ... tom hooper and eddie redmayne would like to thank
Doug MacLaren ... tom hooper would like to thank
Christine McGinn ... special thanks
Nicolai Moland ... special thanks
Sinead Moran ... special thanks
Tricia Newman ... special thanks
Danielle Neyts ... thanks
Dorothea Nosiska ... tom hooper and eddie redmayne would like to thank
Sanne Kofod Olsen ... special thanks
Charles Piqué ... thanks; bourgmestre de saint-gilles
Beverley Ramm ... special thanks
Leo Resnes ... special thanks
Per Saari ... special thanks
Susan Stryker ... thanks
Cadence Valentine ... thanks
Lana Wachowski ... thanks
Tim White ... special thanks
Jennifer Whyte ... thanks

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

Copenhagen, Denmark, 1926. Einar Wegener (played by Eddie Redmayne) and his wife Gerda (Alicia Vikander) are a happily married couple. Both are artists, Einar preferring landscapes and she portraits. One day Einar poses for a portrait of Gerda's while wearing a dress. This is initially done as a lark, as is the later attendance at a party dressed as a woman. However, Einar soon discovers that she is in fact a woman and over time prefers being Lili. At first she and Gerda try to have her situation "cured" but this leads nowhere (other than to many doctors trying to have Lili locked up as a pervert and/or lunatic). Her voyage of self-discovery will ultimately lead to her undergoing the first ever sex-change operation. Written by grantss

Plot Keywords
Taglines Find the courage to be yourself. See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Den danske pige (Denmark)
  • Danish Girl (France)
  • La chica danesa (Spain)
  • La chica danesa (Mexico)
  • Danimarkali Kiz (Turkey, Turkish title)
  • See more »
Runtime
  • 119 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $15,000,000 (estimated)

Did You Know?

Edit
Trivia Lili consulted two physicians, both whom diagnosed her as homosexual, a third physician diagnosed her as intersexed and claimed she had rudimentary female sex organs. In fact, when the sex reassignment surgery commenced, the surgeons found shrunken female ovaries. Hormonal assays taken just before her first surgery indicated more female than male hormones present. It is likely that she had XXY sex chromosome karyotype (Klinefelter's Syndrome) a condition not medically recognized until 1942. The fact that Lili was Intersex is not mentioned in the film. See more »
Goofs During the last scene, when Gerda and Hans are standing by Vejle Fjord, mountains are in the background. Denmark has no mountains. That scene was filmed at the Mount Mannen in Norway. See more »
Movie Connections Featured in Will Ferrell/Alicia Vikander/Twenty One Pilots (2015). See more »
Soundtracks Roses of Picardy See more »
Quotes Hans Axgil: [to Lili] I've only liked a handful of people in my life, and you've been two of them.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed