Edit
The Boxtrolls (2014) Poster

(2014)

Full Cast & Crew

Directed by 

Graham Annable
Anthony Stacchi

Writing Credits  

Irena Brignull ... (screenplay) &
Adam Pava ... (screenplay)
 
Alan Snow ... (novel)
 
Anthony Stacchi ... (story adapted by) &
Phil Dale ... (story adapted by)
 
Vera Brosgol ... (additional writing)

Cast (in credits order) verified as complete  

Steve Blum ... Shoe / Sparky (voice)
Dee Bradley Baker ... Fish / Wheels / Bucket (voice)
Max Mitchell Max Mitchell ... Baby Eggs (voice)
Ben Kingsley ... Snatcher (voice)
Jared Harris ... Lord Portley-Rind (voice)
Nick Frost ... Mr. Trout (voice)
Richard Ayoade ... Mr. Pickles (voice)
Tracy Morgan ... Mr. Gristle (voice)
Nika Futterman ... Oil Can / Knickers (voice)
Pat Fraley ... Fragile / Sweets (voice)
Fred Tatasciore ... Clocks / Specs (voice)
Isaac Hempstead Wright ... Eggs (voice)
Elle Fanning ... Winnie Portley-Rind (voice)
Maurice LaMarche ... Sir Langsdale (voice)
James Urbaniak ... Sir Broderick / Male Workman 1 / Male Workman 2 (voice)
Brian George ... Boulanger / Male Aristocrat 3 (voice)
Toni Collette ... Lady Cynthia Portley-Rind (voice)
Simon Pegg ... Herbert Trubshaw (voice)
Lori Tritel Lori Tritel ... Female Aristocrat 1 (voice)
Laraine Newman ... Female Townsfolk 1 / Female Townsfolk 2 (voice)
Reckless Jack Reckless Jack ... Background Boy (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Ron Bottitta ... Additional Voices (voice) (uncredited)
Jeremy Harrington Jeremy Harrington ... Tim Burton (uncredited)
Tom Kenny ... Ed Vartis (voice) (uncredited)
Sam Lavagnino ... Additional Voices (voice) (uncredited)
Julian Stone ... Additional Voices (voice) (uncredited)

Produced by 

David Bleiman Ichioka ... producer
Matthew Fried ... line producer
Travis Knight ... producer

Music by 

Dario Marianelli ... (music by)

Cinematography by 

John Ashlee Prat ... director of photography

Film Editing by 

Edie Ichioka ... (as Edie Bleiman) (edited by)

Casting By 

Mary Hidalgo

Production Design by 

Michel Breton
August Hall
Paul Lasaine
Tom McClure

Art Direction by 

Alice Bird ... assistant art director
Curt Enderle

Costume Design by 

Deborah Cook

Production Management 

Jared Bumgarner ... production scheduler
Sara Crowley ... assistant to the producer
David Dresher ... post-production supervisor
Chris Goodson ... production runner
Ashley Harrington ... post-production manager
Ann Moore ... production assistant
Nick Ower ... assistant to the directors
Dan Pascall ... production manager
Kathy Radcliffe ... executive assistant to Travis Knight
Josh Rappaport ... post-production manager: Focus Features
Kelli Sawyer ... production runner
Ben Urquhart ... post production executive

Second Unit Director or Assistant Director 

David J. Epstein ... third assistant director
Kevin Harwood ... first assistant director
Meredith Koch ... third assistant director
Whitney G. Schmerber ... third assistant director
Holly Werner ... second assistant director
Samuel Wilson ... first assistant director

Art Department 

Enrico Altmann ... mold maker
Annie Atkins ... graphic designer
James S. Baker ... storyboard artist
Andy Berry ... set dresser
Mary Blankenburg ... assistant art director
Bruce Bowman ... modelmaker
Michel Breton ... concept artist / illustrator: end credits sequence
Mark Brokaw ... lead mold maker
Matthew Brooks ... set dresser
Phil Brotherton ... assistant art director
Matt Burlingame ... model maker
Tony P. Chen ... cg modeler
Stephanie Choi ... concept design / illustration
Alan Cook ... character designer / prop designer
Trevor Dalmer ... production illustrator
Robert DeSue ... assistant art director
Jennifer Ely ... production assistant
K.C. Englander ... assistant graphic designer
Guillaume Fesquet ... visual development
Duncan Gillis ... set dresser
Anna Glanton ... caster
Jesse Gregg ... set dresser
August Hall ... illustrator: end credits sequence
Carl b Hamilton ... set designer
Josh Holtsclaw ... graphic designer
Leigh-Alexandra Jacob ... Scenic Artist
Joseph Kincher ... greens artist
Joe Kortum ... prop designer
Phil LaFond ... carpenter
Brandon Lastomirsky ... carpenter
Samantha Levy ... art department production assistant
Arthur D. Lindfield ... metal fabricator
Coby Lorang ... model maker
Paul Mack ... model maker
Aaron Matthews ... caster
Ean McNamara ... production illustrator
Douglas Miller ... carpenter
Douglas Mitchell ... scenic sculptor
Julian Narino ... storyboard artist
Rachel Olson ... Greens Artist
Nicky Kriara Peterson ... junior scenic painter
Bridget Phelan ... set dresser
Michael Possert Jr. ... head of model shop (as Michael Possert)
Shane Prigmore ... character designer
John Puglisi ... storyboard artist
Christopher Rabilwongse ... character painter
Polly Allen Robbins ... set designer
Lou Romano ... visual development
Mike Smith ... lead character designer
Niles Snyder ... carpenter
Cod Steaks ... props / set designer
Joshua Storey ... lead puppet painter
Danie Townsley ... rapid prototype junior fabricator (as Danie West)
Cammi Upton ... model builder
George Willis ... model maker
Nancy Yeo ... scenic artist
Peter Chan ... visual development artist (uncredited)
Robert DeSue ... head of set dressing (uncredited)
Vi-Dieu Nguyen ... visual development (uncredited)

Sound Department 

Dominic Boucher ... dialogue recording engineer
Thom Brennan ... foley editor
Benjamin A. Burtt ... assistant sound effects editor
Dustin Cawood ... sound effects editor
Lisa Chino ... assistant supervising sound editor
Simon Goldfinch ... re-recording engineer: foreign language versions
David C. Hughes ... sound effects editor (as David Hughes)
Ren Klyce ... re-recording mixer / supervising sound designer
Mary Jo Lang ... foley mixer
Susan A. Leahy ... client services: Skywalker Sound Staff (as Susan Leahy)
Josh Lowden ... general manager: Skywalker Sound Staff
Chris Manning ... foley mixer
Marilyn McCoppen ... dialogue editor
Diane Mercer ... adr artist
Jeremy Molod ... foley editor
Alyson Dee Moore ... foley artist
Charlotte Moore ... Bidding & Scheduling: Skywalker Sound
Steve Morris ... head of engineering: Skywalker Sound Staff
Tom Myers ... re-recording mixer / supervising sound designer
Nathan Nance ... re-recording mixer
Jonathan Null ... head of production: Skywalker Sound Staff
Jordan O'Neill ... datasat sound mastering engineer
John Roesch ... foley artist
Renee Russo ... post-production sound accountant: Skywalker Sound Staff (as Renée Russo)
Tony Sereno ... assistant re-recording mixer
Mark Sheffield ... international versions
Carlos Sotolongo ... original dialogue mixer
Jonathon Stevens ... music editor
Eric Stolberg ... sound recordist
Dennie Thorpe ... foley artist (as Denise Thorpe)
Jana Vance ... foley artist
Frank Verderosa ... sound recordist
Ren Klyce ... supervising sound editor (uncredited)
Mike Lane ... client services (uncredited)
Scott Levine ... digital editorial services (uncredited)
Rhys Maitland-Jones ... sound mix technician (uncredited)
Chris Manning ... foley recordist (uncredited)
Marilyn McCoppen ... adr editor (uncredited)
Edgar Meza ... engineering services (uncredited)
Tom Myers ... supervising sound editor (uncredited)
David Peifer ... digital editorial services (uncredited)

Special Effects by 

Craig Atkinson ... model rigger
Marshall Candland ... technical director
Carol Chow ... puppet coordinator
Matthew DeLeu ... miniature lighting and electronics
Chris Gough ... animation rigger
Beth Jupe ... puppet crew: Mackinnon and Saunders
Ian Mackinnon ... armature support: Mackinnon & Saunders
Aaron Matthews ... seaming department
Matthew McKenna ... puppet mold maker
Jill Penney ... lead hair and fur fabrication
Tom Pilling ... silicone caster & seamer
Peter Saunders ... armature support: Mackinnon & Saunders
Frankie Tonge ... armature support: Mackinnon & Saunders
Chris Walker ... foam & silicon technician
Patrick Weinberg ... animation rigger
Summer Zimmerman ... puppet coordinator

Visual Effects by 

Claudia Amatulli ... visual effects coordinator
Adrienne Anderson ... visual effects production manager
Jasper M. Baltzersen ... digital paint & roto artist: LAIKA
Joe Beckley ... CG matte painter / CG texture artist
Matthew Beightol ... roto/paint artist
Kane Brassington ... stereo paint fix artist
Billy Cabey ... layout artist
Claudia Candia ... texture artist
Daniel R. Casey ... layout / pre-visualization artist
Nicholas Childs ... compositor
Alexandria Condon ... junior modeler / layout artist
Michael Cordova ... senior compositor
Gentry Davidson ... digital artist
Jon Dobson ... technical director
Simon Dunsdon ... Layout/Previs Supervisor
Dustin Dybevik ... roto, paint, comp artist
David Ellis ... digital artist
Steve Emerson ... visual effects supervisor
Kent Estep ... effects animator
Jonathan Flack ... technical director
Philip Fraschetti ... compositor: Laika
Joe Gorski ... cg animator
Justin Graham ... paint & roto lead
Emily Greene ... visual effects
Micah Henrie ... senior technical director
Jorge Heredia ... digital paint and roto artist
Veronica Hernandez ... senior roto/paint artist
Nile Hylton ... lead crowd technical director: LAIKA
Nick Jauregui ... junior surveyor/matchmover / visual effects data wrangler (as Nicholas Jauregui)
Timur Khodzhaev ... senior compositor
Joey Kowalewicz ... junior fx artist
Grant Laker ... CG asset creation lead
Daniel Leatherdale ... digital compositor
Zachary Linkow ... roto/paint artist
Patrick Louie ... digital paint & roto artist: LAIKA
James McPherson ... digital compositor
Martin Orlowski ... senior character technical director
Ira Owens ... previs layout artist
Tilman Paulin ... senior compositor: LAIKA
Joe Phoebus ... senior fx artist: Laika
Annie Pomeranz ... visual effects producer
Ben Posey ... render wrangler
Jason Potter ... data wrangler
Bob Powell ... Pipeline Technical Director
Mitch Prater ... cg shader writer
Ralph Procida ... senior compositor
Owen Revell ... digital compositor
Erich Richter ... digital compositor (credits sequence)
David J. Rowe ... IT Manager System Support
Tarek Saleh ... digital paint & roto artist: LAIKA
Brett Schroeder ... cg animator
Rick Sevy ... cg supervisor
Jeff W. Smith ... set data integration/matchmove layout artist
Joon Soo Song ... additional animator
Joelle Spencer-Gilchrist ... visual effects production manager
Peter Stuart ... effects animator
Chris Sutherland ... digital compositor
Aileen Portia Tolentino ... moldmaker
Terrance Tornberg ... lighting & compositing technical director / look development
Carolyn Vale ... cg animator
Loren Van Wiel ... digital compositor
Brian Van't Hul ... visual effects supervisor
Trish Van't Hul ... senior paint artist
Peter Vickery ... compositing supervisor
Eric Wachtman ... cg look development lead
Richard Wearmouth ... motion editor
Holly Webster ... CG texture artist
Christopher Weinberg ... surveyor & matchmover: handsome
Curtis Darwin Zinn ... roto-paint artist
Mario Capellari ... visual effects artist (uncredited)
Paulette Harutnian ... modeling (uncredited)
Andrew Schneider ... cg animator (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Eric Adkins ... lighting cameraman
Christian T. Andrews ... motion control engineer
Drew Fortier ... assistant camera
Dean Holmes ... lead motion control operator
John Leonhardt ... stage production assistant/assistant camera trainee
Jesse Levitt ... assistant camera
Ali Potvin ... assistant miniature lighting
Jason Ptaszek ... stage technician
Pat Sweeney ... lighting cameraman
David Trappe ... motion control camera operator
Trahern Wells ... lighting & camera production assistant
James WilderHancock ... gaffer

Animation Department 

Albert Adee ... rapid prototype quality assurance
Daniel Alderson ... lead animator
Debra Armstrong ... Key Assistant Animator
Paul Andrew Bailey ... animator
Philip Beglan ... animator
Kyle Bell ... CG Facial Animator / cg facial animator
Ludovic Berardo ... animator
Stephen Bodin ... additional animation: ending sequence
Rebecca Bowen ... end credits
Michel Breton ... end credits
Jon David Buffam ... animator (ending sequence)
Sean Burns ... facial animator
Kristien Vanden Bussche ... animator
Dominic Cardoso ... Rapid Prototype Engineering Assistant Fabricator
Fred Cline ... storyboard artist
Paolo Cogliati ... CG facial animator - production intern / cg facial animation intern
Michael Cole ... cg facial rigger
Jeff Croke ... CG Facial Animator / CG rapid prototype animator / cg facial animator
Payton Curtis ... additional animation / animator
Phil Dale ... animator
Helen Duckworth ... CG modeler
Mattzilla Duron ... mold maker
Matt Ellsworth ... track reader
Anthony Elworthy ... animator
Rick Farmiloe ... 2-D facial animator / 2-d facial animator / end credits
David Feiss ... additional story artist
Adam Fisher ... Facial Animator / facial animator
Toby Froud ... character fabricator
Kingman Gallagher ... Rapid Prototype Engineering Lead Fabricator / fabrication design lead
Michelle Gorski ... CG Facial Animator / cg facial animator
Mael Gourmelen ... animator credits sequence / end credits
Maximilian Graenitz ... animator: ending sequence / end credits
Martha Grant ... Replacement Animation Specialist
Luis Grané ... character designer
Charles Greenfield ... animator
Brian Leif Hansen ... animator
Chris Hauge ... storyboard artist
Morgan Hay ... fabrication performance lead
Georgina Hayns ... Creative supervisor puppets
Mike Hollenbeck ... animator
Todor Iliev ... animator
Jan Johnson ... end credits
Ty Johnson ... cg modeler
Travis Knight ... lead animator
Danail Kraev ... animator
Rachelle Lambden ... animator
Malcolm Lamont ... lead animator
Lars C. Larsen ... animation rigger
Adam Lawthers ... cg facial animator / stop-motion animator
Celeste Leipham ... assistant animator
John Leonhardt ... rapid prototype quality assurance
Matias Liebrecht ... animator
Jarred Love ... cg facial rigger
Jan-Erik Maas ... animator
Dan MacKenzie ... animator
Christina Mackin ... animation coordinator
Sylvain Marc ... character designer
Brian McLean ... Creative Supervisor: Replacement Animation and Engineering
Stephen Melagrano ... animator
Joseph E. Merideth ... end credits
Jeremy Murphy ... Facial Animator / facial animator
Sam Neimann ... end credits
Shannon O'Neill ... character fabricator
Brian Ormiston ... story artist
Kevin Parry ... assistant animator
Florian Perinelle ... animator
Tucker Piontek ... Rapid Prototype Engineering Assistant Fabricator
Shane Prigmore ... character designer (original production)
Dan Ramsay ... animator
Becky Redhead ... mold maker puppet department
Temris Ridge ... end credits
Cory Rossnagel ... animation coordinator
Brad Schiff ... animation supervisor
Peg Serena ... Facial Animation Supervisor / facial animation supervisor
Victoria Simiele ... 3D printer and rapid prototyping technician
Kim Slate ... Lead Facial Animator / lead facial animator
Mike Smith ... character designer / end credits
Joon Soo Song ... CG Facial Animator / cg facial animator / facial animator
Aaron Sorenson ... end credits
Sara Spink ... rapid prototype quality assurance
Gabe Sprenger ... CG Facial Animator / animator / cg facial animator
Jason Stalman ... character animator
Anthony Straus ... animator
Crystal Tabaldo ... rapid prototype quality assurance
Philippe Tardif ... animator
Neil Taylor ... rapid prototype quality assurance
Gabriel Temme ... character fabricator / mold maker
Chris Tootell ... animator
Ann Whim Tseng ... rapid prototype quality assurance
Suzanne Twining ... animator
David Vandervoort ... 2-D facial animator / 2-d facial animator / 2D facial animator / story artist
Chris Waddell ... mold maker
Danielle West ... Rapid Prototype Engineering Assistant Fabricator
Ian Whitlock ... CG Facial Animator / animator / cg facial animator / facial animator
Kyle Williams ... animator
Lance Woolen ... character fabricator
Dobrin Yanev ... animator
Andrew Zubko ... replacement animation tester
Bonnie Robinson ... assistant animator (uncredited)

Casting Department 

Barbara Harris ... adr voice casting

Costume and Wardrobe Department 

Brittany Bennett ... costume fabricator
Julie Grasher ... costume fabricator
Clair Monaghan ... costume fabricator
Colette Nickola ... costume fabricator
Becky Redhead ... costume fabricator
Caitlin Shirts ... costume fabricator
Heidi Sowa ... costume fabricator
TaMara Carlson Woodard ... Costume fabricator (as Tamara Carlson) / costume fabricator (as Tamara Carlson)
Aine Woods ... costume fabricator

Editorial Department 

Don Andrews ... assistant editor
Gus Comegys ... digital intermediate editor
John Daro ... senior digital intermediate colorist
Eiko Emersleben ... assistant editor
Ralph Foster ... additional editor
Jason Modica ... lead quality assurance
Christopher Murrie ... additional editor
Angelique Perez ... digital intermediate producer
Nik Siefke ... assistant editor
Zoe Verrier-Stunt ... recording coordinator: UK
Rob Bonz ... associate editor (uncredited)
Jitte Hoekstra ... editor: cinema spot (uncredited)
Jon Price ... associate editor (uncredited)

Music Department 

Geoff Alexander ... orchestrator
James Bellamy ... supervising music editor
Rachel Bolt ... viola
Fiona Cruickshank ... score recordist
Sylvia Hallett ... soloist: musical saw
Richard Harwood ... musician: principal cello / musician: solo cello
Jody Jenkins ... music programmer
Jon Mattox ... trailer music composer
Laura Nakhla ... assistant music supervisor
Samuel Pegg ... midi preparation
John Prestage ... music assistant engineer
Maggie Rodford ... music supervisor
Aaron C. Shang ... music editor
Hilary Skewes ... musician contractor
Jonathon Stevens ... music editor
Nick Wollage ... score engineer & mixer
Carolynne Wyper ... orchestrator agent

Transportation Department 

Ryan Harriss ... production driver

Other crew 

Benjamin William Adams ... puppet sculptor / sculptor
Jill Ahlstrand ... character fabrication supervisor
Anthony Aiello ... production technology / software engineer
Zack Anderson ... Assistant CG Modeler
Maria Andreotti ... photoshop pa / puppet fabrication assistant
Mitzi Ang ... human resources
Heidi Armour ... hair and fur fabricator
Amy Bailey ... adminstrative services
Hannah Baker ... Replacement Animation Tester
Erin Baldwin ... accounting & finance
Cassandra Barbour ... Rights and Clearances
Gary Barkin ... legal
Hamilton Barrett ... information technology / junior systems administrator
Maggie Begley ... publicist
Brittany Bennett ... costume fabricator
Christine Bergren ... legal
Shea Bordo ... lead caster
Ron Bottitta ... adr voice artist
Marisa Bravo ... human resources
Lauren R. Brown ... Assistant Puppet Wrangler
Jason Bryant ... accounting & finance
Tory Bryant ... lead texture artist
Jared Bumgarner ... production scheduler
Chris Butler ... presenter
Trevor Cable ... editorial department manager
Claudia Candia ... Texture Artist
Mike Card ... production runner
Dominic Cardoso ... junior fabricator
Nik E. Carey ... caster
Brett Carville ... assistant puppet fabricator
Dexter Caseres ... caster
Rachel Cherry ... lead hand fabricator / lead hands department
Yin-Yee Chung ... accounting & finance
Greggory Collier ... production technology
Rosemary A. Colliver ... Head of Legal and Business Affairs
Alicia Cortes ... puppet fabrication coordinator
Jeff Croke ... CG Facial Animator
Sara Crowley ... assistant to the producer / marketing coordinator / script supervisor
Nicole Cuevas ... choreographer
Phil Dale ... development director
Bradley W. Day ... production accountant
Jon Dobson ... technical director
Dave Drusky ... media engineer
Robert Ducey ... technical director
Helen Duckworth ... cg modeler
Elsa Dye ... lead costume fabricator
David J. Epstein ... 3rd assistant director
Toby Ethridge ... administrative services
Kate Evans ... administrative services
William Fife ... information technology
Nicole Fitzhugh ... department coordinator
Scott Foster ... puppet sculptor / sculptor
Brett Foxwell ... armaturist
John Henry Frankenhauser ... desktop systems administrator / information technology
Wendy Frankenhauser ... human resources
Karen Fried ... publicist
Toby Froud ... puppet sculptor / sculptor
Mark Gaiero ... armaturist
Kathy Germer ... accounting & finance
Anna Glanton ... assistant caster
Amy Gohal ... cg facial rigger
Chris Goodson ... production assistant
Jessica Goss ... accounting & finance
Martha Grant ... replacement animation tester
Julie Grasher ... costume fabricator
Richard Guinan ... administrative services
Kev Harwood ... 1st assistant director
Micah Henrie ... vfx pipeline support
Tori Herbst ... administrative services
Christopher Herman ... production purchaser
Miriam Hess ... script coordinator
Emelia Hiltner ... hair and fur fabricator
Michael Hix ... information technology
David Hogan ... administrative services
Sarah Hulin ... hair and fur fabricator
Matt Isakson ... head of mold making
Fleur Jago ... recording coordinator uk
Amy Jakovec ... production assistant
Leif Jenssen ... administrative Services
Jennifer Jewell ... 3d printer technician
Suzanne Johnson ... human resources
Ty Johnson ... cg modeler
Christina Kemp ... hand fabricator
Chrtistina Kemp ... hand armaturist
Stephanie Keske ... jr. technical director / production technology
Meredith Koch ... 3rd assistant director
Jennifer Kozik ... information technology
Anna Kvorning ... human resources
Thalia Lane ... head of costume
Ann Larson ... assistant armaturist
Evan Larson ... texture production assistant
Michael Laubach ... technical director of facial rigging
Faon Lewis ... head of casting
Jessica Salesky Lowe ... quality assurance lead
Kenneth Lowe ... production technology
Jessica Lynn ... hair and fur fabricator
Aaron Matthews ... caster
Caitlin McDowell ... administrative services
Jeanne McIvor ... armaturist
Kyle Melton ... media engineer / production technology
Beverley Menillo ... human resources
Paul Messina ... production purchasers
Thomas Bradley Meyers ... armaturist
Clair Monaghan ... costume fabricator
Ilene Morgan ... production accountant
Angela Muldoon ... assistant armaturist
Emily Myers ... hand armaturist / hand fabricator
Owen Nelson ... software engineer
Paula J. Newman ... adr
Colette Nickola ... costume fabricator
Aurore Nightingayle ... caster
Brendan O'Hara ... production technology
Megumi Ogo ... caster
Nick Ower ... assistant to the directors
Miel-Margarita Paredes ... armaturist
Jocelyn Pascall ... production coordinator
Janet Pearce ... caster
Matthew Perna ... 3d printer technicians
Tucker Piontek ... junior fabricator
Jessica Polaniecki ... replacement animation tester
Gillian Povey ... hand armaturist / hand fabricator
Robert Powell ... Production Technology / production technology
Christopher Rabilwongse ... puppet painter
Kathy Radcliffe ... executive assistant: Travis Knight
Gary Raksis ... executive
Kellie Raz ... human resources
Graham Read ... armaturist
Becky Redhead ... costume fabricator (as Rebecca Redhead)
Jeanne Rich ... production technology
Darren Richardson ... adr voice artist
Kyle Rossi ... administrative services
David J. Rowe ... information technology (as David Rowe)
James Rozes ... information technology
Jenniphur Ryan ... legal & business affairs / legal and business affairs
Kelli Sawyer ... runner
Franklin Scheu ... information technology / systems administrator
Annika Schindler ... costume fabricator
Whitney G. Schmerber ... 3rd assistant director
Jocelyn Seid ... human resources
Mark Shapiro ... brand and marketing management
Lydia Shields ... accounting & finance
Caitlin Shirts ... costume fabricator
Vic Simiele ... 3d printer technician
Nick Smalley Ramsdale ... armaturist
Kevin Smith ... recording coordinator us
Kevin Smith ... script recording coordinator
Mahlon Smith ... information technology
Nicholas Guy Smith ... adr loop group
Dustin Sohn ... assistant character fabricator / assistant puppet fabricator
Heidi Sowa ... costume fabricator
Jeremy Spake ... head of armature
Martha Steele ... information technology
Jeff Stringer ... Production Technology
Jeff Stringer ... production technology
Anna Featherly Sutton ... puppet painter
Donna Tarabella ... accounting & finance
Jennie Terranova ... administration op - uncredited
Jason Thibodeaux ... puppet painter
Mark Thompson ... caster
Brian Tindall ... cg modeler
Cecilia Tonnison ... puppet painter
Danie Townsley ... junior fabricator (as Danie West)
Sid Tucker ... armaturist
Jeff Vandehey ... information technology
David Varieur ... information technology
Zoe Verrier-Stunt ... recording coordinator uk
Nicholas Vincent ... 3d printer technician
Chris Walker ... caster
Holly Werner ... 2nd assistant director
Jacqueline White ... data wrangler
Kyle Williams ... cg modeler
Samuel Wilson ... 1st assistant director
TaMara Carlson Woodard ... costume fabricator (as TaMara Carlson-Woodard)
Áine Woods ... costume fabricator
Amy Wulfing ... head of puppet painting
Tim Yates ... lead replacement animation specialist
Doug Young ... production assistant
Kristine Zentmeyer ... human resources
Summer Zimmerman ... puppet fabrication coordinator
Andrew Zubko ... replacement animation tester
Patrick Zung ... armaturist
Emma Gessow ... reception coordinator (uncredited)
Amelia 'Mia' Sires ... media engineer (uncredited)

Thanks 

Jonathan Groff ... special thanks
Ian Mackinnon ... with thanks: Mackinnon & Saunders
Peter Saunders ... with thanks: Mackinnon & Saunders
Ira Ungerleider ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed