Edit
"Australian Survivor" I Just Feel So Bad (TV Episode 2002) Poster

Full Cast & Crew

Writing Credits (in alphabetical order)  

Charlie Parsons ... (creator)

Cast (in credits order)  

Lincoln Howes Lincoln Howes ... Himself - Host
Sophie Woods Sophie Woods ... Herself - Aurora Tribe
Sylvan Dorney Sylvan Dorney ... Himself (credit only)
Deborah Peart ... Herself (credit only)
Jeff Brown Jeff Brown ... Himself (credit only)
Sciona Browne Sciona Browne ... Herself - Aurora Tribe
Tim Duggan Tim Duggan ... Himself (credit only)
Katie Gold Katie Gold ... Herself - Aurora Tribe
Joel Betts Joel Betts ... Himself - Aurora Tribe
Lucinda Allen-Rhoades Lucinda Allen-Rhoades ... Herself (credit only)
David Haas David Haas ... Himself (credit only)
Caren Shaw Caren Shaw ... Herself (credit only)
Craig Abbott Craig Abbott ... Himself - Aurora Tribe
Naomi Knight Naomi Knight ... Herself - Juror
Lance Brooks Lance Brooks ... Himself - Aurora Tribe
Jane Dalton Jane Dalton ... Herself - Aurora Tribe
Rob Dickson Rob Dickson ... Himself - Aurora Tribe

Produced by 

Leigh Abbott ... producer
David Alrich ... supervising producer
Deb Byrne ... supervising producer (as Debbie Byrne)
Rob Clifford ... producer
Margi Hoy ... producer
Kirsty Hunter ... website producer
Phil Kemp ... senior producer
Teague McGrath ... producer
Fiona McKenzie ... senior producer
Stephen Peters ... executive producer
Kate Sutton ... producer
Tim Vincent ... producer
Karen Willing ... senior producer
Tim Wise ... producer

Music by 

Jack Robin

Film Editing by 

Allan Beauman
Lucinda Hamley

Art Direction by 

Venetia Armstrong-Smith

Production Management 

Laura Hansen ... production manager
Marni Winter ... location production manager

Art Department 

Julie Benson ... art department coordinator
Jye Dartnell ... art department
Annette Deal ... graphic designer: opening titles
Gregg Jowett ... art department
Wolf Mach ... leading hand: base camp
Fred Mar ... graphic designer: opening titles
Will Northam ... art department
Yael Super ... art department coordinator
Craig Verrall ... art department
Darren Waters ... art department
Andrew Watson ... art department

Sound Department 

David Ballment ... sound recordist
Jerry Batha ... sound recordist
Craig Bronger ... sound recordist
Rick Creaser ... sound recordist
Lachlan Fletcher ... sound recordist
Adrian Irwin ... sound recordist
Serge Lacroix ... post-production audio: The Sergery
David Lynn ... sound recordist
Steve Ravich ... sound recordist
Jonathon Wilson ... sound recordist

Special Effects by 

Phil Clark ... pyrotechnics gas fitter
David Trethewey ... pyrotechnics designer: Ua3 Special Effects

Visual Effects by 

Don Dennis ... technical operations manager

Stunts 

Kerry Blakeman ... safety officer

Camera and Electrical Department 

Ian Barwick ... best boy
Paul Bowen ... camera operator
Matt Bronger ... camera operator
Stuart Bruce ... camera operator
Steve Carter ... gaffer
Paul Croll ... camera operator
Leo Faber ... camera operator: digital video camera
Ben Herbertson ... camera operator
Dion Isaacson ... camera operator
Andrew AJ Johnson ... camera operator: jib camera (as Andrew Johnson) / steadicam operator (as Andrew Johnson)
Gregory Kung ... camera operator
Trevor Lauritzon ... site electrician
Scott Richardson ... camera operator
Nigel Rungen ... camera operator

Editorial Department 

Ian Andes ... consultant: digital editing
Aimee Durrant ... associate editor
Benjamin J. Frost ... associate editor (as Ben Frost)
Dwaine Hyde ... colour grader: Omnilab Post
Lee Wood ... assistant editor

Transportation Department 

Gavin Harvey ... transport coordinator

Other crew 

Peter Barr ... medical officer
John Bennett ... security manager
Mark Broad ... security officer
Robert Brown ... security officer
Jamie Campbell ... publicist
Brooke Cashell ... publicist
Jeff Cobbin ... medical officer
Roger Corbin ... helicopter pilot
William Creamer ... financial accountant
Evangeline Feary ... catering: Food Noir
Darryl Gerber ... security officer
Prue Hamill ... contestant coordinator
Brian Hocking ... challenge and tribal council designer
Alexander Kahan ... production assistant (as Sasha Kahan)
Vanessa Machin ... runner
Sean McBride ... challenge advisor
Rick Meredith ... medical officer
Jasmin Michell ... unit coordinator
Julie Miller ... researcher
Digby Mitchell ... runner
Rebecca Murray ... contestant coordinator
Paul Newland ... helicopter pilot
Rebecca Nielsen ... runner
Jacqui Louez Schoorl ... senior production assistant (as Jacqui Louez)
Andrew Stewart ... legal
Glenn Theakstone ... base camp assistant
Sarah Thornton ... production assistant
Stephen Turner ... security officer
Steve Wood ... challenge and tribal council director
Samantha Woodruff ... production assistant

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed