Edit
"Rome" How Titus Pullo Brought Down the Republic (TV Episode 2005) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Michael Apted

Writing Credits  

John Milius ... (created by) and
William J. MacDonald ... (created by) and
Bruno Heller ... (created by)
 
Bruno Heller ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Ray Stevenson ... Titus Pullo
Kevin McKidd ... Lucius Vorenus
Polly Walker ... Atia of the Julii
Kenneth Cranham ... Pompey Magnus
Lindsay Duncan ... Servilia of the Junii
Tobias Menzies ... Marcus Junius Brutus
Kerry Condon ... Octavia of the Julii
Karl Johnson ... Porcius Cato
Indira Varma ... Niobe
David Bamber ... Marcus Tullius Cicero
Max Pirkis ... Gaius Octavian
Nicholas Woodeson ... Posca
Paul Jesson ... Scipio
Coral Amiga ... Vorena the Elder
Anna Francolini ... Clarissa
James Purefoy ... Mark Antony
Ciarán Hinds ... Gaius Julius Caesar
Manfredi Aliquo Manfredi Aliquo ... Castor (as Manfredi Aliquo')
Frank Baker Frank Baker ... Doctor
Lidia Biondi Lidia Biondi ... Merula (as Lydia Biondi)
John Boswall ... Curial Magistrate
Alexander Brooks ... Milo (as Leslie Csuth)
Matt Patresi ... Durio
Alessio Di Cesare Alessio Di Cesare ... Rubio
Alessandro Inchiappa Alessandro Inchiappa ... Courier
Maura Orefici Maura Orefici ... Priest
Sean Madden Sean Madden ... Otho
Ian McNeice ... Newsreader
Francesco Pini Francesco Pini ... Slave Dealer
Sergio Di Pinto Sergio Di Pinto ... Stilicho
Alessandro Prete Alessandro Prete ... Tarquin
Anna Fausta Primiano Anna Fausta Primiano ... Vorena the Younger
Roberto Davide ... Glabius (as Roberto Purvis)
Bart Ruspoli ... Tribune
Jonathan Readwin ... Crito
Ted Rusoff ... Strabo
Ilaria Stivali Ilaria Stivali ... Peasant Woman (as Iliaria Stivali)
Sebastiano Vinci Sebastiano Vinci ... Wild Eyed Man
Rest of cast listed alphabetically:
Nico Toffoli ... Roman Legionaire (uncredited)
Massimiliano Ubaldi Massimiliano Ubaldi ... Ubian #1 (uncredited)

Produced by 

Michael Apted ... consulting producer
Frank Doelger ... executive producer
James Dyer ... co-executive producer (as Jim Dyer)
Bruce Everett ... co-producer
Bruno Heller ... executive producer
James G. Hirsch ... co-producer (as James Hirsch)
Eugene Kelly ... co-executive producer
Todd London ... co-producer
William J. MacDonald ... executive producer
John Milius ... executive producer
Eleanor Moran ... producer
Robert A. Papazian ... co-producer (as Robert Papazian)
Marco Valerio Pugini ... producer
Anne Thomopoulos ... executive producer
Stan Wlodkowski ... co-executive producer
Frank Yablans ... co-producer

Music by 

Jeff Beal

Cinematography by 

Martin Kenzie
Marco Pontecorvo ... co-director of photography
Alik Sakharov ... co-director of photography

Film Editing by 

Rick Shaine
Sidney Wolinsky

Casting By 

Nina Gold

Art Direction by 

Dominic Hyman
Carlo Serafin ... (as Carlo Serafini)
Domenico Sica ... supervising art director

Set Decoration by 

Cristina Onori

Costume Design by 

April Ferry

Makeup Department 

Claudia Catini ... hair stylist
Elisabetta De Leonardis ... hair stylist
Federico Laurenti ... makeup artist
Vincenzo Mastrantonio ... key special effects makeup artist (as Enzo Mastrantonio)
Ferdinando Merolla ... key hair stylist
Samankta Mura ... hair stylist (as Samankta Giorgia Mura)
Francesco Nardi ... makeup artist
Giulio Pezza ... makeup artist
Salvatore Placenti ... special effects makeup plaster
Alessandra Romani ... assistant makeup artist
Aldo Signoretti ... hair designer
Matteo Silvi ... makeup artist
Maurizio Silvi ... makeup designer
Laura Tonello ... makeup artist
Luca Vannella ... assistant hair stylist (uncredited)

Production Management 

Luca Fortunato Asquini ... production manager
Diego Cavallo ... unit manager
Fabiomassimo Dell'Orco ... unit production manager
Alessandro Manni ... assistant production manager
Attilio Moro ... assistant unit manager
Dana Reaves Bolla ... production supervisor (as Dana Bolla)
Daniela Rocco ... unit manager
Piergiuseppe Serra ... production manager (as Beppe Serra)
Stan Wlodkowski ... unit production manager (as Stanley Wlodkowski)

Second Unit Director or Assistant Director 

Julie A. Bloom ... first assistant director (as Julie Bloom)
Sergio Ercolessi ... first assistant director
Edoardo Ferretti ... second second assistant director
Tommy Gormley ... first assistant director (as Thomas Gormley)
Gianluca Mangiasciutti ... assistant director
Enrico Mastracchi Manes ... first assistant director
Paolo Merosi ... third assistant director
Kiersten Pilar Miller ... second assistant director (as Kiersten Miller)
Luca Padrini ... second second assistant director
Barbara Pastrovich ... second assistant director
Edoardo Petti ... second second assistant director
Marco Pettini ... first assistant director
Barbara M. Ravis ... second assistant director (as Barbara Ravis)
Victor Bojinov ... first assistant director: Bulgaria (uncredited)

Art Department 

Livio Alessandrini ... leadman
Riccardo Andreotti ... leadman
Carlo Avvisato ... stand-by prop
Marzio Bardi ... stand-by prop
Monica Barlucchi ... painter
Romano Bellucci ... head carpenter
Michelangelo Bianchi ... assistant on-set dresser
Agostino Bivi ... head painter
Andrea Bivi ... assistant painter
Arnaldo Bivi ... stand-by painter
Antonio Borea ... stand-by prop
Nicola Bucci ... assistant painter
Paolo Cameli ... stand-by painter
Dimitri Capuani ... draftsman
Giancarlo Carbonaro ... leadman
Roberto Caruso ... assistant set decorator
Chiara Cecili ... assistant painter
Andrea Cefalo ... assistant carpenter
Massimiliano Ciamei ... assistant on-set dresser
Leonardo Cruciano ... propmaker
Vincenzo Cutri ... storeman
Marco Davoli ... stand-by carpenter
Davide De Joannon ... assistant on-set dresser (as Davide De Iannon)
Giancarlo Di Fusco ... painter
Maria Francesca Fogagnolo ... assistant set decorator
Davide Franconieri ... greensman
Mark Fruin ... stand-by props
Ruggero Gamba ... calligrapher
Ivano Gatti ... painter
Samuele Giardina ... assistant painter
Raffaella Giovannetti ... assistant set decorator
Daniela Giovannoni ... assistant art director
Cristiano Gobbi ... on-set dresser
Orlin Grozdanov ... painter
Marcela Iriarte ... set decoration production assistant
Glauco Isidori ... painter
Marco Lo Russo ... labor
Viviana Lo Russo ... head painter
Fabio Marconi ... leadman
Mark McNeil ... stand-by props
Alessandro Mele ... props
Simona Migliotti ... draftsman
Rodolfo Mignacca ... draper
Lorenzo Monaca ... painter
Antonio Murer ... head prop maker
Mauro Nati ... leadman
Luigi Ottolino ... sculptor
Gianluca Piola ... props
Claudia Pugnaloni ... assistant painter
Gianpaolo Rifino ... draftman
Priscilla Rossi ... draftsman
Danilo Rossiello ... greensman
Luciano Rossiello ... greensman
Giuliano Santalucia ... props
Alex Santucci ... assistant set dresser (as Alessandro Santucci)
Alessio Schenone ... assistant prop maker
Antonio Schiavulli ... greensman
Briseide Siciliano ... buyer
Eve Silvester ... art department coordinator
Andrea Sinigaglia ... head painter (as Andrea Sinigallia)
Egidio Spugnini ... draftsman
Claudio Stefani ... on-set dresser
Roberto Sugamele ... assistant carpenter
Sirio Sugamele ... carpenter
Sergio Tiberti ... construction coordinator
Annikka Toni ... art production assistant
Luca Tranchino ... draftsman
Lino Travagliato ... stand-by carpenter
Luigi Urbani ... prop coordinator
Lisa Urbano ... assistant property master
Arthur Wicks ... property master
Marco Furbatto ... model maker (uncredited)
Thomas Jones ... props model maker (uncredited)
Mosko Masev ... property buyer (uncredited)
Sebastiano Murer ... stand-by prop (uncredited)
Letizia Santucci ... assistant set decorator (uncredited)

Sound Department 

Alfonso Calvo ... dubbing mixer
David B. Cohn ... supervising sound editor
Benjamin L. Cook ... supervising sound effects editor
William Freesh ... re-recording mixer
Matt Grimes ... supervising sound editor
Chato Hill ... assistant sound editor
Amy Kane ... foley artist
David Mann ... sound effects editor
R. Russell Smith ... re-recording mixer
Chris Winter ... assistant sound editor
Samuel C. Crutcher ... sound effects editor (uncredited)

Special Effects by 

Daniel Acon ... special effects supervisor
Stefano Corridori ... special effects
Rumen Stoychev ... special effects technician

Visual Effects by 

Kevin Ahern ... visual effects editor
Jaume Arteman ... digital compositor: Cinesite
Adriano Cirulli ... digital compositor / on-set visual effects coordinator
Paul Edwards ... visual effects producer: Cinesite
James Foster ... digital artist
Juan Jesús García ... senior matte artist: Cinesite
Barrie Hemsley ... visual effects producer
Clare Herbert ... visual effects production manager
Tim Jones ... visual effects technical director
James Madigan ... visual effects supervisor
Gurel Mehmet ... digital matte painter: Cinesite
Donal Nolan ... digital compositor: Baseblack
Joe Pavlo ... visual effects supervisor
Carlos Poon ... digital artist: The Senate VFX
Michele Sciolette ... visual effects supervisor: Cinesite
Doug Spilatro ... visual effects
Luigi Tommaseo ... network and operations: The Senate VFX
Anton Yri ... digital compositor
Duncan Lees ... head of 3D services: Plowman Craven and Associates (uncredited)
Clare Norman ... visual effects producer: Cinesite (uncredited)

Stunts 

Paolo Antonini ... assistant swordmaster
Mauro Aversano ... stunt double
Daniele Chiofalo ... stunts
Stefano Maria Mioni ... stunt coordinator
Dario Narducci ... junior stunt
Giorgio Antonini ... stunt double: Ray Stevenson (uncredited) / swordmaster (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Ettore Abate ... electrician
Roberto Albero ... grip
Massimo Angelucci ... rigging grip: red unit grip department
Giampaolo Bagala ... rigging grip: yellow unit grip department (as Giampaolo Bagalá)
Roberto Bagalá ... grip: yellow unit grip department
Massimo Barbona ... grip: red unit grip department
Franco Biciocchi ... still photographer
Umberto Bramucci ... electrician: yellow unit electrical department
Giovanni Canevari ... camera operator: "b" camera, yellow unit camera department (as Tani Canevari)
Vincenzo Carpineta ... camera operator: "a" camera, red unit camera department
Mario Carradori ... best boy grip: red unit grip department
Ulderico Caruso ... labourer: yellow unit electrical department
Eugenio Cinti Luciani ... additional photography
Giovanni Coacci ... grip: yellow unit grip department
Maurizio Cremisini ... first assistant camera: "b" camera, red unit camera department
Sergio De Luca ... second assistant camera: "b" camera, red unit camera department
Simona De Lullo ... camera loader: "a" camera, red unit camera department
Roberto De Nigris ... camera operator: "b" camera, red unit camera department
Alessandro Di Meo ... second assistant camera: "a" camera, red unit camera department
Paolo Di Stefano ... electrician
Giovanni Gabriele ... electrician
Sergio Gabrielli ... grip: red unit grip department
Antonio Gasbarini ... chief lighting technician: yellow unit electrical department (as Antonio Gasbarrini)
Roberto Giangrande ... video assist: second unit, red unit camera department
Marco Graziaplena ... second assistant camera: "b" camera, yellow unit camera department
Fernando Massaccesi ... electrician: red unit electrical department
Franco Micheli ... grip: yellow unit grip department
Alberico Novelli ... chief lighting technician: red unit electrical department
Sami Novelli ... electrician: yellow unit electrical department
Michele Paradisi ... second assistant camera: second unit, red unit camera department
Marcello Pericone ... electrician: red unit electrical department (as Marcello Perricone)
Francisco Pintore ... first assistant camera: "b" camera, yellow unit camera department (as Francesco Pintore)
Francesco Quattrone ... electrician: red unit electrical department
Mirko Richichi ... camera truck
Massimo Rinella ... grip: red unit grip department
Alberto Rogante ... assistant chief lighting technician: yellow unit electrical department
Marco Rossi ... electrician: red unit electrical department
Roberto Ruzzolini ... camera operator: "a" camera, red unit camera department
Marco Santarelli ... grip
Claudio Serantoni ... best boy grip: yellow unit grip department
Enrico Stella ... grip: red unit grip department
Stefano Tentellni ... electrician: yellow unit electrical department
Luciano Teolis ... first assistant camera: "a" camera, red unit camera department
Paolo Tiberti ... key grip: red unit grip department
Pietro Tiberti ... key grip: yellow unit grip department
Alberto Torrecilla ... first assistant camera: second unit, red unit camera department
Riccardo Umetelli ... first assistant camera: "a" camera, yellow unit camera department
Daniele Verdenelli ... electrician: yellow unit electrical department
Fabrizio Vicari ... camera operator: "a" camera, yellow unit camera department
Massimiliano Zenga ... second assistant camera: "a" camera, yellow unit camera department (as Massimo Zenga)
Roberto Barbona ... grip: red unit grip department (uncredited)
Gianluca Bombardone ... assistant camera (uncredited)
David Giorgio ... video assist operator: red unit camera department (uncredited)
Martin Goins ... backstage cinematographer (uncredited)
Alessandro Rossi ... assistant chief lighting technician: red unit electrical department (uncredited)

Animation Department 

Eugene Yelchin ... illustrator: titles

Casting Department 

M. Rosaria Caracciolo ... casting: minors (as Rosaria Caracciolo)
Beatrice Kruger ... casting: Italian casting
Veronika Mancino ... assistant casting: Italy
Stephen Moore ... assistant casting: UK
Guillermo Pricolo ... casting: minors
Mark Wells ... casting assistant
Roberta Butti ... extras casting (uncredited)
Barone Francesca ... crowd casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Giuseppe Avallone ... assistant costume designer
Simone Baldinelli ... metal worker
Annick Biltresse ... costume department coordinator
Isabelle Caillaud ... set costumer
Cristina Casani ... costumer
Marco Fantoni ... costumer
Daniela Fersino ... on-set seamstress
Luca Giampaoli ... key metal worker
Augusto Grassi ... costume supervisor
Giampaolo Grassi ... key leather man
Giampiero Grassi ... master tailor (as Giampietro Grassi)
Marco Idini ... dyer
Katy Jonson ... dyer
Giovanni Lipari ... costumer
Katrin Marras ... costumer
Cristina Marta ... seamstress
Lior Ozan ... set costumer
Pamela Paolini ... lead dyer
Giovanni Paris ... costumer
Uliva Pizzetti ... costume set supervisor
Nadia Salvatore ... costumer (as Nadia Salvatori)
Elisabetta Tomasso ... costume department coordinator
Cristina Tucci ... dyer
Maria Pia Viselli ... seamstress
Aleanza Zanon ... costumer
Andrea Sorrentino ... costumer (uncredited)

Editorial Department 

Pankaj Bajpai ... colorist
Jonathan Brytus ... post-production coordinator
Danila Colamatteo ... post-production coordinator
Alexander Hudson ... assistant editor
Yan Miles ... first assistant editor
Nazzareno Neri ... telecine colorist
Stefano Petrucci ... assistant editor
Kenneth Requa ... post-production assistant

Location Management 

Gerardo 'Dino' Alberto ... location facilities
Andrea Alunni ... location manager
Antongiulio Dell'Orco ... location manager supervisor
Daniele Modesti ... location manager
Andrea Passalacqua ... location manager
Emiliano Ravera ... assistant location manager
Cristina Tacchino ... unit location manager

Transportation Department 

Marco Bianchetti ... driver
Saverio Del Zio ... transportation captain
Franco Di Vincenti ... driver
Walter Divona ... driver
Gianni Falconieri ... production cars
Luigi Gianforchetti ... driver
Federico Gnaccarini ... production cars
Fabrizio Lozzi ... driver
Fabrizio Mancini ... driver
Enrico Pagano ... driver
Enrico Pini ... transportation manager
Luciano Plescia ... driver
Massimiliano Rocchetti ... transportation captain
Giuseppe Santoni ... production cars
Franco Schappa ... driver (as Franco Schiappa)
Antonio Scuro ... driver
Giovanni Scuro ... sound truck (as Gianni Scuro)
Massimiliano Taglioni ... driver (as Massimiliano Taglion)

Other crew 

Sharon Alexander Richardson ... nurse
Stefano Alunni ... set production assistant
Tommaso Arrighi ... office production assistant
Pasquale Avvisato ... armourer
Kirk Balden ... title designer
Natalia Barbosa ... travel coordinator
Nicola Bartolini ... set production assistant
Mona Bernal ... production coordinator (as Maria Graciela 'Mona' Bernal)
Barbara Bevacqua ... production assistant
Franca Boccabella ... location accountant
Rebecca Booth ... assistant to actor
Fausto Capozzi ... location accountant
Roisin Carty ... dialogue coach
Giorgio Catalano ... production accountant
Guglielmo Cecconi ... office production assistant
Anna Cenciarelli ... payroll clerk
Simone Cialoni ... office production assistant
Federica Cinquepalmi ... production secretary
Marianna Clissa ... set production assistant
Gerrard Coffey ... production accountant assistant
Josh Conviser ... executive consultant
Dax A. Cuesta ... second production accountant assistant
Patrick Cullen ... military trainer assistant
Maurizio Cusano ... extras coordinator
Luca D'Alberto ... office production assistant
Marco De Luca ... additional production assistant
Flavio De Simone ... cashier
Viviana De Simone ... assistant script coordinator
Gaia Di Medio ... set production assistant
Pasquale Donadio ... craft service assistant
Federica Durigon ... set production assistant
Nica Ferguson ... assistant to producers
Alessandro Fiorito ... accountant
Fleur Fontaine ... assistant to producers
Charlotte Fontijn ... script supervisor
Chiara Frosi ... set production assistant
Giuseppe Garasto ... stage
Mario Ghinassi ... production secretary
Christian Giuliani ... production coordinating assistant
Marianna Gosio ... set production assistant
Andrew Hall ... title designer
Stefania Jacchia ... assistant payroll clerk
Dianne Jones ... dialogue coach (as Dianne Lynn Jones)
Samba Kosak ... assistant to producers
Cort Kristensen ... assistant to producers
Marco Lupi ... craft service assistant
Alessandro Manni ... production secretary
Marc Manser ... assistant to producers
Carlotta Manzoli ... office key production assistant
Marcela Marambio ... assistant script coordinator
Gaia Marotta ... accommodation coordinator
Marco Mattei ... location accountant
Nicola Mazzei ... production staff
Cariddi McKinnon Nardulli ... script coordinator (as Cariddi Nardulli)
Michele Merlini ... production secretary
Tariq Mirza ... production legal
Marco Monti ... set production assistant
Erik Mountain ... executive consultant
Diane Mullet ... historical consultant
Romani Nadia ... assistant extras coordinator
Caroline O'Reilly ... script supervisor
Andrea Pagani ... set production assistant
Carla Maria Perrina ... payroll clerk (as Carla Perrina)
Andrea Piria ... cashier
Vidya Ramsamooj ... assistant to producers
Alessandro Ruggeri ... office key production assistant
Federico Santangelo ... production secretary
Gianni Santucci ... choreographer
Attilia de Mario Sartor ... nurse
Stefanie Schenk ... set dressing coordinator/estimator
Jonathan Stamp ... historical consultant
Melissa Stevens ... assistant to producers
Neil Swain ... dialogue coach
Antonia Tammaro ... payroll clerk
Luciano Tartaglia ... location accountant
Annemarie van de Mond ... script supervisor
Silvia Vascellari ... key set production assistant
Elvira Elisabet Veron ... set production assistant
Angus Wall ... title designer
Brad Waskewich ... title designer
Tatiana Basili ... assistant extras coordinator (uncredited)
Nonie L. Robinson ... director drama development (uncredited)
Gregory J. Rossi ... production assistant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed