Poster

Hostel: Part II ()


Reference View | Change View


Three American college students studying abroad are lured to a Slovakian hostel, and discover the grim reality behind it.

Director:
Writers:
Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Complete, Cast awaiting verification

Edit
...
Beth
...
Stuart
...
Lorna
...
Whitney
...
Todd
...
Axelle
...
Paxton
...
Stephanie
...
Sasha
...
Art Class Professor
...
Miroslav (as Stanislav Ianevski)
...
Bubblegum Gang Leader
...
Inya
Ivan Furak ...
Big Guard
Monika Malácová ...
Mrs. Bathory
Davide Dominici ...
Riccardo
...
Pavel
Roman Janecka ...
Roman
Milda Jedi Havlas ...
Desk Clerk Jedi (as Milda Havlas)
...
Make-Up Woman (as Lilian Malkina)
...
Italian Translator
...
Italian Detective
...
The Italian Cannibal
...
Monitor Guard Czelsifan
Rostislav Osicka ...
Monitor Guard Boxr
Petr Bláha ...
Drunk Italian (as Peter Bláha)
Jirí Barton ...
Knife Wielding Italian
Michaela Kaplanova ...
Todd's Hooker
Nada Vanatkova ...
Italian Nurse
...
The Doctor
Pierre Peyrichout ...
Army Man
Riccardo Trombetta ...
Electrocution Victim
Ota Filip ...
Muttonchop Guard
Jirí Hajdyla ...
Train Waiter
Mirek Cipra ...
Tub Guard
...
Sir Bruce Bonus
Guilherme Bolliger ...
Paul Bullen
Chris Hewitt ...
Drunk British Slob
Karel Vanásek ...
Devilku Puppet
...
The Mushroom Princess / Natalya
...
Decapitated Fanny Pack Man (as Dan Frisch)
David Baxa ...
Hammer Man
Rick James ...
Nail Man
...
Van Driver (as Mira Nosek)
Martin Faltýn ...
Senior Cozzi (as Martin Faltyn)
Monika Hladová ...
Train Waitress
Iveta Rucka ...
Stuart's Hooker
Stephanie Bauman ...
Axelle's Next Victim
Mollie Andron ...
Axelle's Next Victim
Adam Gazik ...
Bubble Gum Kid
Adrian Kotlar ...
Bubble Gum Kid
Adriana Godlova ...
Bubble Gum Kid
Ales Kotlar ...
Bubble Gum Kid
Andrea Varadiova ...
Bubble Gum Kid
Dana Matiova ...
Bubble Gum Kid
Ervin Varadi ...
Bubble Gum Kid
Frantisek Dumka ...
Bubble Gum Kid
Frantisek Kotlar ...
Bubble Gum Kid
Jakub Surmai ...
Bubble Gum Kid
Josef Adamovic ...
Bubble Gum Kid
Lucas Cajkovsky ...
Bubble Gum Kid (as Lukas Cajkovsky)
Nikolas Conka ...
Bubble Gum Kid
Ondrej Cajkovsky ...
Bubble Gum Kid
Petr Conka ...
Bubble Gum Kid
Radek Entner ...
Bubble Gum Kid
Radek Hrdlicka ...
Bubble Gum Kid
Stanislav Conka ...
Bubble Gum Kid
Vladimir Churan ...
Bubble Gum Kid
...
The American Businessman (archiveFootage)
...
Josh (archiveFootage)
...
Svetlana (archiveFootage)

Directed by

Edit
Eli Roth

Written by

Edit
Eli Roth ... (written by)
 
Eli Roth ... (characters)

Produced by

Edit
Mark Bakunas ... associate producer
Chris Briggs ... producer
Leifur B. Dagfinnsson ... executive producer: Iceland
Mike Fleiss ... producer
Daniel Frisch ... co-producer
Eythor Gudjonsson ... associate producer / producer: Iceland
Finni Johannsson ... line producer: Iceland
Eli Roth ... producer
Gabriel Roth ... associate producer (as Gabriel A. Roth)
Scott Spiegel ... executive producer
Quentin Tarantino ... executive producer
Philip Waley ... co-producer
Boaz Yakin ... executive producer

Music by

Edit
Nathan Barr ... (music by)

Cinematography by

Edit
Milan Chadima ... director of photography

Film Editing by

Edit
George Folsey Jr.

Editorial Department

Edit
Corinne Bogdanowicz ... digital intermediate colorist: Pacific Title and Art Studio
Cindy Bond ... digital intermediate producer: Pacific Title and Art Studio
Kate Crossley ... digital intermediate editor: Pacific Title and Art Studio
Charles Kaplan ... assistant editor
David Kennedy ... digital intermediate color assistant: Pacific Title and Art Studio
Rick Kim ... io: Pacific Title and Art Studio
Ladd Lanford ... digital intermediate executive producer: Pacific Title and Art Studio
Steve Langius ... io: Pacific Title and Art Studio
Dawn Llewellyn ... digital intermediate assistant editor: Pacific Title and Art Studio (as Dawn Llewelyn)
Peter Luong ... digital intermediate coordinator: Pacific Title and Art Studio
Lisa Markou ... digital intermediate coordinator: Pacific Title and Art Studio
David Marks ... post-production assistant
Han Nguyen ... io: Pacific Title and Art Studio
Brad Wilhite ... assistant editor
Brano Danis ... colorist: dailies (uncredited)
Ivo Marak ... dailies supervisor (uncredited)

Casting By

Edit
Kelly Wagner ... (as Kelly Martin Wagner)

Production Design by

Edit
Robb Wilson King

Art Direction by

Edit
David Baxa

Set Decoration by

Edit
Karel Vanásek ... (as Karel Vanasek)

Costume Design by

Edit
Susanna Puisto

Makeup Department

Edit
Chad Atkinson ... makeup artist: KNB EFX Group
Jeri Baker ... hair department: KNB EFX Group
Howard Berger ... special makeup effects designer and creator
Anneliese Boise ... hair department: KNB EFX Group (as Anneliese Boies)
Mark Boley ... hair department: KNB EFX Group
Ann Buchanan ... hair designer / makeup designer
Lisa Buscher ... makeup artist
Michael Deak ... shop supervisor: KNB EFX Group
Jana Dopitová ... makeup artist (as Jana Dopitova)
Frida M. Hardardottir ... makeup artist: Iceland
Barbara Kichi ... hair stylist
Lucie Liskova ... makeup artist
Mike McCarty ... on-set makeup artist supervisor: KNB EFX Group
Greg Nicotero ... special makeup effects designer and creator (as Gregory Nicotero)
Shannon Shea ... shop supervisor: KNB EFX Group
Khanh Trance ... hair department: KNB EFX Group (as Khank Tran)
Kevin Wasner ... makeup artist: KNB EFX Group

Production Management

Edit
Arni Hansson ... production supervisor: Iceland (as Arni Pall Hansson)
Rafnar Hermannsson ... production manager: Iceland
Vlasta Hynek ... production manager: second unit (as Vlastimil Hynek)
Faramarz Khalaj ... production manager: France
Bernard Mazauric ... production supervisor: France
Vaclav Mottl ... production manager
Philip Waley ... unit production manager
Vojtech Fric ... post-production manager: Prague (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Jakub Eliasek ... third assistant director
Martina Götthansova ... second second assistant director (as Martina Gotthansova)
Andy Howard ... first assistant director: second unit (as Andrew Howard)
Petra Ratner ... co-second assistant director (as Petra Meisnerova)
Gabriel Roth ... second unit director
Philip Seeger ... second assistant director
Mark Taylor ... first assistant director
Davíd Óskar Ólafsson ... second assistant director: Iceland (as David Olafsson)
Michaela Strnadova ... first assistant director (uncredited)

Art Department

Edit
Milan Babik ... assistant set decorator
Jindrich Budicek ... on-set props
Frantisek Copf ... art department interpreter
Jaroslav Fiala ... set dressing
Sarka Halastova ... assistant to production designer
Juraj Janiga ... props buyer
Milan Janostik ... prop master
Martin Jelinek ... stand-by construction
Harry Jóhannsson ... prop master: Iceland (as Harry Johannesson)
Radan Kapinos ... on-set props
Martin Kubricht ... on-set art director
Tomás Lehovec ... stand-by construction (as Tomas Lehovec)
Daniel Newton ... set dresser: Iceland (as Danny Newton)
Marija Nikolic ... art department coordinator
Thorgeir 'Toggi' Odinsson ... painter: Iceland (as Thorgeir Odinsson)
Fridjon Olafsson ... carpenter: Iceland
Gunnar Pálsson ... art director: Iceland (as Gunnar Palsson)
Chris Rosewarne ... concept artist
Jan Soufek ... art department assistant
Michal Soun ... draftsman
Jan Svoboda ... assistant art director
Jaromir Vaverka ... set dressing
Kurt van der Basch ... illustrator (uncredited)

Sound Department

Edit
Kami Asgar ... supervising sound editor
Tomas Belohradsky ... sound mixer
Brian Best ... supervising sound editor (as Brian T. Best)
Joseph R. Branca ... apprentice sound editor
Vincent Guisetti ... foley artist
Scott G.G. Haller ... supervising dialogue editor
Chris Jenkins ... re-recording mixer
Devin Joseph ... dialogue editor
Sean McCormack ... supervising sound editor
Frank A. Montaño ... re-recording mixer (as Frank Montano)
James Morioka ... sound effects editor
Ales Pekárek ... boom operator (as Ales Pekarek)
Jacob Riehle ... assistant sound editor (as Jake Riehle)
Kyle Rochlin ... foley mixer
P.K. Spencer ... foley artist (as 'PK' Spencer)
Tim Tuchrello ... first assistant sound editor
Pavel Vencl ... boom operator
Tim Webb ... recordist: Dub Stage 4
Gunnar Árnason ... sound mixer: Iceland (as Gunnar Arnason)
Pamela Kahn ... foley artist (uncredited)
Jordan O'Neill ... dts sound mastering engineer (uncredited)
Jason Oliver ... adr recordist (uncredited)
Troy Porter ... adr mixer (uncredited)
Greg Steele ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by

Edit
Jaremy Aiello ... art department: KNB EFX Group
Randy Ball ... office staff: KNB EFX Group
Chris Cera ... mold department: KNB EFX Group
Barry Crane ... mold department: KNB EFX Group
Jeff L. Deist ... mold department: KNB EFX Group (as Jeff Deist)
Alex Diaz ... art department: KNB EFX Group
Jeff Edwards ... mechanical department: KNB EFX Group
Robert Freitas ... mold department: KNB EFX Group (as Rob Freitas)
Joe Giles ... mold department: KNB EFX Group
Brian Goehring ... mold department: KNB EFX Group / special makeup effects crew: KNB EFX Group
Jamie Grove ... silicone department: KNB EFX Group
Steve Hartman ... silicone department: KNB EFX Group
Beth Hathaway ... fabrication department: KNB EFX Group
Grady Holder ... mold department: KNB EFX Group
Akihito Ikeda ... art department: KNB EFX Group
Steve Katz ... foam rubber department: KNB EFX Group
Eggert Ketilsson ... special effects supervisor: Iceland
Jackie Kolompar ... office staff: KNB EFX Group
Derek Krout ... foam rubber department: KNB EFX Group
James Leonard ... mold department: KNB EFX Group (as Jim Leonard)
Harrison Lorenzana ... mechanical department: KNB EFX Group
Tony Matijevich ... silicone department: KNB EFX Group
Martin Mottl ... special effects senior technician
Jason Pinsker ... silicone department: KNB EFX Group
Christina Prestia ... silicone department: KNB EFX Group
Martin Pryca ... special effects supervisor
Ondrej Pryca ... special effects technician
Dirk Rogers ... silicone department: KNB EFX Group
Caleb Schneider ... silicone department: KNB EFX Group
Andy Schoneberg ... art department: KNB EFX Group
Lino Stavole ... mold department: KNB EFX Group
Kathy Sully ... fabrication department: KNB EFX Group (as K.L. Sully)
Veronica Torres ... project coordinator: KNB EFX Group
Patricia Urias ... foam rubber department: KNB EFX Group
A.J. Venuto ... mold department: KNB EFX Group
Lindsay Vivian ... office staff: KNB EFX Group
Brandon Whynaucht ... mold department: KNB EFX Group
David Wogh ... mechanical department: KNB EFX Group (as Dave Wogh)
Johannes Sverrisson ... special effects (uncredited)
Patricia Urias ... 3d transfer technician (uncredited)
Jirí Vojtech ... special effects crew (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Bridget Allen ... visual effects producer: Barbed Wire FX
Gilbert Alvarado ... dustbuster: Pacific Title and Art Studio
Ron R. Anantavara ... visual effects coordinator: Barbed Wire FX
Gary E. Beach ... visual effects supervisor (as Gary Beach) / visual effects supervisor: Beach VFX
Alfred Berger ... digital compositor: Barbed Wire FX
Christopher R. Bradley ... digital artist: Luma Pictures (as Chris Bradley)
David Brickley ... technical director: Barbed Wire FX
Ozzie Carmona ... digital optical compositor: Pacific Title and Art Studio
Chris Chappell ... digital compositor: Barbed Wire FX
Vincent Cirelli ... visual effects supervisor: Luma Pictures
Minh Huyen Dang ... visual effects artist: Barbed Wire FX (as Huyen Minh Dang)
Avi Das ... visual effects supervisor: Barbed Wire FX
Anthony Davis ... digital compositor: Barbed Wire FX (as Anthony R. Davis)
Radek Dvorak ... 2d artist: Beach VFX
Volta Fric ... production supervisor: Beach VFX
Anthony Fung ... technical director: Barbed Wire FX (as Anthony T. Fung)
Michael Guttman ... matchmover: Barbed Wire FX
Tyler Hall ... visual effects intern: Barbed Wire FX
Giles Harding ... 2d artist: Beach VFX
John R. Hazzard ... digital artist: Luma Pictures (as John Hazzard)
Joel Henry ... visual effects coordinator: Barbed Wire FX
Chesley Heymsfield ... visual effects associate producer: Barbed Wire FX
Carlton Hinds ... data wrangler: Barbed Wire FX
Paul Hopkins ... matchmover: Barbed Wire FX
Marek Hujovy ... 2d artist: Beach VFX
Cajun Hylton ... digital artist: Luma Pictures
Justin Johnson ... digital effects supervisor: Luma Pictures
Scott Kilburn ... technical director: Barbed Wire FX
Wendy Klein ... digital artist: Luma Pictures
Miles Lauridsen ... dustbuster: Pacific Title and Art Studio
Ondrej Lev ... 2d artist: Beach VFX / visual effects coordinator: Beach VFX
David Liu ... visual effects artist: Barbed Wire FX (as David Xue Liu)
Jason Locke ... digital artist: Luma Pictures
Wolfgang Maschin ... digital compositor: Barbed Wire FX
Jenna Mateo ... dustbuster: Pacific Title and Art Studio
Glenn Morris ... visual effects producer: Luma Pictures
Ashok Nayar ... visual effects coordinator: Luma Pictures
Ben Neall ... digital artist: Luma Pictures
Jiri Nemec ... 2d artist: Beach VFX
Michael Orlando ... matchmover: Barbed Wire FX
Jordi Ortega ... visual effects assistant coordinator: Barbed Wire FX
Tomas Pericka ... 2d artist: Beach VFX
Tyler Phillips ... 3d artist: Beach VFX
Raphael A. Pimentel ... digital artist: Luma Pictures (as Raphael Pimentel)
Michal Plicka ... 2d artist: Beach VFX
Dolores Pope ... dustbuster: Pacific Title and Art Studio
Pavel Pranevsky ... digital artist: Luma Pictures
Burke Roane ... digital artist: Luma Pictures
Miljohn Ruperto ... digital compositor: Barbed Wire FX
Abe Saleh ... dustbuster: Pacific Title and Art Studio
Walter Schulz ... lead visual effects artist: saw sequence, Barbed Wire FX
Charles Scott IV ... digital artist: Luma Pictures
Joey Sila ... digital artist: Luma Pictures
Raena Singh ... visual effects artist: Barbed Wire FX
Thanapoom Siripopungul ... digital artist: Luma Pictures
Philip Sisk ... digital compositor: Barbed Wire FX
Petr Starek ... 2d artist: Beach VFX
Steven Swanson ... visual effects supervising producer: Luma Pictures
Sarote Tabcum Jr. ... visual effects executive producer: Barbed Wire FX
Giuseppe Tagliavini ... visual effects artist: Barbed Wire FX
Frank M. Tovar ... lead visual effects intern: Barbed Wire FX
Walter Wirtz ... visual effects intern: Barbed Wire FX
Pavel Zverina ... 3d artist: Beach VFX
Robert Adams ... digital compositor (uncredited)
Jeremy Chinn ... modeler: Barbed Wire FX (uncredited)
Daniel Craemer ... visual effects (uncredited)
Andi Dorfan ... roto/paint artist (uncredited)
David V. Fedele ... visual effects: Luma Pictures (uncredited)
David Hochstadter ... digital artist: Luma Pictures (uncredited)
Valy Lungoccia ... digital compositor (uncredited)
Gabe Shedd ... visual effects staff (uncredited)
Payam Shohadai ... visual effects supervisor: Luma Pictures (uncredited)
Ondrej Stibinger ... telecine colorist dailies (uncredited)
John L. Weckworth ... digital compositor (uncredited)

Stunts

Edit
Jindrich Klaus ... stunts
Robert Lahoda ... stunts (as Robin Lahoda)
David Mottl ... stunts
Vaclav Pacal ... stunts
Bara Slavikova ... stunts
Pavel Vokoun ... stunt coordinator
Kamila Zenkerová ... stunts (as Kamila Zenkerova)
Pavel Bousek ... stunt double: Richard Burgi (uncredited)
Pavel Cajzl ... stunt player (uncredited)
Miroslav Lhotka ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
Bui Baldvinsson ... vtr operator: Iceland (as Sigurbjorn Bui Baldvinsson)
Jan Brumlich ... electrician
Martin Bublik ... electrician
Petr Cejka ... electrician
Michal Chadima ... video playback operator
Shane Daly ... camera operator: "b" camera / director of photography: second unit
Jonathan Devaney ... gaffer: Iceland
Lenka Dimitrovova ... first assistant camera: "b" camera (as Lenka Dimitrova) / first assistant camera: second unit (as Lenka Dimitrova)
Arnar Einarsson ... key grip: iceland (as Arnar M. Einarsson)
Arni Filippusarson ... clapper loader: Iceland
Godi Már Gudbjörnsson ... focus puller: Iceland (as Godi Gudbjornsson)
Vladimir Holzknecht ... rigging gaffer
Michal Houzvicka ... grip: second unit
Stanislav Hubacek ... cable man
Ludek Hynek ... key grip
Rick James ... cable man
Ivan Janousek ... electrician
Daniel Kafka ... electrician
Thorfinnur Karlsson ... best boy grip: Iceland
Ales Kohout ... electrician
Eduard Konrad ... genny operator
Petr Konrád ... gaffer (as Petr Konrad)
Adam Krulis ... second assistant camera
Filip Majer ... first assistant camera
Jan Matejka ... electrician
Vladimir Muller ... additional steadicam operator
Pavel Proisl ... grip
Tomas Rozler ... genny operator (as Tomas Rezler)
Jan Sankot ... electrician
Jaromir Sedina ... camera operator: "a" camera / steadicam operator
Werner Shelzig ... rigging best boy (as Werner Schelzig)
Lukas Srajer ... best boy grip
Marcin Studniarek ... second assistant camera: "b" camera / second assistant camera: second unit
Dalibor Suchy ... electrician
Petr Sulc ... best boy electric
Martin Tichy ... electrician
Rico Torres ... unit photographer
Petr Vladyka ... central loader (as Petr 'Slon' Vladyka)
Vratislav Vosicka ... genny operator
Jiri Zelenka ... electrician
Ingo Gardner ... balloon light technician (uncredited)
Bergur Hinriksson ... electrician (uncredited)
Michal Krbecek ... second assistant camera (uncredited)
Pavel Kurak ... co-first assistant camera (uncredited)
Zdenek Pozar ... rigging electrician (uncredited)
Marek Radolf ... balloon operator (uncredited)
Ævar Páll Sigurðson ... electrician: Iceland (uncredited)

Casting Department

Edit
Chris Gehrt ... casting assistant
Celeste Leger ... casting associate
Emil Linka ... extras casting
Bjarney Lúðvíksdóttir ... extras casting: Iceland (as Bjarney Ludviksdottir)
Zuzana Studena ... casting assistant
Sona Tichácková ... casting director: Czech Republic (as Sona Tichackova)
Ivan Vorlícek ... casting director: Czech Republic (as Ivan Vorlicek)

Costume and Wardrobe Department

Edit
Margrét Einarsdóttir ... costumer: Iceland (as Margret Einarsdottir)
Maria Hubackova ... costumer on set
Jana Milerova ... costumer extra
Patricie Palmer ... costumer on set (as Patricie Soptenkova)
Jitka Svecova ... costumer extra
Dita Valentinova ... costume assistant
Sarka Zvolenska ... costume supervisor
Larisa Sramkova ... seamstress (uncredited)

Location Management

Edit
Jan Ondrovcak ... location manager
Peter Petrik ... location manager assistant
Honza Ondrovcak ... location manager (uncredited)

Music Department

Edit
Kotzman Cenda ... assistant engineer (as Cenda Kotzmann)
Bruno Coon ... music editor
Andrew Dudman ... score mixer / score recordist
Danail Getz ... additional orchestrations
Karen Guthery ... additional orchestrations
Penka Kouneva ... orchestrator
Petr Pycha ... music contractor: MUSA / recording manager: MUSA
Junko Tamura ... music preparation
The Filmharmonic Orchestra Prague ... orchestra (uncredited)
Isobel Griffiths ... orchestra contractor (uncredited)
Rick Hernandez ... musician (uncredited)
Adam Klemens ... conductor (uncredited)
Julie Sessing ... music clearance (uncredited)

Transportation Department

Edit
Václav Chaloupka ... driver (as Vaclav Chaloupka)
Vrata Dajnar ... driver: second unit
Miroslav Holy ... driver
Ludvik Janecek ... driver
Jakub Kadlec ... transportation coordinator
Miroslav Kolacek ... driver
Rudolf Merta ... driver (as Ruda Merta)
Libor Muller ... driver
Zdenek Myskovsky ... trailer maintenance (as Zdenek Miskovsky)
Jirl Nekolny ... driver (as Jiri Nekolny)
Tomas Pelc ... driver
Tomas Prazan ... driver
Frantisek Sladek ... driver
Pepino Svenek ... driver
Lada Vacik ... driver (as Ladislav Vacik)
Zdenek Vavra ... driver
Jiri Ventura ... driver
Pavel Zelner ... trailer maintenance

Other crew

Edit
Diana Alikas ... assistant: Ms. Nelson
Lucie Almasyova ... stand-in: Beth
Rostislav Belohlavek ... caterer
Gustavo Blanco ... production assistant: Iceland
Dilshod Boltaeva ... legal services: Czech Republic (as Dilshod Bolteava)
Tawnya Brown ... assistant: Mike Fleiss
Veronika Brtova ... coordinator: second unit
Alisa Buckley ... unit publicist
Tandy Culpepper ... studio publicity liaison
Jaroslav David ... caterer
Karen Davidsen ... assistant: Eli Roth
Eva Dvorakova ... set medic
Jitka Dvorakova ... stand-in: Axelle
Tereza Dvorakova ... stand-in: Lorna
Olina Edney ... assistant to production coordinator
Thorkell Gudjonsson ... accountant: Iceland
Oddur Orn Halldorsson ... production assistant: Iceland (as Oddur Halldorsson)
Kent Hamilton ... production insurance
Jana Havlickova ... stand-in: Whitney (as Hana Havlikova)
Silvie Janculová ... production coordinator (as Silvia Janculova)
Conall Jones ... set production assistant
Kazi Kopecka ... script supervisor
Martin Koukal ... base camp technician
Lukás Kraina ... second assistant accountant (as Lukas Kraina)
Karel Kubis ... set production assistant
Tereza Mandic Listikova ... assistant to production coordinator (as Tereza Mandic-Listikova)
Arianne Meade ... product placement
Antonin Nedvidek ... caterer
Cheryl Nelson ... production legal services
Jan Nepras ... base camp technician
Eva Pitova ... script supervisor: second unit
Eda Raban ... caterer
Katerina Ryskova ... accounting clerk
Michal Snajdr ... first assistant accountant
Sigurdur Stefansson ... set medic: Iceland
Adam M. Stone ... product placement coordinator (as Adam Stone)
Cat Stone ... product placement coordinator
Jed Strahm ... assistant: Raw Nerve
Quentin Tarantino ... presenter
Egill Thordarson ... production assistant: Iceland
Vala Hrönn Viggósdóttir ... production coordinator: Iceland (as Vala Viggosdottir)
Tony Vizina ... production assistant
Ludek Vomacka ... set production assistant
Matthew Warren ... completion guarantor (as Matt Warren)
Kurt Woolner ... completion guarantor
Katherin-Ellen Zabehlicky ... product placement coordinator: Czech Republic (as Katherin Zabehlicky)
Pavel Zlatnik ... stand-in: Stuart, Todd, Sasha
Ota Bares ... animal trainer (uncredited)
Charles Heaphy ... production financing (uncredited)
Rick James ... production assistant (uncredited)
Lubomir Janci ... stand-in: Roman (uncredited)
Vladimir Kesl ... computer technician (uncredited)
Josef Novotny ... behind-the-scenes (uncredited)
Jesse Rosenblatt ... legal services: co-production (uncredited)
Jan Soufek ... production assistant (uncredited)

Thanks

Edit
Jon Audarson ... special thanks
Stephanie Bauman ... special thanks
Ruggero Deodato ... special thanks
Fernando Di Leo ... special thanks (as Fernando DiLeo)
Edwige Fenech ... special thanks
Lucio Fulci ... special thanks
Carlos K. Goodman ... special thanks (as Carlos Goodman)
Sarah Greenberg ... special thanks
Simon Halls ... special thanks
Harry Jay Knowles ... special thanks (as Harry Knowles)
Drew Kuhse ... the producers would like to thank
Aldo Lado ... special thanks
Sergio Martino ... special thanks
Luc Merenda ... special thanks
Tim Palen ... special thanks
Robert Rodriguez ... special thanks
Cora Roth ... special thanks
Sheldon Roth ... special thanks (as Dr. Sheldon Roth)
Pilar Savone ... special thanks
Anthony Timpone ... special thanks (as Tony Timpone)
Riccardo Trombetta ... special thanks
Edgar Wright ... special thanks

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

Three female college students take a detour from their partying, enticed by a beautiful European woman who promises seclusion, safety and maybe even romance. What they get is a living hell where they are sold to the highest bidder who's fondest wish is to kill them slowly. Hostel 2 also follows 2 American men who, on the flip side of the coin, are willing to pay to join an exclusive club where a life will end at their hands...any way they like. It's a story of human monsters and the almighty dollar as only Eli Roth could tell it. Written by Paul Nomad of Dreadcentral.com

Plot Keywords
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Hostel 2 (Czech Republic)
  • Hostel - chapitre II (France)
  • Hostel 2 (Germany)
  • Hostel 2 (Spain)
  • Motel 2. (Hungary)
  • See more »
Runtime
  • 94 min
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $10,000,000 (estimated)
Opening Weekend United States $8,203,391, 10 Jun 2007
Cumulative Worldwide Gross $35,633,963

Did You Know?

Edit
Trivia The film recouped triple its budget in its theatrical release. Together, both "Hostel" films cost a total of $15 million dollars and grossed a total of $115 million dollars theatrically worldwide, making the "Hostel" films one of the most profitable horror franchises. See more »
Goofs (at around 24 mins) After the girls check into the Hostel, the clerk takes their passports, and e-mails the details to various bidders. However, the pictures all show the girls smiling; standard passport rules do not allow smiling or other facial expressions. See more »
Movie Connections Featured in Ocean's Thirteen/Day Watch/Hostel: Part II (2007). See more »
Soundtracks Habanera See more »
Crazy Credits At the very end of the credits, the Bubblegum Gang Leader can be heard saying "Bitches!" one last time. See more »
Quotes Whitney: Wow, is that a new journal you got there?
Lorna: Yeah. It's a travel journal. For emotional callbacks.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed