Poster

The Flash ()


Reference View | Change View

The plot is unknown. Feature film based on the comic book superhero, The Flash.

Director:
Review:

Photos and Videos

Production Notes from IMDbPro

Status: post production
Status Updated: 26 Apr 2022

Cast

Edit
Other cast:
...
General Zod
...
Batman / Bruce Wayne
...
Batman / Bruce Wayne
...
Barry Allen / The Flash
...
Tom Curry
...
Faora-UI
...
Henry Allen
...
Nora Allen
...
Supergirl
...
Iris West
...
Security Guard (voice)
...
Sports Bar Customer
...
Gary
...
Desert Soldier
...
Russian Scientist #1
Isabelle Bernardo
Liam Edwards ...
Bar Customer
...
Fan Girl #2
...
Little Boy
...
Little Barry
Paul Fairlie ...
Police Officer
...
Head Scientist
...
(voice)
...
Desert soldier
...
Father
Marvin Montoute ...
Crime Lab Employee
...
Crime Lab Employee (uncredited)
Ben Bradley ...
Businessman / Pedestrian (uncredited)
...
School Child (uncredited)
Oliver Griffin ...
School Child (uncredited)
...
Passer-by (uncredited)
...
Action actor (uncredited)

Directed by

Edit
Andy Muschietti

Written by

Edit
Christina Hodson ... (screenplay)
 
Joby Harold ... (story by)

Produced by

Edit
Michael Disco ... producer
Walter Hamada ... executive producer
Marianne Jenkins ... executive producer
Michael Lerman ... associate producer
Barbara Muschietti ... producer

Music by

Edit
Benjamin Wallfisch

Cinematography by

Edit
Henry Braham

Film Editing by

Edit
Jason Ballantine
Paul Machliss

Editorial Department

Edit
William Bright ... second assistant editor
Stuart Bryce ... dailies manager: De Lane Lea
Marco Valerio Caminiti ... additional dailies operator
Michael Davis ... colourist: dailies
Jackson Droege ... dailies operator: Company 3
Paul Farquhar ... dailies operator
Emanuele Giraldo ... first assistant editor UK
Kevin Fairfax Harwood ... head of workflow: De Lane Lea
Jeremy Hockman ... finishing accountant: Company 3
India Master ... dailies producer: Company 3
Jessica Medlycott ... second assistant editor
Yogi Patel ... dailies operator
Daniel Saunders ... dailies coordinator: De Lane Lea
Shawn Shaman ... Video Playback Editor
Stefan Sonnenfeld ... senior finishing colorist: company 3
Kevin Tuti ... Editorial Trainee

Casting By

Edit
Rich Delia
Kate Ringsell

Production Design by

Edit
Paul D. Austerberry

Art Direction by

Edit
Julia Dehoff
Jason Knox-Johnston ... supervising art director
Steven Lawrence
Laura Mickiewicz
Marco Anton Restivo
Adam Squires ... senior art director

Set Decoration by

Edit
Dominic Capon

Costume Design by

Edit
Alexandra Byrne

Makeup Department

Edit
Sylvia Atkins ... Daily crowd hair & make up artist
Emmy Beech ... makeup artist
Lance Breakwell ... Daily Crowd Hair and Makeup Artist
Daniel Curet ... hair department head: LA portion/Reshoots
Victoria Down ... makeup designer
John Fallows ... hair stylist: Main Team
Marzenna Fus-Mickiewicz ... makeup artist
Emily Guyon ... makeup trainee
Lauren Hawes ... prosthetic coordinator
Carmel Jackson ... makeup artist
Gabor Kerekes ... makeup supervisor
Amelia Kildear ... Trainee silicone runner
Chris Lyons ... special effects teeth
Kristyan Mallett ... Prosthetic designer
Annie McConnell ... makeup junior
Sophie Morrison ... daily trainee crowd hair and makeup
Sam Shuck ... Prosthetic Makeup Artist
Mike Smithson ... makeup artist
Thalia Sparrow ... 2nd unit: daily hair and makeup artist
Zoe Tahir ... hair designer
Chiara Ugolini ... hair and makeup artist: Crowd
Melissa van Tongeren ... chief hairdresser
Angie White ... hair junior: main team

Production Management

Edit
Paige Chaytor ... 2nd Unit Production Manager
Ross Jensen ... Production Manager: 2nd Unit
Michael Mann ... production supervisor
Sanjay Sharma ... production supervisor
Haley Sweet ... unit production manager (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Robert Alonzo ... second unit director
Joey Coughlin ... key second assistant director
Killy Edgell ... floor runner
Tom Edmondson ... first assisant director 2nd unit
Joey Hiscocks ... set pa
Mia Huttler ... crowd pa
Katharine K.K. Kennedy ... crowd second assistant director: Scotland
Olivia Lauridsen ... set pa
Michael Lerman ... first assistant director
Gemma Morton ... additional third assistant director
Sam Neale ... third assistant director
Stefan Petcu ... VFX Unit
Mark Rae ... Additional Set PA
Barney Shakespeare ... key second assistant director: second unit
Abbie Sheridan ... third assistant director
Zoë Theil ... set pa
Josh West ... Crowd pa
Jeffrey Wetzel ... first assistant director: Additional Photography- Volume Capture
Eileen Yip ... second assistant director: crowd

Art Department

Edit
Shadé Addams ... Lead Graphic Designer (as Shade Addams)
Giles Asbury ... storyboard artist
Ravneek Baht ... art department assistant
Ray Barrett ... construction manager
Tobias Bates ... Assistant Construction Coordinator
Derek Bell ... senior prop modeller
Richard Bennett ... storyboard artist
Emily Bick ... Assistant HOD: prop modelling
Will Botton ... Chargehand prop dresser
Lizzie Bull ... set decoration coordinator
Mark Burgess ... Prop modeller
Louis Burnett ... graphic designer
Ella Callow ... junior model maker
John Casey ... props
Gail Chamberlain ... assistant prop modeler / props: art department assistant
Alex Clark ... storyboard artist
Anna Cole ... Greens Coordinator/Buyer
Steve Cook ... Assistant Construction Manager
Dan Crawshaw ... props
Sebastian Crawshaw ... greensman
Lauren Holly Crockatt ... junior draughtsman
Chelsea Davison ... draughtperson
Sara Dillon ... petty cash buyer
Stephen Doyle ... Props Supervisor
Anna Durkin ... petty cash buyer
Lee Edwards ... Scenic painter
Chloe Eersel ... Junior draughtsperson
Pip Fox ... props
Matt Francis ... draughtsperson
Paula Gimenez ... set decoration draughtsperson
Alan Gooch ... hod painter
Larry Gooch ... Supervising painter
Thomas R Goode ... Junior Draughtsman
Thomas Goodwin ... Draughtsman
Elena-Sasha Green ... set dec draughtsman
Paul Gunner ... painter
Rosa Harton ... Jr Assistant Set Decorator
Felicity Hickman ... set dresser
Matthew Hindle ... lead graphic designer
James Hodges Jr. ... Props
Joey Hodges ... props
Roger Holden ... hod greensman
Will Holden ... Key Greensman
Nick Hope ... production buyer
Jason Hopperton ... assistant property master
Will Houghton-Connell ... assistant art director
Jason Houssein ... set decoration draughtsperson
Samuel Hussey ... props
Giulia Iddas ... Junior draughtsperson
Laura Iwanyckyj ... Junior Assistant Set Decorator
Peter James ... on set art director
Beth Kendrick ... Assistant Graphic Designer
Helen Koutas ... graphic designer
Magdalena Kusowska ... concept artist
Charles Law ... Risk Assessment Manager
Dominique Law ... assistant art director
Terry Law ... hod carpenter
Jack Leather ... Draughtsperson
James Levett ... Junior Prop Modeller
Christine Lois ... assistant art director
Cathy Mac ... assistant buyer
Jim Magdaleno ... storyboard artist
Mark McCabe ... Drapesmaster
Robert McKinnon ... concept artist
Stuart Meridew ... Snr supervising modeller
Sian Midgley ... standby art director
Julia Morgantti Minchillo ... Action Prop Buyer
Elsie Mortimer ... Set Decoration Assistant
Ed Natividad ... conceptual vehicle designer
Maria Novo ... Assistant Graphic Designer
Vasco Oliveira ... Assistant Graphic Designer
Russell Oxley ... scenic artist
Freddie Paterson ... standby props third
Oscar Potter ... junior concept artist
Frances Pulford ... art department assistant
Polly Rawlings ... Junior Assistant Set Decorator
Lisa Royle ... lead model maker
Cosmo Sarson ... scenic artist
Paul Savulescu ... assistant art director
Eleanor Sindall ... set dresser
Conner Smart ... set dresser
Gordon Spurs ... graphic designer
Mark Titmus ... Chargehand Carpenter / carpenter
Rebecca Todd ... assistant set decorator
Chris Tooth ... graphic designer
Amy Lynn Umezu ... storyboard artist
Rut Villamagna ... Lead prop modelling painter
Dan Walker ... concept artist
James Wallman ... props / props: art department
Chloe Warren ... prop department coordinator
Milly White ... art department pa
Terry Woods ... property master
Karen Worley ... Art Department Co-ordinator
William Wright ... computer playback technician: Compuhire
Morgan Rice ... standby painter (uncredited)

Sound Department

Edit
Julian Allen ... sound trainee dailies: 2nd unit
Pete Blaxill ... second assistant sound
Niall Cropper ... boom operator: dailies
Colin Gregory ... Sound Mixer 2nd Unit
Amelia Jean ... sound trainee
Brandon Jones ... sound designer
Michael Keller ... re-recording mixer
Tim LeBlanc ... re-recording mixer
Finlay Llewellyn ... Sound Trainee: second unit
Darrin Mann ... foley mixer: Warner Bros
John Marquis ... supervising sound editor/sound designer
Kian McClure ... key 1st assistant sound
Thayna McLaughlin ... 1st Assistant Production Sound
Alyson Dee Moore ... foley artist: Warner Bros
Richard Morgan ... second assistant sound: dailies
Christopher Moriana ... foley artist: Warner Bros
Colin Nicolson ... production sound mixer
Nancy Nugent ... supervising sound editor
Jason Oliver ... adr mixer
Jessie Pariseau ... supervising foley editor
Matt Pendle ... boom operator
Tobias Poppe ... sound designer
John C. Stuver ... dialogue editor
Greg ten Bosch ... sound effects editor
Randy Torres ... sound effects editor
Ryan Young ... adr mixer: Warner Bros

Special Effects by

Edit
Vince Abbott ... lead senior special effects tecnician
Wasili Angelopoulos ... 3d modeller special effects
Richard Cheal ... Senior Special Effects Technician
Alicia Davies ... SFX Buyer
Tom Goodman ... explosives engineer
Thomas Gude ... Special Effects Design Engineer
Rob Johnson ... special effects technician (as Rob Jonson)
Chantelle Law ... SFX Office Assistant
Ben Lovett ... special effects technician
Jem Lovett ... Special Effects Workshop Supervisor
Damian Lund ... special effects technician
Anton Prickett ... special effects technician

Visual Effects by

Edit
Pierre Alexander ... Department Production Manager
Nigel Allan ... pipeline td
Mark Edward Allen ... lead fur groomer: Weta FX
Praveen Allu ... digital compositor
Amy Altvater ... VFX production manager / visual effects supervisor
Kevin Andress ... Visual Effects Assistant Coordinator
Vasilis Antipas ... senior visual effects technical director: Weta FX
Moisè Asta ... FX TD
Abdullah Azizi ... visual effects coordinator
Ivan Banovac ... Environment Technical Director/Lighting Artist: Scanline VFX
Anthony Barcelo ... senior compositor: WetaFX
Gavin Bedford ... visual effects coordinator
Romain Besnard ... FX Supervisor: Scanline VFX
Udit Bhardwaj ... vfx artist: visual effects
Zaheer Bijapure ... bodytrack & matchmove Dneg
Samuel Noel Blake ... groom artist: Scanline VFX
Dan Blasterio ... assistant data wrangler: additional photography
Robert Bloom ... Lead Lighting TD
Casi Blume ... cg supervisor
Olivia Evelyn Bond ... visual effects producer: One of Us
Ellie Nicole Bones ... visual effects
Niall Booker ... Senior Environment Artist
Micha Boström ... previs artist: Scanline VFX
Richard Boyle ... Creature Supervisor: DNEG / creature supervisor: DNEG
Lucas Brinkman ... layout artist: Scanline VFX
Alexander T.H. Browne ... visual effects
Matt Burek ... visual effects coordinator
Anna Cabañas ... VFX Coordinator: Cúbica VFX
Andy Cadzow ... Postvis
Antonio Calderón Olarte ... generalist/lighting artist: Scanline VFX
Alessandro Cangelosi ... visual effects artist
Josh Cann ... Groom Lead: Scanline
Ozzie Carmona ... digital compositor
Antonio Carranza Pérez ... Senior Generalist/Lighting Artist: Scanline VFX
Min-Hui Chang ... digital compositor
Prafull Chauhan ... Lighting TD-Weta FX
Tun-En Chen ... senior compositor : Scanline VFX
Keith Cheuk ... lead lighting technical director
Soomin Chon ... fx artist: ScanlineVFX
Carlos Cidrais ... cg supervisor: Scanline VFX
Adriano Cirulli ... digital compositor: Scanline VFX
Hannah Connolly ... visual effects production manager
Molly Cook ... VFX PA
Leonardo Costa ... Visual Effects Supervisor: Scanline VFX
Stefano Costa ... FX TD: DNEG
Gareth Cowen ... Postvis Artist
Chad Cox ... visualization artist: Day For Nite
Dominic Coyle ... crowd technical director: DNEG
Craig Crane ... Lidar Supervisor: Motion Associates Ltd
Andy Cuthbert ... software developer rigging: Scanline VFX
Marcello Da Silva ... senior matchmove artist WB
Stephen Dagenais ... digital compositor
Alejandro Davalos ... digital compositor: Weta FX
Gentry Davidson ... senior rotoscope artist: Weta FX
Heather Davis Baker ... senior compositor
Nigel Denton-Howes ... Virtual Production: Eyeline Studios
John 'D.J.' Des Jardin ... production visual effects supervisor
Ujwal W. Dhankute ... 2d Supervisor
Ivano di Natale ... digital compositor
Carlos Ditersa ... Compositing Artist: Scanline VFX
James Dornoff ... visual effects photographer: California
Dave Duarte ... senior capture technician: Clear Angle Studios
Kaushal Dudhe ... Body Tracking: Double Negative
Jonathan Dysart ... creatures lead technical director
Austin Eddy ... postvis artist / previs artist
Harry Eisenstein ... compositor
Rahul Narayan Erla ... bodytrack & matchmove artist: DNEG
Sohrab Esfehani ... senior groom artist: Scanline VFX
Reza Fakharieh ... visual effects artist
Johnny Fehr ... visual effects
Jose Felizardo ... lighting techical director: Weta Digital
Francesca Floris ... vfx coordinator: virtual production coordinator: Scanline VFX
Zack Fox ... Visual Effects Associate Producer
Stephen A. Gall ... digital compositor
Maddison Gannon ... senior visual effects coordinator
Nathan Gardner ... compositor: Scanline VFX
Spyridon Giochalas ... compositing artist: ScanlineVFX
Andre Giordani ... senior layout artist: Virtual Production: Scanline VFX
Prince Gupta ... BodyTracking: Double Negative
Greg Hansen ... Lighting
Keiya Hasegawa ... compositor: Scanline VFX
Rachel Herbert ... Lead Lighting Artist: Weta FX
Cody Hernandez ... Lead Previs Postvis Techvis
Bryan Hirota ... visual effects supervisor: Scanline VFX
Christopher Hodge ... Supervisor Matchmove and Layout
Thomas Hozé ... visual effects artist
Ethan Hughes ... visualization artist: Day For Nite
Jan Huybrechs ... volume capture supervisor
Akin Ibis ... fx artist: Scanline
Azadeh Iranban ... Rigging Supervisor: Scanline VFX
Vladimir Isailovic ... Lighting artist at Weta FX
Nick Jauregui ... volume capture junior technical director
Carolina Jimenez Garcia ... layout artist: Scanline VFX
Gios Johnston ... head of creatures
Sijo Joseph ... VFX Artist Manager
Ashwin Karthik ... generalist lead
John Kay ... visualisation artist: Day For Nite
Alex Khan ... CG supervisor: Scanline VFX
Chris Kieffer ... video graphics supervisor
Dan Knight ... Lead Compositor: Scanline VFX
George Krauter ... matte painter
Alyssa Kyzer ... visualization artist
Kosta Lagis ... visual effects artist
George Lewis ... digital compositor: Scanline VFX
Kelani Lim ... Digital Production Manager: Virtual Production: Scanline VFX
Yuyoung Lim ... fx artist
John Lindstein ... visual effects artist
Andrew Lockley ... visual effects supervisor / visual effects supervisor: DNEG
Gustav Lonergan ... visualization artist: day for nite
Justin Long ... CG Supervisor: Scanline VFX
Sagar Lonkar ... Junior Creature Technical Director
Tomas Loucky ... VFX Production Coordinator
Rob MacBride ... digital paint artist
Hugh Macdonald ... Virtual Production: Eyeline Studios
Matt Magnolia ... visual effects post-production coordinator: Warner Brothers
Alastair Maher ... environment modeller
Oleksandr Malets ... senior generalist/lighting: Scanline VFX
Eric Mancha ... visual effects artist
Julia C. Goitia Manon ... VFX Coordinator: Vendor: Scanline VFX
Lauren Marton ... Roto Paint Lead
Asahel Abisaí Martínez Martínez ... visual effects artist
Rebecca Matkaluk ... visual effects producer
Kian McClure ... cam boom operator: pre-shoot
Chris McCrowe ... senior digital compositor: Weta FX
Jai Mehta ... digital compositor : WetaFX
Solomon Mendonca ... Body Tracking: Double Negative
Brad Minnich ... Visual Effects Supervisor: Barnstorm VFX
Antonio Montes ... digital compositor
William Morrison ... FX Supervisor: Scanline VFX
Henry Mountain ... Prop maker and Scan Artist: Bohanna Griffin Associates Ltd
Ourania Mourta ... Lead groom: Scanline VFX
Zach Mulligan ... Virtual Production Coordinator
Melissa Murphy ... pre-visualization artist
Allen Murrell ... shots production coordinator
Nitish Naik ... Department Production Manager
Duncan Nairn ... paint artist
Alessandro Nardini ... visual effects crew: Scanline VFX
Matt Nathan ... capture technician: Clear Angle Studios
Lillias Ng ... visual effects production manager: Scanline VFX
Mirza Noman ... visual effects artist
Jean Claude Nouchy ... FX supervisor: Scanline VFX
Sabrina Nunes ... lead generalist: Scanline VFX
Paolo Orellano ... digital compositor
Markus Oswald ... cg artist: Scanline VFX
Emiliano Padovani ... head of lookdev: weta fx
Brandon J. Pak ... Visualization artist: Day For Nite
Maria Carmen Pallarols ... texture & modeling artist: Cúbica VFX
Cara Payne ... art department manager: weta digital
Vasilis Pazionis ... lead effects technical director: Weta FX
Chris Pember ... Senior Generalist
James Pollard ... compositor: Weta FX
Stewart Pomeroy ... senior lighting technical director
Joe Ponsford ... virtual production lead: Eyeline Studios
Stewart Probert ... Head of Production: Clear Angle Studios
Thomas Proctor ... additional on set vfx supervisor
Rémi Prouzat ... crowd artist: Scanline Vfx
Marthinus Philippus Rabie ... visualization artist: Day For Nite - post-production
Marshall Rainey ... Visual Effects Digital Asset Manager
Gareth Repton ... Virtual Production Supervisor
Pau Reñe ... 3D Generalist
Pasquale Riefoli ... lead effects technical director: DNeg
Joshua Robertson ... pipeline td
Kyle Robinson ... Previs Supervisor
Sara Khangaroot Rust ... visual effects producer / visual effects producer: DNEG
Mahshid Sadoughi ... Visualization Artist: Day For Nite
Matteo Sala ... visual effects artist
Lui Sanchez-Fontillas ... compositor
Adriano Sanna ... crowd artist: scanline vfx
Nick Saucedo ... Visualization artist: Day For Nite
Craig Saxby ... VFX Line Producer
Carlo Scaduto ... compositing supervisor
Ron Schab ... FX TD
Brett Schlaman ... visual effects editor
Sven Schwarz ... lookdev artist: Weta Digital
Emma Selinski ... virtual production coordinator: Scanline VFX
Nathaniel Seymour ... postvisualization artist
Davis Shafer ... Virtual Production Coordinator: Scanline VFX
Ira Shain ... Pre-visualization artist
Terry Shigemitsu ... digital artist
Tom Skorczynski ... fx artist: Scanline VFX
Irena Smitakova ... digital matte painter: Scanline VFX
John C. Sparks ... FX Supervisor: Scanline VFX
Alex St. Pierre ... Previs Artist
Albrecht Steinmetz ... matchmove hod: weta digital
Rainer Stolle ... Matte Painter
Alan Stucchi ... compositing supervisor
Shenouda Tadros ... Visualization Artist
Giuseppe Tagliavini ... compositing supervisor: WetaFX
Lila Sara Tahri ... vfx senior coordinator
Jean-Yves Teillet ... Lighting TD: Weta FX
James Tilbury ... Digital Asset Manager: UK
Imre Toke ... FX TD : WetaFX
Nic Torres ... fx artist
Cormac Treston ... texture photographer
Rushikesh Tupe ... Body Tracking: Double Negative
Kevin Tuti ... VFX PA
Nicolas Dolan Ureño ... visual effects editor: Scanline VFX
Emily Vaillancourt ... visual effects artist
A.J. Vargas ... Department Manager
Felipe Verdugo ... crowd artist
Peter Vickery ... compositing supervisor
Sam Vila ... post-visualization artist: Day for Nite Los Angeles
Jonas Vonk ... visual effects artist
Sagar Wakankar ... Compositor: ScanlineVFX
Alex Walklate ... 3d scanning technician
Tamara Watts Kent ... production visual effects producer
Glenn Wells ... senior post-viz artist-WB
Josh White ... Senior Rigger
Matthew Wiggins ... volume capture assistant editor
Andrew Winters ... visual effects artist
Martin Wiseman ... visual effects bidding producer: Weta FX
Momo Yang ... Matchmove Artist
Seda Yilmaz ... Visual Effects Coordinator: Warner Bros.
Hiromu Yoshida ... FX Artist: Scanline VFX
Michael Zemaitis ... concept artist
Camille Zurcher ... visual effects data wrangler
Pip Ashton ... Department Manager: WetaFX (uncredited)
Erika A. McKee ... uncredited
Adina Wernstedt ... digital compositor: Crafty Apes (uncredited)

Stunts

Edit
Peter Alberti ... stunt performer
Guiomar Alonso ... stunt performer
James Apps ... stunt performer
Paul Bailey ... stunt driver
Ashley Beck ... Stunt double: Michael Keaton
Thomas Billings ... stunt performer
Rob Bowen ... stunt performer
Aidan Brindle ... stunt performer/stunt driver
Michael Byrch ... stunt performer
Phil Campbell ... stunt performer
Carlos Castillo ... previz
Lee Charles ... stunt performer
Yusuf Chaudhri ... stunt performer
Adam Collins ... stunt performer
Joel Conlan ... stunt driver
Liam Coote ... Stunt double: Michael Shannon
Christoph Cordell ... stunt performer
Talila Craig ... utility stunts
Arie Dekker ... stunt performer
Elizabeth Donker Curtius ... stunt performer
Darin Elie ... stunt performer
Rick English ... Stunt double: Ben Affleck
Ben Essex ... stunt performer
Doren John Farmer ... stunt performer
Pete Ford ... stunt performer
Grace Franzl ... stunt performer
Martin Gordon ... stunts
Isaac Hamon ... stunt coordinator: motion capture - weta digital
Elliot Hawkes ... stunt performer
Claudia Heinz ... Stunt Double: Antje Traue / stunt performer
Allan Henry ... motion capture stunt performer: weta digital
Jan Holicek ... stunt rigger
Eunice Huthart ... stunt coordinator
Anthony Knight ... stunt performer
Cristian Knight ... stunt driver
Kenny Knight ... Stunt Double: Harry Lennix
Varpu Kronholm ... stunt performer
Mike Lambert ... Fight Coordinator
Richard Leggett ... stunt performer
Victor Leon ... stunt driver / stunt performer
Sonny Louis ... stunt performer
Marino Lupo ... stunts
Miguel Ángel Luque ... stunt performer
Karl Magee ... stunt performer
Katie McDonnell ... stunt performer
Lee Millham ... stunt driver
Toa Paranihi ... motion capture stunt performer: weta digital
Ansko Pitkänen ... stunt performer
Oleg Podobin ... stunt performer
Sharn Te Pou ... motion capture stunt performer: weta digital
Tilly Powell ... stunt performer
Peter Robinson ... Head Stunt Rigger
Marc Rodrigues-Bernet ... stunt performer
Louis Samms ... stunt performer
Fabio Santos ... stunt performer
Jodie Saunders ... stunt performer
Georgia Shaw ... stunt performer
Matt Sherren ... stunt driver
Anthony Skrimshire ... stunt performer
Adam Smith ... stunt performer
Ian Songhurst ... stunt performer
Shane Steyn ... stunt performer
Jonny Stockwell ... stunts
George Surry ... stunt performer
Peter Syckelmoore ... stunt performer
Luke Tumber ... stunt performer

Camera and Electrical Department

Edit
Daniel Abbott ... key grip: additional photography
Barry Aldridge ... Electrical Rigger
Josh Allen ... Video Assistant: Main Unit / Video playback assistant
Wesley Alley ... chief lighting technician: additional photography
Tim Ambridge ... Crane Supervisor
Brooke Angus ... camera trainee
Emin Atilgan ... 2nd Assistant Camera: 2nd Unit
Chris David Atkinson ... video trainee
Kevin Baker ... Stills Photographer 2nd Unit
Andrew Banwell ... camera operator: b camera - main unit
Nic Batten ... Drone Technician (as Nicholas Batten)
Peter Batten ... camera operator: C camera - main unit
Anthony Benjamin ... best boy grip 2nd unit
Yasmin Berezicki-Stevens ... camera trainee: 2nd unit
Jason Berman ... phantom camera technician
Jonte Beswick ... array camera technician
Lucas Blake ... Second Assistant Camera: Main Unit Dailies
John Bowman ... video assist operator: main unit
Henry Braham ... cinematographer
Jack Carter ... dailies second assistant camera
Dominique Cheung ... first assistant camera: b camera - second unit
Adam Conlon ... first assistant camera: "c" camera: second unit
Alistair Cox ... lighting technician
Gary Cross ... gaffer
Danny Cunningham ... Desk Operator: additional photography
Jack Davey ... camera trainee dailies main unit / camera trainee dailies second unit
Cameron Davidson ... Video operator: second unit
Tom Dunne ... focus puller: c camera - second unit - dailies
Jamie Eagles ... electrician
Benjamin Eeley ... Steadicam Operator: Second Unit, Dailies
Joey Feffer ... lighting console programmer reshoots
Eric Felland ... assistant chief lighting technician: additional photography
Adam Forrest ... Video Playback Operator: Splinter unit - dailies
Danny Franco ... lighting technician: additional photography
Daniel Glazebrook ... second assistant camera: "a" camera, main unit
Steven Hall ... Additional DOP
Liam Harris ... electrician / gaffer: splinter unit
Alex Hawtin ... drone pilot
Luis G. Hernandez ... Digital Imaging Technician Additional Photography
Dermot Hickey ... a camera 1st a/c main unit
Olly Hickey ... main unit camera trainee
Joe Hissey ... lighting technician
Ryan Hope ... electrician
Stuart Hurley ... electrician
Larry Hurt ... crane technician & arm technician: second unit dailies
Demetri Jagger ... Video Assist Operator: Second Unit
Chiabella James ... still photographer
Jeb Johenning ... video assist: Qtake
Jack Kelly ... Video Assistant: second unit
James Kelly ... lighting technician
Dean Kennedy ... electrician
Oliver Kompst ... lighting console programmer: additional photography
Henry Landgrebe ... 2nd unit: c camera operator
Tom Lane ... first assistant camera second unit: a camera
Harry Langston ... HOD Practical Electrician
Oliver Ledwith ... camera operator: second unit, dailies
Steve Lintern ... drone camera operator
Tino Liverton ... best boy grip
Kev Marchant ... Crane Operator/Rigging Grip 2nd Unit
Jake Marcuson ... first assistant camera: second unit
Aziz Al Marri ... camera trainee: daily
Joe Marsden ... stabileye technician
Jonathan Massena de Camin ... console operator
Jason Matt ... best boy grip: additional photography
Luke Mayer ... Practical electrician
Douglas McCormick ... Remote Head Technician
Scott McKee ... Drone camera operator
Michael Mensah ... crane technician: second unit
Richard Merrell ... rigging gaffer
Negoita Mihai ... Libra Head Technician Dailies
Ryan Jacob Morgan ... lighting technician: additional photography
Matthew Moriarty ... grip trainee: 2nd unit
John Morris ... 2nd Unit Best Boy
Marshall Mowbray ... video assistant: splinter unit dailies / video operator: splinter unit dailies
Charlotte Murphy-Frost ... stabileye assistant
Alexandra Médeville ... second camera assistant: dailies
Moses Ogundeji ... grip trainee
Stephen Oh ... Aerial Camera Operator
Derrick Peters ... camera operator: second unit, dailies
Stephen Peters ... drone pilot
Sam Phillips ... key grip: 2nd unit
Lester Plant ... libra technician 2nd unit
Stephen Price ... phantom camera technician
Elliot Purvis ... first assistant camera 'c' camera
Agata Rafalska ... video assist: dailies - Glasgow unit
Will Reid ... lighting technician: additional photography
Raul Rivera ... Dolly Grip: additional photography
Tony Roberts ... Supervising Electrical Rigger
Dani Rose ... drone pilot
Andrew Rowell ... camera rf engineer
Rose Ryk ... 3rd Assistant Camera
Cenay Said ... 'b' camera / second assistant camera: b camera
Gary Samson ... HOD Electrical Rigger
Matt Schouten ... digital imaging technician: additional photography
Mark Sheanon ... Practical electrician
Arran Shearing ... libra head tech: second unit
Alex Shipman ... EPK Camera Operator
Steven Skinner ... electrician
Paul Snell ... first assistant camera: c-camera dailies
Dean Southan ... central loader: main unit
Christopher Stephens ... array camera operator
Michael Suraci ... lighting technician: additional photography
Andy Thomson ... ucrane arm technician
Iain Thomson ... digital imaging technician: pickups
Beth Trinder ... assistant camera
David Tulett ... libra head technician: second unit
Nicholas Turner ... onset action editor: 2nd Unit
Toby Tyler Jr. ... 2nd unit floor chargehand
David Tyler ... 2nd unit Gaffer
Ryan Verbal ... lighting technician: additional photography
Daniel Vilar ... director of photography second unit
Jono Waddell ... chargehand practical electrician
Kieran Waugh ... lighting technician: additional photography
Matthew Waving ... first assistant camera: b camera - main unit / first assistant camera: b camera
Dan West ... first assistant camera: second unit
Shawn White ... gaffer
Matthew Willson ... camera trainee: main unit / second assistant camera: main unit dailies
Harry Wingate ... Central loader: second unit
Steve Wood ... rigging electrician supervisor
Pez Zee ... lighting technician: additional photography

Animation Department

Edit
Pedram Goshtasbpour ... Senior Animator
Joseph Kim ... animator
Kim Yi-Chun Lu ... animator
Christopher Rueda ... animator: Scanline VFX
Brett Tunnicliff ... animator / layout artist
Faizan Munawar Varya ... key animator
Curtis Willis ... animator
Seckin Yalin ... animator

Casting Department

Edit
Alejandro Gutierrez Borda ... Casting Associate Colombia Mexico Peru Venezuela
Erin Rose Kelly ... casting assistant
Adam Richards ... casting associate
Juan Pablo Rincon ... Casting Colombia Mexico Peru Venezuela
Georgia Simon ... ADR Voice Casting
Amy-Alice Thomas ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department

Edit
Lucille Acevedo-Jones ... assistant costume designer
Michael Agosta ... assistant costume designer
Kirby Allen-D'Cruze ... Costume FX Modeller
Phoebe Allies ... Assistant Costume Cutter
Terry Archer ... Senior Costumer: Principal
India Ayles ... costume design assistant
Pierre Bohanna ... supervising costume effects
Bernadette Brennan ... costume alterations
Andrew Cartwright ... principle cutter
Kate Chadderton ... costume coordinator
Cat Costelloe ... set costumer
Brooke Dibble ... supervising modeller: digital
Alexandra Disertori ... costumer
Andy Fordham ... prop modeller costume fx
Susanna Fyson ... prop modeller costume fx
Steve Gell ... textile designer
Charles Gillies ... principal costumer
Dan Grace ... Costume/Costume FX Supervisor
Jerry Gunn ... set costumer
Anna Haigh ... costume graphic artist
Beth Harkess ... junior modeller/costume fx
Josie Hunt ... Costume maker
Katie Jones ... set costumer
Sarah-Louise Leftly ... costume assistant
Roxy Ley ... junior costume effects technician
Susan MacKenzie ... senior costume maker
Kathryn Mysko Von Schultze ... senior costume maker
Soizic Quentin de Coupigny ... costume cutter
Robert Rowley ... Costume Concept Artist
Charlie Sadler ... Crowd Costume Supervisor
Ella Sehic ... costume assistant
Rosie Smith ... Assistant Costume Cutter
Kathryn Sutcliffe ... set costumer
Amber Rose Thompson ... costume assistant: daily
Chris Weston ... costume concept artist
G. Wigz ... costume Assistant/driver
Sam Williams ... costume concept modeller
Steve Wotherspoon ... costume supervising modeller
Nico Zarcone ... costume fx senior modeller
Rachel Freire ... glove maker (uncredited)

Location Management

Edit
Ruth Aitken ... Location Marshall
Peter Bardsley ... location manager: glasgow
Tom Beltrandi ... location manager
Joshua Benedetti ... location scout
Kerry Browne ... location assistant
Jamie Chrystie ... Locations Electrician
Lauren Clarke ... Locations Marshall
Keir Fraser ... locations
Richard George ... location manager
Charlie Grout-Smith ... location assistant
Euan Guthrie ... Locations Marshal
Natasha Khaleeq ... key location marshal
Harris Kliskey ... Location Marshal
Lucy Lee ... location manager
Tom Marshall ... location scout
Hannah McCarthy ... assistant location manager
Michael McDermott ... assistant location manager
Duncan Newland ... location assistant
Drew Payne ... Location unit manager
Dustin Pitan ... location scout: Georgia
Daniel Prendergast ... location assistant
Paulina Pruciak ... Location Marshal
Jade Tamzin Robertson ... assistant location manager
Lee Robertson ... location manager
Andy Ross ... assistant unit manager: 2nd unit
David Smith ... Location Marshal
Amanda Stevens ... supervising location manager
Fiona Valentine ... Location Marshal
Carrick Welsh ... assistant location manager

Music Department

Edit
Kim Baum ... music supervisor
Dan Boardman ... music preparation
Chris Egan ... conductor
Diego Incertis ... French Horn
Jake Jackson ... score engineer
Gary L. Krause ... music editor
David J. Krystal ... supervising orchestrator
Jason La Rocca ... music scoring mixer
James Marangone ... assistant contractor
T Mills ... musician
Ethan Obbema ... assistant score engineer
Emily Richardson ... music clearance
Lise Richardson ... music editor
Shie Rozow ... music editor
Jill Streater ... head of music preparation
Laurence Ungless ... Musician: Double Bass

Script and Continuity Department

Edit
Ellie Chiang ... assistant script supervisor
Gulcan Kerey ... Trainee Script Supervisor
Olivia Mikulla ... assistant script supervisor: second unit
Lizzie Pritchard ... script supervisor

Transportation Department

Edit
Paul Allen ... Transport
Nico Ferrari ... picture vehicles coordinator
Lily Gwynne-Thomas ... Picture Vehicles Department Coordinator
Ben Hannen ... precision driver: UK
Christian Labarta ... picture vehicles and precision driver: Leavesden, London, Scotland
Scott Legg ... unit driver
David Lewis ... Transport Supplier
Nigel Moore ... picture vehicles: Bus Driver
Nick Murray ... Picture Vehicles Supervisor
Jason Pinto ... unit driver
Piotr Walczak ... transport facilities manager: additional photography
Barry Goodwin ... unit driver (uncredited)

Additional Crew

Edit
Jeanette Agaronoff ... set assistant: Michael Keaton
Bernardo Aguilera ... Covid Testing Coordinator: reshoots
Peter Alberti ... stand-in: Ezra Miller
Julian Allen ... Covid Marshal
Erik Robert Ausmus ... production assistant: reshoots
Joseph Badham ... Cast Physiotherapist
Mayank Badhwar ... marketing consultant
Steven Baldwin ... 2nd unit production coordinator
Christie Barber ... Payroll Supervisor
Pj Barnard ... production assistant
David Bertucci ... stand-in
Paul Biddiss ... Military Technical Adviser
Sunniva Bjørkeslett ... Covid Testing Coordinator
Cécile Bouquet ... clearance coordinator
Tom Branch ... production assistant: covid (as Thomas Branch)
Jack Bridges ... armourer
Aidan Brown ... Nurse
Charlotte Brownlee ... assistant to producer
Roisin Carty ... dialect coach
Michael Chase ... stand-in: Ezra Miller
Diarmuid Coghlan ... financial controller: pre-production
Jon Cole ... Accounts Clerk
Stephen Collison ... Accounts Clerk
Phil Costello ... Unit Medic / construction medic
Hephzibah Craen ... production coordinator
Richard Curtis ... Stand In: Ezra Miller
Hayley Daffin ... Travel & Accommodation Assistant Coordinator
Peter Dell ... Construction stage hand Chargehand
Piers Deseilligny ... Location Marshall: second unit
Lauren Dormody ... Set PA dailies
Amanda Edgington ... payroll accountant
Ian Edwards ... supervising armourer
Andrea Eisen ... on set teacher
Luke Elkins ... Covid 19 Testing
Karen Elliott ... vice president: music: Warner Bros. Pictures
Robert Etall ... paramedic
Aidan Fatkin ... Location Marshal
Karen Fayerty ... Key Nurse
James Field ... Production Liaison
Kent Goldfinch ... stand-in: Michael Keaton
Drew Grant ... assistant production coordinator additional photography
Joey Grima ... set pa
Paul Harling ... Chef: Matthews Street Catering
Jessi Hawthorn ... assistant production coordinator
Rebecca Higgins ... assistant accountant
Sean Hind ... crowd production assistant: second unit, dailies
Sarah Hunt ... Construction Accountant
James Hunter ... Photo Double
Majid Ibrar ... Covid Marshal
Rajneet Jabbal ... assistant accountant
Ross Jensen ... production controller
Kelly Johnson-Beaven ... 1st assistant accountant
Craig Jordan ... Stand-In for Ezra Miller
Aidan Kennedy ... Location Marshall
Fateh Khaled ... production secretary
Olga Kijana ... Production Security Office Coordinator
Sophie Langley ... assistant accountant
Kewal Lath ... 2nd unit production assistant
Tom Lowes ... Osteopath: Ezra Miller, Michael Keaton, Sasha Calle
Felicity Lyme ... assistant accountant
Colin MacDougall ... covid unit manager
Stacy Mann ... unit publicist
Deanna Marshall ... assistant accountant
Sean Maydoney ... covid pa
David McCaffrey ... infection prevention and control nurse
Pauly McCluskey ... Unit Manager
Terry McGinnis ... marketing consultant
Ashley McMorrow ... Assistant: Andy Muschietti
Dillon Minasian ... Health & Safety Supervisor: reshoots
Ethan Modder ... assistant production office coordinator
Ambra Moore ... Covid Production Coordinator
Joe Morley ... Rushes Runner
Fiona Murray ... payroll accountant
Ranjeet Singh Nanrah ... production assistant
Will Nash ... computer/video playback operator: Compuhire
Richard Neale ... computer/video playback operator: Compuhire
Tom Neale ... set pa
Alina-Bianca Nitu ... production secretary
Jacob Nizzola ... cast support
Obi Okeke ... Unit Paramedic
Andy Parry ... Health & Safety Advisor
Ian Paton ... picture double: Ezra Miller
Abbey Perez ... office production assistant
Benjamin Perkins ... acting coach
Tamoy Phipps ... production assistant
Torin Pocock ... picture double: Ezra Miller
Maribeth Powers ... production assistant
Kai Justine Roberts ... stand-in: Kiersey Clemons
Olivia Rust ... 2nd Unit: assistant production coordinator
Jordan Sharkey ... Covid Marshal
Satu Sharp ... ap supervisor
Nicol Shaw ... Double
Ed Smith ... assistant location manager second unit
Paul Sultana ... stand-in: Ron Livingston
Sean Swan ... Construction Medic
Suzanna Swanson-Johnston ... production assistant
Sasha Tandlich ... assistant post production accountant
Alex Tarzan ... Office Production Assistant: Los Angeles Unit
Katharine Tidy ... Food stylist
Jaemen Topalian ... production assistant
Rob Townsend ... production safety advisor
Guy Trevellyan ... Crowd PA
Dominique Tucker ... production accountant
Micki van Reingold ... Actor

Thanks

Edit
Elliott Daniels ... thanks to: Metropolitan Police Film Unit
Stephen Dixon ... thanks to: Metropolitan Police Film Unit

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary
Plot Keywords
Genres
Parents Guide Add content advisory for parents »

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Флеш (Serbia)
  • 閃電俠 (Taiwan)
  • Флэш (Russia)
  • Ha Barak (Israel, Hebrew title)
  • Flesh (Uzbekistan)
  • See more »
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $200,000,000 (estimated)

Did You Know?

Edit
Trivia The film will reportedly ignore the events of Batman Forever (1995) and Batman & Robin (1997) and come up with new stories about Michael Keaton's Batman to fill the gap between Batman Returns (1992) and this film. See more »
Movie Connections Featured in DC FanDome 2021 (2021). See more »
Quotes [from trailer]
Barry Allen: Are you in?
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed