Edit
Alita: Battle Angel (2019) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Robert Rodriguez ... (directed by)

Writing Credits  

James Cameron ... (screenplay by) and
Laeta Kalogridis ... (screenplay by)
 
Yukito Kishiro ... (based on the graphic novel series "Gunnm" by)

Cast (in credits order)  

Rosa Salazar ... Alita
Christoph Waltz ... Dr. Dyson Ido
Jennifer Connelly ... Chiren
Mahershala Ali ... Vector
Ed Skrein ... Zapan
Jackie Earle Haley ... Grewishka
Keean Johnson ... Hugo
Jorge Lendeborg Jr. ... Tanji
Lana Condor ... Koyomi
Idara Victor ... Nurse Gerhad
Jeff Fahey ... McTeague
Eiza González ... Nyssiana
Derek Mears ... Romo
Leonard Wu ... Kinuba
Racer Maximiliano Rodriguez-Avellan Racer Maximiliano Rodriguez-Avellan ... Claymore
Marko Zaror ... Ajakutty
Rick Yune ... Master Clive Lee
Hugo Perez ... Jacked Cyborg
Casper Van Dien ... Amok
Billy Blair ... Zapan's Cronie
Jamie Landau ... Zapan Cronie 2
Dimitrius Pulido ... Cyborg Jacking Victim
Patrick Gathron ... Antioch
Elle LaMont ... Screwhead
Alex Livinalli ... Blue Wingman
Neal Kodinsky ... Red Wingman
Anthony Bandmann Anthony Bandmann ... Mace
Alan Nguyen ... Kumaza
Sam Medina ... Stinger
Tod Junker Tod Junker ... Exploder
John Wirt John Wirt ... Cyborg Factory Worker
Darcel Danielle ... Young Factory Worker
Emma Lindsey Emma Lindsey ... Ido's Daughter
Garrett Warren ... Barkeep
Tony LaThanh ... Hunter Warrior 1
Jorge A. Jimenez ... Hunter Warrior 2
Vincent Fuentes ... Ed
Iba Thiam ... Guitarist (as Ibrahima Thiam)
Paul De Sousa ... Heckler (as Paulo De Sousa)
Gregg Berger ... Deckman
David Sobolov ... Centurion (voice)
Jeff Bottoms Jeff Bottoms ... Motorball Announcer (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Erica Francoise Abraham Erica Francoise Abraham ... Iron City Resident (uncredited)
Charles Adams Charles Adams ... Townsperson (uncredited)
Dennis Alcorn Dennis Alcorn ... Iron City Drifter (uncredited)
Patrick Aleo Patrick Aleo ... Iron City Resident / Motorball Superfan (uncredited)
Maria Alexandra Maria Alexandra ... Cyborg Hero (uncredited)
Samuel Ali ... Iron City Mechanic (uncredited)
Marina Aligh ... Kinuba's Girl (uncredited)
Shayla Allen ... Little Girl (uncredited)
Tuana Allen ... Big Kid (uncredited)
Antoinette Anders ... Iron City Resident (uncredited)
John Anderson ... Cheering Audience (uncredited)
Esther April Esther April ... Koyomi's Crew Girl (uncredited)
Philippe Auguste ... One Arm Bionic Man (uncredited)
Darian Baker ... Motorball Fan (uncredited)
Tyler Banner Tyler Banner ... Construction Worker (uncredited)
Matt Blackwell ... Cyborg / Partial Cyborg (uncredited)
Rosalind Branch-Muhammad Rosalind Branch-Muhammad ... Shopper (uncredited)
Mike 'King Co' Brown Mike 'King Co' Brown ... Bodyguard (uncredited)
Chase Bryant Chase Bryant ... Cyborg (uncredited)
Michael W. Bunch ... Iron City Mechanic / Resident / Motorball Fan (uncredited)
Rhonda Burnette ... Motor Ball Spectator (uncredited)
Sam Cantu ... Cyborg (uncredited)
Gene Cervenka Gene Cervenka ... Bodyguard (uncredited)
Brittany Cofer Brittany Cofer ... Iron City Resident (uncredited)
Terrie Cooklin ... Cheering Crowd / Motorball Fan (uncredited)
Phil Cory Phil Cory ... Iron City Resident (uncredited)
Jai Courtney ... Jashugan (uncredited)
Ellen Crouch ... Iron City Resident (uncredited)
Joshua Curttright Joshua Curttright ... Iron City Drunk (uncredited)
Juan Cuspinera Juan Cuspinera ... Hunter Warrior (uncredited)
Don Daro ... Vector Bodyguard (uncredited)
Will David ... Iron City Resident (uncredited)
Torren Davis Torren Davis ... Motor Ball Fan / CGI Spectator (uncredited)
Miranda Denmon Miranda Denmon ... Hunter Warrior (uncredited)
Brittany Diaz Brittany Diaz ... Motorball Fan (uncredited)
Cindy Dire ... Iron City Shopper (uncredited)
Jarrod Dixon ... Cyborg (uncredited)
Adam Dobie Adam Dobie ... Guard (uncredited)
Kendra Dobson Kendra Dobson ... Shopper (uncredited)
M.J. Docherty ... Taxi Driver (uncredited)
Calen Curtis Edwards Calen Curtis Edwards ... Pedi Cab Driver (uncredited)
Mike Ettnie Mike Ettnie ... Ajakutty Pit Crew (uncredited)
Sunday Flint ... Motorball Superfan (uncredited)
Bill Foster Bill Foster ... Drunk (uncredited)
Devon Foster Devon Foster ... Iron City Pedestrian (uncredited)
Lacey Franks Lacey Franks ... Towns People (uncredited)
Harald Galinski Harald Galinski ... Iron City Resident (uncredited)
Michael L Garcia Jr. ... Iron City Resident (uncredited)
Gerald J. Garza ... Spectator (uncredited)
Derrick Gilbert Derrick Gilbert ... Big Kid (uncredited)
Jason Gish Jason Gish ... Taxi Driver (uncredited)
Violet Gotsis ... Iron City Resident (uncredited)
Laura Griffin ... Street vendor / Biker / Motorball Superfan (uncredited)
Tony Guerrero Tony Guerrero ... Vector Guard (uncredited)
Christine Gwosdz Christine Gwosdz ... Bar Patron (uncredited)
Colin Haag Jr. Colin Haag Jr. ... Iron City Resident (uncredited)
Nathan Haley Nathan Haley ... Iron City Resident (uncredited)
L. Rene'e Hall ... Market Vendor (uncredited)
Victoria Hardway Victoria Hardway ... Town people (uncredited)
Nina Hargis ... Motorball Superfan (uncredited)
Shannon Kee Haymond Shannon Kee Haymond ... Towns Person (uncredited)
Marque Hernandez ... Kinuba Fan (uncredited)
Danny Hogan ... Thadeus - Iron City Resident (uncredited)
Trezure Hunter ... Cyborg Hero (uncredited)
Andrea Ivins ... Alita Fan Motorball (uncredited)
Lyn Jagger ... Town Person (uncredited)
Amanda Julian Johnson Amanda Julian Johnson ... Partial Cyborg Refugee (uncredited)
Annabelle Jones Annabelle Jones ... Motorball Fan (uncredited)
Jared Michael Jones Jared Michael Jones ... Iron City Resident (uncredited)
Inertia Justice Inertia Justice ... Street Shopper (uncredited)
John Kaler ... Town Local (uncredited)
Eddie Kantor Eddie Kantor ... Pedestrian (uncredited)
Jonathan D. Karpicke Jonathan D. Karpicke ... Motorball Fan (uncredited)
King ... Shopkeeper (uncredited)
Gregory Charles Lane Gregory Charles Lane ... Pawn Shop Owner (uncredited)
Stephen Latham Stephen Latham ... Motorball Security Guard (uncredited)
Rick Lee ... Trollie Hopper Driver (uncredited)
Lindsey Lemke ... Partial Cyborg (uncredited)
Jo Lorio ... Motorball Fan (uncredited)
Travis Loteck Travis Loteck ... Kid Getting Kicked Out (uncredited)
Earl Loveday Earl Loveday ... Iron City Drunk (uncredited)
Casie Luong ... Cyborg (uncredited)
Jordan Mack ... Hugo's Buddy #1 (uncredited)
Adam Madrigal Adam Madrigal ... One Armed Cyborg (uncredited)
Joshua Lewis Magee ... Iron City Cyborg / Street Spectator (uncredited)
Zara Majidpour ... Barwoman / Shopper / Pedestrian (uncredited)
Drake Malone ... Ajakutty Pit Crew (uncredited)
Paulina Manseau ... Bar Customer (uncredited)
Carl Martin Carl Martin ... Townie (uncredited)
Andrew Martinez Andrew Martinez ... Motorball Superfan (uncredited)
Alex Nicole McConnell ... Iron City Resident (uncredited)
Betsy Medina ... Village Girl (uncredited)
Cat Merritt ... Bar Patron (uncredited)
Dakota Millett Dakota Millett ... Iron City Resident (uncredited)
Colin Mingee Colin Mingee ... Bar Patron (uncredited)
Josiah Missick Josiah Missick ... Iron City Citizen (uncredited)
Lauren Montemayor ... Big Kid (uncredited)
Alex Moore ... Girl in Window (uncredited)
Robert Lloyd Moore ... Iron City Resident (uncredited)
Sonya Nguyen Sonya Nguyen ... Shopper (uncredited)
Devin Northrip Devin Northrip ... Motorball Superfan (uncredited)
Edward Norton ... Nova (uncredited)
David Ryan O'Rourke David Ryan O'Rourke ... Pedestrian (uncredited)
Chad Parma ... Mr. Shopper (uncredited)
Dominique Patridge ... Bodyguard (uncredited)
Andre Pelzer ... Cyborg (uncredited)
Addison Dawn Perry-Franks Addison Dawn Perry-Franks ... Restuarant Patron (uncredited)
Joella Phillip Joella Phillip ... Townie (uncredited)
Jessica Polk ... Iron City Worker (uncredited)
Rachel Prieto ... CGI Cyborg Hero (uncredited)
Conrad Ramirez Conrad Ramirez ... Iron City Resident (uncredited)
Angela Ravitch Angela Ravitch ... Motorball Fan (uncredited)
Rodrigo Reinoso Rodrigo Reinoso ... Pit Crew (uncredited)
AJ Reyes AJ Reyes ... Bar Patron / Pedestrian (uncredited)
Felicia M. Reyes ... Iron City Resident (uncredited)
Matt Rifley ... Ajakutty Pit Crew (uncredited)
Charlotte Delaney Riggs ... Big Kid (uncredited)
Tristan Riggs ... Big Kid (uncredited)
Misty Riley Misty Riley ... Iron City Resident (uncredited)
Katusha Robert ... Iron City Resident (uncredited)
Michelle Rodriguez ... Gelda (uncredited)
Perla Rodríguez ... Spectator (uncredited)
Albert Serna Albert Serna ... Motorball Fan (uncredited)
James Smith ... Motor Pit Security (uncredited)
Richard Stebbins ... Factory Worker (uncredited)
Mark Dwight Stewart Mark Dwight Stewart ... Bar Patron (uncredited)
Jeffrey Stirl Jeffrey Stirl ... Motorball Fan (uncredited)
Elizabeth Tabish ... Waitress (uncredited)
Tony Tamayo ... Townsperson (uncredited)
Stan Taylor ... Iron City Resident (uncredited)
Gary Teague ... Ukulele Man (uncredited)
Carl Thomas ... Barbershop Owner / Street Vendor (uncredited)
William Throckmorton William Throckmorton ... Ajakutty Pit Crew (uncredited)
Heriyanto Tio Heriyanto Tio ... Pit Crew (uncredited)
Kenneth Lee Tolbert ... Hunter Warrior (uncredited)
Michael Love Toliver ... Resident (uncredited)
D. Darrell Turner D. Darrell Turner ... Motor Ball (uncredited)
Alicia Underwood ... Iron City Resident (uncredited)
Liz Vera ... Iron City Resident and Town Resident (uncredited)
Tyler Vogel Tyler Vogel ... Cyborg (uncredited)
Michael Wakefield ... Security (uncredited)
Tod Waters ... Exploder (uncredited)
Stephanie West Stephanie West ... Village Girl (uncredited)
Mark A. White ... Iron City Worker (uncredited)
Gregory Alexander Wight ... Hunter Warrior (uncredited)
Liza Wilk ... Cyborg (uncredited)
Amanda Marie Wilkinson ... Spectator (uncredited)
Andrew Wills ... Cheering Crowd / Motorball Fan (uncredited)
Christopher Winbush ... Iron City Resident (uncredited)
Chelsea Woods ... Iron City Resident (uncredited)
Heath Young ... Peddlecab Driver / Ironcity Worker / Cyborg Motorball Fan (uncredited)
Keil Oakley Zepernick ... Bar Patron (uncredited)

Produced by 

James Cameron ... producer (produced by)
Jon Landau ... producer (produced by)
David Valdes ... executive producer
David Womack ... associate producer

Music by 

Junkie XL

Cinematography by 

Bill Pope

Film Editing by 

Stephen E. Rivkin
Ian Silverstein

Casting By 

Beth Sepko
Mary Vernieu
Michelle Wade Byrd

Production Design by 

Caylah Eddleblute
Steve Joyner

Art Direction by 

Jeff B. Adams Jr.
Paul Alix ... asst art director
A. Todd Holland
Leslie McDonald
William Ladd Skinner

Set Decoration by 

David Hack

Costume Design by 

Nina Proctor

Makeup Department 

Jacqueline Fernandez ... makeup artist
Hannah Handshy ... additional hair stylist
Carey Jones ... special make-up effects department head
Mark Landon ... special makeup effects artist
Adrianne Lashley ... hair third
Jenny Lin ... makeup department head
Jessie Maranda ... additional hair
Mark James Ross ... special makeup effects artist: KNB EFX Group
Kara Sutherlin ... makeup artist
Sabrina Wilson ... key special makeup effects artist
Charles Yusko ... hair department head

Production Management 

Natalie Angel ... production supervisor
Susan McNamara ... production manager
Tom Proper ... post-production supervisor
Prashant Sharan ... production manager
Steve Barnett ... post production executive (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Brian Bettwy ... first assistant director
Travis Carr ... second second assistant director
Derek Franzese ... additional second assistant director
Adam Kenitzer ... additional second assistant director / second assistant director
A.J. Ledesma ... second second assistant director
David Rimer ... second assistant director

Art Department 

Steve Allen ... propmaker foreman
Wes Aylor ... picture car fabricator
Marc Baird ... lead storyboard artist
Shane Baxley ... concept designer
Susan A. Benson ... prop painter/fabricator
John Berger ... set designer
Bryan N. Blanton ... set dresser
Kevin Blosser ... assistant property master
Michael Broom ... concept artist
Bart Brown ... assistant set decorator
Dawn Brown ... concept artist
Katalin Bujnova ... paint decorator
Vitaly Bulgarov ... Alita concept artist
Peter Burton ... carpenter
Robert J. Carlyle ... construction coordinator
Keely Carter ... pre-production
Kit Casati ... art department
Clete Cetrone ... propmaker foreman
Dianne Chadwick ... lead graphic designer
James G. Chung ... Illustrator
Chris Clayton ... set dresser
James Clyne ... concept artist
Dennis Collins ... scenic
Gilbert Cortez ... prop fabricator
Brian Cross ... prop maker foreman
James M. Davis ... propmaker foreman
Hayden de Maisoneuve Yates ... set decorator buyers
Jess Canales DeZamora ... greensman
Julia Durr ... set decoration production assistant
Sean P. Egan ... propmaker
Doug Field ... prop fabricator
Quinn Frick ... on-set greensman
Ken Gaston-Kilgore ... lead man
Jonathan Gesinski ... storyboard artist
Mark Goerner ... concept artist
Billy Guerrero ... gang boss
Aaron Robert Hall ... set dresser
Jason Hammond ... property master
Shaina Hedlund ... props assistant
Joseph Hiura ... set designer
Al Hobbs ... senior lead set designer
Glenn Hoofman ... plaster supervisor
Deano Jones ... prop fabricator
Max Juren ... set dresser
Barry Keenan ... concept art td: weta digital
Sarah Elizabeth King ... prop fabricator foreman
Ellen Lampl ... lead graphic designer
Dan Leyendecker ... art department production assistant
Jennifer Long ... set dec buyer
Scott Lukowski ... concept artist
Joe McCusker ... construction coordinator
Mike McCutchen ... art department coordinator
Elijah McNeal ... concept artist
Michael Mikita Jr. ... paint supervisor
Jonathan Mikita ... paint forman
Jim Mitchell ... storyboard artist
Megan Montemayor ... set designer
Annis Naeem ... Concept Artist
Chris Olivia ... concept artist
Greg Papalia ... set designer
John Parker ... on-set dresser
Jeff Poss ... vehicle manufacturer
Greg Puga ... carpenter
Victoria Ramirez Fuller ... prop buyer
Shari Ratliff ... set designer
Brent Regan ... general foreman
David Reich ... assistant property master / set dresser
Walter Schneider ... set designer
Shamim Seifzadeh ... set designer
Learda Shkurti ... digital asset manager
A.D. Siller ... props
William Ladd Skinner ... set designer
Tyler J. Smith ... propmaker
Mark Spacek ... props
Sarah Spencer ... set dresser
Jason W. Spradling ... propmaker
Gary Stel ... construction buyer
Tully Summers ... concept artist
Alex Toader ... concept artist
Dwayne Turner ... storyboard artist
Casey Tye ... sculptor
David Tye ... Lead Sculptor
Heather Tye ... sculptor
Josh Tywater ... construction buying assistant: United States / contruction production assistant
Laura Wallgren ... set decoration coordinator
C.L. Ward ... digital set designer
Jullian Whiteley ... welder
Chris Wolters ... prop fabricator
Rae Yamamoto ... concept art coordinator
Chris Yoo ... set designer
Winona Yu ... set dresser
Feng Zhu ... concept designer

Sound Department 

Dale Anchor ... adr assistant
Ethan Andrus ... sound mixer
David Bach ... ADR supervisor
David Betancourt ... ADR mixer
David V. Butler ... dialogue supervisor
Cary Clark ... engineer
Clark Crawford ... sound designer
Brad Engleking ... re-recording mixer
Paula Fairfield ... sound designer
Catherine Harper ... foley artist
Craig Henighan ... re-recording mixer / sound designer / supervising sound editor
Julian Howarth ... sound mixer: additional photography
Tom Lalley ... sound re-recording engineer
Brian Lyster ... ADR recordist
Darrin Mann ... foley mixer
Mack Melson ... sound mixer: additional photography
Michael Miller ... adr mixer
Andy Nelson ... re-recording mixer
Angelo Palazzo ... sound designer
Tim Rakoczy ... supervising sound editor
Nick Roberts ... adr mixer
Katherine Rose ... foley artist
Luke Schwarzweller ... re-recording mix technician
John Soukup ... sound transfer recordist
Tom Sturgis ... boom operator
Michal Fojcik ... sound effects recordist (uncredited)

Special Effects by 

Wes Aylor ... gang boss
Andy Bergholtz ... special effects makeup
Robert Caban ... special effects foreman
Joe Carpenter ... special effects technician
Kit Casati ... special effects technician
Eddie Holecko ... prosthetic technician: K.N.B. EFX Group
Nickolos Howard ... special effects technician
Samantha Inoue Harte ... special effects
Dirk Rogers ... special effects tech: K.N.B. efx group
Bob Trevino ... special effects supervisor
Desirae Wallace ... special effects buyer

Visual Effects by 

Shaun Friedberg 'Pyrokinesis' ... senior motion r&d technical director
Charlotte Adams ... motion capture tracker
Matthew Adams ... lead compositor: weta digital
Tasmin Adams ... production assistant: double negative
Jayaraman Adhikesavan ... paint/prep artist: visual effects
Glen Adlam ... modeler: weta digital
Brian Adler ... visual effects
Rohit Agarwal ... visual effects artist: double negative
Habeeb Ahmed ... build supervisor
Tanseer Ahmed ... animator: Weta Digital
Tom Ainge-Roy ... fx production coordinator
Ashar Alam ... texture artist: DNEG
Corey Allen ... stereo compositing lead: stereo d
Mark Edward Allen ... senior fur groomer: Weta Digital
Victor Almela ... digital compositor: framestore
Juan Alonso ... digital compositor
Chrisser Alvarez ... visualization artists: the third floor inc
Thakur Amit ... digital compositor: double negative
Tor Andreassen ... digital compositor: Weta Digital
Alfredo Octavio Arango ... matchmove artist: DNEG
Ryan Arcus ... lead layout technical director: Weta Digital
Paul Arion ... global head of layout: Double Negative
Charlie Armstrong ... Lead Compositor
Cole Armstrong ... element qc artist: stereo d
Avi Arora ... qc artist
Ruth Asensio ... head of layout: Double Negative Vancouver
Paul Ashall ... matchmove artist: framestore
Myles Asseter ... models head of department: weta digital
Dan Ayling ... camera td
Abhijith Azhikkara ... matchmove artist (as credits)
Mostafa Badran ... character technical director
Jörg Baier ... digital compositor: Weta Digital
Michael Bain ... shader td: Weta Digital
Shamus Baker ... modeller: Weta Digital
Ágúst Baldursson ... rigging td: Framestore
Robert Baldwin ... lead texture artist: Weta Digital
Jesse Balodis ... Senior Texture Artist
Sam Balzer ... concept artist
Marco Barbati ... senior facial technical director: Weta Digital
Mark Barber ... lighting td: weta digital
Laura Barbera ... visualization artists: the third floor inc
Pharoah Barrett ... visualization artists: the third floor inc
Rohan Barve ... texturing artist
Lee Baskerville ... lead texture artist
Sonia Bass ... 2d artist
Addison Bath ... head of pipline: the third floor inc
Denis Baudin ... environment/character texturer wetadigital
Bayard Baudoin ... cg modeler
Anthony Bauyon ... Assistant VFX Editor
Thomas Baxter ... layout technical assistant
Fellipe Beckman ... lookdev td: Double Negative Vancouver
Clint Beckwith ... assistant visual effects editor
Brittany Bell ... texture artist
James Bell ... visual effects artist: Weta Digital
Janelle M. Bell ... lighting production manager: weta digital
Natasha Belle ... assistant technical director: weta digital
Gregory Bellis ... camera technical director: Weta Digital
Michele Benigna ... Lead Compositor: Weta Digital
Ricardo Benni ... motion capture editorial assistant
Brian N. Bentley ... technical director
Kate Bernauer ... digital compositor
Lara Berners ... compositing department manager
Chris Berry ... digital compositor: Framestore
Paul Berry ... postvisualization supervisor: the third floor inc
Jayden Beveridge ... Layout Artist: Rising Sun Pictures
Dheeraj Bhadani ... lead software developer
Harshit Bhargava ... texture Artist
Jatin Bhavsar ... visual effects production manager
Yogesh Bhavsar ... rigging technical director: Double Negative
Shidhyesh Bhogle ... Lighting TD
Ben Bigiel ... modeler
Sabina Bihlmaier ... digital compositor
Jonathan Bird ... creature technical director
Ajay Bisht ... FX Technical Director
Robert Bloom ... senior lighting td
Preetham Tej Boddu ... prep supervisor
Chris Bojan ... concept artist: Framestore
Austin Bonang ... previsualization supervisor: the third floor inc
Nick Booth ... Digital Imaging Supervisor: weta digital
Sudeepto Bose ... digital compositor: Weta Digital
Ramzi Boudemagh ... modeller: weta digital
Russell Bowen ... cg supervisor: double negative
Peter Bowmar ... effects technical supervisor
Dameon Boyle ... Creature TD
Adam Bradley ... rotoscope head of department: Weta Digital
Amelia Braekke-Dyer ... compositor
Zachary Brake ... lighting technical director: weta digital
Benjamin Brenneur ... senior motion editor: Weta Digital
Eric Bribiesca ... motion edit: Weta Digital
Scott Brisbane ... lighting td: Weta Digital
Ryan Brooks ... digital artist
Jason Brown ... visualization artists: the third floor inc
Trey Brown ... lead virtual art department artist: weta digital
Alexander T.H. Browne ... visual effects artist
Nik Brownlee ... compositing supervisor: Double Negative
Rob Bryson ... digital compositor: Weta Digital
Hayley Budulis ... lead motion capture body tech: weta digital
Bruce Buechner ... previs artist: The Third Floor Inc. / visualization artists: the third floor inc
Duncan Burbidge ... visualization producer: the third floor inc
Andy Burmeister ... lead camera technical director: weta digital
Alex Burt ... animation supervisor: weta digital
Todd Busch ... visual effects editor
Kurt Butler ... modeler
Djordje Cakovan ... digital modeler: Weta Digital
Rafael Rey Camacho ... senior fx td: Framestore
Korinne Cammarano ... digital compositor: Framestore
Nicole Campbell ... depth artist
Andy Campion ... camera department Manager: weta digital
Cedric Enriquez Canlas ... senior modeler (as Cedric Canlas)
Anna-Lena Carl ... creature department production manager: Weta Digital
Kenny Carmody ... modelling td: MPC
Daniel Carrasquillo ... visualization artists: the third floor inc
Pedro Casavecchia ... environments td: Framestore
Sean Castle ... Layout Department Trainer: Weta Digital
Miguel Castrillo ... visual effects artist
Edward Catley ... motion capture tracker
Myriam Catrin ... senior texture artist
Alan Chambers ... research and development
Scott Chambers ... lighting td: weta digital
Johnny Chan ... Compositing Pipeline TD: Weta Digital
Raymond Chan ... lead motion capture artist
Phillip Kai Chang ... assistant technical director: weta digital
Will Chang ... digital paint artist: weta digital
Michael Chen ... Animator
Peter Chen ... senior animator
Raymond Chen ... visual effects supervisor: DNEG
Tim Cheng ... visual effects artist: digital painter
Jon Chesson ... senior compositor: Weta Digital
Anthony Chiang ... visual effects artist
Kunal Chindarkar ... stereo lead: DNEG
Giuseppe Chisari ... creature td: weta digital
Joseph Chittock ... creature atd
Gak Gyu Choi ... senior modeller: Weta Digital
Wonmok Mark Choi ... paint artist: weta digital
Ishwar Chougule ... prep artist
Harry Chrisp ... visual effects artist
Glen Christie ... lead creature technical director
Jasper Chung ... paint artist: Weta Digital
Alice Cicchetti ... visual effects line producer
Stefano Cieri ... senior lighting technical director: Weta Digital
Simon Coles ... visual effects artist
Tom Collier ... lead compositor: weta digital
Alice Collins ... optical: Weta Digital
Aaron Colman-Hayes ... 3d artist and scan technician
Chris Cook ... modeller: Framestore
Vernessa Cook ... motion editor
Ian Cope ... Bidding Producer: Rising Sun Pictures
Philip Copley ... Weta Digital: Assistant Technical Director
Maria Virginia Sotelo Corbacho ... Motion Editor
David Cordon ... visual effects production manager: Framestore
Marc-André Coulombe ... lead rigging td: Framestore
Andrei Coval ... senior facial modeler
Marlon Cowan ... data i/o: DNEG
Sarah Cowhey ... virtual art department manager: Weta Digital
Jonathan Cox ... mocap reference camera operator
Michael Cozens ... Animation Supervisor
Jim Croasdale ... senior paint artist: Weta Digital
Ryan Cronin ... senior animator: Weta Digital
Steve Cronin ... senior paint artist: Weta Digital
Alexia Cui ... lead lighting technical director
Marcello Da Silva ... camera technical director: Weta Digital
Heidi Dahle ... digital compositor: Framestore
Subhash Dalke ... VFX Lighting Artist
Varuna Darensbourg ... finaling supervisor: stereo D
Markus Daum ... senior character rigger: dneg
Alexandra Daunt Watney ... production supervisor: Rising Sun Pictures
Jose Augusto David ... lead Compositor
Christopher Davies ... Technical Animator: Framestore
David R. Davies ... effects technical director: Weta Digital
Gilles Daviet ... simulation r&d: Weta Digital
Emily Davis ... visual effects coordinator
Jake Dee-McKoy ... manager ingest/delivery & final qc: Stereo D
Nigel Denton-Howes ... visual effects supervisor: Framestore
Thomas Devereaux ... compositor: Weta Digital
Sachin Divkar ... texture artist: Dneg
Petros Dodos ... Texture Artist
Christina Douk ... visualization artists: the third floor inc
Tyler Draker ... mocap reference camera operator
Tanya Drewery ... motion capture performer
Liesl Dsouza ... motion capture
Georg Duemlein ... weta digital
Brian Gideon Dunn ... previs artist: The Third Floor Inc. / visualization artists: the third floor inc
John Durney ... Compositor
Sunil Dutta ... Layout TD
Vincent Désilets ... senior animator: Weta Digital
Christopher Edwards ... Executive Producer: the third floor inc
Jason Edwards ... Lead Modeller
Samuel Edwards ... lighting technical director: Weta Digital
Olivia Eichenseer ... visualization coordinator: the third floor inc
Yasmine El-Ghamrawy ... digital compositor
Jack Elder ... technical documentation
Tariq Elkhodari ... visualization artists: the third floor inc
Kate Elum ... visual effects coordinator
Andrew Emmerson ... digital compositor: weta digital
Nick Epstein ... visual effects supervisor: weta digital
Melissa Espina ... assistant line producer: 3D conversion
Stephen Evans ... senior lighting td: weta digital
Peter Evemy ... matchmove artist
Gianpietro Fabre ... senior texture artist: Framestore
Rodolfo Fanti ... modeller: Framestore
Luca Fascione ... head of technology
Zsolt Fehér ... Motion Editor: Weta Digital
Raymond Yun Fei ... research and development: weta digital
Andreas Feix ... digital compositor: Framestore
Jose Felizardo ... lighting technical director: Weta Digital
Fathima Feminò ... digital compositor: Weta Digital
Edward Ferrysienanda ... visual effects artist
Dru Fickling ... previsualization coordinator / visualization coordinator: the third floor inc
Emelia Fiell ... technology production manager: Framestore
Enrico Fioretti ... motion editor: weta digital
Tommaso Fioretti ... digital compositor: Weta Digital
Brad Floyd ... senior compositor: Weta Digital
Ben Folkman ... lead previs animator: weta digital
Tom Fonvillars ... lead lighting lookdev: framestore
Les Foor ... lead element qc artist
Melyssa Forget Turcotte ... visual effects coordinator: Weta Digital
Darren Foster ... Video engineer Weta Digital MoCap
Morgan Fowler ... fx production assistant: weta digital
Dana Franklin ... FX Artist
Alexander French ... technical director: Weta Digital
Borja Fuste ... digital compositor
Aman Gahlot ... visual effects artist
Aron Galabuzi ... digital compositor: Weta Digital
Saurabh Gandhi ... Lighting TD
Kremena Ganeva ... digital compositor: WETA Digital
Pranav Gangapurkar ... prep lead
Mayur Gangasagar ... vfx paint artist and stereo compositor
Rafael Garrido ... VFX Department Manager: Weta Digital
Connor Gartland ... digital artist
Sandesh Gawali ... digital compositor
Raj Gedam ... visual effects artist
Mark Gee ... visual effects supervisor: weta digital
Mélanie Geley ... digital matte painter
Chris J. Gerrard ... Paint Artist
Storm Gezentsvey ... digital compositor: weta digital
Sreejita Ghosh ... modelling td
Martin Barker Gilbert ... virtual art department senior artist: Weta Digital (as Martin Gilbert)
Kevin Gillis ... visualization artists: the third floor inc
Wouter Gilsing ... lead compositor: Framestore
Kenneth Gimpelson ... head of assets research and development
Jérémy Giraudeau ... digital compositor
Nicholas Glasson ... modeler
Emanuele Goffredo ... visual effects artist
Cyrille Gohier ... digital compositor: framestore
Sean Golding ... visualization artists: the third floor inc
Claudio Gonzalez ... creature td
Kari-Lyn Gravel ... assistant stereo manager: Stereo D
Charlotte Gray ... software production manager
Andrew Greenlee ... visualization artists: the third floor inc
Justin Greenwood ... effects artist: Rising Sun Pictures
Erik Griott ... visualization lead: the third floor inc
Michael Grobe ... visual effects supervisor: DNEG
Erik Gronfeldt ... senior look development artist
Jonny Gu ... digital compositor: Weta Digital
Fernando Guerrero Rodriguez ... digital compositor: Weta digital
Travis Guidry ... on-set production assistant: weta digital
Carlos Guillén ... digital compositor: double negative
Shreyas Gujrati ... digital compositor
Abhijeet Gupta ... Creature TD: DNEG
Alex Gurevich ... motion capture pipeline developer
Kathrin Günther ... digital compositor: Weta Digital
Bassim Haddad ... head of motion editing: weta digital
Geoff Hadfield ... Senior Paint Artist: Weta Digital
Markus Hagemeier ... look dev department production manager: Weta Digital
Thomas Haley-Hermiz ... Technical Director: Stereo D
Daniel Hammonds ... digital compositor: Framestore
Imojen Faith Hancock ... roto artist
Alex Hanneman ... compositor: Weta Digital
Sara Hansen ... fur groomer and modeler
Thomas Hansen ... senior compositor: Weta Digital
Lisa Hardisty ... modeller: Weta Digital
Yoshihiro Harimoto ... creature technical director: Weta Digital
Daniel Harkness ... senior compositor: Rising Sun Pictures
Paul Harling ... data resource management lead
James Harmer ... lead environment artist
Joey Harris ... matchmove td: weta digital
Alex Conor Harrison ... visual effects coordinator
Alyssa Harrison ... visual effects coordinator
Jefri Haryono ... creature effects technical director
Dustin Hayes ... senior element qc artist
Jasper Hayward ... lighting technical director: Weta Digital
Mike F. Hedayati ... visual effects supervisor: Stereo D
Daniel Heder ... visualization artists: the third floor inc
Rens Heeren ... senior environments artist: Framestore
Alex Heffner ... visual effects and augmentation lead
Ethan Helms ... stereoscopic compositing lead
Quentin Hema ... digital paint HOD: Weta Digital
Josh Henare ... Layout Artist: Weta Digital
Ngoc Heng ... visual effects artist
Alberto Hernandez Rodriguez ... layout td
Cody Hernandez ... visual effects artist / visualization artists: the third floor inc
Jon Hertzig ... Technology & Research: Senior Technical Writer
Laurent Herveic ... modeller: weta digital
Etay Herz ... creature td
Cale Hetariki ... pre production manager: Weta Digital
Alexander Hewitt ... animator
Hamish Hill ... visual effects artist
Barbra See Wai Ho ... rotoscope artist: Weta Digital
Wilbert Ho ... technical director: Weta Digital
Kay Hoddy ... senior roto artist
Dan Hogg ... visual effects coordinator
Ben Holen ... visual effects artist
Richard E. Hollander ... visual effects supervisor
Sharon Smith Holley ... vfx editor
Julie Holmes ... senior layout td: weta digital
Mark L. Holmes ... camera technical director: Weta Digital
Tom Holzinger ... lead motion editor: WETA Digital
Bran Hopkins ... rotoscope artist: weta digital
Paul Hopkins ... visualization artists: the third floor inc
Chris Hopper ... visual effects coordinator
Leslie Hough ... visual effects producer
Joe Howes ... visual effects
Jiaxuan Hu ... visualization artists: the third floor inc
Levon Hudson ... layout td: Double Negative
Ahman Hung ... matte painting production manager: weta digital
Mark Hunter ... visual effects editor: dneg
Julian Hutchens ... CG supervisor: Rising Sun Pictures
Corrado Ianiri ... motion capture editor: Weta Digital
Manon Ih ... visual effects line producer
Djordje Ilic ... environment technical director: Framestore
Owen Jackson ... lead compositor
Anthony Jacob ... virtual production supervisor: the third floor inc
Andrew Jacobs ... visualization coordinator: the third floor inc
Natalie Millar Jadhav ... animation production manager: Weta Digital, outsource/additional
Saurabh Sanjay Jadhav ... visual effects artist
Ajay Jain ... Lead Lighting TD: DNEG
Prerana Jaiswal ... digital artist: Weta Digital
Mel James ... senior texture artist: Weta Digital
Chris Janssen ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Malik Jayawardena ... mocap operator on-set: Weta Digital
Kirsten Jelliffe ... visualization artists: the third floor inc
Janet Jensen ... Data Wrangler
Frank Jentner ... digital matte painter: Framestore
Arthur Jing ... proxy 3D modeller: Weta Digital
Inki Jo ... lighting td: double negative
Adam Johannesson ... data i/o: DNEG
Chay Johansson ... creature technical director
Abhinaw John ... visual effects artist
Case Johnson ... visual effects coordinator
Erik Johnson ... cg modeller
Nathan Johnson ... senior lighting technical director
Gios Johnston ... head of creatures: Weta Digital
Danny Jones ... lead paint artist
Iban Jose Perez ... motion editor
Andrew Joseph ... texture artist: Weta Digital
Vikrant Joshi ... lighting td: DNEG
Zack Judson ... visual effects artist
Mark Julien ... lead compositor: Weta Digital
Aman Juneja ... line producer: DNEG
Arvind Keru Kachare ... lead environment generalist td
Fady Kadry ... fur groomer/modeler: Weta digital
Pratik Kalbende ... digital compositor: Dneg
Advait Kamble ... FX Artist
Stephen Karl ... matchmove artist
Adithya Kashyap ... matchmove and rotoanimation artist
Michael Andrew Colin Keller ... reference camera operator
Andrew Kennedy ... technical director: Stereo D
Dániel Keresztes ... motion editor: Weta Digital
Swapnil Kevat ... Lighting TD
Keyur-r-Patel ... Lighting Technical Director
Christian Kickenweitz ... senior motion editor: Weta Digital
Patrick Kilgallon ... layout artist
Se-kwon Kim ... ScreenX producer
Ashleigh-Jean King ... rotoscope artist: Weta Digital
Nick King ... visual effects producer: Framestore
Colton Kirkegaard ... visualization artists: the third floor inc
Ryan Kirtack ... visualization artists: the third floor inc
John Kitching ... lead compositor
Karly Klaybor ... visualization coordinator: the third floor inc
Matthias Klein ... senior digital compositor: WETA Digital
Rikki Knight-Trembath ... visual effects
Franz Kol ... digital compositor: Weta Digital
Lenz Kol ... digital compositor: Weta Digital
Mischa Kolbe ... Creature TD: DNEG
Srinivasa Raghavendra Kondapuram ... Bodytrack Artist
Paul Koontz ... visualization artists: the third floor inc
Allie Koppel ... head of finance: the third floor inc
Rahul Kothari ... digital compositor: Double Negative
Manfred Kraemer ... lead lighting td: weta digital
Lars Kramer ... senior matchmover
Robert Kreps ... visualization artists: the third floor inc
Lon Krung ... texture artist: Weta Digital
Mateusz Krzastek ... senior compositor: Rising Sun Pictures
Zygimantas Kucas ... visual effects
Annurup Kumaar ... matchmove and rotoanimation TD: Double Negative
Sujay Kumar G. ... matchmove artist: Double Negative
Ashwin Kumar ... roto,
Dan Kunz ... motion capture supervisor: Double Negative
Andrew Kunzel ... Modeler
Icing Kuo ... lighting techinical director: Weta Digital
Balendu Kurup ... Visual Effects Department Production Manager: Dneg
Wanda Kwok ... compositor
Ju Hee Kwon ... senior lighting technical director: Weta Digital
Mounika Kyatam ... rotoscope artist: Weta Digital
Khaled Labidi ... digital compositor: Weta Digital
Sabine Laimer ... digital compositor: Weta Digital
Adrien Lambert ... look development artist: Weta Digital
Marc Landrain ... digital artist
Nathan Lane ... camera technical director: Weta Digital
Marc H. Langbein ... lighting artist: Rising Sun Pictures
Michael Lanzensberger ... senior vfx compositor: weta digital
Peter Lasrado ... lead look development
Max Last ... compositor
Sinead Lau ... motion capture: Weta Digital
Niña Laureles ... effects technical director
Rachel Laurenson ... digital paint artist
David C. Lawson ... postvis artist / visualization artists: the third floor inc
Martin Le Breton ... motion capture calibration technician: weta digital
April Leckie ... rotoscope artist: weta digital
Key Hyung Lee ... FX TD: Weta Digital
Thomas Lefebvre ... FX lookdev lead: framestore
Niall Lenihan ... production engineer
Marco Leone ... Lead Compositor: double negative / digital compositor: Weta Digital
Mark Leone ... rendering research and development
Olivier Lesaint ... senior shader technical director: weta digital
Nicole Letaw ... art dept manager: weta digital
Joe Letteri ... Senior Visual Effects Supervisor: Weta Digital
Julien Leveugle ... lead digital compositor: Weta digital
Jacques Leyreloup ... Environment TD: Framestore
Seth Lickiss ... stereoscopic compositor
Chi Jiajia Lim ... rotoscope artist: weta digital
Wayne Lim ... layout td: DNEG
Carlos Lin ... creature technical director: weta digital
Shu-Chen Lin ... Lighting Technical Director: Weta Digital
Francis Liu ... head of lighting: WETA Digital
Sagar Lonkar ... creature fx artist
Javier Lopez ... visualization artists: the third floor inc
Jade Lorier ... facial animator
Geoff Lou ... visualization artists: the third floor inc
Alicia Lowndes ... visualization coordinator: the third floor inc
Jordan Lucchino ... stereoscopic compositor: stereo d
Keith Lumb ... layout technical director: weta digital
Desiree Lunsford ... visual effects artist: weta digital
Jonathan Lyddon-Towl ... fx technical director
Bruno Lévêque ... environment generalist td: Double Negative
Rob MacBride ... visual effects artist
Tobias Mack ... software engineer: Weta Digital
Nick Macmillan ... environment td: Framestore
Ruairidh MacNeill ... modeler
Amy Madigan ... senior production coordinator: Stereo D
Vittorio Maglione ... effects technical director: Weta Digital
Sanjay Mahajan ... senior texture artist: Dneg
Ravi Mahapatro ... line producer: Stereo D
Liam Major ... paint artist
Yael Majors ... assistant finaling supervisor
Daisuke Maki ... lighting technical director: Weta Digital
Alex Mandel ... senior production manager: motion: Weta Digital
Jade Mansueto ... assets software developer: Weta Digital
Magin Marqués ... vfx Character Animator
Alex Martin ... visualization artists: the third floor inc
Jessica Martinez ... digital continuity
Jérôme Martinez ... environment supervisor: framestore
Amos Marvel ... head of hr: the third floor inc
Riccardo Mascia ... digital compositor framestore
Laurent Maynard ... groom td
Andrea Mayo ... motion edit production coordinator: weta digital
Shawn McCarten ... Lighting Artist: Rising sun pictures
Jamie McCarter ... lead puppet creature technical director
Steve McGee ... senior compositor
Douglas McHale ... visual effects artist
Tom McHattie ... associate vfx editor: Weta digital
Mare McIntosh ... Visual Effects Producer: Lola VFX
Rick McMahon ... lead visual effect
Tom Meade ... creature puppet technical director
Quentin Medda ... texture artist: Weta Digital
Alexander Melville ... animator
Shéa W.C. Melville ... motion studio technical director: Weta Digital
Steven Messing ... lead concept designer: Lightstorm Entertainment
Stephanie Metcalfe ... Lighting Technical Director
Goran Milic ... head of facial motion department: Weta digital
Andrew Miller ... visualization artists: the third floor inc
Brett Miller ... effects head of department
Janna Miller ... stereo production supervisor
Patrick Miller ... visual effects coordinator
Seth F. Miller ... digital paint artist: Weta Digital
Chelsea Mirus ... visual effects coordinator
Pinkesh Mistry ... Motion Capture Tracker
Andrew Moffat ... simulation atd: Weta Digital
Shauna Mohan ... stereo coordinator: Stereo D
Matthieu Molina ... Lighting technical director
Eric Moliner ... creature td: DNEG
Dejan Momcilovic ... Mocap Supervisor
Santi Montero ... visual effects artist: Framestore
Jerome Moo ... senior matte painter: Weta Digital
Jisook Moon ... motion capture tracker: weta digital
Luiz Philippe Moreira ... senior creature pipeline technical director: Weta Digital
Maxime Moreira ... modeller: framestore
Danielle Morley ... visual effects producer: Framestore
Dora Morolli ... software developer
Claire Morris ... element qc compositor
Zane Morrissey ... Visual Effects Production Assistant
Darren Mortillaro ... creature technical director: weta digital
Neil Roy Moss ... shotgun project manager: weta digital
Harrison Muecke ... visualization coordinator: the third floor inc
Matt Mueller ... Senior Head of Optical Department: Weta Digital
Deep Mukherjee ... digital compositor
Tom Mulhall ... visualization artists: the third floor inc
Shane Mulholland ... Layout Department Manager: Weta Digital
Katy Mummery ... visual effects production manager: Double Negative
Jeremy Munro ... visualization artists: the third floor inc
Sandra Murta ... layout td: dneg
Ken Museth ... head of simulation r&d
Jayaraj Muthukumar ... stereo rotoanim artist
Stephanie Muyco ... visual effects coordinator
Taos Myers ... Technical Director
Vanessa Mylchreest ... paint artist
Jens Mårtensson ... visual effects artist
Ajith Kumar N. ... stereo prep artist: Double Negative (as Ajithkumar)
Marnus Nagel ... assistant technical director: weta digital
Duncan Nairn ... paint artist
Buchi Ramulu Narsingoju ... texture artist: DNEG
Abby Nath ... visual effects artist
James Navaira ... mocap technician
Sébastien Nebout ... environment td: Framestore
Charlotte Nelson ... visualization producer: the third floor inc
Donald Netzel ... previs artist: The Third Floor Inc. / visualization artists: the third floor inc
Charlie Nevett ... VFX Editor
Mervyn New ... digital compositor: Weta Digital
Thomas Newbury ... Texture Artist: Weta Digital
Marcelino Newquist ... visualization lead: the third floor inc
Trent Newton ... ingest/delivery department: Stereo D
Lucas John Ng ... visual effects coordinator
Yoon See Ng ... digital compositor: Weta Digital
Ruthie Nielsen ... junior motion r&d technical director: Weta Digital
Ben Nightingale ... senior texture artist: Weta Digital
Kenichi Nishida ... senior modeler: Weta Digital
Olivia Nonoa ... motion edit production assistant: weta digital
Mark Norrie ... cg lighting supervisor: Double Negative
Sean O'Connor ... visualization artists: the third floor inc
Rick O'Meara ... Motion Editor
Péter Obornik ... senior lighting technical director: Weta Digital
Mike Ocoboc ... digital compositor
Pavel Ocovaj ... senior motion editor: Weta digital
Jeremy Oddo ... head of IT: the third floor inc
Kieran Ogden-Brunell ... visual effects artist: Rising Sun Pictures
Anton Ognyev ... effects technical director: WETA Digital
Gerome Oldfield ... modeller: framestore
Chris Olivia ... previz artist
Martin Orlowski ... senior creature technical director
Daniel Luke Orr ... digital compositor
Alex G. Ortoll ... lead compositor: Weta Digital
Chelsea Osborne ... rotoscope artist: Weta Digital
Sam Osborne ... digital compositor
Raphael Oseguera ... roto department manager
Daniel Ostrov ... lead motion capture pipeline developer: Weta Digital
Pablo Otero ... matchmove/layout artist
Emiliano Padovani ... head of shaders department: Weta Digital
Premamurti Paetsch ... effects lead: Weta Digital
Scott Palleiko ... Senior Lighting Technical Director: Weta Digital
Francisco Palomares Pozas ... Lead Compositor: Dneg
King Louie Palomo ... visual effects production assistant: DNEG
Deepak Panigrahi ... digital compositor: DNEG
Akshay Parbhu ... Motion capture tracker: Weta Digital
Youngbin Park ... 'lead compositing pipeline TD at weta digital
Adam Parker ... lead compositor: framestore
Michael Parks ... visualization artists: the third floor inc
Balasubramani Parthasarathy ... digital artist
Noah Pascuzzi ... compositor: Framestore
Dzmitry Patsukevich ... shader td: weta digital
Uppu Pavanrajesh ... digital compositor: Double Negative
Margaux Peach ... visual effects coordinator: weta digital
Emily Pead ... visual effects coordinator
Jessica Pearce ... Production Coordinator: Stereo D
Peter Pearson ... software developer: rendering: Weta Digital
Robert D. Pearson ... FX TD, Weta Digital
Cinzia Pegorin ... lighting & look dev td: Framestore
Alessandro Pepe ... effects technical director
Crystal-Lee Perry ... motion capture tracker: weta digital
Emanuele Pescatori ... creature td
Nicolas Petit ... FX Supervisor: Weta Digital
Addison Petrie ... paint & roto artist
Andrea Pezzolato ... visual effects artist: framestore
Ignacio B. Peña ... senior animator: Weta Digital
Long-Hai Pham ... visualization artist: the third floor / visualization artists: the third floor inc
Jason Phua ... digital compositor
Jacek Pilarski ... digital matte painter: Framestore
Adrian Pinder ... cloth simulation: WETA Digital
Andrew Pinson ... digital compositor: Framestore
Ostap Pochtarenko ... pipeline technical director: Weta Digital
James Pollard ... rotoscope artist: weta digital
Dan Pool ... Virtual Art Dept Artist: Weta Digital
James Porter ... visual effects artist
Orlando Porter ... visual effects: Weta Digital
Samuel Porter ... assistant technical director
Cornelius Porzig ... fx supervisor: Weta Digital
Adam Potter ... head of department: rising sun pictures
Christian Poullay ... camera technical director: weta digital
Dave Preciado ... senior motion editor: Weta Digital
Warren Presland ... Modeller: Framestore
Gareth Prosser ... motion capture tracker
Yann Provencher ... head of textures department: weta digital
Derek N. Prusak ... post production manager: Deluxe 3D/Stereo D
Lauren Puntillo ... head of marketing: the third floor inc
Simon Quach ... senior visual effects artist WETA digital
Cesar Quijada ... senior digital paint artist: Weta Digital
Indreep Raha ... visual effects artist
Imran Ahmed Raichuri ... 3D modeller
Jennifer Ramos ... visual effects coordinator: Weta Digital
Angelina Ramsey ... Assistant to Richard Baneham
Kade Ramsey ... digital paint artist: Weta Digital
Ryan Ramsey ... senior stereoscopic compositor: Deluxe
Troy Ramsey ... image plane lead
Pralay Ramteke ... Lighting Technical Director
Kisholay Ray ... production coordinator: Deluxe StereoD
Leo Recompsat ... animator: weta digital
George Redmond ... onset simulcam technician: WETA Digital
Shinichi Rembutsu ... fx td: Double Negative
Jay Renner ... virtual art head of department: Weta Digital
Florent Revel ... layout
Brett Reyenger ... senior compositor: Weta Digital
Susanna Riccio ... digital compositor: Weta Digital
Tyler Rice ... element qc
Simon Richardson ... digital compositor
Whitney Richman ... visual effects production manager
Andrew Richmond ... FX Department Manager
Nicholas Richter ... facial motion editor
Federico Rivia ... Virtual Art Dept Artist: Weta Digital
Manuel Rivoir ... digital compositor: Framestore
Ben Roberts ... compositing supervisor
Nishikant Rokadey ... Lead lighting technical director: DNEG
Ryan D. Romero ... digital artist (IMAX version)
Gabriela Roque López ... Software Engineer
Kasey Maree Rose ... visual effects production assistant
Justin Rosen ... lead production engineer
Julien Rousseau ... Lead Compositor: Framestore
Katya Ruslanova ... compositor: Weta Digital
Francesco Russo ... digital compositor: Framestore
Marco Röth ... Lead Motion
Alessandro Sabbioni ... visual effects artist
Eric Saindon ... visual effects supervisor
Gabriel Enrique Salas ... software engineer
Anurag Salekar ... visual effects artist
Peter Salter ... camera technical director: weta digital
Christoph Salzmann ... compositing supervisor: weta digital
Greg Sanchez ... crowds production coordinator: weta digital
Martin Sandahl ... visual effects editor: Framestore
Patil Sangram ... lead compositor: Dneg
Abhishek Sarkar ... Lighting TD
Vinod Sathe ... visual effects artist
Rohan Satyanand ... motion capture tracker
Nicolas Sauval ... fx artist: Framestore
Claude Schitter ... lead effects technical director: Weta Digital
Katrin Schmid ... software developer
Guy Schuleman ... FX Technical Director
David Schulz ... visual effects artist: Rising Sun Pictures
Ilana Morgan Schwartz ... previsualization artist: The Third Floor / visualization artists: the third floor inc
Chantelle Searle ... render wrangler: Rising Sun Pictures
Rene Sekula ... digital producer: weta digital
Georgina Selby ... visual effects coordinator
Paolo Emilio Selva ... head of software engineering
Ravinder Sembi ... visual effects artist
SenthilBalu ... senior matchmove artist: credited
Mahabub Subhani Shaik ... visual effects artist
Jordan Shand ... Proxy Modeller: Weta Digital
Aurora Shannon ... colourist: visual effects
Adam Shaw ... digital modeller: Weta Digital
Kerry Shea ... cheif operating officer: the third floor inc
Sufiyan Sheikh ... rigging td: double negative
David Sheldon ... compositor
Kevin L. Sherwood ... vfx producer: weta digital
Bronwyn Shields ... Visual Effects Editor
Sammy Shikaze ... visual effects coordinator
Tomoko Shin ... digital compositor
Erik Shveima ... visualization artists: the third floor inc
Olivier Sicot ... senior lighting technical director: Framestore
Aleksei Sidorenko ... digital compositor
Jane Simons ... visual effects coordinator
Ankur Singh ... Modeller: Double Negative
Neha Singh ... Modeler
Anna Sitjà ... texture artist: Weta Digital
Brett Skinner ... Lighting Technical Director
Mykhailo Slavov ... digital compositor: Weta Digital
Sam Sloan ... digital compositor: Weta Digital
Howard Sly ... Facial modeler
Anthony Smith ... head of 2d: Rising Sun Pictures
Dane Allan Smith ... production executive: The Third Floor
Jenesta Smith ... texture artist
Marc Smith ... Senior Camera T.D. Weta Digital
Maxwell Smith ... environments technical director
Eva Snyder ... senior compositor: weta digital
Mark G. Soper ... visual effects producer
Ivan Sorgente ... digital compositor
Eddie Soria ... digital paint lead: Weta Digital
Jonas Sperl ... layout technical supervisor: Weta Digital
Melissa Spicer ... vfx department manager: Weta Digital
Marco Spitoni ... previs supervisor
Srikrishna ... line producer: Double Negative
Tatampudi SrinivasaRaju ... sr texturing td: Double Negative
Anshul Kumar Srivastava ... Texture Artist: DNEG
Carl St-Pierre ... compositor
Ashley Stanton ... matchmove artist: Framestore
Albrecht Steinmetz ... matchmove hod: weta digital
Jacob Stephens ... layout head of department: Weta Digital
Alastair Stevenson ... lead matchmove artist: Framestore
John Stevenson-Galvin ... lead digital modeler: Weta Digital
Matteo Stirati ... senior facial modeller: Weta Digital
Randi Stockton ... mocap reference camera operator
Jordan Stolearcius ... final qc
Alexey Stomakhin ... simulation r&d: Weta Digital
Matsune Suzuki ... modeler
Kiersten Swete ... ncam operator
Ewa Szczepaniak ... motion capture weta digital
Samuel Tack ... senior virtual art dept artist: weta digital
Giuseppe Tagliavini ... lead compositor: weta digital
Rob Taheij ... pipeline technical director: Framestore
Hirofumi Takeda ... lead compositor: weta digital
Katie-Louise Talbot ... visual effects artist
Alex John Tan ... lighting td: weta digital
Cornelia Tan ... Paint Artist: Weta Digital
Dipak Tarpara ... vfx artist: Stereo D
Andrew Taylor ... shader writer: Weta Digital
Sompong Teekasathien ... visual effects artist
Felix Telfer ... lead effects technical director: Weta Digital
Jamie Telfer ... camera technical director: Weta Digital
Tim Teramoto ... digital effects artist
Cat Thelia ... visual effects manager: Gentle Giant Studios
Christopher Thellas ... visualization coordinator: the third floor inc
Jason Thielen ... visualization lead: the third floor inc
Raphael Thiery ... camera technical director: weta digital
Gareth Thomas ... rotoscope artist
Prajeesh Thomas ... digital artist: Weta Digital
Ben Thompson ... senior lighting technical director: Weta Digital
Daniel Thomson ... rotoscope artist: weta digital
Jon Thorsen ... senior camera td weta digital
William Tinker ... witness reference: weta digital
Pawan Tiwari ... digital artist
Rouhollah Toghyani ... visual effects
Steven Tom ... visualization artists: the third floor inc
Beth Tomashek ... visualization artists: the third floor inc
Tyler Tometich ... tv campaign graphics: mOcean
Fabio Tovar ... visualization artists: the third floor inc
Chris Treichel ... director of production: Stereo D
Denis Trutanic ... senior camera technical director: Weta Digital
Matt Tuffin ... Lead reference Capture: weta digital
Charlotte Tyson ... Digital Matte Painter
Kraig Tytus ... visual effects coordinator
Daniel Ulrich ... Facial modeler: Weta Digital
Aaron Urquhart ... motion editor
Razvan Vacar ... motion editor: Weta Digital
Raju Vaidya ... Cg Supervisor
James Van Der Reyden ... motion studio technical director
Phil Van Der Reyden ... cg modeler
Andrew Van Midde ... Shoot TD
Kays Vanderest ... visual effects coordinator: DNEG
Arnulfo Vargas ... previs artist: The Third Floor Inc. / visualization artists: the third floor inc
Adrian Vercoe ... lead reference photographer
Jean-Baptiste Verdier ... lead matte painter: weta digital
Eric Vezinet ... look development: weta digital
Jenny Vial ... lighting & comp production manager: Weta Digital
Noah Vice ... head of look development & lighting: Rising Sun Pictures
Eric Vidal ... digital compositor
VikramSampath ... Line producer: Dneg
Rubén Villoria ... effects technical director
Aude Vitrant ... Department Manager
Sören Volz ... compositor: Weta Digital
Dhawal Vora ... motion editor
Andreja Vuckovic ... senior modeller: weta digital
Andy Walker ... cg supervisor
Erik Walker ... visualization artists: the third floor inc
Faye Walkington ... motion capture td
Eric Walls ... visualization artists: the third floor inc
Jenny Wan ... compositor
Doris Wang ... lighting TD
Jonny Wang ... fx td: DNEG
Angus Ward ... digital stereographer: Weta Digital
Florens Wartenberg ... Environment TD: Framestore
Kimberly Wasson ... on-set vfx coordinator
Adam Waters ... lead previs artist / visualization artists: the third floor inc
Aidan Waugh ... Ingest/Delivery Department: Stereo D
Eva Weber ... visual effects coordinator: weta digital
Joe Weidenbach ... creature puppet technical director
Glenn Wells ... camera technical director
Florian Werzinski ... shading td: weta digital
Greg Wieder ... Pipeline TD: Rising Sun Pictures
Michael Wilde ... Texturing TD: DNeg
Luke Wilding ... modeller: Framestore
Fraser Wilkinson ... senior layout technical director
Nicholas Wilson ... lead fur groomer: Weta Digital
Teresa Winters ... layout lead: Weta Digital
Martin Wiseman ... bidding producer: Weta Digital
Seungjin Woo ... concept artist: double negative
Joshua H. Wood ... modeler: weta digital
Clare Woodford-Robinson ... digital modeler: Weta Digital
Pete Woodley-Page ... senior motion editor: Weta Digital
Shendy Wu ... visualization artists: the third floor inc
Dane Wylie ... assistant depth supervisor
Saxson Xavier ... Matchmove artist: Dneg
Jun Xian Yue ... roto/paint supervisor: double negative
Yak Hong Yung ... Senior Lighting TD: Framestore
Eric Zachanowich ... on-set vfx photographer
Shawna Zegarra ... technical support
Tristan Zerafa ... compositor
Hansu Zhan ... digital compositor
Ruben Gerardo Alfaro Moreno ... visual effects (uncredited)
Darren Bailey ... operations coordinator: Stereo D (uncredited)
Terrence Bergeron ... visual effects executive producer (uncredited)
Rohan Bhingarde ... pipeline td: Double Negative (uncredited)
Pavani Rao Boddapati ... visual effects sequence supervisor: Weta Digital (uncredited)
Karthik Kumar Durairaj ... prep lead: Basilic Fly Studio (uncredited)
Philip Fraschetti ... senior paint aritst: Weta Digital (uncredited)
Muhammad Ghifary ... researcher: assets (uncredited)
Khiew Jit Chun ... modeler (uncredited)
Bart Karon ... assistant technical director: Framestore (uncredited)
Colton Kirkegaard ... Previs Artist (uncredited)
Julia Lou ... software developer: DNEG (uncredited)
Riasat Manzoor ... pipeline td: Double Negative (uncredited)
Branan Sarveswaran ... element qc artist: Stereo D (uncredited)
Adam Shand ... project manager: Weta Digital (uncredited)
Tonya Strantzi ... pipeline technical director: Framestore (uncredited)
Lucy Wisada ... Software Developer (uncredited)

Stunts 

Rocky Abou-Sakher ... stunts
Marina Aligh ... stunts
Ron Balicki ... martial arts trainer: Rosa Salazar
Dmitrious Bistrevsky ... stunt double / utility stunts
Solomon Brende ... stunts
Donald Brooks ... stunt performer
Robert Steven Brown ... stunts
Steven John Brown ... fight choreographer (as Steve Brown)
Joseph T. Campos ... stunt performer
Bryan Cartago ... stunts
Mark Chavarria ... stunt performer
Brandon Cornell ... utility stunts
Shane Daniels ... parkour double: Keean Johnson
Jake Dashnaw ... stunts
Arturo Dickey ... utility stunts
Matt Emig ... stunt performer
Nick Epper ... stunts
Mickey Facchinello ... stunt double: Rosa Salazar
Jaytyler Ferretti ... Motorball stunt inline skater
Jessi Fisher ... stunt double: Elle LaMont/Screwhead
Andrew Franklin ... stunt double
Jessie Graff ... stunt actor
Justin Hall ... stunts
Josh Han ... utility stunts
Jim Henry ... stunts
Logan Holladay ... stunt performer
Zach Hudson ... stunt double: Christoph Waltz - Dr. Dyson Ido
Thekla Hutyrova ... stunt performer: motion capture (as Thekla Hutyra)
Diana Lee Inosanto ... martial arts trainer: Rosa Salazar
Jace Jeanes ... utility stunts
Mindy Kelly ... stunt actor: stunt performer, Alita performace capture test
Keone Kim ... utility stunts
Lauren Mary Kim ... stunts
Jesse La Flair ... utility stunts
Michael Lehr ... stunt performer / stunts
Kurt D. Lott ... stunt rigging coordinator: stunt driver
Dan Mast ... stunts
Don Charles McGovern ... stunts
Brandon Melendy ... stunt double: Ed Skrein
Franky Morales ... stunt performer
Robert Nagle ... stunt driver
Balint Pinczehelyi ... utility stunts
Delmar Reyna ... stunt performer
Brianna Ripkowski ... stunt performer
Allen Robinson ... stunts
Mariko Saito ... stunts
Jason Sanfilippo ... stunt rigger
Jeff Schwan ... stunts
Matt Shadden ... stunt performer
Jason Shupe ... utility stunts
Carmichael Simon ... stunts
Gunter Simon ... stunt player
Sam Situmorang ... stunts
Branden Smith ... stunt performer
Joe Sobalo Jr. ... stunt actor
Daniel Stevens ... stunts
Cj Stuart ... stunt double: Jorge Lendeborg Jr.
Yoshi Sudarso ... leonard wu double
Inka Tiitto ... stunt performer
Dawson Towery ... utility stunts
Taylor Towery ... utility stunts
Albert Valladares ... stunt performer
Alicia Vela-Bailey ... stunt double: Nyssiana / stunts
Josh Vinyard ... stunt player
Cord Walker ... stunts
Garrett Warren ... stunt coordinator
Shawna West ... utility stunts
Hayley Wright ... Stunt Double: Nyssiana
Heath Young ... stunt performer
Justin Yu ... stunts
Keil Oakley Zepernick ... Stunt Double: Grewishka / utility stunts

Camera and Electrical Department 

John Alcera ... electrician
Troy Anderson ... rigging electric
Kelly Bogdan ... additional first assistant camera
Chad Brewer ... fixture technician
Nathan Brown ... rigging electric
Robin Charters ... 3d camera systems engineer
Tim Christie ... dolly grip
Kevin Combs ... grip
Matt Cowan ... rigging grip
Eric Cunningham ... best boy rigging electric
Joe Datri ... hydrascope operator
Scott Delane ... rigging grip
Adam Dinihanian ... rigging electrician
Wes Dixon ... dimmer technician
Patrick Fortune ... rigging grip
Neil Fraser ... dolly grip
Leslie Frid ... second assistant camera
Michael Gillespie ... key grip
Mark Goellnicht ... "a" camera operator / steadicam operator
Robyn Greer ... electrician
Adrian Hattingh ... dit day player / second assistant camera: day player
Nathan Haugaard ... camera operator
Joel Hodge ... additional camera operator
Zach Humphreys ... electrician / grip
Mauriece Jacks Jr. ... assistant video engineer
Cameron Jones ... grip
Duane Katz ... lighting console programmer
Leslie Kolter ... additional digital utility
Jack Lewandowski ... digital utility
Lucas Lorenzana ... rigging grip: additional photography
Rick Malahy ... rigging grip
Nicholas Mann ... rigging grip
Sean Maxwell ... camera operator
Kevin McGill ... camera operator
Jason McKnight ... Key grip motion capture unit
Andre McLane ... rigging electrician
Matt McLaughlin ... camera operator
Josh Mellinger ... 3d systems technician
Raul Mello ... rigging gaffer
Eric Montes ... lighing board operator: additional photography
P.K. Munson ... camera operator: "b" camera
Gaylen Nebeker ... 3D video assist
Shahrouz Nooshinfar ... Qtake Video Assist Operator
Clayton Null ... grip
William Penson ... electrician
Eric Pickett ... electrician
Georgia Pierson ... grip: WETA rig
Chad Lear Plunkett ... grip
Richard Porter ... rigging grip
Justin Powers ... rigging grip
Lee Ramsey ... rigging grip
Phillip Renke ... rigging grip
Froylan Reyes Jr. ... rigging grip / rigging
Ashley Riggs ... electrician
Jeff W. Rios ... 3d systems technician
Richard Justin Roberts ... lighting technician
Amber Rosales ... loader
John 'Fest' Sandau ... gaffer
Nick Scimeca ... electrician
Justin Seyb ... rigging best boy grip
Christopher Simpson ... rigging grip
Opal Skoien ... rigging grip
Josh Skrobarczyk ... grip
Todd Smiley ... best boy electric
Tyson Smith ... camera operator
Pete Stockton ... rigging key grip
Barry Strickland ... rigging grip
Omar A. Torres ... Telescopic Crane Technician
Rico Torres ... still photographer
Wes Turner ... second assistant camera
Steve Urban ... grip
Sebastian Vega ... assistant camera: "a" camera
David G. Wilson ... camera operator
Chase Chesnutt ... additional second assistant camera (uncredited)
Dylan Patel ... camera assistant: press junket (uncredited)

Animation Department 

Balaji Anbalagan ... animator
Julie Baines ... animator
Henry Bennett ... animator
Jordan Benning ... animator
Debaprasad Bhowmik ... animator
Bryon Caldwell ... Senior Animator: Framestore
Kirstin Cambie ... animation production: weta digital
Francesco Canonico ... senior animator
Vincent Caudeville ... senior animator: Weta Digital
Ludovic Chailloleau ... animation supervisor
James Yuhsiu Chen ... animator
Alessandro Ciucci ... animator
Cynthia Crimmins ... animation department manager: Framestore
Olivia Farrar ... motion capture
Camilo Duarte Franco ... Senior Animator
Anneka Fris ... lead animator: Weta Digital
Emile Ghorayeb ... animation supervisor (as Emilio Ghorayeb)
Rafael Gonzalez Quinones ... animator
Jerry Graham ... animator
Michael J. Hall ... animator
Louise Hannam ... production assistant: Weta Digital
Nathan Jones ... animator
HyunKyung Jung ... animator: Weta
Mariya Kalachova ... animator: Weta Digital
Alexis Kerjosse ... animator: Weta Digital
Joseph Kim ... animator
Julian Legge ... senior previs animator
Rebecca-Louise Leybourne ... facial animator: Weta Digital
Adrian Lim ... animator
Matt Lockie ... animator
Chris Moss ... Facial Animator / facial animator
Luciano A. Munoz Sessarego ... animator: Framestore
Lukas Niklaus ... animator: Weta Digital
Usman Olomu ... animator
Brad Price ... animator: Weta Digital
Klym Protasov ... animator
Rodrigo Reinoso ... animator
Sarp Serter ... animator
Divyesh Shah ... character animator: Weta Digital
Zi Chao Tan ... animator
Ollie Thomas ... animator
Edwina Ting ... Senior animator
Heriyanto Tio ... animator: Framestore
Sebastian Trujillo ... lead animator
Jason Walmsley ... animator: Weta Digital

Casting Department 

Iris S Moy Bautista ... extras casting
Riva Cahn-Thompson ... casting associate (as Riva Cahn Thompson)
Lavonna Cupid ... casting associate
Niamh Fleming ... extras casting
Ashley Harkrider ... extras casting assistant
Bret Howe ... casting associate
Kristi Kyle ... extras casting
Gabby Nero ... extras casting assistant: Reshoots
Stacey Rice ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Ashlyn Angel ... costume supervisor
Brian Barela ... set costumer
Shell Bauman ... on set costumer
Lauren Grace Burns ... head cutter
Jamal Burrell ... costume production assistant
D.J. Castillo ... background costumer
Keith Christensen ... concept artist
Christian Cordella ... concept costume artist
Celina Ferencz ... costumer
Hannah Goldblatt ... key costumer
Nyima Johnston ... key set costumer
Brittany Jones-Pugh ... additional costumer
Kathy Kiatta ... key truck costumer
Tom Macdonald ... costumer
Lorna Nash ... costume pa
Paulina Reyes ... costume assistant: re-shoots
Antoinette Sales ... costume shop supervisor
Cheryl G. Smith ... additional costumer
Stephanie A. Steel ... key costumer
Byron Scott Thomas ... additional costumer
Sean Thompson ... costume coordinator
Sweta Vakani ... head ager/dyer
Tod Waters ... specialty costumes
Yvonne Wilburn ... background costumer
Aneesah Woolfolk ... costumer

Editorial Department 

Todd Busch ... visual effects editor
Hunter Clancey ... feature mastering producer
Hershel Cohen ... Digital Intermediate Producer
Emma Escamilla ... post-production assistant
Skip Kimball ... digital intermediate colorist
Jay Mahavier ... first assistant editor
Cody Sallee ... post-production coordinator
Tashi Trieu ... digital intermediate editor
Steve Wilson ... second assistant editor
Justin Yates ... assistant editor
Monica Escalante ... digital intermediate color assist: EFILM (uncredited)
Cody Sallee ... editorial assistant (uncredited)

Location Management 

Logan Cooper ... location manager
Kim Davis ... location manager: Dallas
Hunter Gravley ... location assistant
Steven Hedrick Jr. ... location assistant
Scott Kimbrough ... key assistant location manager
Suzanne Koneful ... location prep

Music Department 

Aldo Arechar ... score mixer assistant
Sean Barrett ... assistant orchestrator
Jonathan Beard ... orchestrator
Jordan Cox ... music preparation
Antonio Di Iorio ... composer: additional music
Brad Haehnel ... additional music recording
Ayana Haviv ... singer: ensemble
Benjamin Hoff ... assistant orchestrator
Maxwell Karmazyn ... additional score programming
Stefan Karrer ... executive album producer
Gerrit Kinkel ... trailer music composer
Sara Mann ... singer
Alan Meyerson ... music scoring mixer
Shannon Murphy ... music coordinator
Peter Myles ... music editor
Peter Nelson ... stage manager
Conrad Pope ... conductor
Jasper Randall ... choir conductor / choir contractor
James F. Regan ... music preparation
Erin Michael Rettig ... scoring stage engineer
Emily Rice ... additional score programming
David James Rosen ... composer: trailer
Peter Rotter ... music contractor
Alex Ruger ... score technical engineer
Michael Shlafman ... music preparation
Jacob Shrum ... assistant orchestrator
Carl Thiel ... additional music mixer
Trygge Toven ... music coordinator
Jacopo Trifone ... additional score programming
Edward Trybek ... orchestrator
Adrian Nicholas Valdez ... composer: trailer music
Yair Albeg Wein ... trailer music
Henri Wilkinson ... orchestrator
Elyse Willis ... singer: ensemble
Johnny Choi ... music executive (uncredited)

Transportation Department 

Sarah Munn ... transportation
Lonnie Nelson ... driver
James Rhodes ... driver
Grant Roa ... driver: mr rodrigues
Russell E. Scott ... driver
Steven Willhoite ... production van driver

Other crew 

Daniel Aguilar ... extras
Johnny Alexander ... ADR Loop Group
Flavio Aquilone ... Italian dubbing
Obi Ariguzo ... casting associate
John Arszyla ... medic
Ron Balicki ... Rosa Salazar Fight Trainer
Karen Bankhead ... voice actor
Paul Beach ... construction medic
Joel Timothy Bible ... set educator
Daniel Booko ... voice actor
Rebecca Boyle ... script supervisor: additional photography
Gregory Brown ... set production assistant
Robert Steven Brown ... stand-in
Lauren Burckhard ... production assistant
Geoff Burdick ... production executive
Joe Canik ... production assistant
Crystal Chinea ... production assistant
Ron Cho ... stand-in for leonard wu
Devereau Chumrau ... ADR Loop Group
Nicole Clarke ... production assistant
Kay Colvin ... Construction Accountant
Andrei Constantinescu ... extras coordinator
Keith Cooke ... trainer: Rosa Salazar
Amanda Curry ... first assistant accountant
Kevin Dartt ... Cfo
Terry DeLacey ... chef assistant
Robin Devoe ... set production assistant
M.J. Docherty ... stand-in (as Mark Docherty)
Maxime Dubuc ... systems administrator
Kennith Edwards ... set production assistant
Brock Ennion ... wrangler
Ryan Farmer ... production assistant
Pearl Fearon ... second assistant accountant
Thomas Fenoglio ... production assistant
Jaytyler Ferretti ... production assistant
Adam Franzese ... production assistant
Mollie A. Gallagher ... assistant production coordinator
Jessica Taylor Galmor ... production assistant: set
Hugo Garza ... set production assistant
Jen Gillespie ... external relations manager
Nixon D. Guerrero ... studio manager: Troublemaker Studios
Cat Hannon ... second assistant accountant
Bryan Hardy ... set medic
Ashley Harkrider ... production assistant
Jason Head ... production assistant
Jesse Hiram ... client services
Lassiter Holmes ... stand-in for Derek Mears
Kenneth Hoot ... production assistant
Hunter Jackson ... office production assistant
Tracy Jennings ... payroll accountant
Faith Johnson ... second second assistant accountant
Jared Michael Jones ... stand-in
Selena Layan ... photo-double rosa salazar
Joe H. Lee ... office production assistant
Lydia Look ... additional voices
Jake McLean ... loop group
Guy Messenger ... stand-in: Christoph Waltz
Patrick Miller ... production coordinator
Alex Moore ... stand-in: female lead
Dina Morrone ... ADR voice actor
Lizzy Pop Muro ... production assistant
Michael Neal ... payroll accountant: prep
Ken Parsons ... buyer
Reymundo Perez ... franchise creative operations manager: Lightstorm
Monika Petrillo ... script supervisor
Eva Podanoffsky ... photo double
Lexter Rivera-Santana ... stand-in
Bruce Roberts ... photo double: Jeff Fahey
Paul Roberts ... stand-in
Dawn Robinette ... production accountant
Amber Roy ... assistant to jon landau (as Amber N. Roy)
Alicia Rutledge ... office production assistant
Ryan Scharfenberg ... production assistant
Molly Scott ... production secretary
Christopher Short ... production assistant
James Starbird ... stand-in: Keean Johnson
Cynthia Streit ... production coordinator
Bryan Sundstrom ... script supervisor: additional photography
Josh Tywater ... utility personnel:construction department
Kristin Vela ... travel coordinator
Liz Vera ... stand-in: Alita/Rosa Salazar
Jacob Warren ... accounting clerk
Emma Watts ... production executive
Eleanor Weeks ... production assistant
Heath Young ... utility stand in
Alan Zaizar ... stand in: Keean Johnson

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed