Edit
Trailer Park Boys: The Movie (2006) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Mike Clattenburg

Writing Credits  

Mike Clattenburg ... (screenplay) and
Robb Wells ... (screenplay)
 
Mike Clattenburg ... (television series "Trailer Park Boys")

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Robb Wells ... Ricky
John Paul Tremblay ... Julian
Mike Smith ... Bubbles
Lucy Decoutere ... Lucy
Lydia Lawson-Baird Lydia Lawson-Baird ... Trinity
Cory Bowles ... Cory
Michael Jackson Michael Jackson ... Trevor
Gord Downie ... Cop 1
Alex Lifeson ... Cop 2
Gerry Dee ... Donny
Glen Grant Glen Grant ... Darren (as Glen Michael Grant)
Eugene Clark ... Cadillac
Barrie Dunn Barrie Dunn ... Ray
John Dunsworth ... Mr. Lahey
Patrick Roach ... Randy
Sarah Dunsworth ... Sarah (as Sarah E. Dunsworth)
Hugh Dillon ... Sonny
Nichole Hiltz ... Wanda
Sherry Davis Sherry Davis ... Dancer at Aristocrat
Valerie Fougere Valerie Fougere ... Dancer at Aristocrat
Stephanie Godin Stephanie Godin ... Dancer at Aristocrat
Thea Harvey Thea Harvey ... Dancer at Aristocrat
Cadence MacMichael Cadence MacMichael ... Dancer at Aristocrat (as Cadence Macmichael)
Tammy Mills Tammy Mills ... Dancer at Aristocrat
Nicole Nikerson Nicole Nikerson ... Bartender
Christina Parker Christina Parker ... Waitress
Blain Morris Blain Morris ... Drive Through Voice (voice)
Shelley Thompson ... Barb Lahey
Jacob Rolfe Jacob Rolfe ... Jacob
Paul Leblanc Paul Leblanc ... Postal Worker
Jonathan Torrens ... J-Roc
Tyrone Parsons Tyrone Parsons ... T
Veronica Reynolds ... Dazzle
Natasha Noreiga Natasha Noreiga ... Galaxy (as Natasha Noriega)
Richard Collins Richard Collins ... Phil Collins
Hampton Kelly Hampton Kelly ... Pizza-Eating Dog
Jim Swansburg Jim Swansburg ... Officer Ted Johnston (as James Swansburg)
Shawn Duggan Shawn Duggan ... Theatre Man
Tara Doyle Tara Doyle ... Theatre Woman
Justin Blackburn Justin Blackburn ... Theatre Boy
Linda J. Brooks Linda J. Brooks ... Donny's Wife
Liam Cyr Liam Cyr ... Donny's Older Son
Wyn Crowson Wyn Crowson ... Donny's Younger Son
George Green George Green ... Officer George Green
Paul MacLeod Paul MacLeod ... Minister (as Paul Macleod)
Jeremy Akerman ... Judge
Gary Levert Gary Levert ... Mr. Stevenson
Jennifer Overton Jennifer Overton ... Mrs. Brown
Shaun R. Clarke Shaun R. Clarke ... Bailiff (as Shaun Clarke)
Mary Alvena Poole Mary Alvena Poole ... Park Resident (as Alvena Poole)
William Parsons William Parsons ... Park Resident (as Bill Parsons)
Cecil Wright ... Park Resident
Annemarie Cassidy Annemarie Cassidy ... Sarah's Bike Friend (as Annemarie Cassidy-Clattenburg)
Nicole Dooley Nicole Dooley ... Woman Getting Haircut (as Nicole Frosst)
Rest of cast listed alphabetically:
Amy Kerr ... Dancer at Aristocrat (uncredited)
David Wm. Marsh ... Tony (uncredited)
David Alexander Miller David Alexander Miller ... Bike Cop (uncredited)
Lisa Rose Snow ... Guard (uncredited)
Ian Tench Ian Tench ... Prison Guard (uncredited)
Lawrence Willett Lawrence Willett ... Aristocrat Patron (uncredited)

Produced by 

Mike Clattenburg ... producer
Barrie Dunn ... producer
Jackie Marcus Schaffer ... executive producer (as Jackie Marcus)
Joe Medjuck ... executive producer
Gerald D. Moon ... production executive
Tom Pollock ... executive producer
Ivan Reitman ... executive producer
Michael Volpe ... producer

Music by 

Blain Morris ... (original music composed by)

Cinematography by 

Miroslaw Baszak ... director of photography

Film Editing by 

Jeremy Harty

Casting By 

John Buchan

Production Design by 

Andy Miller ... (as Hardkhrome)

Set Decoration by 

Al Barbour ... (as Alan Barbour)

Costume Design by 

Nicole Dooley ... (as Nicole Frosst)

Makeup Department 

Annemarie Cassidy ... key makeup artist (as Annemarie Cassidy-Clattenburg) / key makeup artist: second unit (as Annemarie Cassidy-Clattenburg) / original hair designer: Trailer Park Boys (as Annemarie Cassidy-Clattenburg) / original makeup designer: Trailer Park Boys (as Annemarie Cassidy-Clattenburg)
Jim Macdonald ... key hair stylist
Amanda O'Leary ... daily makeup assistant
Tania Rudolph ... assistant makeup artist
Joanne Stamp ... assistant hair stylist

Production Management 

Karen Wentzell ... production supervisor
Douglas Wilkinson ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Rob Cotterill ... first assistant director: second unit / second assistant director: second unit
Melanie Foley ... trainee assistant director
Preston Hudson ... first assistant director: second unit / second assistant director: second unit / third assistant director
George Jeffery ... first assistant director
Megan Malet-Veale ... daily assistant director / third assistant director: second unit
Nicole Trask ... daily assistant director

Art Department 

Gillian Austin ... scenic painter
Greg Baller ... construction coordinator / construction coordinator: second unit
Al Barbour ... property master: second unit (as Alan Barbour)
Peter Boileau ... scenic carpenter
James J. Bruyere ... labourer
Keith Currie ... property master
Ewen Dickson ... art director: second unit
Joe Fisher ... labourer
Kelly Groh ... swing: props/set dresser
Darren Howse ... graphic designer
Dale Hussey ... construction lead
Walter Liley ... scenic carpenter
Condon Macleod ... labourer
David Macneil ... labourer
Trevor Mercer ... labourer
John Porter ... labourer
Scott Raymond ... assistant painter
Jeff Whitehead ... scenic artist

Sound Department 

Leslie Appleton ... assistant dialogue editor
Graham Colwell ... adr recordist / dialogue editor
Neal Gaudet ... assistant sound effects editor
Justin Grant ... boom operator: second unit
Thomas Kodros ... sound consultant: Dolby
Terry Lonar ... additional boom operator
Ken MacCaull ... foley recordist (as Ken Maccaul)
Eva Madden ... boom operator / sound effects designer
Bob Melanson ... assistant dialogue editor
John Morris ... consultant: sound effects design
Jarrett Murphy ... additional boom operator / boom operator: second unit
Michael Nichols ... adr recordist (as Mike Nichols)
Mike O'Neill ... production sound recordist / production sound recordist: second unit
Katrina Perks ... additional boom operator
Jason Perreira ... printmaster engineer
Brian Power ... post sound supervisor / re-recording mixer
Rob Power ... executive: PowerPost Production
Douglas Smith ... additional boom operator
Dan Wagner ... foley artist

Special Effects by 

Clark R. Biesele ... special effects assistant (as Clark Biesele)
Gary Coates ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Artin Aryaei ... digital compositor: Optix Digital Pictures
Laurence Cymet ... lead digital compositor: OPTIX Digital Pictures
Mohammad Ghorbankarimi ... visual effects supervisor: OPTIX Digital Pictures
Trevor Lewis ... scanner/recorder
Stephanie Liberi ... visual effects producer: OPTIX Digital Pictures (as Stephenie Liberi)
Nick Paulozza ... scanner/recorder
Leonardo Silva ... lead CGI artist: OPTIX Digital Pictures
Bernadette Couture ... dustbuster (uncredited)

Stunts 

Rene Bishop ... stunts (as Rene Curley)
Eric Bryson ... stunt coordinator
Randy Butcher ... stunts
Geoff Williams ... stunts (as Geoff D. Williams)

Camera and Electrical Department 

Steve Arnold ... crane technician (as Stephen Arnold)
Jimmy Babineau ... electrician
Miroslaw Baszak ... camera operator
Jeremy Benning ... Steadicam operator / camera operator: "b" camera
Nick Bevan-John ... best boy grip: second unit / third grip
Ian Bibby ... camera operator: "b" camera / camera operator: second unit / director of photography: second unit
Marc Bourgeois ... grip
Ruby Boutilier ... video assistant
Ian Campbell ... generator operator / generator operator: second unit
David Chisholm ... best boy grip (as Dave Chisholm) / key grip: daily, second unit (as Dave Chisholm)
John Davies ... grip
Darryl Duzak ... key grip: daily
Cam Erais ... video assistant
Darcy Fraser ... camera trainee
John Gallagher ... best boy electric: second unit / electrician
Rick Gillis ... rigging grip
Stephen Gillis ... grip (as Steve Gillis)
John Hickey ... first assistant camera
Michael Jackson ... grip (as Mike Jackson)
Ken Le Blanc ... gaffer (as Ken Leblanc)
Jess MacGillivray ... best boy electric (as Jess Macgillivray)
David Macneil ... grip
Kevin MacNeil ... electrician (as Kevin Macneil) / grip (as Kevin Macneil)
Ted McInnes ... camera loader (as Ted Mcinnes)
Eddy McInnis ... first assistant camera: second unit (as Eddie Mcinnes)
Gordon Miller ... camera operator: "b" camera
Paul Mitcheltree ... operator: helicopter Tyler mount
Todd Murchie ... grip
Carl Nigi ... third electric
Eric Oh ... Steadicam operator: daily
Kelcey Parker ... key grip
Becky Parsons ... second assistant camera
Edwin Pavey ... electrician
Kelsey Smith ... camera operator: "b" camera
Andrew Stretch ... second assistant camera: second unit
Alan Sweet ... grip
James Thibodeau ... electrician
Mike Tompkins ... stills photographer (as Michael Tompkins)
Lee Whetstone ... grip
Lawrence Willett ... grip
David Wishart ... gaffer: second unit (as Dave Wishart) / third electric (as Dave Wishart)
Alan Sweet ... electrician (uncredited)

Casting Department 

Jason Knight ... casting associate
Sheila Lane ... casting: Halifax, Filmworks Casting
Sandra Larson ... extras casting
Wendy Ross ... daily extras casting (as Wendy Cohen Ross)

Costume and Wardrobe Department 

Nicole Dooley ... key wardrobe (as Nicole Frosst)
Rachel Parsons ... wardrobe assistant

Editorial Department 

Tim Baiden ... project manager
Sarah Byrne ... first assistant editor
Joni Church ... second assistant editor
Rita DeNicola ... post-production coordinator (as Rita De Nicola)
Nick Iannelli ... digital intermediate producer
Ahmad Ismail ... digital intermediate conformer
Rui Martins ... dailies telecine assistant
Karl Mefford ... post-production coordinator
Dave Muscat ... digital intermediate assistant
Mila Patriki ... telecine colorist
Ryan Ruskay ... dailies colorist
Darrell Sampson ... second assistant editor
Chris Wallace ... senior digital intermediate colorist
James Yazbeck ... telecine assistant
Motassem Younes ... digital intermediate conformer

Location Management 

Shaun Clarke ... location manager / locations manager: second unit
David Hyslop ... assistant location manager
Scott Richard ... locations production assistant

Music Department 

Velma Barkwell ... executive producer: soundtrack album / music supervisor
Brian Power ... music editor
Curt Sobel ... music editorial consultant (as Kurt Sobel)

Transportation Department 

Lori Ann Bellefontaine ... driver: cast (as Lori Bellefontaine)
Tom Carew ... unit driver
Richard Colp ... unit driver
Jonathan Creaser ... unit driver
Keith Dimmer ... driver: cast
Ken Edwards ... unit driver
Rob Eshelby ... unit driver
Rex Hart ... unit driver
Paul MacEachern ... transport coordinator (as Paul Maceachern) / transport coordinator: second unit (as Paul Maceachern)
Bob Meade ... transport captain
Bernie Oakley ... unit driver
Dean Potter ... unit driver (as Dean Trent Potter)
Gordie Roberts ... driver: cast
Alston Symonds ... unit driver
Graziano Tarlao ... driver: cast (as 'Chano' Graziano Tarlao)

Other crew 

Robert Aske ... lawyer: E&O insurance
Norm Bolen ... originating executive vice president: programming
David Brennan ... assistant craft service: daily
Georgina Brown ... assistant production coordinator / assistant: Michael Volpe and Barrie Dunn
Marty Burt ... adr loop group
Diana Cafazzo ... legal services
Dennis Cline ... legal services
Stephen Coats ... adr loop group
Donna Colwell ... craft service
B.J. Dainard ... production accountant
Sean Doyle ... assistant: Mike Clattenburg
Zach Dunn ... set production assistant
Betsy Eldon ... crew liaison
Linda Foster ... post-production accountant
Jim Fowler ... adr loop group
Barry Fredricks ... set security / set security: second unit
Rachel Fulford ... originating production executive
Brian Heighton ... adr loop group
Graeme Hopkins ... office production assistant
Greg Jackson ... daily production assistant
Rakesh Jain ... production auditor: Green Haley Jain
Christina Johnston ... production auditor: Green Haley Jain
Rose Kreutz ... daily craft service (as Rosemary Kreutz)
Sandra Larson ... production secretary
Adamm Liley ... epk director
Kim Livingston ... insurance broker: Fraser & Hoyt Insurance
Christine MacDonald ... assistant accountant (as Christine Macdonald)
Grace MacLeod ... animal wrangler (as Grace Macleod)
Allan Magee ... originating creative consultant (as Al Magee)
Fred Martin ... set production assistant
Robin Mcdonald ... legal services
Dawn McKelvie Cyr ... adr loop group (as Dawn Cyr)
Laura Michalchyshyn ... originating senior vice president: dramatic programming
Linette Octeau ... assistant craft service
Paul James Pettipas ... daily production assistant
Catherine Pretty ... clearances
Ivan Reitman ... presenter
Jeffery Ross ... additional security: set
Brian Sears ... key craft: second unit
Rebecca Sharratt ... production coordinator
Don Sinclair ... insurance broker: Fraser & Hoyt Insurance
Catherine Taylor ... script supervisor
Mike Tompkins ... additional security: set
Kevin Toth ... set security supervisor / set security supervisor: second unit
Angela Vermeir ... adr loop group
Cory Walling ... assistant cat wrangler
Ian Doig ... animal coordinator (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed