Edit
Jarhead (2005) Poster

(2005)

Full Cast & Crew

Directed by 

Sam Mendes

Writing Credits (WGA)  

William Broyles Jr. ... (screenplay) (as William D. Broyles Jr.)
 
Anthony Swofford ... (book)

Cast (in credits order) verified as complete  

... Anthony Swofford
... D.I. Fitch
... Alan Troy
... Staff Sgt. Sykes
... Bored Gunny
... Chris Kruger
... Branded Marine
... Fergus O'Donnell
... Poitier
Riad Galayini ... Nurse
Craig Coyne ... Young Mr. Swofford
... Young Mrs. Swofford
... Swoff's Sister
... Mrs. Swofford
... Mr. Swofford
Arman Zajic ... Young Anthony Swofford
... Swoff's Girlfriend Kristina
Brian Casey ... Paintball Marine
Ernest Ozuna ... Sgt. Major
... Harris
... Juan Cortez
... Ramon Escobar
... Julius
Jonathon R. Mize ... STA Graduate
Joel Prato ... STA Graduate
... Stewardess
... Pinko (as Ivan Fenyo)
... Recon Marine (as Tyler J. Olson)
... Doc John
... Foster
... Dave Fowler
... Welty (as Kareem Grimes)
... Lt. Col. Kazinski
Donna Kimball ... Reporter
... Major Lincoln
... Brian Dettman
... Dettman's Wife
... Dettman's Neighbor
... Corporal Harrigan
... Bedouin
... Bedouin
Tulsi Ram ... Bedouin (as Toufig Tulsiram)
Jubin K ... Bedouin
Hari Bali ... Bedouin
Kurt Larson ... Arguing Corporal
... Iraqi Officer
... Iraqi Officer (as Al Faris)
... Vietnam Vet
Rest of cast listed alphabetically:
Kenneth Lachapelle ... Marine
... Recruit (credit only)
... Marine (uncredited)
... Bootcamp Marine D. Giloolly (uncredited)
Bryant Cook ... Marine Sniper (uncredited)
... Solider on phone (uncredited)
Nick Dash ... Marine (uncredited)
... Tower Guard (uncredited)
... Marine (uncredited)
... Recruit #1 (uncredited)
Cantrell Harris ... STA Marine (uncredited)
... Flea Market Shopper (uncredited)
... Other Stewardess (uncredited)
... Marine (uncredited)
... Priest (uncredited)
... Marine (uncredited)
... Marine (uncredited)
... Marine (uncredited)
Kelron Mixon ... Marine (uncredited)
... Marine (uncredited)
... Marine (uncredited)
Jay Olegario ... Bartender (uncredited)
... Marine (uncredited)
... STA Marine (uncredited)
Phil Selvey ... Marine Sniper (uncredited)
... Marine (uncredited)
... Marine Sniper (uncredited)
... Marine (uncredited)
Kevin J. Tunell ... Marine (uncredited)
Ryan Yerrick ... Bootcamp Marine (uncredited)

Produced by 

Bobby Cohen ... executive producer
Lucy Fisher ... producer
Pippa Harris ... co-producer
Sam Mercer ... executive producer
Douglas Wick ... producer

Music by 

Thomas Newman ... (music by)

Cinematography by 

Roger Deakins ... director of photography

Film Editing by 

Walter Murch

Casting By 

Debra Zane

Production Design by 

Dennis Gassner

Art Direction by 

Stefan Dechant ... supervising art director
Marco Niro
Christina Ann Wilson

Set Decoration by 

Nancy Haigh

Costume Design by 

Albert Wolsky

Makeup Department 

Steven E. Anderson ... makeup artist
Allan A. Apone ... makeup supervisor
Pierce Austin ... assistant hair stylist
Germicka Barclay ... assistant hair stylist
Christian Beckman ... makeup effects producer: Steve Johnson's Edge FX
Scott Cameron ... assistant hair stylist (as Scott T. Cameron)
Ma. Teresa Chavez ... hairdresser: Mexico (as Maria Teresa Chavez Garcia)
Deidra Dixon ... hair stylist: Mr. Foxx
Cheryl Eckert ... hair stylist
Fahmee Haneed ... assistant hair stylist (as Fahmee Hakeem)
Corey Hill ... assistant hair stylist
Dean Jones ... makeup artist
Nicole Kier ... assistant hair stylist (2005)
Mark Killingsworth ... lead makeup effects painter: Steve Johnson's Edge FX / makeup effects fabricator: Steve Johnson's Edge FX
Louis Lazzara ... makeup artist
Dennis Liddiard ... makeup artist: splinter unit
LaLette Littlejohn ... makeup artist: Mr. Foxx
Leonard MacDonald ... lead makeup effects fabricator: Steve Johnson's Edge FX (as Lennie MacDonald)
Lori McCoy-Bell ... barber / haircutter
Bruce D. Mitchell ... makeup effects fabricator: Steve Johnson's Edge FX (as Bruce Mitchell) / makeup effects painter: Steve Johnson's Edge FX (as Bruce Mitchell)
Francisco X. Pérez ... makeup artist (as Francisco X. Perez)
Justin Raleigh ... lead makeup effects painter: Steve Johnson's Edge FX / makeup effects fabricator: Steve Johnson's Edge FX
Monica Sabedra ... hair stylist
Raúl Sarmiento ... makeup artist: Mexico (as Raul Sarmiento Pina)
Constantine Sekeris ... makeup effects designer: Steve Johnson's Edge FX
Robert L. Stevenson ... hair department head (as Robert Louis Stevenson)
Rick Stratton ... makeup artist: tattoos
Alicia M. Tripi ... hair stylist: splinter unit (as Alicia Tripi)

Production Management 

Rafael Cuervo ... production supervisor: Mexico
Sharon Mann ... unit production manager
Gerald Scaife ... production supervisor
Sean T. Stratton ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Alan B. Curtiss ... first assistant director
Gary Romolo Fiorelli ... first assistant director: second unit / second second assistant director: splinter unit
Adrian Grunberg ... first assistant director: Mexico
Jeff Habberstad ... second unit director
Stacy Perskie ... second assistant director: Mexico
Keith Potter ... additional second second assistant director
Jody Spilkoman ... second second assistant director
Cy Roscoe Strickland ... additional second assistant director
Basti Van Der Woude ... second assistant director

Art Department 

Tim Ackers ... standby painter (as Timothy D. Ackers)
Paige Augustine ... assistant set decorator
Pedro Barquin ... stand-by greens
Richard J. Bell ... greens foreman (as Richard Bell)
Jack Blanchard ... set dresser
Rick Brondum ... paint gangboss
Mark W. Brown ... assistant property master
Thomas E. Brown ... paint supervisor
Ronald Castro ... greensman
John Chichester ... set designer
Stacy Clinger ... paint gang boss
Jack Cornelius ... set dresser
Chris Cummings ... art department coordinator
Jim Davis ... general foreman
Bob DeCourt ... gang boss
Oscar Delgadillo ... set dresser (as Oscar X. Delgadillo)
John Dugan ... plaster foreman
Kasra Farahani ... illustrator
Eloy Fernandez ... assistant props
Daniel J. Gillooly ... greens coordinator
Leonard Hancock ... assistant property master (as Leonard E. Hancock Jr.)
A. Todd Holland ... assistant art director
Kodie Hunt ... greensman
Steven Curtis Husch ... assistant property master
Richard W. Jones ... greensman
Scott G. Jones ... gang boss
Adam Kirby ... set dresser (as Adam B. Kirby)
Anthony Klaiman ... set dresser
Larry Laurent ... paint foreman
Kim Lincoln ... graphic designer
Robert Loring Jr. ... greens foreman (as Robert Loring)
Robert Lucas ... gang boss
David M. Milstien ... set dresser
Randy Molique ... props
Michael Mosley ... set dec/props p.a. (as Michael J. Mosley)
Jon Nicholson ... on-set dresser
Grant Osborn ... paint gang boss
Jeff Passanante ... construction coordinator
Andrew Petrotta ... property master (as Drew Petrotta)
Miguel Pineda ... production buyer: Mexico
Eric Ramsey ... storyboard artist
Mike Rice ... greensman
Glenn H. Roberts ... on set dresser: second unit
Eric S. Saperstein ... paint foreman / paint gang boss (as Eric Saperstein)
Phil Saunders ... illustrator
Kenneth Sayers ... set dresser
Constantine Sekeris ... conceptual designer
Mark Sparks ... propmaker foreman
Smokey Stover ... model maker
Christopher Tandon ... assistant art director
Marc Tantin ... welder
Edward L. Turk ... construction foreman (as Ed Turk)
Michael Vasquez ... sign writer (as Michael J. Vasquez)
Ely Vegh ... set dresser
Kory C. Victor ... art department researcher
Timothy Vierra ... gang boss (as Tim Vierra)
Mark Weissenfluh ... lead man
Roy Harris Zarow ... greensman (as Roy Zarrow)
Phillip Cappe ... conceptual artist (uncredited)

Sound Department 

David Boulton ... adr mixer
Willie D. Burton ... sound mixer
Alessandro Checcacci ... re-recording mixer: italian dubbing
Krissopher Chevannes ... adr recordist
Brian Chumney ... assistant sound editor
Ben Conrad ... foley mixer
Robert Deschaine ... adr mixer
Malcolm Fife ... foley editor
Brian Gallagher ... adr recordist
Dan Gleich ... sound effects recording
Scott Guitteau ... additional sound effects recording
Pete Horner ... additional sound effects recording
Pat Jackson ... supervising sound editor
Bobby Johanson ... adr mixer
Marvin E. Lewis ... boom operator
Jon Logan ... apprentice sound editor
Larry Mah ... digital sound
Kyrsten Mate ... sound designer / sound effects editor
Jane McCulley ... adr editor
Scott Millan ... re-recording mixer
Jeremy Molod ... first assistant sound editor
Alyson Dee Moore ... foley artist (as Alyson Moore)
Marnie Moore ... foley artist
Walter Murch ... re-recording mixer
David Parker ... re-recording mixer
Mike Patrick ... recordist: Sound One (as michael patrick)
Richard Quinn ... dialogue editor
Frank Rinella ... foley mixer
Andy Rovins ... sound utility
Larry Schalit ... sound editor
Robert Shoup ... sound effects editor
Gary A. Theard ... cableman
Tami Treadwell ... adr recordist
Roland Vajs ... assistant adr editor
James Willetts ... foley recordist
Carlie Bergman ... adr recordist (uncredited)
Kevin Jette ... adr mixer (uncredited)
Brian Magerkurth ... sound re-recordist (uncredited)
Douglas Murray ... adr mixer (uncredited)
Greg Steele ... adr mixer (uncredited)
Eric Taylor Williamson ... adr recordist (uncredited)
Greg Zimmerman ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

Thomas D. Bacho Jr. ... mold fabricator: Steve Johnson's Edge FX (as Tom Bacho)
Steve Cremin ... special effects coordinator
Christian Eubank ... special effects technician (as Chris Eubank)
Scott Garcia ... special effects technician
Joe Gomez ... mold shop supervisor: Steve Johnson's Edge FX, Inc.
Jason Gustafson ... special effects technician
David Heron ... special effects foreman
Sergio Jara ... special effects coordinator: Mexico
Tom Knott ... special effects technician
Bruce Y. Kuroyama ... special effects foreman
William Lee ... special effects technician
Wes Mattox ... special effects technician
Pierre Maurer ... special effects
Lee Alan McConnell ... special effects technician
P. David Miller ... special effects assistant (as Paul D. Miller) / special effects crew (as Paul D. Miller)
Steve Newburn ... special effects makeup technician: Steve Johnson's Edge FX, Inc.
Danielle Noe ... mold fabricator: Steve Johnson's Edge FX
Justin Raleigh ... special effects makeup technician: Steve Johnson's Edge FX, Inc.
Paul Sabourin ... special effects technician
Brett Stern ... mold fabricator: Steve Johnson's Edge FX (as Brett Sern)
Glenn Thomas ... special effects technician
Mario Vanillo ... special effects on-set foreman
Chris Wolters ... mold fabricator: Steve Johnson's Edge FX
Daniel Yates ... special effects technician
Dennis Yeager II ... special effects technician (as Dennis A. Yeager II)
Douglas D. Ziegler ... special effects technician (as Doug D. Ziegler)
Carol Koch ... sculptor: Steve Johnson's Edge FX Inc. (uncredited)
Thomas Ovenshire ... special effects makeup technician: Steve Johnson's Edge FX Inc. (uncredited)

Visual Effects by 

Christian Alzmann ... visual effects art director
Katharine Baird ... digital artist (as Katie Baird)
Jerome Bakum ... visual effects assistant editor
Kevin Barnhill ... computer graphics supervisor
Bill Barr ... stage technician (as William Barr)
Greg Beaumonte ... camera technician
Joel Behrens ... compositor: ILM
Jennifer C. Bell ... visual effects producer (as Jennifer Bell)
Kent Blocher ... visual effects editor
Jean Bolte ... digital artist: ILM
Rob Bonstin ... production & technical support
Lance Brackett ... stage technician
Matt Brumit ... digital compositor
Tommy Burnette ... research and development
Lanny Cermak ... digital artist: ILM
Max Chen ... research & development
Terry Chostner ... digital artist: ILM
Patrick Clancey ... digital opticals
Robbie Clot ... practical effects technician
Tom Cloutier ... practical effects technician
Grady Cofer ... digital production supervisor
Caitlin Content ... digital artist: ILM
Jay Cooper ... digital compositor
Christopher Cram ... visual effects coordinator
Beth D'Amato ... digital paint and roto supervisor
Peter Daulton ... lead animator
Bernie Demolski ... stage technician (as Richard Demolski)
Bryan Dewe ... model/miniature maker
Preston Donovan ... model shop support
Anastasia Emmons ... editorial support
Katherine Farrar ... visual effects coordinator
Simon Fillat ... production and technical support
Brian W. Fong ... visual effects art department assistant: ILM (as Brian Fong)
Adams Fuchs ... production and technical support
Dawn Gates ... digital paint & roto artist: ILM
Steve Gawley ... model/miniature supervisor
Greg Gilmore ... Inferno artist: ILM
David Gottlieb ... digital compositor
Justin Graham ... digital paint artist
Orin Green ... sabre artist
Cam Griffin ... digital artist: ILM
David Hanks ... digital artist: ILM (as Dave Hanks)
Trevor Hazel ... digital paint and rotoscope artist
Pablo Helman ... visual effects supervisor
Geoff Heron ... practical effects supervisor
Clark Higgins ... video assist
Sherry Hitch ... digital compositor: ILM
Robert Hoffmeister ... digital artist
Adam Howard ... Sabre artist: ILM
Heather Hoyland ... digital compositor: ILM
Peggy Hrastar ... model/miniature maker
Rod M. Janusch ... practical effects technician (as Rod Janusch)
Sarahjane Javelo ... digital artist: ILM
Erik Jensen ... model/miniature maker
Ryan Jones ... digital artist: ILM
Nori Kanazawa ... production and technical support
Ntana Key ... second digital colorist: EFILM
Jeanmarie King ... visual effects producer: ILM
Jean-Claude Langer ... digital artist: ILM
John LeGrande ... research and development
Victoria Lewis ... model/miniature maker
Luke Longin ... layout artist
Todd Martin ... visual effects production assistant
Pierre Maurer ... model maker: ILM
Kevin May ... sabre artist
Will McCoy ... effects compositor: ILM
W. Regan McGee ... digital artist (as Regan McGee)
Mark S. Miller ... senior staff: ILM (as Mark Miller)
Craig Mirkin ... production and technical support
Sébastien Moreau ... Inferno artist: ILM
Michael Morgan ... editorial support (as Mike Morgan)
Kaz Mori ... technical support
Lauren Morimoto ... digital paint and rotoscope artist: ILM
Michelle Motta ... digital paint & rotoscope artist
Kenn Moynihan ... editorial support
Giovanni Nakpil ... digital artist: ILM
Brett Northcutt ... lead digital matte artist
Ben O'Brien ... Sabre artist: ILM
Buck O'Hare ... stage technician
Joshua Ong ... digital matte artist
Russell Paul ... digital model supervisor
Anthony Pitone ... visual effects editor (as Tony Pitone)
Nick Provenzano ... production and technical support
Chuck Ray ... practical effects technician
Michael Rich ... assistant digital effects artist: ILM
Martin Rosenberg ... visual effects director of photography (as Marty Rosenberg)
Steven J. Scott ... supervising digital colorist: EFilm
Kate Shaw ... production and technical support
Amy Shepard ... digital paint & roto: ILM
Kirk Shimano ... production and technical support: ILM
Richard Spah Jr. ... practical effects technician (as Richard Spah)
Sam Stewart ... digital paint and rotoscope artist: ILM
Michelle Stock ... visual effects production assistant
Stephanie Taubert ... rotoscope artist
Chad Taylor ... digital artist
Dale Taylor ... senior visual effects coordinator
Alan Travis ... digital artist
Alex Tropiec Jr. ... inferno artist: ILM (as Alex Tropiec)
Kate Turner ... digital artist: ILM
Michael Van Eps ... digital paint and rotoscope artist
Mark Walas ... model/miniature maker
Kevin Wallace ... model shop coordinator
Erin West ... digital artist: ILM
John Whisnant ... digital artist: ILM
Simon Wicker ... digital artist: ILM
Ronnie E. Williams Jr. ... digital compositor (as Ronnie Williams Jr.)
Carrie Wolberg ... production and technical support
Sylvia Wong ... digital artist: ILM
Robin D. Young ... production and technical support
Scott Younkin ... digital compositor: ILM
Heidi Zabit ... digital artist
Thomas Mathai ... data manager (uncredited)

Stunts 

Greg Anthony ... stunts
Chino Binamo ... stunts
Jake Brake ... stunts
Kevin Patrick Burke ... stunts
Mickey Cassidy ... stunts
Alex Chansky ... stunts
Chris Daniels ... stunts
J.J. Dashnaw ... stunts
Keith Splinter Davis ... stunts (as Keith Davis)
Kevin Derr ... stunts
Jayson Dumenigo ... stunts
Julia Dumenigo ... assistant stunt coordinator
Roel Failma ... stunts
Jeremy Fitzgerald ... stunts
Tim Fleming ... stunts
Carlton Fluker ... stunts
Clay Donahue Fontenot ... stunts (as Clay Fontenot)
Lisa Gabriel ... precision driver
Robert Grogan ... stunts
Jeff Habberstad ... stunt coordinator
Ryan Happy ... stunts
Sean Happy ... stunts
Julia Helling ... assistant stunt coordinator (as Julia Dumenigo)
Kevin L. Jackson ... stunts (as Kevin Jackson)
Keii Johnston ... stunts
Horace Knight ... stunts
Ralf Koch ... stunts
Jeff M. Lewis ... utility stunts
Jake Lombard ... stunts
Jalil Jay Lynch ... stunts
Mark McDaniels ... stunts
David Morizot ... stunts
Johnny Nguyen ... stunts
Darryl Reeves ... stunts
Kevin Reid ... stunts
Myke Schwartz ... stunts
Marc Scizak ... stunts
Wesley Scott ... stunts (as Wes Scott)
Larry M. Shorts ... stunts (as Larry Shorts)
Larnell Stovall ... stunts
Lee Waddell ... stunts
Tom Waite ... stunts
Michael Watts ... stunts
Mike Watts ... stunts (as Michael Watts)

Camera and Electrical Department 

Phillip Allard ... rigging: set electrician
Ron Ash ... universal best boy
Danny Ault ... electrician
Ken W. Ballantine ... lighting technician (as Ken Ballantine)
Josh Blakeslee ... second assistant: a camera (as Joshua K. Blakeslee)
Brian Branton ... grip
Kevin Britton ... additional film loader
David Burnett ... assistant chief lighting technician
Jason Corica ... camera production assistant
Jason Blaise Cunningham ... Rigging grip
Brian Cwiakala ... lighting technician
Salvador De Gante ... grip: Mexico
Will Dearborn ... additional second assistant camera
Ralph Del Castillo ... grip
Michael DePue ... generator operator
Seong Dilg ... dolly grip
Clinton Dougherty ... director of photography: splinter unit
François Duhamel ... still photographer
Andrew Dumas ... additional second assistant camera
Wayne L. Duncan ... grip
Michael S. Endler ... first assistant camera: "b" camera (as Michael Endler)
Adam W. Erler ... universal best boy
Jimmy Ferguson ... second assistant b-camera
Pedro Gonzalez ... key grip: Mexico unit
Quinn Grove ... best boy grip
Bruce Hamme ... dolly grip
Andy Harris ... first assistant camera: "a" camera
Jimmy Harritos ... electrician
Matthew Haskins ... second assistant camera: Splinter unit
James Heywood ... grip
Edgar Hurtado ... second assistant camera: Mexico
Gary Kangrga ... key rigging grip
Glenn Kaplan ... first assistant camera: second unit
Tom Kelii ... lighting technician
Dana Kilgore ... additional lighting console programmer
Kirsten Laube ... camera loader
Mitchell Andrew Lillian ... key grip (as Mitch Lillian)
Jose Luis Sanchez Lira ... lamp operator: Mexico
James A. Lundin ... basecamp genie operator
Michael A. McFadden ... rigging grip
Chava Monjaraz ... grip (as Salvador Monjaraz)
Chris Napolitano ... chief lighting technician
Edward R. Nedin ... rigging gaffer
Jonathan O'Neil ... lighting technician
David A. Parks ... best boy rigging
Chris Pavlu ... electrician
Willis Pipkins Jr. ... grip (as Will pipkins)
Bradford Ralston ... video assist operator
Scott Andrew Ressler ... b camera/ standby operator (as Scott Ressler)
Donis Rhoden ... grip
Juan Carlos Rodríguez ... grip: Mexico (as Juan Carlos Rodriguez)
Michael Ryan ... best boy rigger
P. Scott Sakamoto ... camera operator: "a" camera
Michael J. Schwartz ... rigging gaffer
Frank R. Sims ... rigging grip
David W. Slodki ... additional lighting console programmer
Stuart A. Spohn ... lighting technician (as Stuart Spohn)
Carlos Sánchez ... best boy: Mexico (as Carlos Sanchez)
Humberto Sánchez ... grip: Mexico (as Humberto Sanchez Lira)
N. Owen Taylor Jr. ... video assist operator: second unit
Larry Wallace II ... lighting technician (as Larry Wallace Jr.)
Thomas D. Watson ... grip (as Tom Watson)
Erik A. Erichsen ... rigging electrician (uncredited)
Byron McCulloch ... rigging grip (uncredited)

Casting Department 

Melanie Burgess ... casting assistant
Zsolt Csutak ... casting: Hungary
Faith Hibbs-Clark ... local casting
Julie Hutchinson ... executive in charge of casting
David H. Kramer ... adr voice casting
Ruben Marquez ... extras casting assistant
Stacy Opalewski ... casting assistant
Jeanine Pengiel ... casting assistant
Deedra Ricketts ... location casting
Adela Tirado ... casting assistant (as Sarah Adela Tirado)
Ren Tucker ... casting intern
Tannis Vallely ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Anthony Almaraz ... costumer (as Antonio Almaraz)
Corey Bronson ... set costumer (as Corey C. Bronson)
Toby Bronson ... set costumer
Matt Chase ... costumer
David Fernandez ... costumer
Laurel Frushour ... set costumer
Blanca Garcia ... set costumer/seamstress
Robert Iannaccone ... key costumer
George L. Little ... assistant costume designer
Robert Q. Mathews ... costume supervisor
Bob Moore Jr. ... set costumer
Jason M. Moore ... key costumer
Nina Padovano ... costumer
Kenn Smiley ... assistant costume supervisor
Mark J. Weitzman ... costumer (as Mark Weitzman)

Editorial Department 

Kenny Becker ... color timer
Terra Bliss-Alvarez ... digital intermediate producer (as Terra Bliss)
Jade E. Chatham ... apprentice editor (as Jade Welsh)
Sean Cullen ... associate editor
Ellen Dimler ... teaser editor
R. Orlando Duenas ... assistant editor
Adam M. Duthie ... assistant editor
Mo Henry ... negative cutter
Erin Michelle Hopkins ... first assistant film editor
Pat Jackson ... additional editor
Alex Kopit ... assistant editor
Jack Lewars ... assistant color timer: Efilm
Curtis Lindersmith ... digital intermediate editor
Steven J. Scott ... supervising digital film colorist
Mitchel Stanley ... assistant editor
Bill Ceresia ... post-production coordinator (uncredited)

Location Management 

Chris Campbell ... key assistant location manager
Tyler Elliott ... key assistant location manager (as Tyler M. Elliott)
Timber Kislan ... location assistant accountant (as Timberlee Kislan)
Nicole Kolin ... location manager: mexico
Michael B. Louis ... assistant location manager
Murray Miller ... location manager
Angeles Morales ... assistant location manager
Mauricio Pedroza ... location assistant: Mexico
Rick Poyner ... location scout
David Thornsberry ... location manager
Fernando Guzman Villegas ... location assistant

Music Department 

Bill Bernstein ... music editor
Julian Bratolyubov ... music preparation (as Julian Bratolubov)
George Budd ... music consultant
Bobby Collins ... music licensing
Kevin Connolly ... musician
George Doering ... musician
David Dman Escobar ... composer: additional music
Greg Hayes ... score recordist
Pete Horner ... additional music editor
Suzie Katayama ... cello
Tim Lauber ... score recordist
Jason Lloyd ... scoring cue mixer
Norman Ludwin ... musician (bass)
Larry Mah ... digital audio
Leslie Morris ... music contractor
Kathy Nelson ... executive in charge of music
Thomas Pasatieri ... orchestrator
Randall Poster ... music supervisor
Tim Rodier ... music preparation
Tom Steel ... scoring stage manager
Armin Steiner ... score mixer / score recordist
Bill Talbott ... scoring technician
Thomas Vicari ... music scoring mixer (as Tommy Vicari)
Michael Zainer ... assistant music editor (as Mike Zainer)
Jim Dunbar ... music coordinator (uncredited)

Transportation Department 

John A. Brubaker ... transportation coordinator
L. Chip Crosby Jr. ... driver
Richard Denson ... driver
Robert E. Dingle ... transportation co-captain
TyRee Dingle ... driver
Christian G. Ervin ... driver: set dressing
Troy Flynn ... driver
Hugh Kelly ... driver
Marco Lupi ... driver
Dennis McCarthy ... picture car coordinator
A.J. Mink Jr. ... driver
Michael Mulgrew ... driver
Michael Ralph Price ... driver
Sean C. Ryan ... picture cars
Julio Salazar ... production driver
Ken Sale ... transportation co-captain (as Ken M. Sale)
Jose M. Sanchez ... driver
Fred Teague ... transportation captain
Derek Wade ... transportation estimator
Chad Wadsworth ... driver
David Wang ... military vehicles (as David W. Wang)

Other crew 

Stacy Adamski ... assistant: Mr. Mendes
Wendy Altman-Cohen ... Principal Eyewear
Enriqueta 'Queta' Amador ... accountant (as Enriqueta Amador)
Cheryl Andryco ... set production assistant
Mark Behar ... deadly force and weapons specialist
Bruce Benson ... ground coordinator
Richard Bloom ... assistant: Mr. Mercer
Jake Borowski ... production assistant
Jose Bota ... production assistant
Fabian Carey ... second military advisor
Lorena C. Castillo ... director's production assistant
Elizabeth Chambers ... shipping coordinator
Sam Chouia ... script consultant
Alejandra Cárdenas ... assistant production coordinator: Mexico / assistant production office coordinator
Bianca D'Carpio ... production assistant
Sarah Deputy ... production assistant
James D. Dever ... key military advisor
Adam Draves ... office assistant
Erin Engman ... assistant production coordinator
Lisa Jean Felski ... post-production accountant
Isabel Camas Figueroa ... paramedic
Eric K. Fledderman ... marine
Cliff Fleming ... aerial coordinator / helicopter pilot
Cory Fleming ... co-pilot / helicopter pilot
Tim Fleming ... helicopter co-pilot
Carlos E. Fonseca Mondragon ... production assistant: Mexico
Noa Franco ... assistant: Jake Gyllenhaal
Robert 'Rock' Galotti ... weapons coordinator (as Robert Galotti)
Christopher Gilbertson ... weapons technical advisor
Jennifer Gillespie ... travel coordinator
Rob Harris ... unit publicist
Robert Hatfield ... projectionist
Weston Scott Higgins ... military technical advisory assistant
Skip Holm ... pilot
Shannon Holzer ... production team
Craig Hosking ... pilot
Lindsay Hudson ... medic
Henry Humphreys ... medic
Tegan Jones ... splinter unit director
Chris Kephart ... stand-in: Jake Gyllenhaal
Rashon Khan ... assistant: Mr. Foxx (as Rashon Kahn)
Natasha Klibansky ... assistant: Mr. Wick
Cristi Lamb ... production assistant
David R. Lawson ... medic (as David Lawson)
Milly Leigh ... assistant: Mr. Mendes
Alex Leimone ... production assistant
Brandon Linville ... construction accountant
Emma Ludbrook ... assistant: Mr. Cohen
Ruben Marquez ... office production assistant
Mark Mayer ... production accountant
Brian Maynard ... medic (as Brian F. Maynard)
Josh Mills ... stand-in
Tom Minder ... assistant military technical advisor / first assistant military advisor (as MSgt. Tom Minder USMC ret)
Kevin Moll ... studio teacher
John Montgomery ... payroll accountant
Megan Moran ... assistant: Ms. Fisher
Carlos David Nava Meza ... fiscal accountant: Mexico
Jeff Olm ... look developer: CIS/EFilm
Amy Peltonen ... assistant: Mr. Wick
Vernon Perry ... stand-in
Chesley Phipps ... assistant accountant
Keith Potter ... production assistant
Nefi Ramirez ... paramedic
Carla Raygoza ... production coordinator: Mexico
Jerrold Ridenour ... production assistant
A.J. Rinella ... production assistant
Deborah Ross ... title designer
Damien Saccani ... development executive
Will Sandoval ... production assistant
Nino Sayad ... production assistant
John T. Scanlon ... helicopter pilot (as John Scanlon)
Skylar Schmidt ... second assistant accountant
Karen Shane ... second assistant accountant
Clyde Sherman ... assistant: Mr. Foxx
Meghan Snyder ... assistant: Ms. Fisher
Brian Sperber ... office production assistant / set production assistant
Miker Stovall ... production assistant
Scott Stravitz ... medic
Jayne-Ann Tenggren ... script supervisor
Claudia Valdez ... assistant production coordinator: Mexico
Tom Vick ... stand-in
R. Dawn Vigil ... production secretary
Lois Walker ... production coordinator
Stephanie Wander ... assistant: Mr. Gyllenhaal
Edna Wilkerson ... first assistant accountant
Victoria Wong ... office production assistant
John 'Magic' Wright ... craft service
John Zacchino ... miscellaneous crew
Terrence B. Zinn ... key set production assistant
Cristina Chereneta ... product placement liaison (uncredited)
Mike Lane ... client services (uncredited)
George A. Parker ... technical supervisor: preview (uncredited)

Thanks 

Nick Dash ... special thanks
Julie Krystina ... special thanks
Sam Rockwell ... very special thanks
Travis Aaron Wade ... very special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page