Poster

Zathura: A Space Adventure ()


Reference View | Change View


Two young brothers are drawn into an intergalactic adventure when their house is hurled through the depths of space by the magical board game they are playing.

Director:
Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Complete, Cast awaiting verification

Edit
...
Danny
...
Walter
...
Astronaut
...
Lisa
...
Dad
...
Robot (voice)
...
Robot
...
Lead Zorgon
...
Zorgon
...
Zorgon (as Joe Bucaro)
...
Zorgon
Rest of cast listed alphabetically:
...
Patrick Star (uncredited) (archiveFootage)
...
Himself (uncredited) (archiveFootage)

Directed by

Edit
Jon Favreau

Written by

Edit
Chris Van Allsburg ... (book)
 
David Koepp ... (screenplay) &
John Kamps ... (screenplay)

Produced by

Edit
Peter Billingsley ... co-producer
Louis D'Esposito ... executive producer
Michael De Luca ... producer
Ted Field ... executive producer
Scott Kroopf ... producer
William Teitler ... producer

Music by

Edit
John Debney

Cinematography by

Edit
Guillermo Navarro ... director of photography

Film Editing by

Edit
Dan Lebental ... film editor

Editorial Department

Edit
Tristan M. Brighty ... first assistant editor (as Tristan Brighty)
Stacey Frederick ... assistant editor
Ken Gales ... avid tech
Sandra Granovsky ... first assistant editor (as Sandra Torres)
Mo Henry ... negative cutter
Natasha Leonnet ... digital colorist (as Natasha Leonett)
Micah Mason ... assistant editor
Jack Lewars ... assistant color timer: Efilm (uncredited)
Harry Muller ... color timer (uncredited)
Bob Riley ... assistant on-line editor (uncredited)
Lawrence Howard Williams ... post digital media operator (uncredited)

Casting By

Edit
Avy Kaufman

Production Design by

Edit
J. Michael Riva

Art Direction by

Edit
David F. Klassen ... supervising art director (as David Klassen)
Richard F. Mays

Set Decoration by

Edit
Lauri Gaffin

Costume Design by

Edit
Laura Jean Shannon

Makeup Department

Edit
Amy L. Disarro ... key makeup artist (as Amy DiSarro Sasgen)
Linda D. Flowers ... key hair stylist (as Linda Flowers)
Chris Gallaher ... special makeup effects artist
Melanie Hughes ... makeup department head (as Melanie Hughes-Weaver)
Kent Jones ... key artist: Stan Winston Studio
Hiroshi Katagiri ... key artist: Stan Winston Studio
Shane Mahan ... makeup effects supervisor: Stan Winston Studio (as Shane P. Mahan)
David Merritt ... key artist: Stan Winston Studio
Joey Orosco ... key artist: Stan Winston Studio
Alan Scott ... makeup effects supervisor: Stan Winston Studio (as J. Alan Scott)
Julia Steinberg ... assistant hair stylist
Christopher Swift ... key artist: Stan Winston Studio
Roxanne Wightman ... hair department head
Brian Hillard ... foam latex technician: Stan Winston Studio (uncredited)
Mimi Palazon ... special makeup effects artist (uncredited)

Production Management

Edit
Louis D'Esposito ... unit production manager
Robin Mulcahy Fisichella ... production supervisor (as Robin Fischella)

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Michael Amundson ... first assistant director: second unit
Hans Berggren ... second second assistant director
Bruce Franklin ... first assistant director
Stephanie Kime ... second second assistant director
Saleena Lockett ... dga trainee
Conte Mark Matal ... key second assistant director (as Conte Matal)

Art Department

Edit
Ruben Abarca ... drapery foreman
Gregory P. Alcus ... on-set dresser
Harald Belker ... concept artist
Kelly Birrer ... propmaker foreman
Russell Bobbitt ... property master
Darrel D. Bricker ... labor foreman
Shane Buckallew ... plaster foreman
Anthony Carlino ... leadman
William Daley ... propmaker foreman
Peter Davidson ... set designer (as Peter R. Davidson)
Andrew P. Flores ... stand-by painter (as Andy Flores)
David French ... sculptor
Walt Hadfield ... construction coordinator
Ray Harvie ... storyboard artist (as Raymond Harvie)
Noelle King ... set designer
William J. Law III ... set designer
P.K. MacCarthy ... storyboard artist (as Kevin MacCarthy)
Paul Penley ... set dresser
Eric Ramsey ... storyboard artist
Wendy Riva ... assistant art director
Phil Saunders ... illustrator
Jim Stubblefield ... assistant property master
Eric Sundahl ... art director: second unit
Brian Walker ... general foreman
Rebecca Young ... art department coordinator
Warner Zavala ... greens foreman
Michael Denering ... lead scenic artist (uncredited)
Amina Allean Dieye ... art department coordinator: set decoration (uncredited)
Joey Genitempo ... set painter (uncredited)
Zack Heath ... art department production assistant (uncredited)
Paul Herndon ... storyboards: title sequence (uncredited)
Eric Kagan ... prop assistant (uncredited)
E.J. Krisor ... illustrator (uncredited)
William S. Maxwell III ... set dresser (uncredited)
Francis J. Roix ... prop maker (uncredited)
Kimberley Rosenberg ... set dressing buyer (uncredited)
Dean Satkowski ... digital modeler (uncredited)
Oliver Scholl ... concept artist (uncredited)
Constantine Sekeris ... conceptual designer (uncredited)
Randy Severino ... swing gang (uncredited)
Maret Wicken ... painter (uncredited)

Sound Department

Edit
Laurence Abrams ... boom operator: second unit
Bob Beemer ... supervising sound mixer (as Robert Beemer)
Adam Blantz ... sound mixer: second unit
Michael Broomberg ... foley artist
Richard Burton ... sound effects editor
André Dias ... dubbing editor / dubbing mixer
Robert Fernandez ... score mixer
Alison Fisher ... dialogue editor
Donald Flick ... foley editor
Stephen Hunter Flick ... sound designer / sound supervisor
Vincent Guisetti ... foley artist
Dana Gustafson ... foley editor
Todd Harris ... assistant sound editor (as Todd M. Harris)
Tom Hartig ... boom operator
Gary A. Hecker ... foley artist (as Gary Hecker)
Pamela Kahn ... foley artist (as Pamela Nedd Kahn)
Lisa J. Levine ... adr supervisor
Michael London ... adr recordist
Martin Lopez ... sound effects editor (as Martin J. Lopez)
James Matheny ... dialogue editor
Margit Pfeiffer ... assistant sound editor
Kyle Rochlin ... foley mixer
Brian Ruberg ... foley mixer
Greg ten Bosch ... sound effects editor
John Joseph Thomas ... sound effects editor
Steven Ticknor ... co-supervising sound editor / sound mixer
Mark Ulano ... sound mixer
Steven J. Berger ... assistant sound (uncredited)
Fred Peck III ... sound re-recordist (uncredited)
Philip A. Schwartz ... utility sound (uncredited)
Sreejesh ... version re-recording mixer (uncredited)
Dean Thomas ... boom operator (uncredited)

Special Effects by

Edit
Jon G. Belyeu ... special effects supervisor
Chris Burton ... special effects foreman
Tamara Carlson ... art department: Stan Winston Studio (as Tamara Woodard)
Ken Cornett ... art department: Stan Winston Studio (as Ken Coronet)
Cory Czekaj ... key technician: Stan Winston Studio
Jeff L. Deist ... key technician: Stan Winston Studio (as Jeff Deist)
John J. Downey ... special effects technician
Donald Frazee ... special effects technician
Joe Gomez ... mold technician
Robert Harman ... special effects technician (as Robert K. Harman)
Roland Hathaway ... snow effects supervisor
Richard Haugen ... key mechanical designer: Stan Winston Studio (as Rich Haugen)
Seth Hays ... key technician: Stan Winston Studio (as Seth Hayes)
Matt Heimlich ... key mechanical designer: Stan Winston Studio (as Matthew Heimlich)
Richard O. Helmer ... special effects technician
Kurt Herbel ... electronics
Chuck Hessey ... special effects foreman
Jay M. Hirsch ... special effects foreman (as Jay Hirsch)
Hiroshi 'Kan' Ikeuchi ... key mechanical designer: Stan Winston Studio (as Hiroshi Ikeuchi)
Brian A. Jones ... special effects technician
Mark Jurinko ... art department: Stan Winston Studio
Edward Kennedy ... special effects technician
Richard J. Landon ... key mechanical designer
Edward Lawton ... art department: Stan Winston Studio
William Lee ... special effects technician
Louis Lindwall ... special effects technician
Lindsay MacGowan ... effects coordinator: Stan Winston Studio
Jeffrey Machit ... special effects technician (as J.C. Machit)
Shane Mahan ... animatronic supervisor: Stan Winston Studio (as Shane P. Mahan)
Christine Mansfield ... art department: Stan Winston Studio
Keith Marbory ... key technician: Stan Winston Studio
Lon Muckey ... key technician: Stan Winston Studio
Guy A. Mussori ... props
Brian Namanny ... key mechanical designer: Stan Winston Studio (as Brian Namanny)
Mark Noel ... special effects foreman (as Mark T. Noel)
Joe Reader ... key technician: Stan Winston Studio
Christian Ristow ... key technician: Stan Winston Studio
Paul Sabourin ... special effects technician
Alan Scott ... animatronic supervisor: Stan Winston Studio (as J. Alan Scott)
Harold Selig ... special effects technician
Clark Templeman ... special effects technician
Amy Whetsel ... art department: Stan Winston Studio
Spencer Whynaucht ... key technician: Stan Winston Studio
Gary Yee ... key technician: Stan Winston Studio
David J. Barker ... special effects technician (uncredited)
Enrique Bilsland ... mechanical designer (uncredited)
Joel P. Blanchard ... special effects crew (uncredited)
Tamara Carlson ... on-set puppeteer: Stan Winston Studio (uncredited)
Jim Charmatz ... key artist (uncredited)
Paul Deely ... special effects (uncredited)
Damian Fisher ... special effects technician (uncredited)
Joe Giles ... special effects technician (uncredited)
Brian Goehring ... creature effects technician (uncredited)
Eric Hayden ... model painter (uncredited)
Michael Holland ... special effects technician (uncredited)
Brian Jaecker-Jones ... mechanical designer: robot (uncredited)
Joe Love ... special effects technician (uncredited)
Bob Mano ... mechanical designer: Stan Winston Studio (uncredited)
Ian C. McArthur ... special effects crew (uncredited)
J. Michael O'Brien ... special effects technician (uncredited)
Edward T. Reiff Jr. ... special effects technician (uncredited)
Arthur G. Schlosser ... snow effects technician (uncredited)
Sally Sherwood ... special effects crew: Stan Winston Studio (uncredited)
Keith W. Smith ... animation supervisor (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Brian Adams ... visual effects technical director: SPI
Julie Adrianson-Neary ... visual effects technical director: SPI (as Julie Adrianson Neary)
Alfonso Alpuerto ... effects animator: SPI
Jason Anderson ... interactive compositing coordinator: SPI
Cynthia Aragon ... lead paint artist: SPI / lead rotoscope artist: SPI
Christopher Arreola ... lead film scanning technician: SPI
Patrick Ballin ... visual effects assistant editor: SPI
Joe Bauer ... visual effects supervisor
Greg Baxter ... visual effects coordinator
Les Bernstien ... miniature visual effects director of photography: Cinema Production Services (as Leslie Bernstien)
Cris Borgnine ... visual effects
Tatjana Bozinovski ... paint artist: Digital Dimension / rotoscope artist: Digital Dimension
Erik Bruhwiler ... digital compositor: Digital Dimension (as Eric Bruhweiler)
John Butiu ... modeler: SPI
Bonjin Byun ... visual effects technical director: SPI
Thelvin Cabezas ... visual effects technical director: SPI
D. Walt Cameron ... digital compositor: Digital Dimension (as Walt Cameron)
Grady Campbell ... color and lighting sequence lead: SPI
Onny P. Carr ... visual effects technical director: SPI (as Onny Carr)
Joseph B. Conmy IV ... visual effects producer
Danielle Conroy ... production infrastructure: SPI
Jason Crosby ... computer graphics supervisor: Digital Dimension
Christian Cunningham ... visual effects technical director: SPI
Sean Cushing ... previsualization producer: Pixel Liberation Front
Ken Dackermann ... visual effects compositor: Zoic Studios
Brian C. Davis ... effects animation technical director: SPI
Chris Del Conte ... visual effects producer: Digital Dimension
Debbie Denise ... senior staff: SPI
Wes Denton ... production assistant
Matt Dessero ... color and lighting sequence lead: SPI
Colin Drobnis ... visual effects technical director: SPI (as Colin J. Drobnis)
David Drzewiecki ... miniature visual effects director of photography: Cinema Production Services
Timothy Eaton ... visual effects editor: SPI (as Tim Eaton)
Thomas Elder-Groebe ... visual effects coordinator
Fish Essenfeld ... visual effects compositor: Zoic Studios
Derek Fisher ... previs designer: with PLF
Doug Forrest ... interactive compositor: SPI
Jenny Fulle ... visual effects executive producer: SPI
Robb Gardner ... color & lighting technical director: SPI
Mitch Gates ... 3D artist: Digital Dimension
Andy Gauvreau ... effects animation technical director: SPI
Joe Gigantelli ... technical effects animator: SPI (as Joseph Gigantelli)
Benoit Girard ... visual effects supervisor: Digital Dimension
Nathalie Gonthier ... paint artist: SPI / rotoscope artist: SPI
Randy Goux ... visual effects supervisor: Zoic Studios
Charles Granger ... digital compositor
Paul Griffin ... animation supervisor: CafeFX
Dawn Guinta ... interactive compositing manager: SPI
Harry Gundersen ... visual effects technical director: SPI (as Harry A. Gundersen)
Glen Gustafson ... texture painter: SPI
John Haley ... visual effects technical director: SPI
Jason M. Halverson ... visual effects technical director: SPI (as Jason Halverson)
Scott Harper ... visual effects compositor: Zoic Studios
Eric Hayden ... model painter: Cinema Production Services
Tom Hershey ... senior staff: SPI
Dennis Hoerter ... miniatures key grip
Chris Holmes ... visual effects compositor: Zoic Studios
Erica Hornung ... matchmover: SPI
Jennifer Hunt ... visual effects technical director: SPI
Bob Hurrie ... miniatures producer: Cinema Production Services
Travis Wade Ivy ... paint artist: Digital Dimension / rotoscope artist: Digital Dimension
Ian Jenkins ... visual effects technical director: SPI
George H. Joblove ... senior staff: SPI
John Joyce ... miniatures coordinator: Cinema Production Services
Michael Joyce ... miniatures supervisor: Cinema Production Services
Kurt Judson ... visual effects technical director: SPI
Joanie Karnowski ... lead matchmover: SPI
Taryn P. Kelly ... visual effects coordinator: Digital Dimension
Blaine Kennison ... color and lighting sequence lead: SPI
Dan Kessler ... effects animation technical director: SPI
Harimander Singh Khalsa ... digital compositor: Digital Dimension (as Michael Cashore)
Val Kharitonashvili ... 3D artist: Digital Dimension
Anthony Kramer ... visual effects production assistant: Digital Dimension
Daniel Kubat ... production services technician: SPI
Ergin Kuke ... visual effects technical director: SPI
Steve Kullback ... visual effect producer: Zoic Studios
Bill LaBarge ... effects animation technical director: SPI
Kenny Lam ... visual effects technical director: SPI
Ryan Laney ... effects animation lead: SPI
Hae-Jeon Lee ... effects animation technical director: SPI
Marc Leidy ... visual effects compositor: Zoic Studios
David Lensch ... film recording technician: SPI
Jonathan Litt ... visual effects technical director: SPI
Lauren A. Littleton ... animation production manager: SPI (as Lauren Ann Littleton)
Daniel J. Lombardo ... visual effects producer: Imageworks
Sean Looper ... 3D artist: Digital Dimension
Cottalango Loorthu ... software engineer: SPI
George Loucas ... visual effects coordinator: Zoic Studios (as George A. Loucas)
Tom Lynnes ... effects animation technical director: SPI
Jason Madsen ... production services technician: SPI
Paul McGhee ... digital color timer: SPI
Garrick McLaughlin ... associate production manager: SPI
Jim 'Big Dog' McLean ... visual effects technical director: SPI (as Jim McLean)
Todd Mesher ... interactive compositor: SPI (as Todd B. Mesher)
Michael Miller ... digital compositor: Digital Dimension
Justin Mitchell ... 3D artist: Digital Dimension
Jerome Morin ... visual effects executive producer: Digital Dimension
Maks Naporowski ... lead technical animator: SPI
Alberto Noti ... color and lighting sequence lead: SPI
Kevin O'Neill ... visual effects compositor: Zoic Studios
Robert Davis Oh ... film recording technician: SPI
Fredrick Ollman ... lead model maker: Cinema Production Services (as Frederick Ollman III)
Jeff Olm ... interactive compositor: SPI
Chris Paxson ... motion control technician
Bob Peitzman ... computer graphics supervisor: SPI
Derrick Quarles ... lead film recording technician: SPI
Sam Richards ... pipeline supervisor: SPI
Brian Ripley ... texture painter: SPI
Andrew Roberts ... 3D artist: Digital Dimension
Kyle Robinson ... previsualization supervisor: Pixel Liberation Front
Daniel Rubin ... digital compositor: Digital Dimension
Matthew Dean Russell ... visual effects assistant
John Sanders ... resource supervisor: SPI
Tim Sarnoff ... senior staff: SPI
Mike Schaeffer ... model maker: Cinema Production Services (as Michael Schaeffer)
Elizabeth Schafer Knovick ... visual effects coordinator: SPI (as Elizabeth Schafer)
Victor Schutz ... lead lighter: SPI
David Seager ... computer graphics supervisor: SPI
Kent Seki ... previsualization supervisor: Pixel Liberation Front
Rick Shick ... interactive compositor: SPI
Brian Smallwood ... digital compositor: Digital Dimension
Keith W. Smith ... effects animation lead: SPI
Ryan T. Smolarek ... digital compositor: Digital Dimension (as Ryan Smolarek)
Marion Spates ... visual effects production manager: Digital Dimension
Boyd Steer ... negative cutter: SPI
Marc Steinberg ... modeler: SPI
Tammy Sutton ... paint lead: Digital Dimension / rotoscope lead: Digital Dimension
Kenji Sweeney ... color and lighting sequence lead: SPI
Ken Swenson ... model shop foreman: Cinema Production Services
Jackie Szymanski ... production accountant: SPI
Stan Szymanski ... senior staff: SPI
Alexandre Thiery ... visual effects production intern
Phi Tran ... 3D artist: Digital Dimension
Tong Tran ... digital effects artist: Digital Dimension
Peter G. Travers ... visual effects supervisor: SPI
Erich Turner ... effects animation technical director: SPI (as D. Erich Turner)
Beth Tyszkiewicz ... visual effects production assistant: SPI
David Ugale ... production services technician: SPI
Jen Underdahl ... model maker: Cinema Production Services (as Jennifer Underdahl)
Dana Vanhove ... digital production manager: SPI
Dan Villarreal ... systems engineer: SPI
Leandro Visconti ... compositing supervisor: Digital Dimension
Paul M. Wagner ... visual effects editor (as Paul Wagner)
John B. Wallace ... texture painter: SPI
Dennis Webb ... film input/output supervisor: SPI
Scott Webster ... systems administrator: SPI
Barry Weiss ... senior staff: SPI
Robert Winter ... computer graphics supervisor: SPI
David Worman ... matchmover: SPI
Travis Yohnke ... 3D artist: Digital Dimension
Dustin Zachary ... modeler: SPI
Julie Zackary ... visual effects digital production manager: SPI
Mitch Zeitlin ... video editorial coordinator: SPI
Bjorn Zipprich ... effects animation technical director: SPI
Laurent M. Abecassis ... visual effects supervisor: Digital Dimension (uncredited)
Michael Adkisson ... digital compositor (uncredited)
Bill Anastas ... digital production coordinator (uncredited)
Jeremy Appelbaum ... digital compositor (uncredited)
Wayne Baker ... visual effects (uncredited)
Jeff Barnes ... production executive: CafeFX (uncredited)
Kristen Branan ... head of production: Zoic Studios (uncredited)
Krishnamurti Costa ... modeler: CafeFX (uncredited) / texture artist: CafeFX (uncredited)
James Coulter ... technical director: Digital Dimension (uncredited)
Donnie Creighton ... digital intermediate assistant producer (uncredited)
Chris Dawson ... motion control operator (uncredited)
Mark Dillon ... model maker (uncredited)
Thai Son Doan ... paint and roto artist (uncredited)
Laurette Dobson ... script supervisor: visual effects unit (uncredited)
Giovanni Dulay ... model maker (uncredited)
Mitchell Ferm ... visual effects coordinator (uncredited)
Adam Francis ... motion control technician (uncredited)
Vicki Galloway-Weimer ... visual effects producer: CafeFX (uncredited)
Paul Griffin ... animation supervisor (uncredited)
Jason M. Halverson ... digital compositor: SPI (uncredited)
Nina Harlan ... rotoscope artist: Zoic Studios (uncredited)
Andreas Hikel ... previs artist: plf (uncredited)
Chris Hopkins ... digital artist: Zoic (uncredited)
Erica Hornung ... technical director: SPI (uncredited)
David Horsley ... digital effects artist (uncredited)
Brandi Johnson ... digital effects artist (uncredited)
Chris John Jones ... creative director: Zoic Studios (uncredited)
Blaine Kennison ... lead technical director (uncredited)
Stephen Kowalski ... senior systems architect (uncredited)
Mike Leben ... motion control operator (uncredited)
Votch Levi ... digital compositor: CafeFX (uncredited)
Bob Lloyd ... visual effects artist (uncredited)
Dave Lo ... modeler (uncredited)
Simon Marinof ... digital compositor (uncredited)
Albert Mason ... digital production manager (uncredited)
Thomas Mathai ... data manager (uncredited)
Eric McAvoy ... digital compositor (uncredited)
Scott McGinley ... previsualization artist (uncredited)
Landon Medeiros ... visual effects production assistant: Digital Dimension (uncredited)
Alexandra Menapace ... motion control operator (uncredited)
Jeff Olm ... Flame artist: SPI (uncredited)
Akira Orikasa ... animator: CafeFX (uncredited)
Angie Ottati ... lead production assistant (uncredited)
John Placencia ... video assist operator (uncredited)
Chad Ridgeway ... rotoscope artist: Digital Dimension (uncredited)
Federico Rivia ... digital effects artist (uncredited)
R. Matt Smith ... digital compositor (uncredited)
Jordan Soles ... senior production services technician (uncredited)
Richie Solomon ... roto artist: Fuzzy Logic Productions (uncredited)
Chris Soronen ... visual effects key grip (uncredited)
David Stone ... render wrangler: Zoic Studios (uncredited)
Helder Sun ... motion control (uncredited)
Robert Tesdahl ... software developer (uncredited)
Danny Torres ... systems administrator (uncredited)
Leigh van der Byl ... texture painter: CafeFX (uncredited)
Dan Walker ... visual effects: Digital Dimension (uncredited)
O.D. Welch ... production executive: CafeFX (uncredited)
Michael D. Werckle ... previsualization animator: Pixel Liberation Front (uncredited)
Jerry Whitaker ... rotoscope artist (uncredited)
Scott Williston ... painter (uncredited) / props and costumes (uncredited)
PeiPei Alena Yuan ... pre-visualization artist (uncredited)
Franz Zach ... senior digital modeler: SPI (uncredited)
Christian Zurcher ... visual effects (uncredited)

Stunts

Edit
Mark Brooks ... stunts
Bob Brown ... stunts
Logan Brown ... stunts
Tad Griffith ... stunts
Reid Harper ... stunts
Thomas Robinson Harper ... stunt coordinator
Mike Justus ... stunts
Shawn Kautz ... stunts
Mic Rodgers ... stunts
Michael Runyard ... stunts
Michelle Sebek ... stunts
Tim Trella ... stunts
Jeff Wolfe ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
Matthew E. Alper ... first assistant camera: "b" camera (as Matthew Alper)
Mike Amorelli ... rigging gaffer (as Michael Amorelli)
Corwin A. Bibb ... best boy electric: second unit (as Cory Bibb)
Roberto 'Tito' Blasini ... camera operator: second unit (as Roberto Blasini)
Arthur Blum ... dolly grip
Cris Borgnine ... best boy electrical
Enrique Chediak ... director of photography: second unit
Matthew A. Del Ruth ... assistant camera: additional
Matthew Devitt ... best boy grip
Louis DiCesare ... gaffer: second unit
Stephen Drinon ... dolly grip: second unit
Camille Freer ... first assistant camera: second unit
Harry K. Garvin ... camera operator: "a" camera (as Harry Garvin) / steadicam operator (as Harry Garvin)
Ismael 'Izzy' Gonzalez ... rigging electric
Bill Greenberg ... rigging electrician
Harold Groshon ... assistant chief lighting technician (as Hal Groshon)
Steven A. Guerrero ... best boy grip: second unit (as Steven Guerrero)
Matthew Haskins ... second assistant camera: "b" camera
Jay M. Huntoon ... digital video assist operator (as Jay Huntoon)
Jason Jurica ... key grip: second unit
Timothy James Kane ... first assistant camera (as Timothy Kane)
Jon Lindsay ... film loader: second unit
Ryan Louden ... best boy grip: second unit
Rick Maddux ... best boy electric: second unit
Merrick Morton ... still photographer
Tony Muller ... second assistant camera: "a" camera
Leo J. Napolitano ... camera operator: "b" camera
Ray Patrick ... super technocrane operator
Carson Reaves ... first assistant camera: vfx unit
Joe Sanchez ... first assistant camera: second unit, Las Vegas (as Joseph Sanchez)
Alex Skvorzov ... chief lighting technician
Chris Soronen ... key grip: second unit
Ueli Steiger ... director of photography: second unit
Rick Stribling ... key grip
Jason Talbert ... grip
Carlos M. Torres ... rigging technician
Jon R. Tower ... gaffer: second unit
John Warner ... rigging key grip
R. Michael Yope ... electrician
William Ambrose ... rigging grip (uncredited)
Paul C. Babin ... camera operator (uncredited)
Scott Barnes ... lighting programmer (uncredited)
Craig Bauer ... second assistant camera: second unit (uncredited)
Don Bixby ... gaffer (uncredited)
Kevin Britton ... key film loader (uncredited)
Jim Butler ... rigging grip (uncredited)
Alex M. Cacciarelli ... motion control video assist (uncredited)
Scott Crabbe ... video assist operator: second unit (uncredited)
Will Dearborn ... additional second assistant camera (uncredited)
Christopher Franey ... best boy electrician: second unit (uncredited)
Jason Garcia ... additional first assistant camera (uncredited)
Mark Gutterud ... vistavision camera operator (uncredited)
Michael Herron ... video assist operator: second unit (uncredited)
Michael Hester ... rigging grip (uncredited)
Joe Hill ... grip (uncredited)
Kelly Jones ... best boy electric: model unit (uncredited)
Michael Kelly ... best boy electric: second unit (uncredited)
Christopher J. Lama ... rigging electrician (uncredited)
Gary Lowrance ... set lighting technician (uncredited)
Michael Lowrance ... electrician (uncredited)
Christopher Lucchese ... grip (uncredited)
John Lynch ... rigging grip (uncredited)
Marc Marino ... best boy rigging electric (uncredited)
Markus Mentzer ... camera loader (uncredited)
Steven R. Morales ... set lighting technician (uncredited)
Noe Nava ... set lighting technician (uncredited)
Max Neal ... first assistant camera: second unit (uncredited)
Keith Robinson ... first assistant camera (uncredited)
Alan M. Rowe ... lighting console programmer (uncredited)
Rigney Sackley ... assistant camera: second unit (uncredited)
Elizabeth Santoro ... junior camera assistant (uncredited)
Charles Schner ... additional camera operator (uncredited)
Andrew Shulkind ... libra head operator (uncredited)
Tim Soronen ... rigging best boy (uncredited)
Brent Studler ... electrician (uncredited)
Keith Talley ... crane grip (uncredited)
Rachel Wells ... rigging electrician (uncredited)
Troi Wilson ... rigging grip (uncredited)

Animation Department

Edit
Alice V. Kaiserian ... animator
Gary Mau ... animator: main title animation
David Gelb ... animatic designer (uncredited)

Casting Department

Edit
Jennifer Bender ... extras casting
Jessica Daniels ... casting assistant
Cody Beke ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department

Edit
Rebecca Gregg ... assistant costume designer (as Rebecca Bentjen)
Carrie Holt ... costumer: second unit
Chris Newlander ... costumer
Faye Sevilla ... key costumer
Lori Stilson ... costumer
Pat Welch ... costume supervisor
Lloyd Matthews ... specialty costumes (uncredited)
Tim Northon ... costume props (uncredited)
Karina Torrico ... production assistant: costume department (uncredited)

Location Management

Edit
Tim Hillman ... location manager
Kenneth Hunter ... location manager
Darrin Lipscomb ... assistant location manager: pre-production

Music Department

Edit
Frank Bennett ... orchestrator
Tom Boyd ... musician: oboe soloist
Elin Carlson ... chorus
Kevin Connolly ... musician
Brad Dechter ... orchestrator
Sandy DeCrescent ... music contractor (as Sandy De Crescent)
Robert Fernandez ... scoring mixer (as Bobby Fernandez)
Tanya Noel Hill ... music editor (as Tanya Hill)
Jonathan A. Hughes ... music preparation
Guy Maeda ... singer
Melanie Mullens Hoyson ... score production supervisor
Daniel Nielsen ... composer: trailer music
Ryan Robinson ... scoring technical support engineer
Peter Rotter ... orchestra contractor
Steven L. Smith ... music preparation
James Walker ... musician: flute
Mike Watts ... orchestrator
Wolfgang Amadeus ... electronic scoring mixer (uncredited)
Bruce Babcock ... orchestrator (uncredited)
William Boston ... orchestrator (uncredited)
John Debney ... conductor (uncredited)
Mark Graham ... music copyist (uncredited)
Kevin Kaska ... orchestrator (uncredited)
Andrew Kinney ... orchestrator (uncredited)
Don Nemitz ... orchestrator (uncredited)
Jay A. Skinner ... composer: song "Tidal" (uncredited)

Transportation Department

Edit
Dan Henley ... transportation captain
Timothy E. Henley ... transportation co-captain
Marci South ... special effects driver
John F. Teeple ... driver
Moore Brian ... driver (uncredited)

Other crew

Edit
Alicia Accardo ... script supervisor
Allison Bergstrand ... assistant: Mr. Field
Laura Breakey ... production assistant (as Laura J. Breakey)
Claire Breaux ... production assistant
Tracy Browne ... second assistant accountant (as Tracey Browne) / second assistant accountant
Samantha Bryant ... assistant: Mr. Favreau
Raymond Bulinski ... craft service
John A. Canavan ... consultant: game construction
Tamara Carlson ... puppeteer (as Tamara Carlson Woodard)
Kyle Cooper ... title designer: main titles, Prologue
Lisa Curtis ... assistant production coordinator (as Lisa J. Curtis)
Paulette Dauber ... unit publicist
Michelle A. De Mayo ... assistant accountant
Kristen Detwiler ... assistant: Mr. De Luca
Laurette Dobson ... script supervisor: second unit
Jeff Fuller ... production assistant
David Giammarco ... consultant
Shannon Hamed ... production coordinator
Richard Haugen ... puppeteer
Seth Hays ... puppeteer (as Seth Hayes)
Matt Heimlich ... supervising puppeteer
Shelly Heyward ... production assistant: Basecamp
Greg Hurst ... production assistant
Hiroshi 'Kan' Ikeuchi ... puppeteer (as Hiroshi Ikeuchi)
Pat Jackson ... studio teacher
Brian Jaecker-Jones ... puppeteer: "Robot" and "Zorgons"
Eva Jensen ... studio teacher
Ross Jensen ... first assistant accountant
Mark Jurinko ... puppeteer
Katherine Kelsey Donovan ... production assistant
Rachel Kielborn ... assistant: Mr. D'Esposito
Seth Kleinberg ... associate producer: main titles
Shannon Kors ... assistant: Mr. Teitler
Shane Mahan ... supervising puppeteer
Emily Mann ... intern
Keith Marbory ... puppeteer (as Keith Wayne Marbory)
David Merritt ... puppeteer
Tracy L. Moody ... script supervisor: game unit
Lon Muckey ... puppeteer
Brian Namanny ... puppeteer (as Brian Namanay)
Ryan Patrick-Najibi ... production coordinator
Michael Polier ... production assistant
Joseph Reader ... puppeteer
Christian Ristow ... puppeteer
Elizabeth Santoro ... production assistant (as Liz Santoro)
Lina Shanklin ... script supervisor: second unit
Sandra J. Smith ... production secretary
Bryan Snodgrass ... production assistant
Alisa Starler ... assistant: Mr. Billingsley
John Steckert ... production assistant
Sheilah Sullivan ... production accountant
Christopher Swift ... puppeteer
Isabel Teitler ... production assistant
Laura Twors ... production assistant
Amy Whetsel ... puppeteer
Mark Bashian ... production assistant (uncredited)
Randolph Bookman ... production assistant (uncredited)
Trisha Burton ... script supervisor: second unit (uncredited)
Danielle Conroy ... production insurance (uncredited)
Jon Favreau ... script revisions (uncredited)
Eric Fogel ... based on a screenplay by (uncredited)
Cory Foster ... craft service foreman (uncredited)
David Gelb ... production assistant (uncredited)
Christopher Gilman ... space suit fabricator (uncredited)
Flax Glor ... publicist (uncredited)
Ryan Heinke ... adr artist (uncredited)
Scott Johnson ... set production assistant (uncredited)
Ryan Kavner ... accounting clerk (uncredited)
Perry M. Kimura ... scanning and recording: EFilm (uncredited)
David R. Maier ... stand-in: Tim Robbins/Dax Shepard (uncredited)
Nathan Maruccio ... additional craft service (uncredited)
Blair Mealing ... assistant to cast (uncredited)
Morten Petersen ... fixtures foreman (uncredited)
Kevin Roy ... additional production assistant (uncredited)
Ron Segro ... post-production accountant (uncredited)
Mary Anne Seward ... script supervisor: second unit (uncredited)
Phil Smith ... animal trainer (uncredited)
Ellen Stafford ... producer: main titles (uncredited)
Tony Swatton ... weapon maker (uncredited)

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

An old and forgotten game develops magical powers in this fantasy for the whole family. Twelve-year-old Walter Budwing (Josh Hutcherson) and his younger brother, Danny (Jonah Bobo), figure they're going to be in for a boring time when their father (Tim Robbins), who was supposed to spend the day with them, is suddenly called away on business, and gives them strict orders not to leave the house. Walter, who doesn't have much use for Danny, is motivated by boredom more than anything else when he agrees to play a board game Danny has found in the basement during a round of hide-and-seek. However, the boys quickly discover the space-themed game Zathura has some unusual qualities -- a roll of the dice unexpectedly launches the Budwing home into outer space, and Walter and Danny are suddenly fending off menacing robots, angry aliens, and showers of interstellar debris outside the Earth's atmosphere. As the boys try to figure out a way back home, they get some unexpected help from an earthling astronaut (Dax Shepard) who has also lost his way.

Plot Keywords
Taglines A new adventure from the world of Jumanji See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Jumanji 2 (United States)
  • Zathura (United States)
  • Zathura (World-wide, English title)
  • Zathura - Une aventure spatiale (France)
  • Zathura - Ein Abenteuer im Weltraum (Germany)
  • See more »
Runtime
  • 101 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $65,000,000 (estimated)
Opening Weekend United States $13,427,872, 13 Nov 2005
Cumulative Worldwide Gross $64,321,501

Did You Know?

Edit
Trivia Kristen Stewart is only two years older than Josh Hutcherson. See more »
Goofs Danny asks his father to play "Smash Brothers". This is an obvious reference to a series of Nintendo games titled "Super Smash Bros." that is only available on the Gamecube and Nintendo 64. Danny is holding Sony Playstation 2 controllers. See more »
Movie Connections Featured in 2005 College Championship Semifinal Game 3 (2005). See more »
Soundtracks Hey Man See more »
Quotes Walter: [about Zorgons] What do they eat?
Astronaut: Meat.
Danny: That's good.
Astronaut: Dude. You're meat.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed