Poster

The New World ()


Reference View | Change View


The story of the English exploration of Virginia, and of the changing world and loves of Pocahontas.

Director:
Writer:
Awards:
  • Nominated for 1 Oscar. Another 6 wins & 32 nominations.
  • See more »
Reviews:

Photos and Videos

Complete, Cast awaiting verification

Edit
...
Captain Smith
...
Pocahontas
...
Captain Newport
...
John Rolfe
...
Powhatan
...
Opechancanough
...
Wingfield
...
Captain Argall
...
Tomocomo (as Raoul Trujillo)
...
Rupwew
...
Parahunt
...
Ben
...
Selway
...
Lewes
...
Robinson
...
Emery
...
Mary
...
Eddie
Joe Inscoe ...
Ackley
...
James
...
Savage
Thomas Clair ...
Patawomeck
...
Patowomeck's Wife
...
Pocahontas' Mother
...
Winthrop
Bev Appleton ...
Small
Billy Merasty ...
Kiskiak
...
King James
Alexandra W.B. Malick ...
Queen Anne (as Alexandra Malick)
Jasper Britton ...
Laureate
...
Tockwhogh
E. Danny Murphy ...
Bosun
Jonathan Gonitel ...
Thomas - 4 Yrs
Brian Merrick ...
Assailant
Chris Nelson ...
Chris
Colin Cox ...
Cox
...
William Sentry
Steven Dawn ...
Goldsmith
...
Two Moons
...
Pepaschicher
Todd Wallace ...
Sailor (as Todd M. Wallace)
...
Sentry
...
Inuit Woman
Tayla Kean ...
Cabin Boy 1
Thomas Steven McDonagh ...
Cabin Boy 2
James McDonagh ...
Cabin Boy 3
...
Messenger
...
Helmsman
Sam Stevenson ...
Young Lady
Maria Pastel ...
Rosalind
...
Raynor
...
Jeremy
Matthew Yeung ...
Shaman
Gregory Labenz ...
Sentry 2
Arturo Adrian ...
Core Warrior
Bear Allison ...
Core Warrior
Jeremy Arviso ...
Core Warrior
Thosh Collins ...
Core Warrior
Brian Frejo ...
Core Warrior
Marcus Frejo ...
Core Warrior
Wewhum Fulwider ...
Core Warrior
Quetzal Guerrero ...
Core Warrior
Lyle Kochamp ...
Core Warrior
...
Core Warrior
Anthony Parker ...
Core Warrior
Larry T. Pourier ...
Core Warrior
Damien Ritter ...
Core Warrior
...
Core Warrior
...
Core Warrior
Zades Trujillo ...
Core Warrior
Rest of cast listed alphabetically:
Chad O. Allen ...
1st Wave Colonist (uncredited)
Jason Aaron Baca ...
Parker (uncredited)
...
Young Warrior (uncredited)
Joey Cabrera ...
Zone 2 Warrior (uncredited)
...
British Redcoat (uncredited)
...
Zone 1 Warrior (uncredited)
...
Native American (uncredited)
Greg Cooper ...
Boatman (uncredited)
...
London Gentleman (uncredited)
...
(uncredited)
Michael Fisher ...
Colonist (uncredited)
Chief Robert Green ...
Powhatan Counselor (uncredited)
Nathan Hall ...
Colonist (uncredited)
Stephen Humby ...
(uncredited)
...
Leaf Garlanded Man / Warrior (uncredited)
...
Doomed Sailor (uncredited)
Kawan Kean ...
Leaf Garlanded Man / Warrior (uncredited)
Kainoa Kilcher ...
Young Warrior (uncredited)
Wurtila Kilcher-Hepp ...
Village elder (uncredited)
Jeremiah LoCascio ...
Native American (uncredited)
Marshall Dancing Elk Lucas ...
Powhatan Warrior / Ensemble (uncredited)
Nick Meaney ...
Voice over (uncredited) (voice)
Fred Ortiz ...
Powhatan Warrior (uncredited)
Josh Padgett ...
Joshua (uncredited)
John Pagano ...
British Soldier (uncredited)
Trevor Payne ...
English Gentleman (uncredited)
...
Young maiden (uncredited)
...
Virginia Company Representative (uncredited)
Melanie Reese ...
Extra (uncredited)
John Saba ...
Colonist (uncredited)
Tim L. Smith ...
Colonist (uncredited)
David Spratt ...
(uncredited)
...
Greyhound (uncredited)
...
Jeremy (uncredited)
...
Clanmother (uncredited)

Directed by

Edit
Terrence Malick

Written by

Edit
Terrence Malick ... (written by)

Produced by

Edit
Ivan Bess ... associate producer
Toby Emmerich ... executive producer
Sarah Green ... producer
Trish Hofmann ... executive producer
Peter La Terriere ... co-producer: UK
Bill Mechanic ... executive producer
Rolf Mittweg ... executive producer
Mark Ordesky ... executive producer
Carey Russell ... assistant producer
Sandhya Shardanand ... associate producer
Billy Weber ... associate producer

Music by

Edit
James Horner

Cinematography by

Edit
Emmanuel Lubezki ... director of photography

Film Editing by

Edit
Richard Chew
Hank Corwin
Saar Klein
Mark Yoshikawa

Editorial Department

Edit
Elise Ballard ... post-production office assistant
Hanly Banks ... post-production office assistant
Ryan Delk ... post-production assistant
Mary Duque ... post-production coordinator
A.J. Edwards ... editorial intern
Donald Freeman ... colorist
Nicolas Gonda ... post-production assistant: Terrence Malick
Phil King ... post-production office assistant
Sean Lawrence ... colorist: dailies
Dave Lee ... colorist: dailies
Bryan McMahan ... colorist: mastering
Emily Morris ... editorial production assistant
Jim Passon ... color timer
Carey Russell ... post-production consultant
Steven J. Scott ... digital color supervisor
Patrick Thornhill ... assistant editor
Liv Torgerson ... first assistant editor
Matthew Walcutt ... assistant editor (as Matthew C. Walcutt)
Jeff Etcher ... assistant editor (uncredited)
S. Scott Farrar ... post-production services: New Line Cinema (uncredited)
Jim Garrow ... colorist: mastering (uncredited)
Greg Reed ... assistant editor (uncredited)

Casting By

Edit
Kathy Driscoll ... (as Kathy Driscoll-Mohler)
Francine Maisler

Production Design by

Edit
Jack Fisk

Art Direction by

Edit
David Crank

Set Decoration by

Edit
Jim Erickson

Costume Design by

Edit
Jacqueline West

Makeup Department

Edit
David Atherton ... key makeup artist
Gina Baran ... hair stylist (as Gina M. Baran)
Rhonda Bareford ... additional makeup artist
John R. Bayless ... makeup department head
Julie Callihan ... makeup artist
Francesca Crowder ... hair artist: UK unit
Paul Engelen ... makeup designer
Naomi Gathmann ... makeup artist: UK unit
Philip Ivey ... key hair stylist (as Phillip Ivey)
Cheryl 'Pickles' Kinion ... makeup artist
Melissa Lackersteen ... makeup artist: UK unit
Gemma Richards ... additional makeup
Jennifer Santiago ... hair stylist (as Jennifer A. Santiago)
Chris Varosky ... makeup artist
Tracey Wells ... hair artist: UK unit
Joani Yarbrough ... hair designer
Coni Andress ... hair stylist (uncredited)
Sherri Bramlett ... additional hair stylist (uncredited)
Carol S. Federman ... assistant makeup artist (uncredited)
Suzy Mazzarese-Allison ... key hair stylist (uncredited)

Production Management

Edit
Jack Deutchman ... post-production executive
Trish Hofmann ... unit production manager
Erik Holmberg ... executive in charge of production
Jody Levin ... executive in charge of post-production
Nina Sagemoen ... production manager: UK unit
Christa Vausbinder ... production supervisor
Heidi Vogel ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Andy Cheng ... second unit director
Richard Hewitt ... first assistant director: UK unit
Alyson Latz ... second assistant director
John Nasraway ... first assistant director: second unit (as John D. Nasraway)
Rudy Persico ... second second assistant director (as Rudy A. Persico)
Toby Sherborne ... second assistant director: UK unit
Issac Solemon ... Personal Assistant
Michele 'Shelley' Ziegler ... first assistant director (as Michele Ziegler)
Lucy Egerton ... third assistant director: UK (uncredited)
Peter Foster ... daily third assistant director (uncredited)
Mark Hedges ... assistant director: second unit (uncredited)
Emma Lawson ... assistant director: UK (uncredited)

Art Department

Edit
David Balfour ... property master: UK
Ross Balfour ... construction manager: UK
Jamie Bishop ... assistant property master (as James D. Bishop)
Richard Blankenship ... construction coordinator
Michael Boone ... carpenter
Cherie Bowers ... greensman
Kenneth Bryant ... leadman
Jimmy L. Carmickle ... general foreman
Harris Chandler ... carpenter (as John Harris Chandler)
Michael Clark ... painter
Doug Cordonier ... carpenter (as Douglas Cordonier)
William Crodick ... carpenter
Dinkus Deane ... gang boss (as Christopher Deane)
Jeffrey DeBell ... lead greensperson (as Jeff DeBell)
Clifford D. Eubank ... assistant props (as Cliff Eubank)
Rolfe D. Eubank ... painter
Dandro Fralinger ... general foreman
James Fulgham ... greensman
Steve George ... property master (as Steven H. George)
Thomas B. Grimes ... stand-by greensperson (as Tommy Grimes)
Eric Gruber ... gang boss
Wes Gustafson ... carpenter
Joe Harper ... carpenter
Dale Haugo ... charge scenic
Sarah Hauldren ... art director: UK
Phil Hayes ... carpenter
Anthony Huff ... gang boss
D. Blake Huff ... carpenter
R. Mark Hughes ... second props
Howard Jones ... general foreman (as Howard L. Jones)
Jeff Juberget ... painter
Stephanie Macomber ... on-set scenic
Susan Maye ... construction buyer
Duncan McDevitt ... propmaker
Gordon McVay ... set dresser
Beth Morris ... art department coordinator
Mike Raybould ... set dresser
Rick Reeder ... carpenter (as Richard Reeder)
Taylor Savas Reese ... set dresser (as Taylor S. Reese)
Ronald H. Sachs ... stand-by greensperson
Richard Salinas ... scenic foreman
David Satterfield ... art department production assistant
Kenneth Sayers ... set dresser
Robert Schleinig ... assistant set decorator
Paul Schultz ... carpenter
Jonathan Short ... assistant art director
Cassandra Smith ... painter
Christopher Spiel ... carpenter
Pete Stewart ... carpenter (as Peter Stewart)
Craig M. Taylor ... greensman foreman
Bradley Torbett ... supervising stand-by propman
John Wynne ... carpenter (as John B. Wynne)
Andrew Carnwath ... propmaker (uncredited)
Terry Clark ... set dressing (uncredited)
Jack Garwood ... dressing props (uncredited)
Rosie Hardwick ... assistant art director (uncredited)
Matthew Richard Harris ... graphic designer (uncredited)
Jonathan Holbrook ... painter (uncredited)
Kristine Kennedy ... set dressing (uncredited)
Jon Marson ... props (uncredited)
Kelly Neary ... assistant to set decorator: UK (uncredited)
Jason Torbett ... stand-by propman (uncredited)

Sound Department

Edit
Erik Aadahl ... sound effects editor
Eric Bautista ... cableperson
Craig Berkey ... re-recording mixer / sound designer
Lance Brown ... additional sound re-recording mixer
Marko A. Costanzo ... foley artist (as Marco Constanzo)
Joel Dougherty ... assistant sound editor
Susan Dudeck ... dialogue editor
Jonathan Fuh ... boom operator (as Jonathan Lee-Ger Fuh)
José Antonio García ... production sound mixer (as Jose Antonio Garcia)
Peter Germansen ... sound recordist
Aaron Glascock ... additional sound re-recording mixer
Michael Haight ... adr editor
George A. Lara ... foley mixer (as George Lara)
Skip Lievsay ... re-recording mixer / supervising sound editor
Bryan Pennington ... sound consultant: Dolby
Bruce Pross ... sound effects recordist
Holger M. Thiele ... sound mastering engineer: re-mix & master: credited on new digital master
John Joseph Thomas ... foley editor
Clive Winter ... sound recordist: UK
William Britt ... recordist: second unit (uncredited)
Ed Callahan ... sound editor (uncredited)
Johnna Chism ... sound intern (uncredited)
Wayne Lemmer ... second assistant sound editor (uncredited)
Chris Navarro ... adr recordist (uncredited)
John A. Pagano ... post sound intern (uncredited)
Jeremy Peirson ... sound editor (uncredited)
Eric Thompson ... adr mixer (uncredited)
Derek Vanderhorst ... sound editor (uncredited)
Jordan Wilby ... intern (uncredited)
Eric Taylor Williamson ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by

Edit
Michael Clark ... special effects technician
Michael H. Clark ... special effects technician
Charles W. Gill Jr. ... special effects technician
Lisa Reynolds ... special effects foreman
Bob Shelley ... special effects coordinator
Jeff Zook ... special effects technician
Steve Lucas ... special effects supervisor: UK (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Raymond Gieringer ... on-set visual effects supervisor
Lisa Maher ... visual effects producer: CIS Hollywood
Thomas J. Smith ... visual effects supervisor: CIS Hollywood
Krista Allain ... visual effects production manager: Intelligent Creatures Inc. (uncredited)
Patrick Clancey ... digital opticals (uncredited)
Michael Hatton ... visual effects technical advisor: Intelligent Creatures Inc. (uncredited)
Wendy Lanning ... executive visual effects producer: Intelligent Creatures Inc. (uncredited)
Lon Molnar ... visual effects creative advisor: Intelligent Creatures Inc. (uncredited)

Stunts

Edit
Damon Caro ... stunt player
Andy Cheng ... stunt coordinator
Ilram Choi ... stunt player
Paul Eliopoulos ... stunt player
Mitch Gould ... stunt player (as Mitchell Gould)
Yoshio Iizuka ... stunt player
Reuben Langdon ... stunt player
Samuel Le ... stunt player (as Xuyen Sam Valdivia)
Paul Anthony Scott ... stunt player
Dan Southworth ... stunt player (as Daniel Southworth)
Dan Speaker ... stunt player
Jen Sung ... stunt player (as Jen Sung Outerbridge)
Don Thai Theerathada ... stunt player (as Don Tai Theerathada)
Jon Valera ... stunt player
Garrett Warren ... stunt player
Michael Washlake ... stunt player (as Michael John Washlake)

Camera and Electrical Department

Edit
Remy Aqui ... grip
Todd Avery ... camera loader
Wes Bailey ... grip
Tom Barrett ... best boy rigging grip
Jerry Bertolami ... dolly grip
Robert Binnall ... first assistant camera: UK unit (as Robert Binall)
Craig Bloor ... first assistant camera: UK unit
Charlie Bowman ... electrician
Ray Brown ... grip (as Raymond Brown Jr.)
Austin Cross ... best boy electrician
James Dombey ... grip (as James B. Dombey)
Jason Emory ... grip
Glen Engels ... best boy grip
Christina Fiers ... camera loader: "b" unit (as Christina R. Fiers)
Max Fischer ... camera operator: "b" camera
William J. Gray ... first assistant camera
Bill Greenberg ... electrician
David Shane Guild ... electrician
Richard Guinness Jr. ... key grip
Charles A. Harris ... key rigging grip
Brent Hobin ... grip
Jay Kemp ... rigging gaffer
Tim Kossa ... additional electrician
Dana Kroeger ... second assistant camera: "a" camera
Richard Masino ... second assistant camera: "b" camera (as Richie Masino)
Brent Matejcek ... grip
Jim McConkey ... steadicam operator
Darin Moran ... first assistant camera: "b" camera
Dayton Nietert ... gaffer
Pete Romano ... underwater director of photography
Benny Smyth ... electrician (as S. Benjamin Smyth Jr.)
Robert M. Spence Jr. ... electrician
Hektor Stockton ... electrician
Christopher A. Thompson ... electrician (as Chris Thompson)
Jonathan Tubb ... camera trainee: uk main unit
Merie Weismiller Wallace ... still photographer
Jörg Widmer ... Steadicam operator / camera operator
Jimmy Wilson ... gaffer / gaffer: UK unit
Harry Zimmerman ... first assistant camera: "a" camera
Christopher A. Zwirner ... best boy electrician (as Chris Zwirner)
Edward Button ... camera production assistant (uncredited)
Andrew Dominik ... second unit camera (uncredited)
Danny Eckler ... rigging grip (uncredited)
Sean P. Gilbert ... underwater first assistant camera (uncredited)
Scott Inge ... first assistant camera: additional photography (uncredited)
Russell Kennedy ... assistant camera (uncredited)
Greg Martin ... rigger grip (uncredited)
Jim McConkey ... camera operator (uncredited)
Phil Mullally ... daily focus puller (uncredited)
Ben Raban ... steadicam assistant (uncredited)
Jörg Widmer ... director of photography: second unit (uncredited)
Bunt Young ... additional photographer (uncredited)

Animation Department

Edit
Gary Mau ... animator: main title animation (uncredited)

Casting Department

Edit
Jeanne Boisineau ... extras casting / local casting
Sunday Boling ... casting assistant: US (as Sunday Bolling)
Matthew Burchfield ... local and extra casting assistant (as Matt Burchfield)
Shannon Cain ... local and extra casting assistant
Celestia Fox ... casting: UK
Jeff Ham ... casting associate: principal Native Americans
Rene Haynes ... casting: Native Americans
Alex Johnson ... casting assistant: UK
Caitlin McKenna ... adr voice casting
Megan Moran ... casting assistant: US
Sam Stevenson ... casting associate: UK
Loveleen Tandan ... casting consultant: India
Joanne Brooks ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department

Edit
Susan Antonelli ... key set costumer
Gillian Brown ... mask maker (as Gillian H. Brown)
Andrew Crawford ... armor costumer
Ed Fincher ... lead key costumer (as N. Edward Fincher)
Catharine Fletcher Incaprera ... costume supervisor
Laura Johnson ... costume assistant
Alexandra Krost ... set costumer (as Alexandra Benwell)
Cheralyn Lambeth ... ager/dyer
Jenny McGurk ... set costumer
J. Andrew Richardson ... native costume fabricator/costumer (as Andy Richardson)
Robert Surratt ... key tailor (as Robert Lee Surratt)
Sean Tribble ... ager/dyer
Suzi Turnbull ... assistant costume designer
Kathy B. Washington ... tailor/costumer
Karen Wolfe ... ager/costumer (as Karen D. Wolfe)
Lynalise Woodlief ... jewelry maker
Emily Curtis ... costumer (uncredited)
K. Drew Fuller ... costume supervisor (uncredited)
Janet Melody ... tailor (uncredited)
Amelia Zontini ... additional costumer (uncredited)

Location Management

Edit
Jason Acimovic ... assistant location manager
Charles Thomas Baxter ... location manager (as Charles Baxter)
Brian Beckstoffer ... location assistant
Felicia Dames ... location assistant
Alex Gladstone ... location manager: UK unit
Jonathan Jones ... location assistant
Caryn Nowland ... location assistant
John David Gunkle ... location assistant: Cornwall (uncredited) / location scout: Cornwall (uncredited)
Darren Helman ... location assistant (uncredited)
Dominique Leroutier ... location scout: Canada (uncredited)
Christian McWilliams ... location scout (uncredited)

Music Department

Edit
Dick Bernstein ... supervising music editor (as Richard Bernstein)
Bob Bornstein ... music preparation
Paul Broucek ... executive in charge of music
Sandy DeCrescent ... music contractor (as Sandy De Crescent)
Tony Hinnigan ... musician: ethnic woodwinds
James Horner ... orchestrator
Craig Huxley ... Blaster Beam, synthesizer
Randy Kerber ... orchestrator / synthesizer programmer
Kevin Kliesch ... orchestrator
Jon Kull ... orchestrator
Barbara McDermott ... assistant music editor
Simon Rhodes ... music scoring mixer / score recordist
Peter Rotter ... orchestra contractor
Lori Silfen ... music business affairs executive
Philip Tallman ... music editor
James Thatcher ... musician: French horn
Ian Underwood ... synthesizer programmer
Sylvia Wells ... music score supervisor
Jessica Dolinger ... music clearance executive (uncredited)
Tom Hardisty ... score recordist (uncredited)
James Horner ... conductor (uncredited) / score producer (uncredited)
Tom Raney ... musician: percussion (uncredited)

Script and Continuity Department

Edit
Eva Z. Cabrera ... script supervisor

Transportation Department

Edit
Peter Arenstam ... captain: Shallop
Gary Duncan ... transportation captain (as Gary W. Duncan)
Bob Foster ... transportation coordinator
Kris Golashesky ... transportation assistant (as Kristine Golashesky)
Ronald Jenkins ... transportation captain (as Ronald M. Jenkins Jr.)
William T. Reynolds ... captain: Half Moon
Eric Speth ... captain: Jamestown Fleet
Simon Jones ... driver: Colin Farrell, UK (uncredited)

Other crew

Edit
Sheila Allen ... production accountant
Cassandra Barbour ... rights and clearances: Entertainment Clearances
Carsten Becker ... editor/designer: main title sequence
Dana Belcastro ... production executive
Kevin Black ... production assistant
Susan H. Bodine ... legal services: Epstein, Levinsohn, Bodine, Hurwitz & Weinstein (as Sue Bodine)
Mirjam Bohnet-Brew ... second assistant accountant
Barbara Branch ... first assistant accountant
Lisa A. Brown ... accounting assistant
Mitchell Byrnes ... animal trainer
Catherine Charlton ... dialogue coach
Alison Cohen ... legal services: Epstein, Levinsohn, Bodine, Hurwitz & Weinstein
Kyle Cooper ... title designer: main and end titles
Thomas M. Cornelius ... craft service
Vern Crofoot ... armorer (as R. Vern Crofoot)
Bill Delaney ... production assistant
Carol Doleski ... production intern (as Carol M. Doleski)
Billy Duberstein ... production intern
Gary Duncan ... marine coordinator (as Gary W. Duncan)
Andy Edmunds ... film commissioner
Cindy Fand ... production intern
Claudine Farrell ... assistant: Colin Farrell
Cherry Fiddaman ... production accountant: UK unit
Courtney Hale ... assistant production coordinator
Julie Hansen ... post-production accountant
Andrew Hart ... production secretary
Dickie Haskell ... production intern
Jennifer Henderson ... animal wrangler
Buren Hodge ... animal trainer (as Buren M. Hodge)
Nick Hryciw ... production intern (as Nick Jones)
Susan Humphrey ... animal wrangler
Lucas Krost ... production assistant
Heebok Lee ... title designer: prologue
April Mackin ... animal wrangler
Peter Marziale ... set medic (as Peter J. Marziale)
Chanelle S. Matthews ... production assistant (as Chanelle S. Mathews)
George E. McKann ... animal trainer
Ann-Ruffin Minarik ... production intern
Heather Neeld ... production coordinator
Brian Niemczyk ... set
Michael O'Connor ... production assistant
Amy Panzer ... craft service
Alice M. Peschl ... production assistant
Tina Allen Pleasants ... production assistant
Mark Preisser ... historical ship coordinator
Paul Prokop ... executive in charge of finance
Blair Rudes ... translator: Algonquian (as Blair A. Rudes)
Jane Sakowski Bell ... craft service assistant (as Jane Sakowski)
Elyse Sams ... production office assistant
Gary W. Samuels ... set medic (as Gary Samuels)
Laura Sevier ... rights and clearances: Entertainment Clearances
Cris Silvent ... production intern
Michael Singer ... unit publicist
Jackie Snow ... movement director
Trish 'The Dish' Stanard ... key production assistant (as Trish Stanard)
Kelly Stultz ... payroll accountant (as Kelly Brett Stultz)
Rulan Tangen ... assistant choreographer
Raoul Max Trujillo ... choreographer (as Raoul Trujillo)
Lawrence 'Law' Watford ... production office assistant (as Lawrence A. Watford)
Eric Weiss ... travel coordinator
C.J. Whelton ... assistant: Trish Hofmann
Robert S. Wilhelm Jr. ... key production assistant
Sarah Willis-Hart ... production office assistant
Beverly Winston ... script supervisor: UK unit
Buck Woodard ... animateur
Scott Carter Woodard ... craft service assistant
Matthew Ariail ... production assistant (uncredited)
Stephanie Barker ... unit nurse (uncredited)
Ronald C. Briggs Jr. ... inventory services (uncredited)
Matthew Clarke ... production assistant: UK (uncredited)
R.H. Davies ... marine coordinator: UK (uncredited)
Richard Fiddaman ... assistant accountant: UK (uncredited)
Jacqueline Goldenstein ... assistant to director and producer: UK (uncredited)
Adam Gordon ... assistant to producer (uncredited)
Seth Kleinberg ... associate producer: main and end titles (uncredited)
Richard Kroll ... researcher (uncredited)
Ori Latter ... production assistant (uncredited)
Janet Melody ... textile artist (uncredited)
David Midthunder ... adr voice (uncredited)
Patrick Tendai Pfupajena ... production assistant: pre-production (uncredited)
Ada Shen ... assistant to producer (uncredited)
Louise Taylor ... set production assistant (uncredited)
Kenneth Thompson Marchesi ... daily location assistant (uncredited)
Daniel Villagomez ... credits administrator (uncredited)

Thanks

Edit
Brad Briggs ... special thanks
Marton Csokas ... thanks
Andrew Dominik ... thanks
Justin Geoffroy ... special thanks
Chief Robert Green ... special thanks
Grant Hill ... thanks
Randall Duk Kim ... thanks
Pablo Proenza ... special thanks
John Womack Jr. ... thanks
Valdís Óskarsdóttir ... thanks

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

Captain Smith is spared his mutinous hanging sentence after captain Newport's ship arrives in 1607 to found Jamestown, an English colony in Virginia. The initially friendly natives, who have no personal property concept, turn hostile after a 'theft' is 'punished' violently on the spot. During an armed exploration, Smith is captured, but spared when the chief's favorite daughter Pocahontas pleads for the stranger who soon becomes her lover and learns to love their naive 'savage' way of harmonious life. Ultimately he returns to the grim fort, which would starve hadn't she arranged for Indian generosity. Alas, each side soon brands their own lover a traitor, so she is banished and he flogged as introduction to slavish toiling. Changes turn again, leading Smith to accept a northern-more mission and anglicized Pocahontas, believing him dead, becoming the mother of aristocratic new lover John Rolfe's son. They'll meet again for a finale in England. Written by KGF Vissers

Plot Keywords
Taglines Once discovered, it was changed forever See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Le nouveau monde (France)
  • El nuevo mundo (Spain)
  • El nuevo mundo (Argentina)
  • El nuevo mundo (Mexico)
  • Novi svet (Serbia)
  • See more »
Runtime
  • 135 min
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $30,000,000 (estimated)
Opening Weekend United States $57,000, 25 Dec 2005
Cumulative Worldwide Gross $30,536,013, 06 Jun 2013

Did You Know?

Edit
Trivia In an interview, Christian Bale spoke of the eccentric directing styles of Terrence Malick. He said that he wanted to see what Malick would do if he just walked out of a shot and towards the crew. Malick followed Christian with the camera and, as Christian put it, "[the crew] were running, and they were diving behind bushes to get away from the camera." See more »
Goofs In the early portion of the movie, the natives are shown harvesting corn (Zea maize), the ears of which are far larger than a human hand. At the time of the Jamestown colony, native corn was typically the size of a human thumb, rarely ever bigger. Large corn, such as pictured in the movie, is a product of seed selection and genetic research, mostly done since the 1860s. See more »
Movie Connections Featured in The New World (2006). See more »
Soundtracks Vorspiel to Das Rheingold See more »
Quotes [last lines]
Pocahontas: Mother, now I know where you live.
John Rolfe: [reading letter] "13th of April, 1616. Dear son, I write this so that someday in the future you might understand a circumstance which shall be but a far memory to you. Your dear mother, Rebecca, fell ill in our outward passage at Gravesend. She gently reminded me that all must die. 'Tis enough, she said, that you our child, should live.'"
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed