Edit
Slings and Arrows (TV Series 2003–2006) Poster

(2003–2006)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Peter Wellington ... (18 episodes, 2003-2006)

Series Writing Credits  

Susan Coyne ... (concept) (18 episodes, 2003-2006)
Susan Coyne ... (written by) (18 episodes, 2003-2006)
Susan Coyne ... (creator) (4 episodes, 2005-2006)
Tecca Crosby ... (concept) (18 episodes, 2003-2006)
Tecca Crosby ... (associate developer) (9 episodes, 2005-2006)
Tecca Crosby ... (developed in association with) (9 episodes, 2003-2005)
Bob Martin ... (written by) (18 episodes, 2003-2006)
Bob Martin ... (creator) (4 episodes, 2005-2006)
Mark McKinney ... (creator) (18 episodes, 2003-2006)
Mark McKinney ... (written by) (18 episodes, 2003-2006)
Sean Reycraft ... (executive story writer) (6 episodes, 2006)

Series Cast  

Paul Gross ...  Geoffrey Tennant 18 episodes, 2003-2006
Martha Burns ...  Ellen Fanshaw 18 episodes, 2003-2006
Stephen Ouimette ...  Oliver Welles 18 episodes, 2003-2006
Susan Coyne ...  Anna Conroy 18 episodes, 2003-2006
Don McKellar ...  Darren Nichols 18 episodes, 2003-2006
Mark McKinney ...  Richard Smith-Jones 18 episodes, 2003-2006
Oliver Dennis ...  Jerry 11 episodes, 2003-2006
Graham Harley Graham Harley ...  Cyril 17 episodes, 2003-2006
Michael Polley ...  Frank 17 episodes, 2003-2006
Catherine Fitch ...  Maria 17 episodes, 2003-2006
Leon Pownall ...  Brian 6 episodes, 2003-2005
Rothaford Gray ...  Nahum 11 episodes, 2003-2006
Seán Cullen ...  Basil 10 episodes, 2003-2005
Matt Fitzgerald ...  Sloan 8 episodes, 2003-2005
Luke Kirby ...  Jack Crew 7 episodes, 2003-2005
Rachel McAdams ...  Kate McNab 7 episodes, 2003-2005
Jennifer Irwin ...  Holly Day 6 episodes, 2003
Sabrina Grdevich ...  Claire Donner 6 episodes, 2003
Marcia Bennett ...  May Silverstone 6 episodes, 2003
Aaron Abrams ...  Paul 6 episodes, 2003-2006
John Stead ...  Macduff / ... 6 episodes, 2005
Janet Bailey ...  Barabra 6 episodes, 2006
William Hutt William Hutt ...  Charles 6 episodes, 2006
Geraint Wyn Davies ...  Henry Breedlove 5 episodes, 2005
Colm Feore ...  Sanjay 5 episodes, 2005
Peter Keleghan ...  Mr. Archer 5 episodes, 2005-2006
Joanne Boland ...  Margaret 4 episodes, 2003-2005
Grace Lynn Kung ...  Emily Lu 5 episodes, 2005
Sarah Polley ...  Sophie 5 episodes, 2006
David Alpay ...  Patrick 3 episodes, 2005
Joanne Kelly ...  Sarah 4 episodes, 2005
Melanie Merkosky ...  Megan 5 episodes, 2006
Jacob Tierney ...  Scott 4 episodes, 2005
Damien Atkins Damien Atkins 4 episodes, 2006
Chris Leavins ...  Andrew McTeague 4 episodes, 2006
Jonathan Crombie ...  Lionel Train / ... 4 episodes, 2003-2005
Roy Lewis Roy Lewis ...  Banquo 4 episodes, 2005
Brendan Murray ...  Horatio 3 episodes, 2003
Jackie Burroughs ...  Moira 3 episodes, 2005
Diane D'Aquila Diane D'Aquila ...  Minister of Culture 3 episodes, 2005-2006
Eric Peterson ...  Gavin Gilchrist / ... 3 episodes, 2005
Pragna Desai Pragna Desai ...  Witch #3 3 episodes, 2005
Tanja Jacobs Tanja Jacobs ...  Witch #2 3 episodes, 2005
Lisa Lambert Lisa Lambert ...  Wardrobe Cutter / ... 3 episodes, 2003-2005
Maria Vacratsis ...  Witch #1 3 episodes, 2005
Maja Ardal Maja Ardal ...  Wardrobe Jean 3 episodes, 2005
Jefferson Brown ...  Chris Norton 3 episodes, 2006
Bob Martin ...  Terry 2 episodes, 2003
Damir Andrei Damir Andrei ...  Polonius 2 episodes, 2003
Jeff Berg ...  Luke 2 episodes, 2003
Conrad Coates ...  Frog Hammer Employee #1 2 episodes, 2005
Billy MacLellan ...  Laertes 2 episodes, 2003
Caroline Gillis Caroline Gillis ...  Cheryl 2 episodes, 2003
Martin Roach ...  Horatio 2 episodes, 2003
Clyde Whitham ...  Alan 2 episodes, 2003
Olivia Jones ...  Frog Hammer Employee #2 2 episodes, 2005
Alan Rosenthal Alan Rosenthal ...  Minister of Culture's Husband 2 episodes, 2003
Maya Toman Maya Toman ...  Minister of Culture 2 episodes, 2003
Jeanie Calleja ...  Sharon 2 episodes, 2006
Benedict Campbell Benedict Campbell ...  Director #1 2 episodes, 2005
Ben Carlson ...  Ed 2 episodes, 2005
Alvaro Oyarce Alvaro Oyarce ...  Alvaro / ... 2 episodes, 2006
Meredith Vuchnich ...  BMW Assist 2 episodes, 2006
Jeremy Wright Jeremy Wright ...  Photographer / ... 2 episodes, 2003-2006
Malcolm Xerxes ...  Choreographer / ... 2 episodes, 2003-2005
Elizabeth Saunders ...  Alana 2 episodes, 2005
Alison MacLeod Alison MacLeod ...  Mrs. Archer 2 episodes, 2005
Jennifer Baxter ...  Cheyenne 1 episode, 2005
Bob Bainborough Bob Bainborough ...  Officer Radley 1 episode, 2003
Karen Hazzard Karen Hazzard ...  Woman 1 episode, 2003
Lance Chilton Lance Chilton ...  Self 1 episode, 2003
Tom McCamus ...  Hamlet Cast 1 episode, 2003
Albert Schultz ...  Man 1 episode, 2003
Eduardo Gómez Eduardo Gómez ...  Ethmerelda's Husband 1 episode, 2003
Graham Greene ...  Self 1 episode, 2005
Arsinée Khanjian ...  Nadine Perola 1 episode, 2005
Jayne Eastwood ...  Landlady 1 episode, 2003
Milton Barnes ...  Marcellus 1 episode, 2003
Patrick Watson Patrick Watson ...  Man 1 episode, 2003
Albert Chung ...  Usher 1 episode, 2005
Veronica Tennant Veronica Tennant ...  Self 1 episode, 2005
Boyd Banks ...  Morgue Attendant 1 episode, 2003
Derek Keurvorst Derek Keurvorst ...  Dr. Lambert 1 episode, 2003
Dorothy Gordon ...  Old Lady with Walker 1 episode, 2005
Chris Earle Chris Earle ...  Damien 1 episode, 2006
Neil Barclay Neil Barclay ...  Minister 1 episode, 2003
John Bayliss John Bayliss ...  Claudius 1 episode, 2003
Nick Johne Nick Johne ...  Phil 1 episode, 2003
James Gilpin James Gilpin ...  Male Audience Member 1 episode, 2003
François Klanfer François Klanfer ...  Brian's Friend 1 episode, 2005
Melody A. Johnson Melody A. Johnson ...  Karen 1 episode, 2003
Rosalba Martinni ...  Ethmerelda 1 episode, 2003
Marvin Ishmael ...  Aleb 1 episode, 2003
Martha Ferguson ...  Casting Assistant 1 episode, 2003
Marion Day ...  Ellen's Sister Diane 1 episode, 2005
Carla Bennett Carla Bennett ...  Dancer 1 episode, 2006
Kirsten Kieferle ...  Catherine 1 episode, 2003
Sean O'Hara Sean O'Hara ...  Director #3 1 episode, 2003
Jacqueline Dixon Jacqueline Dixon ...  Pale Girl 1 episode, 2005
Shawn Byfield Shawn Byfield ...  Dancer 1 episode, 2006
Sarah Robichaud Sarah Robichaud ...  Dancer 1 episode, 2006
J.D. Nicholsen J.D. Nicholsen ...  Policeman 1 episode, 2003
Chas Lawther Chas Lawther ...  Mr. Stewart 1 episode, 2003
Tracey Wright Tracey Wright ...  Director #2 1 episode, 2003
Everett Smith ...  Dancer 1 episode, 2006
Craig Snoyer Craig Snoyer ...  Muscular Local 1 episode, 2003
Philip Ross McKie Philip Ross McKie ...  Antonio 1 episode, 2003
Robert Persichini Robert Persichini ...  Sal Mortimer 1 episode, 2003
Crystal Jofre Crystal Jofre ...  Dancer: Los Perdidos 1 episode, 2006
Julian Richings ...  Reg Mortimer 1 episode, 2003
Alon Nashman Alon Nashman ...  Donald Composani 1 episode, 2003
Alec Stockwell Alec Stockwell ...  Gravedigger 1 episode, 2003
Angel Leiva Angel Leiva ...  Dancer: Los Perdidos 1 episode, 2006
Rob Trick Rob Trick ...  Bus Driver 1 episode, 2003
Janet van de Graaf Janet van de Graaf ...  Grade Two Teacher 1 episode, 2005
Daniel Mansilla Daniel Mansilla ...  Dancer: Los Perdidos 1 episode, 2006
Matt Watts Matt Watts ...  Waiter 1 episode, 2003
Jane Spidell ...  Hermia 1 episode, 2003
Stella Walker Stella Walker ...  Nun 1 episode, 2003
Tracy Wright ...  Director #2 1 episode, 2005
Ellen Aiello Ellen Aiello ...  Lady Macbeth [Children's Play] 1 episode, 2005
Alexis Raich ...  Dancer: Los Perdidos 1 episode, 2006
Valerie Cameron Valerie Cameron ...  Witch #3 [Children's Play] 1 episode, 2005
Karen Woolridge Karen Woolridge ...  Gertrude 1 episode, 2003
Julia Fulton Julia Fulton ...  Narrator [Children's Play] 1 episode, 2005
Timm Zemanek ...  David 1 episode, 2003
Joey Gargaro Joey Gargaro ...  Macduff [Children's Play] 1 episode, 2005
Sarin Kwansiewski-Burke Sarin Kwansiewski-Burke ...  Witch #1 [Children's Play] 1 episode, 2005
Liam Mercier Liam Mercier ...  Duncan [Children's Play] 1 episode, 2005
Johnathan Motha-Pollock Johnathan Motha-Pollock ...  Noble Boy [Children's Play] 1 episode, 2005
Sawyer O'Hara Sawyer O'Hara ...  Banquo [Children's Play] 1 episode, 2005
Brendan Power Brendan Power ...  Macbeth [Children's Play] 1 episode, 2005
Alexandra Watt Alexandra Watt ...  Witch #2 [Children's Play] 1 episode, 2005
Mark Aiello Mark Aiello ...  Children's Macbeth Play 1 episode, 2005
Lashawana Barry-Green Lashawana Barry-Green ...  Children's Macbeth Play 1 episode, 2005
Philip Di Cecco Philip Di Cecco ...  Children's Macbeth Play 1 episode, 2005
Christopher Godoy Christopher Godoy ...  Children's Macbeth Play 1 episode, 2005
Jessica Goldson Jessica Goldson ...  Children's Macbeth Play 1 episode, 2005
Robert Iannuzziello Robert Iannuzziello ...  Children's Macbeth Play 1 episode, 2005
Julia Pringle Julia Pringle ...  Children's Macbeth Play 1 episode, 2005
Jeremy Scinocca Jeremy Scinocca ...  Children's Macbeth Play 1 episode, 2005
Valerie Spitznagel Valerie Spitznagel ...  Children's Macbeth Play 1 episode, 2005
Clare Wheeler Clare Wheeler ...  Children's Macbeth Play 1 episode, 2005
Karen Robinson ...  Auditor 1 episode, 2005
Stephen R. Hart ...  Giant Goth Guy 1 episode, 2005
Marc Strange Marc Strange ...  Mr. Henderson 1 episode, 2005
Don Ritchie Don Ritchie ...  Policeman 1 episode, 2005
Elizabeth Talbott Adams Elizabeth Talbott Adams ...  Ashley 1 episode, 2005
Kenneth Welsh ...  Self 1 episode, 2006
Tony Nappo ...  Lighting Guy 1 episode, 2006
Arnold Pinnock ...  Special Effects Guy 1 episode, 2006
Fiona Highet ...  Melinda 1 episode, 2006
Dawn Greenhalgh 1 episode, 2006
Mark Caven ...  BBC Interviewer 2006 1 episode, 2006
Ann-Marie MacDonald Ann-Marie MacDonald 1 episode, 2006
Louis Negin 1 episode, 2006
Taylor Trowbridge ...  Melanie 1 episode, 2006
Dean Paraskevopoulos Dean Paraskevopoulos ...  Props Guy 1 episode, 2006
Barry MacKinnon Barry MacKinnon ...  Hamlet's Guard (uncredited) 1 episode, 2003
Cynthia Amsden Cynthia Amsden ...  Theatre Patron - Next to Dead Woman (uncredited) 1 episode, 2005
Kevin Hunter Kevin Hunter ...  Man (uncredited) 1 episode, 2005
Michael Sercerchi Michael Sercerchi ...  Audience Member (uncredited) 1 episode, 2006

Series Produced by 

Niv Fichman ... executive producer / producer (18 episodes, 2003-2006)
Sari Friedland ... producer (18 episodes, 2003-2006)
Laura Michalchyshyn ... executive producer (18 episodes, 2003-2006)
Aeschylus Poulos ... associate producer (12 episodes, 2005-2006)
Daniel Iron ... producer (9 episodes, 2003-2005)
Sheena Macdonald ... co-producer: Rhombus Media (9 episodes, 2003-2005)
Bob Martin ... creative producer (9 episodes, 2003-2005)
Barbara Willis Sweete ... associate producer: Rhombus Media (9 episodes, 2003-2005)
Larry Weinstein ... associate producer: Rhombus Media (9 episodes, 2003-2005)
Jennifer Weiss ... associate producer: Rhombus Media (6 episodes, 2003)

Series Music by 

Ron Sures ... (18 episodes, 2003-2006)

Series Cinematography by 

Rudolf Blahacek ... (9 episodes, 2003-2005)

Series Film Editing by 

Christopher Donaldson ... (18 episodes, 2003-2006)

Series Casting By 

John Buchan ... (9 episodes, 2003-2005)

Series Production Design by 

Kathleen Climie ... (9 episodes, 2003-2005)

Series Set Decoration by 

Mary Kirkland ... (12 episodes, 2005-2006)
Mario Moreira ... (6 episodes, 2003)

Series Costume Design by 

Lea Carlson ... (9 episodes, 2003-2005)

Series Makeup Department 

Rachel Affolter ... assistant makeup artist (12 episodes, 2005-2006)
Catherine Viot ... key makeup artist (12 episodes, 2005-2006)
Danielle Lee ... assistant hair stylist (9 episodes, 2003-2005)
Zinka Tuminski ... key hair stylist (9 episodes, 2003-2005)
Stephen Lynch ... key makeup artist (6 episodes, 2003)
Marilyn O'Quinn ... assistant makeup artist (6 episodes, 2003)
Kiisti Matsuo ... additional makeup artist (1 episode, 2006)

Series Production Management 

Matt Cahill ... post-production supervisor (18 episodes, 2003-2006)
Tara Ellis ... executive in charge: Showcase (9 episodes, 2003-2005)
Shelley Gillen ... executive: Movie Central (9 episodes, 2003-2005)
Michelle Marion ... executive: The Movie Network (9 episodes, 2003-2005)
Laura Michalchyshyn ... executive in charge: Showcase (9 episodes, 2003-2005)
Anna Beben ... assistant production manager (6 episodes, 2003)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Maryka Sennema ... dgc trainee (9 episodes, 2003-2005)
Greg Sigurdson ... daily assistant director (7 episodes, 2005-2006)
Reid A. Dunlop ... first assistant director (7 episodes, 2005-2006)
Stephen Bélanger ... second assistant director (6 episodes, 2003)
Daniel J. Murphy ... assistant director (6 episodes, 2003)
Matt West ... third assistant director (6 episodes, 2003)
Tom Willey ... first assistant director (6 episodes, 2006)
Fergus Barnes ... first assistant director (4 episodes, 2003)
Sorcha Vasey ... second assistant director (3 episodes, 2005)
Neil Winemaker ... third assistant director (3 episodes, 2005)

Series Art Department 

Stephanie Collins ... first assistant art director (9 episodes, 2003-2005)
David Fuller ... key scenic / key scenic artist (9 episodes, 2003-2005)
Brian Jones ... construction coordinator (9 episodes, 2003-2005)
Andrew Kawczynski ... props assistant / on-set dresser (9 episodes, 2003-2005)
Sharon Lacoste ... art department apprentice / second assistant art director (9 episodes, 2003-2005)
Jonathan McKenzie ... head carpenter / key carpenter (9 episodes, 2003-2005)
Sergey Volkov ... on-set dresser / lead dresser (9 episodes, 2003-2005)
Cindy Yetman ... daily props / assistant props master (9 episodes, 2003-2005)
Mary Arthurs ... props master (6 episodes, 2003)
Michael Genereux ... set decoration buyer (6 episodes, 2003)
Mary Kirkland ... lead dresser (6 episodes, 2003)
Rick Little Darling ... on-set dresser (6 episodes, 2006)
Shawn Cantelon ... set dresser (3 episodes, 2005)
Pat Flood ... set designer (3 episodes, 2005)
Christopher Jenkins ... property master (3 episodes, 2005)

Series Sound Department 

Susan Fairbairn ... sound effects editor (18 episodes, 2003-2006)
Jean Bot ... first assistant sound editor / second assistant sound editor (3 episodes, 2003-2005)
Robert Fletcher ... production sound mixer (9 episodes, 2003-2005)
Ronayne Higginson ... dialogue editor (9 episodes, 2003-2005)
Sid Lieberman ... foley artist (9 episodes, 2003-2005)
David McCallum ... sound mix supervisor (9 episodes, 2003-2005)
Iain Stewart ... boom operator (9 episodes, 2003-2005)
Jane Tattersall ... sound mix supervisor (9 episodes, 2003-2005)
John Palmieri ... assistant sound editor (6 episodes, 2003)
Brandon Walker ... dialogue editor (6 episodes, 2003)
Steph Carrier ... re-recording mixer (3 episodes, 2003)
Martin Lee ... re-recording mixer (3 episodes, 2003)
Ian Rankin ... re-recording mixer (3 episodes, 2003)
Lou Solakofski ... re-recording mixer (3 episodes, 2003)
Sue Conley ... adr editor (3 episodes, 2005)
Herwig Gayer ... production sound mixer (3 episodes, 2005)
Kirk Lynds ... assistant re-recording mixer (3 episodes, 2005)
Brent MacLean ... first assistant sound editor (3 episodes, 2005)
Dino Pigat ... re-recording mixer (3 episodes, 2005)
Frankie D. Harrison ... adr recordist (1 episode, 2006)
Matt Ahrens ... assistant sound editor (unknown episodes)
Eric Apps ... adr mixer (unknown episodes)
David Caporale ... sound assistant (unknown episodes)
Erik Culp ... foley mixer (unknown episodes)
John Dykstra ... foley recordist (unknown episodes)
David Yonson ... adr mixer (unknown episodes)

Series Visual Effects by 

Jeff Bruneel ... digital compositor (1 episode, 2005)
Jordan Nieuwland ... compositor (1 episode, 2005)
Sean O'Hara ... matte painter (1 episode, 2005)
Trevor Risbridger ... compositor (1 episode, 2005)
Phil Jones ... visual effects supervisor: Technicolor (unknown episodes)

Series Stunts 

John Stead ... sword fight coordinator (4 episodes, 2003-2005)
John Stoneham Jr. ... stunt coordinator (6 episodes, 2003-2005)
Erin Jarvis ... stunt double: Martha Burns (1 episode, 2003)
Ron Van Hart ... stunt driver (1 episode, 2003)
Ron Bell ... stunt driver (1 episode, 2005)

Series Camera and Electrical Department 

David Gibbons ... gaffer (18 episodes, 2003-2006)
Simon Brown ... second assistant camera (9 episodes, 2003-2005)
Billy Buttery ... director of photography: second unit (9 episodes, 2003-2005)
Scott Cowan ... focus puller (9 episodes, 2003-2005)
Joe DaSilva ... focus puller: "b" camera (9 episodes, 2003-2005)
Shane Gillan ... best boy / best boy electric (9 episodes, 2003-2005)
Tyler Faulkner ... third grip (6 episodes, 2003)
Frank Hardin ... generator operator (6 episodes, 2003)
Ben Mark Holzberg ... still photographer (6 episodes, 2003)
Terry Kelly ... lamp operator (6 episodes, 2003)
George Kerr ... lamp operator (6 episodes, 2003)
Yehor Popov ... camera trainee (6 episodes, 2003)
Robert Somers ... best boy (6 episodes, 2003)
Chris Stagg ... key grip (6 episodes, 2003)
Stefan von Björn ... camera operator / steadicam operator / Steadicam operator (6 episodes, 2003)
Johnny Wersta ... dolly grip (6 episodes, 2003)
Ken Woroner ... still photographer (6 episodes, 2005)
Alex Lisman ... camera trainee (6 episodes, 2006)
John Atkinson ... generator operator (3 episodes, 2005)
Cynthia Barlow ... key grip (3 episodes, 2005)
Yuri Esch ... electric (3 episodes, 2005)
Janice Fraser ... lighting board operator (3 episodes, 2005)
James D. Grant ... best boy grip (3 episodes, 2005)
Patrick Hales ... dolly grip (3 episodes, 2005)
Joe McCormack ... daily grip (3 episodes, 2005)
Trevor Moores ... dolly grip (3 episodes, 2005)
John Pogue ... electrician (3 episodes, 2005)
Dave Sheridan ... camera operator / steadicam operator (3 episodes, 2005)
Joe Strazzeri ... key grip (3 episodes, 2005)
James Toth ... camera trainee (3 episodes, 2005)
Mark Gillan ... daily electrician (2 episodes, 2005)
Mark Lewandowski ... playback operator: 24 frame (2 episodes, 2005)
Mike Gillan ... daily electrician (1 episode, 2005)

Series Casting Department 

Krisztina M. Neglia ... background casting (9 episodes, 2003-2005)
Jason Knight ... casting associate (6 episodes, 2006)
Jonathan Payne ... casting assistant (unknown episodes)

Series Costume and Wardrobe Department 

Anna Dal Farra ... assistant costume designer (9 episodes, 2003-2005)
Jozie Conte ... wardrobe set supervisor (6 episodes, 2003)
Emily McHugh ... wardrobe assistant (6 episodes, 2003)
Karen Steele ... wardrobe truck supervisor (6 episodes, 2003)
Minda Johnson ... assistant costume designer (6 episodes, 2006)
Jennifer Buck ... wardrobe set supervisor (3 episodes, 2005)
Marie Grogan Hales ... wardrobe truck supervisor (3 episodes, 2005)
Shelley Mansell ... costume buyer (3 episodes, 2005)
Sheila Radovancevic ... wardrobe truck supervisor (3 episodes, 2005)
Joyce Schure ... daily wardrobe assistant (3 episodes, 2005)

Series Editorial Department 

Christopher Haufe ... colorist: dailies / colorist (18 episodes, 2003-2006)
Chris Dover ... colorist (9 episodes, 2003-2005)
Bernie Clayton ... on-line editor (6 episodes, 2003)
Astrid Sealey ... assistant picture editor / assistant editor (6 episodes, 2003)
Luis Freitas ... assistant picture editor (3 episodes, 2005)
Will Hearn ... on-line editor (3 episodes, 2005)
Chris Mayo ... conforming editor: HDTV (uncredited) (3 episodes, 2003)

Series Location Management 

James Campbell ... assistant location manager (6 episodes, 2003)
Joe Dewar ... location assistant (6 episodes, 2003)
Joe Melton ... location assistant (6 episodes, 2003)
James Stevens ... location manager (6 episodes, 2003)
Glenn Brooks ... location assistant (3 episodes, 2005)
Ron Tailleur ... assistant location manager (3 episodes, 2005)
Sherry Wolfson ... location manager (3 episodes, 2005)
Vanessa Shah ... location organizer (uncredited) (6 episodes, 2005-2006)

Series Music Department 

Greg Morrison ... composer: closing theme "Call the Understudy" / composer: opening theme "Cheer Up Hamlet" / composer: closing music "Call the Understudy" / composer: opening music "Mackers" (9 episodes, 2003-2005)
Dan Raziel ... music assistant / score assistant (9 episodes, 2003-2005)
Dave Martin ... composer: "What You Want" / composer: "Ophelia" (3 episodes, 2003)
Carl Zittrer ... song supervisor (1 episode, 2005)
Andrew M. Chukerman ... musician: keyboards (unknown episodes)

Series Script and Continuity Department 

Winnifred Jong ... script supervisor (18 episodes, 2003-2006)

Series Transportation Department 

Sean Bryan ... transportation captain / transportation coordinator (9 episodes, 2003-2005)
Dave Puddister ... driver (9 episodes, 2003-2005)
Tanya Russell ... driver (9 episodes, 2003-2005)
Artur Forst ... driver (6 episodes, 2003)
Barry Moyer ... transportation coordinator (6 episodes, 2003)
Paul Prucha ... driver (6 episodes, 2003)
Alex Rogge ... honeywagon operator (6 episodes, 2003)
Jeffery Gibbons ... driver (3 episodes, 2005)
Greg McGrath ... driver (3 episodes, 2005)
Dave Mead ... driver: honeywagon (3 episodes, 2005)
Franco Menniti ... driver (3 episodes, 2005)
George Mirosznik ... driver (3 episodes, 2005)
Travis O'Connell ... transportation captain (3 episodes, 2005)
Chris Taylor ... driver (3 episodes, 2005)
Robert Whelan Jr. ... driver (3 episodes, 2005)

Series Additional Crew 

Cynthia Amsden ... unit publicist (18 episodes, 2003-2006)
Daniel Horvat ... production accountant (18 episodes, 2003-2006)
Allan Magee ... creative consultant (18 episodes, 2003-2006)
Nadia Day ... production coordinator (12 episodes, 2005-2006)
Ronan Keane ... assistant accountant (12 episodes, 2005-2006)
Regina Popp ... key craft service / craft service (12 episodes, 2005-2006)
Brenda Blake ... legal: Rhombus Media (9 episodes, 2003-2005)
Tony Duarte ... legal counsel (9 episodes, 2003-2005)
Linda Pope ... bookkeeper: Rhombus Media (9 episodes, 2003-2005)
Johanna Weinstein ... title designer (9 episodes, 2003-2005)
Wendy Williamson ... assistant production coordinator (9 episodes, 2003-2005)
Austin Wong ... head of business & legal affairs / legal: Rhombus Media (3 episodes, 2003-2005)
Sarah Baird ... production assistant: Rhombus Media (6 episodes, 2003)
Anne Dollack ... production assistant: Rhombus Media (6 episodes, 2003)
Philippa King ... production executive: Rhombus Media (6 episodes, 2003)
Daniel MacDonnell Rocchi ... stand-in (6 episodes, 2003)
Andrea Nesbitt ... production coordinator (6 episodes, 2003)
Rachel Oldfield ... craft assistant (6 episodes, 2003)
Eleonore Prokop ... stand-in (6 episodes, 2003)
Heidi Roeder ... production assistant (6 episodes, 2003)
Suzanne Stefanovic ... production assistant: Rhombus Media (6 episodes, 2003)
Kelda Card ... production assistant: Rhombus Media (3 episodes, 2005)
David M. Chisholm ... production coordinator (3 episodes, 2005)
Sonya Di Rienzo ... production assistant (3 episodes, 2005)
Rhonda Hall ... stand-in (3 episodes, 2005)
Kirsten Kieferle ... consultant: Shakespeare (3 episodes, 2005)
Scott Loane ... production assistant (3 episodes, 2005)
Kathy Lochwin ... craft service (3 episodes, 2005)
Rafal Mickiewicz ... stand-in (3 episodes, 2005)
Hugh Probyn ... production assistant: Rhombus Media (3 episodes, 2005)
Dominic Stubbs ... bookkeeper: Rhombus Media (3 episodes, 2005)
Joseph Ziegler ... consultant: Shakespeare (3 episodes, 2005)
Victoria Fodor ... choreographer (2 episodes, 2006)
Michael McGinn ... drama coach: arts express (1 episode, 2005)
Danielle Smith-Jakeman ... executive director: arts express (1 episode, 2005)
Michelle Taddei ... assistant: William Hutt (unknown episodes)
Vanessa Shah ... scout (uncredited) (12 episodes, 2003-2005)
Larry David Wilson ... production assistant (uncredited) (2 episodes, 2003)

Series Thanks 

Matt Watts ... thanks (6 episodes, 2003)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed