Edit
Rome (TV Series 2005–2007) Poster

(2005–2007)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Michael Apted ... (3 episodes, 2005)
Mikael Salomon ... (3 episodes, 2005)
Allen Coulter ... (2 episodes, 2005-2007)
Alan Poul ... (2 episodes, 2005-2007)
Steve Shill ... (2 episodes, 2005-2007)
Timothy Van Patten ... (2 episodes, 2005-2007)
Alan Taylor ... (2 episodes, 2005)
John Maybury ... (2 episodes, 2007)
Julian Farino ... (1 episode, 2005)
Jeremy Podeswa ... (1 episode, 2005)
Adam Davidson ... (1 episode, 2007)
Carl Franklin ... (1 episode, 2007)
Alik Sakharov ... (1 episode, 2007)
Roger Young ... (1 episode, 2007)

Series Writing Credits  

Bruno Heller ... (creator) (22 episodes, 2005-2007)
William J. MacDonald ... (created by) (22 episodes, 2005-2007)
John Milius ... (created by) (22 episodes, 2005-2007)
Scott Buck ... (2 episodes, 2007)
Todd Ellis Kessler ... (2 episodes, 2007)
Mere Smith ... (2 episodes, 2007)
Alexandra Cunningham ... (1 episode, 2005)
David Frankel ... (1 episode, 2005)
Adrian Hodges ... (1 episode, 2005)
Eoghan Mahony ... (1 episode, 2007)

Series Cast  

Kevin McKidd ...  Lucius Vorenus 22 episodes, 2005-2007
Ray Stevenson ...  Titus Pullo 22 episodes, 2005-2007
Polly Walker ...  Atia of the Julii 22 episodes, 2005-2007
Kerry Condon ...  Octavia of the Julii 22 episodes, 2005-2007
James Purefoy ...  Mark Antony 22 episodes, 2005-2007
Ian McNeice ...  Newsreader 20 episodes, 2005-2007
Coral Amiga ...  Vorena the Elder 19 episodes, 2005-2007
Lindsay Duncan ...  Servilia of the Junii 18 episodes, 2005-2007
Lidia Biondi Lidia Biondi ...  Merula 18 episodes, 2005-2007
Tobias Menzies ...  Marcus Junius Brutus 17 episodes, 2005-2007
Nicholas Woodeson ...  Posca 17 episodes, 2005-2007
David Bamber ...  Marcus Tullius Cicero 15 episodes, 2005-2007
Chiara Mastalli ...  Eirene 15 episodes, 2005-2007
Manfredi Aliquo Manfredi Aliquo ...  Castor 15 episodes, 2005-2007
Indira Varma ...  Niobe 15 episodes, 2005-2007
Suzanne Bertish ...  Eleni 14 episodes, 2005-2007
Max Pirkis ...  Gaius Octavian 13 episodes, 2005-2007
Lee Boardman ...  Timon 13 episodes, 2005-2007
Esther Hall Esther Hall ...  Lyde 13 episodes, 2005-2007
Ciarán Hinds ...  Gaius Julius Caesar 13 episodes, 2005-2007
Anna Fausta Primiano Anna Fausta Primiano ...  Vorena the Younger 12 episodes, 2005-2007
Michael Nardone ...  Mascius 10 episodes, 2005-2007
Kenneth Cranham ...  Pompey Magnus 8 episodes, 2005
Allen Leech ...  Marcus Vipsanius Agrippa 8 episodes, 2007
Guy Henry ...  Cassius 8 episodes, 2005-2007
Anna Francolini Anna Francolini ...  Clarissa 8 episodes, 2005-2007
Simon Woods ...  Gaius Octavian Caesar 7 episodes, 2007
Zuleikha Robinson ...  Gaia 7 episodes, 2007
Karl Johnson ...  Porcius Cato 7 episodes, 2005
Alex Wyndham ...  Gaius Maecenas 7 episodes, 2007
Paul Jesson ...  Scipio 7 episodes, 2005
Camilla Rutherford ...  Jocasta 7 episodes, 2007
Daniel Cerqueira Daniel Cerqueira ...  Memmio 7 episodes, 2007
Alessio Cuna Alessio Cuna ...  Lucius 7 episodes, 2007
Lorcan Cranitch ...  Erastes Fulmen 6 episodes, 2005-2007
Nigel Lindsay ...  Levi 6 episodes, 2007
Valery Usai Valery Usai ...  Vorena the Younger 6 episodes, 2007
Lyndsey Marshal ...  Cleopatra 5 episodes, 2005-2007
Haydn Gwynne ...  Calpurnia 5 episodes, 2005-2007
Dominic Atherton Dominic Atherton ...  Yesh 5 episodes, 2007
Julienne Liberto ...  Mary 5 episodes, 2007
Rick Warden ...  Quintus Pompey 5 episodes, 2005-2007
Amy Marston ...  Deborah 5 episodes, 2007
Sara Pasqualone Sara Pasqualone ...  Bec 5 episodes, 2007
Enzo Cilenti ...  Evander Pulchio 4 episodes, 2005
Alan Williams ...  Acerbo 4 episodes, 2007
Kathryn Hunter ...  Charmian 4 episodes, 2005-2007
Alessio Di Cesare Alessio Di Cesare ...  Rubio 4 episodes, 2005
Marco Pollak Marco Pollak ...  Lucius 4 episodes, 2005
Cosimo Fusco ...  Hannibal Cotta / ... 4 episodes, 2007
David Quinzi David Quinzi ...  Rubio 4 episodes, 2005
Clive Riche ...  Tyro 4 episodes, 2007
Ronan Vibert ...  Lepidus 4 episodes, 2007
John Boswall ...  Curial Magistrate 4 episodes, 2005
Andrea De Santis Andrea De Santis ...  Phidias 4 episodes, 2005
Rafi Gavron ...  Duro 3 episodes, 2007
Maxim Baldry ...  Caesarion 3 episodes, 2007
Kevin Dignam Kevin Dignam ...  Lictor / ... 3 episodes, 2005-2007
Alice Henley ...  Livia Drusilla 3 episodes, 2007
Matt Patresi ...  Durio 3 episodes, 2005
Anna Patrick ...  Cornelia 3 episodes, 2005
Roberto Davide ...  Glabius 3 episodes, 2005
Rocky Marshall ...  Omnipor 3 episodes, 2007
Nico Toffoli ...  Roman Legionaire 3 episodes, 2005
Ewan Bailey ...  Pertinax 2 episodes, 2005
David Kennedy ...  Lucius Septimius 2 episodes, 2005
Frank Baker Frank Baker ...  Doctor 2 episodes, 2005
Eliza Darby Eliza Darby ...  Daughter of Pompey 2 episodes, 2005
Stefan Brown Stefan Brown ...  Lucius 2 episodes, 2007
Giovanni Calcagno Giovanni Calcagno ...  Vercingetorix 2 episodes, 2005
Alexander Brooks ...  Milo 2 episodes, 2005
Roger Hammond ...  Chief Augur 2 episodes, 2005
Graham McTavish ...  Urbo 2 episodes, 2005
Michele Pettini Michele Pettini ...  Son of Pompey 2 episodes, 2005
Sean Madden Sean Madden ...  Otho 2 episodes, 2005
Federico Firmani Federico Firmani ...  Gaul Boss 2 episodes, 2007
Deborah Moore ...  Alfidia 2 episodes, 2007
Anne Lambton ...  Pharmacopolist 2 episodes, 2007
Giacomo Gonnella ...  Carbo 2 episodes, 2007
Antonio Ragusa Antonio Ragusa ...  Legionary 2 episodes, 2005
Bart Ruspoli ...  Antony's Tribune / ... 2 episodes, 2005
Javier Torrecillas Javier Torrecillas ...  Barca / ... 2 episodes, 2007
Paolo Risi Paolo Risi ...  Cato the Dwarf 2 episodes, 2005
Nuccio Siano Nuccio Siano ...  Saul 2 episodes, 2007
Ted Rusoff ...  Strabo 2 episodes, 2005
Rebekah Staton ...  Althea 2 episodes, 2007
Carlotta Montanari ...  Beggar 2 episodes, 2005-2007
Anthony Souter ...  Marcelus 1 episode, 2005
Shaka Bunsie Shaka Bunsie ...  Hutto 1 episode, 2005
Charlie Anson ...  Emmissary 1 episode, 2007
Scott Chisholm Scott Chisholm ...  King Ptolemy XIII 1 episode, 2005
Enoch Frost ...  Nubian Soldier 1 episode, 2005
Daren Elliott Holmes Daren Elliott Holmes ...  Fulvio 1 episode, 2005
Tony Guilfoyle Tony Guilfoyle ...  Pothinus 1 episode, 2005
Michael Culkin ...  Presiding Magistrate 1 episode, 2005
Richard Dillane ...  Centurion Vallo 1 episode, 2007
Norma Atallah Norma Atallah ...  Female Merchant 1 episode, 2005
Jonathan Coy ...  Actor for Cato 1 episode, 2005
Douglas Dean ...  Lawyer #1 1 episode, 2005
Matthew Eggleton Matthew Eggleton ...  Egyptian Courtier 1 episode, 2007
Lynda Baron Lynda Baron ...  Madame 1 episode, 2005
David de Keyser David de Keyser ...  Theodotus 1 episode, 2005
Peter Eyre ...  Accusator Nigidius 1 episode, 2005
Vincenzo Nicoli ...  Lysandros 1 episode, 2005
Allan Caister Pearce Allan Caister Pearce ...  Head Priest 1 episode, 2005
Francesca Berrettini Francesca Berrettini ...  Cynthia 1 episode, 2005
Dominic Coleman ...  Centurion 1 episode, 2005
Fabio Carfora Fabio Carfora ...  Sextus 1 episode, 2005
Peter-Hugo Daly Peter-Hugo Daly ...  Heckler 1 episode, 2005
Lorenza Damiani Lorenza Damiani ...  Venus 1 episode, 2005
Nicholas Hewetson Nicholas Hewetson ...  Terrified Man 1 episode, 2005
Paul Kynman ...  Gladiator #2 1 episode, 2005
Grant Masters ...  Achillas 1 episode, 2005
Chris Anderson Chris Anderson ...  Aide de Camp 1 episode, 2007
Noa Bodner Noa Bodner ...  Prostitute 1 episode, 2007
Sara Kestelman Sara Kestelman ...  The Old Witch 1 episode, 2007
Abhin Galeya ...  Oedipus 1 episode, 2005
Peter Gevisser ...  Casca 1 episode, 2005
Andrew Greenough ...  Appius 1 episode, 2005
Adam Levy ...  Saul 1 episode, 2005
Bruce Mackinnon ...  Priscus Maevius 1 episode, 2005
Francesco Sensi Francesco Sensi ...  Legionary 1 episode, 2005
John Bennett ...  Elderly Priest 1 episode, 2005
Simon Callow ...  Publius Servilius 1 episode, 2005
Simon Gregor Simon Gregor ...  Artist 1 episode, 2005
Alessandro Inchiappa Alessandro Inchiappa ...  Courier 1 episode, 2005
Lydia Leonard ...  Julia 1 episode, 2005
Cristina Mantis Cristina Mantis ...  Prostitute #1 1 episode, 2005
Axel Schumacher Axel Schumacher ...  Sentry 1 episode, 2005
Steve Swinscoe Steve Swinscoe ...  Officer 1 episode, 2005
Giorgio Antonini Giorgio Antonini ...  Guardsman 1 episode, 2007
Tim Barlow Tim Barlow ...  Ancient Blind Oracle 1 episode, 2007
Nicolo Brecci Nicolo Brecci ...  Caesarion 1 episode, 2007
Russell Byrne Russell Byrne ...  Tribune 1 episode, 2007
Stefano Consolini Stefano Consolini ...  Cantor 1 episode, 2007
Kammy Darweish ...  Rhodomates 1 episode, 2007
Russell Mabey ...  Crucified Man 1 episode, 2005
Maura Orefici Maura Orefici ...  Priest 1 episode, 2005
Franco Troscia Franco Troscia ...  Body Slave 1 episode, 2005
Nadia Baldi Nadia Baldi ...  Mrs. Bubo 1 episode, 2007
Jack Ellis ...  Bibulus 1 episode, 2007
Mimmo Esposito ...  Augur 1 episode, 2007
Tim Faraday ...  Chief Legionary 1 episode, 2007
Francesca Romana Coluzzi Francesca Romana Coluzzi ...  Demeter 1 episode, 2005
Francesca Fowler ...  Egeria 1 episode, 2005
Steven Matthew Steven Matthew ...  Prisoner 1 episode, 2005
Adriana De Guilmi Adriana De Guilmi ...  Chaperone 1 episode, 2007
Edward de Souza ...  Rich Merchant 1 episode, 2007
Stefano Gragnani Stefano Gragnani ...  Old Man 1 episode, 2007
Georgie Glen ...  Poppea 1 episode, 2005
Stefano Miceli Stefano Miceli ...  Lawyer #2 1 episode, 2005
Bruno Bilotta ...  Appius 1 episode, 2007
Vernon Dobtcheff ...  Rabbi 1 episode, 2007
Tyrone Huggins Tyrone Huggins ...  Bestiary 1 episode, 2007
Andy Linden Andy Linden ...  Procurator 1 episode, 2007
Paolo Paoloni ...  Priest 1 episode, 2007
Bob Mercer Bob Mercer ...  Slave Trader 1 episode, 2005
Danny Midwinter Danny Midwinter ...  Gladiator #1 1 episode, 2005
Francesco Pini Francesco Pini ...  Slave Dealer 1 episode, 2005
Stu Rosen Stu Rosen ...  Numa 1 episode, 2005
Allan Corduner ...  Clerk 1 episode, 2007
Jay Simpson ...  Triolus 1 episode, 2007
Sergio Di Pinto Sergio Di Pinto ...  Stilicho 1 episode, 2005
Richard Katz ...  Volpe 1 episode, 2005
Gerard Monaco ...  Lyco 1 episode, 2005
Eddie Osei Eddie Osei ...  African Barkeep 1 episode, 2005
Dominic Rickhards Dominic Rickhards ...  Aquinas 1 episode, 2005
Hugh Sachs Hugh Sachs ...  Clerk 1 episode, 2005
Alessandra Stordy Alessandra Stordy ...  Iolanthe 1 episode, 2005
Alessandro Cremona Alessandro Cremona ...  Pontic Dignitary 1 episode, 2007
Sgarbi Roberto Sgarbi Roberto ...  Horseman 1 episode, 2007
Paola Lavini Paola Lavini ...  Phyllis 1 episode, 2005
Alessandro Prete Alessandro Prete ...  Tarquin 1 episode, 2005
Luigi Santamaria Luigi Santamaria ...  Flamen Priest 1 episode, 2005
Ian Gunn Ian Gunn ...  Confidential Agent 1 episode, 2007
Christopher Sciueref ...  Soldier #1 1 episode, 2007
David Toole David Toole ...  Man with no legs 1 episode, 2007
Barbara Marten Barbara Marten ...  Diviner 1 episode, 2005
Massimo Pupella Massimo Pupella ...  Whistling Legionary 1 episode, 2005
Stan Rosen Stan Rosen ...  Numa 1 episode, 2005
Pip Torrens ...  Cimber 1 episode, 2005
Emilio De Marchi ...  Vizier 1 episode, 2007
Linal Haft Linal Haft ...  Bearded Man 1 episode, 2007
Carla Cagnetti Carla Cagnetti ...  Maidservent 1 episode, 2005
Maggie McCarthy Maggie McCarthy ...  Drusilla 1 episode, 2005
Parvez Qadir Parvez Qadir ...  Tanjit 1 episode, 2005
Andrew Scarborough ...  Milo 1 episode, 2005
Valerio Isidori Valerio Isidori ...  Blinded Man 1 episode, 2007
Simon Smith Simon Smith ...  Overseer 1 episode, 2007
Vittorio Amandola ...  Proculus 1 episode, 2005
Julian Rivett ...  Lawyer #3 1 episode, 2005
Kevin Johnson Kevin Johnson ...  Guard 1 episode, 2007
Michele Melega ...  Head Priest 1 episode, 2007
Alessandro Ruo Alessandro Ruo ...  Pontifex Maximus 1 episode, 2007
Jonathan Readwin ...  Crito 1 episode, 2005
Oreste Rotundo Oreste Rotundo ...  Aufidius Dento 1 episode, 2005
Niko Nicotera ...  Messenger 1 episode, 2007
Federico Pacifici Federico Pacifici ...  Veteran Boss 1 episode, 2007
Giannina Salvetti Giannina Salvetti ...  Shopkeeper 1 episode, 2007
Tom Shaker ...  Court Lictor 1 episode, 2005
Alan Stocks Alan Stocks ...  Andros 1 episode, 2005
Steve Ramsden Steve Ramsden ...  Senior Legionary 1 episode, 2005
Robin Sneller Robin Sneller ...  Cloth Maker 1 episode, 2005
Ilaria Stivali Ilaria Stivali ...  Peasant Woman 1 episode, 2005
René Zagger ...  Herod 1 episode, 2007
Helen Stirling Helen Stirling ...  Old Weaver 1 episode, 2005
Sebastiano Vinci Sebastiano Vinci ...  Wild Eyed Man 1 episode, 2005
Julian Stolzenberg Julian Stolzenberg ...  Bearded Man #2 1 episode, 2007
Daniel Tatarsky ...  Timon's Thug 1 episode, 2007
Riccardo Antuoni Riccardo Antuoni ...  Ministro 1 episode, 2005
Steven Blake Steven Blake ...  Prisoner 1 episode, 2005
Cesare Cremonini Cesare Cremonini ...  Arena Hackler 1 episode, 2005
Romuald Andrzej Klos ...  Sentinella 1 episode, 2007
Marco Pancrazi ...  Roman Soldier 1 episode, 2007
Massimiliano Ubaldi Massimiliano Ubaldi ...  Ubian #1 (uncredited) 6 episodes, 2005
Simone De Marinis Simone De Marinis ...  Atia's Slave / ... (uncredited) 5 episodes, 2005-2007
Ilir Jacellari ...  Solder (uncredited) 2 episodes, 2005-2007
Robert Dearle Robert Dearle ...  Plague Victim / ... (uncredited) 2 episodes, 2005
Silvio Evangelista Silvio Evangelista ...  Nude man, gift from Atia to Servilia (uncredited) 1 episode, 2005
Peter Lavin ...  Additional Voices (uncredited) 1 episode, 2005
Tommaso Sacco ...  Centurion (uncredited) 1 episode, 2005
Federico Torre ...  Heckler (uncredited) 1 episode, 2005
Alex Mariotti ...  Tribune (uncredited) 1 episode, 2007

Series Produced by 

Bruno Heller ... executive producer (22 episodes, 2005-2007)
Todd London ... co-producer / producer (22 episodes, 2005-2007)
Anne Thomopoulos ... executive producer (22 episodes, 2005-2007)
Eleanor Moran ... producer: BBC / producer (20 episodes, 2005-2007)
Marco Valerio Pugini ... producer / executive producer / co-executive producer (17 episodes, 2005-2007)
James Dyer ... co-executive producer (14 episodes, 2005-2007)
James G. Hirsch ... co-producer (14 episodes, 2005-2007)
Eugene Kelly ... co-executive producer (14 episodes, 2005-2007)
William J. MacDonald ... executive producer (14 episodes, 2005-2007)
John Milius ... executive producer (14 episodes, 2005-2007)
Robert Papazian ... co-producer (14 episodes, 2005-2007)
Frank Yablans ... co-producer (14 episodes, 2005-2007)
Michael Apted ... consulting producer (12 episodes, 2005)
Frank Doelger ... executive producer (12 episodes, 2005)
Bruce Everett ... co-producer / co-producer: Rome (12 episodes, 2005)
Stan Wlodkowski ... co-executive producer (12 episodes, 2005)
Mark McGann ... co-producer (10 episodes, 2005)
April Nocifora ... associate producer (10 episodes, 2007)
Jonathan Stamp ... co-producer (10 episodes, 2007)
Fabiomassimo Dell'Orco ... co-producer (7 episodes, 2007)
Grace Naughton ... associate producer (7 episodes, 2007)
Mere Smith ... producer (7 episodes, 2007)
Emanuele Cotumaccio ... network producer: RAI (3 episodes, 2007)
Todd Ellis Kessler ... supervising producer (2 episodes, 2007)
John P. Melfi ... executive producer (2 episodes, 2007)
Scott Buck ... co-executive producer (1 episode, 2007)
Jackson Merrick ... executive producer (1 episode, 2007)
Gareth Neame ... executive producer (unknown episodes)
Gianfranco Pierantoni ... co-line producer (unknown episodes)
Jane Tranter ... executive producer (unknown episodes)

Series Music by 

Jeff Beal ... (22 episodes, 2005-2007)

Series Cinematography by 

Marco Pontecorvo ... (9 episodes, 2005-2007)
Alik Sakharov ... (9 episodes, 2005-2007)
Martin Kenzie ... (4 episodes, 2005)
Jonathan Freeman ... (3 episodes, 2007)

Series Film Editing by 

Sidney Wolinsky ... (5 episodes, 2005)
Glenn Farr ... (5 episodes, 2007)
David Siegel ... (5 episodes, 2007)
Frances Parker ... (4 episodes, 2005)
Rick Shaine ... (3 episodes, 2005)
Yan Miles ... (1 episode, 2005)
Oral Norrie Ottey ... (unknown episodes)

Series Casting By 

Nina Gold ... (22 episodes, 2005-2007)

Series Production Design by 

Joseph Bennett ... (9 episodes, 2005-2007)
Anthony Pratt ... (4 episodes, 2007)

Series Art Direction by 

Dominic Hyman ... (19 episodes, 2005-2007)
Carlo Serafin ... supervising art director / art director (19 episodes, 2005-2007)
Domenico Sica ... supervising art director (11 episodes, 2005)
Claudio Campana ... (10 episodes, 2007)
Eugenio Ulissi ... (8 episodes, 2007)

Series Set Decoration by 

Cristina Onori ... (19 episodes, 2005-2007)

Series Costume Design by 

April Ferry ... (22 episodes, 2005-2007)

Series Makeup Department 

Federico Laurenti ... makeup artist (18 episodes, 2005-2007)
Francesco Nardi ... makeup artist (18 episodes, 2005-2007)
Maurizio Silvi ... makeup designer / makeup department head (18 episodes, 2005-2007)
Vincenzo Mastrantonio ... key special effects makeup artist / key special fx makeup artist / key special makeup artist (17 episodes, 2005-2007)
Salvatore Placenti ... special effects makeup plaster / special effects makeup artist / special fx makeup plaster (17 episodes, 2005-2007)
Aldo Signoretti ... hair designer / hair stylist consultant (17 episodes, 2005-2007)
Ferdinando Merolla ... key hair stylist / hair stylist (16 episodes, 2005-2007)
Laura Tonello ... makeup artist (14 episodes, 2005-2007)
Michele Vigliotta ... hair stylist (12 episodes, 2005-2007)
Luca Vannella ... assistant hair stylist (12 episodes, 2005)
Claudia Catini ... hair stylist (10 episodes, 2005-2007)
Matteo Silvi ... makeup artist (10 episodes, 2005)
Jonay Bacallado ... hair and make up illustrator (10 episodes, 2007)
Massimo Gattabrusi ... hair stylist (10 episodes, 2007)
Stefano Ceccarelli ... key hair stylist / hair stylist (9 episodes, 2005-2007)
Marco Perna ... hair stylist (7 episodes, 2005)
Claudia Bianchi ... hair stylist (5 episodes, 2005)
Giulio Pezza ... makeup artist (5 episodes, 2005)
Fiorella Sensoli ... hair stylist (5 episodes, 2005)
Angelo Vannella ... hair stylist (5 episodes, 2005)
Elisabetta De Leonardis ... hair stylist / key hair stylist (3 episodes, 2005)
Samankta Mura ... hair stylist (3 episodes, 2005)
Samintka Mura ... hair stylist (3 episodes, 2007)
Tiziana Sisi ... makeup artist (3 episodes, 2007)
Gaetano Panico ... hair stylist (2 episodes, 2005)
Peter Nicastro ... assistant hair stylist (2 episodes, 2007)
Francesco Merolla ... hair stylist (1 episode, 2007)
Jana Carboni ... makeup supervisor: second unit (unknown episodes)
Katia Sisto ... makeup artist (unknown episodes)
Beatrice Di Iorio ... additional makeup artist (uncredited) (2 episodes, 2005-2007)
Simone Gregoris ... makeup artist (uncredited) (1 episode, 2005)
Aniello Piscopo ... hair stylist (uncredited) (1 episode, 2005)

Series Production Management 

Fabiomassimo Dell'Orco ... unit production manager (18 episodes, 2005-2007)
Dana Reaves Bolla ... production supervisor (18 episodes, 2005-2007)
Alessandro Manni ... assistant production manager / assistant unit manager (17 episodes, 2005-2007)
Daniela Rocco ... unit manager / production manager (17 episodes, 2005-2007)
Luca Fortunato Asquini ... production manager (12 episodes, 2005-2007)
Stan Wlodkowski ... unit production manager (12 episodes, 2005)
Jonathan Brytus ... post-production supervisor (10 episodes, 2007)
Piergiuseppe Serra ... production manager (9 episodes, 2005-2007)
Attilio Moro ... assistant unit manager / unit manager (8 episodes, 2005-2007)
John P. Melfi ... unit production manager (7 episodes, 2007)
James Dyer ... unit production manager (6 episodes, 2007)
Nicola Bartolini ... assistant unit manager (5 episodes, 2007)
Enrico Latella ... unit manager (5 episodes, 2007)
Diego Cavallo ... unit manager (3 episodes, 2005)
Carlo Coscia ... unit manager (3 episodes, 2007)
Mike Brosius ... post-production supervisor: Encore (1 episode, 2005)
David Byrne ... post-production supervisor: Rome (1 episode, 2005)
Michael Horowitz ... post-production supervisor: US (1 episode, 2005)
April Nocifora ... post-production supervisor: US (1 episode, 2005)
Sara Asquini ... assistant unit manager (1 episode, 2007)
Andrea Alunni ... unit manager: action unit (unknown episodes)
Bobby Ranghelov ... production manager (unknown episodes)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Barbara M. Ravis ... second assistant director (13 episodes, 2005-2007)
Julie A. Bloom ... first assistant director (12 episodes, 2005-2007)
Kiersten Pilar Miller ... second assistant director (12 episodes, 2005-2007)
Gianluca Mangiasciutti ... assistant director (12 episodes, 2005)
Luca Padrini ... second second assistant director (11 episodes, 2005-2007)
Marco Pettini ... first assistant director (11 episodes, 2005-2007)
Andrea Pagani ... second second assistant director (10 episodes, 2007)
Bob Corna ... third assistant director (8 episodes, 2005-2007)
Edoardo Ferretti ... first assistant director / second second assistant director (8 episodes, 2005-2007)
Enrico Mastracchi Manes ... first assistant director (8 episodes, 2005)
Paolo Merosi ... third assistant director (7 episodes, 2005)
Edoardo Petti ... second second assistant director (7 episodes, 2005)
Alessandra Fortuna ... third assistant director / second assistant director (5 episodes, 2005-2007)
Tommy Gormley ... first assistant director (5 episodes, 2005)
Mishka Cheyko ... first assistant director (5 episodes, 2007)
Sergio Ercolessi ... first assistant director (3 episodes, 2005)
Mark McGann ... first assistant director (3 episodes, 2005)
Barbara Pastrovich ... second assistant director (3 episodes, 2005)
Alessia Silvetti ... third assistant director (3 episodes, 2007)
Gwyn Sannia ... additional second second assistant director / second second assistant director (2 episodes, 2007)
Christopher Newman ... first assistant director (1 episode, 2005)
Kieron Phipps ... first assistant director (1 episode, 2005)
James Dyer ... second unit director (1 episode, 2007)
Simona Berenice Vignoli ... second assistant director (1 episode, 2007)
Hristo Dimitrov ... second assistant director (unknown episodes)
Franco Maria Salamon ... second unit director (unknown episodes)
Davide Melini ... trainee assistant director (uncredited) (5 episodes, 2005)
Victor Bojinov ... first assistant director (uncredited) (3 episodes, 2005)
Tommaso Colognese ... third assistant director (uncredited) (2 episodes, 2005)

Series Art Department 

Maria Francesca Fogagnolo ... assistant set decorator (22 episodes, 2005-2007)
Marco Lo Russo ... labor (22 episodes, 2005-2007)
Danilo Rossiello ... greensman (22 episodes, 2005-2007)
Giuliano Santalucia ... props / stand-by prop (22 episodes, 2005-2007)
Raffaella Giovannetti ... assistant set decorator (21 episodes, 2005-2007)
Gianpaolo Rifino ... draftsman / draftman / assistant art director / draughtsman (21 episodes, 2005-2007)
Briseide Siciliano ... buyer / assistant set decorator (21 episodes, 2005-2007)
Eve Silvester ... art department coordinator (20 episodes, 2005-2007)
Livio Alessandrini ... lead man / leadman (19 episodes, 2005-2007)
Riccardo Andreotti ... lead man / leadman (19 episodes, 2005-2007)
Giancarlo Carbonaro ... leadman / head lead man (19 episodes, 2005-2007)
Roberto Caruso ... assistant set decorator (19 episodes, 2005-2007)
Chiara Cecili ... assistant painter (19 episodes, 2005-2007)
Vincenzo Cutri ... storeman (19 episodes, 2005-2007)
Davide De Joannon ... assistant on-set dresser (19 episodes, 2005-2007)
Samuele Giardina ... assistant painter (19 episodes, 2005-2007)
Daniela Giovannoni ... assistant art director (19 episodes, 2005-2007)
Viviana Lo Russo ... head painter / painter (19 episodes, 2005-2007)
Fabio Marconi ... leadman / head lead man (19 episodes, 2005-2007)
Rodolfo Mignacca ... draper (19 episodes, 2005-2007)
Lorenzo Monaca ... painter / head painter (19 episodes, 2005-2007)
Antonio Murer ... head prop maker / head propmaker (19 episodes, 2005-2007)
Mauro Nati ... lead man / leadman (19 episodes, 2005-2007)
Claudia Pugnaloni ... assistant painter (19 episodes, 2005-2007)
Alessio Schenone ... propmaker / assistant prop maker / assistant prop master / prop maker / assistant propmaker (19 episodes, 2005-2007)
Claudio Stefani ... on-set dresser (19 episodes, 2005-2007)
Luigi Urbani ... prop coordinator / assistant property master / assistant prop master / assistant to prop master (19 episodes, 2005-2007)
Arthur Wicks ... property master (19 episodes, 2005-2007)
Romano Bellucci ... head carpenter / carpenter (18 episodes, 2005-2007)
Sirio Sugamele ... carpenter (18 episodes, 2005-2007)
Mark Fruin ... stand-by prop / chief stand-by props / stand-by props (15 episodes, 2005-2007)
Ruggero Gamba ... calligrapher (14 episodes, 2005-2007)
Gianluca Piola ... props / stand-by props (14 episodes, 2005-2007)
Stefanie Schenk ... set decorating coordinator / set decoration coordinator / set decorator coordinator (14 episodes, 2005-2007)
Stefano Morbidelli ... prop maker / propmaker (12 episodes, 2005-2007)
Luigi Ottolino ... sculptor (12 episodes, 2005-2007)
Monica Barlucchi ... painter (12 episodes, 2005)
Leonardo Cruciano ... propmaker (12 episodes, 2005)
Giancarlo Di Fusco ... painter (12 episodes, 2005)
Glauco Isidori ... painter (12 episodes, 2005)
Marzio Bardi ... stand-by prop / stand-by props (11 episodes, 2005-2007)
Egidio Spugnini ... draftsman (11 episodes, 2005)
Antonio Borea ... stand-by prop / stand-by props (10 episodes, 2005-2007)
Carlo Avvisato ... stand-by prop / stand-by props (10 episodes, 2005)
Michelangelo Bianchi ... assistant on-set dresser (10 episodes, 2005)
Andrea Cefalo ... assistant carpenter (10 episodes, 2005)
Massimiliano Ciamei ... assistant on-set dresser (10 episodes, 2005)
Marco Davoli ... stand-by carpenter (10 episodes, 2005)
Davide Franconieri ... greensman (10 episodes, 2005)
Cristiano Gobbi ... on-set dresser (10 episodes, 2005)
Marcela Iriarte ... set decoration production assistant (10 episodes, 2005)
Luciano Rossiello ... greensman (10 episodes, 2005)
Antonio Schiavulli ... greensman (10 episodes, 2005)
Andrea Sinigaglia ... head painter (10 episodes, 2005)
Roberto Sugamele ... assistant carpenter (10 episodes, 2005)
Sergio Tiberti ... construction coordinator (10 episodes, 2005)
Lino Travagliato ... stand-by carpenter (10 episodes, 2005)
Lisa Urbano ... assistant to prop master / assistant property master (10 episodes, 2005)
Cristina Cecili ... painter (10 episodes, 2007)
Mario Ghinassi ... prop department coordinator (10 episodes, 2007)
Mauro Lucantoni ... carpenter (10 episodes, 2007)
Federico Vianelli ... assistant propmaker / prop assistant / assistant prop maker (9 episodes, 2005-2007)
Agostino Bivi ... head painter (9 episodes, 2005)
Andrea Bivi ... assistant painter (9 episodes, 2005)
Arnaldo Bivi ... stand-by painter (9 episodes, 2005)
Nicola Bucci ... assistant painter (9 episodes, 2005)
Paolo Cameli ... stand-by painter (9 episodes, 2005)
Ivano Gatti ... painter (9 episodes, 2005)
Andrea Alessandrini ... swing gang (9 episodes, 2007)
Marco Aureli ... swing gang (9 episodes, 2007)
Simone Braguglia ... art department runner / art department (9 episodes, 2007)
Stefano Carbonaro ... swing gang (9 episodes, 2007)
Corrado Corradi ... carpenter (9 episodes, 2007)
Lorenzo Dominici ... carpenter (9 episodes, 2007)
Giovanni Ferro ... assistant draper (9 episodes, 2007)
Fabio Grassi ... assistant storeman (9 episodes, 2007)
Ennio Meloni ... carpenter (9 episodes, 2007)
Daria Montagni ... construction department coordinator (9 episodes, 2007)
Bernadino Nardoni ... construction manager (9 episodes, 2007)
Riccardo Passanisi ... stand-by prop (9 episodes, 2007)
Federica Russo ... draftsman (9 episodes, 2007)
Saverio Sammali ... assistant art director (9 episodes, 2007)
Alex Santucci ... assistant set dresser / assistant set decorator (8 episodes, 2005-2007)
Saverio Andrisani ... carpenter (8 episodes, 2007)
Tommaso Dubla ... head painter (8 episodes, 2007)
Sandro Ercolini ... painter (8 episodes, 2007)
Mark McNeil ... stand-by props / chief stand-by props (7 episodes, 2005)
Cadu Miceli ... assistant armourer (6 episodes, 2007)
Enrichetto Serantoni ... swing gang (6 episodes, 2007)
Daniele Campanelli ... carpenter (5 episodes, 2007)
Giulio Giuliani ... carpenter (5 episodes, 2007)
David Orlandelli ... storyboard artist (4 episodes, 2007)
Dimitri Capuani ... draftsman / assistant art director (3 episodes, 2005)
Orlin Grozdanov ... painter (3 episodes, 2005)
Simona Migliotti ... draftsman (3 episodes, 2005)
Priscilla Rossi ... draftsman (3 episodes, 2005)
Annikka Toni ... art production assistant (3 episodes, 2005)
Luca Tranchino ... draftsman (3 episodes, 2005)
Roberto Amalfitano ... assistant propmaker / assistant prop maker (3 episodes, 2007)
Cosimo Giannuzzi ... swing gang (2 episodes, 2005)
Julie Janssen ... art department apprentice (2 episodes, 2007)
Erichetto Serantoni ... swing gang (2 episodes, 2007)
Pasquale Avvisato ... armourer (1 episode, 2005)
Marin Diimitrov ... laborer: art department prep: BG (1 episode, 2005)
Rumyan Dimitrov ... BG set decorator prep. (1 episode, 2005)
Dominic Hyman ... art director: set (1 episode, 2005)
Mauro Masotti ... props (1 episode, 2005)
Sabina Lepri ... set decorating coordinator (1 episode, 2007)
Giuliano Stantalucia ... stand-by prop (1 episode, 2007)
Cristiano Donzelli ... storyboard artist (unknown episodes)
Letizia Santucci ... assistant set decorator (uncredited) (13 episodes, 2005-2007)
Marco Furbatto ... model maker (uncredited) (12 episodes, 2005)
Thomas Jones ... props model maker (uncredited) (12 episodes, 2005)
Stefano Nagni ... assistente swing gang (uncredited) (10 episodes, 2007)
Paola Sforzini ... head painter (uncredited) (8 episodes, 2007)
Sebastiano Murer ... stand-by prop (uncredited) / stand-by props (uncredited) / props (uncredited) (7 episodes, 2005)
Bruno Falconi ... stand-by prop (uncredited) (5 episodes, 2007)
Mosko Masev ... property buyer (uncredited) (3 episodes, 2005)

Series Sound Department 

David B. Cohn ... supervising sound editor (22 episodes, 2005-2007)
Benjamin L. Cook ... supervising sound effects editor (22 episodes, 2005-2007)
William Freesh ... re-recording mixer (22 episodes, 2005-2007)
Chato Hill ... assistant sound editor (22 episodes, 2005-2007)
R. Russell Smith ... re-recording mixer (22 episodes, 2005-2007)
Chris Winter ... assistant sound editor (22 episodes, 2005-2007)
David Mann ... sound effects editor (19 episodes, 2005-2007)
Alfonso Calvo ... dubbing mixer (12 episodes, 2005)
Matt Grimes ... supervising sound editor / sound supervisor (12 episodes, 2005)
Amy Kane ... foley artist (12 episodes, 2005)
Vincenzo Nardi ... boom operator (9 episodes, 2005-2007)
Maurizio Argentieri ... sound mixer / key sound mixer (8 episodes, 2005-2007)
Antonio Barba ... sound mixer (7 episodes, 2005-2007)
Valentino Amato ... cable man / cable person (7 episodes, 2007)
Roberto Tommaselli ... boom operator / cable man / cable person (6 episodes, 2005-2007)
Adriano Di Lorenzo ... boom operator (6 episodes, 2007)
Ivan Menchinelli ... boom operator (5 episodes, 2005-2007)
Marco Lassalaz ... cable man / cable person (3 episodes, 2005)
Ivanandrea Menchinelli ... boom operator (3 episodes, 2005)
Alberico Argentieri ... sound mixer (1 episode, 2005)
John Chalfant ... supervising sound effects editor (1 episode, 2005)
Takako Ishikawa ... sound effects editor (1 episode, 2005)
Devin Joseph ... dialogue editor (1 episode, 2005)
Kevin Wahrman ... foley editor (1 episode, 2005)
Josh Allam ... adr boom operator (unknown episodes)
Frederick Howard ... sound effects editor (unknown episodes)
Emma Pegram ... adr assistant (unknown episodes)
Matthew Skelding ... adr recordist (unknown episodes)
Samuel C. Crutcher ... sound effects editor (uncredited) (22 episodes, 2005-2007)
Sal Ojeda ... dubbing re-recording mixer (uncredited) (5 episodes, 2005-2007)

Series Special Effects by 

Daniel Acon ... special effects supervisor (22 episodes, 2005-2007)
Stefano Corridori ... special effects / special effects technician (22 episodes, 2005-2007)
Marco Corridori ... special effects technician (4 episodes, 2005-2007)
Domenico Matera ... mold maker (4 episodes, 2005)
Claudio Quaglietti ... special effects technician (3 episodes, 2005-2007)
Claudio Savassi ... special effects technician (3 episodes, 2005-2007)
Rumen Stoychev ... special effects technician (3 episodes, 2005)
Renato Agostini ... senior special effects technician (2 episodes, 2005)
Maurizio Corridori ... special effects foreman (2 episodes, 2005)
Massimo Cristofanelli ... special effects technician (2 episodes, 2005)
Alfredo Divizia ... special effects labourer (2 episodes, 2005)
Daniele Nati ... special effects labourer (2 episodes, 2005)
Edoardo Rosa ... special effects labourer (2 episodes, 2005)
Timothy Rutherford ... special effects labourer (2 episodes, 2005)
Cristofer Parente ... special effects labourer (1 episode, 2005)
Massimo Cardajoli ... special effects technician (1 episode, 2007)
Franco Ragusa ... special effects foreman (1 episode, 2007)
Gastone Callori ... special effects (unknown episodes)
Edward Rosa ... special effects (unknown episodes)
Silvano Scasseddu ... special effects technician (unknown episodes)
Franco Simeone ... special effects technician (unknown episodes)
Andrea Tolomei ... special effects assistant (unknown episodes)

Series Visual Effects by 

Adriano Cirulli ... digital compositor / on-set visual effects coordinator (22 episodes, 2005-2007)
Barrie Hemsley ... visual effects producer / visual effects executive producer (22 episodes, 2005-2007)
Tim Jones ... visual effects technical director (22 episodes, 2005-2007)
James Madigan ... visual effects supervisor (22 episodes, 2005-2007)
Doug Spilatro ... visual effects (17 episodes, 2005-2007)
Anton Yri ... digital compositor (17 episodes, 2005-2007)
Tim Jacobsen ... visual effects producer (12 episodes, 2005-2007)
Kevin Ahern ... visual effects editor (12 episodes, 2005)
James Foster ... digital artist (12 episodes, 2005)
Clare Herbert ... visual effects production manager / visual effects coordinator (12 episodes, 2005)
Joe Pavlo ... visual effects supervisor (12 episodes, 2005)
Carlos Poon ... digital artist: The Senate VFX (12 episodes, 2005)
Luigi Tommaseo ... network and operations: The Senate VFX (12 episodes, 2005)
Duncan Burch ... digital effects artist (11 episodes, 2005-2007)
Andrea Papaleo ... visual effects coordinator (10 episodes, 2007)
Paula Pope ... digital producer (10 episodes, 2007)
Stuart Rowbottom ... digital artist (10 episodes, 2007)
Lisa Woodland ... digital compositor (8 episodes, 2005)
Felipe Canfora ... digital artist (8 episodes, 2007)
Andrew Fletcher ... digital compositor: The Senate VFX (7 episodes, 2007)
Nick D'Aguiar ... junior compositor (6 episodes, 2007)
Peter Hartless ... visual effects coordinator (6 episodes, 2007)
Holly Gosnell ... matchmover / roto/prep artist: The Senate VFX (5 episodes, 2007)
Anna V. James ... visual effects producer / visual effects coordinator (4 episodes, 2005-2007)
Duncan Kinnaird ... cg supervisor / digital effects supervisor / lead visual effects compositor (3 episodes, 2005-2007)
Susanne Becker ... digital compositor: Rainmaker (3 episodes, 2007)
Earle Stuart Callender ... visual effects producer: Rainmaker UK (3 episodes, 2007)
James D. Etherington ... digital compositor: Senate VFX (3 episodes, 2007)
Adam Gascoyne ... visual effects supervisor: Rainmaker UK (3 episodes, 2007)
Jeremy Hall ... visual effects producer: Rainmaker UK (3 episodes, 2007)
Hugh Macdonald ... digital compositor: Rainmaker (3 episodes, 2007)
Jonathan Opgenhaffen ... lead CG artist: Rainmaker UK (3 episodes, 2007)
Jaume Arteman ... digital compositor: Cinesite (2 episodes, 2005)
Graham Cristie ... fluid simulation lead (2 episodes, 2005)
Paul Edwards ... visual effects producer: Cinesite (2 episodes, 2005)
Juan Jesús García ... senior matte artist: Cinesite (2 episodes, 2005)
Matthew Gidney ... visual effects (2 episodes, 2005)
Katie Goodwin ... visual effects artist (2 episodes, 2005)
Louise Hussey ... digital effects producer (2 episodes, 2005)
Hayden Jones ... lead digital artist (2 episodes, 2005)
Gurel Mehmet ... digital matte painter: Cinesite (2 episodes, 2005)
Michele Sciolette ... visual effects supervisor: Cinesite (2 episodes, 2005)
David Sjodin ... digital compositor (2 episodes, 2005)
Jordan Benwick ... compositor (2 episodes, 2007)
Stephen Coren ... CG artist: Rainmaker Uk / senior CG artist: Rainmaker UK (2 episodes, 2007)
Nick Drew ... production manager: Rainmaker UK (2 episodes, 2007)
Roma O'Connor ... executive Producer: Rainmaker UK (2 episodes, 2007)
John Van Hoey Smith ... digital compositor (2 episodes, 2007)
Charles Darby ... lead matte artist (1 episode, 2005)
Jonathan Graham ... visual effects artist (1 episode, 2005)
Alberto Montañés ... digital artist: The Senate (1 episode, 2005)
Donal Nolan ... digital compositor: Baseblack (1 episode, 2005)
Daniel Pettipher ... cg supervisor (1 episode, 2005)
Matthew Talbot-Kelly ... senior digital compositor (1 episode, 2005)
Johnny Wilson ... digital compositor (1 episode, 2005)
Craig Allison ... systems administrator (1 episode, 2007)
Jonathan Attenborough ... lighting/rendering technical director (1 episode, 2007)
Graeme Baitz ... rotoscope artist: Rainmaker (1 episode, 2007)
Jim Bowers ... digital matte painter: Rainmaker UK (1 episode, 2007)
Gary Brozenich ... computer graphics supervisor (1 episode, 2007)
Stuart Bullen ... compositor (1 episode, 2007)
Huseyin Caner ... visual effects supervisor (1 episode, 2007)
Adrian De Wet ... visual effects on-set supervisor: MPC (1 episode, 2007)
Mark Harrison ... digital artist (1 episode, 2007)
Paul Hendriks ... roto artist (1 episode, 2007)
Jeremy Hey ... digital compositor (1 episode, 2007)
Rudi Holzapfel ... senior 2D artist: Rainmaker UK (1 episode, 2007)
Simon Hughes ... compositor: Rainmaker UK (1 episode, 2007)
Merrin Jensen ... visual effects producer (1 episode, 2007)
Peng Ke ... visual effects (1 episode, 2007)
Douglas Larmour ... lead digital compositor (1 episode, 2007)
Sean Lewkiw ... head of 3D: Rainmaker UK (1 episode, 2007)
Joseph McLamb ... matte painter (1 episode, 2007)
Warren J. Mills ... digital I/O (1 episode, 2007)
Sam Nixon ... senior matchmove artist (1 episode, 2007)
Collette Nunes ... visual effects editor: Rainmaker UK (1 episode, 2007)
Vasho Pekar ... rotoscope artist: Rainmaker (1 episode, 2007)
Ingo Putze ... digital matte painter: Rainmaker UK (1 episode, 2007)
Ollie Rankin ... crowd simulation technical director (1 episode, 2007)
Giuseppe Tagliavini ... digital compositor: MPC (1 episode, 2007)
Brent Veal ... rotoscope artist (1 episode, 2007)
Greg Winhall ... match mover: Rainmake (1 episode, 2007)
Jessica Woods ... roto artist (1 episode, 2007)
Teh-wei Yeh ... matchmove artist (1 episode, 2007)
Dave Bannister ... digital compositor (unknown episodes)
George Barbour ... digital artist (unknown episodes)
Paul Birkett ... roto artist: Cinesite (unknown episodes)
Steven Bray ... digital compositor (unknown episodes)
Melissa Butler Adams ... digital compositor (unknown episodes)
Melanie Byrne ... visual effects production assistant (unknown episodes)
Daniel Canfora ... digital artist (unknown episodes)
Simon Carr ... digital effects artist (unknown episodes)
Shane Costar ... digital compositor (unknown episodes)
Neil Culley ... digital artist: The Senate VFX (unknown episodes)
Nick Damico ... visual effects (unknown episodes)
Evan Davies ... 3D digital artist: Cinesite (unknown episodes)
Dave Early ... digital matte painter: Cinesite (unknown episodes)
Yasmine El-Ghamrawy ... digital compositor (unknown episodes)
Chris Elson ... digital compositor (unknown episodes)
Guy Elson ... digital compositor (unknown episodes)
Stephen Elson ... visual effects producer: Baseblack (unknown episodes)
Sean Farrow ... digital artist (unknown episodes)
Andy Fraser ... digital artist: The Senate VFX (unknown episodes)
Turlo Griffin ... digital matte painter (unknown episodes)
Mick Harper ... digital artist: The Senate VFX (unknown episodes)
Sarah Hemsley ... operations manager: The Senate VFX (unknown episodes)
Richard Higham ... digital artist: The Senate VFX (unknown episodes)
Robin Huffer ... digital artist: The Senate VFX (unknown episodes)
Simon Leech ... digital artist: The Senate VFX (unknown episodes)
Andrew MacLeod ... digital artist: The Senate VFX (unknown episodes)
David Margolis ... digital compositor (unknown episodes)
Jon Miller ... 3D tracking: Cinesite (unknown episodes)
Gareth Murphy ... data operations: Cinesite (unknown episodes)
Ian Murphy ... digital compositor (unknown episodes)
Nick New ... digital artist: The Senate VFX (unknown episodes)
Gustaf Nilsson ... digital compositor: Cinesite (unknown episodes)
Jeff North ... digital effects artist (unknown episodes)
Sarah Norton ... digital compositor (unknown episodes)
Giles O'Brien ... digital artist: The Senate VFX (unknown episodes)
Simon Payne ... digital artist: The Senate VFX (unknown episodes)
Dylan Penhale ... digital systems manager (unknown episodes)
Fabrizio Pistone ... film scanner operator (unknown episodes)
Scott Pritchard ... digital compositor (unknown episodes)
Jonathan Privett ... digital effects artist (unknown episodes)
Jackie Rowson ... digital artist: The Senate VFX (unknown episodes)
Serdar Simga ... digital matte painter/supervisor (unknown episodes)
Lee Tibbetts ... digital artist (unknown episodes)
Jez Tucker ... senior systems administrator (unknown episodes)
Paul Tuersley ... digital artist: The Senate VFX (unknown episodes)
Tim Walton ... digital artist: The Senate VFX (unknown episodes)
Val Wardlaw ... technical director: Baseblack (unknown episodes)
Doug Winder ... digital matte artist (unknown episodes)
David Woodland ... senior matte painter (unknown episodes)
Sam Woolf ... roto artist: Cinesite (unknown episodes)
Duncan Lees ... head of 3D services: Plowman Craven and Associates (uncredited) (22 episodes, 2005-2007)
Clare Norman ... visual effects producer: Cinesite (uncredited) (2 episodes, 2005)
Lee Chidwick ... digital I/O (uncredited) (unknown episodes)
Max Dennison ... matte artist (uncredited) (unknown episodes)
Danielle Nadal ... digital I/O (uncredited) (unknown episodes)
Kathy Wise ... digital systems manager (uncredited) (unknown episodes)

Series Stunts 

Paolo Antonini ... assistant swordmaster (22 episodes, 2005-2007)
Dario Narducci ... junior stunt (22 episodes, 2005-2007)
Stefano Maria Mioni ... stunt coordinator / action coordinator (18 episodes, 2005-2007)
Daniele Chiofalo ... stunts (12 episodes, 2005)
Mauro Balmas ... stunts (10 episodes, 2007)
Walter Siccardi ... stunts (10 episodes, 2007)
Daniele Nguyen ... stunts / stunt double: Cleopatra (6 episodes, 2005-2007)
Marco Pancrazi ... stunts / stunt double (6 episodes, 2005-2007)
Mauro Aversano ... stunts / stunt double / stunt performer (5 episodes, 2005-2007)
Catia Pasqualoni ... stunt double (4 episodes, 2005-2007)
Alessandro Gaudio ... stunts (1 episode, 2005)
Ferdinando Stazzone ... stunts (1 episode, 2005)
Carlo Antonioni ... horse master (1 episode, 2007)
Enrico Cerabino ... stunt safety (1 episode, 2007)
Emanuele Ercolani ... stunts (1 episode, 2007)
Alex Mariotti ... stunts (1 episode, 2007)
Franco Maria Salamon ... stunt supervisor (1 episode, 2007)
Alessandro Borgese ... stunts (unknown episodes)
Massimiliano Catasta ... stunts (unknown episodes)
Giovanni Cianfriglia ... stunts (unknown episodes)
Katia Crispino ... stunts (unknown episodes)
Ottaviano Dell'Acqua ... stunts (unknown episodes)
Jacqueline Freda ... stunt double: Young Octavius (unknown episodes)
Diego Guerra ... stunts (unknown episodes)
Gionata Marzeddu ... stunts (unknown episodes)
Alessandro Novelli ... stunt double (unknown episodes)
Emiliano Novelli ... stunt double (unknown episodes)
Massimo Racca ... stunts (unknown episodes)
Gabriele Ragusa ... stunts (unknown episodes)
Rocco Russo ... stunts (unknown episodes)
Alessandro Scepi ... stunts (unknown episodes)
Paolo Susani ... stunts (unknown episodes)
Sergio Testori ... stunts (unknown episodes)
Diego Tomassini ... stunts (unknown episodes)
Tito Tomassini ... stunts (unknown episodes)
Pietro Torrisi ... stunts (unknown episodes)
Massimiliano Ubaldi ... stunts (unknown episodes)
Bruno Verdirosi ... stunts (unknown episodes)
Anna Maria Zamperla ... stunts (unknown episodes)
Claudio Zucchet ... stunts (unknown episodes)
Giorgio Antonini ... stunt double: Ray Stevenson (uncredited) / swordmaster (uncredited) (22 episodes, 2005-2007)
Federico Benvenuti ... stunts (uncredited) (3 episodes, 2005)
Eros Conforti ... stunt double (uncredited) (2 episodes, 2005)
Danilo Capuzi ... stunt double (uncredited) (1 episode, 2005)
Massimo Carnevali ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2007)

Series Camera and Electrical Department 

Ettore Abate ... electrician (22 episodes, 2005-2007)
Roberto Albero ... grip (22 episodes, 2005-2007)
Giovanni Gabriele ... electrician (22 episodes, 2005-2007)
Luciano Teolis ... first assistant camera / first assistant camera: "a" camera / assistant camera / first assistant camera: "a" camera, red unit camera department (22 episodes, 2005-2007)
Paolo Tiberti ... key grip / key grip: red unit grip department / key grip: yellow unit grip department (21 episodes, 2005-2007)
Franco Biciocchi ... still photographer (17 episodes, 2005-2007)
Marco Santarelli ... grip (16 episodes, 2005-2007)
Fabrizio Vicari ... camera operator: "a" camera / camera operator / camera operator: "a" camera, yellow unit camera department (14 episodes, 2005-2007)
Simona De Lullo ... second assistant camera: "a" camera / camera loader: red unit camera department / central loader / clapper loader / camera loader / camera loader: "a" camera, red unit camera department (13 episodes, 2005-2007)
Alessandro Di Meo ... second assistant camera: "a" camera / second assistant camera: "a" camera, red unit camera department (12 episodes, 2005-2007)
Massimiliano Zenga ... second assistant camera: "b" camera / second assistant camera: "a" camera / second assistant camera: "a" camera, yellow unit camera department (12 episodes, 2005-2007)
Eugenio Cinti Luciani ... additional photography (12 episodes, 2005)
Paolo Di Stefano ... electrician (12 episodes, 2005)
Giampaolo Bagala ... grip / dolly grip / rigging grip: yellow unit grip department / best boy grip (11 episodes, 2005-2007)
Umberto Bramucci ... electrician / rigging electrician / electrician: yellow unit electrical department (11 episodes, 2005-2007)
Sergio De Luca ... second assistant camera: "b" camera / second assistant camera: "b" camera, red unit camera department (11 episodes, 2005-2007)
Sergio Gabrielli ... grip / rigging grip / grip: red unit grip department (11 episodes, 2005-2007)
Franco Micheli ... grip / best boy grip / grip: yellow unit grip department / dolly grip (11 episodes, 2005-2007)
Claudio Serantoni ... best boy grip / grip / best boy grip: yellow unit grip department (11 episodes, 2005-2007)
Riccardo Umetelli ... first assistant camera: "a" camera / first assistant camera: "a" camera, yellow unit camera department (11 episodes, 2005-2007)
Paolo Leurini ... electrician (11 episodes, 2005)
Mario Carradori ... best boy grip / best boy grip: red unit grip department (10 episodes, 2005-2007)
Antonio Gasbarini ... chief lighting technician / chief lighting technician: yellow unit electrical department / electrician (10 episodes, 2005-2007)
Alberico Novelli ... chief lighting technician / chief lighting technician: red unit electrical department (10 episodes, 2005-2007)
Sami Novelli ... electrician / electrician: yellow unit electrical department / rigging electrician (10 episodes, 2005-2007)
Marcello Pericone ... electrician / electrician: red unit electrical department (10 episodes, 2005-2007)
Francesco Quattrone ... electrician / electrician: red unit electrical department (10 episodes, 2005-2007)
Massimo Rinella ... grip / dolly grip / grip: red unit grip department (10 episodes, 2005-2007)
Enrico Stella ... grip / grip: red unit grip department (10 episodes, 2005-2007)
Daniele Verdenelli ... electrician / electrician: yellow unit electrical department (10 episodes, 2005)
Ernesto Natoli ... additional camera operator / camera operator (10 episodes, 2007)
Marco Graziaplena ... second assistant camera: "b" camera / second assistant camera: "b" camera, yellow unit camera department / assistant camera / second assistant camera (9 episodes, 2005-2007)
Emiliano Bambusi ... clapper loader (8 episodes, 2005-2007)
Roberto Ruzzolini ... camera operator: "a" camera / camera operator: "a" camera, red unit camera department / camera operator: "b" camera (8 episodes, 2005-2007)
Alberto Torrecilla ... first assistant camera: second unit, red unit camera department / first assistant camera: "b" camera / first assistant camera: "b" camera and Steadicam / Steadicam operator (8 episodes, 2005-2007)
Mirko Richichi ... camera truck (8 episodes, 2005)
Vincenzo Carpineta ... camera operator: "a" camera / camera operator: "a" camera, red unit camera department (7 episodes, 2005-2007)
Massimo Angelucci ... rigging grip / rigging grip: red unit grip department (7 episodes, 2005)
Roberto Bagalá ... grip / grip: yellow unit grip department (7 episodes, 2005)
Giovanni Coacci ... grip / grip: yellow unit grip department (7 episodes, 2005)
Maurizio Cremisini ... first assistant camera: "b" camera / first assistant camera: "b" camera, red unit camera department (7 episodes, 2005)
Roberto De Nigris ... camera operator: "b" camera / camera operator: "b" camera, red unit camera department / camera operator (7 episodes, 2005)
Francisco Pintore ... first assistant camera: "b" camera / first assistant camera: "b" camera, yellow unit camera department (7 episodes, 2005)
Alberto Rogante ... assistant chief lighting technician / assistant chief lighting technician: yellow unit electrical department (7 episodes, 2005)
Stefano Tentellni ... electrician / electrician: yellow unit electrical department (7 episodes, 2005)
Mickey Bergstrom ... video assist / video assistant (6 episodes, 2005-2007)
Pietro Tiberti ... key grip / key grip: yellow unit grip department (6 episodes, 2005-2007)
Marco Rossi ... electrician / electrician: red unit electrical department (6 episodes, 2005)
Roberto Giangrande ... video assist: second unit, red unit camera department / video assist / video assistant (5 episodes, 2005)
Giancarlo Checchi ... electrician (5 episodes, 2007)
Simone Lucchetti ... rigging electrician / electrician (5 episodes, 2007)
Giorgio Perluigi ... clapper loader / central loader (5 episodes, 2007)
Francesco Zaccaria ... chief lighting technician / gaffer (5 episodes, 2007)
Giovanni Canevari ... camera operator: "b" camera, yellow unit camera department / camera operator: "b" camera (4 episodes, 2005)
Bruno Anghelone ... rigging grip (4 episodes, 2007)
Claudio Palmieri ... first assistant camera: "b" camera / first assistant camera: "a" camera (4 episodes, 2007)
Luca Sardini ... electrician (4 episodes, 2007)
Massimiliano Sticchi ... electrician (4 episodes, 2007)
Massimo Barbona ... grip: red unit grip department (3 episodes, 2005)
Ulderico Caruso ... labourer: yellow unit electrical department / laborer: yellow unit electrical department (3 episodes, 2005)
Fernando Massaccesi ... electrician: red unit electrical department (3 episodes, 2005)
Michele Paradisi ... second assistant camera: second unit, red unit camera department (3 episodes, 2005)
Marco Pieroni ... camera operator: "b" camera (3 episodes, 2005)
Gianni Aldi ... camera operator: "b" camera (3 episodes, 2007)
Fabio Bolli ... rigging electrician (3 episodes, 2007)
Luca Martis ... electrician (3 episodes, 2007)
Guido Mestre ... rigging grip (3 episodes, 2007)
Carlo Rinaldi ... camera intern (3 episodes, 2007)
Sascia Ippoliti ... Steadicam operator / steadicam operator (2 episodes, 2005-2007)
Michele Giuseppe Lacerenza ... electrician (2 episodes, 2005)
Daniele Rucci ... grip (2 episodes, 2005)
Aldo Napoleoni ... rigging grip (2 episodes, 2007)
Armando Orsolini ... second assistant camera: second unit (2 episodes, 2007)
Emanuele Bombardone ... clapper loader (1 episode, 2005)
Marco Rossi ... electrician: red unit electrical department (1 episode, 2005)
Lorenzo Sardini ... grip (1 episode, 2005)
Fabio Ciotto ... second assistant camera "a" camera: second unit (1 episode, 2007)
Laura Corio ... clapper loader (1 episode, 2007)
Emanuele Loreti ... electrician (1 episode, 2007)
Aldo Napoleone ... rigging grip (1 episode, 2007)
Giacomo Zampieri ... video assist operator: second unit (1 episode, 2007)
Marco Sacerdoti ... camera operator (unknown episodes)
Gianluca Bombardone ... assistant camera (uncredited) (12 episodes, 2005)
David Giorgio ... video assist operator (uncredited) / video assist operator: red unit camera department (uncredited) (10 episodes, 2005-2007)
Alessandro Rossi ... assistant chief lighting technician (uncredited) / assistant chief lighting technician: red unit electrical department (uncredited) (10 episodes, 2005-2007)
Martin Goins ... backstage cinematographer (uncredited) (7 episodes, 2005-2007)
Roberto Barbona ... grip (uncredited) / grip: red unit grip department (uncredited) (6 episodes, 2005-2007)
Marco Sticchi ... assistant chief lighting technician (uncredited) / best boy electric (uncredited) (5 episodes, 2007)
Aldo Chessari ... camera operator: "b" camera (uncredited) (3 episodes, 2007)
Daniele Fabrizi ... camera intern (uncredited) (3 episodes, 2007)
Jeremy Braben ... aerial director of photography (uncredited) (1 episode, 2005)
William Cheney ... lighting technician (uncredited) (1 episode, 2005)
Iolanda Greci ... camera intern (uncredited) (1 episode, 2007)

Series Animation Department 

Eugene Yelchin ... illustrator: titles (12 episodes, 2005)

Series Casting Department 

M. Rosaria Caracciolo ... casting: minors / minors casting (15 episodes, 2005-2007)
Guillermo Pricolo ... casting: minors / minors casting (14 episodes, 2005-2007)
Barone Francesca ... crowd casting assistant (12 episodes, 2005)
Mark Wells ... casting assistant (12 episodes, 2005)
Roberta Butti ... extras casting (10 episodes, 2005)
Beatrice Kruger ... casting: Italian casting (10 episodes, 2005)
Karina Sparks ... casting: Italy / casting: Italian casting (10 episodes, 2007)
Veronika Mancino ... assistant casting: Italy (8 episodes, 2005)
Stephen Moore ... assistant casting: UK (8 episodes, 2005)
Massimo De Tommasi ... assistant casting: Italy (7 episodes, 2007)
Robert Sterne ... assistant casting: UK (6 episodes, 2007)
Guillermo Priccolo ... casting: minors (1 episode, 2007)
Rosalie Clayton ... casting associate (unknown episodes)
Gwyn Sannia ... extras casting (uncredited) (2 episodes, 2005)

Series Costume and Wardrobe Department 

Cristina Marta ... seamstress / on-set seamstress (22 episodes, 2005-2007)
Simone Baldinelli ... metal worker (17 episodes, 2005-2007)
Luca Giampaoli ... key metal worker (17 episodes, 2005-2007)
Augusto Grassi ... costume supervisor (17 episodes, 2005-2007)
Giampaolo Grassi ... key leather man / leather master (17 episodes, 2005-2007)
Marco Idini ... dyer (17 episodes, 2005-2007)
Pamela Paolini ... lead dyer (17 episodes, 2005-2007)
Uliva Pizzetti ... costume set supervisor (17 episodes, 2005-2007)
Aleanza Zanon ... costumer / leather worker / costumes (17 episodes, 2005-2007)
Lior Ozan ... set costumer (15 episodes, 2005-2007)
Edelweis Azzurro ... cutter: men / costume cutter: men (14 episodes, 2005-2007)
Marco Fantoni ... costumer (14 episodes, 2005-2007)
Nadia Salvatore ... costumer (14 episodes, 2005-2007)
Katy Jonson ... dyer (13 episodes, 2005-2007)
Giovanni Lipari ... costumer (13 episodes, 2005-2007)
Elisabetta Tomasso ... costume department coordinator / costumes coordinator (12 episodes, 2005)
Giuseppe Avallone ... assistant to costume designer / assistant costume designer (11 episodes, 2005-2007)
Andrea Sorrentino ... costumer / wardrobe assistant (11 episodes, 2005)
Cristina Casani ... costumer (10 episodes, 2005)
Daniela Fersino ... on-set seamstress (10 episodes, 2005)
Giampiero Grassi ... master tailor (10 episodes, 2005)
Katrin Marras ... costumer (10 episodes, 2005)
Maria Pia Viselli ... seamstress (10 episodes, 2005)
Abdelfattah Qzaibar ... costume assistant (10 episodes, 2007)
Miriam Coco ... costumer / costumes (7 episodes, 2005)
Elsa Malandra ... cutter: women / costume cutter: women (7 episodes, 2005)
Anita Lessio ... seamstress (7 episodes, 2007)
Anna Orazi ... cutter: women / costume cutter: women (7 episodes, 2007)
Maria Pia Rossi ... seamstress (7 episodes, 2007)
Benedetta Von Normann ... costume coordinator (7 episodes, 2007)
Rossano Marchi ... assistant costume designer (6 episodes, 2007)
Katy Johnson ... dyer (4 episodes, 2007)
Annick Biltresse ... costume department coordinator / costume coordinator (3 episodes, 2005)
Isabelle Caillaud ... set costumer (3 episodes, 2005)
Giovanni Paris ... costumer / costumes (3 episodes, 2005)
Cristina Tucci ... dyer (3 episodes, 2005)
Marco Alzari ... costumer (3 episodes, 2007)
Fabrizio Bianchi ... costume ager (3 episodes, 2007)
Enrica Iacoboni ... costumer (3 episodes, 2007)
Leslie Yarmo ... costume consultant (3 episodes, 2007)
Alexis Fallah Abram ... costumer (unknown episodes)
Giada Tricomi ... costume dyer and ager (uncredited) (3 episodes, 2007)

Series Editorial Department 

Pankaj Bajpai ... colorist (22 episodes, 2005-2007)
Stefano Petrucci ... assistant editor / first assistant editor (22 episodes, 2005-2007)
Kenneth Requa ... post-production assistant / post-production coordinator (22 episodes, 2005-2007)
Jonathan Brytus ... post-production coordinator (12 episodes, 2005)
Danila Colamatteo ... post-production coordinator (12 episodes, 2005)
Alexander Hudson ... assistant editor (12 episodes, 2005)
Yan Miles ... first assistant editor (12 episodes, 2005)
Nazzareno Neri ... telecine colorist (12 episodes, 2005)
Mark Czyzewski ... assistant editor / additional editor (10 episodes, 2007)
Jared R. Morris ... post-production assistant (10 episodes, 2007)
Nathaniel Smith ... post-production assistant (10 episodes, 2007)
Leslie Webb ... assistant editor (10 episodes, 2007)
Marc Wielage ... digital dailies (6 episodes, 2005)
Jonathan Taylor ... first assistant editor (3 episodes, 2005)
Sandy Chukhadarian ... assistant editor (2 episodes, 2005-2007)
Sarah McTeigue ... additional editor (2 episodes, 2007)
Mark Reaser ... dailies assistant (1 episode, 2005)
Tom Wilson ... assistant editor (1 episode, 2007)
Jack Paulson ... assistant editor (unknown episodes)

Series Location Management 

Antongiulio Dell'Orco ... location manager supervisor / location manager (15 episodes, 2005-2007)
Emiliano Ravera ... assistant location manager (8 episodes, 2005)
Andrea Alunni ... location manager (5 episodes, 2005)
Daniele Modesti ... location manager (5 episodes, 2005)
Gerardo 'Dino' Alberto ... location facilities (4 episodes, 2005)
Cristina Tacchino ... unit location manager / location manager (4 episodes, 2005)
Andrea Passalacqua ... location manager (3 episodes, 2005)
Gerardo Albero ... location facilities / location facilities manager (2 episodes, 2005-2007)
Emil Rangelov ... location manager (1 episode, 2005)

Series Music Department 

Carli Barber ... music editor (10 episodes, 2007)
Joan Beal ... solo vocalist (5 episodes, 2005-2007)
Bart Samolis ... musician (2 episodes, 2005)
Jennifer Barak ... music editor (unknown episodes)

Series Transportation Department 

Massimiliano Rocchetti ... transportation captain (22 episodes, 2005-2007)
Saverio Del Zio ... transportation captain / transportation manager (9 episodes, 2005-2007)
Gianni Falconieri ... production cars (9 episodes, 2005-2007)
Giuseppe Santoni ... production cars (9 episodes, 2005-2007)
Giovanni Scuro ... sound truck / driver (9 episodes, 2005-2007)
Marco Bianchetti ... driver (8 episodes, 2005-2007)
Walter Divona ... driver / production cars (8 episodes, 2005-2007)
Fabrizio Lozzi ... driver (8 episodes, 2005-2007)
Luciano Plescia ... driver (8 episodes, 2005-2007)
Franco Schappa ... driver (8 episodes, 2005-2007)
Massimiliano Taglioni ... driver (8 episodes, 2005-2007)
Federico Gnaccarini ... production cars (8 episodes, 2005)
Enrico Pini ... transportation manager (8 episodes, 2005)
Franco Di Vincenti ... driver (7 episodes, 2005)
Luigi Gianforchetti ... driver (7 episodes, 2005)
Fabrizio Mancini ... driver (7 episodes, 2005)
Enrico Pagano ... driver (7 episodes, 2005)
Antonio Scuro ... driver (7 episodes, 2005)
Sandro Cittadini ... driver (5 episodes, 2005-2007)
Marco Di Francesco ... driver: prop / prop driver (2 episodes, 2005)
Luigi Buldrini ... driver (1 episode, 2007)
Mauro Cecchini ... driver (1 episode, 2007)
Mauro Fiori ... driver (1 episode, 2007)
Luciano Folchi ... driver (1 episode, 2007)
Antonio Privitera ... production cars (1 episode, 2007)
Mirko Richichi ... driver (1 episode, 2007)
Massimo Ubertini ... driver (1 episode, 2007)

Series Other crew 

Natalia Barbosa ... travel coordinator (22 episodes, 2005-2007)
Mona Bernal ... production coordinator (22 episodes, 2005-2007)
Rebecca Booth ... assistant to actor / assistant to director / artist production assistant / assistant: Mr. Van Patten (22 episodes, 2005-2007)
Federica Cinquepalmi ... production secretary (22 episodes, 2005-2007)
Patrick Cullen ... military trainer assistant / military trainer (22 episodes, 2005-2007)
Maurizio Cusano ... extras coordinator (22 episodes, 2005-2007)
Alessandro Fiorito ... accountant / first production accountant assistant (22 episodes, 2005-2007)
Samba Kosak ... assistant to producers / assistant to producer / assistant: Mr. Dyer (22 episodes, 2005-2007)
Tariq Mirza ... production legal (22 episodes, 2005-2007)
Erik Mountain ... executive consultant (22 episodes, 2005-2007)
Romani Nadia ... assistant extras coordinator (22 episodes, 2005-2007)
Andrea Piria ... accountant / cashier (22 episodes, 2005-2007)
Luciano Tartaglia ... production accountant / location accountant / production accountant: IT (22 episodes, 2005-2007)
Diane Mullet ... historical consultant (20 episodes, 2005-2007)
Josh Conviser ... executive consultant (18 episodes, 2005-2007)
Gaia Marotta ... accommodation coordinator (18 episodes, 2005-2007)
Christian Giuliani ... script coordinator / production coordinating assistant / assistant production coordinator / script coordinator: Rome (15 episodes, 2005-2007)
Federica Durigon ... set production assistant (13 episodes, 2005-2007)
Charlotte Fontijn ... script supervisor (13 episodes, 2005-2007)
Barbara Bevacqua ... production assistant / set production assistant (12 episodes, 2005-2007)
Caroline O'Reilly ... script supervisor (12 episodes, 2005-2007)
Tommaso Arrighi ... office production assistant (12 episodes, 2005)
Kirk Balden ... title designer (12 episodes, 2005)
Roisin Carty ... dialogue coach / dialect coach (12 episodes, 2005)
Chiara Frosi ... set production assistant (12 episodes, 2005)
Andrew Hall ... title designer (12 episodes, 2005)
Marco Mattei ... location accountant / production accountant (12 episodes, 2005)
Cariddi McKinnon Nardulli ... script coordinator (12 episodes, 2005)
Andrea Pagani ... set production assistant (12 episodes, 2005)
Stefanie Schenk ... set dressing coordinator/estimator (12 episodes, 2005)
Angus Wall ... title designer (12 episodes, 2005)
Brad Waskewich ... title designer (12 episodes, 2005)
Willy Faso ... assistant production coordinator / production coordinating assistant (11 episodes, 2005-2007)
Jonathan Stamp ... historical consultant (11 episodes, 2005)
Giulia Guiducci ... production assistant (10 episodes, 2007)
Joanna Lovinger ... script coordinator / script coordinator: U.S. (10 episodes, 2007)
Karin Mercurio ... first assistant accountant / first production accountant assistant (10 episodes, 2007)
Andrea Tolomei ... data entry (10 episodes, 2007)
Wendy Jean Wilkins ... writers' assistant (10 episodes, 2007)
Giorgio Catalano ... production accountant (9 episodes, 2005-2007)
Valentina Testa ... payroll extras / assistant payroll clerk (9 episodes, 2007)
Franca Boccabella ... location accountant / location accountant: IT (8 episodes, 2005-2007)
Anna Cenciarelli ... payroll clerk (8 episodes, 2005-2007)
Simone Cialoni ... office production assistant (8 episodes, 2005-2007)
Gerrard Coffey ... production accountant assistant / first production accountant assistant (8 episodes, 2005-2007)
Luca D'Alberto ... office production assistant (8 episodes, 2005-2007)
Stefania Jacchia ... assistant payroll clerk (8 episodes, 2005-2007)
Dianne Jones ... dialogue coach (8 episodes, 2005-2007)
Carlotta Manzoli ... office key production assistant / key office production assistant (8 episodes, 2005-2007)
Vidya Ramsamooj ... assistant to producers / assistant to producer / assistant: Mr. Melfi (8 episodes, 2005-2007)
Federico Santangelo ... production secretary (8 episodes, 2005-2007)
Flavio De Simone ... cashier (8 episodes, 2005)
Marco Lupi ... craft service assistant (8 episodes, 2005)
Silvia Vascellari ... key set production assistant / set production assistant (8 episodes, 2005)
Marianna Clissa ... production assistant / set production assistant (7 episodes, 2005-2007)
Attilia de Mario Sartor ... nurse (7 episodes, 2005-2007)
Fausto Capozzi ... location accountant (7 episodes, 2005)
Guglielmo Cecconi ... office production assistant (7 episodes, 2005)
Dax A. Cuesta ... second production accountant assistant (7 episodes, 2005)
Nica Ferguson ... assistant to producers / assistant to producer (7 episodes, 2005)
Fleur Fontaine ... assistant to producers / assistant to producer (7 episodes, 2005)
Mario Ghinassi ... production secretary (7 episodes, 2005)
Alessandro Manni ... production secretary / office production assistant (7 episodes, 2005)
Michele Merlini ... production secretary (7 episodes, 2005)
Carla Maria Perrina ... payroll clerk (7 episodes, 2005)
Antonia Tammaro ... payroll clerk (7 episodes, 2005)
Eoghan Mahony ... story editor / executive story editor (7 episodes, 2007)
Mark McNeil ... armorer / armourer (7 episodes, 2007)
Marco De Luca ... additional production assistant (6 episodes, 2005-2007)
Elena Tiberi ... assistant cashier / second accountant assistant (6 episodes, 2005-2007)
Elvira Elisabet Veron ... set production assistant / production set production assistant / assistant: Mr. Pugini (6 episodes, 2005-2007)
Pasquale Donadio ... craft service assistant (6 episodes, 2005)
Gianni Santucci ... choreographer / craft service assistant (6 episodes, 2005)
Giorgio Di Lillo ... production assistant (6 episodes, 2007)
Sharon Alexander Richardson ... nurse (5 episodes, 2005)
Pasquale Avvisato ... armourer / armorer (5 episodes, 2005)
Germana Cutri ... assistant cashier (5 episodes, 2005)
Maham Mehrabi ... production assistant (5 episodes, 2005)
Melissa Stevens ... assistant to producers / assistant to producer (5 episodes, 2005)
Matteo Bardelli ... set production assistant (5 episodes, 2007)
Gianluca Gamberini ... set production assistant / additional set production assistant (5 episodes, 2007)
Valerio Pizzonia ... set production assistant (5 episodes, 2007)
Luca John Rosati ... set production assistant (5 episodes, 2007)
Stefano Francis Spelar ... production assistant (5 episodes, 2007)
Raffaello Vignoli ... production assistant (5 episodes, 2007)
Stefano Alunni ... set production assistant / production set production assistant (4 episodes, 2005)
Alberto Carmellini ... security (4 episodes, 2005)
Lorenzo Ceccarini ... film runner (4 episodes, 2005)
Marzia Coltellacci ... production assistant (4 episodes, 2007)
Surya Spadafina ... set production assistant (3 episodes, 2005-2007)
Nicola Bartolini ... set production assistant (3 episodes, 2005)
Viviana De Simone ... assistant script coordinator (3 episodes, 2005)
Gaia Di Medio ... set production assistant (3 episodes, 2005)
Marianna Gosio ... set production assistant (3 episodes, 2005)
Cort Kristensen ... assistant to producers (3 episodes, 2005)
Marc Manser ... assistant to producers (3 episodes, 2005)
Marcela Marambio ... assistant script coordinator (3 episodes, 2005)
Nicola Mazzei ... production staff (3 episodes, 2005)
Marco Monti ... set production assistant (3 episodes, 2005)
Alessandro Ruggeri ... office key production assistant (3 episodes, 2005)
Neil Swain ... dialogue coach (3 episodes, 2005)
Annemarie van de Mond ... script supervisor (3 episodes, 2005)
Stefania Monetti ... production assistant (3 episodes, 2007)
Camilla Pugini ... production assistant (3 episodes, 2007)
Nadia Romani ... assistant extras coordinator (2 episodes, 2005-2007)
Tommaso Colognese ... set production assistant (2 episodes, 2005)
Giuseppe Garasto ... stage (2 episodes, 2005)
Vincent Geluso ... set production assistant (2 episodes, 2005)
Laura Greco ... production assistant (2 episodes, 2005)
Nata More ... set production assistant (2 episodes, 2005)
Giampiero Pelusi ... set production assistant (2 episodes, 2005)
Fausto Petronzio ... office production assistant (2 episodes, 2005)
Mark Reynolds ... armorer (2 episodes, 2005)
Jerico Rinaldi ... craft service assistant (2 episodes, 2005)
Laura Saurini ... production assistant (2 episodes, 2005)
Alessia Silvetti ... set production assistant (2 episodes, 2005)
Eleonora Baldwin ... additional dialogue coach (2 episodes, 2007)
Simona De Angelis ... production assistant (2 episodes, 2007)
Diane Jones ... dialogue coach (2 episodes, 2007)
Elena Santamaria ... production assistant (2 episodes, 2007)
Ginevra Crescenzi ... artist production assistant (1 episode, 2005)
Alessandra Fortuna ... set production assistant (1 episode, 2005)
Giorgio Antonini ... sword master (1 episode, 2007)
Jonathan Deman ... set production assistant (1 episode, 2007)
Chris Johnston ... writer's production assistant (1 episode, 2007)
Marilena La Ferrara ... first production accountant assistant (1 episode, 2007)
Maurizio Lurci ... assistant location facilities (1 episode, 2007)
Tommaso Maracci ... office production assistant (1 episode, 2007)
Luigi Marzullo ... assistant location facilities (1 episode, 2007)
Roberta Munafo ... assistant payroll clerk (1 episode, 2007)
Marco Orsini ... office production assistant (1 episode, 2007)
Andrea Satriani ... assistant location facilities (1 episode, 2007)
Paolo Sciarretta ... assistant location facilities (1 episode, 2007)
Paolo Antonini ... assistant sword master (unknown episodes)
Carlo Antonioni ... horse master (unknown episodes)
Billy Budd ... military advisor (unknown episodes)
Massimo Ciaraglia ... weapons assistant (unknown episodes)
Giampaolo Grassi ... key leather department (unknown episodes)
Paula Jack ... dialogue coach: second unit (unknown episodes)
Michele Jerace ... assistant horse master (unknown episodes)
Gianni Marini ... assistant horse master (unknown episodes)
Nico Toffoli ... martial arts crew (unknown episodes)
Tatiana Basili ... assistant extras coordinator (uncredited) (17 episodes, 2005-2007)
Nonie L. Robinson ... director drama development (uncredited) (12 episodes, 2005)
Ilaria Braghese ... intern (uncredited) (4 episodes, 2007)
Gregory J. Rossi ... production assistant (uncredited) (3 episodes, 2005)
Luca Fortunato Asquini ... marine coordination (uncredited) (2 episodes, 2005)

Series Thanks 

Silke Matzpohl ... special thanks: for support (1 episode, 2005)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed