Edit
Frankenstein (TV Mini-Series 2004– ) Poster

(2004– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Kevin Connor ... (2 episodes, 2004)

Series Writing Credits (WGA)  

Mark Kruger ... (teleplay) (2 episodes, 2004)
Mary Shelley ... (book) (2 episodes, 2004)

Series Cast  

...  The Creature 2 episodes, 2004
...  Viktor Frankenstein 2 episodes, 2004
Nicole Lewis ...  Elizabeth Frankenstein 2 episodes, 2004
...  Caroline Frankenstein 2 episodes, 2004
...  Justine 2 episodes, 2004
...  Captain Walton 2 episodes, 2004
...  Professor Waldman 2 episodes, 2004
...  William Frankenstein 2 episodes, 2004
Edita Borsova ...  Agatha 2 episodes, 2004
...  Felix 2 episodes, 2004
...  Eva 2 episodes, 2004
Tomas Mastalir ...  Lieutenant 2 episodes, 2004
Gordon Catlin ...  Father Beaufort 2 episodes, 2004
Andrej Hryc ...  Magistrate 2 episodes, 2004
Sonny Brown ...  Young Victor 2 episodes, 2004
...  Professor Krempe 2 episodes, 2004
Vladimir Cerny ...  Master Crewman 2 episodes, 2004
...  Kirwin 2 episodes, 2004
Lianna Bamberg ...  Young Elizabeth 2 episodes, 2004
Samo Chrtan ...  Young Henry 2 episodes, 2004
...  Chief Justice 2 episodes, 2004
...  Clerval 2 episodes, 2004
Roger La Page ...  Dr. Vandenberg 2 episodes, 2004
Peter Rasev ...  Landlord 2 episodes, 2004
Peter Simun ...  Father Francis 2 episodes, 2004
Igor Hrabinský ...  Priest 2 episodes, 2004
Lacoe Kerata ...  Innkeeper 2 episodes, 2004
Milan Bahúl ...  Farmer 2 episodes, 2004
...  Frederick 2 episodes, 2004
Jim Libby ...  Young Crewman 2 episodes, 2004
Peter Bzdúch ...  Graverobber #1 2 episodes, 2004
Vladimír Hajdu ...  Graverobber #2 2 episodes, 2004
Stano Slovák ...  Peasant #1 2 episodes, 2004
...  Peasant #2 2 episodes, 2004
Anna Hulmanova ...  Farmer's Wife 2 episodes, 2004
Gabika Birova ...  Timid Servant 2 episodes, 2004
Frantisek Trochta ...  Officer #1 2 episodes, 2004
Dado Nagy ...  Officer #2 2 episodes, 2004
Mark Jax ...  Victor Frankenstein's Father 2 episodes, 2004
...  Man blind who plays violin 2 episodes, 2004
...  Henry 2 episodes, 2004

Series Art Department 

Tomas Bakocka ... swing gang (2 episodes, 2004)
Tomas Berka ... construction coordinator (2 episodes, 2004)
Peter Cuvarsky ... greensman (2 episodes, 2004)
Sylvain Despretz ... storyboard artist (2 episodes, 2004)
Milan Jaycay ... props: second unit (2 episodes, 2004)
Peter Juhász ... lead man (2 episodes, 2004)
Juraj Kriha ... set dresser (2 episodes, 2004)
Lubomir Ondrus ... draftsman (2 episodes, 2004)
Igor Pavlovic ... swing gang (2 episodes, 2004)
Martin Ragala ... props: second unit (2 episodes, 2004)
Jana Rostasova ... draftswoman (2 episodes, 2004)
Ivan Varinsky ... construction buyer (2 episodes, 2004)
Dalibor Vasica ... construction foreman (2 episodes, 2004)
Geanina Vasilescu ... assistant art director (2 episodes, 2004)
Jan Ziska ... swing gang (2 episodes, 2004)

Series Art Direction by 

Viera Dandova ... (2 episodes, 2004)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Réka Belsô ... second second assistant director (2 episodes, 2004)
Brano Binda ... first assistant director (2 episodes, 2004)
Michelangelo Csaba Bolla ... first assistant director (2 episodes, 2004)
Miro Gábor ... second unit director (2 episodes, 2004)
Peter Palka ... second assistant director (2 episodes, 2004)
Lukas Zednikovic ... second assistant director (2 episodes, 2004)

Series Camera and Electrical Department 

Stefan Bucka ... first assistant camera: second unit (2 episodes, 2004)
Ivan Fabo ... electrician (2 episodes, 2004)
Viktor Fancovic ... first assistant camera: second camera (2 episodes, 2004)
Rasto Gore ... best boy electric (2 episodes, 2004)
Miro Gábor ... cinematographer: second unit (2 episodes, 2004)
Roman Hloben ... electrician (2 episodes, 2004)
Peter Hyks ... camera operator: second camera (2 episodes, 2004)
Rasto Janosik ... electrician (2 episodes, 2004)
Ladislav Janostak ... camera loader (2 episodes, 2004)
Tomas Juricek ... camera operator: second camera (2 episodes, 2004)
Samir Kadric ... rigging best boy (2 episodes, 2004)
Jeff Levy ... chief lighting technician (2 episodes, 2004)
Julius Liebenberger ... second assistant camera (2 episodes, 2004)
Peter Ochaba ... electrician (2 episodes, 2004)
Miroslav Sarlej ... generator operator (2 episodes, 2004)
Zdeno Seman ... grip: second unit (2 episodes, 2004)
Jan Skerda ... grip / key grip: second unit (2 episodes, 2004)
Miroslav Skultety ... electrician (2 episodes, 2004)
Stanislav Supek ... electrician: second unit (2 episodes, 2004)
Joseph Takacs ... first assistant camera (2 episodes, 2004)
Emil Tardík ... best boy grip (2 episodes, 2004)
Lubomir Velicky ... generator operator (2 episodes, 2004)
Tony Whitman ... key grip (2 episodes, 2004)
Ken Woroner ... still photographer (2 episodes, 2004)
Peter Zalubel ... second assistant camera: second unit (2 episodes, 2004)
Jozef Zeman ... dolly grip (2 episodes, 2004)
Rasto Zrnek ... second assistant camera: second camera (2 episodes, 2004)

Series Casting By 

Gillian Hawser ... (2 episodes, 2004)
Matthew Lessall ... (2 episodes, 2004)
Lenka Stefankovicova ... (2 episodes, 2004)

Series Cinematography by 

Alan Caso ... (2 episodes, 2004)

Series Music by 

Roger Bellon ... (2 episodes, 2004)

Series Costume and Wardrobe Department 

Jana Janková ... on-set costumer (2 episodes, 2004)
Renata Kerulová ... on-set costumer / wardrobe: second unit (2 episodes, 2004)
Borys Mecele ... tailor (2 episodes, 2004)
Darina Suranová ... costume supervisor (2 episodes, 2004)

Series Costume Design by 

Barbara Lane ... (2 episodes, 2004)

Series Film Editing by 

Jennifer Jean Cacavas ... (2 episodes, 2004)

Series Editorial Department 

Todd Dusenbury ... dailies colorist (2 episodes, 2004)
Charlotte Grau ... colorist (2 episodes, 2004)
Thomas A. Krueger ... assistant editor (2 episodes, 2004)
Jan Popiden ... assistant editor (2 episodes, 2004)
Frank Sharp ... post-production coordinator (2 episodes, 2004)
Jeremy Sherlick ... assistant editor (2 episodes, 2004)

Series Location Management 

Vladimir Burianek ... assistant location manager (2 episodes, 2004)
Pavel Cizek ... assistant location manager (2 episodes, 2004)
Milan Hulik ... location manager (2 episodes, 2004)
Vlado Magal ... assistant location manager (2 episodes, 2004)

Series Makeup Department 

Christopher Burdett ... creature effects designer (2 episodes, 2004)
Jason Collins ... supervisor: Almost Human (2 episodes, 2004)
Gabriel De Cunto ... special makeup effects department head (2 episodes, 2004)
Beatrix Dollingerova ... key makeup artist (2 episodes, 2004)
Robert Hall ... special makeup designer: Almost Human (2 episodes, 2004)
Katka Horska ... assistant hair stylist / assistant makeup artist (2 episodes, 2004)
Martin Jankovic ... assistant makeup artist / makeup artist: second unit (2 episodes, 2004)
Ludka Kovacikova ... second hair stylist (2 episodes, 2004)
Maria Lojanova ... second makeup artist (2 episodes, 2004)
Debbie Mezera ... office manager: Almost Human Inc (2 episodes, 2004)
Viera Rajtárová ... assistant hair stylist (2 episodes, 2004)
Megan Tanner ... makeup artist: Luke Goss (2 episodes, 2004)
Stefania Zarecka ... key hair stylist (2 episodes, 2004)

Series Other crew 

Dara Brewer ... account manager (2 episodes, 2004)
Matt Fitzsimons ... production executive (2 episodes, 2004)
Michael Frayeh ... first assistant accountant (2 episodes, 2004)
John Frick ... post-production accountant (2 episodes, 2004)
Rudolf Fricman ... accountant: Slovakia (2 episodes, 2004)
Jana Garajova ... assistant to producers (2 episodes, 2004)
Karin Grofova ... assistant: Luke Goss (2 episodes, 2004)
Bill Jacks ... staff production associate (2 episodes, 2004)
Veronika Keracikova ... production secretary (2 episodes, 2004)
Juraj Kralik ... assistant accountant: Slovakia (2 episodes, 2004)
Rasto Kuril ... set production assistant (2 episodes, 2004)
Einar Loftesnes ... coordinator Norway (2 episodes, 2004)
Marek Mackovic ... key production assistant (2 episodes, 2004)
Dusan Majtas ... dog wrangler (2 episodes, 2004)
Maeve Mannion ... production accountant (2 episodes, 2004)
Juraj Molnár ... production assistant: set (2 episodes, 2004)
Juraj Ocenas ... armorer (2 episodes, 2004)
Silvia Panakova ... assistant production coordinator (2 episodes, 2004)
Robert Pfeffer ... production accounting manager (2 episodes, 2004)
Marek Pospech ... dog wrangler (2 episodes, 2004)
Laura Sivakova ... script supervisor (2 episodes, 2004)
Jana Sukenikova ... script supervisor: second unit (2 episodes, 2004)
Stefan Sulo ... set production assistant (2 episodes, 2004)
Richard 'Yogi' Vadovic ... office production assistant (2 episodes, 2004)
Steven Weigle ... development assistant (2 episodes, 2004)
Tami Wineberg ... unit publicist (2 episodes, 2004)
Dale Wyatt ... dialogue coach (2 episodes, 2004)

Series Music Department 

Carl Sealove ... music editor (2 episodes, 2004)

Series Produced by 

Kevin Bocarde ... supervising producer (2 episodes, 2004)
H. Daniel Gross ... co-executive producer (2 episodes, 2004)
Robert A. Halmi ... executive producer (2 episodes, 2004)
Roger La Page ... co-producer (2 episodes, 2004)
Larry Levinson ... executive producer (2 episodes, 2004)
Nick Lombardo ... co-executive producer (2 episodes, 2004)
Michael Moran ... co-executive producer (2 episodes, 2004)
Therese Ryan ... co-executive producer (2 episodes, 2004)
Steven Squillante ... co-executive producer (2 episodes, 2004)
James Wilberger ... producer (2 episodes, 2004)
Lars Erik Ørgersen ... line producer: Norway (2 episodes, 2004)

Series Production Design by 

Jonathan A. Carlson ... (2 episodes, 2004)

Series Production Management 

Amy Chance ... production supervisor (2 episodes, 2004)
Norma Kleinová ... production manager: Norway (2 episodes, 2004)
Pearl A. Lucero ... assistant production manager (2 episodes, 2004)
Richard Morain ... post-production supervisor (2 episodes, 2004)
Marian Postihac ... production manager: Slovakia (2 episodes, 2004)
Tony Roman ... post-production supervisor (2 episodes, 2004)
Therese Ryan ... executive in charge of production (2 episodes, 2004)

Series Set Decoration by 

Stano Mozny ... (1 episode, 2004)

Series Sound Department 

Roberto Dominguez Alegria ... foley mixer (2 episodes, 2004)
Vladislav Boyadjiev ... ProTools engineer (2 episodes, 2004)
John Brasher ... sound mixer (2 episodes, 2004)
Jason Brennan ... sound engineer (2 episodes, 2004)
Lorita de la Cerna ... adr mixer (2 episodes, 2004)
Paul J. Diller ... sound effects editor (2 episodes, 2004)
Mark Ettel ... re-recording mixer / sound effects mixer (2 episodes, 2004)
Eric Hoeschen ... foley artist (2 episodes, 2004)
David Lynch ... sound effects editor (2 episodes, 2004)
Rick MacLane ... sound engineer (2 episodes, 2004)
Juraj Oravec ... boom operator (2 episodes, 2004)
Peter Polak ... boom operator (2 episodes, 2004)
Paul Ratajczak ... sound mixer (2 episodes, 2004)
Trevor Sperry ... adr mixer (2 episodes, 2004)
Marco Streccioni ... sound engineer (2 episodes, 2004)
Otis Van Osten ... sound effects designer / sound supervisor (2 episodes, 2004)
Boyadjiev Vladislav ... sound assistant (2 episodes, 2004)
Michael Wetherwax ... dialogue editor (2 episodes, 2004)
Kenneth Young ... sound effects editor (2 episodes, 2004)

Series Special Effects by 

Tissi Brandhofer ... special effects supervisor (2 episodes, 2004)
Scotty Fields ... lab technician: Almost Human (2 episodes, 2004)
Milan Rakicky ... special effects assistant (2 episodes, 2004)
Suli Rakicky ... special effects (2 episodes, 2004)
Jozef Taptik ... special effects: second unit (2 episodes, 2004)

Series Stunts 

Marek Borik ... stunts (2 episodes, 2004)
Tomas Celec ... stunt double (2 episodes, 2004)
Monika Fiserova ... stunt coordinator (2 episodes, 2004)
Vladimir 'Furdo' Furdik ... stunt coordinator (2 episodes, 2004)
Stefan Gal ... stunt driver (2 episodes, 2004)
Michaela Hornanska ... stunt double (2 episodes, 2004)
Marek Horvath ... stunts (2 episodes, 2004)
Roman Jankovic ... stunts (2 episodes, 2004)
Miroslav Kadlecik ... stunt double (2 episodes, 2004)
Branislav Martinak ... stunts (2 episodes, 2004)
Lubomir Misak ... stunt rigger / stunts (2 episodes, 2004)
Dusan Prvy ... stunt double (2 episodes, 2004)
Michael Sandala ... stunts (2 episodes, 2004)

Series Transportation Department 

Viliam Richter ... transportation coordinator (2 episodes, 2004)
Martin Stubniak ... transportation captain (2 episodes, 2004)

Series Visual Effects by 

Roland Friedrich ... Flame artist (2 episodes, 2004)
Miro Gal ... Flame artist (2 episodes, 2004)
Helena Keslova ... Flame artist (2 episodes, 2004)
Vít Komrzý ... visual effects coordinator (2 episodes, 2004)
Viktor Muller ... visual effects supervisor (2 episodes, 2004)
Peter Nemec ... Flame artist (2 episodes, 2004)
Jiri Stamfest ... matte painter (2 episodes, 2004)
Jan Vseticek ... visual effects producer (2 episodes, 2004)
David Vána ... Flame artist / visual effects supervisor (2 episodes, 2004)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page