Edit
Danny Deckchair (2003) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Jeff Balsmeyer

Writing Credits  

Jeff Balsmeyer ... (written by)
 
Lizzie Bryant ... (additional dialogue) and
Tim Gooding ... (additional dialogue)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Rhys Ifans ... Danny Morgan
Miranda Otto ... Glenda Lake
Justine Clarke ... Trudy Dunphy
Rhys Muldoon ... Sandy Upman
John Batchelor ... Pete
Alan Flower ... Ray Vitali
Julie Wood Julie Wood ... Kate (as Jules Sobotta)
Brian Langsworth Brian Langsworth ... Real Estate Agent
Steve Rassios Steve Rassios ... Real Estate Agent (as Steven Rassios)
Madeleine James Madeleine James ... Real Estate Woman
Jane Ruggiero Jane Ruggiero ... Donna
Gina Bortolin Gina Bortolin ... Helen Costas
Duncan Young Duncan Young ... Phil Stubbs
Garrie Scott Garrie Scott ... Party Shop Assistant
Richard Johnson Richard Johnson ... Passerby
Dina Gillespie ... Kaz
Rod Zuanic ... Bob
Ross Perrelli Ross Perrelli ... Young Bobby (as Ross Pirrelli)
Victoria Nucifora Victoria Nucifora ... Young Lisa
Gyton Grantley ... Stuey
Amie McKenna Amie McKenna ... Tina
Colin Angus Colin Angus ... Elderly Neighbour (as Colin Agnus)
Yanna Black Yanna Black ... Police Operator
Maeve Byrne Maeve Byrne ... Police Operator
Peter Eyers Peter Eyers ... Police Operator
Victoria Karozis Victoria Karozis ... Police Officer
Paul Wilson Paul Wilson ... Air Traffic Controller
Danny Nash Danny Nash ... Air Traffic Controller
Keith Agius Keith Agius ... Police Officer
Andrew Crabbe Andrew Crabbe ... Reporter - Kevin
Richard Healy Richard Healy ... Reporter - Wiry
Sean McKenzie Sean McKenzie ... Reporter - Matt
Peter Cook Peter Cook ... Reporter - Troy
Anthony Phelan Anthony Phelan ... Jim Craig
Nadia Townsend ... Linda Craig
Alex Mann Alex Mann ... Sandra Craig
Maggie Dence ... Meredith Butcher
Frank Magree ... Sergeant Dave
Peter Fisher Peter Fisher ... Fire Captain Robbo
Jack Carty Jack Carty ... UFO Teenager
Michelle Boyle Michelle Boyle ... Louella
Phillip Monoghan Phillip Monoghan ... Fireman (as Phillip Monaghan)
Jane Beddows Jane Beddows ... Regina Carter
Jasmina Singh Jasmina Singh ... Indian Sister
Rajpreet Singh Rajpreet Singh ... Indian Sister
Paviterjeet Singh Paviterjeet Singh ... Indian Sister
Michelle Collins Michelle Collins ... Checkout Lady
Lester Morris Lester Morris ... Mr. Potts
Shar Grover Shar Grover ... Bus Stop Woman
Jeanette Cronin ... Maggie Pike
Nick Holland Nick Holland ... In the Morning Presenter (as Nicholas Holland)
Marie Patane Marie Patane ... In the Morning Presenter
Stephen Holt Stephen Holt ... Nobbie Furco
Angus King Angus King ... Darren Kehole
Simon Mills Simon Mills ... Old Codger
Tassa Behan Tassa Behan ... Teenager
Karen Pang ... Sonya Tims
Kathryn Dagher Kathryn Dagher ... Debby Lleyton
Michael Barnacoat Michael Barnacoat ... Dick Lleyton
Martin Lewis Martin Lewis ... Macadamia Ball Man
Rohan Seinor Rohan Seinor ... Macadamia Ball Man
Guy Leslie Guy Leslie ... Brownie
Nino Alessi Nino Alessi ... Wazza
Todd Hodgson Todd Hodgson ... Simo
Dane Carson Dane Carson ... Newsreader
Amanda Wenban Amanda Wenban ... Newsreader
Julia Zemiro ... Effusive Woman
Lloyd Thomas Lloyd Thomas ... Reporter
Stephen Hobb Stephen Hobb ... Polesitter
Warwick Moss Warwick Moss ... Wing Commander Matthews
Ken Porter Ken Porter ... Howard the Boss
Owen Buik Owen Buik ... Cement Man
David McCubbin David McCubbin ... News Director
Serge Cockburn Serge Cockburn ... Max Pike
William David Thompson William David Thompson ... John Purchie
Pam Singh Pam Singh ... Indian Mother
Leanna Brockenshire Leanna Brockenshire ... Aus 11 Receptionist (as Leanne Brockenshire)
Paul Eden Paul Eden ... Aus 11 Cameraman
Peter Franks Peter Franks ... Helicopter Pilot
Leon Fryer Leon Fryer ... Reporter
Rest of cast listed alphabetically:
Janet Edwards ... Principal Nail Artist (uncredited)
Shannon Levin Shannon Levin ... Police Officer (uncredited)
Hamish Roxburgh ... Pilot (uncredited)
Dale Sinden Dale Sinden ... News Cameraman (uncredited)

Produced by 

Howard Baldwin ... executive producer
Karen Elise Baldwin ... executive producer (as Karen Baldwin)
Lizzie Bryant ... co-producer
Carol Hughes ... executive producer
William J. Immerman ... executive producer
Andrew Mason ... producer
Amber Naismith ... line producer

Music by 

David Donaldson
Steve Roche
Janet Roddick

Cinematography by 

Martin McGrath ... director of photography

Film Editing by 

Suresh Ayyar

Casting By 

Ann Robinson

Production Design by 

Kim Buddee

Art Direction by 

Laurie Faen

Set Decoration by 

Rebecca Cohen

Costume Design by 

Emily Seresin

Makeup Department 

Kylie Clarke ... wig maker
Donna Kennedy ... additional makeup artist
Stephanie Larman ... hair stylist supervisor / makeup supervisor
Suzanne Meaney ... hair stylist / makeup artist
Sheldon Wade ... hair stylist / makeup artist
Nadine Wilkie ... hair stylist / makeup artist

Production Management 

Lorelle Adamson ... production manager
Gordon Andersen ... assistant unit manager / unit manager: second unit
Bronwyn Gerathy ... post-production supervisor
Cameron Wintour ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Adam Blaiklock ... second unit director
Sam Long ... second assistant director: second unit
Scott Lovelock ... third assistant director
Noni Roy ... second assistant director
Julian Ryan ... first assistant director: second unit
Chris Webb ... first assistant director

Art Department 

Kerry Audsley ... location set finisher
Peter Bellew ... carpenter
Tony Blair ... location set finisher
Adrian Britnell ... art department stand-by: second unit
Frances Buddee ... assistant art director
Nicholas Burton ... set finisher
Marcus Dwyer ... art department runner
Marianne Evans ... art department coordinator
Beth Garswood ... graphic artist
Bill Goodes ... props buyer
Alar Hordern ... greens assistant
Peter Hordern ... greensman
John Jenkinson ... construction manager
Peter Kodicek ... assistant stand-by props
Jeffrey Madden ... carpenter
Robert Moxham ... stand-by props
Peter Pound ... storyboard artist
Mark Sullivan ... location construction manager
David Tier ... art department runner
Bill Undery ... scenic artist
Kerrie Van Lambaart ... set dresser
Kate Hunter Walker ... props buyer
Robert Wood ... set dresser

Sound Department 

Glenn Butler ... mix assistant
Andy Duncan ... boom operator
Gary Hamden ... cableman / second boom operator
Sonal Joshi ... additional sound editor
Adrian Medhurst ... foley artist
Nada Mikas ... dialogue editor
Jo Mion ... sound effects editor
Linda Murdoch ... additional sound editor
Bronwyn Murphy ... assistant sound editor
John O'Connell ... sound recordist: second unit
Ben Osmo ... sound recordist
Julie Pearce ... adr engineer
Andrew Plain ... supervising sound editor
Emily Reynolds ... assistant sound editor
John Simpson ... foley artist
Robert Sullivan ... sound mixer
Lidia Tamplenizza ... dialogue editor
Bill Walker ... sound mix liaison: Atlab Australia
Mark Ward ... sound effects editor
Andy Wright ... adr engineer
Tony Young ... foley recordist

Special Effects by 

Tom Davies ... special effects coordinator
Lloyd Finnemore ... special effects technician
Cat Hart ... special effects technician (as Cath Hart)
Tad Pride ... special effects supervisor
Dougal Thompson ... special effects technician

Visual Effects by 

Tim Baier ... senior compositor: Fuel International
Jason Bath ... visual effects producer: Fuel International
Jason Billington ... assistant compositor: Fuel International
Kent Boswell ... visual effects production manager: Fuel International
Dexter Davey ... additional compositor: Pulse FX
Chris Davies ... compositor: Fuel International
Joe Farrell ... flame compositor: Fuel International
Ghita Fiorelli ... additional compositor: Pulse FX
Mark Harmon ... digital color grader: Animal Logic Film / opticals: Animal Logic Film
Andrew Hellen ... computer graphics supervisor: Fuel International
Howard Hill ... systems administrator: Fuel International
Stefan Litterini ... senior computer graphic artist: Fuel International
Simon Maddison ... computer graphics supervisor: Fuel International
Steve Matson ... senior compositor: Fuel International
Dave Morley ... visual effects supervisor: Fuel International
Rebecca Murphy ... visual effects editor
David Nelson ... matte painter: Fuel International
Robert Nicol ... additional compositor: Pulse FX (as Rob Nicol)
Jongsu Oh ... computer graphics artist: Fuel International
Jamie Wood ... compositor: Fuel International

Stunts 

Marky Lee Campbell ... stunt performer
Nash Edgerton ... stunt performer
Tony Lynch ... assistant stunt coordinator
Rocky McDonald ... stunt coordinator
Chris Mitchell ... stunt performer
Brett Praed ... stunt performer
Cathy Small ... stunt performer (as Cathie Small)
Gordon Waddell ... safety supervisor
Avril Wynne ... stunt performer
Nash Edgerton ... stunt double: Rhys Ifans (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Justin Brickle ... director of photography: second unit
Ashleigh Carter ... Steadicam assistant / camera assistant: second camera
Damian Church ... clapper loader: second unit
Terry Cook ... grip: second unit
Brett Cooper ... best boy: second unit
Paul Fotofili ... electrician
Bradley Galgon ... electrician
Mark Goellnicht ... camera operator: second camera / steadicam operator
David Griffiths ... assistant grip / assistant grip: second unit
Adam Hunter ... electrician / gaffer: second unit
Matt Inglis ... best boy
Daniel Janjic ... focus puller: second unit
Glen Jones ... electrician
Miles Jones ... gaffer
Brett Marks ... key grip
Margie McClymont ... focus puller
Peter McDougall ... underwater camera operator (as Peter Macdougall)
Paul Murphy ... assistant grip
Paul Ree ... camera operator: video
Shane Sparkes ... camera operator: sky helmet camera
Ivan Tatarovic ... best boy grip
Lisa Tomasetti ... still photographer
Louise Williams ... clapper loader
Marc Windon ... video split operator
Steve Byron ... additional focus puller: "b" camera (uncredited)
Ashleigh Carter ... Steadicam operator (uncredited)
Toby Watson ... clapper loader: second unit (uncredited)

Casting Department 

Jane Dawkins ... extras casting
Rom Murphy ... extras casting assistant
Veronica Taylor ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Hasu Opa Clark ... costume buyer
Nina Edwards ... costume buyer / costume supervisor
Cassandra Huxley ... additional costume assistant
Cappi Ireland ... costume supervisor
Manuela Masoch ... additional costume assistant
Abbie Mawhinney ... costume assistant
Sam Perkins ... key costume stand-by
Sheryl Pilkinton ... costume cutter
Sally Steele ... costumer
Carolyn Wells ... costume stand-by

Editorial Department 

Kerri Aungle ... negative cutter: Negative Cutting Services, Australia
Al Hansen ... digital colorist
Tony Manning ... film grader
Antonio Mestres ... assistant editor
Rebecca Murphy ... assistant editor
Matthew Ozerski ... editing assistant
Damon Parry ... telecine operator: Video 8
Danny Tait ... additional editor

Location Management 

Kate Evans ... location production assistant
Peter Harris ... location manager
Colin McDougall ... location scout
Annelies Norland ... location manager: Sydney

Music Department 

Clare Cooper ... musician: harp
Peter Daly ... musician: viola
Anthony Donaldson ... musician: percussion
David Donaldson ... original score performer
Chris Gough ... music supervisor: Mana Music
Mike Hedges ... music mixer: The Film Unit
Jeff Henderson ... musician: saxophone
Simon Leadley ... music editor
Andreas Lepper ... musician: percussion
David Long ... musician: guitars
Chris O'Connor ... musician: drums
Tonia Pearson ... music consultant
Steve Roche ... original score performer
Janet Roddick ... original score performer
Tim Ryan ... music editor

Script and Continuity Department 

Lizzie Bryant ... script editor
Kristina Ceyton ... continuity: second unit
Sophie Fabbri-Jackson ... script supervisor
Tim Gooding ... script consultant
Tony McNamara ... script consultant
Joan Sauers ... script editor

Transportation Department 

Mark McKinley ... assistant vehicle coordinator
Tim Parry ... vehicle coordinator

Additional Crew 

Tony Anderson ... unit assistant
Zac Astill ... unit assistant
Phil Bird ... consultant: parasailing
Phil Calloway ... unit assistant
Anthony Cogin ... adr loop group (as Tony Cogin)
Emma Cohen ... nurse: second unit
Ben Coleman ... unit assistant
Claire Crowther ... dialogue coach
Sophie Dick ... production coordinator: second unit
Kirsten Feddersen ... livestock
Peter Franks ... helicopter pilot
Cathy Grace ... production assistant: City Productions
Sam Hall ... production secretary
Michele Harrowell ... post-production accountant
Graham Hill ... parachute consultant
Hilton Howson ... production runner
Jennifer Huang ... business affairs: Cobalt Media Group
Pauly J ... production runner: second unit (as Paul Johannessen)
Carolyn Jones ... production accountant
Nate Jones ... production assistant: City Productions (as Nathan Jones)
Brad Kennerley ... office runner
Eugenia Kolivos ... production legal: Blake Dawson Waldron, Sydney
Angela Lenn ... production legal: Blake Dawson Waldron, Sydney
Belinda Lowson ... assistant accountant
Stephen Mason ... production legal: Blake Dawson Waldron, Sydney
Anna McDonnell ... assistant production coordinator
Michael Nation ... caterer: Kollage
Myles Nestel ... business affairs: Cobalt Media Group
Tonia Pearson ... assistant: Andrew Mason
Felix Reitin ... unit assistant (as Felix Reiten)
Suzanne Richards ... nurse
Greg Robinson ... safety officer: second unit
Hamish Roxburgh ... on-set production assistant
Gloria D. Ruiz ... general counsel: Crusader Entertainment (as Gloria Ruiz)
Ian Russell ... lab liaison: Atlab Australia
Raj Ryan ... voice
Rick Schweikert ... high definition mastering: Frame Set & Motion / video mastering: Frame Set & Motion
Felicity Scott ... production coordinator
Fiona Searson ... publicist
Zeynep Selcuk ... assistant to cast
Matthew Sincock ... unit assistant: second unit
Greg Sitkowska ... parachute consultant
Joshua Smith ... unit assistant: second unit
Ben Tapscott ... trade assistant
Simon Whiteley ... title designer: Animal Logic Film
Lana Williams ... safety officer: second unit
Mark Wood ... accounts assistant
Leah Wright ... liaison: base office

Thanks 

Che Blaiklock ... special thanks
Tessa Blaiklock ... special thanks
Greg Coote ... special thanks
Lynn-Maree Danzey ... special thanks
Kate Richter Green ... special thanks (as Kate Richter)
Jay Heit ... special thanks
Ian Hutchinson ... special thanks
Grace Lee ... special thanks
Jackie Levine ... special thanks
Toby Martin ... special thanks
Michael Maxtone-Smith ... special thanks
Martin McCourt ... special thanks
Brett Oaten ... special thanks
Hal Sadoff ... special thanks
Ian Singleton-Loaney ... special thanks
Tom Strickler ... special thanks
Bernard Traynor ... special thanks
William Watkins ... special thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed