Poster

xXx: State of the Union ()


Reference View | Change View


Darius Stone, a new agent in the xXx program, is sent to Washington, D.C. to stop a coup attempt against the President of the United States.

Director:
Award:
Reviews:

Photos and Videos

Complete, Cast awaiting verification

Edit
...
General George Deckert
...
Agent Augustus Eugene Gibbons
...
Darius Stone / XXX
...
Agent Kyle Christopher Steele
...
Zeke
...
President James Sanford
Michael Roof ...
Agent Toby Lee Shavers
...
Charlie Mayweather
...
Lola Jackson
...
Lt. Alabama 'Bama' Cobb (as John G. Connolly)
...
Agent Meadows (as Ramón De Ocampo)
...
Bull
Michael Don Evans ...
Conductor
...
Agent
...
General Jack Pettibone
...
Farmhand
...
Young Agent
...
Baptist Preacher
...
Uptight Businessman
Paul Collins ...
NSA Director Bill Brody
...
Field Reporter at Fire
...
Police Captain Davis
Lance Baldwin ...
Sharpshooter
...
Newscaster
Glen Walker ...
Newscaster
Leyna Nguyen ...
Newscaster
...
Field Reporter
...
Field Reporter
...
Field Reporter
...
Guard
...
Webster
...
Maurice
...
Liebo
Dave Kennedy ...
Funeral Commander
Rene Ibarra ...
Casket Detail Commander
Sarah Mack ...
Presidential Aide
Jared Chandler ...
Firing Team Commander
Samantha Tyler ...
Corvette Girl
Gavin Lindsay Goode ...
SWAT Officer
...
Soldier
Travis Hinson ...
Tank Gunner
Rest of cast listed alphabetically:
...
Secret Service Agent (uncredited)
Robert Alonzo ...
Guard (uncredited)
Yoshi Ando ...
Zeke's Thief (uncredited)
...
Marine (uncredited)
...
Marine (uncredited)
...
Bama Commando #8 (uncredited)
Toby Bronson ...
Tank Commander (uncredited)
...
Undercover Agent (uncredited)
...
Man in Air Force Trench Coat (uncredited)
...
Congressman (uncredited)
...
Marine (uncredited)
Steve Carson ...
Prisoner (uncredited)
...
Waitress at Elwood Diner (uncredited)
...
Marine (uncredited)
Eos Chater ...
String Quartet (uncredited)
...
Inmate 4425 (uncredited)
Baldwin Chiu ...
Navy Officer (uncredited)
Maurice Colvin ...
Marine (uncredited)
...
Press Camera Man (uncredited)
...
SWAT #2 (uncredited)
...
Congressional Delegation (uncredited)
Chucky Currie ...
Man (uncredited)
...
Ballroom Socialite (uncredited)
Tania Davis ...
String Quartet (uncredited)
...
World Leader (uncredited)
...
Military Prisoner #3449 (uncredited)
Haylie Ecker ...
String Quartet (uncredited)
Larry Feurzeig ...
Marine (uncredited)
...
Navy Captain (uncredited)
...
Soldier (uncredited)
Dan Gilman ...
Captured Commando (uncredited)
Joss Gomez ...
Zeke's Thief (uncredited)
...
SWAT Team Leader (uncredited)
...
U.S. Marine (uncredited)
...
SWAT (uncredited)
...
Senator (uncredited)
Courtney Mykelle Howard ...
Chop Shop Blonde (uncredited)
...
News Anchor (uncredited)
...
Bama Boy (uncredited)
...
Ambassador (uncredited)
...
Ambassador (uncredited)
...
Marine (uncredited)
...
Marine (uncredited)
T. Alloy Langenfeld ...
Capitol Hill Suit (uncredited)
Brian Larsen ...
Bridge Actor (uncredited)
...
Political Campaigner (uncredited)
Danielle Lazarus ...
Secret Service Agent (uncredited)
...
World Leader (uncredited)
...
Dickie Ambrose (uncredited)
...
Bama Commando Tank Driver (uncredited)
...
Capitol Hill Employee (uncredited)
...
Zeke's Girlfriend (uncredited)
...
Old Troop Commando (uncredited)
Gwen Mihok ...
Field Reporter (uncredited)
...
Marine (uncredited)
...
Thief (uncredited)
...
Marine (uncredited)
Manny Oliverez ...
World Leader (uncredited)
...
Trophy wife (uncredited)
...
Prisoner (uncredited)
...
Prisoner (uncredited)
...
Military Police (uncredited)
...
Bama Commando (uncredited)
...
Special Forces Commando (uncredited)
...
DC Resident (uncredited)
Joe Robinson ...
Senate Intern (uncredited)
Leo Rogstad ...
Zeke Thief (uncredited)
Rudi Rose ...
Bama Commando (uncredited)
...
Old Troop Commando (uncredited)
...
Diplomat (uncredited)
Greg Salvato Jr. ...
Capitol Hill Businessman (uncredited)
...
SWAT (uncredited)
...
Capitol Hill Laywer (uncredited)
Sylvan Shen ...
SWAT (uncredited)
...
Navy Officer (uncredited)
...
Business Woman (uncredited)
...
Capitol Hill Businessman / Frisbee Thrower (uncredited)
Thomas W. Stewart ...
Diplomat (uncredited)
...
Capital Hill Intern (uncredited)
Peter F. Tegan ...
Bama Commando (uncredited)
...
Special Forces (uncredited)
Paola Torres ...
DC Executive (uncredited)
...
Senator at Ball (uncredited)
Ronald Trostle ...
Diplomat (uncredited)
...
Secret Service Agent (uncredited)
...
US Ambassador (uncredited)
...
Waiter (uncredited)
...
Inmate and Pedestrian in neighborhood. (uncredited)
Gay-Yee Westerhoff ...
String Quartet (uncredited)
...
Marine (uncredited)
...
Political Official (uncredited)

Directed by

Edit
Lee Tamahori

Written by

Edit
Rich Wilkes ... (characters)
 
Simon Kinberg ... (written by)

Produced by

Edit
Rob Cohen ... executive producer
Derek Dauchy ... executive producer
Todd Garner ... executive producer
Neal H. Moritz ... producer
Arne Schmidt ... producer (as Arne L. Schmidt)

Music by

Edit
Marco Beltrami

Cinematography by

Edit
David Tattersall

Film Editing by

Edit
Mark Goldblatt
Todd E. Miller
Steven Rosenblum

Editorial Department

Edit
R. Ben Adams ... post-production assistant
Michael Eaves ... digital color timer (as Mike Eaves)
John P. Husky ... apprentice editor
Chris Jensen ... digital colorist assist
Jim Passon ... color timer
Amy Pawlowski ... digital intermediate editor
Scott Pellet ... post-production assistant
Mark Sachen ... colorist
Lorene Simpson ... digital intermediate producer
Brinton Smith ... apprentice editor
Cynthia E. Thornton ... assistant editor
Yvonne Valdez ... lead assistant editor
Michael H. Weinstein ... post-production assistant

Casting By

Edit
Margery Simkin

Production Design by

Edit
Gavin Bocquet

Art Direction by

Edit
Stella Vaccaro

Set Decoration by

Edit
Caroline Perzan
Hilton Rosemarin

Costume Design by

Edit
Sanja Milkovic Hays

Makeup Department

Edit
Allan A. Apone ... makeup artist: Mr. Jackson
Jeri Baker ... hair stylist
Petrice Bankhead ... makeup artist
Scott Cameron ... hair stylist (as Scott T. Cameron)
Catherine Childers ... key hair stylist
Carol Collini ... makeup artist
Hallie D'Amore ... makeup department head / makeup designer
Debra Denson ... makeup artist: Ice Cube
Margaux L. Lancaster ... makeup artist
Beth Buckwalter Miller ... hair department head (as Beth Miller)
Kenneth Paul Schoenfeld ... co-department head makeup artist (as Kenneth Schoenfeld)
Robert L. Stevenson ... hair stylist: Mr. Jackson
Tegan Taylor ... makeup artist
Janice Tunnell ... makeup artist
Judy Twine ... makeup artist
Victoria Wood ... wig maker: Samuel L. Jackson
Marc Boyle ... additional hair stylist (uncredited)
Carol S. Federman ... assistant makeup artist (uncredited)
Rick Stratton ... makeup artist: tattoos (uncredited)

Production Management

Edit
Isabel Henderson ... post-production supervisor
Debra James ... unit production manager
Debbie Schwab ... production supervisor: second unit

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Steve Battaglia ... second assistant director
Eugene Davis ... additional second assistant director
Kent Genzlinger ... second assistant director: second unit
Michael Green ... first assistant director: second unit
J. Michael Haynie ... first assistant director
Wendi Lampassi ... additional second assistant director
Geoff Murphy ... second unit director
Kristina M. Peterson ... second second assistant director
Frank Simeone ... additional second second assistant director
David Waters ... additional second assistant director: weekly player

Art Department

Edit
Ruben Abarca ... drapery foreman
Erik Aguirre ... construction assistant
Daril Alder ... lead man
Jory Alvarado ... drapery
Bennett Andrews ... greens foreman
Adam Austin ... on-set dresser
Bryan Badman ... carpenter
Bart Barbuscia ... set dresser
Harald Belker ... lead vehicle designer
Cliff Berns ... painter gang boss
Erik Boring ... set dresser
John R. Boucher ... set dresser
Marc Braun ... set dresser
Mark W. Brown ... set dresser
Steve Burnes ... propmaker
Charlie Campbell ... art department coordinator
Martin Charles ... graphic designer
Steve Christensen ... model builder
Jeremy Conner ... propmaker
Emily Crupper ... set decoration buyer
Kristen Davis ... set designer
Darrin Denlinger ... storyboard artist
James Diggs ... stand-by painter
Bryan Duff ... property master: second unit
Joe Elvington ... set laborer
Dan Engle ... model maker
John Ferrari ... modelmaker
Luke Freeborn ... assistant art director
Jeff Frost ... sculptor
Bruce Fuselier ... set dresser
Casey B. Garrett ... propmaker
James Gemmill ... head scenic artist
Lindsay Good ... art department assistant
Aaron Haye ... 3D artist
Phillip A. Henry ... propmaker
Dewaldt Hicks ... sculptor
Mark Hitchler ... set designer
Kurt V. Hulett ... set decorating gang boss
Robert Andrew Johnson ... digital set designer
Billy 'Jilly Bones' Jones ... scenic artist
Jane Kilkenny ... prop shop
Gerald Lehtola ... art department coordinator
Kevin Loo ... model maker
Ted Lubonovich II ... construction foreman: Baltimore/Washington D.C.
C.J. Maguire ... property master
Jim Martin ... illustrator
John McElroy ... props
Ron Mendell ... concept artist
Gary Metzen ... labor foreman
Sebastian Milito ... construction coordinator
Tom Miller ... assistant property master
Gregory Moore ... set dresser
Peter Oktavec ... painter
Caroline Perzan ... assistant set decorator
Rick Polikowski ... propmaker
Rudy Reachi ... assistant property master
Tom Richardson ... stand-by painter: USS Hornet
Jennie Hill Robinson ... key greens
Peter Roderick ... construction buyer
Mark Rodriguez ... set dressing gangboss: Maryland and Los Angeles
Carrie Roslan ... construction auditor (as Carrie Best)
David Scheper ... propmaker
Bill Taliaferro ... set designer
John Tartaglino ... greensman
Jeff Valdez ... propmaker gangboss
Jesse D. Vogel ... set painter
E. Parker Webb ... stand-by greens
Lorin Wood ... concept designer
Gary J. Coelho ... laborer forman (uncredited)
Lynn Garrido ... propmaker (uncredited)
Richard Jacobs ... construction (uncredited)
Kristina Kilpe ... props assistant: Maryland (uncredited)
Carl Robarge ... mold shop supervisor (uncredited)
Louis Visco ... set dresser: Northern California (uncredited)

Sound Department

Edit
Tom Bellfort ... supervising sound editor
Christopher Boyes ... re-recording mixer / sound designer
Willie D. Burton ... production sound mixer
Eddie Bydalek ... mix technician
Lisa Chino ... assistant sound effects editor
David Chornow ... sound mixer: second unit
Harry Cohen ... design editor
Robert Deschaine ... adr recordist (as Robert Deschaine CAS)
Frank E. Eulner ... supervising sound editor (as Frank Eulner)
Andre Fenley ... assistant sound editor (as André Fenley)
Katrina Gagnon ... adr assistant editor
Nerses Gezalyan ... foley recordist
J.R. Grubbs ... sound effects editor
Daniel S. Irwin ... dialogue editor (as Daniel Irwin)
Chris Jargo ... adr editor
Marvin E. Lewis ... boom operator
Dave Lopez ... sound engineer
Anna MacKenzie ... adr editor
Brian Magerkurth ... recordist (as Brian D. Magerkurth)
Kyrsten Mate ... sound effects editor
Michael Meier ... cable
Shannon Mills ... foley editor
James Moriana ... foley artist (as Jimmy Moriana)
Tim Nielsen ... sound effects editor
Jonathan Null ... foley editor
Juan Peralta ... mix technician
Brandon Proctor ... mix technician
Ronald G. Roumas ... recordist
Jurgen Scharpf ... mix technician
Dee Selby ... assistant sound design
Branden Spencer ... assistant sound editor
Frederick H. Stahly ... dialogue editor
Greg Steele ... adr mixer
Gary Summers ... re-recording mixer
N. Owen Taylor Jr. ... sound playback operator
Gary A. Theard ... boom operator (as Gary Theard)
Thomas Whiting ... adr editor
Jeffrey Wilhoit ... foley artist (as Jeffrey Wilshoit)
Dave Wilson ... adr mixer: Atlanta
Marshall Winn ... foley editor
Courtney Bishop ... adr recordist (uncredited)
Mark Brunner ... sound utility: Maryland/Washington D.C. (uncredited)
Harry Cohen ... co-supervising sound editor (uncredited)
Sean England ... digital archivist (uncredited)
Nerses Gezalyan ... foley mixer (uncredited)
Michael Hertlein ... adr editor (uncredited)
Michael Miller ... adr mixer (uncredited)
Juan Peralta ... assistant re-recording mixer (uncredited)
John Rotondi ... sound engineer (uncredited)
Sreejesh ... version re-recording mixer (uncredited)
Greg Zimmerman ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by

Edit
H. Barclay Aaris ... special effects
David Amborn ... special effects foreman (as Dave Amborn)
Ryan Amborn ... special effects technician
Wayne Burnes ... special effects technician
Dan Cangemi ... special effects supervisor: second unit (as Danny Cangemi)
Gustavo R. Ferreyra ... specialty props supervisor (as Gustavo Ferreyra)
Eric Frazier ... special effects
John Frazier ... special effects supervisor
Tommy Frazier ... special effects foreman
Mark Hawker ... special effects technician
Bruce D. Hayes ... special effects foreman
Richard L. Hill ... special effects crew / special effects
Joseph Livolsi ... special effects technician
Ken Mieding ... special effects technician
Martin Montoya ... special effects foreman
Carlo Perez ... mold maker
Andy Perillo ... special effects
Katrissa 'Kat' Peterson ... special effects accountant
Jeff Pyle ... model maker: props
Steve Riley ... special effects: second unit
J.D. Schwalm ... special effects
Jim Schwalm ... special effects coordinator (as Jim Schwalm)
Richard Schwalm ... special effects
DungVan Vu ... mold maker
Mike Wever ... special effects technician
Bryan Wohlers ... propshop technician
Mark Yuricich ... special effects technician
Hank Atterbury ... powderman (uncredited)
Casey D. Noel ... special effects technician (uncredited)
Jesse Noel ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Lauren Abrams ... modelmaker: ILM
Kevin Aguirre ... pre-visualization
Steve Ansell ... visual effects editor
Jenny Head Appleton ... visual effects (as Jenny Head)
Erika Bach ... 3D scanning assistant coordinator
Lance Baetkey ... paint/rotoscope artist
Jamie Baxter ... matte painter
Wayne Billheimer ... visual effects location coordinator
Nicholas Blake ... digital matte artist: ILM
Rod G. Bogart ... research and development
Corinne Bogdanowicz ... digital compositor
Josh Book ... animator: Pacific Title
Mathieu Boucher ... digital artist
Phil Bowen ... assistant camera operator: ILM
Timothy Brakensiek ... digital simulation artist
Jeff Brewer ... modelmaker: ILM
Phil Brotherton ... modelmaker: ILM
Kelly Bumbarger ... digital compositor
Marshall Candland ... digital artist
Ozzie Carmona ... digital compositor
Mark Casey ... sabre artist
Joe Ceballos ... digital matte painter
Vanessa Cheung ... digital matte artist: ILM
Jon Childress Farmer ... digital model artist: ILM (as Jon Farmer)
Eric D. Christensen ... digital artist: ILM
Shane Cook ... digital compositor
Christopher Cram ... visual effects coordinator
Don Crawford ... digital compositor
Francisco DeLaTorre ... visual effects artist
Bernie Demolski ... stage support: ILM (as Richard Demolski)
Lindy DeQuattro ... computer graphics supervisor: ILM (as Lindy De Quattro)
David Dozoretz ... previsualization supervisor / visual effects supervisor: Persistence of Vision
Monette Dubin ... visual effects consultant: Persistence of Vision
Greg Durrett ... digital compositor
Robert Edwards ... modelmaker: ILM
Sam Edwards ... sabre artist
Tommy W. Farley ... digital artist
Scott Farrar ... senior visual effects supervisor
Todd Fellows ... model maker: ILM
Dave Fogler ... model maker
Karl Fornander ... title animation & motion graphics (as Karl Formander)
Joseph Francis ... computer graphics supervisor: Pacific Title and Art Studio (as Joe Francis)
Aidan Fraser ... digital compositor
Mark Freund ... visual effects supervisor: Pacific Title
Ryan Galloway ... digital artist
Grantland Gears ... digital compositor: ILM
Robert Gianino ... animator
Greg Gilmore ... sabre artist: ILM
Nathalie Girard ... digital compositor
David Glicksman ... digital compositor
Jennifer Gonzalez ... digital compositor
Bridget Maria Goodman ... digital effects artist: ILM
Orin Green ... sabre artist
Don Greenberg ... sabre artist: ILM
Marc-André Guindon ... visual effects supervisor
Jason M. Halverson ... digital compositor: ILM
Brian Hanable ... maintitle compositor: Pacific Title
Giles Hancock ... digital matte artist: ILM
Jeff Hatchel ... digital artist
Geoff Heron ... practical effects supervisor: ILM (as Geoffrey Heron)
Philip Heron ... stage support: ILM
Clark Higgins ... stage support: ILM
Robert Hill ... assistant camera operator: ILM
Pamela Hobbs ... matte painter
Phillip Hoffman ... visual effects coordinator: Pacific Title and Art Studio
Chad Hofteig ... pre-visualization
Chris Holmes ... digital compositor: ICO Entertainment Inc.
Samir Hoon ... associate visual effects supervisor: ILM
Stephanie Hornish ... visual effects producer: ILM
Adam Howard ... sabre artist: ILM
Peggy Hrastar ... modelmaker: ILM
Benjamin Huber ... digital matte painter
Lina Hum ... digital effects artist
Grant Imahara ... modelmaker: ILM
Patrick Jarvis ... digital paint/roto supervisor: ILM
Scott Jones ... character technical director: ILM
Brad Kalinoski ... digital compositor / particle effects
Patrick Keenan ... digital compositor: Pacific Title
Deke Kincaid ... digital compositor: Persistence of Vision
Scott Kinsey ... visual effects artist
Michael Koperwas ... creature model supervisor: ILM
Michael Lafuente ... engineer
Gregor Lakner ... digital artist
Donna Lanasa ... technical director: ILM
Ladd Lanford ... visual effects producer: Pacific Title and Art Studio
Dan Large ... production and technical support
Jessica Laszlo ... digital compositor
Joshua LeBeau ... technical director: ILM
Andrew H. Leung ... digital compositor: R!OT Pictures
Didier Levy ... cg supervisor
Victoria Lewis ... modelmaker: ILM
Gillian Libbert ... visual effects producer: Persistence of Vision
Gretchen Libby ... visual effects producer: ILM
Erik Liles ... lead compositor: Hydraulx / lead inferno artist
Michael Lynch ... practical model supervisor: ILM
Greg Maloney ... compositing supervisor: ILM
Wesley Mandell ... animator
Tia L. Marshall ... compositor
Tom Martinek ... sequence supervisor: ILM
Craig Mathieson ... digital compositor
Kevin May ... sabre artist: ILM
Jake Maymudes ... digital artist
Jennifer McKnew ... digital matte artist: ILM
Tony Meagher ... visual effects producer: Hydraulx
Scott Mease ... technical director
Scott Michelson ... visual effects executive producer
Craig Mohagen ... stage support: ILM
William Moore ... stage support: ILM
Sébastien Moreau ... inferno supervisor: ILM (as Sebastien Moreau)
Lauren Morimoto ... digital paint and rotoscope artist
Jim Morris ... senior staff: ILM
Yvonne Muinde ... digital matte artist: ILM
David Nakabayashi ... vfx art director
Kenneth Nakada ... visual effects supervisor: R!OT Pictures
Paula Nederman ... visual effects coordinator: ILM
Marla Newall ... computer graphics layout supervisor: ILM
Ben O'Brien ... sabre artist: ILM
Erin D. O'Connor ... visual effects production assistant
Michael Olague ... visual effects crew
Joshua Ong ... digital matte artist: ILM
Kevin Page ... digital matte artist: ILM
Russell Paul ... digital model supervisor: ILM
Alan Peterson ... modelmaker: ILM
Mark V. Phillips ... assistant visual effects editor
Chuck Ray ... stage support: ILM
Steve Riera ... visual effects coordinator
Martin Rosenberg ... visual effects director of photography: ILM
Alan Rosenfeld ... digital artist
Thomas Rosseter ... digital compositor
Duane Rutkowski ... visual effects artist
M. Zachary Sherman ... digital artist
Richard Spah Jr. ... stage support: ILM (as Richard Spah)
Katie Spinelli ... visual effects coordinator: Hydraulx (as Katie Eyster)
George Stevens ... visual effects
Colin Strause ... visual effects supervisor: Hydraulx
Greg Strause ... visual effects supervisor: Hydraulx
Eben Stromquist ... modelmaker: ILM
Russ Sueyoshi ... digital compositor
Shailendra Swarnkar ... digital compositor
James Tooley ... visual effects animation supervisor: ILM
Barbara Townsend ... digital artist / digital effects artist
Michael Van Eps ... digital paint & rotoscope artist
Chris Villa ... pre-visualization
Pascale Ville ... digital compositor
Talmage Watson ... layout artist
Judith Weaver ... visual effects executive supervisor: ILM
Harold Weed ... digital artist
Jeff White ... lead technical animator
Bob Wiatr ... digital compositor: Pacific Title
Simon Wicker ... digital matte artist: ILM
Ryan Wiederkehr ... visual effects production assistant: ILM
Barry Williams ... digital matte artist: ILM
Edson Williams ... senior digital artist
Sean Wilson ... digital compositor
Scott Wirtz ... digital matte artist: ILM
Yoshiya Yamada ... modeling supervisor: Hydraulx
Susumu Yukuhiro ... digital matte supervisor: ILM
Al Bailey ... digital compositor (uncredited)
Alex Brownell ... visual effects producer (uncredited)
Steve Gawley ... model maker (uncredited)
Jason Hill ... digital compositor: ILM (uncredited)
Mark Alan Loso ... compositor (uncredited)
Stuart Lowder ... cgi production manager: ILM (uncredited)
Thomas Mathai ... data manager (uncredited)
Oliver Moore ... digital artist (uncredited)
Cliff Mueller ... animator (uncredited)
P. Kevin Scott ... animator: ILM (uncredited)
Elaine Essex Thompson ... visual effects producer: R!OT Pictures (uncredited)
James D. Tittle ... 3D coordinator: Pacific Title (uncredited)

Stunts

Edit
Laura Albert ... stunts
Kenny Alexander ... stunts
Robert Alonzo ... stunts
Hank Amos ... stunts
Clayton J. Barber ... stunts
Robin Lynn Bonaccorsi ... stunt double: Charlie (as Robin Bonaccorsi) / stunt driver / stunts (as Robin Bonaccorsi)
Michael T. Brady ... stunts (as Michael Brady)
Mike Broomer ... stunts
Troy Brown ... stunt performer / stunts
Chris Carnel ... stunts
John Cenatiempo ... stunts
Eric Chambers ... stunts
Bob Colletti ... stunts
Gilbert B. Combs ... stunts (as Gil Combs)
Kerrie Combs ... stunts
Tim Connolly ... stunts
Blaise Corrigan ... stunts
Ned Corrigan ... stunts
Scott Cosgrove ... stunts
Paul Crawford ... stunt performer
Darryl Crews ... stunt performer / stunts
Clay Cullen ... stunt performer / stunts (as Peter Clay Cullen)
John T. Cypert ... stunts (as John Cypert)
Jeff Dashnaw ... stunts
Kiante Elam ... stunt double: Gibbons
Kofi Elam ... stunt performer / stunts
Annie Ellis ... stunts
Thomas M. Ficke ... stunt performer
Christian J. Fletcher ... stunt rigging coordinator / stunts
Clay Donahue Fontenot ... stunts (as Clay Fontenot)
Eric Frazier ... stunts
Michael Gaines ... stunts
Conrade Gamble ... stunts
Mickey Giacomazzi ... stunts / utility stunts
J.C. Gibbs ... stunts
Erica Grace ... stunt double: Nona Gaye
Cleve Gray ... precision driver
Joe Green ... stunt performer
Tad Griffith ... stunts (uncredited)
Mike Gunther ... assistant stunt coordinator
James M. Halty ... stunts (as James Halty)
Daniel Hernandez ... stunts
Freddie Hice ... stunt coordinator: second unit
Mark Hicks ... stunt double: Ice Cube / stunts
Hollis Hill ... stunt double / stunts
Scott Hubbell ... stunts
David Hugghins ... stunt rigger / stunts
Kevin L. Jackson ... stunt driver / stunts
Kris A. Jeffrey ... stunts
Chuck Jeffreys ... stunts
Noah Johnson ... stunts
Randy Johnson ... stunts
David Kilde ... stunt performer
Henry Kingi Jr. ... stunts
Henry Kingi ... stunts
Kevin Larson ... stunts
Samuel Le ... stunt performer / stunts (as Xuyen Valdivia)
Don Lee ... stunt double / stunts
Oakley Lehman ... stunts
David Leitch ... stunts
Billy D. Lucas ... stunts (as Billy Lucas)
Diana R. Lupo ... stunts (as Diana Lupo) / utility stunts
Khristian Lupo ... stunts
Dina L. Margolin ... stunts
Rob Mars ... stunts
Brad Martin ... stunts
Jasmine Martin ... stunts
Mike Massa ... stunts
Matt McColm ... stunts
Bob McGovern ... stunt performer
John Meier ... stunts
Tim Meredith ... utility stunts
Heidi Moneymaker ... stunts
Casey O'Neill ... stunts
Chris Palermo ... stunts
J.J. Perry ... stunt double: Bull / stunts
Denney Pierce ... stunts
Jeff Podgurski ... stunts
Robert Powell ... stunts
James Pratt ... stunts (as Jim Prat)
Austin Priester ... stunts
Jeff Pruitt ... stunts
Rex Reddick ... stunts
Len Richard ... stunts
Erin Ricotti ... stunts (as Erin Ricotti Hice)
Pat Ricotti ... stunts
Justin Riemer ... stunts
Tim Rigby ... stunts
Larry Rippenkroeger ... stunts
J.C. Robaina ... stunts
Mic Rodgers ... stunts
Erik Rondell ... stunts
R.A. Rondell ... stunt coordinator
Debby Lynn Ross ... stunts (as Debby Ross Rondell)
Michael Runyard ... stunts
Ryan Sakal ... stunts
William Scharpf ... stunts (as Bill Scharpf)
David Schultz ... stunts
Paul Anthony Scott ... stunts
Lee Smith ... stunts
Mike Smith ... stunts
Chad Stahelski ... stunts
Ronn Surels ... stunt agent
Marshon Thomas ... stunts
Tim Trella ... stunts
Christopher J. Tuck ... stunts (as Christopher Tuck) / utility stunts
Steve Upton ... stunts
Michael Sinclair Walter ... stunts (as Michael S. Walter)
Aaron Walters ... stunts
Michael Walters ... stunts (as Mike Walter) / utility stunts
Gary J. Wayton ... stunt double: Peter Stauss
Danny Weselis ... stunts
Stuart F. Wilson ... stunts
Newton Wimer ... stunts
Keith Woulard ... stunt double: XXX
Danny Wynands ... stunts (as Dan Wynands)
Marcus Young ... fight coordinator
Wade Allen ... fight trainer: Scott Speedman (uncredited)
Chick Bernhard ... stunts (uncredited)
Joe Bucaro III ... stunts (uncredited)
Jared Burke ... utility stunts (uncredited)
Rocky Capella ... utility stunts (uncredited)
Larry Lam ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
Eric Albert ... grip
Michael D. Anderson ... rigging electrician
Chris Bangma ... technician: Libra remote head
Matthew J. Barden ... grip
John Bonnin ... libra head technician
Ben Bowling ... rigging best boy
Giselle Brewton ... assistant camera
Michael Ryan Burns ... grip
Steve Bussmann ... camera copter pilot
Shane Buttle ... electrician
Ian Chriss ... grip
Gregory Collis ... rigging grip
Vincent Contarino ... dimmer
Thomas Crawford ... second company grip
Austin Cross ... lighting technician
Steven Cueva ... second assistant camera
Donovan Davis ... grip
Bruce Del Castillo ... grip
Ralph Del Castillo ... dolly grip: "b" camera
Frank Dorowsky ... rigging gaffer: second unit
Paul Farley ... grip
Greg Fausak ... grip
Matt Floyd ... foreman rigging grip
John-Anthony Gargiulo ... grip: Baltimore/Wahsington D.C.
Michael Gearhart ... grip
George Gregory ... grip
Jason Griffiths ... grip
David Shane Guild ... rigging electric best boy
Aaron Hartman ... rigging grip: second unit, Alameda
Craig Horwitz ... set lighting
Chip Ingram ... third company grip
Frank R. Jimenez Jr. ... lighting technician
Gary Kangrga ... key rigging grip: second unit
Charles B. Katz ... first assistant camera: "b" camera, second unit
Scott C. Keys ... rigging best boy: second unit
Alex Klabukov ... grip
William P. Lafon ... video playback coordinator
Michael L. Lewin ... rigging grip
David Loeb ... rigging electrician
James A. Lundin ... basecamp genie operator
Mike Macias ... lighting technician
Richard Mall ... key grip
Mathew Marden ... rigging grip
Anthony T. Marra II ... key grip: second unit
Jerry L. Marshall ... best boy rigging grip
John Joseph Minardi ... grip
Matthew Moriarty ... assistant camera
Jon D. Morrison ... set lighting rigging
Kenneth Morton ... grip
Patrick B. O'Brien ... camera operator
Tony Olivieri ... first assistant camera
Justin Owen ... video playback supervisor
Jason Scott Parker ... rigging electrician (as Jason Parker)
Phil Pastuhov ... aerial director of photography
Gabriel Pfeiffer ... second assistant camera: "b" camera second unit
Philip C. Pfeiffer ... director of photography: second unit (as Philip Pfeiffer)
Ron Provenzano ... set lighting
Bradford Ralston ... video assist operator
Zade Rosenthal ... still photographer
Chis Rountree ... grip
Andy Ryan ... chief lighting technician: second unit
Jason Salonen ... lighting technician
Chris Shadley ... video assist operator
Sophie Shellenberger ... electrian: second unit
Alec Shepherd ... grip
Sean-Michael Smith ... set lighting technician
Benny Smyth ... electrician: Washington/Baltimore (as S. Benny Smyth)
Don Steinberg ... b camera first assistant
Julian Sternthal ... grip
Larissa Supplitt ... second assistant camera: "c" camera
Wayne Swab ... lighting technician
Joshua D. Thatcher ... lighting console programmer
David Thielhart ... electrician
Vich Thiensuwana ... rigging grip
Wayne Tidwell ... video assist operator
Zoran Veselic ... assistant camera
H. Mark Vuille ... gaffer
Tom Wholey ... electrician
Tim Wicks ... electrician

Animation Department

Edit
Gavin McKenzie ... screen graphics animator: Useful Companies
Kurt Nellis ... layout artist
Andy Wong ... animator

Casting Department

Edit
Susan Paley Abramson ... casting assistant
Maryellen Aviano ... extras casting coordinator
Chris Bustard ... additional casting / extras casting
Carlyn Davis ... extras casting: Washington D.C.
Justine Hempe ... casting associate
Brad Kenny ... extras casting
Kari Mills ... extras casting assistant
Karen Faith Rothwell ... key extras casting assistant
Janine Sugawara ... casting assistant
Julie Weissman ... extras casting
Lilian Tan Burch ... extras casting assistant: Baltimore/Washington D.C. (uncredited)

Costume and Wardrobe Department

Edit
Yaa Boaa Aning ... set costumer
Javier Arrieta ... costumer
Toby Bronson ... key set costumer
Deb Dalton ... costumer: second unit, Baltimore/Washington D.C.
Michele Forsythe ... set costumer
Rosi Gabl ... costume illustrator / costume manufacturing foreperson
Amy Haffner ... wardrobe production assistant
Lorenzo Hearns Jr. ... key costumer
Askia Won-Ling Jacob ... costumer: Mr. Jackson
Jimmy Jay ... costumer
Jeannie H. Kelly ... costumer
Suzy Magnin ... costumer
Jennifer Marlin ... costume department assistant
Muto-Little ... costume maker
Maureen O'Heron ... costumer
Shoshana Rubin ... set costumer
Charmaine Nash Simmons ... costume supervisor: second unit
Irena Stepic ... key costumer

Location Management

Edit
Caleb Duffy ... location manager: second unit
Lisa Fozzati ... assistant location manager (as Lisa Hagenmeyer)
Eric Hooge ... assistant location manager
James Lin ... location manager
Liz Matthews ... location scout
Matthew Dillon Noonan ... location production assistant
Peggy Pridemore ... location manager: Washington D.C.
Yovel Schwartz ... location assistant
Rony Shino ... assistant location manager
Josh Slates ... location scout
David Thornsberry ... location scout
Clay Valenti ... key assistant location manager/scout
Zachary Kahn ... key assistant location manager (uncredited)

Music Department

Edit
Bill Abbott ... music editor
Pete Anthony ... conductor / orchestrator
Rick Baptist ... musician: trumpet
Steve Becknell ... musician: french horn
Bill Booth ... musician: trombone
William Boston ... orchestrator (as Bill Boston)
Tom Brown ... music preparation
Brian Bulman ... music editor: temp
Gareth Cousins ... music re-mixer
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
David Duke ... musician: french horn
Art Ford ... music consultant
Alex Gibson ... supervising music editor
M.B. Gordy ... musician: Percussion
Mark Graham ... music librarian
Greg Hayes ... score recordist
Darren Higman ... music supervisor
Jonathan A. Hughes ... music preparation
Tommy Johnson ... musician: tuba
Alan Kaplan ... musician: trombone
Randy Kerber ... orchestrator
Janet Ketchum ... orchestra contractor (as Janet Ketcham)
Judy Kirschner ... assistant engineer
Jon Kull ... orchestrator
Jon Lewis ... musician: trumpet
Deborah Mannis-Gardner ... music clearances
Jonathan McHugh ... soundtrack executive producer
Tom Morello ... additional musician: guitar
Brian O'Connor ... musician: french horn
Bryan Pezzone ... musician: piano
Darian Pollard ... music arranger: chamber music
Justin Reeve ... music coordinator
Bill Reichenbach ... musician: trombone
Ryan Robinson ... scoring technical support engineer
Buck Sanders ... score co-producer
Dennis S. Sands ... score mixer
Steven L. Smith ... music preparation
Kurt Snyder ... musician: french horn
Sally Stevens ... singer
Phillip A. Teele ... musician: trombone
James Thatcher ... musician: french horn
Dann Thompson ... assistant engineer
Marcus Trumpp ... orchestrator
James Walker ... musician: flute
Dave Washburn ... musician: trumpet
Laura Webb ... music coordinator
Gavyn Wright ... orchestra leader
Laura Ziffren ... music supervisor (as Laura Z. Wasserman)
The Hollywood Studio Symphony ... music performed by (uncredited)
Jim Honeyman ... orchestrator (uncredited)
Skywalker Symphony Orchestra ... music performed by (uncredited)

Script and Continuity Department

Edit
Trisha Burton ... script supervisor: second unit
Luca Kouimelis ... script supervisor
Sharon 'Mae' West ... script supervisor: additional photography

Transportation Department

Edit
John Armstrong ... picture car captain / transportation coordinator: second unit
Morris Aroesti ... driver: Baltimore
L. Chip Crosby Jr. ... driver: Baltimore
Paulie DiCocco ... driver: Willem Dafoe
Joey Freitas ... picture cars captain
Thomas Garris ... driver
Garner Humphrey ... driver: honeywagon
Duane Kelly ... transportation co-captain
Thomas F. Lombardi ... picture car mechanic
Bill Lopez-Arjona ... driver (as William Arjona) / transportation
Steve Mann ... picture car coordinator
Joel Marrow ... transportation coordinator
Neil Marshall ... driver
Randy Peters ... transportation coordinator
Jimmy Ray Pickens ... driver
Bea S. Rembeczky ... transportation production assistant
Frank Rocha ... captain
Jeff Symanski ... picture cars
Dotti Thompson ... transportation
Carlos Williams ... driver
Doug Wright ... driver
John R. Dove ... fuel truck driver (uncredited)

Additional Crew

Edit
R. Ben Adams ... office production assistant
Jeff L. Anderson ... assistant production office coordinator
Nathan Bailey ... stand-in: John G. Connolly
Burke Beardsley ... marine crew
Kevin Berlandi ... set production assistant
Alex Betuel ... set production assistant
Clyde Broom Jr. ... production assistant
David Michael Brown ... craft service assistant: Baltimore
Ricou Browning Jr. ... marine coordinator (as Ricou Browning)
Kelly Browning ... assistant marine coordinator
Ericka Bryce ... supervising medic
Ellis Burman III ... video playback engineer (as Ellis Burman)
Alison Cannon ... production controller
Jared Chandler ... assistant technical advisor
Mark Colegrove ... unit production assistant
Mark Coleran ... computer screen graphics
Sandra Constantine ... assistant accountant
Gene Cross ... production assistant
Andrew Dauchy ... production assistant
Kyle DeAngelo ... second unit production assistant
Jonathan Deiner ... production secretary
R.A. Dotzenrod II ... additional set production assistant: second unit, Washington D.C.
Ian Dunsdon ... additional set production assistant
Sam Ennis ... caterer
Gino Falla ... assistant accountant
Wayne Fielder ... set medic: second unit
Vincent Joseph Flaherty ... armorer
Cliff Fleming ... helicopter pilot
Tony Flores ... photo double: Vin Diesel
D'Etta Galloway ... production assistant
Christopher Gilbertson ... additional voices
Matthew I. Goldberg ... additional production assistant
Kayse Goodell ... production assistant
Erin Grindler ... co-second assistant accountant (as Erin Rose)
Geoff Hale ... office production assistant
David Halver ... Stage Manager - Playa Vista Stages
Alison Harstedt ... production accountant
Brian Hegedus ... production assistant
Jason Inman ... set medic
Rick Kain ... stand-in: Scott Speedman
Steve Karnes ... weapons armorer
David M. Kennedy ... technical advisor
Perry M. Kimura ... digital scanning and recording: EFILM
Nikki King ... assistant: Mr. Moritz
Ahmed Kirdar ... key set production assistant
Christian Labarta ... additional set production assistant: second unit
Paul LaZebnik ... assistant: Mr. Schmidt
Francine Lecoultre ... textile designer
Daniel Lee ... office production assistant: second unit
Nancy Leiviska ... assistant: Ice Cube
Yoshie Lewis ... assistant to director
Catherine Leyba ... production assistant
David Linck ... unit publicist
Jennifer Lobban ... second assistant accountant
Brandon Loomis ... production assistant
Doug Maguire ... stand-in
Daniel F. Malone ... marine captain
Hiromi Marder ... assistant payroll accountant
Christie Mattull ... insurance services
Jonas C. Matz ... construction medic
Robert Mazaraki ... production coordinator: second unit
Mimi N. McGreal ... travel coordinator
Gil McKinney ... set production assistant
Trina Merry ... set production assistant: re-shoots
Lauren Minichino ... production secretary: second unit
James Mitchell-Clyde ... water safety (as James Mitchell Clyde)
Jean Nakahara ... production coordinator: re-shoots
Blue Nelson ... key set production assistant: re-shoots / set production assistant
Kerry Newberry ... second assistant accountant (as Kerry Yancheski)
Matthew Osburn ... production assistant
Michael Papac ... master armorer
Nick Papac ... armorer
Marc Pitre ... assistant: Mr. Cohen
Brandy D. Pollard ... set production assistant
Jayne Polousky ... assistant: Mr. Garner
Santos P. Rodriguez ... cook
Jenny Sandell ... assistant production coordinator
Bruce Schluter ... title designer
Tom Schurke ... video playback engineer
Anne Scott ... first assistant accountant
Nasrollah Sekandari ... production assistant: day player
John Semedik ... production accountant: second unit
Ben Shelton ... set production assistant
Akiko Shima ... additional voice
Jonas Spaccarotelli ... set production assistant
Simon Staines ... creative supervisor/screen graphics: Useful Companies
John Steckert ... production secretary
Anitra Stevens ... production assistant
Lauren Suarez ... production assistant
Tony Swatton ... sceptre maker
Donna Tegan ... set production assistant: second unit
Joshua D. Thatcher ... automated lighting technician
Leonard L. Thomas ... assistant: Mr. Jackson (as Leonard Thomas)
Jessica Timsit ... production assistant
Mike Tsucalas ... set production assistant: second unit
Sasha Turjak ... assistant: Mr. Tamahori (as Aleksandra Turjak)
Lora Umphress ... payroll accountant
Sara-Jane Valentine ... computer and video coordinator: Useful Companies
Denise Violante ... production assistant
Johnny Weeston ... accounting assistant
Anna Wenger ... production assistant
Don Whatley ... stand-in
Tye Lombardi ... production assistant (uncredited)

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

Agent Augustus Gibbons has selected an imprisoned former US Navy SEAL Darius Stone, a new agent in the XXX program, travels to Washington D.C., where they track a splinter faction of the U.S. military that attempts to overthrow the U.S. government and assassinate the President, led by Secretary of Defense and former 4-Star General George Deckert, Stone's former commanding officer whom he once led a mutiny against. But he's been targeted for assassination by a radical splinter group of dissenters deep within the United States government. The new XXX agent must uncover the insurgents from within. It is the nation's only hope to stop the first coup d'etat in American history. Written by Anthony Pereyra {hypersonic91@yahoo.com}

Plot Keywords
Taglines Prepare for the next level See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • xXx Squared (United States)
  • xXx²: State of the Union (United States)
  • xXx² (United States)
  • Cold Circle & Intersection (Philippines, English title)
  • xXx 2: The Next Level (Malaysia, English title)
  • See more »
Runtime
  • 101 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $113,000,000 (estimated)
Opening Weekend United States $12,712,272, 01 May 2005
Cumulative Worldwide Gross $71,022,693

Did You Know?

Edit
Trivia Vin Diesel and director Rob Cohen signed on for this film two months before xXx (2002) opened. Both ended up leaving the project, the former stating that he hated the script. See more »
Goofs When surrounded in the general's house, he cuts the power at the main circuit box, but then uses the microwave and the refrigerator light comes on when he opens the fridge. See more »
Movie Connections Featured in Episode dated 28 April 2005 (2005). See more »
Soundtracks Dirty Little Thing See more »
Quotes Darius Stone: Wars come and go, but my soldiers stay eternal.
Agent Augustus Gibbons: I like that. Who said it? Jefferson? Patton?
Darius Stone: Tupac.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed