Poster

Seabiscuit ()


Reference View | Change View


True story of the undersized Depression-era racehorse whose victories lifted not only the spirits of the team behind it but also those of their nation.

Director:
Awards:
  • Nominated for 7 Oscars. Another 6 wins & 37 nominations.
  • See more »
Reviews:

Photos and Videos

Complete, Cast awaiting verification

Edit
...
Narrator
...
Charles Howard
...
Bicycle Supervisor
...
Tom Smith
...
Steamer Owner
...
Car Customer
...
Annie Howard
David Doty ...
Land Broker
Carl M. Craig ...
Sam (as Kingston DuCoeur)
...
Mr. Pollard
...
Mrs. Pollard
...
Young Red Pollard
...
Pollard Child
Noah Luke ...
Pollard Child
...
Pollard Child
...
Pollard Child
...
Charles Strub
...
Alberto Gianini
...
Mr. Blodget
...
Red Pollard
...
Dutch Doogan
William Hollick ...
Bug Boy Jockey
Joe Rocco Jr. ...
Bug Boy Jockey
...
Frankie Howard
Anthony Klingman ...
Boxing Match Referee
...
Marcela Howard
...
Marcela's Friend
...
George Woolf
...
Young Jockey
...
White Horse Trainer
...
Molina Rojo Woman (as Camillia Sanes)
Clif Alvey ...
Angry Trainer
...
Saratoga Trainer
Borden Flanagan ...
Farm Manager
...
Sunny Fitzsimmons
Kevin Mangold ...
Saratoga Jockey
...
Tick Tock McGlaughlin
Jay Cohen ...
Bugle Player
Frank Mirahmadi ...
Santa Anita Track Announcer
Michael Hunter ...
Speed Dual Jockey
...
Reporter Max
...
Reporter Roy
Tony Volu ...
Racing Tout
...
Reporter Lewis
...
Horace Halsteder
...
Samuel Riddle
...
Tick-Tock's Squeeze
Andrew Schatzberg ...
Newsboy
Chris McCarron ...
Charley Kurtsinger
Roger E. Fanter ...
Pimlico Night Watchman
...
Tractor Worker
...
Baltimore Doctor
...
Radio Reporter Joe
...
Pimlico Starter
...
Pimlico Track Announcer
...
Seabiscuit's Vet
Ben Campisi ...
Clocker Man
Ken Magee ...
California Doctor
Gary A. Hecker ...
Horse Vocals (as Gary Hacker)
Jose Hernandez ...
Male Mariachi Band Leader
Jesse Lizarraga ...
Male Mariachi Band (as Jesse Hernandez)
Julio Hernandez ...
Male Mariachi Band
José Ramírez ...
Male Mariachi Band
Fernando C. Moreno ...
Male Mariachi Band (as Fernando Moreno)
Tony Rhune ...
Male Mariachi Band (as Pedro Hernandez)
Dennis Meade ...
Male Mariachi Band
Javier Juarequi ...
Male Mariachi Band
Aerial Delarosa ...
Male Mariachi Band
Eric Hernandez ...
Male Mariachi Band
Raul Cuellar ...
Male Mariachi Band
Catherine M. Baseza ...
Female Mariachi Band
Gina A. Duran ...
Female Mariachi Band
Cynthia Reifler Flores ...
Female Mariachi Band
Monica Fogelquist ...
Female Mariachi Band
Maria Luisa Fregosa ...
Female Mariachi Band
Ruby Guiterrez ...
Female Mariachi Band
Sylvia N. Hinojosa ...
Female Mariachi Band
Mariana Nanez ...
Female Mariachi Band
Leticia Olmos ...
Female Mariachi Band
Laura Pena ...
Female Mariachi Band
Karla Tovar ...
Female Mariachi Band
George Baker ...
Salvation Army Band
Matthew Gillies ...
Salvation Army Band
Jacqui Larsson ...
Salvation Army Band
Daniel Martinez ...
Salvation Army Band
J. Aaron Stanley ...
Salvation Army Band
Michael White ...
Salvation Army Band
Ivan Wild ...
Salvation Army Band
Rest of cast listed alphabetically:
...
Blacksmith (uncredited)
...
Race fan in the stands (uncredited)

Directed by

Edit
Gary Ross

Written by

Edit
Laura Hillenbrand ... (book)
 
Gary Ross ... (screenplay)

Produced by

Edit
Gary Barber ... executive producer
Roger Birnbaum ... executive producer
Robin Bissell ... executive producer
Patricia Churchill ... co-producer
Billy Frank ... segment producer
Richard Hawley ... consulting producer
Kathleen Kennedy ... producer
Tobey Maguire ... executive producer
Frank Marshall ... producer
Gary Ross ... producer
Jane Sindell ... producer
Allison Thomas ... executive producer

Music by

Edit
Randy Newman

Cinematography by

Edit
John Schwartzman ... director of photography

Film Editing by

Edit
William Goldenberg

Editorial Department

Edit
Jonathan Chibnall ... first assistant editor
Tony Dustin ... assistant digital film colorist
Trish Hadley ... editorial production assistant
Kevin Hickman ... second assistant editor
Bob Kaiser ... color timer
Jose Marra ... editorial production assistant
Steve R. Moore ... visual effects editor
Stephen Nakamura ... digital color timer
Brett M. Reed ... second assistant editor (as Brett Reed)
Mike Sowa ... digital preview timer
Christopher DeAngelis ... montage editor (uncredited)
Valance Eisleben ... high definition editorial services (uncredited)
Hunter S. Ellis ... post-production coordinator (uncredited)
Stephanie Ito ... digital intermediate producer (uncredited)
Adam Kimmerlin ... assistant editor (uncredited)
Jeff Olm ... colorist: Five-O (uncredited)

Casting By

Edit
Terri Taylor
Debra Zane

Production Design by

Edit
Jeannine Oppewall

Art Direction by

Edit
Andrew Neskoromny

Set Decoration by

Edit
Leslie Pope

Costume Design by

Edit
Judianna Makovsky

Makeup Department

Edit
June Bracken ... makeup artist
Matt Danon ... hair supervisor
Linda De Andrea ... hair supervisor
Carolyn Elias ... hair department head
Dorothy D. Fox ... hair supervisor (as Dorothy Fox)
Leslie Fuller ... assistant makeup artist
Susan Germaine ... hair stylist: Mr. Bridges
Sian Grigg ... makeup artist: Mr. Maguire
Martina Kohl ... makeup supervisor
Lydia Milars ... key makeup artist
Thomas Nellen ... makeup department head
Carol A. O'Connell ... hair supervisor (as Carol O'Connell)
Leigh Ann Yandle ... makeup artist
Joani Yarbrough ... hair stylist: Mr. Maguire
Patty York ... personal makeup artist: Tobey Maguire - additional photography
Art Anthony ... assistant makeup artist (uncredited)
Michael F. Blake ... makeup artist (uncredited)
Nanci Cascio ... assistant hair stylist (uncredited)
Leo Corey Castellano ... makeup artist (uncredited)
Kim Collea ... assistant makeup artist (uncredited)
Alicia Good ... assistant makeup artist: second unit, greenscreen (uncredited)
Ryan McDowell ... prosthetic sculptor (uncredited)
Bridget O'Neill ... key makeup artist: second unit greenscreen (uncredited)
Suzanne Rodier ... assistant makeup artist (uncredited)
Elaina P. Schulman ... hair stylist (uncredited)
Nacoma Whobrey ... assistant makeup artist (uncredited)

Production Management

Edit
Patricia Churchill ... unit production manager
Robert Katz ... production supervisor
Julie Lynn ... production supervisor: horse unit
Sean T. Stratton ... post-production supervisor (as Sean Stratton)
Ron Lynch ... executive in charge of production (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Jeff Bilger ... second second assistant director
Dan Bradley ... second unit director
Lisa Demaine ... first assistant director: second unit (as Lisa Campbell)
Basil Grillo ... second assistant director
Frank Marshall ... second unit director
Kristina M. Peterson ... second second assistant director (as Kristina Peterson)
Robert 'Skid' Skidmore ... second second assistant director (as Robert Skidmore)
Adam Somner ... first assistant director
Jody Spilkoman ... second assistant director: second unit (as Jodi Spilkoman)
Basti Van Der Woude ... second assistant director: second unit
David C. Phillippi ... additional second assistant director (uncredited)

Art Department

Edit
Curtis Allen ... set dresser
Paul 'Eel' Anderson ... set dresser
Russell R. Anderson ... lead man (as Russ Anderson)
Bennett Andrews ... greensman
Craig B. Ayers Sr. ... greensman (as Craig Ayers)
Tim Bowen ... set dresser
Chris Buchinsky ... storyboard artist
John Bullard ... propmaker foreman
Susan A. Burig ... race book graphic designer (as Susan Burig)
Francine Byrne ... art department coordinator
Frank Cappiello ... greensman
Christopher Casey ... set dresser
Michael Casey ... set dresser
Martin Charles ... graphic designer
Lynn Christopher ... set designer
David Thomas Cooper ... set dressser
Brad Curry ... drapery foreman
Cosmas A. Demetriou ... set designer (as Cosmas Demetriou)
Paul Detlefson ... set dresser
Claudette Didul ... assistant set decorator (as Claudette Didul Mann)
John David Diersing ... propmaker
Michael Jon Duffin ... propmaker foreman (as Michael Duffin)
William J. Durrell Jr. ... set designer (as Bill Durrell)
Louie Esparza ... painter gang boss
Mariano Fernandez ... welder gangboss
Chela Fiorini ... assistant props
Gerard Forrest ... location foreman
James A. Gelarden ... art director: East Coast (as Jim Gelarden)
William Gideon ... general foreman (as William W. Gideon)
Steve Gindorf ... propmaker foreman (as Stephen Gindorf)
Rick Glenn ... set dresser
Hugo Herrera ... greensman
John Hinkle ... stand-by painter
Tyler Kettenburg ... set dresser
Bud Kucia ... welding foreman
Holly Rose Larson ... art department researcher
Lance Larson ... assistant property master
Ross Macdonald ... graphics props
Peg McClellan ... storyboard artist
Steven B. Melton ... property master
Melody Miller ... assistant property master
Circe Mirano ... art department coordinator
David Mitchell ... set dresser (as Dave Mitchell)
Melissa Mollo ... assistant graphic designer
Jim Paniagua ... labor gangboss (as James Paniagua Sr.)
Thomas H. Paul ... assistant art director: East Coast
Troy Alan Peters ... on-set dresser (as Troy Peters)
Erik Polczwartek ... set dresser
Gregory F. Poulos ... assistant property master (as Greg Poulos)
Dennis Richardson ... carpenter
Miles S. Richman ... gang boss
Matt Robbins ... greensman
William V. Ryder ... set designer (as Bill Ryder)
Billy Salsberg ... carpenter
Robert Butch Samarzich ... greens foreman (as Robert Samarzich)
Christopher E. Schmid ... greensman (as Chris Schmid)
Jeff Shewbert ... propmaker
Bruce G. Smith ... paint foreman
Edward Smith ... carpenter
Chris Snyder ... construction coordinator
Dale Snyder ... propmaker foreman
Keith Stalker ... propmaker foreman
James Stephenson ... propmaker foreman
Jodi Tripi ... art department researcher
Chandler Vinar ... set dresser
Suzan Wexler ... assistant art director
Randall D. Wilkins ... set designer (as Randall Wilkins)
Curtis Yackel ... propmaker gangboss (as Curtis A. Yackel)
Doug Anderson ... plaster foreman (uncredited)
Adam L. Barker ... lead plaster foreman (uncredited)
Jason Bartolone ... on-set carpenter (uncredited)
Morgan Blackledge ... set dresser (uncredited)
Mike Bomar ... painter gang boss (uncredited)
Amanda S. Burns ... art coordinator: Kentucky (uncredited)
John Campana ... set decoration buyer (uncredited)
Joey Genitempo ... paint gang boss: signs (uncredited)
Hank Giardina ... paint supervisor (uncredited)
Ryan Handt ... construction propmaker (uncredited)
Guy Hietala ... paint gang boss (uncredited)
David Keir ... carpenter (uncredited)
Peter Regnier ... set dresser (uncredited)
John Root ... supervising signwriter (uncredited)
Carisa Rosenthal ... set dresser (uncredited)
Neil Rust ... paint foreman (uncredited)
Adam Snyder ... location labor foreman (uncredited)
Gary Tuers ... props (uncredited)
Joshua Viers ... art assistant (uncredited)

Sound Department

Edit
Christopher Assells ... sound effects editor
Karen Baker Landers ... supervising sound editor
Anna Behlmer ... re-recording mixer
David A. Cohen ... adr editor
Dino Dimuro ... sound effects editor (as Dino R. Dimuro)
Ezra Dweck ... sound effects editor
Per Hallberg ... supervising sound editor
Craig Heath ... sound recordist
Gary A. Hecker ... foley artist (as Gary Hecker)
Dan Hegeman ... sound effects editor (as Daniel Hegeman)
Chris Hogan ... dialogue editor (as Christopher Hogan)
Craig S. Jaeger ... supervising foley editor
Chris Jargo ... adr supervisor
Constance A. Kazmer ... dialogue editor
Daniel R. Kerr ... additional sound (as Dan Kerr)
Greg LaPlante ... digital mastering
Kimaree Long ... dialogue editor
David Lucarelli ... adr recordist
Anna MacKenzie ... adr editor
Tod A. Maitland ... production sound mixer
Philip D. Morrill ... assistant sound editor
Tony Negrete ... assistant sound editor (as Tony R. Negrete)
Andy Nelson ... sound mixer
Rob Nokes ... additional sound
Mark Ormandy ... additional sound
Anthony Ortiz ... boom operator
Nancy Parker ... foley artist
Robert Renga ... sound recordist
Charleen Richards ... adr mixer
Katherine Rose ... foley artist (as Catherine Rose)
Brian Ruberg ... foley mixer
Scott Sanders ... sound effects editor
Michael Scott ... cableman (as Mike Scott)
Denis St. Amand ... sound recordist
Peter Staubli ... sound effects editor
Bruce Tanis ... sound effects editor
Derek Casari ... adr engineer (uncredited)
Todd Niesen ... dialogue denoising (uncredited)
John Soukup ... sound transfer (uncredited)

Special Effects by

Edit
Donald Elliott ... special effects supervisor (as Don Elliott)
Frank Iudica ... on-set special effects
Jay King ... on-set special effects (as Jay B. King)
Michael Lantieri ... special effects coordinator
Dan Ossello ... on-set special effects
Tom Pahk ... special effects supervisor
Ralph Peterson ... special effects foreman
Russ Herpich ... special effects technician (uncredited)
Mark Rappaport ... special effects: faux horse heads (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Enrico Altmann ... mold maker
Jessica Berri ... visual effects production assistant: SPI
David C. Bryant ... cg artist: Pixel Playground Inc (as David Bryant)
Marcus Carter ... rotoscoping artist: Pixel Playground Inc
Det Chansamone ... interactive compositing artist: SPI
Bill Coffin ... Inferno artist: Pixel Playground Inc
David Crawford ... interactive compositing artist: SPI
Debbie Denise ... visual effects executive producer: SPI
Tony Diep ... interactive compositing artist: SPI
Doug Forrest ... interactive compositing artist: SPI
Jenny Fulle ... senior staff
Joshua Geisler-Amhowitz ... matte painter: SPI
Jennifer German ... interactive compositing artist: SPI
Brent Gilmartin ... interactive compositing artist: SPI
Nathalie Gonthier ... rotoscoping artist: SPI
Dawn Guinta ... interactive compositing supervisor: SPI
Brian Hanable ... interactive compositing artist: SPI
Thomas Hollier ... computer graphics supervisor: SPI
Meredith Hook ... rotoscoping artist: Pixel Playground Inc
Richard R. Hoover ... visual effects supervisor (as Richard Hoover)
Mark Hopper ... rotoscoping artist: Pixel Playground Inc
Ivo Horvat ... lead matte painter: SPI
Adam Howard ... interactive compositing artist: SPI
Adrian Iler ... color & lighting: SPI / compositor: SPI
Michael Kaelin ... rotoscoping artist: SPI
Michael Kennen ... interactive compositing artist: SPI
Hong Kim ... digital artist: Cinesite
Keiko Koyama ... production coordinator: Pixel Playground Inc
Aaron M. Lawn ... production services technician: SPI (as Aaron Lawn)
Don Lee ... Inferno artist: Pixel Playground Inc / visual effects supervisor: Pixel Playground Inc
Kim Lee ... visual effects producer: Pixel Playground
Alexander Linger ... rotoscoping artist: SPI
Jose Marra ... still frame sequence artist
Andrea Maxwell ... visual effects editor: SPI
Todd Mesher ... interactive compositing artist: SPI
Steve R. Moore ... editor - visual effects / visual effects editor
Danny Mudgett ... Inferno artist: Pixel Playground Inc
Rachel Nicoll ... matchmove artist: SPI (as Rachel Nicholl)
Tim Norman ... Inferno artist: Pixel Playground Inc
Jeff Olm ... additional compositing
Andrea Lackey Pace ... production services technician: SPI
Bryan Park ... production co-coordinator: Pixel Playground Inc
Terron Pratt ... production assistant: Pixel Playground Inc
Janet Quen ... inferno artist: Pixel Playground Inc
Mark Robben ... Inferno artist: Pixel Playground Inc
Jesse Russell ... digital compositor
Chris Ryan ... interactive compositing artist: SPI
Jeff Sakurai ... production services technician: SPI
Gabriel Sanchez ... Inferno artist: Pixel Playground Inc
Michael Scheffe ... visual effects art director: SPI
Michael Shermis ... rotoscoping artist: Pixel Playground Inc
Brian Shows ... digital intermediate supervisor
David Spencer ... matchmove artist: SPI
Robert Stromberg ... digital matte painter
Jon Tanimoto ... interactive compositing artist: SPI
Cari Thomas ... visual effects producer
Kristen Trattner ... interactive compositing artist: SPI
James Valentine ... rotoscoping artist: SPI
Eric Withee ... visual effects coordinator: SPI
Raymond Yeung ... scientist (as Raymond Yeung, Ph. D.)
Lisa Zusmer DelPrete ... visual effects production manager: SPI (as Lisa Zusmer Delprete)
Kevin Baillie ... digital effects artist: The Orphanage (uncredited)
Natalie Baillie ... digital rotoscope/paint artist (uncredited)
Alfredo R. Barcia ... senior production services technician: SPI (uncredited)
David Bleich ... digital matte artist (uncredited)
Amanda Burton ... rotoscope artist (uncredited)
Marla Carter Barrett ... Flame compositor: SPI (uncredited)
Anthony Ceccomancini ... systems research engineer (uncredited)
YouJin Choung ... visual effects: The Orphanage (uncredited)
Michael Condro ... matchmover (uncredited)
Danielle Conroy ... director of digital production: SPI (uncredited)
Tim 'Timco' Conway ... digital integration supervisor: CREO (uncredited)
Gregory Creaser ... digital timing supervisor (uncredited)
Lisa Deaner ... senior inferno artist (uncredited)
Scott Dougherty ... digital effects producer: Cinesite (uncredited)
Loring Doyle ... roto artist (uncredited)
Arin Finger ... visual effects coordinator: The Orphanage (uncredited)
Brian Flora ... visual effects supervisor: The Orphanage (uncredited)
Bruce Fritzberg ... visual effects producer (uncredited)
Michael Fuchs ... model maker (uncredited)
Shannon Blake Gans ... visual effects executive producer: New Deal Studios Inc. (uncredited)
Deborah Giarratana ... visual effects executive (uncredited)
Mitch Goldstrom ... senior systems administrator: Digiscope (uncredited)
Christopher Grandel ... trailer digital effects, Howard Anderson Company (uncredited)
Taigne Hammock ... resource administrator (uncredited)
Anthony Harris ... digital color timer: SPI (uncredited)
Max Harris ... digital compositor: SPI (uncredited)
Jep Hill ... technical supervisor: SPI (uncredited)
Ian Hunter ... visual effects supervisor: New Deal Studios Inc. (uncredited)
Paul Kirsch ... Inferno artist (uncredited)
Stephen Kowalski ... senior systems engineer (uncredited)
Vincent Lavares ... digital asset manager: Cinesite (uncredited)
Sonserae Leese ... texture map painter (uncredited)
Chris Logan ... matchmove artist: SPI (uncredited)
Andrew MacDonald ... visual effects supervisor: Creo Collective (uncredited)
Scott McLain ... inferno artist (uncredited)
Carlos Morales ... digital compositor (uncredited)
Luke O'Byrne ... visual effects producer: The Orphanage (uncredited)
Rod Park ... visual effects producer: Digiscope (uncredited)
Alex Prichard ... digital artist: The Orphanage (uncredited)
Marc Sadeghi ... executive visual effects producer: The Orphanage (uncredited)
David Sanger ... producer: New Deal Studios (uncredited)
Steven Schmidt ... visual effects coordinator: Creo (uncredited)
Scott Schneider ... model maker (uncredited)
Chris B. Schnitzer ... visual effects coordinator: SPI (uncredited)
Christopher Stack ... data manager: Digiscope (uncredited)
Matthew Thunell ... visual effects production assistant: The Orphanage (uncredited)
Ryan Tudhope ... cg supervisor: The Orphanage (uncredited)
Kristi Valk ... digital effects artist: The Orphanage (uncredited)
Carl Walters ... visual effects editor: The Orphanage (uncredited)
R. Christopher White ... pre-visualization (uncredited)
Bob Wiatr ... digital compositor (uncredited)
Steve Wright ... stitch cam digital compositor: Cinesite (uncredited)
Mitch Zeitlin ... video editorial coordinator: SPI (uncredited)
Patrick Zentis ... matte artist: Digital Backlot (uncredited)

Stunts

Edit
Paul Atkinson ... stunt jockey
Corey Black ... stunt jockey
Kenny Black ... stunt jockey
Steve Boyles ... stunts
Dan Bradley ... stunt coordinator
Ben Hernandez Bray ... stunts (as Ben Bray)
Ryan Brown ... stunts
Richard Bucher ... stunts
Susan A. Burig ... stunts (as Susan Burig)
Heather Burton ... stunts
Silvio Wolf Busch ... stunt coordinator
Loyd Catlett ... stunt double: Mr. Bridges / stunts
Bobby Colton ... stunt jockey
Laurie Creach ... stunts (as Lauri Creach)
Patrick Dalton ... stunt jockey
Kevin Derr ... stunt double: Tobey Maguire
Jennifer Eddy ... stunts
Todd Forsberg ... stunts
Ricky Frazier ... stunt jockey: Mr. Maguire
Tad Griffith ... stunts
James M. Halty ... stunts (as Jim Halty)
Oliver Hendrickson ... stunts (as Oliver S. Hendrickson)
Don Hewitt ... stunts (as Don Hewitt Sr.)
Donald John Hewitt ... stunts
Tracey Hiete ... stunts
William Hollick ... stunt jockey
Michael Hunter ... stunt jockey
Luis Jauregui ... stunt jockey
Eric Lechasseur ... stunts
David Leitch ... stunts
Bobby Lovgren ... stunts (as Trevor Lovgren)
Kevin Mangold ... stunt jockey
Jimmy Marcotte ... stunt jockey
Ron Mark ... stunts
Gallyn Mitchell ... stunt jockey
Mark Munoz ... stunt jockey
Marty Murray ... stunts
David C. Nuesch ... stunt jockey
Bobby Ore ... stunts
Allan Padelford ... stunt driver
Kimberly Page ... stunts
Alan Patterson ... stunt jockey
Monte Rex Perlin ... stunts (as Monte Pearlin)
Rex Reddick ... stunts
Joe Rocco Jr. ... stunt jockey
Jason Rodriguez ... stunts
Scott Rogers ... stunts
Danny Sorensen ... stunt jockey
Joe Steiner ... stunt jockey
Tim Storms ... stunt trainer
Monty Stuart ... stunts
Mark Warrick ... stunts (as Mark Warrack)
Robert Alonzo ... stunts (uncredited)
Daniel Arrias ... stunts (uncredited)
Richard Bucher ... stunt double: Tobey Maguire, falling horse (uncredited)
Brett A. Jones ... stunts (uncredited)
Susan Purkhiser ... stunt driver (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
Eric Amundsen ... second assistant camera: "a" camera, second unit
Mitchell Amundsen ... cinematographer: second unit (as Mitch Amundsen)
Rocky Babcock ... libra head technician
Melanie Banders ... camera loader
Chris Bateman ... rigging best boy electric
George W. Borthwick ... best boy grip (as George Borthwick)
Kevin Boyd ... video assist
Shane Brott ... rigging grip
Clyde E. Bryan ... first assistant camera: "b" camera
David R. Christensen ... gaffer
John P. Cleveland ... grip (as John Cleveland)
Richard Crompton ... rigging best boy grip
Mark Cueto ... lamp operator
William Cueto ... lamp operator (as Bill Cueto)
James 'Spud' Danicic ... second assistant camera: second unit
Andrew Degnan ... film loader: second unit
Brian Dennis ... rigging electrician
Thomas DeRose ... best boy electric (as Tom De Rose)
William DiCenso ... technician: RF video unit (as William Dicenso)
Andy Dorowsky ... lamp operator
Daniel Dorowsky ... rigging elect
Frank Dorowsky ... rigging gaffer
François Duhamel ... still photographer
Wayne L. Duncan ... grip (as Wayne Duncan)
Todd Durboraw ... second assistant camera: day player
Bryan Fletchall ... technocrane operator
Ian Fox ... camera operator
Tom Fox ... video assist: second unit
Rick Harris ... key rigging grip
Randy Hermes ... camera technician: PAL
Justin Holdsworth ... gaffer: second unit
Jason Kay ... technocrane technician
Michael Klimchak ... first assistant camera: second unit
Thomas D. Lairson Jr. ... second assistant camera (as Thom Lairson)
Scott Lampert ... camera operator: PAL
James M. McClure ... electrician
Ren Messer ... assistant camera
Steven J. Mikolas ... video assist (as Steve Mikolas)
Daisuke Dice Miyake ... grip (as Daisuke Miyake)
Richard Mosier ... first assistant camera
Jerry Patton ... second assistant camera: "b" camera, second unit
Craig Proctor ... camera technician: PAL
Scott J. Prophet ... dolly grip (as Scott Prophet)
Brad Rea ... key grip: second unit
Bill Roe ... director of photography: second unit
Jesse Roth ... camera loader: second unit
Andrew Rowlands ... camera operator: "b" camera / steadicam operator
Craig Scagnetti ... lighting technician
Todd Schlopy ... first assistant camera: second unit
Aaron Schuh ... camera trainee
Alan Shultz ... dolly grip (as Alan Schultz)
Bill Slemmons ... grip
Kurt E. Soderling ... aerial director of photography: second unit (as Kurt Soderling)
Michael Stone ... camera operator: second unit
Les T. Tomita ... key grip
Suzanne Trucks ... second assistant camera: "b" camera
Art Villasenor ... technocrane technician
Danica Vorkapich ... technician: RF video unit
Jerry Woodside ... lamp operator
Thomas Wostak ... lighting technician
Geff Zamor ... technician: RF video unit (as Geff Zamor)
Joe Cassano ... grip: Kentucky (uncredited)
Dan Duffy ... generator operator (uncredited)
Christopher Duskin ... additional cinematographer (uncredited) / camera operator (uncredited)
Mark Eberle ... director of photography: main title sequence (uncredited)
Brad Edmiston ... additional camera operator (uncredited)
Russ Faust ... set electric: second unit (uncredited)
Rick Fee ... assistant camera (uncredited)
Michael-Ryan Fletchall ... crane operator (uncredited)
Peter Graf ... stab-c technician (uncredited)
Joe Hill ... rigging grip (uncredited)
Simon Jayes ... camera operator: "b" camera, second unit (uncredited)
Jacques Jouffret ... camera operator: "b" camera (uncredited) / steadicam operator (uncredited)
Scott C. Keys ... rigging electrician (uncredited)
Charles 'Woody' Lang ... rigging grip (uncredited)
Dominic Mainl ... additional first assistant camera (uncredited)
Damon Marcellino ... assistant chief lighting technician: second unit (uncredited)
Heather Page ... camera operator: "b" camera (uncredited)
Greg Patterson ... chief lighting technician: main title sequence (uncredited)
Tony Rush ... video assist operator: second unit (uncredited)
Todd SanSone ... RF/video production assistant (uncredited)
R. Gern Trowbridge ... dimmer board operator (uncredited)

Animation Department

Edit
Joseph Bargdill ... background artist (uncredited)

Casting Department

Edit
Judith Sunga ... casting assistant
Mary Ellen Buckley ... crowd casting (uncredited)
Bill Dance ... extras casting (uncredited)
Terry L. Lamfers ... casting administrator (uncredited)
Mariann H.W. Lee ... extras casting (uncredited)
Cash Oshman ... crowd casting (uncredited)
CC Perkinson ... extras casting (uncredited)
Amy Pope ... extras casting (uncredited)
Matt Seckman ... extras casting intern (uncredited)
Elena Spiotta ... extras casting associate (uncredited)
Wendy Goodman Thum ... extras casting: East Coast (uncredited)

Costume and Wardrobe Department

Edit
Margo Baxley ... costume supervisor
Layne Brightwell ... key costumer
Tiffany Busche ... costumer
Bud Clark ... key costumer
Wendy M. Craig ... key costumer
Carol Demarti ... costume textile artist (as Carol De Marti)
Colleen Kelsall ... assistant costume designer
Bethan Land ... costumer
Nancy Malone ... additional costumer (as Nancy Rhodes)
Tom Numbers ... key costumer
Marcia Patten ... costume supervisor: East coast
Suzy Perry ... key costumer (as Suzy Robertson)
Eva Prappas ... costumer
Ellen Ryba ... key costumer
Sanford Slepak ... costumer
Barnaby Smith ... key costumer
Lisa Tomczeszyn ... assistant costume designer
Andrea E. Weaver ... costumer (as Andrea Weaver)
Missy West ... key costumer
Anthony Almaraz ... costumer (uncredited)
Amy Arnold ... costumer (uncredited)
Carol H. Beule ... costumer (uncredited)
Marcy Craig ... costumer (uncredited)
David Fernandez ... costumer (uncredited)
Betsy Glick ... costumer (uncredited)
Monica Haynes ... costumer (uncredited)
Eleanor Johnson ... costumer (uncredited)
Joseph La Corte ... set costumer (uncredited)
Nino ... costumer (uncredited)

Location Management

Edit
Lori A. Balton ... location scout (as Lori Balton)
Madeline Bell ... key assistant location manager
Deirdre Costa ... location manager: East Coast
Peter Costelli ... assistant location manager: East Coast
Mike Fantasia ... location manager
Perri Fichtner ... assistant location manager (as Perri Fitcher)
Alan Forbes ... assistant location manager: East Coast
William Jorgenson ... assistant location manager (as Will Jorgenson)
Darrin Lipscomb ... assistant location manager
Donny Martino Jr. ... assistant location manager (as Donny Martino)
Chanel Salzer ... assistant location manager (as Chanel Salzer-Chadock)
David Sander ... assistant location manager: East Coast
Alex J. Johnson ... location assistant (uncredited)
Garry Wunderwald ... location scout: Montana (uncredited)

Music Department

Edit
Tom Boyd ... musician: oboe soloist
Bruno Coon ... supervising music editor
Sandy DeCrescent ... music contractor
Matthew Della Polla ... scoring consultant
George Doering ... musician
Ira Hearshen ... orchestrator
Luana Jackman ... vocal contractor
Miriam Mayer ... assistant musician: music
Peter Myles ... music editor
Kathy Nelson ... executive in charge of music: Universal Pictures
Joey Newman ... orchestrator
Randy Newman ... orchestrator
Bryan Pezzone ... musician: piano
Conrad Pope ... orchestrator
Stacey Robinson ... scoring crew
John Rodd ... score recordist
Jonathan Sacks ... orchestrator
Steven L. Smith ... music preparation
Tom Steel ... scoring crew
Armin Steiner ... music scoring mixer
Bill Talbott ... scoring crew
Damon Tedesco ... scoring crew (as Amon Tedesco)
James Thatcher ... musician: French horn
Frank Wolf ... music scoring mixer
Kae M. Black ... scoring crew (uncredited)
Mark Graham ... music copyist (uncredited)
Eric Claus Kuschevatzky ... music programmer: score (uncredited)
Larry Mah ... digital score recordist (uncredited)
Dan Wallin ... music scoring mixer (uncredited)

Transportation Department

Edit
Curt Attaway ... driver
Michael J. Birnkrant ... driver
Tony Brazas ... driver
Troy Bridenstine ... driver
Ronald Brown ... driver (as Ron Brown)
Craig Conaway ... driver: MTV
Rose Echeverria ... driver (as Rosie Echeverria)
Larry Fee ... driver
Dennis Folven ... driver
Robert Garcia Jr. ... driver
Lee Garibaldi ... transportation captain
Billy Grace ... driver
James R. Guillory ... insert car driver
Don Haggerty ... driver
Gary Highly ... transportation captain: East Coast
Paul Huggett ... driver
Maxwell R. Johnson II ... transportation captain
Gary L. Johnson ... driver (as Gary Johnson)
Gene R. Johnson ... driver (as Gene Johnson)
Jerry F. Johnson ... picture car coordinator
Fred Johnston ... driver
Mark W. Jones ... driver (as Mark Jones)
Frank L. Kammerer ... driver (as Frank Kammerer)
Rock LeRoy ... transportation
Jack Lynch ... driver
Larry Motes ... driver
Allan Padelford ... driver: USS Seabiscuit
John Peters ... driver
Kristen Redd-Ginchereau ... driver (as Kris Ginchereau)
Jose M. Sanchez ... driver
Justin Sanders ... driver
Kurt Schmiederer ... driver
Anthony C. Steere ... driver (as Tony Steere)
Phil Strauss ... driver
Paul E. Stroh ... transportation co-captain (as Paul Stroh)
Tommy Tancharoen ... transportation coordinator
Peter Tavis ... transportation captain: East Coast
Anthony Jamal Wade ... driver (as A. J. Wade)
Tom Whelpey ... transportation co-captain (as Tom Whelpley)
Timothy J. Wood ... transportation co-captain: East Coast crew (as Timothy Wood)
Audrey A. Conrad ... transportation office coordinator (uncredited)
Marcelle 'Kitty' Dutton ... driver (uncredited)

Other crew

Edit
Geoff Abadee ... logistics
Bobby Adair ... outrider
Julie Adair ... handler
Linda Adair ... outrider
Nellie Adami ... production coordinator
Apolinar Alcala ... handler
Jorge Alcala ... handler
Diana Alvarez ... assistant: Mr. Ross
Angela Athayde ... production assistant (as Angie Athayde)
Bron Barry ... production assistant
Melissa Bartley ... production assistant (as Melissa Bartly)
J.B. Benna ... production assistant
Mark Berry ... handler
Joe Biggins ... crowd enhancement
Kevin Biggins ... crowd enhancement
Charlotte Bloxom ... handler
Eleanor Boatwright ... horse handler: East Coast
Shelley S. Boyle ... horse trainer (as Shelley Boyle)
Frank L. Brown III ... crowd enhancement
George Brown ... production assistant (as George Brown V)
Lisa Brown ... handler
Angelina Burnett ... assistant: Mr. Bissell
Kim Buttlar ... executive coordinator: Mr. Barber
Ian Calip ... production assistant
Kelli Cardiff ... production secretary
Guadalupe Castaneda ... handler
Caryn Cheever ... first assistant accountant
Matthew Chew ... race track barn manager
Cristina Christian ... second assistant accountant (as Cristina Duncan)
Dorian Cirillo-Murray ... production assistant
Chad Cleven ... production assistant
Keith Craigmyle ... handler
Scott Craigmyle ... outrider
Demelza Cronin ... assistant production coordinator
Dante ... warm-up comic
Jennifer DiQuollo ... key craft service 2nd unit
Jon Dorflinger ... production assistant
Meg Dunroe ... handler
Jennifer Eddy ... horse unit assistant
Pam Ellington ... first assistant accountant
Cliff Fleming ... helicopter pilot
Nicole E. Gallardo ... second assistant accountant (as Nicole Gallardo)
David Goldsmith ... jockey communications
Victor Gonzalez ... handler
Robert Greenhut ... pre-production consultant
Richard Grey ... handler
Erika Gunthunger ... horse handler: East Coast
Hutchi Hancock ... production assistant (as Hutchie Hancock)
Oliver Hendrickson ... horse unit trainee (as Oliver S. Hendrickson)
Rusty Hendrickson ... head wrangler
Laura Hillenbrand ... technical consultant
Pamela Hilse ... travel coordinator
Joseph M. Horrigan ... consultant: athletic performance (as Joe Horrigan)
Nicola Hulme ... assistant: Mr. Bridges (as Nicola Hume)
John Humber ... production assistant
Lori Ikeda ... second assistant accountant
Lisa Imhoff ... second assistant accountant
Jennifer S. Jackson ... script supervisor: second unit (as Jennifer Helmuth)
Greg Johnson ... video department head
Michael Judd ... production assistant
Chris Kasteler ... production assistant: Ms. Kennedy
Elyse Klaits ... assistant: Ms. Kennedy
Bob Kredel ... train consultant
Thomas Krueger ... on set medic (as Thomas Kruegar)
Christie Kwan ... assistant production coordinator: East Coast
Dan Laborde ... production staff
Kenneth LaFayette ... post-production accountant
David Lear ... cast security
Michael Lecke ... production assistant
Regina Lee ... studio development executive
Nina Lenders ... assistant: Mr. Maguire
Tania Levin ... payroll accountant
Geoff Linville ... assistant: Mr. Ross
Bobby Lovgren ... horse trainer
Nicole Luther ... set production assistant
Asha MacLeod ... production assistant
Maggie Malone ... script researcher
Gray Mapston ... handler
Stephen A. Marinaccio II ... production coordinator: second unit
Gail Martin-Sheridan ... production accountant
Mark Mayer ... post-production accountant
Mike Mayer ... handler
Sara Mayer ... production assistant
Chris McCarron ... race designer
Judy McCarron ... technical consultant: horses
Kristin McCarron ... production assistant
Dennis McGlaughlin ... handler
Nick Mestrundrea ... craft service (as Nick Mestrandrea)
John Montgomery ... payroll accountant
Ryan Moorman ... production assistant (as Ryan K. Moorman)
Kris Moskos ... horse handler: East Coast
Vince Navarro ... assistant: Ms. Thomas
Geoffrey Nelson ... designer: main title
Nadine Nettmann ... production assistant
Terry Lee Painovich ... craft service (as Terri Painovich)
Julie Pitkanen ... script supervisor
Mary T. Radford ... assistant: Mr. Marshall
Rubian Ramirez ... handler
José Ramírez ... handler (as Jose Ramirez)
Julie Randolph ... production assistant
Richard Rinebold ... handler
Aaron Roberts ... production assistant
Margo Romano ... second assistant accountant
Phil Scalisi ... craft service
Nick Schirmer ... stand-in
Corey Sklov ... production secretary
Deanne Sowter ... office assistant: Ms. Kennedy
Melissa St. Onge ... assistant: Mr. Maguire
Mike Steele ... handler
Michelle Steffes ... script researcher
Jamie Steiner ... handler
Roger Stockton ... horse handler: East Coast
Monty Stuart ... horse trainer
Russel Taylor ... production assistant
Marlena Thomas ... executive coordinator: Mr. Birnbaum
Frank Tignini ... production assistant
Nancy Trevino ... handler
Steve Trevino ... handler
Jean Vergara ... background crew
Danae Fogarty Walsh ... production assistant
Mark Warrick ... horse trainer (as Mark Warrack)
Bill Wildes ... horse trainer
LouAnn Wu ... additional set production assistant
Deborah Wuliger ... unit publicist
Debra L. Young ... crowd scenes
Erik Aguirre ... additional production assistant (uncredited)
Sheri Apap ... animal trainer (uncredited)
Carrie Arnold ... production assistant (uncredited)
Linda Blaine ... production assistant (uncredited)
Georgina Cabrera ... additional crew (uncredited)
Eric Chatterjee ... production assistant (uncredited)
Scott Cronan ... production assistant (uncredited)
Choel Evans ... production assistant (uncredited)
Jamie Feldman ... office production assistant (uncredited)
Belle Francisco ... office production assistant (uncredited)
Maura Gannett ... studio teacher (uncredited)
Laura Gary ... studio teacher (uncredited)
Aimee Goetz ... production assistant (uncredited)
Andy Gorzalski ... production assistant (uncredited)
Adrianna Granville ... additional set production assistant (uncredited)
Seth Hansen ... additional set production assistant (uncredited)
Michael A. Heath ... asset manager (uncredited)
Seth Hendrix ... set production assistant: Kentucky (uncredited)
Sybille Herwig ... production assistant (uncredited)
Caroline Hileman ... production manager: main title sequence (uncredited)
Zac Jackson ... production assistant (uncredited)
Alex J. Johnson ... production assistant (uncredited)
Taryn P. Kelly ... production coordinator (uncredited)
Ahmed Kirdar ... additional set production assistant (uncredited)
Brad Lednik ... production assistant (uncredited)
Jessica Lichtner ... script supervisor: second unit (uncredited)
J.D. Lombardi ... unit production assistant (uncredited)
Matt Lombardo ... set production assistant (uncredited)
Matthew J. Lynch ... production assistant (uncredited)
Aymie Majerski ... production assistant (uncredited)
Ivan Martin del Campo ... accounting clerk (uncredited)
Kevin McGinley ... production assistant (uncredited)
David Mendoza ... set production assistant: second unit (uncredited)
Kerry Moynahan ... extras wrangler (uncredited)
William Ostroff ... production assistant (uncredited)
Stacy Pagac ... additional crew (uncredited)
Joy Sydney Peters ... production assistant (uncredited)
Jess Place ... production assistant (uncredited)
Rebecca Quick ... production assistant (uncredited)
Lyon Reese ... key background coordinator (uncredited)
Anthony Reynolds ... production assistant (uncredited)
Jason M. Roberts ... stand-in (uncredited)
Jamie Robinson ... production assistant: Kentucky (uncredited)
Jean-Louis Rodrigue ... movement specialist (uncredited)
Liah Saldaña ... set production assistant (uncredited)
Donnie Saylor ... technical consultant (uncredited)
Alexa Sheehan ... production assistant (uncredited)
Alex Silva ... stand-in (uncredited)
Guin Solomon ... animal trainer (uncredited)
Nick Somers ... stand-in (uncredited)
Jonas Spaccarotelli ... set production assistant: second unit (uncredited)
Sean Kevin Sweeney ... production assistant (uncredited)
Shawn Tanaka ... assistant: William H. Macy (uncredited)
Dara Tiller ... production assistant (uncredited)
Jonathan Weber ... runner (uncredited)
Christopher Wesley ... production assistant (uncredited)
Ryan Whan ... assistant accountant (uncredited)
Brad Wilder ... production assistant (uncredited)
Mari Wilson ... additional script supervisor (uncredited)
Helen Alexis Yonov ... production assistant (uncredited)

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

It's the Depression, and everyone needs to hold onto a dream to get them through the bad times. Car maker Charles Howard is no different, he who is trying to rebuild his life after the tragic death of his only child and the resulting end of his first marriage. With second wife Marcela at his side, Charles wants to get into horse racing and ends up with a team of underdogs who are also chasing their own dream. The first is trainer Tom Smith, who has a natural instinct to spot the capabilities of horses. The second is the horse Tom chooses for Charles, Seabiscuit, an unconventional choice as despite his pedigreed lineage, Seabiscuit is small at fifteen and a half hands tall with a slight limp. But Tom can see something in Seabiscuit's nature to make him a winner, if only Seabiscuit can be retrained from his inbred losing ways. And third is the jockey they decide to hire, Johnny "Red" Pollard, so nicknamed because of his hair color. Like Tom, Red has always shown a natural way with horses, but a difficult upbringing due solely to the Depression has made Red an angry young man, which has gotten him into trouble both on and off the track. And he is large for a jockey, and thus he always feels the need to battle the weight issue. Another common trait between Tom, Seabiscuit and Red is that they have been called crazy by those in traditional horse racing circles. Against the odds, Seabiscuit, with his human team behind him, does show his winning abilities and captures the imagination of all those others wanting to believe in a dream. But Seabiscuit's victories are at smaller races. As such, Charles aims high and wants Seabiscuit to race Triple Crown winner War Admiral, who by all accounts is a winner and should be a winner. If given the chance to race against War Admiral (whose owner doesn't want to race as he feels he has nothing to prove), will Seabiscuit and his team continue to keep the dreams of the common Americans alive? Through the good and the bad, especially as Red and Seabiscuit face mirroring problems, they all have to decide what is in their collective best interest. Written by Huggo

Plot Keywords
Taglines A long shot becomes a legend. See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Pur sang: la légende de Seabiscuit (France)
  • Seabiscuit - Mit dem Willen zum Erfolg (Germany)
  • Seabiscuit, más allá de la leyenda (Spain)
  • Фаворит (Ukraine)
  • Utrka života (Croatia)
  • See more »
Runtime
  • 140 min
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $87,000,000 (estimated)
Opening Weekend United States $20,854,735, 27 Jul 2003
Cumulative Worldwide Gross $148,336,445

Did You Know?

Edit
Trivia The movie never mentions that Seabiscuit and War Admiral were related. Seabiscuit's sire Hard Tack was sired by the great Man o' War as well as War Admiral. See more »
Goofs The United States Flag at the Pimlico racetrack has 50 stars. In the 1930s, there were only 48 states. See more »
Movie Connections Edited into The Making of 'Seabiscuit' (2003). See more »
Soundtracks Mexico Lucido See more »
Quotes Tom Smith: You know, you don't throw a whole life away just 'cause he's banged up a little.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed