Edit
September 11 (2002) Poster

(2002)

Full Cast & Crew

Directed by 

Youssef Chahine ... (segment "Egypt")
Amos Gitai ... (segment "Israel") (as Amos Gitaï)
Shôhei Imamura ... (segment "Japan") (as Shohei Imamura)
Alejandro G. Iñárritu ... (segment "Mexico") (as Alejandro González Iñárritu)
Claude Lelouch ... (segment "France")
Ken Loach ... (segment "United Kingdom")
Samira Makhmalbaf ... (segment "Iran")
Mira Nair ... (segment "India")
Idrissa Ouedraogo ... (segment "Burkina Faso")
Sean Penn ... (segment "USA")
Danis Tanovic ... (segment "Bosnia-Herzegovina")

Writing Credits (in alphabetical order)  

Alain Brigand ... (original idea)
Youssef Chahine ... (segment) (segment "Egypt")
Sabrina Dhawan ... (segment) (segment "India")
Amos Gitai ... (segment) (segment "Israel")
Alejandro G. Iñárritu ... (segment) (segment "Mexico") (as Alejandro González Iñárritu)
Paul Laverty ... (segment) (segment "United Kingdom")
Claude Lelouch ... (adaptation) (segment "France")
Claude Lelouch ... (dialogue) (segment "France")
Claude Lelouch ... (written by) (segment "France")
Ken Loach ... (segment) (segment "United Kingdom")
Samira Makhmalbaf ... (segment) (segment "Iran")
Idrissa Ouedraogo ... (segment) (segment "Burkina-Faso")
Sean Penn ... (segment) (segment "USA")
Marie-Jose Sanselme ... (segment) (segment "Israel") (as Marie José Sanselme)
Danis Tanovic ... (segment) (segment "Bosnia-Herzegovina")
Daisuke Tengan ... (segment) (segment "Japan")
Pierre Uytterhoeven ... (adaptation) (segment "France")
Pierre Uytterhoeven ... (dialogue) (segment "France")
Vladimir Vega ... (segment) (segment "United Kingdom")

Cast (in credits order)  

Maryam Karimi Maryam Karimi ... L'institutrice (segment "Iran")
Mohamad Dolati Mohamad Dolati ... Enfant (segment "Iran")
Agelem Habibi Agelem Habibi ... Enfant (segment "Iran")
Esmat Vahedi Esmat Vahedi ... Enfant (segment "Iran")
Ameneh Banizadeh Ameneh Banizadeh ... Enfant (segment "Iran")
Razieh Jafari Razieh Jafari ... Enfant (segment "Iran")
Hassan Rezai Hassan Rezai ... Enfant (segment "Iran")
Najibeh Habibi Najibeh Habibi ... Enfant (segment "Iran")
Emmanuelle Laborit Emmanuelle Laborit ... Elle (segment "France")
Jérôme Horry Jérôme Horry ... Lui (segment "France")
Nour El-Sherif ... Youssef Chahine (segment "Egypt") (as Nour Elshérif)
Ahmed Haroun Ahmed Haroun ... Le G'I (segment "Egypt") (as Ahmed Seif Eldine)
Sanaa Younes Sanaa Younes ... La mère (segment "Egypt") (as Sanaa Younés)
Ahmed Fouad Selim Ahmed Fouad Selim ... Le père (segment "Egypt")
Maher Essam Maher Essam ... Le Palestinien (segment "Egypt")
Eveline Sélim Eveline Sélim ... La journaliste (segment "Egypt")
Rafik Mohsen Rafik Mohsen ... (segment "Egypt")
Hesham Abd Elkhaleq Hesham Abd Elkhaleq ... (segment "Egypt")
Alaa Mahgoub Alaa Mahgoub ... (segment "Egypt")
Fadi Badour Fadi Badour ... (segment "Egypt")
Nadim Gargoura Nadim Gargoura ... (segment "Egypt")
Reem Bitar Reem Bitar ... (segment "Egypt")
Dzana Pinjo ... Selma (segment "Bosnia-Herzegovina")
Aleksandar Seksan Aleksandar Seksan ... Nedim (segment "Bosnia-Herzegovina")
Tatjana Sojic Tatjana Sojic ... Hanka (segment "Bosnia-Herzegovina")
Ejla Bavcic Ejla Bavcic ... L'intervenante de la maison des femmes (segment "Bosnia-Herzegovina")
Ognjen Blagojevic Ognjen Blagojevic ... Journalist (segment "Bosnia-Herzegovina") (voice)
Lionel Zizréel Guire Lionel Zizréel Guire ... Adama (segment "Burkina-Faso")
René Aimé Bassinga René Aimé Bassinga ... Ibrahim (segment "Burkina-Faso")
Lionel Gaël Folikoue Lionel Gaël Folikoue ... Gaël (segment "Burkina-Faso")
Rodrigue André Idani Rodrigue André Idani ... Rodrigue (segment "Burkina-Faso")
Alex Martial Traoré Alex Martial Traoré ... Alex (segment "Burkina-Faso") (as Alex Martial Traore)
Marc Marc ... Ben Laden (segment "Burkina-Faso")
Hyppolite Ouangrawa Hyppolite Ouangrawa ... L'oncle d'Adama (segment "Burkina-Faso") (as Hypolite T. Ouangrawa)
Justine Sawadogo Justine Sawadogo ... La tante d'Adama (segment "Burkina-Faso")
Haoua Ouatara Haoua Ouatara ... La mère d'Adama (segment "Burkina-Faso")
Milla S. Saturnin Milla S. Saturnin ... Le policier de l'aéroport (segment "Burkina-Faso")
Oumar Barou Ouedraogo Oumar Barou Ouedraogo ... Le père de Rodrigue (segment "Burkina-Faso")
Vladimir Vega Vladimir Vega ... Pablo (segment "United Kingdom")
Keren Mor ... La journaliste (segment "Israel")
Liron Levo ... Le démineur (segment "Israel")
Tomer Russo ... L'ambulancier (segment "Israel")
Tanvi Azmi ... Talat Hamdani (segment "India")
Kapil Bawa Kapil Bawa ... Salim Hamdani (segment "India")
Taleb Adlah ... Adnaan Hamdani (segment "India")
Talat Hamdani Talat Hamdani ... Taani (segment "India")
Robert Reardon Robert Reardon ... Mr. Bonner (segment "India")
Nell Mooney Nell Mooney ... Sylvia Franko (segment "India")
George R. Sheffey ... Agent du FBI (segment "India") (as George Sheffey)
Maryann Towne ... Agent du FBI (segment "India")
Suleman Din Suleman Din ... Salman Hamdani (segment "India")
Ernest Borgnine ... L'homme (segment "USA")
Tomorô Taguchi ... Yukichi Furuhashi (segment "Japan")
Kumiko Asô ... Sae Furuhashi (segment "Japan")
Akira Emoto Akira Emoto ... Sakichi Furuhashi (segment "Japan")
Mitsuko Baishô Mitsuko Baishô ... Kayo Furuhashi (segment "Japan")
Ken Ogata Ken Ogata ... Villageois (segment "Japan")
Rest of cast listed alphabetically:
Jake Bern ... Radio DJ Personality (voice)
Cole Blackwell Cole Blackwell ... Police Cadet
Miki Hayashida Miki Hayashida
Salvador Allende ... (segment "United Kingdom") (archive footage) (uncredited)
Anil Baral Anil Baral ... Student on Subway (Salman look alike) (uncredited)
George W. Bush ... Himself (segment "United Kingdom") (archive footage) (uncredited)
Amy Hoerler ... Funeral Attendee (segment "India") (uncredited)
Henry Kissinger ... Himself (segment "United Kingdom") (archive footage) (uncredited)
Augusto Pinochet ... (segment "United Kingdom") (archive footage) (uncredited)
Tetsurô Tanba ... (segment "Japan") (uncredited)

Produced by 

Emilio Azcarraga ... associate producer (segment "Mexico")
Marc Baschet ... line producer (segment "Bosnia-Herzegovina")
Alain Brigand ... artistic producer: Sequence 19. Productions
Nicolas Cand ... producer: Les Films de la Plaine (segment "Burkina Faso")
Jean de Trégomain ... line producer: Galatee Films (as Jean de Tregomain)
Lydia Dean Pilcher ... producer (segment "India")
Catherine Dussart ... producer: CDP (segment "Japan")
Emily Gardiner ... line producer (segment "India")
Pelayo Gutiérrez ... line producer: Zeta Films (segment "Mexico")
Alexandre Hallier ... associate producer
Alejandro G. Iñárritu ... producer (segment "Mexico") (as Alejandro González Iñárritu)
Nobuyuki Kajikawa ... producer: Imamura Production (segment "Japan")
Gabriel Khoury ... producer: MISR International Films (segment "Egypt") (as Gabriel et Marianne Khoury)
Marianne Khoury ... producer: MISR International Films (segment "Egypt") (as Gabriel et Marianne Khoury)
Dunja Klemenc ... line producer (segment "Bosnia-Herzegovina")
Cédomir Kolar ... producer (segment "Bosnia-Herzegovina")
Sandro Mancy ... associate producer
Nicolas Mauvernay ... executive producer: Galatee Films
Rebecca O'Brien ... producer (segment "United Kingdom")
Jacques Perrin ... executive producer: Galatee Films
Gustavo Santaolalla ... producer (segment "Mexico")
Masa Sawada ... producer: Comme des Cinémas (segment "Japan") (as Masamichi Sawada)
Jon C. Scheide ... line producer: CIH Shorts Production (segment "USA")
Masato Shinada ... producer: Comme des Cinémas (segment "Japan")
Laurent Thibierge ... associate producer
Shelly Townsend ... line producer: Anonymous Content (segment "Mexico")
Laurent Truchot ... producer (segment "Israel")

Music by 

Michael Brook ... (segment "USA")
Mohammad Reza Darvishi ... (segment "Iran") (as Mohamad Rezadarvishi)
Manu Dibango ... (segment "Burkina-Faso")
Osvaldo Golijov ... (segment "Mexico")
Tarô Iwashiro ... (segment "Japan")
Salif Keita ... (segment "Burkina-Faso")
Heitor Pereira ... (segment "USA")
Gustavo Santaolalla ... (segment "Mexico")
Dusko Segvic ... (segment "Bosnia-Herzegovina")
Vladimir Vega ... (segment "United Kingdom")

Cinematography by 

Samuel Bayer ... (segment "USA")
Luc Drion ... (segment "Burkina-Faso")
Ebrahim Ghafori ... (segment "Iran")
Pierre-William Glenn ... (segment "France")
Peter Hellmich ... (segment "UK")
Yoav Kosh ... (segment "Israel")
Mustafa Mustafic ... (segment "Bosnia-Herzegovina")
Jorge Müller Silva ... (segment "United Kingdom")
Mohsen Nasr ... (segment "Egypt")
Masakazu Oka ... (segment "Japan")
Declan Quinn ... (segment "India")
Toshihiro Seino ... (segment "Japan")
Nigel Willoughby ... (segment "United Kingdom")

Film Editing by 

Rashida Abdel Salam ... (segment "Egypt") (as Rashida Abd Elsalam)
Kim Bica ... (segment "Mexico")
Jay Cassidy ... (segment "USA")
Robert Duffy ... (segment "Mexico")
Sherif Ezzat
Julia Gregory ... (segment "Burkina-Faso")
Alejandro G. Iñárritu ... (segment "Mexico") (as Alejandro González Iñárritu)
Allyson C. Johnson ... (segment "India")
Mohsen Makhmalbaf ... (segment "Iran")
Stéphane Mazalaigue ... (segment "France")
Jonathan Morris ... (segment "United Kingdom")
Kobi Netanel ... (segment "Israel")
Hajime Okayasu ... (segment "Japan")
Monique Rysselinck ... (segment "Bosnia-Herzegovina")

Casting By 

Jennifer Euston ... (segment "India")
Ilan Moscovitch

Production Design by 

Stephanie Carroll ... (segment "India")
Kemal Hrustanovic ... (segment "Bosnia-Herzegovina")
Hisao Inagaki ... (segment "Japan")
Wendy Samuels ... (segment "USA")

Art Direction by 

Alain Brigand
Yoav Dahari

Costume Design by 

Khaled El Sheik ... (segment "Egypt") (as Khaled Elsheikh)
Monia Fath Elbab ... (segment "Egypt")
Jasna Hadzimehmedovic-Bekric ... (segment "Bosnia-Herzegovina") (as Jasna Hadzimehmedovic)
Sabina Kaliman ... (segment "Bosnia-Herzegovina")
Brigitte Masson ... (segment "France")

Makeup Department 

Marianne Borgue ... makeup (segment "France")
Robin Mathews ... makeup artist (segment "USA")
Evelyne Noraz ... key makeup artist
Martina Subic-Dodocic ... makeup (as Martina Subic)

Production Management 

Guy Courtecuisse ... post-production manager
Cathy Gesualdo ... production manager
David Glean ... post-production manager (segment "Mexico")
Paula Luttringer ... unit production manager: Galatee Films
Patrick Santiago Meunier ... production manager (segment "Burkina-Faso")
Johann Mousseau ... unit production manager: Galatee Films
Jenny Schweitzer ... production manager (segment "India")
Magued Youssef ... production manager (segment "Egypt")
Tania Zazulinsky ... production manager (segment "France")

Second Unit Director or Assistant Director 

Aida Begic ... assistant director
Dominique Combe ... first assistant director
Emad El Bahat ... assistant director
Thomas Fatone ... first assistant director
Patrick D. Gibbons ... second assistant director (as Patrick Gibbons)
Akinori Igarashi ... assistant director (segment "Japan")
Fumio Inoue ... assistant director (segment "Japan")
Marzieh Makhmalbaf ... assistant director (segment "Iran")
Patrick Santiago Meunier ... first assistant director (segment "Burkina-Faso")
Kôsuke Oshida ... associate director
Mirza Pasic ... assistant director
Vanya Peirani-Vignes ... second assistant director (as Vania Peirani-Vignes)
Brian Wray ... second second assistant director

Art Department 

Aziz Arnautovic ... decoration team (segment "Bosnia-Herzegovina")
Hussein Bahbah ... decoration team (segment "Egypt")
Armand Barbay ... decoration team (segment "France")
Mychael Bates ... property master
Alexandre Boucan ... decoration team (segment "France")
Tonya Brewer Hunt ... set dresser
Benoit Cisilkiewick ... decoration team (segment "France") (as Benoît Cisilkiewick)
Grégory De Min ... decoration team (segment "France") (as Grégory De-Min)
Mohammed Abd Elaziz ... decoration team (segment "Egypt")
Hassan Elshater ... decoration team (segment "Egypt")
Mihrab Gljiva ... decoration team (segment "Bosnia-Herzegovina")
Hamed Hemdan ... decoration (segment "Egypt")
Ossama Hussein ... decoration team (segment "Egypt")
Ibrahim Imamovic ... decoration team (segment "Bosnia-Herzegovina")
Ahmed Kea ... decoration team (segment "Egypt")
Mustafa Konjic ... decoration team (segment "Bosnia-Herzegovina")
Kevin Ladson ... property master
Thierry Larour ... decoration team (segment "France")
Miguel Markin ... set designer (segment "Israel")
Hélène Maroutian ... decoration team (segment "France")
Akbar Meshkini ... props (segment "Iran")
Halid Patkovic ... decoration team (segment "Bosnia-Herzegovina")
Salan Ragib ... decoration team (segment "Bosnia-Herzegovina")
Mostafa Ringo ... decoration team (segment "Egypt")
Edin Sandzak ... decoration team (segment "Bosnia-Herzegovina")
Haris Sarvan ... decoration team (segment "Bosnia-Herzegovina")
Mohammed Selim ... decoration team (segment "Egypt")
Tarek Shaaban ... decoration team (segment "Egypt")
Magdi Sharara ... decoration team (segment "Egypt")
Amrou Shawki ... decoration team (segment "Egypt")
Hussein Wezza ... decoration team (segment "Egypt")

Sound Department 

Babak Akhavan ... sound team (segment "Iran")
Alen Alisah ... sound team (segment "Bosnia-Herzegovina")
Jérôme Ayasse ... sound team (segment "Egypt")
Sassan Bagherpour ... sound team (segment "Iran") (as Sassan Bagherpoor)
Dirk Bombey ... sound team (segment "Bosnia-Herzegovina")
Kevin Brazier ... sound mixer (segment "United Kingdom")
Nicolas Cantin ... sound editor
Pascal Chauvin ... foley artist (segments "France", "Egypt")
Alex Claude ... sound designer (segment "Israel")
Gary Coppola ... re-recording mixer
Mathieu Cox ... foley recordist
Djavadi ... sound team (segment "Iran")
Roger Dobson ... sound
Xavier Drouault ... foley artist (segment "Bosnia-Herzegovina")
François Fayard ... sound editor (segment "France")
Alek Goosse ... re-recording mixer
Dominique Hennequin ... sound
Martín Hernández ... sound designer (segment "Mexico") / sound editor (segment "Mexico") / sound mixer (segment "Mexico") / sound supervisor (segment "Mexico")
Dave Humphries ... re-recording mixer / sound
Alejandro G. Iñárritu ... sound designer (segment "Mexico") (as Alejandro González Iñárritu)
Jonathan Liebling ... foley artist
Hassan Mahdavi ... sound mixer (segment "Iran")
Hussein Mahdavi ... sound
Jean-Charles Martel ... sound
Harald Maury ... sound designer (segment "France")
Michael Minkler ... sound
Hamid Naghibi ... sound designer (segment "Iran")
Myron Nettinga ... re-recording mixer
Rudy Pi ... re-recording mixer
Mary Ellen Porto ... supervising sound editor
Martin Sadoux ... sound
Masatoshi Saitô ... foley artist (segment "Japan")
Karmel Shafee ... sound team (segment "Egypt")
Daniel Sobrino ... sound
Masashi Tara ... sound
Eric Tisserand ... sound mixer (segment "Israel")
Thomas Varga ... sound
Christophe Vingtrinier ... sound mixer
Amos Zipori ... sound mixer

Visual Effects by 

Greg Baxter ... visual effects coordinator (segment "Mexico")
Mark Casey ... visual effects supervisor: dead flowers, Sean Penn
Christophe Courgeau ... main titles designer
Fabien Girodot ... visual effects
Gretchen Libby ... visual effects producer
Pierre Michel-Estival ... title designer
Sal Migliore ... assistant colorist
Hugues Namur ... visual effects
Steven Schmidt ... visual effects production assistant (segment "Mexico")
Mandy Tankenson ... visual effects producer: Mexico

Camera and Electrical Department 

Mohammad Ahmadi ... camera team (segment "Iran") (as Mohamad Ahmadi)
Mahmoud Amin ... machinery team (segment "Egypt")
Hossein Amiri ... camera team (segment "Iran")
Vlado Banovic ... camera team (segment "Bosnia-Herzegovina")
Ales Belak ... camera team (segment "Bosnia-Herzegovina")
Cedomir Blazic ... electric team (segment "Bosnia-Herzegovina") (as Cedo Blazic)
Glenn Davis ... best boy electric (segment "India")
Hussein Elbaz ... machinery team (segment "Egypt")
Diaa Eldin Mohammed ... machinery team (segment "Egypt")
Iman Elkhodary ... camera team (segment "Egypt") (as Iman Elkhodary)
Ahmed Esmat ... machinery team (segment "Egypt")
Magued Fawzi ... camera team (segment "Egypt")
Lionel Fayard ... electric team (segment "France")
David Frak-Lauer ... camera team (segment "France") / focus puller
Hassan Gad ... machinery team (segment "Egypt")
Michel Galtier ... camera team (segment "France")
Hashem Gerami ... camera team (segment "Iran")
Mohamed Ibrahim ... electrician (segment "Egypt")
Gregory F. Johnson ... best boy
Cyril Kuhnholtz ... machinery team (segment "France")
Théo Louis Jean ... machinery team (segment "France")
Alexandre Léglise ... second assistant camera
Samira Makhmalbaf ... camera operator (segment "Iran")
Olivier Neveu ... electric team (segment "France")
Dzevad Pasalic ... electric team (segment "Bosnia-Herzegovina")
Janez Petretic ... grip (segment "Bosnia-Herzegovina")
Elisabeth Schneider ... camera team (segment "France")
Dejan Vekic ... camera team (segment "Bosnia-Herzegovina")
Franc Vidmar ... electric team (segment "Bosnia-Herzegovina")
Igor Voncina ... electric team (segment "Bosnia-Herzegovina")

Editorial Department 

Jill Bogdanowicz ... digital intermediate colorist (segment "USA")
Nicolas Criqui ... digital conformation
Sherif Ezzat ... editing team (segment "Egypt")
Laura Jans Fazio ... colorist-USA (as Laura Jans)
Gert Janssens ... editing team (segment "Bosnia-Herzegovina")
Mastaneh Mohajer ... editing team (segment "Iran")
Ingrid Ralet ... editing team (segment "Bosnia-Herzegovina")
Rassanepouya ... editing team (segment "Iran")
David A. Smith ... assistant editor
Christophe Vingtrinier ... editing team (segment "Egypt")
Waldir Xavier ... editing team (segment "Egypt")

Location Management 

Chris Marsh ... location manager (segment "India")
Daniel Tresca ... assistant location manager

Music Department 

Alexandre Desplat ... composer: original titles music / conductor: original titles music
Paul Lavergne ... music consultant
Robin Lynn ... music consultant
Heitor Pereira ... musician
Dusko Segvic ... music arranger / music producer

Other crew 

Mensud Arslanovic ... production team (segment "Bosnia-Herzegovina") (as Mensur Arslanovic)
Naomi Bombardi-Wilson ... production assistant (segment "India")
Alain Brigand ... credit concept creator
Francis Brunel ... production (segment "France")
Pero Buric ... production team (segment "Bosnia-Herzegovina")
Zlatan Buric ... production team (segment "Bosnia-Herzegovina")
Rachel Corlet-Soulier ... script supervisor
Guy Courtecuisse ... post-production manager
Anne-Simone Diep ... production (segment "France")
Sabry El-Sammak ... production team (segment "Egypt") (as Sabry Elsamak)
Emad Elraee ... production team (segment "Egypt")
Shawkat Elsheikh ... production team (segment "Egypt")
Abdo Eltayeb ... production team (segment "Egypt")
Samir Fathi ... production team (segment "Egypt")
Shuna Frood ... production coordinator
Cynthia Gates Fujikawa ... production accountant
Fathi Gohar ... production team (segment "Egypt")
Majda Gruden ... production team (segment "Bosnia-Herzegovina")
Ahmed Hassan ... production team (segment "Egypt")
Andreaja Hodzic ... production team (segment "Bosnia-Herzegovina") (as Andreja Hodzic)
Rami Mohammed Ibrahim ... production team (segment "Egypt")
Tamer Ibrahim ... production team (segment "Egypt")
Lisa Inman ... script supervisor
Nora Killoran ... assistant production coordinator
Andjelko Kordic ... production team (segment "Bosnia-Herzegovina")
Vera Kovacevic ... production team (segment "Bosnia-Herzegovina")
Diana Lui ... production coordinator (segment ": "USA")
Hana Makhmalbaf ... script supervisor (segment "Iran")
Igor Martinovic ... production team (segment "Bosnia-Herzegovina")
Johnny McAllister ... production assistant (as John J. McAllister)
Nidzara Mehic ... script supervisor
Hassan Niknejad ... supplier: Laboratoire Filsaz (segment "Iran")
Igor Pedicek ... production team (segment "Bosnia-Herzegovina")
Goran Petrovic ... production team (segment "Bosnia-Herzegovina")
Leigh Pickford ... production assistant
Maud Quiffet ... production (segment "France")
Khaled Ramdan ... production team (segment "Egypt")
Tia Sackda ... production (segment "France")
Stephen Scheide ... production assistant
Magdi Seif ... production team (segment ": "Egypt")
Mario Sesar ... production team (segment "Bosnia-Herzegovina")
Payal Sethi ... assistant: Mira Nair
Carey Ann Strelecki ... researcher
Mark Swenson ... production assistant
Kim Thompson ... production assistant
Mathilde Umhauer ... production (segment "France")
Corinne Golden Weber ... production coordinator (segment ": "Mexico")
Magued Youssef ... production team (segment "Egypt")
Mohamed Youssef ... production team (segment "Egypt")
Omar Abdou Zeid ... production team (segment "Egypt")
Robyn Aronstam ... script supervisor (segment "India") (uncredited)

Thanks 

Natasza Chroscicki ... thanks (segment "France")
Yves Clanet ... thanks (segment "France")
Jean-Jacques Compère ... thanks (segment "France") (as Jean-Jacques Compere)
Didier Diaz ... thanks (segment "France")
Sylvain Fages ... thanks (segment "France")
Patricio Guzmán ... thanks (UK segment)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed