Poster

Underworld ()


Reference View | Change View


Selene, a vampire warrior, is entrenched in a conflict between vampires and werewolves, while falling in love with Michael, a human who is sought by werewolves for unknown reasons.

Director:
Awards:
Reviews:

Photos and Videos

Complete, Cast awaiting verification

Edit
...
Selene
...
Michael
...
Lucian
...
Kraven
...
Viktor
...
Singe
...
Erika
...
Kahn (as Robby Gee)
...
Dr. Adam
...
Raze
...
Amelia
...
Dignitary (as Dennis Kozeluh)
...
Soren
Todd Schneider ...
Trix
...
Rigel
...
Nathaniel
Zsuzsa Barsi ...
Gunshot Girl
...
Pierce (as Rich Cetrone)
...
Taylor
Sándor Boros ...
Candidate #1
János Oláh ...
Candidate #2
...
Death Dealer Captain
...
Mason
...
Sonja (as Jazmin Damak)
Atilla Pinke ...
Wolfgang
Judit Kuchta ...
Zsuzsa
...
Timea
Ildikó Kovács ...
Michael's Old Girlfriend (as Ildiko Kovacs)
Pierre Peters-Arnolds ...
Vocal Performer
...
Vocal Performer
Claus Brockmeyer ...
Vocal Performer (as Claus Brockemeyer)
Reinhard Brock ...
Vocal Performer
Pascal Breuer ...
Vocal Performer
Kathrin Gaube ...
Vocal Performer (as Kathi Gaube)
Madeleine Stolze ...
Vocal Performer
...
Werewolf Performer
...
Werewolf Performer
Rest of cast listed alphabetically:
Rana Morrison ...
Female Vampire (uncredited)
Zoltan Papp ...
Werewolf (uncredited)

Directed by

Edit
Len Wiseman ... (directed by)

Written by

Edit
Kevin Grevioux ... (story) and
Len Wiseman ... (story) &
Danny McBride ... (story)
 
Danny McBride ... (screenplay)

Produced by

Edit
Robert Bernacchi ... executive producer
Kevin Grevioux ... associate producer
Gary Lucchesi ... producer
Danny McBride ... associate producer
Terry McKay ... executive producer (as Terry A. McKay)
James McQuaide ... executive producer
Tom Rosenberg ... producer
Jon Sidel ... associate producer
Kornél Sipos ... line producer: Hungary
Skip Williamson ... executive producer
Henry Winterstern ... executive producer
Richard S. Wright ... producer (as Richard Wright)

Music by

Edit
Paul Haslinger ... (music by)

Cinematography by

Edit
Tony Pierce-Roberts ... director of photography

Film Editing by

Edit
Martin Hunter ... (edited by)

Editorial Department

Edit
Tracy Adams ... first assistant editor: Satellite (as Tracy Hall)
Stefan Andermann ... dailies color-grading: ARRI Film Services
Zahida Bacchus ... production coordinator: Digital Film Lab
Victoria Bate ... second assistant editor (as Vicky Bates)
Christopher Berg ... telecine/hd assistant: ARRI Film Services
Jimmi Berger ... re-recording: Digital Film Lab
Winnie Cheng ... post-production coordinator
Steven B. Cohen ... digital cinema consultant: ARRI Film Services
Eric D'Souza ... technical coordinator: Digital Film Lab
Gerda Draxl ... laboratory: ARRI Film Services
Gail Du Fossé ... second assistant editor: Satellite
Andschana Eschenbach ... telecine/hd assistant: ARRI Film Services
Nigel Galt ... additional editor
Christian Grafwallner ... technical supervisor: ARRI Film Services (as Christian 'Geoffrey' Grafwallner)
Tom Henderson ... dailies color-grading: ARRI Film Services
John Hinchliffe ... technical coordinator: Digital Film Lab
Ulrich Hochleitner ... video transfer: ARRI Film Services
Christoph Hutterer ... avid assistant: ARRI Film Services
Monika Krinke ... laboratory: ARRI Film Services
Peter Lübbe ... laboratory: ARRI Film Services
Noemi Mehrli ... second assistant editor (as Noémi Mehrli)
Miriam Märk ... telecine/hd assistant: ARRI Film Services
Traudl Nicholson ... dailies color-grading: ARRI Film Services
Jet Omoshebi ... colorist: Digital Film Lab
Martina Prokop ... laboratory: ARRI Film Services
Marcus Schmidt ... telestream/ftp: ARRI Film Services
Rainer Schmidt ... dailies color-grading: ARRI Film Services
Marc Stevens ... dailies color-grading: ARRI Film Services
Steven Stueart ... scanning: ARRI Film Services
Paul Swinburne ... first assistant editor
Andreas Thomas ... technical coordinator: feature films, ARRI Film Services
David Heinz ... post-production assistant (uncredited)
Doron Zar ... data operator (uncredited)

Production Design by

Edit
Bruton Jones

Art Direction by

Edit
Kevin Phipps ... supervising art director

Set Decoration by

Edit
Malcolm Stone

Costume Design by

Edit
Wendy Partridge

Makeup Department

Edit
Gabi Gera ... makeup effects artist: Hungary, Patrick Tatopoulos Designs (as Gabriella Gera)
Giovanni Giuliano ... key hair stylist
Réka Görgényi ... makeup second assistant
Katalin Jakots ... makeup artist (as Kati Jakóts)
Balázs Novák ... hair stylist: second unit / makeup artist: second unit
Gabriella Németh ... hair stylist
Iván Pohárnok ... makeup effects artist: Hungary, Patrick Tatopoulos Designs
Trefor Proud ... key makeup artist
Richard Redlefsen ... makeup effects artist: Hungary, Patrick Tatopoulos Designs
Vasilios Tanis ... makeup: Ms. Beckinsale
Jesse D'Angelo ... special makeup effects artist: werewolf hair application (uncredited)
Justin Ditter ... wig maker (uncredited)
Thomas Floutz ... special makeup effects artist (uncredited)
Chris Hanson ... special makeup effects artist (uncredited)
Cristina Patterson ... contact lens coordinator/painter (uncredited)
Greyson R. Wolf ... prosthetics and special makeup (uncredited)

Production Management

Edit
Iván Erõs ... assistant unit manager (as Iván Erös)
Zsófia Kende ... managing partner: Laurinfilm, Hungary (as Zsofia Kende)
Ildikó Orosz ... unit manager
Anja Stadelmann ... production supervisor
György Sánta ... production manager: Hungary
Richard S. Wright ... unit production manager
Valerie Delahaye ... post-production supervisor (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director

Edit
Lucy Egerton ... third assistant director (as Lucinda Egerton)
Mark Egerton ... first assistant director
Simon Emanuel ... key second assistant director
Gábor Gajdos ... first assistant director: second unit
Zsuzsa Gurban ... first assistant director: Hungary (as Zsuzsa Gurbán)
Brad Martin ... second unit director
Danny McBride ... second unit director
Bogi Móricz ... third assistant director
Dénes Sajgál ... first assistant director: second unit
Tamás Vass ... second second assistant director
Gergely Fülöp ... assistant director (uncredited)

Art Department

Edit
John Allenby ... property master
Irene Angotti ... conceptual illustrator
Adrien Asztalos ... set designer (as Adrienn Asztalos)
Gergö Balika ... art department coordinator
János Czakó ... property master: Hungary (as János Cakó)
László Cziczer ... construction crew
John Davey ... scenic artist
Lajos Farkas ... storyboard artist
Károly Gerlei ... swing gang
Collin Grant ... storyboard artist
Péter Gulyás ... swing gang
József Gál ... swing gang
Gyula Herjeczki ... construction manager (as Gyula Herjeczky)
Gábor Horváth ... swing gang
Zoltán Horváth ... set dresser
Attila Kiss ... assistant property master
József Kiss ... construction supervisor
Ferenc Kovács ... scenic painter
Attila Köves ... buyer
Pálma Melis ... set decoration assistant
Bertalan Nagy ... assistant property master
László Nagy ... construction crew
László Nagyidai Jr. ... construction crew (as László Nagyidai)
Jeff Nentrup ... illustrations: "Woodcut" book
Sándor Pesa ... swing gang
Csaba Stork ... art director: Hungary
Lajos E. Szabó ... stand-by construction
Krisztina Szilágyi ... set designer
László Szirmai ... set designer
Judit Sági ... set decoration interpreter
Zoltán Sárdi ... set designer
Zita Ternovszky ... art department interpreter
Dean Tschetter ... graphic designer
Zoltán Tóth ... construction crew
Róbert Törös ... stand-by construction
Zoltán Varga ... swing gang
Csaba Vásári ... stand-by construction
László Vígh ... construction crew
Sam Greenmun ... conceptual designer (uncredited)
Attila Kiss ... property master: second unit (uncredited)

Sound Department

Edit
Sören Blüthgen ... foley recordist (as Söhren Blütgen)
Tschangis Chahrokh ... re-recording mixer
Bernd Clauss ... technical support
Christof Ebhardt ... sound effects editor
Joo Fürst ... foley artist (as Jo Fürst) / foley artist (as Joe Fürst)
Lisa Geffcken-Reinhard ... foley editor (as Lisa Geffgen)
Florian Gross ... project coordinator sound
Magda Habernickel ... dialogue editor / sound editor
Michael Hinreiner ... re-recording mixer
Achim Hofmann ... recordist
Hans Hohenwarter ... technical sound supervisor
Benedikt Just ... sound effects editor
Claude Letessier ... sound designer
György Mihályi ... second boom operator
Monika Petrinic ... assistant project coordinator
Max Rammler-Rogall ... re-recording mixer
Mac Ruth ... sound mixer
Thomas Schwenke ... technical support
Marcel Spisak ... atmosphere editor
Michael Stancyk ... technical sound assistant
Pál Szûrös ... boom operator (as Pál Szürös)
Norbert Zich ... dolby sound consultant
Daniel Zimmermann ... recordist
Colin Cooper ... adr recordist (uncredited)
Nerses Gezalyan ... sound mixer (uncredited)
Pit Kuhlmann ... sound designer (uncredited)
Sean Landeros ... sound recordist (uncredited)
Michael Miller ... adr mixer (uncredited)
Christian Neff ... assistant re-recording mixer (uncredited)
Don Thomas ... sound mixer (uncredited)

Special Effects by

Edit
György Albitz ... mechanical technician
Nick Allder ... special effects supervisor
Kinga Baranyai ... special effects coordinator
Gabriel Bartalos ... lab technician supervisor: Patrick Tatopoulos Designs (as Gabe Bartalos)
Linda Benavente-Notaro ... painter: Patrick Tatopoulos Designs
A. Robert Capwell ... mechanical technician: Patrick Tatopoulos Designs (as Robert Capwell) / puppeteer: Patrick Tatopoulos Designs (as Robert Capwell)
Nik E. Carey ... seamer: Patrick Tatopoulos Designs
Jeff Clifford ... special effects floor supervisor
Garry Cooper ... special effects technician
Jon Dawe ... mechanical technician: Patrick Tatopoulos Designs
Ferenc Deák ... chief mechanical technician
Paul Dimmer ... senior special effects technician
Justin Ditter ... hair department: Patrick Tatopoulos Designs
Attila Erczkovi ... pyrotechnician (as Attila Érczkövi)
Jon Fedele ... lab technician: Patrick Tatopoulos Designs
Damian Fisher ... mold maker: Patrick Tatopoulos Designs (as David Fisher)
Thomas Floutz ... puppeteer: Patrick Tatopoulos Designs / sculptor: Patrick Tatopoulos Designs
Bruce Spaulding Fuller ... puppeteer: Patrick Tatopoulos Designs / sculptor: Patrick Tatopoulos Designs
Morton Greenspoon ... special effects contact lenses: Professional Vision Care Associates (as Dr. Morton Greenspoon)
James Hall ... lab technician: Patrick Tatopoulos Designs
Steve Hartman ... mold maker: Patrick Tatopoulos Designs (as Steven Hartman)
Guy Himber ... project supervisor: Patrick Tatopoulos Designs / puppeteer: Patrick Tatopoulos Designs
Carol Jones ... costumer: Patrick Tatopoulos Designs
David Kindlon ... mechanical technician: Patrick Tatopoulos Designs
Gergely Laszlo ... base camp technician (as László Gergely)
Jem Lovett ... senior special effects technician
Mark Maitre ... sculptor: Patrick Tatopoulos Designs
Clayton Martinez ... mold maker: Patrick Tatopoulos Designs
Zsuzsanna Mile ... contact lens technician: Patrick Tatopoulos Designs
Oana Bogdan Miller ... creature effects producer: Patrick Tatopoulos Designs (as Oana Bogdan)
Gábor Mészáros ... pyrotechnician
Olina Norkova ... contact lens technician: Patrick Tatopoulos Designs
Gary Pawlowski ... lab technician: Patrick Tatopoulos Designs
Peter Schulteisz ... special effects interpreter (as Péter Schulteisz)
Zoltán Seres ... base camp operator
Richard L. Silver ... special effects contact lenses: Professional Vision Care Associates (as Dr. Richard Silver)
Tully Summers ... sculptor: Patrick Tatopoulos Designs
Stacey Sumner ... special effects contact lenses: Professional Vision Care Associates (as Dr. Stacy Summer)
Balazs Szuntheimer ... mechanical technician (as Balázs Szuntheimer)
Patrick Tatopoulos ... creature designer / creature fabricator / creature supervisor
Melanie Tooker ... painter: Patrick Tatopoulos Designs
Attila Varsányi ... chief pyrotechnician
Steve Wang ... creature effects art director: Patrick Tatopoulos Designs
Wes Campbell ... mold shop technician: Patrick Tatopoulos Designs (uncredited)
Jeff Cunningham ... lab technician (uncredited)
Szilard Gergely ... special effects technician (uncredited)
Endre Korda ... workshop supervisor: Hungary (uncredited)
Don Lanning ... special effects costume sculptor (uncredited)
Kristen Lobstein ... special effects technician (uncredited)
Kevin Mohlman ... prosthetic effects designer and creator (uncredited)
Michael O'Brien ... mold department: Patrick Tatopoulos Designs (uncredited)
John Shea ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by

Edit
Marcus Alexander ... visual effects editorial: Framestore CFC
Jason Baker ... motion tracker: Framestore CFC
Gary E. Beach ... visual effects coordinator (as Gary Beach)
Artaya Boonsoong ... visual effects artist: Luma Pictures
Gary J. Brown ... Inferno artist: Digital Film Lab (as Gary Brown)
Sule Bryan ... digital paint artist: Framestore CFC (as Sule Bryan-Hurst)
Andy Burrow ... digital lab: Framestore CFC
Jerry Corda-Stanley ... lead CG animator: Framestore CFC
Kate Cuffin ... digital paint artist: Framestore CFC
Daniel Deschamps ... key grip: Fantasy II Film Effects
Robert Duncan ... visual effects supervisor: Framestore CFC (as Rob Duncan)
Louis Dunlevy ... lead CG animator: Framestore CFC
Frank Dürschinger ... CG animator: Framestore CFC (as Frank Duerschinger)
Julia Egerton ... compositor: Framestore CFC
Ian Fellows ... compositor: Framestore CFC
David Fish ... CG animator: Framestore CFC (as Dave Fish)
Danny Geurtsen ... digital texture artist: Framestore CFC (as Danny Guertsen)
Alaina Goetz ... Inferno artist: Ntropic
Sarah Gower ... visual effects coordinator: Framestore CFC (as Sarah Micallef)
Vlad Holst ... digital texture artist: Framestore CFC
Daren Horley ... digital texture artist: Framestore CFC
Leslie Huntley ... visual effects producer: Fantasy II Film Effects
Eric Jennings ... 3D artist: Ntropic
Justin Johnson ... visual effects artist: Luma Pictures
Tim Keene ... visual effects producer: Framestore CFC
Nicola Lavender ... CG animator: Framestore CFC
Roz Lowrie ... visual effects editorial: Framestore CFC
Scott Marriott ... compositor: Framestore CFC
Morris May ... 3D artist: Ntropic
James McQuaide ... visual effects supervisor
Adrian Metzelaar ... compositor: Framestore CFC
Catherine Mullan ... cg animator: Framestore CFC
Helen Nesbitt ... digital paint artist: Framestore CFC
David Parker ... Inferno artist: Ntropic
Steve Parsons ... digital lab: Framestore CFC
Tom Partridge ... visual effects editorial: Framestore CFC
Alex Payman ... compositor: Framestore CFC
Phil Pham ... visual effects artist: Luma Pictures
Cecile Plattner ... cg animator: Framestore CFC
Andrew Rawling ... cgi supervisor: Framestore CFC
Nate Robinson ... visual effects supervisor: Ntropic
Pedro Sabrosa ... compositor: Framestore CFC
Christopher Sage ... visual effects artist: Luma Pictures
Ben Schrijvers ... lead CG animator: Framestore CFC
Nicholas Seal ... compositor: Framestore CFC (as Nick Seal)
Dan Seddon ... lead CG animator: Framestore CFC
James Sellers ... motion tracker: Framestore CFC
John Sharp ... compositor: Framestore CFC
Payam Shohadai ... visual effects supervisor: Luma Pictures
Thanapoom Siripopungul ... visual effects artist: Luma Pictures
Sam Smith ... Inferno artist: Digital Film Lab
Steve Tizzard ... compositor: Framestore CFC
Katie Tucker ... visual effects line producer: Framestore CFC
Sophia Tufail ... digital paint artist: Framestore CFC
Andy Walker ... CG animator: Framestore CFC
Rachel Ward ... CG animator: Framestore CFC
Gene Warren III ... miniature supervisor: Fantasy II Film Effects
Gene Warren Jr. ... visual effects supervisor: Fantasy II Film Effects
Christopher Warren ... visual effects director of photography: Fantasy II Film Effects (as Christopher L. Warren)
Neil Weatherley ... CG animator: Framestore CFC
Ammann Christine Wong ... compositor: Framestore CFC (as Christine Wong)
Robert James Ashe ... visual effects editor: Wonderworld Entertainment (uncredited)
Christelle Balcon ... visual effects producer (uncredited)
Gary E. Beach ... on-set computer graphics (uncredited)
Nicolas Bonnell ... visual effects producer (uncredited)
Edward Xi Chen ... data operator (uncredited)
Eduardo Cisneros ... film technician (uncredited)
Ian Clark ... visual effects avid editor (uncredited)
James Clarke ... digital lab operator (uncredited)
Ivan Cornell ... system support (uncredited)
Nicolas Darques ... digital effects artist (uncredited)
Chad Dombrova ... visual effects (uncredited)
Olivier Dumont ... visual effects supervisor: BUF (uncredited)
Christophe Dupuis ... digital effects artist (uncredited)
Nick Epstein ... render support (uncredited)
Andrew Fineberg ... motion tracker (uncredited)
Lianne Forbes ... motion tracker (uncredited)
Owen Hammer ... digital painter (uncredited)
H Haden Hammond ... visual effects: Luma Pictures (uncredited)
Balázs Harmati ... motion control assistant (uncredited)
Guy Hauldren ... 3d scanning (uncredited)
Andy Howard ... visual effects engineer (uncredited)
Charles Howell ... visual effects coordinator (uncredited)
Kevin Jenkins ... digital matte artist (uncredited)
Drew Jones ... executive effects producer (uncredited)
Matt Kasmir ... digital compositor (uncredited)
Lucinda Keeler ... data operator: Framestore CFC (uncredited)
Chris King ... motion tracker (uncredited)
Wendy Klein ... visual effects: Luma Pictures (uncredited)
Alasdair MacCuish ... digital lab producer: Framestore CFC (uncredited)
Tony Magaletta ... second assistant cameraman: miniatures (uncredited)
Laurent Makowski ... digital effects artist (uncredited)
Markus Manninen ... digital effects artist (uncredited)
Josh Miyaji ... digital effects artist (uncredited)
Saybian Morgan ... visual effects: Luma Pictures (uncredited)
Glenn Morris ... visual effects coordinator (uncredited)
Ian Noe ... visual effects producer (uncredited)
Dan Perry ... digital lab operator (uncredited)
Henriette Plum ... animation/matchmove artist (uncredited)
Dave Robinson ... systems engineer (uncredited)
Cal Sawyer ... visual effects head of data operations (uncredited)
Jeremy Sawyer ... data operator (uncredited)
Jason Scherbert ... digital artist (uncredited)
Andrew Shuford ... production assistant: model shop, Fantasy II Film Effects (uncredited)
James Sims ... render support (uncredited)
Matina Skouteri ... scanning and recording: Framestore CFC (uncredited)
Paul Stamp ... data operator (uncredited)
Maria Stroka ... film recording producer (uncredited)
Debaveye Thibault ... digital effects artist (uncredited)
John Vassallo ... digital effects artist (uncredited)
Victor Wade ... digital compositor (uncredited)
Steve Wagendorp ... data operator (uncredited)
Tara Walker ... digital lab operator (uncredited)
Stephen Willey ... systems engineer (uncredited)
Aubrey Woodiwiss ... film scanning recording (uncredited)
Daniel E. Zobrist ... digital effects artist (uncredited)

Stunts

Edit
Hank Amos ... stunt rigger
Ferenc Berecz ... stunt player
Sandor Bertalan ... stunt player (as Sándor Bertalan)
Zoltán Bodor ... stunt player (as Zoltán Bödör)
Sándor Boros ... stunt player
Richard Cetrone ... stunt player
James M. Churchman ... stunt rigger (as Jim Churchman)
Gyula Fábián ... stunt player
András Galler ... stunt player
Kata Gellén ... stunt player
Mike Gunther ... stunt player
László Imre ... stunt player
Sándor Imre ... stunt player
Bela Kasi ... stunt player (as Béla Kasi)
Péter Katona ... stunt player
Roland Kollárszky ... stunt player
Levente Lezsák ... stunt player
Brad Martin ... stunt coordinator
Éva Mayer ... stunt player
Scott McElroy ... assistant stunt coordinator
László Mecseki ... stunt player
Tivadar Mike ... stunt player
Mike Mukatis ... stunt player
János Oláh ... stunt player
Domonkos Pardanyi ... stunt player (as Domonkos Párdányi)
Miklós Pardányi ... stunt player (as Dr. Miklós Párdányi)
Edina Pálinkás ... stunt player
Nicole Randall ... stunt double: Selene
Todd Schneider ... stunt player
László Szili ... stunt player
Erzsébet Szloboda ... stunt player
Ildikó Szücs ... stunt performer
Béla Unger ... stunt coordinator: Hungary
Marcus Young ... stunt player
Milan Alavanja ... stunt rigger (uncredited)
Craig Appel ... utility stunts (uncredited)
Slavisa Ivanovic ... stunts (uncredited)
Chris Palermo ... stunts (uncredited)
Gary Robert ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department

Edit
John Bailie ... first assistant camera
Gyula Balogh ... rigging lighting technician
Csaba Bankhardt ... lighting technician / lighting technician: second unit
Attila Bartol ... gene operator: second unit
István Bese ... dolly grip: second unit / rigging lighting technician
László Bille ... director of photography: second unit / second camera operator
Attila Csabai ... film loader
Csaba Csuti ... lighting technician: second unit / rigging lighting technician
Dániel Decsi ... third camera
István Decsi ... third camera
László Egyedi ... grip
Egon Endrényi ... still photographer
Tommy Finch ... chief lighting technician (as Tom Finch)
Ralph Flores Jr. ... gaffer: Fantasy II Film Effects
Károly Gaál ... chief lighting technician: second unit / rigging lighting technician
Ábris Gosztola ... video operator: second unit
Martin Grosup ... second camera operator
Ákos Gulyás ... second assistant camera
István Haintz ... grip/electrical interpreter
György Horváth ... second assistant second camera
Stuart Howell ... camera operator / steadicam operator
Zsolt Jámbor ... rigging lighting technician
Róbert Jász ... grip
Gábor Kasza ... video assist
Katalin Koltai ... rigging interpreter
Adam Korneth ... video assist (as Ádám Kornéth)
Tamás Krausz ... lighting technician / lighting technician: second unit
Ferenc Laczkó ... lighting technician
Hans Lehner ... hothead technician
László Major ... lighting technician
Imre Marton ... grip
László Maylander ... grip
Zsigmond Molcsány ... second company grip (as Zsigmond Molcsán)
Miklós Molnár ... rigging lighting technician
Szabo Nikolaus ... gene operator (as Nikolaus Szabó)
Sándor Novák ... lighting best boy (as Sándor Tücsi Novák)
Viktor Novák ... lighting technician
Tamás Oláh ... first assistant camera: second unit
Darren Quinn ... first company grip
Marci Ragályi ... first assistant second camera (as Márton Ragályi)
Attila Sarkadi ... lighting technician
Péter Sidló ... assistant chief lighting technician
Jenõ Smahulya ... lighting technician (as Jenö Smahulya)
Atilla Szucs Sr. ... first company grip: Hungary (as Atilla Szücs)
György Vesztergombi ... second assistant camera: second unit
George White ... rigging chief lighting technician
Tibor Zámbó ... grip
Péter Bartos ... assistant camera (uncredited)
Zoltán Dzsupin ... second assistant camera (uncredited)
Gábor Forgács ... camera operator (uncredited)
István Gottmann ... assistant camera (uncredited)
Posztos György ... rigger (uncredited)
Zoltán Halmágyi ... electrician (uncredited)
György Posztos ... rigger (uncredited)
Nagy Attila Rocket ... assistant camera (uncredited)

Casting Department

Edit
Deborah Aquila ... casting: USA
Lucky Englander ... casting: Austria (as Lucky Engländer)
Celestia Fox ... casting: UK
Heta Mantscheff ... casting: Germany
Attila Merczel ... casting agent: Hungary (as Attila Mercel)
Péter Soós ... casting: Hungary
Tricia Wood ... casting: USA
Alex Johnson ... casting assistant (uncredited)
Jennifer L. Smith ... casting associate (uncredited)

Costume and Wardrobe Department

Edit
Augusto Grassi ... costume supervisor
Zsoka Hoka ... dresser: Ms. Beckinsale (as Zsóka Hóka)
György Homonnay ... wardrobe master
Gabi Homoróczy ... dresser
Péter Kincs ... dresser
Györgyi Seregélyes ... seamstress
Gábor Simkó ... dresser
Móni Simkó ... seamstress
Gabor Szabo ... dresser (as Gábor Szabó)
Nelli Szolnoki ... assistant wardrobe master
József Varjú ... dresser

Location Management

Edit
János Cserven ... location scout
Tamás Maros ... location manager
Clive Miles ... location manager
Szabó Sándor ... location manager (as Sándor Szabó)

Music Department

Edit
Christopher Barritt ... musician: section leader strings
Wolfgang Bergius ... musician: string ensemble
Hans Bettinger ... musician: brass ensemble
Stefan Bohn ... musician: string ensemble
Joanie Diener ... music editor
Gerhard Fink ... musician: brass ensemble
Peter Fuchs ... score production coordinator
August Geyer ... musician: brass ensemble
Erwin Gregg ... musician: section leader brass
Brad Haehnel ... score mixer / score recordist
Paul Haslinger ... score producer / score programmer
Jason Jones ... music sound design
Alex Kharlamov ... music sound design / score programmer
Hans-Jürgen Lengefeld ... musician: string ensemble
Danny Lohner ... music supervisor
Noll Park ... musician: string ensemble
Heiko Rammelberg ... score production assistant
David Schopper ... score production assistant
Stefan Schütz ... musician: string ensemble
Travis Smith ... score production coordinator
Wolfram Stengel ... musician: string ensemble
Florian Stepp ... musician: string ensemble
Paul Talkington ... music contractor
Ulrich Trauner ... musician: brass ensemble
Johanna Varner ... musician: string ensemble
Brian Williams ... music sound design
Aniko Zeke ... musician: string ensemble
Mark David ... additional composer: score (uncredited)
Alex Kharlamov ... composer: additional music (uncredited)

Transportation Department

Edit
Gábor Baráth ... driver
Ferenc Béres ... transportation captain
Gáspar Cserti ... driver
Attila Egervári ... driver
Tamás Fedor ... driver
Zoltán Fohn ... driver
Csaba Forgon ... driver
Balázs Gyulai ... driver
Mike Harris ... driver
József Hernádi ... driver
Attila Holes ... driver
David Jones ... driver
Zsiga József ... driver (as József Zsiga)
Janos Koncsek ... driver (as János Koncsek)
Attila Kovács ... driver
Zoltán Kulcsár ... driver
Zoltán Kurilla ... driver
Ferenc Ludvig ... driver
István Megyeri ... driver (as István Megyes)
Péter Mikes ... driver
László Ordosi ... driver
Norbert Ordódi ... driver
Gábor Parányi ... picture car coordinator
László Szabó Putyi ... driver (as László Szabó)
Vilmos Suszt ... driver
László Szalamonidesz ... transportation coordinator
Zoltán Szijjártó ... driver (as Zoltán Szíjártó)
Attila Szücs ... driver
Béla Takács ... driver
Rick Harasyn ... driver (uncredited)

Other crew

Edit
Jon Baker ... first armourer
Katalin Baranyi ... wardrobe interpreter
Ágnes Berecz ... administrative assistant: Laurin Prod.
Attila Bánhalmi ... set production assistant
Missy Coggiola ... assistant: Ms. Beckinsale
Judit Csepregi ... catering crew
Gábor Csákovics ... additional armourer
Csaba Deák ... catering crew
Iván Erõs ... production assistant: second unit
Katalin Fonyó ... assistant to producers (as Kati Schulteisz)
Grant Grabowski ... production coordinator / travel coordinator
Nándor Grosch ... office production assistant
Zsolt Hammerl ... catering crew
Sabrina Havasi ... catering crew
Krisztián Heppes ... stand-in
Klára Horváth ... catering crew
Moira Houlihan ... unit publicist
Andrea Janossy ... catering crew (as Andrea Jánossy)
Csaba Jánossy ... catering crew
Emese Jánossy ... catering crew
Géza Jánossy ... caterer
Gábor Kepler ... medic (as Dr. Gábor Kepler)
Zoltán Kisgyöri ... accounts assistant
Henrietta Kmety ... catering crew
Kris Kolodziejski ... production coordinator: Digital Film Lab
Kinga Kovacs ... assistant accountant (as Kinga Kóvacs)
Ildikó Kovács ... stand-in
Ágota Kovács ... production coordinator: Budapest
Sanih Louis ... medic (as Dr. Sanih Louis)
Krisztina László ... production secretary
Kati Magenheim ... makeup and hair interpreter (as Katalin Magenheim)
Andrea Masason ... catering crew
Norma Marie Mascia ... supervising production coordinator
Alex Matcham ... production controller
Zsuzsa Molnár ... catering crew
Ian Mutch ... second armourer
Colleen Nybo ... post-production accountant
Ádám Názer ... production assistant: second unit
Petra Pozsonyi ... catering crew
László Pék ... medic (as Dr. László Pék)
Paulina Quaranta ... assistant: Mr. Wiseman (as Paula Kucharsky)
Tünde Révész ... medic (as Dr. Tünde Révész)
Caroline Sax ... script supervisor
Wannapa 'Gai' Sinthunawa ... first assistant accountant (as Wannapa Gai Sinthunawa)
Marika Soltész ... cashier
Richard Szabó ... security (as Richárd Szabó)
Esther Szasz ... armourer interpreter (as Eszter Szász)
Beatrix Szombati ... assistant production coordinator
Dániel Székely ... office production assistant
András Sánta ... catering crew
Tímea Tatár ... catering crew
Stephen Taylor ... production accountant (as Steve Taylor)
Kolos Trimmel ... assistant accountant
Virág Varga ... assistant: Mr. Wiseman
Gabriella Winkler ... script supervisor: second unit (as Gabi Vinkler)
Bálint Halmágyi ... interpreter (uncredited)
Michael J. Harker ... completion bond company representative (uncredited)
Gary A. Martin ... production assistant (uncredited)
Christie Mattull ... insurance services (uncredited)
Michael Mendelsohn ... production financing (uncredited)
Brandy Nightingale ... assistant: Ms. Beckinsale (uncredited)
Béla Vaszary ... medical coordinator (uncredited)
Eszter Zakariás ... interpreter for costume designer (uncredited)

Thanks

Edit
Robert L. Benun ... special thanks (as Robert Benun)
Kee Kee Buckley ... special thanks (as Christine Buckley)
Stephanie Denton ... special thanks
Christian E. Dirkes ... special thanks (as Chris Dirkes)
Denny Foster ... special thanks
Lynn Hobensack ... special thanks
Drew Jones ... special thanks
Virginia Longmuir ... special thanks
Robert McMinn ... special thanks
Thomas Nickel ... special thanks

Production Companies

Edit

Distributors

Edit

Special Effects

Edit

Other Companies

Edit

Storyline

Edit
Plot Summary

A war has been raging between the Vampires and Lycan for centuries, Selene (Beckinsale) is a death dealer, assigned to hunt down and eradicate the last of the Lycan. When she comes across Michael Corvin (Speedman) who holds the key to end the war she must decide where her allegiances will lie. Written by satyr-14 (fixed ShortBrit's summary)

Plot Keywords
Taglines An immortal battle for supremacy. See more »
Genres
Parents Guide View content advisory »
Certification

Additional Details

Edit
Also Known As
  • Podzemni svet (Serbia)
  • Inframundo (Panama)
  • Kitas pasaulis (Lithuania)
  • Inframundo (Argentina)
  • Inframundo (Uruguay)
  • See more »
Runtime
  • 121 min
Official Sites
Country
Language
Color
Aspect Ratio
Sound Mix
Filming Locations

Box Office

Budget $22,000,000 (estimated)
Opening Weekend United States $21,753,759, 21 Sep 2003
Cumulative Worldwide Gross $95,708,457

Did You Know?

Edit
Trivia Days before its U.S. opening, the president of Screen Gems greenlit not only a sequel to the movie Underworld but also a prequel after seeing the number of tickets sold in Canada alone. See more »
Goofs (at around 1h 40 mins) When Kraven tells Selene, " is the one who murdered your precious family" he does so in his native Irish accent, an accent the character does not have. See more »
Movie Connections Featured in Episode #30.14 (2003). See more »
Soundtracks Now I Know See more »
Crazy Credits The Lakeshore Entertainment logo is shaded blood red. See more »
Quotes Lucian: We were slaves once. The daylight guardians of the vampires. I was born into servitude. Yet I harbored them no ill will. Even took a vampire for my bride. It was forbidden, our union. Viktor feared a blending of the species. Feared it so much he killed her. His own daughter. Burnt alive for loving me. This is his war. Viktor's. And he spent the last 600 years exterminating my species.
See more »

Contribute to This Page


Recently Viewed