Edit
The Alamo (2004) Poster

(2004)

Full Cast & Crew

Directed by 

John Lee Hancock

Writing Credits (WGA)  

Leslie Bohem ... (written by) and
Stephen Gaghan ... (written by) and
John Lee Hancock ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Dennis Quaid ... Sam Houston
Billy Bob Thornton ... Davy Crockett
Jason Patric ... James Bowie
Patrick Wilson ... William Travis
Emilio Echevarría ... Antonio Lopez de Santa Ana
Jordi Mollà ... Juan Seguin
Leon Rippy ... Sgt. William Ward
Tom Davidson Tom Davidson ... Colonel Green Jameson
Marc Blucas ... James Bonham
Robert Prentiss Robert Prentiss ... Albert Grimes
Kevin Page ... Micajah Autry
Joe Stevens ... Mial Scurlock
Stephen Bruton Stephen Bruton ... Captain Almeron Dickinson
Laura Clifton ... Susanna Dickinson
Ricardo Chavira ... Private Gregorio Esparza (as Ricardo S. Chavira)
Steven Chester Prince ... Lieutenant John Forsythe
Craig Erickson Craig Erickson ... Tom Waters
Nick Kokich Nick Kokich ... Daniel Cloud
Richard Nance Richard Nance ... Grey #1
Jett Garner Jett Garner ... Grey #2
Estephania LeBaron Estephania LeBaron ... Juana
Afemo Omilami ... Sam
Edwin Hodge ... Joe
Emily Deschanel ... Rosanna Travis
Blue Deckert ... Colorado Smith
Turk Pipkin ... Issac Millsaps
Brandon Smith ... Lieutenant Colonel J.C. Neill
Tommy G. Kendrick ... T.J. Rusk
W. Earl Brown ... David Burnet
Tom Everett ... Mosley Baker
Rance Howard ... Governor Smith
Stewart Finlay-McLennan ... James Grant
Matt O'Leary ... Boy in Store
John S. Davies ... Store Owner
Kit Gwin ... Mrs. Ayers
Castulo Guerra ... General Castrillon
Francisco Philbert Francisco Philbert ... General Cos
Mauricio Zatarain ... Colonel Jose Batres
Flavio Hinojosa ... Colonel Juan Almonte
Hugo Pérez Hugo Pérez ... Charging Mexican Soldier
Jesus Mayorga ... Battery Private
Hector Garcia ... Battery Sergeant
Roland Uribe Roland Uribe ... Colonel Duque
Ruben G. Rojas Ruben G. Rojas ... Francisco Esparza
Lanell Pena ... Ana Esparza
Michael Crabtree Michael Crabtree ... Deaf Smith
Anna Reyes Anna Reyes ... Tejano Child
Sonia Montoya Sonia Montoya ... Stunning Tejana's Mother
Elena Hurst ... Stunning Tejana
Lynn Mathis Lynn Mathis ... James Hackett
Charles Sanders Charles Sanders ... Stage Manager
Rutherford Cravens ... Mr. Smith
Dameon Clarke ... Mr. Jones
Tim Mateer Tim Mateer ... Bill The Rider
Nathan Price ... Charlie Travis
Don Javier Castillo ... Don Jose Palaez
Lonnie Rodriguez Lonnie Rodriguez ... Mexican Scout
Julio Cesar Cedillo ... General Cos' Messenger
Buck Taylor ... Settler
Oscar D. Silva Oscar D. Silva ... Firing Squad First Lieutenant
Marc Menchaca ... Fifer
Safia Gray ... Ursula Veramendi
Eric Montoya Eric Montoya ... Enrique Esparza
Michael Clossin ... Tennessean #1
Robert Bassetti Robert Bassetti ... Bowie Man in Street
Nathan Walker Nathan Walker ... Goliad Man
Rest of cast listed alphabetically:
Bert Beatson Bert Beatson ... The Messenger (uncredited)
Aidan Black Aidan Black ... Jackson Rusk (uncredited)
Wendy Bonn Wendy Bonn ... Lady in Blue Dress (uncredited)
Charles E. Gray Charles E. Gray ... Alamo Defender (uncredited)
Celina Hernandez Celina Hernandez ... Tejano Prostitute (uncredited)
Richard Andrew Jones ... Drinking Old-Timer (uncredited)
Crystal Marie Lee Crystal Marie Lee ... Camp Follower (uncredited)
Frank Matthews ... Joseph M. Hawkins (uncredited)
Krystal Morton ... Angelina Dickinson (uncredited)
Robert C. Pemelton ... Texan Soldier (uncredited)
Alyssa Petersen ... Settler (uncredited)
Amanda Petersen ... Settler (uncredited)
Ann Taylor ... Theatre Patron (uncredited)
Frank Thompson Frank Thompson ... Texian Politician (uncredited)
Clint Tidwell Clint Tidwell ... Texan Defender (uncredited)
Tony Wolford Tony Wolford ... Crockett's Group of Men (uncredited)
Daniel Zubiate ... Texian Sergeant (uncredited)

Produced by 

Todd Hallowell ... executive producer
K.C. Hodenfield ... associate producer
Ron Howard ... producer
Mark Johnson ... producer
Philip Steuer ... executive producer
Louisa Velis ... associate producer

Music by 

Carter Burwell

Cinematography by 

Dean Semler

Film Editing by 

Eric L. Beason

Casting By 

Ronna Kress

Production Design by 

Michael Corenblith

Art Direction by 

Lauren E. Polizzi
Dan Webster

Set Decoration by 

Carla Curry

Costume Design by 

Daniel Orlandi

Makeup Department 

Angela Angel ... makeup artist
Ozzie Ausburne ... makeup artist
Robin Beauchesne ... makeup artist
Amy Bell ... makeup artist
Ron Berkeley ... makeup artist: Mr. Quaid
Troy Breeding ... makeup artist
Meg Brennan ... makeup artist
Celena Burkett ... makeup artist
Jacenda Burkett ... makeup artist
Catherine Conrad ... makeup artist
Bridget Cook ... hair stylist (as Bridget M. Cook)
Marvin Day ... makeup artist
Carol F. Doran ... wig maker: Mr. Thornton
Becki Drake ... makeup artist
Lynne K. Eagan ... makeup artist: Mr. Thornton (as Lynne Eagen)
Sharon Ray Ely ... hair stylist (as Sharon Ely)
Terri Ewton ... hair stylist
Chelsey Fiske ... hair stylist (as Chelsey M. Carpenter)
Tracy Fleming ... hair stylist
Melissa Forney ... hair stylist (as Melissa D. Forney)
Greg Funk ... key makeup artist (as Gregory C. Funk)
Desiree Gonzalez ... makeup artist
Katy Hall ... makeup artist
Diane Hardin ... makeup artist
Edouard F. Henriques ... makeup department head (as Edouard F. Henriques III)
Roxie Hodenfield ... hair stylist (as Roxie Norman)
Jennifer Hodges ... hair stylist
Kalen Hoyle ... makeup artist
Philip Ivey ... hair stylist: Mr. Thornton (as Phillip 'Mr. P' Ivey)
John McBurney ... makeup artist (as John C. McBurney)
Karina Morales ... makeup artist
Darylin Nagy ... makeup artist
Kelly Nelson ... hair stylist: Mr. Quaid
Carla Palmer ... makeup artist (as Carla E. Palmer)
Leola Perez ... hair stylist
Thomas Real ... key hair stylist
Kimmie Rhodes ... hair stylist
Charmaine Richards ... hair stylist
Joe Rivera ... makeup artist
Kim Santantonio ... hair department head
Valecia Sarmento ... makeup artist
Cynthia Skye ... makeup artist (as Cynthia G. Skye)
Kara Sutherlin ... makeup artist
Janet Tallent-Dickson ... makeup artist
Melizah Anguiano Wheat ... hair stylist (as Melizah Schmidt)
Marlene D. Whiton ... makeup artist
Joani Yarbrough ... hair stylist: Mr. Thornton
Charles Yusko ... hair stylist
Claude Díaz ... hair department head: second unit (uncredited)

Production Management 

Richard E. Chapla Jr. ... production supervisor
Susann Jones ... post-production supervisor
Kathleen McGill ... unit production manager
Philip Steuer ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Chris Castaldi ... second second assistant director
Phil Hardage ... first assistant director: second unit (as Philip Hardage)
K.C. Hodenfield ... first assistant director
Joyce McCarthy ... additional second second assistant director / assistant director: second unit
Phil Neilson ... second unit director (as Philip Neilson)
Jeff Okabayashi ... second assistant director

Art Department 

Steve Allen ... propmaker
Todd Bennett ... plaster foreman
Wendy Bonn ... assistant property master / scenic artist
Mark Lambert Bristol ... storyboard artist
Bart Brown ... set dresser
Craig Byrom ... construction foreman
Charisse Cardenas ... set designer
Raul V. Carrera ... greens foreman
Tony Castagnola ... greens coordinator
Gloria Ciraolo ... painter
Dirk Clark ... carpenter
Larry Clark ... paint supervisor
Jack Colmenero ... set dresser
Don Cooke ... toolman
Kevin Cross ... assistant art director
April Crump ... set dresser
Patricia Dillon ... draper
Derek Drewes ... carpenter
Christopher Flournoy ... carpenter
David Forline ... blacksmith: historical reconstructions
William F. Gambill ... shop lead painter
Sonia L. Garcia ... painter (as L. Sonia Garcia)
Kenneth Garrett ... lead sculptor
Dwayne Grady ... props
Archie Hankins ... carpenter
Kelley A. Hankins ... painter
Mark Hanks ... set dresser
Edwin G. Hill ... carpenter
Al Hobbs ... assistant art director
Jeffery J. Jenkins ... paint foreman
Margaret Johnson ... greensman
Thomas V. Johnson ... on-set stand-by painter
Nyima Johnston ... property assistant
Michael Leonard ... set dresser
Ross Macdonald ... graphic designer / propmaker
Mark Maloof ... painter gangboss
Ana Martinez ... art department coordinator
David Menefee ... propmaker
Don Miloyevich ... property master
Ralph Mock ... second foreman
Cory Parker ... set dresser
Darren Patnode ... on-set dresser
Shane Patrick ... leadman
Frank Piercy ... paint foreman
Dewey Rash ... head sculptor
James L. Roberts ... prop shop supervisor
Steve Sawhill ... swing
Terry Scott ... construction coordinator
Charles Seale ... carpenter
Joe Self ... carpenter / propmaker
Randy Severs ... sculptor
Phil Shirey ... assistant set decorator
Corissa Smith ... prop painter
Wallace R. Symns ... greens coordinator
Byron Scott Thomas ... props
Patrick Thornton ... sculptor
Ciro Vuoso ... construction general foreman
Tom Ward ... construction coordinator
Stefan Wilcox ... assistant props
Randall D. Wilkins ... set designer (as Randall Wilkins)
Robert R. Wonson ... set dresser
Koen Wooten ... props
Dennis Collins ... painter (uncredited)
Ricardo F. Delgado ... storyboard artist (uncredited)
Bill Hay ... props (uncredited)
Karl Luthin ... props (uncredited)
Michele Mulkey ... props (uncredited)
Forest Myers ... propmaker (uncredited)
Carl Robarge ... plaster crew (uncredited)
Hraefn Wulfson ... props (uncredited)

Sound Department 

Keith Bilderbeck ... sound editor
Derek Casari ... foley engineer
Jeremiah Clifton ... adr engineer
Kay Colvin ... utility sound
David E. Fluhr ... re-recording mixer
Steven Gerrior ... assistant sound editor
Mark Gordon ... dialogue editor
Eric Gotthelf ... adr mixer
Gabriel Guy ... sound recordist
Darrell Hanzalik ... supervising adr editor
Jamie Hardt ... assistant sound editor
William Jacobs ... foley editor (as Bill Jacobs) / sound editor
Brian W. Jennings ... sound effects editor (as Brian Jennings)
Jon Johnson ... sound effects recordist / supervising sound editor
Doc Kane ... adr mixer
Steve Kohler ... pre-mix recordist
Charles Maynes ... sound effects designer / sound effects editor / sound recordist
Christian P. Minkler ... re-recording mixer
Alyson Dee Moore ... foley artist
John Morris ... supervising foley editor
Angelo Palazzo ... sound effects editor
John Pritchett ... production sound mixer
Miguel Rivera ... sound effects editor / sound effects recordist
David M. Roberts ... boom operator
John Roesch ... foley artist
Brad Sokol ... assistant sound editor
Michael Stearns ... sound effects editor / sound effects recordist
Bruce Stubblefield ... sound effects editor
Tami Treadwell ... adr recordist
Robert Troy ... dialogue editor
Donald L. Warner Jr. ... foley editor (as Don Warner)
Ben Wilkins ... sound effects editor
Shayna Brown ... ADR recordist (uncredited)
Stephen W. Potter ... stage engineer (uncredited)

Special Effects by 

Larz Anderson ... special effects coordinator / special effects director
Kevin Bowers ... special effects technician
Len Burge ... special effects
Robert Clark ... key sculptor
Kyle Ross Collinsworth ... special effects technician
Val Crawford ... hair/fur department
Dan Crawley ... special effects foreman
Roderic 'Mick' Duff ... special effects technician (as Roderic Duff)
Mike Edmonson ... special effects set foreman
Steve Frusher ... special effects technician
Flax Glor ... special effects crew
Danny Howe ... special effects (as Daniel Howe)
Greg Kilmer ... special effects technician
Marcus LaPorte ... mold maker
Tracie Laymon ... special effects office coordinator
Roger Lifsey ... special effects foreman
Jack Lynch ... special effects technician
Joe D. Mack ... special effects
James W. McCormick ... special effects (as J.W. McCormick)
Jeff Miller ... special effects
Randy E. Moore ... special effects
Mark Rappaport ... special effects: prop horses and steer
Gary Schaedler ... special effects
Shane Scott ... special effects technician
Bob Trevino ... special effects technician (as Robert Trevino)
Hill Vinot ... mold maker: creature effects
Michael E. Wilks ... special effects technician
Jeffery D. Woodrel ... special effects technician
Russ Herpich ... special effects technician (uncredited)
Robert Miller ... fabricator (uncredited)

Visual Effects by 

Daphne Apellanes-Ackerson ... roto artist/compositor: Matte World Digital (as Daphne Ackerson)
Craig Barron ... visual effects supervisor
Kane Brassington ... roto artist: Matte World Digital
Scott Brisbane ... roto artist/matte artist: Matte World Digital
Patrick Clancey ... opticals: subtitles
Glenn Cotter ... 3D artist: Matte World Digital
Michael Curtis ... digital compositor
Matt Davis ... Spydercam rigger technician
Krystyna Demkowicz ... visual effects executive producer: Matte World Digital
Tim Drnec ... spydercam coordinator
Christopher Evans ... digital matte artist: Matte World Digital
Brian Hanable ... digital compositor
Patrick Keenan ... digital compositor: Pacific Title
Kip Larsen ... visual effects producer: Matte World Digital
Kevin Lin ... quality control coordinator, digital intermediate: Efilm/Panavision
Patrick Loungway ... visual effects cameraman: Matte World Digital
Craig Mathieson ... digital compositor
Darren Mortillaro ... technical artist: Matte World Digital
Nyeland Newel ... roto artist: Matte World Digital
Scott Paider ... Spydercam head rigger
Patrick Phillips ... visual effects
Paul Rivera ... chief technical artist: Matte World Digital
Ken Rogerson ... visual effects editor: Matte World Digital
Todd Semmes ... aerial effects coordinator
Todd R. Smith ... technical artist: Matte World Digital
Chris Stoski ... digital matte artist: Matte World Digital
James D. Tittle ... digital visual effects coordinator: Pacific Title
Morgan Trotter ... 3D artist: Matte World Digital
Simon Walton ... head of systems: Matte World Digital
Julie Jang ... digital artist (uncredited)
Zachary Lo ... digital artist (uncredited)
Jeffrey Louie ... Inferno senior production engineer (uncredited)
Thomas Mathai ... data manager (uncredited)

Stunts 

David Alvarado ... stunts
Austin Anderson ... utility stunts: cast/specialty horses
Bruce Paul Barbour ... stunt player
Thomas E. Bentley ... stunts
Kevin A. Bode ... stunts
Vance W. Boyd ... stunts
Ben Hernandez Bray ... stunts (as Ben Bray)
Brian Brown ... stunts
Richard Bucher ... stunt double: Dennis Quaid
Christopher M. Campos ... stunts
Joseph T. Campos ... stunt performer
John Cann ... utility stunts
Craig Carter ... stunts
Mark Chavarria ... stunts
Geo Corvera ... stunts
Robert Cota ... stunts
Jeff Danoff ... utility stunts
Dino Dos Santos ... utility stunts
Brian Duffy ... stunts
David Miguel Estrada ... stunt performer
Eddie J. Fernandez ... stunts
Randy Fife ... stunts
Richie Gaona ... stunt performer
Tad Griffith ... stunts
Beau Holden ... utility stunts
Toby Holguin ... stunts
Ronald Jaynes ... stunt performer
Krisztian Kery ... stunts
Markus Langhans ... utility stunts
Juddson Keith Linn ... stunts
Anderson Martin ... assistant stunt coordinator
Scott Miller ... utility stunts
Louis Moncivias ... stunts: safety team / utility stunts
D.J. Morrison ... stunt performer
Phil Neilson ... stunt coordinator (as Philip Neilson)
Lonnie Nelson ... stunts
Philip Olivas ... stunts
Gábor Piroch ... stunts
Clint Quintero ... stunts
Víctor Quintero ... stunts
Jason Rodriguez ... stunts
Scott Roland ... stunts
Jeff Schwan ... stunts
Jeff Seale ... additional stunts
Patrick Shining Elk ... stunts
Randy Sigley ... utility stunts
Frank Torres ... utility stunts
Jose Luis Vasquez ... stunts (as Jose L. Vasquez)
Bryon Weiss ... stunts
Keith Woulard ... co-stunt coordinator / stunt coordinator: second unit
William Paul Brown ... stunt performer (uncredited)
Larry Cashion ... utility stunts (uncredited)
Gil Dean ... stunts (uncredited)
Carlos Funes ... stunts (uncredited)
Charles E. Gray ... stunts (uncredited)
Vicki V. Johnson ... stunt paramedic (uncredited)
Frank Matthews ... stunts (uncredited)
Jody Nolan ... stunt performer (uncredited)
Richard Phillips ... stunts (uncredited)
Tony Wolford ... stunts (uncredited)
Wendy Wolverton ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Troy Anderson ... electrician
Roger Basquette ... digital video assist operator
Stephen Beasley ... best boy electric: rigging unit
David Brink ... second assistant camera: "c" camera
Jerry G. Callaway ... camera operator: "c" camera / director of photography: second unit
Peter Clarson ... lighting consultant
Brown Cooper ... additional camera operator
Theda Cunningham ... additional second assistant camera
Andy deBruyn ... grip
Sean Devine ... dolly grip: "c" camera
Steve Drake ... best boy rigging grip
Charlie Fonville ... stills assistant
Megan Forste ... assistant camera
James J. Gilson ... gaffer
Victoria Gonzales ... camera loader
Courtney Harrell ... additional second assistant camera
Kim Heath ... key rigging grip
Robert Hicks ... rigging grip
Donald R. Howe Jr. ... second assistant camera
Jason Keene ... grip
Matthew King ... second assistant camera
Kurt Kornemann ... grip
John L. Lewis ... gaffer
Greg Lomas ... grip
James Marks ... camera crane operator
John Martens ... chief rigging technician
Fred L. McLane ... first assistant camera
Eric Montes ... rigging electrician
Glen Moorman ... camera production assistant
P.K. Munson ... first assistant camera
John Murphy ... dolly grip
Edward A. Navarro ... additional rigging electrician
Trevor Doyle Nelson ... camera intern (as Trevor Nelson)
Deana Newcomb ... still photographer
John O'Connor ... second assistant camera: "b" camera
Mark O'Kane ... camera operator: "a" camera
Frank Parrish ... second assistant camera
William Eddie Paul ... best boy grip
Van Redin ... still photographer
Phillip Renke ... grip
Donis Rhoden ... best boy grip: Texas
Stephen Ritchey ... rigging grip
Chad Rivetti ... first assistant camera
Tony Rivetti ... first assistant camera: "a" camera, steadicam
Ty Roberts ... camera production assistant
Peter D. Roome ... additional first assistant camera
Wally Rowell ... additional electrician
Adam Drew Schwartz ... additional second assistant camera
Ingrid Semler ... camera loader
John Sheeren ... additional first assistant camera
Peter Simonite ... first assistant camera: "c" camera
Will Taylor ... rigging electrician
Greg Travis ... rigging electrician
Leif E. Ulvog ... grip
Sebastian Vega ... assistant camera: second unit
Ezra Venetos ... grip
Aaron Atom Vyvial ... grip
Kelly Way ... electrician
Thomas Young ... additional assistant camera
Tim Braneff ... grip (uncredited)
Todd Loos ... rigging grip (uncredited)
Eric Pickett ... video assist (uncredited)

Casting Department 

Victoria Acosta ... key extras casting coordinator
Courtney Bright ... casting assistant (as Courtney Sheinin)
Kira Burns ... extras casting assistant
Billy Dowd ... extras casting
Kit Gwin ... casting assistant
Teresa Neptune ... location casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Anna Abbey ... set costumer
Javier Arrieta ... key costumer
Stephany Baskin ... set costumer
Dan Bronson ... costume supervisor
Nanrose Buchman ... assistant costume designer
James P. Cullen ... key costumer
James Irvin Gates ... head tailor
Laura Hodges ... set costumer
Annette Hoffman ... seamstress (as Annette Hoffman McCaughtry) / set costumer (as Annette Hoffman McCaughtry)
Mitchell Ray Kenney ... costume supervisor
Marjorie McCown ... assistant costume designer
Elspeth Lauder Mickel ... seamstress (as Elspeth Lauder Mason)
Leeann Radeka ... costumer
Elaine Ramires ... costume supervisor
John H. Smith ... costume stitcher
Stephanie A. Steel ... costume production assistant
Yvonne Wilburn ... set costumer

Editorial Department 

Patrick J. Barry ... assistant film editor
Steve Bowen ... digital color timer
Paul Covington ... assistant editor
Ben Estrada ... digital colorist assistant
Jim Flynn ... assistant editor
Jordan Ford ... digital intermediate assistant producer
Michael Healey ... digital colorist
Alan Heim ... additional film editor
Mark Rathaus ... associate editor
David Rosenbloom ... additional film editor
Jeff Schweikart ... post-production assistant
Lorene Simpson ... digital intermediate producer
Julian Smirke ... apprentice editor
Don Thompson ... first assistant editor
Dennis Thorlaksen ... assistant editor
Sam Tirado ... dailies colorist
Jeff Zacha ... post production executive

Location Management 

Mateo Barnstone ... location scout
Joshua D. Clark ... location assistant
Robbie Friedmann ... assistant location manager
Rana Morrison ... location advisor
John K. Patterson ... key assistant location manager
Katie Pruitt ... additional location production assistant
Steve White ... assistant location manager
Eric A. Williams ... location manager

Music Department 

Christopher Anderson-Bazzoli ... music preparation
Marshall Bowen ... music arranger: on-screen music
Carter Burwell ... conductor / music arranger: on-screen music / orchestrator
George Doering ... musician
Craig Eastman ... music arranger: on-screen music / musician: fiddle and mandolin
Ralph Farris ... musician
Michael Farrow ... score recordist (as Mike Farrow)
Tony Finno ... music preparation
Jennifer Hammond ... music arranger: on-screen music
Sonny Kompanek ... orchestrator
Bryan Lawson ... music editor
Mitchell Leib ... executive in charge of music
Joseph Magee ... production music mixer
Daniel Nielsen ... composer: trailer music
Sandra Park ... orchestra contractor
Dean Parker ... music assistant
Adam Milo Smalley ... music editor
Jason Stasium ... digital score recordist
Don Welty ... music business and legal affairs
Booker White ... music preparation / music research consultant / on-screen music preparation
Sharon Yamada ... concert master
Monica Zierhut ... music supervisor
Seth Boggess ... scoring assistant engineer (uncredited)
David Box ... on-set music instructor (uncredited)
Jason Elinoff ... musician: viola (uncredited)
Frank Macchia ... music preparation (uncredited)
Bear McCreary ... musician: accordion (uncredited)
Timmy Olmstead ... score mix assistant (uncredited)
John Wilson ... composer: trailer music (uncredited)

Transportation Department 

Monica Allen ... transportation dispatcher
Charles Coulter ... driver: honeywagon
Sam Craytor ... driver
Tracy Craytor ... driver
Mark Crosby ... driver
Greg Faucett ... transportation co-captain
Joseph Lockwood ... transportation
Lonnie Nelson ... transportation captain
Phil Schriber ... transportation coordinator
Bobby Sconci ... mechanic
Steven Willhoite ... driver (uncredited)

Other crew 

Curtis Akin ... boss wrangler
Brian Allison ... Livestock Wrangler
Taylor Anderson ... artillery trainer
Natalie Angel ... assistant: Mr. Wilson
John Arszyla ... medic
Bert Beatson ... stand-in: Mr. Thornton
Meg Beatty ... set production assistant
Lola Belsito ... production secretary
Melissa Binder ... textile artist
Kevin Bowers ... effects technician
Robin Brackeen ... accounting assistant
Amy Bradford ... production assistant
Brian Bruskrud ... post accounting
Brinton Bryan ... set production assistant
Anne Carr ... additional medic
David Carrico ... wrangler
Craig Carter ... wrangler/stunts
Doug Carter ... set production assistant
Mia Cevallos ... liaison: Chapman
Al Connell ... assistant payroll accountant
Joshua J. Cotten ... set intern
Vern Crofoot ... master armorer
Amanda Curry ... first assistant accountant
Jesus F. de la Teja ... historical data
Joe Dehler ... extras
Tom Dooley ... stand in: Dennis Quaid
Craig Eastman ... fiddle coach
Colin Edlund ... caterer
Jerry Evans ... choreographer
Kat Feller ... assistant: Mr. Thornton (as Kathryn Feller)
Chris Silver Finigan ... production accountant
Bart Fisher ... production assistant
Joe Fiske ... key craft service
Nate Flansburgh ... stand-in: Mr. Patric
Christopher Flournoy ... re-enactor associate (as Christopher John Flournoy)
Gladys Flournoy ... re-enactor administrator
J.R. Flournoy ... re-enactor coordinator
Pam Fuller ... script supervisor: splinter unit (as Pam Fuller Vasquez)
Erick Garibay ... additional craft service
Laura Gary ... studio teacher
Mary Beth Gentle ... staff coordinator
Cheryl Gilbert ... stand-in: female lead
Stanford Gilbert ... armorer
Kayse Goodell ... production assistant
Gina Grande ... script supervisor
Mark Hale ... gun trainer
Stephen L. Hardin ... historical consultant (as Stephen L. Hardin PhD)
Evan Henke ... production assistant
Beau Holden ... assistant: Mr. Quaid
Alan C. Huffines ... military advisor (as Lt. Col. Alan C. Huffines)
Kristin Scott Irving ... assistant: Mr. Thornton (as Kristin L. Scott)
Marike Jainchill ... set production assistant
Valerie Johnson ... set production assistant
Vicki V. Johnson ... unit medic
Nyima Johnston ... armorer assistant
Valerie Jupe ... production assistant
Katie R. Kelly ... assistant: Mr. Hancock
John Brian King ... title designer (as Brian King)
Laura King ... construction medic
Margo Kornemann ... second assistant accountant
Shauna L. Kroen ... assistant accountant
Krista Kuebler ... accounting clerk
Bill Lanier ... office production assistant (as William Lanier) / office production assistant
Al LeBrun ... adr voice
Johnny K.M. Lee ... assistant: Mr. Molla
Jeff Magers ... titan driver
Ernie Malik ... unit publicist
Tosawi Marshall ... native american consultant
K. Lynn Martin ... script supervisor: second unit
Jennifer Martinson ... production assistant
Dave McComb ... post-production accountant
Keri Moorhouse ... wrangler department administrator
James Morales ... production assistant
Brian Murphy ... production assistant
Rich Newman ... production assistant
Wesley A. Oliver ... assistant: Mr. Hancock (as Wesley Oliver)
Damon Phillips ... caterer
Joel Poage ... key chef
Rebecca Quick ... production assistant
Ronnie Reeves ... small animal handler
Virle S. Reid ... armorer
Tara Reimers ... assistant: Mr. Patric and Mr. Echevarría
Rick Roesch ... payroll accountant
Mika Saito ... production coordinator
Steve Salada ... assistant production office coordinator: prep
Daniel Salas-Porras ... production coordinator
Brooke Satrazemis ... script supervisor: second unit
Marvin Schroeder ... wrangler
Christopher Scull ... set production assistant
Libby Shani ... assistant: Mr. Johnson
M.K. Shaw ... payroll accountant
Mark Simone ... assistant: Mr. Steuer
Max Sturgeon ... production assistant
Tony Swatton ... sword maker
Lauren Swearingen ... assistant production coordinator
Raigen Thornton ... key paramedic
Arnold C. Vento ... language consultant: Spanish (as Dr. Arnold C. Vento)
Santiago Villalobos ... re-enactor
Karen Wacker ... travel coordinator
Shawna Wagenaar ... re-enactor associate
K.L. Connie Wang ... clearance administrator (as Connie Wang)
Charlie Ward ... wrangler
Ryan Whan ... assistant post-production accountant
Stefan Wilcox ... armorer
Jay Williams ... content producer
Robin Williams ... accounting clerk (as Robin Nicole Williams)
Tom Williams ... assistant: Mr. Johnson
Kip Wolverton ... wrangler
LouAnn Wu ... set production assistant
Sandra L. Yeary ... first accountant
Gil Dean ... wrangler (uncredited)
James R. Hall ... intern (uncredited)
R.C. Keene ... utility stand-in (uncredited)
Warner Loughlin ... acting coach (uncredited)
Karl Luthin ... wrangler (uncredited)
Walter H. Norris ... office production assistant: preparation (uncredited)
V. Ravner Salinas ... utilities (uncredited)
Bobby Shue ... intern (uncredited)
Wendy Wolverton ... wrangler (uncredited)
Lynnanne Zager ... adr voice (uncredited)

Thanks 

Frank Thompson ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed