Edit
In Enemy Hands (2004) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Tony Giglio

Writing Credits (in alphabetical order)  

John E. Deaver ... (screenplay)
John E. Deaver ... (story)
Tony Giglio ... (screenplay)
Johnny Hartmann ... (additional dialogue)

Cast (in credits order)  

William H. Macy ... Chief of Boat Nathan Travers
Til Schweiger ... Kapitän Jonas Herdt
Thomas Kretschmann ... 1st Watch Officer Ludwig Cremer
Clark Gregg ... Executive Officer Teddy Goodman
Scott Caan ... Lt. Cmdr. Randall Sullivan
Rene Heger ... Quartermaster Klause
Carmine Giovinazzo ... Buck Cooper
Jeremy Sisto ... Jason Abers
A.J. Buckley ... Medical Officer
Sam Huntington ... Virgil Wright
Connor Donne ... Lt. Bauer (as Conner Donne)
Ian Somerhalder ... Danny Miller
Branden Morgan ... Benny Romano
Andy Gatjen ... Christophe
Gavin Hood ... Achilles Captain
Alex Prusmack ... Andreas
Sascha Rosemann ... Lars
Justin Thomson Justin Thomson ... Wilhem (as Justin Thompson)
Sven-Ole Thorsen ... Hans
Patrick Gallagher ... Ox (as Patrick F. Gallagher)
Matt Lindquist ... Friedrich
Lauren Holly ... Mrs. Rachel Travers
Xander Berkeley ... Admiral Kentz (as Xander Berkley)
Chris Ellis ... Captain Samuel Littleton
Jim Burke Jim Burke ... U 821 Kapitan
Roy Werner Roy Werner ... U 1221 Kapitan
William Gregory Lee ... U.S.S. Logan Radarman
Doug Biolchini Doug Biolchini ... U.S.S. Logan Radioman (as Douglas Biolchini)
Tom DeGrezia ... Planesman
Gunter Simon Gunter Simon ... U 821 Hydrophone Operator (as Simon Gunther)
Sonny Surowiec ... U 821 Radio Operator
Vanessa Branch ... Admiral Kentz's Secretary
Rest of cast listed alphabetically:
Patrick Barnitt ... Achilles Helmsman
Hannes Fritsch Hannes Fritsch ... U 821 Captain
Eric Parker ... German Soldier
Vladimir Tevlovski
Chriss Anglin ... Armed Sailor (uncredited)
Winston Churchill ... Himself (archive footage) (uncredited)
Hans Hernke ... Young Sailor (uncredited)
Adolf Hitler ... Himself (archive footage) (uncredited)
Leif Holt ... German Crew Member (uncredited)
Anthony K. Lewis Anthony K. Lewis ... Armed Guard #2 (uncredited)
Sam Mathewes ... German Soldier (uncredited)
Brad Newman ... Prison Guard (uncredited)
Franklin D. Roosevelt ... Himself (archive footage) (uncredited)
Justin Sandler ... U 429: German Sailor (uncredited)
David Chandler Secor David Chandler Secor ... Radio Operator (uncredited)
David Shae ... German Soldier (uncredited)
Daniel Toscano Daniel Toscano ... Swordfish Sailor (uncredited)
Branden Waits ... German Soldier (uncredited)

Produced by 

Jed Baron ... executive producer
John H. Brister ... producer (as John Brister)
Larry Collins ... associate producer
Patrick Gallagher ... co-producer (as Patrick F. Gallagher)
Carol Gillson ... executive producer
David Glasser ... executive producer
Michael Z. Gordon ... co-producer / executive producer
Michael S. Grayson ... executive producer
David Hutkin ... executive producer
Brian R. Keathley ... co-executive producer
Andreas Klein ... executive producer (as Andreas R. Klein)
Thomas Leath ... co-producer
Robert Leveen ... line producer
Julius R. Nasso ... producer
Michael A. Pierce ... producer (as Michael Pierce)
James Robb ... co-producer
Dean Rockhold ... co-producer
Geoffrey H. Silver ... co-producer
Scott G. Stone ... executive producer
Jeff G. Waxman ... executive producer
Mark Williams ... producer
Bob Yari ... executive producer

Music by 

Steven Bramson

Cinematography by 

Gerry Lively ... director of photography

Film Editing by 

Peter Mergus
Harvey Rosenstock

Casting By 

Roe Baker

Production Design by 

Terrence Foster

Art Direction by 

Thomas Meleck

Set Decoration by 

Melanie Jones

Costume Design by 

Jean-Pierre Dorléac

Makeup Department 

N. Kristine Chadwick ... makeup artist (as Kristine Chadwick)
Carol Collini ... additional makeup artist
Isabel Harkins ... makeup department head / special makeup effects artist
Cynthia Hernandez ... makeup department head: second unit
Frank Ippolito ... special makeup effects artist
Rhonda O'Neal ... hair department head: second unit / hair stylist
Steven R. Soussanna ... key hair stylist (as Steve R. Soussana)
Kelly J. Sullivan ... special makeup effects artist

Production Management 

Gary Rubin ... executive in charge of production
Sabrina Sipantzi Ballard ... production manager (as Sabrina Sipantzi)

Second Unit Director or Assistant Director 

Jasmine Marie Alhambra ... second assistant director (as Jasmine Alhambra)
James D. Deck ... first assistant director (as James Deck)
Nicholas Lee ... additional second assistant director
Daniel Shultz ... second second assistant director
Mike Smith ... second unit director
Jack Straw ... first assistant director: second unit

Art Department 

Kenny Abney ... construction foreman
Wendy Allen ... second unit
Wendy Allen ... set dresser: second unit
Bryan L. Anderton ... propmaker
Chris Brewster ... set dresser / swing gang
Kieran Brown ... set painter
Laura Diamond ... on-set dresser
Andrea Doherty ... art department production assistant
Greg Finnin ... property master
William F. Graves II ... propmaker
Emile Kortleven ... lead man
Dara Lasky ... art department coordinator
T. Brett Lindsey ... set painter
Gabe Lopez ... propmaker
Edward J. Lucero ... lead scenic (as Edward Lucero)
Jacob P. Martinez ... swing gang
Jacqueline McArdle ... set painter
Elizabeth Ortega ... property master: second unit
Matt Sazzman ... propmaker
Ilya Seperich ... assistant property master
Brad Soper ... set dresser: second unit
Paul A. Still ... construction coordinator
Adam Zerkel ... propmaker

Sound Department 

Roberto Dominguez Alegria ... foley mixer (as Roberto Domínguez)
Glenn Auchinachie ... sound designer
Sarah Brady ... adr supervisor
John Brasher ... re-recording mixer
Jason Brennan ... sound engineer
David Chornow ... sound mixer: second unit
James Dehr ... sound mixer
Eric Hoeschen ... foley artist
Eric Justen ... re-recording mixer
Rick MacLane ... sound engineer
William Munroe ... boom operator: second unit
Bryan Pennington ... stereo sound consultant: Dolby
Chris Quilty ... boom operator
Paul Ratajczak ... re-recording mixer / sound supervisor
Trevor Sperry ... adr editor / adr mixer
Matthew Ryan Weber ... assistant sound engineer (uncredited)

Special Effects by 

Thomas Baumann ... special effects technician
Eric Dressor ... special effects assistant
Blair Foord ... special effects technician
Christopher Palbicki ... special effects production assistant
Robert Phillips ... special effects technician (as Robert A. Phillips)
Richard Stutsman ... special effects supervisor

Visual Effects by 

Derry Frost ... director of production: Amalgamated Pixels
Brady Hallongren ... title opticals supervisor
Rob Meyers ... visual effects
Michael Morreale ... executive producer: Amalgamated Pixels Inc. / visual effects supervisor (as Michael J. Morreale)
Jeremy Oddo ... visual effects
Phillip Palousek ... visual effects coordinator (as Phil Palousek)
Chad Royer ... digital compositor
Rita Schrag ... optical printing supervisor
Gregory S. Scribner ... digital compositor
Jim Stewart ... optical designer

Stunts 

Brad Bovee ... stunts
Gokor Chivichyan ... stunts
Brycen Counts ... stunts
J. Mark Donaldson ... stunts (as Mark Donaldson)
Jeremy Fitzgerald ... stunts
Patrick Gallagher ... stunts (as Patrick F. Gallagher)
Troy Gilbert ... stunts
Steve Griffin ... stunts
Hans Hernke ... utility stunts
Jesse V. Johnson ... stunts (as Jesse Johnson)
David Leitch ... stunt double
Brad Martin ... stunts
Tim Mikulecky ... stunt double
Chris Palermo ... stunts
Felipe Savahge ... stunt double
Gunter Simon ... stunts
Mike Smith ... stunt coordinator
Sonny Surowiec ... stunt performer
Vladimir Tevlovski ... stunts
Glen Yrigoyen ... stunts

Camera and Electrical Department 

Robert Aguilar ... electrician
Billy Beaird ... company grip
Diana Beaird ... company grip
Gary A. Beaird ... first company grip (as Gary Beaird)
Ari Bedian ... electrician: second unit
Glendel R. Bondoc ... assistant chief lighting technician: second unit (as Glen Bondoc)
Glenn Brown ... assistant camera
Jon Callesen ... electrician: second unit
Richard Cheung ... chief lighting technician
Tom Clancey ... dolly grip / first company grip: second unit
Dave Coulter ... second assistant camera: second unit
Pat Dames ... company grip
Pat Davies ... first company grip: second unit
Andrew Dumas ... second assistant camera
Jaik Freeman ... company grip
Mark Gilliam ... second company grip: second unit
Craig Grossmueller ... first assistant camera: second unit
Peter Gulla ... additional cinematographer: second unit: director of photography
David Hagadorn ... electrician
Hollywood Heard ... dolly grip: second unit
Giulio Magnolia ... film loader
Duane Manwiller ... camera operator: "a" camera / steadicam operator
Tak Matsuda ... chief lighting technician: second unit / electrician (as Taku Matsuda)
E.J. Misisco ... first assistant camera
James T. Ryan ... camera intern
Lee Spencer ... electrician
Chris Stadler ... second company grip
Jeffery J. Tufano ... additional camera operator
Kevin Williams ... chief lighting technician: second unit
Douglas Wiltse ... assistant chief lighting technician
Rafael Winer ... still photographer

Casting Department 

Debe Waisman ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Colin Booth ... costumer
Shalanda Holmes ... costume production assistant
Paul Kakuschky ... costumer: second unit
Susanna T. Sandke ... costume supervisor
Paul St. John ... costumer

Editorial Department 

Anthony J. Camaioni ... first assistant editor
Chuck Winston ... color timer
Chris Wong ... editorial production assistant

Location Management 

Matt Petras ... location manager

Music Department 

Doug Botnick ... scoring mixer
Richard Glasser ... music supervisor
Daniel Hamuy ... lead orchestrator
Jeffrey Schindler ... conductor
David Slonaker ... orchestrator

Transportation Department 

Matthew Ballard ... transportation coordinator
Guy J. Graves ... transportation captain

Other crew 

Kevin Baird ... production assistant
Brian Carraway ... office production assistant
David Corey ... production assistant
Karyn Dousette ... assistant: Mr. Giglio
Julianne Gestone ... assistant: Mr. Macy
Phillip Glasser ... production executive
David Harari ... set production assistant: second unit
Joshua Kennedy ... office production assistant
Shannon Kenny ... script supervisor
Sarah Kim ... production auditor
Kevin H. Law ... production coordinator
Svetlana Lomaka ... first assistant auditor
Chris Phillips ... key set production assistant
Kevin Picket ... craft service (as Kevin Pickett)
Melinda Redfoot ... production assistant
Matthew Rimmer ... set production assistant
Alisa Shulz ... assistant: Mr. Gallagher
Claire Thorne ... key set production assistant: second unit / set production assistant
Emily Thorne ... production assistant
Georgia Vestakis ... assistant: Mr. Pierce
Mari Wilson ... additional script supervisor
Michael J. Harker ... completion bond company representative (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed